Buitenlandsch Nieuws. RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Geweldige overstrooming te Londen. De buitenland sche politiek. Anti-oorlogsverdrag. GËM. BUIT. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. De R.K. Jeugdorganisatie in het bisdom Haarlem. RECHTSZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. POSTZEGELNIEUWS, Nieuwe zegels. Uitzendingen van den K. R. O UIT ONZE OOST. De bestuursconferenties. Verscheiden pers onen verdronken. De Theeros heeft de kade overstroomd, waardoor het tramverkeer werd gestoord. Het water overstroomde de terrassen van het parlement. De overstrooming geschiedde kort na middernacht. Een groot deel van den weg langs de kade staat eenige inches diep onder water, met name bij de Charing Cross- en de Waterloobrug. Een aantal straten van Westminster staan eenige voe ten diep onder water. De Tower is onder- geloopen, evenals het paleis Van den aarts bisschop van Canterbury. Uit Battersea Poplar. Greenwich en andere districten langs de rivier worden ernstige overStroo- mingen gemeld.Verscheid^ie menschen zijn in de kelderverdiepingen verdronken. Po litie te paard en te voet werd in allerijl naar de overstroomde wijken gezonden; zij waarschuwde de menschen hun huizen te verlaten en redde anderen. Politie en brandweer hebben tal van per sonen op het nippertje gered. In Grosve- nor Road verdronken vier kinderen uit één gezin: twee jonge meisjes, die in een sous- terrain te Putney sliepen, kwamen om, even als twee te HammersmitW. Het aantal dooden bedraagt 17, wellicht meer. Het water drong een electrische cen trale binnen, waardoor de dienst op den stedelijken spoorweg ernstig werd belem merd. N,a een uur zakte het water, allerlei overblijfselen jn de-straten achterlatend. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen, met 't oog op een nieuwen hoogen waterstand. Het aantal dooden is tot 20 gestegen. De overstrooming was de grootste bij menschen- heugenis. De laaggelegen gedeelten van het East End hebben ook ernstig geleden, maar hier gingen geen menschenlevens verloren. Er is ten behoeve v.an de slachtoffers der cverstrooming een steunfonds geopend. De overstroomingen hebben voor duizen den ponden sterling schade aangericht. In het museum van de Tate Gallery werden portefeuilles, waarin honderden schetsen van den schilder Turner, vernield. De autoriteiten van de haven van Lon den maken bekend, dat tengevolge van de hevige stormen in westelijke richting, waar door het water, dat over den Theemsoever liep, werd vermeerderd, het tij zes voet boven het vorig niveau' uitkwam. Volgens de jongste cijfers zijn, tengevolge van het buiten de oevers treden van de Theems, te Londen veertien personen om gekomen. Volgdns een nader telegram zijn er in Westminster 11 personen verdronken; de lijken zijn naar het lijkenhuis overgebracht. De politie zoekt nog naar 4 vermiste per sonen. Een rede van Baldwin. Baldwin, die te Worcester bet woord voerde, verklaarde dat de afgeloopen drie jaar in Europa jaren waren geweest van voortdurenden vooruitgang, zoowel in po litiek als financieel opzicht, in het bijzon der ook wat betreft de verdwijning van de oorlogsmentaliteit en het in het leven roepen van een gevoel van veiligheid als het gevolg van Locarno en de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, ter wijl de Britsche betrekkingen, van zoo groot belang voor den vooruitgang van Europa., met Duitschland zoozeer verbeterd waren. Ook is het mogelijk gweeest, de samenwerking van Groot-Brittannië met Frankrijk en Italië te vergrooten. De groo- te vooruitstrevende landen van het Wes ten waren vereenigd in een poging, een vreedzaam, bloeiend Europa tot stand te brengen, Het militaire toezicht in Bulga rije en Hongarije was reeds geëindigd' en Baldwin koesterde de hoop, dat dit toe zicht ook spoedig in Oostenrijk beëindigd zou worden. Hij wees met nadruk op den grooten bijstand, door Groot-Brittannië en de Britsche bankiers en financiers verleend tot het herstel van het financieel even wicht van de verwoeste landen in Europa. Er was een geringeverbetering in China in dien zin dat, terwijl twee jaren geleden het toezicht nog geheel ir bu'tenlandscbe handen was, China bezig was dit vreemde element af te schudden en üe aan de Britten vijandige gezindheid veel minder werd waargenomen. De gevoelens richtten zich meer tegen de buitenlanders in het algemeen