In en om Haarlem 1» Voornaamste Nieuws VRIJDAG 13 JANUARI 1928 EEN PARTIJBUREAU VOOR DE R. K. STAATSPARTIJ. I BUREAUX: NASSAULAJXN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16755 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIFR EN TWINTIG UREN NAPET OMGEVAL. STICHTING VAN HET „D r. SCHAEPMANFONDS". Katholieken van Nederland! Uit den Gemeenteraad. PLECHTIG DANKLOF Z.Eerw. Pater DE GREEVE S.J. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 597#, ABONNEMENTEN: tooi Haarlem ea Agentschappen: per weck 23 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. AUe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de ei zekeringsvcor waai den f Qflflf) Leven-lange gel.eeli ongeschiktheid tot werken door f yen hij een ongeval met f OCA bij verlies van een hand, f IQC bij velies van een f Gfl bij 'n breuk van f JE ft bij verlies v. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen vuUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 uU.' doadelijaen aflcopA AuU. een voet of een oog; 1 lev.* duim of wijsvinger; 1 SU*" been of arm; 1 tM." ar.dere vir een vinger. Het Bestuur der R. K. Staatspartij in Ne derland richt zich tot U. met een gewich tige en ernstige zaak, welke heden in alle Katholieke bladen aan het katholieke volk wordt voorgelegd. Die gewichtige en ernstige zaak ia: de oprichting van een Par ijbureau De R. K. Staatspartij is de grootste po litieke partij in Nederland. Zij ve-eenigde in 1925 ongeveer 900.000 s'emmen op hare lijsten, en telde in 1927 blijkens de contri butie-afdracht 335,605 partijleden, in ruim 1200 afdeelingen georganiseerd. Deze mooie partij-o-ganisatie fungeerde tot nu toe op lofwaardige wijze in verkie zingstijden als verkiezings- en propaganda- apoataat Doch de nieuwe tijden stellen aan onze partü-organisatie nieuwe en hoogere eischen. Het algemeen mannen- en vrouwenkies recht s'elt onze pa-tij voor eene grootschc taak: de politieke ontwikkeling en scholin* van het gehéêle Katho'ieke vo'k. De na moeizamen strijd verkregen poli tieke eenheid van Nederlands Ka'holieker eischt intensieve en actieve bewerking va" het politieke arbeidsveld. Want géén mid del is voor het behoud dier eenheid doe'- treffonder dan een goede ge'eide en k-ach- titf ootnVpirfo partijwerkzaamheid welke het katholie'-e volk weet te ontwikkelen, wee' te boeien en te bezielen en betgeen in d't vo'k leeft, weet tot uiting te brengen en op harmonische wijze weet te verwezen lijken. Mn vraagt van de R. K Staatspartij, volkomen terecht! dat zij aan deze eisctien ral vo'doen. Da' zii zal zijn een hecht bo'werk voo" het katho'ieke volk in den po':»ie6en striid. waarin a'fon rich vei lig en "thuis" rtevoeten. DM zij paraat zal zijn voor he' werk. dat het hare is, en im mer op haar post. waar de staatkundige be landen der pa-fij-leden en van geheel het Katholieke vo'k moeten worden verdedigd Wanneer m°n ziet. hoe de andere nolitieke pprtiien hunne organisatie, technisch en pronagandis'isch. uithouwen en verstevigen woedt terecht de kwestte van vertrouwen in. eigen narHi-orgeni.afie gesteld, die zoo groot en krachtig j. Rn men vraagt: wat doe' giï? Zit gö stil? Wanneer men in de toekomst schouwt, en zich afvraagt: hoe zal het katholieke volk na ''""'allen Jaren op politiek gebied zich houden? dringt zich aan ons de vraag nn* hoe staat onze jeugd tegenover ons politieke werk? En dezelfde vraag komt op ten aanzien Van da deelname der vrouwen aan den po'itie'<"*n arhe'd In 1926 heeft de R.