Brieven uit Rome. A m Voornaamste Nieuws MAANDAG 16 JANUARI 1928 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16756 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een autobus van den Jisperdijk gereden. Inbraak op het E. D. O.-terrein. JHR. MR. DR. H. A. VAN KARNEBEEK. Benoemd tot comfmissaris der Koningin in Zuid-Holland. Gr. Houtstraat 187 - Tel. 12504 DEPOSITO'S. Spaarbank met 3rentevergoeding Het telefoonverkeer Oostenrijk. AARDSCHOKKEN IN LIMBURG. Een belangrijke beslissing. R. K. Parochiaal Kerkbestuur van de H. Martha te 's-Gravenhage. Verdronken te Hoofddorp. Prof. Mag. G. de Langen Wendels O. P. f lllllll i Stakende schildersgezellen. Arbitragecommissie Stucadoors* bedrijf. Feestavond Haarlemsche Reddingsbrigade. Telegrafisch Weerbericht. Aan de gevolgen overleden. Genootschap van den Stillen "Omgang De Gemeentelijke Autobus lijnen. Voor den Politierechter. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEn]-voor Haarlem en Agentschappen: pei weck 25 ct,; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaiing. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEIM 35 ct. p, regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel qjeer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. i Alls abcnr^.ri cp dit blad zijn, ingevolge de \eizekenngsvcoiv,aaiden f Leven:lange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cf) bij een ongeval met f OEft bij verlies van een hand, f IOC bij ve lies van een f CO bij 'n treuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen A UCISU. verlies van beide armen, beide beenenof beide oogen; A i uil. docdelijkenaflcop; I &vU." een voet of een oog; 1 1/53." duim of wijsvinger; I 3U«" been of arm; 0 bij verlies v. een andere vinger. HET KATHOLIEK AFSTERVEN VAN VICTOR EMMANUEL II. Dezer dagen, 9 Januari, was het vijftig jaren geleden, dat Koning Victor Emma nuel II, eerst koning van Piemonte, sedert '73 koning van het ééne Italië, stierf in het Quirinaal, waar tot September '70 de Pausen gewoond hadden. Over de betrekkingen tusschen den H. Stoel en dezen overweldiger der Pause lijke Staten, schepper van den zeer bizonde ren tweespalt van politiek-godsdienstig ka rakter, werden sedert geruchten verspreid, die heel aardig en indrukwekkend schenen, maar van waarheid ontbloot waren. In ver schillende historieboeken kan men lezen dat Victor Emmanuel nominatim, met naam en toenaam, in den kerkelijken ban was ge daan en Mevr. Von Bunden, weduwe van een gezant, schreef dat Cavour nominatim was ge excommuniceerd, dat zij en haar zoon Carlo zijn naam met dien des konings hadden ge lezen als geëxcommuniceerden, aangeslagen op een zuil van Sint Pieters kerk. De goede Same zal wel niet goed gezien hebben met de oogen harer verbeelding. In de Acta van den H. Stoel vin dien tijd vindt men her haalde excommunicaties, maar niet 'tegen dezen of genen persoon, maar steeds tegen „degenen die zich vermeten" enz. In die ban vloeken wordt herhaaldelijk het Gubernium Subalpinum, de Piëmonteesche regeering ge noemd als zoodanig, zonder aanduiding van personen. Trouwens, er bestonden reeds banvloeken, die men noemt latae sententiae, die reeds uitgebracht waren tegen de indrin gers, de overweldigers enz. enz. der Pause lijke Staten en hunne handlangers van bin nen en buiten. Koning Victor Emmanuel II, zijn ministers enz. wisten dus zeer goed, dat ze de Pauselijke banvloeken dubbel en dwars ingeloopen