VARIA UIT HET RADIO-LABORATORIUM. O. s. s. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Doyde Blad Vrijdag 13 Januari 1928 GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. Een Nieuwjaarsrede van den voorzitter. De slachtoffers van het spoor wegongeluk herdacht; woorden van lof voor de verleende hulp en aan het adres van de twee moedige redders. De commissie tot bevordering van den bloei der badplaats blijft gehandhaafd. GEEN LUNAPARK. De heer GEERS vindt 't klein gedoe om het werk dej commissie nu nog te gaan bespreken. De commissie wil geenszins zeggen, dat baar werk zoo goed was, dat men geen betere resultaten kon verwachten, maar in die dagen hebben wel meer per sonen fouten begaan, waarover thans niet esproken wordt. De heer GUNTERS meent, dat de com missie geen enkele blaam treft. De commissie heeft slechts een rapport uitgebracht, dat met groote meerderheid door den raad is aangenomen. Hierna spreekt de raad zich met 8 tegen 4 stemmen uit voor het voortbestaan der commissie. Een telefonische aansluiting. B. en W. stellen aan den raad voor hen machtiging te verleenen aan den heer P J de Braai, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en Penningmeester van de ziekenhuiscommissie van gemeentewege een telefoonaansluiting te verleenen. Het kan voorkomen, dat de heer de Braai zich direct in verbinding moet stellen met een ziekenhuis. Na ampele bespreking wordt daartoe be sloten. Vader en moeder van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis. Aan den raad wordt, overeenkomstig het voorstel van de Regenten van bet Oude Mannen- en Vrouwengasthuis, voorgesteld het salaris van den vader en van de moe der van die inrichting te verhoogen. Thans hebben zij samen 400 Doordat het aan tal verpleegden zeer is toegenomen, zijn de werkzaamheden vermeerderd. Voorge steld wordt het salaris te brengen op 500 en wel 250 voor den vader en 250 voor de moeder. Dit voorstel wordt op verzoek van B en W. aangehouden tot een volgende verga dering. Het bezoeken der avondtee- kenschool te Haarlem. Een ingezetene van de gemeente heeft om een tegemoetkoming gevraagd in de kosten, die hij heeft, doordat zijn zoon de Avondvakteekenschool van de Ambachts school te Haarlem bezoekt. De cursus locpt van 1 October tot 31 Maart. Hij heeft hiervoor uit te geven 41.en wel 36.— voor tramgeld en 5voor schoolgeld In verband met het inkomen van belang hebbende, wordt verzocht, tegemoetkoming te verstrekken. Aldus wordt besloten. De vereeniging „Oefening staalt Spie ren" heeft in het afgeloopen jaar in over leg met de commissie tot bevordering van den -bloei van de badplaats, gedaan gekre gen, dat de Kennemer Turnkring alhier, een openlucht-uitvoering gaf De vereeniging 0. S. S. heeft hierdoor een tekort gekre gen van bijna 200. Daar die uitvoering in het belang der badplaats geweest is, doordat er veel vreemdelingen heen ge trokken worden stellen B. en W. voor aan die vereeniging een tegemoetkoming in het tekort te verleenen van 100. Aldus besloten. Een vakonderwijzeres Mej. S. Koning, die benoemd was tot onderwijzeres in de nuttige handwerken voor de U. L. O.-school, heeft voor die benoeming bedankt. B. en W. bevelen nu ter benoeming in die plaats aan mej. M C. Teekman te Zandvoort. Benoemd wordt mej. M. C. Teekman. Een wagentje voor van brandweermateriaaL B. en W. stellen den raad voor hun een crediet te verkenen van 80 voor aan schaffing van een wagentje voor het ver voer van brandweer-materiaal. De heer GEERS meent, dat het toch nu maar beter is, dat wanneer men verbete ring gaat aanbrengen, men een radicalen maatregel treft. Spr. acht dit in het belang der gemeente. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. dit zullen overwegen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De Passage-grondruiling. Zooals bekend is, besloot de Raad eeni- gen tijd geleden tot eene ruiling van grond van de voormalige Passage met gronden op Plan-Noord, De gronden van de Passage zo'uden, behoudens eene kleine bepaling, geheel vrij in eigendom komen van de ge meente. Bij de overdracht bleek echter, dat er op die gronden, die vroeger in het bezit waren van de Zandvoortsche Terrein- en Hotel-Maatschappij, nog een servituut rustte, dat bij overdracht van grond moest worden aangenomen. Krachtens dat servi tuut, mogen er op dien grond b.v. geen in richtingen gebouwd worden, waar sterke drank wordt verkocht, geen inrichtingen geplaatst worden, die onder de Hinderwet vallen en moet elke bebouwing worden goedgekeurd door de Zandvoortsche Ter rein- en Hotel Mij. B. en W. vragen nu aan den raad, wat gedaan moet worden. Zij wijzen er op, dat een gedeelte bestemd moet worden voor bouwgrond. Een kofiiehuis zal er niet op mogen verrijzijn Wanneer de voorwaarden worden aangenomen, moet het vorig raads besluit gewijzigd worden Verschillende leden verzetten zich om bovenstaande feiten tegen de ruiling van den grond. De heef ELFERS vraagt of 't niet mogelijk is, dat de Terrein- en Hotei-Maatscbappij het servituut opheft. De heer KONING stelt voor de zaak aan te houden tot nadere bespreking. (De heer Termes verschijnt ter ver gadering). Na verdere bespreking wordt, op voor stel van den lieer Elffers besloten, dat B. en W. zich zullen wenden tot de Terrein en Hotel-maatschappij met het verzoek, om de bepalingen te laten vallen. Wanneer de Terrein- en Hotel-maatschappij gunstig hierop beschikt, zal de ruiling als aange gaan worden beschouwd. Het Lunapark. Aan de gemeente is 'n bedrag van /10.CO0 aangeboden, indien zij een behoorlijk inge richt terrein beschikbaar stelde, voor het houden van een Lunapark. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat zij ziclj nje{ vef_ zetten tegen een Lunapark, maar zij willen hebben, dat er bepalingen worden vast gesteld, die streng moeten worden nage komen. Zij stellen voor, dat de gemeente een terrein beschikbaar stelt op Plan-Noord i„ de omgeving van de Vondelstraat. B. en W. stellen zich dan in verbinding met twee gegadigden voor de exploitatie, n.l. met den heer J. L. Coppejans en de heeren Relupa. e exploitanten zullen verplicht moeten worden het terrein zoo in te richten als en W. noodzakelijk achten. Het park dienst afgesloten te worden, terwijl er vol doende gelegenheid gemaakt moet worden to het onderbrengen van verschillende diensten als politie, brandweer, enz. De gemeente ontvangt, behalve de pacht van fe" .fjr°nd, die ten bate van het grond- 1.f. komt, de rechten van de vermake lijkheidsbelasting De raad zal geen mede werking verleenen tot het verkrijgen van een buitengewone vergunning voor den verkoop van sterken drank. Het Lunapark zal gehouden worden van 15 Mei15 Juni. De pachter betaalt de kosten van aanleg van gas en water en restitueert de kosten van aansluiting van een telefoon. In over leg met den voorzitter zal het park ge opend zijn van 1424 uur. De meerderheid van B. en W. is voor het voorstel. De minderheid is niet tegen een lunapark, maar had de proef dit jaar niet genomen, daar er dit jaar toch voldoende bezoek aan Zandvoort zal komen. Vele leden voeren over deze aangelegen heid het woord- De heer FRAENKEL spreekt zich uit al* voorstander van een Lunapark. De baten, die door een Lunapark aan de gemeente komen, zullen ongetwijfeld groot zijn, mis schien wel 20 25.COO. De gemeente zou daardoor vooruitgaan. Ook met het oog op de aanstaande Olympiade, zal een Luna park, volgens spr., in het voorseizoen zeer gewenscht zijn. Het zal leven, bedrijf en vermaak in Zandvoort brengen. Verder somt spr. veel vocrdeelen op, die, volgens hem, de gemeente ten goede zullen komen. De heer ELFFERS kan niet met het be toog van den heer Fraenkel meegaan. Feitelijk zou nier het doel (geld in het laadje) de middelen heiligen. Maar dat mag, volgens spr., hier niet gebeuren. Hier mag het doel de middelen niet heiligen, roodat dus het materieele geheel uit geschakeld moet worden. En dan moet spr zich