Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. De directeur der Zuivelfabriek te Beilen. Zes koelies levend bedolven. Een ijzeren staaf in het gelaat. Hij had het te druk, om het zelf te doen. Een gerechtelijke verkoop met hindernissen. Proces-verbaal tegen den bestuurder van een electrischen trein. Aan de gevolgen overleden. Arme kleine. Was woest rijden de oorzaak? Weer een aanslag nabjj Kerkrade. Een fabriek te Hoogeveen uitgebrand. Het einde van een rit met den motor. Een gevaarlijk experiment. Door een auto overreden en gedood. Vier huizen te Oorsbeek in brand. Dipbtberitis te Tubbergen. Een noodlanding nabij Schiphol, die nog goed afliep. Noodlottig ongeval bij het rangeeren. Eenige goederenwagons te Voorschoten gederailleerd. De geheimzinnige Rotterdamsche ruitensnijders. De politieke toestand. De militaire rechtspraak. De directeur der Rotterdamsche Deposito, en Effectenbank op vrije voeten gesteld. Een werk van ruim een half millioen. Waren deze uitlatingen geoorloofd? Ondeugdelijke reflectoren en de veiligheid van den weg. UIT ONZE OOST. Centralisatie. De scheiding tusschen Kerk en Staat. 250 jaar Nederlandsch bestuur. KUNST EN KENNIS. Het Museumtheater te Amsterdam. Een bekende Rembrandt naar New York. Een kostbaar muziekboek uit 1450. LUCHTVERKEER. Fokkervliegtuigen voor Ned.-Indië. De poging van Chamberlin om het wereldduurrecord te breken. Mislukt. SOCIAAL LEVEN. „St. Franciscus van Assisië". Spoorloos verdwenen. Sinds eenige dagen is de heer B., direc teur der zuivelfabriek te Beilen, spoorloos verdwenen. In verband hiermede meldt de „Asser Ct.", dat er 's avonds een vergadering zou zijn van het bestuur of een deel van het bestuur met den directeur, naar aanlei ding van verschillende duisterheden, welke dien dag aan het licht waren gekomen en waarover men opheldering wenschte. De directeur was 's avonds echter niet aan wezig. Men is toen reeds 's nachts op zoek gegaan bij kennissen en familie, doch zon der resultaat. Den volgenden morgen is daarop de bur gemeester met de vermissing in kennis gesteld, die als hulpofficier van Justitie per radio aanhouding en bericht heeft ver zocht. Nader wordt aan genoemd blad nog uit Beilen gemeld, dat het motorrijwiel van den vermiste bij de Wittelterbrug langs de Drentsche Hoofdvaart is gevonden met een defecten achterband Des middags reeds had men het rijwiel daar tegen een boom zien staan, doch nadien is des avonds de directeur gezien nabij de Spiersbrug te Smilde. Hij had een bebloed gezicht en bemorste kleeren. Het maakte dus den in druk dat hij een ongeluk had gehad. Het oorspronkelijk gerezen vermoeden, dat de heer B. verdronken zou zijn, wordt hier door natuurlijk minder waarschijnlijk. De Indische bladen melden: Een vijf meter diepe proefput nabij het boorterrein Nglobo is ingestort, waardoor zes koelies bedolven werden. Inlanders weigerden hulp te bieden, zoo dat de terreinchef van Nglobo, dc com mandant der veldpolitie en een chauffeur hen moesten uitgraven. Allen werden bevrijd, eenigen moesten worden uitgezaagd. Vier werden naar het hospitaal overgebracht. Te Leiden was men in de schelpkalk- fabriek „Trio" aar den Zoeterwoudschen- weg bezig met behulp van een ijzeren staaf een drijfriem op een mengmolen te leg gen, toe het ijzer met kracht terugsloeg op het gelaat van den arbeider W. B. Deze werd ernstig gewond naar het St. Eliza- beths-gasthuis overgebracht. Het „Soer. Hdbld." schrijft: Den 20sten December stond voor den Raad van Justitie te Batavia de voormalige gewestelijke secretaris der Preanger-Regent- schappen terecht, die van verduistering wordt beschuldigd. De zaak is al vrij lang geleden gebeurd Ruim 2% jaar geleden re mitteerde de fa. Maintz Co. te Batavia een bedrag van f 6000 aan den toenmaligen resi dent der Preanger Regentschappen, wegens over een zeker tijdvak verschuldigde canon (is een soort van verponding) van één of meer perceelen. De eerste cheque, gedateerd 3 Maart 1925, was groot f 3499.89; de twee de 10 Maart 1925 en groot f2431.76. De se cretaris, die accuraat wilde zijn in verband met het hooge bedrag, ging-persoonlijk naar de Factorij te Bandoeng en incasseerde de chèques. Dat geld is sedert verdwenen. De secretaris beweert, dat