HerinEa Wutliricti, Haarlem Amsterdamsche Beurs Centrale Verwarming Gladiolenveiling te Beverwijk. KUDELSTAART. VELSEN. BEVERWIJK. HEEMSTEDE. BLOEMEND AAL. IJMUIDEN. VOGELENZANG. RHEUHATIEK ZANDVOORT. HALFWEG. SANTPOORT. BEVERWIJK. HILLEGOM. DRA15I van-WLKENBUR LEEUWARDEN Het van Heutsz-monument. H. O. V. DE GEMEENTELIJKE AUTOBUSLIJNEN. Alg. N.H. Mij. van Levensverzekering. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Het onderwijs aan schippers kinderen. INGEZONDEN. OE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam }0OVI4 lCOf 10113/16 98V32 271A 177-1- 175 b 175A1 241V8 431 130f 156i 1586| 115 148| 470 146-i 1471 328J 199| 352-J 87f 853/g 44f 75b 961 229 197 b 1831 200 5n/is 41 /a 810 406 126A 180 J 160| 584% 475i 277 514£ 146 189 66|: 4i Donderdag werd in de hal van Kennemer- lahd de eerste Gladiolenveiling in 1928 ge houden. De aanvoer was voor dezen tijd zeer groot te noemen; ca. 700 nummers werden aange nomen. Publiek was in grooten getale belangstel lend opgekomen er waren meer dan 400 aan wezigen blijkens de afgegeven catalogi. De veiling werd met een kort woord geo pend, waa.in werd gewezen op de noodzake lijkheid, dat de inbrengers goede waar afleve ren, en steeds beter het artikel zouden verzor gen, wilde de veiling steeds beter aan haar doel beantwoorden n.l. door grooten aanvoer van goed gesorteerd goed, de belangstelling en tevredenheid der koopers afdwingen. De aanvoer en belangstelling op deze vei ling werd een gevolg genoemd van het feit, dat de voornaamste aanvoerders reeds een week tevoren hun te veilen artikelen hadden opgegeven, zoodat in, en vooral buiten de- plaats, evenals Maandag op de beurs, vo ldoen de publicatie heeft kunnen plaats hebben. Zoo moest het altijd zijn, en vooral in het zomerseizoen dan zou centralisatie in Bever wijk evengoed mogelijk blijken als b.v. in Bo- venkarspel en andere centra. Het leverbaar ging vlot van de hand. De soorten, die in het afgeloopen najaar reeds graag waren, werden nog duurder wegge kocht. Andere soorten noteerden eenige dub beltjes lager. Van de groote partijen prima plantgoed werd ook veel verkocht, hoewel hier en daar eenige soorten trekkend waren. De volgende veilingen, met wellicht even grooten, of nog grooter aanvoer, zijn vastge steld op Donderdag 26 JanuariDonderdag 9 FebruariDonderdag 23 FebruariDon derdag 8 Maart Donderdag 22 Maart. Tooneeluitvoering. Donderdag avond gaf de R.K. Tooneelvereeniging „Ami citia/' afdeeling dames een goed geslaagde uitvoering in de groote zaal van het gymnas- tiekgebouw. Opgevoerd werd hetzelfde stuk van de vorige week namelijk „Maria's Macht te Lourdes." drama in 4 bedrijven met Apotheose, schrijver F. Heggelman, die ook dezen keer zijn medewerking verleende. Ondanks het slechte weer was de zaal tot in den uitersten hoek gevuld. Omsteeks half acht opende de ZeerEerw. Heer Pastoor Ltihw dezen avond met een hartelijke welkomstrede, bijzonder den heer Heggelman en diens echtgenoote, tevens., deelde ZEerw. mede dat de baten dezer uit voering bestemd waren voor het herstel van het orgel in de kerk. Evenals de vorige week was het spel weer schitterend wat dan ook na elk bedrijf uit een daverend applaus bleek. Na het derde bedrijf verschegn den heer Heggelman weer ten tooneele door gejuich der menigte beeroetdie in een korte rede de wordingsgeschiedenis van het opgevoerde stuk en het doel waarvoor hij het had - ge schreven uiteenzette. Tevens deelde hij me de, dat de collecte welke hij vorige week door de welwillendheid van den ZEerw. Heer Pastoor voor de arme kerk te Schiedam had mogen houden, opgebracht had de som vaa ongeveer f 70, waarvoor hij nogmaals zijn welgemeenden dank bracht. Hij verzocht wederom een collecte te mo gen houden welke opbrengst hij als weder dienst den ZEerw. heer Pastoor wilde aan bieden voor zijn te herstellen orgel welk ver zoek met applaus werd begroet. Tusschen de verschillende bedrijven gaf mej. Kamp uit Schiedam enkele zangnummers ten beste welke zeer in den smaak vielen. Ook het vierde bedrijf verliep schitterend. De apo theose zette ook dezen avond de kroon op het werk waarna het scherm onder een daverend applaus werd geslo;en. De auteur, thans het woord nemende,fe liciteerde de Tooneelvereeniging in 't bizon- der de dames met het behaalde succes, tevens zijn dank betuigende voor de door hun ver leende medewerking. Ook de heer v. 