Buitenlandse!* Nieuws. RECLAME FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN RADIO - OMROEP. 10.000 COURANTEN- De strijd om de eenheid van het Duitsche Rijk. Arbeidsconflicten in Duitschland. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. GEM. BUITENL. BERICHTEN LUCHTVERKEER. De vlucht van v. Lear Black naar Kaapstad. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. Ik heb mijn neef in geen jaren ont moet, zeide Barry even ernstig als zij. De waarheid is.., hij wachtte even, sloeg zijn oogen neer, dan keek hij haar doordringend aan. Ja, ik geloof, dat ik het 11 maar zal vertellen, Miss Hayden, ik leef niet op goe den voet met mijn familie. U begrijpt... ik.ja, het is toch beter, dat ik het u zeg. /A. ZAKENMENSCHEN r DANKEN HUN SUCCES AAN GOED TOEGEPASTE WAAROM ZOUDT OOK GIJ DIT MIDDEL NSET GEBRUIKEN De oprichting van den bond ter hernieu wing van het Duitsche Rijk, waaraan onge veer tweehonderd vooraanstaande persoon lijkheden der Duitsche politiek en econo mie deelnemen, heeft een levendige echo opgeroepen en vormt het algemeene on derwerp der openbare discussie. Op zestien Januari zijn de Minister-presidenten der landen op een conferentie in Berlijn bijeen gekomen. Hier is de mogelijkheid bespro ken, om een eenheidsstaat te scheppen. De bond voor de hernieuwing van het Rijk streeft naar hetzelfde doel en daarom zal deze vereeniging bij de oplossing van het probleem misschien een groote rol spelen. De Rijksregeering zal alleen dit vraagstuk toch nauwelijks kunnen oplossen. De op roeping, die de nieuwe bond heeft gepubli ceerd en die de vroegere Rijkskanselier heeft opgesteld, toont wel patriotische geestdrift, maar drukt zich tamelijk voor zichtig uit, en mist een duidelijk program ma. Dit is waarschijnlijk daaraan te wijten, dat men persoonlijkheden van alle partij- richtingen het toetreden bij den bond mo gelijk wil maken. De beteekenis van den bond tot hernie- wing van het Rijk ligt dus niet in de eerste oproeping, maar in het feit, dat twee hon derd leidende persoonlijkheden van alle partijen zich hebben vereenigd, om tot een goede verstandhouding te komen. De bond wil den arbeid der partijen bij de hervor ming van het Rijk steunen. Het zal moeten blijken, in hoever dit gelukken zal. Het is n.L niet heel duidelijk, hoe zoo'n vereeni ging van raadsgevers zonder regeerings-in- vloed praktisch kan worden ingelascht in het raderwerk der politieke instanties. Daarbij komt de reeds genoemde rekbare vorm der oproeping, die niet is duidelijker gemaakt door de redevoering, die Dr. Luther bij de oprichting heeft gehouden. Maar toch is het niet juist, om reeds nu, zooals de „Vorwarts" dat doet, deze schep ping van Luther enkel „een vereeniging meer" te noemen en van te voren den bond reeds elke beteekenis te ontzeggen. Zij, die den bond tot hernieuwing van het Duitsche Rijk hebben onderteekend, zijn persoonlijk heden, die midden in het dagelijksche leven staan en men kan verwachten, dat ze ook hier van praktische behoeften zullen uit gaan Er moet worden afgewacht welke houding de afzonderlijke partijen tegen over deze nieuwe vereeniging zullen aan nemen, vooral ook de Zuid-Duitschers. Er bestaat nu eenmaal een tegenstelling tus- schen Noord, en Zuid, tusschen Protestant- sche en Katholieken, overwegend indu- strieele en in hoofdzaak agrarische landen; en ten slotte moet er bij het plan, om een eenheidsstaat op te richten, ook aan Oos tenrijk worden gedacht, wiens negen landen een vergaande autonomie bezitten. Beieren heeft zijn standpunt neergelegd in twee me mories, die door de Riiksregeering nog niet zijn beantwoord. Het tweede dateert van Mei 1926 en komt op voor een herziening der grondwet in federalistischen geest. Bij alle pogingen, om een Duitschen een heidsstaat te scheppen, moet worden reke ning gehouden met de stemming van verzet in de Zuid-Duitsche landen, waar zich nu misschien een belangrijke tegenbeweging zal vormen. Du'tscbland heeft wel de span ning tusschen Berlijn, München en Dresden overwonnen, fin 1923) waardoor de eenheid van het Rijk ongetwijfeld in gevaar was; maar de besprekingen over het probleem eenheidsstaat zullen met groote omzichtig heid moeten worden gevoerd. Over het par ticularisme in Duitschland bestaat geen twijfel. Maar dit particularisme heeft juist in 1918 het Rijk voor Verval bewaard en een sovjet-Duitschland is alleen vermeden, omdat er spontaan particularistische demo cratieën ontstonden, om de plaatselijke ge varen af te weren. Daardoor alleen heeft Duitschland op democratischen grondslag de orde kunnen herstellen. De 25 Duitsche landen zijn tot 18 teruggebracht door de oprichting van Groot-Thüringen en door de toevoeging van Pyrmont bij Pruisen. Of Duitschland op dezen weg kan verder gaan en den eenheidsstaat scheppen, dat zal de naaste toekomst moeten aantoonen. Anti-oorlogsverdrag. Een rede van