Heringa &Wiirich,Haarieiri CHE0UE.K0ERSEN Amsterdamsche Beurs GROOTE OPRUIMING GEZ. C0RBIERE Centrale Verwarming Uitslaande brand in de Witstraat. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. DIENSTBODE P I A N O. BOLLENSCHUUR RADIO BERKO Schagchelstraat 22. HAARDEN Groote Houtstraat 135 Haarleau Telefoon 11630 Alsmede: vele courante Wolsoort en DE ST. BAVO-KATHEDRAAL Interessante bijzonderheden. Werkloosheidsverzekering Bouwvakarbeiders. Uit het taxi-bèdrijf. Vergiftigingsgeval. DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De Hooge Raad van Arbeid. Een aardige Gazelle reclame. De annexatie. De licht- en watertarieven. R. K. Volksuniversiteit. Gemeentezaken. 98 Vi. 346f 85J 83% 45f 79 fa DE SPAARNEBANK, Haarlem - Amsterdam 59.85 9.76 34.62 12.09* 47.85 13.13 42.95 35.10 2.471 7.39 29.— 66.47 65.95 66.77 t BURGERLIKE STAND. Een Israëlitisch Ziekenhuis? LAATSTE NIEUWS. De oversttooming van de Theems. 2500 Pond sterling verborgen in oude kranten. Een aardschok in Britsch Oost Afrika. Het faillissement der V eendammer Hypotheekbank. Een nieuwe ontploffing te Berlijn. Het bergingswerk der S. 4. De Krakatau in werking. In appèl werd 't er voor hem niet beter op. Een wegenpaviljoen. De run naar de diamantvelden. De storm in Engeland. De toestand in China. R. K. Winkeljuffrouw Leerlingen gevraagd PIANOLES Ervaren Boekhouder BIOSCOOPFILMS Collega Kostganger TE KOOP Meyerink - Jansstr. 62. Uiterst lage Prijzen - Zie Etalage In „De Kathedraal" schrijft de heer Jos. Th. J. C. (uijpers), de architect der Sint Bavo, nog eenige interessante bijzonderhe- den over den bouw1 der kathedraal. Wij ontleenen er het volgende aan: Onze voorouders, die ongeveer duizend jaar geleden hunne woningen hebben ge sticht, welke de oorsprong waren van dor pen en steden, gaven zich blijkbaar niet veel rekenschap van de samenstelling van den ondergrond. Voor hen schijnen de boorden van alle waterwegen de grootste aantrekkingskracht te hebben gehad. Zoo werden Haarlem, Amsterdam, Zaandam, Weesp en vele andere plaatsen in Holland gevestigd op een bodem, die voor een groot deel uit veen, ja zelfs slappe derrie is gevormd, en dus weinig draagkracht heeft. De Middeleeuwsche Kerkenbouwers van voor 500 jaar. waren zich wel bewust van der. geringen weerstand van dien bodem in Holland. Immers nergens op den veen grond, waar zij ook paalfundeeringen maakten, hebben zij steenen gewelven dur ven slaan in de middenschepen der kerken. Nu mogen wij ons toch nog verheugen over den betrekke'ijk gunstigen toestand waarin eene paalfundeering te Haarlem nabij de Leidsche vaart verkeert in verge lijking met Amsterdamsche toestanden. Te Haarlem ontmoeten wij vast veen, af gewisseld door lclei en sleepzand, totdat op een diepte van ongeveer 12 M. onder het maaiveld de vaste zandlaag aanwezig is. Die samenstelling is door boringen vast gesteld, en blijkt bij hef inslaan van eiken heipaal. Al wrj in Amsterdam of in de om liggende polders het heiblok rustig op den paal plaatsen, schiet deze onmiddellijk 35 M. in den grond. Eenige weerstand komt eerst op diepten van 8 tot 11 Meter. In Haarlem ig onmiddellijk weerstand aanwe zig, en langzaam wi! de paal maar zakken. Daardoor is het duiddiik, dat die lange slierten van 30 centimeter doorsnede aan boveneind en 12 Meter hoog, in dien vasten bodem van alle zijden krachtig gesteund worden en dus een maximum draagvermo gen bezitten Om zich daarvan te overtuigen, en ken nis te maken roet die allerwonderlijkste Hollandsehe constructie, den onderbouw van hout, waarop wij steenen monumenten bouwen, om zulk een fundeering die 25 jaar onder water is geweest en den be- staanden bouw heeft