't Schip moest een woord van lof en dank aanvaarden, terwijl nog verschillende anderen dank werd gebracht voor hun medewerking. Tot slot had spreker nog een verrassing voor de spelende dames, wijl hij de eer had de Tooneelvereeniging Amicitia uit te noo- digen op Zondag 5 Februari het thans ge speelde stuk op te voeren in het St. Anto- nius patronaat te Delft., waarvoor hij aan de respectievelijke ouders om toestemming ver zocht. Een luid gejubel brak los, hetwelk eindigde in een lang zullen ze leven. Alleen de uitnoodiging zegt genoeg dat er schitterend gespeeld is als een Tooneelver eeniging van een plaatsje als Kudelstaart in een stad als Delft een uitvoering geeft en dit spel het vorig jaar reeds een 5-tal malen al daar is opgevoerd. Allen die het hebben ge zien, zullen nóg lang terugdenken aan de prachtige avonden door Amicitia, afdeeling „da^es" te Kudelstaart gegeven. Bevorderingen ter gemeente-secretarie. Met ingang van 14 Januari 1928 zijn door B. en W. van Velsen: a. bevorderd tot hoofdcommies ter se- Afd. de heer W. C. Suwerink, thans chef van de 5e Afd. b. belast met de functie van chef der 5e Afd. den heer W, C. Suwerink, thans chef van de 3e Afd. c. belast met de functie van chef van de 3e Afd de heer C. J. van Oost, thans com mies. d. bevorderd tot commies aan de le Afd. de heer W. J. G Jantjes, thans adjunct- commies. Burg. stand. Geboren: A. v. d. Kolk Diemeer, d.; A. BijlBiel, z.; J. Boon Hooggreef, d.; R, VisserStam, z,; W. J. C. JongelingVerkroost, z.; C. de Vriesvan Leeuwen, z.; M. Verduinvan Amersfoort, d.: C. M A. H. Castricum—Burger, z.; M. van VierzenRietdijk, z.\ A. van Gaaien de Zwart, z.; A. C. v, d. LemDuineveld, z.j M. den DekkerSchaap, d.; S. de Groot ten Wolde, z.: C. M. de Rooij—de Vos, z.; M. de Vries—Denkers, z.j S. A .v. d. Laar- Pieper, z.f J. J. Visser Plokker, d.M. J, Engelhart—Willems, z.; E. A. van Weelde renAlbers, d. Overleden: Pietertje Jongejan, 76 j-, ®cht- gen. van J. Koster; Guurtje Huijer, 74 j.( wed. van P. Piet; Willem Visser, 34 j-, on- geh.; Antonie F. J .1. Lijnbach, 7 weken, d. v. F. Lijnbach; Christian C. Haak, 53 j., echt- gen. van J. W. v. Kampenj Willem Adriaan van Zuilen, 53 j., echtgen. van K. Smidi Ondertrouwd: C. A. Hoogeland en M. v, d. Pieterman: Ph. H. Bosschert en C. de Back; W. Korte en G. C. Gill; J. D. Geebel en A. Bleeker. Getrouwd: Alb. Bus en T. Stoker: D. Lammere en Th. J, v. d. Zwet; P. N. Kooy- man en E, Geissler; H, J. Niessink en C. M. de Haan. Verzet tegen de politie. Gisteravond is door de politie alhier, onder hevig ver zet, geboeid naar 't bureau gebracht zekere Th. W., uit Wijk aan Zee en Duin, die we gens openbare dronkenschap opgepikt werd, doch weigerde mede te gaan. R.-K. Vrouwenbond, De R.K. Vrou wenbond hield een vergadering. De presidente, mevr. Droog, opende met den Christelijken groet en wsnscht na mens het bestuur zoowel den Geestelijken Adviseur als de talrijk opgekomen leden een zalig nieuwjaar. Medegedeeld wordt, dat de Zeer Eerw. Pastoor H. A. V. IJzermans, die vanaf de oprichting Geestelijk adviseur is geweest, wegehs vergevorderden leeftijd heeft be dankt en dat in zijn plaats is be noemd door Z. D. H. den Bisschop den Weleerw. Heer Kap. Heskes. Tevens deelde de presidente mede, dat de moedercursus zal aanvangen in het be gin van Februari en dat men zich daar voor nog op kan geven bij de secretaresse mej. 4.. Peperkorn, Kerklaan 115, welke ook ter gelegener tijd zal berichten, wan neer de cursisten verwacht Worden, Van 18 tot 25 Januari zal wedgrom de Bidweek gehouden wor.den, ter vereeniging voor alle afgescheiden Christenen De Presidente spoort de aanwezigen aan er aan deel te nemen. Hierna trad op de Weleerw. Heer Kap. Heskes over „Een goudmijn ontdekt Het is Z.Eerw. een genoegen het woord te voeren op een der avonden van den R.K. Vrouwenbond. Die goudmijn is de retraite. In dit simpele woord schuilt veel blijd schap voor hen. die het retraitenhuis be zocht hebben Retraite, zegt spr., is een verschijnsel in onzen tijd. Geen politiek werk, maar voor iedereen, rijk of arm, jong of oud. Graaf Albert de Mun zegt: Niemand, die dit niet heeft meegemaakt, kan beseffen wat het is. Hier worden Roomsche karakters ge vormd, Flauwe christenen worden er tot vurige apostelen