Binnenlandsch Nieuws. v.d. VlerIc's Foto Gemengd Nieuws. HET 10JARIG BESTAAN VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. 112, Kleine Houtstraat 112 nieuwie, Wïf brengen U steeds Iret Overtuigend Tabletten Ioloschelien leis aparls ZIET DE ETALAGE Grootste en goedkoop ste atelier ter stede. FINANCIËN. Het bisdom van Hildesheim. De directeur der Rotterdamsche deposito- en effectenbank gearresteerd Het belastingpersoneel en de inzamelingen voor liefdadige doeleinden. De scheepvaart van Eindhoven naar het Wilhelminakanaal. RADIO-NIEUWS. Langenberg op 11000 K.M. afstand gehoord. Ontvangst in t groot. Nog meer omroepzenders. Een poging om het wereldduur- record te slaan. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Ned. Wielerbond. De St. Bavo-bekerwedstrqden. Danswedstrijd S.D.O.T.E.P. Om het Haarlemsche Damkampioenschap. Noord-HoII. Hockeybond. INGEZONDEN. LUCHTVERKEER. Een Deensch vliegtuig door het ijs gezakt. Het moordend werk der torpedo's. Prettige thuiskomst na zijn gouden bruiloft. Overboord geslagen en verdronken. Van een ladder gevallen. Hotelhouders opgepast! Een nieuwe vinding. Inbrekers. Een recbercbeur, die niet lezen of schrijven kon. De Rotterdamsche ruitenkrasser blijft aan 't werk. Een ontploffing met doodelijken afloop. De postcheque- en girodienst beleeft op 16 Januari a.s. zijn tweede lustrum. De be- langrijke plaats, welke deze dienst in dien tijd in het matschappelijk en zakenleven heeft weten in te nemen, geeft wel aan leiding den datum van de invoering van dit onderdeel van het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie in herinnering te brengen. Het hoofdbestuur der P. T. en T. deelt ons over het tien arig bestaan van den postcheque- en girodienst het volgende mede: In 1916 werd de voorbereiding van de invoering ter hand genomen onder leiding van den toenmaligen administrateur bij het Hoofdbestuur der P. en T., den heer M. G. de Bloeme, die weldra tot directeur van den nieuwen dienst werd benoemd. Op 16 Januari 1918 volgde de openstel ling. De heer de Bloeme bleef directeur totdat hem wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd np 1 Maart 1921 op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Zijn opvolger was de heer A. W. Kymmell, inspecteur van de posterijen en telegrafie in algemeenen dienst, destijds reeds belast met de waarneming van de functie van onder-directeur. Nadat deze met ingang van 5 Mei 1924 op zijn verzoek eveneens eervol ontslag had bekomen, werd den heer J. Lazonder. directeur van het postkantoor te Rotterdam, de leid'ng van den dienst toevertrouwd. Reeds voor de opening van den dienst op 16 Januari 1918 was gelegenheid gege ven om zich als rekeninghouder op te ge ven, tengevolge waarvan de dienst met 4000 aangeslotenen aanving. Dit aantal nam snei toe en was op het einde van 1918 gestegen tot 13720. Op ultimo December 1927 be droeg het aantal rekeninghouders 129258 De omzet op de rekeningen nam even eens in sterke mate toe. Het aantal boe kingen bedroeg in 1918: 1.302.874, in 1927: 27.943.604, de omzet beliep 1.127.146.000 resp. 9.310.449.000, het gezamenlijk te goed der rekeninghouders 37.898.000 resp. 98.803.324, het aantal afrekeningen, verzonden aan de rekeninghouders in 1918: 546.774, in 1927: 8.778.616. De ontwikkeling van den dienst gaat in hoofdzaak in de richting van het eigen- rije, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zwe- omzet van contanten, Hoe grooter het aan tal rekeninghouders, hoe meer deze mo derne betalingsmethode zal kunnen worden toegepast. In deze richting heeft mede de reorganisatie van den dienst in 1923 ge werkt, welke, zooals bekend, tijdelijke slui ting van den dienst van 1 October 1923 tot 1 October 1924 tengevolge had. Aanvankelijk waren alle postkantoren tevens cheque-kantoren, d.w.z, men kon bij elk postkantoor rekeningen-courant doen openen, die door dat postkantoor zelf wer den bijgehouden, een en ander centraal ge controleerd door het Bestuur van den dienst te 's-Gravenhage. Dit stelsel maakte