getorst, hebben de bouwkundigen van de Middelbaar Tech nische-School te Haarlem dezer dagen het werk bezocht. Dit brengt andere bezoeken in berinne ring aan den bouw van St. Bavo in de eerste jaren van deze eeuw. Toen gold het in het bijzonder den gewelfbouw. De be zoekers waren bouwkundige studenten van de Polytechnische School te Delft, on der leiding van de Professoren Evers en Klinkhamer. Zij kwamen steeds op die tijd stippen dat de groote overspanningen (13 m.) met gewelfschelpen van slechts 11 cen timeter dikte, half voltooid waren. Op zulk oogerblik kon men van deze soort „duivels kunst" den meest verrassenden indruk ver krijgen. Thans is de fundeeringsput over 't grootste gedeelte op diepte. Ge ziet daar blauwe klei en bruin veen. Weinig loop- zand. De toevloed van water is niet over stelpend. De bouwdeelen, die in de fundee ring destijds waren aangelegd op een ge heel ander stelsel van voorportalen, zijn weggebroken. Met de constructie is een deel van 't toekomstige kerkplan gedeelte lijk aangehoogd. In de Middeleeuwen werd zelfs de groote stad in haar uiterlijke verschijning reeds op grooten aftand beheerscht door het spre kend silhouette- van haar hoofdkerk, en eene stad die Bisschopszetel was, stond met haar Kathedraal reeds in rang boven an dere steden van gelijke grootte. Maar de steeds groeiende menschenge- meente, die zich schaart rond de stad, zoo vermaard door haar statigen dom, die sa menleving vraagt om kantoren, pakhuizen, graansilo's en werkplaatsen, die steeds hoo- ger in de lucht optornen. Zoo wijzigt zich de toestand van het stadsbeeld zoodanig, dat de groote kerk gebouwen, eigenlijk klein schijnen naast de moderne wolkenkrabbers. Toch hebben wij in Haarlem dit gevaar niet te vreezen. Haarlem zal aan Amster dam gaarne het voorrecht laten wereld stad met wolkenkrabbers te worden terwijl de hoofdstad van Noord-Holland voldoende gelegenheid vindt voor uitbrei ding harer industrie zonder gansch de stad in 56 lagen van woningen boven elkander te stapelen. Haarlem blijft uit zijn aard niettegenstaande de voortdurende uit zetting zijner grenzen, de rustige, opge wekte, beheerschte voorstad. Aan het gestelijk leven en alles wat daarmede in verbinding staat, kan hier meer aandacht worden gegeven zoo ook het uiterlijk van de bouwwerken kan daar van getuigen. In dezen zin mogen wij ons verheugen, dat de omgeving van de St. Bavo nog niet haar ontwikkeling heeft gekregen. Immers naarmate de St. Bavo meer door bouw werk buiten omgeven zal zijn, is er meer mogelijkheid, dat de omgevende bouwwer ken ook zoodanig verzorgd worden in wel stand en belangrijkheid, dat zij een waar dige buurt scheppen, die haar eigen karak ter zal hebben, waardoor de geestelijke bestemming tot uiting zal komen in den to taal-indruk van pleinen en aansluitende straten. Deze prettige reclame doet 'de Gazelle Rijwielfabriek weder alle eer aan. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is op. het verzoek van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bouwar- beidersbond om de uitkeeringsduur van de werkloozenkas te mogen verlengen van 44 tot 48 dagen per jaar, gunstig beschikt. Met ingang van 1 Januari 1928 kan een recht hebbend werkloos lid over ten hoogste 48 dagen uitkeering ontvangen, met dien ver stande, dat in het eerste half jaar aan geen lid over meer dan 24 dagen zal worden uit gekeerd. Zooals reeds eerder werd medegedeeld was door de directie van de Amsterd, Rij- tuigmij. en de besturen van de werknemers organisaties aan B. en W, het verzoek ge richt om hier ter stede te komen tot een roulleerregeling voor het taxibedrijf. Aan dit verzoek was tevens de wensch toege voegd van het plaatsen