Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Uw Haar De corruptie in het gasbedrijf. Het faillissement van de V eendammer Hypotheekbank. De ouderlijke macht en voogdij. Mag. G. de Langen Wendels O. P. Dr.r Schaepman-her denking. De A. T. O. en de particuliere garages De tewerkstelling van werkloozen uit de groote steden in Overijsel. UIT ONZE WEST. Overstrooming op Bonaire. Het vertrek van den Griekschen gezant. De Belgische gezantschapsraad te Den Haag. De Deensche gezant te 's-Gravenhage. Voor het Van Heutz-monument. SOCIAAL LEVEN De samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. RADIO-NIEUWS. Fransche radio-belasting. Een lamp-zender. De Katholieke Radio Gids. Grootsche plannen. De typhusgevallen aan boord van de „Gelria". De overstrooming van Schipbeek en Bolksbeek. De huldiging van de bemanning der „Alhena". De electrificatie Rotterdam Amsterdam. Veel animo. Door een cirkelzaag gegrepen. In een kuip met kokend water gevallen. LEGER EN VLOOT. Als herinnering aan een gedenkwaardige reis. Een auto-botsing. Inbraak in een bioscoop te Amsterdam. Wat de Zuid-Wester storm teweeg bracht. VERKEER EN POSTERIJEN. De Kerst- en Nieuwjaars telegrammen naar Indië en Amerika. MARKTNIEUWS. Het incident te Doetinchem. De directeur van het Gem. Gasbedrijf te Doetinchem, de heer G. Pieterson. die zoo- »ls wij reeds meldden, dezer dagen gewei gerd heeft voor de commissie van onder zoek lef verschijnen omdat de heer Van der Stel daar tegenwoordig was en tegen wien tatet door den raad een schorsingsmotie is aangenomen, heeft zich thans met een uit- voerig rapport tot de raadsleden gewend, waarin hij omstandig verslag doet van het optreden der raadscommissie inzake moge lijke corruptie bij gemeente-bedrijven. Aan het slot van dit rapport stelt de heer Pieterson de vraag, of dit de wijze is, waar op men een hoofdambtenaar behandelt, tegen wien men geen beschuldiging heeft, die bij de Justitie te Utrecht een schoone. lei heeft, doch waarvan de heer Van der Stel zegt: „een onderzoek is ernstig ge- wenscht" om blijkens de feiten daaraan zelf het adviseursloon te verdienen. Hij ver zoekt de raadsleden het rapport met ernst 'e willen lezen en zich af te vragen of het aangaat op zulk een onwaardige wijze te worden behandeld. De directeur eindigt aldus: „Nimmer heb ik mij in de 34 jaren, werkzaam bij bet gas bedrijf, aan eenige oneerlijkheid schuldig gemaakt. Nooit heb ik een enkele penning van eenigen leverancier aangenomen, nooit eenig geschenk, nooit eenig voordeel geno ten. Ik heb in dit bedrijf steeds met kracht tegen corruptie gewaarschuwd en het daar voor behoed. Tlhans wordt een commissie ingesteld, zonder dat een enkele gepreciseerde be schuldiging tegen mij wordt geuit. Ik word bespionneerd. Mijn ondergeschikten worden over mij ondervraagd. Mijn particuliere le ven wordt nageplozen. Wil die commissie bij haar onderzoek den heer v. d. Stel hooren, ik kan het mij voorstellen. Wie dieven zoekt, mag dieven gebruiken, maar ik acht het ongehoord, dat men mij, man van onbesproken naam, in een café roept en wil verhooren onder bijstand van een veroordeelden knoeier en van een advo caat, dien die knoeier zich heeft uitgeko zen. Mijn waardigheid veroorlooft mij niet mij daaraan te onderwerpen. Ik vraag ten slotte of het gemeentebelang wordt ge diend, indien een gemeente-ambtenaar met een onbevlekt verleden aldus wordt be handeld. heer Kloppenburg aanvankelijk te zijn aan gewend om de betrokkenen te brengen tot terugstorting Van de door hen op, naar men beweert, onrechtmatige en onregelmatige wij ze, dikwerf in strijd met de statuten, aan den boedel onttrokken waarden tot een totaal van circa zes millioen gulden De aanvankelijke mislukking dezer pogin gen was, naar vernomen wordt, aanleiding, dat door hem het rapport ten slotte werd overgelegd aan de politie en justitie, verge zeld van een verzoek tot instelling eenér strafvervolging tegen een reeks personen, onder wie ook de thans gearresteerden. Het is dit rapport, waaruit de malversaties zijn gebleken en op grond waarvan de ar restaties zijn geschied en waarschijnlijk nog meerdere zullen volgen. De indiening van het rapport bij politie en justitie schijnt partijen tot het inzicht te hebben gebracht, dat een snelle en afdoende regeling noodzakelijk was. Talrijke besprekingen hebben daarop te Brussel en te 's-Gravenhage plaats gehad met het inmiddels op een door den Prov. Bond van