PIET KASTEEL i Voornaamste Nieuws DINSDAG 17 JANUARI 1928 De Katholieke Kerk en de Vrede. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16757 b:j verlies van een hand, IOC bij verlies van een f Cfl 0 bij 'n breuk van f All bij I 1 Ld. duim of wijsvinger; 1 been of arm; 1 *U« andere vinger. teveningevallen01verzekerd'vooreen6d« rolgende^keoringaa" A 3ÖÖ0." verliesvanbefdearmen,"beidebeenenofbeideoogen; 1 JU." docdelijkenaflcop; 1 LOU," een voet of een oog AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. i verlies v. een Op het station te Utrecht doodgebleven. Wat zal er met het Panoramagebouw te Amsterdam gebeuren. Donderdag, 19 Januari a.s. houdt de heer eene voor de propagandisten van Haar lem in de zaal v. h. St.-Jozeph-Gezellen-huis aan de Jansstraat. Aanvang 8.15 precies. Belangstellenden in de propaganda zijn van harte welkom. - Toegang kosteloos. Rallye-Automobile de Monte Carlo. Redden van drenkelingen. Nog geen oplossing voor het befaamde Midden-Damteyrein te Amsterdam. roncours-Hippique te Hoofddorp. Verblindende schijnwerpers. J. J„ WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem Telegrafisch Weerbericht. wsb BUREAUX: IMASSAULAAN 49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vcoruitbetaiing. HAARLEMS ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, l4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.f bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusscben den tekst 60 ct. per regel. Levenslange geheel; ongeschii theid tot werken door f750.- bij een ongeval n:et f 250.- Bij de behandeling der gemeente-begroo- ting voor 1928 werd door den Haarlemschen Wethouder, den heer Reinalda, de beschul diging geuit dat de Katholieke Kerk niets of althans niel voldoende, zou hebben ge daan ter bevordering van den vrede. Deze beschuldiging werd weliswaar aan stonds op voortreffelijke wijze weerlegd door den Katholieken Wethouder Mr, Heer kens Thijssen, doch de beschuldiging is zóó ernstig en de vredesgedachte leeft zoozeer in de harten der Katholieke bevolking van Nederland zoowel als bij vele niet katho'ie- ken, dat wij o"s genoopt gevoelen nog eens op deze aangelegenheid terug te komen, teneinde het bodemlooze der zonder motie ven geuite aanklacht te weerleggen. Vooraf een paar korte opmerkingen. In de eerste plaats blijkt uit dit debat weer eens, toe hopeloos de gemeenterad"n op den verkeerden weg zijn met den zucht om parlementje te spelen, want voor ieder onbevooroordeelde staat het toch wel on twijfelbaar vast, dat er tusschen de mcentebegrooting van Haarlem en de taak der Katholieke Kerk ten aanzien van de vre desbeweging, geen enkel redelijk verband bestaat. Het zou een k'eine moeite zijn, om den heer Reinalda en zijne partij met dezelfde onverkwikkeliike munt te betalen, waarmee hij dit de Katholieken heeft gedaan en hem voor de voeten te werpen, hoe juist de sociaal-democraten, nationaal en internatio naal, in gebreke zijn gebleven tijdens den taatsten oorlog. Maar wij zullen dit niet doen, wij zullen den aanval niet met een -.veder-aanval doch s'echt<: met een recht matig verweer beantwoorden. Vervolgens zouden wii een beroep willen deen op den heer Reinalda en diens vrien den. \5fii zouden hen wil1 en doen omrm-ken dat het in de toekomst voor het behoud van het groote goed des vredes en voor blijvende afwending van den gruwel en den geesel van den oorlog noodig, zal zün dat alle vredes-vrienden van goeden wille aan dit hooge doel samenwerken. Voelen deze heeren nu niet, dat