Binnenlandsch Nieuws. Sport en Wedstrijden. Hieuwe Haarlemsche Courani AAN ONZE LEZERS Mr. Dr. J. B. Breukelman. f Mr. G. W. Baron van der Feltz. t Zal er een nieuwe Biesbosch- polder tot stand komen? De rijksmiddelen. De Personeelsraad der Ned. Spoorwegen. Het vuilverwijderingsvraagstuk en Nederlands mooie plassen. Encephalitis post vaccinalis. KÉRK EN SCHOOL De oudste priester van het bisdom 's-Hertogenbosch overleden. Prof Th. van der Vloodt O.E.S.A. Het spoorweg-deraillement te Leiden. R. K. F. DAMMEN. De corruptie in het gasbedrijf. De nieuwe methode van collecteeren in de St. Martinus- kerk te Arnhem. 12 29—10 1.50 11 22—10 1.38 7 16—15 1.— 6 18—24 0.86 5 9—25 0.63 3 12—22 0.50 WIELRENNEN. D. H. V. B. BILJARTEN. RECHTSZAKEN. De Portugeesche bankbiljetten' affaire. GEMENGD NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. De opbrengst der P.T.T. in 1927 Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Poging tot moord en zelfmoord te Wynandsrade. De beruchte internationale inbreker Marose, die te den Haag ontvluchtte. De Sunlight Kabouters. Om een oneenigheid. Eindelijk gevonden. De kooplieden in den rooden auto. Een begeerd adres. Om een slecht rapport. De buit was niet groot. In een appel gestikt. Een moeder en vyf jonge kinderen door gas bedwelmd. Te 's-Gravenhage is overleden mr. dr. J. B. Breukelman, oud-referendaris bij den Raad van State, officier in de orde van Oranje-Nassau. In den ouderdom van 74 jaar, is te Assen overleden mr. G. W. baron van der Feltz, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin en oud-lid der Eerste Kamer. Als gevolg van de indijking van een be langrijk gedeelte van den Zuid-Hollandschen Biesbosch, is aan de beschikbare hoe veelheid cultuurgrond, ongeveer 900 H.A. mooi nieuw land toegevoegd. Van dit werk, waarbij regelmatig honderden werkloozen uit Dordrecht arbeiden en waarvoor de Regeering grooten steun heeft verleend, komt thans geleidelijk het einde in zicht. Echter doen zich thans de volgende fei ten voor: Eerstens blijken er in Dordrecht nog vele werkloozen te zijn, voor wie het dringend noodig is, werk te zoeken; tweedens blijken deze stadsarbeiders den arbeid in de Bies bosch uitnemend te verrichten en, wat wel licht het belangrijkste is, er is groote vraag naar den klaargekomen grond. Alles wat ontgonnen is, kan de vereeniging „De Bies bosch" aanstonds verhuren. Het waren al deze factoren, die de vraag deden rijzen, of het nu er èn nog zooveel werkloosheid is èn de vraag naar cultuur grond zoo groot mogelijk blijft, niet moge lijk is nog een dergelijk plan tot stand te brengen. Thans wordt gemeld, dat de mogelijk heid, om werkelijk een nieuwen Biesbosch- polder tot stand te brengen, niet buiten gesloten wordt geacht. Het Gemeentebestuur van Dordrecht heeft gronden °P het oog, die zich mogelijk leenen om, op dezelfde wijze als de Biesbosch, in cultuur te wor den gebracht Toen dit dezer dagen aan Minister Kan werd medegedeeld, heeft deze, in het belang van de vermeerdering van de hoeveelheid cultuurgrond en de bestrijding van de werk loosheid, aansonds groote sympathie met het plan betoond. De Minister zal daarom heden, vergezeld van de heeren mr. Har ders, administrateur bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en, Landbouw en Meyes de Vries, Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, naar ^Dordrecht gaan en met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur zich ter plaatse van een en ander op de hoogte stellen. van het Grootboekkapitaal, in vroeger bate van de latere drooglegging. Deze plas tijden door verveners daarop gestort ten staat reeds door een schutsluis in verbin ding met het Vechtwater, zoodat kleinere schepen er zouden kunnen binnenvaren om het vuil ter plaatse aan te brengen. Door de plannen der E.N.M.E.S. wakker geschud, is het Kortenhoefsche gemeentebe stuur met Utrecht in onderhandeling getre den voor den aanvoer van stadsvuil. Bij