PATER BORROMAEUS DE GREEVE CHEQULKOERSEN KASSIER EN COMMISSlüNNAIR IN EFFECTEN Amsterdamsche Beurs G. F. H. PASTOOR - HAARLEM SERINGA WUTHRICH KERK VAN DEN H. ANÏONÏÜS AAN DEN N- GROENMARKT 1 Philip's Radio - Toestellen Agenda 13 Januari. Het Georganiseerd Overleg bij de Politie. Een adres van organisaties. Verkeersongeval. Verlof Drankwet. 2SAL ZONDAG AANSTAANDE IN DE sslVEÈIL TE GEVEN BURGERLIJKE STAND. Volksonderwijs en het U. L. O. Onderwijs. H. 0. V. Propagandavergadering „St. Christoïfel." De huldiging van Fokker. Staking van schildersgezellen. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. VAN ONZE RECHTBANK. BEROOVING EN VERDUISTERING TE HILLEGOM. SPAARNEBANK, Haarlem - Amsterdam DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De heer Van der Stel wordt te Haarlem gehoord. loeVi. 1C115/16 JIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12066 DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1928. 235 420 12C% 154£ 566L 11 li 146% 385 b 146| 47 321 1 1991 342a/8 321' 252 325J 159 199 J 109. 274 176 176 176J 235$. 422^-3$ 12U-2 154^-5 '559 111 Prolongatie 804 410 126| 182 162 577 46 146 189i 64'/ 2% 148 42-6 2231 346J 319$ 251 325 158 1200 10 82 96$ 228 200 800$ 4C8 127$» 1831 1641 578$ 470 278$ 513 143 189 64$ De brutale inbraak mishandeling en poging tot brandstichting in den Noorder Upolder. Een mijnstorting. Een ontploffing in de haven te Hamburg. Sociëteit „St, Bavo". Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur. Albe-dingk Thijm, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur, Tramcursus, 8 uur. Bestuur Overheids personeel, 8 uur. Vakgroep Stuca- doors, half 8 uur. Gebouw St. Josephs-Gezellen Geopend van 8 uur tot 10 uur. Schouwburg Jansweg. Viool-recital, Frits Kok (viool), Ellen Kok (piano). Stafenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad, half 2 en 8 uur. dat het aantal rechercheurs minstens met één moet worden vermeerderd, buiten de 6 agenten, genoemd in sub 1. (biet resultaat van de bespreking dezer conclusie door B. en W. werd den organisa ties tot heden officieel niet medegedeeld.) Het adres van het politiepersoneel aa den gemeenteraad besluit aldus: De Hoofdbesturen voornoemd, van oor deel, dat met het vorenstaande voldoende is aangetoond, dat de werking van het Georga niseerd Overleg voor het politiepersoneel te Haarlem zeer onbevredigend is te .achten, doen bij dezen een beleefd, doch dringend beroep op de leden van den Raad dezer gemeente, om wel hun invloed te willen aan wenden, dat genoemd overleg een meer waardevol karakter verkrijgen. Omstreeks kwart over tweeën wandelde gistermiddag mej. W. N., wonende ten La- testraat no. 21, met haar 10-jarig dochtertje op de kruising Jansweg-Prinsenbolwerk. Juist toen beiden de straat wilden over steken, naderde een auto. Het kind weifel de en werd aangereden. Per auto werd het naar het St, Elisabeths Gasthuis gevoerd en ter observatie opgenomen. Een lichte her senschudding werd geconstateerd. In October publiceerden wij in de N. Haarl. Crt. een onderhoud met den Commissaris van Politie te Haarlem naar aanleiding van ge ruchte», die ons ter oore waren gekomen over een minder prettige samenwerking, dis zou heerscben in de Commissie van Georganiseerd Overleg bij de Politie. De publicatie van dit onderhoud heeft de hoofdbesturen van den Alg. Eond van Politiepersoneel in Nederland, van den Nederlandschen R. K. Politiebond „Sint Michaël" en den Bond van Christelijke Politieambtenaren in Nederland aanleiding gegeven zich met een uitvoerig adres tot de leden van den Raad der gemeente Haarlem twenden. Na het onderhoud, zooals dit in de N. H. Crt. was afgedrukt, te hebben medege deeld, vervolgt het adres als volgt: Hieruit blijkt inderdaad overduidelijk, dat er aan de werking van het Georgani seerd Overleg voor het politiepersoneel te Haarlem Iets, mogelijk zelfs veel, hapert, terwijl evenzeer openbaar wordt, dat zelfs de in het Georganiseerd Overleg leiding gevende autoriteiten speciaal de heer Commissaris van Politie de gedachte is toegedaan, dat de vertrouweliike bespre kingen in het Georganiseerd Overleg ge voerd tusschen corpsleiding en organisatie- Vertegenwoordigers, en dan nog wel sterk eenzijdig belicht tot in de