van telefoonzuilen op de standplaatsen welke op het gewone telefoonnet verbonden zouden worden. Over dit verzoek is eenige dagen terug een conferentie ten stadhuize gehouden, waaraan deelnamen de werkgevers uit het taxi-bedrijf en de vertegenwoordigers der werknemersorganisaties. Naar wij vernemen, zijn door B. en W. aan de vergunninghouders van taxi-stand plaatsen de vergunningbewijzen voor het jaar 1928 bekend gemaakt, Hierin wordt niet gesproken van een rouleeringsregeling, zoodat aangenomen mag worden, dat B. en W. afwijzend op het verzoek hebben be- cchikt. Daar evenwel aan de verzoekers nog niet de beslissing van B. en W. officieel bekend gemaakt is, kon thans nog niet worden me degedeeld, welke stappen men thans in ver band met deze afwijzing zal doen. De 56-jarige juffrouw A. H., te Leiden, voelde zich onwel en hield daarom het bed. Met het oog op haar ongesteldheid had ze iemand uitgezonden, om bij een drogist Carlsbader -zout te halen. Inplaats daarvan heeft de drogist enkele soda ge geven, dat deze juffrouw innam. Tenge volge hiervan deden zich bij de juffrouw ernstige verschijnselen, van vergiftiging voor, gepaard gaande met hevige kram pen. Ze is naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Haar toestand was gisteren avond vrij redelijk. Uit de door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de schuld niet lag bij den drogist, maar bij den grossier in Haarlem, die aan den drogist had geleverd. Bij de verzending was nl. bij vergissing de soda gedaan in een verpakking, waar op Carlsbader-zout stond vermeld Proces-verbaal is opgemaakt. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 9 JANUARI. Middenkoersen van gisteren Voor het tijdvak van 1 Januari tot en mei 30 Juni 1928 zijn o.m. benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid: prof. J. D. J. Aengenent te Warmónd, mr. C, H. Guépip te Santpoort en Chr. van den Heu vel te Heemstede, en tot plaatsvervangen de leden o.m. ir. G. A, Kessler te Velsen, W Warnaar te Sassenheim en A. J. Loer akker te Haarlem. Telkens omstreeks dezen tijd maakt de laatste jaren een welkome gast zijn entrée in onze woningen: de papieren afgezant uit Dieren; het interessante boekje van de Gazelle Rijwielfabriek. Elk jaar komt deze gezant in een nieuwe verschijning tot ons; elk jaar wijrft hij in woord en beeld ons op de uitstekende kwa liteiten van een Gazelle rijwiel; op het ge not, dat het schenkt en elk jaar zegt hij het weer anders, maar toch altijd even boeiend en frisch. Ditmaal is hij verschenen in den vorm van een alleraardigst boekske. In dichtvorm wordt ons verteld van een rijwieltocht door België door de Hollandsehe fami'ie v. d. Wielen op „Gazelle's" natuurlijk en de aardige, levendige beschrijving en bovenal de bijzonder goed geslaagde teekeningen zullen ongetwijfeld bij velen het verlangen doen rijzen om ook eens een dergelijken tocht te maken. Het is een buitengewoon smaakvol en keurig uitgevoerd boekje. B. en W. stellen voor, aan Ged. Staten te berichten, dat de' raad zich niet kan vtreenigen met de door Heemstede inge volge de annexatie gevraagde schadeloos stelling en adviseert, deze aanzienlijk te verminderen. De raadsleden Joosten c.s. stellen voor, het huishoudt&rief van electrischen stroom per 10 M2 oppervlakte met 2 cent per maand te verlagen en het winkeltarief voor de berekende totale aansluitwaarde per Hectowatt 1 in plaats van 1.10 per maand in rekening te brengen. Dezelfde leden stellen voor, het vastrecht- tarief voor gas voor de gebruikers over den gewonen meter met 0.20 over den munt gasmeter met 0.25 per maand te verlagen. - Verder stellen zij voor, den prijs van het water van 0.36 tot 