In en om Haarlem m >H, n oornaamsie Nieuws DONDERDAG 12 JANUARI 1928 X Je moet maar durven! DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16754 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET CNÜ Uit den Gemeenteraad. De zaak Klinkenberg- Meeleren te Vogelenzang HET SPOORWEGONGELUK TE ZANDVOORT. De vermoedelijke oorzaak. Begrafenis van den machinist H. de Beer. Telegraphisch Weerbericht. "i: BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEIMTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.f bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alls abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de veizekeringsvcorwaaiden f Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cf| bij een ongeval met f fiPft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 /3U.' docdelijken aflcopI Ziïö. bij verlies van een hand, f 125.- bij verlies van een vuvi «O u« vuigciiuc uiLB.cvAiUBcu f3BÖÖ.* verlies van beicie armen, beide beenen of beide oogen; 1 OU.' docdelijken aflcop1 £<JU.* een voet of een oog; I 1£»L* duim of wijsvinger; bij 'n breuk van keen cf arm m bij verlies v. een andere vinger. „Vader," vroeg laatst een 8-jarige zoon van een journalist, „wat be teekent gemeen teraad?" En het antwoord kwam vlot met een zucht; „Gemeentéraad, dat wil zeggen een vervelende vergadering en laat eten," Wat zou dan wel het antwoord zijn op de vraag: wat beteekent begrootingsdiscus- sies?" In de eerstvolgende weken zal de Ge meenteraad van Haarlem ons hierop ant woorden. Gaat het zooals gisterenmiddag, dan is het misschien voor het fatsoen van „Groot-Haarlem" maar beter dat antwoord hier niet openbaar te maken. De heer Mr. J. Gerritsz zette, der traditie getrouw, als voorzitter van de sociaal-de mocratische raadsfractie de debatten tn. Hij sprak wel geteld 72 minuten. Een deel daarvan komt slechts indirect op zijn debet, omdat de Raad hem vooral in het eerste gedeelte van zijn betoog met vijf, zes man tegelijk telkens interrumpeerde. Met Uilen spiegel moest hij intusschen zeggen: maar ik maak het er ook naar! H ie ken de heer Gerritsz zoo onvoorzichtig zijh, zich op het giadste ijs van de verkiezingen en de politiek in den engen zin des woords te wagen? Dat is geen kosi voor hem. Hii ging wiskundig aan het bei ekenen hoeveel pro centen iedere partij is voor- en achteruit gegaan; dat de Raad uit 2/5 „rechtschen" en 3/5 „Iinkschen" bestaat; dat dus in het college van B. en W. twee roode wethou ders moesten zitten en dat de christelijken en vrijzinnig-democraten dit belet hebben Vooral den Katholieken en den vrijz. -dem nam de heer Gerritsz dit kwalijk. De V. D. hebben zelfs geweigerd daarover te onder handelen. Maar dat zijn dan ook demo craten! De heer Slingenberg verdient dien naam zeker niet meer. Men begrijpt, dat de vele gare politieke propagandisten, die de Raad telt, niet nalieten om elk van deze zinnen met de noodige interrupties te be kogelen, zoodat het een bijenkorf leek. Toen later de heer Castricum aan het woord kwam, werd het laatste restje van den toch al zeer schralen indruk, welken de heer Gerritsz had gemaakt, weggevaagd. De katholieke spreker zette ook een be cijfering op, maar een heel bevattelijke, die beter insloeg. De oude Raad van Haarlem, zei hij. bedroeg 35 leden, de nieuwe 39. De aanwinsten waren als volgt; R.K, 2, vrijz.-dem. 1, soc.