Buitenlandsch Nieuws. Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding RADIO-OMROEP. y FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Zaterdag 14 Januari 1928 Oostenrijk's leenings-politiek. dere belanghebbende mogendheden aan te RADIO-NIEUWS. Kath. Radio Gids. STOOMVAARTLIJNEN. GEM. BUITENL. BERICHTEN. SOCIAAL LEVEN. Invaliditeits- en Ouderdoms rente in 1927. De collectieve arbeidsovereenkomst in de schoen-industrie. UITLOTINGEN. INGEZONDEN. MARKTNIEUWS. Uitzendingen van den K. R. O. 99 Jïïrar/e/n. sluiten om te komen tot een voorloopige regeling inzake de bepalingen van het be- Een onderhond met den Minister van Financiën Dr. Kienböck, Een van de belangrijkste gebeurtenisset', ap het gebied van financieele politiek is, dat het controle-comité in Londen heeit toegestaan, een investie-leening voor een bedrag van 725 millioen schilling op te ne men. De onderhandelingen, die op het oogenblik in Amerika worden gevoerd, omtrent het realiseeren der leening, nemen een gunstig verlooo. Sommige geruchten, die over deze onderhandelingen zijn ver spreid, zijn gebleken onjuist te zijn. Men heeft vooral de opname der nieuwe buitenlandsche leening in verband ge bracht met de terugbetaling der zooge naamde relief-credieten; dit is een vergis sing. De kwestie der relief-credieten is bij de onderhandelingen met het controle-co mité in het geheel niet bespreken. Bedoeld zijn hier de credieten, die de relief-staten Amprika, Engeland, Frankrijk, Italië, Hol land, Zwitserland. Denemarken Zweden en Nooewegen aan Oostenrijk hebben verleend gedurende de grootste crisis, om levens middelen en noodzakelijke gebruiksarti kelen aan te schaffen. Het totale crediet hiervoor bedroeg rond 807 millioen schil ling. Voor de terugbetaling van deze som, oorspronkelijk tegen 6% rente, is indertijd door de relief-staten een uitstel verleend tot de^ geheele delging der volkenbond- leening, dus tot 1943. Tegelijk zijn de door deze schuld bestaande algemeene pand rechten voor denzelfden tijd uitgesteld. Op verlangen van de relief-staten heeft Oostenrijk in de laatste begrooting de ren te tot en met 1927 met rond 2.600.000 schil ling bij het kapitaal gevoegd, zoodat de kapitaalstand der relief-schuld van Oos tenrijk op 31 December 1927 meer dan een milliard schilling bedraagt. Er is nooit aan getwijfeld, dat Oostenrijk deze schuld zou moeten afbetalen. Maar dat Oostenrijk het enorme bedrag dat op het tijdstip van verval, in 1943, meer dan twee milliarden zal bedragen, niet in staat is te betalen, is zeker. De Oostenrijk- sche regeering streeft er daarom reeds se dert eenigen tijd naar, deze schuldver plichting in een verdragelijk regiem te brengen. In den zomer van 1927 werd de rentevoet voor de relief-schuld reeds van 6% op 5% verlaagd en men rekent van Oostenrijkschen kant op een verdere tege moetkoming. Tusschen de relief-schulden en de nieuwe Oostenrijksche buitenland sche leening bestaat echter geen verband. Dat blijkt reeds hieruit, dat de nieuwe lee ning niet bij staten, maar bij particuliere geld-instituten zal worden opgenomen. In- tusschen is de Oostenrijksche regeering er in geslaagd, de relief-staten er toe te brengen, hun pandrechten ten gunste van de nieuwe leening uit te stellen. Nu moet er ook nog eenzelfde uitstel worden be reikt bij de staten, die in de reparatie-com missie zijn vertegenwoordigd, daar het staatsverdrag van St. Germain ee:. alge meen pandrecht statueert over het totale openbare eigendom der republiek Oosten rijk ten gunste van de reparatie-eischen. Er kan worden verwacht, dat de repara tie-commissie, met het oog op de houding der relief-staten, rekening zal houden met de Oostenrijksche wenschen. Het tot stand komen der groote buiten landsche leening wordt hier beschouwd als een stap verder, om de economische zelf standigheid van Oostenrijk te herstellen en de volkseconomie nieuwe kracht te verlee- nen. Minister Kienböck stelt vast dat, hoe wel 't cijfer der werkloozen weer is geste gen. het economische leven van Oostenrijk over het algemeen toch vooruit gaat. Oostenrijk verwacht van dé leening nieu we opwekkingen voor ziin economie, 'ie zooveel mogelhk van lasten moet worden bevrijd. Overigens staat Minister Ki'-nböck er op, dat er nauwgezet en zuinig wordï omgegaan met de openbare gelden en dat er onvoorwaardelijk wordt vastgehouden aan de bepalingen der begrooting. Het rutwoord van Kellogg. Na dere bijzonderheden. In het antwoord van Kellogg op de jong- rte mededeeling van B'iand nopens het in Jen ban doen van den oorlog wordt de nau we overeenstemming geconstateerd tus schen Frankrijk en de Vereenigde Staten nopens he multilaterale karakter van het voorgestelde verdrag, echter oordeelt Ke-1 logg, dat de door Briand geopperde proce dure dat een mu'tilateraal verdrag eerst door Frankrijk en de Vereenigde Staten zou worden geteekend en vervo!gens ter tee- kening aan de andere mogendheden zou worden voo'gclegd op het bezwaar stuit, dat een verdrag, zelfs indien het aannemelijk was voor Frank'ijk en de