Effectenbezitters bijeengeroepen vergadering van pandbriefhouders gevormd comité. Deze besprekingen hebben, naar van bevoegde zijde is verzekerd, het resultaat gehad, dat een bedrag van ongeveer drie millioen gulden aan contanten en volwaardige effecten door betrokkenen ter tafel werd ge bracht, ten behoeve eener reorganisatie en saneering van de Bank, welke dan voor pandbriefhouders een intrinsieke waarde van 50 a 60 pet, voor hun stukken zou hebben beteekend. Op denzelfden dag echter, dat des middags te 12 uur bovengenoemde waarden bij de Incasso-Bank te Amsterdam zouden worden gedeponeerd, werd zonder behoorlijke schrif telijke oproeping, doch slechts onder telefo nische mededeeling door den officier van justitie, mr, Massink te Amsterdam het fail lissement in allerijl aangevraagd en verkre gen, ondanks heftig verzet van de bank en van het comité van pandbriefhouders, dat, gezien de bereids getroffen regelingen, die het veel voordeeliger achtte dan datgene, wat ooit langs civiel- of strafrechtelijken weg verkregen zou kunnen worden, 'het fail lissement niet in het belang van crediteuren- pandbriefhouders oordeelde. Koningsberger, de burgemeester van 's Gra- venhage, mr. J. A. N. Patijn, de oud-Minis ter vas Koloniën, de heer S. de Graaff, de oud-gouverneurs-generaal, de heeren Iden- burg en Fock en de chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Dep. ven Onderwijs, K. en W. Minister Koningsberger hield de openings rede, waarin hij de beteekenis van de ten toonstelling uiteenzette. Een uiteenzetting van den secretaris van de vereeniging van directeuren van Hypotheekbanken. In verband met de berichten in de pers 'ersthenen over het faillissement van de M.V. Veendammer Hypotheekbank publiceert ie secretaris van de Vereeniging van Direc teuren van Hypotheekbanken, gevestigd te 's-Gravenhage, de volgende uiteenzetting: Deze deelde mede, spaarzaam te moeten zijn in zijn mededeelingen, daar de zaak thans in handen der Justitie is, doch sprak er zijn verwondering over uit, dat het publiek Zoo eenzijdig wordt voorgelicht. Als voorbeeld haalde hij aan, dat wel wordt medegedeeld, dat de heeren Wolt- man c.s. hun aandeelen, waarop 96.000 was gestort, hebben overgedragen aan een bank voor een groot bedrag, doch er wordt niet bij vermeld, dat die koopprijs de fabel achtige som van 2.600.000 bedroeg, het geen neerkomt op een koers van ongeveer 2600 pet. De vordering, die de heeren Woltman c.s. voor den verkoop der aandeelen kregen, werd door de Veendammer Hypotheekbank in betaling aangenomen voor 2.100.000 aan waardevolle hypotheken, onroerende goede ren te Hilversum en automobielen, welke de heeren Woltman bij die zelfde gelegenheid van de Veendammer Hypotheekbank koch ten. In de tweede plaats is de voorstelling on juist, als zou het comité van den Provin cialen Bond van Effectenbezitters de pand briefhouders vertegenwoordigen Dit comité bestaat uit 5 heeren uit den Haag en op een vergadering van ongeveer 35 personen werd het voorloopig comité zonder stemming als definitief comité aangewezen, met toevoeging van mr. Boon, die ter verga dering aanwezig was. Hoeveel pandbrieven op die vergadering vertegenwoordigd waren, is niet gebleken, doch men kan er zeker van zijn, dat dit be drag in het niet valt bij de 2 millioen aan pandbrieven, waarvoor de belangen reeds in handen zijn gesteld van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. In de derde plaats meende genoemde se- cretaris er nog op te moeten wijzen, dat, padat de heeren Woltman in Juni 1927 hun directeursplaatsen hadden afgestaan aan de heeren Möhring en Kortenoever, op 15 De cember jJ, laatstgenoemden weer plaats maakten voor de heeren M. Meinersma, te Parijs, als directeur, en J. Schim van der Loeff te Kowno als president-commissaris, zoodat niemand hier te lande de belangen van de schuldeischers van de Veendammer Hypotheekbank behartigt. De conclusie, dat door het ingrijpen der Justitie de belangen der pandbriefhouders zouden zijn benadeeld, kan men dan ook moeilijk onderschrijven, als men weet, op .velke wijze er met de bezittingen der Veen dammer Hypotheekbank is omgesprongen. Ten allen overvloede wees de secretaris er nog op, dat de Veendammer Hypotheek bank in geenerlei relatie staat met de Ver eeniging van Directeuren van Hypotheek banken. In verband met het verloop der zaken bij de Veendammer Hypotheekbank, voorafge gaan aan het moment, waarop deze in staat van