gemaakt. Z. Eerw. schetst de ondervindingen als priester, hoe velen zijn teruggekomen tot het geloof door de retraite. Nadat het zangkoor „Sl. Agnes", onder leiding van mejuffrouw Wille, dat ook voor den aanvang zeer verdienstelijk eenige Kerst- en andert liederen had gezongen, ook nu eenige nummers ten beste had ge geven, g-jig Z. Eerw. over tot het 2e deel van zijn lezing. Ons bestaan is dus twee-dee5ig: Vanaf ge boorte tot den dood en na den dood tot in de eeuwigheid. Het gaat nu juist om ons eeuwige leven, waarvoor wij hier zijn. De zorg voor de eeuwigheid staat dus ver boven alle andere zorgen van het dage- lijksch leven. Ook al zijn die zorgen nog zoo groot. De overtuiging, dat de eeuwigheids gedachte nop ver staat boven het tijdelijke, is, wat men in de drie dagen der retraite, bijbrengt. Z. Eerw. vertelt dan hoe het er in het retraitehuis toe gaat. Zou ik dan bij wijze van slot moge aan sporen tot het volgen van een retraite? vraagt spr, Z. H. de Paus geeft ons het voorbeeld, als Hij in de eerstfc week van December retraite houdt? Men sluite zich bijeen tot een retraiten- elub, om zoo verzekerd te zijn dat men er komt. Als er een club is, heeft men daar mede de kans velen tot deelname aan te sporen. Z. Eerw. zet plannen uiteen, om tenslotte de gelegenheid open te s'ellen zich .reeds thans als lid op te geven.. Uit het ap plaus na deze kernachtige opwekking en het dankwoord van de presidente bleek wel, dat de rede bij de aanwezige dames inge slagen was, maar meer nog bleek het suc ces, toen na afloop een groot aantal leden zich als lid van een te vormen retraiten- fonds opgaven. Voor hen, en degenen, die zich alsnog opgeven bii de secretaresse, mej, A. Peperkorn, Kerklaan 115, zal spoedig een vergadering bijeengeroepen worden. Met 'n dankwoord voor de goede opkomst en den Christelijken groet, sloot de presi dente deze leerzame en naar verwacht mag wo-de-, heilzame vergadering. Gemeenteraad. Een openbare verga dering van den Raad der gemeente Bloemen- daal wordt gehouden Donderdag 19 Januari 1928 te 2 uur n.m. op het Raadhuis te Over- veen. De Agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken 2. Aangaan van een nieuw straatverlichtingscontract met het P.E.N.3. Verzoek om schadeloosstelling (waterbedrijf) in verband met de annexatie; 4. Overname en aanleg van wegen op Groot- Bentveld 5. Aanvrage crediet voor vergroo ting openbare schooi aan den Vijverweg 6. Vaststelling kohier rioolaansluitingen 1927 7. Vaststelling suppletoir kohier hondenbe- asting 1927 8. Verleening afschrijvingen op de hondenbelasting 9. Bijdrage spoorweg halte Zandvoortschelaan 10. Ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. Ge vonden voorwerpen. Terug te beko men'bij: Dollé, Klaverstraat 5 Haarlem, een bruine hondenhalsband en een grijze hand schoen; H, Niesman Adr. Sloopplein 19 OverVeen, twee ba len; Sweijen, Delftstraat 4 rood Haarlem, een bal; J, Koster, Klever laan 121 Bloemendaal, een blauwe werk- schort; de Jong, Zandvoorterweg 27 Aerden- hout. een nikkel muntstukje; A, v. d. Ham, Bloemendaalscheweg 22 Bloemendaal, een verm. gouden sierspeld: C. Thöne, Kelk plein 19 Bloemendaal, een rozenkrans; Dick- mann Kleveiparkweg 94 Haarlem, een brui ne motorhandschoen; G, Zwarteveen; Lage Duin en Darischeweg 15 Bloemendaal,een wollen damesmanteltje; J. v. Deursen, v, Haemstedeplein 29 Heemstede, een moer- sleutel; v: Ipereh Zandvoorterweg 147 Aer- denhout, een verm. gouden damesring met twee steentjes; H, Müllér, Korte Kleverlaan 26 Bloemendaal een grijze herdershond; Politiepost Aerdenhout, een vulpotlood; aan het bur. van politie te Overveen een wollen handschoen, een sleutel, waaraan een stuk ijzer; een veitn. zilveren beursje, een wollen muts. Burgerlijk Stand, Bevallen: A. M, Hek- kerKokkelkoren, z. I. OosterhofBrok z. Ondertrouwd: W. J. Guepin en E. J. de Stoppelaar. Overleden: D. Gerritse, 89 jaar, J. B. Kohlschein, 81 jaar. Th, Lagerman, 69 jr. R. K. „De OPENING NIEUWE ZAAK ALBERT HEIJN TE HEEMSTEDE. Deze week is de gemeente Heemstede een belangrijke aanwinst rijker geworden. De bekende firma Albert Heijn toch, met haar meer dan 100 filialen door geheel Ne derland, opende n.l. ook hier ter stede Donderdag j.l. een Kruidenierswinkel, in de Raadhuisstraat 14, Tel. 28538. Reeds lang voor de vastgestelde opening was belangstelling van