DE V.O.V. DE ONTWIKKELING VAN GROOT HAARLEM. Voornaamste Nieuws DINSDAG 10 JANUARI 1928 EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. dit nummer bestaat uit drie bladen EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16752 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE TOESTAND VAN Z. D. H. MGR. A. J. CALLIER. Weleerw. Heer Kap. F. F. v. Buren. Benoemingen. Het zilveren priesterfeest van pater Rogerius O. M. C. EEN KWESTIE VOOR DE AFNEMERS VAN ELECTRISCHEN STROOM. Van belang voor de vroegere afnemers van het P. E. N. in Overveen. J. G. van Kessel. Lage belasting is voor de toe komst van Haarlem van belang, Haarlem heeft ook noodig inge zetenen met groote inkomens, dus dient Haarlem ook voor hen een aangename woonplaats te ziin. Hoe dat kan! Ook voor indus trie is een gedeelte van Haarlem zeer geschikt. Goede samenwer king tusschen Haarlem en de om liggende gemeenten is noodig. A. B. Michielsen. De betrekkelijke waarde van plan nen. Haarlem is een bevoor rechte stad. Van Haarlem een luxe-stad maken is niet wenschelijk met het oog op de arbeidersbevol king en de economische onzeker heid daarvan. Haarlem is meer aangewezen voor industrie stad, maar moet zóó geleid wor den, dat aan 't schoone en aan trekkelijke geen afbreuk wordt gedaan, zoodat de combinatie Haarlem-luxe en industrie-stad de meest wenschelijke is. De belasting-kwestie zal over eenige jaren geen kwestie meer zijn. Haarlem heeft bekwame en gewetensvolle bestuurders noodig. Dat is een waarborg voor een zonnige toekomst. HET SPOORWEGONGELUK TE ZANDVOORT. Onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. J. J. WEEER ZOON Telegraphisch Weerbericht EEN SPOORWEGONGEVAL 4 OP HET STATIONS EMPLACEMENT TE LEIDEN. Goederentrein loopt op een personentrein. Een treinbotsing te Schoonhoven. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!» 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p- plaatsing; elke regel meer 15 cl-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, tngevolge de \eizekeringsvcorwaarden f Ofifin m Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooy f 7K|J m bij een ongeval met Ojjlj bij verlies van een hand, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen t ol/Uu, verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen, vU« docdelij ken afloopeen voet of een oog 1, f IOC bij verlies van een f CR bij 'n breuk van fin bij verliesv.ee» 1 YLv*" duim of wijsvinger; *JU» been of arm; *U» andere vuur een uer vuigcnuc uinvcciiiigwii - w vinger. fc-r. zijn bij de schriftelijke en mondelinge gedachtenwisselingen over de begrooting van Arbeid voor 1928 harde noten ge kraakt over het beleid van Minister Slo- temaker de Bruine. Het voornaamste ver wijf, dat men tot deren bewindsman richtte, bestond wel hierin dat hij op sociaal gebied al te zeer werkeloos bleef. Voor anderen was dat zooals van zelf spreekt juis een reden om den Minister te prij zen. We zullen ons met die politieke beschou wingen thans niet verder bezighouden, doch -zullen er wel op wijzen, dat er ten minste één terrein is, waarop de Minister niet werkeloos bleei en dat is het terrein der sociale verzekering. Op dit gebied is Z. Exc. zij het dan ook misschien ten gevolge van diverse aansporingen onge twijfeld actief. Wij zullen hier een en ander mededeelen Van datgene, waarmee de Minister zich op dit gebied heeft bezig gehouden of nog bezig is le. de indiening van een wetsontwerp bpt wijziging en invoering der ziektewet- Talma, waaraan onze geachte medewerker -A. J. L. kort geleden in ons blad een be spreking heeft gewijd; 2e. indiening van een wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet, o.a. houdende verhooging van de loongrens voor toelating, Welke thans f 1200 bedraagt, tct 2000 en nog meer belangrijke verbeteringen; 3e. de indiening van een wetsontwerp tot wijziging der industrieele ongevallen- Wet, in verband met het