Paul Claudel, Bij den terugkeer naar Europa van den ambassadeur der V. S. te Parijs, Myron Herrick, heeft de Fransche ambassadeur, Claudel, een rede gehouden om het Fran sche standpunt uiteen te zetten inzake het anti-oorlogsverdrag. Frankrijk, zoo betoogde hii, is het land, dat het meest behoefte heeft aan vrede en Amerika is het land, dat het meest voor de zaak van den vrede doen kan; geen land ter wereld zal ten oorlog kunnen trekken als Amerika uitroept; „Ik keur af wat gij doet." Frankrijk en Amerika beoogen geen ge loofsbelijdenis, maar een verklaring van he t gezond verstand. Zij willen niet zeggen, dat de oorlog overal en in alle omstandigheden verkeerd (une chose mauvaise) is. Er zijn gevallen geweest en er zijn nog heden ten dage gevallen, waarin de oorlog een goede en rechtvaardige zaak is. Niemand kan bij voorbeeld ontkennen, dat een onafhanke lijkheidsoorlog een groote en goede zaak was. Het geweld is op zichzelf verkeerd, maar het verdient de voorkeur boven on recht. Het denkbeeld, waardoor de voornaam ste staatslieden van Amerika en Europa worden geinspireerd is, dat een g-oot deel van de wereld thans tot zulk een hooge, graad van organisatie en tot een zoo ver gevorderde onderlinge economische afhan kelijkheid is gekomen, dat het 't buiten den oorlog kan stellen, dat het zelfs op abso lute wijze, de gedachte aan oorlog kan uitsluiten en dat niet om mystieke rede nen, maar omdat de oorlog een grof en gevaarlijk wapen is, omdat hij, zoo»ls men in Amerika zegt, „niet betaalt." Dit betee- kent niet, dat de oorlog in alle gevallen te veroordeelen is. In het voorstel om den oorlog buiten de wet te stellen is het voor naamste punt niet de oorlog, maar de wet, Als er een wet is, kunt ge den oorlog bui ten de wet stellen Als er geen wet is, is er niets waarbuiten ge die vreeselijke ramp kunt bannen. Drie arbeiders overreden. Uit Atrecht wordt gemeld, dat gister ochtend vroeg drie arbeiders, die langs de spoorbaan liepen, door den D-trein uit Ca lais werden overreden. Een vierde arbei der kon zich nog intijds redden. Het financieel herstel van Frankrijk. In een rede heeft Caillaux erkend, dat Poincaré opmerkelijke financieele resul taten heeft bereikt, die echter slechts de voorbereiding zijn van' het financieel her stel. Er moet een wettelijke stabilisatie plaats hebben en bij de bepaling der nieu we waarde van den gouden franc, moeten de nieuwe monetaire omstandigheden zich volkomen aanpassen aan de economische en financieele mogelijkheden des lands, waarbij een voldoende marge moet worden gelaten voor de winsten voor landbouw en industrie, opdat het stelsel geen gevaar loopt op de werkelijkheid schipbreuk te lijden. Caillaux zette voorts uiteen, dat de inter- geallieerde schulden in werkelijkheid geli quideerd zijn; zij worden vertegenwoordigd door de schatkistbons, welke de staten, die schuldeischers zijn, in omloop zouden kun nen brengen. Het gaat er dus niet meer om, de schulden te regelen, maar een verminde ring van het totaal te verkrijgen en daarom moet Frankrijk zich met zijn schuldeischers verstaan. Vervolgens verklaarde Caillaux zich be slist tegen een heffing van het kapitaal. Daartegenover beval hij een stelsel aan, waarbij een extra-bijdrage zou worden ge- vraagd van de inkomsten uit vermogen, als tegenstelling van de inkomsten uit arbeid. Niet-ontplofte bommen. In het magazijn van een vertegenwoor diger van een Engelsche firma, werd een vrij groote voorraad niet-ontplofte bommen ontdekt, die op de slagvelden waren bijeen gezameld en die aan den staat moesten worden afgedragen. De man, bij wien de voorraad gevonden werd, beweerde te goeder trouw te zijn Het aan den staat berokkende nadeel moet aanzienlijk zijn; men spreekt van 80 millioen. De zaak heeft betrekking op de gebieden van Valenciennes, Alrechr, Kamerijk en Lomme bij Rijssel. De afgetreden Duitsche Rijksweer-minisfer Dr. Gessier. Het fneeirendeel van de metaalarbeiders te Halle is in staking gegaan, terwijl ook bij Lindner te Ammensdorf het bedrijf ge heel stil ligt. In de overige bedrijven wordt slechts door een gering percentage van het personeel gewerkt. Als reden wordt opge geven dat de in de arbitrage vervatte loons- verhooging van drie pfennig niet voldoende is. Men neemt evenwel aan, dat deze sta king slechts eenige dagen duren zal, daar de loonquaestie reeds te Berlijn behandeld wordt. De termijn van beslissing inzake al of niet aanvaarding van de arbitrage loopt Woensdag af, zoodat de arbeiders te vroeg in staking zijn gegaan. Ontploffing in een hoogoven. Gistermorgen omstreeks vijf uur had in de Völklinger Hütte een ernstige hoogoven- ontplcffing plaats. Door de gloeiende massa werden een aantal arbeiders gewond. Om 8 uur waren twee onherkenbare lijken te voorschijn gebracht, Ket aantal gewonden zou 15 of 16 bedragen. Het opruimingswerk gaat met ernstige moeilijkheden