Stadsnieuws. DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde B!ad Donderdag 12 Jan. 1928 EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. féfz DE LEIDSCHE EFFECTEN- BANK STAAKT HAAR BETALINGEN. Dr. E. A. M. Droog. Nehemia-SIingenberg en Esra- Reinalda. Nauwe straten, on welriekende grachten en hcoge belastingen trekken den rijkaard niet aan en hier is 't moeilijk te veranderen. Aantrekkelijk is Haarlem alleen als centrum van Kunst, sport en wetenschap, win kelstad, zetel der rechtspraak en provinciale regeering: als streek- centrum dus. 't Overige zullen de omstreken doen, mits zij zich rustig kunnen ontwikkelen en *11 sfeer van vertrguwen en lust tot samenwerking komt. Een scheepsmast is aesthetischer in dit landschap dan een fabrieksschoor steen. Maar niet te hoog mik ken. Lage belastingen, maar dan geen Haarlem-grootstad. Een gemoedelijk praatje over ge meente-politiek. Een passief van 80.000. J. Ph. H. Castricum In het Zuiden en het Westen luxe stad; in het Noorden en Oosten industrie-centrum. De spoor baan in het Westen moet omhoog. Vaste verbinding over het Noorder Spaarne. Er veel te deen en dat zal geldelijke offers vragen. Van belang is de beslissing van Ged. Staten over de schadevergoeding. De „doofstomme" koopman. Gunstig jaar voor de veehouders. Ongeluk. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN MOTORBOOT. Een I2-jarig knaapje gedood. Het ongeluk te Lisse. De vleeschvergiftiging te Nieuw-Vennep. Ernstige malversaties door Parijsche firma's. Ernstig ongeluk te Bennebroek. Een schoonheids-Commissie. R. K. Kring. Het Zwitserscfie Nationalpark. Uitvoerng DIaconessenhuis. Besmettelijke ziekte. Het ongeluk in de R. K. school aan de Crueuiusstraat. Rijkspostspaarbank. Psrcnifjffi». v°'éende gediplomeerden der M.T.S. te Haar em zijn geplaatst in de navolgende Ned. Natuur-Histonsehe Vereeniging. Bedrijfsvergunningen Tabsksacc'.jns. Postduiven. Personalia. Treinvertraging. BLOEMENDAAL. WIJK AAN ZEE. ZANDVOORT, In de toekomst eeu stad te maken, waar een ieder gaarne verblijft en er kapitaal krachtige inwoners naar toe te trekken die er zich vestigen, dan is er al een belangrij ke s'ap in de goede richting gedaan, om den welstand van Haarlem te bevorderen. Wanneer wij de uitbreiding van Haarlem onder de loupe neo-.en, dan is m.i daaruit deze conclusie te Lekken: dai het Z. en W. deel zich in de Li.'kcrrst zullen ontwik kelen in de richting van luxe-stad, ter wijl het N. en O deel meer zijn aangewe zen voor industrie-centra. Indien men dan bedenkt, dat het W. deel van Haarlem, wegens de spoorlijn, geïso leerd is van het andere deel en voor een gunstige ontwikkeling allernoodzakelijkst is, dat zoo spoedig trogeli.k de spoorlijn omhoog gebracht wordt en behoorlijke via ducten worden aangebracht, dan is dit in de allereerste plaats een vraagstuk, dat van ons gemeentebestuur veel zorg en om- fo«n ik uw brie! ontving met het ver- r»»K. mijne denkbeelden te ontvouwen o»er de bevordering van de goede en na- i.urlijke ontwikkeling van Noord-Holland's hoofdstad, was mijn eerste gedachte: Baart de plicht om als medebestuurder van Heemstede deze gemeente op peil te houden niet al genoeg'zorgen en zal ik mij daarnaast nog vermeten, mij met ander mans.zaken het hoofd te breken? Maar uw beroep op het gemeenschaps gevoel heeft het toch gewonnen. Toevallig zat ik juist in de wethouders kamer van het Raadhuis te Heemstede, toen ik voor 't eerst uw vragenlijst onder de oogen kreeg. Mijn rug was gekeerd naar het Noorden, in de richting van Haarlem en mijn gelaat nïtar het Zuiden in de rich ting van Heemstede. En juist aan den Zuidwand van ge noemde kamer hangt een gravure, die onze gemieznte ten geschenke ontving, evenals Haarlem naar ik meen, van drie vredelie vende predikanten uit onze omgeving. De gravure stelt voor den profeet Nehe- mja, in gepeins verzonken over het her stel, der muren van Jeruzalem. Begrijpelijk zal 't zijn, geachte Redactie, dat'ik, in dezen boozen wintertijd naar dit zuidelijk tafereel starende, in een weemoe dige, om niet te zeggen, sentimenteele stemming geraakte. Ik vertrouw, geachte Redactie, dat Nehemia en Esra, de herstel lers van het Israëlitisch volksbestaan na de Babylonische Ballingschap in de 5de eeuw vóór Christus, voor u geen onbeken den zijn. En dan kunt U ook begrijpen, hoe ik de