faillissement werd verklaard, worden aan het Corr. Bur. de volgende bijzonderhe den medegedeeld: Zooals bekend, heeft de zaak een aanvang genomen, toen zich onder auspiciën van den Provincialen Bond van Effectenbezitters een comité ter behartiging van de belangen van pandbriefhouders had gevormd. Een uitvoerig rapport werd samengesteld, waarin een schril licht wordt geworpen op het wanbeheer in vroegere jaren en uit welk rapport tevens bleek, dat door de heeren W. hun aandeelenbezit in de Bank ad pl.m. 965.000, waarop 96.500 (10 pet.) gestort, verkocht werd voor een exorbitant hoogen prijs aan de Discontobank voor credietin- stellingen te 's-Gravenhage, achter welke in stelling zich de figuur van den heer S. L. verschuilt, tegen wien de Haagsche politie reeds eerder waarschuwde. Het gevolg van een en ander was een bijna totale leegplunderen van de bank aldus wordt verder medegedeeld door satellieten van genoemden heer L., de thans in arrest gestelde heeren M. en mr. K., in kwaliteiten van respectievelijk directeur en Resident-commissaris van de Veendammer Hypotheekbank, als hoedanig zij door de groep-E, naar voren werden gebracht en be noemd, na aftreding van het W.-besluur. Vruchtelooze pogingen schijnen door den Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend betreffende de ouderlijke macht en de voogdij over gewettigde kin deren en de ontzetting uit het herstel in de ouderlijke macht en de voogdij. Het bestrijkt blijkens memorie van toe lichting alle gevallen dat een derde de voogdij heeft en is ontleend aan de voor stellen van de Staatscommissie-Limburg. Gebroken wordt met het stelsel dat de ouders van rechtswege den vreemden voogd verdringen. Het is niet aanbevelenswaardig geacht, tot een wettelijke regeling van het pleeg- contract in het algemeen over te gaan. Ten slotte meent de minister, dat er vooralsnog geen reden is, in Nederland de adoptie in te voeren. Van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De Zeereerw. Hooggel. heer Mag. G. de Langen Wendels O. P., professor in de Godgeleerdheid aan de R.-K, Universiteit te Nijmegen, is door een acute longontste king aangetast. Hem zijn de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Een herdenkingsrede per radio. Den 'avond van 21 Januari, zijnde di 25ste verjaardag van den dood van mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, zal voor den Ka tholieken Radio Omroep een herdenkings rede worden uitgesproken door mr. A. ba ron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer. Door den heer Staalman zijn aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het bericht juist, dat bij de Nederland- sche Spoorwegen plannen bestaan, om in verschillende steden van het land autoga rages te gaan oprichten, welke niet alleen zullen dienen als bergplaats en reparatie inrichtingen van het materiaal der Ato, doch die ook voor particulieren zullen wor den opengesteld? Zoo ja, acht de Minister dan zulke plan nen in overeenstemming met de functie, die de Nederlandsche Spoorwegen hebben te vervullen en wordt hier niet een terrein be treden, dat zich veel beter eigent tot het zuiver particuliere initiatief, hetwelk zeer voldoende.in de bestaande behoefte op dit gebied voorziet? Op dé vragen van den heer Weitkamp betreffende de tewerkstelling in de maanden Februari-Maart van een duizendtal werk loozen uit de groote steden bij de werk verschaffing in Overijsel heeft de heer Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: Reeds eenige maanden geleden is een aanvang gemaakt met tewerkstelling van werkloozen uit de groote steden in Over ijsel. Het ligt in de bedoeling, op dien weg voort te gaan en, zoo mogelijk, in het a.s. voorjaar een duizend werkloozen uit de groote steden in Overijsel en Friesland te plaatsen. Voor bevoorrechting van stedelijke boven plattelands-arbeiders behoeft geen vrees te staan. Maar het ligt voor de hand, dat, aan gezien de gezinnen van de tewerkgestelden in de stad achterblijven, de onderhoudskos ten hooger zijn dan die van gezinnen ten plattelande. Aan „de Amigoc di Curasao" wordt d.d. 3 December van Bonaire gemeld: „Gedurende de twee verloopen maanden woei er zeer dikwijls een Z.