wel het gebruik van cheques, inzonderheid voor het spoedig opvragen van geld door de rekeninghouders van eigen rekening ge makkelijk, doch desondanks noodzaakten de voortdurende uitbreiding van den dienst en de daardoor steeds grooter wordende hoeveelheid correspondentie tusschen de kantoren en moeilijkheden bij de controle, tot het prijsgeven van dit stelsel, waar door dan het giro-verkeer kon worden versneld. Dit leidde tot het stichten van een centraal girokantoor te 'a -Gravenhage, waar alle rekeningen-courant van het ge heele land zouden worden bijgehouden en de bemoeienissen met den girodienst op de postkantoren hoofdzakelijk konden worden beperkt tot het aannemen der stortingen en het uitbetalen der cheques. De dienst werd hiermede meer geschoeid op de leest van dergelijke diensten in het buitenland en gegoten in een vorm, die eene sterk ver eenvoudigde dienstuitvoering mogelijk maakte en eene belangrijke besparing van kosten medebracht. Werd in de eerste iaren steeds met verlies gewerkt, door de invoering van het nieuwe stelsel, en mede door de verruiming in de vaste belegging der beschikbare gelden, is dit veranderd zoodat de rekening over 1926 zelfs sloot met een voordeelig saldo van ruim f 1.100.000, Voor 1927 kan een nog hooger voordeelig saldo verwacht worden. De dienst veroverde zich voorts een grooter plaats in het algemeen geldver keer door over te gaan tot aansluiting bij het giroverkeer van de Nederlandsche Bank en van verschillende buitenlandsche post cheque- en girodiensten, (tot heden België, Danzig, Denemarken, Duitschland, Honga rije, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zwe den en Zwitserland), Men kan zich eenigs- zins voorstellen, hoe sterk de girodienst reeds in het betalingsverkeer is ingeweven als men bedenkt, dat in 1927 8.561.030 op drachten tot het uitvoeren van overschrij vingen tot stand kwamen tot een gezamen lijk bedrag van 3.930.617.904, bovendien nog 7.165.769 stortingen aan de postkan toren en 2.203.125 betalingen per cheque. Gemiddeld werden per werkdag dus 58404 betalingen door tussclienkomst van den dienst bewerkstelligd, waarvan gemiddeld 27886 tot een gezamenlijk bedrag van 12.803.000 in giro, dus zonder dat daar voor verplaatsing van contant geld noodig was. Bij toeneming van het aantal aange sloten, waarvoor nog ruimte genoeg is, (België heeft thans ruim 201.000 rekening houders tegen Nederland pl.m. 130.000) zal deze uitschakeling van het gebruik van baar geld ongetwijfeld nog grooter afme tingen gaan aannemen. Een ander punt van groot economisch be lang Is de aanwending van de aan den dienst toevertrouwde gelden, en de vraag, of daarvoor aan de rekeninghouders al dan niet eenige rente moet worden vergoed. Het saldo der rekeningen bedroeg op 31 Dcember j.l. 98.803.324, waarvan rond 70.000.000 is belegd is belegd, voor het grootste deel in schuldbekentenissen van 't Rijk, de provinciën, de gemeente en de spoorwegen. De daarmede gekweekte rente wordt aangewend tót bestrijding van de kosten van den dienst. De vraag, of daarbij al dan niet rente aan de rekeninghouders moet worden toegekend, houdt nog steeds, gelijk bekend is, de gemoederen verdeeld. In de eerste jaren van den dienst, werd een geringe rente uitgekeerd, later veranderd in dagrente van aanvankelijk 2 pet-, later 1,: pet. Met ingang van 1 Januari 1925 werd alle rentevergoeding afgeschaft, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat thans veel minder geld bij den dienst gelaten wordt, dan vroeger. Vóór de centralisatie beliepen de saldi der particuliere rekeningen f 170.000.000 a 180.000.000, thans 65.000.000 h 70.000.000 bij een veel grooter aantal deelnemers Het streven om het saldo zoo laag mogelijk te houden, wordt in vele gevallen te ver doorgevoerd, zoodat aan vele opdrachten tot het doen van overschrijvingen of betalingen, geen ge volg kan worden gegeven, wegens ontoe reikendheid van het saldo. Bij toekenning van eenige rente, zou hierin ongetwijfeld eenige verbetering komen, doch de daarmede