kans van slagen stelt men zich voor, dat de gemeente Kortenhoef het water en de leg- akkers van „het Wijdeblik" in handen krijgt en na aanplemping tot exploitatie der ver kregen tuingronden overgaat. De opbrengst der Rijksmiddelen over Dec. 1927 was 582.000 hooger dan in Dec, 1926. Over het jaar 1927 was de opbrengst ruim 14 millioen meer dan in 1926. Dezer dagen vergaderde de Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen. De door de directie voorgestelde wijzigin gen op het reglement voor de lichaamskeu ring werden behandeld. De raad zal zijn be merkingen aan de directie doen toekomen. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de kwestie der classificatie, naar aan leiding van een bespreking welke de voor zitter en secretaris van den raad ter zake met de directie hebben gehad. Over deze aangelegenheid zal de Raad op 19 Januari a.s. een bespreking hebben met de hoofdbe sturen der vijf organisaties. Den Minister van Waterstaat zal worden verzocht den Raad in kennis te stellen met hem gelegenheid te geven tot overleg over de wijzigingen in de regeling der dienst- en rusttijden. De Raad zal zich opnieuw tot de directie wenden met verzoek den raad gelegenheid te geven deel te nemen aan enquêtes over belangrijke spoorwegongevallen. Naar aanleiding van bij den Raad ingeko- en klachten zal een commissie uit den Raad een onderzoek instellen naar de per- soneeltoestanden te Feijenoord. Voorts werden nog behandeld eenige aan gelegenheden van minder algemeenen aard. De Loosdrechtsche Plassen buiten gevaar? Zal de Loenerveensche Plas moeten verdwijnen? Sommige berichten in verband met het thans urgente vuilverwijderingsvraagstuk, hebben onder vele watersportvrienden nogal eenige ongerustheid gewekt. Immers daarin is sprake van het dempen van het water der Loosdrechtsche Plassen met stadsvuil, zoodat er gevaar zou bestaan voor het be houd der geheel eenige gelegenheid voor zeilsport en voor roeien en zwemmen. Het is daarom, aldus het „Hblb.", dat wij eens op kondschap zijn uitgegaan en daarbij is ons gebleken, dat de Loosdrechtsche Polder, welke de plassen omvat, die in hoofdzaak voor de zeilsport in aanmerking komen, niet in het project begrepen is. Al zouden de plannen der Eerste Nederland sche Mij. tot Exploitatie van Stadsvuil (ENMES) doorgaan, dan loopt dus Loos- drcht als centrum voor roeien en zeilen geen gevaar. Genoemde Mij heeft echter het oog geslagen op den Loenerveenschen plas, die ten Westen ligt van de Bloklaan, het prachtige watervlak, waarin o. m. de Welbekende Loosdrechtsche zweminrichting gelegen is, waarvan vooral de Hilversum sche zwemmers zulk een druk gebruik ma ken. Het grootste deel van dezen plas is reeds aangekocht voor 85.000; het ligt in de bedoeling den plas door een schutsluis in verbinding te brengen met de Vecht, zoo dat de schepen met vuil er binnen kunnen varen en het daar storten. Het is een der diepste plassen uit den omtrek, de opper vlakte is eenige honderden hectaren groot, zoodat er een enorme hoeveelheid straat- vuil geborgen kan worden, alvorens het uit- geveende gebied in vruchtbaar land her schapen zou zijn. Men ziel dat aanplempen der plassen daar gaarne, Omdat er werk van verwacht wordt en bouwgrond, dien men in dit water- hebbers van natuurschoon met het dichten land best kan gebruiken. Maar of de lief van de prachtige plassen ingenomen zullen zijn? Een van de schitterendste uitzichten m den omtrek is juist, als men aan het eind van den Kortenhoefschen dijk in eens voor den Loenerveenschen plas staat, met Loenen op dep achtergrond, waarvan de oude toren bij stil weer in het water weerspiegelt. Er kan daar bij westelijken wind een gewel dige golsslag staan en bij de wisselende belichting onder den door niets onderbro ken hemel- en wolkenkoepel, is het gezicht over den plas dan zeldzaam schoon. 