Binnenlandsch Nieuws, "muMvMMen ELCK WAT WILS Een nationale hulde aan H. M. Koningin Moeder. Opheffing van de rijkswerf te Hellevoet sluis. Emigratie naar Australië. De verduistering, gepleegd door den directeur der Rotterdamsche Diposito' en Effectenbank. De R. K. Universiteits bibliotheek. R.-K. Hongaarsche Kindercomité. Ook het goederenvervoer AmsterdamRotterdam per electrische treinen. De arrestatie van twee Commissarissen der Maatschappij voor Scheepsverband. GEMENGD NIEUWS. Door het breken van een ketting. De geheimzinnige Rotterdamsche ruitenvernieler. Bóomen langs de Rijkswegen. De veerdienst Enkhuizen Stavoren. Een gevolg van de verblindende autolichten. KUNST EN KENNIS. Inhoud van Tijdschriften. RECHTSZAKEN. Is het woord „pannekoek" een beleediging? Na het feest. Het was maareen wrijfmiddel. De moord te Zuidwolde. TREKJES No. 532. Tn verband met het bericht, dat Den Haag zich opmaakt om dit jaar den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder op luisterrijke wijze te vieren, kan het „Hbld." mededeelen, dat men ook te Baarn reeds bezig is met het maken van plannen om den 70sten verjaardag van de Hooge Ambts- vrouwe dezer gemeente feestelijk te her denken. Grootsche plannen zijn reeds naar voren gebracht. Een groot feest met betrekking tot de paardensport zal een der hoofdmomenten van den dag worden. In aansluiting op vorige- berichten wordt nog gemeld: Weldra zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Koningin-Moeder hare intrede deed in ons vaderland en wij het voorrecht had den haar als Nederlandsche in ons midden te zien. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Er heeft zich een voorloopig comité Van vrouwen gevormd onder lei ding van mevr. Van LeeuwenWaller, de echgenoote van den vice-president van den Raad van State, dat zich ten doel stelt, om haar bij die gelegenheid te huldigen. De bedoeling is, om de Koningin-Moeder een persoonlijk geschenk aan te bieden als blijvende herinnering aaD de liefde en den eerbied, die de Nederlandsche vrouw haar toedraagt en de overblijvende gelden te harer beschikking te stellen, om daar mede naar eigen persoonlijk inzicht liefda dige doeleinden te bevorderen Zoowel in hel financieel belang van de marine als in dat van den Staat wenschelijk. Thans is versctienen het rapport der corn- nissie, ingesteld bij beschikking van den Minister van Marrine a.i. d.d. 19 Juli 1926, ter bestudeering van de vraag of de rijks werven in 's lands belang in den tegenwoor- digen vorm en ofnvang behooren te worden gehandhaafd. De commissie bestond uit de heeren mr. C. H. Guépin, oud-directeur der Ned. Han- del-Mij. te Santpoort, lid en voorzitter; mr. H. F. de Boer, bezuinigings-inspecteur te 's-Gravenhage; J. B. M. ten Bosch, oud directeur van het marine-etablissement te Soerabaya, te 's-Gravenhage; ir. L. Bos- schart te Rotferdam; A. van Hengel, kap.- luit. ter zee. later, onder toekenning van eervol ontslag uit den zeedienst, benoemd tot raad-?«iciseur in algtemeenen dienst bij het departement van Marine, te 's-Graven hage; ir. A. de Kanter, directeur van de Mij. voor scheeps- en werktuigbouw ,,Fijenoord te Rotterdam; Joh. J. Moret, accountant te 's-Gravenhagè; J. C. Roelofsen. bezuini gings-inspecteur te 's-Gravenhage; ir, G. H. Teschmacher, di-ecteur der Haarlemsche Scheepsbouw-Mij. te Haarlem, en R. H. Wijmans, kap.-Iuit ter zee tit. te 's-Graven hage; terwijl als secretaris werd toegevoegd de heer J. W. Termijtelen. luit. ter zee le ld. te 's-Gravenhage, die later werd be noemd tot lid, tevens secretaris. Voorts werd tijdens de werkzaamheden nog benoem tot secretaris der commissie de-heer J. W. Noë te Amsterdam-, hoofdcommies bij 's Rijks werven. De opdracht aan de commissie was den minister van advies te dienen over de vol gende vraagpunten. 1. Moeten de rijkswerven bij de voorge nomen reorganisatie der marine gehand haafd worden in tegenwoordigen vorm en omvang. a. met het oog op het financieel belang der marine; b, met het oog op het financieel belang van den staat in zijn geheel? 2. Hoe is een eventueel belangenconflict tusschen de desiderata sub a en b te over bruggen? Indien de vraag sub 1 ontkennend wordt beantwoord, rijzen de vragen: 3e. Na concentratie van het werfbedrijf te aanbevolen? 