-K. Staatspartij zich gereorganiseerd. Gerezen moeilijkheden ziin opgelost. Maar daarmede Is die reorganisa tie nog niet geslaagd. Daarvoor moet aan die nieuwe vorm°n levende en gezonde inhoud worden gegeven. Dëarvoor moet hard gewerkt word°n. Ziet daar. Katholieken van Nederland in korte trekken het werk. dat te doen is! Het is ons werk, het werk van de Katho lieken van dezen tiid! Gaan wit dit achteloos voorbij, de hech te posi'ie der Katholieken oo staatkundig terrein zou verloren gaan. En de geschie denis zou ons geslacht wreken, en het noe men een geslacht van verspelers van een kostbaar erfgoed Gii allen wilt. dat dit voor ons Volk en voor de Katholieke belangen hoogst nood zakelijke werk worde volbracht! Maar dit is niet mogelijk. het fs de innige overtuiging van Uw Partijbestuur, zonder een Par'ijbureau. Het Partijbureau, de smidse onzer partij, waar nimmer rustend de werktuigen wor den gesmeed, door de partijleiding aange geven, ter bewerking van het politieke ar beidsveld. Het Partübestuur. de motor, die, nimmer stilstaand, steeds nieuwe kracht ontwikkelt voor de politieke beweging en groei van ons Katholieke volk. Het Partijbureau, de ijverige en nauwge zette uitvoerder van de Partiibesluiten, de steun van-allen, die op politiek gebied wil len medewerken. Het Partiibureau is onmisbaar! Wii willen niet stil zitten, wij willen den arbeid, doch dan vragen wii: maakt ons dat mogelük. geeft ons een Partiibureau! Maar dit bureau moet niet op wankele grondslagen gevestigd worden. Het prestige onzer Partij duldt niet een korte proefne ming met een roemloos einde. Daarom staat dit voorop: de financieele grondslag moet zeker en veilig gelegd, voor aleer met het bureau wordt begonnen. Het partijbestuur doet daartoe een ern stig beroep op het Katholieke volk van Nederland, een beroep op steun en mede werking tot vorming van een stevig fon^s. dat tot een bedrag van circa 700 000 gulJefi moet worden gevormd. (Men zie hieronder een begrooting.) Schrikt niet van dit bedrag, ais allen medewerken, en dit staat voorop, ge heel Katholiek Nederland moe» deze zaak als hare zaak inzien en begrijpen, zullen wii slagen. Dit fonds zal den naam dragen van HET DR. SCHAEPMAN-FONDS. eene geheel afzonderlijke stichting, waar van het Dageliiksch Bestuur der Partij de verantwoordelijke leiding zal voeren, onder contróle van een Raad van Bijstand en een daaruit gevormde Belegg'Bgs-Commissie van drie personen In alle Kieskringen zijn Kringcomité s ge vormd, (men zie bieronder de adressen dfier comité's). welke, onder leiding van het Partübestuur als Landelijk comité en van het Dagelijksch Bestuur als Uitvoerend Comité, de actie zullen voeren. De actie is tweeledig: individueel en col lectief De eerste geschiedt door persoonlijk be doek. de tweede door propaganda onder bet geheele Katholieke volk. Ieder Kringcomité bepaalt de eigen pro- paganda-wijze. Door propaganda-biljetten, door verkoop Tan bonboekjes, door inteekenlijsten, door aansporing tot rechtstreeksche inzending van gelden, enz., enz. Propagandisten, treedt naar voren! Hier is werk naar Uw smaak! Helpt ons medle! Onze actie staat in het teeken van onzen grooten Dr. Schaepman, wien wij in 1928 onze eerbiedige hulde willen brengen bi de herdenking van zijn verscheiden vóór 25 jaar. Die hulde zullen wij brengen in den vorm van de stichting van het Dr. Schaepman- fonds. Hij is de grondlegger, de stichter onzer Partij. Wij zullen geheel in zijn gees' handelen door de verwezenlijking van dit grootsche plan! En nu: vooruit! Allen, die eenig belang stellen in ons politiek leven, helpt mede, door woord en daad Allen, die iets voelen voor de goede Ka tholieke zaak, beseft, welke groote belan gen op het spel staan bij een gezonde en krachtige ontwikkeling onzer Katholieke partij-organisatie. Medewerking, medewerking, en nog