-dem. 1 en één anti-stem- dwang. Dat tvil dus zeggen, dat er zoo goed als geen opschuiving of verandering kwam; de kiezers hebben het beleid van het oude college goedgekeurd Dat college kon dus gehandhaafd blijven. En de S. D. A. P die vroeger aan de Katholieken dreigend voor speld heeft, dat het bij de R.K. Staatspartij nog eens op een scheuring zou uitloopen, wanneer niet beter naar de roode werklie den gekeken werd de R.K. Volkspartij heette een symptoom! diezelfde S.D.A.P. moet nu zien, dat het bij haar aan hei scheuren is (zie maar naar Limburg en Am sterdam) terwijl bij de Katholieken de een heid is hersteld en de Volkspartij niets meer beteekent. Wat verder het college van B. en W. betreft: eenerzijds hebben de socialisten met de vrijz -dem. willen samen- spreken om het college „meer democra tisch" te hervormen Maar tegelijkertijd hooren we, dat tot die besprekingen ook de Vrijheidsbond was uitgenoodigd, terwijl de heer Loosjes daar juist in den Raad ver klaard had. dat de loonen der gemeente werklieden verlaagd moesten worden en dat mr. Slingenberg, volgens mr. Gerritsz, geen „democraat" is. Hoe is dat alles te za- men te rijmen? Daarmee had de heer Gerritsz het al vast kunnen doen. Later kwam de heer Boes daar nog het een en ander namens de vrijz.-democraten bij doen. Toen de heer Gerritsz stond te betoogen, dat de vrijz.-democraten geweigerd hadden om met de S. D. A P. te overleggen over de samenstelling van het college van B. en W., had mr. Slingenberg geroepen; lees onzen brief eens voorl Daarop was de heer Ger ritsz niet ingegaan. De heer Boes deed het nu en uit dien brief bleek, dat de V. D. geantwoord hadden, wel over de samenstel ling van het college te willen praten, maar niet met de S. D. A. P. en den V. B. alleen. Dat zou immers bespottelijk zijn geweest. Men kon toch b.v, de Katholieken niet van het college uitschakelen. Dus praten r. et allemaal, behalve met de communisten en Oversteegen. De S. D A. P. kwam aldus leelijk in het zennetje te zitten. Het werd er voor haar en voor den Vrijheidsbond niet beter op, toen later de heer Miezerus kwam vertel len, dat men vier jaar geleden al bezig is geweest, om een combinatie te maken, waarbij de heeren Reinalda, Loosjes en hij zelf betrokken waren Bij Franken zou een conferentie belegd worden, uitgaande van den heer Loosjes! Aan die krankzinnigheid heb ik geweigerd mee te doen, zei de heer Miezerus. Een bevestiging dus van hetgeen de heer Klein tijdens de verkiezingen in ons blad heeft meegedeeld. De heer Peper heeft over die houding van de S. D. A, P. gisterenavond nog eens fel de zweep gelegd en de heer Wolzak deed er nog een portie bij. Toen kwam de heer van Liemt met een scherpe critiek op het politieke gedeelte van de rede van den heer Gerritsz. De voorzitter der Katholieke raadsfractie, die' zich eerst volkomen bij de begrootingsrede van den heer Castricum had aangesloten en diens standpunt tegen over de financieele politiek tot het stand punt van de katholieke fractie had ver klaard, vroeg den heer Gerritsz of deze vergeten was, dat er in Haarlem zoo iets als een annexatie was geweest. Wanneer de leider der S. D. A. P had uitgerekend, dat de Katholieken procentsgewijze achter uit waren gegaan bij de jongste verkiezin gen, dan zag hij daarbij over het hoofd, dat nu bij Haarlem Schoten en Heemstede wa ren gekomen. Een kleine vergissing! En ten opzichte van de pogingen door de S, D. A. P. aangewend om het college van B. en W. te veranderen, vroeg de heer van Liemt scherp; wat had ge dan wel van den heer Slingenberg gedacht? Moest deze in de nieuwe combinatie zijn geheele belas- tingnolitiek verloochenen, of zou de S. D. A, P. over stag zijn gegaan? Maar het ergste voor de roode fractie zou nog komen. Na den heer v, Liemt was de Raad in eerste instantie uitgepraat en was het woord aan den heer Slingenberg. Er restten nog twintig minuten. Deze zal ik gebruiken, zei de Wethouder, om het politieke gedeelte af te handelen. En hij heeft daarmee met de S.D.A.P. zoo afgere kend, dat de Raad er stil van werd! Mr. Slingenberg schetste het politieke leven van de S. D. A. P. in Haarlem sinds 1909. In dat jaar had de roode fract e 13 van de 33 zetels. Zij wenschte echter alleen op een urgentie-program te regeeren, dus wei gerde zij een wethouderszetel, want de rechterzijde wilde daar niet aan. De spre ker schilderde