4. Welke organisatie en vorm van het bedrijf worden het beste geacht? Voorts werd de commissie gemachtigd desgewenscht in haar advies ook beschou wingen op te nemen, die gaan buiten een antwoord op deze vragen. De commissie komt ten slotte tot de vol gende beantwoording van de haar voorge legde vragen: kalmeeren en worden gesterkt door Buis,e75ct Bij Apoih rn Drogisten le. Het is zoowel in het financieel be lang van de marine als in dat van den staat in zi;n geheel, het bedrijf der rijkswerven te concentreeren te Willemsoord en de rijks werf te Hellevoetsluis te sluiten. 2e, Van een belangenconflict tusschen de marine en den staat in zijn geheel is in dit opzicht geen sprake. 3e. Na concentratie van het werfbedrijl te Willemsoord en sluiting der rijkswerf te Hellevoels'uis, wordt de werf te Willems oord voorloopig op het huidige niveau ge handhaafd. 4e. Het werfbedrijf te Willemsoord be hoort te worden aangewezen als staatsbe drijf. Aan het rappo-t is toegevoegd een nota van het lid R. H. Wijmans, waarin deze de r/ieening verdedigt, dat over de bezwaren aan ophefling der werf te He'levoe'sluis verbonden alleen dan mag worden heenge stapt, inaien daartegenover zéér belangrij ke geldelijke besparing voor den lande vaststond. Dit is echter z.i. niet het geval. Naar zijn oordeel is werkelijke besparing niet of zoo goed als niet te wachten, waar» om hij met de conclusies der commissie niet kan instemmen. Met süeun der regeering en medewerking der Australische regeering. De directeur van den rijksdienst van de v erkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling heeft een rondschrijven verzonden, onder dagteekening van 10 Januari 1928, waaraan het volgende is ontleend: De regeering heeft besloten aan Neder landers, die naar een van de volgende drie staten van Australië: Nieuw-Zuid-Wales, Zuid-Australië of West-Australië, wenschen te emigreeren, en die daartoe geschikt worden bevonden, zoo noodig de behulp zame hand te bieden in dien zin, dat aan de Australische regcering waarborg wordt gegeven tegen mogelijk geldelijk nadeel, dat gedurende de eerste drie maanden van het verblijf dier emigranten in Australië voor de Australische gemeenschap uit dat verblijf zou kunnen voortvloeien. Op grond van dezen waarborg is de Australische regeering bereid voor bedoel de personen tot een maximum van 200 per jaar af te zien van den eisch, dat zij bij aankomst in het bezit zijn van een lan dingsgeld van 40 pd, st. De Nederlandsche consul-generaal te Syd ney heeft over deze emigratie uitgebreide onderhandelingen gevoerd met en inlichtin gen ingewonnen, o. a. bij de Australische Lodsregeering, de regeeringen van genoemde Qrie staten, de Nederlandsche consuls in die staten en organisaties van werkgevers aldaar. Op grond hiervan kan worden gezegd, dat emigratie op beperkte schaal kansen biedt aan landarbeiders, die ongehuwd zijn, 20 tot 30 jaren (bij voorkeur 20 tot 25 jaren) oud zijn, bezield zijn met het ver langen om te slagen en daarbij bereid zijn, zwaren landarbeid te verrichten. Bovendien moet de nadruk worden gelegd op den eisch, dat deze landarbeiders bij aankomst voldoende kennis van de Engelsche taal bezitten, om aan de bevelen hunner werk gevers uitvoering te kunnen geven en zich zelf verstaanbaar uit te drukken. Indien de aspirant-emigrant door de Emi gratie-Centrale Holland en de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing geschikt wor den bevonden, zal de directeur van eerst genoemd lichaam hen in aanmerking kun nen brengen voor het verkrijgen van een canteekening op hun paspoort, dat zij „uit gezochte" emigranten zijn, in welk geval zij in aanmerking kómen voor ontheffing van de verplichting, om het landigsgeld in kwestie te bezitten. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft de gemeentebesturen uitge- noodigd, om het plaatselijk orgaan van de openbare arbeidsbemiddeling op te dragen zich te belasten met de eerste beoordeeling der aspirant-emigranten en met het ver schaffen van inlichtingen aan de Emigratie- Centrale Holland. De emigranten moeten de reiskosten zelf dragen. In aansluiting aan hetgeen reeds gemeld werd omtrent de aanhouding van den 33- jarigen Van O., directeur van de Rotter damsche Deposito en Effectenbank alhier kan de „Tel." nog het volgende mede deelen: In Juni van het vorig jaar richtte Van O. bovengenoemde bank op. Deelgenooten waren een bewoner van den Heemraadsingel die een bedrag van 10.000 stortte en een Vlaardinger, die 5000 aan effecten depo neerde. Voor dit geld werden 4800 aandee- len gekocht in de Mij voor Kunstmatige Oesteiteelt te Ierseke, welke op dat moment 60 genoteerd stonden. Afgesproken werd dat do aandeelen verkocht zouden worden, wanneer zij 150 pCt, en dat de beide deelgenooten dan in de winst zouden dee- len. De aandeelen liepen inderdaad op en toen zij 140 pCt, noteerden, werd overeen gekomen ze van de hand te doen. Van O. maakte den Roterdammer echter wijs, dat hij ze voor 125 pCt. had verkocht en hier mede werd genoegen genomen. De man uit Vlaardingen, die door een van de leden van het personeel van Van O. was ingelicht wist echter 135 pCt. te bedingen. Op 1 De cember zou worden afgerekend. Van O. die op grooten voet leefde, was echter niet in staat op op dien datum aan zijn verplich tingen te voldoen. Een bankier te Amster dam, welke eveneens in de zaak betrokken was, werd verzocht voor den vervaldag 't bedrag te betalen. Deze wa9 hiertoe wel bereid, doch dan moest Van O. een bedrag van 15.000 vastleggen in aandeelen van een ander syndicaat. De bankigr betaalde daarop 25.000 uit. In plaats van dit geld aan zijn mede-deel- genooten uit te betalen behield Van O. 't voor zichzelf. Daarop volgde een klacht bij de politie, waarop beslag werd gelegd op de boeken. Het bleek, dat Van O. de 5000 aan effecten eveneens ten eigen bate had verkocht. In totaal beloopen de verduiste ringen door Van O. gepleegd, ongeveer 10.000. De bibliothecaris der R.-K. Universiteits bibliotheek te Nijmegen verocht ons den volgenden oproep te willen publiceeren. In de boekenrijen der bibliotheek van de R. K. Universiteit te Nijmegen zijn nog vele lacunes aan te wijzen. Dit kan ook niet anders bij een bibliotheek, die haar eerste lustrum nog moet vieren. Niemand zal daar aanstoot aan kunnen nemen. Maar wat wel een minder gustigen indruk moet maken, is, dat van vele katholieke Neder landsche auteurs de nieuwste publicaties ontbreken. Zooveel in onze finantieele krachten ligt, worden deze werken aange kocht, maar alle aanschaffen is ondoenlijk. Elders bepaalt de wet, dat van alle nieu we werken één exemplaar moet worden af gestaan aan de hoofdbibliotheek des lands. In het verleden verzonden tal van schrij vers en het zij hier met waardeering op gemerkt: cok andersdenkenden bij ver schijnen v,an een nieuw werk, dit aan de Bibliotheek toe. Van een algemeen gevol- den regel is echter nog geen sprake. Nu is onze vraag deze: Zou niet in de toekomst door de Katholieke auteurs van weten schappelijke geschriften, de vaste gewoon te kunnen worden aangenomen, dat zij één exemplaar van hun boek, onmiddellijk na het verschijnen, ten geschenke geven aan de Nijmeegsche Universiteitsbibliotheek, de R.-K. Hoofdbibliotheek de9 lands? Zulks zou een grooten steun betee- kenen en de finantieele moeilijkheden aan merkelijk verlichten. Maar vooral, daar door zou de Nijmeegsche Universiteitsbi bliotheek spoediger en beter gaan beant woorden aan hare roeping: de R. K. Boe- kencentrale van Nederland. Het Hoofdbestuur van het Hongaarsch R.K. Kindercomité te Amsterdam stelt er prijs op het volgende officieel mede te deelen: Einde Februari vertrekt de laatste terug- trein met Hongaarsche kindertjes uit Ne derland naar Hongarije. Deze trein is be slist de laatst, welke door middel van het Comité vertrekt. Na het vertrek van dezen trein houdt na afwikkeling van zaken het comité officieel op te bestaan., Het comité waarschuwt Mus de pleegou ders, dat zij verantwoordelijk zijn voor al les wat het kind overkomt, en dat het Co mité onder geen omstandigheid, eenige verantwoordelijkheid voor de achterblijven de kinderen kan aanvaarden. Zooals reeds eerder werd medegedeeld kunnen de pleeg, ouders na overleg met de Hongaarsche ouders een contract