het publiek groot en toen eindelijk de deuren open gingen, om de eerste klanten te ontvangen, bleek dui delijk, dat de naam Albert Heijn bij onze huisvrouwen geen onbekende is. En dat de firma Albert Heijn ook te Heemstede hare uitstekende reputatie ten volle heeft willen handhaven, blijkt reeds dadelijk bij het betreden der winkel. De heldere, frissche tegenbekleeding, de aangename beschildering, de keurige, stof vrije vitrines en de rijke, feestelijke verlich ting, kortom de geheele inrichting getuigen het ernstig streven der Directie, om aan de strengste eischen van zindelijkheid en hygiëne te voldoen. Naast bewondering voor de inrichting, ging de belangstelling van het publiek ech ter niet minder uit naar de keur van aan lokkelijk uitgestelde artikelen, die, naar wij vernemen, groolendeels in eigen fabrieken worden vervaardigd of bewerkt. Zoo deelde men ons mede, dat te Zaan dam uitgebreide Koek-, Suikerwerk- en Chocoladefabrieken worden geëxploiteerd, uitsluitend werkende voor den verkoop in eigen filialen, dat men eigen wijnkelders heeft, waar de direct uit de productielan den geïmporteerde wijnen op flesch worden gebotteld, eigen koffiebranderij en theehan del, die mede tot de grootste van ons land behooren, «en kaasafdeeling, waarvoor spe ciale inkoopers dagelijks de Nederlandschc markten afreizen, enz. enz., zoodal. hier wel ten volle het systeem „direct van producent tot consument" in toepassing wordt ge bracht. Hoezeer dit principe ook op de prijsrege ling van invloed is, bewezen <tns de wat verbaasde uitroepen der dames, als zij de prijzen der verschillende artikelen zagen, en mogen wij hun oordeel, als zijnde zeef des kundig, zeker wel als maatgevend be schouwen. Gezien de drukte, die tot in de avonduren voortduurde, hebben wij de overtuiging, dat de Directie, die als steeds voor een verras sing voor de nieuwe klanten had gezorgd, alleszins tevreden over dezen openingsdag zal zijn. Schietvereeniging Graaf Florls V. De volgende schietdagen zijn vastgesteld: Don derdag 26 Jan., 9 Febr., 16 Febr., 1 Maart, 15 Maart 5 April dus niet op Zaterdag. Eventueele ingelaste schietdagen worden bekend gemaakt in het schietgebouw. In de eerste ronde Haarl. competitie behaalde het lste vijftal 923 punten en het tweede 842, Middenstandsvereeniging Hanze". Zooals reeds tevoren aangekondigd was, is gistermorgen in de kloosterkerk te IJm.- Oost te 7 uur een H. Mis opgedragen voor de leden van bovenvermelde vereeniging, waaronder een generale H. Communie. Gisterenavond had in bet.Patronaatsgebouw te IJmuiden-Cost een feestelijke bijeen komst plaats voor dë leden. Tevens waren hierbij uitgenoodigd alle R. K. Midden standers van Groot IJmuiden. Voor dezen avond had het bestuur de medewerking gevraagd an de Humoristen Helleman en Laman uit Leiden, terwijl de muziek was opgedragen aan de firma Boeree te Haarlem. Te half acht opende de Voorzitter, de heer Stevens, de feestvergadering met den Chr. Groet en heette allen van harte welkom. Het zal u bekend zijn, aldus spr., dat het bestuu.r voor korten tijd een vergadering te IJmuiden heeft gehouden. Heeft men geen groot succes gehad, toch deed het spr. ge noegen daar acht nieuwe leden te hebben kunnen inschrijven. Spreker wil binnenkort wederom een propagandavergadering uit schrijven te IJmuiden, om zoodoende alle R. K. Middenstanders van Groot-IJmuiden samen te brengen in één R. K. Middenstands- vgreeniging „de Hanze". Al bestaat de Hanze afdeeling nog zeer kort, toch heeft zij reeds eenig werk verricht door zich aan te sluiten bij de R. K. Centrale te Haarlem. Ook is zij aangesloten bij een solide Glasverzekering, terwijl het bestuur zal trachten spoedig aangesloten te zijn bij een goede Brandverzekering. Hieruit blijkt, dat het bestuur steeds er op uit is voor haar leden te doen wat mogelijk is. Ten slotte wenscht Spr. allen een genoegelijken avond; waarna door allenhet Hanze-iied uit volle borst werd gezongen. Door een kleine wijziging in het feest programma aan te brengen, werd nu eerst het woord gegeven aan den Geestelijken Adviseur, P. Alexander. Zijn Eerw. heette allen van harte welkom en sprak als volgt Daar ik op het oogenblik een feestzaal zie met vroolijke Hanze-gasten, daar zou na tuurlijk een jolige toast op zijn plaats zijn. We zien om ons heen het organisatie leven van de