Vereenigde Sta ten, dit wel eens niet zou kunnen zijn voor een der andere groote mogendheden, waar door de ^oMngen van Frankrijk en de Ver eenigde Staten vruchteloos zouden wo_den. Kellogg hoopt dat Frankrijk er geenerlei bezwaar tegen zal hebben zich bij de Ver eenigde Sta'en en de regeeringen der an- raamde verdrag, waardoor alle gevaar wordt uit den weg geruimd, dat de andere mo gendheden koman te staan voor een defi nitief verdrag, dat voor haar onaannemelijk is. Hij s'elt voor dat het ontwerp van Briand, van Juni j.l, als grondslag voor deze voorloopige bespreking zal dienen en stelt eveneens voor dat de oorspronke'ijke for mule van B'iand beoogend een onvoorwaar delijk afzien van iederen oorlog als na tionaal po'itiek instrument het onderwerp van eenzelfde bespreking met de andere groote mogendheden zal vormen, ten einde te komen tot en on'werp-accoord over de bepalingen van het beraamde verdrag. Voor het geval Frankrijk deze voorstellen aanvaardt, geeft Kellogg in 'overweging, ''at Frankrijk en de Vereenigde Staten aan En geland. Duitsch'and, Ita'ië en Japan den teks' van het oorspronkeMjke voo-stel van Briand doen toekomen, waarbij er echter de nadruk op moet woeden gelegd, dat de voorloooige besprekingen de er aan deel nemende regeeringen Geenszins binden, al vorens er een definitief verdrag is ges'oten. He' antwoord aan het Foreign Office medegedeeld. De ambassade der V. S. te Londen heeft uisteren aan hef Foreign Office ter inlich ting van de Britsehe regeering een afschrift doen toekomen van de nieuwe nota. Woens dag door Kel'o'grf aan den Franschen am bassadeur te Washington gezonden, ter voo-tzettiug van de Fransch-Amerikaansche briefwisseling nopens een anti-oorlogver drag. De vernielde Sovjet-expositie. Het parket heeft een onderzoek ingesteld in het gebouw der Sovjettentoonstelling te Brussel. Er werd echter niets ontdekt dat tot het spoor der daders kon leiden. Het parket heeft gisterenmiddag huis zoeking gedaan in het lokaal der „Jeunes- ses Nationales". Werken der A. F. op den index. De heeft congregatie van het Heilige Officie de volgende boeken op den index geplaatst'. „La Politique Vaticane"; „Sous la Terreur", gepubliceerd door d'e „Action Fran?aise"; „Le Ralliement et l'Action Franpaise" door Mermeix en „Charles Maurras et le Nationalisme de l'Action Fran?aise" door De Roux. Een nieuwe smokkelzaak ont dekt in Duitschland. Het Rijk voor een kwart mil lioen benadeeld. Gisteren zijn in Coblenz een groot aan tal spiritussmokkelaars gearresteerd. Zij zouden deel uitmaken van een groote or ganisatie, die zich over het geheele Rijn land uitstrekt. De „Köln. Ztg." verneemt, is de in ver band met de zaak-Schwarz indertijd veel genoemde koopman Bauer te Keulen ook de hoofdpersoon van deze smokkelaffaire. Hij bezat te Keulen-Merheim een groote fabriek, waar, in strijd met de wet, langs chemischen weg de alcohol uit z.g. mono- polin (een voor auto-mobielen gebruikte vloeistof) werd teruggewonnen. Men neemt aan, dat het rijk door dit complot voor meer dan een kwart millioen mark is benadeeld. Corruptie bij de Duitsche Leu- nawerke. In de over de geheele wereld) bekende Leunafabrieken bij Merseburg in Duitsch land, is een uitgebreide corruptie-zaak ontdekt, waardoor de vennootschap voor vele millioenen is benadeeld. Tegen een ingenieur en eenige ambtenaren is een in structie geopend. DeZer dagen heeft „Oberbaurat" Schön- berger, de eigenlijke oprichter der Leuna- werke en lid der directie, plotseling zijn functie neergelegd. Hij is naar Ludwigsha- fen vertrokken, den hoofdzetel van het concern. Zooals nu blijkt staat dit plotse linge vertrek in verband met het feit, dat de rechter van instructie te Halle de di rectie heeft medegedeeld, dat op grond der resultaten van het onderzoek de in structie ook tot Schönberger moet worden uitgestrekt. Voorts zal een tweede lid der directie, dr, Polier, behoorende tot de ju ridische afdeeling daarvan, ter verantwoor ding worden geroepen. De zaak is begonnen met oplichterijen, gepleegd door zekeren Schönfeld, die te Leipzig een schilderszaak dreef. Voor niet uitgevoerde schilderswerkzaamheden liet hij zich tot 15 maal toe dezelfde rekening uit betalen, zoodat hij in den loop der jaren ca. 2lA millioen goudmark opstreek. De malversaties bij de herstelleveringen. BERLIJN, 13 Jan. Naar wij vernemen, heeft het overleg tusschen de Duitsche en Fransche autoriteiten inzake de malversa ties bij de herstelleveringen ertoe geleid, dat alle documenten, die door de Panjsche politie in beslag genomen zijn, op snelle wijze zullen kunnen worden bestudeerd. Hoewel over de beteekenis van het om- vangrijke materiaal dat thans In handen der justitie is, nog geen beslissend oordeel is te vormen, kan verwacht worden, dat verschillende processen aanhangig zullen worden gemaakt. De beide firma's, die in hoofdzaak bij deze malversaties zijp betrokken, zijn de Para-Importund Export Gesellschaft m. b. H. te Berlijn, waarvan de heer Goldschmidt verantwoordelijk directeur is en de