hoe hij toen zitting kreeg als wethouder in een rechtsch college, waarin hij vier jaar lang met drie rechtsche wet houders gelukkig heeft samengewerkt. Bij zijn woningpolitiek deed hij niet veel an ders dan het urgentieprogram van de S. D. A. P. uitvoeren. Toch bestreed de roode fractie hem voortdurend, vier jaar lang. In 1923 zakte de S. D. A. P. op 11 leden. Toen kwam de lieer Reinalda in het college, zon der urgentieprogram. Eerste zwaai van de S. D. A. P.! Mr Slingenberg kreeg toen fi nanciën en de roode partij heeft de vol gende vier jaar nie!s anders gedaan dan zijn financieele politiek fel bestreden. Toen hij in 1924 het heffingspercentage op 3 stelde, bezwoer de heer Joosten. dat dit cijfer nooit gehandhaafd zou kunnen wor den; dat zou veel hooger gaan. Toch werd het percentage 2 en later 1'A. En.... de S. D. A. P. stemde er voor! Tweede om zwaai. Maar de bestrijding bleef, In 1927 bij het voorstel om de opcenten op de personeele belasting te verlagen, werd de politiek van mr. S. door den heer Joosten nog klein en peuterig genoemd. En even later, na de verkiezingen, kreeg hij van diezelfde S. D, A. P. opeens een brief, of hij met S. D. A. P. en V. D. samen wilde werken in een nieuw college! Denkt men dan, vroeg mr. Slingenberg, dat ik heeie- inaal geen karakter meer heb? ik, dien men 8 jaar lang fel had besreden, werd op eens goed genoeg gevonden om wethouder in een nieuw college te worden, wanneer ik maar hielp de rechtsche wethouders te wippen, met wie ik jaren lang had samen gewerkt en de rechtsche raadsleden te be- leedigen, die mij jaren lang, als was ik hun eigen candidaat, hadden gesteund? En dan de politieke zijde van de zaak. Ik moest meewerken om een combinatie van S. D A- P., Vrijz. Dem. en.... Vrijheidsbond te bewerken, recht tegen de lijn van heel onze landspolitiek in! Waar he udt men mij voor? De wethouder stond in dat deel van zijn rede buitengewoon sterk en ce ongemeen tactlooze handelwijze van de S. D. A. I'. na de laatste verkiezingen gevolgd, zal nu wel aan heel Haarlem duidelijk zijn ge worden. En hiermee stappen we van „de poli tiek" af! Het tweede punt, door den heer Ger ritsz aangeroerd, was de laksheid van B. en W. Alle initiatief moet uit den Raad komen. B. en W. doen niets. De klacht is niet nieuw, maar wat er aangehaald wordt als bewijs is gewoonlijk niet heel veel, vooral niet van het initiatief van den Raad. Wat de heer Gerritsz b.v. als parallel trok tusschen de gemeentebedrijven en de ver keersmiddelen, raakte kant noch wal. De gemeentebedrijven bloeien; daar wordt nu reclame voor gemaakt; 30 jaar geleden was een deel van den Raad daar nog tegen en beschermde de concessionarissen. Thans beschermt datzelfde deel de tramdirectie! De vergelijking gaat in geen enkel opzicht op. De groote propagandisten van de ge meentebedrijven waren de vrijz. democra ten onder mr. Treub. En in de christelijke partijen zijn daarvan ook al heel spoedig groote voorstanders gekomen. Wanneer er dan ook in Haarlem nog geen gemeente tram is, komt dat niet uit liefde voor de Tramdirectie, maar, omdat Haarlem voor een electrisch tramnet een heel lastig en weinig rendeerend gebied is. Tot nog toe waren er in Haarlem eigenlijk ook geen afstanden. Die komen er nu langzamerhand. Dat het verkeer verbeterd dient te worden, dat er wellicht wat meer voorzorgen met he't oog op de annexatie genomen hadden kunnen worden, we geven het toe. Van meer zijden kwamen opmerkingen in dien geest uit den Raad. Maar dat geeft geen reden voor een critiek als de heer Gerritsz opzette. En zijn overige voorbeelden: over benoemingen van gemeen ie-tandarts, de gehuwde onderwijzeres, ambtenaar van het Burg. Armbestuur en dergelijke vielen toch eigenlijk buiten het raam van een dergelijk debat. Het beste was nog, wat de heer Gerritsz zei over de perspectieven van Groot-Haar lem. Er moest