hij het geld aan iemand van zijn personeel had gegeven, om het in 's lands kas te storten. Hij had het te druk, om dit zelf te doen. Die storting zou, naar hij zegt, werkelijk hebben plaats gehad Hij zon althans zijn stortingsboekjes afge- teekend teruggekregen hebben. Die boekjes heeft de secretaris echter, naar hij verklaart vernietigd. Het maakt een eigenaardigen indruk, dat de secretaris bij het afhalen der gelden zulk een prijzenswaardige nauwgezetheid toonde, dat hij het persoonlijk deed, terwijl hij bij de beweerde storting plotseling alle nauwgezet heid liet varen en dit nu niet zelf deed, maar het overliet aan een ondergeschikt?. Nog vreemder is het> dat hij dien ondergeschik te niet kent en dat hij stortingsbewijs heeft vernietigd. Het is natuurlijk niettemin zeer wel moge lijk, zegt het blad, dat de secretaris onschul dig is, Dit zal wel door den rechter worden uitgemaakt. Maar een duistere zaak is het in elk geval. Het zou zeer te bejammeren zijn, indien iemand die zulk een vertrouwens post bekleedde schuldig zou worden bevon den. Te Leiden was zekere B„ lid der Iaraëlti- tche gemeente, die geweigerd had de aan dit kerkgenootschap verschuldigde belasting te betalen, daartoe in rechten aangesproken jn in laatste instantie tot betalen veroor deeld. Dezer dagen, zoo vertelt de „Tel.", kwam een deurwaarder, vergezeld van de noodige politiemacht,, tot den 'gerechtelijken ver koop van goederen over te gaan. B. liet dit niet goedschiks toe. Toen heelt men den toegang tot de woning geforceerd en kwam men ten slotte in den tuin, waar men tot verkoop zou overgaan. Een slaapkamer- meub®l en een klein beeldje, door den eigenaar zelf weer gekocht, brachten juist de verschuldigde belasting 0p. Nu moest bet uit zijn, meende B., doch hij had bui ten de wet gerekend. Ook de rerechtelijke kosten, die veel meer beliepen dan de be lasting zelf, moesten betaald worden. Toen in den tuin geen goederen meer voor ver koop aanwezig waren, wilde de deurwaar der met zijn personeel de woning betre den, Dit was den heer B. te machtig. Hij ging den deurwaarder te lijf. Er ontstond een hevige worsteling. Eindelijk poogden de waarnemende com missaris van politie en een hoofdinspecteur der recherche de vechtenden te scheiden, dat met veel moeite gelukte. Bij gebrek aan koopers slaagde men er niet in het vereischte bedrag te bereiken. Tegen B. heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. Hij bad de remmen der wagens niet beproefd. Eenige weken geleden is de electrische trein, die aan het station te Leiden moest stoppen, doorgegleden tot voorbij de af- sluitboomen van den Rijnsburgerweg. Hoewel de boomen geopend waren, heb ben toen op het drukke verkeerspunt geen ongelukken plaats gehad. De politie heeft thans, naar de „Msb." verneemt, termen gevonden tegen den bestuurder van den trein A. B„ uit den Haag, proces-verbaal op te maken, omdat gebleken is, dat hij, alvorens zijn dienst te beginnen, zich niet van te voren heeft overtuigd, of de remmen in orde waren. De timmerman B„ die eenige dagen gele den op een bouwwerk bij de N.V. Philips' te Eindhoven door een plank tegen het hoofd werd getroffen, is thans aan de gevolgen overleden. Te Haaksbergen heeft het zoontje van den landbouwer de W. kokend water over het lichaam gekregen. De kleine is aan de gevol gen overleden. Te Wassenaar reed Zaterdag een vracht auto in volle vaart tegen een tramwagen van de H. T. M., dien de chauffeur nog wilde passeeren. Auto en tram werden zeer ernstig beschadigd. De chauffeur van den auto bekwam ver moedelijk een hersenschudding. Naar nog gemeld wordt, zou het ongeluk aan woest rijden van den chauffeur te wijten zijn. Dezer dagen vervoegde zich in den con fectiewinkel van zekeren Lafos te Merkstein bij Kerkrade de 19-jarige mijnwerker H, Lamfusy. Hij wenschte schoenen en klee- dingstukken te koopen. Onder het passen riep hij plotseling tegen Lafos: Handen op! Hij schoot verschillende malen op Lafos, die aan een hand en het hoofd werd getroffen. De vrouw, die ter hulp snelde kreeg een schotwond in de zijde. De dader vluchtte de straat op en werd daar door voorbijgangers gegrepen en aan de politie overgegeven Hij verklaarde uit wraak gehandeld te