Buitenlandsch Nieuws. feuilleton. RADIO-OMROEP. DE GESTOLEN GOUDMIJN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Maandag 16 Januari 1928 s» Hei anti-oorlogsverdrag. Aardschokken in België. Het Pan-Amerikaansche Congres. GEM. BUIT. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. BOEKBEOORDEELING. Het antwoord van Kellog. Omtrent den gepubliceerden tekst van het Amerikaansche antwoord inzake het antLoorlogverdrag, wordt gezegd, dat de beide regeeringen nog ver van elkaar staan, Ten aanzien van de procedure wilde Frankrijk beginnen den tekst op te stellen en te teekenen, waarbij dan later andere landen zich zouden kunnen aansluiten. Washington echter wilde hiervan niet weten, omdat aldus beide landen gebonden zbuden blijven, ook wanneer anderen niet mee doen, en prefereert daarom net terstond openen van de algemeene discussie en later gelijktijdige onderteekening. Wat den inhoud betreft, blijft men te Parijs vasthouden aan de formule van den aan valsoorlog en spreekt de hoop uit, dat Kellogg de noodzakelijkheid van de beper_ king ook zal inzien. Het lijkt weinig waar schijnlijk, schrijft niet zonder ironie de „Petit Parisien", dat de Ver. Staten zich zouden willen binden door teksten, die hun zelf alle krachtsgebruik zouden ont zeggen, niet alleen in gevallen als die, welke hun recente interventies in Mexico en Nicaragua hebben gemotiveerd, maar zelfs in geval van schending van de Monroe-leer, die hun zoo ter harte gaat. Men verdedigt daarom de formule-Briand, beantwoorden de aan die, welke is aanvaard door de 47 naties, te Genève vertegenwoordigd. Duitsche politici te Parijs. Sedert eenige dagen vertoeven twee be kende Duitsche politici te Parijs: de heer Koch-Weser, voorzitter der Democratische Partij, en oud-kanse.lier Wirth. Beiden zijn reeds door Poincaré en Briand ontvangen. In het onderhoud, dat Poincaré met Koch heeft gehad, heeft de Fransche minister president verklaard, groote belangstelling te hebben voor de economische entente tus- schen Europeesche landen. Hij uitte zijn sympathie voor het tweede pan-Europeesche congres, dat in November van dit jaar te Parijs zal worden gehouden. Fransche leeningen in de V. S. PARIJS, 15 Jan. (V- DJ Naar de „Infor mation" meldt, heeft de regeering der Ver- eenigde Staten het verbod voor het uitge ven van Fransche industrieele leeningen in Amerika opgeheven. Dit verbod gold voor alle industrieele leeningen van landen, die hun oorlogsschul den met de Vereenigde Staten nog niet ge regeld hadden. Moord en zelfmoord van een raads heer bij het gerechtshof. MÜNCHEN, 14 Jan. (V. D.) De raadsheer bij het gerechtshof te Mündhen, Otto Kru- mer, loste hedenochtend zonder eenige re den een schot op zijn te bed liggende zoon, een vierde jaarsstudent. Hierna pleegde hij zelfmoord door zich meerdere kogels door de slaap te jagen .De zoon werd in zwaar gewonden toestand in het ziekenhuis ge bracht. Men vreest voor zijn leven. Dr. Marx 65 jaar. Rijkskanselier dr. Marx werd gisteren 65 jaar. Gisteren reeds heeft rijkspresident von Hindenburg hem persoonlijk op de rijks kanselarij gelukgewenscht. Het observatorium, te Ukkel, heeft Zater. dagnacht 0 u. 17 min. 54 sec. een aardschok waargenomen. Deze schok werd met name gevoeld in het Oosten van de provincie Luik, in het dal van de Vesder en in het Noorden van de provincie Luxemburg, in Condroz en Famenne en in de streek van Houyet en Grupont. Er werd een tweede schok gevoeld tusschen 3 en 4 uur 's mor gens. Het verschijnsel werd eveneens waar genomen in de omstreken van Brussel, te Schaerbeek, Hal en Genval. Er wordt geen melding gemaakt van groot schade en tot dusver zijn er geen slachtoffers. Ook te Aken is een korte, maar vrij hevige aardschok gevoeld. De a.s. Poolsche verkiezingen. De primas van Polen, kardinaal Hlond, die op het cogenblik in Rome verblijf houdt, heeft aan het algemeen secretariaat in Posen een telegram gezonden, waarin aan alle geestelijken van PosenGnesen een candidatuur voor de Sejm en den Senaat verboden wordt Oorspronkelijk gold dit verbod slechts voor den Duitschen domheer Hinke. De Koning van Afghanistan te Rome. BERLIJN, 15 Jan. (V. D.) Naar gemeld .vordt heeft de Koning van Afghanistan den Paus twee groote luchters met gouden or- namen ten en zijn portret reet onderschriit aangeboden. Voor zijn vertrek stelde hij duizend pond ter beschikking van de armen van Rome. Communisten-actie te Kowno. De politie te Kowno is een wijdvertakte organisatie van communisten op het spoor gekomen. Negentien personen werden gearresteerd, waaronder hooggeplaatste ambtenaren van ondernemingen. De leiders der organisatie, w.o. de boek houder der Joodsche