dan tegen de Britten, en er wa ren teekenen die er op wezen, dat ook deze gevoelens aan het verzwakken waren. De ontploffing te Berlijn. De deskundigen, die een onderzoek heb ben ingesteld naar de oorzaak der ramp in de Landsberger Alleenzijn van oordeel, dat deze moet worden toegeschreven aan een gasontploffing. Het definitieve aantal slachtofers van de cafSstrofe bedraagt 17 dooden. De latere lijken zijn Zaterdagmorgen ge borgen, verdere vermisten zijn er niet. De inlasch „aanvals"-oorlog niet aanvaard. Het Fransche voorstel om Kelloggs anti oorlogsverklaring te amendeeren door deze te beperken tot aanvalsoorlogen werpt een schaduw over de vooruitzichten eener spoe dige onderteekening van zulk een verdrag door Frankrijk en de Ver. Staten. Het Fransche antwoord is overhandigd. In ofiicieele kringen heeft men er oogen- blikkelijk op gewezen, dat het inlasschen van het woord „aanvals'-oorlog de deur zou openen voor eindelooze debatten over de definitie, wie de aanvaller is in eenig conflict en men gaf te verstaan, dat het Amerikaansche antwoord afwijzend zal luiden. Het antwoord van Briand inzake het anti- oorlogsverdrag is gepubliceerd. Briand verklaart van oordeel te zijn dat de door Kellogg voorgestelde procedure wel geschikt is om de inzichten der Fran sche regeering te bevredigen, en dat het aanbeveling zou verdienen van nu af aan het karakter ervan te bevestigen door de handteekeningen van Frankrijk en de Ver. Staten. De Fransche regeering is bereid zich bij de Ver. Staten aan te sluiten om een over eenkomst voor alle staten voor te stellen, gelijk thans door Frankrijk en de Ver. Sta ten is geteekend en welke bepaalt dat de contractanten van eiken aanvalsoorlog ai- zien en alle vredelievende middelen zullen aanwenden voor de regeling van welke con flicten er ook kunnen ontstaan. Dé" contractanten verbinden zich het ver drag ter kennis van alle staten te brengen en ze uit te noodigen toe te treden. De Fransche regeering is er van overtuigd, dat haar voorstel door de geheele wereld met dankbaarheid zal worden aanvaard en het streven der beide regeeringen inzake de algemeene aanvaarding er van met volledig succes zal worden bekroond. ,.Bund zur Erneuerung des Reiches" opgericht. Te Berlijn is gevormd een „Bund zur Er neuerung des Reiches". De vroegere rijks kanselier dr. Luther heeft het presidium aanvaard. Doel en taak van den bond worden uit eengezet in een oproep, die is onderteekend door tweehonderd mannen van de meest verschillende politieke richtingen, van Duisch-nationaal af tot sociaal-democraat toe. Een werkcomité onder presidium van Luther en een propaganda-commissie zullen worden gevormd. De oproep is o.a. onder teekend door den Keulschen burgemeester Adenauer den oud-minister van Voedsel voorziening von Batocki, den directeur-ge neraal van de Hapag en oud-rijkskanselier dr. Cuno, prof. Hans Delbrück, baron von Gayl. den Keulschen bankier Louis Hagen, prof. von Harnack, den commissaris van de Norddeutsche Lloyd Ph. Heinecken, den vroegeren vice-kanselier en burgemeester van Duisburg dr. Jarrès, den voorzitter van de Duitsche vereeniging van uitgevers- Krumbhaar, Krupp von Bohlen und Hall- bach, Essen, Fr. von Mendelssohn, Berlijn, den eigenaar van de schatkist graaf Von Roedern, den ex-gouverneur van Duitsch- Oost-Afrika Schnee, Carl Fr. von Siemens, Fr. Thyssen, Albert Vögler enz. BERLIJN, 7 Jan. De te Berlijn opge richte Bond stelt zich ten doel mede te wer ken aan het uit den weg ruimen van de binnenlandsche wrijvingen, waaronder niet alleen de verhouding tusschen het Rijk en de landen, doch ook het geheele openbare leven in Duitschland sedert langen tijd lijdt. De' aaneensluiting geschiedt met uitscha keling van politieke richting of beroepsvoor- oordeelen. - De leden van het bestuur, waartoe o.m. de heeren Ernst Georg graaf van Bertistorff, Junkerwehningen; von Fleming, Paatzig- Pommeren; Otto Henne, Tübingen; dr. Ho rion, Düsseldorf; dr. Walter, Janecke, Han nover; dr. Luther, Berlijn; dr. Karl Petersen Hamburg; dr. Paul Reusch, Oberhausen; graaf von Roedern Hamburg en Freiherr von V^ilnowsky, Marienthal; behooren, had den opdracht ontvangen doel en streven van de beweging uiteen te zetten in de con ferentie van heden; J Luther heeft reeds in deze conferentie een groote rede gehouden, waarin hij het doel van den Bond uitvoerig toelichtte. De moord te Odessa. De moordenaar