DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. aria-Stichting EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. R.K. KIESVEREENIGING „CREDO PUGNO". Nog een onbekende inzender, die het idee Haarlem luxe-stad propa geert. Haarlem en omgeving één. Haarlem luxe-stad moet groeien, naast het bestaande. Wat Inzender aan een eventueele studie commissie zou voorstellen. HaarlemWiesbaden. G. Wolzak De combinatie luxe-stad en indus triestad voor Haarlem van het grootste belang. Te duur voor luxe-stad. Over lage belasting. Communicatie-middelen, ten toonstellingen, organisaties. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. IJMUIDEN-QQST. lederen middag van 2-3 tot uur Polikliniek. AC?ntvibuties der ledcn' Tot onze spijt is boven het tweede ar tikel in de N, Haarl. Crt. van Vrijdag de mededeeling weggevallen, dat dit afkomstig was van den heer Th. G. C. Hooy. Tevens was het ongecorrigeerd. Wij zul len het daarom een dezer dagen wederom Tdrukken. Uw interessante serie artikelen over de toekomst van Groot-Haarlem bracht mij in de verleiding u te vragen ook mijn denk beelden daaromtrent te publiceeren. Mijn naam doet daarbij niet ter zake en ik ver zoek u dan ook hem niet te publiceeren. Vooral niet omdat ik een warm voorstan der ben van Haarlem luxe-stad, welk idee voor de eerste maal is gelanceerd door een eveneens onbekend gebleven inzender. Ter zake. Het lijkt mij toe, dat Haarlem inderdaad een mooie toekomst heeft als luxe-stad, wanneer men onze woonplaats niet be schouwt in de nauwe omgeving, die ze ook na de grenswijziging nog heeft, maar haast in grooter verband ziet, n.l. als Haar lem en omstreken Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en zelfs Zandvoort en Ben- nebroek. Er is opgemerkt, dat wel niemand zal meenen, dat over b.v. honderd jaar de ge meenten Heemstede en Bloemendaal nog als zelfstandige gemeenten zullen bestaan. En wanneer men de tegenwoordige ont wikkeling van die streek ziet mede een gevolg van de vlugge verbindingen per auto en tram dan lijkt de meening zeer aannemelijk, dat binnenkort al de hierboven genoemde gemeenten tot één ge heel zullen zijn samengegroeid en slechts één naam zullen voeren. Hoe die naam zal zijn Haarlem, Bloemendaal, Heemstede of Iets anders, doet er niet toe: het feit is alleen van belang. Houdt men dat in het oog, dan ziet men zich ontwikkelen één mooie, groote stad, met daarin minder mooie wijken als het tegenwoordige Haar lem, en de kommen van Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort enz. Wat al toekomstmogelijkheden openen zich voor dat complex! Wanneer ik het denkbeeld Haarlem luxe-stad verdedig, dan meene men niet dat ik de mogelijkheid betoog --»-s alle industrie uit Haarlem te weren, of alle leelijkë straten en parken met één raads besluit op te ruimen. Dat zou gesteld dat het mogelijk ware voor vele arbei ders broodeloosheid beteekenen, aan de vele middenstanders den hechtsten steun ontnemen voor hun welstand (want een koopkrachtige arbeidersbevolking is voor hen van grooter belang dan een klein aan tal rijke, zij het ook goed gesitueerde, rij ke inwoners) 'n onmogelijkheid ook met 't oog op de financieele kracht van deze ge meenschap en voorloopig onmogelijk, om dat Haarlem tot op heden niet gewild is door de rijke inwoners. Neen, Haarlem luxe-stad moet groeien. Zoetjes aan groeien, maar doelbewust moet ons gemeentebestuur er naar streven. i,Hoe gaat het hier met Volendam?" vroeg eens een Amerikaan aan den bur gemeester van Edam, toen hij daar 'n kijk je nam: „Ze zijn daar zeker wel rijk?" „Dat kon wel beter" antwoordde de burgervader. „Wat", antwoordde de Amerikaan, „Zijn ze niet schatrijk? Ha, ik wou, dat Volen dam in Amerika lag. Ik zou het heelemaal opkoopen, al kostte het mij zestig, zeventig millioen dollars en ik verzeker u, dat ik er over tien jaar, dat bedrag dubbel en dwars uit zou hebben. Gij verstaat de kunst niet om zoo'n bezit ren dabel te maken. Daar moet je voor in Ame rika zijn!" Een commercieel aangelegd man een za kenman zou ook van Haarlem en zijn mooie omstreken iets schitterends kunnen maken. Ons gemeentebestuur moet een commis sie trachten te benoemen van ervaren men- schen, breed opgezet, zoo noodig ook met zakenmenschen uit de omliggende gemeen ten, die de toekomstmogelijkheden van Haarlem bestudeert en een plan ontwerpt. Zat