Biutenlandsch Nieuws. RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN De 'opbouw van de Daitsche handelsvloot. GEM. BUIT. BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De algemeene toestand van den landbouw over de geheele wereld. KUNST EN KENNIS. Inhoud van tijdschriften. STOOMVAARTLIJNEN. RADIO-NIEUWS. De Philips kortegolfzender. MARKTNIEUWS. De Duitsche bladen houden zich in ver schillende artikelen bezig met den opbouw der Duitsche handelsvloot. Hierbij zijn be langwekkende ieiten vast te stellen. Er wordt op gewezen, dat de opbouw der Duitsche handelsvloot heeft plaats gevonden in den tijd van volkomen destructie van den we reldhandel, en wel relatief sterker, dan in een van de andere Europeesche staten. De tijd, dat de Duitsche scheepvaart er naar streefde om haar plaats van voor den oor log weer in te nemen, was juist het tijd perk, dat de wereldhandel maar heel lang zaam weer omhoog ging, terwijl de vracht- ruimte overvloedig was en de vrachtprijzen daalden. In 1926 heelt de Duitsche han delsvloot het meest kritieke jaar voor den wereldscheepbouw doorgemaakt sedert het begin dezer eeuw. Reeds in 1927 is er een opgaande lijn waar te nemen. De cijfers omtrent de deelnemign van Duitschland aan den wereldscheepbouw toonen in 1926 den laagsten stand aan met 6 resp. 4.6 pCt. aan stapelloop; 7.5 (5.3) pCt. aan bestellingen en 11.7 (1.5) pCt. pCt. in aanbouw zijnde schepen. Reeds in het tweede kwartaal van 1927 waren de aandeelen toegenomen op 13.4, 14.4 en 14.2 pCt., zoodat de ontwikkeling relatief vergeleken met 1925 wat stapelloop be treft, beter, bestellingen bijna evengoed, schepen in aanbouw iets minder goed wa ren, dan in den Engelschen scheepsbouw. Op het oogenblik staat de Duitsche han delsvloot nog op de zesde plaats onder de scheepvaartlanden der wereld. De bladen gelooven in hun vakbesprekingen te mogen zeggen, dat Duitschland binnen niet te langen tijd de derde plaats weer zal ver overen, zonder dat er een ongezonde in flatie-politiek in den scheepsbouw moet worden gevoerd. Duitschland heeft door de vredesverdragen het voordeel, dat rond 62 pCt. van de Duitsche scheepsruimte minder dan 10 jaar oud is. Wat de hoedanigheid der tonnage betreft, staat Duitschland reeds achter Amerika, Groot-Brittanie en Italië, op de vierde plaats. De aanmerke lijke bestellingen voor motorschepen van de Hamburg-Amerika-Lijn zullen in de naaste toekomst de statistiek hieromtrent voor Duitschland nog verbeteren. Op het oogenblik beschikt Duitschland over 355.443 bruto registerton motorsche pen, dus scheepsmateriaal van de aller beste hoedanigheid. Duitschland heeït daar- door 11 pCt. der totale handelstonnage van de beste hoedanigheid terwijl het gemid delde der wereld 6 pCt. bedraagt. In ver band hiermee wordt er op gewezen dat er zelfs uit Engeland aan Duitsche werven bestellingen zijn gedaan voor moderne mo torschepen. Dat de beide sterkste dragers der Duitsche overzee-scheepvaart, de Nord- deutsche Lloyd en de Hamburg-Amtrika- Liin, de ontwikkeling optimistisch aanzien, blijkt uit hun bouwbestellingen aan het eind van 1926 en het begin van 1927, met 210.000. resp. 88.000 ton. Daardoor beschikt de Hamburg-Amerika- Lijn op het oogenblik over iets meer dan 1 millioen (tegenover 1,3 millioen bij het uit breken van den oorlog). Lloyd over onge veer 850.000 (tegenover 980.000) ton. Tege lijk hiermee wordt er een vooruitgang van de Duitsche binnenvaart vastgesteld. In de laatste drie jaar moet het, onder leiding der Hapag zijn gelukt, den buitenlandschen in vloed die tot daar aan toe het overwicht heeft gehad, te paralyseeren. De beschou wingen over den opbouw der Duitsche han delsvloot worden vergezeld door besprekin gen over de bouw-politiek der beide lei dende scheepvaart-maatschappijen en daar bij wordt de vraag gedaan, of het hier wer kelijk gaat om een wedstriid: Hapag-Lloyd. Voorloopig, wordt er gezegd, zijn de wegen, die door de scheepvaart-politiek van Lloyd en Hapag worden ingeslagen, nog uiteen loopend genoeg, om het tusschen hen niet tot botsingen te doen komen op de wereld- scheepsmarkt. De overstroomingen te Londen. Thans is vastgesteld, dat er 2733 huizen te Londen door het Theemswater zijn over stroomd. Enorme hoeveelheden levensmid delen, vooral thee en suiker en graan zijn ernstig beschadigd. De opening der Oorlogs-archieven Pertinax ziet niet veel heil in het plan om de archieven van het departement van buitenlandsche z.aken te openen en de do cumenten, betrekking hebbend op het ont staan van den wereldoorlog te publiceeren. In de „Echo de Paris" betoogt hij dat de fout van elk openbaarmaken van archieven is, dat een ontzaglijke massa, documenten op de markt worden geworpen, alles door elkaar, zonder voldoende toelichting en zender rangchikking naar gelang hunner beteekenis. Het bijkomstige staat dus vlak naast het essentieele, het vluchtige naast het duurzame. Daaruit volgt, dat de wille- keurigste onderstellingen en betoogen worden gewaagd. Men moet