profetische gestalte van Nehemia, gebogen over de verbrijzelde gesteenten der stadsmuren van Jeruzalem, met deernis aanschouwde en mij nog eens afvroeg; wat tocb wel de bedoeling dezer welwillende eerwaarde heeren geweest kan zijn, toen zij ons dit geschenk aanboden. Waren die ruïnen soms het zinnebeeld van Haarlem's schatkist en was die pein zende figuur van Nehemia soms de schat kistbewaarder dezei stad? En zag ik niel op donkeren achtergrond Esra met truffel en houweel als zinnebeeld en voorganger van Haarlem's bouwmagistraat? En waren uwe vragen misschien de lichtpunten in dat duistere verschiet? Ik verstoutte mij dus de vraag te over wegen: M.oet Haarlem luxe stad worden? En toen ik daarover nadacht, bekroop mij opeens de gedachte: Haarlem luxe-stad; een aan lokkelijk denkbeeld, maar alleen mogelijk als het de sappen aan de omgeving ont trekt. Immers, het stadsbeeld van Noord- Holland's hoofdstad op zichzelf beant woordt nu eenmaal niet aan de eischen voor een tuinstad leent zich niet voor vil- labouw als b.v. de plaatsen in het Gooi. Zonder de omgeving zou ze zelfs den naam van bloemenstad moeilijk kunnen handha ven. 't Is misschien wat „crugezegd; maar 't is nu eenmaal zoo. Nauwe stralen, onwelriekende grachten en hooge belastin gen trekken den rijkaard niet aan en ik geef toe: 't is moeilijk dat te veranderen Aantrekkelijk is Haarlem alleen en kan 't ook blijven als centrum van kunst, sport en wetenschap, door zijne musea en goed onderwijs, door zijn oude gebouwen als herinnering aan het historisch verleden; door zijn welvoorziene winkels en onderne- menden winkelstand, door welverzorgde spórtgelegenbeden: verder als zetel van rechtspraak en provinciale regeering, van bankinstellingen en administraties, van schouwburgen en muziek- als streekcen- trum dus; dat alles in verband met niet te hooge belasting, zal menigeen, ook onder de welgestelden, verlokken in Haarlem te gaan wonen Voor 't overige is hier de omgeving, die het doen moet En de omgeving, de subur- ben, zijn bereid en zeer wel in staat onder eigen bestuur en volgens eigen methode voor haar bloei en indirect ook voor die van Haarlem te zorgen, mils zij zich rustig verder kunnen ontwikkelen en de sfeer van vertrouwen en lust tot samenwerking ge schapen wordt, die voor toenemenden bloei en vooruitgang onontbeerlijk is. Tot nog toe ontbreekt daar wel wat aan. Geachte redactie, ik ben om al deze re denen huiverig voor een positief advies over „Haarlem luxe-stad en nog huiveri ger voor een dito over Haarlem-grootstad. Haarlem, bloeiende provinciestad, klinkt mij beter in de ooren e" acht ik den aan gewezen weg. Maar wie bet beter weet, mag het zeggen en de beslissing in dit vraagstuk ligt ook meer op den weg van. laat ik maar zeggen, om in de oud-testa- mentische sfeer te blijven, Nehemia-SIin genberg en Esra-Reinalda dan op den mijnen. Moet Haarlem naast luxe-stad ook industrie-centrum worden? Luxe en industrie behoeven elkaar niet persé uit te sluiten, als ten minste voor beiden de natuurlijke gesteldheid aanwezig is, zoodat ze elkaar niet hinderen. Plaatsen als Dusseldorf zijn vooibeelden van een dergelijke combinatie De industrie brengt leven en levensonderhoud voor ve- len, maar ook veel financieele zorgen en 'n' een streek, waar de natuur haar gaven zoo ten toon spreidt als hier, moeten niet te veel schoorsteenen lucht en landschaps beeld bederven In de mijnstreken is op die manier heel wat natuurschoon verdwenen; maar daar was het onvermijdelijk, hier echter niet Onder dat opzicht zou bevordering van den handel de voorkeur verdienen, een scheepsmast is in eik geval aesthetischer dan een fabrieksschoorsteen Toch wijst de situatie van Haa-'cin, door nauwe sluizen van t Noordzee-k'-maal afgesloten, niet in de richting van groot scheepvaartverkeer in 't toekomstbeeld. „Haarlem-Zeehiven" is, naar ik meen, een „fata morgana' gebleken, 't Klein scheepvaart- en transitoverieer zou ech ter" door wat lagei havengelden, zooals ik meermalen vernam, zee. we! bevorderd kunnen worden. Resnn ecrende meen ik dus, dal men zoowel op 't gebied van industrie als van handel en scheepvaart, voorloopig althans niet te hoog moet mikken om groote teleurstellingen te vermijden. En ten slotte: „lage belasting'. Wie zou daar niet vóó" zijn? Maar als men vasthoudt aan Haarlem grootstad, dan kan men, geloof ik, die illusie wel laten varen. Kleine gemeenten kunnen, als niet al te veel reglementen en verordeningen een spaak in 't wiel steken en tusschen ge meentebestuur en b-.