instituut der fabrieksartsen (commissie-Nolens) en met het doel o.a. administratieven omslag voor de werkgever te voorkomen: 4e. de voorbereiding van een wijziging der Ouderdomswet (V O. V.), houdende de invoering van premie-restitutie. Het hiertoe strekkende voorontwerp van wet bgt reeds bij Commissie XI van den Hoogen Raad van Arbeid; 5e. een regeling van de beroepsziekten fl ongevallen. Men behoef! è-et met al deze in min of meer gevorderd stadium van voorbereiding verkeerende maatregelen niet eens te zijn, ®a®r. een feit is het, dat de Minister van Arbeid op dit gebied van activiteit blijk geeft. Wij willen tbans een enkel woord zeggen °*e,T de Ouderdomswet, regelende de V(rïj- Willige) Ofuderdoms) Vferzekering) en de Wijziging. welke de Minister voorstelt oaarin aan te brengen. De Ouderdomswet 1919 (V. O. V.) dankt j^ar ontstaan aan Minister Aalberse. Toen "•b de Invaliditeitswet in werking was ge iden, constateerde n en, dat er nu gezorgd kas althans eenigszins voor hen die loondienst waren, waar niet voor de «standig werkenden, die toch feitelijk et arbeiders zijn geliik te stellen Voor en vooral werd de Ouderdomswet inge- voerd en daarom bepaalde zij, dat al dege- v' u°jj®een 'aar waren en geen inkomen hadden van 2000.—. zich vrij willig konden verzekeren van eer rente, naar keuze groot 3, 4, 5 of 6 gulden, in gaande op 65-iarigen leeftijd. D.: kosten der verzekerden werden gedragen door de verzekerden zelf, maar de Staat nam de administratiekosten voor zijn rekening Als overgangsmaatregel konden de Ouderen zich gedurende 4 jaren na het in werking der wet die termijn is dus nu alweer lang afgeloopen verzekeren voor 39 cent Per week. Men ontving dan, al had men ook nog Zoo kort premie beaald, levenslang een fente van 3 per week (echtnareo t 5 Later heeft men door wetswijziging de 35- Jarigen en ouderen nog in de gelegenheid gesteld tegen den kostenden prijs, volgens hun leeftijd een aanvullende verzekering e sluiten, van 3.ook weer zonder hdministratiekosten verschuldigd te zijn. Nadien is echter op den maatregel om de administratiekosten voor Rijksrekening nemen, teruggekomen en werden alle nieuwe verzekeringen „self-supporting", d.w.z. men moest ook zelf de administratie kosten betalen 1 Bij een wijziging der Ouderdomswet in ."22 is voorts voor iedereen de gelegenheid geopend om zich te verzekeren voor een hoogere rente en wel tot 20 per week, ^yelke ook voeger kon ingaan, en wel op 55- of 60-jarigen leeftijd, als men niet tot het 65ste iaar wilde wachten. Nog later Werd bepaald, dat men de rente kan doen 'ngaan op elk willekeurig tijdstip tusschen 55 en 65 jaar. Dit zijn nu, obiectief weergegeven, de vóórnaamste bepalingen uit de Ouderdoms wet, zooals die thans nog geldt,, historisch bezien. De eerste vraag luidt nu: of de Ouder- De toestand van Z. D. H. den Bisschop is in de laatste dagen beter dan te voren. De Weleerw. heer F. F. van Buren, ka pelaan te Heiloo, is wegens zwakke gezond heid voor een maand naar het herstellings oord „Maris Stella", te Scheveningen, ver trokken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan de volgende W. E. Heeren: te A'dam (H. Willibr. binnen de V.) H. J. A. M. v. d. Ven, die kapelaan was te 's-Hage (Allerh. Sacr); te A'dam (H. Cath.) J. Beenakker; te Delft (Allerh. Sacr.) B Klces: te R'dam (H. Nic.) P. Hoogervorst en te Goes: H. Drost, die kapelaan was te Nederhorst den Berg; te 's-Gravenhage (O.L.V.O.O.) Th. Wils S. J. en te R'dam (O.L.V.O.O.) A. Hulse bosch S. J. Onder groote belangstelling heeft de zc-ereerw. Pater Rogerius O.M.C., verbon den aan de Rectorale Hulpkerk van den H. Antonius in de Tichelstraat, te Amster dam, en algemeen moderator van de R.K. Propaganda-club, Zondag zijn Zilveren priesterfeest gevierd. Des morgens droeg de jubilaris 'n plech tige H. Mis op, daarbij geassisteerd door de zeereerw. paters Adrianus O.M.C., als diaken en Justinus O.M.C. als