teekenen, waarbij na storting van 70 het comité voor een goeden terugkeer van de kinderen zal zorgdragen. Na afwikkeling van zaken zal den pleegouders worden bekend gemaakt, waar later eventueele terugbetaling zal geschieden De Hongaarsche legatie machtigt het comité mede te deelen, dat de Hongaar sche regeering onder geen omstandigheden eenige verantwoordelijkheid voor de ach terblijvende kinderen op zich neemt. De pleegouders moeten dus hunne kin deren of terugzenden, of zich door teeke- ning van het officieel contract en storting van f 70 een behoorlijke terugreis voor hunne pleegkinderen verzekeren. De Nederlandsche spoorwegen( hebben, naar gemeld wordt, het voornemen om het goederenvervoer op de geëlectrificeerde spoorlijn AmsterdamRotterdam in de toe komst door electrische treinen te doen ge schieden, Zooals bekend, geschiedt thans alleen het personenvervoer met electrische treinen terwijl het goederenvervoer 'nog steeds met stoomtreinen plaats vindt. Om nu deze geëlectrificeerde lijn geheel aan haar doel te doen beantwoorden, zullen de Nederlandsche Spoorwegen als proef een tweetal electrische locomotieven laten maken, waarmede de goederentreinen in de toekomst gereden zullen worden ter ver vanging van de stoomlocomotieven. Deze locomotieven zullen bij .Werkspoor" vervaardigd worden en einde van dit jaar in gebruik genomen worden. De kosten dezer machines bedragen on- gever een half miliioen. Bij invoering van deze locomotieven zal een belangrijke besparing verkregen wor den,, o.a. doordat geen kolen meer inge laden behoeven te worden, waardoor de kolen depóts opgeheven kunnen worden. De machines behoeven niet meer, zooals thans de stoomlocomotieven, op het eindpunt te keeren enz. Voorts kunnen de groote internationale treinen voor België en Frankrijk tot Rotter dam er mede vervoerd worden en 90 K.M. rijden enz. De grenzen van het financieel schandaal bereikt. In verband met de arrestatie van twee commissarissen der Maatschappij voor Scheepsverband kan worden medegedeeld, dat de één oud-president commissaris en de ander oud-directeur der maatschappij is, welke ft-ncties zij eerst onlangs hebben neergelegd. In bovengenoemde qualiteiten hebben zij de beschikking over de bezittingen der maatschappij en zij zouden een groot aan tal pandbrieven, welke aan de circulatie onttrokken en dus onder hun berusting wa ren, hebben verduisterd. Een en ander zou zijn komen vast te staan uit het boekenonderzoek, dat eergisteren is geschied. De pandbrieven werden weer in depot gegeven bij de Discontobank voor credietinstellingen. Daar de justitie het vermoeden had, dat Liebermann met behulp van zijn medewer kers ook het Scheepsverband een groot na deel berokkend had, meende zij tot ingrij pen te moeten overgaan. Ten opzichte van bedoelden pud-direc- teur bestond het voornemen tot aanhouding reeds eenige dagen, maar de situatie was tot dusver nog niet van dien aard, dat ar- restaite mogelijk scheen. Zooals men weet, was deze aangehoudene thans directeur van de Discontobank en be hoorde tot de medewerkers van Lieber mann. Men vermoedt, flat men hiermede de grenzen van het financieel schandaal heeft bereikt. Enkele kleine bankiers en effecten firma's zullen wellicht nog gevoelige verlie zen lijden, maar groote débacles zullen, in verband met deze zaak niet meer zijn te verwachten. Een der aangehoudenen op vrije voeten. De heeren mr, L. P. D. €n mr. M, P, G. K. zijn gistermorgen in het Paleis van Ju stitie te Amsterdam, aan een langdurig verhoor door mr. de Blecourt, substituut officier van Justitie, onderworpen. Gisteravond is mr. M. K. op last van den behandelenden rechter-commissarig te Am sterdam in vrijheid gesteld. Is de „Msb," wel ingelicht, dan zou de rechter-commissaris ten aanzien van mr. M. K. niet overtuigd zijn, dat bij dezen boos opzet aanwezig was, weshalve diens aanhouding niet gewettigd wordt geacht, I e Helmond heeft op de houtwerf der firma Klerks te Helmond een ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. Door het breken der ketting van een hijschinrich- ting viel een boom op den 60-jarigen werk man Hertogs. De man was onmiddellijk dood. Het vernielen of ernstig