hebben. Hij is naar de gevangenis te Aken overgebracht. Te Hoogeveen is brand ontstaan in de stoomvermicelli- en macaroni-fabriek „De Adelaar" van den heer A. H. Damhoff. Het gebouw stond door den grooten brand bare stoffen spoedig geheel in lichtelaaie. De brandweer werkte met volle kracht doch kon niet verhinderen, dat 't heele fabrieks gebouw met belangrijke voorraden uitbrand de. Voor de belendende perceelen was groot gevaar, doch zij konden worden ge spaard. De fabriek was gelegen aan de vaart zoodat er over voldoende blusch- water kon worden beschikt. Door dezen brand worden dertig personen werkloos. Er waren vele goederen en grondstoffen opgeslagen. Verzekering dekt de schade. Op den Rolderstraatweg te Assen wi'de een motorrijder een anderen motorrijder, die voor hem uitreed, inhalen en passeeren. Hij ging daartoe naar den linkerkant van den weg, waar hij echter tegen een vracht auto botste en op den grond geworpen werd. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar het Ziekenhuis gebracht. Te Sliedrecht demonstreerde de 17-jari t L. zijn vriend Van den B. een automatische revolver. In de meening, dat deze niet ge laden^ was, trok hij af en raakte Van den B. juist boven het strottenhoofd!. De hou ding van de revolver was echter, naar het „N. v. d. D." meldt, zoo, dat de kogel het lichaam weer verliet, zoodat een diepe vleeschwonde en een schampschot aan de wang het gevolg waren. Per ziekenauto werd Van den B. naar een der ziekenhuizen te Dordrecht ver voerd. Te Gorinchem stak een 8-jarig knaapje spelenderwijs den weg over. De kleine werd door een passeerenden auto aangereden, tegen den grond geworpen en was op slag dood. Aanzienlijke materieele schade. Zondagmorgen is 'e Oorsbeek door on bekende oorzaak brand uitgebroken in een woning tegenover de tramhalte, welke zich zeer ernstig liet aanzien. De vlammen sloe gen over naar een belendend perceel, waar van de daarachter liggende stal en schuren eveneens weldra door het vuur werden aangetast. De dorpsbrandweer werd gealarmeerd, doch kon met haar brandspuit en net wei nige water niet veel uitrichten. Ook 'yce andere behuizingen, waaruit men inmiddels zooveel mogelijk het meubilair naar buiten had gedragen, brandden gedeeltelijk uit. De opgeslagen veldvruchten benevens he' veevoeder alsmede eenig klein vee gingen, naar de „Crt." meldt, verloren. Verzekering dekt de schade. l^aar gemeld wordt, neemt te Tubbergen de diphtheritis-epidemie, die daar sinds No vember j.l. heerscht, steeds toe. De school, die sinds begin December is geslo ten en sindsdien nog niet geopend is, zal deze maand zeker nog niet worden geopend. Het aantal patiënten is tot nu toe gestegen tot veertig. De bacillendragers, ongeveer dertig, zijn thans voor de tweede maal in geënt onder toezicht van professoren uit Utrecht en Groningen. Ondanks de tweede inënting blijkt, dat de ziekte toeneemt; er zijn weer verschillende nieuwe gevallen ontdekt. In den loop van deze week zullen de kin deren opnieuw worden ingeënt. Zondagmiddag had op Schiphol een klein vliegongeval plaats, dat echter goed is afge- loopen. Ongeveer half drie startte de be kende instructeur van der Graft met zijn schoolvliegtuig H.N.A.D.T. van het vlieg veld1, Als leerling ging mee de heer Van Vuuren. Kort na de start ging de motor onregelmatig loopen en stopte een oogen- blik daarna geheel. De vlieger was genood zaakt een noodlanding aan de overkant van den Ringvaart uit te voeren. Dit zou goed zijn gelukt, indien niet juist voor de landing een der wielen den slootkant had geraakt, waardoor htt vliegtuig over den kop sloeg en op den neus bleef staan. Van alle rijden kwam hulp toegesneld en spoedig stond het vliegtuig op zijn wielen. De vlieger bekwam geen letsel. De heer Van Vuuren had enkele onbeduidende sne den op voorhoofd en neus bekomen, welke door den verpleger van het vliegveld wer den verbonden. Met behulp van personeel der K.L.M. werd het vliegtuig in korten lijd gedemon teerd en in onderdeelen naar het vliegveld gebracht. Het vliegveld, zoowel als de motor zijn nogal ernstig beschadigd. Naar gemeld wordt, is te Geetruidenberg de stoker J. G., uit Oosterhout, bij het ran- rangeeren op het terrein der Zuider Stoom