Stadsnieuws. Pif! Paf! Het bruidsexamen. Shankara contra de spiritisten- vereeniging. Nederlandsch Tooneelverbond afd. Haarlem en Omstreken. B. J. A. SAEYS. f Centrale commissie voor de keuring van films. Jubileum-Evelein. Van der Stel contra de Vereeniging van Gas- fabrikanten. VELSEN. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. HILLEGOM. HALFWEG. VELSEN-NOORD. BENNEBROEK. r' LISSE. BEVERWIJK. Na een onderhoud met den voorzitter van „Harmonia" de Haarlemsche Spiritisten- vereeniging, heeft de „O. H. C." Shankara aan het woord gelaten, die, zooals door zijn voordrachten bekend is geworden, een uit gesproken tegenstander van de spiritisten is en tracht, waar hij het ook maar kan, hun stellingen en beweringen te bestrijden en te ontzenuwen. De vergelijking van den voorzitter van „Harmonia", dat men dan ook de Lindbergh- vlucht in twijfel ken trekken, aldus Shan kara, is niet ter zake dienende. Gaarne geef ik toe, dat het den heer Smit en zijn geestgenooten ten eenenmale onmogelijk is een dergelijke kwestie nauw keurig te onderzoeken. Zelfs niet als hij de geheele wereld van geesten mobiliseert, die der afgestorvenen inbegrepen. Is de Noordpoolreiziger Cook niet door de weten schap ontmaskerd en met gevangenisstraf gestraft? De kinderlijke naïveteit der „Har- monia"-leden gaat zelfs zoo ver. dat zij over het hoofd zien dat Lindbergh behoor lijke controle-toestellen aan boord had en dat zijn vlucbt door tal van schepen in den Oceaan werd gesignaleerd en gevolgd. De heer Smit heeft verder vergeten, zeide Shankara, dat niemand door mij als be drieger gebrandmerkt wordt, enkel omdat hij eenige mediamistische phenomenen heeft naar voren gebracht, maar dat ik alleen, steeds en steeds weer opnieuw, on derzoek en controleer. Wanneer door ge rechtshoven de beroemdste spiritistische medi^ en geestes-fotografen als zwendelaars ontmaskerd worden en met opsluiting ge straft, dan is het niet meer als billijk, dat ik dit in mijn bijeenkomsten aan het pu bliek mededeel. En steeds leg ik er dan den nadruk op, dat het mij eigenlijk tegen staat de namen van dergelijke bedriegers te noemen, maar de spiritisten dwingen mij daartoe door maar altijd opnieuw deze media-zwendelaars in hunne tijdschriften te citeeren als waren het groote geesten, ter wijl zij wijselijk zwijgen over de straffen, die zij opliepen en de ontmaskeringen die hun handelingen schandvlekken. De heer Shankara had het over een voor dracht te Amsterdam, waar hij de ervaring op deed dat een bekend spiritist in het openbaar sprak over zeker medium, dat door de rechtbank ontmaskerd was gewor den. De spreker wist dit zeer goed en toch liet hij op dat oogenblik het publiek daar van onkundig. Wat is dood en wat is sterven? Onder dezen titel behandelt de heer Smit eenige ledige en holle frasen, een- beetje gedrenkt in godsdienstigheid en geloof aan God. Als verder bewijs komt hij aanzetten met eenige medium-geschiedenissen van William Croo- kes, maar verzwijgt wederom dat de media die hier in het spel waren (Home en mej. Cook) als zwendelaars ontmaskerd werden. Zoo heeft bijv. Crookes dagelijks, geduren de jaren, met den geest „Katie King" ge sproken, terwijl deze rol gedeeltelijk werd gespeeld door het medium Cook zelf en ook door het dienstmeisje. En juist de door spiritisten het meest geprezen media als Eva C., Eusapia, Palladino, Mumler, Slade, Schneider, Laszlo e.a. zijn allen gedeelte lijk door professoren van Universiteiten en door de rechtbanken ontmaskerd. Zoo zijn bijv. de media Mumler en Slade in ver schillende steden wegens bedrog tot ge vangenisstraf veroordeeld, het medium Laszol wegens roofoverval, doodslag, enz., tot langdurige tuchthuisstraffen. Men