zij op den duur die sa menwerking schaden, dat zij de taak der VTed-s^erlaotite bana^eolen. wanneer Z'.i Voortdurend een belangrijke macht ten goede voor den viede gelijk de Katholieke Kerk is, in een verkeerd dag'icht stellen? Hun strijd voor den vrede draagt op deze wijze al een zeer onvredelievend karakter. Nu ter zake. In de beschuldiging van den heer Rei nalda welke overigens niet op zichzelf staat en ook verre van nieuw is schuilt een groote onbiHiikheid. Wanneer men de Katholieke Kerk be schuldigt, dat^if bijv. den laatsten oorlog niet heeft voorkomen, of dezen, toen hij eenmaal uitgebroken was, niet beeft weten te doen beëindigen, dan tfaat men van de gedachte uit, dat de Katholieke Kerk daartoe bij machte was. Niets is echter minder waar dan dat. Hoe was de geeste'üke toestand in Europa bi? het uitbreken van den oorlog? Om redenen, verband houdende met de plaatsruimte, moeten wij kort zijn. Daarom vo'staan wij er mee, er op te wiizen, hoe universiteit, tooneel, pers en bioscoop *n een groot gedeelte van dit werelddeel sa menwerkten, om de Katholieke Kerk, haar zichtbaar Opperhoofd en hare bedienaren te bestrijden en te bespotten, om ieder godsdienstig leven uit de harten der men- schen weg te rukken. Hierin was men voor een niet cnbe'angriik gedeelte geslaagd, d.i. voor geen ontkenning vatbaar. Het Katho licisme was voor een vrij groot gedeelte uit het openbare leven verbannen. Is het nu niet onredelijk, dat men aan de Kerk na haar zelf eerst in een toestand van machteloosheid gebracht te hebben gaat verwijten, dat zij de menschen niet tot vrede heeft gedwongen? Wie te kort scholen, dat zijn de geloovi- gen en niet-geloovigen, waarvan de eersten wel de verheven leer kenden en hoorden, maar er, onder invloed der moderne samen leving, niet naar leefden. Immers, voor velen was het christendom siechts een Zondagskleed, dat men in de week zorgvuldig wegborg, of, zooals M, Scheler (Hochland 1/1, blz. 16 e, v.) zegl: een zaak, die men 'n e2n iiskast zorgvul dig conserveerde. Uit men dan ten slotte de klacht, dat het christendom in den oor lóg is te kort geschoten, dan bedenke men, dat hetgeen men uit een ijskast haalt, niet terstond warm is, en dat, hetgeen men tien tallen 'aren lang met modder en slijk be zoedeld heeft, niet dadelijk zuiver is, wan neer men het eerst uit de vuilnis moet te voorschijn halen. Hieruit valt voor ons eene ernstige lee- ting te trekken, n.l. deze, dat wij onver moeid hebben te ijveren voor het daad werkelijk doordringen en practisch beleven der Katholieke gedachte, willen wij in de toekomst met succes den oorlog bestrijden en den vrede handhaven. Verder valt het niel te ontkennen, dat ei menschen zijn, die tijdens den oorlog mis bruik hebben gemaakt van den godsdienst en van de Kerk, om den vrede te verijde len. Hiertegenover stond de Kerk machte loos. haar treft deswege peen verwijt. Al verkeerde de Kerk dus in buitenge woon ongunstige omstandigheden, geheel buiten hare schuld, dat neemt echter niet weg, dat zij bii monde van de Pausen bij voortduring alles heeft gedaan ten behoeve van den vrede, Al moeten wii ernstig be twijfelen. of de heer Reinada en zijn me destanders hiervan de groote waarde zul len gevoelen, toch willen wii er voor onze katholieke lezers aan herinneren, hoe de Katholieke Kerk door voortdurend gebed van God den zegen dés vredes heeft af gesmeekt, Tijdens den laatsten oorlog kwam weer in gebruik een gebed, opgesteld door Pius IX z.g van 23 September 1846 en gegeven