vak- en standsorganisaties het ledental wordt opgevoerd men wikt en weegt en men heeft succes. Wat is toch het geheim Het woord van Paus Leo XIII, dat de spoorslag werd tot heerlijke daden. Zijn Eerw. spoort allen aan eveneens dit woord ter harte te nemen. Hebben de jaren die achter ons liggen, niet genoeg getoond dat de zakenmenschen en neringdoenden als één man moeten staan daar, waar het Staatssocialisme de schakels tusschen Con sument en Producent tracht weg te werken Wil ook nu niet menigeen directe levering van fabrikant aan afnemer Het is thans te danken aan de georgani seerde Middenstanders, dat er eenMidden- standsbank bestaat, die de regeering van advies dient bij de uitvaardiging derWetten. Vervolgens wil spreker wijzen op den plicht jegens God en Kerk. Als Roomsche mannen moet gij staan op den grondslag van het Solidarisme, d.w.z. ge moet één zijn in uw Roomsche beginselen en in uwe veree niging. Deze feestvergadering moge uw saam- hoorigheid weer beter demonstreeren. Uw stands-bewustzijn leve weder op. Moge het vergaderen in den vervolge daarvan het be wijs zijn. Laat mij dan als slot van mijn reae op deze feestvergadering dezen welgemeen den wensch uitspreken Geve de goede God door de voorspraak van den H. Antonius, de beschermheilige onzer vereeniging, dat THERMOGENE TEGEN Dooien van 75 en 45 oen* ElSCllT H0LLANDSCHE VERPAKKING litie rees 't vermoeden, dat de diefstal was gepleegd door twee personen, die per mo torfiets naar hier waren, gekomen. De ver denking viel op zekeren B.. iemand die te Amsterdam in een woonwagen verblijf hield en zich o.a, schuldig had gemaakt aan den overval bij de Boaz-Bank te Bussum. Deze B. is te Den Haag aangehouden, tegelijk met esn zekeren R., waar zij beiden verdacht worden met behulp van een motor strafbare feiten te hebben gepleegd. Na door dn commissaris van politie alhier te zijn verhoord, is R. wederom op vrije voeten gesteld, terwijl B. naar Amsterdam, is overgebracht, alwaar hij nog twee maan den hechtenis te goed heeft, terzake weder- spannigheid. De eerste beugvisch aan de markt, Hedenochtend is de eerste beügvisch in het seizoen, aan de markt gebracht, door de stoombeugers Vlaardingen 85, 86 en 690. Laatstgenoemd vaartuig voerde 800 levende schelvisschen aan. Het vorig jaar kwam op 18 Januari de eerste stoombeugers aan. Zandvoortsche politiek. Naar wij ver nemen heeft de, volkspartij de samenwer king in d enraad met de linksche fractie op gezegd, zulks in verband met het niet nako men van afspraken. Dit schijnt in verband te staan met de verwerping van het voor stel om alhier een lunapark te houden. Het voornemen van de volkspartij is om Zaterdag a.s. een protest-vergadering te houden teg enhet en het luna park nog te doen doorgaan. Burg. stand van 612 Jan. 1928, Ge boren: Dick z. v. H. J, Peper en H. C. Drie- huyzen; Maraia Helena, d. v. J. Koning en M. Koning; Augustinus Antonius Baptist, z. v_. C. A. Allebes en A. J, Vallegia; Arie, z. v. C. Paap en M. Keur: Hilly Maria, d. v. J, M. Baalbergen en A. M. de Graauw, Ondertrouwd: J. Zwemmer en F. Hofmann Overleden: N. Koppelman, oud 2 jaren, E. Kuiper, echtgen. van A. Keur, oud 41 jaren; L. Wüst, oud 91 jaren. Tooneeluitvoering, Zondagavond werd onder veel belangstelling door de Tooneel vereeniging „St. Gerardus Majella" in het R.K. Vereenigingsgebouw het tooneelstuk „Contrasten" opgevoerd. Na opening door den WeEerw. Heer Ka pelaan Hofstede werd het stuk zeer vlot en verdienstelijk, onder leiding van den heer A. Vloeiman, éesDeeld. Een woord van lof komt dan ook aan al le spelers toe. De rollen waren goed ingestudeerd en werden buitengewoon vertolkt. De avond werd opgeluisterd door het muziekgezelschap van den heer C, Botte lier, dat zeer verdienstelijk musiceerde. Na dankwoord van den ZeerEerw. Heer Pastoor bleef men nog eenigen tijd gezel lig samen. Concert. De gemengde zangveröeniging „Vox Humana", directeur de heer Joh. Brands, geeft op Dinsdag 17 Januari in „Zomerlust' een concert voor eereleden en donateurs. Medewerking wordt verleend door Mej. Betty Dijkstra, concertzangeres te Haar lem, en de heer W. van Greuningen, cel list te 's-Gravenhage. Verlating.