kan hieruit afleiden in welk gezelschap van minderwaardige individuen de spiritisten zich bevinden en als handlangers mede werken. De heer Smit komt met zijn verklaring bereid te zijn de gansche kwestie weten schappelijk te willen onderzoeken, een beetje te laat. Reeds voor mijn optreden te Haarlem heb ik in de kranten verklaard ten allen tijde bereid te zijn séances mee te maken. Op mijn eerste voordracht heb ik dat ook persoonlijk aan den heer Smit medegedeeld en toch heb ik maar steeds op een uitnoodiging gewacht, hoewel ik bij_ welslagen van een experiment, dat door mij niet zou kunnen ontmaskerd worden, een aanzienlijk bedrag ter beschikking wil de stellen. Ik zou dat zelfs hebben gedaan wanneer van 10 experimenten er 9 misluk ten er er slechts een slaagde. De heer Shankara had het nog over zijn ervaringen te Amsterdam, waar men hem niet aan het woord heeft willen laten op de voordracht van dr. van Rossem. die bij zijn tweede optreden echter verklaarde nog slechts 5 minuten tijd te hebben, daar hij zijn trein zou missen. Nog veel meer zou men kunnen aanbren gen, zei Shankara. Mijn doel is het in hoofd zaak te strijden tegen de spiritistische be weringen als geestverschijningen, teeken- schrijf- en klopfenomenen en tegen de theorie der spiritisten als zouden ze door media in verbinding kunnen treden met de geesten van afgestorvenen. Men bedenke bovendien aan het gevaar wanneer de heer Smit verklaart dat hij den weg wijst naar de ware religie, waardoor hij probeert geloovige menschen in twijfel te brengen aan hunnen godsdienst. Noch in het openbaar noch in privé-gesprekken heb Ik 't gewaagd het zieleleven van menschen aan het wankelen te brengen, gelijk van welke richting ze zijn. En dat ik op het rechte spoor ben be wijzen me de talrijke aanmeldingen der door mij gestichte Haarlemsche loge van logisch denkenden, waaronder zich ingezetenen van den allereersten rang bevinden, als dok toren, advokaten, industrieelen en groot handelaars die men ontmaskeringsarbeid en mijn werk van logischen opbouw daadkrach tig willen steunen. Zoo hoop ik dan ook hier de waarheid de rechtvaardigheid en de gerechtigheid te dienen. Donderdag 12 Januari wordt als eerste abonnementsvoorstelling' van het Tooneel- verbond gegeven: „Kent u mijn vrouw" (Meet the Wife), blijspel in drie bedrijven, door Lynn Starling. Het stuk wordt gespeeld door het Nieuw Nederlandsch Tooneel, artistiek leider: Louis Saalborn Jr. In de hoofdrollen treden op Magda Janssens, Bart Kreeft, Joh. Gobau, Oscar Tourniaire enz. Vrijdag 13 Januari geeft het Tooneelver- bond een cabaretavond in Cabaret Modern aan de Raaks. Door Jan C. de Vos Jr. en Charlotte Kohier wordt dan opgevoerd: le. „Gesnapt", pantomine door J. Bockenooyj 2e. „De Hemel op Aarde", tooneelstukje van A. Defresne. Verder staan op het programma als con férencier Rodi Roeters, die caricatuurtee- kenen zal en goochelen. Tevens treden op Elsa Clifford, zangeres, Willy van Everdingen operazanger, The three Clearnings, Eng. song and dance. Te Semarang is overleden onze oud-stad genoot de heer B. J. A. Saeys, zoon van wijlen den heer J. B. J. Saeys, destijds hoofd der O. L. School aan de Tempeliersstraat. De thans overledene ondernam, na voor officier gestudeerd te hebben, een wereldreis. Na verscheidene jaren een aantal landen bezocht te hebben, kwam hij in 1915 in Haarlem terug. Hij studeerde vervolgens voor onderwijzer en drie jaar later vertrok bij als zoodanig naar Indië. Een korten tijd is de heer Saeys als ondewijzer werkzaam geweest. Hij kwam op een kantoor en in den ioop der jaren is hij opgeklommen tot secre taris van de haven Semarang, welke functie hij op het oogenblik vervulde. De overledene, die bij vele Haarlemmers een bekende persoonlijkheid was, bereikte den leeftijd van 46 jaren. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft .in de Centrale commis sie voor de keuring van films o.m. benoemd tot leden, de heeren J. Vintges en W. H, J. Hol te Haarlem en D. L. Harms te Hoorn. Den heer Evelein te Vijfhuizen, Haarlem mermeer, is ter gelegenheid van zijn 80-sten verjaardag de gouden medaille der Holl. Mij. van Landbouw uitgereikt door de heeren D. de Boer en Vaandrager. De heer Evelein werd bovendien gecom plimenteerd door deputaties van het Haar lemmermeer polder- en gemeentebestuur, het St. Elizabethsgesticht en het Doopsge zinde Weeshuis te Haarlem. Het is kennis in de kleine stad N.... 'n Vroolijk zonnetje legt warme tinten over de roode daken der huizen, over het klokkentorentje van 't Raadhuis, terwijl het den kerktoren doet lijken op een gou den pijl in de azuren-lucht omhoog ge schoten. Het kerkplein, omringd door afgeschil ferde platanen, staat vol kramen, waar langs de menschen loopen. Maar de ven ters zijn wanhopig, want hun mooi speel goed en hun lekkere zoetigheden verliezen alle aantrekkelijkheid door een overweldi gend nieuwtje, dat ach! en och! doat zuchten. De vrouwen laten de armen slap neerhangen; de mannen zetten zich in postuur en de zenuwachtige kinderen vra gen steeds maar door: Wat is er toch te doen? Wat er te doen is? Om dat te weten is het voldoende zich even tusschen de menschengroepen te be wegen; men spreekt slechts over het ge beurde. Dus 't is zeker?.... Heel zeker. Want, zie je, er gaan zooveel praat jes rond!.... Maar, enfin, ik heb den slag gehoord O! een vreeselijke oorvijg; een kwartier later zag men nog den afdruk van de vier vingers en van den duim op het voorhoofd van den wethouder. Is deze niet opgesprongen? Neen, hij had het te benauwd; denk eens op 't einde van 't diner, hij riskeerde een congestie; hij heeft alleen maar zijn portefeuille te voorschijn gehaald en er 'n kaartje uitgenomen, 't Was er toevallig een van zijn schoonmoeder, natuurlijk is dat een vergissing geweest, want men kan toch niet veronderstellen, dat zij dit zaak je voor hem zou willen opknappen. En gaan ze nu heuscti vechten?. Van avond. Waar? In het circus, om een oploop van nieuwsgierigen te vermijden. Met den degen? Neen, daar hoeft men niet aan te denken. Ze wegen samen 225 kilo en heb ben nooit, hun heele leven niet, geen van beiden, ooit een schermdegen in de han den gehad. 't Is me toch wat zoo tusschen twee vrienden, die vanmorgen nog samen de orandweer hebben geïnspecteerd. Als de zaak nu maar niet in der minne geschikt wordt. Ja, dat zou jammer wezen. Het leven is zoo lang hier.... en dat zal enkele dagen wat afwisseling geven 's Avonds zag men twee ongelukkigen, iwee slachtoffers van hun eergevoel, ge flankeerd door twee getuigen ieder van zijn kant, het circus binnenstappen. Beiden hadden ze een doos met pistolen meegebracht. Is 't toch niet stom, dacht de wet houder, zijn hu'd te waden, omdat men 'n glaasje te veel gedronken heeft?.... Is 't toch niet idoot, zuchtte de bur gervader, Hij heeft stommerik tegen me gezegd, maar enfin, dat is geen reden, om me kapot te laten schieten!.... En m'n vrouw, die daar met mijn meisjes zit te wachten in café de la Paix.... ik zie me al op den grond liggen, met een kogel in mijn buik.... Natuurlijk zal hij op mij aanleggen!.... idoot! idioot! Zij zetten zich in positie, om op com mando met een kogel hun eer te herstel len. De substituut, een kleine driftkop uit Parijs, wilde, dat ze tegenover elkaar zou den gaan staan, maar de oude bode, die verstandiger was, deed hem op zijn mee ning terugkomen. Mijn hemel, riep hij