ABDusmmp BETER DAN DE BESTE E. R. K. Herlnp Wnftrlci, Haarlem Laatste Berichten met Uw KEEL filikseinlisTeiligiflg Speel ni'et 1 ,l WIJZE VAN SPAREN, IS HET SLUITEN EENER - - LEVENSVERZEKERING BIJ DE - - Levensverzekering-Maatschappij TE NIJMEGEN. spaarnwoude. TANDHEELKUNDIGE KLINIEK b» IJMUIDEN. VELSEN. DE FUSIE DER AFDEELINGEN VAN DEN R.K. VOLKSBOND. NOG EENS DE OPCENTEN OP DE PERSONEELE BELASTING. D'S Voorde Borst HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. KERKNIEUWS. Mgr. Hayasaka naar ons land. De Christ. Historischen en de Coalitie. OUD-SCHOTEN. HILLEGOM. HAARLÉMMERLIEDE en BLOEMENDAAL. Overstroomd. Een terechtstelling. De koning van Afghanistan bij den Paus. 6000 dakloozen. MARKTNIEUWS. SPREEKUREN: van 9 tot 11 en 1 tot 2. Dinsdag- en Vrijdagavond van 6.30 tot. 8.30. Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. R.K. Metaalbewerkersbond. Giste renavond vergaderde de leden van den R.K. Metaalbewerkersbond in het achterzaaltje van het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Abahustraat Te circa 8 uur werd deze bijeenkomst door den Voorziuer geopend met den Christelijken groet waarna hij allen onder wie den Hoofd bestuurder E. Schaaper, een Zalig Nieuw jaar toewenschte; spreker herdacht het over lijden van twee leden in het afgeloopen jaar, de heeren Olsthoorn en Van de Griend. Alsdan acht spreker zich verplicht, een terugblik te werpen op het werk, dat door het bestuur in samenwerking met de leden in het afgeloopen jaar is verricht. Vervolgens brengt spr. 'n woord van dank aan zijn mede bestuurders voor de medewerking die hij steeds van hen heeft mogen ondervinden, en hoopt in de komende tijden steeds op hun steun te mogen rekenen. Hierna wordt een uitgebreid jaarverslag uitgebracht door den lsten Secretaris, waarna door den lsten penningmeester eveneens een jaarverslag werd voorgelezen. Ook door den 2en sec. en den 2en penningmeester wordt een jaar overzicht gegeven, waarvoor allen door den voorzitter dank wordt gebracht. Door den penningmeester werd aan de leden, die .een wekelijksche bijdrage geven van 5 cent voor „H. L." een fraai bewerkt Zonneboek uitgereikt. Voorgelezen wordt een rondschrijven „Ont werp Vakblad," waarin wordt medegedeeld dat genoemd blad in den vervolge zal uit komen in boekformaat. Een schrijven van den oud-Voorzitter, den heer C. Maas, wordt voorgelezen, waarin deze meedeelt wegens andere werkzaam heden voor het lidmaatschap te moeten be danken. Hierop werd door den Voorzitter den heer Maas hartelijk dank gebracht voor het vele werk dat hij gedurende 10 jaren voor de afdeeling gedaan, en voor de goede leiding welke hij als Voorzitter gedurende 7 jaar aan de afdeeling heeft gegeven. Als blijk van waardeering werd den heer Maas een fraai bewerkte oorkonde namens de leden aangeboden, waarvoor de heer Maas aange daan aan alle aanwezigen zijn oprechten dank bracht. Tevens werd den heer Maas dank gebracht voor het vele werk verricht als Hoofdbestuurder, door den Bonds voorzitter E„ Schaaper. Overgegaan werd tot het verkiezen van een lid voor het Centraal hoofdbestuur. Op de districtvergadering te Krommenie was een Z.g. groslijst samengesteld, bevattende de volgende candidaten Neele, F. Strijbosch, Kuil en Stevens. Bij acclamatie stemde men voor deze samenstelling. Voor de bestuurs-vacatures werden de heeren J. v. d. Burg, N. v. Winsen en H. Turkenburg candidaat gesteld, waarna bij gehouden stemming de heeren J. v. d. Burg en H. Turkenburg werden gekozen. Na tte rondvraag dankte de heer E. Schaaper het bestuur en de medewerkende leden voor het werk in het afgeloopen jaar verricht, en spoorde allen aan in het komende jaar met nieuwen ntóed te Werken in het belang van den R.K. Metaalbewerkersbond afd. IJmui- Hierna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Nu de samenvoeging der drie bestaande afdeelingeri-van den Ned. R. K. Volksbond in de gemeente Velsen een feit geworden is, kan het zijn nut hebben, deze belangrijke zaak nog eens nader toe te lichten. Reeds voor 8 of 10 jaar terug werd alge meen ingezien, dat een samenvoeging der drie genoemde volksbondafdeelingen nood zakelijk was. Interessant waren de toenmaals gevoerde besprekingen en onderhandelingen, doch ten slotte stuitte men op het bezwaar van de kopleiding, welke toen óók nog een 2-ledig was n.l. het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie en van de Diocecane volks- en werkliedenbonden