't Is echtep niet uit dit oogpunt, dat het Kortenhoefsche gemeentebestuur de even- tueele werkzaamheden der E.N.M.E.S. lie ver gericht zou zien naar den plas aan de andere zijde der Alambertskade, waar de p-las „Het Wijdeblik" ligt. Hier is eveneens ruim 200 H.A. water en rietland beschik baar, dat deel uitmaakt van den Kortfn- hoefschen polder en de Noord-Hollandsche gemeente Kortenhoef. Over het algemeen is het water hier min der diep, dan in Loenerveen; voor land aanwinning zouden dus sneller resultaten worden bereikt. In dit rietgebied, begrensd door den Kortenhoefschen dijk en de Kor tenhoefsche Zuwe den weg naar Vree land zou eventueel minder aan natuur schoon verloren gaan, omdat, van de wegen gezien, daarvan weinig wordt gemerkt, en watersport wordt er maar weinig uitge oefend. Er is een zwembad bij den tol op de Zuwe en gelegenheid tot het huren van schuitjes, doch het ligt wat uit de richting van het groote verkeer en tegen Loosdrecht valt niet te concurreeren. Niet alleen uit het oogpunt van landaan winning, zou de burgemeeser van Korten hoef hierheen gaarne het vuil der groote steden zien aangebracht, doch de polder- lasten drukken hier buitengewoon zwaar. Ruim 12 per H, A moet voor land en water aan poldergeld worden opgebracht. Er zijn eigenaars van water, dat niets op brengt en die toch hun 12 per H. A. pol- derlasten moeten opbrengen, waarvan slechts een klein deel terugkomt uit rente Antwoord op de vraag van den heer Kersten. Op de vraag van den heer Kersten betref fende uitbreiding der mededeelingen in de Staatscourant in zake waargenomen ge vallen van encephalitis post vaccinalis. heeft de heer Slotemaker de Bruine, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende geantwoord: In de Nederlandsche Staatscourant van 11 dezer no. 8 is reeds opgenomen een op gave van de hoeveelheden pokstof, ver strekt in de week van 17 Januari 1928, Dergelijke mededeelingen zal voortaan ge regeld plaats vinden. Het ligt in de bedoe ling, maandelijks mededeeling te doen van de hoeveelheid, die zijn verstrekt in de af- geloopen maand en in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Voor meer bijzonderheden zijn gegevens niet beschikbaar. Het aantal verrichtte in entingen wordt eerst eenigen tijd na afloop van een dienstjaar bekend. Wekelijksche of maandelijksche mededeelingen daarvan is practisch niet mogelijk, doordat het niet, uitvqerbaar is voor de medici van iedere in enting, die zij verrichten, terstond mede deeling te doen. gesproken moet worden en dat de vorige directeur regelmatig retourcommissies heeft ontvangen. Van 1913 tot en met 1927 heeft hit alleen van de firma Wilson en Co. te 's-Gravenhage in totaal minstens 18.700 ontvangen. B. en W.. zoo deelde de wethouder ten slotte mede, zullen een dienstorder aan het gemeente-personeel uitvaardigen, waarin op den ernst van het gebeurde wordt gewe zen en ieder lid van het personeel met on middellijk ontslag wordt bedreigd, indien eenig dergelijk feit aan het licht zou komen Op deze verklaring van den wethouder volgde geen debat. Strenge straffen in Friesland geêischt? „Het Volk" schrijft: De strafmaatregelen, welke de gemeente besturen van Leeuwarderadeel en Smallin- gerland jegens de directeuren hadden ge troffen, zijn niet naar den zin van Gedepu- teerde Staten van Friesland. Genoemde ge meentebesturen hebben van dit college de -aanschrijving ontvangen, dat zij geen gelden mogen uitgeven, op de gemeentebegrootng 1928 op de post „salaris directeuren gas fabriek." In den ouderdom van 88 jaar is i® het Leonardusgesticht te Hilvarenbeek, na te zijn voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de Zeereerw. heer J. Th. J. van Meurs, oudste priester van het bisdom 's Hertogenbosch. Magister in de godgeleerdheid. Naar de „Msb." verneemt zal den Z.