Mi- nerva-Gesellschaft m. b H. te Dusseldorf, een dochtermaatschappij van het Rijnland concern. Als verantwoordelijk persoon bij laatstgenoemde maatschappij was de Han- delsraad Falk genoemd. Zijn schoonzoon Georg Noblo is vertegenwoordiger van de Minerva-Gesellschaft te Parijs. Het ontslag van Gessier. BERLIJN, 13 Jan. Als mogelijke op volger van minister Gessier wordt het lid de Volkspartij, Scholz, genoemd. In andere kringen gelooft men echter, dat er een voorloopige plaatsvervanger benoemd zal worden en dat eers» in de Rijksdagverkie zingen een definitief besluit genomen zal worden. De Fransche schulden. Volgens een mededeeling van het Staats- departement van financiën te Washington zullen de onderhandelingen over de Fran sche oorlogsschulden, indien deze plaats zullen vinden, niet voor midden Mei aan vangen. De Parijsche bladen bespreken het ant woord van den staatssecretaris Kellogg op de nota van Briand. Het „Journal" komt tot de conclusie, dat er slechts twee mogelijkheden bestaan, óf men erkent de onmacht der menschheid óf men teekent weer een formule, die geen verplichtingen oplegt, waarbij evenwel de mogelijkheid van een compromis blijft be staan. Het blad meent dat met het oog op de spoedig te verwachten verkiezingen waarschijnlijk tot het tweede zal besluiten. In de „Matin" meent Sauerwein, dat men van Kellogg had mogen verwachten, dat hij het verschil begrijpt tusschen een verdrag van twee staten en een verdrag met meer deelnemers en daarmede de Fransche be denkingen, die alle leden van den Volken bond, die loyaal hun verplichtingen nako- enm, moeten hebben. De Duitsche Minister Gessier gaat heen. Naar het „Alg. Hbld." verneemt, heeft de rijksweerminister dr. Gessier zijn porte feuille ter beschikking gesteld. De rijkspre sident heeft zijn ontslag nog niet aanvaard, maar er valt niet aan te twijfelen, of hij zal het verzoek van Gessier inwilligen, hem te ontheffen van het ambt, dat hij gedurende bijna acht jaar heeft waargenomen. Hij legt de portefeuille neer met het oog op zijn geschokten gezondheidstoestand. Naar men zich herinnert, heeft de minister verleden jaar kort achter elkaar zijn beide zoons verloren; verleden week is ook zijn moeder overleden. De industrieele conferentie, De conferentie, door Sir Alfred Mond, fabrikant in de chemische industrie, bijeen geroepen, heeft gisteren te Londen verga derd. Aan deze bijeenkomst, waaraan vele vooraanstaande industrieelen en de alge meene raad van het Vakverbond deelna men, duurde langer dan drie uren. De extremist Cook, de secretaris van de mijnwerkers zeide na afloop, dat de bijeen komst niet meer dan een paskwil was ge weest en dat hij op een schandelijke wijze door zijn vakvereenigings-collega's was aangevallen. Ben Turner echter zeide, dat 't een buitengewoon goede conferentie was geweest. Honderd paarden omgekomen. In de artillerie-kazerne te Ostrow-Lom- zynski heeft een hevige brand gewoed. Meer dan honderd paarden kwamen in de vlammen om. was zeer krachtig. De tweede schok moet op korteren afstand gelegen zijn. ARBEIDERSCONFLICTEN IN SCANDINAVIË. De Vereeniging van Zweedsche Zaag moleneigenaren heeft besloten, dat de uit sluiting in de Zaagmolenindustrie zal ingaan op 23 Januari, op welken datum het con flict in de pulpindustrie nog niet zal zijn geëindigd. De nieuwe uitsluiting zal ongeveer 18000 arbeiders treffen. De uitsluiting in de pulpindustrie treft on geveer 17000 arbeiders en de uitsluiting in de mijnindustrie ongeveer 4000. Het Officieele Orgaan van den K. R. O. opent deze week met de mededeeling dat wederom en interessante prijsvraag onder de abonné's is uitgeschreven en waarbij een complete moderne radio-installatie ter waarde van c.a. 250.is te winnen. Speciaal voor technisch niet onderlegde luisteraars is de artikelenreeks „Hoe de aethergolven ons muziek geven", van de hond van Joh, Schnabel, waarvan in het jongste nummer het eerste deel is opge nomen. Geleerd uitziende woorden als fre quentie, resonantie, golflengte e.d. worden hierin op bevattelijke wijze verklaard. Nog vestigen wij de aandacht op de uit voerige, rijk geïllustreerde K. R. O.-pri gramma's en de zich steeds meer uitbrei dende „Radio Kliniek", waarin al menig patiënt gratis en afdende geholpen is. Een mooi nummer, temeer, waar de Kath. Radio Gids tegenwoordig in alle op zichten het voordeeligste radio-blad is. de verbruikers merken een verhooglng ran circa 30 pCt. Laten de heeren bovenstaande klacht eens onderzoeken, zij hakken toch zoo graag op onze overheid en R.-K. Raadsfractie. Dit is geen marktreclame voor de heeren socialis ten; dus het zal niet gaan. maar ik vermoed wel, dat zij het aan onze R.