van den "italiaanschen vice-consul, te Odessa, Cozzio, is door de crimineele politie en de plaatselijke afdee- ling van de staatspolitie ontdekt en ge arresteerd. Een gedeelte van het eigendom van den vermoorde is bij hem gevonden. Personen bedolven en gedood door lèwines. Zaterdagmorgen is aan het Meer van Zurich een lawine neergestort,, waardoor drie personen werden bedolven. Hun lijken zijn te voorschijn gehaald. De verongelukten zijn een ingenieur en zijn vrpuw en een handelsman uit München. Zaterdagmiddag ondernamen drje perso nen vanuit Ulmer Hiitte een ski-tocht. Op een kwartier afstand van de hut, werden twee van hen door een lawine gegrepen. De derde, een koopman uit Merane, is nog niet gevonden. De lawine is acht meter hoog en tamelijk breed. Uit Stuben is een reddings-expeditie van vijftig man vertrokken, om hulp te ver- leenen. De textielstaking te Bombay. De werkstaking in de katoerifabrieken heeft zich tot negen fabrieken uitgebreid, die haar poorten gesloten hebben. Twee andere fabrieken werken slechts gedeeltelijk. Achtienduizend arbeiders hebben den arbeid neergelegd. De strijd fs Nicaragua. Vliegtuigen met bommen en machine geweren, worden eiken dag naar den staat Nueva Segovia, in Nicaragua, waar het vechten voortduurt, gezonden, met de instructie: „roeit te „rebellen" uit, waar ze ook maar gezien worden". De vliegtuig-patrouilles hebben echter tot nu toe nog geen enkele van Sandino's strijdkrachten ontdekt. Het Amerikaansche departement van marine heeft door officieele kanalen mede- tieeling gekregen, dat twee deserteurs der Amerikaansche mariniers geholpen hebben om de troepen der opstandelingen van generaal Sandino, in Nicaragua, te oefenen. Hooggeplaatste autoriteiten weten echter niet zeker of zij het bericht moeten gelooven- Generaal-majoor Lejeune, de commandant van het corps mariniers, verklaarde, dat hij, bij het ontbreken van een positief bewijs in den eenen of anderen zin, niet geneigd was te gelooven, dat eenig lid van het corps zich tegen zijn vroegere wapenbroe ders had gekeerd. In andere officieele kringen werd er echter op gewezen, dat de mededeeling steun vindt in de uiterlijke aanwijzingen. De aanvallen van Sandino de laatste dagen, zijn uitgevoerd met een onverwachte doel treffendheid en op een wijze, die doet den ken, dat hij zeer goed bekend is, met de methode van het marinierscorps. Dat er deserties hebben plaats gehad uit de gele deren der mariniers, blijkt uit de officieele rapporten, ofschoon het juiste aantal niet is gepubliceerd. De diamantsmokkelarij in de Vereenigde Staten. De Amerikaansche consul-generaal, te Antwerpen, George Messersinith, heeft, ge tuigenis afleggend voor een comité, uit het diamantsmokkelen naar de V. S. thans zoo Representantenhuis, verklaard, dat het goed georganireerd is, dat 't met de beschik bare middelen niet kan worden tegen gegaan. Hij schatte de waarde van de dia manten, die de Ver. Staten worden binnen gesmokkeld, op 50 millioen dollar per jaar. VERDUISTERING TE HAMBURG. Een verduistering door middel van cog nossementen heeft te Hamburg plaats gehad. De gearresteerde is de Hamburgsche direc teur der firma Oloffson, Lucas Co., welke firma de Hamburg-Amerika-lijn op Haïti vertegenwoordigde. De gearresteerde wordt verdacht van verduistering door het belee- nen van vervalschte cognossementen. Niet alleen de reederij, maar ook eenige banken zouden aanzienlijke schade hebben geleden. De hoogte der door den verkoop van ver valschte cognossementen verduisterde be dragen valt volgens het blad nog niet te overzien, doch wordt op vele honderddui zenden dollars geschat. STORM BOVEN KOBLENZ EN OMGEVING. Een ontzettende storm, die af en toe de kracht van een orkaan had, richtte Zater dagavond te Koblenz en in de omgeving van de stad veelvuldige schade aan, In het naburige Urbar werd het kapge- binte van een huis door den storm losge rukt en op straat gesmeten. Verder werden de leidingsdraden van de hoogspannings- centrale vernield, zoodat de geheele plaats zonder licht kwam. Er zijn geen menschen gekwetst. DE ZAAK-JAKUBOWSKY. Naar het „Berl. Tag." meldt, is bij het onderzoek der justitie in de zaak Jaku- bowsky (de Rus, die, naar men meent on schuldig, wegens moord op zijn buiten echt geboren kind is ter dood gebracht) geble ken, dat de grootmoeder van het vermoor de kind, die volgens een gerucht op haar sterfbed zou hebben bekend