- eerw. pater prof. Th. v. d. Vloodt O.E.S A., van het AU3nstijnerkloostar te Nijmegen, op 18 Januari a.s. de eer te beurt vallen, om tot Magister in de Godgeleerdheid ge creëerd te worden. Pater v. d. Vloodt heeft de daartoe vereischte examens afg legd en heeft ruim vijf jaar het professoraat m de Godgeleerdheid bekleed. Officieel onderzoek naar de oorzaken. Gistermorgen heeft in de eerste klas wachtkamer van het station te Leiden van wege de directie der Ned. Spoorwegen het onderzoek plaats gehad naar de oorzaak van het spoorweg-ongeluk dat Dinsdag j.l. al daar plaats had. Dit onderzoek geschiedde door den in specteur van het vervoer, ir. Posthumus Meyes uit Amsterdam, voorzitter, den inge nieur van de tractie Ruskamp uit Utrecht en den ingenieur van den weg Schutte,uit Amsterdam. Mede was aanwezig de Rijks inspecteur voor de spoor- en tramwegen, Ir. Loman uit den Haag. Door deze autoriteiten werden gehoord de seinhuiswachter P. Bekker, de hoofdcon ducteur en de machinist van den personen trein en de machinist en de drie remmers van den goederentrein, die bij het ongeval waren betrokken. De hoofdgeleider van den goederentrein kon wegens dc verwonding, die hij aan een zijner beenen had opgeloopen, niet aan wezig zijn De uitslag van het onderzoek, zal later bekend worden gemaakt. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden vóór Zondag j.l. heeft een be trekkelijk groot aantal wedstrijden door gang gevonden. Enkele uitslagen ontbreken tot op heden nog, maar afgekeurde velden behoorden zeer wel tot de mogelijkheden, o. m. het V.V.Z.-veld, dat vermoedelijk in zeer slech ten staat zal hebben verkeerd. De volgende uitslagen zijn bekend. Overgang B. WilskrachtE.M.M. H.M.S.—Fortitudo R.K.A.V.—De Meer Overgang C. G.D.A.D.H.L. LisseH.B.C. 2e klasse G. T.Y.B.B.—Zwaluwen V.V.A.—D.O.S.S. 2e klasse H. DuivenE.D.O.H. Gr. Willem II—D.O.N.K. 6—0 2—2 1—6 0-0 1—1 8—1 3—6 .8—1. 1-0 OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Maandagavond jl. ving in het clublokaa der „Haarlemsche Damclub" de jaarlij ksche wedstrijd om het kampioenschap van Haar lem Omstreken aan. De uitslagen der 1ste ronde zijn: J. van Looij wint van J. P. van Eijk. H. J. J. v. Santen wint v. R. Hartgerink. J. E. Sluiter Jr. remise met F. A. Berke meier. De partijen H. W. ZitmanChr. F. Visse en P. H. MeureAebe de Jong werden af gebroken en worden later uitgespeeld. De partij W. van DaalenJ. W. van Dar telen werd uitgesteld wegens verhindering van laatstgenoemde. Overgang B. De „groote Amsterdamsche" heeft met E.M.M. danig afgerekend. De club van onzen nationalen keeper kreeg een 60-nederlaag te slikken. Wilskracht speelde over alle linies een superieur spel en wanneer zij dezen vorm weet te behouden schijnt ons een hoofd stedelijk kampioenschap vrij zeker. De plaatselijke ontmoeting bracht voor R.K.A.V. een teleurstellend resultaat. De Meer scoorde 6 maal, waartegenover R.K.A.V. slechts één goal konden stellen. Met dit al is de positie der hekkensluiters er zeer op verslechterd, temeer daar For titudo er in slaagde tegen H.M.S. in Utrecht een gelijk spel te bevechten. De Culemborgers scoorden in dezen wed strijd meer dan in hun zes reeds gespeelde wedstrijden. Een totaal van drie doelpunten pleit echter niet voor de kracht der Fortitudo-voorhoede. De stand luidt hier Te Utingeradeel. Naar gemeld wordt, heeft de gemeen teraad van Utingeradeel den directeur van de gasfabriek, die bekende van de firma Wilson te 's Gravenhage, over het tijd vak van 9 jaar, een bedrag van j aan retourcommissies te hebben on va in zijn betrekking gehandhaafd, zon nfet toepassing van straf. Hij beloofde dergelijke commissies meer te zullen aannemen. Intusschen hebben zijn gunstige antece denten als exploiteur der gasfabriek, zijn niet hoog salaris en groot gezin, den ge meenteraad tot clementie geleid. Te Doetinchem. Zooals reeds gemeld, is de directeur der gasfabriek voor den tijd van 14 dagen ge> schorst. B. en W. hebben den opzichter der gas fabriek, op wiens schorsing de meerderheid van den raad eveneens had aangedrongen, tijdelijk belast met de leiding der fabriek. Te