-W. of geheel W. wind. Velen voorspelden reeds toen groote regenbuien. En ze hadden gelijk, want alle wolken schijnen nu door de pas saat teruggedreven, zoodat t gisteren Dinsdag 22 November den geheelen dag stortregende; 126 m.M. wees de regenmeter van 't fort. Er was geen doorkomen meer aan. Aan den Brionweg werd een brug weggespoeld, de weg naar Den Tera was één breede ri vier, die blaterend en schuimend over alle bruggen heensloeg en de geheele Sabana tot één zee maakte. Zelfs de nog onlangs opgehoogde Dam werd overspoeld. Een chauffeur die naast zich een steenen kruikje had liggen waagde 't de breede rooi van Mentor over te steken, maar mid den in de rooi gekomen, werd de auto mee gesleurd totdat hij gelukkig tegen een rots blok bleef asteken, De compagnon van den blok bleef steken. De compagnon van maar ging kopje onder, en zou naar de zee gesleurd zijn, had hij zich niet vastgegre pen aan een rots. Vele huizen hebben 3 voet water gekregen, kippen en varkens zijn bij heele getallen verdronken, 't Hospi taal lag rondom in een zee van water. Op drie plaatsen moest men de wegen stuk- hakken, om 't water sneller te laten Weg- stroomen; gelukkig dat men dit gedaan heeft, want er zouden anders zelfs huizen weggespoeld zijn. De menschen waren bang dat 't weer zoo zou worden als in 1906, toen de menschen met bootjes naar de kerk moesten varen. Vele landerijen, waar de maïs en de patia's reeds prachtig stonden en een mooien oogst voorspelden, zijn verruïneerd. Vandaag is 't water reeds veel gezakt, maar donkere wolken jagen nog over 't eiland .zoodat deze overstroo ming weer kan terugkomen." Het bericht omtrent het a.s. vertrek uit Den Haag van den Griekschen gezant, den heer Jean Papa®, wordt in diplomatieke kringen der residentie bevestigd. De Brusselsche correspondent van de „Msb" seint: Naar verluidt, zou de heer Léon Nemry, Belgisdh gezantschapsraad te 's-Gravenhage benoemd worden tot gevolmachtigd fjjris- ter en buitengewoon gezant van België te Athene ter vervanging van baron Guillaum die in dezelfde hoedanigheid naar Boeka rest zou gaan. Het Corr. Bur. meldt; Naar van welinge lichte zijde vernomen wordt, zal de gezant van Denemarken bij 't Nederlandsche Hof, de heer Axel Norgaard, eerlang op zijn post in 's Gravenhage vervangen worden. De heer Nprgaard is geaccrediteerd sedert 28 Nov. 1921. Zaterdagmiddag is in het Gemeentemu seum, Korte Vijverberg, te 's Gravenhage, de tentoonstelling geopend van een ont- werp-maquette voor een te Weltevreden op te richten gedenkteeken voor den oud- gouverneur-generaal van Ned.-Indië, J, B- van Heutsz. Onder de talrijke aanwezigen werden op gemerkt de Minister van Koloniën, de heer Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft het Verbond van Ned. Werkgevers zich ge richt tot het R.K.W.V., het N.V.V., "et C.N.V. en het A.N.V. met verzoek deel te willen nemen aan de bespreking over de vraag: over een samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. Het Verbond van Ned, Werkgevers acht het betreurenswaardig, dat tusschen organi saties van werkgevers en werknemers zoo weinig overleg en samenwerking bestaat ook op gebieden waar beider belangen van breed standpunt bezien, toch eïgenHjk geheel parallel loopen. Voorgesteld wordt de besprekingen f® doen paats vinden op 22, 24 en 25 Januari e.k. te 's-Gravenhage. In Frankrijk bestaan plannen, om ,®en radio-belasting van 10 francs te heffen op ontvangtoestellen, ten einde de kosten te dekken van een gecentraliseerd program®8 dat men t. z. t. hoopt in te voeren. Het nieuwe Engelsche Radio-Station te Humber voor draadlooze telegrafie is uit gerust met lampen, in plaats van met e®n vonkzender. Op deze wijze hoopt men slcringen van den radio-omroep te verme den. Ook het Sea-Forth radio-station is van een lamp-installatie voorzien. De vierde jaargang van het K.R.O.-orgaan opent met een artikel „Radio. 1928", ®en wegwijzer voor elk Katholiek luisteraar. Na enkele' korte stukjes volgt een interes sant historisch overzicht van de ontwikke ling der Telefunken Maatchappij. Dan vol gen de uitvoerige K.R.O.