ik in die commissie, ik zou aan de andere leden het volgende voorstellen: Haarlem ontwikkele zich, zooals het nu doet. Men bevordere dus de vestiging van bloeiende industrie zonder er al te veel geld in te steken en zonder te streven naar de eenzijdige ontwikkeling als industriestad. Haarlem groeie dus rustig voort en men doe wat men zou doen als Haarlem geen mooie omstreken had. Maar daarnaast bevordere men de ontwikkeling van Haarlem als luxe stad. Daarvoor dient allereerst samenwerking te worden gezocht met de omliggende ge meenten om te zorgen dat het Haarlem van de toekomst een mooie, fraai aangelegde stad worde. Men zoeke maatregelen om de belastingen laag te krijgen, wat 'n weldaad is voor de geheele bevolking. Men denke daarbij aan gepaste zuinigheid, regeling der verhouding tusschen Rijk en gemeente aan samenwerking ook op financieel gebied met de omliggende gemeenten. Ik ben het trou wens eens met een der inzenders, die meent dat het belastingvraagstuk (vooral in de laatste jaren pas toegespitst) over eenige jaren geen vraagstuk meer zijn zal. Men make reclame voor Haarlem en om geving als woonstad. In Nederland en Indië en het buitenland. De fraaie aanleg van het nieuwe Haarlem, goed onderwijs, musea, schouwburgen moet de menschen trekken. Dat alles moet groeien. Daarnaast moet gezocht worden naar een tastbaar middel, dat Haarlem tot bloei' brengt. Men heeft er de aandacht op gevestigd, dat Haarlem-Bad nog zoo'n dom denkbeeld niet is en het betreurd, dat indertijd derge lijke plannen schikbreuk leden. Getuige het Brongebouw. Waar is de man, die voor ons in de Haar lemmermeer een nieuwe bron met ijzerhou dend genezing-brengend water ontdekt? Er is er één gevonden indertijd. Waarom zou er geen tweede zijn? En als die gevonden is dan dient er mede gewerkt te worden. Haarlem met zijn mooie omstreken en de zee in de onmiddelliike nabijheid is dan aan trekkelijker dan Wiesbaden. Waar is de man, die later een standbeeld in Haarlem krijgen zal? Haarlem luxe-stad zal dan geen doode stad, geen ville-morte zijn, want het zal be staan uit twee zeer onderscheiden deelen, een industrie-stad, die leven en welvaart brengt en luxe-stad, die het aantal welva rende middenstanders nog vergroot en nog meerderen monden brood geeft. Dat zou ik de commissie voorstellen en me dunkt, dat een ijverige studie een richtingslijn zou brengen, die Haarlem een gouden toekomst verzekert. Wij hebben in een nog kort verleden het bewijs gezien, dat ondernemende mannen in Haarlem iets bereiken kunnen. Ik denk aan de leiders van „de Binnenlandsche", die een mooi stuk van Haarlem geëxploiteerd hebben. Met succes. Dergelijke mannen zijn toch nu ook wel in Haarlem! Het ontbreekt enkel aan een breed opgezet initiatief. Als een commissie, zoo,als door mij be- doeld, tot stand komt en het geluk is gunstig in dien zin, dat mannen met een goed inzicht zich voor de zaak interessee ren, dan wordt, wat nu een utopie lijkt, werkelijkheid. De vragen die U mij stelt omtrent de toe komst van Groot-Haarlem, zou ik het liefst willen beantwoorden in dien zin, dat een combinatie van Haarlem als luxe-stad en Haarlem als industriestad mij van het groot ste belang schijnt. Haarlem alléén als luxe-stad te be schouwen of dit als ideaal te stellen, lijkt mij niet gewenscht; wel kan Haarlem een aantrekkelijke woonplaats worden ge noemd, want zij verkeert in een zeer gun stige conditie. Immers heeft de stad een fraaie omgeving, men is betrekkelijk vlak bij de bosschen (helaas verdwijnen deze maar al te veel en wordt het terrein tot woning- of villabouw gebezigd), en vervolgens kun nen de liefhebbers van de zee in korten tijd en op gemakkelijke wijze zich daarheen be geven. Maar lux e-stad alléén is daarom reeds niet gewenscht, omdat er geen opgewekt frisch leven is, het zou dan meer en meer woonplaats worden van renteniers, gepen sioneerden, menschen, die zich uit zaken hebben teruggetrokken en een kalm leventje leiden. Dat kan Haarlem ook nooit worden. Er zijn onder de menschen, die een dergelijke woonplaats zoeken, altijd velen, die een niet al te dure woning zoeken met een flink stuk grond, waar zij hun eigen groenten te len, kippen kunnen houden enz. enz. Dat vindt men hier niet. De grond is daarvoor in Haarlem te duur. Daarom komt het mij voor dat een flinke bloeiende industrie voor