tijdens den dertigjarigen oorlog, en waar van het slot luidt: „Wees gegroet, o verheven Koningin des Vredes allerheil'gste Moeder van God! Door het allerheiligste Hart van Jezus, .Uwen Zoon, den Vredevorst, bewerk toch, dat Zijn toorn bedare en dat Fii in vrede over ons heersche Bedenk, o allergoede-- tierendste maagd Maria, dat het in eeuwig, beid niet gehoord is, dat iemand, die U om Uwe voorspraak verzocht, verlaten is Door dit vertrouwen aangemoedigd, kom jk tot U. O Moeder van het eeuwige woord, hoor mij genadig aan en verhoor mij, o mil de, o zoete Maagd Maria." O, wat zouden wij hier gaarne volledig weergeven, dat schrijven van Paus Bene- dictus XV z.g. aan den Kardinaal-staatsse cretaris Gaspari, gedagteekend 5 Mei '17, waarbij wordt voorgeschreven, dat de aan roeping: „Koningin des Vredes, bid voor ons", blijvend aan de Litanie van Loretto zou worden toegevoegd. Maar toch kunnen wii de verzoeking niet weerstaan, om hier althans het slot van dien briei weer te geven: „Moge dan tot Maria, de Moeder van Barmhartigheid, die door de genaden alver mogend is, van alle hoeken der aarde, zoo wel in de meest majestueuze tempels als in de kleinste kapellen, in de residenties en huizen der grooten, zoowel als in de klein ste hutten, waar maar een geloovige ziel woont, van de met bloed doordrenkte slag velden en van de zeeën, de vrome en innige aanroeping oprijzen en het angstgeschrei der moeders en bruiden, het kermen der on schuldige kindertjes, het zuchten van alle edeldenkende harten opwaartsvoeren! Moge zij hare teedere en liefderijke zorg aanwen den, om de in wanorde gebrachte wereld den verlangden vrede te schenken en moge deze dan in de toekomstige eeuwen de kracht harer voorspraak en deze weldaad, welke ons door haar is deelachtig gewor den, gedachtig blijven!" Ten einde de groote waarde van het gebed voor den vrede nader te belichten, willen wij de navolgende geschiedenis in herinne ring brengen, welke aan een Duitsch schrij ver is ontleend: Het was in het jaar 1475. Karei de Stoute van Bourgondië had het Rijnland den oorlog aangedaan, de tot het keurvorstendom Keulen behoorende stad Neuss belegerd, na welker vermeestering ook het „Heilige Keulen" zelf aan zijn ver nielende macht zou zijn overgeleverd. De Keulsche burgerij leefde in de grootste be nauwdheid. Het bestuur der stad deed wat het kon, maande ook dringend tot bijzon dere bedestonden in alle kerken der stad, doch het gevaar week niet. Toen kwam de Prior van 't Keulsche Domi nicaner Klooster, Jacob Sprenger, op de gedachte de in vergetelheid geraakte Broe derschap van den Rozenkrans weer te doen opleven. Nu stortte zich een onafgebroken stroom burgers van eiken leeftijd, stand en beroep uit aan het Broederschaps-altaar in de Dominicaner kerk, tot na drie bange maanden eindelijk Keizer Friedrich III met het ontzettingleger bij Andernaclx aanrukte. Maar eerst in Mei van het volgende jaar, nadat Pater Sprenger zijn veldtocht van- het-gebed met het Broederschap van den Rozenkrans zonder ophouden had voortge zet, liet Karei de Stoute zich vinden de door den pauselijken legaat voorgestelde vredesvoorwaarden te aanvaarden. Wijl zoo menige vredespoging op de hardnekkigheid van Karei den Stoute was gestrand, zag men in deze onverhoopt gelukkige wending een hulp van de Moeder Gods en Keizer Friedrich was de eerste, die zich uit dank daarvoor in de Keulsche Broederschap liet opnemen. Een buitengewoon feestelijken vorm nam het vredes-feest in de Dominicaner kerk aan. De