eens medewerking! Dat vragen wijl Gods zegen zal op dit plan rusten. Het politieke werk is geen persoonlijke liefhebberij van enkelen. Het politieke werk is niet te vereenzel vigen met kleine personen-politiek uit ver kiezingstijden. Dat is de kleine mensche- lijke kant. helaas niet altijd te vermijden. Het politieke werk, waarvoor wij thans belangs'elling en steun van Katholiek Ne derland vragen, is de bevestiging en ver steviging van de staatkundige positie van het Katholieke volk in ons Vaderland. Het Nederlandsche volk in ziin geheel te bezielen met den geest van onderlinge broederschap, van vrede in Christus' Rijk, het met dien geest bezield de staatkun dige dingen te leeren zien en beoordeel en dat is hét politieke werk van ons Ka tholieken, bezien sub specie aete-nitat's": tot Gods eer en het Heil der ziel-nl Aan dit werk zal God Zijp zegen niet onthouden! Namens het Bestuur der R.K. Staatspartij. Het Dagelijksch Bestuur, Ruys de Beerenbrouck. Voorzitter. M. van Hout. Onder-Voorzitter. J. N. J. E. Heerkens Tbijssen, penningm A. C. de Brnijn. Frans Teulings, Secretaris. H. A. M. T. Kolfschoten, Adj.-Secr. Januari 1928. Toelichting op de plannen voor een Partlj- bureau der R. K. Staatspartij. Rebooting: O Een voorlooplge en bescheiden begroo ting ontworpen voor een Partijbureau, in eerste instantie bedoe'd als een stevig op gebouwd en goed functionneerend secreta riaat luidt als vo'gt: 1 Huur en onderhoud gebouwen 2500. 2. Verwarming en verlichting 500. 3. Afschrijv. installatie kantoren 7.50. 4 Kantoorkosten 1500. 5. Telefoon en telegrammen 500.— 6. Porti m 1000. 7 Reiskosten 1500. 8. Abonn. en tijdschriften 500. 9. Lidmaatschappen 250. 10. Bib'iothetk 500. 11. Propaganda en diversen 2500. 12. Personeel 13000. 7. Als zéér krachtig propagandamiddel heeft het Comité van Actie de medewer king verzocht van de R.K, Pers, welke spontaan is toegezegd. 8. Naast de algemeene collectieve pro- oaganda door de partijorganisatie, wordt gevoerd een individueele propaganda door oersoonlijke bezoeken van het Uitvoerend Comité in overleg met de Kring-Comité's. Stichting „Hét Dr. Schaepmanfonds." 1. De Stichting heeft ten doel de door haar ontvangen gelden op soliede wüze te beleggen en uit de revenuen een Bureau ten behoeve van de R.K. Staatspartij in stand te houden, zoo mogelijk gehuisvest in een „Dr. Schaepman-huis". 2. Het bestuur der Stichting wordt ge vormd door het Dagelijksch Bes'.uur der R. K. Staatspartij, bijgestaan door a. een Raad van Bijstand en b. een Beleggings-Commis- sie. 3. De Raad van Bijstand bestaat uit het Partijbestuur en een onbeperkt aantal le. den, te benoemen door het Partijbestuur. 4. Uit dien Raad van Bijstand worden drie personen door het Partijbestuur aan gewezen, die dc Beleggings-Commissie vor- vormen. Zij dient het Stichtingsbestuur ,an raad ter zake van de belegging der fonds gelden, en brengt «aarlijks verslag uit over haar bevindingen aan den Raad v. Bijstand. Het ligt in de bedoeling, bij welslagen van dezen opzet, ter gelegenheid van het 25-jarig Herdenkingsfeest van het overlijden van Dr. Schaeprrao in 1928, een grootschen nationalen Huldigingsdag voor den grondleg ger der R.-K. Staatspartij te organiseeren. Het Kringcomité in den Rijkskieskring Haarlem is samengesteld als volgt: Mr. J. Heerkens Thijssen, Plein 13, Haarlem, voorzitter. Totaal 25000— Als ideaal moet worden gestreefd niet enkel naat een uitgebouwd Partijsecreta riaat doch (behalve en naast dit Partij bureau in engeren zin) naar een goed toege rust wetenschappelijk Partij-instituut a|s kracht-centrale voor Partijleiding, Partij leden en Kamerfracties. Zóó opgezet is er een fonds van 1.000.000 In engeren zin genomen bij soliede kapi taalbelegging zal 6 A 700.000 gulden noodig zijn. Opgemerkt zij nofi. ^a' "c kosten voor vergaderingen van Partijraad, Partijbestuur Commissiewerk e d. zooals tot nu toe uit de de gewone contributies (circa 10.000. per jaar) worden bestreden. De boven staande begrooting betreft dus alléén het zuivere Partijbureauwerk. PROPAGANDA-OPZET. 