-programma's ®c' een muzikaal overzicht en een zeer gees tige radioles. „Hoe maak ik mijn ontvang toestel eenvoudig selectiever" is special in dezen tijd van belang. Als 'altijd is ook in dit nummer weer een aardig radio-ver haal opgenomen. „Het verspiegelen van radio-lampen" vertelt op populaire wijze waarom en hoe de verspiegeling plaats vindt. „Radio-kliniek" i9 de titel van zeer gewilde rubriek, waarin vragen, CI1Z' beantwoord worden. De vierde jaargang is goed ingezet naar men ons verzekerde, een groot aaidol Katholieken heeft spontaan gehoor ée&c~ ven aan de bisschoppelijke brieven, be'rd- fende den radio-omroep en zich geabbo11- neerd op hun eigen orgaan. Voor wie hel nog niet deden, volgt hier het adres: Hcerengracht 49, Amsterdam-Centrum. De „Fédération Aéronautique Internatio nale" heeft, naar uit Parijs gemeld wordt, in principe besloten een grooten internatio- tionalen wedstrijd te organiseeren voor toe risten-vliegtuigen en daarvoor een som van honderdduizend francs uitgetrokken. Voorts heeft de „F. A. I." de groote gou den medaille voor 1927 toegekend aan ko lonel Lindbergh. Thuiskomst van het schip. Een aanvaring. Zaterdagmorgen is de „Gelria" te IJmui- den aangekomen, waar dr. Heyermans en dr. Velthuysen van den Geneeskundigen Dienst aan boord zijn gegaan. Zij hebben daar een onderzoek naar den aard der ziektegevallen ingesteld. Even na 12 uur is het schip opgestoomd. Bij zijn aankomst te Amsterdam had het schip nog een aanvaring, die zich als volgt heeft toegedragen: Omstreeks drie uur werd de „Schelde stroom" van de „Holland. Zuid-Afrika" door twee steepbooten van de Javakade naar de Coenhaven versleept om te bun keren. Ongeveer ter hoogte van den stei ger HollandAmerikalijn passeerde „Be renice" van de K.N.S.M. de „Schelde- stroom". Laatstgenoemd schip liep bij de noodige manoeuvres uit het roer en kwam daardoor te liggen vrijwel vlak voor de „Gelria", die juist op stoom lag. Beide schepen botsten tegen elkaar aan. De „Gelria" raakte met den voorsteven de „Scheldestroom" midscheeps aan stuur boord. De schepen zaten in elkaar. Met behulp van zes sleepbooten werden zij ech ter vrij spoedig weer losgemaakt. Het bleek dat beide schepen uitsluitend schade hadden boven de waterlijn. De „Gelria" had averij aan bakboord- en stuurboordzijde bij- den boeg, welke niet van dien aard was, dat directe reparatie vereischt is. Het schip kon opvaren naar de Handelskade waar het te half vijf aan kwam en de passagiers van boord zijn ge gaan. Erger was de „Scheldestroom" er aan toe. Deze had een groot gat aan stuur boordzijde. De scheu: in de huid was inge veer acht meter diep Het schip is gebracht naar de Ned. Dokmaatschappij om daar te worden gerepareerd. Omstreeks vier uur meerde de „Gelria".. Het persbureau V. D. had nog gelegenheid met een lid der bemanning een kort onder houd te hebben. Hij zeide o.m., dat de eerste gevallen van typhus zich hadden voorgedaan na hei vertrek van het schip uit Buenos Aires. Tot de slachtoffers be hoorden naar men weet de tweede stuurman Doornbosch en de assistent-ma chinist Meyer. Eerstgenoemde is te Pernam- buco ter aarde besteld, het stoffelijk over schot van den laatste is aan de golven toe vertrouwd, Het was een ontroerend oogen- blik, to ende kist, die met de Hollandsche driekleur bedekt was,. in de golven ver dween. De Amsterdamsche Gemeentelijke Ge- neesk. Gezondheidsdienst meldt nzake de gevallen van typhus aan boord van de „Gelria" het volgende: Reeds op de reis, die 16 Juli '27 ein digde, waren eenige gevallen van typhus voorgekomen. Daarna zijn verschillende rei zen gemaakt, zonder dat er ziektegevallen zijn waargenomen. Tientertijd zijn door de Kon. Holl. Lloyd in samenwerking met den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst alle maatregelen genomen om deze kleine ende mie, waarvan de oorsprong duister bleef en zich bepaalde tot zekere groepen der bemanning, te onderdrukken. Het daarover toen uitgegeven bericht behelsde, dat de vermoedelijke oorzaak van de voorgekomen typhusgevallen gezocht werd in de aanwe zigheid van een bacillendrager onder het keukenpersoneel van officieren messroom en 2e kl. pantry. Het schip is daarom toen met geheel nieuw personeel uitgevaren na volkomen ontsmetting door den G. G. G. D. Het achtergebleven keukenpersoneel is door den G, G, G, D. onderzocht op de aanwezigheid van bacillendragers. Het re sultaat was negatief. Een paar reizen is het goed gegaan, doch thans staan we voor nieuwe gevallen, die zich weer bepalen tot dezelfde groepen der bemanning. Gedurende de laatste reis zijn voorgekomen drie gevallen met doode- lijken afloop, gestorven zijn 1.1. de 2de machinist, de 2de stuurman en de assistent machinist en zes lichte gevallen, die thans allen herstellend zijn en overgebracht wor den naar het Wilhelmina-gasthuis. Bij alle zieken en officieren en keuken- Personeel is gedurende de opvaart van IJmuiden naar Amsterdam bloedonderzoek 'ngesteld en verder zullen bacteriologische onderzoekingen, welke noodig zijn, in vol len omvang verricht worden. De uitslag vap ingestelde onderzoekingen tijdens de reis verricht wijst ook op de mogelijkheid van paratyphus-infectie. Ofschoon dus verband met de vroeger waargenomen gevallen van echten typhus verondersteld mag worden, is de mogelijk heid niet buitengesloten dat er geen samen hang bestaat. Gevaar voor uitbreiding voor de stede lijke bevolking bestaat niet. Elk zelfs licht twijfelachtig geval wordt 'nauwkeurig ge controleerd. 