burgerij trok daarheen in schitterende processie." De Katholieke Kerk en haar leidende figuren hebben zich echter in het verleden geenszins bepaald tot het krachtige middel van het gebed, maar hebben bovendien door allerlei andere middelen gepoogd het werk des vredes te bevorderen, reeds lang voor er nog iemand van het bestaan der sociaal-democratie droomde. Wij mogen misschien in dit verband! wel even herinneren aan de beroemde Katho lieke Spaansche priesters uit de zestiende eeuw, met name de Victoria en Suarez, die door hunne volkenrechtelijke werken de zaak des vredes op eminente wijze dienden. Wij behoeven echter niet zoover in het verleden terug te gaan en ens evenmin te bepalen tot enkele geleerden, om aan te toonen, dat de Katholieke Kerk en de vre- des-actie onverbrekelijk met elkaar ver bonden zijn. Op niemand minder dan de laatste vier Pausen ,die de Kathol'eke Kerk geregeerd hebben, willen wij ons beroepen. Pius IX heeft gezegd: „De oorlog moet verdwijnen en van de aarde verbannen worden." Leo XIII schreef: „Niets is zoo belang rijk, als het oorlogsgevaar voor Europa af te wenden, zoodat elk streven in deze rich ting moet worden beschouwd als te zijn in het algemeen belang." Pius X verklaarde eens: „dat alle pogin gen om de verschrikkingen van den oorlog tegen te gaan, geheel en al met den geest en de voorschriften van het Evangelie overeen stemmen." Het pontificaat van Paus Benec'ictus XV was uiteraard nog meer aan het vraagstuk van oorlog en vrede gewijd en de uitlatin gen van dezen Paus ten gunste van de vredesbeweging zijn talrijk. Wij laten er hier enkele volgen: „Het Evangelische ge bod der liefde onder de individuen ver schilt niet van dat, hetwelk tusschen Sla- ten en volken moet gelden „De ruwe macht der wapenen moet door de zedelijke macht van het recht worden overwonnen. Ten slotte zij hier nog vermeld, dat de tegenwoordig regeerende Paus Pius XI tot zijn leuze koos: „Bax Christi in regno Christi". Het heeft clan ook vóór en tijde-s den laatsten wereldoorlog geenszins ont broken aan Pauselijke vermaningen om den krijg te voorkomen en te becinaig-n. Pe s den 8en September 1924 riep Benedictus XV den oorlogvoerenden regeeringen een „halt" toe. Op 1 November van hetzelt-e jaar wees Hij hen op de „andere wegen en middelen om geschonden rechten te herstellen". Toen echter de oorlog voort- woedde, noemde Hij hem „een verschrik kelijk, Europa onteerend bloedbad," „een schokkende menschenslachting "®en rampzalig bloedbad", „een anti-christelijke achteruitgang". De encycliek „Pacem Dei", van 23 Mei 1920 is als het geestelijk testament van Benedictus aan het nageslacht; zij begint met de woorden van den H. Augustinus, dat er geen beter aardsch geschenk van God bestaat dan de vrede. Ten slotte stierf deze roemrijke Paus, terwijl Hij op zijn sterfbed sprak: „Wij of feren het leven voor den vrede der wereld Talloos zijn de pogingen geweest van het Vat'caan, om aan de oorlogs-misère een einde te maken. Wij kunnen er zelfs niet aan denken, met een opsomming hiervan te beginnen, terwijl ook veel ligt geborgen in de geheime archieven en velen zich ook tha^ nog niet tot spreken gerechtigd achten Ten slotte is het een niet te weerspreken feit, dat toen de oorlog geëindigd' was, vele Katholieken uit verschill®nd« landen allerlei ernstige pogingen hebben aange wend, om de zaak van den vrede ook voor vat, op het midden-Damterrein sterk moe ten ontraden, wijL dit terrein voor het ge melde doel te klein en door zijn ligging aan