Stadsnieuws. burgerlijke stand. h. o. v. Agenda 15 Januari. Agenda 16 Januari. Apotheekdiensten. 10-larig bestaan der R.K. Reclasseeringsvereeniging. H. O. V. TOONEEL. Het Schouwtooneei. MUZIEK. Gladiolenveiling te Beverwijk. Gevonden diersn en voorwerpen. Het Dr. Schaepmanfonds. H. K. B. Luxor»T!ieater. Het van Heutsz-monument. De annexatie en de schade loosstellingen. Filmvoorstelling: Ned. Roomsche Reisvercenitrine. Voor Radio-luisteraars. REMBRANDT-THEATER. Indische Dienst. St. Joephsgezellengebouw, Jansstraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van half 6 ot 10 uur. Om 8 uur vertooning van de Christusfilm. Toegang alleen voor ie ge zellen. Stadsschouwburg. Het Schouwtooneei „Blackie". 8 uur, Schouwburg Jansweg, Nederlandsche Opera, Haarlem, „Faust", 8 uur. Gem. Concertgebouw, Ledenconcert H. 0. V.. half 3. Rembrandt-Theater, Bioscoopvoorstelling 7 uur en kwart over 9 uur. Luxor-Theater, Bioscoopvoorstelling, 8 u Sociëteit „St. Bavo". Schoenmakerspa troons, 8 uur. Haarlems Zanggenot, 8 uur. R-K, Bevolkingsbureau. 8 uur St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie Rederijkers „St. Genes'us" 8 uur. Clubavond voor leden van de Damclub „T, en P." van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstelling 7 uur en kwart over 9 uur. Luxor-Theater, Bioscoopvoorstelling, 8 u. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstrzat 49 Eiken dag geopend »a« 1012. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op /Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken St. Martha vereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049, Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R K. Reclasseeringsvereenigfng, afdeeling Haarlem. Flken Donderdagavond half 9 vergadering iti het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging. N. Groenmarkt 22. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhof straat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdagavond Tel 11671. St. Elisabeth's Vereeniging. Jansstraat 49 - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maandag van 2—3 uur. Donderdag van 1—2 uur. R.K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde Ie richten tot Mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. Dinsdag vak 23 uur. 7"«ter Topset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schotenl, Woensdag van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestiaat 1 (Bavodorp Donderdags van 2—3 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan liet gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Duym Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378 en de firma H, Remmers Zn,, Kruis straat 20, Tel. 10354. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 7/4 tot 9 uur; 2. Klaren beekstraat 60. Woensdagavond van TA tot 9 3. Hagestraat 49, Woensdag en Vrijdag avond van 754 tot 9 Woensdagmiddag va tot 4 uur, -I- 1e~r> vr-or jongens an meisjes; 4. Gen. de la Reiistraat 17 (Schoten), Dinsdag- en Vrijdagavond van C'/j tot 9 uur. - De heer P. K. J. Tervooren, arts, schrij/t Op ingetogen wijze viert morgen de R.K, Reclasseeringsvereeniging haar 10-jarig be staan met een plechtig danklof in de St. Jozefskerk, waaronder de Vermaarde rede naar, Pater de Greeve S.J., uit Den Haag de feestpredicatiê zal houden. Het is passend te dezer gelegenheid een terugblik te werpen op de voorbijgegane jaren, en eep blik vooruit op deri arbeid, di» wacht. De afdeeling Haarlem der R. K. Reclas seeringsvereeniging, die haar zetel heeft Ju Den Bosch, ontstond vóór 10 jaar uit dê teclasseerirgsafdeelingen van St. Vincen- tius-vereeniglng en van Sobriëtas, welke heide vereenigingen sindsdien den reclas- seeringsarbeid aan de nieuwe vereeniging overlieten. De eersfc voorzitter was de heer C. A. Willemse, z.g., wiens naam nog steeds in eerbiedige en dankbare herinnering blijft hij 'eenieder, dié poogt iets te zijn voor het liefdewerk, waaraan hij zich geheel wegdaf. Bestuurders en medewerkers ontvielen ons en anderen traden toe; ik zal den lezer niet met namen vermoeien. Het zij voldoen de vast te stellen, dat, naarmate de werk zaamheden zich uitbreidden, steeds meer dames en heeren begeerig bleken tijd en ''aardigheid beschikbaar te stellen voor on6 liefdewerk. De opeenvolgende jaarverslagen gewagen van vruchtbare bestuursbijeenkomsten, van steeds meer door hulpzoekenden bezochte bureauvergaderingen, van succesvolle pro- Paganda-avonden, van de medewerking onzer vereeniging om de godsdienstoefe ningen in de strafgevangenis tot g'ooter stichting tc doen strekken en van al dat gene wat orze afdeeling verder deed tot zedelijke opheffing en tot ontwikkeling der gevangenen, Voorts vind ik er veel cijfers, klimmende cijfers, die een indruk wekken van gesta dige uitbreiding van al onze bemoeiingen. Het instituut der voorwaardelijke