Electriciteit Amsterdamsche Beurs DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. CHE0ULK0ERSEN EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. Heringa WathricJi, Haarlem BLOEMEND AAL. DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam HEEMSTEDE. HOOFDDORP. ZANDVOORT. IJMUIDEN-QOST. ioovM Nog een onbekende inzender, die het idee Haarlem luxe-stad propa geert. Haarlem en omgeving één. Haarlem luxe-stad moet groeien, naast het bestaande. Wat Inzender aan een eventueele studie commissie zou voorstellen. HaarlemWiesbaden. 578 467 272* 510* 146 189 65 DE SPAARNEBANK, Haarlem- Amsterdam BEVERWIJK. KERKNIEUWS. GROTRIAN STEINWEG'- GERARD ADAM PIANOS G. Wolzak De combinatie luxe-stad en indus triestad voor Haarlem van het grootste belang. Te duur voor luxe-stad. Over lage belasting. Communicatie-middelen, ten toonstellingen, organisaties. De geheimzinnige ruiten snijders. 'Hoog water in Twente. Het 75-jarig bestaan der St. Vincentius-Vereeniging te Heemstede. LAATSTE NIEUWS. MUZIEK. BENNEBROEK. HALFWEG. De Landenconferentie. De Pan-A.merikaan.sche conferentie. (Ad*. Ing. AkdJ De agenda vermeldt o,a.: Bespreking poli tiek advies-commissie en behandlieng nieuw reglement. Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 «K Nederl 1917 6% N. indië 1923 D N-Ind. 1926B Filmavond B. V. C. Bloemendaal. 't Was Zaterdagavond de beurt van de ju- niorens der B. V. C. om hun aandeel van de feestviering, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der club, in ontvangst te nemen. De tractatie bestond in een filmavond, waar voor de films welwillend waren afgestaan door den heer D. Laan. De zaal was dicht bezet, een bewijs, dat de jeugd ook nog wel interesse heeft Voor andere dan Tom Mix en Watten-film. De heer Ad. Cassee hield een openings rede waarin hij de aanwezige ouders wees op het nut van goede sport onder goede lei- Banken, ding, waarbij het doel niet is werk als aan- Koloniale Bank vulling van de sport, maar wel sport als Indische Bank aanvulling van het werk. Tot de jongeren Cert Handel Mij. werd de aansporing gericht, om eenmaal lid Reac. Dito zijnde van een vereeniging, daarvan dan ook een goed en trouw lid te zijn en zich te ge dragen naar de aanwijzingen van 't bestuur en 't bestuur vertrouwen te schenken. De films, welke daarna afgedraaid werden, hadden alle betrekking op sport en speciaal op de voetballerij, 't Aardige ervan was, dat er veel bekende figuren en vele bekende plekjes uit de omgeving op voorkwamen. Om „De droom van een H.F.C.-ertje" werd uitbundig gelachen. Slechts een kan koud water ovèr 't hoofd van *t droomend voetballertje, kon hem uit zijn woesten droom wekken. Voor Gajus van der Meulen wsrd uitbundig geapplaudiseerd, voor de kranige wijze, waarop hij zijn doel schoon wist te houden. „De zoon van den Fakir" was de droevige Mflcbonw. geschiedenis van een jeugdig voetballer met Boeton Mijnb. een „voetbalhart", die, na eerst door Prof. Rediang Lebong Oudewijf de genoegens van 't voetballen ontzegd te zijn, na tal van wederwaardig- Petroleum, heden, weer in 't bezit van zijn voetbalschoe- Dordtsche Petr. nen wordt gesteld. De zoon van den fakir Geconsolideerde was hierbij de behulpzame geest. Kon. Olie Ook de andere films vielen zeer in den smaak. Elk der adspiranten van het kampioen elftal werd bovendien nog verblijd met een mooie foto van hun elftal. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 17 JANUARI, Middagkoersen van gisteren. Jaarvergadering Pluimvee- en Konij- nenvereeniging „de Eendracht". Maan dagavond hield bovengenoemde vereeniging haar 21e jaarvergadering in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. Trots het slechte weer was de opkomst buitengewoon groot. De voorzitter opent met den gebruikelijken welkomstgroet, en brengt dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen der tentoonstelling. Na de voorlezing der notulen volgde het financieel verslag van de gehouden ten toonstelling. Hieruit blijkt dat de ontvang sten waren 1350,48 V2 en de uitgaven 1254,19 y2, zoodat deze een batig saldo