niet gelooven dat de naakte waarheid zich in de archie ven bevindt en dat het niet noodig is haar te bevrijden De gebeurtenissen vormen een zoo duideliiken samenhang, dat het Duitschland niet gemakkelijk zal vallen ze te verwarrenI Doch welke, ietwat geslepen advocaat, die voor een rechtbank de wan hopigste zaak bepleit, zou uit tienduizend dossiers niet een paar punten kunnen halen? De Fransche Kamerleden. Communistische De „Petit Parisien" verspreidt het ge- r ht dat de vier communistische Kamer leden, op wier wederinhechtenisneming de rtgeering staat, in het Sovjet-gezantsch,a,p te Parijs een toevlucht hebben gevonden. Telefoonverkeer BerlijnNew York. BERLIJN, 11 Jan. (V.D.) De bladen melden, dat binnenkort het telefoonverkeer tusschen Berlijn en New York wordt ge opend. Ock zal in April het telefoonver keer BerlijnBuenos Ayres bij wijze van proef worden opengesteld. Het lied van den Arbeid. Te Napels is Zondag in het groote San Carlotheater onder leiding van maestro Mascagni het z.g. nieuwe Arbeiderslied van Italië, „II Canto del Lavoro", ingewijd. Begin van het vorig jaar vatte Edmóndo Rossoni, het hoofd der fascistische vakbon den, de gedachte op, aan een groot natio naal volkslied het aanzijn te geven, waar toe hij zich voor de muziek wendde tot den beroemden componist van „Cavalleria Rusticana". Mascagni stemde toe. De tekst van het "lied werd geschreven door Rossoni en zijn vriend Libero Bovio, een Napoli- taansch dichter. Het bezingt den arbeid, de vaderlandsliefde, den godsdienst en den burgerplicht. Mascagni zelf dirigeerde het orkest en een koor van verscheidene honderden stemmen voor een groot publiek, waartus- schen hooge fascistische ambtenaren. Mas cagni herhaalde het lied drie keeren. Lloyd George in Brazilië. De bladen te Rio de Janeiro wijden uit voerige besprekingen aan de verklaringen van Lloyd George gedurende zijn jongste bezoek aan Brazilië, waarbij hij er bij Bra zilië op aandrong, weer lid van den Vol kenbond te worden. Het meerendeel der bladen laat zich gunstig uit over een weder toetreding van Brazilië tot den Bond. De Chineesch-Russische betrekkingen. Uit Peking wordt aan de „Daily Tele graph" gemeld, dat het Chineesche depar tement van Buitlenlandsche Zaken officieel bekend maakt, dat de leden van het Chi neesche gezantschap te Moskou niet, zooals destijds werd gemeld, zijn gearresteerd. De indruk, dat zij waren gearresteerd, werd gewekt door het feit, dat het gezantschap gedurende een jaar niets van zich liet hooren. Er bestaat intusschen geen twijfel aan, of te Moskou zijn och verscheidene Chineezen gearresteerd De correspondent zegt, dat dit feit, in verband met Ruslands weigering om aan Chineezen visa's te ver- leenen, schijnt te wijzen op een voor de deur staande volkomen breuk tusschen de beide landen. De Fransche Parlementszitting. Cachin heeft de Kamerzitting bijgewoond. Hij weigerde te antwoorden op hem gestelde vragen en verklaarde voornemens te zijn heden terug te komen, om deel te nemen aan het debat dat over hem geopend wordt. Litauen en Polen- Naar de bladen uit Kowno vernemen hebben de Litausche autoriteiten op de spoorlijn LibauRunny op Litausch gebied de rails over een afstand van 25 K.M. ver wijderd om ze naar een ander gedeelte te brengen. De bladen wijzen er op, dat de bloei van de ha ven van Libau in het bijzonder van het normale verkeeer langs genoemde lijn af hangt en verlangen van de Letlandsche re geering in dit verband te protesteeren. Een grensincident. Aan de Grieksch-Bulgaarsche grens heelt een gevecht plaats gehad tusschen Bulgaar- sche komitadsji en de Grieksche grens wacht. Vijf Bulgaarsche komitadsji werden gedood en velen gewond. Naar gemeld wordt heeft de Grieksche regeering te Sofia een protest doen over handigen. De Russische Bannelingen De correspondent van het „Berliner Ta- geblatt"- te Moskou geeft nog enkele aan vullende mededeelingen naar aanleiding van zijn op Dinsdagmorgen gepubliceerde bericht over de verbanning van leiders der oppositie. Volgens deze werd op 3 Januari aan 30 leiders van de oppositie door de staats politie (GPoe) medegedeeld, dat zij na een termijn van drie dagen naar verschillende verafgelegen streken van Europeesch en Aziatisch Sovjet-Rusland zouden worden gezonden. Den volgenden dag verging het de allereerste leiders der oppositie evenzoo, doordat men hun verklaarde, dat zij Mos kou moesten verlaten. Het gaat hierbij allereerst om Trotzky, die, naar verteld wordt naar Astrakan "noet vertrekken, om Rakowski, die een verblij.plaats in het gouvernement Wjatka '.ich naar een dorpje in het Siberische gou vernement Tobolsk moet begeven, om Ka- menew, die naar Tobolsk en om Zinowjew, die naar den Boven-Oeral wordt gezonden. UITBREIDING VAN ANTWERPEN. Antwerpen zal uitgebreid worden. De gemeenteraad heeft een voorstel goedge keurd om bii de stad te trekken de ge meente Oorderen, Wilmarsdonk eti Austru- wel, alle ten N. gelegen. Bovendien zal een deel van Lilo, Merxen, Hoevenen en Eeke ren geannexeerd worden. BELGIë HEEFT TE VEEL ONDERWIJZERS. Twee jaar geleden bedroeg het aantrl onderwijzers en onderwijzeressen, die op plaatsing wachtten, niet minder dan 7J00. Thans nog zijn er duizenden, die sedert ja ren hun benoeming afwachten ondextus- schen in den handel of in de industrie een voorloopige broodwinning hebben gezocht. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat het aantal nieuwe inschrijvingen voor de staatsnormaalscholen aanzienlijk is af genomen. De negen normaalscholen voor onderwijzers hebben 569 leerlingen, terwijl zeven meisjesnormaalscholen 772 leerlin gen tellen. Daarnaast bestaat nog een aan tal katholieke normaalscholen, welke een groot aantal kweekelingen tellen, zoodat er voorloopig geen gebrek aan leerkrachten in België zijn zal. EEN MOORD TE SUXY. In den nacht van Zondag op Maandag werden op een boerderij te Suxy in het ïuiden van België, man en vrouw vermoord en hun zevenjarig kind gewond. De politie is er thans in geslaagd den moordenaar te axresteeren. Het is een zekere Piron, die volledig bekend heeft. Daar de politie in het duister tastte wie den moord bedreven had, werden alle wegen in de buurt van Suxy afgezet en afgezocht. Een landlooper van omstreeks zestig jaar werd aangehouden, die onder vraagd, een geheel onsamenhangend ver haal deed. Zijn kleeren droegen bloedspo ren en zijn stok zat ook vol bloed. Hij werd gearresteerd en moest spoedig zijn daad bekennen. Men vermoedt, dat hij de dader van een aantal misdaden in de Ardennen is, die den laatsten tijd werden verpleegd, terwijl de dader onbekend bleef. EEN ZEVENTIENJARIGE GEëXECU- TEERD. Te Columbus, in den staat Ohio, is een zeventienjarige jongen, genaamd Floyd He witt, geëlectrocuteerd. Hewitt was ter dood veroordeeld wegens moord op een vrouw en haar vijfjarig zoontje, Üie hij met. een baseballbat doodsloeg. De echtgenoot van de vrouw was juist afwezig toen Hewitt op een avond aan de deur klopte. Hewitt zeid^e bij zijn bekentenis, dat hij tengevolge van het hooren van muziek door de radio een gek gevoel kreeg, dat hem er toe bracht, toenadering tot de vrouw te zoe ken, die hij vermoordde. Toen de vrouw hem afwees, sloeg hij haar met het bat 't hoofd in. Hewitt is de jongste misdadiger, die in Ohio ooit is terechtgesteld. Hij bieef bedaard en zwijgzaam tot 't laatste oogen blik en toonde niet het minste teeken van vrees of emotie toen hij de doodenkamer betrad. DE STRIJD TEGEN DE TUBERCULOSE. Ook in Frankrijk wordt een zware strijd tegen de tuberculose gevoerd. En gelijk in tal van andere landen zijn er speciale tuber- culose-postzegels uitgegeven welker ver koop van gioot succes is geworden. Er zou voor 15 tot 20 millioen zijn verkocht. Een record werd door het gehucht Manthes, in hel dep. Drome, geslagen, waar de 447 inwoners tezamen 23.000 postzegels koch ten. In een Betonsch dorpje had de postzegel een miraculeuze uitwerking. Een oude vrouw plakte aan aantal zegels op het been van haar aan rheumatiek lijdenden man. Den volgenden dag was hij genezen! CHINEEZEN UITGEZET. Eenige weken geleden werd Brussel en omstreken verrast door het bezoek van een groot aantal Chineezen, die met venten en bedelen aan den kost trachten te komen. Zij waren uit Duitschland gekomen. De bevolking ondervond veel overlast van deze vreemdelingen, zoodat de politie ten slotte zich genoodzaakt zag hen uit het land te zetten. Zij zijn weer over de Duit sche grens gezet. De gendarmerie aan de Oostgrens is ver sterkt omdat nog tal van Chineesche zwer vers, verdreven, op weg naar België zijn. EEN JACHTONGELUK. Een bewoner uit Verviërs, een zekere Beaupain jaagde in het bcsch van Hoc Kay, op reeën. Op een gegeven oogenblik vuurde hij op een reebok we ke gewond werd. Beaupain zette het dier achterna. Hij haalde het dier in en bracht het met de kolf van zijn geweer een geweldigen slag toe op zijn kop. Op hetzelfde oogenblik ging een schot af, waarbij de jager in de maag doodelijk ge troffen werd. Daling van de koopkracht der producten. Versohenen is het tweede deel van het Verslag van het XlIIde Internationale Land- bouw-Congres te Rome, MeiJuni 1927. Dit deel bevat de rapporten omtrent den toestand van den landbouw over de ge heele wereld, welke aan de Internationale Conferentie van Landbouwvereenigingen zijn voorgelegd. Het algeheele rapport, bewerkt door het secretariaat der Conferentie, is een eerste poging, langs statistieken weg, voor een groot aantal landen vast te stellen, welke veranderingen in den toestand van de land bouwers tegenover den vooroorlogschen tijd, in vergelijking met den toestand der niet-landbouwende bevolking, zijn ingetre den. Het grondt daarbij zijn meening op een 7-tal afzonderlijke rapporten van gezagheb bende vertegenwoordigers van den Euro- peeschen en Amerikaanschen landbouw Darby (Canada), Bre'oia (Argentinië), dr. Franges (Tsecho-Slowakije), dr. Gysen (Bel gië), dr, Aengenheister (Duitschland), dr. Molhuysen (Nederland), prof. dr. Laur (Zwit serland), zoowel als