invrij heidstelling en later dat der voorwaarde lijke veroordeeling vorderde steeds meer ar beid en naarmate de vereeniging meer be- hendheid kreeg, groeide het aantal derge- uen, die onze huln kwamen inroepen ter wijl ook de rechterlijke macht meer en meer oen bijstand onzer vereeniging inriep. En niet alleen steeds meer, ook steeds beter werk werd verricht, naarmate de ervaring juister deed oordeelen, en mèt de kennis ook de liefde voor het reclasseeringswerk (roeide. Thans mogen wij met voldoening vast stellen, dat de R. K. Reclasseeringsvereeni ging schuchter begonnen naast reclassee- ringsinstellingen, die op jarenlange onder vinding en even oude rechten konden bo gen, zich in het decennium, dat achter ons ligt, de plaats heeft veroverd, die haar toe komt. Practisch wordt thans ieder Katholiek gedetineerde, ontslagene of met straf be dreigde door haar in de cel bezocht, aan haar toegewezen voor het verleenen van hulp en steun na ontslag of bij voorwaarde lijke veroprdeeling en invrijheidstelling. Wanneer men dit alles bedenkt, en ken nende het werk, dat soms één enkel geval meebrengt, dan voelt men even groote be wondering als verbazing over zooveel ter liefde Gods stil verrichten arbeid. Och, de voorzitter had slechts de ge makkelijke taak de bijeenkomsten te leiden van ijverige en eensgezinde werkers; het leeuwendeel aan den arbeid verrichtten de onvermoeide secretaris (hém hulde' op de eerste plaats!) de nauwgezette penning meester, de beide vertegenwoordigers in den Reclasseeringsraad en, last not least, de celbezoekers. Dat is niet in cijfers of grafieken uit te drukken, maar wij kennen de moeitlijkheid en den omvang van het Reclasseeringswerk in de sombere gevan geniscel, waar de eenzaamheid den gestrafte ontvankelijk maakt voor goede gevoelens, die de celbezoeker in hem tracht op te wekken: herinnering aan blijer, schuldeloos verleden en verlangen naar een betere toe komst. En dan worden daar voornemens gevormd en plannen beraamd om die toekomst wer kelijk beter te doen zijn. Ook hen, die de gevangenis verlieten en diegenen, die er (vaak dank zij onze hulp) nog geen kennis mee hoe,den te maken, staan onze reclas- seerders bij met raad en steun. Met Voldoe ning dan stellen wij vast, dat de curve van alle bemoeiingen der R.K. Reclassetring een forsch klimmende lijn te zien geeft; mogen wij ons een even steil stijgende curve ook in gedachten uitteekenen, wanneer wij be belangstelling willen uitdrukken van Haarlems Katholieken jegens dit liefde werk? Zeker, ook hier is vooruitgang sedert de oprichting onzer Afdeeling, sedert onze regelmatige bureauzittingen door onze pro- paganda-avonden, onze jaarlijks aan alle leden toegezonden jaarverslagen, en de over ons liefdewerk in dit gastvrije blad ver schenen artikelen. Thans moet ons de klacht van het hart, dat het R.K. Reclasseerings werk nog te weinig bemind is, omdat het nog te weinig bekend is en begrepen wordt. Te velen nog denken met pharizeïsche lief deloosheid over hun gevallen evenmensch, te velen nog verstaan 't reclasseeringswerk als een misplaatst medelijden en zien het opbouwend en voorbehoedend karakter voorbij der reclasseeringspogingen, waarvan niet alleen de delinquent, maar evenzeer de samenleving, dus ook zij zelf, profiteeren. Te weinigen nog voelen zich gedrongen het aantal ijverige, meer overbelaste cel bezoekers aan te vullen en ons werk te steunen met hun persoonlijke toewijding. Edoch, ik wil niet klagen; er is veel wat tot dankbaarheid stemt en er mag wel wat te wenschen overblijven. 't Is immers niet alleen naar de voorbije jaren, dat we terug blikken bij dit jubilé, ook naar de toekomst zien we, die, mede door de stemmige viering van ons tweede lustrum en het bezielend woord van den geleerden Jesuïet, ons geven moge gestadige toename van het getal der genen, die met ons werken willen aan de opheffing^ onzer gevallen broeders in Chris tus, Die in Zijn allen omvattende erbarmen de liefde het gansche gevallen menschdom kwam reclasseeren. IS SUBSIDIEVERHOOGING NIET MEER NOODIG? Het bestuur der H.O.V. schrijft ons: De optimistische uitlatingen van enkele personen, als zou de H.O.V. er zooveel gunstiger voorstaan, dat zij er ook zonder verhooging der gemeentelijke subsidie wel komt, mogen niet onweerlegd blijven* De in October opgemaakte begrooting voor dit vereenigingsjaar wees een tekort aan van i 8—f 9000.'t blijkt evenwei dat gedurende maanden Oct. t/ m Dec. devolks- concerten f 1000.