Buitenlandsch Nieuws. levend ingemetseld RADIO-OMROEP. VERHASEH's ilKO, de overheerlijke FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Groote Bonbon van 17 In een ons. De uitvoering van het Vredesverdrag. RECHTSZAKEN. De inbraak in de Tweede v. d. Boschstraat te den Haag. De inbraak aan de Houtrustlaan te den Haag, gevolgd door den aanslag op Inspecteur Paul. Een drama te Nieuwer-Amstel. KERK EN SCHOOL Uit de Missie. FINANCIËN. De debacle van de Veendammer Hypotheekbank. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. Aei communistisch schrikbewind in China. De slachting in Kwantoeng. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Sjanghai schat men dat het aan tal personen, dat ten slachtoffer is geval len aan het communistisch schrikbewind in de districten Haifoeng en Loefoeng, in de provincie Kwantoen, dat twee maan den ononderbroken voortduurde, op tien duizend. Het kwam vaak voor dat in één sted of dorp honderden personen werden vet moord, in enkele gevallen zes- of ze venhonderd. Zij, die zonder vorm van pro ces werden doodgeschoten of onthoofd, wa ren er naar men meent nog gelukkig aan toe vergeleken bij degenen, die den martel dood stierven doordat ze langzaam aan stukken werden gesneden. De podiums van communistische vergaderingen worden ver sierd met de hoofden, die gedurende ver gaderingen werden afgeslagen. De slacht offers zijn kapitalisten, grootlandbezitters, kooplieden, dorpsnotabelen en allen, die verdacht worden van gebrek aan commu nistische sympathieën. Alle sporen van het privaat bezit worden vernietigd. Het blad „China Spherre", te Tsingtao, heeft het bericht verspreid, dat het Noor- sche stoomschip „Skule", komende van Hamburg, een groote lading oorlogsmateri aal naar Tsjingtao had gebracht. Een officieel onderzoek te Hamburg heeft aan het licht gebracht, dat de „Skule" op 19 October 1927 uit Oslo vertrokken is en noch vóór noch gedurende de reis Ham burg aandeed. MALVERSATIES ONTDEKT. Bij de leveringen in natura zijn bedrie gerijen ontdekt en de rechter van instructie is, naar Havas mededeelt, thans tot ver scheidene huiszoekingen overgegaan, aldus het „Alg. Hbld" Deze hebben de laatste dagen, zoowel te Parijs als ook in enkele provinciesteden paats gehad en leidden tot het in beslag nemen van een tamelijk groot aantal docu menten. die het bewijs zouden leveren van de gepleegde bedriegerijen. Het schijnt, dat voornamelijk twee te Parijs gevestigde firma's als de voornaamste daders in aan merking komen Bijna alle onderzoekingen werden in te genwoordigheid van beambten van het de partement voor de bevrijde gebieden ten uitvoer gebracht. De nasporingen zijn nog niet beëindigd en zuilen de eerstvolgende dagen zeer gestreng worden voortgezet. Men beweert, dat het bij de ontdekte bedriegerijen in hoofdzaak gaat om de le vering van steenkool, suiker en hop en vee. De contracten, waarbij onregelmatig heden voorkwamen, loopen ongeveer tot een bedrag van 20C millioen francs Omtrent de bij de leveringen in natura ontdekte bedriegerijen vernemen de Fran- sche bladen nog, dat deze bedriegerijen door een betrekkelijk kleine groep Fransche en Duitsche firma's zijn gepleegd. De gevolgde methode was dat de Fransche kooper met voorkennis van den. Duitschen verkooper aan de bevoegde douanediensten de aan komst in Frankrijk aankondigde van goe deren, die naar hun aard, gewicht en waarde overeenstemden met de specificatie op bet door de Commissie van Herstel goedgekeurde contract, terwijl in werke lijkheid de ingevoerde goederen slechts een waarde vertegenwoordigden verre be neden de vastgestelde prijzen. Dit procédé heeft de belanghebbenden In staat gesteld aanzienlijke onwettige winsten te maken. Anderzijds hèd het overdrachten in geld tengevolge, welke niet door de Commissie van Overdracht waren toege staan en een schending vormden van het plan Dawes. Opvoedende kracht in de Fas cistische pers. In de „Popoio d'Italia" heeft Arnaldo Mussolini, de broer van den Duce, een ar tikel geschreven over de taak der fascisti sche pers. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de veranderingen, die gedurende de laats.e twee jaar in de Italiaansche pers zijn gekomen, klaagt de schrijver er over, dat vele fascistische bladen blijven voort gaan verscheidene kolommen van hun be perkte ruimte te wijden aan lange versla- g envan misdaden en sensationeele verhalen, die zeker in strijdl zijn met de idealen, welke elk krant zegt, te willen bereiken, n.l. de opvoeding van haar lezers.' Het is tijd, zegt Arnaldo Mussolini, dat hiermede wordt opgehouden, zelfs indien het weglaten van deze verhalen tot gevolg zou hebben, dat de oplaag van sommige bladen zou ver minderen. De ruimte, die thans gebruikt wordt voor verhalen van misdaden, zelf moorden, enz., kan beter worden benut voor artikelen, die het moreele niveau van alle