een plaats als Haarlem wel zeer gewenscht is. Gelukkig zijn er goede industrieën gevestigd en wan neer de havenplannen meer hunne vol tooiing naderen, is het te hopen, dat nog meerdere industrieën zich zullen vestigen. Voor den bloei van Haarlem zal het zeei zeker van groot belang zijn, wanneer het gemeentebestuur meer en meer kan zorgen voor lage belastingen. Dat verhoogt onge twijfeld de aantrekkelijkheid van een plaats als woonplaats. En voor Haarlem is dit dub bel geboden, waar 't vlak op hare grenzen heeft gemeenten als Bloemendaal en Heem stede, waar de belastingen laag zijn en laag gehouden kunnen en zullen worden. Natuurlijk zijn deze plaatsen nooit als maatstaf te nemen bij de beoordeeling van het belastingcijfer voor Haarlem en het zou dwaas zijn te veronderstellen, dat Haarlem ooit tot zóó lage belastingheffing zou kun nen overgaan. Het leven eener groote stad stelt altijd hoogere eischen; men neme alleen reeds het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, waarvoor gemeenten als Bloe mendaal en Heemstede geen groote zorg hebben. Maar de ligging van Haarlem aan de grens van de gemeenten moet*tot dubbele waakzaamheid aanleiding geven en Haarlem moet zich dus wachten voor opdrijving der uitgavfen, opdat het van zijn inwoners niet een al te hooge belasting heffe. Goede communicatiemiddelen zijn voor Haarlem eveneens van groote waarde. Men denke aan de vele forensen, die Haarlem in zijn midden herbergt. Dat een vereeniging als die van bloem bollencultuur in Haarlem haar zetel geves tigd heeft en houdt, acht ik voor de stad' van groote waarde. Het organiseeren van tentoonstellingen op het gebied van bloe mencultuur is zeer belangrijk, waar Haar lem immers daarvoor het centrum is. Voorts is een goed geregeld verkeer per tram of misschien per autobus in de stad zelve, wel gewenscht; 't liefst per tram. De verbindingen laten op 't oogenblik veel te wenschen over en het wordt meer dan tijd dat de plannen daarvoor eens ko men vast te staan en ook tot uitvoering ko men. En eindelijk komt het mij voor dat het marktwezen in Haarlem tot ontwikkeling van zijn bloei zal kunnen medewerken. Er is hier een groentenveiling, een bloembol- lenmarkt, maar waar Haarlem ook in de onmiddellijke nabijheid van een landbou wende bevolking gelegen is, zou eveneens een graan- en veemarkt hier m.i. mogelijk zijn. Wel wordt deze markt reeds in Hoofd dorp gehouden, maar waarom zou Haarlem ook zijn deel daarvan niet kunnen krijgen? Men zou daartoe natuurlük een goed ter rein moeten inrichten. Een markt brengt vertier in de stad en is voor den handel- drijvenden middenstand en dus voor den bloei der gemeente van niet geringe betee- kenis. Notaris G. Wolzak is Anti-Rev. lid van den gemeenteraad. Ts wellicht een combinatie van beide denkbeelden (Haarlem-luxe-stad of Haar lem-industriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, Jat lage belasting een voor name factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" De door de Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. gestelde vragen zijn de vol gende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te stre ven van Haarlem een luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de in dustrie een der middelen moet zijn, die het gemeentebestuur van Haarlem moet aanwenden, om een stad bloeiend en finan cieel krachtig te maken? Filmavond B. V. C. Bloemendaal. 't Was Zaterdagavond de beurt van de ju- niorens der B. V. C. om hun aandeel vande feestviering, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der club, in ontvangst te nemen. De tractafie bestond in een filmavond, waar voor de films welwillend waren afgestaan door den heer D. Laan. De zaal was dicht bezet, een bewijs, dat de jeugd ook nog wel interesse heeft voor andere dan Tom Mix en Watten-film. De heer Ad. Cassee hield een openings rede waarin hij de aanwezige ouders wees op het nut van goede sport onder goede lei ding, waarbij het doel niet is werk als aan vulling van de sport, maar wel sport als aanvulling van het werk. Tot de jongeren werd de aansporing gericht, om eenmaal lid zijnde van een vereeniging, daarvan dan ook een goed en trouw lid te zijn en zich te ge dragen naar de aanwijzingen van 't bestuur en 't bestuur vertrouwen te schenken. De films, welke daarna afgedraaid werden, hadden alle betrekking op sport en speciaal op de voetballerij, 't Aardige ervan was, dat er veel bekende figuren en vele bekende plekjes uit de omgeving op voorkwamen. Om „De droom van een H.F.C.