tram-Mij. tusschen de buffers bekneld ge raakt en spoedig daarna in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Een spoorwegarbeider met zijn hand tusschen twee buffers bekneld. Te Voorschoten was de spoorwegarbeider Evers bezig met het rangeeren van een goederentrein, toen bij met zijn hand tus schen de buffers geraakte, waardoor hem drie vingers werden afgekneld. Na voorloopig door een dokter verbonden te zijn, is hij naar het Academisch zieken huis te Leiden overgebracht. Een ander spoorwegarbeider, die zijn werk overnam, koppelde de machine af, doch vergat de remmen van de wagens vast te zetten, waardoor deze in beweging kwa men, tegen de machine botsten en derail leerden, Hierdoor werd het rechterspoor versperd en moest het verkeer tusschen Leiden en Den Haag over enkel spoor plaats hebben. Na verscheidene uren was men met het opruimingswerk gereed en kon het verkeer v/eer over beide lijnen plaats hebben. De materieele schade is gering. Het kwaad breidt zich over de geheele stad uit. Het is in Rotterdam een rage geworden, het bekrassen van liefst groote ruiten met een diamant of glassnijder. Thans staat wel, naar de „Msb." meent, vast, dat meerdere personen zich aan deze aardigheid te buiten gaan, het aantal be schadigde ruiten, is meer dan verdubbeld gedurende den laten avond en den afgeloo- pen nacht. Bij een bepaald stadsdeel is het niet ge bleven, vrijwel door de heele stad zijn de vandalen aan het werk gegaan In de binnenstad hebben de Hoogstraat van Viaduct tot Oostplein, het Steiger, 't West-Nieuwland, de Noord Blaak, de Kei zerstraat, de Weezenstraat en Plan C het moeten ontgelden; tal van winkelruiten zijn hier door min of meer venijnige krassen ontsierd en, ook al bestaat niet direct ge vaar voor breken, vele winkeliers zullen toch terwille van de netheid hunne- win kels nieuwe ruiten willen of moeten aan schaffen. Voorts is men weer bezig geweest op den Nieuwe Binnenweg, Schiedamsche Singel, Burg. Meineszlaan alsmede in de Jonker- Fransstraat aan den Goudsche weg, Croos- wijksche weg en Rusthoflaan, In dit laatste stadsdeel echter slechts op betrekkelijk geringe schaal. Tenlotte zijn in Tusschendijken ruiten be schadigd en is ook een bezoek gebracht aan het Zuidelijk stadsdeel te weten v. d. Tak- straat,, Burg. Hoffmansplein, Stieltjesplein en de Beijerlandsche laan. De krassen op de winkelruiten over het algemeen werden deze alleen bewerkt zijn meerendeels over de lengte gegeven en op de hoogte van circa een meter bo ven den beganen grond. Het is zeer gemakkelijk zulke krassen aan te brengen hoewel anderzijds de da der over een groote dosis brutaliteit moet beschikken omdat hij weet, dat de politie bijzonder waakzaam is. De lieve straatjeugd vindt het bekras sen bijzonder leuk en doet op haar manier mee. Bij gebrek aan durf om een glassnij der te hanteeren, wordt harde zeep ge bruikt, zoodat het net lijkt of er een echte kras is gegeven, een grapje dus om de rui ten-eigenaars aan het schrikken te maken. Vrijdagavond laat werd een man aange houden, verdacht»van dit vandaliseeren. Hij moest echter weer vrijgelaten worden, bij gebrek aan bewijs. Een signalement van een vermoedelijken dader werd door een burger opgegeven. Wat nu de verzekering van de over het algemeen toch slechts licht beschadigde ruiten betreft, hierover loopen bij de glas verzekeringsmaatschappijen de meeningen eenigermate uiteen. Van bevoegde zijde verluidt, dat de verzekering slechts geldig is voor breuk, zoodat geen vergoeding kan worden gegeven, tenzij de ruit, tengevolge van de krassen, mocht breken. Bij sommige winkels zijn obscene woor den in de ruit gekrast, zoo'n ruit is natuur lijk onbruikbaar, doch de kans voor vergoe- ding door de verzekering bestaat ook in dit geval niet. Een andere uitspraak luidde, dat er wel degelijk kans op vergoeding bestaat, al thans als de beschadiging zoo ernstig is, als de wenschelijkheid voor een nieuwe ruit dringend geacht wordt. Dit zou bii iederen verzekerde afzonderlijk beoordeeld moeten worden Een kras Od een ruit wordt echter naar algemeenen uitleg Van een glas^erzekerings polis met beschouwd als geldige reden om een ruit op kosten van de verzekering te laten vergoeden. We! als de ruit dienten gevolge later mocht breken. Hoe onaangenaam de beschadigingen ook mogen zijn. als schrale troost blijft, dat zij op vele ruiten slechts moeilijk zijn te on derscheiden, men moet dikwijls zoeken om de krassen te ontdekken. Ook Zaterdagmiddag is in de Binnenstad van Rotterdam het kwaadaardige spelletje van het bekrassen van winkelruiten voort gezet. Zaterdagavond werden telkens weer beschadigde ruiten geconstateerd. Het gelukte nog niet de daders te arres teeren, Het Tweede Kamerlid Krijger over de Christ. Hist, en de Coalitie. Voor de afd. 