op de resultaten van een enquête, die door meer dan 50 organi saties en regeeringen beantwoord was. Dit rapport is overigens reeds vóór het congres in voorloopigen vorm, gezonden aan de sub-commissie voor Landbouwvraag stukken van het Cotaité van voorbereiding van de Economische Conferentie (Genève, Mei 1927) en deze heeft daaruit voor haar arbeid nuttige conclusies getrokken. In de meeste landen was de toestand van den landbouw in de jaren 1925 en 1926 aan merkelijk ongunstiger dan in de jaren 1913 en 1914. Het indexcijfer van de verkochte landbouwproducten is weliswaar gestegen van 100 tot 128, maar de cijfers der artike len en diensten, die de landbouwer moet betalen, zijn in het algemeen nog veel meer gestegen. Het verhoudingscijfer voor het geldloon staat op 142, dat voor machines en werktuigen op 153, voor landelijke ge bouwen op 168, voor manufacturen en schoenen op 188. Vergeleken met 191314 is de koop kracht der landbouwproducten, ten opzichte van de bedrijfskosten, met ongeveer 10 pet. en van de noodzakelijke levensbehoeften met circa 28 pet. gedaald. Over belastingen en rente der schulden was in de vragenlijst niet gerept. Het blijkt echter uit berekeningen voor Zwitserland en Duitschland, dat het rekening houden daarmede, de bovengenoemde getallen niet van beteekenis doet veranderen, of deze zelfs nog ongunstiger heeft gemaakt. Deze cijfers stemmen in het algemeen tamelijk nauwkeurig overeen met de in eenige landen door regeeringen of niet ambtelijke instellingen vastgestelde getal len. Bovendien kloppen ze met de alge meene gegevens, door het secretariaat ver kregen. In de Ver. Staten van Noord-Amerika vindt de methode van berekening van het indexcijfer haar meest doelbewuste en consequente toepassing. De door het Ame- rikaansche Landbouwdepartement vastge stelde indexcijfers geven een getrouw beeld der verhoudingen; in het jaar 1525 waren ze in vergelijking met de jaren 19101914: voor landbouwproducten 147 pet., voor voedingsmiddelen (groothandelsprijis) 156 pet., voor voedingsmiddelen (kleinhandels prijs) 160 pet., algemeen indexcijfer 162 pet., voor loonen in den landbouw 168 pet., voor industrieele loonen 225 pet. In Zwitserland is de koopkracht der landbouwproducten in 19251926 pl.m. pet. minder dan in 19131914. Volgens oe onderzoekingen van het Zwitsersche Boe- rensecretariaat over de rentabiliteit van den landbouw, is de netto-opbrengst in het jaar 1925 gedaald tot op 2.33 pet. en in het jaar 1926 tot 1.16 pet. (voorloopig cijfer) gedaald. De in de meeste landen geconstateerde duidelijke achteruitgang in den toestand van den landbouw, vergeleken met den voor-oorlogschen tijd, moet als een der hoofdoorzaken zooal niet als de hoofd oorzaak van de tegenwoordige bedrijfscri sis worden beschouwd, De landbouw verschaft werk aan het grootste deel der in bedrijven werkzame menschen der wereld. Als haar opbreng sten terugloopen, dan is dit zeer belang rijke deel der menschheid gedwongen, zich bij het koopen van alle mogelijke artikelen te beperken en deze beperking beïnvloedt op haar beurt weer handel en industrie en heeft gebrek aan werkgelegenheid en werk loosheid tengevolge. Tijdschrift voor R.K, Oude-s en Opvoeders, Jaargang X (1928) No. 1. Het Nedrlandsche Boek huis, Tilburg. Jn een nieuwen vorm, met nieuwe redac tieleden, verschijnt het Tijdschrift voor R.K Ouder en Opvoeders. Het tijdschrift heeft 'n vas'en, uilgébreiden lezerskring en veel uitstekende medewerkers, zoodat tot deze totale verandering en verbetering kon wor den overgegaan. Het verschijnt voortaan ge illustreerd en op grooter formaat. Er kom an nieuwe rubrieken bij, zooals deze eerste af levering toont: nuttige wenken voor 't huisgezin, receplen, stukjes om de kleintjes voor 'e lezen, boekennieuws, etc. 't Is dus uitgegroe'd 'ot een voornaam tijdschrift van prac'ische en theoretische opvoed kunde voor huisgezin cn school. De band tusschen de drie groote opvoedkund ge machten, wordt door dit tijdschrift sterker aangehaald: Kerk, school en huisgezin. Waar school en huisgezin niet sterk ver- eenigd, alles aanwenden voor echte gods dienstige vorming der kinderen, daar zal de Kerk géén blijvenden invloed uitoefenen.'! Is te hopen, dat alle katholieke bladen en Priesters mee zullen werken voor de in- burger,n£ Valn dit tijdschrift in alle huis gezin11611 en op alle scholen. Dat is een goed werk van den eersten rang. Uit den inhoud zij vermeld: een boeiende roman in het advertentiegedeeite; een practische be schouwing voor vader en moeder van een s'eeds groeiend huisgezin, dooi den hoofd redacteur; een artikel van Dr. P ;utz over „Vaccirm'ie Actueel en hoogst prac'.isch js het artikel 0ver „Missielec'uur" in 't huisgf2"1- n Korte beschouwing over R.K. Padvindersbeweging is hic-r góed op zijn plaats: nu kunnen de ouders zelf eens na gaan, hoe zij er over moeten denken, Anny Berkvens-Hulsmans schrijft een sprook e „om de kleintjes voor te lezen". Allerlei plaatjes, nuttige wenken, huiselijke