— minder opbrachten dan in de overeenkomstige maanden van het voorgaande jaar. De verlaging van den toe gangsprijs heeft dus tot nu toe niet tot liet beocgde doel geleid. Ook de opbrengsten der te Leiden gegeven concerten bleef beneden de verwachting. Voegen we daarbij de mogelijkheid dat enkele geregelde afnemers van' Zomerconcerten door g Idgzbrek genoodzaakt srTn zijn hue programma in te krimpen, dan volgt uit een en ander dat de kans op een exploitatie' tekort van f 11000.groot is. Belangrijke meevallers waren er tot nu toe niet. Zij die den toestand zoo rooskleurig mee- nen te mogen noemen, beroepen zich op de kans op een provincHe bijdrage en op het fe.it dat van de in dezen zomer verkregen steungelden op 1 October (begin van het vereenigingsjaar) nog f 3000.— over was. Zeker, de mogelijkheid op een provinciale subsidie is niet uitgesloten; maar indien zij verleend wordt, zal toch dat besluit pas in de zomerzitting der Prov. Staten vallen en £e bijdrage het loopend vereenigingsjaar niet ten goede komen. En wat het overschot der steungelden be treft, dat kan slechts éénmaal nut afwerpen; zulk een toevallige bate maakt de exploitatie rekening van volgende jaren niet sluitend. °u, ln, ^et allergunstigste geval een pro vinciale bijdrage van ƒ5000.— met terug werkende kncht werd vejl;end waarschijn lijk een volkomen ongerijmde veronderstel ling)/ dan zou het vereenigingsjaar der IT. O. V. dat niet met het provinciale boek jaar samenvalt, daarvan slechts voor drie kwart profiteeren. En mede ten gevolge van het bovengenoemd overschot zou dan dit vereenigingsjaar sluiten met een kastekort van 11.000 3750 3000 is ƒ4250.—, doch het volgende jaar onder gelijke om standigheden met 11000 50Ö0 is 6000 Natuurlijk hebben dergelijke cijfers slechts de beteekenis van een aanwijzing, doch deze aanwijzing is voor het bestuur duidelijk genoeg; zij beteekent opheffing der vereeni ging indien de gemeenteraad zoo al niet de gevraagde 10000.dan toch Zelfs geen 5000 subsidie verhooging wenscht te geven. Bestaat geen twijfel omtrent het voortbe staan eener vereeniging, dan kan het bestuur wel eens voorschot op toegezegde subsidiën krijgen, om door enkele moeilijke maanden heen te komen. Maar jn vereeniging. welker bestaan zoo onzeker is geworden als de H. O. V., krijgt geen voorschotten meer. Ziet het bestuur aankomen dat over eenige maanden het geld ontbreken zal om de or kestleden op tijd en volledig te betalen, dan blijft het dus niets over dan aan de ledenver gadering voor te. stellen de vereeniging te ontbinden. Nu over enkele dagen in den gemeenteraad over het lot der H. O. V. beslist Zal worden, leek het noodig nog eens ernstig te wijzen op de waarschijnlijke gevolgen van eene weigerjng om meer steun te verleenen. Het bestuur der H. O. V. Bij dé N.V. Het Schouwtooneei, Adr, van der Horst en Jan Musch, is in studie Hen drik Ibsen's „Een vijand van 't volk" in de vertaling van Marg., Meyboom, Adr, van del Horst heeft de regie. De première kan spoe dig, tegemoet worden gezien. Gemengd- en Kinderkoor ,Polyhymma". Na een stevige en serieuze voorbereiding een mooi geslaagde en algemeen gewaar deerde uitvoering dat geeft vreugde aan wie daaraan mocht meewerken. Zooals het vreugde geeft aan den luisteraar, die zijn slap, traditioneel applausje vervangt door een spontaan proficiat en zich verkneukelt over de prettige stemming om hem heen. Ik zelf trof het al bijzonder goed op 't po dium de fleurige kinderzang van 't jonge Polyhymnia, achter mij twee moeders, die al die zonnige blijheid van het thuis zoovele malen gezongen lied nog ééns op éénmaal gingen beleven. Neen, 't was niet noodig, in de pauze een gang door de concertzaal te maken het knusse hoekje op 't balcon was me genoeg, nergens kon ik beter zijn. Ik hoefde bij de guitige liedjes van Nic. V. d. Linden maar éven om te kijken, en mijn kritiek had ik slechts af te lezen in 't oog van de moeder, die voorheen niet wist, dat mu ziek zóó heerlijk kon zijn. Daar hoefde je nu heelemaal niet over te praten. En je kon het zoo echt zien die meneer daar vóór je dacht net als jij. En zoo waren er zoovéél, kijk maar om je heen. En dat gróóte stuk „De Wilgen", de woorden zijn al zoo mooi, en je hebt het nu al zoo vaak, allen dag haast, thuis gehoord maar nu, als die Willem Hespe er voor staat, en de piano eigenlijk ook meepraat, dan wordt het net een schil derij. Ja, die moeders, Daar was een dichter, die in vier regels ons zei hoevelen de plaats voorbijgaan, waar ze is te vinden, de poëzie. Zij is in den niet-bedwongen schaterlach, die, tusschen de liedjes door, 't contact van zaal en podium bestendigtzij is in een prettig regeltje, een woordje zelfs, dat 't bijzonder aardig doet en nooit de inspanning verraadt, die 't kostte om het op zijn best te zeggen. Ja, 't is lichter te zeggen, waar de poëzie, niet, dan waar zij wèl is. Maar zéker is zij in 't moment, dat je zoo'n langs je stoel vluchtenden kleuter kunt grijpen om te zeggen hoe mooi je 't vondt. Je hoeft dan niet te zeggen, hoe alles mee werkte, om 't zoo goed te maken tot de pianopartij toe, die hier, beter dan bij de begeleiding der soliste, klanglich en lineair goed verzorgd was. Rie