-K. Raadsfractie zullen overlaten. OPMERKER. Een nieuwe aanslag. Werk het Macedonische comité? In Oeskoeb heeft een jonge vrouw van vlakbij verscheidene schoten uit een revol ver gelost op den raadsheer bij de prefec tuur Velimir Prelitsj, die zwaar gewond werd. De vrouw, die onmiddellijk door de po litie werd gearresteerd, deelde mede, dat zij Maria Boeliëw heet en afkomstig is uit Tetovo in Zuid-Servië. De „Prawda" meent, d'at de aanslag het werk is van het Macedonische revolution- naire comité, omdat Maria Boeliëw met een Bulgaarsch arbeider is getrouwd, vele jaren in Bulgarije gewoond heeft en slechts kor ten tijd vóór het plegen van den aanslag naar Oeskoeb kwam. MOET DE FFFFELTOREN WORDEN AFGEBROKEN? De Fransche minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de blladen melden, dezer dagen verklaard, dat de Eiffeltoren, het hoog ste bouwwerk ter wereld, binnen eenige jaren zal moeten worden afgebroken. Ge schiedt dit niet, dan acht de minister het gevaar aanwezig, dat het gevaarte zal ineen storten, hetgeen een ontzettende catastro phe zou veroorzaken in de fraaie wijk, waar de Eiffeltoren zich verheft. TWEE AARDBEVINGEN. Naar het „Neue Wiener Tageblatt" uit Rome meldt, heeft de seismografische inrich ting te Minco Donderdag te 20.56 uur een sterke aardbeving geregistreerd, waarop een zwakkere volgde. De eerste aardbeving, waarvan de haard op grooten afstand ligt. Op 1 December 1927 werden 9234 wedu- wenrenten en 9640 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op goemden datum krachtens art. 373 dier wet 62.631 personen in het genot verkeer den van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 19.199 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeldl in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 117.206 perso nen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Naar de „Volkskrant" verneemt, zal bin nen zeer korten tijd tusschen het hoofdbe stuur van den Ned. R. K. Fabrieksarbei dersbond en het bestuur der Federatie van Schoenfabrikanten een bespreking plaats vinden over de afsluiting van een eollee tieve arbeidsovereenkomst. Leening tan Gent 1896. 143e trekking van 10 Januari. S. 3664 no. 17 betaalbaar met 10.000 frs.; S. 7178 no. 9 met 1.000 frs.; S. 11235 no. 1 met 500 frs.; S. 21651 no. 24 met 250 frs S. 17522 no. 18 met 250 frs. Leening van Brussel-Zeehaven. 121e trekking van 7 Januari. S. 1630 no. 16 betaalbaar met 60.000 frs.; S. 7945 no. 21 met 1.000 frs.; S. 5526 no. 20 met 500 frs.j S. 14888 no. 6 met 250 frs, S. 15464 no. 6 met 250 frs. Loten van Antwerpen 1887. 211e trekking van 10 Januari S. 25699 no. 21 betaalbaar met 10.000 frs.; S. 3837 no. 16 met 1.000 frs.; S. 12044 no. 13 met 500 frs.; S. 14884 no. 1 met 250 frs.; S. 49309 no. 3 met 250 frs. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) GEEN GROOTE WOORDEN MAAR DADEN! De arbeiders en ook de huisvrouwen zul len daarmede gebaat zijn. Dit naar aanlei ding van het voorstel der soc.-dem. raads fractie tot tariefsverlaging bij de gemeente bedrijven. Wij verzoeken hen eerst eens te onder zoeken of de vorige gasprijsverlaging wel tot haar recht is gekomen, die door de R.-K. raadsfractie is voorgesteld. Dan zullen zij bemerken, dat deze voor, de muntgasver- bruikers niets heeft opgeleverd, trots de prijsverlaging van de munten. Want de munt- gasverbruikers verstoken nu veel meer muntjes, dan toen deze 12 cents^ waren. Nu moeten de heeren S. D. A. P.'ers niet hun licht opsteken bij de heeren van het Gasbedrijf, maar laten zij de muntgasver- bruikers eens aan het woord komen. Dan zullen zij hooren wat van de laatste ver laging is terecht gekomen. Het is opmerke lijk, dat men overal hoort: de muntjes vlie- gen door den meter. Nu kan men wiskundig i aantoonen, dat de verlaging is gegeven, maar NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBION ms. la/i v. Duinkerken te Londen. AMSTELSTROOM xa/x v. Amst. te Londen. BATAVIER III 13/1 ia u. 's middags v. Rott. te Grave- send. EEMDIJK it/i Fernando Noronha gep., La Plata n. St. Vincent (v. o.). ELLA ms. ta/i v. Gorinchem te Londen. GRIETJE ms. ta/i v. Antw. te Londen. HERMINA ms. ia/i v. Nieuwpoort te Londen. MARKAB, ms., 12/1 v. Antw. te Londen. NOORD-FRIESLAND, ms., ta/i te Londen uitgekl. n. Rott. JOHANNA ms. ta/t v. Niel te Londen. ZEEHOND ms. 12/1 v. Brussel te Londen. AMSTEL 12''I v. Palermo n. Sfax. BATAVIER I S2/1 v. Santander te Bordeaux. BATAVIER VI 12/1 v. Hamburg n. Rott. GELDERLAND III, baggermachine, xx/x T. Valparaiso n. Rotr. HARDERBERG 13/1 v. Boston n. Gulfport. LEKHAVEN la.'l v. Antwerpen te Savannah. NEPTUNUS, Oosterhuis, xa/t v. Bogense n. Rostock. OCEAAN, De Winter, xa/x v. Sevilla n. San Lucar. RIJN 12/1 v. Rufisque te Kaolack. RIJNDIJK ixli te Teneriffe, Cardiff n. Rio Janeiro. SLIEDRECHT 11/1 300 mijl Z.W. v. Cape Race New- Orleands n. Foynes. SOESTERBERG xa/x v. Baston n. Norfolk. STRIJD, Schotanus, 10/1 v. Harburg n. Apenrade. TENBERGEN xa/i v. Harburg n. Vondelingenplaat. TRITO 13/1 v. Belfast te Dublin. VECHTDIJK xx/x v. Villa Constitucion n. Santa Fé. WIRACH T2I1 B. Ayres Roads gep. Cardiff n. Rosario. WOENSDRECHT xx/x v. Rouaan te New-Orleans. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AJAX, v. Amsterd. n. Java, pass. 13/1 Gibr. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MOENA (thuisr.) pass. xx/x Perim. ROEPAT xa/x v. Hemburg te Bremen. ROTTI ia/x v. Amst. te Hemburg. SALEIER (uitr.) pass. 13/1 Gibraltar. KON. holl. lloyd. ZAANLAND (uitr.) pass. 13/1 v.m. 3 u. 33 Dungeness. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES xa/x v. Salonica te Piraeus. ARIADNE xa/i v. Alicante te Barcelona. CALLISTO (uitr.) xa/x te Callao. CALLISTO xa/x v. Amsterd. te Callao. HERMES, Rott. n. Algiers, pass. xa/x Oltavos. ILOS xa/i v. Ceuta n. Genua. MEROPE 12/1 v. Genua te Castellon. NEREUS xa/i v. Musel te Oporto. ORPHEUS 12li v. Zante te Cephalonia. PERSEUS ia/x v. Kopenhagen n. Aarhui. PLUTO 13/1 v. Amst. te Rott. THESEUS 13/1 v. Amst. te Vlaardingen. ULYSSES xa/x v. Mytilene te Constandtinopel. VAN RENSSELAER (uitr.) pass. xa/x Azoren, na; Barbados. VENUS ia It Livorno te Napels. VESTA xa/x v. Alexandrië n. Salonica. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM xa/i v. B.-Ayres te Rosario. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RIJPERKERK 13/1 v. O. Afrika 1. v. Antw. te Rotterdam. ZENADA (thuisr.) xa/t te Antwerpen. HOLLANDAMERIKA LIJN. BURGERDIJK 13/1 v. Baltimore te Norfolk. DRECHTDIJK, Rott. n./d. Pacifickust, xo/i te Los Angelos. - MOERDIJK, Antwerpen en Londen n. Vancouver pass 13/1 Dover. VEENDAM 13/1 v. Rott. n. New York. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. SALABANGKA 13/1 v. Bremen n. Amsterdam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK (uitr.) xa/x V. Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ALDERAM (uitr.) la/x te Port Said. SCHIEKERK (uitr.) ia/i te Calcutta. JAVA—NEW ORK LIJN. TAPANOELI xa/x V. Java te New York. VECHTDIJK, New York n. Java, 13/1 v. Newport News. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PALEMBANG (thuisr.) pass. 13/1 Dondrahead. PATRIA (thuisr.) xa/x nam. 5 u. te en 10 u. v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALGORAB 13/1 v. Hamburg te Antwerpen. POELDIJK xa/a v. Hamburg n. Amsterdam. ZIJLDIJK (thuisr.) xa/x v. Rio Janeiro. IJMUIDEN, ia Jan. Heden kwamen van de treilvissche- rij hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 327 (Victo ria) met f 1927 62 (Concordia) met f 2510 IJ.M. 143 (Balder) met f 2498 U-M. 33 (Derika VI) met f 2774 IJ.M, 374 (Derika VIII) met f 2041 IJ.M. 187 (Derika IX) met f 1167 IJ.M. 126 (Derika X) met f 2119 IJ-M. 45 (Perseus) met f2862 IJ.M. 184 (Plutos) met f X980 IJ.M. 331 (Holland V) met f I7tt IJ.M. 503 (Holland VII) met f 1386 IJ.M. 238 (Johanna Maria) met f 1509 IJ.M. 290 (Avanti) met f 2758 IJ-M. 65 (Urania) met f 2336 IJ.M. 107 (Jeane) met f 2423 I IJ-M. 56 (Gronin gen) met f1709; IJ-M. 121 (Louisa) met f3093; IJ-M. 232 (Westland) met f2127 U-M- (Olga) met f 1851 IJ.M. 5 tlnie) met f2164 IJ-M. 47 (Tubantia) met f 2539 IJ.M. 4 (Gelria) met f 1484 IJ-M. 135 (Begonia) met f J454 j IJ.M. 201 (P. Az. Timmers) met f 3092 IJ.M. x6i (Elie Chenevierre) met f2814; IJ.M. 70 (Zeehond) met f 2092 IJ.M. 29 (Zeeleeuw) met f 2729 IJ. M. 42 (Flamingo) met f2508; IJ.M. 103 (Dolfijn) met f 3054 IJ M. 192 (Pelikaan) met f 2549 IJ.M. 72 (Caroline) met f 2979 IJ.M. 177 (Emma) met f 3866 en U.K. 272 (Bur gemeester Gravestèijn) met f 5062 aan besomming. IJMUIDEN, 12 Jan. De stoomlogger IJ.M. 266 (Petrus Paulus), welke de haringvisscherij voor-dit seizoen be ëindigd' heeft, is aangelokt door de mooie besommingen, in den laatsten tijd door de treilers gemaakt, eveneens voor de treilvisscherij gereedgemaakt. Het vaartuig is inmiddels voor de eerste reis in zee gegaan, LEEUWARDEN, 13 Jan. Boter. Aanvoer 6/3 en 36/6 Mijn hoogste prijs f 2.;2, middelprijs f 2.-, laagste f 1.81 Veiling hoogste prijs f 1.95, laagste f 1.83. Noteering van de commissie f 2.04, Commissie (Rond van Coöp. Zuivelf.) 2.08. Kaas. Sleutelkaas f 0.500.60, nagelkaas f 0.280.40. Goudsche f 0.350.90, Edammer 0.52—0.80. Aanvoer 22.337 UTRECHT, 13 Jan. Kaas. Aangevoerd 20 wagens, te zamen 5500 kg. Prijzen ie soort f 5051, 2e soort f rijksmerk f 5156, zwaardere ZWOLLE, 13 Jah. Boter. Aangevoerd 5/8 v. %p}i6 en 230 stukken, te zamen 315 kg. Prijzen per 1/8 v. f 4445 P«r kg f 2.40—2.50. t Vee. Aangevoerd 765 runderen, 169 graskalveren, 176 nuchtere kalveren, 25 schapen, 352 varkens en 311 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.600.96, id. kalveren f X.201.70, id. varkens f 0.520.54 per kg schapen f15— 36. Handel in neurende en verschgekalfde kxeicn alsmede vaarzen bij ruimen aanvoer kalm vette koeien en pinken minder goed kalveren iets beter. ALKMAAR, 13 Jan. Kaas. Ter markt waren 90 stapels, wegende 85.000 kg. Fabriekskaas kleine f 52, commissie f51, boerenkaas kleine f 51, commissie f49- Handel goecl AMSTERDAM, 13 Jan. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 7"-7'5°' wen f6.50—6.60, id. Bravo's f 6.50—7. ld', d.' f6, id. Roodstar f 4-50-4.75, «L Industrie ^5-5-25.