den moord te hebben gepleegd, krachtig tegen deze be wering opkomt. Het zou berusten op buur praatjes. Naar het blad verder verneemt, wordt nader onderzocht, wie het gerucht heeft verspreid. DE OVERVAL IN KEMPYNSKL De overval, die vorige week bij Kem- pinsky in Berlijn heeft plaats gehad, blijkt naar de politie mededéelt, de daad van een zenuwlijder te zijn. De revolverheld is ter waarneming naar een zenuw-inrichting gezonden. EEN VERGIFTIGING. Vijf dooden. Een telegram uit Rabat aan het „Journal meldt, dat vijf personen tengevolge eener alcoholvergiftiging zijn overleden, Twaa" anderen zijn naar het ziekenhuis overge bracht. EEN ONTPLOFFING. Drie dooden. Drie personen werden gedood en var" scheidenen gewond bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek te Monteux. Er werd ernstige schade aangericht. PASSAGIERSSCHIP IN NOOD OP HET BODENMEER. Tengevolge van den hevigen storm 1S Vrijdag op het Bodenmeer de Van Ror schach naar Friedrichshafen varende Wur" tembergsche stoomboot „König Karl", welke 60 passagiers vervoert, in zeer benarde po sitie geraakt. Door middel van lichtseinen slaagde men er in de scheepvaartmaat schappij te Friedrichshafen te waarschu wen, waarin het ss. „Charlotte" werd na gezonden om assistentie te verleenen. ln" tusschen had reeds een veerboot de stoom boot op sleeptouw genomen. Niet ver val| Friedrichshafen evenwel knapte de kabel af, zoodat opnieuw hulp geboden moest worden. Ten tweeden male brak bij het invaren van de haven het sleeptouw, zoo dat de „König Karl" wederom in gevaar verkeerde. Men zette daarop het schip dwars voor de havenopening, waarop het de bemanning na veel moeite gelukken mocht het vaartuig behouden binnen te brengen, HET CANADEESCHE KANAALPLAN. De nationale raad van advies inzake het gemeenschappelijke plan van Canada en de V. S. om een kanaal voor zeeschepen aan te leggen tusschen de groote meren en Montreal en de ontwikkeling van de kracht van de St. Laurens beveelt de regeering aan het ontwerp in beginsel aan te nemen met een kanaal van 27 in plaats van 30 voet; zij is van oordeel, dat -het plan op economi sche gronden aanbeveling verdient. De kosten worden geraamd op 300 a 400 mill, dollars. „St. Bavo" bevat de statuten over de sa" menstelling en de taak der volgende, door Z. D. H. den Bisschop goedgekeurde Com missie voor de R. K. Jeugd-Organisatie in het Bisdom Haarlem. I. De Plaatselijke Commissie voor de R. K. Jeugd-Organisatie zal zijn samengesteld uit afgevaardigden van de Centrale lichamen of c.q. van Vereenigingen of instellingen, die zich wijden aan de belangen der leerplicht- vrije R. K. Jeugd of van Vereenigingen, die bij de organisatie dier jeugd „direct" belang hebben. II. De Plaatselijke Commissie heeft tot algemeene taak leiding te geven aan alle R. K. Vereenigingen en instellingen voor de leer- plichtvrije R. K. Jeugd ter plaatse. Ie In 't bijzonder zal zij toezicht houden op alle R. K. Vereenigingen en instellingen voor de leerplichtvrije R. K. Jeugd ter plaatse 2e. 't initiatief nemen tot of beslissen over de oprichting van nieuwe vereenigingen en instellingen voo- deze jeugd 3e, ingrijpen daar waar zij leemten mocht ontdekken 4e. de goede samenwerking tusschen alle R. K. Vereenigit%en en instellingen voor de leerplichtvrije Jeugd bevorderen 5e. de geschi'len tusschen deze beslechten. NOTA. I. Hieruit blijkt dus, dat in den regel tot de taak der Plaatselij ke-Commissie voor de R. K. Jeugd-Organisatie niet behoort, het zelf be- heeren van instellingen voor de leerplicht vrije jeugd, zooals arbeidsbeurzen, bureaux voor beroepskeuze, handel-, teeken- en nij verheidsscholen enz. In den regel zal zij het beheer daarvan over laten aan een daartoe ingesteld bestuur of co mité, waarin zij zal vertegenwoordigd zijn. Wederkeerig zullen al deze instellingen een lid van het bestuur of comité afvaardigen in de plaatselijke Commissie, tenzij zij reeds zijn opgenomen in een Centraal verband, dat in de Plaatselijke Commissie is vertegenwoordigd. II. Hieruit blijkt tevens, dat alle R. K. Vereenigingen en instellingen voor de leer plichtvrije Jeugd verbonden zijn aan de Plaat selijke Commissie voor de R. K. Jeugd-Orga nisatie en dat zij staan onder haar algemeene leiding en toezicht. III. Wanneer men ter plaatse een R. K. Vereeniging of instelling voor de leerplicht vrije ieugd wil oprichten, zal van deze plan nen, onder overlegging