FINANTIEELE BESCHOUWINGEN DE SPAARNE-BANK Onderlinge wedstrijden Zignea. VOETBAL R. C. H.—V. O. C. H. F. C.—A. D. O. HAARL. VOETBALBOND. Overzicht. HOCKEY. De competitie geeft Zondag belangrijke wedstrijden! Om het Nederlandsch Damkampioenschap. R.-K. Damclub T. E. P. Om den Meestertitel. HAARLEM-AMSTERDAM GYMNASTIEK. Kon. Ned. Gymn Verbond. De Technische Bonds vergadering. Bondssecretariaat. Selectiewedstrijd turnsters. KORFBAL. BINNENLANDSCH NIEUWS. Gemeentelijke overheid op particulier terrein. Encephalitis post vaccinales. LUCHTVERKEER. Van Londen naar Kaapstad en terug. FINANCIËN. Het faillissement der V eendammer Hypotheekbank. 2e gedeelte. Begonnen wordt met een wedstrijd over 2 banen vrije slag voor nieuwelingen. De da mes E. Hofsté en L. Meyerink toonden zich hier de snelsten. 1. E. Hofsté, 33.8 sec.; 2. L. Meyerink 33.8 sec.; 3. B Witkamp 34,4 sec.; 4. G. Hacke- rick 34,6 sec.; 5. B. de Gee 35 sec. Als volgend nummer werd gezwommen 12 banen schoolslag met handicap: 1. mei. H. van Ab®, 4 min. 35 sec.; 2. mej. A. Tijm 4 min. 35 sec.; 3. mej A. Kruger, 3 min. 40 sec. Bij het nummer rugcrawl voor nieuwelin gen bleek, dat zich onder de leden van Zignea ook wat dezen s'ag betreft, goede krachten bevinden. 1. A. Tijm, 1 mi. 1.2 sec.; 2. E. Bouwer 1 min. 2,8 sec. 3. C. Kam- meyer. 1 min. 5.8 sec. Bij de beenbuscrawl wist een nieuwelinge, mej. I. Reinders over al'e andere deel neemsters te zegevieren. 1. I. Reinders 14.2 sec.; 2. L. Bouwer 15 sec.; 3. A. Tijm 15.6 sec.; 4. L. Meijer'nk. 16 sec.; 5. G. Hacke- rick 16.2 sec.; 6. D. Kafnmeijer 164 sec.; 7. H. van Abs 16.8 sec.; 8. D. Volbeda 17 sec. Als slot van de wedstrijden werd een af- valwedstri'd voor seniores gezwommen. I. mei. E. Bouwer: 2. A. Tijm: 3. H v. Abs; 4 B. Witkamp; 5. C. Kemmeyer. R. C. H. zal het a.s. Zondag tegen V. O. C. moeten opnemen aan den Mid denweg. Reeds werd aan dbn Schieweg te Schiebroek van deze Rotterdammers "ge wonnen en het zou ons wel verwonderen als de Haarlemmers op eigen veld daar- aarl niet de tweede overwinning zouden toevoegen. Het arme V. O. C. zou daar door vaster d'an ooit op de onderste plaats komen te staan en men kan dus aannemen, dat ae rood-iwarte Rotterdammers wei met man en macht zullen strijden om aan een nederlaag te ontkomen. Immers zou- c.en ze er in slagen te winnen dan wordt het Haagsche V ,U. C. nog in degradatie gevaar betrokken, hetgeen de spanning in ce ondersts regionen wel zou verhoogen. Dat alles bijeengenomen, verwachten wé, ondanks het oogënschijnlijk krachtsver schil dat tusschen beide elftallen zou moe ten bestaan, nog een zeer interessante, spanner.de kamp aan den Middenweg. R. C. H. komt waarschijnlijk uit met: Radsma Kuyt Prevost Geutskens Nieuwenhuis Krom Hanse V erkerk Ruys de Koning Spoor v. Dam kan weg. is de opgeloopen bles sure tegen Ajax niet spelen. Het H. F. C.-elftal voor Zondag luidt als volgt: v, d. Meulen, Wamsteker, v. Haere, Lamp, Kuipers, Jogeneel. De Ruyter, Reder, v. Beekum, Miezerus, v. d. Berg. Zeeumeeuwen „practisch" kampioen; de Scboten-oudjes muurvast onderaan; I.V.O, gaat voort op den goeden weg. De belangrijke strijd I.V.O.—D.I.O.; De vele kampfoens-candldaten in 1 A. De oogst is erg meegevallen; door de langdurige vorstperiode en de gevallen sneeuw was het te voorzien, dat de ter reinen in geen al te besten toestand zouden echter het allerergste vreezen en dat er nog zoon groot gedeelte van het program ma kon afgewerkt worden, is een verblij dend teeken en wijst er op, dat de terrei nen in Haarlem en omstreken nog niet zoo beroerd zip:. Amsterdam en Rotterdam las ten reeds s Vrudags alle wedstrijden af. ,^n de eerste klas ging maar één wedstrijd aoor terreinafkeuring niet door. Het E.D.O-terrein kon niet wennen aan de plotselinge weersverandering en werd 's- Zaterdags reeds door den consul afgekeurd zoodat Hillegcm thuis kon blijven. De eerste Zondag in 1928 heeft wel bij zondere uitslagen geleverd. In afdeeling 1 A bleef I.V .0. op het goede pad. Met 62 werd van Schoten 2 gewonnen, zoo dat degenen, die op een snannenden strijd hadden gerekend in het ongeluk werden gesteld. Schoten 2 heeft dit seizoen dus niet veel pleizier gehad van haar ont- moetigen tegen I.V.O, D.I.O. blijft echter een lastig coneur- rent en won ditmaal op het kantje af met 10 van E.D.O. 3. Deze eenige goal werd uit een strafschoo gescoord. Hoog stond het spelpeil in dezen wedstrijd niet, het geen misschien een gevolg was van de maand gedwongen rust. Ripoerda omzeilde een lastige klip; Bennebroek op eigen ter rein te verslaan is altijd een lastig werkje. Dat Ripperda dit met 43 deed, wijst er wel op, dat de jongste eerste kiasser tot het einde hun ernstige kans op de eerste ptaa's zullen verdedigen. V.S.V. 2 vooral heeft het nieuwe jaar goed ingezet. Met maar liefst 70 werden de Zandvoort- reserves geklopt. Wel werd het den VS.V..