samenhangende vragen, of deze verbetering zoodanig zou kunnen zijn, dat daarmede de geheele rentevergoeding wordt gedekt en of bij het sterker aantrekken van gelden door den dienst daardoor bezwaren kun nen ontstaan voor de geldmarkt, zoowel 7 pCt, le hypothecaire obligatieleening groot 450,000. De Spaarne-Bank bericht, dat van 18 Jan. af de inschrijving op een 7 pCts. Ie hypo thecaire gegarandeerde obligatieleening groot 450.000 nominaal ten laste van het Bisdom van Hildesheim te Hildesheim tot den koers van 99% pCt. is opengesteld bij haar kantoren te Haarlem, Amsterdam, en Beverwijk. De obligation worden toegewezen zoolang de voorraad strekt en naar volgorde van binnenkomst der inschrijvingen. De opbrengst dezer geldleening zal een deels worden aangewend ter financieering ontstaan voor de geiamarKi, zouwe. van den bouw van een kerk te Hannover- voor de beleggings- als de discontomarkt, Kleefeld, anderdeels voor den bouw van een zijn nog steeds bij de autoriteiten in studie. meis'« z°°mede voor de Wat de personeelssterkte betreft, kun nen de volgende jaartallen van aantal ambtenaren ter vergelijking dienen: 1918 19 20 21 22 167 213 303 416 667 1923 24 25 26 27 1058 752 844 856 325 Indien men bedenkt, dat de dienst voort durend groeiende is en dat in het getal 825 over 1927 nog een 130-tal jongelingen be grepen is voor ondergeschikte werkzaamhe den sorteeren, behandeling post, bedie ning van machines, loopwerk, enz. kan uit deze cijfers wel worden geconcludeerd, dat aan dit onderdeel, door steeds voort gaande vereenvoudiging van de werkwijze, ernstige aandacht is besteed. Verdacht van verduistering van effecten en gelden. Op- verzoek van de Centrale Recherche ie Rotterdam is, naar de „Tel." meldt, te 's-Gravenhage aangehouden de 33-jarige C. van O., directeur van de Rotterdamsche Deposito- en Effectenbank. Hij wordt ver dacht effecten en gelden, hem door particu lieren toevertrouwd, te hebben verduisterd. Reeds geruimen tijd had de centrale re cherche haar aandacht gewijd aan deze „bank" die haar bedrijf uitoefende in het gebouw in de Aert van Nesstraat, waar eens de Hanzebank was gevestigd. Er vie len echter geruimen tijd geen tastbare mal versaties te constateeren. Eindelijk werden klachten ontvangen over zoek geraakte ef fecten en gelden tot een bedrag van onge veer 8000. Vóór men echter den direc teur Van O. ter verantwoording kon roepen was deze zoek. Nu is hij in Den Haag ge vonden en, zooals gemeld, overgebracht naar Rotterdam. Op het oogenblik bevindt Lij zich aan het hoofdbureau van politie in afwachting of er termen zijn hem over te brengen naar het Huis van Bewaring. Alvorens te Rotterdam de Deposito- en Effectenbank op te richten was Van O. di recteur der „Bataafsche Bank" te 's-Gra venhage. Zijn onderneming te Rotterdam werd gedreven met zeer beperkte middelen. In beurskringen was het algemeen bekend, dat de bank voor eigen rekening ver boven haar krachten speculeerde. Van 0. kon dan ook geen lid worden van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Rotterdam, zoo dat hij niet in de gelegenheid was de beurs te Rotterdam te bezoeken. Hij behandelde zijn zaken rechtstreeks met Amsterdam door bemiddeling van een commissionnair. Om aan geld te komen adverteerde de bank, dat zij bereid was op zeer gunstige voorwaarden kleine credieten te verleenen aan winkeliers. Zij, die op deze aanbieding ingingen moesten 10 voor informatiekos- ten betalen. Na eenige dagen ontvingen do gegadigden een gedrukt formulier, waarop werd medegedeeld „dat naar aanleiding van de ingewonnen informaties de bank tot haar leedwezen het aangevraagde crediet niet kon verstrekken." De directie had het vertrouwen van eeni ge kleine beleggers weten te winnen, o.a. door het feit, dat men npgal luxueus geïn stalleerd was. De direcreur bewoonde een fraai huis aan de Mathenesserlaan. Hij baarde nog al opzien in de stad, doordat hij zich meestal vertoonde in een spierwit- ten grooten auto, iets wat den „kleinen man" nogal imponeerde. Politie en