linesses aan persvertegenwoordgiers kunnen wor den medegedeeld. Dat op deze wijze de, voor bet welslagen van het Overleg zoo onmisbare „vertrou- wensfeer" geheel gaat ontbreken, behoeft geen verwondering te baren. Terloops en tot goed begrip van onze publicatie wenschen wij hier even mede te deelen, dat de Commissaris van Politie slechts bereid was ons op herhaald aan dringen te antwoorden omtrent geruchten, die ons ter oore waren gekomen en ons dus reeds bekend waren. Wij beschouwden het dan ook als een groote welwillendheid zijnerzijds en waren overtuigd met onze publicatie de goede zaak te dienen. Deze zienswijze is dan ook juist gebleken. (Red, N. Haarl. Crt,) De organisatiebesturen aldus het adres aan den Raad gevoelen keer op keer, dat er van de zijde der politie-autoriteiten geen, of althans zeer onvoldoende aandacht wordt geschonken - n de adviezen van het Georganiseerd Overleg. In de laatstgehouden vergadering van de Centrale Commissie van Overleg voor hel politiepersoneel bleek zelfs, dat de voorzit ter de heer Burgemeester op een des betreffende vraag, zich niet góed meer wist te herinneren, welke „beschikking'* door het College van Burgemeester en Wethou ders was genomen op het advies der Com missie, vastgesteld aan het einde harer ver-' gadering van 19 en 20 September 1927 cn met het uitbrengen waarvan, op verzoek van den Burgemeester, destijds zoo groote spoed moest worden betracht, 't Is in verband met dit alles, dat de Hoofdbesturen van vorengenoemde organi saties, het noodzakelijk achten, den leden van den Raad der gemeente Haarlem op de hoogte te stellen met de wijze waarop sinds 5 Januari 1927, het Georganiseerd Overleg voor het politiepersoneel, heeft .„gewerkt Uitvoerig wordt dit dan in het adres mede gedeeld en tevens, de inhoud van het door de organisaties ingediende rapport. Dit betrof o.m. een andere dienstregeling, een andere1 benaming en indeeling van functio narissen als die van concierge en rijwielher steller, functionarissen, die in de gewone korpssterkte worden begrepen, maar met den politiearbeid als zoodanig niets gemeen hebben, uitbreiding der recherche met één man, een andere regeling van verstrekking der dienstrijwielen. Er werd op gewezen dat het streven niet was een uitbreiding van de z.g. wacfituren, dat het gewenscht was het aantal inspecteurs van politie met één uit te breiden, terwijl aanstelling van een inspectrice van politie ontraden werd en dat de afdee-ing administratie in ver Houding tot de sterkte van het korps te Haarlem zeer uitgebreid is. Omtrent de vergadering van de Com missie van Overleg, op 19 en 20 September waarover ons onderbond met den C. v liep, zeggen de organisaties het volgende Op 19 en 20 September 1928 werd vervol gens de Commissie van Overleg weder bij een geroepen, teneinde het ingediendo rap- part en de daarbij ingediende voorstellen te bespreken, (De C. v. P. had een contra memorie ingediend ter bestrijding der voor stellen.) Van de zijde van den Commissaris van- Politie volgde ook in deze vergadering een heftige bestrijding van de door de organisa ties gedane voorstellen, zelfs van dat deel der voorstellen, waarvan voor ieder vast stond, dat het louter en alleen beoogde het algemeen belang te dienen. Inzake enkele kleine onderdcelen der voorstellen werd overweging toegezegd, o.a. ten aanzien van het medegeven aan de wielrijders van de door hen te gebruiken rijwielen en in ver band daarmede de directe aflossing aan de posthuizen. In deze vergadering was de houding van den Commissaris Van Politie een zoodanige, dal de vertegenwoordigers van de Insoecteurs- vereeniging te Haarlem zich genoodzaakt zagen, voor de eer, deel uit te maken van een zoodanig overleg, te bedanken. Aan het einde van deze vergadering wetd de navolgende conclusie genomen: De Centrale Commissie van Overleg voor het politiepersoneel te Haarlem komt na ■uitvoerige besprekingen tot de navolgende conclusie: 1. Om een surveillance mogelijk te maken, die maar eenigszins voldoende is bestaat er thans nog een tekort van 6 agen ten, welk tekort is ontstaan door het grooter te besurveilleeren oppervlak en het onvol doende aantal agenten dat van de nieuwe gebieden is overgekomen. 