Hespe zat aan den vleugel. De medewerking van Elise de Haas, die velen zich zullen herinneren uit de opera „Laagland", was ook een succes. Haar zingen van Annchens aria uit Der Ereischütz wekt herinneringen aan haar rol in eerstgenoemde opera en beviel mij 't beste, schoon de wals van Arditi 't ook opperbest deed, haar beter liggend dan Reger of vooral Schubert. Na tuurlijk zal ook Elise de Haas nog groote voordeelen oogsten bij een gezette studie der toonstabiliteit, die de deugden van haar helder sopraangeluid nog beter zullen be lichten. Polyhymnia, het groote koor, zong beter en mooier dan ik 't in jaren hoorde. Als hoek steen van 't programma golden twee werken van Loots, die een verbetering van t gewone koorprogramma zijn en den Schlender van Oberhoffer, die met kerkmuziek slechts den latijnschen tekst gemeen heeft, hopelijk spoedig zullen verdringen. Naast „De Win ter" was ook „Meiennacht" van Van Duyse, waar het ontroerend, want kinderlijk-een voudig werd gezongen, een prachtig moment voor Polyhymnia, dat, het is nu weer ge bleken, in onze stad voorziet in een behoefte. De Zaal was geheel bezet en voor allen zonder onderscheid bood de avond genoeg, om aan dit concert met pleizier terug te denken. Voor Willem Hespe, het wakkere bestuur en de werkende leden moge ik als mijn meening neerschrijven, dat Haarlem noodig heeft een hecht en gezond Polyhymnia. Deze avond zij een mijlpaal, waarlangs de weg leide naar een schoone toekomst. G. J. KALT. Donderdag werd in de hal van Kennemer- land de eerste Gladiolenveiling in 1928 ge houden. De aanvoer was voor dezen tijd zeer groot te noemen; ca. 700 nummers werden aange nomen. Publiek was in grooten getale belangstel lend opgekomen er waren meer dan 400 aan wezigen blijkens de afgegeven catalogi. De veiling werd met een kort woord geo pend, waarin werd gewezen op de noodzake lijkheid, dat de inbrengers goede waar afleve ren, en steeds beter het artikel zouden verzor gen, wilde de veiling steeds beter aan haar doel beantwoorden n.l. door grooten aanvoer van gced gesorteerd^ced, de belangstelling en tevredenheid der keepers afdwingen. De aanvoer en belangstelling op deze vei ling werd een gevolg genoemd van l et feit, dat de voornaamste aanvoerders reeds een week tevoren hun te veilen artikelen hadden opgegeven, zoodat in, en vooral buiten de- plaats, evenals Maandag op de beurs, voldoen de publicatie heeft kunnen plaats hebben. Zoo moest bet altijd zijn, en vooral in het zomerseizoen dan zou centralisatie in Bever wijk evengoed mogelijk blijken als b.v. in Bo- venkarspel en andere centra. Het leverbaar ging vlot van de hand. De soorten, die in het afgeloopen najaar reeds graag waren, werden nog duurder wegge kocht. Andere soorten noteerden eenige dub beltjes lager. Van de groote partijen prima plantgoed werd ook veel verkocht, hoewel hier en daar eenige soorten trekkend waren. De volgende veilingen, met wellicht even grooten, of nog grooter aanvoer, zijn vastge steld op Donderdag 26 Januari Donderdag 9 FebruariDonderdag 23 FebruariDon derdag 8 Maart Donderdag 22 Maart. M. Mulder, Graaf Willemstraat 45, beursje; P. Fabel, v. d. Hulststraat 8, ijzeren boorom slag B. Visser, Ged. Volder^kgracht 5rd„ collier J. Hofstee, Dr. Leijdastraat 87, bruin school-étui Bur. v. Politie, Smedestraat, dames- en landerhandschcen J. Kloos, Kleverlaan 58 rd., glacé handschoen J. v. d. Linden, KI, Houtstraat 8, kinder- handschcen J. Inpijn, Schoterweg 104 zw„ wollen dameshandschcen P. Benjes, Ban- tamstraat 23, bruine heeren-handschcen S. v. d. Brink, Semarangstraat 8, paar bruine dameshandschcenen H. Zwart, Banka- straat 4, vilten heed C. v. Wachendorff, Tugelastraat 35, winterjas Mevr. Allard, Nassauplein 7, zwarte kip H. Pennekamp, Zuidpolderstr. 23, kwitantie Holl. Hyp. Bank Kennel „Fauna", Parklaan grijs witte kat, gebracht deer Bosman, Parklaan 42 rood grÖze kat, gebracht door Schmidt, Amsterdamstraat 90J. Roosloot, Corn. Schoonstr. 4, 2 groentemanden M. Hart, Jansweg 54, sigarettenpijpje H. Lips, Pieter Kiesstraat 52, portemonnaie met inhoud A. Zwiers, Papentorenvest 40, pcrterr.cagnie met inhoud J. Valk Ccrnelissteeg 15, dames- portemonnaie; L. Kcedijker, Cornelissteeg 9, pak stopverfJ. de Mooij, Vrouwehek- straat 55, hondenriemE. Spierenburg, Kloosterstraat 57 rd., rozekransBur. v. Po litie, Smedestraat, houten reclamebord. Terug te bekomen bij; W, Gerritsen, Me- rovingens'.r, 38, d.smesarmband; C. Brcnk- horst, Ravensteeg 10, deken; Broekman, L, Heeeenstraat 48rood, handschoen; Bureau van Politie, Smedestraat, dameshandschoen; H. van Uden, H, v. Alphenstraat 3, glacé handschoen; Pape", Staten Bolwerk 44, grijze tak; G. G. Kraaij, K. Lakenstraat 5, lorgnet in étui; Verharen, Harmenjansstraat 42, por temonnaie; P, Filippo, Lindenslraat 12, por temonnaie met inhoud; Holzapfel, Gasthuis- laan 