klassen der maatschappij verheffen. Deze campagne van de „Popoio d'Italia" wordt door andere bladen toegejuicht. Sovjet-tentoonstelling vernield. Een zestigtal jongelieden, die behooren tot de „Jeunesses Nation&les", wier orgaan de „Action Nationale" is, zijn gistermiddag te Brussel gewelddadig het gebouw binnen gedrongen, waar sedert enkele dagen een Sovjet-tentoonstelling plaats had. Alle ten toongestelde brochures, grafische en statis tische documenten en voorwerpen van aller lei card, met de vitrines,waarin zij opgesteld v iren, werden verscheurd of stukgeslagen. Het verdere meubilair werd eveneens ver- r.:e!d, De buste van Lenin en twee andere beelden, die den schoorsteenmantel versier den, werden neergeworpen en stukgeslagen. Or.dertusschen verspreidden andere jonge lieden propagandageschriften, geteekend „Jeunesses Nationales Beiges". Een onder zoek is door 't Brusselsche parket inpesteld. Cachin en Vaillant—Couturier gearresteerd. In overeenstemming met het votum der Kamer zijn Cachin en VaillantCouturier, teen zij het Kamergebouw verlieten, door een groot aantal agenten, die hen opwacht ten. gearresteerd. Zij stapten gedwee in den grooten auto van de prefectuur, terwijl eenige partijgenooten „Leve Cachin, leve het com munisme I" riepen en fotografen met mag nesium-ontploffingen het tooneel opnamen. Een erfenis voor Mussolini. De eenigen tijd geleden te Monte Carlo overleden mevrouw Emma Placco uit Pie- mont, heeft aan Mussolini haar geheele, uit vijf millioen Lire bestaande vermogen ver maakt. De strijd in Nicaragua. Een gevecht bij Ouje tusschen een Ame- rikaansch-Nicaraguaansche troepenmacht en volgelingen van Sandino had tot gevolg, dat vijf der laatsten werden gedood. Ontploffing aan boord te Hamburg. Vele gewonden, enkele vermisten, In de haven heeft op een motorbarkas, waarop zich 90 sjouwerlieden bevonden, een ontploffing plaats gehad. Een groot aantal der mannen sprong over boord; zij konden bijna allen door andere vaartuigen worden opgepikt; 35 hunner werden min of meer ernstig gekwetst, enkelen worden nog vermist. De barkas is totaal verbrand. Canada en Frankrijk. Officieel wordt bevestigd, dat de regee ringen van Frankrijk en Canada zijn over eengekomen, zich diplomatiek te doen ver tegenwoordigen in de hoofdsteden van el- kaars landen. Brand in een arsenaal. Bij een brand in het arsenaal te Rio de Janeiro werd voor millioenen guldens scha de aangericht. Zeventien personen werden gewond. Meer «fan honderd man bedolven. In een mijn in Columbia werden door om- laagstortend gesteente meer dan 100 mijn werkers op een diepte van 300 meter be dolven. Men vreest dat alle bedolvenen zijn omgekomen. Het antwoord van Kellogg, door Briand ontvangen. Briand heeft het antwoord van Kellogg ontvangen inzake het buiten de wet stel len van dien oorlog. Het zal waarschijnlijk vandaag in beide landen worden gepubli ceerd. vuurwerk- aan Mgr. Rossi, aartsbisschop van Udine, waarin Hij dezen de benoeming tot patri arch aankondigt; en het decreet van de H. Congregatie van het H. Officie, waardoor het werk van Daudet „Le voyage de Sha- kepeare" op den Index wordt geplaatst. De politieken toestand in Polen. Naar te Rome uit betrouwbare bron ver luidt, heeft Kardinaal Hlond alle geestelij ken van zijn aartsdiocees, wegens den hul digen zeer moeilijken politieken toestand in Polen, «erboden een mandaat voor het Poolsche parlement aan te nemen. De schoolstrijd in Dnitschland. Naar dg „T. U." meldt, hebben de inter- fractioneele besprekingen over de School wet met betrekking tot de simultaanschool tot geen overeenstemming geleid. De tegen stellingen tusschen het centrum en de Duit sche Volkspartij over deze kwestie moeten integendeel nog verscherpt zijn. Het cen trum heeft bepaalde rainimumeischen ge steld cn verklaard daarvan in geen geval te kunnen afwijken. Gisteren heeft de Haagsche rechtbank den 68-jarigen gedetineerde C. P, uit Den Haag wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden van sieraden, tafelzilver enz. uit een perceel in de Tweede v. d. Boschstraat, gep'eegd in den nacht van 4 op 5 Oct. j.l, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. In de zaak tegen den medeverdachte aan dezen diefstal met braak 'n 20-jarige bak kersknecht, afkomstig uit Heer-Hugowaard, thans gedetineerd teen wien het O.M. vijf jaren gevangenisstraf had geëischt, ge lastte de rechtbank een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte. Ontploffing in een fabriek. Zeventien dooden. Tengevolge van een brand te Koeroeme in Kijoesjoe (Japan) heeft een ontploffing plaats gehad in een fabriek van vuurwerk, waardoor zeventien arbeiders gedood wer den. Er zijn twaali lijken gevondlen. De gruwzaamheid van het doodvonnis. Volgend verhaal, dat wederom een scherp licht werpt op het voltrekken van een doodvonnis op misdadigers lezen wij in het „Alg. Hbld." van gisterenavond; Indien niet nog het een of ander wonder geschiedt, zullen mrs. Snijder en Judd Gray die beide ter dood werden veroordeeld we gens moord in koelen bloede op den echtge noot van eerstgenoemde, die tot Gray in 'n ongeoorloofde verhouding stond, heden te middernacht in de gevangenis den electri- schen stoel bestijgen om te worden geëlec- trocuteerd. De advocaten der beide veroor deelden hadden een beroep gedaan op Al fred Smith, den gouverneur van New York, om het doodvonnis te veranderen in gevan- senisstraf, doch de gouverneur heeft giste ren bekend gemaakt, dat hij tot zijn spijt geen verzachtende omstandigheden kon doen gelden om het beroep in te willigen en genade te doen gelden. De advocaten doen thans te elfder ure nog een poging om de voltrekking van het vonnis opge schort te krijgen, doch veel hoop op succes geeft men hun niet, daar de schuld der ver oordeelden onbetwistbaar vaststaat en zij zich niet kunnen beroepen op de sympathie van het publiek. Gray, die van begin af aan heeft beweerd dat hij onder den invloed stond van de hyp notische macht van mrs. Snijder die zich Voor de Amsterdamsche rechtbank had den bijnaam „Iron Widow" en „Frigid Blon- zich gisteren te verantwoorden ter zake J~" 1 van poging tot moord of tot doodslag, subs, Behandeling der tweede zaak. Het O.M, persisteert bij zijn eisch. Gisteren heeft de rechtbank te 's Gra- venhage het onderzoek heropend in de zaak tegen den gedetineerden schoenmaker uit Den Haag, medeverdachte inzake de op 2 Sept. j.l. gepleegde inbraak in de woning van kapt. Gerlach aan de Houtrustlaan te 's Gravenhage op welke inbraak, zooals, men weet, gevolgd is de aanslag op inspec teur Paul dooi- den reeds tot twintig jaren gevangenisstraf veroordeelden koopman Reyntjes. Het O.M. had tegen verdachte vijl jaren gevangenisstraf geëischt. Als getuige werd thans gehoord de koop man Van der Zijp, uit den Haag, die vol gens eenige in het voor onderzoek gehoor de getuigen veel overeenkomst had met den man, die 2 Sept. in de Boschjes van Poot was gesignaleerd, direct na de inbraak. Get. verklaarde, dat hij toen daar niet is geweest. Op een vraag van verdachte'» raadsman, mr. Kasse Zegel, gaf get. toe dat hij Reyn tjes kende en nogal eens met dezen in aan raking kwam. Twee op de vorige zitting reeds gehoorde getuigen, de jonggejuifrouw Grosjan en de bakker Jongejan, werden thans nogmaals voorgeroepen. Zij hebben toen den verdachte aangewezen al» den tweeden persoon inzake de inbraak. Verdachte en get. V. d. Zijp werden nu naast elkaar geplaatst en de president vroeg den gei oi zij zich in hun herkenning niet konden vergissen. Beiden bleven evenwel bij hun bereids afgelegde verklaring. Get. Jongejan, die een bril draagt, ant- woorde op een vraag van mr, Kasse Zegel, dat hij op den bewusten dag geen bril droeg. Hij voegde daaraan echter toe dat hij dit nooit doet wanneer hij op de fiets uit is. Het getuigenverhoor was hiermede verder afgeloopen. O.M. pi Daar de verdediger niets had op te merken Het .M. persisteerde bij zijn requisitoir. werd het onderzoek gesloten en spraak bepaald op 19 dezer. de uit- POGING TOT MOORD. Handelde de dader uit noodweer of was hij ontoerekenbaar? de" verwierf houdt zich het rustigst. In een afscheidsbrief aan zijn familie ver klaarde hij zich bereid om de door hem be dreven misdaad met zijn leven te boeten op dat anderen met in de verleiding mochten komen zijn voetstappen te volgen Ook mrs. Snijder, die zich voortdurend aan hysteri- sche huilbuien overgaf, is thans gekalmeerd cn blijkbaar met haar lot verzoend. Wie hunner beiden het eerst den electrischen stoel zal betreden is niet bekend. Er bestaat groote belangstelling voor de voltrekking van het doodvonnis. Uit alle deelen van Amerika komen bij de autori teiten verzoeken in om er bij tegenwoordig te mogen zijn. „Acta Apostolicae Sedis". Het December-nummer van de „Acta Apostolicae Sedis het laatste van den 19en jaargang, bevat de acta van het jongste Consistorie. Verder een Pauselijk schrijven onder de stembanden een opening hij hem worden gemaakt, teneinde hem, met uit schakeling van neus, keel en mond,, te kun nen doen ademhalen. Gedurende geruimen tijd was ook de klank van Van Dams stem weg of in sterke mate verminderd, terwijl bij inspanning een gevoel van benauwdheid in de ademhalingswegen bij hem optrad en nog geruimen tiid zal optreden. Uit de behandeling van de zaak bleek, aldus het „Hbld.", dat verdachte gedurende anderhalf jaar als boerenknecht werkzaam was op de boerderij van C. v.an Bladeren, te Nieuwer-Amstel, Het eerste jaar beviel hel hem er, maar 't laatste half jaar had hij 't er niet naar den zin, volgens hem, omdat Van Bladeren steeds iets op hem had aan te merken. Op Zondag 24 Juli had hij gewerkt. Tegen zes uur 's namiddags zou hij uitgaan, maar de oude Van Bladeren gelastte