2. Met het oog op de werkzaamheden is uitbreiding met één inspecteur zeer ge wenscht. Aanstelling van een inspectrice wordt verwerpelijk geoordeeld. 3. Door de uitbreiding van de gemeente Is de taak der recherche zóózeer uilgebteid, Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drank wet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van Albertus Kooijstra, te Uithuizermeeden, om verlof, tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-lokaliteit vrn perceel aan de Doelstraat No. 7. onder de H. H. Missen een predikatie houden, ten bate der 1J» armen en behceftigen in de Parochie. Het R. K. Armbestuur lijS hoopt, dat hét bezielde woord van den GROOTEN REDENAAR de geloovigen za) OVERTUIGEN en hen zal OVERREDEN Omdat den laatsten tijd vooral, zeer vele ZWAKKE- en ZIEKE armen BIJXONHÏERE ONDERSTEUNING noodig hebben I Ondertrouwd: 11 Januari: G. Kroone en A. Fraricken J. P. Nieuwenhuijs en D. C. Gröotes L. Heijnerman en C. Corhee F. J. Knoops en J. W. v. Noppen. Getrouwd: 11 Januari: J. N, v, d. Koe len en E. E. F. van Mirlo C. M, Rusman en A. Visbeen I. Schoon en A. M. v. Campen T. Cramer en C. W. E. Tim- mers G. Bos en H, J. E. Vergers. Geboren: 9 Januari: J. H. Brouwer Wensing, 2 zs. W. Vossev. d. Berg, d. 10 Januari: A. R, GerritseDuinhof, 2 zs. 11 Januari: S. M. Schelvisde Boe ver, z. Overleden: 9 Januari: M. H. G. Bruyn, 91 Leidschevaart G. KuiterBrouwer, 86 j., Teylerstraat C. S, Derr, 71 j,, Kerk straat E., 6 j., z. van H. Steenken, Kolk- straat 10 Januari: J. Dijkman, 71 j., Gasthuisvest K. Akkerman, 58 j., Kam- perlaan J. M. Jonkergouwv. Kleef, 66 j., Coornhertstraat. Door de heeren Mr. L. G. van Dam en E Geerts Wzn., resp. voorzitter en secretaris der afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Volksonderwijs", is een adres gericht aan den gemeenteraad, waarin de afdeeling Haarlem van Volksonderwijs adhaesie be tuigt met het verzoekschrift van de afd Haarlem van den Bond van Ned, Onderwij zers inzake het stichten van een school voor U. L. O. in het Noordelijk stadsgedeelte. Op het aanstaande Ledenconcert van Zon dag 15 Januari des middags te half drie, zal de heer George Robert optreden als solist. Door hem zal een uitvoering worden gege ven van Orgelconcert No. 2 van Fr. Handel benevens Concertstiick Op. 130 van Enrico Bossi voor orgel met orkest, Verder bevat het programma Symphonic No. 3 van Carl. Philip Em. Bach en Concerto trois violons van Antonio Vivilda, viool- soli de heeren Grin, Tromp en Eggelte. Bovengenoemde werken gaan als eerste uitvoering en zijn met zorg igeestudeerd door dirigent Eduard van Beinum. De Haarlemsche afdeeling van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Chritoffel," had gisterenavond in de groote zaal van St. Bavo een propaganda vergadering belegd, De leden en genoodig- den werden verwelkomd door de jazz-mu- ziek van de Funny Fellows en door den voorzitter, den heer J. v. Dijkman die de bijeenkomst opende met den Chr. Groet en de aanwezigen welkom heette. Spr. hoopte dat het woord van pater Borromeus tot het beoogde resultaat van deze propaganda vergadering zou voeren: versterking der Haarlemsche afdeeling van St. Chrisioifel. Spr. zette uiteen waarom voor. den R. K. Handelsreiziger organisatie noodig is en zet te zijn betoog met eenige voorbeelden uit de practiik kracht bij. Spr. constateerde met vreugde dat de naam van den Eerw. redenaar velen ter vergadering had gebracht en verzocht Pater Borromeus de Greeve het woord te nemen. Rede pater de Greeve. Nader valt mede te deelen, dat de huldi ging van Fokker door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken in de Gemeentelijke Concertzaal zal plaats vinden des avonds te 8 uur op Donderdag 19 Januari a.s. Op het bouwwerk van de stichting „Het Oosten" in de Slachthuisstraat, waar de schildersgezellen al een zestal weken in sta king zijn, is thans de schilderspatroon D. uit Amsterdam zelf begonnen het werk af te maken. Dit geschiedt onder hevig protest der schildersgezellen, die hem gisteravond onder groote belangstelling vooral van de jeugd, naar de E.S.M. brachten. De politie zorgde voor bescherming. Bij het bouwwerk wordt thans gepost Als tweede Departementsavond in dit seizoen had het bestuur der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel zich dé ver ooning verzekerd van de film der Bataafsche Pe troleum Maatschappij. Deze film werd gis teravond vertoond in den schouwburg Jans- weg voor de leden en invités. Deze rolprent gaf een duidelijk overzichi van het leven in Indië in het algemeen en van de werkzaamheden der Bat. Petroleum Maatschappij in het bijzonder. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. sp-ak als voorzitter ven het Departement Haarlem eenige inleidende woorden. Deze film was volgens spreker opgevat niet alleen om p o- paganda te maken voor het werk in Indië der B(ataafsche) F(etroleum) Mfaatschzppij) en de organisatie van deze Maatschappij te appreciecren, doch ook a1s propaganda om de waarde te lee=en kennen van Indië. Ten slotte was de film ook bedoeld als propaganda voor de Nederl, Mij. voor Nij verheid en Handel. Na dit in'eidend woord gaf spreker het woord aan den heer Jan sen, die door een aangenamen trant van spreken het aandachtig auditorium wist te boeien. In het kort schetste spreker het ontstaan der Koninklijke, Maatschappij tot Exploita tie vsn Petroleumbronnen in Indië, waar van de B. P. M. een dochtermaatschaopi is met hoofdzetel te 's-Gravenhage. De fi m gaf o.m, de systematische terrein-explora tie en exploitatie, de boring van bronnen, -U boortorens, het aanleggen ven ontoegan kelijke wegen door de oerwouden door In landers, kortom de volledige winning van petroleum of aardolie. Na dit gedeelte vobf- den kiekjes van de ve-zending van al de producten, die uit petroleum ontstaan, zoo als paraffine, batikwas, kaarsen, benzine, smeerolie, het vervoeren van de petroleum in tanks per spoor of in tankschepen. Deze laatste vervoeren het product. Dan volgde een serie mooie folkloristische kiekjes over hét loven van den Inlander, de woongele genheid. de verpleging door de B. P. M„ en tenslotte eenige mooie koppen van In landers. De spreekbeurt van hedenavond, begon pater Borromeus, had voor hem veel aan lokkelijks, omdat spr. het woord Zal voeren voor collega's. Ook spr. is reiziger, in reli gieuze artikelen. Tweedens treedt spr. hier gaarne op als Franciscaan: ook zijn geeste. lijke vader St, Franciscus was reiziger, vóór zijn bekeering in lapjes, na zijn bekeering in religieuze artikelen. En ten derde zal spr. met genoegen het woord voeren omdat hij spreekt voor zijn beste klanten die zijn artikelen het verst zullen verspreiden en er het best reclame voor zullen voeren. Spr. zal dan het onderwerp behandelen: ,,Heb+ gij niets vergeten?" Iedereen stelt die vraag, de reiziger en kellner, de post bode en het familielid dat iemand naar den trein brengt. Vergeten kan echter hooger deugd zijn: vergeten het kwaad dat ons is aangedaan. Vergeten kan ook schade doeii. Handelsreizigers ging pater de Greeve voort, zijn een apart volk. Niet iedereen houdt van hen, getuige de vela spot-namen, maar spr. zal hen altijd verdedigen. Zij bren gen de kracht, de energie in het economi sche leven, zij brengen vroolijke jovialiteit in de maatschappij. Maar in het godsdien stige leven loopen zij groote gevaren, waarvoor spr. de oogen niet wil sluiten, of schoon hij de aparte talenten en gave der handelsreizigers ten volle erkent. Wanneer de jonge mensch de wereld in gaat loopt hij zooveel gevaren, dat onze katholieke legers gedecimeterd worden. Na gevormd te zijn en ten strijde gerust in ge zin, college, patronaat en school, komen velen zoo spoedig gewond uit den strijd des levens terug, verminkt voor het leven. De strijd om geloof en eer is grooter nu dan ooit. Daar is het atheïsme. De geloovige chris ten wordt tegenwoordig met een zékere meewarrigheid beschouwd alsof zij door het- geloof alleen minderwaardig is. De strijd der ketterijen is gestreden, het gaat er nu om: alles of niets. Het wordt mode ongë- loovig te zijn. Dé literatuur gaat niet meer onder kruisband ter post. De kunst inspi reert zich niet meer in de religie. De los- van-Christus-beweging is algemeen ver breid. Men voert er propaganda voor, en de handelsreizigers zijn de eersten die het ondervinden. Hun ongeloovige collega's werken met hun gladde tong en spotten, niets verstaat men zoo moeilijk als spot. De tweede vijand is het materialisme. Alles om den broode. Om