^ Bonte De IC R. O. zendt alleen uit over Huizen. (1840 M. na 6 uur 1950 M.) Zondags, Morgenwijding van half negen tot half tien, om de 14 dagen (te beginnen a.s. Zondag). Kerkdienst van kwart over 10 tot 12 uur om de 14 dagen, (te begin nen 15 Januari). Verder iederen Zondag van half 1 tot 5 uur en van kwart over 7 af den gehee- len avond. Vrijdags. Steeds van half 1 tot half 2. Van 34 uur en van kwart vóór 7 tot half 8. Dinsdags en Zaterdags. Alle uitzendingen op die dagen zijn van den K. R. O. ZONDAG 15 JANUARI. HILVERSUM 1060 M. 10.30 V.P.R.O. xa.36-x.5e N.O.V. Lunchmuziek, o.l.v. Is. Trijtcl. 1.302.30 N.O.V. Concert. Meta v. Tiel-Schmidt, alt. Huib. v. d. Burg, altviool. J. R. Gravelotte, pianobegel. 2.36— 4.30 Orkestconcert. N.O.V. Operettemuziek o.l.v. Willy Libiszowski. 5.00—7.00 Concert door het omroep orkest. Mia v. d. Eijnde, sopraan. 8.00 Persber. 8.xo Symphonieconcert door het Utrechtsch Stedelijk Orkest o.l.v. Evert Comeiis. Stephan Bergmann, piano. In de pauze houdt Anna van Gogh-Kaulbach een cau serie over haar werk „De groote Vijand". HUIZEN 1950 M. 10.30 K.R.O. Uitzending v. d. Kerk dienst in de Parochiekerk „H. Gerardus Maiella", te Amsterdam. Het koor der kerk zingt de Mijsa „Iste Confessor" van Pierluigi Giovanni da Palestrina voor 4 st. koor (2 jongens- en 2 mannenstemmen), a capella, o.l.v. Jac. Duijves, kapelaan der St. Gerarduskerk. Het Gregoriaansch wordt begeleid door den organist ,Alph. Bossaers. Preek door den Weleerw. Heer J. P. v. Hou ten, kapelaan der kerk „Opdat ze allen een zijn, gelijk Gii, Vader, in Mij en Ik in U (Joannes 17 v. 21). Na het Offertorium zingt het mannenkoor het 4 st. „Ave Verum" van Ludovico Viadana (15641627). Na het H. Misoffer wordt gezongen het 5 st. (2 jongens- en 3 mannenstem men) „Laudate Dominum", v. P. G. Palestrina. Als slot wordt op het orgel gespeeld „Prélude, Fugue, Varia-, ticm", op. 18 van C. F. Franck. De wisselende Grego- riaansche zangen bezingen vooral het Koningschap van Jezus, Gods Zoon, in zijn wonderwerken. 12.30 x.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. P. Lustenhouwer, piano. H. Scholl, viool O. Hendriks, cello x.30—2.15 K.R.O. Godsdienstonderricht voor oude ren, door Prof. D. Bont. 2.30—4.00 K.R.O. Concert o.l.v. F. v. Diepenbeek in Artis te Amsterdam, door de Amsterdamsche Orkestvereeniging. 4.00—3.00 K.R.O. Ziekenuurtje met medew. van Pastoor L. Wil- lenborg. Muziek en zang. Prof. J. v. d. Wiel van het Seminarie Hageveld te Heemstede. 5.00 N.C.R.V. 7.308.00 K.R.O. Bijbel-exegese, door Prof. Dr. R, Jahsen O.P. van den Keizer Karei-Universiteit te Nijme gen 8.00 K.R.O. Concert. Het K.R.O.-orkest o.l.v. Mar tin v. d. Ende. Mevr. B. Jonckers, sopraan. Joh. Iseke, bas. Spr. Pastoor L. J. Boogmans Het Altaar. xo.30 Epiloog van het koor o.l.v. den heer Pickers. Daarna persber. DAVENTRV 1600 M. 3.50 Concert. Orkest en L. Me* gane, alt. F. Russell, tenor. 5.40 Vertellingen u. h* Oude Testament. 5.506.20 Kinder kerkdienst. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefd. oproep. 9.10 Nieuws- ber. 9.25 Concert Casano Octet. M. Foster, sopraan, E. Marshall, bariton. xo.50 Epiloog. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M.12.20 Morgen wijding. Koorzang en preek. 1.052.10 Orkestcon cert. 4.505.50 Concert. Homonyme Jazz. 8.35 Cursus. 9.05xi.20 Dansmuziek. LANGENBERG 469 M. 8.209.20 Morgenwijding. 11.0011.30 Declamaties. 12.201.50 Het Wiener Trio (piano, viool, cello). 2.503.20 Beethoveru pianosonaten. 3-505.20 Orkestconcert. 5.20— 6.00 Gedichtenvoorlezing. 6.457.10 Dansles. 7.20 „Was sich liebt das neckt sich" revue. Daarna tot xx.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 8.20 Morgenwijding. 10.50 Orkestconcert. 4.50— 5.20 Orkestconcert. 7.50 Vroolijke avond. Herta Fel- den en Ludw. Manfr. Lommei. 9.50ix.50 Dans muziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. xo.50 Morgenconcert. 12.25 Orkestconcert. 1.35 Orkest- concert. 5.00 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond, Deutsche Kleinstadtbilder. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 3.20 Populair Symphonie-concert 8.3510.35 Orkestconcert. •Steee/a het JVieuwate in /tactio. GTjg- VaftitrKi^rr //crifi'/firpprT <7ry*iarèc-_ Eigenh. - ARNEVELD, 13 Jan. Pluimvee. Tamme-^-- oude .55, wilde id. f 0.70I, jonge hanen f o.9° MAANDAG 16 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. J2.00 Politieber. 12.35 2.00 Lunchmuziek. J. Helden, viool. M. v. 't Woud cello. G. Verheij, piano. 4*405.55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00—7.15 Dinermuztek door het Omroep-Trio. 7.157»45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 8.10 Uitzending v. h. Feestconcert door het Haagsche strijkkwartet. Sam Swaap, ie viool. Ad. Poth, 2e viool. Jean Devert, 2e alt Ch. v. Isterdael, cello. In den Kon. Schouwburg te fs Gravenhage, naar aanl. v. h. 10-jarig bestaan van het kwartet. Entr'acte muziek door het Omroep-orkest. Na afloop van het concert, concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Persber. 10.15 Concert door 1 Omroep-orkest. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1930 M. 12.30ï.45 NCRV. Orgelbespeling. N. v, Beelen, organist v. d. Oude kerk in Katwijk a. Zee. 6.15 NCRV. Causerie van Ds. Jac. v. Nes te Den Haag Joodsche feesten. 7.007.30 NCRV. Lessen. 