Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws, H. M. Koningin Emma SO jaar staatsburgeres. De overplaatsing van Jargens' mar garinefabrieken naar Rotterdam. De corruptie in het gasbedrijf. De belooning voor rijksveldwachters. L eekenapostolaat. Lectuur in gevangenissen. Weder f 12.000.000 voor rijkssteun aan woningbouw. Wijzigingen in het voor-ontwerp betreffende de winkel sluitingswet. RECHTSZAKEN. Wegens ernstige mishandeling van een veldwachter. VERKEER EN POSTERIJEN Verlaging der posttarieven KUNST EN KENNIS. „T annhauser" door de Co-opera-tie. Voor 175.00Q opium aangehaald. Een gecompliceerde botsing. Een aanvaring op de Lek. Een nieuw goedkoop middel tegen roest. Een oude „heerlijkheid". De Amsterdamsche politie doet een goede vangst. 54 Ruiten in één nacht vernield. Arme kleine. Poging tot moord en zelf moord te Amsterdam. Een tragisch ongeval op het spoorwegemplacement te Hilversum. FINANCIEN. Convprsie der f 13 millioen SVz pCt. leening 1922 Amsterdam. De debacle der Veendammer Hypotheekbank. Het bankbiljet was gespleten. Een autobus in brand. LEGER EN VLOOT. Geluid-lichtmeetdienst. LUCHTVERKEER. Sedert 31 uren niets vernomen. De vlucht van Cobham. Het ligt, naar de „Tel." verneemt, in het voornemen het volgen jaar (iie herdenking van Koningin Emma's vijftigjarig staatsbur gerschap van ons land met groote feesten te vieren. Voorbereidende stappen daartoe zijn reeds gedaan. In 1879 trad Koningin Emma in het huwelijk met Koning Willem III en werd daarmede Nederlandsch staats burgeres. In aansluiting op de mededeeling betref fende de overplaatsing van het grootste ge deelte der kantoren van de N.V. Jurgens Marga-inefabrieken van Oss naar Rotter dam, kan het „Huisgezin" thans mededee- len, dat de geheele Verkoopafdeeling wordt overgeplaatst. Voor 15 Februari e.k. zullen 42 employé's te Rotterdam in functie moe ten treden, terwijl binnen 3 maanden dit getal tot 75 zal zijn aangegroeid. Onder de 42 eerste employé's aan wie aanzegging van overplaatsing is gedaan, be vinden zich ook gehuwden alsmede het raadslid van de gemeente Oss. de heer J. van Grunsven (R. K. St. P.l Als opvo'ger voor den heer Grunsven zou dan aangewe zen zijn de heer Am. Wetten van wie het nog niet vast staat dat hij zijne benoeming za' aannemen. W.tt betreft de successievelijke over plaatsing van het geheele bedrijf, kan het blad mededeelen, dat daarvan voorloopig alfh->ns bij de directie niets bekend is. Wat een derge'ijke maatregel voor Oss finantiëel en voor de bevolking in het alge meen zou beteekenen laai zich gemakkelij ker denken dan beschrijven. In ve-band met een en ander is door een 9-tal raadsleden te Oss eene spoedeischen- de geheime vergadering aangevraagd, wel ke geheime raadsvergadering gister gehou den ia. Ook in Amsterdam? Naar „Het Vo'k" verneemt, heeft het lustioneele onde-zoek naar de gascorruptie sedert een vier'al weken, zich ook uitge strekt tot de Gemeente-Gasfabriek te Am sterdam. Als resultaat hiervan is. volgens het blad, komen vas' te staan, dat een paar ambte naren, zij het dan ook op geringe schaal, z.g. refou-commissies van leveranciers heb ben aangenomen, In verband hiermede is hun door B. en W. aangezegd dat ze gestraft zullen wor den. Het blad kan hieraan nog toevoegen, dat op het oogenblik omtrent deze zaak de wilds'e geruchten in omloop zijn, o.a. dat een zpstal ambtenaren van het bedrid waa-onder technische hoofdambtenaren schuldig zouden zijn bevonden en door B. en W. zoud?n zijn geschorst. Omtrent deze geruchten echter ontving hef blad van alleszins bevoegde zijde positieve tegen- De bijzonde-e commissie voor georgani seerd overleg in zaken, rakende de politie ambtenaren, beh-ndelde in haar jongste vergadering een haar door den minister van Justitie om advies toegezonden regeling aangaande genot van beloningen wegens diens'en, ve-richt door Rijksveldwachters. Over het algemeen kon de commissie zich met de ministcrieele voornemens vereenigen. Ongetwijfeld zullen, vele leden van het Leeken-Apostolaat behoefte gevoelen, om de kennis neodig te verdiepen, Wil toch hun heerliike arbeid slagen, dan hebben zii noodig beha've den onmisbaren zegen van God. dien zij vooral, door hun gebed zullen verwerven, kennis van de Katholieke begin selen op sociaal gebied alsmede van ver