beschadigen van ruiten met een glassnijder te Rotterdam blijft voortduren, ja het neemt zelfs, zoo zegt de „Msb.", zeer bedenkelijke vér houdingen aan Het vreemdste is, dat de dader(s), die toch weten moet(en) dat op hem (hen) ge loerd wordt, steeds brutaler te werk gaat (gaan). Gisternacht zijn tuim 100 ruiten vernield of beschadigd en wel: In de le Middel landstraat zijn ruiten bekrast van de hui zen op de nummers: 10, 32 tot en met 38, 44, 21, 46, 48 tot en met 56, 62 tot en met 94, 98, 104, 106, 118, 120, 122, 124, 134, 123 en 125. In de 2e Middellandstraat op de nummers 1 tot en met 19 en op no. 6 en 25. Op 't Middellandplein op de nummers 20, 21, 24, 26, 27, 29, 30, 32, 33, 34, 36, £l en 38. Op den Nieuwen Binnenweg van den 's-Gravendijkwal tot den Heemraadssingel langs beide zijden o/er de geheele breedte zijn alle ruiten, waar men met de hand bij kan; bekrast. Tenslotte zijn op den 's-Gravendijkwal, den Mauritsweg en in de Witte de With- straat nog enkele ruiten 1 beschadigd. In totaal zijn thans circa 200 ruiten be krast en of vernield. Het bekrassen met een glassnijder heeft, zooals men weet, ten gevolge, dat de ruit langs de lijn van de kras breekt of zeer makkelijk breken kan. De dader(s) moetfenj zeer handig te werk gaan, het politietoezicht is uiterst scherp. De Invloed van het wegdek op de beplantingen. De Minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt op gedragen, de Regeering van advies te die nen omtrent de vraag in hoeverre het maken van verschillende en in het bij zonder van gesloten wegbedekken bij den aanleg en de verbetering van wegen van In vloed is op de op, langs en nabij die wegen voorkomende beplantingen en omtrent de maatregelen, welke zouden moeten wor den genomen om den nadeeligen invloed van die wegdekken voor de beplantingen zoo veel doenlijk te voorkomen. In die commissie zijn volgens de „N.R.C." benoemd: tot lid en voorzitter ir. D, A. von Heijst, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te 's Gravenhage; H. W. O. de Bruijn, secretaris-ingenieur van de We gencommissie van den Alg. Nederl. Wiel- rijdersbond en de Kon. Nederl. Automobiel club te s Gravenhage; R. Houtzagers, in specteur bij de Nederl. Heidemaatschappij te Arnhem; J. H. Jager Gerlings inspecteur van het staatsboschbeheer te Utrecht en prof. J°h. Wcsterdijk, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht. Gisteravond is de veerdienst Enkhulzen Stavoren van de Nederlandsche Spoorwe gen weer gestaakt wegens ijsgang. Dé passagiersboot, die gisterochtend uit Stavoren zou vertrekken, moest door twee Lemster booten de haven worden uitge sleept. De ponten staakten reeds gister-mid dag den dienst. Te Geffen is op den Grooten Rijksweg een dezer dagen een auto, doordat een te gemoetkomende auto het licht niet dempte, tegen een wagen uit Oss aangereden. In den laatsten waren gezeten de heeren A. J. van Hoek uit Den Bosch en Lennep, even eens uit Den Bosch. De auto, waarin deze twee heeren sloeg over den kop en kwam voorover in een sloot terecht. De eerste hulp werd verleend door den landbouwer A. de Bie, die op het geluid van den smak was komen toeloopen. Hij be vrijdde de inzittenden uit hun benarde toe stand. Het bleek dat de heeren, behoudens enkele schrammen, geen letsel hadden be komen. Het voorstuk van den auto is ge heel versplinterd. De politie is den bestuurder van den an deren auto op het spoor. MANNENADEL EN VROUWENEER. Januari-aflevering. Het eerste nummer van dit jaar opent met een bespreking van het nieuwe maand blad „Favoriet". Met ingenomenheid be groet Pater Stoks, de schrijver van het ar tikel de mededeeling van Boekzaal, dat het van 1 Jan. af in dier voege gewijzigd zal worden, dat het voor ontwikkelde vol wassenen geschikt is. In deze woorden ligt de erkenning, dat het dit tot nu toe niet was. Pater Stoks bewijst dit laatste in zijn artikel. Een tweede artikel van S. V. getiteld „Russisch" doet 'n boekje open over toe standen op zedelijk gebied in de Sovjet republiek. Dit ter waarschuwing omdat „woelzieke en oproerige elementen ook over ons land de „zegeningen" van het Russische regiem willen uitstorten." In een artikeltje „Psychopatische