subdiaken, terwijl de weleerw. pater Rumoldus O.M.C. als ceremoniarius fungeerde. Onder de H. Mis h'eld de zeereerw. rec tor Pater Innocentius O.M.C. een predika tie, waarin hij in treffende bewoordingen de heiligheid en de verhevenheid van de priesterlijke roeping schetste. Des middags werd een drukbezochte re ceptie gehouden. De voorzitter van het feestcomité, de heer Reith, bood den jubi laris het huldeblijk der parochie aan, n.l. een fraai geborduurd altaarkleed. Des avond celebreerde pater Rogerius een plechtig danklof, waaronder hij een dankwoord sprak. Tot op 30 September j.l. waren de gean nexeerde inwoners van Bloemendaal afne mers van electrischen stroom van het P.E.N De vastrechtverbruikers betaalden zomer en winter hetzelfde bedrag, destijds door het Bedrijf voor iederen verbruiker vastge steld en bovendien, 10 cent' per verbruikte K.W.U. Het stroomverbruik nu, is uiteraard in de wintermaanden het grootst. Zoodat in den zomer vastrecht betaald wordt, althans in direct, voor stroom welke men pas in de wintermaanden verbruikt. Dit is dus ook geschied in dezen zomer en tegen dat de wintermaanden aankwamen, ging de stroom- leverantie voor de geannexeerde verbrui kers aan Haarlem over, volgens de Wet van April 1927 Van den overgang der stroomlevering aan Haarlem, is den verbrui kers door tusschenkomst van het Provin ciaal Bedrijf niet medegedeeld. Evenmin is door het Provinciaal Bedrijf blijkbaar aan Haarlem medegedeeld, welke van de geannexeerde verbruikers Vast rechttarief hadden. Het gevolg hiervan is dan ook dat Haar lem aan deze menschen over de maanden October en November het gewone tarief in rekening heeft gebracht, waardoor deze zeer hooge stroomrekeningen hebben moe ten betalen. Daar deze vroegere Vastrechtverbruikers van het P.E.N. gedurende de zomermaanden veel meer hebben betaald, dan dat zij aan stroom verbruikten, is het dus billijk, dat ViddK 1U1U t nu; UI UK vuuti- i domswet een nuttig effect heeft? Wij be- °eze menschen van het P.E.N. een gedeelte antwoorden die vraag bevestigend en we! I £er J?lden Sfrestitujserd krijgen. «1. om twee redenen: le zal het feit, dat een gedeelte van het publiek op eigen kosten Voor zijn ouden dag zorgt, de vraag naar staatspensioen ongetwijfeld doen verminde- Ven en ten 2e draagt deze wet krachtig bij tot bevordering van den spaarzin en van de kapitaalvorming. Een tweede vraag is, of de V. O. V., na zooveel jaren practijk geslaagd moet hee- ten? Wij kunnen hierop antwoorden, dat alleen in 1926 een gekanitriiseerd rente- bedrag van 56 millioen gulden over het Sjeheele land werd gesloten. Dit bedrag lijkt ons in elk geval te hoog, om van een mis lukking te mogen spreken. Ten sjotte rest nog de vraag, of het Rijk met deze verzekering op den duur geen kwaad kan, d. w z. of oo den duur geen financieele strop dreigt. Die vraag zouden Wij zonder mee.- niet ontkennend durven beantwoorden Immers, de gemiddelde leeftüd, welke ons volk bereikt, stijgt nog Voortdurend en wel in zoodanige mate, dat m de laatste 40 iaren de menschelijke leef tijd in Nederland ongeveer 17 jaar is ver lengd Dit is voorwaar geen kleinigheid! Over het algemeen schijnt men zich in het dagelijksch leven daarvan weinig bewust. De vraag is gewettigd, hoelang die verlen ging van leeftijd zal doorgaan. Zal dat eindigen, wanneer de gemiddelde leeftijd 20 jaar hooget is geworden, of wanneer dit 25 of 30 jaar zal zijn? 