- ers gedurende het laatste kwartier gemak kelijk gemaakt doordat eenige Zandvoor- ters niet verkozfen verder te spelen, maar overigens is het een goed stuk werk van de jongens uit TJmuiden-Oost. In afdeeling B toonden de Zeemeeuwen hun superoriteit. Dit was dezen keer even wel heel gemakkelijk, want de tegenpartij, de Haarlem-veteranen, bracht er niets van terecht. Natuurlijk zal dit elftal wel eens beter gespeeld hebben, want anders is het niet te verklaren, hoe deze oude gasten zoo hoog on den ranglijst komen Onder de ze omstandigheden is een beoordeeling van de a.s. kampioen nog al lastig en boven dien onbetrouwbaar. Ook in dezen wed strijd viel mij de trapvastheid van de Zandvoorters op. De laatste hinderpaal voor de Zeemeeuwen is thans verdwenen en daarmee bovendien de SDanning voor de eerste plaats in afdeeling B. Tot nu toe was er nog Sn t geheel geen spanning ve- weest om den eeretitel, maar een overwin ning van de Haarlem-Veteranen had deze eenigszing kunnen bevorderen. V.V.H. stelde mij zeer teleur. Met maar liefst 60 moest de meerderheid van R.C.H. 3 erkend worden. Het heele kleine kansje dat V.V.H. nog op de eerste plaats had, is natuurlük geheel verdwenen, ter wijl de mogelijkheid lang niet uitgesloten is, dat het elftal nog eenige plaatsen zal zakken. Haarlem 3 verloor in een onbelangrijken wedstrijd met 21 van H.F.C. 3. Schoten 2a zorgde er voor, dat de spanning om trent de bezetting van de onderste plaats danig verminderd is. Met 31 wonnen de grootste concurrenten, zoodat de Schotën- oudjes voocloopig muurvast oderaan staan. Als het zoo doorgaat in deze afdeeling is het na eenige weken geheel gedaan met de interesse. Zeemeeuwen is practisch gespro ken nu al kampioen, terwijl Schoten 2a het al een eind gebracht heeft n,a,ar de de finitieve bezetting van de laatste plaats. De wedstrijden voor Zondag. Wederom staat er een volledig program ma vastgsteld; 47 wedstrijden, waarvan één voor den Beker, 9 voor de lsté klas, 14 in de 2de, 20 in de 3de klas en 4 in de Junioren-competitie. Om het aantal over-» blijvenden voor den Beker op 8 te brengen wordt er een tusschenrondte 'gespeeld. R.C.H. 3 ontvangt Haarlem 3, twee elftal len; die elkaar in den eindstrijd cok al ééns ontmoet hebben. De ontvangers heb ben de meeste kans cén ronde verder te komen. Het zal evenwel spannen. Evenals in den competitiewedstrijd tusschen deze 2 tegenstanders die na- heel veel spanning met 43 door het elftal der Racing ge wonnen werd. De belangrijkste wedstrijd in afdeeling A is ongetwijfeld tusschen I.V.O. en D.I.O. Het kon hier wel een gaan om het kam pioenschap. Wint I.V.O. dan is zijn voor sprong beduidend vergroot en dan is D.I.O. uitgeschakeld. Wint D.I.O., dan zal de spanning om de eerste plaats eerst gewel dig worden. In d.a»t geval zal ook Ripperda naar voren komen tenminste als gewonnen wordt van V.S.V. 2. De eerste nederlaag van V.S.V. 2 in dit seizoen beteekende tevens de eerste over winning van Ripperda, Nadien is V.S.V. 2 regelmatig gezakt en Ripperda even re gelmatig gestegen, zoodat laatstgenoemde nu tot de kampioenscandidaten in deze afdeeling gerekend moet worden. Na de groote overwinning op Zandvoort 2, zullen de V.S.V.'ers er alles op zetten hun plaats van voorheen te bereiken, Voor Ripperda beteekent een ederaag tevens zoo goed als zeker het verspelen van den kampioens kans. Haarlem 4 ontvangt Schoten 2. Het is hier vooral van belang voor de onderste plaats. Beidé elftallen verkeeren in ge vaar. Een verdeeling der punten is lang niet onwaarschijnlijk. Bennebroek ontvangt E.D.O. 4. Van veel belang is deze wedstrijd niet. Misschien zou E.D.O, 3 nog in de verdrukking kunnen komen. Een overwin ning zou de rood-zwarten zeker van dienst kunnen zijn. Dat het zoover komt, betwij fel ik echter. Zandvoort 2 ontvangt Bloe- mendaal 2. Nog steeds hebben de witten een kansje op de hoogste plaats, zoodat een overwinning vereischt wordt, In 1 B ontvangt Schoten 2a de Haarlem- Vetenanen. Nu de kans op de bovenste plaats verkeken is, zal de fut er bij de ve teranen wel eenigszins uitgaan. Voor Scho ten 2a een goede gelegenheid hiervan te profiteeren. Kennemers 2 gaat naar Hille- gom, hetgeen wel geen süccesvolle tocht zal worden. Zeemeeuwen ontvangt E.D.O. 4 en zal zich ditmaal niet tevreden stellen met een 1—0 overwinning. V.V.HH.F.C. 3 zal wel gewonnen worden door eerstge noemde. De tochten naar den Vcrgirdeh- weg brengen de H.F.C.