een van de drukste punten der stad daarvoor ten eenen male ongeschikt is. B.. en W. meenen dan ook, in overeen stemming met het advies der Commissie van bijstand in het beheer der Publ. Wer ken, den Raad in overweging te moeten geven, bedoeld voorstel niet aan te nemen. per Te Utrecht werd een reiziger, die trein was aangekomen, bii. den uitgang der controle op het Stationsplein plotseling on wel. De man zakte in elkaar en overleed direct. Hij was een ingezetene uit de ge meente Soest. Wil men, wat ons land betreft, hierom trent iets naders vernemen, dan leze men maar eens de biografieën van den dezer dagen, helaas te vroeg, ontslapen oud- Rector Magnificus van de R. K. Universiteit te Nijmegen, Prof. de Langen Wendels. Men weet dan tevens, dat het niet de eersten de besten uit het katholieken kamp waren, die zich aan deze taak gaven. Maar niet alleen in Nederland was men op dit gebied actief werkzaam. Om dit aan te toonen, willen wij herinneren, aan het schit terende werken van Marc Sagnier in Frank rijk en tevens opnieuw aan de vergetelheid ontrukken, de volgende nog tamelijk recente geschiedenis. Sedert de eerste helft der 19de eeuw waren Chili en Argentinië wegens hunne grensgeschillen in voortdurende twist Hunne perioden van wapenstilstand dienden steeds slechts voor nieuwe bewapening te water en te land. Zij werden, gelijk overal, als een groote last gevoeld, maar de politieke en economische eerzucht waren sterker dan het verstand. Toen begon de katholieke Bis schop Benavente van San Juan de Cujo, met Paschen 1900 een energiek offensief voor de verzoening van beide landen. In eene vlam mende predicatie sprak hij den wensch uit, dat de strijdbijl toch eindelijk mocht begra ven worden en als uitdrukking hiervan op den bergkam der Andes, de grens van beide landen, een standbeeld voor den vredesvorst Jezus Christus zou worden opgericht. Zijne woorden vonden weerklank ook aan gene zijde. De Chileensche Bisschop Jara nam de gedachte over en beide kerkvorsten trok ken nu van stad tot stad, van dorp tot dorp en spraken over de noodzakelijkheid en den zegen van den vrede. In den beginne ont vlamde het vuur alleen in de zielen van brave vrouwen en priesters, spoedig echter ook in de volksmassa. Duizenden verzoek schriften werden tot de parlementen van beide landen gericht en verzochten om eene doortastende vredespolitiek. Beide regeeringen moesten toegeven dit i$ teekenend voor wat een aanhoudende druk van boven en van onder vermag. Zij onderwierpen zich aan de scheidsrechter lijke uitspraak van den koning van Enge land; de oorlog was voorbij. De plunderin gen in de grensgebieden hielden op, voltooiing der nu overbodig geworden ver sterkingen werd gestaakt, ja er volgde eene totale ontwapening; de voltooide oorlogs schepen werden deels verkocht, deels in handelsschepen veranderd; de hoofdsteden van beide landen, na indijking der haven van Valparaiso, door een rechtsstreekschen spoorweg verbonden en de tot dusver voor legerdoeleinden benoodigde gelden voer sociale instellingen tot algemeen welzijn aangewend. En ziedaar, ook de wensch van den Vredes-Bisschop ging in vervulling. Dc tot eeuwig zwijgen veroordeelde kanonnen van beide landen werden tot een reusachtig Christus-standbeeld omgegoten. Op 3000 M. hoogte staat het thans beschermend 'us" schen beide landen; de linkerhand omvat het kruis, de rechter is zegenend uitge strekt. In een gemeenschappelijk volksfeest aan beide zijden der grens werd het jube lend ingewijd. Door de