der Statuten, aan de Plaatselijke Commissie mededeeling worden gedaan en goedkeuring op de Statuten worden gevraagd. IV. De Plaatselijke Commissie voor de R. K. Jeugd-Organisatie stuurt jaarlijks, bij de haar aangesloten Vereenigingenen in stel lingen, de vragenlijst rond, welke haar door de Diocesane Commissie voor de R. K. Jeugd- Organisatie wordt toegezonden. Zij stelt daarna, uit de antwoorden op de vragenlijst, een kort overzicht samen over den stand van het R. K. Jeugdwerk ter plaatse en zendt in de maand November dit overzicht in bij het Secretariaat der Diocesane Jeugd commissie, zij voegt'daarbij een verslag van haar eigen werkzaamheden. V. De Plaatselij ke Commissie voor de R. K. Jeugd-Organisatie houdt toezicht, dat de be sluiten van de Diocesane Commissie der R. K. Jeugd-Orgapisatie door de Plaatselijke Vereenigingen en instellingen worden nage leefd. VI. Bij blijvend meeningverschil staat be roep open bij de Diocesane Jeugd-Commis- sie. De Dioc. Com. voor de R. K. Jeugd-Organi satie in het Bisdom Haarlem wil hieraan nog toevoegen „Deze leiddraad zal zeer zeker ook dienen voor de Gewestelijke Jeugd Com missies. De Gewestelijke Jeugd Com. kan aan de hand van de bepalingen in genoemde leid draad vervat, doch blijvend binnen de gren zen hiervan, zelf Statuten ontwerpen." Van bevoegde zijde deelt men aan de „Nieuwe Tielsche Crt." mede, dat de da tum van behandeling der Culemborgsche moordzaak te Arnhem nog niet is vastge steld. Azoren. De Portugeesche onafhankelijkheidszegel van 1927 (zwart middenstuk) zijn met den rooden opdruk „Acores", thans op de Azo- ren-eilanden in koers gebracht, namelijk 2 c. bruin, 3 c. blauw, 4 c. oranje, 5 c, bruin, 6 c. bruin-rood, 15 c, bruin-zwart, 25 c. grijs-blauw, 32 c. groen, 40 c. groen, 96 c. rood, 1.60 e. groen blauw, 4.50 e. zwart bruin. Afghanistan, 30 pools groen (ongetand), 60 pools licht blauw (tanding 11). Afrika. Duitsch Z. W. Afrika (Engelsche bezet ting) van de portzegels van de Zuid-Afri- kaansche Unie (19141927) verschenen met opdruk South West Africa; 1 p. bruin en zwart, 2 p. lila en zwart,. 6 p. prijs en zwart; en met den opdruk Suidwest-Afrika: 1 p. bruin en zwart, 2 p. lila en zwart, 3 p. blauw en zwart, 6 p. grijs en zwart. Aitutaki. Watermerk N. Z. ^>ter, tanding 14: 254 p. blauw en zwart. Algerië. Van de zegels van 19241925 verscheen de 4c. bruin met opdruk 5 c, Duitschland. Met watermerk B. tanding 14,- versche nen de dienstzegels 3 p. zwart-bruin en 5 p. groen. Argentinië. Type 19231925, nieuw watermerk, tan ding 1314 x 1214 54 c. lila, 1 c. zwart bruin, 2 c. bruin, 5 c. rood. Australië. (Confederatie) type b. watermerk V., tanding 14: 4/4 p, paars, 1 sh. 4 blauw groen. België. 60 c. grijs-olijf. Van de jongste caritas - serie heeft de 5 fr. een oplaag van 300.000 exemplaren. Britsch-Indië. Als dienstzegel verscheen de 12 a (1927) donkerrood (watermerk ster veelvoud) met den opdruk c. Estland. Weldadigheidszegels, verscheiden van voorstelling en formaat: 5 pl. 5 m. groen en bruin. 10 pl. 10 m. blauw en bruin, 12 pl. 12 m. rood en olijfgroen, 20 pl. 20 m. blauw en bruin-rood, 40 pl. 40 m. bruin en groen blauw. Frankrijk. Portzegel type 1927 (recouvrement) 2 f. blauw. Fransche koloniën. In Fransch Congo: type 1907 met op druk type e 65 c. bruin, rood en blauw; 3 fr. opdruk op 5 frs. bruin-rood en lila- rose. CamerOen. Type 1925, tanding 14 x 12/4 3 frs. lilé. en bruin. Ivoorkust. Type a met nieuwe waarde als opdruk: 3 fr. op 5 fr. bruin en groen. Somaliekust. Type k met nieuwe waarde als opdruk: 3 fr. op 5 fr. rood en lila. Dahomey, Type a 3 fr. op 5 fr. olijf en rood. Gabon. Types 1910 met Afrique équatoriale fran- <;aise als opdruk: type c. 65 c. blauw en rood, tvpe b, met nieuwen waarde-opdruk 3 fr. op 5 fr. lila-rose en bruin. Guadeloupe. Types 1906 tanding 14 x 1354 65 c. blauw; met nieuwen waarde-opdruk 3 fr, op 5 fr. bruin-rood. Fransch Guinea. Type a:3 fr. op 5 fr. lila-rose oo grijs. Fransch Guyana. Type f, tanding 14 .x 1354 met nieuwe waarden als opdruk: 1.05 fr. op 2 fr. bruin, 3 fr. op 5 fr. lila. Haute Volta. Senegal en Niger-type van 1914 tanding 1354 x 14; 3 fr. op 5 fr. bruin en bruin-geel. Madagascar. Type 1908 tanding 1314 x 14, 3 fr. op 5fr. groen en paars. Martinique. Type 1908, tanding 1354 x 14, 65 c. lila en bruin. Met waarde-opdruk 3 fr. op 5 fr. karmijn en groen. Mauritinië. Type a, 3 fr. op 5 fr. bruin