Centrale Bank, kun- den eveneens worden gearresteerd. De verbanning van Trotzky en zijn aanhang. De „Volkswille", het rijksorgaan der Duitsche links-communisten, publiceert een direct bericht uit Moskou, dat vermeldt, dat het bevel tot verbanning van de Rus sische oppositie-leiders voor de geheele oppositie is uitgevaardigd en door de staatspolitie met geweld ten uitvoer is ge bracht. Terwijl Zinowjew en zijn aanhangers naar hun verbanningsplaatsen mochten reizen, werden alle anderen onder politie-begelei- ding met geweld weggevoerd. Het bericht dat Trotzky zou hebben ge weigerd om het bevel op te volgen, wordt door het blad bevestigd. Ernstig spoorwegongeluk. Een snel trein loopt op een rangeerende lo comotief. Uit Weenen wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat de sneltrein TriestAgram na bij Wiener-Neustadt in volle vaart op een rangeerende locomotief is geloopen. De beide locomotieven werden geheel vernield en de meeste wagens van den sneltrein beschadigd. Vijf personen werden levensgevaarlijk en zes andere licht ge wond. Bijzonderheden over den aanslag te Skoplje. Er worden nadere bijzonderheden uit Skoplje gemeld over den aanslag op den raadsheer Prelitsj. De daderes, Mara Boelew, joeg zich, op het oogenblik, dat men haar gevangen wilde nemen, een revolverkogel in de hart- streek. Zij werd naar het ziekenhuis ge bracht en daar aan een verhoor onderwor pen, waarbij zij verklaarde, dat zij van het pro-Macedonische comité het bevel had kregen om naar Skoplje te gaan om daar personen te vermoorden, wier namen haar later zouden worden medegedeeld Uit het onderzoek bleek, dat mevrouw Boelew gehuwd was met een officier in ac tieven dienst van het Bulgaarsche leger. De bladen wijzen er op. dat de vermoor de een ambtenaar was met schitterende vooruitzichten. Zeer belangrijke onderzoe kingen waren hem bij het jongste spion- nage-proces te Skoplje toevertrouwd. Mara Boelew heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Prelitsj zelf zou aan zijn wonden zijn overleden. De wapen-smokkelarij. Het besluit van de Hongaarsche regee ring. om aan de Oostenrijksche regeering te verzoeken een gemengde commissie van onderzoek naar Szent-Gotthardt te zenden, wordt in politieke kringen te Boedapest besproken. Als zich niemand als de eigenaar van de wapenzending, die voorloopig slechts is aan gehouden, maar nog niet in beslag is ge nomen, mocht aanmelden, dan zal de Hon gaarsche regeering de zending in beslag nemen en vernietigen. Ingeval zich echter de rechtmatige eigenaar aanmeldt en ach teraf om het verleenen van een doorvoer- vergunning zou vragen, dan zal de regee ring zulks in overweging nemen. Er is niets tegen, dat de Hongaarsche regeering deze vergunning achteraf nog zou verleenen. De gemengde commissi^ zal haar onder zoek op 17 Januari aanvangen. De Amerikaansche vlootbouw. Een aanvullende begrooting. De Amerikaansche onder-staatssecretaris van Marine heeft medegedeeld, dat dit jaar aan het congres zal worden gevraagd een aanvullende begrooting van 725 millioen dolar goed te keuren, daar deze noodig is om een begin te maken met de uitvoering van het vootprogram betreffende den bouw van nieuwe kruisers en hulpvaartuigen. Het Mijn-ongeluk. Allen gered. Uit Bogota wordt gemeld: Alle mijnwer kers, die in de mijn in de buurt van Cali Dinsdag van de buitenwereld werden af gesloten, zijn gered. Nadere bijzonderheden omtrent deze red ding ontbreken. Typhus-epidemie in Marokko. Volgens een telegram uit Agadir worden drastische maatregelen genomen om de typhus-epidemie te bestrijden, die thans in Marokko heerscht. Taroedant is besmet verklaard en de post mag eerst na een spe ciale behandeling de stad verlaten. In Mar- rakesj en Agadir, waar zich ook gevallen van typhus hebben voorgedaan, worden alle zwervers in verzekerde bewaring gesteld, omdat zij in de eerste plaats gevaar vooi besmetting opleveren. Coolidge met gezelschap f9 uit Washing ton naar Keswest (Florida) vertrokken, waar hij zich op een slagschip zal insche pen met Cuba als bestemming voor de ope ning van de Pan Amerikaansche conferentie. De gedelegeerden van 21 republiepen zll- len de conferentie bijwonen, die heden te Havana begint. Volgen» een telegram uit Bogota hebben de gedelegeerden van Columbia instructies ontvangen om neutraal te blijven voor het geval het standpunt der Vereenigde Staten tegenover Nicaragua zou worden besproken. Als de Columbianen neutraal blijven, acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat er veel andere delegaties zullen zijn, diQ zich krach tig zullen verzetten tegen de Pan-Ameri- kaansche politiek der Vereenigde Staten. Echter zou de