-ertje" werd uitbundig gelachen. Slechts een kan koud water over 't hoofd van 't droomend voetballertje, kon hem uit zijn woesten droom wekken. Voor Gajus van der Meulen werd uitbundig geapplaudiseerd, voor de kranige wijze, waarop hij zijn doel schoon wist te houden. „De zoon van den Fakir" was de droevige geschiedenis van een jeugdig voetballer met een „voetbalhart", die, na eerst door Prof. Oudewijf de genoegens van 't voetballen ontzegd te zijn, na tal van wederwaardig heden, weer in 't bezit van zijn voetbalschoe nen wordt gesteld. De zoon van den fakir was hierbij de behulpzame geest. Ook de andere films vielen zeer in den smaak. Elk der adspiranten van het kampioen elftal werd bovendien nog verblijd met een mocie foto van hun elftal. laarvergadering Pluimvee- en Konij- nenvereeniging „de Eendracht". Maan dagavond hield bovengenoemde vereeniging haar 21e jaarvergadering in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. Trots het slechte weer was de opkomst buitengewoon groot. De voorzitter opent met den gebruikelijken welkomstgroet, en brengt dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen der tentoonstelling. Na de voorlezing der notulen volgde het financieel verslag van de gehouden ten toonstelling. Hieruit blijkt dat de ontvang sten waren 1350,48 en de uitgaven 1254,19 y2, zoodat deze een batig saldo I opleverde van 96.29. Dit saldo is te danken aan de eigen kooien, wat anders 95 kostte, zoodat tenslotte een batig saldo is te boekent De voorzitter zegt hierna dank voor he, uitgebracht verslag. Als ka jmtrissie wer den benoemd de heeren Wildschut en Quax. Jaarverslag secretaris. Daaruit bleek dat dit jaar goed is geweest. Met genoegen wordt daarin gememoreerd het plaatsen van konij nen bij de schooljeugd, wat liefhebbers in den dop heeft gekweekt. Dank wordt gebracht aan de medewerkers der tentoonstelling, waardoor 't mogelijk was de tentoonstelling zulk een goed aanzien te geven. In herinnering worden ook gebracht de pret tige en leerzame excursies, vooral die naar Bussum. Ingekomen was een schrijven van het Merkenbureau, betreffende fouten in op gaven van nummers. Deze bleken te bestaan uit drukfouten in de Catalogus. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeten R. Dankelaar, N. Leuven, A. de Wilde, en A. van loeren en in de plaats van den heer C. J. W. Ides de heer W. Koch. Voorzitter dankt het niet-herkozen lid, den heer Ides voor alles wat hij, vooral in de be stuursvergaderingen voor de vereeniging heeft gedaan, en hoopt dat zijn plaatsvervan ger hem op waardige wijze zal opvolgen. Wederom werden drie nieuwe leden aan genomen. Bij de rondvraag kwam allereerst de vraag of ook dit jaar weer konijnen aan de school gaande jeugd zullen worden uitgereikt. Alge meen was men er voor, en vele zegden ook weer goede dieren toe. Uit deze zaak volgden ook besprekingen over het stichten van een aspiranten-afdee- ling, wat het bestuur in bewerking zal ne men. Den heer A. Iperen wordt dank ge bracht voor wat hij in deze reeds heeft tot stand gebracht. Ook wordt toezegging gedaan voor het hoenderfokken onder de schooljongens. Over de vraag of de mogelijkheid bestaat hier eens een lezing te laten houden, deelde de secretaris mede, dat de heer Kenstra zich beschikbaar gesteld heeft eens een lezing te houden over „Het Hollandsche hoen", zoo mogelijk in de maand Maart. Hierna sluiting. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap „Aannemers en Handelsmaatschappij Leni- cor", alhier. De R. K. Centrale Kiesvereeniging „Velsen", vergadert 20 Januari in het patro- naatsgebou.w alhier, des avonds half acht. De agenda vermeldt o.a.: Bespreking poli tiek advies-commissie en behandlieng nieuw reglement. EEN NIEUW KIESREGLEMENT. Door de grenswijziging der gemeente Haarlem kwamen de Kiesvereenigingen van Groot-Haarlem voor het feit te staan, dat alle leden of een gedeelte van de leden, als het ware automatisch lid werden van de R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" te Haarlem. Het bestuur der R. K. Kiesvereeni ging Credo Pugno" moest reglementair na de gemeenteraadsverkiezing aftreden. In een daarvoor speciale bestuursvergadering is dit