liefde en de wilskracht van twee bisschoppen hadden de menschen van goe~ den wil den vrede gekregen en God in den hooge de eer. (Naar Gieszwein, Der Friede Christi). Wij moeten aannemen, dat de heer Rel" nalda met dit alles niet of niet voldoende bekend was, toen hij zijne ergerlijke beschul diging de raadzaal inslingerde, daardoor aan de publiciteit prijsgaf. In dat geval z0U die beschuldiging immers niets minder dan 'aster zijn, en daarvan willen wij Haarlems Wethouder niet verdenken Dan blijft allecn over de mogelijkheid dat de heer Reinakja gehandeld heeit door onwetendheid, ieder geval achten wij zijn optreden misle'" dend en ergerlijk. Wil hij aanspraak maken op den titel van rechtschapen tegenstandefi dan zal hij zijn grove beschuldiging dienen te herroeper. Wij wachten af! Verschenen is thans de voordracht van B. en W. van Amsterdam, waarin zij den Raad vragen hen te machtigen met de N.V. Panorama-Maatschappij een overeenkomst te sluiten, waarbij aan de gemeente voor 125.000 in koop wordt afgestaan en overgedragen de grond met net daarop staand Panoramagebouw, onder de bepa.ing dat de Maatschappij het verkochte van den datum der overdracht af tot 30 September 1928 in huur krijgt tegen betaling eener ver goeding van 3ÖOO, welk bedrag verrekend zal worcLr hi de btiahng der koopsom. Amsterdam aldus dit rondschrijven is kort geleden een korpsorder uitgevaardigd betrekkelijk de opvatting die de politie dier gemeente behoort te hebben van art, 19 van het gewijzigde Motor- en Rijwielre glement. Volgens deze order zal in Amsterdam het gebruik van een zoeklicht of schijnwerper jook wel „Spotlight" genoemd) zooals men deze verlichting bij ingevallen duisternis op auto's of motorrijwielen aantreft, geoor loofd zijn naast de z.g. stadslampen, mits dit „spotlight" goed geplaatst zal zijn, d.w.z. dat het niet verblindend mag zijn voor den rechts tegemoet komenden weggebruiker. De interpretatie van art. 19 van het Mo tor- en Rijwielreglement is van zeer groot belang voor de algemeene verkeersveilig heid, doch heeft slechts dan bijzondere waarde, indien deze uitlegging ook voor andere gemeenten zal gelden en men dus zal hebben een algemeene gedragslijn. Wan neer iedere gemeente echter hiernaast zijn eigen interpretatie stelt ontstaat weder ver warring. Juist eenheid in uitvoering en naleving dier wet zal bijzonder bijdragen tot ver hooging der verkeersveiligheid. De bedoeling van „goed geplaatst" is dus op te vatten in zoodanigen schuinen stand gesteld, dat de lichtbundel slechts den weg tot op korten afstand voor het motorrijtuig zal beschijnen, zoodat een z.g. „tegenlig ger" hiervan geen hinder zal ondervinden. Het bestuur der vereeniging acht eenheid van opvatting van zeer groot belang en meent gelet op het algemeen verkeersbe- lang dat hierbij betrokken is, het niet te mogen nalaten den autoriteiten dringend te verzoeken voor deze aangelegenheid hunne medewerking te willen verleenen opdat ook in hun gemeente de politie in den ver volge het gebruik van het z.g. „spotlight" zal toelaten, zooals dit te Amsterdam toe gestaan wordt. Marose, de beruchte internationale in breker, die eenige weken geleden uit het ziekenhuis te 's-Gravenhage, waar hij ver pleegd werd, ontsnapte, is te Hamburg ge arresteerd. Te Wijnandsrade heeit een boerenknecht een poging tot moord op een dienstbode ge pleegd en vervolgens zich gezelimoord. Het onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeval, dat verleden week Dins dag te Leiden plaats vond, is gisteren ge schied. Nadere bijzonderheden omtrent den tocht van v. Laer Black per K. L. M.