Argentijnsche delegatie op- dtacht hebben gekregen, om nog eens uiting te geven aan de buitenlandsche politiek van Argentinië ten gun#te van het recht der Amerikaansche volken, om over hun eigen lot en onafhankelijkheid te beschikken. Telegrammen uit Havana melden, dat de politie de hand heeft gelegd op twee Rus sen, die hier kort geleden uit Mexico zijn aangekomen en zouden hebben samenge zworen tot het verwekken van onlusiten bij de aankomst te Havana van president Coolidge. Een bom, die niet ontplofte. Te Managua had een merkwaardig ongeval- plaats. Een bom, welke vanuit een marine vliegtuig viel, drong door een muur van een restaurant, waar een tiental personen hun maaltijd gebruikten. Het veiligheids mechanisme voorkwam echter, dat de bom ontplofte. Samenzwering tegen Presi dent Coolidge, De politie te Havana heeft huiszoekingen verricht in verband met een tegen president Coolidge gesmede samenzwering. Tijdens de reis naar Havana ter bijwoning van het Pan-Amerikaansch congres zal de president der Vereenigde Staten slechts door den ge wonen geheimen politiedienst bewaakt worden, doch te Havana zelf is een groote politiemacht aanwezig. De inwoners zijn ge waarschuwd, tijdens het bezoek van Coo lidge geen vreemdelingen in diens nabijheid te laten komen. De president is gisteren te Havana aangekomen. TWEE MOORDEN IN TWEE DAGEN, In den nacht van 27 op 28 Juni van het vorig jaar werd luitenant-kolonel Jacques Sauvalle, leeraar aan de Hoogere Krijgs school te Parijs, in den express Cherbourg Parijs vermoord. Al spoedig werd de da der gevonden. Hij was na den moord uit den trein gesprongen, echter leelijk komen te vallen en met gebroken arm, een revol ver in de hand, aan den weg gevonden. Hij bleek Follain te heeten, 27 jaar oud te zijn. Geheel ongevraagd bekende hij tevens nog een anderen moord te hebben gepleegd. Follain was secretaris van de vereeniging „La Vieille Commune de Lisieux" en had ter gelegenheid van de voorbereiding van een feestelijkheid 900 francs ontvangen van een firma in het stadje, die op het pro gramma wenschte te adverteeren. Hij had het geld verbrast, en besloot, toen hij re kening en verantwoording moest afleggen, zich door diefstal van 'n nieuw bedrag te verzekeren. Zoo begaf hij zich den 15 Juni naar Caen, nam aan het station aldaar een taxi en liet zich in de richting van Lisieux rijden. Onderweg brak hij de voorruit van den au to, schoot den chauffeur in den nek. De man was onmiddellijk dood; de auto, die zeer langzaam reed, stopte vanzelf- Follain fouilleerde het lijk, vond 600 francs, pam ze weg en keerde daarna naar Lisieux terug. Nooit werd hij als de dader ontmas. kerd. Toen hij de 600 francs wederom had op gemaakt, besloot hij een nieuwen slag te slaan. Hij nam eerst een trein naar Do- zulé, stapte daarna in een trein naar Mé- zidon over, vervolgens reisde hij naar Ser- quigny en nam daar den express Cher bourgParijs. In een eerste klas coupé zat kolonel Sauvalle, Toen de trein in het holst van den nacht Bernay voorbij was gereden loste Follain eensklaps drie schoten op den sluimerenden militair, die na een kort oogenblik van verzet overleed. Daar de trein toevallig zijn vaart verminderde, dacht Follain dat de schoten waren ge. hoord. Hij gunde zich niet den tijd zijn slachtoffer te fouilleeren, maar spr°nS uit de coupé met het bekende gevolg. De eerste zaak, n.l. de moord op den taxi-chauffeur, is voor het Assisenhof te Caen behandeld, Follain werd verdedigd door het Kamerlid Chauvin en mr. Gouget van de Parijsche balie. Na twee dagen van uitvoerige debatten werd Follain toereken, baar verklaard en ter dood veroordeeld. Desondanks zal hij zich nog voor de tweede misdaad moeten verantwoorden. OM ZICHZELF TE BETALEN. Een Parijsch antiquair kocht in den afge- loopen zomer van een jongen man voor 17.000 francs een Hittische tafel uit het As- Syrische tijdperk. Hij toonde zijn aankoop eenigen tijd later aan den conservator van het museum van het Louvre, die er de groote waarde van bevestigde niet alleen, maar het stuk ook herkende als thu's be- hoorend in een museum te Konstantinopet. De antiquair noemde toen den verkooper: een Turk van goede familie en adjunct - conservator van het Oudheidkundig Mu seum te Konstantinopel. De Turksche re- geering werd op de hoogte gebrcht en dien- de een klacht in en de Turk werd gearres teerd en dezer dagen door den rechter van instructie te Parijs gehoord. Hij deelde mee, dat hij, daar de Turksche regeering hem allang zijn salaris niet had uitbetaald en zelfs weigerde door hem gemaakte on kosten voor dienstreizen terug te betalen, zijn hoofd was kwijtgeraakt en zichzelf be. taald