schillende vraagstukken van kerkrechterlij ken aard. Daarom hebben de beide Warmondsche Hoogleeraren Prof. Kan, J. D. J. Aenge- nent en Prof. J H. Visser een „Handboek voor den Leeken-appstel" gpschreven, dat nog in deze maand bij de N.V. Uitgevers vennootschap Futura te Utrecht verschijnen zal. De kundige schrijvers hebben getracht datgene, wat naar hun meening de leeken- apostel noodig heetf te weten in zoo be knopt en eenvoudig mogelijken vorm in één Handboek samen te vatten. Echter ook buiten de kringen der leeken- apostelen zal dit beknopt handboek we'kom zijn. Kennis van katholieke sociale beginse len en van kerkrechtelijke vraagstukken zal ongetwijfeld ook daarbuiten hoogst nuttig zijn. Prof. Aengenent heeft als grondslag voor zijn uiteenzetting genomen den bekenden Code Social esouisse d'une synthese sociale catholique, welke eenige maanden geleder verschenen is als vrutht van de socia'e bij eenkomsten die gedurende enkele jaren op initiatief van Kardinaal Mercier te Meche- len gehouden zijn. Belgische en Fransche geleerden, bij wie zich later voegden eenige vertegenwoordigers uit andere landen zoo uit ons land o.m. Prof. Aengenent en Mgr. Dr. Poels wisselden daar van ge dachten over de sociale problemen van on zen tijd, en het resultaat van hun studiën legden zij neer in een beknopten Code Social. Deze iongste formuleering der Katholieke sociale beginselen, opgesteld door vakkun dige geleerden, zal licht verspreiden in de moeilijke maatschappelijke problemen die om oplossing vragen. Dat Prof. Aengenent steeds zoo gashelder in zijn uiteenzettingen, deze beknopte stellingen van den Code So cial met zijn commentaar voorzien heeft, zal er ongetwijfeld veel toe bijdragen, om dat licht helderder te doen schijnen. De heer Kleerekoper heeft aan den Mi nister v.an Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: Acht de minister van Justitie het oor baar, dat eenerzijds in gevangenissen anti socialistische geschriften ter lezing worden uitgereikt (o.a. in 'sHertogenbosch: „Hel Socialisme", door Viktor Cathrein S. J.), terwijl het anderzijds voorkomt, dat soci alistische geschriften als verboden lectuur worden aangemerkt voor diegenen, die daarom vragen? Acht de minister het niet te behooren tot zijn taak. om door het vaststellen van algemeene regelen ten aanzien van lectuur- verstrekking, dergelijke ongelijkheid van optreden tegenover verschillende overtui gingen te voorkomen'' 80.000 voor het opruimen van krotten. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het in het voornemen van de regeering ligt, om, wanneer de be- grooting voor het jaar 1928 bij de wet zai zijn vastgesteld, voor dat jaar voor woningwet-voorschotten weder een bedrag van 12 millioen beschikbaar te stellen en voorts een bedrag van f 80.000 voor het verleenen van jaarlijksche bijdragen tot dekking van 50 pet. van het op de exploi tatie der voor krotopruiming gebouwde woningen te lijden verliezen. De bepalingen, opgenomen in de circulai res van den Minister van 17 Maart 1926, 9 Juni 1926 en 31 Maart 1927, zullen ook voor het jaar 1928 ter zake gelden. Aanvragen tot toekenning van voorschot ten en/of bijdragen kunnen inmiddels bij het Departement v. Arbeid, Handel en Nij verheid worden ingezonden. Verder deelt de Minister mede, dat de proef met het verleenen van bijdragen voor krotopruiming ten' plattelande, waarop de circulaire van den Minister van 25 Juli 1927 betrekking had, in 1928 zal worden voortgezet en dat in dat jaar ook de mo gelijkheid blijft bestaan van het verkrijgen van voorschotten tot het verleenen van gelden onder verband van tweede hypo theek. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid om advies aan den Middenstandsraad en aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken gezonden een aantal belangrijke wüzigingen in het voor-ontwerp inzake re geling der winkelsluiting. In dit verlvnd vermeldt de „Tel." nog eenige dier wijzigingen, waarvan wij het volgende releveeren: Het gewijzigde artikel 1 luidt thans: Onder „winkels" verstaat deze wet alle open of besloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het pu bliek in het klein plegen te worden ver kocht of afgeleverd, of waar pleegt ge werkt te worden in een barbiers- of kap personderneming. Onder „winkelhuis" verstaat