en lila-rose. Niger. Type c. 3 fr. paars en zwart. Nieuw Caledonië, Type i, 3 fr. op 5 lila-rose. Oceanië. Type b, 65 c. bruin en lila-rose. Type c van Fransch Congo met opdruk Oubangui Chari en nieuw waardecijfer: 3 fr. op 5 fr. bruin-geel en lila-rose. Réunion. Type 1907, 3 f. op 5 f. bruin en blauw. St. Pierre en Miquelon. Type 1909, 3 f. op 5 f. bruin en lila-rose. Senegal. Type a 3 fr, op 5 fr. lila-rose en bruin. Tchad. Type c van Fransch Congo met opdruk: Tchad, Afrique équatoriale franpaise en nieuwe waardecijfer 3 f. op 5 f. bruin-geel en bruin. Togo. Type 1924, tanding 14 x 1354, 3 f., groen en rood. Wallis en Futuna. Type I van Nieuw-CMedonië met opdruk: Hes Wallis et Futuna (b) en nieuw waarde cijfer als opdruk 3 f. op 5 f. lila-rose. Finland. Jubilézegels, waterm. posthoorn, tanding 14x 154 m. paars, 2 m. blauw. Deze zegels zullen tot 5 Maart 1928 in koers bliiven. Gambia. WatermerkC. A. schrijfletter veelvoud, tanding 14: 7/4 p. paars op geel. GHbert- en Eilice-eilandcn. Type 1912—1924, watermerk C A schrijf letter veelvoud, tanding 14, 1 p. paars. De K. R. O. zendt alleen uit over Huizen. (1840 M. na 6 uur 1950 M.) Zondags. Morgenwijding van half negen tot half tien, om de 14 dagen (te beginnen a.s. Zondag). Kerkdienst van kwart ovef 10 tot 12 uur om de 14 dagen, (te begin nen 15 Januari). Verder iederen Zondag van half 1 tot 5 uur en van kwart over 7 af den gehee- len avond. Vrijdags. Steeds van half 1 tot half 2. Van 34 uur en van kwart vóór 7 tot half 8. Dinsdags en Zaterdags. Alle uitzendingen op die dagen zij'n van den K. R. O. DINSDAG io JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35""" 2.00 Lunchmuziek door het ANRO-trio. 3.004.00 Knipcursus, van Mevr. De Leeuw van Rees. 5.30 7.15 Dinermuziek door het ANRO-orkest. W. Doort- mont, piano. 71 7.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieher. 8.109.00 Pianoconcert door Mevr. S. Bosmans-Benedicts. Daarna Kinderstube, Liederen cyclus, Moussorgsky, door Mevs. J. Hendrichs, zang- 9.00 Henri van Wermeskerken Feestdagen in In- dië. 9.3010.30 Concert door het Mandoline-orkest „Sempre Avanti", Dir. J. E. Koldijk. 10.30 Persber. 10.3012-00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 KRO. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 5.30 6.30 KRO. Dinermuziek. 6.307.00 Esperantoles- 7.007.30 Engelsch voor beginners. 7.308.00 Cursus Kerklatijn door Leo Speet. 8.00 Derde Beet hoven-avond. Mej. H. Bosmans, piano. Mej. L. Wijn gaarden, viool. Mej. S. v. 't Lindenhout, alt viool. Mei- F. Belinfante, cello. Joh. v. Heil, clarinet. Ed. Verdel- man, fagot. A. Torenspits, hoorn. W. Reuling, conua bas. Spr. Th. v. d. BijlBeethoven en zijn werken. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet. 1 2.202-20 Carlton Mason sextet en solisten (sopraan, bariton, cello). 3.20 Daventry-kwartet en solisten (bariton, mezzo-sopraan). 4.20 W. Hodgson's orkest. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoon-muziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramo- foon-muziek. 7.20 Lezing. 7.33 Mozart's viool sonates (piano, viool). 7.45 Causerie. 8.05 Licht opera-programma, Symphonie-orkest, R. Morton so praan, P. Tones tenor. 9.20 Niieuwsber. 9.35 Prof- Thomson Wonders of deep sea life. 9.50 Nieuwsber. 9;55 Vaudeville, G. Fields comedienne, Art Fowler met zijn ukulele, R. Evans en C. Debenham humoristen, N. Kenyon Schotsche komiek. 10.5012.20 Dans- m uziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.005.00 Orkestconcert. 8.50 11.20 Concert, Hr. G. Colin declamatie, OrkestRhein- gold, Wagner. LANGENBERG, 469 M. 12.25t-5o Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.359.20 Kamermu ziek. Het Amar-kwartet, L. Amar viool, W. Caspar viool, P. Hindemith viola. Frank cello, P. Scharamm piano. KONINGSWUSTERHAUSEN, 12.50 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.30 ..Der Schmuck der Madon na", opera in 3 acten van 'E. Wolf, Ferrari. 9.20 N ieuwsber. HAMBURG, 395 M. 4.20 Karl v. Linné Herdenking 7-35 Cembaloconcert. 8.35 Weensch Luitcondert door Dr. P. Bach. Daarna orkestconcert. 