's-Gravenhage I van de Christ. Hist. Unie heeft de heer J. M. Krij ger .Jr een rede gehouden, waarin hij uit eenzette de verhouding van de Chr. Hist, Unie tot de andere rechtsche partijen. Hierbij deed spreker volgens de „Ned.' voornamelijk uitkomen dat men niet altijd offensief en defensief moet optreden, maar dat de C. H, Unie ook naar samenwerking moet streven, omdat er is gemeenschappe lijke arbeid op 't politieke terrein. In dit verband wees spr. op de houding die de C.-H. U. inneemt tegenover rechts en links. De scheidslijn links is scherp, omdat men principieel staat tegenover de beginselen der revolutie. En hoewel de C.-H. U. en de R. K. Staatspartij in staatsrechterlijken zin lijnrecht tegenover elkander staan d.w.z. dat de Chr. Hist, vierkant staan tegenover 'tUltramontaansch Staatsrecht, verklaarde de spreker zich vóór samenwerking met de Roomschen, zich hierbij beroepende op mr, Groen van Prinsterer, die in Christus het vereenigingspunt vond tusschen Positief- Protestanten en Roomschen. Dit zegt spreker ook met het oog op het feit, dat de C.-H. Unie een groep is, die zooveel mogelijk grijpt naar de nationale ge dachte en de eenheid van ons volk. Spr. ontkent niet het verschil tusschen C.-H. en A.-R,, wijst zelf op de verschillen, doch acht samenwerking tusschen deze groepen ge boden. Ook met de Herv. Geref, Staatspartij en de Staatkundig Geref. Partij ziet spr. genoeg punten van overeenstemming om er ernstig rekening mede te houden. Spreker betreurt dan ook zeer dat de H. G. S. haar kracht zoekt in het verbitteren en bestrijden van medebelijders van Christus, Tevoren had nog ds. Langman gesproken over de „verdieping onzer beginselen". Deze betoogde o.m, dat de taak der Overheid is de grondslagen van ons nationaal volksleven te handhaven en daarbij rekening te houden met de gedachten, dat we zijn een Christe lijke natie in Protestantschen zin. Doen we dat niet, dan rekenen we niet met 't werk der reformatie. Ten slotte merkte ds, Lang man op, dat het niet gaan moet om de ma joriteit, maar om de handhaving, de autori teit van het gezag. De minister overweegt de invoering van het insilituut der revisie bij militaire strafzaken. Op de vragen van den heer Kleerekoo- per, betreffende het voorbereiden eener wetswijziging, waarbij de afzonderlijke mi litaire rechtspraak, althans in zaken, welke tot den krijgsdienst in geen verband staan, wordt afgeschaft, antwoordt de minister v. Justitie o.a.: Het is den minister niet duidelijk ge worden, waarom de dezer dagen plaats ge vonden hebbende behandeling eener zware strafzaak door het Hoog Militair Gerechts hof, aanleiding zou moeten zijn het urgent te achten, dat aan de militaire rechtspraak, althans in zaken, welke tot den krijgsdienst in geen verband staan, een einde komc. De wijze, waarop de behandeling geschied de, geeft daar zeker op zich zelve niet de minste aanliding toe. Verder toch kan, zelfs aangenomen de urgentie om aan de hoofdofficieren, die thans in eersten en katsten aanleg voor het Hoog Militair Gerechtshof 'erechtstaan, de gelegenheid te geven, om hun zaak in appèl en cassatie tc doen behandelen, daaraan ook op an dere wijze worden te gemoetgekomen dan door Je afschaffing <Jer bestaande afzon derlijke militaire rechtspraak, zoo b.v. door hen te doen terechtstaan voor krijgsraden van speciale samenstelling, met appèl op het Hoog Militair Gerechtshof en daarna beroep in cassatie 0p den Hoogen Raad. Overige119 gelden tegen het denkbeeld, de afzonderlijke militaire rechtspraak af te schaifen' he'zij dan in haar geheel, hetzij althans in zaken, welk tot den krijgsdienst in geen verband staan, de bekende bezwa ren, welke