hem in het spoelhok den koelbak te gaan volpompen. Verdachte pruttelde wat tegen en ging aan het opspelen. De jonge Van Bladeren kwam er toen aan te pas en gaf hem gedaan. Ongeveer zeven uur ging verdachte op de fiets uit.Omstreeks negen uur kwam hij in een café waar hij vier of vijf glazen jenever dronk. Omstreeks twaalf uur 's nachts kwam ver dachte in de schuur en trof daar Chr. H. K. van Dam aan. Sedert een maand of drie kwam deze Van Dam daar gedurende twee degen per week. Verdachte, die boven den stal sliep, had daar last van; volgens hem hield de aan wezigheid van Ven Dam hem uit den slaap. „Is het gezanik in den stal nog niet uit?'' riep verdachte, binnenkomende. Met een e'ectrische zaklantaarn keek hij naar het geweer, dat in den hoek van de stal stond. En nadat hij met Van Dam woorden had gekegen, nam hij het geweer ter hand, opende dit om te zien of het geladen was en schoot op den korten afstand van een halven meter op Van Dam. Vervolgens loste verdichte een tweede schot, thans op een meter afstand. Na de daad ging verdachte zich bij de politie aangeven, opgevende, dat hij niet de bedoeling had gehad, om Van Dnm dood te schieten, maar wel om 't hem eens flink te laten gevoelen. De getroffene Van Dam, die nc/it iets met verdichte had gehad, werd per auto naar het Burgergasthuis vervoerd. Hij heeft in levensgevaar verkeerd en volgens den geneesheer, die hem behandelde, zal hij al tijd last van zijn stem hebben. Drs. H. J. Overbeek cn H- C. Rümke, die een onderzoek naar verdachtes geest vermogens instelden, concludeerden, dat verdachte, een epilepticus, die een zeer treurige jeugd achter zich heeft, tijdens het plegen der daad niet toerekenbaar was. Een verblijf in een krankzinnigengesticht achtten zij niet noodzakelijk. Het O. M., mr. Reilingh, achtte het op zet om te dooden niet bewezen, maar wel zware mishandeling. Het feit kan den ver dachte echter niet worden toegerekend en pleiter verzocht daarom hem van alle rechts vervolging te ontslaan, evenwel, in het be lang van den verdachte zelf met last tot plaatsing in een krankzinnigengesticht, den proeftijd van een iaar niet te boven gaande. Mr. Koldewij, de verdediger, betoogde, d#t in elk geval ontslag van rechtsvervol ging zal moeten worden uitgesproken, hetzij op grond van noodweer, daar verdachte op trad als verdediger van den huisvrede, die gestoord werd, hetzij op grond van de zie kelijke storing van de geestvermogens van den verdachte. Plaatsing in een krankzinni gengesticht achtte pl. niet noodig. Uitspraak 26 Januari a.s. wegens zware mishandeling of mishandeling. Volgens de telastelegging loste hij in den nacht van 24 op 25 Juli 1.1. aan den Bo- enkerkerkweg, in de gemeente Nieuwer- Amstel, op den slager Chr, H. K. v. Dam, uit Amstelveen, op een afstand van één twee meter, uit een met hagel geladen ge weer, achtereenvolgens twee schoten. Het eene schot trof Van Dam in den hals, waardoor hij een wond kreeg in het midden van den hals ter hoogte van het schildkraakbeen, Het andere schot veroor zaakte een wond aan de rechterzijde van den hals onder de balsdraaien en groote verwoestingen in den hals onder de huid. Tengevolge van dit letsel moest Van Dam van 25 Juli tot omstreeks 15 October 1927 in het Burgerziekenhuis verpleegd worden. Een stuk kraakbeen, dat door de eerste wonde naar buiten stak, moest bij 't slacht offer verwijderd worden, Er moest tijdelijk ^gentia Fides" meldt o.a.: Shanghai. Een nieuwe actie van de Protestantsche bijbelgenootschappen die in Azië werkzaam zijn, »s de publicatie geweest van een nieu we uitgave van een Nieuw Testament in zakformaat in de Chineesche taal. Ze telt 750.000 exemplaren, die bestemd zijn om verzonden te worden aan iedere protestant sche missionaris die zich moet verbinden om ze slechts aan die Chineezen te geven, die beloven zullen ze bij zich te zullen dra gen en er iederen dag in te zullen lezen. Madrid. Het jongste plan voor de ontwikkeling van de Spaansche bezittingen aan de Golf van Gumea aan de Westkust van Afrika belooft zich sterk te zullen doen gevoelen met betrekking tot de werkzaamheid van de Kerk dm zich in dit gebied uitstrekt tot het Vicariaat van Fernando Po. Langen tijd leverde deze kolonie geen belang op, doch nu heeit het gouvernement er 22.000.000 pesetas d.i. 650,000 pond sterling voor uit- De spaansche Missionarissen, Paters van het Onbevlekt Hart van Maria hebben er reeds een welvarende missie gevestigd van D0OL^e„^00tste medict is aangetoond, „®mllalingsorganen alleen niet voldoenue zqn om <}e voor ons ]jc;laam jjenooatgae zuurstof te verschaffen. De lijcht oringt eveneens door de duizende ponen aer in ong organjSme. indien deze ponen verstopt zijn, dan zijn wij letterlijk ingemetseldonze tiuid verliest haar ,;l'J!sl<I'acht en ons geheele orga- nisfflp njut eronder, ziekte loert op ons. Xeneinae onze