deze wet elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in hetzelf de gebouw of op het bijbehoorende ter rein." Voorts bepaalt het voor-ontwerp thans: Het is verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben: 1. gedurende den Zondag, en 2. tusschen 8 uur des namid dags en 5 uur des voormiddags. Degenen, die bij het sluiten van den winkel daarin reeds aanwezig zijn, mogen nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluiten. Het is verboden, gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn: a. van dien winkel of van het daarbij behoorende winkelhuis uit iemand te be dienen; b. v.an dien winkel of van het daarbij beoorende winkelhuis uit, voor werpen of stoffen ter aflevering aan het publiek te vervoeren of te doen vervoeren, met uitzondering van maaltijden en van winkelwaren, bestemd voor binnenkomende schepen. Deze bepaling is niet van toepas sing op het vervoeren van brood, gedu rende een tijd. dat een winkel, waar brood verkocht wordt, krachtens een plaatselijke verordening voor het publiek gesloten moet zijn. Verder wordt bepaald, d,nt bij nlaatseliike verordening de gemeenteraad kan voor schrijven. dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten zijn De dag en het daggedeelte, hier bedoeld, worden in de verordening aangewezen. Zij kunnen verschillend ziin voor verschillende gedeelten der gemeente en voor verschillende groepen van winkels. Een belangrijke wijziging is voorts, dat de bepalingen der wet niet toepasselijk worden worden verklaard op den verkoop van benzine voor motorvoertuigen en mo- 'orvaartuigen. Voorts worden de leverin gen aan logeergasten beschouwd als niet te vallen onder de bepaling in zake de inrichtingen, waar alleen spijzen of dran ken mogen worden verkocht, en wel uit sluitend voor verbruik ter plaatse. De bepaling inzake Zondagssluiting vindt geen toepassing: 1. ten aazien van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood banket, sui kerwerk en chocolade wordt verkocht op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December; 2. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 No vember, 24, 25, 26 en 31 December en op den eersten Paaschdag; 3. ten aanzien van melkwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den ver koop van melk en room; 4. ten aanzien van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, sui kerwerk en chocolade wordt verkocht, ge durende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, gelegen tusschen 9 uur des voormid dags en 8 uur des amiddags, doch uitslui tend voor den verkoop van die waren en onder voorwaarde, dat van de uren, gedu rende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend, duidelijk is ken nis gegeven op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van bui ten af gemakkelijk kan worden kennis ge nomen. De bepaling in zake de avondsluiting vindt geen toepassing: 1. cp Zaterdag; 2. op den dag vooraf gaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augus tus eri 31 October, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 November de winkel voor het publiek gesloten is; echter mag de win kel niet geopend zijn na 10 uur des namid dags en voor 5 uur des voormiddags; 3. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December enin het tijdvak van 18 tot en met 24 December; 4. ten aanzien van bloe menwinkels op 30 December, en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt ve-r kocht, op 25 en' 31 December. Op Zondag, op de eerste vijf werkdagen der week na 8 uur des namiddags en op Za terdag na 10 uur des namiddags, is het venten «n verkoopen of te koop aanbie den o.p of aan den openbaren weg, behalve met dag- en weekbladen, verboden; ver vellen is de uitzondering op den Zondag vcor de boekwinkels, ook op de stations, i e d. Voor het Haagsche Gerechtshof hebben in hooger beroep terecht gestaan de arbei ders van D. uit Hendrik-Ido-Ambacht en van K. uit Ridderkerk, beide thans gedeti neerd, die in eerste instantie door de Recht bank te Dordrecht wegens zware mishande ling van den gemeenteveldwachter T. uit Hendrik-Ido-Ambacht, zijn veroordeeld res pectievelijk tot 4 jaren en tot 4 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. Verdachten zijn in den avond van den 16- den Juli van het vorige jaar door