naar gestreefd worden om van Haarlem een middelpunt van Kennemer- land te maken, zei hij. Ook moest meer ge profiteerd worden van de millioenen, welke in het Noordzee-kanaal en de IJmuider sluizen zijn gestoken. Een commissie vo°r de havenplannen acht de heer Gerri.sz niet noodig; Openbare Werken kan zeli wel een plan maken. Vooral van Haarlem geen luxe-stad maken; dat is een ijdele hoop voor dezen tijd. Want het zou betee- kenen de belastingen verlagen. En dat kan niet! De heer Castricum was gelukkig een andere meening toegedaan. De verlaging van de opcenten op het personeel, zei hij, heeft getoond, dat wij daarmee goed ge daan hebben. De Kath. spreker had daar voor de bewijzen. We moeten dan ook zor gen, dat we van het Zuid-Westelijk deel der stad een luxe stad maken en het kapi taal naar ons toetrekken. Daarmee kun nen wij onze sociale voorzieningen bekosti gen. Beide sprekers waren het er over eenjj dat in het Noorden van de stad gezorgd moet worden voer woonruimte. En de heer Castricum maakte nog een paar interessan te opmerkingen over de industrie. Industrie naar Haarlem? Graag, maar dan zulke, waarvan de eigenaars zorgen voor hun werklieden en die niet, na hier rijk te zijn geworden, in het buitenland hun kapitaal gaan verteren en het Burgerlijk Armbestuur bier met de behoeftige werklieden laten zitten. De heer van Liemt sprak ook nog over de havenplannen. Hij wil wel een gemengde commissie met vertegenwoordigers uit Han del en Industrie en dit juist uit een bezui nigingsoogpunt, omdat n.l. blijken zal, dat de particulieren veel lager eischen aan een havenplan stellen, dan men in officieele kringen wel denkt. Als derde en voornaamste punt kwam het financieel beleid ter sprake. De heer Gerritsz zei er niet veel van: namens de soc.-dem. fractie zou de heer Joosten da doen. De heer Castricum noemde de be grooting geruststellend. En de spreker stond geheel op het standpunt, ook door ons verdedigd; naast het vele wat in deze begrooting zeker is en ons gerust stelt, zijn er door de annexatie van zelf sprekend nog onzekere elementen. Daarom moeten wij in geen enkel opzicht besluiten nemen, welke afwijken van de tot nu toe gevolgde politiek. Eerst met Mei moet het percen tage van evenredige heffing worden vast gesteld; tot zoolang moeten wij wachten, ook met verlaging van de tareiven der be drijven, waar de Katholieken voor zijn, maar niet op dit oogenblik en onder deze om standigheden. Daarom zullen zij legen de desbetreffende voorstellen der S. D. A. P. stemmen. In denzelfden geest sprak de heer Boes, ook hij wilde niets van tarief verlaging op dit oogenblik we ten. Daarmee zijn dus voor de zooveelste maal de voorstellen der sociaal-democra ten tot verwerping gedoemd. Een geheel ander geluid deed natuurlük de heer Joosten hooren. Volgens dezen social-democratischen woordvoerder is de positie van Haarlem bij deze begroo'ing voor de naaste toekomst niet veilig; zullen de hoog noodige sociale voorzieningen niet getroffen kunnen worden en zi;n de lasten ock niet billijk over de bevolking verdeeld. Het bewijs van de moeilijke positie was een beetje duister, helderder was de uit eenzetting, welke wij in de avondziiling kregen, over de beteekenis der bedrijfs winsten in ons belastingsyteem. Met een bespreking daarvan doen wij echter beter te wachten, totdat wij van middag den wethouder gehoord hebben. De heeren Treub en Zimmerman, twee mannen van liberalen huize, zijn figuren, die beiden gróote verdiensten voor het vader land in een langdurige loopbaan hebben ver worven. De eerste heeft als Minister, in moeilijke oogenblikken aan zijn land onschatbare diensten bewezen, de tweede verbond zijn naam onafscheidelijk aan de toekomst van Neêrland's eerste koopstad, terwijl hij mede in de geschiedenis zal voorkomen als de man, die krachtig heeft bijgedragen tot de financieele saneering