poriën haar werk behoor- lijkte verrichten is een eerste ver- eiscfite vo'Kojnen zuivere zeep te gebrui- ken. de beroemde Fransche Cadum. Haar o'vei[Vloedig zacht schuim dringt diep in a ïmin,,neemt alle v00r de gezond heid wmadelijke stoffen en kiemen weg. meer dan 100 Apostolische arbeiders, waar van 42 priesters, 28 broeders en 36 missie zusters, Ongeveer 15.000 van de 100.000 in woners zijn bekeerd. De Spaansche kolonie in quaestie is gele gen aan de Afrikaansche kust van den At- Iantischen Oceaan, halverwege tusschen Gi braltar en de Kaap. Er bij behooren de eilanden Fernando Po en Anno Bom, en bovendien ongeveer 150 vierkante mijlen van het binnenland, dat begrens wordt door Fransch Equatoriaal Afrika. Een belangrijk voordeel voor de missie zal de ontginning van deze streek worden, die nu voorname lijk uit een weinig bekend oerwoud beslaat log nooit heeft men een volkstelling ge houden van de inwoners van deze streken, waarvan zelfs de meesten nooit belasting hebben betaald. Ze leven in kleine heiden- sche stammen, verwijderd van de blanken voor wie ze bang zijn. De nieuwe Gouver neur-Generaal is van plan dit land te be- studeeren door er per aeroplane over heen te vlieden: bovendien wil hij een nieuwe hoofdstad stichten in Kogo en de handel van het land uitbreiden met behulp van de rijke tropische producten die het bevat. Milaan. Een onderzoek, dat onlangs te Milaan ge houden is, heeft bewezen dat de missiona rissen gemiddeld maar 78 pet. van den le vensduur der menschen die in Europa blij ven bereiken. Hun levensduur hier op aarde wordt met ongeveer 14 jaren bekort door het feit van hun expatrioteering naar Azië of Afrika. De missionarissen van Afrika hebben gewoonlijk nog een korter leven dan die van Azië, 5 pet. van alle missionarissen, d.w.z. een op te twintig, sterven een gewel- dadigen dood. Cawaci (Fidsjieilanden). Het is de eerste keer in de geschiedenis der Fidsjieilanden dat een der inwoners een Pauselijke onderscheiding krijgt. Daniël Vuniivi uit Ba, een man van 70 jaar, of schoon de zoon van een der wreedste kani- balen is begiftigd met een zeer schoon ka rakter: hij heeft gedurende zijn geheele le ven belangrijke diensten aan de kerk be wezen. In November 1927 decoreerde de Paus hem, als erkenning van zijn verdien sten, met de medaille „Bene Merenti" die hem werd overhandigd bij een bijzondere plechtigheid en onder groote geestdrift van zijn medeburgers. Het feest speelde zich in de open lucht af, want op de eilanden bestond geen enkel ge bouw dat de menigte inlanders bevatten kon die er bij wilden tegenwoordig zijn. De heer Ragg, katholiek lid van de Wetgeven de Raad, vertegenwoordigende het gouver nement en de R. P, Nicolaas werden door de Bisschop aangewezen om den grijsaard te decoreeren. Ter eere van Daniël, die de held van den dag was, gingen allen 's mor gens ter Communie en tot besluit bii het verleenen van de orde, werden er Fidsji dansen uitgevoerd, men dronk kara (een Indischen drank), copieuze maaltijden wer den aangericht en het was een algemeene pret. Als bewijs van de treffende bescheiden heid van den moedigen grijsaard, die door Zijn Heiligheid werd geëerd, verhaalt men, dat hij een stukje zwart linnen extra voor die gelegenheid zich aangeschaft, op ziin borst plaatste, opdat zijn dierbare medaille zelfs zijn kleederen niet zou raken. Daniël Vuniivi behoort tot de categorie van flinke mannen, die de missionarissen vanaf de eerste tijden der missie gediend hebben met groote trouw, onverstoorbare goedheid en roerenden eenvoud. De Haagsche justitie en politie hebben in tegenwoordigheid van den Amsterdemschen officier van Justitie e?n huiszoeking ver richt bij verschillende personen in verband roet het faillissement der Veendammer Hy po'heekbank. Een onderzoek werd ingesteld in het kantoor der Discontobank voor Cre- diet-instellingen aan de Anna Paulowna- straat (de bank van Liebermann), ten kan tore van den tegenwoordigen directeur van deze bank en ten. huize van den directeur en den oud-president-commissaris der Veendammer Hypotheekbank die zooals bekend beiden gearresteerd zijn. Verschillende documenten en bescheiden, alsmede eenige stukken van waarde, zijn in beslag genomen. In het algemeen politieblad wordt namens den officier van Justitie te 's-Gravenhage de opsporing en aanhouding verzocht van So1 om on Liebermann, geb. te Riga, 14 Febr. 1886, koopman, laatst wonende te Den Haag; lengte 1 m. 70, zwaar gebouwd, vol gezicht, donker uiterlijk; verdacht van ver duistering ten nadeele van de N.V, Veen dammer Hypotheekbank te Hilversum. ELST (Bet.) (Fmitvefllhfc V.V.O.B.) Extra tellefleu iS—18 ie s. 8%—-X4 2e s. 4%7Vt extra eoudrcinetten 20~38'*,ie s. 1219 2e s. 5*48 Present of England 20 22 sterappels 1325 lemoenaooels 23 Sranley Seedling 12—17 boschapoels 5—8 Court Pendu 7%9 campapne- zoet 6Vj814 Reinzoet 7—10 enkele Benderzoet 66^ dubbele Benderzoet 7—II lasapoels 6—8 Huismans 6V2 —7 Brederos x6—18 bergamotperen 7—8 winterjannen 11—12 Gleser Wildemans 1213 pondsperen 913 ct. eer kc. AMSTERDAM ts Jan. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f77.50 id. blau wen f 66.50 id. bravo's f 6.50 fd. bl. eipenh. f 6, id. in- dustire f 55.25# id. bonte star f 6, id. eigenheimers f 6— 6.50, idem blauwe poters f3.503.75, id. bonte poters f3.50— 3.75# IJpolder roodstar f4.704.75» Drentsche Eigenh. fz4.5o—4.90, Friesche Bergers f6—6.«?o oer hl. HOORN, X2 Jan. Kaas. Aangevoerd 12 stapels fabrieks- kaas f.52 st. boerenkaas fst. fabriekscommis- sie f st. boerencomm. f totaal 12 stapels, wegen de iN.626 kcr. Handel vlug. HAI.FWEG, n Jan. Eferveiling. Aanvoer 2250 P«JS f 7.8<10.30. Handel kalm. SCHA GEN, M2 Jan. Vee. Aangevoerd: 3 paarden f150 —200, 8 macrere koeien f140250, 74 id- vette f250 —500, 5 kalf koeien f270—320, 7 graskalveren f70, 31 ZATERDAG 14 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het ANPO-Trïo. 4.co Ita liaansche !es. 4.305.15 Fransche les. 5.156.0c Duitsche les. 6.007.15 Concert door het ANRO- orkest. 7.157.45 Tuinbouwhalfuurtje. 7.45 Poli tieber. 10.30 c.a. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Filmmuziek docr het orkest o.l.v. Hugo de Groot. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 19^0 M. 12.30 Lunch muziek door het trio „Winkels''. 3.004.00 KPC Kinderuurtje door Mej. Ria Mulder. Mej. J. Leeflang en Jac. Suerink. 5.307.co KRO. Dinermuziek. 7.007.30 Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Ringe- lestein (KRO). 7.308.00 KRO. R. K. Staatspartij, door M. F. Teulings. 8.00 KRO. Avcnd in Eergen- op-Zoom. Die Symphonie Vereeniging der Vreughden. Chr. Sinbenrauch, viool. Jac. de Groot, cellc. W. v. d. Boom, viool. Mej. C. Henning, sopraan. Mej. A. v. d. Berg, piano. Mej. A. v. Velzen, piano. Kapelaan Machiel- sen Maria-Vereering. DAVEMTRY, 1600 M. x.202.20 Carlton Octet. 3.20 Voetbalwedstrijd om de F. A. Cup. 4.10 E. Cruft's Octet en M. Booth, alt. 6.50 Nieuwsber. 7.10 M. Booth, alt. 7.20 Mr. B. Maine Next weeks broadcast music. 7-35 Mozarts vioclsorriuss (piano, viool). 7.45 Mr. Wansbourgh The varsity crews in training. 8.05 Populair concert. Kapel van H. M. Royal Horse Guards. M. Thomas, zang. T. Rickards en V Stevens, humoristen. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie: Let's get a car. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Variété. 10.50-^-12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Crkestconcert. 4.00 Concert. Homonymc Jazz. 8.50 Kinderuurtje. 9.20—n.20 Variété. Orkest en soli. LANGENBERG, 4^9 M. 12.251.50 Orkestconcert. 4.206.20 Orkestconcert. 7.35 V rcoliike avr.nd. 9.50—10.20 Wielerwedstrijden in Dortmund. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERKAUSEN, 1250 M. ii.ic—7.05 Lezingen en lessen. 7.209.35 Wiener avond. Dr. Proell, declamatie. A. V elder.-Kaminsky, sopraan. C. König, tenor. Orkest. 9.5011.50 Dansmnriek. HAMBURG, 395 M. 4.20 Vccaalcor.cert. 5.20 Vroo- lijk allerlei. 7.20 Orkest van de Postbeambten. 10.50 11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.35 10.35 Solistenconcert in Luik. nuchtere kalveren f 1224, 8 schapen (vette) f 36^0— 328 overhouders f2633V2, 80 vette varkens per Kg. f 0.620.64, 24 magere varkens f 1725, 132 biggen f 12 —17, 41 konijnen i 0.753, 110 kippen f 0.751.75. Boter 58 Kg. f 2—2.30. Handel matig. VTSSCHERIJ. ENKHUIZEN, 11 Jan. Heden hebben 15 vaartuigen hier aangeveerd 16.000 stuks reepharing, 340 stuks kuil- haring en 200 stuks drielingen. De reepharing gold f 11.7c de kuilharing f 11.60, de drielingen f6.60, alles per tal. IJMUlDEN, 2: Jan. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtrc tiers: IjM. 324 iAma- Jia) met f2510; IJM. 203 (Derika XVI) met f 1674; IJM 176 (Holland II) met f2866; IJM. 179 (Holland III) met f 1973; IJM. 82 (Aneta) met f 3945; IJM. 133 (Clyvia)met f2625; IJM. 46 (Helga) met 1412; IJM. 151 (Voorwaarts) met f2064; IJM. 153 (Ada) met f 2593; IJM. 80 (Einet) met f2100; IJM. 67 (Orion) met f2143; IJM. 93 (Doro thea) met f 2438; IJM. 92 (Oceaan II) met f 4393; IJM. 41 (Roode Zee) met f 28 41 (Roode Zee) met f2572; IJM. 15 (Cornelis) met f4322 IJM. 49 (Petten) met f 5593; UM. 106 (Reiger) met f 3500 IJM. 32 (Zeemeeuw) met f 1605 aan besomming. NEDERL4NDSCHE SCHEPEN. AGATHA s/i te Constanta. ALCOR 10/1 van Rosario naar Las Palmas v.o. BATAVIER v. 12 I v.ra. 8 u. 40 Rott. te Gravesend CCLYTTO II/I van La Plata naar Arasterdam. FLENSBURG ii'i «an Antwerpen naar Narvik. HAGNO 10; 1 van Norfolk Boston naar Gulfport. HAULEWIJK pass, nil Fernando Notonha Cardiff n. Jarata. JOHANNE TE VELDE ms. 10 1 te Cuxhaven. NAALDWIJK I2,t van Rott. te Rouaan. PARKHAVEN ti/I Azoren pet. Cardiff n. Port Royal. ROTTUM Boerma 11/1 Vlissinge gep. Londen naaf Duisburg. THURAN