justitie beschikken nog niet over alle gegevens, Vermoed wordt dat thans na de arrestatie nog vele klachten zullen inkomen. De boeken worden daar om in de komende dagen aan een nauwge zet onderzoek onderworpen. tehuis voor jonge meisjes zoomede voor de oprichting van en rectoraat. De aflossing der leening zal geschieden 6. pari doot middel van uitloting te beginnen op 1 Augustus 1931 met een bedrag van 9000, welk bedrag jaarlijks vermeerderd zal worden met de vrijgevallen rente. De leening zal dehalve een looptijd hebben van 25 jaar en in haar geheel uiterlijk zijn afge lost 1 Februari 1953. Het Bisdom behoudt zich echter het voor de leening op I Februari 1933 en daar na op eiken couponvervaldatum in haar ge heel of gedeeltelijk af te lossen. Ter kennis van het belastingpersoneel is gebracht, dat de Minister van Financiën niet goedkeurt, dat ambtenaren zich be lasten met het inzamelen van gelden, voor werpen enz. bij en met het verkoopen van kaarten, loten, enz. aan buiten de admini stratie staanden, met wie de ambtenaar als zoodanig in aanraking komt. Dit geldt ook, al geschiedt die inzameling ten behoeve van liefdadige instellingen of door een ramp getroffenen, zelfs indien naar de verrich tingen geen vergoeding van kosten wordt genoten. In de gisteren gehouden zitting van de Prov. Staten van Noord-Brabant is het voorstel van Ged. Staten inzake subsidi- eering van het nieuwe afwaterings.scheep- vaartkanaal van Eindhoven naar het Wil helminakanaal ongewijzigd aangenomen. Bekend zijn de buitengewone prestaties van Langenberg, voor wat betreft de draad looze overbrugging van zeer groo e afstan den. De vele berichten, welke uit ver ver wijderde landen binnenkwamen over goede ontvangst, spoorden de technici van dit sta tion aan in dit opzicht het uiterste mt den zender te halen. Ruim een -aar geleden werd „Langenberg" gebouwd door Telcfvi:nken op een heuvel in Rijnland plm- 60 K.M. Noord oostelijk van Keulen, en is ook v°?r de Nederlandsche luisteraars een goede beken de, waarnaar gaarne geluisterd w°rdt. In het Westen van ons land wordt Langenberg helaas nog al gestoord door de meestal vrij gedempte scheepszenders, welke er als het ware een sluier van morse-signalen over ezap si "tips uajsoo u' zender 'favoriet. Hoe Langenberg zijn eigen record brak, meldt een bericht uit Krian Road in Perak. In bet schrijven van een enthousiasten radio-amateur heet het 0.a.: „Dezen morgen om 4 uur 42 ontving ik uw station. Ik hoorde een aria uit „Trouba dour" van Verdi. De ontvangst was uitste kend, tenminste afgezien van de storingen door morse-signalen.... .(.tand Tot goed begrip diene, dat de Langenberg—Krian Road rond ll00° K: dus een vierde van den aardomtrek be- draagt. En dat op een golflengte van 448.8 M.l Langenberg is uitgerust met da water- gekoelde Telefunkenlampen R.S. 225 l K.W.). Een uitgebreide ontvanginstallatie is in be drijf in het „Lambeth Hospital" te Londen. De installatie omvat 17 lampen, welke niet zooals gewoonlijk door batterijen gevoed worden, maar door speciale motor-genera toren. Het reuzen-ontvangtoestel is in staat, gelijktijdig 2000 hoofdtelefoons en 80 luid sprekers te voeden. De totale lengte van de voor deze installatie gebruikte draden is niet minder dan 15 K.M. Behalve vo°r de verspreiding van de eigenlijke rad'°J concerten dient het toestel ook voor het doorgeven van concerten, welke in de eet zaal van het ziekenhuis zelf worden ge(ie" ven. zoomede voor de godsdienstoefenin gen uit de huis-kapel, en voor mededee- fingen van algemeenen aard. Thans te Laibach. De mazen van het net van omroepzen ders, dat over Europa ligt uitgespreid, worden steeds nauwer. Ook die staten, welke zich tot nu toe weinig of in hetge heel niet met den radio-omroep bemoeiden, gaan meer en meer aandacht schenken, vrijwillig of noodgedwongen, aan het vraag stuk der radio-telefonie. I Zoo heeft nu de regeering van JoegO'j Slavië, welke aan Telefunken opdracht éaI een radio-omroepstation te bouwen met een antenne-energie van ongeveer 2% K.W. De