een patroon te believen, wordt Christus verloochend. De drang van 't zakenleven voert hen mee, het !s altijd zaken, zaken en weer zaken, tot de hoofdzaak wordt vergeten. Alles wordt be- heerscht door het gkeld. Vroeger kende men nog andere prikkels, nu is de vraag en maatstaf: wie heeft het meeste. De grootste kunstenaar moet zich vernederen voor het filmdoek de literatuur werkt op regel en het liefste meisje met een gezichtje als een perzik, maar dat geen gdM bezit, blijft een muurbloempje. Zoo drukt het materialisme op de ge- heole samenleving, maar vooral op de han delsreizigers, Zij zijn een stuk van het ma terialisme, een gedeelte van het bedrijf. Het werk voert hen tot het materialisme; zij komen vele kerken voorbij, maar komen er niet toe er in te gaan. Hun omgeving is materialistisch; waar zij komen vraagt men naar waren, geldswaarde, materie. Dc mensch stijgt niet op als de leeuwerik wanneer deze het graankorreltje heeft ge vonden, maar bliift kruipen over de aarde als de locomotief: gestookt door kolen om kolen te halen. De derde vijand is het sensualisme, weel- de-zucht in alle opzichten. Men is hoog moedig; iedere stand heeft zijn staatsie, het is billijk doch men ging meenen dat staatsie stand vormt, waardoor de wanver houding kwam van beurs en leven. Het is dringend noodig de genotzucht te beperken doch men gaat de plichten beperken. Men jaagt naar materieele welstand, en om deze te bereikén gaat men de practijken yan het Neo-malthusianisme toepassen. Het is een waan te meenen dat aldus de finan- cieele welstand zal verhóogd worden men zal het ondervinden. Want wie tegen God strijdt, zal verliezen. De genbtzucht moet beperkt worden, vooral ook omdat genot tegenwoordig al te dikwijls zinnelijkheid is. Met rake typeerin- Sen weidde pater Borromeus hierover uit. Die vijand van het sensualisme is weer zoo groot voor den handelsreiziger voora'. 'n den vreemde is de verleiding zoo sterk voor den zwakken mensch. Men moet wel sterk staan om, ver van den veiligen fami liekring niet te bezwijken voor spot en aandrang van z.g. vrienden. Voor hem is het daarom ook zoo drin- end noodzakelijk gevormd te worden in j"n organisatie „St. Christoffel." Zij is het e voor de publiciteit van het geloof zort, overal hun geloof belijdt, niet Dan zullen zij geen H. Mis laten vooi voor een klant en geen Katholiek idee prijs geven voor een order. De vereeniging zal hen zoo sterk, zoo principieel maken, hen wapenen tegen de machtige vijanden van het atheïsme materialisme en sensualisme. De vereeniging zal hen maken tot apostelen die zoo machtigen invloed uitoefenen, door hun woord tot den collega, de verdedigiug van het geloof op de vele plaatsen waar zij komen, en door de practische actie voor de Katholieke pers. Zooals Columbus sterk bleef tegen den twijfel van zijn matrozen en tenslotte de Nieuw.?. Wereld vond, moeten wij stand vas'.ig cie iets voortzetten op het galjoen der sociale organisatie; de encyclieken dei Pausen wijzen den weg, die voeien zal t it het beloofde land van de nieuwe sociale wereld. Een ovatie volgde op de vurige rede, die met een indrukwekkende peroratie ein digde. De voorzitter bracht den dank der verga dering over aan pater Borromeus, waar mede de aanwezigen met krachtig applaus instemden. Vóór en na de pauze vermaakte de „Funriy Fellows" met muziek en voordrach ten van den conferencier Jack Funny. De voorzitter dankte allen die tot het succes van den avond hadden medegewerkt, en sloot de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Men verzoekt ons roede te deelen, dat de secretaris van de propaganda-commissie is de heer W. Wassenberg, Krocht 12 zw. die Heden werd voor de rechtbank de zaak behandeld tegen P. v. B„ beschuldigd van berooving. De dagvaarding tegen hem luidde, dat hij omstreeks 25 Augustus 1927 te Hillegom, met het oogmerk om zich wederrechtelijk toe te eigenen heeft weg genomen een bankbiljet van 300, toebe- hoorende aan M. J. Deze droeg in zijn portefeuille j 1700, terwijl den volgenden dag slechts 100 over was. Van het ver dwenen geld werd 300 in het huis van verdachte gevonden. De eerste getuige, M. J., de berooide, kon weinig positiefs vertellen. Het voor naamste kon hij zich niet herinneren. Hij