-De prijzen voor de verloting ten bate der R.K, Leesbibliotheek zijn aangekocht en liggen ter bezichtiging in de étalage van den heer M. C. Maarschalk, auto- en fijwielreperateur, alhier. Burg, stand, Ondertrouwd; G. H, Nieuwen- weg en B. G. de Vties. Geboren: z. van T. M, Pronk-Vinke_ wonende te Velsen; d. van E, Peelen-Tim- mer, z. van E, v. d, Wel-Steevens; z. van J, Wernke.de Haan; d. van A. M, Huijg-Jak. Overleden: P, B. M. Hofmeester, 50 j., gehuwd met J, Duin; J. P. A. Hendrix, 73 j., gehuwd met F, W. Hoeting, overl. te Haarlem. D, Gerritse, 90 jaar, wednr, val M, S. Cats, De belooning van den haven- en markt meester. B. en W. stellen den raad voor de jaarwedde voor den haven- en marktmeester met ingang van den datum, waarop in de vacature definitief wordt voorzien, te bepalen op 2500, met 5 oen- jaarlijksch verhoogingen van 100 tot 3000. Zij deelen nlog mede, dat zoodra de finitief in de bestaande vacature is voor zien zal worden overwogen, in hoeverre het wenschelijk is, de verschillende heffin gen van haven-, kade- en marktgeld te herzien. Verkoop grond. B. en W, stellen voor aan H Keuris, tegen den prijs van 5,25 per M2 te verkoopen, het gedeelte bouw terrein, ter grootte van ongeveer 2092 M.2, liggende op den hoek van den Zeeweg en de Lijsterlaan. Wegenverandering. De Doodweg of Nieuwe Weg eeB verbinding tusschen den Rijksstraatweg en de Margrietenlaan, wordt afgegraven Deze weg is thans een hooge dijk tusschen afgegraven Bloem bollenland, een overblijfsel van het steeds meer en meer verdwijnende duinland. Als dijk heef de weg geen waarde of reden van voortbestaan en is door den hoo- gen oprit lastjg voor de aangelanden. Een schaduwzijde is zeker, dat hel mooie over- de herleefde afdeeling moge groeien en I zicht in de diepte bij het bloeien der vel- bloeien tot heil der middenstanders zelf, tot meerdere eer en glorie van God, tot bloei van Kerk, Vaderland en huisgezin, (applaus). Na dit officieele gedeelte werden de hu moristen Helleman en Laman in de gelegen heid gesteld, hun zang- en voordrachtnum mers te geven. De firma Boeree zorgde voor het muzikale gedeelte, zoodat er een gezellige stemming heerschte. Na de pauze, toen nog eenige duet- en humoristische nummers waren voorgedragen, werd er nog een ver loting gehouden met een groot aantal fraaie prijzen. Aan het slot dankte de voorzitter allen die mede hadden gewerkt om dezen avond Zoo schitterend te doen slagen, en sloot het feest met den Chrsitelijken groet. Uitbreiding koel-industrie. Naar wij ver nemen, zal de ijsfabriek „Groenland" uitge breid worden. De bedoeling is thans ook aan deze ijsfabriek een koelhuis te verbinden. Een goed vangst door de politie, Op^ 10 Dec. j,l, werd bij den bakker R., te IJmuiden-Oost de winkellade gelicht en het daarin aanwezige geld gestolen. Bi; de po- den verdwijnt. Voor doorgaand verkeer is de weg tot 7 Maart afgesloten. Hieronder volgt een korte toelichting tot het van Heutsz-monument van den archi tect W. M. Dudok en den beeldhouwer H. A- van den Eijnde, onzen bekenden stadge noot: De situatie van het monument, te stich ten op het kruispunt van verkeerswegen, heeft grooten invloed op den vorm uitge oefend; het monument moet indruk maken op de vele voorbijgangers; het moet ook spreken tot hen, die, zich geen tijd schen ken tot diepere, aandachtige beschouwing. Het moet dus duidlelijik, overtuigend, preg nant van<Vorm zijn. Verdere bijzondere aanduidingen der situatie (zooals de ongelijke waarde der verschillende verkeerswegen, de mogelijk heid tot rustiger beschouwing van uit be paalde trottoirverbreedïngeh) aanduidin gen welke dên beschouwer der betreffende teekening aanstondls duidelijk moeten zijn, gaven aanleiding tot een asymtrische op lossing, De architectuur is daarbij gericht op krachtige massawerking, op evenwicht voornaamste wegrichting en die van het monument den besluitenden verticalen wand vormen. Op een lager plan staat voor hem een groep, welke symboliseert zijn streven tot vereenigen: tot het brengen van eenheid; een groep van drie inlandsche figuren, schrijdend naast elkander, gelijk gericht, schouder aan schouder. Uit deze eenheid spruit de welvaart voort; in een machtig horizontaal bouwblok, dat uitbun dig naar voren dringt, is een feestelijke welvaartsgroep als relief tot uitdrukking gebracht, culmineerend in een machtigen olifant, die ook de architectuur bondig be- lijnt en tevens beëindigt. Het is den ontwerpers weliswaar bekend dat de olifant geen