10.50 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.051°-35 Dansmuziek. Jamaica. Met watermerk C A, schrijfletter veel voud, tanding 14, verscheen 54 p groen. Letland. Type a. waarde in santimi, 6 s. groen op geel, 10 s. rood. Luxemburg- Van de zegels van 19211926 versche' nen de opdrukken 35 op 40 c. oranje, 60 op 75 c. blauw. Marokko. (Engelsch). Met opdruk „Morocco Agen- cis", type d; 4 0c. op" 4 p. grijs groen. Mexico. Van de zegels van 19241927 verscheen als dienstzegel met den opdruk type d: de 4 c. groen. Niue. Met watermerk N. Z ster, tanding 14: 254 p. blauw en zwart, 4 p. paars en zwart. Paraguay. Tanding 12: 7 c. licht paars, 5 p. bruin zwart. Penrhyn-eilanden, Watermerk N.Z. ster, tanding 14: 254 P" blauw en bruin-rood. peru. Plebisciet-zegels, landing 115412, 2 c. bruin-rood, 20 c. rood; luchtpost; de 50 c. lila der postzegels van 19251926 met op druk „Servicio Aereo." Portugal. Met zwart middenstuk, tanding 14; de tweede serie onafhankelijkheidszegels: in koers 2930 November en 12 December 1927: 2 c. bruin, 3 c. blauw. 4 c. oranje, 5 c. bruin, 6 c. bmin-rood. 15 c. bruin-zwart, 16 c. blauw, 25 c. grijs-blauw, 32 c. groen, 40 c. groen, 48 c. karmijn, 80 c. violet, 96 c. jood, 1 e. 60 blauw-groen, 4 e. 50 olijfkleur. Raratonga. Watermerk N.Z. ster, tanding 14: de 254 p. blauw en bruin-rood, 4 p. paars en groen. Rusland. Van de serie 1927: 18 k. olijf-groen (beeltenis van Lenin), 40 k. karmijn, 50 k blauw, 70 k. grijs-groen, 80 k. oranje. St. Vincent. Watermerk C A schrijfletter veelvoud, tanding 14: 6 p. lila. Tsjecho-Slowakië- Zonder watermerk, tanding 954, de 1.20 k. lila. Venezuela. Type 19151923, tanding 12: de 15 c. donkerbruin. AU dienstzegels verschenen de zegels van 1927, met perforatie GN.: 40 c. blauw, 3 b. geel, 5 b. paars. Zwitserland. Watermerk kruis, tanding 1154, de 254 c. grijs op geel, 754 groen op geel, 15 c. bruin op geel. Aneta seint uit Batavia: De regeering besloot ook dit jaar be stuursconferenties te houden in verband met de algemeene politieke situatie en ter bespreking van de bestuurshervotming op Java. NAAR HET ENGELSCH. 28 Nou, zeide hij. valsch lachend bij zich zelf, zij heeft mij afgewezen en ook mor gen zal ze het doen; ze moet dus maar niet klagen en weenen, als ik nog andere middelen aanwend, om haar tot vrouw te krijgen Hij wist, dat Sir Felix den middag ge woonlijk in de Acropolis doorbracht, een rustig zitje, waar vele oude heeren de couranten kwamen lezen of wat bridge gingen spelen. Sir Felix verliet het restau rant om half zes en Carrasford ontmoette hem juist op de breede trappen, die naar het imposante gebouw leidden. Sir Felix hield zijn handen op zijn rug, zijn hoofd als altijd eenigszins gebogen. Toen hij Carrasford herkende. schrok hij en zijn lippen begonnen plotseling te beven, in zijn oogen lag een wanhopige uitdrukking Hé, Carrasford! Is u bij mij thuis ge weest? Is er iets gebeurd? Hij hield dade lijk Op met vragen, toen hij het ernstige droevige gelaat van Carrasford zag. Niets bijzonders, Sir Felix, zeide Car rasford, maar ik zou u graag willen spre ken over een ernstige zaak. Neen, ik ga niet het restaurant binnen, dank u. Mis schien wilt u mede gaan naar mijn kamers? Wij kunnen daar rustig en ononderbroken spreken. Zeker, zeide Sir Felix, zonder eeni- gen klank in zijn stem; maar Carrasford bemerkte, dat hij bleeker zag dan anders en dat zijn lippen stevig op elkaar waren geklemd. Zij wandelden naar de Bexley Street en Sir Felix bewonderde de smaak vol gemeubileerde kamer. Uw kamers schijnen zeer confortabel Carrasford, zeide hij. Ja, voor een vrijgezel zijn ze com fortabel genoegd antwoordde Carrasford, maar ik hoopte, dat het maar voor tijde lijk was en dat ik spoedig aan mijn vrij- gezeltënleven vaarwel kon zeggen. Ga zit ten, Sir Felix. Wilt u een sigaret op steken? Hij legde oen doosje sigaretten op tafel en zette de onontbeerlijke whisky dicht bij Sir Felix; dan zette hij zich neder te genover den bezoeker en zich voorover neigend zeide hij ernstig: Ik heb het zoo even gewaagd, Miss Hay den tot mijne vrouw te vragen. Sir Felix ging rechtop zitten, in zijn doffe oogen flikkerde weer hoop en een lichte blos kleurde zijn wangen. En Kate....? vroeg hij fluisterend- Wacht even. Voordat ge mij antwoordt Carrasford, wtl ik u' zeggen, dat ik hoop dal ze u haar jawoord gegeven heeft. U zoudt mijn volle toestemming hebben. Ik zou niet weten, indien het mij vrij stonc> te kiezen, wie ik.... Maar ze heeft mij afgewezen, zeide Carrasford droevig. Ik had u dat dadelijk moeten zeggen. Ik ben verliefd op uw dochter, Sir .Felix, en ik smeekte haar n»J neg geen beslissend antwoord te geven, maar tot morgen te wachten; ik ben bang. dat