waren en men weet zeker dat dit den koning geheel zijn leven lang be droefde. De vorst, dien men heden de Vader des Vaderlands, de Re-galantuomo, de gentle- man-koning noemt, had een zeer katholieke opvoeding genoten en men wil steeds doen voorkomen, dat hij door zijn regeering, en met name door Cavour gedwongen was ge-1 weest, zijne toestemming tot de overweldi ging der Pauselijke Staten te geven. Zeker is het, dat de koning bijna nooit in het Qui rinaal vertoefde en men beweert, dat de eenigste nacht, dien hij er doorbracht, die van zijn afsterven is geweest. Over dat afsterven liepen na zijn dood al lerlei geruchten. Een feit is, dat de koning op zijn sterfbed gebiecht, gecommuniceerd, het H. Olisel ontvangen heeft, dat de hof kapelaan Kan. Anzino, een verklaring publiceerde over de gevoelens van den ko ning, die berouw had over het leed, veroor zaakt aan den H. Vader, ofschoon hij nooit schade of afbreuk had willen doen aan den katholieken godsdienst. Verschillende geschiedschrijvers, spreken de over de laatste levensuren van koning Victor Emmanuel II, komen allen overeen in het feit, dat van het Vaticaan. van Pius IX, de eerste stap werd gedaan, om den koning op zijn sterfbed tot goede gevoelens te bren- gen. Toen de zware ziekte van Victor Emma nuel II in het Vaticaan bekend werd. schrijft Luigi Capelletti, zond Pius IX zijn sacrista, Mgr. Marinelli, naar Kan. Anzino, kapelaan van Victor Emmanuel, opdat deze v<4or den sacrista een audiëntie van den koning zou verkrijgen. Kan, Anzino stuurde Mgr. Mari nelli naar den particulieren secretaris van den koning en de audiëntie werd vastge steld op den volgenden dag. Maar in den nacht van 9 Januari werd de toestand zoo ernstig, dat de geneesheer, dr. Bruno, den koning vroeg, of hij de Id, H. Sacramenten zou willen ontvangen. Kan Anzino wachtte reeds in een andere kamer en toen hij aan 's konings bed kwam, toonde de vorst, die hem herkende, groote voldoening. De ko ning biechtte en de Kanunnik begaf zich naar de parochiekerk van de H. H. Vincen- tius en Anastas;us op de Piazza di Trevi, om de H. Olie en het H Sacrament. Maar de pastoor weigerde, zeggende, dat hij formeele orders had van de kerkelijke, overheid. Samen begaven zij zich toen naar den vice-gerens van den Kardinaal-Vicaris, die toestond, dat aan den koning de H. H. Sacramenten zouden toegediend worden. In 1878 was Kardinaal-Camerlengo de Kard. Joachim Pecci, die korten tijd later Paus Leo XIII zou zijn. Van Kard. Pecci berust in het Vaticaan een document, adus opgesteld: „Over het geval van het af sterven van Victor Emmanuel is dit de waarheid, dat Pius IX, motu proprio (uit eigen wil), Mgr Marinelli, sacrista, naar het Quirinaal zond, om den koning, na de noodzakelijke voldoening, de H. H. Sacra menten toe te dienen, dat men den sacrista den toegang tot den koning onmogelijk heeft gemaakt en dat men den Kan. Anzino, die daartoe de noodige faculteiten verkreeg, deed komen om den stervende 'de H. H. Sacramenten toe te dienen. „Koning Victor Emmanuel," gaat Kard Pecci voort, „op de hoogte gebracht van het gevaar, verklaarde te willen sterven als katholiek en voor zijn biecht te spreken, vroeg hij aan den H. Vader vergiffenis, voor het leed den Paus berokkend. Kan Anzino gaf aan de gestelte nis des konings ruchtbaarheid, waarna de H. Vader zich voldaan verklaarde." In het Vaticaansch Archief berust een document, dat groot licht werpt