-elftallen meestal geen succes. D. WESTELIJKE AFDEELING. Ie Klasse. Hilversum HilversumHaagsch Lyseum. Heemstede M.H.C.Amsterdam. Rotterdam VictoriaBloemendaal. Den Haag H.O.C.'t Gooi. Den Haag: H.D.M.—T.O.G.O. 2e Klasse. A Den Haag Haagsch Lyc. IIH.O.C. II. Dordrecht DordrechtDelftsche Stud. B Den HaagT.O.G.O. IILeiden. Bloemendaal: Bl.daal II—M.H.C. II. C A'dam A'dam II—A'dam III. UtrechtUtrechtHilversum II. 3e Klasse. A Den Haag: T.O.G.O. Ill—H.B.S. Wassenaar De KievietenBl.daal III. B A'dam A'dam IV—T.H.C. '25 II. Bussum KameleonDe Kraaien. Hilversum Be FairHilversum III. Voor Haarlem in het bijzonder, maar toch ook voor hockeyend Nederland in het algemeen, komt een belangrijke Zondag. Zoowel in de eerste als in de tweede klasse komen de nummers een en twee te gen elkaar en drie van de vier kampioens candidaten zijn Haarlemsche teams! Belang rijke dag dus voor Haarlem, maar ook voor hockey-Holland. Want algemeen is de belangstelling voor de uitslag der diverse wedstrijden, In de eerste klasse dan komt Amster dam aan den Meerweg de M. H. C. bezoe ken, Beide elftallen staan zeer sterk; M. H. C. door een iets-beter doelgemiddelde bovenaan. Beide teams hebben uit zes wedstrijden 10 punten gehaald, M. H. C. verloor eenmaal tegen Amsterdam; Am sterdam speelde tweemaal gelijk (waarvan een tegen Bloemendaal). Het krachtver- schil tusschen beide ploegen is zeer mi niem; alle liniën zijn hecht en sterk, Een uitslag te voorspellen is hoogst riskant en wij vreezen zelf chauvinistisch te zijn, als wij de Haarlemmers de overwinning voor spellen. Een belangrijke en spannende kamp wordt het zeker, waarvan het resultaat een gelijk spel of een zeer kleine overwin ning voor??? geel'! Maar de belangstelling gaat niet alleen uit naar de eerste klasse. Ook in de 2de klasse „gibt es ein Kampf ums dasein"! Het zijn twee Haarlemmers die elkaar de eeretak betwisten n.l. Bloemendaal II en M. H, C. II. De Musschen hebben de verige week zichzelf een ondienst en Bloemendaal een dienst bewezen door een gelijk spel te spelen, waarmede Bloemendaal twee punten voorsprong kreeg (uit eenzelfde aantal wedstrijden als M. H. C.) en een be langrijk beter doelgemiddelde. De wedstrijd Bloemendaal IIM, H. C. II zien wij ein digen in een kleine Bloemendaalsche over winning, maar cadeau krijgt zij die in gee- nen deele! Bloemendaal I heeft een moeilijke uit wedstrijd tegen Victoria. De Rotterdammers zijn al altijd in eigen home gevreesde te genstanders geweest Geen die zoo goed alle kuilen en gaten weet dan Victoria zelf! Waar Victoria dit seizoen vooral in goede conditie is, Bloémehdaal'g verrich tingen nog niet wereldschokkend zijn ge weest, kan met vrij groote zekerheid een Rotterdamsche zege voorspeld worden. Waarmede Victoria zeer knap in de mid delmoot komt te staan en Bloemendaal op de onderste sporten blijft zweven. Geluk kig voor Geyl c.s, hebben T. O, G. O. en Haagsch Lyceum nog zeer weinig ge presteerd! Ook het derde Bloemendaalsche team heeft nog niet van zich doen spreken, dan alleen door twee dikke nederlagen. En het ziet er naar uit dat Zondag a.s. de derde loskomt. Arm Bloemendaal, de groot- sche club van weleer (jaren achtereen kam pioen van Nederland geweest!) maakt wel een tijd van denre'sie mee! Ten slotte T O G. O IIIH. B. S. De Haarlemmers moeten oppassen, want hier schuilt wellicht een addertje onder het gras! Nu zij zoo goed op weg zijn ongesla gen kampioen te worden, zal zij er zeil eer op stellen pok ongeslagen te blijven. Het kan, maar oppasser! Het volledige programma luidt: le klasse. HilversumHaas Lyceum M, H. C.Amsterdam H. O. C.Gooi H. D. M.