opleverde van 96.29. Dit saldo is te danken aan de eigen kooien, wat anders 95 kostte, zoodat tenslotte een batig saldo is te boeken. De voorzitter zegt hierna dank voor het uitgebracht verslag. Als kascommissie wer den benoemd de heeren Wildschut en Quax. Jaarverslag secretaris. Daaruit bleek dat dit jaar goed is geweest.' Met genoegen wordt daarin gememoreerd het plaatsen van konij nen bij de schooljeugd, wat liefhebbers in den dop heeft gekweekt. Dank wordt gebracht aan de medewerkers der tentoonstelling, waardoor 't mogelijk was de tentoonstelling zulk een goed aanzien te geven. In herinnering worden ook gebracht de pret tige en leerzame excursies, vooral die naar Bussutn. Ingekomen was een schrijven van het Merkenbureau, betreffende fouten in op gaven van nummers. Deze bleken te bestaan uit drukfouten in de Catalogus. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren R. Dankelaar, N. Leuven, A. de Wilde, en A. van Iperen en in de plaats van den heer C. J. W. Ides de heer W. Koch. Voorzitter dankt het niet-herkozen lid, den heer Ides voor alles wat hij, vooral in de be stuursvergaderingen voor de vereeniging heeft gedaan, en hoopt dat zijn plaatsvervan ger hem op waardige wijze zal opvolgen. Wederom werden drie nieuwe leden aan genomen. Bij de rondvraag kwam allereerst de vraag of ook dit jaar weer konijnen aan de school gaande jeugd zullen worden uitgereikt. Alge meen was men er voor, en vele zegden ook weer goede dieren toe. Uit deze zaak volgden ook besprekingen over het stichten van een aspiranten-afdee- ling, wat het bestuur in bewerking zal ne men. Den heer A. Iperen wordt dank ge bracht voor wat hij in deze reeds heeft tot stand gebracht. Ook wordt toezegging gedaan voor het hoenderfokken onder de schooljongens. Over de vraag of de mogelijkheid bestaat hier eens een lezing te laten'houden, deelde de secretaris mede, dat de heer Kenstra zich beschikbaar gesteld heeft eens een lezing te houden over „Het Hollandsche hoen", zoo mogelijk in de maand Maart. Hierna sluiting. DINSDAG kwart over 8 voor Vincentius Beers, 9 uur gez. Maandstond voor Maria Timmers-Jansen. WOENSDAG kwart voor 8 uit dankbaar heid, kwart over 8 gez. Maandstond voor Alida VervloedLoos;r. DONDERDAG kwaft voor 8 voor Nico- laas de Jong en Cornelia van Diemen, kwart over 8 voor Joannes Bus en Adriana Maria Hack. VRIJDAG kwart voor 8 voor de levende en werkende leden van het Liefdewerk der Retraiten, kwart over 8 voor overledene familie Verdegaal. ZATERDAG kwart voor 8 voor Petrus Wagenmaker en Maria van der Gracht, kwart over 8 voor Mgr. Bernardus Dankel- man. Uwe gebeden worden verzocht voor Maria Vlamings-Maas tvi Bernardus Ak kerman, die met de laatsPrH.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Alida Vervloed-Looser en Maria Timmer-Jansen, die in den Heer zijn overladen. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap „Aannemers en Handelsmaatschappij Leni- I cor", alhier. De R. K. Centrale Kiesvereeniging „Velsen", vergadert 20 Januari in het patro- Baatsgebouw alhier, des avonds half acht. Industrieën. Jurgeni gew NederL Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Indnstr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadiadi Silau V L C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine preL Sniker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idea Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senetnbah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 10115/16 I00»/16 10115/ls »/a 269 177 175% 174* 245 424* 131 j 155* 581" 113 145% 470 149 144* 324i 199* 349 319 250* 325" 158 200 108f 89% 87% 44* 75 b 96. 229; 196; 183 199* 5f 41% 8021 403 125 180 160 Tot onze spijt is boven het tweede ar tikel in de N. Haarl. Crt. van Vrijdag de niededeeling weggevallen, dat dit afkomstig was van den heer Th. G. C. Hooy. Tevens was het ongecorrigeerd. Wij zul len het daarom een dezer dagen wederom afdrukken. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 17 JANUARI, Bieden Laten 59.05 59.15 9.70 9.80 34.50 34.60 12.09 12.10 47.75 47.85 13.05 13.15 42.45 42.55 Ween en 34.90 35.