op het leven en afsterven van den koning. „Toen koning Victor Emmanuel bemerkte, zegt het zeer gewichtig stuk, „dat zijn ziekte ernstiger werd, zeide hij tot zijn vertrouwden kamer dienaar: „Als ge merkt, dat de geneesheeren me opgeven, dan moet ge met het onmiddel lijk zeggen; ik wil niet naar den duivel gaan." In den nacht van 8 Januari zei hij: „Ik kan niet meer denken aan de politiek, maar een beetje politiek voor mijn ziel zou goed zijn." Hij wilde toen de paarden doen inspannen en naar het Vaticaan rijden en persoonlijk gaan neerknielen aan de voeten van den Paus. Om 5 uur 's morgens van 9 Januari, deden de ministers Kan. Anzino roepen. De ko ning erkende den kapelaan en na eenige oogenbükken gcplaat te hebben, biechtte hij. De koning kon moeilijk spreken. De biecht duurde tien minuten. Toen de kroon prins Umberto Kan. Anzino buiten de kamer zag komen, verwonderde hij zich over den korten duur der biecht. Maar Kan. Anzino stelde hem gerust. Alsdan ontving de ko ning de H. Communie en had groote moeite de H, Hostie door te slikken. Het stuk gaat alsdan voort: „Ik zag toen, dat Kan.' Anzino naar papier, pen en inkt zocht om te schrijven. Men zei, dat er niets was, maar dat men hem verbood iets op te schrijven, ook als hij daartoe bevel had gekregen. Ook hoorde ik den koning het volgende zeggen; „Ik maak me geen illusie meer. Ik ben bedrogen geworden, mijn wil was niet slecht. Ik wil sterven als katholiek, ik wil naar den Paus om vergiffenis te vragen." Hef document gaat voort: „Ik heb hem geheel zijn leven gekend, en onder talrijke dingen, die ik niet kan goedkeuren moest ik opmerken, dat hij steeds den gods dienst waardeerde. Jammer, dat men hem al tijd kwaad sprak van de proester, die men z,n vijanden noemde, en die men steeds verre van hem hield. Als hij in een kerk kwam, gedroeg hij zich steeds vroom, en dikwijls heb ik hem in zijn kamer het kruisteeken zien maken en bidden, 't Is zeker, dat hij berouwvol stierf en ik hoop, dat God hem vergeven zal hebben en dat hij in genade gestorven is." Dit document waarvan de schrijver nie mand anders is, dan degene, die intiem met den koning omging, dateert van 20 Januari 1878 en een afschrift daarvan werd aan Pius IX ter hand gesteld. Op 30 Januari 1878 publiceerde Kan. An zino de volgende verklaring: „Gevolg gevend aan het bevel yan Zijne Heiligheid, verklaar ik, onder eede, dat volgens de zuivere waarheid, Z M Koning Victor Emmanuel If op 't oogenblik, dat hij de H. II. Sacra menten zou ontvangen, het volgende ver klaarde: „Ik machtig u te verklaren, dat ik wil sterven als goed katholiek, met kinder lijke gevoelens jegens den H. Vadaf. 't Spijt mij, dat ik zijn verheven Persoon leed heb aangedaan, maar nooit had ik de bedoeling den katholieke^ godsdienst schade of af- bieuk te doen." -.CIVIS ROM ANUS. Twaalf passagiers gewond. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, is onder Purmerend een autobus, waarin 12 personen zaten, van den Jisperdijk gereden en onder aan den twee meter hoogen berm omgeslagen. Alle inzittenden werden min of meer ernstig door glasscherven gewond. Een 25-jarige man uit Beemster werd bovendien ernstig aan het gelaat gewond. Deze is naar h-t ziekenhuis te Purmerend overgebracht Zaterdagmiddag ontdekte OomJan, de terreinverzorger van het Edo-terrein, dat het buffet opengebroken was. De deur was opengebroken en vermist werd er een paar doozen chocoladereepen, kauwgum, koek, wat kogelfieschjes, drie ballen en vermoe delijk een koffer. Een vierde bal werd in de haast om hem mee te nemen ,stuk ge sneden. De politie stelt een onderzoek in en heeft vingerafdrukken genomen. PAARIM m AMSTERDAMSCHE zorsvuidis» bediening ANTHRACIET-MIJ. Verzegelde zakken Amsterdam Hilversum BnssnmLeideo Ook ANTHRACIET en BRECHCOKES voor Centrale verwarming. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maan 1928 benoemd tot commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Jhr. H. A. van Karnebeek werd 21 Aug 1874 geboren. Hij studeerde te Utrecht en oromoveerde in 1900 tot doctor in de rechts- wetenschap op proefschrift „De Costa Rica Packet-Arbitrage." Op 1 Aug. 1911 werd hij tot burgemeester van 's-Gravenhage benoemd en in Juni 1915 is hij benoemd tot minister van buitenland- sche zaken. Deze functie heeft hij bekleed tot Maart 1927, in welke maand de Eerste Kamer het verdrag NederlandBelgië heeft verworpen. Jhr. Van Karnebeek is, zooals men weet, sinds eenige maanden Minister van Staat. Met ingang van 1 Febr a.s wodt het te lefoonverkeer met Oostenrijk uigebreid. Het zal dan mogelijk zijn, uit alle Nederlandsche kantoren gesprekken te voeren met alle kantoren in Oostenrijk. In herinnering wordt gebracht, dat de kosten van een gewoon gesprek van 3 mi nuten 4.15 bedragen, Het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bildt deeli mede: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks half een, zijn in Limburg aard schokken waargenomen. Aan het Meteorologisch Instituut te de Bilt is te 12.38 uur een naburige aardbeving opgeteekend, waarvan de registreering ongeveer een minuut duurde. De oorsprong ligt waarschijnlijk buiten ons land, doch is op het oogenblik niet nader aan te geven. Personen, die de aardbeving gevoeld heb ben, worden uitgenoodigd hun bevindingen tijd, karakter, sterkte, enz. der waargeno men werkingen aan het Meteorologisch Instituut te de Bildt mede te,deelen. Omtrent de „aardbevingin Limburg wordt nog uit Maastricht gemeld, dat de meeste inwoners der stad er niets van heb ben gemerkt. Door hen, die zich nog niet te ruste hadden begeven, werd slechts enkele zwakke schokken waargenomen, die geen enkele schade hebben aangericht. D'e „aardbeving" is ook geregistreerd door den seismograaf van de mijnschool te I .rlen. Een telegram uit Brussel aan de „Tel" meldt nog: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een aardschok het geheele gebied van het Luiksche doen beven. D„ aardschok ging gepaard met een dof ge_ rommel en werd vooral in Seraing gevoeld. In talrijke huizen dansten de meubelen, ter wijl de verschrikte bewoners in angst hun huizen verlieten. Achter het station van Tilleur rolden eenige steenblokken met aardhopen tot op de perrons. De schok is ook waargenomen te Verviers, Pepinste,-, Üchaerbeek. In het station te Borgworm stootten alle spoorwagons op elkaar. Var, schade wordt geen melding gemaakt. Te Aken, waar de aardschok ook is ge voeld, was hij l ort, maar tamelijk heftig. Ook in Roermond moeten enkele perso nen een dreuning van den grond hebben waargenomen. Zooals bekend, is de Vereeniging „De Nar cis" er toe overgegaan eenige overtreders van het Narcissen-snijbloemencontract in rechten aan te spreken tot betaling van de hun opgelegde boete. Een procedure is er het gevolg van, welke gevoerd wordt voor de rechtbank te 's Gravenhage. Voor de Vereeniging „De