wist slechts dat hij 's avonds van Heem stede naar Hillegom was gegaan om er enkele vrienden te bezoeken, alvorens naar Antwerpen te vertrekken om daar werk te zoeken. Onderweg werden café's bezocht. In Hillegom ontmoette hij ver dachte, wien hij voorstelde mede te gaan naar Antwerpen. Verdachte verklaarde ech ter geen geld te hebben daarvoor, waarop getuige J. zeide dat dit geen bezwaar was, hij had geld genoeg. Nadat in Hillegom nog drank gebruikt was, werd ten slotte besloten, per auto naar Den Haag te gaan, daar te overnachten en den vol genden dag verdere plannen te maken. ,s"^ravenhage werd in een café over nacht. Van dit alles kon J. zich niet alles herinneren. Hij moet volgens zijn zeggen totaal dronken zijn geweest of er was iets in hetgeen hij heeft gedronken. Op alle vra gen of hij geld heeft gegeven of beloofd aan verdachte, of vergunning heeft gege ven aan hem om 300 uit zijn portefeuille te nemen, moest hij antwoorden dat hij daaromtrent niets wist. Wel wisE hij dat, £0e"n k'' s ™orgenontwaakte, zijn porte feuille geplunderd was; van 1700 was er slechts 100 over. Onmiddellijk deed h'J aangifte bij een politiebureau. J- S., die den au'o aan het tweetal had verhuurd, zeide, dat J, hem niet buiten- sP°nS dronken leek, hi/ verkeerde wel onder invloed van sterken drank, maar niet zoodanig, dat hij zich later niets meer Z°ai n herinneren. Als volgende getuige werd gehoord W. Y: L., rechercheur van politie te Den i j"' Deze verklaarde dat hijmet den veldwachter C. B het onderzoek heeft geleid, Bij huiszoeking in de woning van verdachte werd in een stróozak een bank- bil)et van 300 gevonden Hierover onder vraagd zeide v. B dat hij niets van geld wist, doch toen getuige v. d. L. het bank biljet liet zien, zeide hij het geld van J. gekregen te hebben. Hij ontkende aan vankelijk geld te bezitten, omdat hij bang YfasL.T00r de verdenking, dat hij, nu hij l ij i yan d. had, het overige vermiste D p verduisterd A 'resident ondervroeg dearna den ver dachte. Deze erkende dat hij getuige J. ornmoet heeft in een café te Hillegom. De plannen van Antwerpen kwamen ter sprake, verdachte zeide geen geld te heb- en getuige J gaf hem met een edel- u10 j j, gebaar een biliet van 300. Hij borg Jat in de stroozak, omdat hij het vo°r riin vrouw wilde verbergen, Officier van Jns'itie begon zijn requi- j °ir, met er nadrukkelijk op te wiizen, dat het in deze zaak slechts de vertros sing van 300 geldt. Het geld is gevonden J,verdachte; deze roemt het echter een cadeau en zegt d-,f stroozak geen ge heime bergplaats is Iedereen, aldus spr.. moet dit vreemd voorkomen, zooals het ook vreemd is, dat verdachte niet voor den getuige J,t van wier hij pas ,f 300 had ge kregen, heeft gezorgd toen deze dronken Y/a®- Ook de andere redenen die ver "te opgeefl, noemt spr. uitvluchten, Le Officier is daarom van meening, dat veroordeeling van verdachte moet volgen cn vraagt een gevangenisstraf vpn 1 jaar raet aftrek van preventieve hechtenis. is geen mooie houding van verdachte, doch in geen geval een strafbaar feit. Geheel subsidiair, indien de rechtbank niet tot vrijspraak zou besluiten, vroeg pi. nietigverklaring van het vooronderzoek, omdat de raadsman niet bij het getuigen verhoor bij dat onderzoek is tegenwoordig geweest. PI. kwam op tegen het feit dat een ge sprek van dezen verdachte en die der vol gende zaak, daar is afgeluisterd door de politie, die daartoe in een cel, tusschen die der verdochten ging zitten, dit druischt in tegen den geest van het Wetboek van Strafvordering. Over het verzoek van pl. om onmiddel lijke invrijheidsstelling van verdachte, ging de rechtbank in raadkamer. De uitspraak werd bepaald op 26 Jan. a.s. De rechtbank vond geen termen ver dachte langer in hechtenis te houden en beval zijn invrijheidstelling. Er waren 10 getuigen gedagvaard en 11 geluigen a décharge. Daarna stond terecht A. S. Z., die be schuldigd werd van verduistering van 1C00, ten nadeele van M. J. .Deze kon even weinig verklaren als in de vorige zaak. Hij zou in het café van verdachte te Hil legom eenige malen gezegd hebben, dat hij veel geld had, wel 1700 en aan ver dachte gevraagd hebben het af en toe voor hem na te tellen. Getuige zeide op nieuw dat hij het zich