—T. O. G O, 2e klasse B: T. 0. G. O. IILeiden Bloemendaal II—M H. C, I! 3e klasse A: T. O. G. O IIIII B. S. KievitenBloemendaal III Zondag jl. is in „Parkzicht" te Amster- dam de jaarlij ksche wedstrijd om het kam- j pioenschap van Nederland aangevangen. I Dit belangrijke tournooi trekt telken jare j de belangstelling van alles wat in Nederland i damspeelt dit jaar echter is deze belangstel- ling bijzonder groot omdat het bestuur van den Nederlandschen Dambond besloten heeft j met den einduitslag van dezen wedstrijd reke ning te houden bij het aanwijzen van de Ne- derlandsche deelnemers aan het a.s. Olym pisch Darr. tournoci. Toen wij dan ook Zondagmorgen de wed strijdzaal binnentraden, trof het ons dadelijk dat de deelnemers onderling in druk gesprek gewikkeld waren. De reden hiervan v/as ge legen in het feit dat het Nationale kampioen schap verspeeld wordt in een enkel rond- tournooi, wat in verband met de consequen ties welke aan den einduitslag zullen worden verbonden ten opzichte van de samenstel ling van het OlyrtlpLch-tearn, zeer te be treuren valt. Alle deelnemers aanvaarden dan ook eensgezind Damme's voorstel om het bondsbestuur te verzoeken alsnog na afloop door de vier hoogst-aankomenden van dezen wedstrijd een slotpartij te doen spe len, waarbij dan natuurlijk het in dezen wed strijd behaalde puntental zal medetellen. Wij vertrouwen dat dit voorstel door het bondsbestuur wel zal worden geaccepteerd, wat o.i. een zoo juist mogelijke einduitslag zeker zal bevorderen. Doch thans ter zake Na de gebruikelijke speeches en fotogra- fische opnamen door de illustratie-pers, j welke nu eenmaal den aanvang van eiken j belangrijken wedstrijd plegen te vertragen, ken de groote strijd een aanvang nemen. Het was het rr.eerendeel der spelers aan te zien dat zij onder den indruk waren van de belangrijke partijen die zij zouden gaan spe len. Alleen Vos, die reeds menigmaal den Ne derlandschen kampioenstitel heeft gedragen, scheen zijne zenuwen volkomen den baas en Van Dartelen....? Hebben wij dezen speler ooit zenuwachtig gezien Vos, waarschijnlijk het principe huldigen de dat de „eerste klap een daalder waard is" zette den wedstrijd uitstekend in door twee even fraaie als verdiende overwinningen, resp. op I. J. de Jong en op zijn clubgenoot Lochtenberg. De Jong dacht een nieuwe valiant in de 3228 opening te kunnen demonstreeren, doch tegen een oude rot als Vos, die de sla gen van de zweep kent als geen ander, moest dit avontuur voor de Jong wei noodlottig afloopen. Wat hebben wij Vos in deze partij bewon derd! Niet, dat hij zoo brillant speelde of dat wij hebben kunnen genieten van grootsch opgezette combinaties. IntegendeelVos was in deze partij weer geheel de oude en speelde zulk een oer-soliede positiespel dat wij onwillekeurig dachten aan zijn leermees ter, onzen grooten de Haas. Zoo speelde ook de Haas en in dit spelgenre volgt Vos de voetsporen van zijn leermeester op onover trefbare wijze. Het geduldig uitbuiten van een gering voordeeltje, het ontloopen van alle mogelijke slagzetten en combinaties, waardoor de partij zich zou kunnen ontwik kelen in onberekenbare banen, het langza merhand vastzetten van den vijandelijken rechtervleugel, met tot slot een stand waarin voor de Jong geen redding meer mogelijk was, dit was het resultaat van vijf uren spelen zonder dat wij Vos ook maar een enkel oo- genblik van z'n stoel zagen opstaan. Geduld bezit Vos in hooge mate en dit is dan ook wel de reden waarom hij juist in dit soort par tijen zijn meerdere nog niet gevonden heeft. Van Dartelen had de zeer zware taak het tegen Damme te moeten opnemen. Hoe ge heel anders ontwikkelde zich den strijd aan dit bord. Hier was het een partij tintelend van vuur en geestdrift tusschen twee spelers die elkander elke duimbreed gronds be twisten. Aanvankelijk leek het dat de Haar lemmer traditioneel met een overwinning Zou beginnen, doch de glundere gezichten van vele Haarlemsche supporters betrokken toen Van Dartelen bij den 53sten zet een remise-combinatie openzette, welke Damme dankbaar benutte, waarna de Haarlemmer in een stand van 4 om 2 niet meer kon win nen. Wat de nieuwe Meester W. C. J. Polman, de favoriet der Haagsche dammers, in dit tournooi zou presteeren nu hij zijn krachten kon meten tegen de sterkste meesters, was een vraag waarop hij in zijn partij tegen Kei ler een afdoend antwoord heeft gegeven. Inderdaad blijkt Polman over capaciteiten te beschikken die hem tot een uiterst ge vaarlijk tegenstander stempelen. Hij heeft Keiler ongetwijfeld het vuur zeer na aan de schenen gelegd en alleen door het spelen van de sterkste zetten kon Kei ler in het eindspel nog juist remise forceeren. Het debuut van den Haagschen meester verwekte dan ook de bewondering van allen die deze fraaie partij van nabij volgden. Lochtenberg, de meest geroutineerde tour- noo.speler van alle deelnemers, speelde in de eerste ronde tegen den Zuid-Hollandschen kampioen W. H. Niestadt uit Vlaardingen. Waarschijnlijk omdat Lochtenberg meen de een zacht eitje