-.rgerii nog een gemoe delijke verhouding bestaat, dc belasting nog wel binnen redelijke grenzen houden, zonder sociaal achterlijk te zijn, maar ik zou haast zeggen-, hoe grooter de stad, hoe scherper de verhoudingen en hoe hooger de belasting Zonder te willen beweren, dat die hooge belasting geen profijt aan de bewoners op levert, blijft t toch waai dat hel be- bestuursapparaat in groote gemeenten dikwijls ingewikkeld, sticef en duur is, de zorg voor onderwijs en openbare werken te groote offers vraagt en de aantrekkings kracht, die een groote stad met haar met altijd hoogstaande gelegenheden tot volks vermaak, op de arme bevolking van het platteland uitoefent, eveneen» een oorzaak van groote financieele zorgen medebrengt. Wel is waar vormen de bedrijven veelal -en bron van groote winsten, waaraan ook de omgeving bijdraagt; maar eigenlijk is die winst toch een verkapte vorm van indi recte belasting. Daarbij komt nog, dat de samenwerking tusschen de diensten en be drijven der gemeenten wel eens te wen- schen overlaat en de ill isie alsof groote be drijven economischer werken dan middel matige, moet - bliji ens de onlangs van wege de Maatschappij van Handel en Nij verheid gepubliceerde gegevens opgegeven worden Ten slotte levert ook het ambtenaren- vraagstuk in de groote steden bizondere moeilijkheden op Hoewel in 't algemeen ons ambtenarencorps on een hoog peil staat en zeker de vergelijking met het bui tenland kan doorstaan en ofschoon ik toe juich dat in de Commissies van Overleg wederzijdsche belangen van dc gemeente en hare dienaren kunnen worden besproken, toch maakt de neiging in de bestuurstaak in te grijpen er. zich niet tol de zuivere loon- en arbeidsvoorwaarden te bepalen, in sommige gevallen en vooral in groote steden de Commissies van Overleg ten slotte tot een tweede, niet door de kie zers aangewezen geroeentebestuui. Zeer begrijpelijk b v. 's de neiging zich ook met de forma'ie van het gemeente- personeel te bemoeien en medezeggen schap te verwelven over de soort van functies, het aantal functies en functio narissen en de personen die voor be paalde functies worden benoemd Dat kan er echte- toe leiden, dat men een groot leger van ambtenaren kr' 1 niet alleen, maar ook op zijn Mexicaansch, een met veel generaals en officieren en met be trekkelijk wéinig manschappen, terwijl het omgekeerde economischer en even doel matig is. 't Is niet moeiliik, dit thema nog ver der uit te werken en dan komt men tot de slotsom dat eenvoudige, gemoedelijke en goedkoope oplossing van problemen in een groote stad bu'lengewone moeilijkheden biedt, die door polit cke twisten ellenlange discussies en moties zonder tal in de ge meenteraden vaak nog worden verergerd. Alvorens te eindigen, mag ik daarom mis schien nog even in uw herinnering brengen de gulden woorden, die hoven den inga tf van Heemstede'» Raadzaal geschreven staan: Als er Geen Wijze Raetslagen En Zijn Vervalt 't Volk. Prov. XI. 14. Dr. A. E. M. Droog is, behalve lid der Provinciale Staten van Noordholland reeds vele jaren een zeer gewaardeerd I'd van den Gemeenteraad van Heemstede, waarvan de laatste jaren hem wethouder zagen. Gisterenmorgen bleef het gebouw van de N.V. Leidsche Effectenbank aan de Bree- straat te Leiden gesloten Bij onderzoek bleek ons, dat deze bank haar betalingen heeft gestaakt. In ingewijde kringen was het reeds lang bekend, dat de zaken van deze bank den laatsten tijd sle< ht stonden. Feitelijk heeft de bank, die ontstaan is uit de NV Commanditaire Bankveieeniging Slavenburg Co onder d rectie van den I heer A Hardebol steeds een kwijnend be staan geleden Commissarissen van de N.V. zijn de hee- zichtigheid zal vragen om het tot een be-rf.n de C'ercq, T S Goslinga en F Los, hoorli.ke en vooi Haarlem zoo gunstig 'eu ^e'^en en de heer F. Kuusman In antwoord op uw circulaire inzake: „op welke wijze de toekomst van Groot- Haarlem ten goede kan worden bevor derd", is mijn meening de volgende: Om Haarlem's toekomst zoo goed mo gelijk te maken, zijn er bepaalde hoofdfac toren, welke met de meeste nauwkeurig heid in het oog gehouden moeten worden. Ten 1ste, dat de tegenwoordige bewoners van