reglementaire aftreden besproken en met algemeene stemmen besloten, gezien de plaatsgehad hebbende grenswijziging niet af te treden, doch de noodig geworden reor ganisatie ter hand te nemen. Hiervoor zijn enkele vergaderingen gehouden van de be sturen der R. K. Kiesvereenigingen te Schoten en Haarlem en afgevaardigden van de Kiesvereenigingen, althans bestuursleden van Overveen en Haarlemmerliede. Het ge volg van deze besprekingen is geweest, dal een commissie werd benoemd, die de taak had te vervullen een ontwerp te maken van een reglement voor een Centrale Kiesver eeniging en een kiesreglement. Door de welwillendheid van de altijd voor ons toegankelijke Redactie der N. H. Courant, worden de genoemde reglementen hier in hun geheel afgedrukt. Ter bespreking van deze reglementen zal een vergadering worden vastgesteld, welke nader bekend zal worden gemaakt. De leden worden beleefd doch dringend uitgenoodigd deze reglementen te bewaren, welke, wat wij hopen, nader door nieuwe worden vervangen in boekvorm. Vertrouwende op uwe bekende medewer king, hoopt het bestuur dat u zich met de gevolgde gedragslijn zult kunnen vereenigen. Wijzigingen en e.v. amendementen, kunnen tot en met 28 Jan. worden ingediend bij ondergeteekenden. De reglementen in uwe aandacht aanbe velend, heeft ondergeteekende de eer te zijn t Namens het Bestuur, J. ADELAAR, Secretaris „Credo Pugno" Popelingstraat. (Ontwerp reglement) van de Centrale R, K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" te Haarlem. NAAM. Art. I. De vereeniging draagt den naam Centrale R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno". Zij is gevestigd te Haarlem. DOEL EN MIDDELEN. Art. II. De vereeniging stelt zich ten doel* de toepassing van d Katholieke Staatkun dige beginselen te bevorderen in alle deelen van het openbaar bestuur. Art. III. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. de leden een rfechtmatigen invloed te verzekeren, de samenwerking van de R. K. Kiezers van Haarlem bij verkie zingen te bevorderen; i b. aansluiting bij de R. K. Provinciale- en Rijkskieskringorganisatie; c. het bevorderen van de politieke ontwik keling van de R. K. Kiezers in de ëe- m een te Haarlem; d. het in studie en behandeling nemen van actueele politieke vraagstukken en de belangstelling van de R. K. Kiezers voor deze vraagstukken op te wekken; e. bet verrichten van al die werkzaam heden, welke volgens het oordeel van het Centraal Bestuur ter bevordering van in artikel II gestelde doel, noodig er, nuttig wordt geacht. AFDEELINGEN. Art. IV. De vereeniging bestaat uit drie afdeelingen wier gebied samenvalt met de drie gemeentekieskringen der Gemeente Haarlem. Zij worden genoemd R.-K. Kies vereeniging Haarlem I, II, III. LEDEN. Art. V. Leden der vereeniging kunnen zijn alle R.-K. personen, die den 21-jarigen leeftijd bereikt hebben, woonachtig te Haar lem en geen lid zijn van eenige andere Kies vereeniging. Bij stemming voor candidatenlijsten voor de publiekrechtelijke lichamen zijn alléén zij stemgerechtigd, die wettelijk kiesbe voegdheid bezitten. De leden verbinden zich bij verkiezingen geen andere candidatuur te aanvaarden, dan een gesteld door een erkende R.-K. Kies vereeniging en geen officieele candidaten lijsten te onderteekenen of in te leveren dan van candidaten, die door de vereeniging zijn of zullen worden aanbevolen. Personen, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt hebben jegens de vereeniging, kunnen, op voordracht van het Centraal bestuur, door de Algemeene Ver gadering tot eereleden worden benoemd. Art. VI. De besturen der afdeelingen be slissen binnen den kring hunner afdeeling over het aannemen en ontslaan van leden, met hooger beroep op de vergadering der gezamenlijke afdelingsbesturen. Art. VII. Men kan als lid der vereeniging worden geroyeerd, wanneer men een der vereischten voor het lidmaatschap niet mes- bezit. de vastgestelde contributie niet bin nen den vastgestelden tijd betaalt en in het algemeen wanneer men handelingen pleegt in strijd met de belangen van de vereeni- ging. Art. VIII. Ieder li" 's gehouden bij ver huizing, zoowel binnen als naar buiten de Gemeente, daarvan binnen 8 dagen mede deeling te doen aan het secretariaat van de afdeeling waartoe hij behoort of behoorde. BESTUUR. Art. IX. Aan het hoofd van elke afdee ling staat een bestuur, bestaande uit 9 leden waarvan twee worden benoemd door het bestuur van het Ned. R.