gepaard. Door het ongeluk op de Völklinger Hütte zijn tot dusver 17 personen getroffen, van wie er twee op de plaats dood bleven, ter wijl er later vijf aan hun wonden zijn be zweken. Amerika verklaart in de nota aan Frankrijk, dat het vredes-verdrag niet door de V.S. kan worden onderteekend, wanneer n.'et verschillende andere staten zich bereid ver klaren, het document te onderteekenen. Oorzaak der ramp is waarschijnlijk een koolstofontploffing Het herstel van de hoog oven zal waarschijnlijk tot het einde dezer maand duren Tengevolge van de ontplof fing zijn vele buisleidingen vernield, waar door ook andere afdeelingen van het be drijf voor eenigen tijd zijn stopgezet. Trotzky naar zijn verbannings oord vertrokken. Naar uit Moskou aan het „Berl. Tag." wordt meegedeeld, staat sedert Donder dagavond vast, dat Trotzky naar Wjerny aan de Chineesch-Toerstansche grens ver bannen wordt. Hij moest Zondagavond daarheen vertrekken. Radek is reeds gisteren naar de Oeral vertrokken, waar hem zijn verdere woon plaats zal worden aangewezen. In de af- geloopen week zijn reeds een kleine vijf tig oppositioneelen naar Siberië getranspor teerd. Uit het land van den Duce. In verscheiden0 gemeenten in de omge ving van Agrigento hebben de gendarmes 308 personen aangehouden, die beschuldigd worden van 40 moorden. 20 pogingen tot doodslag, 1600 diefstallen, 120 afpersingen, 80 brandstichtingen en 60 misdaden van verschillenden aard. De bevolking is ver heugd over deze zuivering van Sicilië. Onlusten in Mandsjoerije. Uit Mandsjoerije komen berichten over een opstand van boeren tegen de amb tenaren, die docr roofzucht groote onte vredenheid hebben gewekt. Er wordt niet gemeld, welken omvang deze opstand heeft rangenomen, doch uit Tokio wordt bericht, dat de Japansche regeering niet voorne mens is, in Mandsjoerije tot interventie over te gaan tot het beschermen van de Japansche onderdanen, daar de regeering van Moekden voldeed aan het verzoek van Japan, ora troepen te zenden naar de streek, waar voor de Japanners gevaar dreigde. Volgens den correspondent van de „Times" echter, heeft de Japansche regee ring het zenden van troepen achterwege gelaten, met het oog cp den politieken toestand in Japan zelf. Zij beschikt in den binnenkort samenkomenden Landdag niet over een meerderheid en is besloten ver dere verwikkelingen met China te ver mijden. HET VERKEER TE PARIJS. Uit een dezer dagen gepubliceerde sta tistiek over het aantal verkeersongevallen te Parijs en in de banlieue gedurende 1927, blijkt dat het totaal aantal ongevallen 4209 heeft bedragen waarvan met doodelijken af loop 459 of meer dan één per dag. Verre weg het grootste aantal ongevallen betrof automobielen, nl 3124, waarvan 345 met doodelijken afloop. Daarop volgen de trams 358 waarvan 55 met doodelijken afloop; de rijwielen onderscheidenlijk 218 en 15; de motorfietsen 168 en 9; de bespannen voert, tuigen 163 en 19 en de autobussen 118 en 16. EEN INBREKER-BUIKSPREKER. In de villa der Parijsche romanciers, de gebroeders Leblond te Théoule bij Cannes, werd dezer dagen tijdens de afwezigheid der bewoners ingebroken. Een buurman zag den volgenden avond licht in de villa bran den en vermoedend dat de misdadigers naar de plaats huns misdrijfs waren terugge keerd, maakte hij alarm in het dorp; de veldwachters stelden zich aan het hoofd van een brigade vrijwilligers; de gendar merie werd gewaarschuwd en ook werd hulp gevraagd aan de brandweer van Can nes. En er begen een beleg in optima forma. In de villa speelden zich intusschen merkwaardige dingen af. Allerlei stemmen gaven elkaar antwoord en de luitenant der gendarmerie concludeerde er uit, dat hij zich in tegenwoordigheid van een bende van tenminste een tiental inbrekers be vond. Tegen middernacht werden er twee schoten gelost en verscheen er een man <fp het balkon. Geef je over! riep de menigte. De man antwoordde, dat hij dat graag zou doen, maar dat zijn kameraden hem dit onder bedreiging met den dood verboden De officier er gendarmerie kondigde daar op aan. dat de deuren zouden worden in getrapt. Wij zullen jullie tot den laatsten man dooden! werd achtereenvolgens door ver schillende stemmen geantwoord. Het beleg duurde tot den ntorgen. Bij het NAAR HET ENGELSCH. ,5 Barry voelde zich verlegen, Sir Felix zou hem natuurlijk vooral nu hij zou hooren, dat Barry een der Wyntons was vrien delijk ontvangen en hem vragen, bij hem te blijven dineeren; en wat voor een uitvlucht zou Barry kunnen vinden, om het te wei geren? Het spijt me, zeide hij en durfde haai Met aan te zien. morgen vertrek ik uit Londen voor zaken. Ik vrees dat ik eenigen tijd zal wegblijven. Kate staarde hem verwonderd aan, voel de zich eenigszins beleedigd en zeide: Ik hoop, dat de verandering u zal be vallen Het buitenleven zal nu heerlijk zijn. Maar ik moet gaan. Goeden morgen, Mr. Wynton Zij reed