genoem den veldwachter op heeterdaad betrapt bij een overtreding van de jachtwet en deswege is toen door hem proces-verbaal tegen de verdachten opgemaakt, terwijl hij tevens een geweer, dat zij in hun bezit hadden, in be slag nam. Vooral om dit laatste feit zijn verdachten kwaad geworden en hebben zij den politieman aangevallen. Zij zijn met hem over den grond gerold en hebben hem verschillende slagen, voornamelijk op het hoofd toegediend. De tweede verdachte moet hierin het grootste aandeel hebben ge had. De veldwachter bekwam verschillende bloedende wonden aan het hoofd en een gedeelte van het achterhoofd was, volgens den dokter, die den man behandeld heeft, één bloedende massa. Ook is nog een kleine verbloeding in de hersenen ontstaan. De dokter heeft dan ook een oogenblik voor het leven van T. gevreesd. Ten slotte is alles echter nog weer goed terecht geko men. De Procureur-Generaal, mr. Roycr, achtte de opgelegde zware straffen geheel in over eenstemming met het beestachtige feit, dat hier gepleegd is en vroeg derhalve bevesti ging van het vonnis a quo. De verdediger van de verdachten, mr. van Marwijk Kooy uit Dordrecht pleitte cle mentie. MET INGANG VAN 1 FEBRUARI A.S. Locaal port wordt weder ingevoerd* Met ingang van 1 Februari a.s. zullen de volgende verlagingen van posttarieven in werking treden: Brieven binnenland. Door uitzetting der tariefschalen wordt in binnenlandsch verkeer het port der brieven boven 20 gram verlaagd en wel voor brieven van 20—250 gram 15 cent; 250—500 gram 20 cent; 500—750 gram 25 cent; 750—1000 gram 30 cent; 1000—1500 gram 35 cent; 15002000 gram 40 cent. Locaal port. Ingevoerd wordt een afzonderlijk locaal port van 5 cent, uitsluitend voor brieven tot 20 gram en voor briefkaarten van 3 cent. Voor brieven boven 20 gram geldt dus het gewone binnenlandsche tarief. Gedrukte stukken. Het tarief der gedrukte stukken, indien althans geen behandeling met voorrang wordt verlangd, wordt verminderd in die voege, dat tot 500 gram verschuldigd is 1J4 cent per 50 gram en voorts van 500— 750 gram 17K cent; van 750—1000 gram 20 cent; van 1000-<t-1500 gram 25 cent en van 15002000 gram 30 cent. Voor behandeling met voorrang gelden de bestaande tarieven. Nieuwsbladen. Het port der nieuwsbladen en bijvoeg sels, welke bij abonnement gefrankeerd worden verzonden, wordt bepaald per num mer of exemplaar tot 55 gram tot V» cent, van 55150 gram l'A cent en voor elke 50 gram meer Vk cent meer. Monsters, Het port der monsters wordt 2 cent per 50 gram, met een minimum van 5 cent voor elke zending onder een afzonderlijk adres. Expresse-recht Tenslotte wordt nog het recht wegens expresse-bestelling verlaagd indien de ge adresseerde woont binnen den kosteloozen bestellerikring van het RijkstelegraaukaiV toor ter plaatse, dan wel op een afstand van niet meer dan 34 uur gaans van een hulppostkantoor. Het recht wordt dan voor briefpostzendingen 10 cent en voor post pakketten 15 cent. Omtrent de in overweging zijnde ta riefswijzigingen in het verkeer met de Overzeesche Gewesten en het buitenland wordt nog met de Nederlandsch-Indischc Administratie overleg gepleegd. Invoering van deze wijzigingen zal derhalve nog moe ten wachten, totdat met genoemde admini stratie overeenstemming is verkregen. Men schrijft ons uit Den Haag: Dit is zonder overdrijving wel de beste opera-opvoering geweest, die wij dit speelseizoen van de Co-opera-tie hebben bijgewoond. Niet dat er op enkele onder- deelen geen aanmerkingen zouden te ma ken zijn, doch als geheel staat de opvoe ring van „Tannhauser" op hoog peil. Dit werk van Wagner is er één dat luist door zijn melodieuze wijze het fijne tintje aan de opera bezorgt. Dit nu heeft de dirigent Albert v Raalte uit zijn orkest weten te halen, waarbij de strijkinstrumen ten vooral in de ouverture het leeuwen aandeel met eere toekomt. Hendr. Dros (tenor) vervulde de titelrol; aan alles is te bemerken, dat hij zich als zoo danig in zijn element gevoelt. Zijn helder geluid doet ons aan Jac. Urlus denken. Uitstekend is hij terzijde gestaan door Mevr. Poolman—Meisner ais Elisabeth, nicht v&n "cn lan«(5raaf; en den minnezan- ger Wolfram van Essenbach, vertolkt door den heer Paul Pul, alsmede Henri Bloem- garten als de landgraaf Hermann. Wat de zen avond met Mevr. Santhagen