— New-York (cable) 2.47* 2.48* Praag 7.30 7.40 27.— 29.— Kopenhagen 66.40 66.50 Oslo 65.90 66.— Stockholm 66.65 66.75 BODEGRAVEN, 17 Januari. Aangevoerd 152 wagens kaas, 6222 stuks, le soort met rijkstnerk 5059, 2e soort met rijksmefk 50—54, zonder rijksmerk 49—54. Han- d'el matig. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Manufacturenhandel voorheen firma Pinxter Bruan, alhier. 'vS» Mgr. M. van Z. D. DE HEIBLOEM. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal H. den Bisschop van Haarlem, schrijft in het weekblad „Sint Bavo Dezer dagen is aan de E.E. B.B. Anasta- tius Gaudentius, Remigius, Eduardus en Kilarius, allen van de Congregatie der VII Smarten van Maria, wederom bisschoppelijk verlof gegeven tot de jaarlijksche inzameling voor het Gesticht „De Heibloem" in ons Bisdom. Om misverstand te voorkomen, kunnen wij wel mededeelen, dat de lasten van bovengenoemde Congregatie vooral in verband met „De Heibloem" de laatste jaren eerder vermeerderd dan verminderd zijn. Weshalve een ruime gift zeer goed be steed is. alleen blf WILLEM J. V WOUW KRUISSTRAAT 41 - TELEF. 13354- Uw interessante serie artikelen over de- toekomst van Groot-Haarlem bracht mij in de verleiding u te vragen ook mijn denk beelden daaromtrent te publiceeren. Mijn naam doet daarbij niet ter zake en ik ver zoek u dan ook hem niet te publiceeren. Vooral niet omdat ik een warm voorstan der ben van Haarlem luxe-stad, welk idee voor de eerste maal is gelanceerd door een eveneens onbekend gebleven inzender. Ter zake. Het lijkt mij toe, dat Haarlem inderdaad een mooie toekomst heeft als luxe-stad, wanneer men onze woonplaats niet be schouwt in de nauwe omgeving, die ze ook na- de grenswijziging neg heeft, maar haast in grooter verband ziet, n.l. als Haar lem en omstreken Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en zelfs Zandvoort en Ben- nebroek. Er is opgemerkt, dat wel niemand zal meenen, dat over b.v. honderd jaar de ge meenten Heemstede en Bloemendaal nog als zelfstandige gemeenten zullen bestaan. En wanneer men de tegenwoordige ont wikkeling van die streek ziet mede een gevolg van de vlugge verbindingen per auto en tram dan lijkt de meening zeer aannemelijk, dat binnenkort al de hierboven genoemde gemeenten tot één ge heel zullen zijn samengegroeid en slechts één naam zullen voeren, Hoe die naam zal zijn Haarlem, Bloemendaal, Heemstede of iets anders, doet er niet toe: het feit is alleen van belang. Houdt men dat in het oog, dan ziet men zich ontwikkelen één mooie, groote stad, met daarin minder mooie wijken als het tegenwoordige Haar lem, en de kommen van Bloemendaal, Heemstede. Zandvoort enz. Wat al toekomstmogelijkheden openen zich voor dat complex! Wanneer ik het denkbeeld Haarlem luxe-stad verdedig, dan meene men niet dat ik de mogelijkheid betoog - —us alle industrie uit Haarlem te weren, of alle leelijke straten en parken met één raads besluit op te ruimen. Dat zou gesteld dat het mogelijk ware voor vele arbei ders broodeloosheid beteekenen, aan de vele middenstanders den hechtsten steun ontnemen voor hun welstand (want een koopkrachtige arbeidersbevolking is voor hen van grooter belang dan een klein aan tal rijke, zij het ook goéd gesitueerde, rij ke inwoners) 'n onmogelijkheid ook met 't oog op de financieele kracht van deze ge meenschap en voorloopig onmogelijk, om dat Haarlem tot op heden niet gewild is door de rijke inwoners. Neen, Haarlem luxe-stad moet groeien. Zoe'.jes aan groeien, maar doelbewust moet ons gemeentebestuur er naar streven. „Ho« gaat het hier met Volendam?" vroeg eens een Amerikaan aan den bur gemeester van Edam, toen hij daar 'n kijk je nam: „Ze zijn d,aar zeker wel rijk?" „Dat kon wel beter" antwoordde de burgervader. „Wat", antwoordde de Amerikaan. „Zijn ze niet schatrijk? Ha, ik wou, dat Volen dam in Amerika lag. Ik zou het heelemaal opkoopen, al kostte het mij zestig, zeventig millioen dollars en ik verzeker u, dat ik er over tien jaar, dat bedrag dubbel en dwars uit zou hebben. Gij verstaat de kunst