1 Gedurende de reis ig gedaan wat men- schelijkerwijs mogelijk was om uitbreiding °P het scbip te voorkomen en de zieken goed te behandelen. Alle mogelijke bronnen van infectie wor- den thans nogmaals nauwkeurig onderzocht, °m de oorzaak van deze nieuwe endemie vast le stellen. Omtrent den watersnood van Bolksbeek ®n de Schipbeek vernam het „Bbld." nog het volgende: Het water van de Schipbeek is sedert de vorige 'week bijna een M. gewassen en ®taat nog een a twee decimeter beneden de kruin van de kade; op enkele plaatsen hep het evenwel over. Tusschen Schipbeek cn Bolksbeek staat in Stokkumer en Mar- kelosche Broek alles onder ijs en water. Te Ge(seiaar staat het water van de Schipbeek bijna aan de kruin. Te Geesteren staat het water der Bolksbeek boven de doorbraak nog een halven M, beneden de doorbraak a 8 decimeter onder de kruin. Alleen de waterstand van de Schipbeek baart eenige zorgen. Nabij de Wienerschool staan tus schen Delden en Goor vele landerijen blank. Naar verder gemeld wordt, zal met de uitvoering van het rijksplan voor de Schip beek-verbetering nog dezen zomer een aan- van gemaakt worden. 'beroeps-inbrekers waren, die het bezoek aan het kantoor hebben gebracht, want met behulp van een zuurstofapparaat heb ben zij gaten in de deur vap de brand kast geboord, waardoor «ij gemakkelijk het slot eruit konden halen. Toen de directie gisterenmorgen omstreeks elf uur op kantoor kwam, vond zij de deur van de brandkast geopend. Er lag een vloerkleed voor de brandkast, dat er door de inbrekers was neergelegd. Verder bleek, dat de nachtelijke bezoekers al het zil vergeld, als rijksdaalders, guldens, kwar tjes en dubbeltjes in totaal voor een be drag van ongeveer 300.uit de brand kast weggenomen. De boeken had men on aangetast gelaten. Nadat Zondagmorgen aangifte gedaan was bij de politie, werd het onderzoek begon nen. Gisteravond was men, naar de „Crt." meldt, de daders nog niet op het spoor. In het Grand Theater te Rotterdam. Na de enthousiaste huldiging bij de aan komst zijn te Rotterdam Zaterdagavond ka pitein Smoolenaars en de bemanning der „Alhena" ontvangen in het Grand Theater, aldaar. In de zaal waren directie en commissaris sen van de Stoomvaartmaatschappij aanwe zig en met hen het personeel van de firma, dat getuige wilde zijn van deze huldiging, die geestdriftig is gebracht aan deze kloeke kerels. Het begon reeds bij het binnenkomen van de Chineesche leden van de bemanning. Zoodra men de Aziaten in het oog kreeg, bracht men hun een langdurige hulde, waar op zij, toen zij gingen begrijpen dat dit ge juich hun gold, berustend lachend ant woordden. Nadat een gedeelte van het program was afgewerkt, verscheen de directeur van het Grand Theatre, de heer A. de Jong, voor het gordijn, om met enkele eenvoudige woorden hulde te brengen aan deze zeelie den. Herhaaldelijk werd de rede van den heer De Jong door handgeklap en gejuich onderbroken, maar toen hij zei: „Daar in de voorste loge rechts zit die kleine dappere man!" verhieven allen zich van hun zetel. Er klonken luide hoera's en men zong: Lang zal hij leven. Staande in zijn loge zeide kapt. Smoole naars, in gevaarlijke omstandigheden zoo vastberaden, ietwat schuchter en onthutst: „Dank u wel, dank u!" Zijn woorden gin gen evenwel verloren in het gejuich en het gezang. De directeur heeft daarna namens den heer Tuschinsky den kapitein een copie aangeboden van de film van den zegetocht door den Waterweg naar de Lekhaven, dien de „Alhena" bij haar terugkomst in het vaderland heeft gemaakt. „Wij vonden dal zoo zei de heer De Jong ongeveer dit voor u, die zoo gehecht zijt aan uw gezin, het meest gepaste geschenk zou zijn. Nu kunnen uw kinderen, uw kleinkinderen, heel uw familie zien hoe ge .te Rotterdam ontvangen zijt." De film werd gedraaid. Het Wilhelmus werd gespeeld. Staande hoorde men het volkslied aan en gedurende de geheele film is er gejuicht en geapplaudisseerd. De geest drift werd zoo groot, aldus het „Hbld.dat men begon te