weg. Barry wandelde verder, maar zegende nu juist het noodlot niet, dat hem een meisje deed beminnen dat zoover «ft zijn bereik was. Nu hij had gezegd, dat hij uit Londen zou vertrekken moest hij natuurlijk ook gaan. Maar waarheenWel hij zou een zakenreis doen naar een der groote steden niets was gemakkelijker. Maar hij zou het uitstellen tot den vol genden dag En daar hij Londen moest ver laten, besloot hij naar Surrey te Êa®n' °e streek waarin het mooie kleine bosch lag; de lezer zal zich er niet over verwonderen dat dien middag aan den voet van den boom, waaruit hij het kleine meisje ffered had, Barry Wynton genoot van de heerlijke Boschlucht. Hij zal daar misschien een kwartier ge legen hebben toen hij plotseling iets hoorde naderen. Het volgende oogenblik stond hii rechtop en zag den verwonderenden blik van de dame aan wie bij juist dacht. Barry was er geheel door in de war. Ik ik heb besloten.. morgen... naar Birmingliam te gaan, zeide hij ten slotte. En daarom ben ik maar hierheen ge komen. Dat nie ik, zeide Kate; ze vond het heerlijk dat Barry zoo geschrokken was en had schik in zijn verlegenheid. Toch was ze verwonderd en een beetje boos; want ze vermoedde dat Barty om de een of an dere reden maar en uitvlucht verzonnen had, om van haar vader geen tegenbezoek te verwachten. Hij scheen dit niet te willen. En tuch, indien dit zoo was waarom had hij dan wel de uitnoodiging aangenomen, om een bezoek te brengen in de Audley Street? aanbreken van den dag verscheen er weer een inbreker aan het raam der eerste ver dieping, die zonder iets te zeggen zich twee kogels door 't hoofd joeg, of liever, langs het hoofd, want het bleek later slechts een schampschot te zijn Hij slaakte vreeselijke kreten en ijien hoorde hem roepen; „Help. ik heb mijn revolver weggegooid!" Onder duizend voorzorgen drongen de gendarmes de villa binnen. Zij vonden den inbreker in hinderlaag achter een slaap- kamerkast, met een bebloed gezicht. Hij loste nog twee revolverschoten in de lucht, doch werd aangehouden en vastgebonden. Hij was alleen in de villa, maar als buik spreker was hij er in geslaagd bij de gen darmerie den indruk te wekken dat hij me deplichtigen had. EEN HOTEL-RAT AAN HET WERK. Te Cannes heeft een hotelrat 's nachts na een gevaarlijke klauterpartij kans ge zien uit een kamer op de tweede verdie ping van een hotel waarvan de bewo ners de ramen hadden opengelaten voor 110.000 francs juweelen te stelen. Langs denzelfden weg teruggaande, verloor hii een deel van zijn buit, waardoor men heeft kunnen nagaan hoe hij binnengekomen is. De bestolenen zijn volgens „L'Oeuvre" rijke bewoners van Java. DE VERBANNING DER OPPOSITIE. Mevr. H. Roland Holst heeft thans naar „Het Volk" meldt, bet initiatief genomen tot een actie voor Trotskv en de andere verbannen leiders der Russische opnosilie. „Zij wil socialisten van alle landen en alle richtingen oproepen om gezamenliik tot de Sov:et-regeering het verzoek te rich ten, de bannelingen te veroorloven zich buiten Rusland te begeven naar het land dat zii verkiezen." LIJKENBERCOVTNG IN EEN CREMATORIUM. De Berlijnsche politie houdt zich bezig met het onderzoek inzake een schandelijke misdaad n.l. een liikenberooving in het crematorium van Wilmersdorf. Er werd vastgesteld, dat uit den mond van een lijk. dat zou worden verbrand, twee gouden bruggen en een gehemelteplaat waren ver dwenen, welke een waarde van 600 a 700 mark hadden. De politie heeft vier stokers en een portier in hechtenis genomen, die ter beschikking der justitie zijn gesteld. Gemeld wordt nog, dat twee stokers van het crematorium te Wilmersdorf na een langdurig verhoor naar het huis van bewa ring te Moabit zijn overgebracht. Ze zal ongeveer hei! dubbele kosten van de Indische vlucht. De K. L. M. heeft den heer Van Lear Black, die dezer dagen van Londen naar ons land zal oversteken, bericht gebonden, dat de moeilijkheden, welke aan den tocht naar Kaapstad verbonden waren, vrijwel zijn opgeheven, zoodat hii over drie maanden zal kunnen vertrekken. De ge- heele tocht, welke door den heer Van Lear Black niet zoo maar voor de aar digheid wordt ondernomen, aldus de heer Martin, met wien de „Tel", een en an der besprak, doch welke voortspruit uit de oprechte belangstelling van den Ame rikaan voor het luchtverkeer, zal met 'n drie motoren Fokkertoestel worden on dernomen. Daar er op het oogenblik geen enkel driemotoren vliegtuig beschikbaar is, heeft de K.L.M. besloten, hiertoe een één-rnio tor-toestel om te bouwen. Dit brengt geen bijzondere technische bezwa ren ®et zich mee. De vleugels van den één-motorigen Fokker leenen er zich zeer goed toe om aan iedere zijde van den romp een motorjfondel te bevestigen. In het geheel zal de machine worden ge dreven door drie motoren van elk 220 P.K. Welken motor men hiervoor zal kie zen, i® ^eg niet definitief vastgesteld. Bij de uitwerking