onder de be raadslagingen uit, de mikpunten zijn toch breed genoeg. Als ik maar zeker was, dat hij mij zal sparen; ik ben er heelemaal niet op gesteld, een weduwe te maken.... Klaar, heeren?! Ja. Het is oerstom, herhaalde de burge meester bij zich zelf. Eén.... Idioot! zuchtte de wethouder. Twee!.... En dat tusschen vrienden! Drie! Een schot weerklonk: twee kogels zon der doel afgeschoten, hadden bijna twee getuigen de eeuwigheid in geholpen. Maar iedereen bleef staan, een beetje onthutst. Dat men elkaar de hand reike na 'n dergelijken slag, riep vaderlijk de oude bode uit. En de twee tegenstanders, die slechts op dit teeken wachtten, vielen elkander in de armen. Ach Matthieu, wat zijn wij toch be lachelijk geweest. Idioot, mijn waarde. En te zeggen, dat wij elkaar hadden kunnen vermoor den! En dat voor een stommiteit! Kom, la ten wij hier stilletjes weggaan, ik vind 't misselijk. Na hun vertrek uit het circus viel de groote stilte van den nacht en van de eenzaamheid. De maan kwam langzaam op, gleed naar binnen door de openingen van 't linnen, vestigde haar schijnsel op 't goud van de candeiabres, op de pailletten van de costumes, op de loopen van de pistolen, die de getuigen in hun ontroe ring daar hadden achtergelaten. Opeens daalden, zonder geluid, twee fantastische wezens in de arena neer. Bij H zwakke maanlicht kon men flauwtjes iets onderscheiden dat geleek op grijn zende apenkoppen. En jawel, twee lang- staartige apen zetten zich met grooten ernst neer op het trapezium en voor hun gedachtenlooze hersens ging nog eens voorbij de handeling, die daar juist^ had plaats gehad, en die ze van hun kooi had den gevoigd. Die twee groote snaken ontdeden zich van hun kleurrijke optuiging en openden de kist met pistolen; maar, weinig op de hoogte der kleine listen van de mensche- Iijke lafheid, plaatsten zij zich dapper op drie pas van elkaar, maakten de meest leelijke grimmassen die hun apenverbeel- ding hun kon ingeven. Dan een gil, twee gillen, drie gillen!.... pif!... paf!..._ een akelige roode schijn en onze beide artisten, doorzeefd als twee schuimspanen, kron kelden zich als vertrapte wormen brullend over 't met bloed bespatte zand. De eer was gered!.... De» circusdirecteur schrok geweldig, toen hij, het circus betredend, daar de twee doode apen vond liggen. Wat is er gebeurd?.... Wat is dat nu weer!.duizend francs verlies!.... En bemerkend de pistolen, die altijd nog lichtten in de donkerte: Ah, nu begrijp ik het.... Ik zal dui zend vijfhonderd francs schadevergoeding vragen! En 't merkwaardigste was, dat dit hem werd toegestaan Naar PIERRE L'ERMITE. Herman was een flinke kerel, een goede boeJ en een ijverig werkman. Er mankeerde hem slechts iets op één plaat*-, n.l. in het hoofd. Niet dat het daar niet in orde was, maar hij had van de schoolbanken zoo bit ter weinig meegenomen. Nu zou hij gaan trouwen met Bertha. Ze waren uitgenoodigd bij den Pastoor om blij ken van hun godsdienst kennis te komen af leggen. Herman ging met kloppend hart er heen. Bertha echter was rustig en vol moed. „We zullen het kort maken," begon de Pastoor. „Herman let op! Ge gaat nu het Sacrament des Huwelijks ontvangen. Wat veilangt ge dan Van de Kerk Gods?" „Ik krijg Bertha," antwoordde Herman. „Zeker," sprak de Pastoor, „maar toch ook de genade van God, niet waar?" „Ja," bekrachtigde Herman, „de genade kan ik ook best gebruiken." „Hce heeten de drie deelen van de Biecht?' Herman bleef stom als een visch, Bertha fluisterde hem in: „Gewetensonderzoek." „Weezenbezoek," schreeuwde Herman. „Ho, ho," sprak de Pastoor. „Wat doet ge, als ge te biechten gaat?" „Het deurtje open maken," antwoordde Herman. „En dan?" „Zonden zeggen." „En wat