-K. Werklieden verbond afd. Haarlem, één door de R.-K. Middenstandsvereeniging de Hanze te Haar lem en één intellectueel aan te wijzen door „Geloof en Wetenschap". De overige bestuursleden worden benoemd door de ledenvergadering van de betrek kelijke afdeeling. Er dient naar gestreefd, dat een of meer bestuursplaatsen door vrouwen worden bezet. Indien een der genoemde organisaties geen candidaten voor het bestuur inzendt wordt door de alg. vergadering der betrok ken afdeeling deze vacature aangevuld. Het dag. bestuur wordt gevormd door den Voorzitter, Secretaris, en Penningmeester De functies en werkzaamheden worden door bet afdeelingsbestuur onderling ver deeld, met dien verstande, dat de voorzitter rechtsstreeks door de ledenvergadering wordt aangewezen. Het bestuur treedt in zijn geheel af op de eerste jaarvergadering na elke Gemeente raadsverkiezing. Aftredende bestuursleden zijn direct her kiesbaar. Art. X. Het bestuur van de Centrale R.-K. Kiesvereeniging wordt dus het Cen traal Bestuur genoemd. Het wordt gevormd door de drie dagelijksche besturen der Af deelingen. De functies en de werkzaamheden van het Centraal bestuur worden door dit College onderling verdeeld. VERGADERINGEN. Art. XI. De besturen der afdeelingen vergaderen zoo dikwijls zij zulks noodig achten, doch minstens eenmaal voor elke ledenvergadering. De besturen der Afdeelingen kunnen zoo dikwijls zij dit noodig oordeelen, een ver gadering van hun afdeeling bijeenroepen. Dit zal ook binnen 14 dagen geschieden wanneer zulks door minstens 10 leden schriftelijk is aangevraagd. Art. XII. De afdeelingen benoemen hun eigen afgevaardigden naar de vergadering van de R.-K. Kamercentrale Haarlem en van de R.-K. Provinciale Kieskringorganisa tie. De agenda's van deze lichamen zullen in gewone gevallen behandeld worden op een vergadering van de drie Afdeelingsbe sturen en de afgevaardigden. In bijzondere gevallen kan het Centraal bestuur voor de behandeling van een agenda de algemeene vergadering bijeenroepen. De afgevaardigden brengen van de door hen bijgewoonde vergadering verslag uit aan de ledenvergadering hunner Afdeeling. Art. XIII. De jaarvergadering der afdee lingen zal worden gehouden, zoo mogelijl in Januari van elk jaar. Op deze vergade ring zal door den secretaris verslag worden uitgebracht en zal de penningmeester reke ning en verantwoording doen van zijn ge houden beheer. Op deze vergadering zullen zoo noodig de bestuursleden worden geko zen en zullen de afgevaardigden worden benoemd, die, gedurende den tijd van 4 jaar de vereeniging zullen vertegenwoordi gen op de vergaderingen van de Rijks- en Provinciale Kieskringorganisatie. Art. XIV. Hef Centraal Bestuur wordt bijeengeroepen door den Voorzitter. Wan neer 2 leden van dat bestuur het verlangen daartoe schriftelijk kenbaar maken, is de voorzitter gehouden binnen 8 dagen een vergadering van het Centraal bestuur bijeen te roepen. Art. XV. Het Centraal Bestuur kan, wanneer het daarvoor voldoende rede aan wezig acht, een algemeene ledenvergade ring bijeenroepen. Voor zoover noodig ver- leenen de Afdeelingsbesturen daarbij hunne medewerking. Art. XVI. In bijzondere gevallen -kan het Centraal Bestuur een vergadering van een afdeeling bijeenroepen. Een besluit tot op roeping van een afdeelingsvergadering moet echter met minstens 2/3 van de stemmen op een vergadering van het Centraal bestuur genomen worden. In dit geval heeft het Cen traal bestuur de leiding. Art. XVII. De afdeelingsbesturen geven tijdig kennis aan het Centraal Bestuur wan neer een vergadering van de afdeeling wordt gehouden, benevens van de daarop te be handelen onderwerpen. De Voorzitter en alle andere leden van het Centraal Bestuur hebben de bevoegd heid de afdeelingsvergaderingen bij te wo nen. STEMMINGEN. Art. XVIII. Voorzoover niet uitdrukke lijk anders is bepaald, geschieden alle be noemingen met volstrekte meerderheid van de geldig uitgebrachte stemmen. Is bij de eerste stemming geen volstrekte meerder heid verkregen, dan volgt een tweede vrije stemming, daarna zoo noodig hersteming tusschen hen, die de meeste stemmen op zich vereenigd hebben. Bij staken van stem men beslist het lot. Stemmingen over per sonen geschieden met gesloten briefjes, over zaken mondeling. Wanneer bij een stemming over een voor stel de stemmen staken, zal dat voorstel geacht worden te zijn verworpen. Art, XIX. Stemgerechtigden zijn zij, die den meerderjarigen leeftijd bereikt hebben met dien verstande, dat voor het stemmen va.", cfndidatenlijsten voor publiekrech telijke lichamen alleen zij stemmen, die wettelijk stembevoegdheid bezitten. (Zie ook artikel V). VERKIEZINGEN. •^jf* XX. Het stellen en benoemen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Gëneraal, geschiedt overeenkomstig het reglement van de R.