te hebben aan den eenig- sten niet-meester van dit tournooi, speelde hij een centrumpartij, wat niet naliet alge- meene verwondering te verwekken, omdat Lochtenberg immer zijn heil zocht in vleu- spel, waarbij hij een ware virtuositeit aan den dag weet te leggen. De Vlaardinger scheen echter dit spelgenre zeer goed te spelen, zoodat ook hier tenslotte de punten gedeeld werdén. De 2de ronde bracht de twee „G.S'ers" Vos en Lochtenberg tegenover elkander, twee oude rotten die elkanders spel door en door kennen. Deze partij gaf voor Vos een herhaling van zijn eerste partij. Ook hier weder dezelfde taktiek van geduldig uitbui ten van het door Lochtenberg te vroeg spelen op ruit 22, zocdat na 50 zetten Vos z'n twee de winstpartij had geboekt. L>e grootste belangstelling trok wel de partij tusschen Keller en Van Dartelen. Keller had tot nu toe in Van Dartelen steeds zijn meerdere gevonden, zoodat al gemeen tusschen deze beide jonge meesters een zware strijd werd verwacht. Het feit dat Keiler liét aandurfde tegen Van Dartelen zijn bekende flankspel te gaan J spelen, wat hij in vorige partijen steeds met een nederlaag moest boeten, omdat Van Dartelen dit systeem wist te weerleggen bewees dat hij deze partij „va banque" speel de en thans de deugdelijkheid van dit systeem wilde bewijzen. Werkelijk wi t Keiler voor-, deel te behalen en juist in 't meest kritieke j gedeelte dezer partij kwam de Haarlemmer in tijdnood en een blunder maakte daarna j al te spoedig een einde aan deze interes sante partij. Niestadt bezat in zijn partij tegen Damme i den durf een variant te spelen welke Damme in zijne partijen immer zelf toepast. Tegen lken anderen speler zou dit nog te vexant- woorden zijn, doch tegen een theoreticus als Damme moest dit avontuur wel verkeerd afloopen. Juist zooals wij Damme in ons vo rig artikel beschreven, was hij in deze partij „Een kat, loerend voor een muizengat", schreven wij en daarmede hebben wij niets te veel gezegd. Damme wachtte jfln kans af enkreeg die natuurlijk toen de Vlaardinger zich even bloot gaf. Schijfverlies was bet gevolg voor Niestadt en daarna was de winst voorDam- me nog slechts een kwestie van tijd. Toen alle partijen al beëindigd waren, zaten Polman en de Jong nog met frisschen moed te spelen, niettegenstaande zij reeds 10 uren achter het bord hadden doorgebracht. Polman had al eenige keeren remise aan geboden, doch de Jong accepteerde dit niet en wenschte door te spelen. Het liet zich aanzien dat de Hagenaar ten slotte nog de laatste trein zou missen, doch juist intijds wist hij nog remise te forceeren. Hiermede was een dag vol emoties en span ning, verrassingen en teleurstellingen, ten einde en konden de deelnemers na dezen zwaren dag rust gaan zoeken voor hun ver moeide hersenen. Onwillekeurig dacht ik na afloop aan het geen' J. Dyserinck in zijn bundeltje „Ver scheidenheden" (1867) over het damspel schreef, namelijk „Het damspel is voor twee oude heeren, met zwart fluweelen ka lotje en de echte Goudsche, bezield met een diep gevoel voor de eentonigste eentonig heid". Neen, dan zijn de tijden wel veranderd Het damspel is een spel geworden dat het verstand scherpt en tegelijk een beeld van 't leven Is. Wie 't begin verkeerd doet of opzet, komt ternauwernood aan 't middenspel, laat staan een eindspel. Evenzoo bij 't leven Wie in zijn jeugd verzuimt, komt niet tot 't midden spel, veel minder tot een eindspel 1 Hieronder laten wij den stand volgen na de 2 eerste ronden van dit tournooi Nos. 1. J. IT. Vos 2. A. IC. W. Damme 3. R.C.Keller 4. W. C. J. Polman 5. P. J. v. Dartelen 6. I. J. de Jong 7. C. J. Lochtenberg 8. W. H. Niestadt Punten. 1 2 3 4 5 6 7 8 2 2 4 1 2 3 - 1 2 3 1-1 2 1 0 - 1 0 1-1 o - 1 1 0 1-1 Zaterdagmiddag a.s. (14 Januari) vangt de 3de ronde in „Parkzicht" aan Dan spelen tegen elkander Damme Lochtenberg, VosVan Dartelen, Keiler de Jong. Zondag a.s. te v.m. 10 uur de 4de ronde met het volgend programma'. Van DartelenPolman, Lochtenbergde Jong, NiestadtKeiler en DammeVos. Zondag a.s. te n.m. 4% uur 1 PolmanDamme, VosNiestadt, Kei- erL ochtenberg en De Jong-Van Dartelen. Hierover in ons volgend artikel J. W. VAN DARTELEN. DISTRICT HAARLEM EN OMSTRE KEN VAN DEN NED. R.K. DAMBOND. Vrijdagavond had een districts ledenver gadering van bovengenoemde bond plaats, in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Leidsche Vaart. Van de damverenigingen T.E.P.D.J.D., S.D.O., St. Bavo en Gez. Samenzijn waren afgevaardigden vertegen woordigd. De