ii/i van Hamburg te Gardiff. TRITO 11/1 van Rott. te Belfast; vertrok naar Dublin. VALK ms. 121 van Burght r.s. r Londen. ZEEHOND Nooitgedacht 11/1 Vüssingen gep. Antwerpen naar Londen. MAAS xt/I Las Palmas gep. Rufisque naar Bremen. NOORD ii/i van Rotterdam te Marseille. SCHIE 12/1 van Hamburg te Newcastle. VECHT ii/i Finisterre gep. Sfax naar Torre Charente. IJSSEL u/i Finisterre gep. Valencia naar Antwerpen. ZAAN Ii/ï Gibraltar gep. Carthagena naar STOOMVAARTLIJNEN. KON. NED. STOOMB. i" AATSCHAPPIJ. AJAX Lissabon naar Amsterdam pass. 12/1 v.m. 1 uur 40 Dunge ness. ARIADNE 11 ll van Mellila te Ahcante. ASTREA 10/1 van West-Indië te New York. A.URORA Algiers naar A'dam pass. ii/i nam. 6trj? 50 Dungeness. BRIEL1.E ii/i van' Ealbao tiaar Guayaquis, BRIELLE (uitr.) 81 te Colon. CLIO ii/i van Hamburg naar Amsterdam. EOS ii/i van Gibraltar naar Amsterdam. HERCULES ii/i van Porl-en-Prince naar Cap Haiticn. Il.OS 12/1 van Cadix naar Ceuta. JUNO nil van Palermo te Castelion. MINERVA nil van Algiers naar Algeoiras. ORION loll van S.P. de Macoris naar Havre. POLLUX ii/i van Piraeus naar Volo. PROTEUS Amsterdam naar D.tnl.g pass, tt/t Holtenau RHEA nil van Puerto Barries naar Kingston (Ja). SATURNUS (uitr.) ta/t te Antigua. STRAEO 12/1 van Bordeaux te Amsterdam. TELLUS nh van R'dam naar Tanger. VENUS zt/i van Civita Vecchia naar Napels. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND ia/'i van Rotterdam naar Buenos-Ayres. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM nix van B.-Ayres naar Rosario. HOLLAND—AFRIKA LIJN. PARANA (uitr.) pass, nh Perim. KLIPFONTEIN (uitr.) 10/1 te Beira. RIJPERKERK (thuisr.) to/i te Antwerpen. SUMATRA (thuisr.) ii/i van Marseille n. Antwerpen. ZENADA (thuisr.) 12/1 van Duinkerken n. Antwerpen, BLIJDENDIJK nil van R'dam te Boston. PARDO van Vancouver n. R'dam 11/1 te Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. HELENUS van Japan naar Amsterdam 12/1 van Manila, TANTALUS van Japan naar Amsterdam pass. 11/1 Gi braltar HOLLAND—OOST-AZI8 LIJN. OLDEKERK (thuisr.) pass. 11/1 Ouessant. HOLLAND—BRITSCH-rNDIê LIJN. HOOGKERK (uitr.) ii'i van Algiers. SOMMELDIJK tz/x van Hamburg naar Rotterdam. JAVA—NEW YORK LIJN. DJAMBI Java naar New York pass. 12 1 Perim. STADSDIJK Java naar New York 12/1 van Sabang. VECHTDIJK New York naar Java 10/1 te Newport Newf ROTTERDAMSCHE LLOYD. BONDOWOSO (thuisr.) pass, ta/i Lizard. BUITENZORG (thuisr.) pass. 12I1 Pe"n>- GORONTALO (thuisr.) pass. 12/1 Kaap del Armi. SCHOEBONDO (uitr.) pass, ia/1 Gibraltar. TABANAN (thuisr.) 12/1 van Colombo. TERNATE (thuisr.) pass. 12,1 Gibraltar. TJERIMAI (uitr.) 12/1 v.m. to uur te Southampton. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. WAALWIJK (uitr.) 11/1 van Pernambuco. ZIJLDIJK (thuisr.) nil van Sanots. EMZETCO LIJN. JONGE MARIA ta/t van Napels te Porto Embledode, JONGE ANTHONIE Rott. naar Barcelona pass. 12/1 Finisterre. NAAR HET ENGELSCH. i2 Hirry w&y nog geknield en het kleine meisje sloeg plechtig haar armpjes om zijn hals en even plechtig kuste zij hem; dan veegde ze nog even haar kleertjes af, en Kate even aankijkend liep ze hard weg. Een mooi voorbeeld van vrouwelijke ondankbaarheid! zeide Barry en ging weer rechtop staan. De laatst gekomene krijgt de bedankjes; indien u niet hier was ge weest, zou het kind uit den boom gevallen zijn en misschien wel haar hals gebroken hebben. Kate zat recht op haar paard. Tegen ter wil voelde ze, dat de stem van de- i man, zijn gelaat, zijn oogen, denzelfderi druk op haar maakten als op dien avonct, n zc hem voor het eerst ontmoette. Het is moeilijk in een rijcostuum in boom te klimmen; maar u zoudt toch ri gauw hulp gehad hebben. En hij zag doordringend aan. Dan ineens viel zijn oog op Mollie, Dat is een mooi paard, zei- de hij. Hè mooi beestje, en hij klopte haar op den hals, terwijl Mollie, anders zoo wild hem vriendelijk aanzag, je bent het mooiste paard, dat ik gezien heb sinds.... o, voor langen tijd geleden. Ieder woord, dat deze onbekende zeide. deed een snaar in haar hart trillen, dat gloeide en hevig bonsde, toen hij Mollie prees. Het was, alsof de hand, die haar paard liefkoosde, haar zelf aanraakte. Zij was gedwongen ook iets te zeggen en haar emotie onderdrukkend, zeide ze; Ja, het is een zeer goed paard, ik houd veel van haar. En die genegenheid is natuurlijk wederkeerig, zeide Barry. En uw paard.... waar u juist over sprak? zeide Kate, bijna tegen haar wil. 0, dat was mijn lievelingspaard; een die ik zelf had grootgebracht, zeide Bar ry. Het was een merrie, en voor iedereen behalve voor mij een lastige dame. Als ik haar riep, kwam ze.... Mollie ook, antwoordde Kate zachtjes. Barry knikte. Eens.... toen ik gevochten had.... we waren in een woeste streekstond ze naast mij, tot ik weer tot bewustzijn kwam. Hebt u haar nog? vroeg Kate. Barry schudde het hoofd en sloeg zijn oogen