sexuali- teit", overgenomen uit het R. K. Artsen blad waarschuwt Dr. Barnhoven tegen het gevaar, dat erin gelegen is als katholieke patiënten zich met hun zenuwlijden bege ven naar niet-katholieke dokters, waar zij gehuperanalyseerd worden. Gedwongen of vrije keuring heeft tot strekking te waarschuwen tegen een ver kapte wederinvoering van reglementeering. Ter documentatie wordt het vervolg van den herdelijken -brief over de toestanden op zedelijk gebied in Duitschland van hel Duitsch Episcopaat gegeven. Een groot gedeelte van de aflevering wordt in beslag genomen door een zeer interessante verzameling van zeer leerrijke gegevens over het zedelijkheidsvraagstuk van eigen bodem en uit den vreemde on der de bekende rubriek „Van hier en ginds". f De landbouwer J. W. uit Vlodrop had eenigen tijd geleden, toen hij niet geheel nuchter was. in waardig Limburgsch dia lect den veldwachter, die hem opbracht „een lage pannekoek" genoemd, hetgeen deze een beleediging achtte. Verdachte kreeg 'n boete van 5.Hiertegen tee- kende hij echter appèl aan en de recht bank overwoog, dat „pannekoek" geen be leediging is, sprak dies verdachte vrij. De ze zeer belangrijke aangelegenheid zou ech ter nog een phrase meemaken en wel voor het Bossche Hof. „Je meet den veldwachter ook niet voor pannekoek uitschelden", zei de president. „Een veldwachter heet pannekoek", al dus een getuige. „Zelfs de kinderen van de straat weten niet beter, of het hoort zoo; de „pan", of „pannkoek"; de advocaat- generaal vond het welletjes en eischte ver nietiging van het in eerste ins'antie ge- Wezen vonnis en vroeg vrijspraak van den verdachte. Hierbij sloot verdachte's verdediger zich aan. Met de wijze verirpning van den pre sident: „maar zeg voortaan geen panne- keek meer tegen een veldwachter", verliet de verdachte de rechtzaal. In de jurisprudentie zal men dus voortaan de bevestiging kunnen vinden, dat de betrokken veldwachter uit Vlodrop een pannekoek is De moord te Vathermond, In den avond van 26 Nov. j.l. is te Vather mond de 20-jarige Jan Blank mishandeld geworden, hem werden verschillende' mes steken toegebracht die zoo ernstig zijn aan gekomen, dat zij eenige oogenblikken later overleden is. Voor deze mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, stond voor de rechtbank te Assen gisteren terecht de 21- jarige Klaas Pasveer, wonende te Valther- mond thans gedetineerd. Uit het getuigenverhoor b'eek, dat tus schen verdachte en den verslagene reeds geruimen tijd een veete bestond. Op ge noemden dag was er 's avonds feest in een café, waar beiden twist kregen. De ver slagene is naar zijn woning gegaan, doch werd later naar buiten geroepen. Toen hij buiten kwam, werd hij aangevallen en heeft verschillende messteken gekregen; hij is nog een eindje doorgeloopen doch toen neer gevallen en door bloedverlies overleden. Bekl. zeide, dat Blank eerst het mes ge nomen heeft en daarmede sloeg. Hij heeft toen ook het mes genomen en heeft Blank herhaaldelijk met het mes geslagen. Daarop is hij weggegaan. Een getuige verklaarde dat verdachte niet vechten wou, doch dat Blank is begon nen, waarna verdachte heeft teruggeslagen. Alle getuigen verklaren, dat Blank her haaldelijk heeft gezegd dat hij bek'aagde zou krijgen en hem den kop zou afsnijden. Het O. M. is van oordeel dat duidelijk is uitgekomen, dat beklaagde niet vechten wou hij is echter te ver gegaan. Eisch een jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald over 12 da gen. Het was geen alledaagsche zaak. Immers nadat in den loop van het. vorig jaar ten huize van een veldarbeider te Scherpenisse een geheime distilleerderij in beslag geno-. men was, werd op 23 Sept. j.l. wederom een dergelijke installatie in zijn woning gevon den. Thans stond hij terecht voor de arr. recht bank te Breda. Verdachte ontkende, dat de in beslag genomen toestellen tot distillee- ren waren gebruikt, de voorraad jenever, bij hem gevonden was bestemd als wrijf middel tegen de rheumatiek van zijn vrouw. De rijksadvocaat geloofde niet veel van dit verhaal, waarop het O. M. drie maanden tegen verdachte eischte. Hooger beroep. Naar gemeld wordt, is verdachte R., die tot 15 'jaar gevangenisstraf