127, portemonnaie; Tijgelaar, Spaarn- wouderstraat 58, schrift; B. J, Schuif, Gier straat 38. schaartje; J. Molenkamp, Teijler- straat 43, huissleutel; P. J. J. Smit, Graai v. Wiedstraat 19, een schaats; D. Tierié, Zuiderstraat 25, zaag. Terug te bekomen bij: A. Kl-eijn, Hofdijk- straat 12, boek met loonstaatje. Wouden berg Ged. Oude Gracht 13 rood, broche. J, Smit, Julianapark 3, étui met schoolbe- noodigdheden. Jaeger, Overtonstraat 18, hond (DobbermannJ. H. Munsterman, Pres. Steijnstraat 115, 2 handschoenen. T. Boon, Vrouwensteeg 15, herdershond. Schreijers, Taüangstraat 10, handbeschermer rijwiel. Duzard Delftstraat 17, herdershond. Maas, Koningstraat 15, langharige hond. W. Brandt,, Assendelverstiaat 1, kinderhand- schoen. R. Schoonderbeek, Riouwstraat 26, kinderhandschoen. P. Mulder, Hulststraat 16, zwarte hond. A. Elling, Vinkenstraat 5, damesarmbandhorloge. Kennel Fauna," Parklaan: bruine hond, gebracht door Daams, Ged. Schalkburgergracht 58. Trek hond, gebracht door Altena,' Iordenstraat 75. Bruine hond, gebracht door Otter, Oor kondelaan 20. Zwarte kat, gebracht door Klaassen, Berkheijdestraat 23 zw. C. Joos- ten, Soendaplein 16, stukje kant. C. Sabe- lis, Pres. Steijnstraat 42, kindermuts, J. Smit, Kloppersingel 67, portemonnaie met orderbriefje. E. Liefting, Smedestraat 34, gaspenningen. Mevr. v. d. Noord, Spaarne 42, portemonnaie met inhoud. J. Wassink, Geweerstraat 39, sleutel. J. de Ruiter, Kloosterstraat 67 zw. sleutel. Cortinus, Kin derhuissingel 6 auto-slinger. J, Romeijn, Spekstraat 2, zilveren speld. A, Logmans, Leidschevaart 28i, schaartje. M. Visser, Zoetestraat 3 rood, zilveren rozenkrans. Braaksma, Hoogewoerdstraat 25, zwart reti cule. J. Goekel, Jansstraat 64, rijwielbelas- tingmerk 1928. Terug te bekomen bij: Bureau v. Politie, Smedestraat, bril, ceintuur, hondenhala- band, sleutel; P. de Gier, Oranjebóomstr. 122, broche; Breibor, K. v. Manderstr. 54, dasspeld; W. v. Oldenburg, Verspronckweg 13, geldstuk; S. Louwrenburg, Asterstraai 21, grijs hand schoentje; W. v. d. Weidén, Vrouwehekstraat 30, bruin wollen hand schoentje; L. v. d. Br,and, Jansstraat 36, halsketting; G. Schaapman, Jac. GeelsSraat 26, horloge; J. J, Sanders, Javastraat 23, paar wollen handschoenen; Priester, J. C. van Oostzanelaan 15, nappa, heerenhand schoen' Kennel „Fauna", Parklaa; herders hond, gebracht door J. Bakker, Rozenstr. 23; cranjekat, gebracht door J. van Hon- schoten. Brouwersstraat 130; Biesbrouck, Genestetstraat 4, gekeepte latten; Mr. Bo- mans, KI. Hcutweg 125, naaimachine-onder- deelen; Smit-Hazevoet, Schagchelstraat 16, portemonnaie met inhoud; J. Peper, Wol straat 15, idem; W. Mulder, Voorzorgstraat 62, sleutel hangslot; Bruijs, Thomsonlaan 51, huissleutel; G. v. Donselaar, Gasblazerstr. 8, schaartje; J. Dubbe, Soulmanstraat 16, zw. akschoentje; P, Wouda', Oranjestraat 54, damestaschje; L. ITolstein, Hulststraat 49, rozenkrans; v. Schoten, KI. Houtstraat 114, Vulpotlood; J, Lucas, Vergicrdeweg 1489, vulpotlood. Het Comité van Actie van het Doctor Schaepmanfonds in de Kieskring „Helder" is als volgt samengesteld: C. Barnhoorn, Oud Hoofd der School Assendelft; H. N. P. J. Berkhout, Pastoor te Co -ksdorp (Texel); «■..Commandeur, Burgemeester te Span broek; Van den Heuvel, Burgemeester te Akersloot; Janssens, Burgemeester te Eg- mond Binnen; Kolfschoten, Burgemeester te Edam; C, Kramer, Koopman, Zuid Schar woude; Mr. H. A. J. M. Kusters, Advocaat en Procureur Alkmaar; Mr. A. J. M. Lees berg, Advocaat en Procureur te Alkmaar; C. van der Loos, Pastoor te Uitgeest; S. J. J. Luickx, Cand. Notaris te Hoorn; S. L. Luickx, notaris te de Rijp; Ch. F. J. M. de Meulder, Pastoor Heer Hugowaard Meijer, Burgemeester Oude Niedorp Fr. Middelhoff, Bankier te Purmerend S. M. Middelhoff, Burgemeester Hoogkarspel Th; J- van Noord, Pastoor Noord Scharwoude H. C. M. Nijpels, koopman te Helder Th. A. Overtoom, aannemer te Schagen N. M. Raat, Burgemeester te Wervershoof C- P. Reumer, Hoofd der R. K. School te Zaandam E. P. Rengs, Deken van Alkmaar C. Rood, koopman te BovenkarspelSchrijn- der, Burgemeester te Grootebroek Dr. Scheeren, arts te Lutjebroek Speet, Hoofd redacteur N. H. Dagblad te Alkmaar J. Valkering, Bloemist te Limmen G. H. Verkade, notaris te Alkmaar G. de Wolf, Koopman te Purmerend. Het Dagelijksch bestuur bestaat uit de navolgende personen Mr. A. J. M. L esberg te Alkmaar, Voor- itter Pastoor J. C. v. d. Löos te Uitgeest, Vice-Voorzitter Pastoor Tj. J. van Noord, N. Scharwoude, lid Mr. H. A. J. M. Kus ters, Alkmaar, lid C. Barnhoorn, Assen- delft, Secretaris-Penningmeester. Ee Haarlemsche Kegelbond houdt zijn 3den feestelijken bijeenkomst-avond Woens dag 18 Januari in het clubgebouw. Mede werking wordt verleend door hetcabaret- ensemble ,,H. K. B." en Stoekens jozz-band. 