't Zijn natuurliik voor °ns open vragen! Hoe hooger de leeftijd, boe langer het Rijk de renten der gesloten ■verzekeringen zal hebben te betalen. Nu zijn de premiën welke de wet vordert, na tuurlijk op de bestaande sterfte-statistieken gebaseerd, maar de staticus is ook geen man, die in de toekomst kan zien en daarom lijken ons de uitkomsten dezer verzekeringen voor het Rijk op den duur met zoo erg veilig. De verzekerden zelf kunnen hierbij intusschen nimmer schade nebben, omdat het Rijk alles garandeert. Vooral ook hierom, omdat zij door een na latigheid van het P.E.N. dat aan Haarlem niet meedeelde Welke Vastrtchtvc-bruikers het had, den hoogen stroomprijs over de laatste maanden hebben moeten be talen. Deze kwestie is aannangig gemaakt bij het P E. N. door den heer J. G van Kes- sel, 'oud-lid van den gemeenteraad van Boemendaal, die daarop van E. N. het volgende schrijven ontving: Naar aanleiding ffan Uw schrijven van 18 December j.l., deelen wij U mede, dal ons na informatie gebleken is, dat net y E. B. Haarlem volgens een nader getroi- fen regeling de geannexeerde verbruikers, die zich daarvoor tijdig hebben aangemeld, alsnog in de gelegenheid heeft gesteld, reeds vanaf 1 October 1927 de voordeelen van het vastrechttarief te genieten. In verband hiermede meenen wij, dat het hierover handelende gedeelte van Uw brief wel geen beantwoording behoeft. Wat betreft Uwe meening, dat de be doelde. verbruikers, die op ons vastrecht tarief waren aangesloten, nu hunne relatie met ons bedrijf re- 1 October j 1. werd verbroken, feitelijk in de zomermaanden door de werking van da: tarief te veel be taald hebben, kunnen wij U mededeelen, dat elke afnemer die gedurende het tijd vak 1 Januari1 October 1927 gemiddeld meer dan het bedrag van ons enkel tarief (tol Juli 42 cent pcr K.W.U., daarna 35 cent per K W.U heeft betaald, dat meer dere op zijn verzoek bij ons bedrijf kan terug betaald krijgen. Wegens het belang dat de bewoners van geannexeerd Overveen hebben bij deze kwestie, hebben wij er de aandacht op gevestigd. Zij, die er voor in aanmerking komen, zullen dus goed doen zich te wenden tot de directie der Electriciteitsfabriek te Haarlem en tot de directie van het P.E.N. voor terugbetaling van teveel betaald tarief. De heer J. G. van Késsel, het nieuwe R.K. Raadslid uit Overveen, begon met een on deugende opmerking, die hij, stoere vech ter tegen de annexatie, zeker wel mocht maken. „He", zeide hij ons, „hoe heb ik het nu? Ik dacht dat de vraag, die u mij stelt, in Haarlem geen vraag meer was. Al tijd toch is door de voorstanders van annexatie in Haarlem tot uit den treure geroepen, dat de grensuitbreiding voor Haarlem zoo noodig, zoo onontbeerlijk was omdat Haarlem zich niet ontwikkelen, niet uitbreiden kon. Als men zoo'n stelling po neert mag men toch verwachten, dat die „men" weet wat hij wil; mag men veronder stellen dat hij wist waarvoor de grensuit breiding dienen moest Uitbreiding van grondgebied was noodig voor den woning bouw, voor haven- en industrieterreinen, voor een exportveiling en andere zaken. Dat zal dus wel zoo zijn, za zullen er in Haarlem wel een idee van hebben en een gevestigde meening en zeker zullen de le den van den ouden Raad dat wel weten, want zij hebben zich bij de voor de annexa tie aangevoerde argumenten neergelegd en ik ben ook wel nieuwsgierig de nieuwe plan nen nu eens te vernemen." Ik ben nog te weinig Haarlemmer om reeds nu een idee van de huishouding dezer gemeente te hebben en ik heb mij er 't hoofd nog niet over gebroken op welke wijze Haarlem zich in de toekomst moet ontwikkelen. Vraagt u mij echter oi lage belasting voor Haarlem's toekomst van groot belang is, dan antwoord ik volmon dig: ja, het lokken van groote inkomens in Haarlem en het vobrkomen dat de groote inkomens Haarlem verlaten door de hooge belastingen, is een gemeente-belang, niet alleen voor de ingezetenen met hooge in komens, maar ook voor de arbeiders. Gaan immers hooge inkomens de gemeente uil, dan moeten de overblijvenden de even groot blijvende gemeentelijke lasten dragen en worden de belastingen hooger, straks zelfs misschien ondragelijk hoog. Het is dus een welbegrepen algemeen gemeentebelang om te trachten de grootere inkomens in Haarlem te houden en te trekken. Onmid dellijk in verband met den eisch van lage belastingen, staat de noodzakelijkheid van een zuinig gemeentebeheer en dat is moge lijk als de