voor zonden?" „De zeven hootdzonden, de zes zonden tegen den H. Geest, de vier wraakroepende Zonden en de negen vreemde zonden.,.." De Pastoor schudde het hoofd. „En wat zijn Engelen?" Herman stond verbluft. Bertha fluisterde hem weer in: „Engelen zijn zuivere geesten, met ver stand en vrijen wil." En dapper herhaalde Herman: „Engelen zijn zuinige geesten, met ver stand en eigen wil Bertha schoot in een luiden lach en de Pastoor fronste de wenkbrauwen. „Wat heeft God de Vader voor u gedaan?" „Geschapen," antwoordde Herman. „En God de Zoon?" „Verlost!" „En de H. Geest?" Herman zat vast. De Pastoor wilde hem er opbrengen. „Ge....geh....Toe, ge weet het wel!" „Gehuwd," stamelde Herman. Bertha kromde zich van 't lachen. Nu begon de Pastoor iets te verklaren: hij vertelde, dat God het huwelijk in het Para dijs had ingesteld, schilderde de bruiloft van Kana en vroeg dan: „Dus Herman, het huwelijk is ingesteld in?...." „In Parijs!" „Maar Herman!" vermaande de Pastoor, „wie heeft het dan ingesteld?" „De....de" stotterde Herman, „de.,., aartsengel David!" De Pastoor wrong de handen. „Om 's hemels wil, Herman, David is geen Engel." Herman zocht zich te verbeteren en riep snel: „Nu valt 't mij in.... de reus Goliath, Pastoer!" „Herman, denk toch een beetje na! We zullen eens vooraan met de Bijbelsche Ge schiedenis beginnen. Hoe heeft dan het eer ste echtpaar geheeten?" „Kaïn en Abel!" De Pastoor wist geen raad meer. Bertha was al lang opgestaan en draaide van 't lachen, door de kamer heen. Nu werd Herman vuurrood en riep: „Pastoor, schei maar uit met vragen, ik wil Bertha niet meer." „En waarom niet?" „De gans doet niets anders dan me uit lachen!" „En ik wil ook niet meer," riep Bertha woedend. „Ik wist niet, dat ge zoo'n dom merik waart." „Beste vriend," viel de Pastoor in de rede, „zóó kunt ge niet trouwen, met zoo'n beetje godsdienstkennis kunt geen Sacrament ont vangen." „Pastoor," sprak Herman bedroefd, „ik toch graag een vrouw hebben; wat moet ik nu aanvangen?" „Uw catechismus beter leeren." „Zoover breng ik het nooit, Pastoor." „Dan moet ge een leermeester nemen Misschien wil de bruid het wel doen?" ,3ertha, wilt ge mij helpen?" vroeg Her man. „Ge wilt me toch niet meer; ge hebt het gezegd," antwoordde het meisje. „Dat heb ik niet vrijwillig gedaan." Na een beetje over en weerfbraten, was de vrede geteekend. De Pastoor bestelde ze over eenige dagen. Toen wist Herman ten minste het allernoodzakelijkste. Het huwe lijk werd gelukkig, doch Bertha bleef altijd de baas. Een fofo van de afgebrande groentezaak van den heer N. Wortel te Wormerveer. Het huis brandde geheel uit, terwijl, wonderlijk en gelukkig genoeg, het woonhuis ernaast, óók van hout, geen schade kreeg. De Haagsche Rechtbank heeft heden de vordering van A. v. d. Stel tegen de Ver eeniging van Gasfabrikanten in Nederland, om alsnog zijn royement onrechtmatig te verklaren, ontzegd met veroordeeling van Van der Stel in de kosten. W. Visser f. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Visser, in leven hoofdcomm. ter gemeente-secretarie, zal a.s. Donderdagmiddag om 1 uur te 's Graven deel worden ter aarde besteld. De gemeente Velsen zal worden ver tegenwoordigd door het voltallig college van B. en W (ook den wethouder Dunne bier) terwijl de ambtenaren zich zullen doen vertegenwoordigen door de heeren Ph. ten Napel en C, J. van Oort. Hedenmorgen om 10 uur werd het stoffe lijk overschot van het Antonius-ziekenhuis gehaald en langs het raadhuis gevoerd, waar namens het college van B. en W. en de ambtenaren kransen aan de lijkkoets wer den bevestigd. Wethouder Dunnebier. Naar wij ver nemen zal de wethouder van Openbare wer- kfjL de heer J. C. Dunnebier, die