tegen het houden van een Lunapark verzetten. Bovendien gelooft spr. ook niet aan het slagen van het Lunapark. Maar daar gaat het niet om; vaststaat, dat het Lunapark moreel gevaar brengt. De ge meente heeft tot taak dergelijke gelegen heden zooveel mogelijk te beperken. Resu- meerende is spr. een zeer streke tegen stander van het houden van een Luna park. De heer MOLENAAR bestrijdt de ge dachte, dat men om een iinancieele min der goede posiie van de gemeente, een Lunapark maar zou moeten toelaten. Spreker kant zich ten zeerste tegen zulk een kermis voor een maand lang. Spr. zou liever 10.000 uit de ge meentekas gegeven willen zien, om de gemeente op hoog peil te houden, dan j 10.000 te ontvangen, maar dan ten koste van het peil der gemeente. De heer SLEGERS zegt, dat zijn meening over het Lunapark nog niet gewijzigd is. Voor spr. is de moreele zijde de ernstigste. Spr. kan voor zijn geweten zijn stem niet uitbrengen voor een Lunapark. Dit wat de moreele en voornaamste zijde van de zaak betreft. Bovendien twijfelt spr. ook aan de financieele voordeelen, die aan de gemeente zouden toevloeien. Spr. ver klaart zich ten sterkste tegen het houden van een Lunapaik. De heer KONING spreekt zich evefieens uit tegen een Lunapark. Door een Lunapark haalt men het peil van de badplaats om laag. De heer DRUYF bepleit het houden van het Lunapark, waarvan spr. vele finan cieele voordeelen opsomt, die, volgens hem, de gemeente ten goede zullen komen. Verder bestrijdt spr. de meening, dat een Lunapark het moreele peil van de ge meente omlaag zou halen. De heer GUNTERS meent, gezien de door B. en W. gestelde voorwaarden, dat hij geen bezwaar tegen een Lunapark kan hebben. Moreele bezwaren ziet spr. ook niet. Ten slotte mag het financieel voordeel ook nog een woordje meespreken. Verder komt het spr. het beste voor *en Luna park te houden van 15 Mei tot 15 Juni. De heer v. d. MEIJ bestrijdt ernstig een Lunapark, Vele bezwaren noemt spr. op. Het goede publiek zal de badplaats om al het kermisgedoe ten slotte gaan mijden. Financieel voordeel ziet spr. geenszins. De heer FORRER, hoewel geen bijster voorstander zijnde, meent, dat men de proef voor één jaar met een Lunapark kan nemen, vooral waar B'. en W. vele voor waarden hebben gesteld. Weth. PADT beantwoordt de sprekers. Spr. zou niet den indruk gevestigd willen zien, dat B. en W enthousiast voor een Lunapark zouden zijn. De feiten zijn zóó. dat er een aanvraag is gekomen en B en W. hebben te onder zoeken, of deze aanvrage kan worden ingewilligd of niet. Persoonlijk voelt spr. voor een Lunapark niets. Afgescheiden daarvan staat vast, dat een deel van de bevolking van plaatsen als Amsterdam en Haarlem een Lunapark wenscht. Verder moet spr. tegenspreken, dat een Lunapark op zich zelf immoreel zou zijn. Spr. komt op tegen 'n insinuatie, als zouden de voorstanders een Lunapark wenschen, al zou dit ook gaan ten koste van de geeste lijke en zedelijke belangen der bevolking. Zulk een uitlating bestrijdt absoluut. Zoo iets zou spr. niet op zich willen laden, zelfs niet voor een millioen. De bepalingen door B. en W. gesteld, geven de grootst mogelijke waarborgen tegen eiken ongeoorloofden uitwas. Spr. bestrijdt verder de verschillende bezwaren, door de leden aangevoerd. De heeren ELFFERS en DRUYF repli- Vervolgens wordt tot stemming overgegaan, ceeren. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren Forrer, Drayf, Fraenkel, Padt, Gunters en Zwaan. Tegen stemden de heeren Koning, Geers, Elffers, Molenaar, Termes, Siegers en v. 4 Mey. Er zal dus op Zandvoort geen Lunapark gehouden worden. Rondvraag. De rondvraag lever» geen bijzondere be- spreking op, waarna de openbare vergade» ring gesloten wordt. DE HEER MATZE heeft zijn zilveren jubileum gevierd als hoofd der R. K. Jongensschool te Sassenheim. wederom een interessante prijsvraag onder de abonné s is uitgeschreven en waarbij; 'n complete moderne radio-installatie ter waarde van ca. 250.is te winnen. Speciaal voor den technisch niet onder legden luisteraar is de artike'en-reeks „Hoe de aethergolven ons muziek geven van de Hand van Joh. Schnabel, waarvan in het ongste nummer het eerste deel is opge nomen. Ge'eerd uitziende woorden als golf lengte resnantie frequentie, e.d. worden Hierin op bevattelijke wijze verklaard. Nog vestigen wij de aandacht op de uit voerige rijk geïllustreerde K.R.O.