wetenswaardigheden, etc. zijn in den tekst opgenomen. Het tijdschrift verd'ent wel een flinke aanbeveling, Persoonlijk zeide ik eens in een preek, dat er een goed tijd schrift voor R.K. opvoeding bestond In populairen vorm, dat iedere vader en moe der kon begrijpen, als ze konden lezen. Men keek mij zoo vreemd aan, alsof ik een wereldschokkende gebeurtenis vertel de. Zouden we voor onze eigen lectuur niet wat méér kunnen doen, al was 't alieen maar om neutrale of nog erger te weren? De Redactie-raad wordt thans gevormd door: Dr, J. Deelen; Dr. A. J. M. Lamers; Pater P. van Luyk S J.; Dr. H. v. d. Mark; J. Uylings v. L. Boekzaal der geheele wereld No. I. (1928). Het' Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Het is nu al het derde jaar, dat de „ael- oude Boecksael" die door Pieter Rabus in 1692 werd opgericht en die tot ongeveer 1900, ongeveer onafgebroken bleef verschij nen door Het Nederlandsche Boekhuis wordt geëxploiteerd en, met steeds stijgend succes! Het interessante tijdschrift „voor boek en blad, film en tooneel" verdient dit dan ook ten volle. De eerste aflevering van den nieuwen jaargang vangt aan met een artikel van Hieronymus Rongen over „Bernardus van Clairvaux"; dan volgen: „Dichters in de Politiek" van Vincent Cleerdin, „Moder ne Heiligenlevens" van Dr. Hein Hoeben, „In de Ijsvelden van den Poolcirkel" van G. Ridder de van der Schueren, „Een kreu. pel Ros en een roestige Lans" van Dr, Raph. Kreemers, een artikel van den Pool- schen redacteur, „Uit Boek en Blad" met bijzonderheden over Therese Neumann; uitvoerige interessante „Vei s. heidenheden en „Correspondentie". Uit het „Vraagge sprek met Henri Bruning" van Anton van Duinkerken citeeren wij: „Toen wij den dichter Henri Bruning in terviewen gingen, hadden wii 'n vluchtige ontmoeting met A. Roland-Holst. die zijn vacantie ging doorbrengen op Vlieland. Het valies, dat hij droeg, deed ons denken aan 'n enquête in „Het Getij" waarbij ge vraagd werd: Welke zes boeken zoudt gij willen meenemen, als gij naar een verla ten eiland moest vertrekken? Dezelfde vraag hebben wij Henri Bruning gesteld, maar de meest beduidende onzer katholie ke dichters is meer om zijn gastvrijheid, dan om zijn welbespraaktheid prijzenswaar dig. Hij wilde überhaupt geen boeken meenemen, alleen maar leeg papier. Lezen zou zijn laatste bezigheid zijn, als hij ooit vacantie kreeg! Hij zou schrijven," W, S, J. De eeuwige mensch door G. K. Chesterton Uitgave Drukkers-Uitgevers Gebr. van Aelst, Maastricht. Lang, te lang, we bekennen het eerlijk, hebben wij gewacht met onze recensie van deze uitgave. Als verontschuldiging moge dienen, dat wij ons toegezonden romans en dergelijke lieten voorgaan, omdat bij een eerste kennisneming van deze uitgaaf, voor ons reeds vaststond, dat wij hier een werk voor ons hadden van groote apologetische waarde, dat wij daarom niet vluchtig zoo maar eens even wilden doorlezen, doch waar van wij eiken zin aandachtig wilden bezien, teneinde van de apologetische waarde volop te genieten. 't Is waar, men moet van dergelijke ge schriften houden, omdat de kost, die daarin wordt geboden, van zoo geheel anderen aard is, dan wij terzake van onzen werkkring moeten, wij voegen er bij, helaas, verorberen. Dit alles in figuurlijken zin natuurlijk. Hier nu eens geen zoet en weekelijk romannetje, waaruit na het lezen van enkele bladzijden reeds valt te voorspellen, dat alles zich schikt in den vorm, waarin zin na zin wordt opge stapeld tot een twee deelige geschiedenis der menschheid, een machtige belijdenis van het „Ik geloof". In het eerste deel geeft de schrijver een uiteenzetting van het voornaamste, wat er met het menschelijk geslacht gebeurde, in zooverre het heidensch bleef, terwijl hij in het tweede gedeelte het diepgaand verschil samenvat, dat er ontstond, doordat het chris telijk werd. Nu en dan, en de schrijver geeft dit zelf toe, is zijn stijl wel eens grillig en wonderlijk, doch weldra haalt hij dan den mensch op uit het warnet en plaatst hem hoog op het vcetstuk, den mensch toonend als schepsel Gcds, als heerscher over al wat rondom hem is den mensch zich door en met zijn geloof ontworstelend aan heden- daagsche wanbegrippen en modern verval. Van Chesterton's werk, „De eeuwige mensch", hebben wij in waarheid genoten en bevelen het gaarne aan ter lezing aan degenen, die de waarde van apologie, vooral in dezen tijd, beseffen. JONG-STUDENTENBLAD. Na de magere jaren, wil de redactie weer goede jaren voor het J S. B. maken Met nieuwe geestdrift wil men het wagen tje weer in in frisschen galop over de wegen drijven. Blijkens de inleidende artikelen heeft men optimisme en goeden moed, cn de jonge studeerenden leveren verschillende bijdragen. Natuurlijk is er „dicht en on dicht," zou Huygens zeggen, maar J. S. B. is vooral bedoeld als oefenveld; en oefe ning is goed. De redactie-secretaris geeft de juiste richting aan: „Jongens en me's'es- denkt en werkt. Eerst je naaste plicht! En dan de meer verwijderde, waarin je blad een plaats gaat innemen, wanneer je ontdekt zult hebben, dat Olympia 'n heidensche stad was. VRIJDAG 13 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politxeber. 