in Nederland. Was men in die dagen reeds overtuigd dat samen voeging noodzakelijk was, thans is gebleken dat de inzichten, welke toen onder de ver schillende afdeelingsbestuurders heerschten niet alleen Velsensche inzichten waren, want sedert 1924 bestaat de 2-ledige leiding niet meer maar is gesticht het R.K. Werklieden verbond, omvattende alle vak- en stands organisaties der arbeiders in Nederland. Deze idee nu is ook na korten tijd tot de afdee- lingen doorgevoerd. Was de fusie noodzakelijk voor de speciale volksbondbelangen Betrekkelijk. Immers, de behartiging der godsdienstige, zedelijke en stoffelijke belangen was in de diverse afdeelingen (elk terzijde gestaan door een Geestelijken Adviseur) in gcede handen, en al werd hier of daar meer of minder activi teit geconstateerd, het feit djt de stands- organisatiebelangen voor elke afdeeling af zonderlijk werden behartigd, zou direct nog geen aanleiding zijn geweest om te fuseeren. Maar als men bedenkt, dat de taak der standsorganisatie is, naast de behartiging van de godsdienstig-zedelijke belangen ook de stoffelijke belangen welke zich uitstrekken over den geheelen stand der arbeiders, dan zal men begrijpen de stroeve werking van 3 afdeelingen met een zelfde bevoegdheid. Dan worden of werden vaak zaken, welke een behoorlijke voorbereiding vragen, on mogelijk gemaakt door tal van moeilijkheden. B.v. administratieve moeilijkheden door geen of onvoldoende contact. Men was genoodzaakt de bestuurders persoonlijk ,te bezoeken. Kortom, dikwijls was de tijd te kort voor een behoorlijke voor bereiding. Thans behoort dit tot het verledener is nu een Centraal bestuur of beter één afdeelings- bestuur, dat alle onderafdeelingen omvat en vlug zaken kan doen door het volledige contact, dat nu onderling is tot stand geko men. Thans is het woord aan de leden. Langen tijd is er geklaagd over de versnippering. Dit is voorbij binnenkort wordt de bestuurs raad, welke hier noodzakelijk aan verbon' den is, bijeengeroepen om de eerste zaken te bespreken. Laat men het thans op prijs stellen dat offers, zelfs groote financieele offers zijn gebracht, door een der drie af deelingen om de eenheid te krijgen. Er is thans benoemd een bestuur, dat, gezien het verleden van degenen die er deel van uit maken, tot gerustheid stemt, laten nu de Kringbesturen, de onderafdeelingsbesturen, en op de voornaamste plaats de leden al datgene doen om den stap, die thans is gezet, te doen zijn in het belang van de leden, zoo wel in geestelijken als in stoffelijkenzin. Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven op 13 Jan. 1928 1 drukker, 35 timmerlieden, 12 metselaars, 15 schilders, 11 opperlieden, 4 bankwerkers; 2 metaalbewerkers, 12 stokers 7 machinisten, 4 tuinlieden, 6 kantoorbedien den, 1 winkelbediende, 1 betonwerker, 1 matrassenmaker, 1 koperslager, 1 sigaren maker, 187 losarbeiders, totaal 301. Aanbesteding. Uitslag van de op 12 Januari 1928 ten Raadhuize te Velsen ge houden openbat e aanbesteding voor den bouw van een o. I. school op een terrein in „De Ratels", te IJmuiden. Ingekomen vijf- en-twintig biljetten: W. Luppes, W n choten: 77.700.S. Jonker, Anna Laulowna 75.000.Bouw- en Exploitatie Mij „Rol land", Haarlem 74.984.Ph. Haring, Schipluiden 74.800.J. Sijtsema en W. v. d. Velde, Leeuwarden 74.400. Gebr. H. V. en J. de Vries, Purmerend 74.140.fa. A. Kingma en Zoon, Leeu warden 73.950.P. Tuin, 't Zand (N.-H.) 73.900.N. V. W. Geel's Aannemers bedrijf, Utrecht 73.850.A. Posma en H. Groen, Amersfoort 73.800.B. Koomen, Uitgeest 73.500.J. Dubbel dam, Alkmaar: ƒ73.491.N. V. Tech nisch Bouwbedrijf v./h. J. Verberne, Hoorn 72.888.A. j. Peters, 'Nijmegen 71.900.;P.Bot, Heerhugowaard,/ 71.880 fa.P. Heere en Zoon, IJmuiden, 70.000. J. v. d. Wal en J. Kloppenburg, Bergen (N.-H. 69.741.B. van Geldorp, IJmuiden, 68.200.J. Lindhout en J. de Waard, IJmuiden 67.999.P. Rings Jrl., Sant poort, 67.600.V. Th. Braun en Zonen, Beverwijk, 67.5400.H. Klaassen, Heem stéde, 66.920.W. Thunissen, Heem stede, 65.449.C. J. B. Verheijdt en Chr. Smits, Haarlem, 65.000.P. Rosenhart, Haarlem 59.050.