eenigen tijd rust heeft moeten houden, half Januari weer in functie treden. Ir. J- P. JOSEPHUS JITTA VERTREKT. Ir. J. p_ J0Sephus Jitta sedert 1918 werk zaam bij de sluisbouwwerken alhier wordt D. Scholten, Velp; Dina Verkoop Rijswijk; 2 briefkaarten zonder adres. Briefkaarten (Buitenland): H. Hüch, Anf- wielet a. d. Ahr. Bloeddorstige hond. Bij den heer B aan den Leimuiderdijk te Nieuw-Vennep heeft een bloeddorstige hond een ware slachting gehouden in een ongesloten kip penhok, B. vond 's morgens zijn kippenhok geheel leeg en bemerkte aan de veeren, welke op den grond lagen, dat een kwade hond alles had leeggeroofd. Hij heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Schapen verscheurd, De veehouder v. T., wonende aan den Lisserdijk te Abbe nes bemerkte, toen hij in zijn weiland kwam, dat een hond bezig was een schaap te verscheuren. Hij verwijderde den hond en ging direct op onderzoek naar den eige naar uit. Het mocht hem gelukken dezen te vinden, die bereid bleek te zijn de door T. geleden schade te vergoeden. Om ver dere onheilen te voorkomen, werd de hond afgemaakt. Een hollend paard gegrepen. Maandag morgen was een paard op hol gzslagen men trachtte het dier te grijpen wat den 16-jari- gen W. wonende aan de Tol gelukte. Een paar keer draaide hij met het woeste dier in het rond waardoor hij in het prik keldraad terecht kwam en in het gezicht en aan handen gewond werd. Hij klaagde over pijn in zijn zijde. De inmiddels geroe pen geneesheer vermoedde dat er mets gebroken was. Vergadering R.K. Vrouwenbond. Leden vergadering op Donderdag 12 Januari 's avonds 8 uur in het R. K. Vereenigings- gebouw. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mededeelingen; 4. Lezing door den Weleerw. Heer kapelaan Heskes over „Een Goudmijn ontdekt"; 5. Rondvraag en sluiting. De spreker van dezen avond waarborgt een prettigen en leerzamen avond. Ter op luistering treedt het zangkoor op onder lei ding van Mej. Wille. Uitslag Loterij. Hedenavond zijn in het R.K. Vereenigingsgebouw te Halfweg, om 1% uur, de prijzen beschikbaar van de ver schillende loterijen. In de zaal zijn lijsten aanwezig, waarop de uitgelote nummers zijn vermeld. Uitvoering „Klein Tooneel". De eer ste uitvoering, onder den naam „Klein Tooneel" Zondagavond in het vereenigings gebouw gegeven, is bijzonder goed geslaagd. De zaal was ais gewoonlijk slecht bezet, hoewel we direct kunnen zeggen dat de afwezigen zeer veel gemist hebben. „De Overkant", dat onder de zwaarste stukken genoemd mag worden, werd uitste kend weergegeven. De rollen van Barend Bronk en Grootvader Bronk werden uit stekend vertolkt. De uitbeelding van de verschillende typen waren ook zeer goed verzorgd. Opmerken mogen we wel, dat het verzoek, om niet te rooken voor de pauze, slecht gehandhaafd werd, wat niet weg neemt, dat van een goedgeslaagden avond gesproken mag worden. Hoe de spe lers er in waren geslaagd, bewees het uit bundig applaus, dat losbrak aan het einde van het laatste bedrijf. De eerw. kapelaan Simons dankte de leden van „Klein Too neel" voor hun subliem spel en zeide ver zekerd te zijn dat bij een volgende maal zeker de zaal stampvol zal zijn. „The Jolly Band" zorgde voor een pas sende muziek tusschen de bedrijven. Het was een uitstekend geslaagde uit voering die herhaling verdient. De toestand van Dr. v. Aalst. Het levens gevaar gewken. Gisterenavond vernamen wij, dat de toestand van Dr. v. Aalst, wel ke Zondagmiddag voor een ernstige bloed vergiftiging naar Leiden is vervoerd, voor uitgaande is. Alhoewel de toestand nog zeer zorgwek kend is, staat toch vast dat het direct le vensgevaar geweken is. De Professoren ge ven volle hoop op geheel herstel. Goed