politieke partijen maar eens zouden willen afzien van het streven naar kiezersgunst, Hoe vaak wordt het geen vliegenafvangerij om voorstellen in te die nen, welke de gemeentekas groote offers kost, welk met een klein beetje goeden wil nog wel konden worden uitgesteld of met een kleiner offer hetzelfde resultaat be reikt zou kunnen worden. Goed zou het zijn, indien de partijen onderling overeen konden komen, alle groote, dure en niet dringend noodige din gen te laten rusten voorloopig. De eerste jaren zal voor Haarlem een streng en omzichtig doorgevoerde zuinig heid van beslissenden invloed op de toe komst kunnen zijn Ik denk er aan, dat het den grooten inkomens prettig moet wor den gemaakt in de stad te wonen. De auto brengt hen zoo vlug over groote afstanden dat het wonen in de buitengemeenten veel aantrekkelijks heeft en weinig nadeel, zoodat het ver van de stad af wonen, als bezwaar feitelijk niet meer medctelt. Toch zijn er velen, die gaarne in de stad wonen, maar dan moet men maken dat zij zich als buiten kunnen gevoelen. De straa', waar zij wonen, moet dan deftig en rustig zijn, niet verontrust door het gebonk van vrachtauto's. Anders gaan die menschen voor hun rust naar buiten Geruischlooze wegen is daarvoor van veel belang en als 't kan het groote verkeer niet door deze wijken voeren. Hoe deftig en hoe voornaam en rustig was vroeger niet het Kenaupark. Dat die goede toe stand daar is gehandhaafd, zou ik niet dur- ven beweren. Maar luxe stad beteekent in de tegenwoordige omstandigheden, aan leg van villadorpen er, van wat daarmede te vergelijken is. Maar heeft Haarlem die terreinen? M.i, niet en al zijn ze er, kan Haarlem daar maar vrij over beschikken? Ik denk aan de gewestelijke commissie voor de uitbreidingsplannen die bepaalt wat een gemeente wel en wat zij niet mag doen inzake de uitbreiding Menschen, die in de betrokken gemeente vreemd zijn. oorijeelen daarover. Dat is naar mijne meening niet goed. Wat Bloe-; mendaal betreft waren het b.v heeren vaö Haarlem (Dumont en Reinalda) die te zeg gen hadden over onze uitbreidingsplannen. Dat is niet juist natuurlijk, tenzij ook van alle gemeenten vertegenwoordigers in die Commissie zitting hebben en men door ge meenschappelijk overleg komt tot het ge westelijk belang in deze zaak. Voor indu strieterrein is vooral de oostelijke kant van Haarlem aangewezen, maar ik betwijfel zeer of Haarlem nog havens noodig heef! zoo grootsch opgezef als indertijd is gebleken. Haarlem als zeehaven is m.i. een utopie en welke industrieën zouden zich hier ves tigen? Men mag er in Haarlem wel eens rekening mede houden dat de zakelijke be* drijfsbelasting voor velen een groote handi cap is. In het bij Haarlem getrokken ter rein van Bloemendaal zijn vele industrieën, met name Bloembollenkweekers en hande- j laren door die belasting gedupeerd, i Ten slotte wees ons de heer Van Kessel er nog op van hoeveel belang het voor Haarlem kan zijn om met de buitenge meenten op goeden voet te leven. Haarlem heeft de buiten-gemeenten meer noodig dan omgekeerd. Een goede ver standhouding met de naburen is van groot belang voor Haarlem. De annexatie is nu achter dén rug en men mag niet blijven mokken. Er moet nu onder alles een streep worden gezet en op samenwer king worden aangestuurd Zie ik het echter goed, dan mankeert daar nu nog wel wat aan en niet dooi de schuld van Bloemen daal. Hoe flink had Haarlem zich biiv kun nen toonen in de kwestie van de Klever- laan en de Hospesbrug en hoe klein is zijn gedrag in feiten geweest, De beer J. G. van Kessel is R.K. lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, oud gemeenteraadslid van Bloemendaal. De Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. Reende ook mij de vraag te moeten voor* ■eggen, hoe de toekomst en de bloei van Nieuw-Haarlem op bijzondere wijze kunnen worden bevorderd. Gaarne maak ik van de gelegenheid ge snik hieromtrent een