Arnhem. In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting van Arnhem, heeft, naar de „Tel." meldt, de wethouder voor de Bedrijven, de heer M. Rademaker een verklaring afge legd in verband met het door de Justitie ingestelde onderzoek van vermeende gas- corruptie te Arnhem. Vanwege de Justitie was meeegedeeld, dat haar onderzoek ge ëindigd was en thans openbaar gemaakt kon worden. Gebleken was, dat ook in de gemeente Arnhem van corruptie in het gasbedrijf Naar aanleiding van het bericht over de nieuwe methode van collecteeren m de St. Martinuskerk te Arnhem, schrijft kaP®fran A. Kokkelkoren te Dordrecht in de „Msb. het volgendie: Deze methode is ruim 7 jaar in practijk gebracht in de Sint Antoniuskerk te Dord recht. En ook daar was ze misschien wel nieuw voor Holland, doch het idéé heeft pastoor v. d. Cammen ontleend aan een Amerikaanschen pastoor, die in Dordt eens öp bezoek was en over zijn methode van collecteeren vertelde. Het doel evenwel een ander dan men in Arnhem schijnt te beoogen. Daar immers wordt als bedoeling aangegeven: „den sleur te bannen en het werkelijke offeren te bevorderen in Dordt is indertijd deze gewoonte ingevoerd om een vereenvoudiging in het collectee ren te krijgen en de rust tijdens de H. Mis te bevorderen. Dat was geen overbodige weelde. Want op iederen Zondag gaan er in het diocees Haarlem drie vaste collectes, voor kerk, armen en studiefonds. En bo vendien op zeer vele Zondagen nog een extra collecte met open schaal voor een speciaal doel, waar nog bij komt het op halen van plaatsengelden. Dat geeft natuurlijk gedurende de H. Mis een voortdurend geloop van collectanten met hun zakjes door de kerk, dikwijls nog met een rinkelend belletje er onder. Bijzon der storend is dat echter onder een stille H. Mis van half 12 of 12 uur. Deze duurt uiteraard niet lang en er wordt een zeer druk gebruik van gemaakt, zoodat de kerk meestal stampvol is. Om dan klaar te kom®n met vier collectes is het gedurende de heele H. Mis een geloop door de kerk, zoo dat men gewoonlijk pas geofferd heeft en nauwelijks weer uit zijn kerkboek bidt, ot er wordt alweer een ander collectezakje voorgehouden. Om dit euvel gedeeltelijk weg te nemen, had de bovengenoemde Amerikaansche pastoor ijzeren buizen langs iedere bank laten maken, met een gleuf |r in bij iedere zitplaats. Daarin deponeerde men zijn offergave en door den schuinen stand van de buis gleed het geld naar één zijde, waar het in een bus werd opgevan gen. Deze methode heeft pastoor v. d. Cam men niet gevolgd, omdat ze technisch niet zonder bezwaren was en ook omdat hier waar meer collecten gehouden worden het geld der verschillende collecten doOf elkaar zou komen. Men heeft er toen op gevonden iedere bank van een apart busje te voorzien, waarin zich drie afdeelingen bevinden, elk met een apart gleufje voor kerk, armen en studiefonds. Van den kansel wordt dan Zondags gevraagd of men even de busjes wil doorgeven. Het busje gaat dan van hand tot hand en wordt aan de andere zijde van de bank, waar eveneens een haak is, weer opgehangen, om in de volgende H. Mis de tegenovergestelde richting uit te gaan en weer op de oude plaats terug te komen. En zoo vervolgens. Het groote voordeel hier van is, dat men aldus in nog geen minuut tijd, drie collecten door de geheele kerk gehad heeft. Alleen de speciale collecte niet open schaal en het ophalen der plaatsen- gelden geschiedt nog op de oude manier. Het is duidelijk, dat de storing tijdens de H. Mis veel minder is, en dat het goede Mishooren er door bevorderd wordt. Maar is er niet het nadeel aan verbon den, dat de collecten minder opbrengen? Dat valt mee. Ook daarmede heeft men ifl Dordlt gerekend. Toen deze nieuwe metho de eenigen tijd in werking was, heeft men daar, als proef op de som, natuurlijk zon der er iets van mede te deelen geduren de een maand de oude methode weer eens gevolgd, en toen bleek, dat de nieuwe me thode wel iels minder