1. Het Partijbestuur is als zoodanig het landelijk Comité 2. Het Dagelijksch Bestuur is het centraal uitvoerend Comité. 3. Uit het Centraal uitvoerend Comité is gevormd een Comité van Actie, bestaande Ui Jhr Mr. RUYS DE BEERENBROUCK, voorzitter. Mr FRANS TEULINGS gedelegeerd lid. Mr. H. KOLFSCHOTEN, secretaris- penningmeester. Bij dezen laatste (Frankenslag 8, Uen Haag, Postrekening 132750 Telef. 53095), is het bureau van de geheele actie 8 tigd. 4. In iedere kieskringorganisatie is ge vormd een Kring-Coirité met een Kxing- secretaris-penningmeester Ieder Kringcomité voert de propaganda naar eigen inzicht. De Kringbesturen zijn in de gelegenheid gesteld hunne gedachten daaromtrent te geven en deze zijn in een leiddraad verwerkt, door het Comité van Actie aan de verschillende Kringco- mité's medegedeeld. 5. Door het Comité van Actie wordt gra tis propaganda-materiaal ter beschikking gesteld voor de plaatselijke Kiesvereni gingen en propagandaclubs. (Circulares met inteekenstrook. Bonboekjes, Inteeken lijsten, Leiddraad voor de propagandisten). Alles te bestellen via de Kringsecretarissen. 6. Voorts wordt binnenkort uitgegeven een Schaepman-draagpenning en za' nev?r" derd worden het houden van vergaderin gen gewijd aan de nagedachtenis van Dr Schaeoman en diens beteekenis voor e R.K. Staatspartij. Op deze wijze is de actie tevens ook onmiddellijk politiek nuttig voor de partijleden, die de vergaderingen bij wonen. Het Comité van Actie is doende een sprekerslijst aan te leggen van personen, die bereid zijn over deze actie bet woord te voeren in de Kiesvereenigingen. J, J. B inkman, Anegang 19, Haarlem, (voorl.), secr.-penningm., Postr. 135737. Mr. P. J. Reijmcr, Hilversum; R. C. H. van Cranenburgh, Haar'em; A. J. Loerakker, Haa-lem; J. W. A. Beijnes, Haarlem; J. Ph. H. Castricum, Haar'em; J. A. A. Straman, Ouder-Ams'el; J. J. Klarenbeek. Plaricum; J. P. Nijssen, Ve'sen; J. A. Overmeer, Nieuw-Vennep; P. J. M. v. Te'ering, Haa"- lera; Mr. Th. Westerwoudt, Bloemendaal. Het Kringcomité in den Kijkskiestring Helder is samengesteld als volgt: Dagelijksch Bestuur: Mr. A. J. M. Leesberg. Alkmaar, voorz. G. Barnhoorn, A'sendelft. secr.-penning- meester, Post-, 135839. Pastoor J. G. v. d. Loos, Uitgeest; Pastoor Th. J. van Noord, Nocd-Scharwoude; Mr. H. A. J M. Kusters, Alkmaar. Het Comité. Pastoor H N. P. J. Be-khout-Cocksdorp; Commi-ndeur, Spanbroek: van d"n Heu vel, Akersloot; Janssen®. Egmond-bforen: C. Kramer, Zuid-Scbarwouden-, Th. Kop schoten, Edam: S. J. J. Luvckx. Hoorn' S. I.uvckx-de Rüo; Pastco- Ch. F. J. M. de Meu'der. Deer Fn<fcwa-rd: Meijer, Ou-1" Niedorn; Fr. Middelhoff. Purrnerend: S. M. M'ddelho'f, Foo-'k-rspel; H. C. M. Nünei' Helder' Th. H. Ove-tonm, Scbsrfen; N. J. M. "aat, Ver"erfhon': G. P. Reumer Zaan dam' C. Rood. Bnvnk'rspel: Frhründp'- ^rooteb-nek; Dr. Sc^e-en, Lut'ebroek; T„ "neet Alhmaar: J, ValkerinA T «twpinn' G. H. Ver'-ade, Alkmaar; G. de Wo'f, Pur rnerend. Het Kringcomité in den Rijkskieskring Leiden is samengesteld als volgt: J. P. Gouverneur, Srssenheim, voorzit'er. A. C. van Berk el, Karnemelksloot 58, Gouda, secr.