nieuwe zendér wordt opgericht bij Laibach' 'Zooals de meeste moderne zenders, wordt ook deze gebouwd op enkele kilometers afstand van de stad. De studio komt in he centrum der stad en wordt met een spec»" alen kabel met den zender verbonden. De keuze van de Joego Slavische regee' ring viel op het nieuwe type „Telefunken- Rundfunksender", een installatie van K. W. lampvermogen. Het is een zgn. „fremdgesteuerte" zender, met in den laa'- sten versterkingstrap een watergekoelde T elefunken-zendlamp. kwam op het ijs van de stadsgracht terecht en zakte er ten gevolge van haar zwaar gewicht door. De bestuurder en de waarne mer werden beiden gedood. Een telegram uit New York meldt: Op het vliegveld Rooseveldfield zijn de beide vlie ger® Clarence Chambrlin en Roger Willi ams gestart voor 'n poging om het wereld- duur-record te verbeteren. De beer Jansen bedankt als bestuurslid. Het bestuurslid de heer Jansen heeft voor zijn funtie in den N.W.B. bedankt. Tot op heden hebben dus de beeren Kolfschoten, Darmstad en Jansen bedankt. De afgebroken partijen, welke thans uit gespeeld zijn, zijn ten nadeele van T. E. P. beslist. Hiermede is T. E. P. voor de tweede maal voor een jaar bezitster van den St. Bavo-beker. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de St. Josephs-Gezellenvereeniging Haarlem II, zal bovengenoemde wedstrijd plaats hebben op 29 Januari, in het gebouw van reeds genoemde vereeniging aan het Teylerplein. Voor dezen wedstrijd is een medaille beschikbaar gesteld, waardoor on getwijfeld de animo voor deze ontmoeting verhoogd wordt. Maandagavond 16 Januari a.s. zal in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de jaarlijksche wedstrijd om het kampioen schap van Haarlem en Omstreken een aan vang nemen. De belangstelling voor dezen wedstrijd is ook dit jaar weder bijzonder groot terwijl de zeer sterke bezetting van dit kampioens- tournooi een vinnigen en spannenden strijd om den hoogsten eeretitel welke voor de Haarlemsche damspelers te behalen valt, waarborgt. Overzicht, Indien de weersomstandigheden nu een® gunstig zullen zijn, staan voor Zaterdag een paar interessante wedstrijden op het pro gramma. In de eerste plaats ontvangt M. II, C. 3 bezoek van Fainos 2 uit Amsterdam. De roodhemden zijn nog ongeslagen, terwijl Fa- mos de eerste overwinning nog behalen moet. D'e uitslag is hier dan ook niet twij felachtig. De tweede wedstrijd is een derby, n.L Bloemendaal 4H. B. S. 2 en gaat om de Bezetting van de tweede plaats. De jeugdige oranjehemden zijn den laatsten tijk keurig op dreef, maar ook de zwartjs zijn niet te on derschatten. Er mag dus een spannende strijd verwacht worden, met a's resultaat een gelijk spel, of misschien in verband met Bet terreinvoordeel een kleine zege voor de thuisclub. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Twee inzittenden gedood. Fen telegram uit Kopenhagen aan de „Tel." meldt: Een militair vliegtuig is e^en na het opstijgen neergestort. De machina AAN DE R. K. HARMONIE EN FANFARECORPSEN IN ZUID-ÖOLLAND. Zondag 15 Januari a.s., 's namiddags 2 uur, vergadert in gebouw „Veritas", West- einde 15, Den Haag, de R. K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Z.-H., voor de eerste maal onder zijn definitief bestuur, en hij hoopt natuurlijk dat die vergadering slagen moge. Dit kan echter alleen, wanneer alle R.- R- korpsen in Z.-H, aanwezig zijn, en zich °°k daadwerkelijk gaan geven, aan het Roomsch georganiseerd muziekleven, ge- centraliceerd in den R. K. Provincialen Bond. Niet voor niets toch, heeft onze Door luchtige Kerkvorst, het streven van ons bestuur met de oprichting van dezen Bond aangemoedigd. Reeds gaven een 16-lal korpsen gehoor aan onzen oproep, en staan er nog een 10- fal op de valreep, cm zich op te geven, als Rd. Dat dan ook elke vereeniging beseffe, nal haar plaats is, in onzen R- K, Bond. zijn er tal van plaatsen waar wij, na al ons schrijven niets van hoorden. Wij denken b.v Schiedam, Vlaardingen, Kethel, Voorburg Alphen, Voorschoten, Komt R.K. korpsen