Haarlem in ge-.n gr-tl, wegens de ver grooting hunner stad, in de toekomst meer dere lasten moeten opbrengen en de so ciale, hygiënische, cultureele belangen, als mede de meerdere verfraaiing van de staa, minder tot hun recht zu:len mmen, dan in het verleden heefi plaats gehad. Ten 2e. dat de prijzen de- belangrijkste gebruiksartikelen als gas, electriciteit, wa ter enz. redelijk, zoo mogelijk lager zijn dan in andere plaatsen en de belastingen tot de laagste in het land kunnen worden ge rekend Indien het dus mogelijk is, van Haarlem mogelijke oplossing te brengen. Dat hiermede voor Haarlem zeer belang rijke offers zijn gemoeid, behoeft wel geen betoog Voor wat het N. O deel betreft, komt men vooi dezelfde grooie vraagstukken te staan, o.a behoorlijke vaste verbinding van Noorder Spaarne met Oostelijke oevers, uitwerking der havenplannen, om aldus voor de industrie een zoo behoor lijk mogelijke oploesing tc vinder. Het behoeft we! geen betoog, jlaf de eventueele industrieën, welke zich daar zul len vestigen, ook van een groot belang zul len zijn voor de toekomst van Haarlem, d.w.z. of daar duizenden arbeiders zullen moeten werken voor lage loonen, zooals in de metaalindustrie of dat er industrieën komen, welke een zegen zijn voor den ar beidersstand in het algemeen, vooral wat betreft redelijke loonen en pensionneering op ouden dag. Ind:en men verder overweegt, welke be langrijke maatregelen tot verbetering en verfraaiing van de stad, tot het bo-uw van scholen, onderbrengen van verschillende takken van diens: in behoorli.ke gebou wen, uitvoering var. het verkeersrapport, uitvoering van ontworpen plannen; het noordelijk deei der gemeente: bouw van bruggen over Spaarne, bouwrijp maken van groote stukken grondgebied enz. moeten genomen worden, dan ligt het voor de hand, dat in Je toekomst van Haarlem groote financieele offers gevraagd zullen worden Van een groot belang voor de toekomst van Haarlem zal ook nog zijn de beslis sing van Ged Stalen ten opziche van de eventueele schadeve; gaeding welke de ge meente Haarlem za' moeten betalen aan de omliggende gemeenten. Wanneer we thans reeds zien, dat op de gewone uitgaven onzer gemeente jaarlijks 50.000 worden uitgetrokken om het te kort, hetwelk de ov.iname van Schoten en npaarndam oplevert (1/10 van de vermoe delijk nadeelige saldi per 1 Mei) ie dekken, dan mogen wij toch zeker wel de ve-wachting koesteren, dat het bedrag van f 300.000, hetwelk Haarlem i" de toekomst aan Heemstede zou moeien betalen, belangrijk minder moet zi'n, om de Gezonde toekomst van Haarlem niet te knakken, J. Ph. H. Castricum is R. K. lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, voor zitter van bet R. K. Werkliedenverbond, lid van vele vereenigingen en commissies. De door de Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. gestelde vragen zijn de vol- gende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt wel er naar te stre ven van Haarlem een luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de in dustrie een der middelen moet zijn, die het gemeentebestuur van Haarlem moet aanwenden, om een stad bloeiend en finan cieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denkbeelden (Haarlem-luxe-stad of Haar lem-industriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voor name factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar. lem's aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" Gisteio.chtend kreeg Beverwijk bezoek van een koopman in potlooden, die voorgaf doofstom te zijn, Hij onderhandelde roet zijn klanten over den verkoop van zijn ble'stif- ten dooi middel van briefjes. Toen dit de politie ter oore kwam toog deze op onder zoek uit en kon onmiddel ijk vaststellen dat 's mans geheugen zich in duistere ding®1) be rust was, want bij de nadering van agenten pakte hij zijn fiets en nam de vlucht in de richting van Assendel'L De politie begon met veel animo de achtervo'gingsrace door den polder. De „doofstomme" veerde het tempo ecn- ter dusdanig op, dat van inhalen geen spra ke meer kon zijn waar op een aato werd gehaald, waarmede de agenten den potloodenkoopman te Buitenhuizen inhaal den en aanhielden. Hij werd naar Beverwijk terugg®bracnt (de man was heelemaal niet doofstom) ®n kreeg daar een proces-verbaal aan zijn broek voor het rijden zonder bel en we§ens het venten zunder vergunning. Hiermede eindigde voorloopig deze tra gedie. Naar wij vernemen, kan 1927 voor de veehouders in den Haarlemmermeerpoldcr als een gunstig jaar worden aangemerkt, omdat z'ch gedurende dit geheele laar geen enkel geval van mond- en klauv,zeer heeft voorgedaan en slechts 1 geva' van miltvuur en 1 geval van kwade droes werd geconstateerd. De toestand van den veestapel laat in dezen polder dan ook weinig te we"scllen over. t.