opbracht, doch het was maar weinig, en dit verlies woog zekei niet op tegen de winst aan rust in de kerk, die men verkregen had. Bovendien heef' men dat bezwaar geheel ondervangen dö°r op een Zondag, als er geen speciale collecte is, er een met open schaal te houden en de opbrengst gelijkelijk te verdeelen onder kerk-, armen- en studiefonds. Zooals wij boven reeds hebben aangegf' ven, bestaat deze methode reeds 7 jaar 'n de Dordtsche St. Antonius-kerk en heef' ie immer bevredigend gewerkt. De eerste malen was het wat vreemd, doch dht vreemde was er heel gauw af, en al spoedig vondl iedereen het d emeest gewone zaak. Wij hebben deze methode juist daarom zoo uitvoerig uiteengezet, omdat ze in andere parochies, waar hetzelfde bezwaar gevoeld word't, dat men in Dordrecht had, de over weging waard kan zijn. Wilskracht 8 7 0 1 14 24—5 1.75 V. V. Z. 7 6 0 1 12 22—11 1.72 P. V. C. 9 4 2 3 10 22—11 1.11 De Meer 9 4 2 3 10 23—22 1.11 E. M. M. 11 4 3 4 11 20—26 1.— Limvio 10 3 3 4 9 24—24 0.90 H. M. S. 9 2 4 3 8 12—17 0.89 Fortitudo 7 0 3 4 3 3—15 0.43 R. K. A. V. 8 0 1 7 1 10—30 0.13 Overgang C. Een tweetal uitslagen noteeren we in deze afdeeling. De belangrijke wedstrijd in Lisse eindigde in een 1—1 gelijk spel, hetgeen van H.B.C. een keurige prestatie mag genoemd worden. De Heemstedenaren speelden weer eens een ouderwetsch partijtje. Vooral de achterhoede, met Nelis aan 't hoofd, heeft zich schitterend van haar taak gekweten en de stoere Lisser-voorhoede kon het daartegen niet bolwerken. Voor de Lissenaren btteekent deze pun- tenverdeeling een leelijke streep door hun rekening want nu maakt Beverwijk theo retisch de beste kans. Bovendien moet Lisse bij laatstgenoemde nog op bezoek komen De wedstrijd Excelsior—Beverwijk vond blijkbaar geen doorgang. Ook wanneer er niet gespeeld wordt, mag dit wel even ver meld worden, Heeren 1 In Loosduinen werd door G.D.A. en O.H.L. een hevigen strijd gestreden, waarbij seoren tot de vrome wenschen bleef behooren. Een puntloos gelijk spel was het resultaat Het ranglijstje ziet er als volgt uit Lisse Beverwijk G. D. A. L>. H. L. H. B. C. Gr. Willem Excelsior 5 4 4 1 3 2 1 11 22—18 1.38 8 25—11 1.33 11 23—14 1.22 3 3—5 8 15—16 0.89 4 12—20 0.67 3 13—28 0.50 2e klasse G. The Yellow Black Boys aan den kop 1 Onze Haarlemsche 2e klasser heeft in deze afdeeling de leiding genomen. Dank zij een schitterende 81-zege op Zwaluwen en de 6—3-nederlaag van V.V.A. tegen D.O.S.S. 2ijn de kampioenskansen van T.Y.B.B enorm gestegen. T.Y.B.B. heeft eergisteren op overtuigende Zt bewezen werkelijk de sterkste in haar ufdeeling te zijn. De Haarlemmers vertoon den een spel, dat in alle opzichten af was en Waartegen de heusch niet zwakke Zwalu wen absoluut machteloos stonden. Het is er dus toch van gekomen. Na een vrij slechten start is het oude Geel zwart thans in prachtvorm geraakt en was Mleen het wachten op een struikelen van V'V<A. Dit laatste kon haast niet uitblijven, want m®t zoo'n klein aantal gespeelde wedstrijden Refden deze Amsterdammers wel wat op te grooten voet. De 63-nederlaag tegen D.O.S.S. ge- tuigt dan ook niet van buitengewone kracht. Wel bezit V.V.A. momenteel nog de minste verliespunten, doch a.s. Zondag wanneer beide rivalen elkaar ontmoeten, zullen de blaadjes wel omgekeerd worden. De Boys hebben tevens hun doelgemiddelde eenigszins opgeknapt, terwijl hei toch al niet fraaie van V.V.A. een geduchten knauw kreeg. Het V.I.C.-terrein werd afgekeurd, het geen in Hoorn eveneens het geval zal zijn ge weest. De stand luidt momenteel T. Y. B. B. 9 6 2 1 14 37—19 1.56 V. V. A. 5 3 1 1 7 17—16 1.40 v. I. C. 7 4 1 2 9 15—11 1.29 ^tvaluwen 8 4 0 4 8 20- 22 1.