van Oostenrijk. Ornaat we dit volmondig erkennen, omdat we beseffen, dat er velen zich op openbaar terrein bewegen, die tenauwernood, wat capaciteiten betreft, tot hun enkels kunnen raken, doet het ons temeer leed, deze beide mannen een weg te zien bewandelen, welke wij kwalijk anders kunnen beschouwen, dan als een weg.... bergafwaarts. De heer Treub, die ons in de eerste helfl van zijn actief openbaar leven heeft willen bezweren, dat alleen heil was te vinden bij de radicale democratie, aanbidt thans wat hij eenmaal verbranden wilde en verbrandt, wat hij eenmaal aanbeden heeft! Met eenzelfde hartstochtelijkheid als voorheen in zijn jeugd, wil hij ons in de tweede helft van zijn openbaar leven toen maar vooral duidelijk maken, dat het met de democratie heelemaal niets gedaan is, en dai wij goed zullen doen, ona te laven aan de Dronnen der reactie! Zijn voornaamste arbeidsveld ligt thans in Indië. Men heeft onlangs uit den titel zijner brochure: „Het gist in Indië, door Treub", de komma willen verwijderen, en inderdaad, als men voor den „persoon" Treub, het „systeem" Treub wil lezen, lijkt deze op vatting ons niet geheel misplaatst. Wat den heer Zimmerman betreft, deze schrijft den laatsten tijd geregeld in „De Telegraaf" en dit op een wijze, vaak zóó overvol van paradoxen en zacht gespre ken gewaagde stellingen, dat dit geschrijf o.i. niet steeds in overeenstemming is met de standing van een gewezen magistraat als Dr. Zimmerman. In een Telegraaf-artikel van een d®zer dagen van de hand van den oud-burge meester van Rotterdam, getiteld: „Oorzaken der corruptie", dat tot meervoudig commen taar aanleiding zou kunnen geven, komt zinsnede voor, welke ons, ietwat oneerbiedig misschien, deed uitroepen; Je moet maar durven! Dr. Z. dan schrijft, na te hebben aange toond, dat tegenwoordig veel te veel partij benoemingen plaats grijpen, het volgende: „Juist anders dan vroeger, toen electorale dravers en drijvers geffleden werden voor posten, waar men het ver trouwen van allen behoeft." Dit gaat ons nu toch waarlijk te ver, dat is toch al te barl En wij vragen: is de geachte schrijver dan totaal blind geweest, voor het feit, dat 25 iaar en langer geleden voor iemand, die niet tot de liberale ijveraars behoorde, in de'i overheidsdienst geen plaats was? Heeft hij nooit iets gezien van het groote misbruik, dat juist zijn eigen vrienden in dit opz'0*1' van hunne posities hebben gemaakt, in den tijd toen zij nog oppermachtig waren in het vergeven van baantjes? Heeft de schrijver nooit iets vernomen van de ernstige klak ten, welke daarover jarenlang door niet- liberalen zijn aangeheven? Heeft hij die anders zijn oogen zoo goed geopend had - daarvan niets gezien, toen hij burgemees'er van Rotterdam werd? De beschuldiging van Dr. Zimmerman éee[\ blijk van een groote vrijmoedigheid en wij achten ons, op grond daarvan, gerechtigd tot aen uitroep: Je ïoet maar durven! Tot dusver was het nog een goede ge_ woonte, dat men in het huis van "en gehangene niet sprak over den strop. Dr. Zimmerman durft dat wel aan! Hel blijft echter smakeloos! ■WW: 't Is nu ruim een jaar geleden, dat de ontslagzaak KlinkenbergMeeleren begon. Dezer dagen is 't geval in de Raad van State in openbare zitting behandeld. De uitspraak door de Kroon kan dus spoedig tegemoet gezien worden. De begrafenis van mej. Keur te Zandvoort, die bij het spoorwegongeluk te Zandvoort cm het leven kwam. Achter de lijkbaar volgt de echtgenoot en hei zrontje van het slachtoffer. Van deskundige zijde schrijft men aan De Tijd" omtrent de oorzaak van het onge val o.m. het volgende: De werking der Westinghouse-rem is vol komen betrouwbaar gebleken en het wei geren der remmen van een trein, waarvan de leiding geheel met lucht van voldoende spanning gevuld is, is beslist uitgesloten. Hoe nu het weigeren der remmen van trein 2041 te Zandvoort mogelijk is ge weest? Hiervoor kunnen twee oorzaken zijn Proefondervindelijk is n.l. bewezen, dat van een trein met Wh.