't Beste van 't programma van deze week in Luxor wordt vóór de pauze gegeven. De revue is afwisselend genoeg en het Luxor nieuws is aardig bij. Zoo zien we de huldiging van de bemanning der „Alhena" en komt op het dcek de wakkere kapitein Smoole- naars, wien men duidelijk' kan aanzien, dat hij "iet de man is, waarmee men kan gaan st e t, zocals men nu dreigt te gaan deen. ■t-an is er als eerste groote nummer een vroolijfce geschiedenis in 7 acten met den gezochten titel „Wie z'n heed is dat 'n Heerlijke mop, waarbij je lekker aan het schateren wordt gebracht en die je tot het einde toe in opgewekte stemming houdt. Na de pauze komt een sensationeel drama mét het weinig gced sbelovende opschrift „In de greep van het noodlot". Deze film heeft ook nog 'n belangwekkenden kant. Nu de cinematografie de kinderschoenen heelemaal ontwassen is en terdege au serieux wordt genomen, komt ook de ernstige critiek los. Men heeft ingezien wat de film in het moderne cultuurleven beteekent en de ware vrienden van de rolprent gaan haar behoor lijke eischen stellen. Tegenover die recht- «tatige eischcn maakt „In de greep van het noodlot" een pcover figuur. Al de gebreken van een slecht geregisseerde en door over het paard getilde sterren gespeelde film zijn hier aanwezig. De heldin Doris Kenyon knoeit erbarmelijk, huilt dikke glycerine tranen, maar geeft geen enkel pakkend spel moment. Het verhaal is lukraak in elkaar gegooid. Bedenkelijke omgevingen en holder debolder sensationeel gedoe moeten het ge mis aan een goede uitwerking van een toch wel beteekenisvol gegeven goed-maken. Na tuurlijk zal er publiek genoeg worden ge vonden, om deze film prachtig te noemen wij voor ons meenden te moeten critiseeren wat slechts smaakbedervend kan zijn. Hieronder volgt een korte toelichting tot het van Heutsz-monument van den archi tect W. M. Dudok en den beeldhouwer H. A. van den Eijnde, onzen bekenden stadge noot: De situatie van het monument, te stich ten op het kruispunt van verkeerswegen, heeft grooten invloed op den vorm uitge oefend; het monument moet indruk .maken op de vele voorbijgangers; het moet ook spreken tot hen, die zich geen tijd schen ken tot diepere, aandachtige beschouwing. Het moet dus duidelijk, overtuigend, preg nant van vorm zijn. Verdere bijzondere aanduidingen der situatie (zooals de ongelijke waarde der verschillende verkeerswegen, de mogelijk heid tot rustiger beschouwing van uit be paalde trottoirverbreedSngen) aanduidin gen welke den beschouwer der betreffende teekening aanstondls duidelijk moeten zijn, gaven aanleiding tot een asymlrische op lossing. De architectuur is daarbij gericht op krachtige massawerking, op evenwicht in de verhouding- van horizontale en verti cale bouwmassa's, welke van verschillende gezichtspunten een onderhoudend, steeds wisselend ruimtelijk beeld met een sterk sprekend silhouet vormen, In dezen architecturalen opzet krijgt de beeldhouwkunst direct reeds door de plaats der verschillende figuren en voorstellingen haar idieëele beteekenis. Hoog rijst de fi guur van Van Heutsz op uit de bouwmas sa's, welke loodrecht gesteld zijn op de voornaamste wegrichting en die van het monument den besluitenden verticalen wand vormen. Op een lager plan staat voor hem een groep, welke symboliseert zijn streven tot vcreenigen: tot het brengen van eenheid; een groep van drie inlandsche figuren, schrijdend naast elkander, gelijk gericht, schoudter aan schouder. Uit deze eenheid spruit de welvaart voort; in een machtig horizontaal bouwblok, dat uitbun dig naar voren dringt, is een feestelijke welvaartsgroep als relief tot uitdrukking gebracht, culmineerend in een machtigen olifant, die ook de architectuur bondig be- lijnt en tevens beëindigt. Het is den ontwerpers weliswaar bekend dat d'e olifant geen typisch dier is in ons Indië, en dat in dit opzicht karbouwen meer aangewezen zijn (welke trouwens in het relief voorkomen), maar de bij uitstek decoratieve olifant mag naar hun meening ongetwijfeld toepassing vinden als centrale figuur in een feestelijke Oostersche groep, welke niet in de eerste plaats een realisti sche, maar veel meer een symbolische be teekenis heeft, In zeer duidelijk, nochtans decoratief op schrift is op het voorvlak van den hoogen sluitwand van het monument naam en' rang gesteld' van hem te wiens eer het zal wor den opgericht; in kleiner onderschrift volgt de korte karakteriseering van den aard en het resultaat van zijn werk, vólgens de ver strekte bewoordingen. Deze sluitwand wordt bekroond door een tamelijk vlak gehouden relief, hetwelk bet baanbrekend en organi satorisch karakter van dien arbeid! symbo liseert. Vertalingen van het opschrift in de Ja- vaansche en maleische talen vormen, als letterversiering, voldoende ornament om de stille vlakken van het werk te verleven digen. In het op 28 Juli 1927 behandelde rap port