— yolendam 5 2 0 3 4 17—19 0.80 G. O. S. S. 7 2 1 4 5 17—21 0.71 Alw. Forward 6 2 0 4 4 8—16 0.67 wilskracht II 7 1 1 5 3 14—19 0.42 2e klasse H. Van de drie vastgestelde wedstrijden ont- vingen wij twee uitslagen. Vermoedelijk is het Leiden-veld afge keurd. De Rotterdamsche Duiven hebben hun fraaie kampioenskans door een 81-over- winning op E.D.O.H. verbeterd en daar G.O.N.K. met 10 van Gr. Willem II verloor, gaat de strijd tusschen Duiven en L. en S. Inmiddels begint het er voor Leiden donker uit te zien. Het gedrang in de onderste regionen is bijzonder groot. Hier ziet de stand er als volgt uit Duiven L. en S. D. O. N. K. E. D. O. H. Gr. Willem II 8 Leiden 6 0 1 1 0 3 1 DE ZESDAAGSCHE TE DORDMUND. De Wolf—v. Kempen leiden. In den loop van den dag heeft gisteren het Italiaansche koppel Binda—Lenori de leiding moeten afstaan aan v. Kempen De Wolf en GöbelStockelynck, 1 en 2 De WolïVan Kempen en Gobel —Stockelynck elk 105 pnt.; 3. Binda—Linari 104 pnt.; 4. BruskieSchorn 78 pnt.; 5. To- naniLorenz, 70 pnt.; 6. DedenchsKnup- pe, 64 pnt.; 7. en 8. EhmerTroschel, en Kroll—Miethe elk 38 pnt.; 9. Hürtgen— Rausch, 24 pnt.; 10. WambstLacquehay, 21 pt. Op één ronde: 11. SuterRichli, 74 pt. VITESSE I—BEVERWIJK 3, 8—3. 't Deed on» goed, om na eenige weken winterslaap onze Vitessers de arena weer te zien betreden, die echter nog wel de sporen droeg van het natte winterweer. Reeds dadelijk bij den aanvang toont Vitesse haar meerderheid en scoort na een paar minuten spelens. Spoedig gevolgd door nog een tweetal doelpunten. Het ietwat laksche spel van Vitesse s ach terhoede is echter oorzaak, dat Beverwijk soms gevaarlijk opdringta. Het gelukt Bever wijk zelfs onze achterhoede in te sluiten en tegen te scoren. Nog voor rust maakt Vi tesse er 41 van. Na rust doet Beverwijk weer een van die gevaarlijke aanvallen, waaruit weer een doelpunt komt. Daarna is echter Vitesse beter op zijn hoede. Wel gelukt een aanval van Beverwijk, maar Vitesse stelt daar 4 mooie doelpunten tegenover. Massakamp D.E.S.—Haarlem-Noord. Zondag werden voor deze wedstrijden wederom een zestal partijen gespeeld, welke een zeer geanimeerd verloop hadden. De bezoekers sslaagden erin weder 34 car. van hun achterstand in te loopen, zoodat het verschil nog slechts 81 car. bedraagt. Hieronder de uitslagen van gisteren D. E. S. Haarlem-Noord. Vorig totaal 2563 2447 de Nijs 107—v. Trigt 150 Vlug 100Mur 95 Moore 73Spronk 80 Dijkstra 70—Jacobs 40 v. Schie 61Bottelier 80 Totaal 2973 car. 2892 car Zooals gemeld wordt, zijn de bij het straf proces tegen den heer Marang van IJssel- veere in beslag genomen Portugeesche bankbiljetten thans door den griffier der Haagsche rechtbank overgegeven aan den officer bij die rechtbank. Na te zijn gteld, zullen de biljetten dezer dagen naar de Nederlandsche Bank te Amsterdam worden overgebracht, ten einde daar te worden ver nietigd. De diensten der Posterij'en, Telegrafie en Telefonie hebben over December 1927 op gebracht resp, f 4.504.056, 553.140 en 1.105.915, tegen 4.617.063, 549.838 en 1. 062.724 over dezelfde maand van 1926. Bij een gelijkmatige verdceling over de maanden van het jaar van ongelijk vloei ende inkomsten zou de opbrengst hebben bedragen 4.720.428, 565.889 en 1.778.355. In totaal bedroeg de opbrengst over 1927 46.659.800, 6.906.678 en 21.148.219, tegen f 47.840.062, 6.647.902 en 20.322.607 in 1926. De raming over 1927 bedroeg 45.315.000, 6.534.000 en 20.728.200, zoodat de opbrengst ruim twee millioen boven de raming uitgaat, trein toevallg zijn vaart vermderde, dacht Te Wynandsrade (L.) heeft Zondagavond een melkknecht met een browning in den stal van de hoeve „Brommelen" een schot gelost op de 23-jarige dienstbode. Het schot trof haar in het voorhoofd. In levensgevaar lijken toestand werd het meisje naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Na het lossen van het eerste schot heeft de man de revolver op zich zelf gericht en zich met een schot door de slaap gedood. Hij was 31 jaar oud en uit Friesland afkom stig. Thans in Hamburg gepakt. Uit Hamburg is bij de Haagsche politie bericht ontvangen, dat het de politie te Hamburg gelukt is den beruchten interna tionalen inbreker Marose te