„Me!' le Hoofddorp had het onge lijk, terwijl z;j z;cj, buiten op een trapje bevond om kleeren op te hangen, haar evenwicht te verliezen en op den grond te vallen. Met een gebroken pols werd ze °Pfie- nomen en onder geneeskundige behande. hng gesteld. te Den Haag Het aandeelenkapilaal bedraagt 50.000, waarvan gestort 10.000. Het pass;ef be draagt ongeveei 80 000, het actief onge veer 8000. Als gemachtigde van enkele crediteuren treedt op mi Nord Thompson. Vrijdag zal een vergadering van aandeel houders worden gehouden, in welke een voorstel tot liquidatie zal worden gedaan. Op een motorboot, ligg envoor Jur- gens' Oliefabrieker, te Zwijndrecht, be woond door de iamilie P. W uit Rotter dam heeft Woensdagavond ongeveer zes uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het aanzetten van den motor sprong de luchlketel, die onder een spanning stond van 14 atmosferen. Het l°-f~rirf zrontie van den schipper, F W weid zoodan'g aan het hoofj gewond, dat de inmiddels ontboden geneesheer bij zijn komst slechts den dood kon constateren. Schipper W. werd door den luchtdruk gedeelteli'k uit den roef gedrukt. In het achterschip werden de meube's dcor elkaar geworpen. De politie stelt een onder zoek in. Hieromtrent meldt onze correspondent ons het volgende Door een tot nog toe onbekende oorzaak geraakte eergisteravond Let 10 jarig zoontje van den arbeider W. aan de 2e Pcellaan onder de tram van half zes. Toen een paar jongens naar de avondschool gingen, vonden ze den ongelukkigen jongen en bleek het, dat hem een been was afgereden. Na door Dr. de Graaf voorloopig verbonden te zijn, werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het Kantongerecht te Haarlemmermeer veroordeelde F. J., slager, wegens vleesch vergiftiging, tot 3 weken hechtenis. Het betreft hier het bekende vléeschver- g'ftigingsgeval waarbij een 30-tal personen ziek werden. Er zou een bedrag van 200 millioen francs mee gemoeid zijn. PARIJS, 12 Januari. Gedurende de laatste dagen hebben te Parijs en in enkele steden in de provincie huiszoekingen plaats gehad in verband met malversaties, die door eenige Parijsche firma's zijn gepleegd bij de Duitsche leveranties in natura. Verscheidene documenten, waaruit deze malversaties bli'ken, zijn in beslag geno men, hel verluidt, dat hoofdzakelijk mal versaties hebben plaats gehad bij de leve ring van steenkolen, suiker, hop en vee. Er zou een bedrag van ongeveer 200 mil lioen francs mee gemoeid zijn. Gisteren heeft te Bennebroek een er"- stig ongeluk plaats gehad. Het 15 ;arig meisje, J van Dijk, wonende aan den Spie ringweg. in de Haarlemmermeer, werd door een vrachtauto aangereden, waarbii zij ernstig aan het hoofd verwond werd. Per auto is zij naar de M&riastichting overgs. bracht. Haar toestand was hedenmorgen nog zeer ernstig, (Vervolg. Aannemende, dat men het over de wijze van samenstelling èener dergelijke commis sie een zou worden, hetgeen nog niet ab soluut zeker is, omdat sommige architecten van oordeel zijn, dat de leeken in eene schoonheidscommissie niet thuis behooren en dat daarvoor de waarde van het advies der commissie vermindert, aannemende voorts, dat in Haarlem genoegzaam erkende deskundigen aanwezig zijn, om daaruit eene keuze te doen tot samenstelling eener der gelijke commissie en die bereid zouden zijn in eene zoondaige commissie zitting te ne men, waarover zou dan die Commissie moe ten worden gehoord en wat zouden prak tisch de resultaten zijn? Zal zij b.v. moe ten worden gehoord over alle plannen tot stichting en verbouwing van bouwwerken 'net laatste voor zoover het gevelwijziging betreft? Op deze vraag past slechts een bevestigend antweord. Splitsing toch in de plannen zou slechts door ons kunnen ge schieden, maar het zou beteekenen, dat wij de vraag gingen beantwoorden of bepaalde plannen aan aesthetische eischen voldoen en niet storend voor de omgeving zullen