-rem de lucht in 7 min kan wegvloeien zonder dat door deze lang zame drukvermindering de remmen aan slaan. Dit wegvloeien der lucht wordt echtei steeds door luchtmanometers geregistreerd. De machinist moet daarom gedurende der: rit voortdurend den stand van den lucht- manometer in het oog houden; ook de hocrldconducteur in den bagagewagen moet daarop letten. De eerste oorzaak van het weigeren der remmen kan nu zijn, dat de luchtpomp di rect na het vertrek van Overveen door eenig defect is gaan stilstaan: de tweede reden kan zijn dat de machinist, na het lossen der remmen te Overveen, de rem- kraan abusief in stand 3 plaatste, Avaardoor het hoofdreservoir der locomotief van de treinleiding werd afgesloten en de in dc treinleiding en hulpreservoirs aanwezige lucht geleidelijk geheel is weggevloeid j lot 2 of 1 atmosferen is gedaald, waarde de remkracht onvoldoende was, terwijl di. door den machinist noch door den hoofd conducteur werd opgemerkt. Dit is de ver moedelijke oorzaak. Trein 2041 heeft een rijtijd tusschen Over veen en Zandvoort van 8 min. Op Nieuw Eik en Duinen te 's-Graven- hage is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 46-jarigen ma chinist H. de Beer, die in het St. Elisabeths- Gasthuis te Haarlem is overleden ten ge volge van de verwondingen, bekomen bij het spoorwegongeluk te Zandvoort. Het stoffelijk hulsel was naar 's-Grav.en- hage overgebracht met den trein van 12.05 Holl, Spoor. Aan het station werd de rouwstoet ge formeerd. Voor den lijkwagen liepen een 20 man locomotief-personeel uit Haarlem, geschaard achter het vaandel van de Ned, Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel, waaraan een rouwlint bevestigd was. Tegen half 2 arriveerde de stoet op de begraafplaats. Uit één der rijtuigen stapten de heeren ir. B .J. Nachenius, die de direc tie der Ned. Spoorwegen vertegenwoordig de, P. M. Kentgens, depótchef, onder wien de heer De Beer werkte en E. v. Hinte, hoofdbestuurslid van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarvan de overledene lid was. De baar werd gedekt door kransen van de Ned. Vereeniging, van de afdeeüngen Haarlem en den Haag dier vereeniging en van locomotiefpersoneel. De heer ir. Nachenius nam aan de groeve het eerst het woord. In deze omstandighe den, waarbij aan een leven, dat nog zoo veel had kunnen geven, op zoo noodlottige wijze een eind is gekomen .achtte spreker het moeilijk een woord van troost te vin den voor de nabestaanden. Hij hoopt ech ter, dat het dezen kracht zou geven, te weten, dat De Peer een staat van dienst achter zich heeft, waaraan menigeen een voorbeeld kan nemen. Hierna sprak de onmiddellijke chef van den thans ontslapene, de heer Kentgens, 4ie zeide, dat hij in den korten tijd, dat De Beer onder hem dienst gedaan had, dien machinist had leeren kennen als een plicht getrouw man, een voorbeeld voor anderen, Sie zijn taak vervulde met alle krachten, die hem ten dienste stonden. De heer E. v. Hinte nam hierop het woord namens het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging. Evenals De Beer zijn dienst getrouw vervulde, deed hij zijn plicht als lid der vereeniging. Hij was niet iemand, die in het vereenigingsleven op den voor grond trad en ging niet gauw buiten zijn gewone doen. Doch zijn collega's kenden steeds, op hem rekenen. Men zei vroeger wel eens, dat de machinist met het eene been in het graf staat en met het andere in de gevangenis. Dit wordt meer en meer juist, gezien de intensiteit van den dienst, welke steeds wordt opgevoerd. Men wil steeds sneller rijden. Of de capaci teit van de menscbcn ook in die mate stijg', valt echter te betwijfelen, In hoever De Beer slachtoffer van die gewijzigde om- iandigheden is geworden, kon spreker niet eoordeelen. Als