typisch dier is in ons Indië, en dat in dit opzicht karbouwen meer aangewezen zijn (welke trouwens in het relief voorkomen), maar de bij uitstek decoratieve olifant mag naar hun meening ongetwijfeld toepassing vinden als centrale figuur in een feestelijke Oostersche groep, welke niet in de eerste plaats een realisti sche, maar veel meer een symbolische be- teekenis heeft. In zeer duidelijk, nochtans decoratief op schrift is op het voorvlak van den hoogen sluitwand van het monument naam en rang gesteld) van hem te wiens eer het zal wor den opgericht; in kleiner onderschrift volgt de korte karakteriseering van den aard en het resultaat van zijn werk, volgens de ver strekte bewoordingen. Deze sluitwand wordt bekroond door een tamelijk vlak gehouden relief, hetwelk het baanbrekend en organi satorisch karakter van dien arbeid! symbo liseert. Vertalingen van het opschrift in de Ja- vaansche en maleische talen vormen, als letterversiering, voldoende ornament om de stille vlakken van het werk te verleven digen. Concerten in de proviftcie. Door de burgemeesters en plaatselijke comité's zijn besprekingen gevoerd met het bestuur der H. O. V. die er toe hebben ge leid, dat thans concerten zijn vastgesteld in het begin van Februari a.s. Deze worden gegeven te Aalsmeer, Hoorn en Purmerend op 3, 7 en 8 Februari. Door "een onderneming van autobuslij nen, die verbinding onderhoudt tusschen Haarem en ten Noorden gelegen plaatsen, is een adres aan den Raad t der gemeente Haarlem gezonden, waarin de ondergetee- kende, G. Schoone, directeur der N. V. Autobus Exploitatie „Stormvogels" te IJmui den, verzoekt, nu hem uit de courantenbe richten is gebleken, dat de onderhandelin gen tusschen het gemeentebestuur en de N. Z. H, T. M. zijn afgebroken, naar de ex ploratie van de Autobuslijnen in Haarlem te mogen mededingen. Naar wij verder vernemen moet het in de bedoeling liggen van de ondernemers der reeds bestaande autobuslijnen ten Noorden van Haarlem, om, bij eventueele gunning; de exploitatie met nieuwe bussen te beginnen, die uiterst geschikt zouden zijn voor het vervoer ter plaatse. Tevens zouden zij de beschikking hebben over een groote garage hier ter stede en zoowel voor de tarieven als de arbeidsvoorwaar den van het pesoneel, in overleg met B. en W., een behoorlijke regeling treffen. Ook wat betreft het storten van een waar. borgsom aan de gemeente, zou deze N.Va die over voldoende kapitaal beschikking krijgt, geheel aan hare verplichtingen kunnen vol doen. Een adres van de werknemers Ook van werknemerszijde, heeft men het voornemen om een adres aan den Raad der Gemeente Haarlem te zenden, ter zake het verstrekken van de concessies. Het js, aldus deelde men ons mede, voor de werknemers van het grootst belang, dat deze concessie gegeven wordt aan een onderneming, die naast behoorlijke arbeidsvoorwaarden, ook een redelijke arbeidstijd heeft ingvoerd, waarmede hij vooral bij het verkeer binnen ter. gemeente als Haarlem, mee zijn vele rauwe straten en grachten, de ve|iigheid gebaat zal zijn. Dat hier ook het algemeen belang nauw verband mede hdudt, bewijst wel de actie van een aantal ingezetenen der gemeente Lisse terzake de lange arbeidstijd der chauffeurs van de Brockway Maatschappij, welke men ook daar zelfs, met de breedcre verkeerswegen, zoo'n groot gevaar voor de veiligheid acht. Ten slotte ontvingen wij nog de mede deeling dat de afdeeling Haarlem van de Ned. Unie van Chauffeurs .en overig Auto- mobielpersoneel. aangesloten bij den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, bin nen enkele dage een nachtvergadering zal houden ter bespreking van deze aangele genheid Uit dit alles blijkt dus wel, dat het vraagstuk binnenkort op het Prinsen hof behandeld zal worden, de algemeene belangstelling heeft. In de Zaterdagmorgen gehoudSh algemeene vergadering van aandeelhouders der Alg. Noord-Holl. Mij van Levensverzekering werden de statuten wijzigingen, in verband met het overlijden van den Directeur de heer Joh, de Jong voorgesteld, aangenomen. met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. De heer G. de Jong, directeur van de ou- derwiisschoot voor de binnenvaart zegde toe, dat het bestuur het houden van een pe titionnement zal overwegen. NOORD-SCHARWOUDE. 16 Jan. 1928. 14600 K. G- Uien 13—14.30; Grove Uien 12.60—13,30; Drielingen 12-70— 13.30; (mep. 4.