zijn. Maar juist die beantwoording wil men niet aan ons College allleen overlaten. Het zenden van alle bovenbedoelde plannen aan de Commissie brengt echter eigenaardige bezwaren met zich. Eveneens voe'en wij het als een bezwaar plannen, ontworpen door architecten, die al gemeen als hoogst bekwaam bekend staan, aan het oordeel der Commissie te moeten onderwerpen. Verder stellen wij ons een onbegrensde mogelijkheid van conflicten voor, waar het betreft de uitvoering van plannen voor de gemeente. Aan de eene zijde de hoofd ambtenaar, bekwaam om een aan alle eischen beantwoordend project te ontwer pen, doch b.v. uit financieele overwegingen gedwongen een p'a" te ontwarpen, dat na tuurlijk z.i. wel voldoende kan worden ge" acht, doch zeker niet bet beste is. Aan de andere zijde de Schoonheidscommissie, die meer op aesthetische dan financieele om standigheden zal letten. Ten slotte zijn er nog de bezwaren, welke als van zelf voortkomen uit het verschil van inzicht der Commissieleden, welke toe nemen naarmate de Commissie grooter ■wordt, alsmede die. welke het gevolg zijn van de verschillende wijze waarop men het plan wil beoordeelen. Zoo zijn er, die een gevel niet zoozeer naar de aesthetischa waarde als zoodanig willen zien beoor deeld, maar in de eeiste plaats willen zién beantwoord de vraag of hij wel in het stadsbeeld past. Anoeren daarentegen stel len zich op het standpunt, dat de nieuwere richting in de architectuur zich ook in de oudere stadswijken moet kunnen ontplooien en dat een plan nog niet behoeft te worden veroordeeld, ook al doet het in de omge- v,ng wat vreemd aan. De hiervoor omschreven bezwaren geven een denkbeeld van de verwachtingen welke wij koesteren met betrekking tot de resul taten, die van het instellen eener Schoon heids-commissie zijn te verwachten. Dit en het leit, dat de Schoonheidscom missies dienstbaar woiden geacht aan het bevorderen eener bepaalde richting in de architectuur zijn o.i. de hoofdoorzaken, waaiom eene Schoonheidscommissie nooit gebracht heeft en nooit brengen zal, dat gene wat men er van verwacht. De onder vinding elders met de instelling eener Schoonheidscommissie opgedaan, bevestigt dit. Op grond van het vorenstaande advisee- ren wij h.-i voorstel van den heer Loosjes e.a. niet a^n te nemen. Eene minderheid in ons College, n.l. de Voorzitter en de heer Reinaida, kan zich met het vo.enstaand advies niet vereeni gen. hoewel zij erkent, dat de ervar.ng el ders met Schoonheidscommissies opgedaan niet onverdeeld gunstig kan worden ge noemd, kan zij daarin toch geen reden zien om niet tot instelling van eene zoodanige commisssie over te gaan. Het instituut der Schoonheidscommissies is betrekkelijk nieuw, het is daarom niet te verwonderen, dat vooral in de eerste ontwikkel.ngspe- riode gezocht moet worden naar ce juiste richting, waarbij vanzéiisprekend teleurstel lingen niet kunnen uitblijven. Van de in middels elders opgedane ervaring kan thans partij worden get.okken. Dat die behoefte ook in i-aanem incerdaad bestaat is tocb bezwaarlijk voor tegenspraak vatbaar. Veel stuntelig werk met ontsieringen, die als verfraaiing zijn bedoeld, maken het werk in de meeste gevallen duurder, dan toepassing van een eenvoudigen stijl, waar door, mits deskundig uitgevoerd, een goed aesthetisch geheel kan worden verkregen. Let men bovendien op de wijze, waarop onze fraaie stadsgedeelten worden mis- voimd en hoe fraaie gebouwen worden ver knoeid, dan acht zij ge entwijiel meer aan wezig aan de noodzakelijkheid om alle middelen aan te wenden, dat in de toe komst zooveel mogelijk te voorkomen. Een dier middelen is zeker het instellen eener Schoonheidscommissie, waarom zij dan ook met kracht bepleit het voorstel van den heer Loosjes e. a. aan te nemen. Zooals men weet, heeft voor kort een fusie plaats gevonden tusschen den R.K. Kring en het Sint-Bavogilde. Gis.e.enavond herdacht dit gilde, thans studieclub van den Kring, het feit, dat het voor drie jaren was opgericht. Bij deze gelegenheid waren alle Kringleden uitge- noodigd, kennis te maken met een Bavogil. de-avond. De belangstelling was boven aiie verwachting goed. Voor een geheel gevulde zaal sprak de voorzitter, de heer B. S. M. Walenkamp, zijn openingswoord. Spreker b.acht hulde aan eenige personen, die zich in het bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor het gilde, n.l. aan den modera tor, den ZE. Pater Dr. N. Th Viaar, aan den voorzitter van „Geloof en Wetenschap" en aan de oud-voorzitters, de heeren C. J. Vierling en R. A. P. Roozen. Daa na sprak de heer Nick J. J. van Op- zeeland over de „V.edesgedachte". In zijn tweeledige lezing behandelde spreker het ka'holiek vredeswerk en beginsel, en de hereeniging der ke ken. In de gedachtenwisseling over het onder werp kwam men tot interessante debatten, welke tot een volgenden avond moesten worden uitgesteld. Bij de algemeene rondvraag bleek, met welk een sympathie het Bavo-gilde in den Kring was opgenomen. Dat de avond zeer zeker een succes Is geweest, blijkt wel uit bet groote aantal 'kringleden, dat zich opgaf, als adspirant- lid van het gilde. Het stud'e-element in den Kring zal zich dus krachtig gaan ontwikke len, wat zeer zeker den opbloei van deze jongemannen-vereeniging ten goede zal ko men. Na den heer van OpzeeJand te hebben bedankt voor zijn succesvolle lezing, sloot de voorzitter de vergadering op gebruikelij ke wijze. Het is aan de afd. Haarlem en O. van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging gelukt Prof. Dr. C Schroder uit Zurich bereid te vinden hier een lezing te houden met licht beelden over bovengenoemd onderwerp op Maandag 12 Maart in „Zang en Vriend schap" in de Jansstraat. Deze lezing zal ook voor zoover er plaatsruimte is, tegen entree voor niet-leden toegankelijk gesteld worden. Woensdagavond 18 Januari geeft Me vrouw Sybrand'-Halberstadt weer een uit voering in het D aconessenhuis alhier. De kleintjes zuilen Spee lied es zingen en vertconen, terwijl ook verschil'ende oudere Zangklassen z;ch zullen doen hooren. De dames Hanna Wa'ler leper en Riek de Vries zullen duetten van Hëndel zingen. Aan de piano mej. Emmy van Eden. In deze gemeente hebben zich in de afge. loopen week 3 gevallen van Diphfher t s voorgedaan. De toestand van den 9-jarige D. de B., die in de R.K. school as" de Cruquums raat van 4 M. hoogte is gevallen en nu in de Mariastichting verpleegd wordt, is goed. Het ongeval zal waarschijn,ijk geen ern stige gevolgen hebben. Opgave betreffende het postkantoor Haarlem over de maand December 19??. Aan bovengenoemd kantoor werd. in den loop der maand 0p spaarbankboekjes ingelegd f 19 ,69.78 en terugbetaald f 214.99774; derhalve nvnder ingelegd dan terugbetaald 26.827.96. boHriesaabed!oeien7UitgegeVen sPaarbank" Door tu«schenkomst van dit kantoor werd ter Direct.e op staatsschuldboelries meeschreven nominaal f 44rX) en af*e. tf" f 'J50' d^halve meer in- dan afschreven f 3?5o. „SfjjL a?"'a' rieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 3. betrekkingen: M. J. de Bilt, gediplomeerde der afd. I Scbeepsbouwkunde, «la scheepsbouwkundig teekenaar bij Boele's Scheenswerven en Machinefabriek te Bolnes. F. P. v?n den Brllaardt, gedip'cmeerde der afd. El-ctro- I techni»l< bij Linde Teves-Stckvis te Sema- rang N.O.I. Mr. G. S'uis, rechter in de arrondisse mentsrechtbank alhier komt voor cp de door het gerechtshof te Amsterdam ter ver- vu'ling eener vacature van raadsheer in dat college, opgemaakte alphabetische lijst van aanbeveling. Een federn'fe tot behoud van natuurschoon? Op 30 Jan. wordt dcor de a'd. Haarlem en omstreken van de Ned. Natuu-histo- rische Vereeniging in de tuinzaal van Brink- mann een vergadering belegd, waar a'*e* vaard'gden van diverse vereenigingen, ge meentebesturen en particuliere personen i.it onze omstreken worden uitgenoodigd om te geraken tot een comité of federatie tot be houd van natuurschoon, in Den Haa1? be staat ook een dergeli'k lichaam dat aldaar is opgericht op in'tiatief van het gemeente bestuur, ter voorlichting van de autoriteiten en tot leiding van de publieke opin'e. Ver schillende vereenigingen hebben reeds hun steun toegezegd. Ten einde vervolging te voorkomen zou den wij. er de houders van bedrijisvergunnin- gen voor den tabaksacci ns opmerkzaam op wi len maken, dat het bedrijfsvergunn ngs- recht ad 5.00 ever het jaar 1928 ten kan tore van den ontvanger der Accijnzen (Klein Heiligland 84), moet zijn betaald vóór 20 Januari 1928 De vereen. Haariemsch-Amsterd-.msch- Kwartier zal Zaterdag 14 en Zon 'ag 15 Ja- nuari haar jaarlijksche club-ter.toonstelling houden in de achterzaal van het café van den heer G. Scheffer, Kleine Houtstraat 44 (café