-vliegtuig naar Kaapstad. •di De eenheid van het Duitsche Rijk. Paul Claudel zet het Fransche standpunt inzake het anti-oorlogsverdrag nitcen. Een rede van Caillaux betreiiende hat iinancieel herstel van Frankrijk. Trotzky verbannen naar neesch-Turkestansche grens). Wjerny (CM- De conferentie der Bondsstaten te Ber lijn. De ontvangst van president Coolidge t Havana. Vrijdagavond 27 Januari a.s., zal de heer A. J. Meyerink, te Warmond een lezing met lichtbeelden houden over het „Redden van Drenkelingen". Deze lezing zal gehouden worden op ver zoek van den burgemeester van Warmond, die daarmede hoopt te bereiken, dat er al daar een reddingsbrigade voor drenkelingen zal worden opgericht. Het betrekkelijk groot aantal ongelukken, de laatste jaren op de Kagerplassen bij het zeilen, roeien en zwemmen voorgevallen, is aanleiding ge weest, tot het nemen van dit initiatief. versmaad toch mijne woorden niet, maar de toekomst blijvend te dienen. De gemeente is geen hotel-bouwstcr. Tijdens de behandeling van het praeaJ- vies, dat B. en W. van Amsterdam hebbs» uitgebracht op het voorstel van de raaJs' leden Boissevain, Oohorst. Pothuis, Van den Bergh, Spier en Weiss d d 13' N°v- om over te gaan tot demping van Midden-Damterrem te Amsterdam diende het raadslid Gulden het voorstel in waar bij B. en W werden uitgenoodigd, 'om 'f dien dc op het vermelde tijdstip loopende onderhandelingen met een hotel-combina tie over het verkrijgen van het recht van erfpacht op het vermelde terrein geen re sultaten mochten opleveren, met voorst®'" len te komen, op het Midden-Damerrein van gemeentewege een gebouw te stich'3"1 bevattende om., op den beganen grond ®en café-restaurant en op de bovenverdiepin gen congres-, vergader- en receptiezalen. B. en W. hebben zich de vraag gesteld, of van gerre-nlewege tot het stichten van een dergelijk gebouw dient te worden overgegaan. Zij meenen deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden Het ligt h.b niet op den weg der gemeente, een café- restaurant met daarbij behoorende co 11 fres- en vergaderzalen te bouwen. Zelfs al zou het tot de taak der gemeente worden ge rekend, dat harerzijds voor een voldoend aantal vergaderzalen wordt zorg gedragen Dit jaar maar één dag. Naar wij vernemen, zal op Vrijdag 20 Jan. a.s., in hotel „De Landbouw", te Hoofd dorp, een ledenvergadering plaats hebben van de vereeniging „Vooruit", ter bevorde- dering van de paardenfokkerij in Haarlem mermeer. In deze vergadering zal, behalve enkele andere agenda-punten, een voorstel van het bestuur ter tafel komen, om dit jaar Weder een concours-hippique te houden. Uet ligt echter in het voornemen het con cours dit keer maar op één dag in plaats v'an twee dagen, zooals delaatste jaren het geval is geweest, te doen houden. De Vrijwillige Verkeerspolitie in Noord- Holland, heeft zich tot de Burgemeesters, Commissarissen van Politie. Brigade com mandanten van Rijksve'dwacht en Mare chaussee in deze provincie gewend met een circulaire inzaae de menigmaal op ver keerswegen gebruikte verblindende schijn werpers Door den hoofdcommissaris van Politie te Gisterenmiddag heeft te Amsterdam de start plaats gehad van deelnemers aan de de jaarlijksche rallye-race voor automobie len naar Monte Carlo. Ten einde onze lezers eens iets naders te doen vernemen betreffende dezen belangrijk ste aller automobielwedstrijden verzochten wij een der deelnemers zijn