afgeloopen. Maandagmorgen slipte een vrachtauto, geladen met cokes, bij het opdraaien van den Boerenweg, en kantelde op de trambaan om, waardoor een achter wiel vernield werd. Met vereende krachten werd de auto van de baan verwijderd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. R.K. Volksbond. Gisterenavond ver gaderde de R.K. Volksbond in het Bonds- gebouw. Omstreeks 7 uur opende de heer J. v. Bakel, voorzitter, de vergadering met gebed, -. ue stuisuuuwweriten a.i.ier?n dankte de leden voor hun opkomst. Spr. met ingang van 1 Februari a.s. overgeplaatst betreurde het, dat er nu geen bioscoop was, naar Arnhem waar hii to» Mei werkzaam waardoor de leden weer in grooten getale zi;n thuisgebleven. Vervolgens wenschte de voorzitter allen lardige huisjes aan den voet van den bekenden molen te Zaandijk. Als herinnering aan de ijsperiode der vorige weken, geven wij hier nog het portret van den heer T. Boot, den winnaar van den 500 M. wedstrijd, welke hij aflegde in 54 1/5 seconde. naar Arnhem, waar hij tot Mei werkzaam zal zijn op het bureau van den Hoofd-inge- nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, om daarvan te worden overgeplaatst naar het wegenarrondissement Zutphen. De gezondheidscommissie te Velsen waarvan hij sedert 1925 lid was, verliest in hem een ijverig en bekwaam lid. Onbestelbaar. Onbestelbare brieven en briefkaarten van welke da afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand December 1927. Brieven (Binnenland): Van Oort, Duil bij Zaltbommel; L. C. Paters, zonder adres; G. poste restante, Bilthoven; Dora Schouw, Beverwijk; A. Wijke, IJmuiden. Briefkaar ten (Binnenland): Klaas de Jong, Alkmaar; en den Geestelijken Adviseur een Zalig Nieuwjaar. Ook sprak spr. den wensch uit, dat dit jaar voor den Volksbond een jaar zou zijn van vooruitgang en dat de weinige niet- georganiseerden rich zouden aansluiten. Aangaande de onderafd.: „St. Jeroen", de vakafdeeling voor Land- en Tuinbouw, deelde de voorzitter mede, dat deze in een teeken van strijd stond. De organisatie heeft het contract met de patroons opge zegd. Spr. hoopte dat spoedig overeenstem ming zou worden bereikt, maar mocht dit niet het geval zijn, dan hoopte spr., dat alle leden achter hun bestuur zouden staan. Van de Patroons-organisatie hoopt spr. dat zij zullen inzien, dat de gestelde eischen geen overtollige weelde zijn, want nog steeds is verbetering dringend noodig. De heer C. G. Weyers, secretaris leest daarna de notulen, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Uit het jaarverslag der secretaris mtemo- reeren wij het volgende: Het ledenbezoek dit jaar is zeer slecht geweest. Slechts K der leden kwam steeds ter vergadering. Een kleine vooruitgang van leden is ge constateerd n.l. van 107 tot 114. De onderafd. St. Jeroen heeft zich steeds, c.ank zij haar actie, in goede richting be wogen. De onderafd. St. Jozef, welke ten doel heeft de leden goedkoopen brandstof te verstrekken, heeft een bijzonder voordeelig jaar gehad. Betreurd werd echter, dat er twintig leden lid van zijn. Het Retraite-fonds heeft zich dit jaar over weinig belangstelling mogen verheugen. Geen der leden heeft van deze nuttige in stelling gebruik gemaakt, ehetgeen ten zeerste te betreuren is. Over het succes der Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" sprak de secretaris zijn voldoening uit, maar betreurde de geringe belangstelling der leden in de tooneel-ver- eeniging. Met luid applaus stemde de vergadering in met het verslag, waarvoor de voorzitter hem als tolk der vergadering dank zegde. Het verslag van den Penningmeester kon niet worden uitgebracht, aangezien deze zonder bericht van verhindering afwezig was. Geïnstalleerd