niet om zoo'n bezit ren dabel te maken. Daar moet je voor in Ame rika zijn!" Een commercieel aangelegd man een za kenman zou ook van Haarlem en zijn mooie omstreken iets schitterends kunnen maken. Ons gemeentebestuur moet een commis sie trachten te benoemen van ervaren men- schen, breed opgezet, zoo noodig ook met zakenmenschen uit de omliggende gemeen ten, die de toekomstmogelijkheden van Haarlem bestudeert en een plan ontwe'rpt. Zat ik in die commissie, ik zou aan de andere leden het volgende voorstellen: Haarlem ontwikkele zich, zooals het nu doet. Men bevordere dus de vestiging van bloeiende industrie zonder er al te veel geld in te steken en zonder te streven naar de eenzijdige ontwikkeling als industriestad. Haarlem groeie dus rustig voort en men doe wat men zou doen als Haarlem geen mooie omstreken had. Maar daarnaast bevordere men de ontwikkeling van Haarlem als luxe stad. Daarvoor dient allereerst samenwerking te worden gezocht met de omliggende ge meenten om te zorgen dat het Haarlem van de toekomst een mooie, iraai aangelegde stad worde. Men zoeke maatregelen om de belastingen laag te krijgen, wat 'n weldaad is voor de geheele bevolking. Men denke daarbij aan gepaste zuinigheid, regeling der verhouding tusschen Rijk en gemeente aan samenwerking ook op financiëel gebied met de omliggende gemeenten. Ik ben het trou wens eens met een der inzenders, die meent dat het belastingvraagstuk (vooral in de laatste jaren pas toegespitst) over eenige jaren geen vraagstuk meer zijn zal, Men make reclame voor Haarlem en om geving als woonstad. In Nederland en Indië en het buitenland. De fraaie aanleg van het nieuwe Haarlem, goed onderwijs, musea, schouwburgen moet de menschen trekken. Dat alles moet groeien. Daarnaast moet gezocht worden naar een tastbaar middel, dat Haarlem tot bloei brengt. Men heeft er de aandacht op gevestigd, dat Haarlem-Bad nog zoo n dom denkbeeld niet is en het betreurd, dat indertijd derge lijke plannen schikbreuk leden. Getuige het Brongebouw. Waar is de man, die voor ons in de Haar 'emmermeer een nieuwe bron met ijzerhou dend genezing-brengend water ontdekt? Er is er één gevonden indertijd. Waarom zou er geen tweede zijn? En als die gevonden is dan dient er mede gewerkt te worden. Haarlem met zijn mooie omstreken en de zee in de onmiddellijke nabijheid is dan aan trekkelijker dan Wiesbaden. Waar is de man, die later een standbeeld in Haarlem krijgen zal? Haarlem luxe-stad zal dan geen doode stad, geen ville-morte zijn, want het zal be staan uit twee zeer onderscheiden deelen: een industrie-stad, die leven en welvaart brengt en luxe-stad, die het aantal welva rende middenstanders nog vergroot en nog meerderen monden brood geeft. Dat zou ik de commissie voorstellen en me dunkt, dat een ijverige studie een richtingslijn zou brengen, die Haarlem een gouden toekomst verzekert. Wij hebben in een nog kort verleden het bewijs gezien, dat ondernemende mannen in Haarlem iets bereiken kunnen. Ik denk aan de leiders van „de Binnenlandsche", die een mooi stuk van Haarlem geëxploiteerd hebben. Met succes. Dergelijke mannen zijn toch nu ook wel in Haarlem! Het ontbreekt enkel aan een breed opgezet initiatief. Als een commissie, zooals door mij be doeld, tot stand komt en het geluk is gunstig in dien zin, dat mannen met een goed inzicht zich voor de zaak interessee ren, dan wordt, wat nu een utopie lijkt, werkelijkheid. De vragen die U mij stelt omtrent de toe komst van Groot-Haarlem, zou ik het liefst willen beantwoorden in dien zin, dat een combinatie van Haarlem als luxe-stad en Haarlem als industriestad mij van het groot ste belang schijnt. Haarlem alléén als luxe-stad te be schouwen of dit als ideaal te stellen, lijkt mij niet gewenscht; wel kan Haarlem een aantrekkelijke woonplaats wordmi ge noemd, want zij verkeert in een z"r gun stige conditie. Immers_ heeft de stad een fraaie omgeving, men is betrekkelijk vlak bij de bosschen (helaas verdwijnen deze maar al te veel en wordt het terrein tot woning- of villabouw gebezigd), en vervolgens kun nen de liefhebbers