arresteeren. Marose, is zooals men weet, eenige we ken geleden uit een der Haagsche zieken huizen, waar hij verpleegd werd, ontsnapt. In Duitschland zal hij nu nog terzake van verschillende inbraken terecht moeten staan. Men is er van overtuigd, dat hij tot een gevangenisstraf voor den tijd van ver scheidene jaren veroordeeld zal worden, zoodat Marose, indien het hem althans niet weer gelukt, te ontsnappen, voor langen tijd opgeborgen zal zijn. De N,V. Lever's Zeep Maatschappij heeft een boekje uitgegeven, waarin de kwalitei ten van Sunlight Zeep in een aardig ver haaltje voor kinderen, door kabouters wor den gedemonstreerd. Het reclame-boekje, met platen in méér- kleurendruk versierd, is verzorgd door M, Gutschmidt. Te Amsterdam heeft aan de Levantkade een 60-jarige bootwerker den ploegbaas, met wien hij oneenigheid had, met een mes in den hals gestoken. Vrij ernstig getroffen, werd de ploegbaas naar een der ziekenhui zen vervoerd. De dader werd in arrest ge- steld^ Naar uit Hijken gemeld wordt, is de di recteur der zuivelfabriek aldaar, de heer J. B., die zooals men weet, sinds eenige dagen werd vermist, thans gevonden. Terwijl de politie op onderzoek was uit gegaan, waren ook particulieren naar den vermiste was totaal uitgeput en door en den winkelier K. Bosma te Hijken den ge- zophte te vinden in een kreupelboschje, nabij een draaibrug over het Oranjekanaal. Onmiddellijk werden politie en burgemees ter gewaarschuwd, die zich in gezelschap van dr. Gorter per auto naar de plaats be gaven waar de heer B. was gevonden. De verniste was totaal uitgeput en door en doof nat. Naar „de Stand." verneemt, zijn de hee ren met den rooden auto, die menigeen in ons land bij den neus hebben gehad, met hun goedkoope manufacturen, ook te Arn hem geweest. Zij voorzagen zich van z.g. aanbevelingen en wisten soms tot 5 cos- tuums tegelijk te verkoopen, voor spotprij zen, zooals het heette. Later verscheen de coupeur, nam meneer de maat en vertrok met de stoffen naar Amsterdam, naar hij zeide. De costuums moeten echter nog gemaakt, in elk geval nog ontvangen worden. De ondernemer, een kleermaker, is door de justitie aangehouden en in het huis van bewaring opgesloten, als verdacht zich aaa verduistering te hebben schuldig gemaakt. Uit Bolnes wordt gemeld: Reeds vier Zondagen achtereen is inge broken ten huize van den heer J. de K. al hier; alle keeren werden bedragen aan geld ontvreemd. Toen de familie Zondagavond naar de kerk ging, verschool zich een veld wachter in het huis en deze slaagde er In den inbreker te arresteeren. Het bleek een zekere K. H. uit Bolnes te zijn, die bekende ook de vorige inbraken gepleegd te hebben. Sedertj eenige dagen wordt ta Leiden vermist, een 14-jarig meisje, genaamd H, S. Zij heeft op school een slecht rapport ge kregen en durfde daarom niet naar huis te gaan. De politie meent aanleiding te hebben voor het vermoeden, dat haai geen ongeluk is overkomen, Inbraak in het stationsgebouw te Swalmen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Swalmen bij Roermond een inbraak ge pleegd in het station. Na vooraf bij den assistent aldaar de sleutels en een bedrag van 40 gulden te hebben gestolen, maak- te(n) de inbreker(s) in het station een buit van 20 gulder, benevens den spaar pot der kinderen. Te Nijmegen is een 9-jarig meisje bij het eten van een appel in een stukje van de vrucht gestikt, In de omgeving van het perceel der familie K. in de Raadhuisstraat te Delft na men voorbijgangers gistermorgen een ster ke gaslucht waar Een onderzoek werd in gesteld en men vond de moedei en vijf jonge kinderen door gas bedwelmd te bed liggen in bewusteloozen toestand Onmiddellijk werden maatregelen geno men, De moedei en kinderen werden naar het gasthuis overgebracht en hun toestand is naar omstandigheden bevredigend. Naar verder gemeld wordt, verkeerde da vrouw in zeer overspannen toestand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7