had. Bij een huiszoeking had de aan gehoudene uit eigen beweging verscheide ne andere stukken van groote waarde te ruggegeven. DE ARRESTATIE DER FRANSCHE COMMUNISTISCHE KAMERLEDEN. De inhechtenisneming van de communis tische Kamerleden Cachin en Vaillant-Cou- turier is Donderdagmiddag heel kalmpjes in haar werk gegaan. De beide communisten bevonden zich reeds vrij vroeg in het Kamergebouw, en waren reeds binnen toen de heer Chiappe, de prefect van politie, de verschillende po- litie-posten, die voor alle uitgangen ston den opgesteld, ging inspecteeren. Om zeven uur 's avonds pas wees het rumoer in de Kamer er op dat de debat ten geëindigd waren, en de députés zich opmaakten het gebouw te verlaten. Tal van afgevaardigden bespraken druk de jongste anecdote: mevr, Marty, de echtgenoote van den communistischen oud-zeeofficier, had, ten einde de journalisten te weren, op haar huisdeur een papiertje geplakt mtt met de woorden: „De heer André Marty communistisch Kamerlid, heeft sedert eenige dagen de echtelijke woning verlaten. Zijn vrouw zou dengene, die in staat is haar zijn adres te bezorgen, hoogeliik verplicht zijn Het eerst Verliet de markies De Dion de Kamer. De stroom zwol aan en twee aan twee defileerden de leden langs de waak zame politieagenten. Na een kwartier ver schenen „zij" eindelijk: Cachin en Vail- lant-Couturier, omstuwd door hun commu nistische collega's De politiebeambten kre gen ze aanstonds in het oog en verzochten hen mee te gaan. „Leve Cachin, leve Vail- Iant-Couturier", werd er geroepen. Nog een oogenblik had Cachin gelegenheid een jongen man, zijn zoon, te omhelzen, en eenige vrienden de hand te drukken. Daar na bracht een taxi ze naar de Santé-ge- vangenis. Bij hun aankomst werden zij verrast door een sobere versiering hunner cellen met roode kleuren, door enkele getrouwen ver richt. DE CORRUPTIE BIJ DE LEUNAWERKE, De directie der Leunafabrieken publi ceert een verklaring, waarin zij zegt, dat er van een beschuldiging aan het adres van een lid der juridische afdeeling van de directie geen sprake is. Juist is, dat de oro- curatiehouder Schönberger, die niet tot de directie behoort, eenige weken geleden zijn ontslag heeft genomen. Tegen Schönberger is een instructie ge opend in verband met de zaak Schönfeld. Volgens de „Vorwarts" zou dr. Polier (het bovenbedoelde lid der juridische afdee ling) verzocht zijn, naar Ludwigshafen, waar het hoofdkantoor van 't concern is, te komen, ten einde de hoofddirectie rapport uit te brengen over de misdragingen van Schön berger. De door Schönfeld aan de zaak berok kende schade zou volgens de directie in de bladen ernstig worden overdreven en bene den de som van een millioen mark blijven, daar men op de goederen van Schönfeld be slag kan leggen. EEN WOEKERAARSTER. Te Chatham is een uiterst gewetenloozc woekeraarster in handen der politie geval len. Deze woekeraarster, de vrouw van een visscher, een zekere Sarah Anne Newington bracht haar slachtoffers renten in rekening, die afwisselden van 780 tot 1040 percent. Zij leende geld aan in behoeftige omstandighe den verkeerende vrouwen, zonder haar mede te deelen, hoeveel rente zij moesten betalen en dreigde hen daarna, hun echtge noote te zullen vertellen dat zij geld van haar hadden geleend, tenzij zij aan haar eischen voldeden. Vijf vrouwen, die er op deze wijze waren ingevlogen, legden voor den politierechter getuigenis af, waarbij bleek, dat een vrouw, die zeven pond ster ling had geleend, daarvoor vijfenvijftig pond had terugbetaald. Een vrouw verklaarde, dat zij dag en nacht op straat had rondge doold, bevreesd als zij was naar huis terug te keeren omdat zij de goede kleeren van haar man had beleend om datgene terug te betalen wat zij had geleend. De magistraat merkte op, dat men hier te doen had met een woekeraarster, die er zich niet om be kommerde of zij families tot ondergang bracht. Hij veroordeelde haar tot betaling van een boete van twintig pond sterling 240) en de kosten van het geding. TIJDELIJK TOT HET LEVEN TERUGGEROEPEN. De lijkschouwer die te Lambeth het lijk schouwde van den 59-jarigen William Hooker, die bij een operatie overleden was, deed een merkwaardige mededeeling, dal de man door hartmassage twee keer tot hel leven was teruggeroepen. Hij zeide het vol gende: Toen de operatie geschiedde, was de man zoo goed als dood. Met succes werd toen het hart gemasseerd, zoodat de man tot het leven werd teruggebracht. Zoodra hei hart weer klopte, werd den man zuurstof en koolzuur toegediend om de ademhalingsor ganen te prikkelen. Vervolgens ging hel hart opnieuw stilstaan. Direct daarop werd opnieuw massage toegepast en opnieuw werd de man