van het plan heeft men grooten steun gehad aan een rapport, dat in 1926 werd uitgebracht door de Royal Air Force, de Engelsche maatschap pij. welke den tocht naar Kaapstad reeds heeft ondernomen. Ook uit de ervaringen va den benoemden Engelschen vlieger Alan Cobham en den Zwitser Mittelho'- zer, beiden het traject reeds hebben gevlogen, heeft men veel nut kunnen trek ken. Vooral van alatstgenoemde heeft men waardevolle tips ontvangen. H®1 traject zal in tien etappes van 800 _9C0 K.M. worden verdeeld. Geland zal worden te Cairo, Khartoem, Malakal, Mon- galla, Kisumu, Tabora, Abercorn, Broken, Hill, Buluwayo, Bloemfontein en Kaapstad. Vooral het vraagstuk der landingster reinen brengt verschillende bezwaren met zich mede. Vliegterreinen met hangars, enz., bestaan natuurlijk niet. Het zijn meestal velden, meer noodlandingsterreinen, welke o°k door Cobham en Mittelholzer als landingsterrein werden gebruikt. Be halve dat het aanvoeren van benzine en olie zeeT, ezwaarlijk is dikwii's moeten brandstoffen door inlanders kilometers ver door het binnenland worden gedragen zullen de landingsterreinen tevens een maand van te voren moeten worden ge maaid, daar het zeer hoog groeiende oli- fantsffzas landen of opstijgen zou beletten, Zoowel dit aanvoeren van de olie en ben zine. als het maaien van de velden, is zeer kostbaar, waardoor de geheele tocht, zoo- als de totaal-raming aangeeft, ongeveer 't dubbe'e zal kosten van de Indische vlucht van den heer Van Lear Black. NEDERLANDSCHE SCHEPEN» PHOBOS 8/i v. Los Angeles te Singapore. SCOPAS 8/i te Honolulu, Balek Pappan n. San Pedro. AMSTEL 14/1 v. Palermo te Sfax. BATAVIER II 15/1 v.m. 9 u. v. Rott. te Gravesend. DRENTE 9/1 v. Penang n. Pladjoe. HERMES ii/i v. Kobe n. Yokohama. HILLEGOM 15/1 v. Venezuela te Maracoibo. HOFPLEIN 151 Kopervik gep. Rott. n. Narvik. J. B. AUG. KESSLER 11/1 v. Singapore n. Miri. JOHANNA 14 1 v. Rouaan n. Rotterdam. KEILEHAVEN 13/1 v. New Orleans n. Cuba. KRALINGEN 13/1 v. Huelva n. Magador. LIMBURG, sleepb., 15,1 v. Hamburg n. Rott., met lichter Fusia. MAASHAVEN 14/1 v. Ravenna n. Sfax. MIDSLAND 14/1 v. Bremen n. Immingham. M IR ACH 13/1 v. Cardiff te Rouaan. NEPTUNUS Oosterhuis 14/1 v. Bcgense te Rostock. RIJNSTROOM 14/1 v. Ccnst. te Huil. SPAR 14/1 v. Cadra n. Santos. STAD ZWOLLE 14/1 v. Bordeaux n. Salta Cabebello. STOLWIJK 14/1 v. Gent te Penarth. SULTAN VAN KOETEI 10/1 te Ceram. TRITO 14/1 Lizard gep. Dublin n. Amsterdam. TROMPENBERG, 14/1 Gulport (Mississ.) van New Or leans. VECHT 14/1 van Sfax te Torway Charema. WAAL 14/1 van Satubal te Rounau. WALCHEREN 15/1 Ouessant gep., Pantages te Rotterdam WASSENAAR 15/1 van Baltimore naar Norfolk. WESTPLEIN 14/1 Kopervik gep. Narvik naar R'dam. IJSSEL 15/1 van Valencia te Antwerpen. ZUID-HOLLAND 13/1 van Hamburg te Blyth. HOLLANDAFRIKA LIJN. MELISKERK 13/1 v. Beira n. Delagoabaai. RANDFONTEIN 14/1 v. Dar-es-Salaam n. Pt. Amelia. BOSCKDIJK 14/1 van New York naar Rotterdam. HEEMSKERK 15/1 van Antwerpen te Amsterdam. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 14/1 te Kiiindini. RIJPERSKERK 14/1 van Rotterdam naar Hamburg. ZEN AD A (thuisr.) 15/1 te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBRASKA, v. d. Noord-Pacific, 1. v. Livernool, n. Sout hampton, Londen en Rotterdam, pass. 16/1 Prawlepoint. BEEMSTERDIJK 14/1 van Rotterdam naar Boston. BINNENDIJK van Baltimore naar R'dam, pass. 15/1 Scilly. N GROOTENDIJK 15/1 van R'dam te New York. PARDO 16/1 van de Noord-Pacific te Rotterdam ROTTERDAM, Rott. naar New York 14/1 van Sout hampton. VEENAM Rott. naar New York, pass. 14/1 Lizard. VOLI N 3AM New York naar R'dam 16/2 van Plymouth. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. BATOE Aarhus naar Amsterdam, pass. 16/1 Holtenau. BORNEO 15/1 van A'dam naar Middlesbro. KANGEAN (uitr.) 15/1 van Antwerpen. KARIMATA (thuisr.) 15/x van Port Said. MOENA (thuisr.) 15/1 te Suez. PRINSES JULIANA (uitr.) *15/1 van Colombo. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 15/1 van Port Said. RIOUW (thuisr.) pass. 16/1 Perim. ROEPAT 15/x van Bremen te Amsterdam, SALEIER (uitr.) 16/1 te Genua. SALAWATI (thuisr.) 15/1 van Djeddah. SIMALOEN (thuisr.) 14/1 van Djeddah. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND 16/1 van Buenos Ayres te R'dam. FLANDRIA 14/1 van Amsterdam te Buenos Ayres. ORANIA (thuisr.) 15/1 nam. 6 uur van Las Palmas. ZAANLAND (uitr.) pass. 14/1 v.m. 9 uur 30 Ouessant. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ACHILLES 14/1 van Piraeus naar Nauplia. ALKMAAR (thuisr.) 16/1 v.m. 8 uur 400 mijl W. Lizard. EUTERPE, Amst. naar Kopenhagen pass. 16/1 Holtenau. CRIJNSSEN (thuisr.) 