Manders aan de hand was, bleek 'n raadsel nog zel den was zij zoo onzeker als thans; bij alles wat zij zong was haar blik onafgebro ken op den dirigent gericht, waardoor vas haar spel weinig overbleef. Omtrent de mise en scene slechts enkele opmerkingen: de elfendans In het 1ste be drijf door een 14-tal dames uitgevoerd, kwam jammerlijk niet tot zijn recht, om dat het tooneel voor dat soort ballet te klein bleek te zijn Ook was het komisch te zien hoe Wolf ram het kruis op den dooden Tannhauser iaat vallen. Dit gebeurde schijnbaar zoo krachig, dat deze weer teekenen van le ven gaf. Deze kleine opmerkingen nemen echter niet weg, dat het geheel door de volle zaal ten zeerste gewaardeerd werd en aan open doekjes was geen gebrek. Waar men de clandestiene waar vond. De Sum. Post van 16 Dec. meldt: Alweer aan boord van de Van Heutsz heeft de opium-recherche hedenochtend een mooien slag geslagen De rechercheurs kwamen aan boord van het schip en begonnen de gebruikelijke speurtochten in hoeken en spleten te on dernemen. Men vond echter niets. En misschien was het wel onder de suggestie van hel feit, dat de vorige groote aanhaling te Singapore in de vlotten werd gedaan, dat de speurders toen hun aandacht bepaalden op de red dingbooten. Al onmiddellijk was het opgevallen( dat die sloepen eigenlijk onder bewaking ston den. Cbineezen scharrelden tenminste op rare manier in de buurt ervan rond. De sloe pen werden aan een minutieus onderzoek onderworpen en inderdaad de partij opium, niet minder dan 6000 thail, kwam voor den dag. Het schuifmateriaal was verpakt in de welbekende blikken, afkomstig volgens het merk van Amoy, waar de groote clandes tiene opiumverschepingen in den regel plaats hebben. De opium was verborgen in de tanks, die zich in de reddingsbeoten onder de banken bevinden en waarin de scheepsbeschuit bewaard wordt. De scheeps beschuit was eruit een zeer onverant woordelijke daad op zichzelf en vervan gen met de smokkelwaar. Een bizonderheid is, dat een paar dagen geleden een inspecteur aan boord is ge weest om een nieuw certificaat van scheeps- •waardigheid af te geven, bij welke inspectje ook speciaal de reddingsbooten met voorraden aan levensmiddelen gecontro leerd waren. Toen waren de tanks nog ge vuld met de scheepsbeschuit, zoodat de smokkelaars al hun maatregelen hadden gencmen. Daarna werd de beschuit er weer uitgehaald en de opium erin geborgen. Op den spooroverweg aan de Emma- sbraat te Velp, is een zandtrein in aanrij ding gekomen met een auto en vervolgens met een kinderwagen, dic beiden den over weg passeerden. De kinderwagen werd om vergeworpen en vrijwel geheel vernield, dcch het kind, dat in het wagentje iag, bleef ongedeerd. Ook de auto is beschadigd. Op de Lek heeft, naar V. D. meldt, on der de gemeente Langerak een aanvaring plaats gehad tusschen de motorboot „Zui derzee", geladen met koffie, thee en stuk goederen en de Duitsche motorboot „Mark graaf". De geheele voorsteven van de „Zuider zee" werd ingedrukt. Het schip maakte veel water. Men kon het bij een krib op het droge zetten. Met eigen hulpmiddelen kon men de lading niet droog houden. Er kwam daarom een boot uit Rotterdam, om het schip „Zuiderzee" leeg te pompen. Men zal pogen het gat zoover te dichten, dat het schip naar de werf kan worden ge sleept. "^oor de Parijsche Academie van Weten- knappen is een nieuw middel vertoond, om 'izeren of stalen voorwerpen tegen roesten te beveiligen. Het middel, een uitvinding van den Franschen scheikundige Cornot, is ff^kkelijk toe te passen, zoowel bij het IHeinste onderdeel van een horloge als bij cen kanon. Men doopt het voorwerp in een kokend bad van zekere phospraten, het wordt daardoor roestvrij. Het nieuwe middel moet beter en goed- kooper zijn, dan de tot nu bekende mid- dellen tegen roest. Het kasteel „Groot Essenburg" met on- derhooren, nabij Harderwijk, sedert jaren bewoond door de familie baron van Sand- bevg, is in openbare veiling in veertig per- ccelen verkocht, zoodat het landgoed ge heel is versnipperd, He totale opbrengst te 130.000. „Groot Essenburg", aldus het „Hbld.", werd gesticht in de 13e eeuw door de gra- yen van Essen. De burcht werd herbouwd m 1652 (welk jaartal in het metselwerk is aangebracht), verder nog in 1767, In het laar 1813 werd het naar de