Narcis" treedt op mr. Nord Thomson, advocaat te Leiden, voor de overtreders mr. Bakhuizen van den Brink te Haarlem, mr. de Haan te Leiden; als procureur mr. Briët te Leiden. Na gehouden pleidooi heeft de rechtbank vonnis gewezen, hetwelk hierop neerkomt, dat alle stellingen, door de Vereeniging „De Narcis" opgeworpen, door de recht bank als juist zijn erkend. Eenige formaliteiten zijn nog te vervullen, waarna het eindvonnis zal vallen. Van nu af kan echter wel aangenomen worden, dat de beide processen door de Vereeniging ,,De Narcis" gewonnen zijn. a. In de eerste zaak heeft de rechtbank rich bevoegd verklaard, uitmakende dat hier wel degelijk van een zaak van koop handel sprak is en dat de betalingen te Sassenheim of Voorhout moesten plaats vinden; b. De rechtbank heeft aanvaard het door de Vereeniging „De Narcis" ontwikkelde systeem, dat hier niet sprake is van arbi- tiage, maar van een soort bindend advies, bédrijfsrechtspraak; c. De rechtbank heeft verworpen al het geen door de tegenpartij is opgeworpen behalve het sub d. genoemde; d. De rechtbank heeft „De Narcis" opge dragen te bewijzen, dat de bestuurderen van „De Narcis", in de dagvaarding gc' .noemd, wettig zijn gekozen en ook de com missie is samengesteld conform de con- tractsbepalingen. In de tweede zaak heeft de rechtbank eveneens al hetgeen de tegenpartij heeft opgeworpen, terzijde gesteld; alleen nm£ dc tegenpartij bewijzen, „dat door hem of of na 1 October 1925 geen partijen zij^ verkocht aan een „niet-onderteekensar' yan het contract". Het bewijs leveren van iets negatiefs is in het algemeen uiterst moeilijk. 5 pet. Obligatfeleening, groot 200.000. Vanaf Dinsdlag 17 Januari 1928 is dc in schrijving opengesteld op de 5 pet. obliga- tieleenmg. groot 200.000 ten laste van het R, K. Parochiaal kerkbestuur van de H' Martha te s-Gravenhage in stukken van 1000, 500 en J100 tot den koers van 99X> pet. Dc inschrijving is o.m. openge steld bij de firma Truffino en Co, te 's-Gra venhage en de firma Theodoor Gilissen te Amsterdam. Aan het prosectus betref fende deze leening is het volgende ont leend; Het R ,K. Kerkbestuur van de Parochie van die H. Martha, te 's-Gravenhagc' wenscht met machtiging van de Kerkelijke Overheid eene geldleening aan te gaan, groot 200.000, De opbrengst dezer geldleening dien ter conversie van de nog uitstaande obligaHën Jder 6 pet, leening en ter versterking van de kasmiddelen noodig voor betaling der uit I te voeren herstellingen van de kerk. Deze 6 geldleening, oorspronkelijk groot 370.000, werd in de maand October 1920 uitgegeven voor de oprichting van jongens- en meisjesscholen. Het Kerkbestuur neemt, voor de richtige nakoming der verplichtingen uit deze leening voortvloeiende, de volle aansprakelijkheid op zich, terwijl de inkomsten van het Kerk bestuur, uit plaatsen-gelden en regeerings- subsidies, de betalingen van hoofdsom en rente volkomen zeker stellen. De rente dezer geldleening is betaalbaar op halfjaarlijksche coupons vervallende per 2 Januari en 1 Juli. De eerste rentebetaling heeft plaats op 1 Juli 1928. Bij elke obligatie is een stel coupons ge voegd, alsmede een talon ter bekomihg van een nieuw couponblad. Coupons, welke niet binnen 5 jaar na den vervaldag ter verzilvering zijn aangeboden, vervallen ten behoeve van het Kerkbestuur. De leening is aflosbaar a pari door mid del van jaarlijksche uitlotingen. De eerste uitloting heelt plaats in de maand