16/1 v.m. 7 u. 30 Lizard gepasseerd. FOHR 14/1 van Rotterdam naar Cadix. HAARLEM 14/1 van Hamburg te Antwerpen. HEBE 14/1 van Gibraltar naar Cartellon. HERMES 15/1 van Algiers naar Calamata. IRENE Amst. naar Barcelona, pass. 14/1 Gibraltar. JAN VAN NASSAU, New Orleans naar Bremen, pass, 14/1 nam. 3 uur 15 Dungeness. MINERVA 14/1 van Algeciras naar Amsterdam. MEDE A X5/i van Algiers te Amsterdam. NEREUS 14/1 van Vigo naar Amsterdam. NOTOS 14/1 van Venetië te Triest. OBERON 14/1 van Hamburg naar Bremen. ORANJE NASSAU 13/1 van New York naar Port-au- Prince. ORPHEUS 14/1 van Calamata naar Malta. PERSEUS Aarhus naar Amsterdam, pass. 15/1 Bunsbuttel POLLUX 15/1 van Smyrna naar Constantinopel. PROTEUS 14/x van Danzig naar Amsterdam. RENATE 14/1 van Hamburg naar Amsterdam. SATURNUS 12/1 van Amsterdam te Antigas. SIMON BOLIVAR 15/1 van IJmuiden naar Hamburg; 16/1 te Hamburg. SATURNUS 14/1 van Antigua naar La Guayra. THESEUS 14/x van R'dam naar Passages. ULYSSES 15/1 van Constantinopel te Bourgas. VENUS 14/1 van Napels te Catania. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OLDEKERK 15/1 van Japan te Rotterdam. ZOSMA (thuisr.) 14/1 van Vladivostock, HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. ANDIJK (uitr.) 16/1 te Calcutta. MEERKERK 15/1 van Rotterdam naar Hamburg; 16/1 te Hamburg. RIDDERKERK (thuisr.) x6/i te Hamburg. STREEFKERK (uitr.) pass. 14/1 Dungeness. HOLLAND—AUSTRAI Ië LIJN. ALMKERK (thuisr.) pass. 15/1 Sigres, HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. RIJNLAND (uitr.) 14/1 10 uur n.m. van Hamburg voor- gaats IJmuiden. RIJNLAND 15/1 van Hamburg te Amsterdam. TEXEL 15/1 van* Hamburg te Amsterdam. JAVA—NEW YORK LIJN. DJAMBI Java naar New York x6/x te Suez. DÏEMBER New York naar Java 15/1 van Gibraltar. JAVA—BENGALEN LIJN. BENGKALIS 15/1 van Java naar Calcutta. TOB A 15/1 van Calcutta te Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG (uitr.) pass. 13/1 Perim. BUITENZORG (thuisr.) 15/x van Djeddah. INDRAPOERA (uitr.) pass. 14/1 Perim. PATRIA (thuisr.) 15/1 van Tangar. SOEKABOEMI (uitr.) 15/x te Belawan. TAMBORA I5'i van R'dam te Batavia. VERNATE (thuisr.) pass. 15/x Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALGORAB 15/1 van Amsterdam te Rotterdam. POELDIJK 16/1 van Hamburg te Amsterdam. ZIJLDIJK (thuisr.) 14/x van Victoria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DEUCALION v. Japan n. A'dam, 12/1 te Belawan. EMAEUS 15/1 van Amsterdam naar Java. ORESTES, v. Japan n. Rott., 15/1 te Singapore. TANTALUS io/i v. Japan te Amsterdam. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 15/1 van Rotterdam te Barcelona. ROTTERDAM, Maandag 16 Januari. Buiten), granen. Stemming prijshoudend. Rogge Western II disp. f 13.75 id. v/d. Gulf disp. f ia.9o. Canada II disp. f 12.90, 70/72 kg La Plata disp. f 13. Gerst. Amer. No. II verw. f 246, id. disp. f249. Canada III disp. f256, 60/61 kg Donau stmd. f 245. 68 kg id. disp. f 257, 64/65 kg id. disp. f 250. Haver Canada III disp. f13, Petersburger disp. f 11.20, 53/54 kg Zuid disp. f 11.70, 54/55 kg Pommcrsche disn. f 12.20, 50/51 kg id. id. f 11.45. Maïs Mixed stmd. f221. La Plata disp. d 212, id. aangek, f 29, id. stmd. f 209, Witte La Plata aangek, f 209, Zuid Afr. No. II witte platte disp. f 214, Z. Afr. No. VI gele ronde disp. f 212, id. No. IV gele. platte disp. f215. Boekweit Amer. disp. f 12. Vlas. Aangevoerd 8780 kg, blauw f 1.351.65 10.000 ltg Groningsche f 1.35—1.70; 4000 kg geel f 1.35—1.70 300 kg dauwroot f x1.25 200 kg wit f 11.25. Handel vrij levendig. Aardappelen. Zeeuwsche Eigenheimers f 66.25, id. bonten f5.506.50, id. blauwe f5.506.50, Brielsche Eigenheimers f6—6.50, redstar f5.257-75, industrie klei f 4.505, bravo's f 66.50, drielingen bonte en blauwe f 3.25—3.75, id. Eigenheimers f 4.504-75* Aanvoer ta- melijk. Vraag matig. Fijne zaden. Blauw maanzaad f 3436, karwijzaad f 35 —37, koolzaad f 22—23, mosterdzaad geel f xanane- Het is vreemd u hier te ontmoeten zei de arme Barry stotterend. Waarom? vroeg Kate, die het fijn vond zooals trouwens dikwij s bij vrou wen het geval is dat een man in haar tegenwoordigheid zoo verlegen was. Het is hier een zeer mooie plek. Eergisteren ben ■k van dit bosch gaan houden, en daarom ben ik hierheen gekomen, En zoo is het met mij ook, antwoord de Barry gevat en maakte hare verklaring gauw tot de zijne. Het is hier verbazend mooi. Ik zal hier nog dikwijls komen. Maarl Gaat u nu reeds weg, Miss Ha den? be droefd hield hij op met spreken, to :n zij Molüe liet cr.ikeeren. .Ja, zeide Kate ernstig. Wat jammer, klaagde hij; in zijn stem lag groote teleurstelling en droefheid. Ik.... ik dacht, dat we weer samen naar die her berg zouden gaan en onder het rustige pri eeltje thee drinken. Nou, waarom niet? pleitte hij, toen Kate met haar hoofd nean schudde. Zij herhaalde Barry's vraag nog eens voor zich zelf en was blij. dat z eop het waarom geen antwoord kon vinden. Inder daad, waarom zou ze het niet doen? Deze Mr. Barry Wynton was voor haar niet lan ger een onbekende; hij behoo-de tot een familie, die haar vader zeer goed kende Er was geen reden, om