-penningm., Postr. no. 135792. Th. A. Hondük, Laad Boskooo. Boskoop. De politiek druipt dezen keer van alle kanten uit het begrootingsdebat. Daarom moeten wij over de discussies betreffende de verkiezingen, de wethoudersbenoemingen en de verhoudingen in het college van B. en W. nog iets zeggen. Met dit laatste punt begon mr. Sl'ngenberg gisterenmiddag z;jn groote rede. Heel handig wist hij zijn be toog zóó in te kleeden, dat de sociaal-de. mocraten voor dit dilemma kwatren. te staan: óf wel hun wethouder opgeven, óf wel verklaren, dat zij de verantwoordeli-h- heid voor het financieele beleid mede aan vaarden, Het was een knap stukje rede naarskunst, gelijk trouwens heel de rede van den wethouder van financiën tot een van de beste behoorde, welke de laatste jaren in den Raad zijn uitgesproken. De heer Reinalda heeft niet nagelaten d' n handschoen op te nemen. In een eveneens verdienstelijke rede wij willen dit niet verzwijgen, ook al zijn we het met het grootste deel niet eens ze'tc deze wet houder uiteen, hoe hij zich het bestuurs beleid van Haarlem voorstelt, waarop we aanstonds nader terugkomen; om dan te besluiten, dat voor de sociaal-democraten het antwoord op de vraag, of zij zitting zullen nemen in een college van dagelijksch bestuur slechts hiervan afhangt, of de be treffende functionaris in het belang der ar beidersklasse meer kan doen in het dage lijksch bestuur of in den Raad eener ge meente. De heer Reinalda liet het echter ditmaal niet bij deze vage verklaring, maar voegde er aan toe: of hier in Haar'em de sociaal-democratische wethouder de ver" antwoordelijkheid van zijn functie nog lan" ger zal kunnen dragen, zal afhangen van de behandeling van deze begiooting. Hier werd dus zeer positief stelling genomen. De verklaring wekte eenige sensatie, te meer, omdat de wethouder er verder niets aan toevoegde maar zijn rede plotseling el- brak, waardoor hij het effect van zijn de claratie ongetwijfeld versterkte. Hierdoor heeft deze begrootingsdiscussie een ongewone beteekenis gekregen; en al is men afgaande op vroegere ervaring6" geneigd te meenen, dat het wel los za' loopen en er wel iets op gevonden zal we den, de afwikkeling van dit door den beer Reinalda gestelde probleem is niettemin in' teressant. Op de langdurige discussies, welke a0^ over de samenstelling van het college van B. en W. gehouden zijn. zullen we nu maar niet verder meer ingaan Al was het woor denspel van den heer Reinalda heel ver makelijk, vast is blijven staan, dat de S. D. A. P. met haar onmogelijken eisoh van twee wethouders op nog geen derde van 't aan'aj zetels in den Raad, een heel gevaarlijk spe' heeft gesieeld en dat het figuur der ove rige partijen met uitzondering van den f Bond, heel wat degelijker, karaktervoller en politiek juister is geweest. Dat heel' o^k de heer Gerritsz in repliek niet weg kunnen praten. Nu wij het toch over de politiek" heb ben, doen wij goed in dit verband gewag te maken van een indrukwekkende impr0' visatie welke mr. Heerkens Thijssen dade lijk na de rede van den heer Reinalda hield. De soc.-dem. wethouder had ge sproken van de Katholieke arbeiders, die door drogredenen hunner partijgenoo'e" worden afgehouden van de plaats, waar eigenlijk thu's behooren: de S. D. A. F' De katholieke wethouder nam het dade- lijk v0?r Roomscbe Staatspartij "P schilderde eerst in het algemeen de opva^" ting der Katholieken over den Staat en den plicht van den staatsburger, welke word bepaald door het gevoel van afhankelijk- he d, hetwelk wij allen tegenover den Schepper hebben; stelde h'ertegenover, boe klein de onderlinge geschillen worden, wan neer men het over zulk een groot begin sel eens is er. hoe speciaal in Nederls"" de R.K. Staatsoartij een voorbeeld is da' de bewondering van heel ?et buitenland trekt. Dat zulk een par'ij u t b e g i