en ander te zeggen, maar men veroorlove mij een voorafgaande °Pmerking te maken. Erg groote waarde ken ik aan al de toekomstperspectieven, welke door anderen en door mij zullen worden ten beste gege- Ven. niet toe. Het gaat met een jonge stad a' Weinig anders dan met een pas gebo- ren mensch; men kan hem het beste toe- wenschen, men kan allerlei mooie plannen voor zijn toekomst vormen, maar wat er van die toekomst terecht zal komen en boe die toekomst het best verzekerd wordt, hangt van duizend-en-een omstandigheden ab Het toeval, of beter de raadsbesluiten Gods, oefenen een bc slissenden invloed; zij Zl)n voor ons oog verborgen en kunnen in één oogenblik aan alle toekomst-plannen en toekomst-verwachtingen den bodem in slaan. Daarom hebben al deze perspectieven, door menschen geopend, voor mij slechts een uiterst beperkte waarde. t Lijkt misschien overbodig zulks in de zen lezerskring op te merken, toch komt bet, mij voor, dat het geen kwaad kan der gelijke, alledaagsche, doch onomstootelijke waarheden op z'n tijd eens in herinnering te brengen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat zij, die leiding hebben te geven aan het leven her gemeente en alle overigen, die daarin belang stellen, goed zullen doen zich van a'le toekomst-mogelijkheden rekenschap te Seven, mits men er maar rekening mee houdt, dat er niet veel voor noodig is, om a| die plannen juist in tegenovergestelde nchting te doen loopen, of om ze geheel weg te blazen. Dat leert het leven van den mensch, dat leert ook het leven van organismen, ge- ■ijk de steden zijn Na bovenstaande, inleidende, opmerking, wil ik gaarne ten aanzien van een paar Punten mijn meening zeggen. Haarlem is een bevoorrechte stad; dat wijzen de vragen der Redactie reeds uit; omdat het zijn toekomst in twee richtingen kan zoeken Sommige gemeenten zijn aan gewezen om industrie-plaats te zijn en te blijven, zonder meer, met alle somberheid daaraan verbonden; andere zijn als luxe- gemeenten gepredisponeerd, met alle risico, welke daaraan kleeft Haarlem kan zoowel de eene als de andere richting uit en kan beide richtingen in zich vereenigen. Dit lijkt m'i een onschatbare gave van Moeder Na tuur. De vraag, of van Haarlem uitsluitend of hoofdzakelijk een luxe-stad ware te ma- n> meen ik echter ontkennend te moeten beantwoorden. Een belangrijk gedeelte van de meer dan 100.000 zielen tellende bevol king, behoort immers tot de arbeidersklasse ®n de jaarlijksche aanwas dezer bevolking door vestiging, maar vooral door geboorte, js belangrijk, zoodal wij over 25 jaar en langer voor een nog veel uitgebreider ar beidersbevolking zullen s aan Het zou onmogelijk zijn deze een bestaan te verschaffen in een luxe-stad. De luxe bedrijven hebben in den regel minder be boette aan groote massa s arbeidskrachten zij zijn over 't algemeen zeer gevoelig voor de bewegingen der economische conjunctuur en houden ook vaak verband met seizoen werkzaamheden. Op grond van een en an der ljjkt mij voor een plaats met uitge breide arbeidersbevolking de toekomst als luxe stad hoogst twijfelachtig. Daarom lijkt mij Haarlem, door zijn niet- ongunstige ligging, meer aangewezen voor industrie-stad; te meer waar daarvoor tot dusver in het bestaande reeds een basis werd gelegd, uitnemend geschikt om voor de toekomst er op voort te bouwen. Wil dat nu zeggen, dat Haarlem's schip van staat nu maar mir nichts dir nichtu in de richting eener toekomst als industrie stad moet worden gestuurd? Allerminst, want ook als luxe-stad heeft Haarlem een basis, welke niet mag worden verwaar loosd of vernietigd. De industrieele ontwikkeling van onze stad zal dus zóó moeten worden geleid, dat geen afbreuk worde gedaan aan al het schoone en aantrekkelijke, dat stad en omgeving bieden. Ik pleit dus voor de combinatie Haarlem luxe en industriestad, waarbij ik op sociaal-economische gronden den nadruk op het laatste zou willen leggen. Voor