is veroor deeld wegens doodslag op D. Wit te Zuid wolde, tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. Eerlang zal dus de geruchtmakende moordzaak opnieuw in behandeling komen. PERSONEN: De vader De zoon. HET VOORBEELD (Dramatische schets) TOONEEL: Een huiskamer; winter-avond. De vader leest krant. De zoon bladert verstrooid in 'n paar tijdschriften; schijnt dan de kamer te willen verlaten. Vader. Waarom verzwijg je 't me, Wil- .em? Zoon. U zegt? Wat bedoelt u? Vader. Wat zou 'k nou wel bedoelen? Zoon. (Iets onrustig) Wat wil u eigen lijk? Ik moet. Vader. De deur uit, ja.... Dat heb 'k al 'n half uur gemerktMaar als je 't liever vóór je houdt(verdrietig) We leven niet meer als vader en zoon de laatste paar maanden.... 'k Heb 't gevoel, of 'k n vreemde voor je geworden ben.... En dat doet zeer.... Je moest dat begrijpen, Wil lem.... We zijn hier nog maar samen in 't ouderlijke huismet vreemde hulp De anderen dood.... of getrouwd, en ver weg.... Met wie moeten we dan praten als er iets bijzonders in ons leven komt....? Zoon. Nou.... goed.... laat ik 't dan maar zeggen.... Ik heb kennis aan.... Vader. Aan 'n meisje, dat niet Katho- ll£zóon. Dus u wéét 't? Vader, 't Werd me al duidelijk, toen ik zag, dat je je plichten ging verwaarloozen. althans dèt, wat jij je van jongsaf als kerke lijke plicht had opgelegd.... en waar ik al tijd zoo trotsch op geweest ben. Zoon. Waarom wordt t tegenwoordig ook zoo streng aangepakt? Waarom wordt ieder geval niet afzonderlijk beschouwd? Op zóó'n manier. Vader. Omdat de tijden veranderd zijn, jongen. Zo i n. Maar alle mènschen zijn toch met veranderd? Op zoo'n manier moet 't wel hard tegen hard gaan.... 'k wil gerust mn plichten doen. maar 'k móg niet! V a d e ro Je gebruikt dezelfde argumen ten van alle anderen, die gaan doen wat jij van plan bent.... en die dan ineens Room- scher willen zijn dan de Paus en de Bisschop pen.... Ja, ja.... dan weten ze 't direct allemaal beter.... omdat ze zich niet wil len onderwerpen.... Zoon. Als 't maar 'n huwelijk van 'n prins en 'n prinses is! Dan wordt 't met de kerkelijke wetten op 'n accoordje gegooidl Vader, (Glimlachje). Ja, natuurlijk.... dat moet er óók bij gehaald worden.... dat heb je mooi afgeluisterd, hoor! Maar van 'n degelijk Katholiek heb je die woorden niet geboordl Die weet heel goed, dat bij 'n vor stelijk huwelijk bijzondere omstandigheden moeten meespreken.... en dat de kerk met bloedend hart 't heeft toegelaten.... Zoon, Wat préit u eigenlijk? U heeft zelf toch óók gedaan, wat ik nu wil gaan doenl Vader. (Na pijnlijke stilte). Ja.... ik wist, dat dit komen moestdat dit je wapen zou zijn.Maar éérlijk is 't niet van je, Willem.... want jij staat 'r héél an ders voor, dan i k destijds. Waar toen aar zelend in werd toegestemd, is n u verboden. Jij weet vooruit, dat je met God en je kerk moet breken. Zoon. Voorloopig ja., noodgedwongen Maar ik wil er alles voor doen, om dat later weer in orde te makenEn dat kèn.'t is méér gebeurd. Als ze zien, dat de goeie wil er is. Vader, 't Is 'n oneerlijke vergelijking. Jij leeft in doodzonde.... wie weet voor hoe lang. Zoon. Ik hoop voor héél kort! 'k Zal 2eggen, dat 't huwelijk van moeder en u 'n voorbeeldig gemengd huwelijk was.... en dat ik me sterk genoeg voel, om te volbren gen wat u heeft weten tg bereiken.... Is moeder niet altijd in alles met u mee gegaan? Hadden wij 'n bétere Katholieke opvoeding kunnen hebben? Vader. Ik Heb m'n plicht gedaan en je moeder óók. Maar alleen i k weet, hoe zwaar die plicht haar viel.... want ieder uur van iedere dag moest ze haar eigen overtuiging geweld aandoen.... daar heeft ze de hemel mee verdiend.... ik ben daar van overtuigd.... en dat is 'n troost voor heel m'n verdere leven.... Maar even over tuigd ben ik er van, dat honderd anderen op den duur dat niet zullen volhouden.... en ook de droeve ervaringen hebben dat hèrd genoeg geleerd. Zoon. Kan m ij n huwelijk óók niet zoo'n gunstige uitzondering zijn.... met 't uwe als vcorbeeld? Als mijn vrouw óók 't offer wil brengen, dat moeder bracht? Vader. Och, ja.... dat vóórbeeld.... dat éngstige voorbeeldnu moet ik dat helaas ondervinden.... en van jou..., de laatste.... 