0.32 per M.3 te ver lagen. Getrouw dus aan hun ingenomen stand punt, dat uit de bedrijven zoo goed als geen winst gehaald moet worden, (het standpunt, dat in het geheel geen winst gemaakt mag worden, hebben ook de Haarlemsche socia listen 'n tijd terug ver.aten), hebben de socialisten, zooals elk jaar bij de begrooting geschiedt, ook nu dus weer de gebruikelijke voorstellen tot verlaging van licht- en water- tarieven ingediend. Maandag 9 Jan., 's avonds 814 u. precies: Grondbeginselen der Scheikunde met proeven toegelicht (2e deel), door Drs. F. A. Gieling, leeraar Scheikunde R. K. Lyceum, Zijlweg, te geven in het scheikundelokaal van genoemd Lyceum. Programa: Factoren die de snelheid eener reactie beïnvloeden. Omkeerbaarheid der Chemische omzettingen. Het Chemisch even wicht en de rol hiervan in de techniek. Factoren, die de ligging van dit evenwicht beïnvloeden. Wet van v. 't Hoff. Le Chate- lier. Korte bespreking der elementen zuur stof en waterstof (met proeven). Zuren, basen en zouten (met proeven). Bespreking van het element stikstof (met proeven). Cursusgeld: 50 cent per les. Reductie voor een geheele cursus 20 B. en W. stellen voer, tot gemeente- geneeskundige te benoemen W, H. J. M v. Eekelen, J. W. Lindenbergh en W. B. Smit en de jaarwedde van den schooltardarts op 30003700 te bepalen, B. en W. vragen machtiging, aan J Dekker en H. W. Ladru legen den prijs van 15 per M2 te verkoopen pl.m. 987 M2 grond, gelegen aan de Byzantiumstraat. B. en W. stellen voor niet aan te nqmen het amendement-Visser, beoogende de kosteloos toegankelijke avond-orgelbe spelingen in de Groote- of St. Bavokerk op Dinsdagavond te doen houden niet al leen gedurende Mei tot en met September, doch ook in April en October. B. en W, stellen voor, goed te keuren; dat ten behoeve van de uitvoering van eenige nieuwe werken door de N.V. Prov, en Gemeentel. Electriciteits Mij. het in zijn besluit van 16 Juni 1926 bedoeld voor schot ad f 7.500.000, wordt verhoogd tot 10.500.000. B, en W. stellen voor. ten behoeve van den nalionalen zangwedstrijd voor mannen- en gemengde koren, welke ,^°?r de Liedertafel „H&arlem's Zanggenot in April en Mei 1928 zal worden gehouden ter gelegenheid van, haar 60-jarig bestaan, een gouden medaille te schenken en daarvoor ter beschikking te Stellen van B. en W. een bedrag van f 75, ten laste van de gemeen- tebegrooting. Ter voorziening in de 5 vacatures in de Commissie van plaatselijk toezicht op het la ger onderwijs, ontstaan wegens periodieke aftreding en één wegens bedanken als lid door Mevr, M. F. Boes-Smith werden door haar de volgende aanbevelingen opgemaakt: Groep A. Ouders van leerlingen openbaar onderwijs (vacature Mevr. D. van der Breg- gen-Spillenaar Bilgen): Staatsleecingen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4Yt Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D \Vi% N-lnd. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl Kunstzijde Msecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Mijnbouw. Boe ton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum, Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Robber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau VICO Allied Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pret Suiker. H. VA. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah 100 V, 101* 100% 1019/16 274 1781 176f 176* 236 404 117 152V, $59 115% 150% 361 Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific VPabash Prolongatie 143* 144 3241 201 321 257 333 160* 201% 109* 98 225* 196J 1831 199% 5513/3S 801 416 128* 182 164 509| 146 190 65%e MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 9 JANUARL Bieden Laten Berlijn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.