eischen van dien tijd gemoderniseerd en bij de daartoe nnodig zijnde verbouwing gebruikte men de ajbraak van 't toen zoo vermaarde kasteel „hmaus", gelegen onder Ermelo. De familig Sandberg verleende steeds vnie Wandeling op het eenig mooie land- gced met zijn fraaie waterpartijen. Sedert het overlijden van mevr. de douarière S.i,nd- hcrS, enkele jaren geleden, werd het kas teel niet bewoond. Het is de Amsterdamsche politie gelukt twee vrouwen en een man te arresteeren, die zich schuldig hebben gemaakt aan in braak ten huize van een bejaarde vrouw m de Govert Flinckslraat. De inbraak legde hun weinig moeilijkheden in den weg: verschiHende voorwerpen werden gestolen, zelfs een gramofoon. Dit drietal is ter beschikking van de justitie gesteld: voor waar, aldus de „Tel." een zeldzaamheid, dat twee vrouwen als infcreekster of sluip- shet Huis van Bewaring betreden. Natuurlijk volgde huiszoeking bij de ver dachten: deze bracht aan het licht, dat zij a°g meer misdrijven op hun geweten moe ten hebben. Er is een aantal beleenbriefjes en voorwerpen gevonden. Zoo werden aan getroffen: een gouden speld met een robijn tje, een vijfguldenstuk, voorzien van gou den lofwerk met ring: een gouden dames- nng met drie diamanten, een gouden hee renhorloge in bruin lederen zakje in zwart é'ui, een gouden damesarbandhorloge, een fantasiespeld bezet met 75 imitatiepareltjes en gele steentjes, een zilveren dames horloge met doublérand, 'n koperen binnen- kast van een horloge genummerd 28922, een doublé collierketting met musketon, waar aan peervormige hanger met 3 witte steen- 'ies, een koperen armband, een gehaakte en zeegroene en fraise damestasch, een gedeelte van een tasch; een gouden dames- ring met witten steen, twee paar lage zwar te damesschoenen, een partij nieuwe fla nellen-, linnen- en wollen baby-goederen, lakens, gebruikte sloopen en dameshemden, enkele goederen mat waschnummer 529, een velvet tafelkleed en een gobelingordijn, Wat de opzet van de(n) dader(s) is, is moeilijk na te gaan. Het vernielen van rui ten is misschien een passie, misschien lou ter „wraak op de bezitters van eigen dom. Gisternacht zijn, met als wapen glassnij ders, te Rotterdam niet minder dan 54 ruiten vernield. In hoofdzaak winkelruiten en wel aan den Nieuwen Binnenweg in de Van Oldenbarneveltstraat op de Kruiskade, aan den Schiedamsche Singel en in de Aert van Nesstraat. Voor herhaling van deze brutale en min derwaardige vernielzucht zal, zoo meldt de „Msb." ernstig worden gewaakt. Zondagavond j.l. werden aan den Nieu wen Binnenweg al 4 4 5 ruiten op dezelfde wijze kapot gemaakt. Daar dit in diverse winkels van een firma was geschied, dat de politie aanvan kelijk aan een wraakneming tegen een be paald persoon. De vernielingen van gister nacht wijzen echter op vernielzucht in het algemeen. Op een bepaald deel van den Nieuwen Binnenweg zijn de ruiten bijna huis aan huis kapot gemaakt Het vernielen met een glassnijder is, zoo als men weet zeer gemakkelijk, een enkele kras is voldoend om de ruit onbruikbaar te maken. Dezer dagen was de 2-jarige C. P. in de ouderlijke woning aan dc Nieuwe Laan tjes te Scheveningeti aan het spelen, toen hij, tijdens afwezigheid der moeder, een grooten emmer met kokend water omver liep, Met ernstige brandwonden werd het arme knaapje naar het Gemeente-Zieken huis aan den Zuidwal vervoerd, waar het thans ten gevolge van de brandwonden is overleden. Op den Houtkoopersburwgal te Amster dam beeft zich een drama afgespeeld waar omtrent de „Tel" het volgende meldt: Mej. Daglooner bevond zich ten huize van haar zwager op den Houtkoopersburg wal, nummer 9. Haar echtgenoot, met wirn zij ongeveer een half (aar gehuwd is, de 29- arige Jozef Daglooner koopman van be roep, vertoefde, naar zij vermeende, te Rot terdam. Dinsdagavond werd gebeld. De deur werd opengetrokken en Jozef Daglooner, dien men in Rotterdam dacht, stapte plotseling binnen. Hij klom de trap op naar de eerste étage waar de zwager van diens familie woont en verzocht zijn vrouw te spreken. In het voorkamertje had het tweetal een onderhoud. Daarbij vroeg de koonman haar of zij hem wilde volgen naar Rotterdam waar hij zaken deed. De jonge vrouw sloeg deze invitatie af. Jozef Daglooner bleef aan dringen en toen zij voortdurend weigerde frok hij een