-program ma's en de zich steeds meer uitbreidende -adio-kliniek waarin al menig patiënt gratis en afdoende geholpen werd. Een mooi nummer, temeer, waar de Kath. Radiogids tegenwoordig in alle opzichten dus ook in prijs- het voordeeligst radio blad is. Trem-stormgen. Naar de technische club van de aid. Haarlem van den K.R.O. ons mededee't. zijn in de afgeloopen week door de Ned. Spoorwegen proeven genomen in verband met de radio-storingen. Het is eigenaardig, dat de storing sterk bespeurt blijkt te zijn. De een heeft er zeer veel last van ander, die oogenschijnlijk veel ongunstiger woont, niet. Wij hoper op een en ander nog nader terug te komenè Intusschen verzoeken wij onze lezers dringend om rapporten betref fende de trem storingen in te zenden aan Joh. Schuabel, Regereteselaan 240, den Haag. Fig. 3. Een vleugel van het Philips laboratorium. door JOH. SCHNABEL. „hulptrekker" ten tooneele verschijnt en heel handig z'n pijp aan den „post' beves tigd. Trekker en hluptrekker loopen nu snel van de trekbaan en loopen dan langzaam achterwaarts van elkaar. B azen en trekken met veel „gevoel" trekken dat wordt er nu van den trekker vereischtij en we zien den cylinder intrekken tot een lange glazen buis, welke meteen verhard. Buitengewone routine is voor dit werk noodzakelijk om de buizen tot op een fractie van een millimeter nauwkeurig te trekken. Ook dii handen- en longenvak zal we weer uitsterven, zooals vele beroepen bijv. dat van aapjes-koetsier want den trekkers wordt sterk concurrentie aange daan door een vernuftige machine welke het buisglas in stukken van e'ke gewenschte lengte autcmatisch levert. Aan 't einde van de trekbaan die op onze foto is afgebeeld is zoo'n machine opgesteld. Hoelang zal 't nog duren, 't geheele bedrijf vermecha- niseerd is1 We zouden nog gaarne vertellen, hoe nu enkele fragile metalen onderdee tjs. een glazen buis'e, een voetje en een ba Ion ge maakt worden tot een moderne afgescherm de hoogfrequent dubbelrooster lamp -of tot en supereindversterker, maar dat zou ons te ver voeren. Werpen we nog slechts een blik op het laboratorium, een der best ingerichte van Europa. Daar is 't waar onderzoekingen) worden gedaan niet al'een op radio-gebied doch niet minder ook op 't terrein der rönt- zen en Neon-buizen, auto- en bioscoop- en andere lampen. Daar was 't ook waar de eerste woorden gesproken werden tot onze koloniën, waar onze Vorstin sprak tot Oost en West Het is een middelpunt der weten schappelijke wereld, het Philips' laborato rium. De Kath. Radio Gids Het officieele orgaan van den K.R.O. opent deze week met de mededeeling, dat Fig. 2. Hoe het buisglas getrokken wordt. Een bezoek aan „Philip's Radio". Lang voor men 't station Eindhoven be reikt kan men al bemerken, dat Philips' stad in aantocht is. Helroode en paarse Neon lichtreclames een specialiteit van Philips vragen de aandacht voor de tal rijke Philips' gebouwen, 't Is n.l. niet een groote fabriek, neen. alles is in aparte ge bouwen ondergebracht. Vlak bij het station ligt het imposante hoofdgebouw met den grooten toren, 't Zijn in hoofdzaak de gloei lampen, welke hier worden afgewerkt. Voor de radio is een speciale fabriek gebouwd Waar duizenden arbeiders te werk gesteld zijn. Begonnen met de fabricage van radio- lampen worden er thans ook complete ont vangers, luidsprekers, plaatsspanningappa- raten, gelijkrichters, weerstandversterker- eenheden transformatoren, e.d. vervaardigd. We hebben er van alles gezien; 't meest interessante is echter wel de glasfabriek Vaar bijna 