Voorzitter, de heer Th. Kok, opende de vergadering en wenschte alle afgevaar digden een Zalig Nieuwjaar. Tevens hoopte spreker, dat het nieuwe jaar evenals het vo rige een succesvol jaar voor het district moge worden. Op de allereerste plaats wérd het competi tie reglement, hetwelk op de vorige verga dering tiiet geheel afgewerkt kon worden in behandeling genomen. De besprekingen van sommige artikelen vorderden vrij veel tijd. Niettemin bleven de bestuursvoorstellen ge handhaafd. Een voorstel van den heer N. v. d. Berg, werd met algemeene stemmen aangenomen. Nadat alle aangelegenheden betreffende de regeling van de club-competitie uitvoerig besproken waren, ging men over tot de jaar vergadering. De voorzitter gaf dan eerst het woord aan den secretaris den heer A. Schiering tot voorlezing van de notulen der vorige verga dering, welke onveranderd werden goedge keurd. Hierna bracht hij het jaarverslag uit, hetwelk op eene keurige wijze verzorgd was, en een langdurig applaus oogstte. De voorzitter dankte den heer Schiering dan ook voor zijn uitvoerig en keurig jaar verslag, en Lierbij den wensch uitsprekend, dat hij nog vele jaren zijn arbeidskrachten voor het district mocht geven. Thans was het woord aan den heer Jos. Opdam, welke als penningmeester zijn jaarverslag uitbracht. Ook dit jaarverslag vond algemeene instem ming. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren N. v. d. Berg en G. Mar- chand, waarna men overging tot eene korte behandeling van het wedstrijdrocster, aange zien eenige clubs de datums van sommige wedstrijden gaarne zagen veranderd. Vast gesteld werden de datums tot en met Fe bruari, alleen voor de tientallen in de eerste klas. De overige vast te stellen datums zou den binnen afzienbaren tijd de verschillende clubs worden toegezonden. De competitie van de 2e klas zal eerst in Februari aanvan gen, daar de damclub D. S. V. niet eer kan uitkomen. Tot wedstrijdleiders werden be- ncemd de heeren A. Schiering, J. Stevens, W. Hopzaken, Victoor en G. Marchand. Hierna had eene bestuursverkiezing plaats vanwege het periodiek aftreden van de heeren Th. Kok (voorzitter), A. Musteling en J. Veen. Terwijl de heeren J. Stevens en Jos Opdam zich niet meer herkiesbaar stelden. Als candidaten werden naar voren gebracht, de heeren J. Sniit, G. Marchand en J. Klein. Daar er voor de functie van voorzitter geen candidaten werden gesteld, werd de heer Th. Kok als voorzitter herkozen. Genoemde heer dankte de vergadering voor het ver trouwen in hem gesteld, en hoopte de volle medewerking van alle clubs te verkrijgen, om het district tot greei en bloei te brengen. Het stembureau voor het te kiezen bestuur, werd gevormd door de heeren B. IT. Stevens en G, Marchand, Gekozen werden de heeren A. Masteling, J. Veen, J. Smit en G. Mar chand. Hierna kwam men aan de rondvraag. Na eeiiige besprekingen sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de e adering, na de afgevaardigden drmgeriu verzocht te hebben hun clubs aan te sporen tot een spoedige afwikkeling van de club-competitie, N, R. v. d, Berg clubkampioen. Na een hevigen s'rjjd om het clubkam pioenschap is 't den heer N. R. v. d. Berg gelukt beslag op den titel te leggen. Wij wenschen hem geluk met zijn behaald succes, De tweede plaats wordt bezet door den jeugdigen speler P. A. Hoilefiberg, met slechts 1 punt verschil op de nieuwe kampioen. De andere plaatsen op de ranglijst worden naar verhouding zeer goed bezet. Dat 't er gespannen heeft, blijkt wel. daar er ver schillende spelers met 't zelfde punten-aan- tal uit het strijdperk zijn getreden, en er dus een herkamp moest plaats hebben. De ranglijst van het tiental, wat ook voor de a.s. competitie zal uitkomen, is als volgt: N. R. v. d. Berg 10 7 2 1 16 1,60 P. A. Kollenberg 10 6 3 1 15 1.50 J. Handgraaf 10 4 4 2 12 1.20 A. M. Masteling 10 5 2 3 12 1,20 F. W. Knape 10 3 4 3 10 1.C0 C. Stijnman 10 4 2 4 10 1,00 H. van Gastel 10 4 2 4 10 1.00 Th. Bandsma 10 5 0 5 10 1.00 C. Pot 10 4 1 5 9 0.90 C. Hoogland - 10 2 2 6 6 0.60 Reserve: J. v. d. Kamp en H, F. v. d. Ham. De stand van den wedstrijd om den Mees tertitel luidt thans W. Rustenburg, A'dam 3 2 10 5 J. Kwieser, Amsterdam 3 2 0 1 4 J. F. Kuyer, Den Haag 3 0 2 1 2 G. Burgerhof, Den Bosch 10 10 1 P. G. van Engelen, Haarlem 2 0 111 A» Jacobs, 's-Gravenhage 2 0 111 De Haarlemmer van Engelen heeft den eindstrijd om den meestertitel al zeer onge lukkig ingezet. Zijn eerste partij tegen Rus tenburg eindigde na fraaien strijd m remise, doch in z'n tweede partij tegen Kwieser zette hij direct na 't begin een 2 om 5 open en verloor binnen.... 