van het accountantsbureau van A. E. Meyer en J. Hörchener, betreffende de door Bloemendaal van Haarlem te vragen schadeloosstellingen in verband met de wet van 21 Apil 1927, was niet opgeno men de vordering wegens schade, geleden door het gemeentelijk waterbedrijf, aange zien op dat tijdstip de waterlevering in het voormalig Bloemendaalsche gebied nog on veranderd voortduurde. Sindsdien is hierin wijziging gekomen, doordat de waterlevering door Bloemendaal in het geannexeerde gebied is gestaakt en door Haarlem overgenomen. Daarom is door B. en W. van Bloemendaal aan bovenver meld accountantsbureau verzocht om ook deze schade te berekenen. Het resultaat, waartoe de heeren Meyer en Hörchener zijn gekomen, is als volgt samen tc vatten: Blomendaal vrage de onderstaande scha deloosstellingen: Volgens, artikel 19 lid la (wegens over gang van bezittingen van het Waterbe drijf) f 19703.15, n.l. voor het buizennet en afsluiters (exclus, Rnmplaan) 13748.15, voor brandkranen 1275.voor meters 4680, Volgens artikel 19 lid lb le gedeelte (wegens geldelijk nadeel in de exploitatie uitkomsten van het Waterbedrijfl 102.743. Volgens artikel 19.lid lb 2e gedeelte (wegens werken noodzakelijk geworden door verkleining der gemeentel f 15000. n.l. voor de koster van het leggen van een nieuwe transporter's door de Elswouts- faan. Genoemde bedragen, in totaal J 137.446,15. zijn»verschuldigd sinds den dag der staking van de waterlevering, zoodat van dat oogerblik af tot den dag der betaling bo vendien ook rente in rekening moet wor den gebracht In overeenstemming met het gevoelen der BedrijvennoiruvsMe geven B. en W. van Bloemendaal derhalve in overweging om overeenkomstig bet accountantsrapport gemeld verzoek om. schadeloosstelling bij Gedeputeerde Staten in te dienen. In de bovenzaal van Hotel „Central", Groote Houtst-aat, werd gisteravond een f'lmvoorstelling gehouden voor leden van de Ned. Rcomsche Reisvereeniging. De heer H. M. J. Kroes opende de bij eenkomst met eenige hartelijke woorden van welkom, Begonnen werd met een film, getiteld „Mooi Luxemburg", waarin mén zeer mooie oonatnen te zien kregen, De-Jilm „Winter in de Pyréneen bracht vooral de liefhebbers van wintersport m verrukking. Schitterende sticeuwkic.:|es wis selden gedurig pf en ongetwijfeld zullen er velen geweest zijn, die gaarne een toch.je naar dat mooie sneeuwland zouden hebben ondernomen. De volgende film liet zmn. hoe teeken films gemaakt werden. Het eindeloos ge duld van den teekenaar, die^ iedere bewe ging van de personen op de film apart moet teekenen is wel te bewonderen. Al die tal- looze teekeningen worden een voor een on der een raam gelet'd. waarna ze door om draaien van ccn !cru,<; een film overge bracht worden. Wordt de film dan vlug af gedraaid. dan is het niet meer te zien, dat het aDarte plaat-es zijn, maar dan lijkt bet één geheel, t T likt we! een aardig werkie, maar het i'enu.d wordt op een wel harde pmef Dan volgde een teekenfilm „de Boks match op de maan." Wat voor verbard er tusschen de vechtende kerels en de maan was, is ons niet recht duidelük geworden. Maar behalve dan dat zonderlinge verband tusschen boksers pp maan. was bet toch een p.r-dige fi'ra. Alleen zouden wij wel eens w-llen weten of alle huisvaders zoo eewel- dig snorken en droomen als onze filmheld' De laatste film voor de pauze was een echte wild-west-klucht „Hands-up", waar in allerlei vermakelijke achtervolgingen, ge weldige schietpartijen, een aardig meisje en een held voorkwam, 't Was een van die be kende dol-vermakelijke films. Ten laatste kwam de bekende film „Maj. Boy" met Jackie Coogan in de hoofdrol. Deze uit 5 acten bestaande rolprent is wel een der beste films van den jeugdigen ac teur. De talrijke ontroerende momenten lie ten niet na, indruk op de aanwezigen te maken. De heer Kroes dankte na afloop der voorstelling de aanwezigen voor de op komst en den pianist voor zijn spel. Daar na bleef'men nog eenigen tijd gezellig bij een. Momenteel worden er op de Ceintuur baan weder proeven genomen met een zin ken Radiobeugel, welke dezelfde groote s'eepbreedte bezit als de plaatijzeren Fischerbeugels -welke nu al een klein jaar in bedrijf zijn. De bedrijfsresultaten der Fi scherbeugels konden nog geen redenen tot algemeene tevredenheid geven. De indruk is echter dat ze op den duur toch wel een voldoende levensduur zullen halen zoodat zij voor het bedrijf geen hoogere kosten zullen bedragen dan voorheen dit met alu minium het geval was. Op 2 E.N.E.T. motor wagen werd eveneens een verbeterd Fi- schersleepstuk aangebracht, welke het voordeel moeten hebben dat zij steviger zullen zijn, hetgeen bereikt is geworden door 'n andere afspaninrichting aan te bren gen, welke op een drietal plaatsen onder aan het sleepstuk zijn bevestigd. In het be drijf zijn deze sleepstukken herkenbaar