12.35 2.00 Lunchmuziek door het ANRO-trio. 6.007.15 Dinermuziek door het ANRO-trio. 7.157.45 Land- bouwhalfuurtje. Spr. Ir. S. L. Louwes De resultaten van het landbouwbedrijf over 19261927. 7.45 Poli tieber. 8.10 Schippersles. Spr. A. A. Klein De Rijn. 8.35 Massenet-avond. Hélène Cals, sopraan. Chris de Vos, tenor. Paul Pul, bariton. Henri Blceuga t n, bas» Het ANRO-orkest o.l.v. Nico Treep. 10.15 Persber. 10.30—12.00 Populair concert o.l.v. H. Teunissen. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301,30 KRO. Concert door Trio Winkels. 3.004.00 KRO Vrouwenuurtje door Mej. Do Twaalfhoven. 4.00 500 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.006.00 Concert. NCRV. Mej. L. Lauenroth, piano. Mej. Scager, Viool, alt. H. v. Duyl, Viool. 6.006.45 NCRV. Spr. Ir. Kooymans, Pasteurisatie van melk of Melkhygiëne. 7.007-30 KRO, Cursus Gregoriaansch, door Prof. J. C. W. v. d. Wiel. 8.00 Berichten. 8.15 VPRO 9.00 VPRO-Berichten. 9.15 VPRO. Eeethoven-cy- clus. Een trio voor fluit, alt en viool en sonate voor viool en piano. Persber. DAVÈNTRY, 1600 M. ti.20 Daventn rwartet en solisten (alt, sopraan, bariton, clarinet;. 12.50 Orgel concert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Concert. 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkest concert. 7.05 Nieuwsber. 7.20 Cinema-causerie. 7.35 Mozarts vioolsonates (viool, piano). 7.45 Lezing At work on an African language. 8.05 Norah Blaney. 8.20 Nationaal Symphonieconcert. Hall- orkest, o.l.v. Sir. Hamilton Harty. H. Williams, ba riton. (om 9.20 Nieuwsber.). 10.35 Causerie. 10.50 Nieuwsber. 10.55 Vaudeville. G. Fields, comédienne. Fields en Rossini, humoristen. 11.2012.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.005.00 Litteraire en muzik. matinee. 8,5011.20 Symphonie concert. Faust van Schumann. Orkest. LANGENBERG, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Klein Werag- orkest. 9.50 Zesdagenwielerwedstrijden in Dortmund. Daarna dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN. 1250 M. 1.50—7.05 Lezingen en lessen. 8.20 Operaconcert. H. Janssens, bariton. Koor en orkest. 9.5011.50 Concert door het Balalaika-orkest. HAMBURG, 395 M. 3.35 Ital. opera-aria's. 6.20 Concert. 7.20 „Liebe unterm Schutenhut", zangspel u. d. Hamb. Biedermeiertijd. 10.5011.50 Dansmuz. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35 Orkestconcert. 9.10 „Les Noces de Jeannette", opera- comique van Massé, xo.0510.35 Werken van Mor telmans. Zang. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER II :i/I v.m. 9 uur 20 v. R'dam te Gravesend, BEURSPLEIN lilt Kopervik Narvik naar Rotterdam. GALEDONIA lilt van Aberdsen naar Rotterdam. JOHANNA ms„ 7/1 van Par te Grangemouth. NEERLANDIA lichter 9/: van Cuxhaven naar per sleepboot „Zeeland." POELDIEP 8/1 van Rotterdam te Kingslynn. VECHTSTROOM 9/t van Amsterdam te Huil. WAALHAVEN 10/1 van Charleston te Savannah. WALCHEREN 10/1 van Bilbao naar Passages. WESTPLEIN ii/i van Narvik naar Rotterdam. ZEEMEEUW ms.# 7/1 v. Fredrikshavn n. Gothenburg STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P.C. HOOFT (uitr.) 10/1 van Algiers. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ARIADNE tolt van Mellila naar Alicante. AURORA Algiers naar A'dam pass. 10/1 Ouessant. BENNEKOM 10/1 van Valparaiso naar San Antonia. BEDA 10/1 van Cristobal naar Europa. JASON 9/1 van Calais naar Pisco. NEREUS xo/i van Musel naar Oporto. PRINS FRED. HENDRIK 10/1 van Paramaribo naar Plymouth. STUYVESANT 10/1 van Cristobal naar Puerto Colombia TELLUS ii/i van Amsterdam te Rotterdam. ULYSSES toll van Smyrna te Mytilene vertrok naar Con. stantinopel. R2NATE 11/1 van Stettin te Amsterdam. VENUS 10/1 van Livorno naar Napels. ZEUS toll vut Valencia naar Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (thuisr.) pass. 11/1 Southend. FLANDRIA (uitr.) to/i van Santos. KENNEMERLAND (uitr.) 10/1 van Leijtoes. SALLAND (thuisr.) 10/1 van Montevideo. WATERLAND ii/i van Amsterdam te Hamburg. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT it/i van A'dam te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BILLITON 10/I van R'dam naar O.-Afrika via Kaapstad, HEEMSKERK ii/i van Hamburg n. Antwerpen. NIAS 10/1 van East London naar Port Elisabeth. PARANA (uitr,) 9/1 van Port Sudan naar Mombassa. SUMATRA (thuisr.) ro/i te Marseille. HOLLAND—AUSTRALIê LIJN. ABBEKERK (uitr.) ti/i te Antwerpen. HOLLANDBRITSCH-INDH LIJN. ANDIJK (uitr.) 10/1 te Rangoon. RIDDERKERK (thuisr.) 