309.000 ballons er dag gemaakt Worden. Per Ford zijn we naar de glasfa briek gegaan waar we binnenkwamen door de z.g. mengkamer, de keuken van de fa briek. Hier zagen we de hoofdbestanddee- 'en van het toekomstige glas menie, pot- asch zand en soda in kipwagen tjes mengen De mengers dragen stofmas- kers, want stof warrelt door 't geheele lo kaal. Fr wordt gezeefd gewogen en ge mengd, totdat 't wagentje vol is met de roodachige substantie. Hierna wordt ca. K glasafval bijgestort waarna 't wagentje naar de groote glasovens gereden kan wor den. Een glasoven bestaat daar uit 'n enormen ronden oven waaromheen een platvorm ge bouwd is. In den oven staan in 't vuur een aantal glaspotten, gevuld met de grondig gemengde glassubstantie, 's Avonds om 6 uur zijn de potten volgestort, zoodat in den nacht alles versmelten kan tot een taaie vuurroode glasmassa, welk proces juist zoo veel tijd vordert dat den volgenden morgen de blazers het glas in de juiste conditie aantreffen. De potten, waarin het glas gesmolten wordt, worden geheel met de hand gemo delleerd, een werk, waarover een ervaren vakman niet minder dan zeven dagen doet. De benoodigde klei is van te voren zeer zorgvuldig gemalen en met de bloote voe ten gekneed. Deze oeroude bewerkings methode welke nog steeds niet door 'n ma chine vervangen kan worden, heeft ten doel, de kleine harde kleideeltjes, welke zich mogelijk nog in de substantie bevinden, fijn te malen. In een groote kuip trapt de werkman met z'n bloote voeten er lustig op los zich daar bij vasthoudend aan een touw, dat van den zolder neerhangt Zijn de potten daarna zorgvuldig geboetseerd, dan worden ze lang zaam aan gedroogd, totdat ze na ongeveei een half jaar drogen, geschikt zijn voor den glasoven. Is er dus heel wat werk en tijd noodig. vóór de potten voor t gebruik klaar zijn toch doen ze slecht ca. acht weken dienst. Ze gaan dan scheuren en kunnen niet meer gebruikt worden» Betreden wij thans de eigenlijke glasfa briek. De eerste indruk welke men er op doet is die van een grenzelooze verwarring. Het is er een gezwaai van blaaspijpen, een geloop met wagentjes vol rekken met gla zen ballons. De sensatie van gloeiend heete ovens in half duistere krotten kan men er echter niet opdoen! 't Is n.l. in een heel groote, lichte hal, waar een groot aantal glasovens in bedrijf te vinden zijn. Begeven wij ons thans naar een willekeurigen blazer, dan kunnen we het geheele geboorte-proces van zoo'n glazen ballon volgen. Gewapend met een ca. 1.5 meter lange b'aaspijp begeeft de blazer zich naar een der glaspotten en neemt daar wat glas (een post" genaamd, uit den pot. Vlug loopt hij met de pijp naar den rand van het platform en walst dan de gloeiend heete, weeke glaspartij rond op een metalen walsplaat. Na deze voorbewerking blaast hij met korte stooten. (puften) in de pijp, als wil hij bellen blazen. Evenals we van zeepzop een ballon kunnen blazen, zoo wordt ook het weeke glas op deze wijze gevormd, tot een hol, glazen ballonnetje. Aan den rand van het platvorm, bevindt zich nu een door water afgekoelde metalen vorm welke door middel van een trapm- richting willekeurig geopend of gesloten kan worden. Hierin wordt nu de bijna nog vormlooze glazen ballon gebracht, de vorm sluit zich er op een „trap" van den blazer omheen en nu is 't de kunst om, door draaien van de pijp en blazen, de glas massa gelijkmatig en volkomen tegen den vormwand te persen, opdat het glas het model hiervan aanneemt. Wordt hierop de vorm geopend, dan kan de blazer de glazen ballon, na hem met één oogopslag gecontro leerd te hebben, met pijp en al aan den aftikker" te geven. Deze geeft met een natte vijl 'n streek in den hals van de bal lon, waarop deze gemakkelijk van de pijp afgehaald kan worden om gezet te worden op een rek. Een aantal van deze rekken staan of> een wagentje om naar de sorteerzalen gereden te worden. Slechts ballons de allerslechtste zijn reeds vernietigd door den blazer zelf