n* s e 1 baar kinderen vast houdt, behref' 'och waarlijk geen verwondering. Wij we ten immers maar al te goed. dat, wie de partij verlaat en naar hei socialisme over loopt, ook zijn godsdi"nst, zijn hoogste goed, verliest. Aan deze beschouw ng knoopte de wethouder nog een pract'sche waarschuwing aan het adres van de S. D. A. P. in Haarlem vast. H»m was ter oore gekomen, dat armbezoekers hun positie. misbruikten voor socialistische propagan da, door te zeggen: Kom bij ons, dan krijg je meer! De wethouder waarschuwde krach tig tegen deze onduldbare handelwijze; van niemand, van welke parlij hij ook is, zal zoo iets wórden getolereerd. De heer Gerritsz liet bij de replieken een krachtig protest tegen deze waarschuwing van weihouder Thijssen hooren en eischte, dat voluit na men zouden worden genoemd. Het ging z.i. niet aan een groote partij zoo maar zon der meer met zulk een ernstige beschuldi ging in het openbaar te beladen. Tenslotte uit het politieke debat nog een paar opmerkingen van mr. Bruch. Dezen wethouder had men zoo goed als buiten de algemeene critiek gehouden. Alleen was zijn naam nu en dan genoemd in verband met de samenstelling van het college van B. en W. waarbij hij dan als „democraat" werd aangemerkt. Mr. Bruch greep deze gelegenheid aan om een interessante uit eenzetting over politieke en sociale demo cratie te geven. Belangwekkend was daarbij wat de heer Bruch zei over de gemaakte opmerkirgen, dat de heer Wolzak in zijn Partij de conservatief was tegenover hem, mr. Bruch, den democraat. De verschillen bepalen zich altijd tot kleinigheden; n.aar zou het niet eens kunnen gebeuren zei mr. Bruch dat in de toekomst de „con servatief", die tegen verschillende over heidsmaatregelen is omdat zij het indivi du te veel leeren aanleunen tegen een an der, op den duur meer democraat zal blij ken dan wie men thans als zoodanig gelieft 'e betitelen? In ieder geval moeten we met dat woord „democratisch" uiterst voorzich- li8 zijn. Het groote moment van den dag van gis 'eren was inmiddels de rede van mr. Slin- Senberg, die negen kwartier gesproken heeft, zonder de aandacht te verliezen; een rede, die des te meer effect had door de verklaringen van weihouder Reinalda onmiddellijk daarna, verklaringen, die er rechtdraads tegen in gingen. Mr. Slingenberg dan heeft bewezen, dat financieele positie van Haarlem gezond is. Wie over een krappe begrooting pra ten vergeten ten eerste, dat wij het vo- r'8 jaar de opcenten op het personeel ver- laagd hebben, wat dit jaar 300.000 min der in kas geeft; ten tweede, dat 1928 met een twee ton lager saldo opent dan 1927, dat is dus samen een versch:I van een kalf millioen bij 1927, Vervolgens mag wor den gezegd, dat de annexa'ie niet op fi- Pancieele gronden is gevraagd, maar voor uitb'eiding van grondgebied. Wanneer dus in de eerste overgangsjaren Groot-Haar- lem er minder gunstig zou voorslaan dan Klein-Haarlem, zou dit begrijpeliik zijn. Men houde b.v. rekening met de nadeelige saldi van Spaarndam en Schoten, die te zanien vijf ton kunnen bedragen, af te schrijven, naar wordt voorgesteld, in tien iaar. Gedeputeerde Staten vinden dit goed. Dan zijn er voorts de schadevergoedingen, uit te keeren aan de gemeenten, waa- van stukken zijn geannexeerd. Mr. Slingenberg Saf interessante cijfers over de schadebe- 'ekening van Heemstede, d'e waarlijk wel wat „aan den hoogen kant" isl Niettemin zijn op de begrooting 1928 voor de scha devergoedingen de maximum bedragen uit- ëetrokken. Ziedaar, waarom de beg'oo'ing "krap" is. Van den anderen kant zit er rok veel muziek in. Uit de laatste mededeeling volgt al reeds, dat de voo- de schadever goeding uitgetrokken