—. TH. DE WERKWIJZE DER SCHOON HEIDSCOMMISSIE. Bij raadsbesluit van 1 September 1925 werd een commissie ingesteld met de opdracht, een onderzoek in te stellen naar de gebreken, wel ke de werkwijze van de schoonheidscommis sie aankleefden en, zoo noodig, voorstellen te ontwerpen tot wijziging van de betreffende verordening. Naar wij vernemen is dit onderzoek thans geëindigd en zijn de resultaten ervan in een rapport van den raad neergelegd. De ingekomen klachten bleken over het algemeen niet van ernstigen aard te zijn, be houdens enkele, ten aanzien waarvan het ge bleken is, dat de schoonheidscommissie min der tactisch is opgetreden. Algemeen vond m«n de tijd, alvorens met bouwen kon worden aangevangen, te lang. Voorts was men van meening, dat de schoon heidscommissie te weinig met den practischen kant van de zaken rekening hield, waardoor het bouwen vaak duurder werd. De raads commissie meent evenwel, dat aan deze be zwaren wel tegemoet zou kunnen worden gekomen, zoodat zij in overweging geeft, de schoonheidscommissie niet op te heffen, maar na te gaan, op welke wijze aan de bezwaren zal kunnen worden tegemoet gekomen. De raadscommissie acht het dan een goede gewoonte, dat de bouwers, alvorens een defi nitieve bouwaanvrage in te dienen, een schets' ontwerp aan de schoonheidscommissie voor leggen. Ongewenscht acht de raadscommissie het, dat de schoonheidscommissie tegenwoor dig feitelijk slechts uit één persoon bestaat. Zij adviseert daarom de S. C. te completeeren met twee gemeente-ambtenaren, n,l. één om het aesthetische en één om het practische gedeelte mede te beoordeelen. Hiermede is dan tevens door inniger contact van de S. C. met het bouw- en woningtoezicht tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat zich tot dusver wel voordeed, dat, na goedkeuring van eenig schetsontwerp door de S. C., later bij de be- oordeeling dcor Eouw- en Woningtoezicht nog practische bezwaren bestaan. Ook kan dit aan een richtige uitvoering der ontwerpen ten goede komen. Ter bespoediging van het verkrijgen eener bouwvergunning dienen de bedoelde ambte naren de bevoegdheid te hebben om kleine wijzigingen zelf af te handelen. Wanneer een plan op de zitting wordt behandeld en de S. C. adviseert daaraan kleine wijzigingen aan te brengen, moet het niet meer noodig zijn, dat de ontwerper wacht tot de volgende zitting der S. C. Heeft hij de wijzigingen aangebracht in den geest als door hem begrepen, moeten bovenbedoelde ambtenaren aï dan niet hun goedkeuring daaraan kunnen hechgten.De voorzitter der S. C. en de directeur van Open bare Werken hebben er geen bezwaren tegen. HERZIENING JAARWEDDEREGE- LING AMBTENAREN. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een voorstel tot herziening der jaarwedden van gemeente-ambtenaren. Zij stellen voor deze herziening te doen ingaan op 1 Januari 1928. Aanneming van dit voorstel bevat medj voor 1928 een hoogere uitgaaf van ongeveer f 11.000.- en voor 1929 van ongeveer f 17.000. B. en W. stellen voor, de in de raadsverga dering van 13 Dec. j.l. uitgesteldeVerordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting, in te trekken en een nieuwe veror dening vast te stellen, waarbij rekening is gehouden met het standpunt van den Minis ter, onlangs kenbaar geworden. HET OPENBAAR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. In de raadsvergadering van 18 October i-L, werd in handen van B. en W, gesteld om prae-jadyies een adres van de afdeeling „Kennemerland" van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, waarin verzocht wordt: le. ten spoedigste te komen met inrich ting van voorbereidend onderwijs te IJmui den en te Velsen; 2e. den toelatingsdatum van leerlingen voor de openbare scholen uniform te be palen op 1 September. lm het aders wordt verzorgd: le. ten spoedigste ts komen met inrich ting van voorbereidend onderwijs in IJmui den (ten Zuiden van den Spoorweg) en te Velsen (ten Noorden van het Noordzeeka- naal) 2e. den toelatingsdatum van leerlingen voor de openbare scholen uniform te bepa len op 1 September. B. en W. hebben omtrent de punten in dit adres vermeld het advies ingewonnen van de commissie van bijstand voor onder wijszaken, die mededeelde, dat naar haar oordeel het onder le gevraagde moet wachten tot na de behandeling van de ontwerp-verordeningen tot regeling van het openbaar bewaarschoolonderwijs. Wat het onder 2e vermelde punt betreft, meent de commissie, dat de tijd nog niet is gekomen, om daarover een beslissing te ne men, aangezien deze materie verband houdt met andere onderwijsaangelegenheden. De- vraag kan voor elke school afzonder-, hjk onder de oogen worden gezien v B. en W. kunnen zich met dit advies ver eenigen en stellen voor adressant in dezen zin te