van de zee in korten tijd en op gemakkelijke wijze zich daarheen be geven. Maar 1 u x e-stad alléén is daarom reeds niet gewenscht, omdat er geen opgewekt irisch leven is, het zou dan meer en meer woonplaats worden van renteniers, gepen sioneerden, menschen, die zich uit. zaken hebben teruggetrokken en een kalm leventje leiden. Dat kan Haarlem ook nooit worden. Er zijn onder de menschen, die een dergelijke woonplaats zoeken, altijd velen, die een niet al te dure woning zoeken met een flink stuk grond, waar zij hun eigen groenten te len, kippen kunnen houden enz. enz. Dat vindt men hier niet. De grond Is daarvoor in Haarlem te duur. Daarom komt het mij voor dat een flinke bloeiende industrie voor een plaats als Haarlem wel zeer gewenscht is. Gelukkig zijn er goede industrieën gevestigd en wan- -eer de havenplannen meer hunne vol tooiing naderen, is het te hopen, dat nog meerdere industrieën zich zullen vestigen. Voor den bloei van Haarlem zal het zeer zeker van groot belang zijn, wanneer het gemeentebestuur meer en meer kan zorgen voor lage belastingen. Dat verhoogt onge twijfeld de aantrekkelijkheid van een plaats a]s woonplaats. En voor Haarlem is dit dub bel geboden, waar 't vlak op hare grenzen heeft gemeenten als Bloemendaal en Heem stede, waar de belastingen laag zijn en laag gehouden kunnen en zullen worden. Natuurlijk zijn deze plaatsen nooit als maatstaf te nemen bij de beoordeeling van het belastingcijfer voor Haarlem en het zou dwaas zijn te veronderstellen, dat Haarlem o0it tot zóó lage belastingheffing zou kun nen overgaan. Het leven eener groote stad stelt altijd hoogere eischen; men neme alleen reeds het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, waarvoor gemeenten als Bloe mendaal en Heemstede geen groote zorg hebben. Maar de ligging van Haarlem aan de grens van de gemeenten moet tot dubbele waakzaamheid aanleiding geven en Haarlem moet zich dus wachten voor opdrijving der uitgaven, opdat het van zijn inwoners niet een al te hooge belasting heffe. Goede communicatiemiddelen zijn voor Haarlem eveneens van groote waarde. Men denke aan de vele forensen, die Haarlem in zijn midden herbergt. Dat een vereeniging als die van bloem bollencultuur in Haarlem haar zetel geves tigd heeft en houdt, acht ik voor de stad van groote waarde. Het organiseeren van tentoonstellingen op het gebied van bloe mencultuur is zeer belangrijk, waar Haar lem immers daarvoor het centrum is. Voorts is een goed geregeld verkeer per tram misschien oer autobus in de stad' ze1ve, wel gewenscht; 't liefst per tram. De verbindingen laten op 't oogeriblik veel te wenschen over en het wordt meer dan tijd dat de plannen daarvoor eens ko- men vast te staan en ook tot uitvoering ko- men- En eindelijk komt het mij voor dat het marktwezen jn Haarlem tot ontwikkelin* van zijn bloei za( kunnen medewerken. Er is hier een groentenveiling, een bloembol- lenmarkt, maar waar Haarlem ook in de onmiddellijke nabijheid van een landbou wende bevolking gelegen is, zóu eveneens een Araan- en veemarkt hier m.i. mogelijk zijn. «el Wordt deze markt reeds in Hoofd dorp Afhouden, maar waarom zou Haarlem ook zijn deel daarvan niet kunnen krijgen? ,Meh zou daartoe natuurliik een goed ter rein moeten inrichten. Een markt brengt vertier m de stad en is voor den handel- drijvenden middenstand en dus voor den bloei der gemeente van niet geringe betee- kenis. ,Notaris G. Wolzak is Anti-Rev. lid Nu ook in Den Haag, Het kwaad breidt zich, zooals wel te ver wachten was, uit. Evenals te Rotterdam is thans ook te Den Haag een ruitenvernieler aan het werk. Hoewel hii eerst sinds twee dagen aan het werk is, heeft hij toch kans gezien Zaterdag- en Zondagavond ongeveer 130 groote winkelruiten te beschadigen. Zaterdagavond heeft de geheimzinnige persoon een bezoek gebracht aan de Prin sestraat, Passage en Spuistraat. Zondag avond strekte hij zijn wandeling wat ver der uit. De winkelruiten aan de Hoogstraat, Hoo- gewal, Nobelstraat, Papestraat, Prinsestraat, Lange Houtstraat, Plein, Lange