de oorzaak van dit onge luk wordt onderzocht, zal de organisatie daar zijn om De Beer te verdedigen, nu hij dat zelve niet meer kan doen. Spr. bracht ten slotte een laatsten groet over van den leerling Bakker, die met De Beer op de locomotief stond en thans een ernstige zenuwaandoening heeft gekregen. Nadat bloemen op de kist gestrooid waren, dankte een zwager voor de belang stelling, waarna de plechtigheid geëindigd Begrafenis van mej. Keur. Op de algemeene begraafplaats te Zand voort had Woensdagmiddag de teraardebe stelling plaats van het slachtoffer van den treinramp mej. Keur. Er was een zeer groote schare op de begraafplaats aanwe zig, een bewijs, hoe diep de indruk in Zand voort is geweest, dien het droevig ongeval op de inwoners heeft gemaakt. Bij de geopende groeve sprak eerst bur gemeester Van Alphen. Het was niet alleen nieuwsgierigheid, dat een zoo groote me nigte zich om de laatst rustplaats van de zoo jammerlijk om het leven gekomen vrouw had verzameld, zoo sprak hij. Het was een bewjs, dat in het dorp wordt mee geleefd in het droevig ongeval, diep mee geleefd met hel ongelukkig getroffen gezin. „Rist zacht, juffrouw Keur". Hierna trad Ds. Straatsma de groeve na der. Ook hij geloofde, dat de betoonde be langstelling niet alleen uit nieuwsgierigheid was gesproten, maar uit diep meevoelen Nieuwe experimerteele uitzendingen met den Philips-Lo rtegoilzender. De Amslerdamsche gemeenteraad heeft het voorstel iet conversie der 13 mlllioen 5'A leenÏEg-1922 van Amsterdam goed gekeurd. Me', ingang van i Februari a.s. zullen verschillende pcsttar'even verlaagd worden. Locaal port zal weder worden ingevoerd. Op het stationsemplaceraent te Hilver sum is een rangeerder tusschen de buffers van twee wagons doodgedrukt. De Leidsche effectenbark staakt haar betalingen. Er is een passief van ongeveer 80.000. Ock in 1928 zullen ten behoeve van rijks- steun bij woningbouw en voor het opruimen van krotten rijksvoorschotten, ingevolge de Woningwet beschikbaar gesteld worden. Barometerstand 9 uur v.m.; 766. Vooruit. OPGAVE VAN J. J. YVEPER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Lcbt op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.40. Hoogste Barometerstand 770.3 m.M. té Coruna. Laagste Barometerstand 736.1 m.M. te Westmanoer, Verwachting: Matige tot krachtigen, Zui delijke tot Z.-Westelijken wind, betrekken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, des nachts veel, overdag iets zachter. met het treurige ongeval, dat het gezin Keur getroffen had. Spreker schetst ko-rt de droeve feiten en herinnert er aan, dat men soms zoo weinig denkt aan wat zoo nabij is. Hij richtte zich tot het zoontje van den heer Keur, die naast zijn vader staande, den laatsten gang met zijn moeder heeft ge maakt. Hij schetst het tragische van het oogenblik van weerzien van zijn ouders. Bijna thuis, veilig thuis, hoort vader in den trein het noodsein en tracht zich te redden uit de catastrofe, die hij dreigend voelt naderen. Helaas, met welk een noodlottig gevolg Even zijn we ontroerd. Laat het ons een teeLen zijn om bereid te zijn, als ook dat voor ons komt. Een broeder van de overledene, de heer Van 't Hout, dankte voor de hulp en troost in deze bange uren ondervonden. De baar werd gedekt door tal van bloem stukken. Onder de aanwezigen merkten we o.a. ook op C. Hoogendijk, die, zooals men weet, door het vuur uit de machine te ha len, een ernstige ontploffing wist te voor komen. Door de goede ordemaatregelen der poli tie was dit plechtige uur, ondanks de groo te menscheumassa die aanwezig was, vo! rust en gewijde stilte. - ï-.-irn Onder groote belangstelling is het stofielijk overschot van den machinist H. de Eeer, gisteren naar het station te Haarlem overgebracht. De stoet bij bet vertrek van het St. Elisabethsgasthuis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1