—); 1050 K. G. Peen 6.40; 66400 K. G, roode Kool f 11.8015.50; doorschot 11—13.60; 25400 K. G. gele kool 7.60—9.80; doorschot 6.508.10; 48400 K. G. Deensche witte kool 3.604.80; doorschot 3.103.80. ALKMAAR. Alkmaarsche veemarkt. 37 vette koeien 210400; 7 vette kalveren 80—130; per pond 1.40—1.70; 41 nuch tere kalveren 420; 890 vette varkens 0.580.63; Zouters f 0.480.53. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Jan. 30.000 K. G. roode Kool 11.20—15.50; 2de soort 9.50—14.50; 49600 K. G. gele kool f 5.80—10.80; 2de soort 4.50—9.20; 8500 K. K. uien 12.30—14.80; Drielingen 12.10 —12.20; 31000 K. G. Deensche witte kool 3.90—5.IQ; 1800 K. G. peen 6.60; 1600 K.G. ramanas 1.202.10. AMSTERDAM, 14 Januari. Gister avond heeft de heer Eduard Polak, oud-wet houder van onderwijs te Amsterdam in een vergadering bijeengeroepen, door een co mité uit de binnenschippers in samenwer king met het onderwijsfonds voor de bin nenvaart, een rede gehouden voor fret La ger Onderwijs aan schipperskinderen. Hij wees er op dat de huidige toestand, dat duizend schipperskinderen geen lager on derwijs kriigen in een beschaafd land niet gehandhaafd kan worden Er zijn moeilijkhe den te overwinnen, doih onmiddellijk bereik baar is, dat er schippersscholen in ons land komen, waarop de schipperskinderen tijdens de ligdagen onderwijs kunnen ontvangen en in de verhcüdiPg"Wn "horizontale en verti- dat schippers, die zulks wenschen hun kin- cale bouwmassa's, welke van verschillende deren twee jaren aan den wal plaatsen. In gezichtspunten een onderhoudend), steeds wisselend ruimtelijk beeld met een sterk sprekend silhouet vormen. In dezen architecturalen opzet krijgt de beeldhouwkunst direct reeds door de plaats der verschillende figuren en voorstellingen haar iieëele beteekenls. Hoog riist de fi guur van Van Heutsz op uit de bouwmas sa's, welke loodrecht gesteld zijn op de dien bij de autoriteiten met kracht wordt aangedrongen, zal de regeering niet langer ktmnen wachten de noodige maatregelen te nemen. Er is thans genoeg gesproken; het wordt tijd, dat er wat gedaan wordt. Aan het slot -van zijn rede gaf hij in overweging een petitionnement oftder de sthippers te houden, al ontkende hij wel dat dit in ver band met het varende zijn der schippers Voor den inhoud van deze rubriek stelt d« Redactie zich niet aansprakelijk. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Uit het jaarverslag van de afd. Haarlem en Omstreken van bovengenoemde vereeni ging blijkt, dat in 1927 gehouden zijn 8 ver gaderingen met een lezing of bijdragen van leden en 19 excursie's, terwijl het bestuur plaatselijke actie voert tot behoud van na tuurschoon. Dit alles is mogelijk, omdat 200 bewoners van Haarlem en Omstreken het doel van de vereeniging steunen met hun contributie van 3 en daarvoor, behalve de genoemde lezingen en excursie's het maand blad „Natura" ontvangen. Het bestuur zou in 1928 gaarne nog meer doen dan in 1927, doch daarvoor is noodig: meer geld, meer contributie, dus meer le den. Het bestuur werkt hiermede het Haar- lemsche publiek op zich als lid op te geven bij een van de onderstaande adressen, al waar ook mondelinge inlichtingen te ver krijgen zijn over doel en werkwijze van de afdeeling. MEJ. D. VAN DER PLAATS, Rusterburgerweg 6, Bloemendaal, Tel. 22450. MEJ. A. ROES, Heerenweg 15, Heemstede, Tel. 28131. MEJ. J. GEYL, Koninginneweg 61, Haarlem. J. P. STRIJBOS, Bentvelderweg, Bentveld. C. SIPKES, Zijlweg 194, Overveen- Haarlem. Tel. 13406. H. BOTING, Tugelastraat 9, Scho tenHaarlem. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 16 JANUARL Slotkcicrsen 2aterdag Staatsleningen, 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 454 Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D 454% N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank - Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee HolL Kunstzijde Gude Philips Industr. Buitenland. Anaconda Li. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Mijnbouw. Boeton Mijnb Redjang Lebong Petrolenm. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau VL C. O. Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine preL Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacitic Wabasb 16 10 I18/; Prolongatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2