Sportlust). Wij kunnen de liefhebbers gerust een kijkje op deze tentoonstelling aai bevelen, daar niet minder dan ruim 170 vrgels vcor deze club-tentoonstelling zijn ingeschreven, 'levens z-1 er een keur iraaie prijzen uit gestald zijn. Gekeurd zal worden door de Haarlem- sche keurmeesters de heeren P. J .v. Daa- len en L. Gimbrere. Tot secretaris van de Prov. Commissi voor het Buitengewoon L. O. is benoemd mr. dr. F. S. Witteveen, referendaris aan de Prov. Griffie. Voor het te Haarlem gehouden exa men van de Verg. v. Leeraren in Tdcn en Handelscorrespondentie slaagde de heer G. W. H. de Korte, alhier voor het praktij.c diploma Engelsche Handelscorrespondentie. Tengevo'ge van een motordefect kreeg gisteravond de electrische trein, die te 7.15 uit Amsterdam was vertrokken, te Haarlem meer dan een half uur vertraging. De reizi gers gingen voor een groot deel over in den volgenden uit Amsterdam komenden trein. Toen het defect weer hersteld was, is de trein die uit tien wagens bestond naar Rot terdam vertrokken. Bij b okpost J. nabij bet station Laan van N. O. Indië te 's Graven- hage weigerde de motor echter weer en bleef de trein stran. De Parijsche trein, die achter den electrischen trein volgde moest dientengevolge stoppan en kreeg een kwar tier vertraging. De electrische trein is later van het station- Den Haag door een loco motief opgehaald. De Propaganda-tuin bij Duin en Daal. Om financieele redenen heeft de afd. Bloe- mendaalVelsen van Tuinbouw- en Plant kunde indertijd moeten besluiten, den be kenden propagandatuin, voor Hotel Duin en Daal gelegen, op te heften Het verlaten kind scheen dus gedoemd, te moeten ver dwijnen. Thans heeft 't echter een nieuwen verzorger gekregen 't Is namelijk geadop- teerd door de directie van Hotel Duin en Daal. Moge het dus een betere toekomst tegemoet gaan, dan zijn kwijnend bestaan van de laaste jaren zou hebben doen ver moeden. De schoolbioscoop. 't Is reeds lang geleden, dat op advus van de plaaiseliike Commissie van Toezicht op het Lager Un- derwijs, 't gemeentebesluur besloot, vo<'r een jaar een proef te nemen met de school bioscoop, zooals die dooi de N.V. Poiygoon te Haarlem wordt geëxploiteerd. Thans is de zaak geregeld en zal de eerste "non- stelling gegeven worden op Donderdag 19 Jan. a.s. Alsdan zullen dc leerbngen der 2 hoogste klassen van school C, die der Böemendaalsche Schoolvereen.ging en d« 6de klasse der St. Theresiaschool te B:oe. mendaal in school C (D Génestetweg) te zamen komen, om een voorstelling bij te wonen Vertoond zul.en worden 3 afdeelin- gen van de film. De Rijn van Lobith naar Zee (van Lobith tol Rhenen) De andere scholen komen aar. de beurt op Donderdag en Vrijdag, 19 cn 20 Januari. Besmefte'ijke ziekten. In deze ge meente hebben zich in de afgeloopen week 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Arme millionElr. Met dit blijspel in drie bedrijven van Mar. Jansan, gaf de R.- K. Vriendenkring in Zomerlust een tooneel- avond. Door den heer Geers werd de avond ge- opend met een kort woord ter inleiding. Spreker drukte er ziin spijt over uit, dat de belangstelling niet zoo groot was als op andere avonden. De stemming liet niets te wenschen over en bleef ook den geheelen avond zoo, en op dat gebied is Vriendenkring altijd wel bijzonder gelukkig. Voor een deel krmt het slagen daarvan voor rekering v:n het or kestje uit Haarlem, dat zich uitstekend van zijn taak kweet. Het stukje werd vlot gespeeld. Vooral Frank was een goede vertolker van zijn rol. In Bobby Frank zagen we een nieuwe ling op de tooneelplanken. Zijn kunn -n toonde echter voor een nieuweling wel zooveel, dat hij voor ..Vriender kring een goede kracht zal worden. De hatelrrtten gaven gewiekst spel. Met hun streken be haalden ze een groot succes, vooral waar het ging, om de politie le mirieiden. Co vert, de huisknecht, dien we niet op het programma kenden vrnden, had daar wel een vooraanstaande plaats mogen hebben, want hij typeerde zeer juist en acteerde goed. Ook de kleine rolletjes faven te hooren, dat „Vriendenkring" heel mooi vooruitgaat op bet moeilijke pad der dilet tanten. Na afloop was er een gezellig s-menzijn terwijl de heer Geers nog eens extra op wekte om door het koopen van loten ooi het doel van „Vriendenkring" goed te steu. nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9