o.a. hebben geleid tot de ver werping niet 49 tegen 17 stemmen van het amendement van den heer Hugenholz op art. 76 der Invoeringswet militair straf- en tuchtwet. De minister meent dan ook, dat tot het zoo spoedig mogelijk voorbereiden van wetswijzigingen, als door den steller der bestaat, Intusscben^ moge hieraan worden toege- oegd, da' aë' minister in overweging heeft- de wijzigintf van de militaire strafrechts pleging op e®n punt, dat in de vragen wel is waar niet is aangeroerd, doch met het onderwerp daarvan tocli eenigermate in verband staat ji.l, de invoering in mil.v'.aire straf zaken v°n het instituut der revisie. Dit instituut is in de militaire strafrechts- pleging thans onbekend en dat zulks sedert 1815, dus meer dan een eeuw lang, nog niet of nauwelijks tot moeilijkheden aanlei ding heeft gegeven, is njet alleen verwonder lijk, doch tevens een aanwijzing hier voor, dat ook die rechtspleging door een zorg vuldige behandeling van zaken gekenmerkt is. Intusschen is niet te ontkennen, dat het gemis va11 het buitengewone rechtsmiddel der revisie 'ot bezwaar aanleiding zou kun nen geven, zoodat de ondergeteekende gelijk hij reeos 'n de Mem. van Antw. op het Voorl- Verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk "er Staatsbegr. voor 1927 in uitzicht stelde, voornemens is, de totstand koming va11 e,en wetswijziging, strekkende tot de invoering van bedoeld rechtsmiddel in militaire strafzaken, te bevorderen. Als gevolg van zoodanige wetswijziging zouden dan °°k de bezwaren, door den steller der vragen tegen het beginsel (dat officieren, die een hoogeren rang dan dien van luit, tcr zee le klasse of van kapitein bij de landmacht bekleeden, in eersten en hoogsten aanleg voor het Hoog Militair Gerechtshof 'rechtstaan; welk beginsel in 1921 zonder eenige bedenking is gehand haafd) gevoeld, in kracht verminderen. De directeur van de Rotterdamsche „Deposito- en Effectenbank", de 33-jarige C. v, 0„ die onder verdenking van verdui steringen tot een bedrag van 10.000 werd gearresteerd, is in vrijheid gesteld. Naar de ^,Tel." verneemt, heeft zijn vader de bena deelden schadeloos gesteld. De strafvervol ging tegen v. O. zal echter niet worden in getrokken, - Voor de vernieuwing der Jan Kuitenbrug te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam melden aan den raad hunner gemeente: De snelle uitbreiding van de bebouwing op den Linker Maasoever en de daarmede gepaard gaande sterke ontwikkeling van het verkeer over de Willemsbrug en de Konin- ginnebrug, welk verkeer naar te ver wachten is nog zal toenemen, als de nieuwe Koninginnebrug zal zijn voltooid, maakt het noodig de Jan Kuitenbrug (de brug over de Wijnhaven bij het Witte Huis) te vernieuwen en geschikt te maken voor het tegenwoordige verkeer. B. en W. doen den raad daartoe een voor stel met welks uitvoering een bedrag van 538.000 zal gemoeid zijn. Uit een mede- deeling der directie van Gemeentewerken in de stukken blijkt, dat in de toekomst ook aan verbetering van de in de nabijheid ge legen Koningsbrug wordt gedacht. Door den heer Kleerekooper zijn aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld; Heeft de Minister van Justitie kennis ge nomen van het feit, dat bij de behandeling van een strafzaak voor de Arnhemsche rechtbank op 10 Januari j.l. door den Of ficier van Justitie is gezegd, dat tegenwoor dig een deel van de kiezers en gekozenen voorkomt uit de laagste klassen der samen leving. en dat die omstandigheid van in vloed is op de publieke moraliteit, in dezen zin, dat, meer dan voorheen, omkooperij van kiezers veelvuldig voorkomt, zoo met bor rels met andere niet minder waardevolle gaven? Acht de Minister deze uitspraak juist, of is het veeleer aan Zijn Excellentie niet on bekend gebleven, hoezeer de veranderingen in het kiesrecht sedert 1917 geleid hebben tot het sterk verminderen van misbruiken als hierboven bedoeld, welke daarentegen in vroegere jaren bij verkiezingen vrijwel regel waren? Acht de Minister het gepast, dat door een vertegenwoordiger van 't O.M. op zulk een wijze verband wordt gelegd tusschen lagere volksklassen en lagere moraliteit, van welken aard ook, ofschoon onze samen leving allerminst overeenkomst geeft te zien tusschen