- 9.72 34.58 12.08% 47.79 13.08 42.85 34.85 2.47 7.32 27.- 66.37 65.85 66.67 1. Mevrouw D. van der Breggen-Spille- naar Bilgen; 2. Mevrouw J. A. Wolterson- Piet. Groep B. Ouders van leerlingen bijzonder onderwijs, (vacature Dr. A. AE. S. Sluijter- man): 1. de heer A. AE. S. Sluijterman; 2. de heèr C. L. W. Ruijs. Groep C. Onderwijzers aan openbare scholen (vacature L. Broekhuizen): 1. de heer L. Broekhuizen; 2. Mejuffrouw C. Westendorp. Groep D. Onderwijzers aan bijzondere scholen (vacature C. Overbeek): 1. de heer C. Overbeek; 2. Mejuffrouw F. Vrolijk. Groep E. Overige inwoners der gemeente a. (vacature E..J. Jonckbloedt): 1- de heer J. Jonckbloedt, 2. de heer F. Kecsen. b. (vacature Mevrouw M. F. BoesSmith) 'ide heer J. A. Schol, 2. de heer S. N- Posthumus. B. en W. stellen voor. in het regle ment van' het Burg. Armbestuur de volgen de bepaling op te nemen: Het Burg. Armbestuur vordert, alvoren-s tot uitbesteding van volwassenen, zoowel als van kinderen in een gezin over të^-gaanj de overlegging v,an 'n schriftelijke, door een geneeskundige af te geven verklaring, dat hem, na een opzettelijk onderzoek van den bestedeling en van alle leden van het ge zin, waaraan de bestedeling zal worden toe vertrouwd, is gebleken, dat de gezondheids toestand zoowel in lichamelijk als in geestelijk opzicht van geen hunner eenig gevaar oplevert voor zijn huisgenooten, B. en W. bieden ter vaststelling aan een staal van functiën, bedoeld in art. 1 van het Werkliedenreglement. BEKRONINGEN. Op de Int. Tentoonstelling van Pluim vee en Konijnen te Amsterdam, behaalden onderstaande stadgenooten de volgende prijzen: W. G. Puax, 12 eere, 21 eerste 10 tweede, 3 derde; H. W. v. Dort, 4 Eere, 5 Eerste, 5 Tweede; W. F. Nieuwenburg, 3 Eere, 2 Eerste, 2 Tweede; M. Giebels, 3 Eere, 4 Eerste; J. Opten, 1 Eere, 1 Eerste, 1 Derde; H. Beenders, 2 Eerste 2 Eere; J. C. Kuijken, 6 Eere, 4 Eerste, 1 Tweede; A. G. v. Sewelea, 2 Eere, 2 Eerste, 2 Tweede; J. v. d. Haak, 2 Eere, 2 Eerste; P. Kostey 1 Eere, 1 Eerste. In het logement van A. H. K., de Wit straat 28, is gisterenavond door tot nog toe onbekende oorzaak, op den zolder brand uitgebroken Daar staan bedden van gasten. De zolderverdieping is aan de achterzijde geheel uitgebrand. De belendende perceelen kregen waterschade. Het vuur werd bestre den met 5 slangen op de waterleiding. De burgemeester en de commissaris van politie waren op het terrein van den brand aanwezig. Omstreeks kwart voor achten waren de bewoners en enkele logé's van het logement beneden in de gelagzaal bezijl met kaart spelen, niets vermoedend van het onheil, wat hun boven het hoofd hing. Op de mede- deeling van een melkboer, die in bedoeld perceel melk moest afleveren, en van buiten gezien had dat er boven rook uit het per ceel kwam, ijlden de bewoners onmiddellijk naar boven, langs een trap die beneden in de zaal is en toegang verleent tot de slaap zalen boven. Een verstikkende rook kwam hen tegemoet. In een kast, staande vlak bij de trap, was blijkbaar geruimen tijd het vuur aan het smeulen geweest. Eenigen tijd tevoren was een der logé's boven ge weest om zich te verkleeden. Hij had hier gebruik gemaakt van een lucifer om een petroleumlampje aan te steken. De persoon, die dit lampje heeft aangestoken, is zich niet bewust op onvoorzichtige wijze de lucifer te hebben weggeworpen. Spoedig was de brandweer gealarmeerd, die met de motorspuit en slangenwagen het vuur aantastte met 5 slangen op de water leiding, Door den hevigen storm van gister avond was er groot gevaar voor de belen dende perceelen. Het aan den linkerkant gelegen perceel, eveneens