8.00 NCRV. Concert. Het Hilvers. Mandoline ensemble „Ars et Labor". Z, Koele wijn, bariton. M. Tap king, pianobegel. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. xx.20 Daventry-kwartet en solisten (tenor, sopraan). 11.20 2.20 Orgelconcert. Ph. Wade, bariton. 2.50 Lezing. 2.50 Lezing. 3.20 Concert. 3.25 Vertelling. 3.40 Concer?. 3.50 Vocaal concert (sopraan, bariton). 4-30 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Radiober. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Le2ing. 7*35 Preludes van Chopin (piano). 7.45 Fransche les. 8.05 Militair concert. Orkest en F. Philips, ba riton. 9.20 Nieuwsber. 9*35 Act. causerie. 9*50 Nieuwsber. 9.5511.20 Variëté. 10.05 De cere monie van de sleutels, door het ie batt. Goldstream Guards. ix.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.50a.xo Orkestconcert. 4-005-00 Litter en muzik. matinee. 8.5011.20 Fragmenten van „Werther", opera v. Massenet. LANGENBERG, 469 M. 12.251»5<> Orkestconcert. 3.504.20 Wielerwedstrijden 5.206.20 Kamer muziek (fluit, Cembalo). 7.35 Lichte muziek. Werag- orkest. 9.35 xo.35 Camevalszitting. 10.35H-30 Orkestconcert. Isegliokapel. KONIGSWUSTERHAUSEN, (ZEESEN), 1250 M. XI.207.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Gustav Adolf, voor koor, soli en orkest met orgel, Bruch. 9.5011.50 Jazzsymphonie-orkest. HAMBURG, 395 M. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Or kestconcert. 7.20 Noorsche avond. 8.30 Vroolijke liederen. Kate Rick-Jaenicke met piano begel. 11.20 Sluiten. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Concert door het radio-trio. 8.3510.35 Orkestconcert. VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS Koair^straat 27 IJfMQ id. fa—2.55, jonge hennen f2.50—3.50, oude kippen f1.503.60, tamme duiven f 0.30—0.37, tamme konijnen f 1.302.60, wilde id. 0.901.05, fazanten f a.252.50 per stuk. Aanvoer 7000 stuks. Handel flauw. HOOGEVEEN, 12 Jan. Vee. Aanvoer 135 koeien f 128 342, 50 jongebeesten f90159, 26 kalveren f2651, 5 Fr. schapen f 19—32, 19 varkens f 15—70, biggen f 4-50 8. Handel tamelijk. LEEUWARDEN, 13 Jan. Eieren. (N. N. C.) Aanvoer 16.000 kg. Prijzen f7.50—11.25. Handel kalm. LEEUWARDEN, 13 Jan. Vee. Aangevoerd 158 stieren f x8o470, 302 vette koeien f 225380, per kg f 0.75 0.96 484 melk- en kalfkoeien f 180430. graskalveren f 425 pinken f 65140, 30 vette kalveren f 55100, 272 nuchtere kalveren f 815, 2x5 vette schapen f 2642, 45 weideschapen f 1830, 699 lammeren f 1828, 1446 vette varkens f45120, per kg f0.480.56; X20 magere varkens f2245/ 3*3 kleine biggen f612, 9 paarden, 26 bokken. Handel in melk- en kalfvee alsmede pinken stug vette koeien en stieren minder goed vette kalveren lauwer nuchtere kalveren en varkens minder goed wol vee vlugger. NAAR HET ENGELSCH. 33 Kale zeide den naam zachtjes na en vond hem mooi. Het was net of het allemaal zoo hoorde; ze voelde, wat voor een soort mensch Barry was; hij was sterk, kende geen vrees en had een hart, dat dadelijk werd verteederd.denken we slechts aan het kind. Hij wachtte en dacht dat Kate hem haar naam zou zeggen, maar ze deed het niet; en hij praatte weer verder op de- xelfde opgeruimde wijze Ik heb mijn werkkring in Engeland en heb veel tijd over om rond te dwalen. Wat zult u toch de vroegere tijden missen, zeide Kate meevoelend. Ja, gaf hij toe; en terwijl hij sprak, zag ze dat een donkere wolk zijn gelaal verduisterde. Hij dacht aan Dave en de gelukkige uren mei hem doorgebracht. Maar de wolk verdween weer en glimla chend overhandigde hij haar een stuk koek' Ornaat er geen mes was en Kate wanhopig fondkeek, zeide hij; O, breek het maar door. Zij brak het in twee ongelijke stukken en nam natuurlijk zei) het kleinste Het valt me mee, zeide Barry lachend, want ik was al bang, dat u het grootste zoudt nemen Dat zou Mollie gedaan hebben, zeide Kate, Ze zou het waarschijnlijk heelemasl genomen hebben Maar ze krijgt een stuk van mij; natuurlijk lust ze dat. Beiden vonden er een genoegen in, zoo sainen te kunnen babbelen. Kate voelde zich volkomen rustig Komt u hier nog eens terug, vroeg lyj, ineens...., zooals een jongen het ge daan zou hebben Even kleurde Kate en ze zag naar den grond en antwoordde niet. Na eenig zwij gen zeide ze- Ja, ik denk hel we'. Het is bier zeer mooi, zoo rustig en stil Dat kiinki juis. of mijn tegenwoordig heid niet gewenschl is, merkte Barry glim lachend op. Natuurlijk bedoel ik dat niet, zei Kate lachend. Ik was zêer verheugd u te zien evenals het kind en indien u hier niet geweest was. zou ik waarschijnlijk geen thee gehad hebben. Ik ben blij, dat ik toch nog nuttig geweest ben, zeide hij. Een oogenblik zwe gen beiden. Dan zeide hij ineens. Ik geloof wel, dat ik overmorgen h>'er weer kan zijn 00 denzelfden tijd, Zouden we elkander wel weer ontmoeler Gaat u hifer meer paardrijden? Ofschoon hij haar deze vraag met a)'en eerbied en bescheidenheid stelde, wist Kate toch, da ze neen moest antwoorden. Maar er was iets, da! haar tegenhield, dat neen uit te sperken, ze ken biet. ■lejfen haar