10 minuten 1 De „G.S'er" W. Rustenburg heeft thans de leiding in dezen wedstrijd en wanneer hij in zijn beide nog resteerende partijejj tegen Jacobs en Burgerhof zijn goeden vorm be houdt, Verwachten wij, dat deze jeugdige speler wel beslag zal leggen op den meester titel. Zaterdagmiddag a.s. te 6 uur speelt Van Engelen in „Parkzicht" te Amsterdam tegen Burgerhof. Zondag a.s. vinden de twee laatste ronden van dezen wedstrijd plaats. Alsdan spelen te v.m. 10 uur RustenburgJacobs, Van EngelenKuyer en KwieserBurgerhof en te n.m. 4% uur BurgerhofRustenburg, KuyèrKwieser en JacobsVan Engelen in „Parkzicht" te Amsterdam. Medegedeeld door Bondsfeesten te Utrecht. Aan de Bondsfeesten, Welke ter gelegen heid van het 60-jarig beslaan van het Kon. Ned. Gym:n, Verbond met de Pinksterdagen te Utrecht plaats vinden, zullen uit het gebied van den Kennemer Turnkring de volgende vereenigingen mee doen: „Concordia" uit Haarlem, „O. S, S." Zand voort, ,J3. G. V," uit Bloemendaal, „Sparta" VelsenNoord, „T. V, Y." Glympia' en „Gratia" allen uit IJmuidén en „Turnlust" uit Beverwijk. De Technische Bondsvergadering van het Kon. Ned, Gymn. Verbond zat worden ge houden in Utrucht op Zaterdag 11 Zondag 12 Februari a.s, in het N. V. huis. De Ütrechtsche Arbeiders Gymn. Verg. „Kunst en Vlugheid" zal op Zaterdagavond een modeluitvoering aanbieden, waartoe de afgevaardigden der Turnkringen worden uitgenoodigd. De vergadering zal vrijwel geheel gewijd zijn aan de Bondsuitvoering, De voorstellen van kringtechnici en van de vereenigingsleiders komen 's morgens aan de orde, teirwiil 's middags de demonstra ties plaats vinden van de algemeene vrije oefeningen voor turners en turns'ers, ad- spiranten en veteranen, terwijl verder de Wedstrijd-oefeningen uit den driekamp en de Niels Bukh-oefeningen zullen worden gehouden. Nu de a.s. Bondsvergadering van het K. N.G.V., in Maart a.s. te houden, in de vacature van Bondssecretaris, ontstaan door het overlijden van den heer M. J. Sehef- fer„ zal moeten voorzien, heeft het Bonds bestuur er naar gestreefd de werkzaam heden, verbonden aan deze functie, te re- organiseeren. Waardoor deze functie voor menigeen aannemelijker en dus de keuze wellicht minder beperkt zal zijn, omdat door deze reorganisatie niet meer den ge- heelen prsoon zal worden geëischt. Verschillende andere bestuursleden zullen nu de administratie van bepaalde onder deden voor hun rekening nemen. Zoo zal de heer van Ekeren, bondspenningmeester, het beheer der toestellen op zich nemen; de heer Hop, te Haarlem, de administratie en organisatie van leiderscursussen; de heer Vis, te Sneek, de vaardigheidsproeven en de heer Schiphorst, te Almen, de afstandsmar- schen. Zondag 15 Januari a.s., zal des morgens 10 uur, in het 2e gymnasium, aan de Bil - derdijkstraat, te 's Gravenhsge, de 2e en laatste selectiewedstrijd gehouden worden voor turnsters, teneinde te bepalen, welke ploeg ens land op de Olympische Spelen zal mogen vertegenwoordigen. Vermoedelijk zullen een viertal poegen uitkomen. AMSTERDAM, 12 Jan. Het pro gramma van de competitiewedstrijden van den N. K. B. voor Zondag a.s. luidt Westelijke le klasse. N Amsterd.D.D.V.—Westerkw. (10-12 u.) Amsterdam D.V.D.Excelsior. Koog a. d. Zaan Kooe ZaandijkD.T.V. Z Leiden Fluks—H.K.V. Dordrecht-DeetosVitesse (L.) Overgangsklasse. A A'dam HerculesBilthoven (12-2 u.J. A'dam Oosterpark—Ready Tekca II. A'dam K.V.D.Olympia. B Haarlem Haarlem—K.V.K.V. Pufmerend B.E.P.—Ready Tekca. Amsterdam Westerkw. IID.E.D. Z Rotterd. RozenburgOns Eibernest. Den HaagH.B.S.Die Haghe. Rotterdam O.S.C.R.Deetos II. Westelijke 2e klasse, A Hilversum Excelsior IIAmersfoort. Utrecht Samos—Velocitas. B Amsterdam Swift IIVictoria. Haarlem Sport VereentHaarlem II. C Amsterdam TogoSport. Amsterdam Luto IIAsva. A'dam Volharding—Koog Zaand. III. D Haarlem UlyssesAdvendo. Amsterdam D.V.D. IILuto Onze beursafdeeling rapporteert Konden wij in ons vorig overzicht gewag maken van een uitbreiding der zaken ter beurze, in het nieuwe jaar viel hiervan niets te bespeuren, zelfs de beleggingsmarkt lag vrijwel verlaten. Ook van de groote buiten- landsche beurzen ging weinig invloed uit, waardoor hier ter stede meerdere beweging kon ontstaan. De berichten uit onze binnenlandsche in dustrie blijven goed, zoodat ook de handel in deze afdeeling het belangrijkst was. Philip:,dampen na een lichten