Poten, Gra- vestraat, Molenstraat, Kneuterdijk, Tour- nooiveld, Hobbemastraat, Paul Krugerlaan, Vaillantlaan, Wagenstraat, Spui, Piet Hein- straat, Sumatrastraat, Keizerstraat en Fre- derik Hendriklaan moesten het nu ontgel den. Met een snij-diamant werden groote krassen op de spiegelruiten aangebracht. Wel heeft de politie verschillende per sonen aangehouden, doch zij moesten we gens gebrek aan bewijs weer worden vrij gelaten. Uit Twente meldt men aan het „Hbld.": Op het oogenblik zakt het water iets, doch bijna overal saan nog veel landerijen blank. Behalve aan Schipbeek en Bolks beek, is de toestand het ergst aan de Din- kel, waar in de buurt van Tilligte en ten Oosten van Ootmarsum de oeverlanden wijd en zijd onder water staan. Bij Almelo kan de Aa het toegevoerde water niet gauw genoeg verwerken; bij Zenderen heeft de Zenderensche beek de aanliggende gronden overstroomd; tusschen? Hengelo en Borne staan vele weiden blank en ook langs de Regge staat veel land onder water. De St. Vincentius Vereeniging te Heem stede herdenkt vandaag haar 75-jarig be staan. Vanmorgen 8 uur werd die herdenking kerkelijk ingezet met het opdragen van een plechtige H. Mis in de parochiekerk van den H. Bavo (Berkenrode te Heemstede), welke H, Mis gecelebreerd werd door den Zeereerw. Heer pastoor H. A. V. IJzermans, geassisteerd door de beide kapelaans dier parochie. Onder het H. Misoffer naderden zoo goed als alle Vincentianen tot de H. Tafel. Na de H. Mis werd de lofzang „Te Deum" gezongen, waarna pastoor IJzermans een toespraak hield, waarin hij het ver dienstelijke werk dter Vincentius Vereeni ging uitvoerig schetste en daarvoor dank en hulde bracht aan hen, die dit werk met zooveel liefde en ijiver verrichtten. Na de kerkelijke plechtigheid vereenig- den de Vincentianen zich aan een ontbijt in de pastorie, waaraan ook de pastoor en beide kapelaans aanzaten. Van avondl half 8 vindt de feestelijke herdenking plaats in het R. K. Vereni gingsgebouw. van den gemeenteraad. Nieuwe de vol- De d°°r <Je Redactie van de Haarl Crt. gesteldc vragen zijn gende: Meent (j, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te4 stre ven van Haarlem een luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de in dustrie een der middelen moet zijn, die het geE>eentebestuur van Haarlem moet aanwenden, om een stad bloeiend en finan cieel krachtig te maken? Is We'licht een combinatie van beide denkbeelden (Haarlem-luxe-stad of Haar lem-industriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, Jat lage belasting een voor name factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" LEDENMATINEE H. O. V. Het is opvallend, hoe meer en meer de ledenmatintes der H.O.V. zich mogen ver heugen in steeds groeiende belangstelling. Nog zagen wij in het nieuwe seizoen op Zondagmiddag niet zulk een volle zaal als dit gisteren het geval was. Dat deze be langstelling ten deele op rekening van het telkens zeer fraai gekozen en gevarieerde programma moet worden geschreven, is zeker. Even zeker als het feit, dat de heer Robert, Haarlems gevierde organist, dezen middag z'n medewerking zou verleenen en dat het programma ditmaal een viertal door 't Orkest nog niet uitgevoerde werken be vatte, in één waarvan het Concerto 4 trois violons van Virolds-Tog: i, de heeren Grin, Tromp en Eggelte gelegenheid zou den hebben van hun muzikale talenten in 't bijzonder als solisten te doen genieten. Handel, Bach en het vorengenoemde werk, dat was de muziek, welke ons dezen middag met groote petfectie, met nauwgezette zorg vuldigheid men neme deze woordcom binatie voor lief, omdat ze zegt wat wij be doelen ten gehoore werd gebracht. Van achter het fraaie clavecimbel, wat een echte, gemüt' liche kamer-muziekstemming bracht dirigeerde en begeleidde de heer van Beinum de drie nummers voor de pauze. Dat hierdoor van de musici, den orgel-solist, en de drie viool-solisten zeer veel attentie en groote zelfstandigheid werd vereischt, be hoeft wel geen betoog. Desondanks kregen wij een vertolking te genieten, welke tot in de finesses was verzorgd en waarin de momenten