10/1 te Antwerpen, HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OUDERKERK (uitr.) 10/t van Suez. SALABANGKA to/I van Bremen naar Hamburg. INDROPOERA (uitr.) 10/1 van Port Said. JACATIA (uitr.) xo/t van Port Said. MADIOEN (tbuisr.) It/i van Sabing. MENADO (uitr.)pass. 10/t Gibraltar. SOEKABOEMI (uitr.) pass. 11/1 Point de Galle. TAMBORA (uitr.) ii/i te Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALURA (uitr.) 0/1 70 mijl Zuid van Kaap Verd. EiL WAALDIJK (uitr.) 10/t te Pernambuco. EMZETCO LIJN. JONGE MARIA io/i van Napels naar Porto Embledocle. Na eenige geslaagde proef-uitzendingen met den Philips-Kortego'fzender, die thans in Hilversum is opgesteld, zullen Donde-dag de geregelde experimen'eele uitzendin gen op een golflengte van 30,2 m. hervat worden. Voorloopig zullen deze uitzendingen plaats vinden iederen Dinsdag en Donder dag van 1821 uur G.M.T. AMSTERDAM, u Jan. Aardappelen. (Bericht van Jac Knoop.) Zeeuwsche bonten f77-50» blauwen f 6.50 6.60, id. bravo's f 6.50 id. bl. eigen! e mers f 6, idem in dustrie f4.75—5, id. bonte star f6 id. eigenheimers f6— 6.50, id. blauwe poters f 3.503*75» bonte poters f 3.50 —3.75» IJpolder roodstar f 4-75—4-9°; Drentsche eigen heimers f4.504.75; Friesche borgers f6.'5—6.50 p. Hl. AMSTERDAM, 11 Jan. (Aangevoerd en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade) Kabeljauw f x.05 1.25 per stuk. Uit de hand verkocht op het terrein: Bot fo.35r5> spiering f 0.100.15 per pond. Versche bok king f 2.505-50 per 100. AMSTERDAM, n Jan. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 245 vette kalveren ie kw. 110120 ct., 2e kw. 94io8 ct., 3e kw. 7892 ct., per Kg. levend gewicht; 72 nuchtere kalveren f 12—18; 650 varkens Hollandsche overz. en Geldersche ie kw. vleeschvarkens 7274 ct., Hollandsche 2e kw. 71—72 ct., vette varkens 71—72 ct. per Kg. slachtgewicht. ASSEN, 11 Jan. Eieren. Op de heden gehouden eier markt van de V.P.M. waren aangevoerd 68.000 stuks, x Prijs f 7.5010.50 per 100 stuks. 's-GRAVENHAGE, 10 Jan. Eieren. Naar Engeland wer den in de vorige week uit Nederland verzonden 3.420.000 eieren. 's HERTOGENBOSCH, li Jan. Vee. Aanvoer 976 st. hoornvee, 722 biggen, 15 zeugen, 123 schapen en lamme ren en 54 kalveren. Prijzen kalf koeien f 210 3S5, kalf- vaarzen f 20633Z, magere ossen en koeien f 120210 vette ossen en koeien ie kw. 49 ct-, ae kw. 43 ct., per Yz Kg., pinken f 105—165, zeugen f 70—110. biggen f i.75 —2 per week, schapen f 1830» lammeren f 1624- Han del in vet vee traag, lagere prijzen; in kalfvaarzen redelijk; jong fokvee, schapen en varkens vlugger. WOERDEN, 11 Jan. Kaas. Ter markt waren 125 par tijen. Prijzen: Goudsche f 49—54» rijksmerk ie soort f 53 —56, 2e soort f 50—52. Handel matig. MAASTRICHT, 11 Jan. Botermijn. Aanvoer 125.540 Kg. Hoogste prijs f 2.13, middenprijs f 2.09, laagste f 2.01. IJMUIDEN, 10 Jan. Heden kwamen van de treilvis- scherij hier binnen de stoomtreilers IJM. 23 (Alcmaria) met f2170; IJM. 51 (Catania) met f3171; IJM. 52 (Dor drecht) met f 3335; IJM. 61 (Frisia) met f 34.06; IJM. 110 (Zaanstroom I) mef f 1041; IJM. 136 (Lobelia) met f 3384; IJM. 384 (Erica) met f 5388 aan besomming. MONNIKENDAM, 10 Jan. In de afgeloopen week is aan den Vischafslag aangevoerd; xo.ooo stuks ijsspiering prijs 2530 ct. per 100 stuks; 270 pond fuikaal, prijs 30 —37 ct. per pond. NAAR HET ENGELSCH. 31 Ja, ga gerust^ vandaag. Carrasford is naar Fempleford, de^ plaats die hij verte genwoordigt, zeide Sir Felix. Ik weet het, zeide Kate rus lig. Hij vroeg mij, of ik mee wide gaan, vervo gde hij tevreden en ik^ was ook halt van plan het te doen, maar ik heb een he kel aan politiek, zooals je weet. Indien ik hem met het een of ander had kunnen nel pen, zou ik echter wel meegegaan zijn voegde hij er aan toe. Ik weet het, antwoordde Kate weder om. Ik ben blij, dat u met S anley zoo goed kunt opschieten. Dat is begrijpelijk, zeide Sir Felix •acht es en een diep rood kleurde zijn wan- n. Maar vooral om zijn ka-akter mag ik »i: zeo graag. Hij is zeer rechtschapen, p en interessan Zsoals ik reeds een ar keer heb gezegd, Carrasford zal het „csiist nog ver brengen. Je zult een echtge noot hebben, waar je met recht tro sch op kunt zijn. Ik heb niet veel verstand van die dingen, maar toch geloof ik. dat hij s eeds hooger en hooger in de maatschappij zal opklimmen en misschien nog eens premier zal worden. Ja, hij is zeer knap, zeide Kate zaclit- :es, en natuurlijk ben ik trostoh op hem. De gedachte aan een groo en eenzamen tocht trok haar sterk aan. Dadelijk na de lunch liet ze Matthews, den stalknechj, Mollie optuigen, vroeg hem eenige aanwij zingen voor den weg, en vertrok alleen, Mollie vervee'de zich weer in de straten van Londen, maar toen ze door de voors'e- den ging en langzamerhand in boschrijke streken kwam, Waar heerlijke paden waren begon ze te draven en men kon zien, dat ze weer even blij was als vroeger in East- iey. Nu eens gingen de paden tusschen dichte bosschen door, dan weer stonden ze voor groote ui gestrektheden. Mo'lie draafde en draafde, sprong cn dartelde, dat het een lust was. Ook Kate, de berijdster van Mollie ver heugde zich. Bij iedere mijl scheen een zware last van haar afgewenteld !e worden, een last, die haar sinds heer verloving met Carrasford bijna verpletterde. Zij wist niet hoe ze dien last in woorden kon uitdruk ken en begreep ook de