zijn uitnoodiging een kopje thee te gaan drinken, niet aan te nemen. En zelf wilde ze nu ook wel; het zou heerlijk zijn, met hem weer te kun nen babbelen. Neen; er was werkelijk gean reden om het niet te doen.... behalve mis schien. dat hij gezegd had uit de stad ta zulle11 gaan en het niet gedaan had; toch kon Ze. Zlck niet voorstellen, dat hij haar had wulen bedriegen. H°u, goej zeide ze, na a'les nog eens yu6, overlegd te hebben. Het zou wel heerlijk zijn. Dank u zeer. Maar ik mqet meer z°o lang blijven als den vorigen keer. had bijna geen tijd om mij voor het diner nog te verkleeden. U kunt gaan wanneer u wilt, zeide Barry 'akonifck en hij was zoo blij, dat in dien iemand hem had komen zeggen, dat hij een groote erfenis gekregen had, hij niet büjder had kunn enzijn. Tien minuten later zaten ze onder het prieel en ze praten zoo gezellig samen, dat het scheen, dat ze el kaar reeds jaren kenden. 0 Ja, mijn vader en Lord Wynton zijn sa men ia Oxford geweest, zeide Kate. Maar na dien tijd zullen ze elkaar niet dikwijls meer gezien hebben. Mijn vader leidde een zeer teruggetrokken leven, voegde ze er inens ernstig aan toe; en Barry bemerkte dat ze hem niet aan durfde zien. Ik was eenige jaren geleden een losbol, ver loor en gaf veel geld uit.heel veel.ja alles. Naturlijk vind mijn famiie dit niet goed. Ik denk dat ze mij als een soort zwart schaap beschouwden, en ik moet bekennen dat ze gelijk hadden. Ik moest Engeland verlaten. er. ik vertelde het u reeds, dat ik in Britsch Columbia geweest ben. Ik heb daar een moeilijken tijd doorgemaakt; en ik zou er nog zijn, indien ik niet door iemand, in wiens diens ik was, naar Enge land was gezonden, om voor zijn artikel af nemers te vinden, 't Is een bepaalde soort hout. Weef u waar dat voor moet dienen? Neen? Om papier van te maken. Voor de papierfabricage gebruikt men natuurlijk niet alleen hout, maar toch is het bij vele soorten een voornaam bestanddeel. Dr-t begrijpt ik, zeide Kate. Het klinkt reuze interessant Ja, dat is zoo, antwoordde Barry, als de zaken nu maar goed gaan. Ik denk het wel, zeide Kate. Waarom? vroeg Barry en zag haar met groote oogen aan. Dat., dat weet ik niet antwoordde Kate. Ik beu u dankbaar voor die aanmoedi ging. Maar wat ik wilde zeggen, mijn vrien den en kennissen zouden natuurlijk niet m mijn „bekeering" gelooven en zouden zeker geen vriendschap meer w"'en aanknoopen met een papierhandelaar. En daarom houd ik mij maar op een afstand. Arme vrienden en kennissen zijn hun altijd een last. WOENSDAG 18 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Pclitieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het Radio-Trio. 3.004.00 Maak het zelf. Rubriek van Mevr. Schaake Verkozen 5.307.15 Vooravondccncert door het Omrcep-crkest. 7.157-45 Gezondheidshalfuurtje door R. Hoog land Ket Bureau voor kinder-hygiëne. 7.45 Politie- ber. 8.10 Aansluiting van het Theater „Flora" t« Amsterdam. Uitzending van „De grocte onbekende" opera-comioue in 3 acten van Julius Wilhelm en Gusta* Eeer. Muziek van Suppe. Eew. door Karsi Goetze. Ver* taling van Louis Déjé. Regie: Luigi di Fraën. L. Boe dels, spelleider. Clivier, Cicomte de dels, spelleider. Olivier, Vicomte de Brichanteau, Emile v. Bosch. Generaal Fa**p, gouverneur van Parijs, M. v, Eijsden, z'n vrouw, Dilla Ramore, Pauline Jolichercue- kapster Eerthe Verswijver. Theopneil Marboeuf Sylv vain Poons. Jules Gabrie L. Zegwaard. Philippe Labouré. Gerritsma. Marie Mabel Lacappflle tocneelspeelster Jo Demulder. Colardeau kapitein Jean Janssens. Roujon luitenant J. Waterman. Poulct ceremoniemeester Kal man Knaack. Bompard bode van den Raad Isedore Zwaaf. Victorien dameskapper J. Keijzer. Jacques kamerdienaar bij Generaal Rapo J. Keijzer. Fieurette leermeisje S. Verduin. Kzpelmeester Franz Goetze. 10.00 Persber. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. NCRV. 12.30— I.45 Concert. Mevr. B. v. d. Horst piano. E. v. Horst Jr. cello. P. A. Kcch viool. 5.156.15 NCRV. Kin deruurtje door Mei. B. v. d. Veer. Zang Mej. C. J. A. Gelderman. 7.007.30 Lessen. 7.308.00 Gra- mofoonmuziek NCRV. 8.00 NC RV. Concert-Mond orgelclub „De Echo" (tot 9 uur). Mej. L. Lauenroth piano. Mevr. J. Hehl fluit en cello. L. Koster cello (na 9 uur). Spr. Joh. de Vries Christel. Lichamelijke Opvoeding. DAVEMTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventry-kwartet en dansband. 1.202.20 Orkest concert. 2.c'o Causerie. 3.10 Concert. 3.20'Ge- dichtenvoorlezing. 3.50 Concert. 4.05 Causerie. 3.10 Concert. 3.20 4.05 Causerie. 4.20 Licht klassiek concert. Bronk- hurst Trio en soli (paino viool cello). G. Knight so praan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Landbouwber. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dans muziek. 7.35 Chopin's piano-preludes. 7.45 Cause rie. 8.05 „Find the Original". 8.20 „The return of Ulysses" opera in 3 acten. Orkest en koor. (Van 9.20 9.50 Berichten). 