dolkmes en stak haar dit in de borst. Het staal trof haar aan de linkerzijde, ongeveer in de hartstreek. Ofschoon de stoot met vrij groote kracht werd toege bracht, was het letsel niet ernstig. Het ver oorzaakte slechts een diepe vleeschwonde. Vermoedelijk heeft Daglooner gedacht, dat hij een einde aan haar leven had ge maakt. Hij keerde het mes tegen zich zelf en drukte zich dit tegen de linkerborst. Bijna op hetzelfde oogenblik stortte hij op den grond Op het hulpgeroep van de vrouw kwam Daglooncr's broeder toeschieten. Hii vond in het voorkamertje een afschuwelijk too neel. Beide getroffenen bloeden ernstig. In een oogenblik werd het geroep van moord over deze stille gracht voortgeplant. Er ontstond een oploop en kort na het ge beurde was de inspecteur L. J. Ponne^met eenige manschappen van het in de nabijheid gelegen politiebureau ter plaatse. De Ge neeskundige Dienst werd gewaarschuwd en verscheen spoedig met een auto-brancard voor bet perceel. Hulp voor Jozef Daglooner mccht niet meer baten: de dolk was hem in het hart gedrongen en eenige oogenblikken na de daad gaf hij den geest. Zijn lijk werd met den ziekenwagen naar het Binnengast huis vervoerd. De toestand van zijn echtgenoote baarde weinig zorg. De wonde bepaalde zich alleen tot het vleesch en nadat de verpleger van den G. G. D. een verband had aangelegd, kon zij in de woning naar bed worden ge dragen. Transport naar het gasthuis werd overbodig geacht. Zoo eindigde dit drama dat de geheele buurt tot na middernacht in rep en roer had gehouden en dat zoowel voor het politie bureau op het Jonas Daniël Meyerplein a's op den Houtkoopersburgwal drommen nieuwsgierigen op straat had gebracht. Op het spoorwegemplacement te Hilver sum is gisteravond bij het rangeeren de 37-jarige H. J. v. T. tusschen de buffers van twee wagens geraakt en doodgedrukt. Men vermoedt, dat het ongeluk is geschied, doordat v. T, bij het opstappen een tree miste. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren na een geheime vergadering zondei hoofdelijke stemming aangenomen de voor dracht van B. en W. to. aflossing van hel restant der 514 leening-1922, grool 12.750.0CO en tot het aangaan van een nieuwe geldleening, nominaal groot 13.COO.COO. In verband met de dCblacle der Veendam- mer iiypotheekoank meldt het Corr. Uur. nog het volgende: jjezer dagen is in Amsterdam het faillis sement uilgesproken der „hiaatscnappij voor Scheepsveroand," naar aaniciuing van het feit, uat een zeer groot neet van het kapitaal als verloren beseiiouwd moet wor- uen. Hoewel er geen recntslreeksch ver- oand bestaat tusscnen de Veeneammer hypotheekbanken deze Mpij„ is het fail lissement van de laatstgenoemde instelling toch een gevolg van ae debacle der Veen- dammer en wel in zoo verre, dat in beicie banken dezelfde persoon een belangrijke positie innam, in linancieele kringen ver wacht men dan ook, dat nog wei enkele bankiers zij het dan ook in hoo.dzaak klei nere in moeilijkheden zullen geraken. De oorzaak van dezen samenhang is het feit, dat achter de verschillende beirokken financieele instellingen een persoon zit, n.l. de heer S. L„ die eenigen tijd in ons land verblijf heeft gehouden en seaert eenige ja ren de aandacht van justitie en poli.ie trok door zijn gestes op financieel gebied. De heer L. was gelijk al vroeger gemeld, direc teur van de Disconto Bank voor Creóiet- instellingen gevestigd te 's-Gravenhage, welke bank een zoo groote rol in ae zaait der „Veendammer" heeft gespeeld. L„ een Rus van geboorte is naar een politie onderzoek intertijd hee.t uitgewezen met valsche papieren en nagemaakte brie ven van groote Duitsche banken in ons land gekomen en heeft zich door middel van deze stukken in de Nederlandsche geldwe- reld weten in te dringen. In November 1925 werd door den Haagschen hoofdcommissa ris van politie tegen de praktijken van L. gewaarschuwd. Eenigen tijd later werd zelis tot zijn arrestatie overgegaan, daar men hem verdacht van een misdrijf tegen den burgerlijken stand. Na korten tijd moest de justitie hem echter on vrije voeten stellen. Eenigen tijd later vestigde hij zich te Brus sel. thans is hij sinds de vorige week naar Riga uitgeweken. Het faillissement was aangevraagd door den officier van justitie te Amsterdam, klaarblijkelijk naar medegedeeld werd