maatschappelijk en zedelijk peil? Zoo neen, wil dan de Minister van zijn af wijkend oordeel openlijk blijk geven? De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land schrijft: Algemeen wordt er over geklaagd, dat de roode reflectoren, waarvan sedert de wijzi ging van het Motor- en Rijwielreglement alle voertuigen voorzien moeten zijn, in vele ge vallen niet aan de bepalingen van de wel voldoen en dus ondeugdelijk zijn. Een groot aantal z.g. reflectoren weer kaatst ook al zijn zij volgens voorschrift in loodrechten stand geplaatst in het ge heel niet de daarop vallende lichtstralen; andere slechts wanneer deze er loodrecht opvallen en niet wanneer dit onder een schuinen hoek geschiedt. Dergelijke reflec toren zijn dus een gevaar, zoowel voor den geen die ze gebruikt aangezien zij hem niet, zooals hij meent, vrijwaren voor een aanrij ding, maar ook voor hen, die den gebruiker van zulk een ondeugdelijke reflector achter op rijden. De A.N.W.B. meent er goed aan te doen hierop dc aandacht van het publiek te ves tigen, omdat allen, die van den weg ge bruik maken groot belang hebben bij de toepassing van deugdelijke veiligheidsmid delen als de reflectoren kunnen zijn. Om te doen uitkomen, wat goede en wat ondeugdelijke reflectoren zijn, zal op den Bondsstand, gedurende de a.s. R.A.I.-ten- toonstelling een doorloopende demonstratie worden gegeven. Een groot aantal van deze voorwerpen is aangebracht op een beweeg baar bord aan het einde van een donkeren tunnel en wordt beschenen door een auto lantaarn. Zij die de wet hebben toe te pas sen en zij, die op de naleving hebben toe te zien, zullen zich hier zelf kunnen over tuigen, welke aan de bepalingen van de wet voldoen. Aneta seint uit Batavia: Volgens het „Soerabajasch Handelsbladl" overweegt het departement van Justitie de centralisatie van het beheer van de fondsen voor weduwen, wezen .pupillen enz., die thans onder beheer van de Weeskamers zijn, bij een opnieuw te vormen kantoor. Aanleiding hiertoe zijn verschillende on aangename ervaringen in de laatste jaren met geldbeleggingen opgedaan. Conclusie der commissie van onderzoek. Aneta seint uit Batavia: De meerderheid van de Commissie voor de scheiding van Kerk en Staat heeft als haar conclusies kenbaar gemaakt, dat een zoo spoedige fi- nancieele scheiding: lo. wenschelijk is, gelet op de samen stelling van de bevolking; 2o. alleen mogelijk is op de basis van vol ledige schadeloosstelling van de betrokken kerkgenootschappen voor tot dusver uit de schatkist genoten voordeelen .welke zij nadien zullen derven. Verder moet: 3o. daartoe een bedrag worden uitge keerd, dat de gekapitaliseerde waarde ver tegenwoordigt van de vóór de scheiding ;rlcende ondersteuningen; 4o. de financieele scheiding worden vast gelegd in een wetsbepaling in het IXe hoofdstuk van de Indische Staatsregeling. Aneta seint uit Semarang: Op initiatief van den regent is het feit herdacht dat het Nederlandsch Bestuur gedurende 250 jaren rechtstreeks over deze gewesten gevoerd is. De resident hield een rede in de Kaboe- paten (regentswoning) en wees op het heug lijke feit, dat de gedachte tot deze viering uitgegaan was van inlandsche bestuurszijde. De regent vertolkte de verknochtheid van de loyale inlandsche bevolking en bracht drie hoera's op H. M. de Koningin uit. In een vergadering van het College van B. en W. van Amsterdam heeft dit college, naar het „Hbld." verneemt, met de grootst mogelijke meerderheid besloten, mede te gaan met de plannen van de N. V. „Mu seumtheater", dlie op een gedeelte van het IJsclubterrein te Amsterdam een schouw burg willen stichten. Naar indertijd werd medegedeeld, is de oorspronkelijke opzet, in verband met het terugnemen van toezeggingen van eenige personen, die aanvankelijk met het plan meegingen, gewijzigd. De wethouder, de heer Ketelaar, die het schema in handen nam om na te gaan in hoeverre met het in totaal toegezegde be drag, en met steun van de zijde der ge meente het doel was te verwezenlijken, kwam voor zichzelf tot eene bevestigende beantwoording. Ook de burgemeester, die reeds vroeger het voornemen der Wagner- vereeniging met groote welwillendheid was tegemoet getredlen, meende dat de gemeen te ten dezen niet