een logement, bekwam groote waterschade. Tijdens den brand is dit perceel zoo goed als geheel ont ruimd geweest. Ook op de slaapzaal van dit logement stonden een 16-tal bedden, die gelukkigerwijze gespaard zijn gebleven, om dat men ze tijdig door het raam op de straat naar beneden kon werpen. In dit perceel, toebehoorend aan v. d. Putten wordt de schade op enkele honderden guldens ge raamd, door het te loor gaan van schilderijen glaswerk en door waterschade aan de bed den. Tijdens de blussching sloeg door den stormwind plotseling de ladder van den grooten materialenwagen tegen den grond en brak stuk. Gelukkig stond er niemand op, doch zij viel juist achter eenige brandweer lieden, die dus aan een ernstig ongeval ont kwamen. De vuurgloed, die uit het brandend perceel opsteeg, was van verre te bespeuren. Overal vlogen de vonken rond. Alle bedden, een 16-tal, zijn verloren gegaan. De geheele ver dieping is uitgebrand, waar 2 slaapzalen, een groote en een kleine zich bevonden. Bene den was de aanblik even droevig. Toen wij dézen morgen een blik zijn gaan werpen in het afgebrande perceel, was dit een hopeloos gezicht. Langs het plafond, waarin verschillende gaten waren gebrand, sijpelde het water nog naar beneden. De kleeden, de gordijnen, het behang, alles was doornat van het water. Een-droevige chaos was overgebleven van het logement, waarin de eigenaar een goed bestaan vond. Het be zit van een 8-tal iogé's is in de vlammen op gegaan. Dezen morgen zagen wij één der logé s op de ruïne zoeken naar wat van zijn bezit nog te vinden was. Zelfs zijn ouder domsrente ging verloren. Ongeveer om 11 uur gisteravond kon de motorspuit inrukken. Met enkele slangen wérd tot laat in den nacht de smeulende massa nog nat gehouden. Gedurende den ge- heelen nacht was politiebewaking aanwezig. De burgemeester, de commissaris van poli tie en enkele gemeenteraadsleden waren bij den brand tegenwoordig. Naar wij vernemen is het perceel slechts laag verzekerd. Geboren: 3 Januari, d. van S. Beutede Ridder. 4 Januari, d. van L, M. J. de JongGigengack. 5 Januari, z. van A. TuijtelWempe, d. van M. C. v. Gel- dorpMolenkamp. d. van A. J. Over- damv. Duijn. z. van M. A. W Blom- jous--de Groot. z. van C. A. H. Kluft— Busé. 6 Januari, z. van E. C. A. M. Le- kanne, gezegd DeprezLombaers. z. v. H. M. LodewijkPruis. z. van M. B. Teeitwenv. d Aar. Overleden: 4 Januari. J. L, v. Essen, 72 jaar, M. v Heemskerkstraat. 5 Januari F. S. E. J, RietvinkHille, 62 jar, Ooster straat J. Vreeken, 71 jaar, Visschers- straat, B. Harto, 39 jaar, Ou'de Raam straat. Zooals wij dezer dagen reeds meldden, is door den onlangs overleden heer Joles diens 13a'atenschap geheel vermaakt aan de Ned. Israëlitische gemeente, onder voorwaarde, dat voor dat geld een Israëlitisch zieken huis z0ll gesticht worden. Nog enkele be palingen zijn er aan verbonden, o.m., dat de verpleegprijs niet meer dan 6 per dag mag zijn. Hoe groot de geheele nalatenschap is, valt nog niet te zeggen. Er is wel in den boedel van den overledene veel baar geld gevonden, maar voor het grootste deel be staat de nalatenschap uit landerijen en hui zen. Deze moeten eerst verkocht worden, alvorens het eindbedrag kan worden vast gesteld en het is nu nog niet, zelfs niet bij benadering te zeggen, hoeveel de opbrengst zal zijn. Intusschen is deze nalatenschap een groo- hp verrassing voor de Ned. Isr. Gemeente, ben dergelijke rijkdom was bij den heer °it niet verwacht. Hij leefde voor zich zelf hoogst eenvoudig en dat was vooral de reden, dat men met zijn rijkdom onbekend was. Dat hij zijn geld nagelaten heeft voor het hiervoor vermelde goede doel, wordt door de Ned. Isr. Gemeente thans