tot het leven teruggeroepen. Het hart werd op deze wonderbaarlijke wijzk een uur lang aan het werk gehouden. Daarna ging het weer stil staan en kon men het niet meer aan den gang krijgen. GILBERT KEITH CHESTERTON. Een journalist over een journalist. Uitgave Romen en Zn., Roermond Gilbert Keith Chesterton is een man op wien een volk trotsch kan zijn. Een groote geest, een kunstenaar van de groote figuur, een schrijver niet een fonkelenden stijl en uitzonderlijke gaven en een maatschappelijk hervormer, die zoozeer kind van zijn tijd is, dat hij de ziekten van zijn tijd ziet en er de medicijn voor zoekt, waardoor hij zijn tijd ver vooruit is. Zijn geest en geesteswerk is als zijn uiterlijke verschijning hij is groot en zwaar en in zijn gestalte afwijkend van het gewone type. In iedere Nederlandsche provinciestad zouden kleine en groote kinde ren lachen om zijn grotesken hoed op de wilde manrenmassa maar als ge drie minuten met hem spreekt, valt zijn kolossale gestalte u niet meer op en ge voelt slechts de vreugde te zijn bij een man met een hoog verstand en een edelen geest, wiens regenende woorden en paradoxen soms bizar schijnen maar integendeel den lezer of hoorder met drie zinnen in stevige logica en origineele argu mentatie de juistheid van zijn stellingen be- toogen. Chesterton heeft iets gemeen met den heilige van Assisië, over wien hij zijn schoon boek schreef hij is bekend en beroemd, velen praten over hem en weinigen lezen hem, hij komt in de mode en Prinziepen- reiters van allen slag willen hem voor hun wagen spannen maar hij blijft Chester ton, zooals St. Franciscus de blijde heilige bleef, die in armoede de ware levenskunst beleed en God diende. DINSDAG 17 JANUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35—2.00 Lunchmuziek door het Radio-trio. 3.004.00 Knip cursus. 5.307.15 Dinermuziek door het Omroep orkest. Mevr. A. de Nocker-Gardenier sopraan. 7.15— 7.45 Engelsche les. 7.45 Politieber. 8.109.0a Lezing door Herman de Man Over landelijke letter kunde. 9.00 Causerie van Mevr. Schaake-Ver kozen De cursus in leerbewerking. 9»10 Concert.Annie Vee- nenbos mezzo sopraan. Bella Hopman viool. Alice Hop man piano. 10.00 Persber. 10.3012.00 Gramo- foonmuziek. (NOV). HUIZEN 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 KRO* Lunchmuziek door het Trio Winkels. 5-306.30 KRO. Dinermuziek. 6.307.00 Esperanto-les. 7.00 7.30 Engelsch voor beginners. 7.308.00 Cursus Kerklatijn. 8.00 KRO. Concert in Roermond. St. Alphonsuskoor v. d. kapel in 't Zand. Gem. Koor van de R. K. onderwijzeressen. Klein Koor v. d. Kon. Zang ver. „Roermond's Mannenkoor". Mej. Timmermans sopraan. L. Capiau tenor. W. H. Schulpen clarinet. Gn Schuren tuba. J. Kömer declamatie. L. J. Loos Cssrn Rector Kapel in 't Zand. Rede van L. J. Loos Het oudo ste Genadeoord van Nederland „O. L. Vrouw in 't Zand— DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Da. ventrykwartet en 't London Ensemble kwintet met s-a (sopraan bariton viool). 2.50 Muziekles. 3.35 M41 ziek. 3.40 Fransche les. 4-10 Concert. 4.20 -* Orkestconcert. 4.35 Causerie. 4-50 OrkestconcerLu- 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 GramofooA muziek. 7.20 Causerie. 7-35 Piano-préludes i Chopin. 7.45 Causerie. 8.20—8.50 Mr. Robertson Has farming a future? 8.50 Pianoconcert door M: Cole. 9.20 Nieuwsber. 9-35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.00 Kamermuziek. M. Hilliard so praan. R. Garbousova cello. F. Kindler piano. 11.05— 12.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. ic.50~11.oo Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4-005.00- Orkestconcert. 8.5011.20 2e deel «Les Miserables" en „Koning David" oratorium. LANGENBERG 469 M. 12.25—1.50 prkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 6.50 „Die Königskinder" sprookjesopera in 3 acten van Huinperdinck. 9.50— 10.20 Wielerwedstrijden. KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN) 12.50 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.20 Jazz' enwals. 8.20 Sprookjesmuziek door het radio-órkest. 9.20 Sluiten. HAMBURG 395 M. 3.35 Vocaal en orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. Norag-orkest en Melrose-band. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.05—10.35 Dansmuziek. Deze waarlijk cosmopolitische Brit en strijdbare bekeerling verdient dat een boek over zijn werk en levensgang wordt geschre ven. Willem Nieuwenhuis heeft dat boek geschreven en wij stellen ons voor dat hij het met liefde deed. Want Chesterton is een man om vurig en oprecht te bewonderen en lief te hebben, en het moet een hoog genieten zijn het werk van Chesterton na lezing, te bestudeeren en in de rijping der ideëen in de opeenvolgende boeken den weg te reconstru- eeren dien Chesterton gegaan is om te komen waar hij gekomen is. „Wat Feber deed voor v. Eeden, zou ik willen doen voor Chesterton nu hij de gulden hoogte beklommen heeft, wil ik terug zien op den weg, dien hij aflegde," schrijft Nieuwen huis in de Inleiding. Hij belooft dus de psychologische ontwikkeling van Chester ton na te gaan en aan de hand van zijn boeken en journalistiek werk de invloeden en fac toren terug te vinden, die Ch. gedreven hebben in de richting, welke hij tenslotte koos. Natuurlijk verwacht men dan allereerst een diepgaande bespreking van Chesterton's „Catholic Church and Conversion", waarin hij zelf verhaalt hoe zijn houding ten aanzien van Kerk en samenleving gegroeid is. Nieu wenhuis behandelt dit boek echter niet, zooals hij nog enkele andere werken onbe sproken laat. Een diepe beschouwing van dit boek zou Nieuwenhuis stellig een hoofdstuk hebben ingegeven, dat den lezer inzicht zou schenken in den strijd, dien Chesterton ge voerd moet hebben. Is het menschelijker- wijs beschouwd natuurlijk, dat schoon ge proportioneerde geesten als deze universeele Brit tot de Kerk komen, het is, zeker in zijn geval, belangwekkend en leerzaam te hooren langs welken weg hij er is gekomen. Ofschoon er dus in Nieuwenhuis' boek leemten zijn, die aangevuld moeten worden om een volkomen overzicht en juist begrip te verkrijgen van Chesterton's ontwikke lingsweg, is deze studie meer dan een reeks essays over de werken en godsdienstige en economische inzichten van Engeland's meest bekenden auteur. De volgorde reeds, waarin Nieuwenhuis de verschillende boeken be handelt, wijst daar op.In ieder hoofdstuk vindt de schrijver gelegenheid beschouwingen le horden over veel kwesties en problemen geeft weer hoe Chesterton, blijkens zijn boe ken, over sociale mistoestanden oordeelt en welke geneesmiddelen volgens hem radicale verbeteringen zullen brengen, en graaft in- tusschen de grondslagen van Cb.'s geestelijke bouwwerken open om daaruit te concludee- ren tot de levensbeschouwing, die in stijl en materie tot uiting komt. In 't kort Nieuwen huis heeft het zichzelf gestelde ideaal (Feber v. Eeden te fransponeeren in Nieu wenhuisChesterton) niet geheel, maar voor een grcot deel gerealiseerd. Chesterton is beroemd o.a. om zijn para doxen, die het speelsche, vernuftige, levens krachtige aan zijn stijl geven, tegelijk met een indringenden ernst en strenge betoog kracht, waardoor men zich volkomen aan hem overgeeft. Een enkele maal eente wordt geconstateerd dat de verleidg, waaraan kunstenaars als hij vooral zijn- gesteld, te sterk is hij gebruikt den p„ om den paradox, hij laat zijn pen schitteren in de zon van zijn licht-spattenden stijl, om I zelf te genieten van het licht-spel. In dit boek over hem doet men op enkele plaatsen een i gelijke ontdekking. Wat moet men bijv. den ken van den zin op bladz. 67 over de over bodigheid van het genie En in de zinsnede op bladz. 102 over „Ons Huis" geen knap ge schreven kernachtige uiteenzetting van een verkeerd begrip De fouten, die de critiek hier en daar zal aanwijzen zijn echter slechts kleine doffe plekjes op het facette-rijke kristal van Nieuwenhuis' eruditie en stylitische gaven. Vele bladzijden treffen en boeien door scher pe humor, sugineele behandeling, bondige verklaring en schilderijtjes van stijl en woord keus. Zijn boek bezet een goede plaats in de voorname ster-serie der Roermondsche uit geversfirma. Men leze het en kome tot de zelfde erkensing, Chesterton is behalve journalist, publicist over velerlei onderwerpen, hagio-gj-a/f (St. Franciscus!) economist socioloog, roman cier, tooneelschrijver maar hij blijft ook journalist. Hij heeft zijn bijzondere gaven gegeven aan het „geestelijk prostitutiebe- drijf der journalistiek" (qualificatie van P. v. d. Meer de Walcheren) en behoort tot de geboren krantenschrijvers waarover een jon gere in „De Gemeenschap" een geestig be doelde, goedkoope satyre meende te moe ten schrijven. Ook W. Nieuwenhuis is journalist; on derstaand citaat moge een denkbeeld geven van wat deze dag-schrijver bereikt, het por tret penseelend van den anderen dag-schrij ver, Chesterton. „Het is Maartsche dag: de Oostenwind doet de schaarschte zonnestralen kil verstij ven. De donkere wolken met zwarte vler ken jagen boven dé stad en waar tusschen de wolkdrommen de hemel even tintelt, heeft de lucht de kleur van een gele tulp. Uit een hal met veel kil marmer, kom ik in een ontvangkamer, waar Chesterton mij komt begroeten. Chesterton is geweldig groot en dik, maar hij doet geen oogenblik denken aan iets zwaars iets