't mocht me zeker niet bespaard blijven.. 2 o o n. Wat wil u daarmee zeggen? Vader. Dat 'r nooit gesproken kan worden van 'n „voorbeeldig" gemengd hu welijk want juist dat voorbeeldige is 'n voortdurend gevaar voor die anderen., 't eenigste waar ze zich aan vast kunnen grijpen, °m zelf hUn ongeluk in te gaan.... Daarom sprak ik van 'n angstig voórbeeld.. Zóó kan ik ze je opnoemen; drie, vier, zes als 'k goed nadenk.die naar óns gewezen hebben en zeiden: „Kijk dat gemengde huwe- lijü dan! Gaat 't ddér soms niet goed?" En zóó gingen ze hun verderf in, 2 o o n. Maar i k heb gezien hoe 't hier gegaén ?swat u allemaal deed, om ons in uw eigen godsdienst groot te brengen.... Vade-r. Laten we zeggen, dat jouw hu welijk er een zal worden als dat van je moeder en vader.dan zullen er op hun beurt weer honderd naar j o u wijzen.en in negen en negentig van die gevallen zal de Katholieke partij schipbreuk lijdendat is a 11 ij d 200 geweest en 't zal zoo blijven. Zoon. Moet i k me verantwoorden voor die negen en negentig? Moet u zich verant woorden voor degenen, die u in hun argu menten betrokken? Vader. Misschien 2 o o n. Dat kan 'k niet aannemen.dat zou 'n te groote straf zijn.na alles wat deed, om Uw beloften als Katholieke partij zoo stipt mogelijk na te komen. V a d e r. (Hoofdschuddend). Ik voel, dat 'r al niet meer te praten valt.. Jongen.. Willem.... bedenk wat je doet.... en wat je gaat vernielen, ook in mij.... Zoon, 't Gaat om m'n geluk, vader.... Ik weet, dat 't "n waagstuk is.... maar voor 'n eerlijke liefde.... U heeft 't óók ge waagd en uw huwelijk was óók ge lukkig. Vader. Weet je dat zoo zeker? Zoon. U heeft 't altijd zoo laten vóór komen. Vader. Dat heb 'k, jaom je goeie moeder en jullie geen pijn te doen.... Maar niemand weet hoeveel te meer pijn dat voor mij geweest isIn verborgen hoeken heb 'k gehuild, als 'n kind.... op de dagen van jullie Eerste Heilige Communie.als 'k zag hoe moeder d'r best deed, om 't méé te be leven, maar 't niet kón.... niet kón.... Gehuild in iedere Kerstnacht, omdat je moe der dat mooie geluk niet kon mee-genieten. gehuild in alle omstandigheden waarin 'k alléén stond mét mn aparte leven.... Zoon, Maar uw liefde voor moeder was zóó, dat u 't heeft kunnen dragen.Ik kan me niet voorstellen, dat ónze liefde minder is..., ze zal dezelfde offers kunnen bren gen.... Laat ons er niet langer over praten, vader,ik kan dat meisje niet van me af stooten,.,. De kwestie is nu alléén maar: wat wilt u.... mag ze hier aan huis komen, of Vader. Of? Zoon. Of moet 't zóó gaan, dat ook i k hier niet meer zal kunnen blijven? Vader, Wat beteekent dat dreigement? Zoon. Er is geen sprake van dreige ment.... wel van 'n noodzakelijk gevolg. Uw weigering zou ons samenzijn hier tot 'n voortdurende kwelling maken.... ('n stilte). Vader. Éénmaal mag ze hier komen., om van mij te hooren, dat ik 't niet kan toestaandat ze door zóó'n huwelijk dat geen huwelijk i s jou tot doodzonde brengten dat, wat jullie willen wagen, 'n uittarting is tegenover God en 't Kerke lijk gezag! Zoon. Goed.... dan moet 't maar gaan zooals 'k gezegd heb.... (wil gaan). Vader. (Houdt hem tegen). Willem.... ik bid je.... doe 't niet.... doe 't niet.... of zeg me wie 't is.... waar ze woont.... dan wil 'k voor héar op m'n knieën vallen.. en haar smeekeA er van af te zien.haar zeggen, dat je moeder me, vlak voor haar dood, heeft bekend, dat 't zoo zwaar te dragen is geweest.... en gezegd, dat ze zoo blij was, dat nu alle kinderen, op de laatste na, in hun eigen godsdienst waren getrouwd. Waarom zou ze dat dan gezegd hebben, Willem? Ze is heengegaan met 't goede ver trouwen, dat ook jij.... de jongste., (snikt, kan niet verder spreken). Zoon. Ik k a n niet anders.... Vader. Je w i 1 niet anders.... Zoon. Ik k a n niet anders.... en dat moet ook u w motief geweest zijn, toen u moeder ging liefhebben, zooals ik dat meisje liefheb(Gaat langzaam heen). Vader. (Alleen; zakt oud in 'n stoel en schreit). Nu word ik gestraft in m'n eigen kind.de laatste.Nu kan ik alleen nog maar bidden.... voor die twee.... en voor me zelf. DOEK. G. N. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14