met groote dankbaarheid herdacht. LONDEN, 9 Januari. De politieke medewerker van de Daily Mail meldt, dat de regeering genoopt zal zijn een onder zoek te doen instellen naar de oorzaken van de overstrooming van de Theems en van het gebrek aan samenwerking tusschen de autoriteiten. LONDEN, 9 Januari. In een huis in een der armste wijken van Manchester is verstopt in oude kranten een bedrag van 2500 pond aan bankbiljetten en gouden en zilveren munten gevonden. In het huis woonde in schijnbaar kommervolle omstan digheden een 70-jarige vrouw, die, daar zij stervende was, naar het ziekenhuis werd vervoerd. Tevens bleek, dat zij op een bank nog 1000 pond had staan. Uit Nairobi in Britsch Oost-Afrika wordt gemeld, dat aldaar Zondag een hevige aard schok werd waargenomen. Met het oog op hel faillissement van de Veendammer Hypotheekbank, verzoekt de heer G. J. van Meeuwen, agent van de Ned. Hypotheekbank te Veendam. opgéricht jn 1890 door de heeren Mr. N. F. Wilkens en Dr. D. Bos, ons er de aandacht op te vestigen, dat laatstgenoemde bank niet ver ward moet worden met de thans failliet- verklaarde Veendammer Hypotheekbank. Twee dooden. Zondag heetf wederom een ernstig ont ploffing plaats gehad, die twee dooden en 8 zwaar gewonden heeft geëischt. Gisterenvoormiddag vloog namelijk met en vervaarlijken slag een vleugel van een villa in de Berlijnsche voorstad Dahlem met de daarnaast sta"ande garage in de lucht. De eigenaar der villa, de koopman Wein- gartner, had daar tezamen met zijn zwager, den koopman Stammer, een chemische fa briek, waar diverse soorten essences werden gefabriceerd. Bovendien echter werden, naar thans is gebleken, ook z.g. knalpatro nen gemaakt, die bij mistig weer als waar schuwingssignalen op de spoorwegrais wor den gelegd. Deze knalpatronen nu schijnen ontploft te zijn. De 50jarfge heer Stammer en de dienst bode Martha Schönfelder werden gedood, terwijl het portiersechtpaar, hun drie doch ters en drie andere huisbedienden zwaar werden gewond. Stammer had zich een uur voordat de exploisie plaats vond. naar den opslagkelder begeven en heeft door klaar blijkelijk proeven genomen. De ontploffing was zóó hevig, dat zij overal in de Westelijke en Zuidelijke voor sleden werd gehoord. Door den luchtdruk werden van talrijke huizen in de omgeving de ruiten verbrij zeld, terwijl steenen van de villa over een muur vlogen, die op 50 M. afstand is gele gen. Voorts hingen bedden, kleedingstuk- ken en huisraad in de bovenste takken der hooge boomen van den tuin. De duikers hebben Zaterdagavond nog 6 lijken uit het wrak van de Amerikaansche duikboot S 4 naar boven gebracht, zoodat het totaal tot 13 is gestegen. De lichamen van 23 slachtoffers liggen nu nog op den bodem der zee. Het staat vast, dat de ma chinekamer van de duikboot niet volgeloo- pen is, voordat de' duikers water in het schip lieten en 'dat de ongelukkigen door gasverstikking om het leven zijn gekomen. Hfet gerechtelijk onderzoek naar de oor zaak is gisteren opgeschort, in verband met 4e mededeeling van het hof. dat de com mandant van de torpedoboot, die met de S 4 in aanvaring is gekomen, gedurende het verdere verhoor beschouwd zal worden als verdachte. Dit is een zuivere kwestie van procedure, daar het hof niet de bedoeling heeft de schuld van den commandant bij voorbaat als vaststaand aan te nemen. Aneta seint uit Batavia: De leider van de expeditie naar den Kra katau, dr. Ch. E. van Stehn, is alhier terug gekeerd en verklaarde, dat het verschijnsel van den Krakatau de werking is van den ouden, in 1883 tot uitbarsting gekomen vul kaan, die thans onder de oppervlakte van de zee zit en ru eens om de halve, dan weer eens op dc heele