bedragen veel te hoog zijn. Ook de belastingen zullen mee vallen; met een zeer aannemelijke bereke ning schatte de wethouder de opbrengst van de eigen gemeenteliike belasting op negen ton Men voelt echter, dat de an nexatie alles op losse schroeven heeft ge zet; bij de begrooting is geen houvast aan vroegere cijfers. Het zou daarom on- verantwoo-delijk zijn om van de inkomsten °ok maar iets af te nemen. Veilig kan men voorsnellen, dat het belastingnerrentage °P l'A pet. zal kunnen gehandhaafd wor den, wat in de gegeven omstandHhed-n fopening der begroot'ng met een half mil lioen minder dan verleden jaar enz.) fei- telük een belasHndverlaging zal beteeke- nen. En wanneer dit eenmaal vast staat, kan worden nagegaan in hoeverre de ta rieven verlaagd kunnen wo-den. Hiervoor is trouwens geen haast. Haarlem maakt te genover andere gemeenten een heel goed figuur- Voor gas wordt b,v, 8.72 cent be- Op ZONDAG 15 JANUARI 192:, ('s avonds 7 uur) in de Kerk van de H. Jozef (Jansstraat). FEESTREDENAAR Ter herdenking van het 10-j'arig bestaan der afd. Haarlem van de R. K. Rcclasseeringsvereeniging. HET BESTUUR. taald tegenover 7 cent voor den oorlog Men heeft dus waa.lijk niet te klagen. In Rotterdam, met een socialistischen wethou der voor financiën, staken de verbruikers van stroom (winkeliers) omdat de gemeen te zooveel uit het Electriciteitsbedrijl neemt En wat de belastingen be .reft, voor een gezin van drie kinderen betaalt men bij een inkomen van in Haarlem in Amsterdam 2000 28.50 42.- 3000 74.— 102.— 4000 124.— 163.— terwijl men in Amsterdam de opcenten op het personeel van minimum 50 op 90 heeft gebracht. Men kan dus niet zeggen, dat in Haarlem de kleine man het slechter heeft dan in Amsterdam! Onder het beheer van wethouder Wibaut zijn voorts de u'tkee- ringen uit het Electr. Bedrijf van 3 mil lioen in 1922 op 6 millioen in 1927 gebracht. Alles bijeen kon de wethouder den li- nancieelen toestand van Haarlem, zeker voor de toekomst, dan ook niet anders dan gunstig noemen. De crisisleeningen zijn wel dra afgelost; de belastingen beloven een hooger opbrengst dan de ramirg; er is nog in uitzicht hulp van het Rijk. Dus s'.aan wij voor een goede toekomst, mits wij vooral in den overgangstijd een voorzichtige po litiek voeren. De rede van den Wethouder werd wat zelden voorkomt met krachtig applaus begroet. Wethouder Reinalda nu staat lijnrecht te- geno^fer deze voorzichtige polidek, een po litiek, welke hij minachtend noemt het kij ken naar de 1/^ pet Wethouder Reinalda noemt de annexatie van Haarlem volgens 't kleine plan een ongelukkige oplossing. Dat zijn we met hem eens. Hij wil nu reeds op het standpunt gaan staan, dat Haarlem alle omliggende gemeenten moet annexeeren Zonder de groote inkomens kan Haarlem n.m. zijn sociale plichten niet vervollen. In- tusschen, die groote annexatie is er nog niet en tyje nuchter tegenover deze zaken staat, weet wel, dat er nog we] een kwart eeuw voorbij kan gaan, eer we zóóver zijn. Als er inmiddels niet een geheel apdere methode van samenwerking van gemeenten voor in de plaa's komt! Toch doet de heer Re'nalda, alsof dat, wat men wenscht, het. zelfde is, als dat, wat men heeft. Hij wil geen begrooting opmaken op basis van de billijkheidshalve te verwachten inkomsten, maar eerst opzetten wat de kosten zijn van alles wat wenschelijk is en dan optel len, hoeveel belasting er moet worden op gebracht, natuurlijk met een enkel nrogres- sieve heffing. En wanneer de heer Reinalda aan het optellen gaat, dan sta men vast! Er moeten millioenen worden u:tgetrokken voor havenplannen, want met den grond aankoop komen we 25 jaar te laat. Dan zul- De gemeenteraad