werd het oud-lid H. v. d. Aar. De voorzitter hoopte dat dit lid een voorbeeld mag zijn van andere oud-leden, die de organisatie hebben verlaten. Het volgende punt was de bestuursver kiezing. Aftredend waren de heeren: J. v. Bakel, voorzitter; F. Vermeys, le Penningmeester; M. Otte, 2e Secretaris; S. Glas en P. Bakel, commissarissen. Aangezien geen tegen-candidaten waren ingediend, werden allen zonder stemming als herkozen beschouwd. Reeds vroeger heeft de voorzitter een beroep gedaan op de leden om lid te wor den van de onderafd. „St. Barbara", zon der resultaat. Nu wilde de voorzitter weer een beroep doen op de leden en spoort hen aan lid te worden. Drie leden gaven zich op. Door den agent van den Centralen Volks bond werd verzocht Zondag na de Hoogmis de boekjes in te leveren, waarvoor de agent zitting zal houden in de Bestuurs kamer van het Bondsgebouw. Ingekomen was een schrijven van „Lee ring en Leiding", met het verzoek meer aandacht te wijdesi aan dit sociale boekje. Hierna volgde de lezing door den Geest. Adv., kap. W. J. Warmenhoven, Op de allereerste plaats wenschte Z. Eerw. allen leden met hun huisgezinnen een Zalig Nieuwjaar. In de lezing „Malaise" in de organisatie over geheel ons land" gaf Z. Eerw. een overzicht hoe de organisatie was ontstaan, hoe deze in de dagen der revolutie tot de spits was opgedreven en hoe door den oorlog de teruggang, de ma laise, is ontstaan. Toen Z.H. Paus Leo XIII z.g. de encycliek „Rerum Novarum" uitvaardigde, was Hol land het eerste land dat er naar luisterde. Holland heeft doorgezet; vandaar de groote omvang van de Katholieke organisatie. Maar Holand gaat achteruit. De geest verslapt. Die moet herleven, en dit is alleen mogelijk door meer Katholiek in en om de organisatie te zijn. Om tot die verbetering te komen is het volgende noodig. ,\Vij moeten doordrongen zijn van het katholieken leven." „De beginselen van den Godsdienst moe ten overal en altijd hun toepassing vinden." „In het huwelijk moeten man en vrouw zich meer verdiepen in het geloofsleven." De laatste der hoofdpunten zijn: „Recht vaardigheid en liefde." Al deze punten hoopt Z. Eerw. in den loop van den winter uitvoerig te bespreken. Aan het slot van zijn rede gaf Z. Eerw. in overweging meer studie te maken van soci ale kwesties en apologie, door het lezen van brochures en de zeer lezenswaardige „Leekepreeken" van Homo Sapiens. (Applaus.) Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter deze zeer leerzame ver gadering. Billard Nederlaagwedstrijden, aid. R. K. Volksbond, Nu de onderlinge Billard- competitie deze week is geëindigd, zouden nu de bovengenoemde wedstrijden een aanvang nemen. Verschillende afdeelingen zullen spelen tegen de drie beste spelers uit Lisse; hiervoor werden aangesteld P. Duivevoorden Sr., B. Mastenbroek en C. Th. Duivevoorden. Dinsdag j.l. is de eerste wedstrijd gehouden tegen R. A. V. uit Roe- lofarendsveen. Deze wedstrijden werden geopend met een opwekkend woord van den heer Bos uit Haarlem (den Billard-leveran- cier). Deze gaf tevens een extra-prijs, n.l. een Gilette-scheerapparaat voor de hoogste serie, dat gewonnen werd door C. Th. Duivevoorden, met een serie van 43 car. Hieronder volgen de uitslagen van Dinsdag en Vrijdag: De aanrijding op de Brcestraat. De toestand van den heer B., die Zondagavond op de Breestraat door een auto werd aange reden en in het Roode Kruisziekenhui» ver pleegd wordt, was gisteren bevredigend. Bij het voorloopig onderzoek door de po litie, is komen vast te staan, dat door den bestuurder van den auto geen signalen rijn gegeven. Deswege zal tegen den bestuur der proces-verbaal worden opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8