zoover het niet al te ver buiten het verband van dit opstel valt, zou ik de op merking willen maken: le. dat Haarlem na tionaal en internationaal kwalijk genoeg kan doen, om 't vreemdelingenverkeer tot zich te trekken en 2e. dat ik voortdurend met leede oogen zie, dat ei in de streek van Leiden tot Beverwijk, jaar in jaar uit, zoo veel schoons verdwijnt. Wat de belasting-kwestie betreft, wil het mij toeschijnen, dat deze over enkele jaren hare actualiteit zal hebben verloren, 't Is m.i. een vraagstuk van beperkten duur. De gevolgen der oorlogsjaren verdwij nen en andere ongunstige factoren even zeer. Indien Haarlem's bestuurders niet aan grootheidswaanzin gaan lijden - waar voor weinig gevaar schijnt nu de stad „grootstad" is geworden, zal de belasting kwestie over enkele jaren een vraagstuk zijn als elk ander en niets meer. Bij een normaal, financieel beheer zullen Haarlems belastingen eveneens normaal kunnen zijn vergeleken ook bij andere gemeenten en zullen zij zeker geen nadeeligen invloed op Haarlem's toekomst als industrie- en als luxe-stad behoeven te hebben. God schenke Haarlem door' alle tijden heen bekwame en gewetensvolle bestuurde- ren; daarin ligt tevens een waarborg voor een zonnige toekomst, welke onze goede stad en hare bevolking bij dezen van harte zij toegewenscht. De heer A, B. Michielsen, voorzitter van den Raad v. Arbeid in Haarlem, is o.m. oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- GeneTaal en oud-burgemeester van Halfweg. Benoemd zijn de lede» der Centrale rijks commissie voor filmkeuring. Verschenen is het verslag der Verzeke ringskamer over 1926, De toestand van prol.-mag. G. de Langen Wendels O P„ was gisteren iets verbeterd. De stranding van het Noorsch stoomschip nabij Petten- De dappere bemanning der „Alhena" is te Rotterdam weder op hartelijke wijze gehuldigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken bepleit in een schrijven aan Ged. Staten verlaging der provinciale en gemeentelijke leges op paspoorten- Verschenen is de Memorie van Antwoord in zake de Cnra^aosche berooting 1928. Jan Toorop is van de H, H, Sacramenten der Stervenden voorzien. Verschenen k het verslag van het Cen traal college voor de redasseering betref fende herziening van ons straistelseL Óp het Stationsemplacement te Leiden is een goederentrein op een personentrein geloopen. Een locomotief en viji wagons ontspoorden- De hoofdgeleider van den goederentrein werd licht gewond. Captain Lancaster is met zijn vliegtuig je vallen. Hij kreeg een lichte hersenschud ding. Het spoorwegongeluk te Zandvoort; eti onderzoek naar de oorzaken van de ramp De door de Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. gestelde vragen zijn de vol gende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te stre ven van Haarlem ?en luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de in dustrie een der middelen moet zijn, die het gemeentebestuur van Haarlem moet aanwenden, om één stad bloeiend en finan cieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van heide denkbeelden (Haarlem-luxe-stad of Haar lem-industriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voor name factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lems aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" Gistermiddag is door hef Haarlemsche parket een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het spoorwegongeluk te Zand voort Dit onderzoek geschiedde door den sub stituut-officier van justitie, mr. A. R. An- dringa, den rechter-commissaris, mr. dr. W. F. M. Schutte, den hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen, Ir. Loman en den hoofdinspecteur bij de Staatsspoorwegen, mr. Hagenius. Een onderzoek werd inge steld en een proef genomen löet het spoor- wegmaterieel (de wagons), waaruit de trein bestond. Daarbij is gebleken, dat de lucht- kleppen der wagons in orde waren. Een proefneming met de