met de bedoeling met meerdere zekerheid een strafactie tegen de schuldigen te kun nen beginnen. De justitie meende, dat naast en boven het belang van crediteuren, het openbaar belang, nl. bestraliing der schul digen stond. Door de faillietverklaring gewaarschuwd, kon echter degene, die als een der hoofd schuldigen wordt aangemerkt, de he^er Lieberman, zich uit de voeten maken, na den buit, bestaande uit eenige millioenen, in veiligheid te hebben gebracht. Zooals reeds bekend is, had de heer Lieberman, door middel van twee con tracten (een met den vroegeren directeur der Veendammer, over een bedrag van 2.5 millioen en een met den directeur der Buitenlandsche Handelsbank van 5 mil lioen) alle activa der Veendammer in zijn bezit weten te verkrijgen. De thans gearresteerde Möhring en mr. Kortenoever, die in deze zaak als hand langers van Lieberman gefungeerd hebben, hebben onmiddellijk, toen zij de macht over de bank verkregen, een bedrag van 700.000 aan ingekochte en niet ongeldig gemaakte pandbrieven uit de safe gelicht en deze werden in depot gegeven bij de dis conto-bank (de stichting van Lieberman). Door twee Haagsche advocaten, raadslie den van Lieberman, zijn toen op deze pandbrieven beleeningen gesloten bij di verse bankiers. Thans zijn betrokken partijen doende deze beleetdngen af te lossen, ten einde de pandbrieven weder op de juiste plaats terug te brengen. Bij den winkelier K. te Coevorden kwam, zoo meldt de „Asser Ct." een .ge dagen geleden cen juffrouw iets koopen, en be taalde met een briefje van 10 gulden Toen de heer K. die afwezig was, dat bil,et later in handen kreeg, bleek het hem, dat het een papiertje was, dat misschien m water geweekt, gespleten was en dus waardeloos. Er werd aangifte gedaan bi, de politie, doch een onderzoek gaf geen resultaat, daar men de vrouw niet kende. Eenige dagen later kwam dezelfde vrouw weer bij K. in den winkel, en zou weer met zoo'n biljet nctalen. Dc heer K. kwam juist thuis, en hield haar ecn p00sje aan den praat tot de inmiddels gewaarschuwde politic kwam, die tegen de al te brutale juffrouw proces-verbaal opmaakte. In de op Dinsdag 24 Januari te Amers foort te houden bijeenkomst der Vcreeni- ging ter beoefening van de Krijgsweten schap zal de majoor der artillerie H. i). S. Hasselman een voordracht^ houden over: „Geluid- en Lichtmeêtdienst. Majoor Hasselman zal daarbij de volgen de punten behandelen: 1. De artillerie is in hare gedekte stellin gen onttrokken aan rechtstreeksche aard- waarneming; voor het opsporen van de vij andelijke artillerie moet over bnzondere hulpmiddelen kunnen worden beschikt. 2. Werking van den luchlmeetdienst. 3. Opstelling van de lichtmeet afdeeling in het terrein en organisatie van die aldee- ling; 4. Werking van den geluidmeetdienst; 5. Opstelling van de geluidmeetafdeeling in het terrein en organisatie van die afdee ling. 6. Voor de verkenning ten behoeve van de artillerie gedurende het gevecht wordt een nauwe samenwerking vereischt tus schen de artillerievliegtuig-afdeeling, de Lichtmeet-axdeeling en de Geluidmeet-af- deeling; deze samenwerking kan slechts worden verkregen, indien een afzonderlijk daarvoor te bestemmen, volkomen voor zijn taak berekend officier, met de leiding over deze aldeelingen is belast. De inzittenden konden zich nog bijtijds 'n veiligheid stellen. Nabij Ermelo geraakte gisteren een auto bus, waarin 15 fabrieksmeisjes gezeten waren, in brand. De chauffeur sprong uit den wagen, die tegen een boom reed en daar tot stilstand kwam. De 15 meisjes konden zich nog bijtijds redden. Men kon den brand ten slotte blusschen met zand. Reuter seint uit Londen: Uit Wellington wordt gemeld, dat er van de riiegers die van Australië naar Nieuw-Zeelai.d vliegea, sedert 31 uren niets gehoord is. De t» vlie gen afstand bedraagt 1400 mijlen. Nader wordt gemeld, dat men per vlieg tuig en stoomschip naar de vermiste vlie gers zoekt. Opnieuw ernstige vertraging. Uit Malta wordt gemeld, dat sir Alan Cobham Dinsdag na een oponthoud van ze- ven weken gereed was zijn vlucht rondom Afrika voort te zetten. De vüegooot „Singapore" is evenwel dts nachts tengevolge van den storm losgesla gen en tegen de rotsen geslingerd, waardoor zij opnieuw ernstig beschadigd is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7