juichen en te applaudissee- ren, zoodra zich slechts een schip op het doek vertoonde. Maar toen een „close-up" van den kapitein de zaal inkeek, verhieven allen zich weer van hun zetels, harder nog juichend dan tevoren. Zoodra de film ten einde was, heeft men den kapitein en zijn mannen „Lang zullen zij Leven!" toege zongen, waarna de heer De Jong uit naam van kapt. Smoolenaars en zijn mannen dankte voor de hulde hun gebracht, een hulde, welke zij nimmers zullen vergeten. Zaterdagnacht zijn de gebroken draden van den electrischen spoorweg Amster damRotterdam weder hersteld, zoodat het treinverkeer weer normaal kon plaats hebben. elkaar. De „Erato" had een ingedrukten boeg, doch maakte geen water. Het schip heeft de reis niet voortgezet, doch is teruggekeerd en voorloopig gemeerd aan de Sumatrakade te Amsterdam. De „Drechtstroom" had eenige schade aan de voorsteven. Door een rukwind omver geworpen. Toen de 60-jarige landbouwer J. H. S., uit Oxe, gem. Diepenveen, zich per rijwiel van de markt te Deventer huiswaarts begaf, en ter hoogte van Colmschate was gekomen, slingerde door een hevige rukwind een mand, welke hij vóór op de fiets had, tus schen het stuur en de beenen van S., waar door hij viel en op het hoofd terecht kwam. In bewusteioozen toestand werd hij daar door voorbijgangers aangetroffen. Onmiddel lijk riepen zij de hulp in van een geneesheer uit Deventer, die een ernstige hersenschud ding constateerde. In zorgwekkenden toe stand werd S. per auto naar zijn woning vervoerd. Een wiek afgerukt. Door een geweldigen storm werd van den molen van den heer P. Muller, staande aan den Veerweg bij Rijssel, een wiek af gerukt. Vele huizen in en ,om Rijssen ver loren tal van pannen, een enkele deur werd ingedrukt en boomen werden ontworteld. De lucht vertoende dezelfde kleur als bij de rampen van Borculo en Neede. Eeuwenoud. Te Delft werd omstreeks acht uur een der prachtige, zware eeuwenoude kastanje- boomen, staande achter de Oude Kerk, door den storm ontworteld. Ook de schutting voor het groote rijksgebouw aan de Julianalaan, werd door den storm Vernield. Telegraafverkeer gestoord. Tengevolge van den geweldigen storm, werd de telegrafische gemeenschap met Helder opnieuw verstoord. Deze was de laatste dagen op vrij primitieve wijze via de Noordelijke kantoren tot stand gebracht. Zaterdag was het evenwel niet mogelijk een telegam verzonden te krijgen. Voor de vacature van directeur der gas-, electriciteits- en waterleidingbedrijven der gemeente Waalwijk hebben zich in totaal 81 sollicitanten aangeboden. Te Venlo werd een 14-jarige leerling draaier, werkzaam in de parapluiefabriek van den heer Ph. Cohen, door een cirkel zaag gegrepen. De zaag sneed den jongen door den rechter-bovenarm tot op het been. Hij is naar het gasthuis St. Joseph overgebracht Men vreest, dat de arm geamputeerd moet worden. Te Zeelst is het 8-jarig zoontje van den heer J. B. achterover in een kuip met ko kend water gevallen, zoodat het lichaampje van de knieën tot de borst geheel ver brandde. Men vreest voor het leven. Vanwege de Rijkscommissie voor Graad- meting en Waterpassing is aan comman dant, officieren en verdere opvarenden, die de reis met Hr. Ms. onderzeeboot KXIII van Helder via Panama naar Sierabaja in 1926 hebben medegemaakt, een zilveren medaille toegekend als herinnering aan deze gedenkwaardige reis, waarbij meer dan 20000 zeemijlen werden afgelegd en die voor de wetenschap zulke uitstekende re sultaten heeft opgeleverd. Minister van de Vegte slachtoffer, doch ongedeerd. Te Delft is op den Rotterdamschen weg nabij den Overslag een auto van de Urban maatschappij uit Den Haag, waarin zat de Minister van Waterstaat, v. d. Vegte, ko mende van Rotterdam, in volle vaart tegen 'n vrachtwagen gereden. De auto werd totaal vernield en is later met behulp van een kraanwagen weggesleept. D'e Minister en de chauffeur hebben geen letsel bekomen. Gisternacht is ingebroken in het gebouw van de Edisonbioscoop op de Elandsgracht te Amsterdam. Toegang tot de bioscoop hebben de in brekers zich weten te verschaffen door de koffiekamer die aan den kant van de Lijnbaanstraat is gelegen. Na een ruit uit een der vensterramen te hebben gesneden, waren zij de koffiekamer binnengeklauterd. Daarna gingen zij regelrecht op hun doel af, n.l. naar het kantoor onder de tooneel- ruimte. Het lijdt geen twijfel, dat het Het filiaal van het K. N. M. I., te Amster dam, meldt ons: Den 6en