berichten. Verbreeding van den spoorweg in de Rafels. Teneinde een behoorlijke verbin ding te krijgen tusschen de Cederstraat en den weg door het villapark „Velserbeek", voor den aanleg waarvan bij raadsbesluit van 29 November j.l., de noodige machti ging werd verleendl, is bet noodzakelijk, dat de spoorwegovergang, welke deze ver binding vormt, wordt verbreed. B, en W. hebben aan de directie der De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich san ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akkers Abdijsiroop, dan brengt men daarmee n et alleen een ziektekiem-doodende, maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prikkelnoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige Per koker:f 1.50, f 2J... 14.50 Nederlandsche Spoorwegen verzocht, hen te willen mededeelen, onder welke voor waarden zij genegen zou zijn, bedoelden overweg op een breedte van 9 M. te bren gen. In antwoord hierop ontvingen B. en W. het bericht, dat met bedoelde verbreeding een spoorwijziging gepaard zal mcaten gaan, aangezien het aanwezig zijn van puntstuk- ken van wissels in overwegverhardingen ontoelaatbaar moet worden geacht en d'e aanwezige wisselstraat zoodanig ligt, dat de verlangde breedte van den weg niet is te verkrijgen zonder betzij puntstukken, betlij tongbewegingen in den overweg te doen vallen. De vraag werd dan ook ge steld, of het wellicht aanbeveling zou ver dienen het stratenplan zoodanig te wijzigen, dat ter vervanging van den bestaanden een overweg gemaakt zou wórden buiten de aanwezige wisselstraat. Bij een met den betrokken ingenieur der Nederlandsche Spoorwegen gehouden be spreking is evenwel gebleken, dat een wijziging van het stratenplan, hoewel niet mogelijk, zeer groote technische en finan cieele bezwaren medebrengt, zoodat aan een verbreedling van den spoorwegovergang, met de noodige wijziging van de wissel straat, de voorkeur moet worden gegeven. De hieraan verbonden kosten zullen 8362 bedragen. B. en W. stellen voor, een crediet tot ge meld bedrag voor het aangegeven doel be schikbaar te stellen. Gemeentezaken. B. en W. vragen den raad een crediet van 151.900, voor den aanleg van straten en rioleering op en in het gedeelte van Velserbeek, genaamd dè Ratels. B. en W. stellen voor aan E. v. d. Brink, te IJmuiden, tegen den prijs van 8.-r per M2 te verhoogeti en gedeelte bouwlepr rein ter grootte van ongeveer 560 M2., lig gende op den hoek van den Wijk aan Zeek: erweg en de Reinier Claeszenstraat. Schenking aan de gemeente. Door de N. V, Scheepsexploitatie Mij. „de Mareza- ten" te IJmuiden is aan de gemeente als geschenk aangeboden een bas-relief in brons van den heer H. ver Loren van The- maat, vroeger Burgemeester dezer ge meente. B. en W. stellen den raad voor, dit ge schenk onder dankbetuiging te aanvaarden. Burg. stand van 1012 Januari 1928. Geboren: Wiihelmina Theodora d. v. D. J. Schoorl en C. C. Kiebert; Arie, z. v. J. Schouten en A. Bloemer; Antje, d. v. G. Lievaart en G. E. v. Ooijen; Jan Dirk z. van J. Moolhuijsen en A. Schulp; Jan Dirk. z. v, S. Breijer en A. Eveleens; Paulus Marti- nus, z, v. J. v Wijk en J. de Vos; Adrianus Gerardus, z. v. J. A. Bakkenhoven; Johan nes Joseph, z. v. F. Lucke en G. Muijres; Petrus Wilhelmus z. v. C. v. Schie en M. E Schoontjerwoerd; Petrus Joseph, z. v. M. Blokker en J. A. Warmerdam Ondertrouwd: Abraham Molenaar 25 j. en Jacpba Blijleven 22 j.; Marinus Korsuize BEVERWIJK, 13 Jan. R.K. Coöperatie ve Tuindersvef. „Kennemerland". Boere- kool 0.702; Andijvie 1.553.25 per kist; Prei 1128 ct., Selderie 810 ct., Pieterselie 68 ct. per bos; Groene kool 34, Roode kool 617, Gele kool 716 per 100 stuks; Aardappelen 11 ct., Uien 1112 ct., Peen 45 ct.. Witlof 1 30 ct., Witlof 2 20 ct,, Spruien 19—30 ct., Schorseneeren 1517 ct. per K.G. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Maandag 16 Januari a.s. des namiddags ten 1.15 uur precizs. De agenda vermeldt: 1. Behandeling begrooting 1928; 2. Wijziging verordening op de heffing van opcenten personeele belasting; 3. Benoeming onderwijzeres in de hand- Werken. Openbare U.L.O. schcol; 4. Wijziging verordening op den verkoop van bevroren vleesch; 5. Prae-advies verzoek tot uitvaardigen van een vloekverbod; 6. Verkoop grond Akerendamla,an; 7. Verbouwing kantoor enz. Lichtbedrij- ven; 8. Overeenkomst gaslevering Wijk aan Zee en Dun. 9. Wijziging instructie voor de conciërges der scholen; 10 Nadere regeling jaarwedde van den Haven- en Marktmeester; f 11. Mededeelingen en ingekomen stukken en het geen verder ter tafel zal worden gebracht. De stukken liggen ter inzage. Voorstellen met betrekking tot de ge- meentebegrooting. De raadscommissie, belast mei het onderzoek der gemeentebe de Politie-schietvereeniging .Westhout" ten te verzoeken om, op de gronden ver meld in de raadsvoordracht d.d. 30 Decem ber 1925, deze Gemeente op te nemen bij de niet-geclassificeerde Gemeenten en mits dien de jaarwedden van den Burgemeester en den secretaris te bepalen op een bedrag van respectievelijk 4500.5500.en 4000.