hare beslissing niet ten gunste van mh zal uitvallen. Het is jammer, zeide Sir Felix zuch tend. Ik.... ik geloof, dat Kate dwaas gehandeld heeft. Maar u begrijpt, dat ik er niet9 aan kan doen. Ock kan ik u niet helpen, Carrasford, hoezeer bet mij o°i{ spijt. Ik ben er ook bang voor, Sir, zeide Carrasford zachtjes. Wat moet ik doen? vroeg Sir Felix, terwijl hij hem doordringend aanzag, Kate is er niet 't meisje naar om haar iets ge makkelijk uit het hoofd te praten. Zelfs in onbeteekenende dingen laat ze zich niet overtuigen. Zij weet, wat ze doet en ze wil natuurlijk niet, dat ik eenigen invloed op haar uitoefen, vooral niet in zoo'n be langrijke zaak als een huwelijk. En toch zou ik gaarne willen, dat u bij haar voor mij een goed woordje deed. zeide Carrasford vurig. Een man, die zoo verliefd is als ik, zal alles probeeren, wat hem tot zijn doel kan brengen. Maar ik wü geen druk op u uitoefenen; werkelrk, u moet het mij niet kwalijk nemen, dat ik u vroeg voor mij ten beste te spreken. Ik bemerk, dat ik verkeerd deed. Beide mannen zwegen. Carrasford wachtte. Sir "Felix dacht met droefheid in bet hart, dat de middelen, die hem kon- den redden, hem nu ontglipten. De bewij- zen van zijn misdaad zouden nu niet ver borgen blijven. Carrasford zuchtte diep. Ik denk naar het buitenland te gaan, Sir Felix. Het za.1 eenigen tijd duren, eer ik dezen slag te boven ben. Ik zal wel cenige jaren wegblijven. Hij ging naar zijn bureau, sloot een la open, nam er iets uit, en naar de tafgl teïugkeerend. legde hij het met ernstig ge laat voor Sir Felix neer. Ik moet u nog iets geven.... .bet werd gevonden tusschen de papieren van mijn vader. Het behoort u toe en het doet mij groot genoegen het u te kunnen over handigen. Sir Felix nam de enveloppe en opende haar. Hij liet de papieren uit zijn hand vallen en zonk neer in zijn stoel. Zijn ge laat werd bleek zijn oogen sloten zich. Dit .was te veel voor hem. Hij scheen bewuste loos. Carrasford goot vlug wat brandewijn in een glas en gaf het hem in zijn bevende handen. Drink op, zeidehij gejaagd. Sir Felix dronk een teugje, probeerde te gaan staan, maar viel weer in zijn stoel terug. Hoe.... hoe komt u' hieraan? vroeg hij fluisterend. Van Benson, een oude klerk van mijn vader, zeide Carrasford dadelijk. Neem nog wat brandewijn, Sir Felix. Wees niet bang. De chèque en de brief behooren u toe. U behoeft ze maar te verscheuren.... Hij heeft u geld gevraagd! zeide Sir Felix plotseling. Hoe veel?.... ik, ik zal het u terug betalen Carrasford schudde energiek het hoofd. Dat komt er niets op aan, Sir Felix. Het is een quaestie tusschen dien man en mij. Laat het voor u op het oogenblik vol doende zijn, dat hij niets meer tegen u kan doen. Hij is volkomen machteloos en u is gered. Sir Felix dacht na, zijn hoofd zpnk op zijn borst. Hij begreep het. Op zulke voor waarden wilde hij zijn eer niet trachten te redden. Met een diepen zucht nam hij He chèque en den brief Cn legde ze op tafel. Ik weet, wat u wilt doen, zeide hij aarzelend. U wilt er mij mede bedreigen.. Maar Sir Felix, zeide Carrasford verontwaardigd. Indien u getracht had mij om te koo- pen, d,afl zou ik tl getrotseerd hebben .U hebt zeer edelmoedig gehandeld, Carras ford. U had mij kunnen dwingen de zaak bij Kate te bepleiten.... U h.ad op Kate invloed kunnen uitoefenen, omdat u mijn.- misdaad.... kent, U hebt gewacht, totdat ik u had gezegd, dat ik Kate niet wilde dwingen. Ik ben u grooten dank verschuldigd. Ik moet het betalen. Ik zal met Kate spre ken. Neen, neen. ik kan deze bewijzen van mijn schuld niet aannemen. Bewaar ze, tot ik u bet geld heb terugbetaald.... Verder kon hij niet spreken. Totdat ik ze u als schoonzoon kan teruggeven, zeide Carrasford diep be wogen. Hij nam de chèque en den brief, deed ze weer in de enveloppe, ging naar z'n bureau en legde ze weer in de lade. Hit liep terug naar de tafel en bleef daar een oogenblik in gedachten verzonken staan; dan zeide hij iets binnensmonds, liep te rug naar het bureau en wierp een enve loppe op tafel. Verscheur ze, Sir Felix, doe maaG zeide hij- Zulk een koop wil ik niet met f sluiten. Het mag zelf den schijn niet heb ben, dat ik u wil bedreigen. Droevig zag Sir Felix naar de envelop* pe, maar hij schudde het hoofd. U wilt haar dus niet verscheurePt zeide Carrasford. Dan zal ik het doen. (Wordt vervolgd*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8