April 1933. De losbare obligatiën zijn betaalbaar op 1 Juli d.a.v. Het Kerkbestuur behoudt zich het recht voor de aflossingen te vergrooten of de .ge heele leening ten allen tijde a pari af te lossen, doch vóór 1 Juli 1931 zal van dit recht geen gebruik worden gemaakt. Uitgelote obligatiën, welke niet binnen 10 jaar na den vervaldag ter betaling zijn aangeboden, vervallen ten bate van het Kerkbestuur. Zondagmorgen omstreeks 8 uur kwam men te Hoofddorp tot de ontdekking, dat een vrouw in de Hoofdvaart was geraakt. Toen zij uit het water werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken Bij onderzoek bleek het te zijn de 76- iarige mej. Broekhuizen, wonende Modder pad te Hoofddorp. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vri';:./: i' Zondag is in den ouderdom van 60 jaar je Nijmegen overleden prof mag, G. de Langen Wendels O.P., hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. In den toestand van mag. de Langen Wendels, die reeds eenigen tijd ongesteld was, was Zaterdagavond onverwacht een ""gunstige wending gekomen. De patiënt "ad ook een hersenvliesontsteking gekre- f>e" en leed hevige pijnen. Zondagmorgen ls hij overleden. Prof. mag. de Langen Wendels werd ge boren op 27 Dec. 1867 te Utrecht, ontving ??Jn theologische opleiding in de orde der dominicanen te Huissen (Geld.), promo- veefde en werd lector in de theologie in J. 3. jn i906 kreeg Lij den titel van Ma- g'ster en werd tot hoogleeraai benoemd aan. "e bekende R.K. Hoogêschool te Freiburg,' waar hij 21 jaai doceetcte. Sedert kort was Pr°f. de Langen Wendels in ons land terug, a's_ hoogleeraar aan de R.K. Univtrsiteit te Nijmegen. He Katholieke Universiteit lijdt door het heengaan van prof. De Langen Wendels een ernstig verlies. Buiten zijn ambt van hoogleeraar maakte de overledene zich op onderscheiden ter- re<n nog zeer verdienstelijk en deelde hij J"e"igmaal zijn rijke gaven van geest en hart mede aan vele grage luisteraars, door zijn gesproken woord. Het jongste optreden van Prof. de Langen Wendfels als lid van den partijraad ^er R.K. Staatspartij bij gelegenheid van "e behandeling van ,,'t belastingvraagstuk" vond een zeer aandachtig gehoor. Buitengewoon heeft de hoogleeraar zich onderscheiden door zijn ijveren voor de B-K. vredesbeweging in Nederland. In Am sterdam gaf hij in 1925 in het Cornelius rwoerehuis voor een uitgelezen en zeer aandachtig gehoor, een cursus van een 5- lessen met gedachtenwisseling, over het R.K. Vredesprogram. Hij werd ook de éroote promotor voor de oprichting van R.K. Vredesbond in Nederland waarvan "ij vanaf de oprichting voorzitter is ge weest. Vooral bij dit instituut zal het ontbreken van zijn advies, gegrond op gedege.i kennis en studie, een zeer groot gemis blijken te zijn. De „Maandagmorgen" verneemt nog, dat de. plechtige uitvaart Woensdag zal plaats hebben. De plechtige H Mis van Requiem Wordt te 10 uur opgedragen in de Kerk van den H. Dominicus, aan de Broerst. aat, te Nijmegen. De bijzetting van het stoffelijk overschot zal geschieden in den grafkelder van het Dominicanenklooster te Huissen, Het mooiste vliegtype (jonge duiven), dat een eersten prijs won cp de jaarlijksche postduivententoonstelling te Haarlem, Eige naar is de heer D. Ratsma, Oplossing in het zicht? Naar wij vernemen heeft er Zaterdagoch tend een langdurige conferentie plaats ge vonden tusschen de aannemer van het bouw werk der Woningstichting Het ,Oosten, in de Slachthuisstraat, aan welk bouwwerk al eenige weken door de schildersgezellen ge staakt wordten de vertegenwoordigers der werknemers. Deze conferentie stond onder leiding van den Wethouder Reinalda, als wethouder van Volkshuisvestign. Door de werknemers werd hedenochtend een vergadering gehouden waar door de Hoofdbestuurders verslag van de gevoerde besprekingen zal worden uitgebracht. Men verwacht, dat spoedig het conflict geein igd zal zijn. Zeer waarschijnlijk zal dan het werk verder voor rekening van den hoofdaannemer worden voortgezet. Tusschen de Patroons en Werknemers organisaties in het Stucadoorsbedrijf is over eengekomen om alle geschillen, die zich op de werken mochten voordoen bij arbritage te doen beslissen. Deze commissie heeft thans een reglement samengesteld, waarin de taak der commissie voor de arbritage uitvoerig is omschreven en tevens welke verplichtingen de leden tegenover deze commissie bij geschillen en ook in financieel opzicht hebben. Men verwacht, dat hierdoor vele kleine moeilijkheden, waar voorheen werkstagnatie het gevolg was, in de toekomst zullen worden voorkomen. Wie Zaterdagavond den feest- en cabaret avond van de Haarl. Reddingsbrigade, welke gehouden werd in het gebouw van den Haarl. Kegelbond heeft meegemaakt, zal met onst ot de conclusie gekomen zijn, dat de feestcom. sie er slag van heeft, een aardig programma in elkaar te zetten, en dat de geest van kameraad schap en saamhoorigheid, welke onder de le den heerscht van even goede soort is als het doel der brigade zelve. Dank zij deze gunstige factoren, heerschte er den geheelen avond een allergezelligste geest in de zaal. Deze gezellige, opgewekte geest werd alleen onderbroken door eek periode van absolute stilte en aan dachtig luisteren, toen de nog jeugdige piano- artist, de heer J. Pot, een piano-recital ten gehoore bracht, bestaande uit eenige gedeel ten van La Travtata van Verdi en een Rhap- sodie van Liszt. Den heer Pot viel een ware ovatie ten deel. In zijn openingswoord riep de heer A. H. de Bruijn Jr. den aanwezigen het welkom toe, inzonderheid den voorzitter van den Ned. Bond,den heer A.Bierlee, en den afgevaardig den van zuster-brigades. Aan de medewer kenden werd bij voorbaat- dank gebracht, 't Brigadelied. daarna aangeheven, werd door allen uit volle borst meegezongen. Het muzikale Trio, dat daarna optrad, had veel succes. Van de voordrachten van den heer D. Tel viel „Wat je niet ziet" 't meest in den smaak. „De geheimzinnige geschiedenis van Ka mer No. 13", door den heer A. v. Hemert voorgedragen, hield de aanwezigen in span ning. De ontknooping was zeer komisch en had een geweldig lachsalvo tot gevolg. De „Dorpskomiek" waarmee de heer J. de Klerk optrad, genoot eveneens een groot succes. Dit was ook 't geval mit de „Engelsche liedjes", die een paar jonge dames ten beste gaven. Daarna hield de heer A. v. Hemert een lof lied in dichtvorm op den „Vader der red dingsbrigades", den heer A. J. Meyerink, waarin vele wederwaardigheden, die de heer M. als propagandist en als redder meemaakte, op humoristische wijze gememoreerd werden. Een der damesleden deed hetzelfde aan 't adres van Mevr. Meyerink. De heer Meyerink hield in den loop van den avond nog een propaganda-rede voor het brigadewezen, waarbij hij gelegenheid had te wijzen op het resultaat van het werk der brigades, n.l. dat het aantal verdrinkings- gevallen in eenige jaren terugliep