—5.000.—. De minderheid der commisie stelt voor het uitgetrokken bedrag ad 774 wegens toeslag op het pensioen van den gewezen directeur der Lichtbedrijven van de be grooting te schrappen. De minderheid der Commissie verklaarde zich voor het verleerien van subsidie aan de Politie-schietvereëniging .Westerhout" en aan de Gewestelijke Landstormcommissie „Kennemerland". In verband met het beslui; van B. en W. d.d 6 December 1927, waarbij om het water van de Ringvaart, waarin de Bever- wijksche Zweminrichting is gevestigd onge schikt is verklaard om daarin groenten, enz. le behandelen, stelt de Commissie voor B. en W. uit te noodigen een onderzoek te doen instellen, of het water van genoemde Rijnvaart wel egschikt is om daarin te zwem men of te baden. De Commissie stelt verder voor in de omgeving van de Ned. Herv. Kerk wederom een urinoir te doen aanbrengen. De Commissie acht tenslotte de belooning van kweekelingen ad 1.5 gld. per school tijd te laag. Zij stelt voor, die belooning te verhoogen tot 2 50 per schooltijd. GASLEVERING AAN WIJK AAN ZEE. Van B. en W. der gemeente Wijk aan Zee ên Duin, ontving ons Gemeentebestuur het verzoek om het dorp Wijk aan Zee van gsr te voorzien» In verband hiermede is door den Directeur der Lichtbedrijven een rapport samengesteld, waarin de mogelijkheid der gasvoorziening van het dorp Wijk aan Zee wordt aangetoond.. Als resultaat van de met het Gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin gevoerde onderhandelingen bieden B. en W. den raad eën concept-overeenkomst betreffende gaslevering aan inwoners van laatstgenoemde gemeente ter vaststelling o--n. Hieruit blijkt, dat de concessie zich uitstrekt over 't gebied, waar tot hedenreeds gas werd geleverd. De overeenkomst zal dus voor het vervolg een kracht zijn voor de geheele gemeente Wijk aan Zee en Duin. Voor de gasvoorziening van Wijk aan Zee is noodig een crediet van rond f 56.000. De daarmede verband houdende verbetering van het buizennet in de afdeeling Wijk aan Duin en in deze gemeente, waaronder begre pen is de aanleg van een hoofdgasleiding van af den Rijksstraatweg BeverwijkAlk maar door den Groeneweg tot aan den Zee weg onder Wijk aan Duin, zal een bedrag van rond f 24.000.vorderen. De aanleg van deze hoofdgasleiding heeft bovendien dit voordeel, dat, indien later de leiding wordt doorgetrokken langs de Vondellaan, den Velserweg en de Meerstraat, de geheele gemeente omsloten ligt in een ring van bui zen met grooten diameter, ten gevolge waar van het buizennet in deze gemeente eene aanmerkelijke verbetering ondergaat. Als gevolg van de met Wijk aan Zèe en Duin te sluiten overeenkomst zal het bo vendien noodig zijn eene nadere regeling Den 19en Januari zal de Japansche bis schop, Z. D. H. Mgr. Hayasaka van Naga saki, vergezeld van Mgr. Olichon uit Parijs, een bezoek brengen aan ons land. Den 20en Januari zal Mgr. Hayasaka, volgens het „Hgz.", een bezoek brengen aan Z. D. H. den aartsbisschop van Utrecht, den 21 en Januari aan Mgr. Diepen, bis schop van Den Bosch, en den 24en Januari aan Mgr. Hopmans, bisschop van Breda. Een rede van prof, B. C. de Savornin Lohman. 34 j., en Dirkje Willemijntje van de Wete-]te treffen met de N.V. Koninklijke Neder- ring, 24 j.; Adriaan Hendrik Vos, 32 j., en Hendrika van Tol, 25 j.; Hendrik van Noord 25 j„ en Johanna Maria Bruins, 24 j. Getrouwd: Jan van Zuiden, 19 j. en'Afina Barelds, 20 Overleden: Stijntje -van der Kwast, 42 j. geh, met L. v. Wieringen; Willem Vermeer, 77 j., wedn. van G. v. Sómeren; Hendrik Cornells Hemelrood 18 j., z. v. M. Hemel- rood en M. v. Zwieten. k.-K. Volksbond, afd. Oud-Schoten en Omstreken. Zondag a.s. 15 Januari, geeft bovengenoemde afdeeling een feestavond voor de Leden. Dien avond zal optreden een var. de beste karakter-komieken uit ons land, nJl. de heer Reinders uit Utrecht. Het belooft vobr de Leden een mooien avond te worden. Het Bondsgebouw zal wel te klein blijken. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. van Berkel en J. M. Hencke. Geboren: 2 d. van A- DuijndamVan der Westen. z. van A. Ni. de BoerBoot. z. van J. SteenvoordenSchrama. d. van A. van KempenSmit. z. van C. van den AkkerBesselaar. z. van C. H. VerbruggenLommerse. z. van C A van TolBrand. d. v, n V. J. Murk Van Gennip Overleden: <H. J. Duijndam vr. 3 C. L. A. Kimman, vr., 79 jaar. Burg, stand. Geboren: Theodorus Jo hannes z. v, de Mo'van Geldorp. Ondertrouwd: A, Auspach en L. Rauz. Overleden: J. B. Hamers, oud 62 jaren. DE STRAATVERLICHTING. B. en W. stellen voor, met het P. E. N. een nieuwe overeenkomst aan te gaan be treffende de straatverlichting. De door de provincie geraamde kosten van aanleg zijn geraamd op 43.354, De vermindering van uitgaven voor stroom zal voor de gemeente 1.800 be dragen. In de raadsvergadering van a.s. Donder dag zal een der directeuren van het Bureau voor Technische Adviezen te Amsterdam, Ir. Flesseman, inlichtingen verstrekken. landsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden ten aanzien van de levering van gas voor de afdeeling Wijk aan Zee der ge meente Wijk aan Zee en Duin. Zooals be kend, is, is „Hoogovens" volgens de over eenkomst dd. 26 Juni 1926 slechts verplicht gas te leveren voor Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Duin. Met „Hoogovens" is nu overeengekomen, dat het voor distributie in de afdeeling Wijk aan Zee benoodigde gas zal worden berekend als volgt: de eerste 50.000 M3 per jaar tegen drie cent per M3. en de rest tegen twee cent per M3., een en ander bij een kolenprijs van f 12.per ton. Deze prijzen komen B. en W. aannemelijk voor. De levering van gas door „Hoogovens" bestemd voor Wijk aan Zee zal overigens geheel vallen onder de bepalingen van ge noemde overeenkomst. R. K. Gymnastiekver. S. S. S. De leden worden er aan herinnerd, dat de oefen avonden voortaan worden gehouden op Donderdag. Voor de jongens van kwart over zeven tot half negen, voor de heeren van half negen tot half elf. Heeren en ook jongens beneden 16 jaar, die zich nog als lid wenschen op te geven, kunnen dat doen op alle oefenavonden. De tentoonstelling van „St. Francisca Honiana. jjet bestuur van „St. Fran cisca Romana" deelt ons mede, dat het aan tal entrees van de deze week gehouden ten toonstelling 790 heeft bedragen. Donderdagavond, na afloop der tentoon stelling, zijn de enveloppen geopend, welke de oplossing van de verschillende wedstrijden inhielden. De worst weegt 3 pond, 1 ons, 2 lood en is gewonnen door Piet Hoogland, die had geraden 3 pond, 1 ons, 1 lood. De pop droeg den naam van Apollonia. Het aantal boonen was 3641. Het juiste aan tal werd niet geraden. Het dichtst nabij wa ren i 1. Herman Zurlohe, 3551 2. L. de Bont, 3500 3. Korsman» 3441 4. G. Lagendijk, 3857 5. Theo Lieshout, 3333 6. Tilly Zurlohe, 3333 7. P. v. d. Wijst, 3300 8. Jan Poncin, 3999. De pop, alsook de prijzen, gewonnen bij het raden naar de boonen, kunnen worden afgehaald. Donderdag 26 Jan. van 25 uur, alsook Donderdag 3 Febr. van 25 uur aan het gebouw der K. S. A. De trekking van de verloting van het speèlgoed is vast gesteld op Woensdag 25 Januari 's middags om 3 uur in de K. S. A. Ook die prijzen kunnen worden afgehaald Donderdag 26 Jan. en Donderdag 3 Febr. 's middags van 25 uur aan het gebouw der K. S. A. Een beschouwing over dien politieken toestand. Prof. B. C. de Savornin Lohman uit Utrecht heeft op verzoek van d'e Christelijk Historischen in Zeeland te Middelburg een voordracht gehouden over den politieken toestand. De „Nederlander" geeft daarvan het vol gend verslag: Bij zijn beschouwing zet spr. voorop, dlat de Unie haar gedragslijn voor de naaste toekomst nog niet heeft vastgesteld, zoodat hij niet meer kan geven dan een persoon lijk opvatting. Hij wijst op het onbevredigende van de bestaande politieke verhoudingen, die ge leid hebben tot het optreden van een ex tra-parlementair zakenkabinet. Bepaald! constilutioneele bezwaren zijn z.i. niet te gen extra-parlementaire kabinetten aan te voeren, maar politiek is de toestand wel ongezond. De Regeering heeft zwakker prikkel om zich met het Parlement te ver staan dan bij parlementaire Kabinetten en vooral, de Kamer loopt gevaar tot het nemen van minder verantwoordelijke be sluiten, omdat zij niet zoo licht voor de consequenties wordt gesteld. Er zijn er intusschen, zeker ook in de C.