Januari bereikte de Zuid-Weste- lijke wind tusschen 10 en 11 uur, de storm- grens en tot 4 uur namiddag bleef de wind tusschen Zuid-West en West met kracht van vollen storm doorstaan. Tegen 4 uur trad een tijdelijke onderbreking in met opklarende lucht, waarna de windrichting ruimde tot Noord-West en de storm tot zwaren storm aangroeide. Over 5 minuten gemiddeld nam de snelheid toe tot 19 meter per seconde, zoodat zeker oogenblikken zijn voorgekomen, dat de snelheid hooger dan 28 meter per seconde zal zijn geweest. Na 10 uur 's avonds nam de s.l°rPL s en kromp de windrichting geleidelijk naar Zuid-West, een teeken, dat een nieuwe barometerdaling in zicht was. De zwaarste windstooten 80 b.M. per M2. kwamen voor tusschen 5 en 6 en 8 en 9 uur namiddag; het grootste aantal stootcn viel tusschen laatstgenoemden termijn. De laagste barometerstand 744.0, kwam voor om 3 uur n.m„ van 8 uur n.m. 6 Jan. tot 7 Jan. 2 uur v.m. steeg de barometer ruim 15 m.M.; hedenmorgen 10 uur v.m. neigt de barometer weer tot dalen, onder den invloed van den aycr de Britsche Eilanden naderenden lagen druk.^ Tot ver in den Atlantiscben Oceaan is het weder stormachtig en ongestadig. Schepen gezonken. In de Lek, bij Lexmond,, is, ten gevolge van den storm, het motorschip „Willem III", op weg naar Oudewater, met een. lading van 43 ton ijzer, gezonken. Eigenaar van het schip is de heer Snellemans, te Oudewater. Een aanvaring. Op het Noordzeekanaal, even ten Wes- 'en ^enibrug, zijn in aanvaring ge- Ye v ii stoomschip „Drechtstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, dal een lading Chineesche klei aan boord had en binnen liep, en het uitvarende stoomschip „Erato", van de K. N. S. M. Beide schepen botsten roet de stevens tegen 9 Hel aantal Kerst- en Nieuwjaarstelegram, men is, vergeleken bij dat ten vorige jaro met Indië en Amerika gewisseld, belangrijk gestegen. Het' aantal verzonden telegrammen is bijna verdubbeld. De voorloopige cijfers luiden: verzonden naar Indië 3564 (v. j. 1856); ontvangen uit Indië 4902 (v. j. 3903), totaal Indië 8466 (v. 5759); verzonden naar Amerika 1779 (v. j. 893), ontvangen uit Amerika 1053 (v. j. 375), totaal Amerika 2832 (v. j. 1268). Voorts werden naar Suriname no^ verbon den 72 en vandaar ontvangen 215 van deze soort telegrammen. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij 's morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. AMSTERDAM, 6 Jan. Aardappelen. (Bericht v/<L mak. Jac. Knóop.) Zeeuwsche bonten f 77.75, id. blau wen f6.506.6o, id. industrie f4.504.75, id. eigenhei mers f 6.256*50, id. blauwe poters f 3.50, id. bonte po ters f 3.50 Drentsche eigenheimers f 4.504.75 per 100 kg Friesche borgers f 6—6.25 P* hl. MIDDELBURG, 5 Jen. Granen. Ter markt van heden was de aanvoer gering. De noteering is als volgtNieuwe tarwe f 1014, kraonerwten f 2428, ongelezen witte boonen f1924» gfelezen witte boonen f2728, lange bruine boonen f 3428, ronde bruine boonen f 3944# maanzaad f 538, alles per 100 kg. LEEUWARDEN, 6 Jan. Vee. Aangevoerd 190 stieren f 180475, 316 vette koeien f 230380, per kg f 0.80x 530 melk- en kalfkoeien f 180440, graskalveren f—, 340 pinken f 65140, 23 vette kalveren f 55—°°5» *60 nuchtere kalveren f 916, 207 vette schapen f 2640, 40 weideschapen f 1830, 420 lammeren f 1827» 153* vette varkens f45125, per kg f 0.530.60 125 magere varkens f2245, 239 kleine biggen 611, 13 paarden, 27 bokken. De handel in melk- en kalfvee alsmede vette koeien1 wag stugger pinken met stuggen afloopstieren, nuchtere kalveren en varkens minder goed wolvee vlugger. Eieren. Aanvoer 12.000 kg k,ppen-, <f 811 yz 80 kg eenden- f8—0%. LEEUWARDEN, 6 Jan. Boter. Aanvoer I0/3 en 3*/6 v. Mijn hoogste prijs f 2.1T, middelprijs f 2.10, laagste f 1.90. Veiling hoogste prijs f 2, laagste f 1.86. Noteering van de commissie fa. 16. Commissie (Bond van Co6p. Zuivelf.) f 2.13- Kaas. Sleutelkaas f—nagelkaas f0.28—0.41, Goud- sche f0.260.9X/ Edammer fo.310.78. Aanvoer 23.866 kg. ALKMAAR, 6 Jan. Kaas. Ter markt waren 70 stapels, wegende 66000 kg. Fabriekskaas kleine f 51, commissie f51, boerenkaas kleine f4832, commissie f47. Handel vlug. UTRECHT, 7 Jan. Kaas. Aangevoerd 8 wagens, te sa men 2250 kg. Prijzen ie soort f 50-—52,2e soort f rijkf- merk f zwaardere UïTl?00RN< 5 Jan» Kaasmarkt. Aanvoer 17 partijen. Goudsche ie soort f 54—57,2e soort R. M. f 50—53» zonder R. M. f 49-52. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3