van 936 tot 713 per jaar gemiddeld. De Haarlemsche Redd. Brigade kan met groote voldoening op den prachtig geslaagden avond terugzien. De Duitsche Rijkskanselier, Dr. Ka:::, werd gisteren 65 jaar. In België zijn aardschokken gevoeld. De schade is niet groot. Er schijnen geen slacht offers te zijn. Te Kowno (Polen) is een wijdvertakte organisatie van communisten door de poli.ie ontdekt. De sneltrein TriestAgram loopt in volle vaart op een rangeerende locomotief. De pan-Amerikaansche Conferentie wordt heden te Havana geopend. In den ouderdom van 60 jaar is te Nij megen overleden prof, mag. G. de Langen Wendels O.P. Jhr. mr. dr. H, A. van Karnebeek, oud- minister van Buitenlandsche Zaken is be noemd tot Commissaris der Koningin in ZurJ-Holland, In Limburg en de streek om Luik zijn aardschokken gevoeld. De poging van Chamberlain, om het wereld-duurrecord per vliegmachine te slaan, is mislukt. Van den Jisperdijk nabij Purmerend is een autobus van den diik gereden. Twaalf personen werden gewond. De directeur der Rotterdamsche „Depo sito- en Effectenbank" is weder op vrije voeten gesteld. Echter is de strafvervolging tegen hem niet ingetrokken. In de Fransche Staats wapenfabriek te Si Etienne heeit een felle brand gewoed. De schade wordt geraamd op 2 millioen francs. 3$ Barometerstand 9 uur v.m. 7.48 achterhit. OPTICIENS FABRIKANTEN J. J„ WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.46, Hoogste bar. stand 766.6 m.m. te Coruna. Laagste bar, stand, 742.2 m.m. te Shields. Verwachting: Matige tot krachtigen Z.W. tot W., later afnemende en krimpende wind, zwaar bewolkt met regenbuien, later opkla rend, aanvankelijk iets kouder. Het 15-jarige meisje J. v. Dijk, dat de vorige week bij een aanrijding door een vrachtauto te Bennebroek ernstig werd ge wond, is hedenmorgen aan de gevolgen van die aanrijding in de Mariastichting overle den HAARLEM. JAARVERGADERING op WOENSDAG, 18 JANUARI a.s.. in het gebouw St. Bavo (zaal 1), Sme- destraat. Aanvang 8% uur, AGENDA 1. Opening en Notulen, 2. Jaarverslag van den Secretaris. 3. Jaarverslag v. den penningmeester 4. Bestuursverkiezing. De Heeren A. Kraak, P. Sweerts, en H. Neelissen treden periodiek af en zijn herkiesbaar, 5. Bespreking a.s. Bedevaart. 6. Sluiting. Namens het Bestuur J. ALBERS, Voorzitter J. v. d. PIGGE, Secretaris Geestelijk Directeur: L. J. BOOGMANS, Pestoor Zaterdagochtend en hedenmorgen werden door den heer Schoone, die aan den Raad der gemeente Haarlem een adres heeft ge zonden om mede in aanmerking te mogen komen voor de gunning van de gemeente lijke auto-bus lijnen, de diverse route's gereden, zooals deze door B. en W. worden voorgesteld. Het moet evenwel in bet voornemen van den aanvrager liggen, mits hiertegen bij B. en W. geen bezwaren bestaan, aan de voor geschreven route's nog eenfee uitbreiding te geven, waardoor wel eenige wagens n eer zullen komen te rijden, doch de bv.i en wijken meer gebaat zullen zijn. Terwijl overal de ambtenaren iedereen snapten die zijn ge'd nog niet geofferd had aan de rijwielbelasting Voor het plaatje"' van 1928, behandelde de Politierechters een groot aantal overtredingen tegen de rijwiel- belasting over 1927, Verschillende zaken werden aangehouden. De meesten hoorden door den Rijksadvocaat 5 boete su'os. 2 dagen hechtenis tegen zich eischen, waartoe zij ook door den Politierechter werden ver, oordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1