Zondag a.s. ter vergadering, en geeft u op als lid. Gij, die de baanbrekers zÖt van Roomsche cultuur op onze dorpen etl steden. Gij, die toch reeds de plicht van Roomsch organiseeren hebt begrepen door een Katholieke vereeniging te stich- ten, weest consequent en organiseert u ook Provinciaal, en in Katholiek verband. Zoo zal onze Zondag slagen, en zal met een s'ag onze R. K. Bond zich een plaats van beteekenis hebben verworven in het rijke Roomsche leven, Namens het bestuur, BARTH AL, Voorzitter, J. N. VORK, Secretaris, Nieuwe Laan 7, Delft. spreken vereischt een heldere, on vermoeide stem. Voorkom daarom heeschheid en keelpijn en ver zorg Uw keel met s* In vroeger eeuwen werden de koopvaar dijschepen van kanonnen voorzien ,om zich tegen kaperschepen te kunnen verdedigen. Maar sedert den laatsten wereldoorlog werden deze wapens tot een geheel and'er doel gebezigd. De dikwandige buizen moes ten dienen om de duikbooten onschadelijk te maken. De grootste scheepskanonnen hebben een lengte van ongeveer 13 Meter, terwijl het projectiel, dat daaruit verschoten wordt pl.m. 270 K.G. weegt, met een doorsnee van 28 c.M. De tegenwoordige kanonnen de z.g. dreadnoughts" bezitten een gewicht van 900 K.G. per projectiel op een doorsnee van 38 c.M. Een dergelijk projectiel legt in de eerste seconde een afstand van 800 Me ter af en dringt dan op een afstand van 400 Meter nog door een 75 centimeter dik pantser heen. Dat het pantser de grootste vijand der kanonnen is, weten we, want reeds in de middeleeuwen werden de sche pen met kettingen omwonden, om de uit werking der vijandlijk kogels zoo gering mogelijk te doen zijn. Nadien verving men de kettingen door platen, welk hoe langer hoe dikker en steeds maar sterker werden gemaakt. Deze platen nu brengt men tegenwoordig alleen aan ter hoogte van de waterlijn, wat de gevaarlijkste plaats van het schip betee- kent. Een dunner pantser bedekt dan het geheele benedenschip, hetwelk in den vorm van een schildpadring ter hoogte van de waterlijn wordt aangebracht, terwijl de zich aan dek bevindende kanonnen zooveel mo gelijk beschermd worden door ze te plaat, sen in gepantserde torens of pantserschil- den. Daarom zoo zal men mij ^vragen, aldus schrijft L. Franke in „de Tijd pantsert men niet ook het geheele benedenschip, daar dit toch veiliger zou wezen? Inderdaad, het zou veiliger wezen, maar het berust op een onmogelijkheid en wel om de eenvoudige reden, dat het schip door het al te groote gewicht zou zinken, want behalve de eigen bedekking moeten er nog ketels, machinerieën en andere be- noodigdheden vervoerd worden. De uit een kanon verschoten kogel kan beneden de waterlijn niet zooveel kwaad doen, maar met de torpedo's en mijnen is dit anders gesteld. De torpedo, die veel den vorm eener sigaar bezit, heeft aan den scherpen kant een paar schroeven. Zoo'n metalen sigaar heeft echter de res pectabele lengte van pl.m. zes h zeven meter, waarvan de middellijn bij verschil lende typen uiteen loopt. Bij de nieuwere soorten bedraagt deze middellijn ongeveer vijf decimeter. Zoodlra de torpedo te water komt deze wordt uit een daarvoor ingericht kanon met weinig snelheid in het water geschoten beginnen de schroeven te draaien, wat tot gevolg heeft, dat zij onder water met groo te snelheid vooruitschiet. Bij het geringste, dat haar vaart stuit, ontploft zij evenals een granaat. Tot dit doel zijn in de torpedo verschillende in richtingen aangebracht, zooals de lading kamer, die gevuld is met schietkatoen of een ander ontploffingsmateriaal, tot een gewicht van 1500 K.G. Het ontsteken dezer lading geschiedt door een soort buis, het z.g. „pistool" van de torpedo. Achter de ladingkamer volgt de luchtka mer. Deze laatste bevat de saamgeperste lucht welke noodig is om de schroeven te laten draaien en de machine in werking te stellen, Hoe sterker de samengeperste lucht in de luchtkamer is, zooveel te snel Ier loopt de torpedo. Tot dat doel wordt de lucht in de luchtkamer tot op 150 atmos feer samengeperst, terwijl deze