van groote schoonheidsontroering voor het grijpen lagen. Ons trof in het orgelconcert Op. 42, no. 2 van Handel voornamelijk het Allegro van 't eerste en het adagio van het tweede gedeelte, door de fijn afgewogen kleur - en klankschakeeringen. Het Larghetto van de 3e Symphonie van Philip Em. Bach, muntte eveneens uit door de diep en fijn gevoelde violi-soli. En wat het uiterst melodi euze, ofschoon minder bekende werk van Antonio Virolds en Felice Togni aan uit drukkingsmogelijkheden en aan rijkdom van variaties bood, daarvan hebben vooral de drie solisten, die wij hiervoor reeds noem den, ons overvloedig doen genieten, 'n enkele onzuiverheid in het Allegro daargelaten. Zeer fraai en rijk zijn inderdaad de door de componisten bedachte variaties afwisselend door elk der drie viool-solisten gespeeld. Herhaald applaus was dan ook de belooning voor de artistieke en doorwrochte weergave van dit niet gemakkelijk opus, een applaus, waarin de heer van Beinum het begeleidende klein-orkest terecht en welverdiend deed deelen. Na de pauze werken van moderner fac tuur voor groot orkest, waarvan het eerste, het bekende Concertstuk Op. 130 van Enrico Bossi (geb. 1861) met orgel. Hoewel hierin zeer sterke, expressieve momenten op ons inwerkten, kon het opus, dat als een grootsch geheel bedoeld is, opgebouwd op een slechts zeer korten muzikalen satz, ons toch uiet onverdeeld boeien. Immers, hoewel de mo derne mensch niet geacht kan worden, te zijn verwend door 'n nimmer onderbroken harmonie in lijn en vorm en klank van onze hedendaagsche samenleving, een opeen hoping van dissonanten en een zoo sterke en schijnbaar door niets gemotiveerde chro matiek is er verre van, de ooren te streelen, en wij zagen dan ook volstrekt zonder ver wondering, 'n aantal geregelde bezoekers, en dus, we mogen het niet anders veronder stellen, liefhebbers van goede muziek, „er- schüttert" het hoofd afwenden. Klanglich van grootsch effect, boeide het werk dan ook meer door geweldige krachtsontploo ing dan door klaarheid van bouw. En als zoo danig hebben wij het dan ook aanvaard. Tot slot, en een slot, dat de kroon z et te op deze matin ée, de Suite uit 1' Arlesienne van Bizet. Dit sterk melodieuze, echtiran- sche toonwerk boeide door de pittige, expres sieve weergave van alle deelen, waarvan echter vooral de beide laatste, het Menuet en de Farandole con amore werden gespeeld, en door den heer van Beinum in 'n enthousiast presto ten einde gevoerd. We zijn dankbaar voor het gisterenmiddag genotene en zien met belangstelling het vol gende concert tegemoet. Moge dit onder goede auspiciën plaats vinden. WantWaar zóó wordt gestudeerd en zóó wordt uitge voerd, mag 'n uiteindelijke débacle, 'n ver dwijnen van onez H.O.V., niet en nooit het gevolg zijn 1 R.K.S.V, „O. B. K." Den leden, welke het nog niet mochten weten wordt bekend gemaakt, dat onze jaarlijk»che uitvoering zal gehouden worden op 16 Februari. Het wordt dus kort dag. Eierveillng. Bij de alhier gehouden eierveiling bedroeg de aanvoer.30CÓ kippen eieren a. 8.1010.30. Handel kalm. Bazar. Bij de alhier gehouden bazar ten bate van het St. Jozefgebouw bedroeg de totale opbrengst ruim 3200.— Het rapport, dat de Hamburgsche burge meester dr. Petersen op de landenconferen tie te Berlijn gisterenmorgen in een rede van twee uur uitbracht, culmineerde, vol gens het avondblad der „Voss. Ztg." in het voorstel tot instelling van een commissie van deskundigen, welke de ingediende ont werpen over de hervorming van het rijk zal onderzoeken, voorstellen zal doen en deze ter verdere goedkeuring den bevoegden zal doen toekomen. Deze commissie zal samengesteld zijn uit politici, bestuursambtenaren, staats- en be stuursjuristen en vertegenwoordigers van de staatshuishouding, de werknemers organi saties inbegrepen. Het voorzitterschap zal bekleed worden door een vertrouwensman van de regeerin gen van rijk en landen. De tegenwoordige landenconferentie moest, volgens de meening van dr. Peter sen, vragen opstellen, welke aan de com missie zouden moeten worden voorgelegd, en zijn