minuut uitbarst, waarbij lavabommen, asch en water worden uitge worpen, waf gepaard gaat met een stoom- zuil van tachtig tot tweehonderd meter hoogte. Het laatste etmaal is de werking toegenomen. Spoediger wordt een langduriger nieuwe expeditie uitgezonden. Voor het Arnhemsch gerechtshof stond gisteren, naar de „Tel." meldt, in hooger beroep terecht de 34-jarige visscher A, F. K. te Kampen, gedetineerd, die wegens in braak en diefstal door de Rechtbank te Zwolle was veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf, tegen welk vonnis verdachte in appèl gekomen was. De procureur-generaal mr. Cnopius, eisch- te vijf jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De vea^ediger mr, Hogerzeil, vroeg clementie. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM. 7 Jan. Het bestuur der Vereeniging „Het Nederlandsche Wegen congres" zal op de in Februari a.s. tc houden Jaarbeurs een wegenpaviljoen in richten, ter demonstratie v.an de verschil lende moderne wegconstructies. JOHANNESBURG, 7 Jan, Een legertje van personen heeft gisteren bij Glasfonteio een run naar de diamantvelden onderno men. Een der loopers viel onderweg uitge put neer en overleed enkele oogenblikken later. Alle claims waren binnen een kwar tier uitgereikt. Voor den eersten keer was deelneming door vrouwen aan den wed loop verboden. LONDEN, 7 Jan, Tengevolge van den hevigen storm zijn van vele huizen daken afgewaaid en tal van boomen ontworteld, met het gevolg, dat verscheidene wegen versperd werden. Er werden 4 personen ge. dood en honderden gewond. In Yorkshire was de wind nog het sterkst. LONDEN. 7 Jan. Naar uit Peking ge roeid wordt, is de echtgenoote van den Engelschen gezant Lampsan met haar doch ter via Siberië naar Londen vertrokken. Sir Lampsan vergezelt zijn vrouw tot voorbij Charbin en keert de volgende week naar Peking tertig. 'Een radiogram mf Swafaii'mèld'tpdat een nieuwe communistische beweging in 't dis-, trict Kwatau gaande is. Vele Chineescjie christenen zouden gedurende de eerste Er biedt zich aan een leeftijd 22 jaar, in Comestribles en fijne Vleeschwaren-zaak werkzaam ge weest. Brieven onder No. 5407, Bureau van dit blad. gevraagd, die zelfstandig kan werken en koken, in gezin van twee perso nen. Zondags vrij. Adres: VERMEER, Groote Houtstraat 14. door gediplomeerd STENOGRAFE. Clubles 2.per maand. Privaatles 4.per maand. Br. onder No. 5408 Bur. "van dit blad. Leerlingen gevraagd door Dame, voor eerstbeginnenden a 2,50 per maand. Br. onder No. 5412 Bureau van dit blad. TE KOOP een goed onderhouden PIANO, tegen billijken prijs. BILLI- TONSTRAAT 8, Haarlem-Noord. 1 a 2 avonden beschkibaar voor het inrichten en bijhouden van boeken en administraties. Brieven onder No. 5406, geheel compleet en met Holl. tekst, 2 en 3 cent per meter. Desverlangd vooraf in huur. HOOFMANSIR. 35, bij den Zijlweg. Nette Jongeman, R.-K. zoekt in klein gezin. GREBBERSTRAAT 26. met een halve Hectare land (ook afz.) te huur gevraagd in of om Haarlem. Aanbiedingen onder No. 5410 Bur. v. dit blad. Prima Batterij 15 cent. MICHELIN- Buitenband 150 ct; Binnenbant 100 ct. Roode Reflectors 12J4, 15, 30, 45 Roode Achterlichtjes, compleet 85 Mooie Spatborden, compleet 45 Motorhandschoenen 4 gulden Wolien Heerenvesten 125 centen Wij zenden U alles op rijwielgebied ook ómgaand toe. LET VOORAL OP 'T JUISTE ADRES centrum Haarlem, een ZAAK in'Melk, Boter, Kaas en Eeieren, Fijne vleesch- waren enz., welke een goed burger bestaan oplevert, is goedgekeurd door de Warenwet. Brieven, ond. No. 5420, Bur, van dit Blad, Wij etaleeren gebruikte JAARSMA HAARDEN. Ziet de prijzen in de etalage. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2