10.50 Vaudeville Solisten. 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Cocnert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.005.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Het Koor van de Maitrise de Saint-Etienne du Mont. LANGENBERG, 469 M. 12.25x.50 Orkestconcert. 5.206.20 Pianoconcert. 7-40 Volksconcert door het Werag-orkest. 9.50 Wielerwedstrijden. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN. (ZEESEN), 1250 M. II.207*05 Lezingen en lessen. 7-20 „Die schone Helena" operette in 3 actén van Offenbach. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Or kestconcert. 7.20 Pianoconcert. 8.40 Trag-comedies in liederen, verzen en proza, -i- 10.5011.50 Dans muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.205.20 Tfioconcert. 8.35 Pianoconcert. 8.5010.35 Orkestconcert. TH. zaad f 1312, lijnzaad voer f 1820, zaai f 2325, Ame- rikaansch boekweit gezakt en spoorvrij f 12.20. Vee. Ter markt waren aangevoerd 509 vette runderen, 258 vette en graskalveren, 892 schapen en lammeren, 1341 varkens. De prijzen waren als volgt koeien ie qual. f 0.95 1.05, 2e qual. f 0.810.95, 3e qual. f 0.700.78, ossen ie qual. f 0.951.05, 2e qual. f 0.850.95, 3e qual. f 0.70 0.78, kalveren ie qual. f 1.701.80, 2e qual. f 1.40 1.60, 3e qual. f 1.101.30, schapen ie qual. f 0.700.80, 2e qual. g 0.600.70, 3e qual. f 0.550.60, lammeren f 0.75 0.85, varkens ie qual. f 0.640.65, 2e qual. f 0.600.62, 3e qual. f 0.580.60, export f 0.540.55. Vette runderen met iets trager handel. Kalveren redelijk verhandeld. Schapen traag. Varkens in zwaardere soorten beter, overigens tamelijk goed verhandeld. AMSTERDAM, 16 Jan. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 470 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie qual. 102110, 2e qual. 90102, 3e qual. 7090, min dere soorten 6070 ct. per kg. slachtgewicht130 melk en kalfkoeien f 280360 per stuk 66 vette kalveren, ie qual. 90105, 2e qual. 7490 ct. per kg. levend gewicht 7 68 nuchtere kalveren f 1018, 60 schapen f 3441, 700 varkens, Hollandsche overz. en Geldersche ie qual. 72— 73» 2e q ual. 7172 (enkele boven noteering) per kg. slacht gewicht vette varkens 7071 c. 75 paarden f 225 per stuk. AMSTERDAM, 16 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 77.50, id. blau wen f 66.50, id. bravo's f 6.506.75, id. b!. eigenheimers f 5.506, id. roodstar f 4.504-75» id. industrie f 4»75— 5-25, id. bonte star f 6, id. eigenheimers f 6.256.80, id. blauwe poters f 3.503.75, id. bonte poters f 3.503.75, Drentsche eigenheimers f 4.50d.90, Anna Paulowna Zand f 78, Hillegommer Zandaardappelen f 78, Frie- sche borgers f 6.156.50 p. hl. AMSTERDAM, 16 Jan. Binn. granen. (Boerennotee- ring). Oude roode tarwe f 1112, nieuwe tarwe 10%13Ï4# rogge 10 y211 y2, chevaliergerst 12 1/4123/4» haver 1112, duiveboonen 1415, paardeboonen 1212 V2, groene erwten 2527» alles per 100 kg., karwijzaad f 19— f 20 en blauwmaanzaad f 1819 per 50 kg. Granen. Noteering Amst. Korenbeurs. (Opgave Offer- meier's Comm. handel.) Mais. La Plata disponibel f 210, dagelijks verwacht per s.s, Amsteliand f 210, 6 Febr. per s.s. Strabo f 208, 10 Febr. per s.s. Aghios Georgios f 280, levering Febr./April f 210, Java gele per s.s. Buitenzorg f 207 id. per s.s. Riouw f 208. UITLOTINGEN. 5 pCt. Verwoeste Gebieden 1922, 68ste Trekking van 10 Januari, S 150,614 no. 3 is betaalbaar met 250.000 frs.; s. 115.925 no 17 en s. 115.925 no. 20 zijn elk betaalbaar met 100000 frs. De andere obligaties van deze series, evenals die van s. 169.242 zijn betaalbaar met 300 frs. van 1 Juni 1928 af. U is zeer trotsch, zie ik, zeide Kate. Is dat soms de reden dat u, ofschoon u we! een^ bezoek wi de brengen in Audley Street, omdat u het mij beloofd had, geen kennis •wilde maken met mijn vader? Barry kreeg een kleur; hij opende zijn mond om te spreken, maar scheen eerst wat na te denken, dan zeide hij: Ja... gedeeltelijk wel. Dat is erg dom van u, zeide Kate, wat u wel zult bemerken, wanneer u met mijn vader hebt kennis gemaakt. Wat komt het er op aan dai *u papierhandelaar bent! 't Is te dwaas om er over te spreken. Iedereen is tegenwoordig in den handel. Houdt niet een zekere gravin en hoedenwinkel in Bond Streef Ik weet het zeker; ik heb er ook een hoed gekocht. Lady Summers, een vriendin van mij vond haar alleen overdre ven vriendelijk. Maar, zeide ze ineens, en ze kleurde hevig, het szhiint bijna dat ik u tot een kennismaking wil verplichten. Ja, antwoordde Barry droogjes. Het is uw schuld, Miss Hayden. en de consequenties ziin voor uw rekening. Best, zei Kate lachend, 't Zal nog al mee vallen, denk ik. Voor u wel, lag op zijn lippen, maar hij zeide het niet. In plaats hiervan antwoordde hij: Het zal er van afhangen. Dat is bij al'es zeide Kate vroolijk. (Wordt vervokdi I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6