niet kon herinne ren. De president wees hem op het gewicht van den eed; getuige moet niet de waar heid verzwijgen om verdachte te sparen, of om andere redenen. Getuige herhaalt echter dat hij zich niets herinnert en ver klaart dat hij verdachte nooit tot een dief stal in staat heeft geacht, ook nu niet. Tweede getuige was P. v. B. Deze heeft gezien dat verdachte dG portefeuille van J. op diens verzoek, heeft onderzocht en het geld nageteld, dat gebeurde in de kamer achter het café. Verdachte ontkent alles. Het is niet waar dat zij in haar keuken tot getuigen v. B. zou gezegd hebben: ,Ik heb het","noch dat zij den Volgenden dag zou overlegd hebben om het bankbiljet van 1000 te verbergen. Getuige J. v. J,, die op dien avond het café van verdachte heeft bezocht, verklaar de, dat M. J. eerst aangeschoten was, maar in verregaanden staat van drc)ikenschap toen hij wegging. Getuige bevestigt ook dat J. herhaaldelijk het geld uit zijn portefeuille haalde en dat verdachte het er dan weer in cleed. Een andere getuige bevestigde dit. Verdachte bleef ontkennen. De Officier vroeg verdachte of zij dien avond een schort droeg (in een zak waar van zij het geld zou hebben gestoken); ver dachte antwoordde ontkennend, waarop de Officier vroeg waarom zij dit niet eerder had gezegd. Getuige E. B, H. verklaarde gehoord te heb ben, dat verdachte zeide: „Ik heb 71000 •willen wij het samen deelen?" Verdachte ontkent dit. Later zou zij in de woning van de vorige getuige zijn geweest en deze ge wenkt in de keuken te komen om haar te vragen, of haar man 71.000 van J. had ge stolen. Getuige zou toen geantwoord heb ben: "Hij heeft alleen een vroolijken avond gehad", doch getuige loochent d't. Getuige V., veldwachter te Hillegom, ver klaarde dat v. B. in het politiebureau aan verdachte, die één cel verder zat, vroeg; "Heb ie ook bekend?" Verdachte antwoord de: „Ik heb niets te ontkennen", en op de vraag van v. B. „Krijg ik de helft?" De volgende getuige verzekerde dat ver dachte op den bewusten avond geen schort droeg; in de japon waren geen zakken. De Haarlemsche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen H. W. G., schi1- der, die terecht had gestaan wegens dief stal van portemonnaies en portefeuilles, en veroordeelde hem tot 9 mnd. gevangenis straf. Ter zake heling werd F. J. A. A., vrijge sproken, J. L. veroordeeld tot 9 mnd. ge vangenisstraf. De eischen, waren resp, 9 maanden, 6 maanden, 9 maanden gevangenisstraf. Voor M. J. H., tegen wie de Rechtbank 3 maanden gevangenisstraf had geëischt, werd een nader onderzoek gelast. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 12 JANUARL Biedca Laten Berlijn 59.C5 59.15 9.70 9.80 34.55 34.65 12.C9 12.10 47.75 47.85 13.iO 13.20 Madrid 42.30 42.40 Weenen 35.— 35.10 New-York (cable) 2.48 2.49 Praag 7.30 7.40 27.— 29.— Kopenhagen 66.40 66.50 Oslo 65.90 66. 66.70 66.80 MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 12 JANUARL Middenkoersen van gisteren. Heden opening Gisteren is de heer v, d. Stel door den rechtercommissaris te Haarlem gehoord als getuige in de zaak van een aantal gasdirec- teuren, verdacht van overtreding der art. 362 subs. 363 van het Wetb. van Strafrecht, rfekeliik of te onpas of als een zaakje doch flink en manmoedig. Maar dan moeten _e leden <teoe end worden in den wapenhan- j Van ^en *-'r0°ten Meester: door retraite: ir°r aPóIogetische en debatingclub der Katholieke vereeniging. D, bcwl a verdediger, mr. L van Dam, ging de 'Svoering ra. De voornaamste getuige IS j benadeelde J. Deze kan echter niet nndrukkeli:k verklaren, dat hij verdachte 'secn verlof heeft gegeven de 300.te nernen. Verdediger vindt het verklaarbaar, dat verdachte het geld heeft aangenomen, oen getuige J, het in zijn dronken bui gaf. toen getuige J. het in zijn dronken bui gaf. gezien de omstandigheid in zijn gezin. Het Staatsleeniogeo. t% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4H Nederl 1917 t% N. Indië 1923 D \X% N.-lndu 1926L Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Resc. Dito 101% 9731/32 Mij. Hedenmiddag zette de gemeenteraad de behandeling van de gemeentebgrooting voor 1928 voort. Wethouer SLINGENBERG vervolgt zijn gisteravond afgebroken rede. Spr. constateert, dat het College van B. en W. wel klopt met de gehouden ver kiezingen in gevolge de moderne schei dingslijn, door soc.