aan het dubbele tegengewicht wat tevens bij deze is aangebracht om een stabieler aanlig gen tegen de bovenleiding te verkrijgen. De resultaten welke tot op heden werden verkregen met de koolsleepstukken welke bij de N.Z.IL lijnen Soendaplein-Heemstede en Verwnlft-Overveen, gebruikt worden, kunnen alleszins bevredigend genoemd wor den. Deelden wij eenigen tijd geleden mede dat er proeven genomen werden met een sleepstuk typen ,,v. Viersen", hetwelk even eens van zink was, doch een gering sleep- vlak bezat, kunnen we nu berichten d»t de proef hiermede is mislukt, daar reeds bin nen enkele dagen het zink was opgesleten en dus geen enkele bedrijfszekerheid ver schafte, De vervaardiger van dit sleep stuk heeft zich inmiddels in dien zin uit gelaten, dat hij nu een ander en dan hope lijk beter radio-sleepstuk zal vervaardigen. Binnen zeer korten tijd zullen op een der Budapesterrijtuigen welke rijden op Zandv.- R'dam Fischersleepstukken worden ge plaatst. Met belangstelling zien we d-j proef tegemoet. Het .opschrift „De roode letter zooals de titel van de film, weike deze week in t Rembrandt Theater wordt gegeven, luidt te recht sterk suggestief op het filmvermin- derd publiek. Toch behoeven zij, die een antipathi hebben tegen sensationeele films zich niet te onthouden van een bezoek, daar het geheel de geschiedenis behandelt van een paar verliefde menschenvoorkomend in het boek van Nathaniel Harothorne ge naamd „The Scarlet letter". Hoewel we de historische juistheid van het gegeven sterk betwijfelen en de vaste veronderstelling hebben, dat de fantasie van 'een schrijver zich eens heeft botgevierd op een onderwerp, dat uit den aard der zaak geen onverdeelde waardeering kan genie ten kan men dit product mede door het feit dat e.a. zich eeuwen geleden afspeelt qua lilm wel aanvaarden en het spel en de ensceneering ervan bewonderen. Daar de regisseur er voor gewaakt heeft, niet in banaliteiten tc vervallen, iets wat zijn film onherroepelijk zou qualificeeren als een wanproduct, volgt men ge.l-eres- seerd het verloop van deze pretentielooze negenacter- Dat echter bij wereld-beschrij ven in de latere jaren een dankbaar gebruik hebben gemaakt van mistoestnaden en door fanatici voor eeuwen geleden geschapen, is heusch geen geheim en nog steeds kan de mensch de twijfelachtige vruchten ervan vrzamelen. Eenigszins ironisch voor ons, was het te lezen, dat „de verdraagzaamheid van het tegenwoordige menschdom zooveel beter was." Onwillekeurig dachten we aan zeker, partijen, een zekere tweede kamer en aan zekere menschen, die de hedendaagsche „verdraagzaamheid" zoo bijzonder in het oog doen springen. Daar we de scherpzinnigheid van de te genwoordige jeugd en haar onvolmaakt ver stand kennen, moeten we voor hen strikt voorbehoud maken. In het Rembrandt Nieuws viel ons bij zonder een Sovjetparade uit Rusland op, die maar bitter weinig verschilt met die van het Czarenregime. 't Is maar een bescheiden opmerking, waarmede de sollicitant bolsjewiek mis schien zijn voordeel doet. Ftandy en Lady' is een acrobatische co- medie-s.ct, waarin Fraudy veel grappigs en gevaarlijks doet en daardoor veel bijval geniet. Indien de geforceerde bok/aatch aan het slot zou worden geschrapt, kon men van een uitstekend nummer spreken. Een twee-acter completeert t programma. De voortreffellike uitvoering van het Ave Maria van Gounod door het orkest, weet het publiek cp orijs. te stellen, door de vcreischte stilte tijdens en een salvo apolaus na het nummer Hel orkest, onder leiding van den heer Snoeck, gaf hiermede weer een bijzonder staaltje' van zijn kunnen. Geboren: 10 Januari: E, MelchersTeeu- wen, d. 13 Januari: G. B. Goêing Schuak, d, 10 Januari: D, MuntingaPe reboom, d. 12 Januari: H. Blanken reboom, d. 12 Januari: H. Blankert— broekLensen. d 11 Januari: J. F. H. KuiperLoerakker, d. 13 Januari; A. Schoonebeekvar, Buurcn, 2d. 11 Ja nuari; G. C. M. DebssenVerberne, d. 13 Januari: C. Zwartv. Bilderbeek, z. Overleden: 12 Januari: P. J M„ 8 mnd z- van J, M, P. Hazenberg, Pieter Kies straat, 11 Januari: A„ 8 mnd„ z van J. Schneider, Oudeweg 12 Januari: A. C„ 3 mnd,, d. van C. Kramer, Hazenaterslaan. A. M„ 5 jaar, z van A. v. Dijk, Burg wal. 13 Januari: G„ 4 mnd.. z van H. F, v, d. Klij, Westergrachl. 12 Januari: T. StamHuine, 72 jaar, Meester Joosten- laan. 11 Januari: J. H, Roekens, 69 j„ Staten-Bolwerk •Voor den dienst in Ned. Indië fs bestemé de heer C. Schraven als instrumentmaker bi den Dienst der S. S. T. Concerten In de provincie. Door de burgemeesters en plaatselijke comités zijn besprekingen gevoerd met he( bestuur der H. O. V. die er toe hebben ge leid, dat thans concerten zijn vastgesteld ii [iet begin van Februari a.s. Deze worden gegeven te Aalsmeer, Hoon en Purmerend op 3, 7 en 8 Februari,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 15