bevindingen op papier te stellen. Hij schrijft ons: En zoo zullen wij dan morgen starten voor den belangrijksten der internationale auto mobielwedstrijden, die in Europa worden ge houden. Alsvorens ik het verslag van onzen tocht ga beginnen, wil ik een kleine voor beschouwing houden ovpr den wedstrijd zelf. De Rallye de Monte-Carlo is een sterrit voor automobielen en wordt dit jaar voor den 7den keer uitgeschreven door „l'Inter- national Sportingclub" in samenwerking met „l'Automobile Club de Monaco." Het is de bedoeling een zoo groot moge- lijken afstand af te leggen in een tempo van gemiddeld 35 K.M. per uur, zoodat uitslui tend een betrouwbaarheidsrit beoogd wordt. De deelnemers zijn vrij in het kiezen van startplaats en te volgen route, doch zijn ge houden de finale te Monte-Carlo op Woensdag 18 dezer tusschen 10 en 16 uur te passeeren. Hiermede rekening houdende hebben wij ons de indeeling van den rit als volgt gedacht: Te volgen route en afstand: Amsterdam Brussel 212 K.M. BrusselParijs, 294 K.M. ParijsLyon, 468 K.M. LyonAvignon, 224 K.M. AvignonMonte Carlo, 290 K.M. To taal 1482 K.M. Gemiddeld moeten wij 35 K.M. per uur aflegden, zoodat wij voor dezen afstand 42 uur 20 min. noodig zullen hebben. Voor het passeeren der Belgische en Fransche grens wordt 2 uur vergóed en voor het overste ken van rivieren en kanalen de juiste over vaartijd plus A uur voor het in- en ont schepen. Voor de pont bij Dordrecht maakt dat 35 en voor den Moerdijk 50 min. Wij hebben dus totaal beschikbaar 45 uur 45 min. Wanneer wij te Amsterdam Maandag om 13.35 starten, kunnen wij, als alles goed gaat, Mor.le-Carlo bereiken Woensdag 11 uur. De uren van aankomst en vertrek in de verschillende controleplaatsen zijn dan Amsterdam, start 13.55; Rotterdam aan komst, 15.00; Antwerpen aankomst 17.15; Brussel aankomst 18.00; Parijs aankomst 24.00; Parijs vertrek 1.00; Lyon aankomst 11.00; Lvon vertrek 12.00; Avignou aan komst 17.00. Van Avignon rijden wij nog ongeveer een uur o[ drie door, alwaar-wij zuLtn ove- na ,jen- Het vertrek van die plaats is be paald op 6 uur. Wij komen Ja i te Monte- arlo aan om half elf. Wanneer u ons traiect eens op de kaar! uitzet, zult u zien, dat wij een zwaar par- Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruil1 OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om 4.48. Hoogste barometerstand 770.3 m.M., W Shields. Laagste barometerstand 751.1 m.M., Helder. Verwachting: matige tot zwakke, yeratt-j derlijke wind," later uit zuidelijke richtingen, waarschijnlijk eenige regen met kans ;>P sneeuw in 't noorden, weinig verandering in temperatuur. cours voor den boeg hebben. En dan zijtt er in aansluiting op den rit nog verschillen de wedstrijden georganiseerd, waaraan wij moeten deelnemen om kans op een prijs te hebben. in het geheel zijn er 77 deelnemers, waar- van vermoedelijk 5 Hollandscne, die echter niet alle van Amsterdam vertrekken. Van alle wagens worden chassis, motor en carrosserie verzegeld om het inzetten van andere onderdeden onmogelijk te maken. Ik hoop u hiermede een klein idee te hebben gegeven van de vooroereiding en al in mijn volgenden brief niet onze reis beschrijving aanvangen. ook dan nog zouden zij de stichting van De start van de Rallye-Automobile de Monte Carlo. De Wagen van den heer Hertzberger (Rotterdam) waarin onze correspondent 4* een gebouw, dat mede vergaderzalen be- reis mede maakt, gereed voor het vertrek aan de Stadhouderskade. •S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1