-dem. en vrijz.-dem, de Iaaste jaren gevolgd, al is die lijn er nog niet. Volkomen homogeniteit in het college is er niet, maar een ocllege, dat meer homo geen is, is niet te krijgen. Dat zou alleen kunnen zijn, als er een college was, be staande uit mannen van gelijke politieke overtuigig. Als er 4 soc.-dem. wethouders waren, was er nog_ geen homogeniteit, want de burgemeester ig er nog en 4 chr.-hist. wethouders kunnen niet gekozen worden, omdat er slechts 3 chr.-hist. raadsleden zijn. Spr. meent, dat het college in meerder heid democratisch is. Spr, acht zich zelf ook democraat en ontzegt den heer Ger- ritsz het recht, zijn oordeel daarover te vellen. Spr. gaat dan nader in op de collectieve verantwoordelijkheid van B. en W. Ieder lid van het college draagt mede-verant- wocrdelijkheid voor het financieel bestuur, al mag hij daaromtrent een afwijkende mee ning hebben. .Spr. zon het buitengewoon betreuren en in strijd met hel gemeente, belang achten, als een wethouder, en ieder .weet, dat spr. bedoelt den heer Reinalda, ten gevolge der financieel,» palitiek als wethouder heen zou gaan, Spr. gelooft niet, dat d i zal gebeuren. De fractie der S, D. A. P, zal, naar sprekers indruk i®, de financieele politiek niet kun nen goedkeuren, maar zal toch niet weige ren, de verantwoordelijkheid daarvan te dragen. Spr. komt daar s raks op terug. Wat de beantwoording in de mpmorie van antwoo-d betreft, B. en W. denken er niet aan, een vraag van een raadslid niet vol'edig of juist te beantwoorden. Ia di toch gebeurd, dan is dit onwillens en on. wetens geschied. De aangevoerde voorbeel den van den heer Gerritsz acht spr. echter niet gelukkig gekozen, hetgeen hij verder ui''egt. Wat het verrichter, van gemeentelijken arbeid betreft, het college van B. en W, van Zanndam, waarin een sterke soc.-dem, invloed is, heeft nog hij de begrooting van 1928 gezegd, dat het doel voorloopt* moet ztin, dat de sociale arbeid gehandhaafd kan blijven. En dat is ook zco. Dat geldt ook voor Haarlem, te meer daar Haalems fi nanciën nog steeds een voorzichtig beheer vereischen. Spr. betwijfelt, of het zal helpen, als aan drang uitgeoefend wordt ter verkri:*ing van financieele gelijkstelling tusschen rijk en ge meenten. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd.) IndmtrleEo. Jurgen» gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee HolL Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Mijnbouw, Boeton Mijnb Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau VL C. O. Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Néd. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd. Lloyd Srheepvaart-Unie Marine comm. Marine prei 4 Suiker. H. V. A Java Cultuur poerworedio Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Cude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rail» Union Pacific Wabash ICO1/!, 101% 10C»/M 102 98 277 51 16 De jeugdige dader tot 2% jaar gevangenisstraf veroordeeld. AMSTERDAM, 12 Januari. De Vierde Kamer der rechtbank alhier heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van den jongen boerenarbeider die terecht had gestaan, dat hij in den nacht van 4 op 5 Juli j.l. in een eenzaam huis in den Noorder Y-polder was binnengedrongen, daar een alleerwonenden ouden boer mishandelde, trachtte het huisje in brand te steken^ en daarna vertrok met medeneming van een bedrag aan geld. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek van 4 maanden voorarrest. Meer dan honderd mijnwerkers bedolven. W. B. meldt uit Berlijn: In een mijn in Columbia werden door om. Iaagstortend gesteente meer dan honderd mijnwerkers op een diepte van driehon derd meter bedolven. Men vreest dat alle bedolvenen zijn omgekomen. 35 gwonden. Een W. B.-telegram meldt uit Hamburg: In de haven heeft op een motorbarkas, waarop zich 50 sjouwerlieden bevonden, een ontploffing plaats gehad. Een groot aantal der mannen sprong over boord, zij konden bijna allen door andere vaartuigen worden opgepikt; 35 hunner werden min of meer ernstig gekwetst, enkelen worden nog vermist. De barkas is totaal verbrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2