worden hier „Ausrangiert" de overige gereinigd en netjes afgesmolten opdat bij verdere bewerkingen de scherpe Hals geen gevaar meer kan opleveren. De ballons moeten nu allemaal even zwaar we gen waartoe ze gewogen worden met be- Hup van kline votters; dit zijn kurkjes van een bepaalde afmeting, waarop stokjes aan gebracht zijn. Met een verbazende „Finger- fertigkeit" zetten de vrouwen hierop de bal lons. Zinkt het vlottertje dan is de lamp te zwaar, meestal echter voldoen ze aan de gestelde eischen. De ballons zijn nu klaar, om het binnen werk op te nemen. Voor dit binnenwerk is echter nog een z.g. buisje noodig, dat ge maakt wordt van buis- of staafglas. Over 't maken hiervan willen we hier in 't kort nog even iets vertellen. Onze tweede afbeelding geeft een be langwekkend gedeelte van de glasfabriek weer, n.l. de trekbaan waar het buisglas met pijnlijke nauwkeurigheid uit de hand getrokken wordt. Met behulp van een dikke blaaspijp wordt een flinke „post" glas uit den oven genomen gewalst op een wa'splaat (zie links op de foto) en al blazende tot een vrij grooten ho len cylinder gevormd. De eigen- 'ijke „buistrekker" neemt het werk nu over van den „postenmaker" en begint den post die inmiddels weer min of meer afgekoeld is, in den oven bij te warmen. Hierna wordt nog eens gewascht en weer gewarmd tot de Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer A. van Alphen. Afwezig de heer Termes. Rede van den voorzitter. Bij het begin van de vergadering houdt de voorzitter de volgende rede: Mijne Heeren, Vergun mij een oogenblik Uw aandacht te vragen. Wanneer ik geen uitvoerige Nieuwjaarsrede tot U houd, wel mijne heeren, dan ligt daar geen vermoeden in opgesloten, dat een van U met het. voorne men rondloopt om die rede te beantwoor den door het voorlezen van tientallen vel len op schrift gestelde woorden, zooals naar ik las in een van onze groote gemeen-» ten als motief voor het niet houden van de Nieuwjaarsrede gold, maar meer omdat, naar mijne meening, 't feit, dat wij al onze besluiten, die in 1927 genomen zijn, nog eens de revue laten passeeren, op de buiten wereld wel zeer sterk den indruk zou kun nen vestigen van een zekere zelfvoldaan heid, trouwens onze notulen worden, behalve de, ik zou haast zeggen eeti'tfe opmerkingen, die tusschen twee haakjes den laatsten tijd in omvang afnemen, naaf mijn opinie zeer goed bijgehouden, bij de doorlezing van die notulen worden de ad ministratieve herinneringen aan 1927 verle vendigd. Ook wil ik U snaren naar cijfers te luis- lijke en vrouwelijke bevolking weergeven, teren, die de toeneming van onze manne- ook die cijfers worden gemeengoed; trou wens, laat mij U ronduit bekennen, dat ik die cijfers op het oogenblik niet weet, de bloei van eene gemeente behoeft niet al tijd afhankelijk te zijn van eene even- tueele vooruitgang van haar zielental. 1928 zal ook voor Zandvoort in het tee- ken der sport staan, denk maar eens asn de a.s. Olympiade; wel mijne heeren, als ik in sporttermen miin indruk mag weergeven, dan valt misschien tengevolge van de laatste koude zomers een kleine inzinking te constateeren. Zandvoort staat aller minst buiten spel en zal ongetwijfeld bin nenkort het doel bereiken, maar denkt eT om heeren. dié ploeg kan slechts met suc ces aanvallen en dus kans tot overwin nen mogelijk maken, waarvan behalve ern stige wil om te overwinnen, ook een el kander begrijpen mag geacht worden aan wezig te zijn. In 't kort gezegd; „samen werking tusschen de leden onderling en Mag ik ook voor 1928 een beroep doe*1 met de aanvoering. op en mij aanbevelen voor een aangename samenwerking? U zult begrijpen, dat 'k deze enkele woorden niet wil eindigen s[' vorens van deze plaats af en ik weet m'l bij voorbaat verzekerd van Uw sympathie- mijn groot leedwezen betuigd te hebben met de gevolgen van de spoorwegramp van Zaterdag j.l., waardoor zooveel ellende in een Zandvoortsch en ook in een Haar- iemsch gezin gebracht werd; ik