van Zandvoort heelt gisteren besloten, dat geen Lunapark m de gemeente gehouden zal worden. De directeur dér Rotterdamsche Deposi to- en Effectenbank is gearresteerd a!s ver dacht van verduistering van effecten en geiden- Te Oegstgeest is een steiger ingestort; twee werklieden werden ernstig gewond. Te 's-Gravenhage zijn gearresteerd mr. M, K. en mr. L -P. D., commissarissen der gefailleerde maatschappij voor scheepsver- band te Amsterdam, verdacht van verduis tering van pandbrieven tot een vermoede lijk bedrag van 4 a 500.000. Voortgezet is voor de Hcagsche recht bank de geruchtmakende zaak van de in braak aan de Houtrustlaan te 's-Graven- fcage, gevolgd door den moordaanslag op irspecteur Paul; het O. M, persisteerde bij zijn eiscb. De Fransche communistische Kamerleden Cachin en VaillantCouturier gearresteerd. Briand heeft het antwoord van Kellogg, inzake het anti-oorlogsverdrag, ontvangen. Te Brussel wordt door nationalistische jongelieden een sovjet-tentoonstelling ver- weesü. Ontploffing fn een Japansche ruurwerk- labriek; 17 dooden. len we veel uitgaven moeten doen om de industrie te lokken; bouwplannen zullen moeten worden gemaakt en voor millioenen gronden moeten aangekocht om de volks huisvesting te bevorderen; de openbare ge bouwen zijn ten eenenmale onvoldoende; honderdduizenden zijn. noodig voor scholen bouw. Dat alles ontbreekt op deze begroo- ting. Er wordt alleen maar gekeken naar wat gedaan kan worden, zonder dat bet percentage lA behoeft te stijgen. Wethou der Reinalda, die dus leeft naar het begin sel: „Geld spielt keine Rolle", ziet voorbij, dat lage belastingen ook goede sociale po litiek kunnen beteekenen, dat zij het leven vlot kunnen maken, dat zij werkgelegenheid kunnen scheppen en de algemeene welvaart kunnen doen toenemen; dat zij vooral voor Haarlem bitter noodig zijn, zoolang bet „groote plan" van den heer Reinalda nog geen werkelijkheid is geworden. Zoolang we dus nog Groot-Haarlem omringd door Heemstede en Bloemendaal hebben, lijkt de reëele en voorzichtige politiek van de meerderheid van het college van B. en W. en van den Raad nog de meest aanbevelens waardige. Die van den heer Reinalda lijkt meer op: het betere is de vijand van het goede. In de avondzitting zijn de replieken tot in den nacht voortgezet, zonder ook maar iets nieuws op te leveren. Gaat men op de ze wijze voort, dan zal 't mogelijk zijn dat de perstribune in April den Raad 'n mandje gele tulpen uit den kouden grond aanbiedt, bij zijn honderste zitting, gele tulpen, om den aard van onze waarachige gevoelens te symboliseeren. Een dezer dagen opende H. van Tol, uit Volendam, aan de Ursu'as'raat no. 1, nabij de Nassaulaan, een zaak in levende visch, conserven en aanverwante artikelen. De verbouwing van dit perceel is geschied door B. A. Hoenderdos, het timmerwerk door J. P. van Kipshagen. In korten tijd is het oude perceel omgebouwd tot 'o modernen visch- winkel. De winkel Is van binnen geheel wit betegeld en levert een frisschen en prettt- gen aanblik op en voldoet aan alle eischen van hygiëne. Een groot aquarium voor le vende paling is in den winkel aangebracht, waaruit men rijkelijk keus kan doen. Dit ia eveneens geheel van witte tegels vervaar- digd. Met recht is hier de benaming „Eer ste Volzndammer Vischhandel" ontleend aan het karakteristieke visschersdorp aan de Zuiderzee, H. Tol is een rasechte Volsndammer.. Met het oog op de toekomstige drooglegging der Zuiderzee, waardoor wellicht broode loosheid ontstaat voor de visschersbevol- king van Volendam, heeft H. Tol zijn dorp verlaten, om in Haarlem dezen vischhandel te openen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1