neer; cn Kate kleurde, omdat ze meende een onbescheiden vraag te hebben gesteld. Hij zette zijn hoed op en wilde weg gaan; toch bleef hij wachten en zeide: Kunt u mij ook zeggen, waar we ik bedoel weet u den weg om nier uit het bosch te komen? Het spijt me, antwoordde Kate glim lachend. Ik ben hier geheel onbekend en heb niet het flauwste vermoeden, waar ik ben. Waarlijk! zeide Barry en een glimlach gleed over zijn ernstig gelaat. We zijn hier net twee kinderen in het bosch, zelfs de derde heeft ons> in de steek gela ten! Maar er meet hier in de nabijheid een dorp liggen. Om u de waarheid te zeg gen ben ik reeds eenige uren achter el kaar aan t wandelen en zoo juist bemerkte ik, dat ik verbazend honger had. Kate gevoelde zich geheel machteloos. Zijn glimlach, de openhartige toon, waarop hij tot haar sprak, maakten een niet te be schrijven indruk op haar. Met mij is het precies eender, zeide ze. Ik wou ook, dat ik ergens in een dorp een kop thee kon drinken; maar zooals ik reeds zeide, ik weet beslist niet welke richting we uit moeten. We zijn deelgenpoten in het ongeluk, Hij zag eens rond en deed een paar stappen. Ik geloof, dat ik hier zoo iets van een pad bemerk, riep hij tegen haar. Indien u oiel mij niee wilt gaan, zullen we onze honger ent dorst trachten te stillen HÜ v"fc','ie tot ze ia knikte. Zij deed dit niet cLaaelijk, want inwendig voerde ze een heftié®n sti"ijd om hem niet te volgen; maar toch ze het. Mollie had reed9 vriend schap S®slo ten met Barry en zoo gingen ze met n d"eën op stap, HOOFDSTUK XII. KATE EN BARRY. Terwijl ze hun weg door het bosch ver volgd®11' hield Kate in gedachten verzon ken Jj1'11® °ogen op de breede schouders van Barry gericht en vroeg zich verwon derd af, Waarom hij geen woord had1 ge sproken over hun vroegere ontmoeting. Zij wist erii dat hij haar dadelijk herkend had. 'Bsschien dacht hij wel, dat zij hem niet "erkende, en sprak hij daarom niet over net ongeluk met het rijtuig. Misschien ook zou ze er nog met hem over spreken. Het smalle pad slingerde zich door het bosch en nog vóór ze er erg in hadden, bevonden zij zich op een zijweg; op het eind van dezen weg lag een kleine her berg me' een mooien tuin er voor en natuurlijk ook het traditioneele prieeltje. We zijn er, zeide Barry en wees op een groot bord, dat tegen een boom was gespijkerd en waarop stond, thee en limo nades. Bij den ingang wilde hij haar van het paard helpen afstijgen, maar ze sprong reeds van het zadel, nog voor hij haar had kunnen aanraken. Hij bracht het paard naar stal en Kate ging in het mooie prieel tje zitten. Zij voelde zich nu blij en ge lukkig als een tevreden kind; het was alsof iemand haar beveeld'e en haar iedere last van de schouders nam. Het is belachelijk, maar het was nu eenmaal zoo. Zij dacht niet aan Lotie Lane en vergat, dat deze ,r„haar bijzonderen vriend" was. Een meisje bracht thee, en schikte de kopjes en schoteltjes, maar het duurde een paar minuten voordat Barry weer verscheen. Het spijt me, dat ik u heb laten wachten, zeide hij, maar ik heb eer6t voor de andere dame gezorgd. Zelf heb ik haar te eten gegeven. Zij gedroeg 2ioh als een echte dame, Wilt u zeggen, dat ik er niet cao ben, zeide Kate met een vroolijkheid, die ze niet kon onderdrukken. Hij lachte. Zulke gevolgtrekkingen moet u U'e' maken, antwoordde hij; ofschoon ik moet toegeven, dat ik u niet zoo goed ken als Mollie. Wij zijn groote vrienden. Maar we hebben elkander reeds eerder ontmoet, zeide Kate, met neerge slagen oogen, terwijl ze thee inschonk. Dat weet ik wel, antwoordde hij kalm. Ik ben het niet verbeten, ik dacht dat u het niet meer wist Die thee smaakt heerliik en het brood en de boter zijn pri ma. Wij zijn toch gelukkig, vindt u niet. Nou, gaf Kate toe, met hare oogen nog steeds neergeslagen, zoodat hij haar nauwkeurig kon opnemen. Hij scheen ern stig, Het is hier een mooie streek, zeide hij na een poosje. Ik kwam hier heel toe vallig. Ik woon in Londen, maar verlang altijd vurig naar buiten. Ik denk, dat het komt, omdat ik eenigen tijd in de wilder nissen heb doorgebracht in.... in Britsch- Columbia, Zij sloeg hare oogen op met onge veinsde belangstelling. Heerlijk, zeide ze. Ik kan uw ver langen naar buiten begrijpen. Ik heb er mijn geheele leven geleefd en houdt er van, evenzeer als u Mollie en ik zijn beide buiten opgegroeid. Dat dacht ik al. zeide hij. Waarom? vroeg Kate. Wel, op de eerste plaats, omdat u er uitziet alsof u in d'e buitenlucht bent opgevoed; ten tweede, omdat u anders hier niet alleen in hel bosch was gaan rijden en zoo blij zou kijken naar alle boomen; en ten derde omdat u op het paard zit, alsof u van klein kind af aan nooit anders ge daan hebt. Heet u Sherlock Holmes? vroeg Kate mef betooverenden glimlach. Neen; ik heet Barry, Barry Wynton. (Wordt vervolidl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6