behoef ze ker niet bijzonderheden te vermeklen, ze zijn U bekend, maar wel wil ik een eere- saluut brengen aan hen, die zoo spoedig hulp verleenden; ik denk aan Hocgendijk en Visser, die stoere knapen van de zee, ik noem U onze medici, verder de spoe dig hulp der fa. Mathot en voorts allen die hielpen. Mijne Heeren, alvorens thans over te gaan om een begin te maken met de eer ste opname voor onze administratieve film. die in deze zaal over 1928 zal afgedraaid worden, wensch ik te besluiten met U en dè Uwen en de gemeente Zandvoort een goed 1928 toe te wenschen. Het antwoord van den heer Zwaan. Wethouder Zwaan beantwoordt namens den raad deze rede van den voorzitter en spr. dankt den voorzitter voor diens goede wenschen en ernstige woorden. Spr. wenscht den voorzitter en diens gezin het beste in 1928 Het ambt van burgemeester is, aldus spr., niet altijd even dankbaar, waarbij nog komt, dat de werkzaamheden in de laat ste jaren zeer zijn uitgebreid. Het ambt van burgemeester is niet dankbaar, want, in- d'en alles goed gaat, dan hoort men niets, doch mankeert er slechts iets, dan wordt ^ogenblikkelijk critiek uitgeoefend op het Oeleid van den burgemeester. Doch laat de voorzitter dit in gedachten houden, dat, wanneer hem geen klachten hereiken, hij er van overtuigd kan zijn, dat hij de teugels van het bestuur strak in han den houdt. Spr. besluit met de beste wenschen voor 1928 en met de hoop uit te spreken, dat de voorzitter de gemeente even goed zal blijven besturen als hij tot nog toe deed. De heer FORRER deelt mede, dat de larnilie van de twee slachtoffers van het spoorwegongeluk hem hebben opgedragen, hier openlijk een woord van dank te spre ken voor de verleende hulp, in het bijzon der door de medici. Ingekomen stukken. Enkele raadsbesluiten zijn door Gedep. Maten goedgekeurd. De oudercommissie van school B ver zoekt in de hal van die school eenige pla- 'en te brengen. Verder wordt er aange drongen om centrale verwarming aan te brengen en het maken van opendraaiende ramen. Dit verzoek gaat naar B. W. ter afdde- tiing. Een viertal huurders van de winkels aan den Strandweg, hebben verzocht aan den raad, om de huur van hun winkels, in gaande 1 Januari 1928 te verlagen tot J 300per jaar, die het afgeloopen jaar 's betaald, n.l. 500.is veel te hoog zaken waren slecht en de tijd, dat de winkels geopend kunnen zijn is véél te ;°rt. In eenige maanden moeten de winkels geëxploiteerd worden en daar tusschen door komen ook nog regendagen. Verder verzoeken zij, dat zij geen contract voor waterleiding moeten afsluiten met een m'nimum verbruik van 30 M3^ Het verbruik van water is zeer gering. Zij vragen al- leen die hoeveelheid water te moeten be- 'alen, die verbruikt wordt. Dok dit adres gaat naar B. en W. om Prae-advies. De commissie tot bevordering van den bloei der badplaats. De heer Padt heeft in verband met zijne benoeming lot wethouder ontslag genomen als lid van de commissie tot bevordering van den bloei van de badplaats. In die commissie hebben thans nog zitting de heeren Geers en Gunters. B. en W. stellen aan den raad voor een ander raadslid in plaats van den heer Padt te benoemen. De heer GEERS zegt, dat het hem be vreemdt, dat een dergelijk voorstel ter tafel bomt. Spr. was van meening, dat de taak °er commissie na de indiening van haar rapport, beëindigd was Mocht zulk een commissie permanent blijven, dan moet ook spr. bij dezen voor bet lidmaatschap van die commissie be danken. Ook de heer GUNTERS is een dergelijke meening toegedaan. De heer MOLENAAR vraagt of de raad n°g prijs stelt op het bezit van een derge- bjke commissie als door B'. en W. bedoeld. De VOORZITTER meent, dat een uit spraak van den raad in dezen, de discussie kan bekorten. De heer MOLENAAR bestrijdt het voort bestaan der commissie op financieele gron den. Het bestaan der commissie heeft het vorig jaar geld gekost. i. bet imposan.e nooiuyeoouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9