-H. partij, die den toestand' nog niet zoo slecht vinden, vooral omdat de partijen bij een extra-pari. Kabinet gemakkelijker „zich zelf" kunnen zijn. Juist dat is echter volgens spr. niet zon der bedenking. De Kiesrechthervorming van 1917, met name de invoering van even redige vertegenwoordiging in dien vorm als ten onzent bestaat, Tiad toch reeds tenge volge een verscherping d'er politieke tegen stellingen en hracht in alle partijen de „in tegralen" vooral naar voren. Het ontbreken van een „working majority" drijft de par tijen nog verder uit elkander. Daardoor wordt voor elke partij de verleiding groot, meer in „getuigen" haar kracht te zoeken dan in praktische politiek, die samenwer king en dus geven en nemen in het bijkom stige vordert. Is er echter een politieke combinatie denkbaar, die' geschikt zou zijn. als basis voor een parlementaire Regeering en zoo ja, welke combinatie levert de meeste kans voor de doorwerking der C.-H. beginselen in het staatsbestuur? De tegenstelling democratisch-conserva- tief, die aan de gedachte der Roomsch- roode samenwerking ten grondslag ligt, kan ons uiteraard niet bekoren. De geschiedenis van 1894 is in d'it opzicht leerzaam. Ook verzet zich ons beginsel tegen die anti these, die ook met het karakter van een ware „volkspartij" als de onze in strijd is. Bovendien zou door een dergelijke oplos sing verwarring gesticht worden vooral onper- de christelijke arbeiders. En Roomsch-rood zal zeker grootere gevaren opleveren voor het Protestantsch karekter onzer natie dan de oude coalitie. De S. D. A. P. staat volkomen onverschillig tegen over deze quaesties en ook de V. D. partij ruilt b.v. gaarne het gezantschap in tegen een radicaal desideratum. Oplossingen zonder de R. K. zijn alleen denkbaar in den vorm van minderheids combinaties, die een uiterst willekeurig karakter dragen en te zwak alsmede inner lijk te voos zijn, om een krachtige par lementaire Regeering voort te brengen. Men make zich dus geen illusies over b.v. een samenwerking van C. H„ A. R. en Vrijh- bond of V, Dem. Als men een parlementaire Regeering wil, is d'e beste oplossing herstel der recht- sche samenwerking. Men vreest daarvan versterking van de macht van Rome in vergelijking met den tegenwoordigen toestand. Volgens spr. t f onrechte. Met een beroep op een artikel van dr. De Visser betoogt hij, dat de groei van Rome slechts zeer ten deele van de politiek afhankelijk is, al maakt de R. K. Staatspartij natuurlijk van elke politieke situatie gebruik om haar wenschen door te zetten. Is echter Rome voor het voetlicht, als deel eener parlementaire coalitie, openlijk verantwoordelijk voor het gouvernement, zooveel .gevaarlijker" d'an Rome-achter de schermen? Spreker ontkent dat; een zoo krachtige partij en dat geldt vooral van de R K., zal altijd zeer veel invloed hebben b.v. op' be noemingen, ook als zij officieel buiten de Regeering staat. De recente en oudere praktijk bevestigen dat. Toch is ook voor Rome de coalitie van belang, maar om redenen die met het Pro testantsch karakter der natie niets te ma ken hebben. Maar Rome wenscht herstel, èn omdat sommigen inderdaad affiniteit ge voelen met de protestantsch-christelijke partij èn omdat de bestaande toestand op den duur tot een verbrokkeling der R.- K. Staatspartij zou kunnen leiden, die in tusschen in geen enkel opzicht het Pro» testantisme ten goede zou komen. Nog steeds is er veel dat d'e christelijke partijen vereenigt. Er is veel verschil, bij de linksche partijen trouwens niet minder. Maar er blijft meer dat vereenigt. Zelfs misschien meer dan vroeger, Spr. wijst hier op de doorwerking der revolutiegedachte. De mensch neemt meer en meer zichzelf tot maat en verwerpt elk hooger gezag en elke hoogere wet. In den staat, in het huwelijk, in het gezin, in het strafrecht, in het sociale leven. De leer van den klassestrijd vergiftigt in toenemende mate de gezindheid. In dit ailes trekken de rechtsche partijen in hoofdzaak één lijn. Zij denken in begin sel gelijk ever de basis van het gezag; d'e waarde van 1:et gezinsleven; de geestelijke vrijheid, die ook door Rome in den ge- mengden staat wordt aanvaard. Er zijn tiouwens reeds thans concrete punten m- staatsbeleid, die zorg baren en waaromtrent wij geruster zoud'en kunnen rijn als een op een aaneengesloten rechter zijde steunende Regeering het bewind voer de. Spreker herinnert aan de d'efensie en de kolon'ën. Uit de laatste algemeene beschouwingen over de straatbegrooting blijkt, dat er bij de drie pa: tijen zekere neiging is tot her stel, al zal men, gelijk dr. d'e Visser te recht' zeide niets moeten forceeren en al zal men voorloopig niet verder kunnen gaan dan het zankweeken van een gezindheid. Dr. de Visser gaf juist voor een jaar de formule: „krachtig voortschrijden op den weg eener chr. nat. staatkunde, zonder afwijking naar een calvinistisch of R. K. dwarspad1.' Men heeft dat uitgelegd alsof zou zijn bedoeld dat alleen met de c.