voor het gebruik door een zich in de torpedo bevin dend petroleum- of alcoholtoestel ver warmd wordt, waardoor de medegenomen lucht zooveel arbeidsvermogen levert, dat de torpedo op 10 duizend meter nog de snelheid heeft van een goederentrein, Op de luchtkamer volgt de z.g. geheime kamer, die de geheime inrichting bevat, waardoor de torpedo juist op de voorafin- gestelde diepte onder de watervlakte blijft loopen. Het geheim van deze kamer fs mtusschen een openbaar geheim geworden, want het is voldoende bekend, dat de dieptere-teling wordt verkregen door een waterdrukklep en een slinger. Hoe dieper de torpedo te water gaat, met a.w. hoe meer water er boven staat, des te sterker zal de water drukklep worden ingedrukt. Deze water- drukklep werkt op een paar roeren, welke zich achteraan de torpedo bevinden, zoo dat, wanneer de torpedo te diep mocht gaan, deze waterdrukklep te veel wordt ingedrukt en de roeren zoodanig versteld, dat zij de torpedo naar boven dwingen. Loopt daarentegen de torpedo te hoog, dan is de waterklep te weinig ingedrukt en werkt alzoo op de roeren, zoodat zij' deze naar beneden brengen. De slinger remt de beweging der roeren, waardoor verhinderd wordt, dat de torpedo te steil zou gaan loo pen. De gyroscoop zorgt dat de torpedo niet naar rechts of links kan afzwenken. Deze gyroscoop, die veel heeft van een snel draaiende tol, houdt altijd denzelfden stand in de ruimte; wanneer de torpedo nu afwijkt, dan werkt de tol op een paar ver ticale roeren, die de torpedo weer in d'e goede richting brengen. Achter de geheime kamer volgt de ma chinekamer. In deze doet de spanning der lucht uit de luchtkamer de zuigers, welke zich in de cylinders bevinden, op en neer bewegen en aldus de schroeven draaien. Tot slot volgt dan nog de balastkamer, die zoodanig op gewicht wordt gebracht, dat de torpedo juist horizontaal ligt- Wanneer zoo'n torpedo voor het ee"1 wordt verschoten, maakt zij allerhande buitelingen, wat men kan zien aan de z.g, „bellenbaan". De oorzaak hiervan is gelijk J. W. I. Baron van Haersolte opmerkt jn „Het Gulden Boek der Zee'hetwelk wit hier in een en ander volgden, dat de lucht, welke in de cylinders heeft gewerkt, ont snapt uit de torpedo, en kemt in groote bellen aan de oppervlakte van het water, zoodat men aan de bellenbaan kan zien, of de torpedo in een rechte baan loopt. Bij oefeningen worat de torpedo zoo ge steld, dat zij na b.v. een duizend meter te hebben afgelegd aan de oppervlakte komt; zij wordt dlan opgevischt en naar boord teruggebracht om opnieuw met lucht te worden gevuld. De roeren en de inrich tingen worden versteld om een betere baan te krijgen. Deze bewerking wordt zoolang herhaald, tot de baan behoorlijk recht is Het gebeurt wel eens dat de torpedo het doel mist, ofwel omdat de torpedo niet mooi loopt, oiwel omdat men niet goed ge richt heeft, want dit richten vooral is alles behalve gemakkelijk vooral wanneer de torpedo onderweg iS| jn welken tusschen- tijd het aangevallen schip zich ook kan verplaatsen. Hiermede wordt by het rich ten dan ook rekening gehouden. Eén zilveren mark was er nog. Gisterennacht is te Venlo ingebroken bij een tuinier aan den Leutherweg. De bewo ner vierde zijn gouden bruiloft, met de bu ren, buitenshuis. Toen hij van de bruiloft terugkeerde bemerkte hij dat slaapkamer en keuken door een dief doorzocht waren en de kasten opengebroken. Al het aan wezige geld was verdwenen, met uitzonde ring van een zilveren mark. He 15-jarige J. R. is te Bolnes van een sleepboot gevallen en verdronken. Naar het lijk wordt nog gezocht. Aan de gevolgen overleden. Dezer dagen is te Oud-Gastel de heer W. A. Smoor, toen hij tegen een ladder op klom om op een dak eenige herstellingen te doen, gevallen. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar het Gasthuis gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Een onwelkome gast. De Commissaris van Politie te Apeldoorn waarschuwt belanghebbenden, zooals hotel houders, tegen de praktijken van een dame van het volgende signalement: oud onge veer 50 jaar, flink postuur, donkerbloed, knappe verschijning, beschaafd in haar op treden, haar in het midden gescheiden, achter in twee vlechten samengebonden, zwarte japon met hooge boordslulting, groene mantel met zwart bont omzoomd, bruine hoed, kleine zwartgelakte kofier met beige omboord, twee ringen, waarvan één met groote paarl en kleine pareltjes en één met groote briljant, groote breede broche met groote en kleine paarltjes. On der opgeving van een gefingeerden naam en onder valsche voorwendsels, neemt de dame haar intrek in hotels. Zij verlaat deze zonder haar hotelrekening te voldoen. Men meldt aan het Hbld.: De heer Christiaan W. Dick te Klaziena- veen (gemeente Eramen) heeft een methode gevonden, tot vervaardiging van groote turfmos-isoleerplaten zonder tusschenna- den, met een zeer groot isoleerend vermo gen tegen geluid, koude en warmte. Behalve voor industrieele, zouden de platen voor tal van huishoudelijke doeleinden bijzonder geschikt zijn. De heer Dick heeft op zijn vinding oc trooi aangevraagd- Het waren een deurwaarder en een Inspecteur, die beslag kwamen leggen. Het schijnt zoo, dat de talrijke inbraken in het Gooi in de laatste weken eenige zenuwachtigheid veroorzaken. Tenminste dezer dagen werd de politie te Bussum op gebeld, dat inbrekers binnengedrongen waren in een tijdelijk onbewoonde villa aan den Nieuwe Hilversumscheweg. De politie nam de noodige maatregelen om het terrein af te zetten, en toen men de indringers wilde overvallen bleek het, dat een deur waarder met een inspecteur van politie in de villa bezig was, om beslag op den inven taris te leggen. De „Sumatra Post" bevat het volgende niet onvermakelijke verhaaltje: Te Medan verscheen een Inlanasch re- chercheur voor den landrechter als be klaagde. Hij had de sodo van een Benga lees met zijn fiets aangereden, dacht, dax het de schuld was van den Britsch-Indiër en had het nummcrplaatje van diens wagentje afgerukt. De Bengalees diende onverwijld zijn be klag in en de kadi zag beiden voor zich verschijnen. De Bengalees bleek gezegd te hebben: „Als je dapper bent, haal dan mijn plaatje eraf!" En de rechercheur w&s dap per en gaf aan de uitnoodiging gevolg. De landrechter meende, dat dit geen manier van doen was en vond, dat de rechercheur het nummer had moeten noteeren en proces verbaal opmaken. „Ik kan niet schrijven, wai beklaagdes ^Maar^je kunt toch lezen?" informeerde ^„Ik C'"kan ook niet lezen," bekende de was sterk, vond de landrechter en veroordeelde den politieman-analphabeet tot twee gulden boete, hetgeen beklaagde niet in den haak vond. Hij protesteerde, maarvan dit vonnis was geen appèl mogelijk. Hij achtte het zijn plicht, het plaatje mee te nemen, anders wist hij toch immers niet, wie het was.. Maar de onverbiddelijke rechter vond, dat hij dan niet voor politieman deugde en een ander baantje moest zoeken. Rechercheur hoofdschuddend af. Het „grapje" van het bekrassen van rui ten met een glassnijder te Rotterdam, zoo, dat bet glas breekt of althans onbruikbaar wordt, duurt voort. Wanneer het precies gebeurt is niet nauwkeurig vast te stellen, want het vernielingswerk geschiedt nage noeg zonder lawaai en is in een wip ge schied. Gisternacht te drie uur werden echter, naar de „Msb." meldt, in totaal ruim twintig beschadigde ruiten opgemerkt, n.l. in dertien huizen aan den Nieuwen Bin nenweg, in zes op de West-Kruiskadle en in enkele huizen in de Eerste Middelland straat. Ook thans zijn het voornamelijk winkelruiten, waarop het gemunt was. In totaal zijn nu al ongeveer 80 ruiten ver nield of ernstig beschadigd. Dat de politie de(n) dader(s) nog niet heeft gepakt, moet verklaard worden, dóórdat het zeer moeilijk is, iemand die in het voorbijloopen een ruit bekrast, op heeterdaad te betrappen, voor al als het druk is op straat. Te Veendam is bij de firma R. en B. een laschapparaat gesprongen, ten gevolge waarvan de 31-jarige B. ernstig aan het hoofd gewond werd. Hij is aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7