wil, zeide ze; Ik weet hei niet. De wereld is zoo klem. Indien u hiermede wilt zeggen, dat we elkaar wel weer eens ergens anders zullen ontmoeten, dan kan ik u da! niet beloven, tk moet hard werken om in mijn onderhoud te voorzien en Londen is grooter dan dit kleine bosch- ik zou ook zoo gaarne Mollie weer 'zien: voegde hij er asn 'oe. lmisschien ook wel, zeide Kate. Misschien is overmorgen hier wel weer. Wie weet dat? En terwijl ze sprak begonnen zijn oogen te glanzen en te schit teren en. waarschuwden Kate, want ze be greep. dal inaien ze hem aanzag haar hart nog warmer voor hem zou gaan klopPen- Maar neen, ik kan niet komen, zeide ze plotsel ng, en dadelijk opstaande: Ik moet nu gaan. Ik begrijp het zeide hij en blozend stond ook hij op Neem mij niet kwalijk. Ik weet niet, wat u wel van me moet den ken. Werkelijk, 11 zult wel denxen, dat ik voordeel wilde trekken uituit een toevallige ontmoeting, aangemoedigd, om dat ik mocht blijven en thee met drinken. Hoe dom ook, ging hij verder, terwijl Kate nerveus met haar zweep tegen haar rij. costuum sloeg en vocht tegen zijn betoover- de stem. Ik vergat, dat ik in Engeland.... in Londen was. Ik dacht dat we in de oer wouden van Britsct Columbia waren, waar men met' iedere vreemdeling vriendelijk omgaat. Het spijt me. Ik zai uw paard halen. Zonder een woord te zeggen, liet Kate hem gaan. Een paar oogenblikken later was hij weer terug met Mollie. Terwijl hij weg was, deed ze zich zelf bittere verwijten. Het was zijn schuld niet geweest. Ze begreep, dat ze hem onbewust zelf had aangemoe digd. Bijna had ze beloofd dezen heer weder om te ontmoeten, een absolute vreemdeling, van wien ze niets wist. niets! Ja, een ding wist ze slechts, hij was heel in het bijzonder bevriend met Lottie Lane Haar hart werd weer koud voor hem, en toen ze de deur van het hek opendeed, zeide hij: Laat mij u heipen Ze had wel willen weigeren, maar ze be greep, dat ze den toestand dan nog hache lijker zou maken. Hij zelte haar in het zadel, zoo licht en gemakkelijk, als was ze een bosje stroo, dan zeide hij: Ik heb juist geïnformeerd en hoorde, dat de weg door het bosch de naaste was; ik ken den weg nu, en indien u het goed vindt, zal ik u tot den hoofdweg bege leiden. Dank u, zeide zij, zoo koel mogelijk. Hij liep niet naast het zadel, maar naast Mollie; en zachtjes praatte hij met haar, zijn hand rustte op haar hals. En terwijl hij daar zoo ala een ridder voortschreed) werd Kate's hart milder gestemd. Goed be schouwd, was het haar schu en e hem slecht behandeld. Hi) was een gentle man, en hij had zich als zoodanig ook ge dragen, behalve dan dat hij haar gevraagd had hier in het bosch weer terug te komen. Hij behandelde haar nu als een echte ridder en ze was hem dankbaar. Zi) wist, dat hij niet meer tegen haar durfde spreken; dat zwijgen werd ondragelijk, ze voelde, dat ze moest spreken. Ze wist niet wat te zeggen en daarom zeide ze ten slotte: Ik hoop. dat zich dien avond niet geblesseerd Hebt. Mr. Wynton. Hij zag haar kinderlijk blij en dankbaar aan. O, ja; met dat rijtuig op de Haymar- ket. O, n®elH heelemaal niet; niemand was gewond; de dame, die in het rijtuig zat, was niet eens bang, dat hebt u trouwens zelf wel kunnen zien. Ik heb haar niet gezien, zeide Kate, er was zooveel vólk. Een oogenblik zwegen beiden. Barry gmg n®ast haar loopen en zeide ten slotte; Ik heb dien avond met een interes- .lanlan^ kennis gemaakt. De dame in het rijtuig was niemand anders dan 'Lottie Lane. Ik denk, dat u wel eens van haar gehoord hebt. Kate werd ineens weer stil en ernstig, loen Barry over Lotte Lane „zijn bizon- dere vriendin" sprak klonk zijn stem on verschillig. Ze vond het wel wat vreemd, maar toch antwoordde ze droogt Ja, ik heb wel eens over haar hooren spreken. Natuurlijk zeide hij, dat heeft ieder een; het is een beroemd persoon. En wel van de goede soort, voegde hij er glim lachend aan toe; beslist anders, dan men van deze dames zou verwachten. Het is een heel aardig meisje. Kate kreeg een kleur; zij schrok bijna van de onverschilligheid waarop hij over haar sprak. Kent.... kent u haar heel goed? Wel neen, antwoordde hij. We heb ben samen gesoupeerd; en ik heb haar een bezoek gebracht. O. ja, we hebben nog een rijtoertje gemaakt ook. Dat weet ik; ik heb u gezien, lag op haar lippen, maar ze bedwong zich. Een inwendige blijheid beving haar. Zij had hem verkeerd beoordeeld. Zijn spreken zijn eer lijke oogen bewezen het haar. Hij gaf niets om Lotte Lane, Carrasford had zich ver gist. Zij had wel willen zeggen, ik vraag u vergiffenis, maar ze deed dat natuurlijk niet. In plaats hiervan, zeide ze: Ongetwijfeld zal Miss Lane u zeat dankbaar zijn; en ook vele andere men. schen. Is dit de weg? Ja, zei Barry. Hij zag haar droevig aan. En we scheiden hier. Zooals ik reeds zeide, is het niet waarschijnlijk, dat we el kaar weer eens zullen ontmoeten; voordat u echter heengaat, vraag ik u of u mijn onw beschaamdheid wilt vergeven (Wordt verroUtdX

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13