-h. wenschen zou mogen worden gerekend. Na tuurlijk kan niet zoo iets onredelijks zijn gemeend. Maar het grondwettelijk begin sel der vei houding tusschen kerk en staat moet worden gehandhaafd en zooveel het kan moet de versplintering van ons volks leven worden tegengegaan. Spr. spreekt verder over de wijze waar op eventueel de samenwerking zou kunnen worden hersteld. Niet door programma's van actie en een vast accoord vóór de stembus. Onzr beginselen verdragen zich daar mede niet. Wel door bereidverklaring tot medewerking, als na den uitslag der ver kiezingen een oplossing in dezen geest wordt beproefd. Het liefst natuurlijk onijer protestanlsche leiding en het ligt voor de hand dat het Regeeringsprogram, waarom trent uiteraard overleg wordt gepleegd', niets moet bevatten wat met ons beginsel in strijd is en ernstig met oöze wenschen meet rekenen. Voorbereiding tot gezonde politieke toe standen zal moeten aanvangen in de par tijen zelf Ook wij hebben vóór alles prin cipieel positie te blijven nemen en vooral op onze hoede te zijn tegen de lokstem men van de kleine partütjes, die eigenlijk slooperswerk verrichten Wij moeten lie ver kiezers verliezen, dan 'inzake het be ginsel een duimbreed te concedeeren. En binnen de partij moet, bij eerbiediging van vrijheid binnen de grenzen van het pro gramma. ondyrling vertrouwen zijn. Ook moeten de tegenstellingen met ver wante partijen niet noodeloos worden ge accentueerd. Spreker eindigt met het uitspreken der hoop, fiat d'e omstandigheden spoedig mo gelijk zullen maken de formatie van een kabinet dat, meer dan van het tegenwoor dige mag worden geëischt, zich kan beijve ren om de Chr, grondslagen van ons volks- Lven te bevestigen en de Chr. beginselen ïn ons s'aatslëvén të eerbiedigen. [Gedeeltelijk gecorrigeerd.) NEW YORK, 13 Januari. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de stad Diaman- tina in den staat Minas Geraës, ernstig door overstrooming is geteisterd, De schade is zeer groot. Eenige hond'arden huizen zijn ingestort; duizenden personen zijn dakloos. Uit de omgeving wordt getracht hulp te verleenen, hetgeen, moeilijk gaat, doordat alle verbindingen verbroken zijn. NEW YORK, 13 Januari. Mevrouw Ruth Snyder en haar medeplichtige Guddl Gray zijn gisteravond te ruim 11 uur op den electrischen stoel in de Sing-Sing gevan genis terecht gesteld. De mededJeeling van het vonnis bracht miss Snyder tot waanzin; zij wierp zich op den grond en scheurde zich de kleeren van het lichaam. Ook de terechtstelling was tragisch. Op het laatste moment riep zij nog: „Vader vergeef het hun, zij weten niet, wat zij doen." Gray nam het bericht van zijn terecht stelling heel kalm op. De koning van Afghanistan bracht heden zijn bezoek aan den Paus en kardinaal Gasparri. Van weerszijden werden er on derscheidingen uitgereikt. NEW-YORK, 12 Jan. Volgens berich ten uit Rio de Janeiro is de straat Minas Geraes door hevige overstroomingen geteis terd. Een stad is zoo goed als geheel ver woest. Het water staat in dn straten 30 voet hoog en alle verbindingen zijn ver broken. Er zijn 6000 dakloozen, die door hongersnood worden bedreigd. PURMEREND, 13 Jan. 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken", Witlof ,1330 per 100 K.G. Roode kool 3.5020, Savoye kool 3— 15,70, per 100 suks. 1064 zak Spruikool 1.40—4.30 per 15 K.G. Boerekool 3.60 6.40 per ICO sruiken. Andijvie 0.502.30 per 100 krop Rapen 1.90 per 100 suks. Worelen 0.700.79 per 25 K.G. Uien 1.22—3.22 per 25 K.Q. Prei 6—32 per 100 bos. Druiven 87 per 100 K.G Ap- oels: Brabansche 7— 12, Zoete 511, Bramley Seedling 711; Present van Engeland 632, Reinette, goud 1021, per 100 K.G. Peren: Gieser Wildeman 10 12, Winterjan 517, Winterlouwtje 10—12, per 100 K.G. CENTS! ALE Kenaupark 26 Telefoon 12644

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2