oorzaak niet. Want ze zeide bij zichze'f, dat, indien er toch ooit 'n meisje was. dat reden had ge lukkig te zijn, zij het dan toch was. Want zou ze niet huwen met een man van edel karakter, die haar vader voor schande en schaamte had gevrijwaard? Een man, die ze weliswaar nog niet beminde, maar toch zeer hoogach te? Zi) bemerkte niet, dat haar g-ootste ge noegen eigenlijk hierin bestond, dat ze zich voor een paar dagen geheel vrij en al'een voe'de en niet de at'enties van Carrasford behoefde aan te nemen. Onbewust had Kate tedere gedachte, die haar huwelijk in den weg kon staan, van zich afgezet. Haar le venspad was haar duidelijk aangetoond en zonder morren zou ze he' betreden. Langs een smal pad bereikte ze een klein bosch; een overblijfsel van een reusachtig woud, dat nog iets van zijn woestheid had bewaard. Kate zag vrooli'k in bet rond, Mollie schudde haar kop en hinnikte. Bei den dachten aan hun dierbare oude bosschen in Easley. Plotseling spitste Mollie haar ooren en het volgende oogenblik hoorde Kate vlak boven haar hoofd een kind huilen. Zij keek omhoog en zag op een boomtak een klein meisje zitten. Zij zag bleek van schrik en wanhopig bengelden hare voet jes; op een kleinen afstand zag Kate nog :uist een pa,ar jongens hard wegloopen; en natuurlijk begreep ze dadelijk, wat er was voorgevallen; ze hadden het meisje aange spoord, om in den boom te klimmen en da,ar ze de kleine meid er niet meer uit kondsP halen, waren ze hard weggeloopen, toen z6 Kate zagen aankomen. \X st doe je daar boven? zeide Kate en cfigsKg vroeg ze zich af, hoe ze de kleine meid uit den boom moest halen. De i°"6'zns waren niet meer te zien 6n Kate sC'|sn zich heel alleen in het bosch te beVin en- Ik wil naar beneden, jammerde bet meisi6' ac'1 kelp me toch! \Y/Er' zus'"e' zeide Kate, Ik kom da delijk- Wees maar niet bang. Probeer zeil eens naar beneden te komen! Neen, neen, antwoordde ze, dan zal ik vallf-n en mij bezeeren: misschien wel dood 'k kan mij niet langer vasthou den. Teddy en g0j, hebben mij hierop la ten klimmen; en ze wisten niet, hoe za mij weer naar beneden moesten laten komen, omdat ik zoo bang ben. - H°u je nog maar eventjes vast, zeide Kate, Doe je oogen maar dicht, dan word ja niet zoo duizelig; ik zal iemand gaan opzoeken, die je er met een ladder uit kan Kolen. jlet kind begon weer te huilen en Kate zag dat ze beefde van angst. Kunt u niet dichter bij komen en mij grijpen, snikte het meisje. Kate trach'te met Mollie dichter bij den boom te komen, maal Mollie wilde niet en Kate werd bang. Ze begreep, dat indien Ze het kind alleen liet, het zich los zou laten en naar beneden tuimelen, Ter wijl ze nog eens probeerde Mollie bij den boomte brengen, hoorde ze opeens voet stappen tuss-chen het struikgewas. Dade- li'k riep ze uit: Wilt u misschien even komen helpen? Ik heb uw hulp noodig. Wal is er, vroeg een mannenstem, en dadelijk stond hij naast haar. Kate keek nog sleeds naar het kind en riep het bemoedigende woorden toe, Nu hen je zoo gered, zeide ze. Hier is iemand die je komt helpen; voor dat je tien kunt tellen sta ie weer op den grond Dan keek zij op en begon: Het meisje is fn dien boom geklom men en.... Ineens hield ze op met spreken.... haar ocgen schitterden, haar adem hield ze in; want de man die haar kwam helpen was „de held" bij het opgeluk van Lottie Lane. Hij was verrast, bewondering lag op haar gelaat te lez?n. Een oogenblik zagen ze elkander in diep stilzwijgen aan, Hij was de eerste, die begon te spreken. Als of hij de betoovering van zich af wilde werpen schudde hij het hoofd en zeide: Ik zie al wat er aan de hand is, We zullnn haar gauw uit den boom halen. Hij klom, in den boom en greep bet kind, dat zijn armpjes cm hem heen sloeg, stevig vast. Je hebt hier een schitterend mooi plaatsje opgezocht zeide hij; en op dat oogenblik hoorde Kale de teederheid, la zijn stem, de teederheid van een krachtig gebouwd man, die een zwak kind te hulp komt. 't Is hier zoo'n mooi plekje, dat ik niet begrijp, waarom je weer naar beneden wilt. Maar ik zal ie weer op den grond zetten hoor! Je bent eigenlijk nog te jong om te klimmen. Hoe moet u haar beneden krijgen? vroeg Ka-te met een stem, die haar zelf vteemd in de ooren klonk. Niets is gemakkelijker, antwoordde hii vroolijk; en tot Kale's verwondering sloeg hij zijn arm nog steviger om 't kind, greep met zijn vrije hand een tak, slinger de even heen en weer en liet zich naar beneden zakken, en als was hij een eerste klas acrobaat. Hef hij zich op den grond vallen. Ziezoo, daar zijn we! zeide hij; knieH de naast het kind neer en borstelde de blaren en wat boomschors van haar klee ren, En heb je geen pijn, zijn je beenen niet stuk geschaafd, Je had mij moeten zien, toen ik een boy was van jouw leef- tijd. Ik zou nou maar ophouden met huilen en naar huis gaan. Je mag die dame daar wel bedanken. Ze beeft mij niet geholpen, zeide het meisje. U heeft het gedaan. U wil ik be. danken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6