locomotief zelf kon niet geschieden, omdat deze te veel vernield was. Een onderzoek, of ook de luchtkleppen der locomotief goed gewerkt hebben, kon daarom nog niet ingesteld worden; dit zal alsnog nader geschieden. Hedenmidag zouden locomotief en tender worden weggesleept en naar de Centrale Werkplaats te Haarlem worden vervoerd. De begrafenis van mej. Keur zal morgen middag te 2 uur op de algemeene begraax- plaats te Zandvoort plaats vinden Naar aanleiding van het bericht, dat het spoorwegongeluk te Zandvoort verband zou kunnen houden met de omstandigheid, dat de dienstdoende machinist onbekend was met het type locomotief, heeft het „Hbld. zich lot de desbetreffende afdeeling der Ned. Spoorwegen gewend, waar men het volgende mededeelde: Met zekerheid valt over de oorzaak nog niets te zeggen, omdat onderzoek der machine nog niet mogelijk is geweest. De justitie heeft dc locomotief in beslag geno men en lot zoolang zal gewacht moeten worden. Wat de machinist betreft, deze was een geroutineerd bestuurder, die jarenlang dienst heeft gedaan bij de spoorwegen, ter wijl ook de bewuste locomotief reeds meer dan zeven jaar gebruikt werd. Zij is afkom stig van de Ned. Centraal Spoorweg Mij., maar sinds de lusie maakte hij regelmatig dee! uil van het materiaal, dat dagelijks wor vw ,^Z reminrichting sys teem Weshnghouse is bij alle locomo- lieven vrijwel gelijk, zoodat geen enkele machinist, ook al krijgt hij een machine te besturen, die hij tot dusver nooit gereden had, hiermede moeite behoeft te ondervin den. De mogelijkheid bestaat, dat de be trokken machinist Zaterdag voor het eerst een hem onbekende machine heeft bestuurd, maar zooals gezegd, behoefde dit voor een doorkneed vakman zeker geen enkel be zwaar on te leveren. itiiiiiimii Barometerstand 9 uur vjn.: 761. Stüstano. OPGAVE VAN OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Lictti op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.37. m.m. te Hoogste bar. stand 767.7 Zurich Laagste bar. stand 721.2 Vestmadór Verwachting: Matige tot krach tigen, tijdelijk wellicht stormachtigen Z. tot N, wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk zachter, later kouder. De locomotief en vijf waggons ontspoord. Een persoon licht gewond. Hedenmorgen heeft op het stationsempla cement Leiden een spoorwegongeval plaats gehad. Een goederentrein uit de richting Den Haag kwam even na de aankomst van een personentrein uit Utrecht te Leiden aan. De goederentrein reed te ver door en liep daardoor dwars op de beide achterste wag- gons, die goederenwagens waren van den trein van Utrecht in. De locomotief en vijf waggons van den trein uit Den Haag en de beide laatste waggons van den trein uit Utrecht ontspoorden. De materieele schade is niet zeer groot. De hoofdgeleider van den goederentrein Den Haag, kreeg eenige niet ernstige kwetsuren aan 't been. 't Treinverkeer in de richting Utrecht ondervond hedenmorgen ten gevolge va« dit ongeval eenige vertraging. Er wordt een onderzoek naar de oorzaal ingesteld. Rangeerder doodgedrukt. Toen gisteravond de trein die om 18 u. 46 uit Gouda te Schoonhoven aankomt, aldaar zou arrivedren moest de rangeerder, de 33- jarige N., den trein binnenloodsen, daar een signaal niet in orde bleek te zijn. De man stond op den tender van de machine van den binnenkomenden trein. Doordat een wissel klaarblijkelijk niet was overgehaald, is de trein tegen een stilstaanden trein opge reden. De machinist van den trein uit Gouda, waar N. op stond, waarschuwde den rangeerder nog toen hij gevoelde dat de trein op verkeer spoor kwam en zeide hem dat hij er af moest springen, maar het was reeds te laat. De man werd tusschen twee treinen doodgedrukt. Het lijk is naar het politiebureau vervoerd. De man was ge huwd en vader van twee kinderen. Hii was pas ongeveer drie weken op de lijn Gouds- Schoonhoven werkzaam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1