teruggang ver der oploopend. Ook kunstzijde-aandeelen vast. Verder lagen Margarine-waarden be langrijk beter hoewel dit tot nu toe niet tot groote koersvariaties aanleiding gaf. Ook Stokviswaarden gunstig gedisponeerd. Zwak gestemd waren Centrale en Wester- Suiker. Meerendeels als gevolg van enkele ongunstige beschouwingen van de suiker industrie in Engeland. Verder traden op den voorgrond Tabak ken, waarbij de stemming gunstig was. Nu men eenig inzicht krijgt in de hier aange- oerde partijen, blijkt, dat vooral van Se- flembah en Oostkust de kwaliteit goed is. Vooral voor de laatstgenoemde Mij. achten wij dit van belang, daar voordien meermalen de meening uitgesproken werd, dat de Oostkust niet over dusdanig goede gronden beschikt, waarop prima tabak kan worden geoogst. De afdeeling voor Suikeraandeelen bleef vrijwel onbewogen, met neiging tot terug gang. Scheepsvaartwaarden liepen, nadat aan vankelijk een stijging te constateeren viel, wederom in koers terug. De rubbermarkt bleef prijshoudend, met zeer geringe omzetten. Alleen aand. Ned. Indische Rubber Koffie Cult. Mij. werden tegen oplooper.de koersen gekocht in ver band met den verkoop van een tweetal on dernemingen. Oliewaarden zwak voor het hoofdfonds. Panolans daarentegen zeer vast op de hoo- gere uitkeering. Voor Amsterdamsche shares bestond wei nig belangstelling met uitzondering van Mil- waukees en U. S. Leather, ging op deze af deeling vrijwel niets om. Nadat het nieuwe jaar betrekkelijk gunstig had ingezet, trad ook te New-York een reactie in. In tegenstel ling met de Amsterd. fondsenmarkt blijven echter de omzetten in Wallstreet op een buitengewoon hoog niveau en blijkt de haussepartij in staat alle aanva hn af te slaan. De beleggingsmarkt was góed prijshou dend en in verband met de ruimere geld markt bestond eenige neiging tot koersver- betering. Ook buitenlandsche OblfgMiïS ge vraagd. In den kring van leden der Kamers van Koophandel is het plan opekomen, van de zijde der Kamers een officieele studie te laten maken over, of, als men het zoo noe men wil, een onderzoek te laten instellen naar de uitgebreidheid van het optreden der gemeentelijke overheden op particulier ter rein, De bedoeling is aan een deskundig man, een wetenschappelijk econoom, deze studie, die over de voornaamste gemeenten des lands zou gaan, op te dragen. Het ver zamelde materiaal zou den Kamers een overzicht moeten geven Van de uitgebreid heid der overheidsbemoeiing op particulier terrein. De Kamers van Koophandel zouden een financieele bijdrage moeten geven om deze studie mogelijk te maken. Enkele Kamers deden, al® het Hbld." waaraan we dit be richt ontleenen, wel is ingelicht, reeds toe zeggingen van steun. Van de medewerking van andere Kamers zou het intusschen nog afhangen, of het plan, dat vroeger al meer malen tèr sprake is gekomen, dit keer tot volledige uitvoering zal komen. Vragen van den heer Kersten. Door het tweede Kamerlid den heer Kersten zijn aan den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid de volgende schrifte lijke vragen gesteld; 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de mededeeüngen over de waargenomen gevallen van encephalitis post vaccina'is, dié thans regelmatig in de Staatscourant wor den gedaan nog zeer veel aan belangrijk heid zouden winnen, wanneer tevens werd vermeld, hoeveel inentingen in dat zelfde tijdvak zijn verricht; of wanneer (indien over het aanttfT der verrichte inentin gen niet snel genoeg voldoende gegevens verzameld kunnen worden althans werd op gegeven voor hoeveel inentingerf entstof is uitgegeven? 2. indien de vorige vraag door Uw Excel lentie bevestigend wordt beantwoord, is Uw Excellentie dan bereid te bevorderen, dat voortaan de mededeelingen in den aange geven zin worden uitgebreid en dat de reeds de reeds gedane alsnog worden aangevuld? Een tocht van v. Lear Black. Reuter seint uit Londen dd. 13 Jan.: Van Lear Black heeft een Fokker-Jupiter van de Kon. Ned. Luchtvaartmaatschappij gecharterd voor een vlucht LondenKaap stad en terug, bijna 20.000 mijlen. Het toestel zal worden bestuurd door de twee Nederlandsche aviateurs Geysendorf- fer en Scholte, die Van Lear Black den tocht naar en van Ned.-Indië mogelijk maakten. Appèl aangeteekend. Naar gemeld wordt, is bij het Amster damsche gerechtshof appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij de Veendammer Hypotheekbank in staat van faillissement werd verklaard,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10