logs. Chesterton is geweldig doch hij zou kunnen dansen met een elf in het maanlicht. Chesterton beeft iets ruims, en de kleeren van bizarre afmetingen hebben iets wapperends: een jas schijnt opgewon den en blij als een vlag in Meischen morgen wind. Chesterton's breed gelaat heeft flik keringen en schaduwen als een zon-besche- neu vijver onder luw geboomte en de krullen van zi ver en zwart zwieren als wimpels van een galjoen, Chesterton is teruggevonden op de beeltenis van een grande van Spanje door Vehsquez; hij zou alleen in banieren gekleed moeten gaan, om te doen zien, hoe licht en hup-ch en hoe schoon en indruk wekkend hij is. Doch wanneer ik met hem spreek, aan de lange tafel in de ontvangkamer, waaraan Chesterton prentbriefkaarten zit te schrij- ven, dan wordt hij ineens anders. Want tot mijn ontzaglijke verbazing en verlichting, is de groote schrijver van wereldvermaardheid vol van zoo groote bedremmeldheid, dat hij de mijne geneest. Hij is zeer schuchter en bedeesd, deze grande der Europeesche let- teren; hij heeft een lieve manier om verle gen te lachen, wanneer hij met antwoorden durft, hij zit in zijn stoel, groot en bloeiend als de eeuwige baby. En opeens doet hij mij denken aan pater Brown, aan den zoo on- noo'el-wijzen pater Brown van zooveel won derlijke vertellingen. Aan pater Brown, een bundeltje mensch in het zwart, wiens oogen altijd kippig zoekende naar zijn regenscherm, de zielen naakt zien; en wiens woorden ons, als die van St. Paulus, de ooren scheuren, wanneer hij den grootsten en geniaalsten misdadiger van Europa bedreigt met den Worm, die niet sterft en h t Vuur, dat niet wordt uitgebluscht." De "critiek heeft dat genoemd „knapge- schreven en treffend getypeerd door den uitnemenden stylist en journalist Willem Nieuwenhuis." Wij kunnen het onderschrijven. NAAR HET ENGELSCH. MKate trachtte te lachen, maar ze kon niet; zij kon slechts even glim achen. Er is niets te vergeven; bet was mijn schuld, zeide ze vlug. Vooruit, laten we elkaar de hand ge ven, zei bij opgeruimd. Ze stak haar hand uiten hij hield het kleine handje een oogenblik tusschen zijn groote, sterke vingers. Wat onze volgende ontmoeting be treft, zeide ze zoo opgeruimd mogelijk, dit ligt geheel aan u Mr. Wynton. U is zeer vriendelijk geweest, heeft u vele moeiten getfoost.... zoudt u niet eens graag met mijn vader kennis maken. Ik heet Hayden; mijn vader is Sir Felix Hayden. Wij wonen in de Andley Street no. 102) een oud huis met een roode portiek. Mijn vader zou u uankbaar zijn. Ik kom, zeide Barry beslist. En dank u voor de uitnoodigiajj, Vaarwel. Zij wendde haar gelaat af van zijn vurige oogen hare lippen mompelden ook zoo iets van een vaarwel en zij reed weg. Barry keek haar nog na, tot ze ui e gezisht verdwenen was, dan liet hij zie op een bank aan den weg neervallen, nam zijn pijp en stopte haar. Ja! Daar gaat de vrouw die voor )OU bestemd is Barry, mijn jongen! zeide hi; en hij blies groote tabakswolken weg. En je wist het reeds toen je haar voor het eerst ontmoette. In ieder geval indien )e het nog niet zeker wist.... dan weet je net nou. Maar ze is een dochter van een ba ron. en jii bent maar een onbeleekenende houthandelaar, een agent van Walker, d|e zijn hout voor de papierfabricatie verkoo- pen wil.... Waarom ben je niet verliefd op een ster, een mooie schitterende ster l.oog aan den hemel, dwaas die ie bent. En terwijl hij zulke dingen bij zichzelf overwoog, herinnerde Kate zich plotseling, dat ze den geheelen middag vergeten was, dat ze toch met Stanley Carrasford was verloofd HOOFDSTUK XIV. VOOR DE TWEEDE MAAL IN HET BOSCH. Barry rookte zijn pijp leeg en klopte de asch er zoo hard uit alsof hij het een of ander voorwerp wilde vastspijkeren. En dat was ook zoo. Want hij had zich zoo juist vast voorgenomen den vader van .^et mooie meisje te bezoeken. Daarna wilde hij alle gedachten aan haar van zich af gooien; want wat heeft het voor nut om dol verliefd te zijn op een ster, die ®en toch niet van den hemel kan halen? Barry kende de wereld te goed en wist dat Ba ronnen hunne dochters niet gaven aan han delaars in papier. Hij liep naar het station en bevond toen hij er aankwam, zooals dat gewoonlijk ge- beurl, dat de trein juist was vertrekken. Om den tijd wat te dooden en Miss Kate Hayden uit zijn gedachten te zetten voot een oogenblik, kocht hij een krant. Het spijt mij het te moeten zeggen, maar een krant lezen, deed Barry bijna nooit» »rou- wens menschen als Barry Wynton schijnen daar niet van te houden; het eerst£« waar hij naar keek waren de voetbaluitslagen Toen hij deze allen met veel belangstelling had doorgelezen, las hij het andere nieuws en toevallig viel zijn oog op een naam die pijnlijke herinneringen bij hem opwekte. Het was de naam van Stanley Carras lord, en de schrijver aarzelde niet heip nu reeds als een opkomenden staatsman te beschrijven. Het was een mooi, klein ar tikeltje, buitengewoon waardeerend ®n vol profetieën, betrekking hebbende op Mr. Stanley Carrasford. Het was duidelijk, dat de schrijver een groote bewondering voor dezen man koesterde en vast overtuigd was van zijn toekomstige grootheid. Toen Barry het artikeltje had gelezen, lag hij de krant op zijn knieën en scheen in ge dachten verzonken. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat het niet de eerste maal was, dat hij aan Stanley Carrasford dacht. In gewone omstandigheden had hij dadelijk bij zijn aankomst in Londen den man, die hem het leven gered had, trach ten op te sporen. Maar de omstandigheden waren niet gewoon. Barry was arm en moest hard werken om in zijn onderhoud te voorzien en Mr. Stanley Carrasford was zooals hier in de krant stond een voor name persoonlijkheid. Barry had, zooals we weten, vast besloten, al zijn vroegere aris tocratische vrienden te mijden en was voor iedere nieuwe kennismaking afkeerig; hij vergat een oogenblik, dat hij morgen met Sir Felix zou.kennis maken. Bovendien kon hij de kennismaking met Stanley Carras ford niet hernieuwen, zonder te spreken over het ongeluk, dat de oorzaak was van Dave's dood, en dat hem zijn besten vriend ontnam. Neen, hij zou niet gaan naar Stan ley Carrasford, deze had Barry's dank neusch niet noodig. Dien avond bleef hij lang op. Hij zag eenige orders na en was blij dat de zaken tamelijk goed gingen. Telkens kwam tus schen zijn berekeningen het gelaat van Kate hem voor den geest; en toen hij met zijn berekeningen klaar was, liet hij zich de gebeurtenissen van dezen middag, de buitengewoon heerlijke oogenblikken in het surreybosch aan zijn geest voorbij trekken. Den volgenden dag, 's middags kleedde 1 hij zich heel zorgvuldig, wat hq in langen tijd niet gedaan had, en ging naar de Aud- ley Street. Maar Sir Felix was met thuis. Barry voelde zich opgelucht, en begreep nog niet, hoe hij toch had durven aanbellen. Toch voelde Barry ook eenige teleurstel ling. toen hij van het deftige huis weg wan delde. Toevallig zag hij den volgenden mor gen in het Park de schoone gestalte van een dame, die op een prachtig paard reed. Hij herkende beiden en was in het geheel niet .,^r«.mnflGFcl ZC te Zien: want ïpmanrl Air» 'Keuuu gcucet mis l verwonderd ze te zien; want iemand, die >ortdurend aan dezelfde persoon denkt t rorriteT wnnnnnn Lil .1i i_ i* VOO - |zciouwii ucuni is niet verrast, wanneer hij deze plotseling voor zich ziet slaan. Hij liep gewoon door, en hoopte bijna, dat Miss Hayden hem niet zou z,.®n' cn mocht ze hem wel zien, dan zou hij slechts zijn hoed afnemen. Ze zag hem, voelde, dat ze een kleur kreeg, en nam zich voor hem slechts goeden dag te knikken, maar toen ze dicht bij hem was, veranderde ze ineens van gedachte want vrouwen zijn wispelturig en liet Mollie stil staan. Hoe gaat het met u, Mr. Wynton? zeide ze gemeenzaam. Het spijt mij, dat mijn vader gisteren met thuis was. Hij zou gaarne met u kennis gemaakt hebben, dat weet ik zeker. Ook mij spijt het, zeide Barry, met neergeslagen oogen. Miss Mollie maakt het nog goed zei ik. Werkelijk scheen het paard schik te heb ben, hem weer te ontmoeten. Want het splitste zijn ooren bij den klank van zijn stem. Is u gisteravond veilig en wel thuis gekomen? zëide Barry, die toch iets wilde zeggen; inderdaad wist hij heusch niet wat hij toch motst zeggen; want haar gelaat was in werkelijkheid nog mooier, dan h zich in den geest had voorgesteld; en dat wil zeer veel zeggen. O, ja, zeide Kate. Ik verheug mij zeer over het kleine avontuur. Nogmaals hen ik u zeet dankbaar. Mollie begon te trappelen en keerde zich om, en Barry wandelde als vanzelf naast hen voort: maar het scheen, dat Barry Vi< yn- ton en Miss Kate weinig aan elkander wis te vertellen. Op het laatst zei Kate maar dat het mooi weer was. Of 't! zeide Barry, ernstiger dan vooi zoo'n onbelangrijk onderwerp noodig was Mijn vader scheen zich uw naam t« kunnen herinneren zei Kate, na eenig zwij gen. Hij gelooft, dat u een van de Leamshire Wyntons bent Ja dat is zoo zeide Barry. Ik ben een neef van den tegenwoordigen eigenaar van dat uitgestrekte landoed. Vreemd toch, zeide Kate, maar neen, eigenlijk toch weer niet. Waarom zou het niet kunnen? Mijn vader zal zoo bijl zijn! Ik denk dat u vandaag uw beoek toch wel weer zult hernieuwen. Waarschhlijk zal hij ook u een bezoek brengen, (Wordt ytrvotoflL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9