arbeidsveld zuiver afbakenen. In den loop van zijn rede besprak dr. Pe tersen enkele voorstellen tot hervorming van het rijk. Hij kwam daarbij tot de con clusie, dat over enkele dingen in de her vorming geen overeenstemming bestaat, doch dat alle voorstellen het in de volgen de grondwettelijke punten eens ziin: door voering van het democratisch beginsel van de rijksgrondwet opk bij den Invloed van d landen op de wilsvorming van het rijk, versterking van de macht des rijks, unifica tie van de politieke wilsvorming in één. enkel rijksparlement en daarmede vermeer dering der bestendigheid in het bestuur van het rijk, verklaring van den weg der in stanties naar de centrale regeering, nieuwen bouw van het rijk in vormen, welke cultu reel en politiek-economisch levensvatbaar zijn en in het kader van hét rijk een eigen leven leiden. Deze weg kan echter op het gebied der buitenlandsche politiek niet bewandeld worden wegens de herstelschulden. Als nu echter een uit den weg ruimen van de tegenwoordige fouten door het uit bouwen van federale .grondwetsartikelen niet mogelijk ié, dan moét men de mogelijk heden van een eenheidsstaat onderzoeken. Dr. Petersen behandelde dan de aparte punten van de ingediende voorstellen en besprak daarbij vooral het plan van de vorming van vrije rijkslanden met eigen landdagen en een eigen landspresident. Hij verklaarde, dat dit voorstel hem geheel on mogelijk toeschijnt, daar het de verbrokke ling van Pruisen vooropstelde. Pruisen moet echter behouden blijvgn, totdat het in hel rijk kan opgaan. De omgekeerde weg is noodlottig. Coolidge's ontvangst te Havana. De ontvangst van president Coolidge is voor de stad Havana een ware sensatie ge weest. Op de tonen van de Amerikaansche en Cubaansche volksliederen en begroet door 21 saluutschoten verliet Coolidge met zijn gevolg het stoomschip „Texas", waarnjt hij door den Cubaanschen staatspresident ont vangen werd. Beide taatslieden inspecteer den vervolgens de troepen. Tijdens den tocht door de straten was de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot. Des avonds werd ter eere van de. Amerikaansche delegatie in het paleis van den staatspresident een groot banquet aangericht, waaraan Coolidge en zijn echt- genoote deelnamen. De zesde pan-Amerikaansche conferentie is gisteren te Havana geopden. President Coolidge begaf zich in gezel schap van den president der Cubaansche republiek per auto naar bet nationale thea ter, om het congres te openen. Een groote menschenmenigte was op de been, die Coo lidge tijdens zijn tocht levendig toeiuichte. Ook in het nationale theater werd Coo lidge een geweldige ovatie gebracht. De zaal was met ruim 5000 personen gevuld. Het geheele ^diplomatieke corps was aanwe- zig.^ Bij den ingang van het gebouw onstond zoo n gedrang, dat mevrouw Coolidge van haar man gescheiden werd. Dat de gebeur tenissen in Nicaragua op het congres niet ter sprake zullen komen, staat thans vrij wel vast. De president van Cuba, die als gastheer van het congres optreedt, verklaarde, dat de conferentie niet als een soort terecht zitting kan worden beschouwd, waar een vonnis zal worden geveld over de politiek der V. S. De commissievergaderingen van het con gres ziin niet openbaar. Bij de opening der pan-Amerikaansche conferentie riep Machado, den gedelegeer de. het welkom toe. Zonder op eenigszins preciese wijze op de moeilijke pan-Amerikaajische kwestie te zinspelen, verklaarde hij, dat het pan- Ame rikanisme omvat samenwerking voor den algeceenen vrede en e«n beter wederzijdsch begriioen. Ook Coolidge besprak voornamelijk de voordeelen der Amerikaansche samenwer king en deed geen enkele zinspeling op den toestand In Nicaragua. Verklarende dat er de laatste jaren groote vorderingen door de pan-Amerl. kaansche republieken gemaakt zijn, zeide CooHdge, dal zij de wereld een prachtig voorbeeld hebben gegeven, hoe geschillen geregeld kunnen worden zonder dat met naar de wapenen grijpt en met eerbiediginj van de souvereiniteit der kleine naties.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2