afzijdig mocht blijven. De grootst mogelijke meerderheid van het Col lege heeft zich met deze zienswijze veree- nigd en besloten aan den Raad, volgens bij het begrootingsdebat gedane toezeggingen, opening van zaken te geven. De Raad zal nu hebben uit te maken of de gemeente het stichten van dit Museum theater zal steunen. Het bekende schilderij van Rembrandt „Christus en de Samaritaansche vrouw", dat zich sedert lang in de collectie- Kappel te Berlijn bevond, is, zoo meldt het „Berl. Tagebl.", aan een verzamelaar te New-York verkocht. De verzameling-Kappel bevatte, behalve deze Rembrandt, nog een ander werk van den Meester, het „Zelfportret" met de paarse muts. Samengebracht onder leiding van dr. Bode, werd de collectie ook door dezen gecatalogiseerd. In Duitsche museum- kringen stond het dan ook vast, dat Marcus Kappel zijn voornaamste werken aan het Kaiser Friedijich-Mcseum zou legateeren, vooral daar de eigenaar zich steeds in dezen geest tegenover dr. Bode had uitgelaten. Gebleken is echter, dat hij kort na de revolutie zijn testament vernietigd had, zoo dat het museum nu geen aanspraak op de kunst-nalatenschap maken kan. De thans naar New-York! verhuisde Rem brandt stond op de lijst der Nationale kunstschatten; het stuk werd vrijgegeven, Undat de kunsthandel Van Diemen, die het van de erfgenamen kocht, geen kans zag het in Duitschland van de hand te doen. Voor het Duitsche kunstbezit beeekent het ge beurde een betreurenswaardig verlies. Mer kwaardige vondst te Teteringen. Toen het oude orgel uit de oude dorps kerk te Teteringen naar het nieuwe gebouw werd overgebracht, kwam, meldt de „Limb. K.'*> pastoor J. van der Muijsenberg tot de ontdekking, dat de windladen van dit orgel waren afgedekt met oude perkamenten. Thans heeft men met de grootste voor zichtigheid deze bladen losgemaakt. Het blijkt nu, dat deze 24 perkamenten een onderdeel vormen van een groot muziekboek met Gregoriaansch notenschrift en Latijn- schen tekst, een z.g. Antiphonarium. Waar schijnlijk heeft de orgelhouder destijds op het zangkoor dit oude boek, dat niet meer gebruikt werd, gevonden, de bladen losge scheurd en hiermede de windladen van het orgel dichtgeplakt. Zoowel de tekst als 't notenschrift zijn in Zeer goeden staat gebleven: oppervlakkig gezien, zou men zeggen, dat alles gedrukt is, maar bij nadere beschouwing blijkt, dat alles met de hand geschreven moet zijn. Volgens het oordeel van deskundigen heeft dit muziekboek, dat uit het jaar 1450 dagteekent, nog grootere waarde dan het beroemde Antiphonarium, dat in de biblio theek van het Groot Seminarie „Bovcn- donck" te Hoeven bewaard wordt. Door cPe K. L. M. zijn vier drie-motorige Fokkervliegtuigen, in hoofdzaak met de Postduif overeenkomende, besteld om in Ned. Indië dienst te doen. Er zullen voor deze vliegtuigen eenigs- zins andere motoren worden gebruikt, waar mee de samenstelling der schroeven samen hangt, zood'at ook hierin eenige wijziging mogelijk is. Het is, naar het „Vad." verneemt, nog. volstrekt niet zeker of deze nieuwe vlieg tuigen op eigen kracht door de lucht naar Indië zullen worden vervoerd, zoodat be richten over nieuwe vluchten naar Indië voorbarig genoemd moeten worden. Het zal nog wel een paar maanden duren aleer over de wijze van vervoer zal wordlen be slist. Reuter seint uit New-York: De vliegers Chamberlin en Williams zijn er niet in geslaagd het wereld-duurrecord te breken. Zij zijn wegens gebrek aan benzine gedwongen te landen na 51 uren 54 minuten in de lucht te zijn geweest. De Nationale R.K. Vereeniging van Ge heelonthouders onder Nederlandsch Spoor-, Tram- en van Gend en Loospersoneel „St. Franciscus van Assisië", zal op Maandag 13 Februari 1928 hare Jaarvergadering houden te Utrecht, in de zaal van de Haagsche Lunchroom, Stationsplein 3, aanvangende om half elf voormiddag. Naast de Jaarlijksche verslagen en verkie zingen bevat hare agenda meerdere voor stellen. Verder zullen door den Bondsvoorzitter meerdere mededeelingen worden gedaan, betreffende de actie en organisatie terwijl door den Bondsadviseur, den Zeer Eerwaar den Pater ffdefonsus, eene inleiding zal worden gehouden over: „Een actueele Zaak".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10