-K. Staatspartij, respectievelijk overeenkomstig de voor schriften van de R.-K. Kamercentrale Haar lem. Het stellen en benoemen van candidaten voor de Provinciale Staten geschiedt over eenkomstig het reglement en voorschriften van de R.-K, Provinciale Kieskringorgani- In onvoorziene gevallen zal de vergade ring der gezamenlijke afdeelingsbesturen beslissen, hoe in die gevallen gehandeld zal worden. Het stellen en benoemen van candiaten voor den Gemeenteraad zal geschieden overeenkomstig de bepalingen van het daar voor samengestelde Kiesreglement. GELDMIDDELEN. A/t' XXI. De geldmiddelen der vereeni ging bestaan uit giften van donateurs en Art. XXII. De contributie bedraagt min stens f 0.50 per lid en per jaar. Wanneer iv^d meer leden van een zelfde gezin ®zer vereeniging zijn, bedraag de con tributie voor de leden van dat gezin minstens o.40 per lid en per jaar. Azt* XXIII. De contributie wordt een maal per jaar ^00T den Penningmeester van het Lentraal Bestuur geïnd. Leden, die wei- zi'n om de ccntributie op den ge s n tijd te voldoen ontvangen een waarschuwjng. Indien zij verzuimen binnen dagen nadien hun schuld te vereffenen, kunnen zij geacht worden het lidmaatschap te hebben verloren. ri. XXIV. De penningmeester van het Len raai Bestuur draagt zorg, dat de con- tn utie verschuldigd aan de Rijks- en Pro vinciale R.-K. Kieskringorganisatie tijdig wordt voldaan. XXV. Van de contributie, welke in een afdeeling wordt ontvangen zal 25 pCt aan het betrokken afdeelingsbestuur wor den afgedragen voor het bekostigen van vergadetjngen en jn het algemeen voor hel bekostigen van d;e zaksr!i welke niet tot de algemeene propaganda en actie van de geheele vereeniging behooren. In bijzondere gevallen kan bet Centraal Bestuur besluiten, dat aan een af deeling een hooger percentage van de con ti ibutie wordt toegestaan. ^r'. XXVI. De penningmeester van het Centraal Bestuur is rekening en verant woording schuldig aan het Centraal Bestuur Bedragen boven 50.mogen door hem met zonder overleg met den voorzitter be steed worden; bedragen boven 100.niet zonder voorkennis van het Centraal Be stuur. Hij brengt jaarlijks verslag uit van zijn gehouden beheer. Op de jaarvergadering wordt een kas- commissie benoemd voor het controleeren van de kas en de bescheiden, in den loop van het jaar. De kascommissie heeft het recht steeds de bescheiden van den pen ningmeester te controleeren. Zij brengt dan op de eerstvolgende jaarvergadering verlaag uit van haar bevindingen over het afgeloo- pen jaar. SLOTBEPALINGEN. Art. XXVII. Het is den leden geoorloofd studieclubs op te richten, mits deze voldoen aan de voorwaarden, in het reglement der R.-K. Staatspartij nader omschreven. Art. XXVIII. Dit reglement kan worden gewijzigd, wanneer een afdeeling schriftelijk een voorstel daartoe bij het Centraal Be stuur indient. Het Centraal Bestuur 'kan eveneens voorstellen tot wijziging aan de Algemeene Vergadering voorleggen. De algemeene vergadering beslist met ge wone meerderheid van stemmen over de voorgestelde wijzigingen. Art. XXIX. Bij ontbinding der vereeni ging zullen eventueel aan de vereeniging toebehoorende gelden of bezittingen worden besteed, als door de algemeene vergadering, welke het ontbindingsbesluit nam, zal wor den vastgesteld. Art. XXX. In. gevallen, waarin dit regle ment niet voorziet beslist het Centraal Bestuur. Art. XXXI. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. CONCEPT KIESREGLEMENT. CANDIDAATSTELLING. Art. I. Uiterlijk 4 maanden voor de ver kiezing van leden voor den Gemeenteraad noodigt het Centraal Bestuur de afdeelin gen uit tot het stellen van candidaten. De afdeelingen worden gedurende minstens een maand in de gelegenheid gesteld van deze bevoegdheid gebruik te maken. Art. II. Het afdeelingsbestuur is ver plicht zoodra het de uitnoodiging, bedoeld in artikel I, heeft ontvangen een ledenver gadering bijeen te roepen. Op deze verga dering zal de ophanden zijnde verkiezing worden besproken. D'e Afdeelingsvergade ring kan besluiten om een of meer candidaten aan het Centraal Bestuur op te geven. Bo vendien heeft elke groep van 20 stemge rechtigden het recht een candidaat bij het Centraal Bestuur voor te dragen. Leden die van deze bevoegdheid ge bruik maken zullen behalve hun handtee- kening ook hun adres op de ingediende candidatenlijst moeten vermelden. Niemand mag meer dan één candidatenlijst teekenen POLITIEK ADVIES. Art. III. Wanneer de tijd voor het in dienen van candidatenlijsten, als bedoeld in art. 2 verstreken is, roept het Centraal bestuur het adviescollege bijeen ter bespre king van de candidaten en het ontwerpen van de groslijst. Art. IV. Het adviescollege bestaat uit de drie volledige afdeelingsbesturen, met dien verstande, dat daarin geen der opge geven candidaten mogen zitting nemen. Het adviescollege vult zelf de eventueel opengevallen plaatsen aan. Art. V. Het adviescollege bepaalt hel aantal candidaten hetwelk op de groslijst zal worden geplaatst en geeft de volgorde aan, volgens welke de candidaten op de groslijst zullen voorkomen. Het is bevoegd te voren met persoren of corporaties, op wie oordeel het prijs stelt, overleg te plegen Art. VI. Alle besluiten van het advies college worden genomen met volstrekte meerderheid van de geldig uitgebrachte stemmen. STEMMING. Art. VII. Is in het adviescollege de ver- eischte meerderheid verkregen, omtrent de vlogorde van de candidaten, dan zal deze groslijst ter bekrachtiging naar de afdeelin gen worden verzonden. De bekrachtiging geschiedt door stemming in de afdeelingen. Art. VIII. Het centraal Bestuur bepaalt den dag en de uren waarop de leden in de gelegenheid moeten worden gesteld om over de groslijst te stemmen. Het afdeelings bestuur kan, indien het zulks noodig oor deelt, gelegenheid geven, dat op meerdere plaatsen in dien Kieskring gestemd kan worden. Het zal daartoe gehouden zijn in dien de ledenvergadering een desbetreffend besluit heeft genomen. Art. IX. De gelegenheid tot stemmen zal als regel voor alle afdeelingen op den zelfden tijd geschieden. De leden van het Centraal Bestuur zijn bevoegd om in de stemlokalen aanwezig te zijn. Art. X. De stemming over de groslijst geschiedt op stembriefjes door of vanwege het Centraal Bestuur verstrekt. Op de stembriefjes moet het volledig po- litiekadvies zijn aangegeven. De leden kun nen door „voor" of „tegen" het politiek- advies te stemmen van hun inzicht blijk geven. Art. XI. Het Centraal Bestuur is bevoegd al die voorschriften te geven en controle maatregelen te nemen, welke het voor een regelmatig verloop van de stemming noo dig oordeelt. Art. XII. De afdeelingsbesturen zorgen, dat uiterlijk op den dag na de stemming de uitslag van de stemming alsmede de inge leverde stembriefjes bij het Centraal Be stuur worden ingeleverd. Art. XIII. Hebben meer dan 2/3 van de geldig uitgebrachte stemmen zich voor het politiek advies verklaart, dan zal het Cen traal Bestuur de groslijst, zooals deze door het adviescollege was samengesteld, tot de officieele candidatenlijst van de vereeniging proclameeren. Art. XIV. Zijn meer dan 1/3 van de in totaal geldige stemmen tegen het politiek advies uitgebracht, dan roept het Centraal Bestuur de algemeene vergadering bijeen, waarop de bezwaren tegen het uitgebrachte advies, zullen besproken worden. Het adviescollege zal, gehoord die bezwa ren, andermaal een advies uitbrengen, waar bij dezelfde gedragslijn gevolgd wordt als in artikel 13 is aangegeven. Wordt ook dit advies verworpen, dan stelt het Centraal Bestuur de candidaten lijst vast. TOELICHTING. ..Vereeniging" is de R.-K. Centrale Kies vereeniging „Credo Pugno". „Algemeene Vergadering" is de vergade ring van de R.-K. Centrale Kiesvereeniging „Credo Pugno", tenzij anders is bepaald. „Dagelijks Bestuur" is Voorzitter, Secre taris, Penningmeester. Centraal Bestuur" is Het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", het welk gevormd wordt door de drie Voor zitters, Secretarissen en Penningmeesters der a'deelingen. „AiHeelingen" zijn de R.-K. Kiesvereeni gingen I, Ik III. „Vergadering Gezamenlijke Besturen", Is de vergadering van de besturen der R.-K. Kiesvereenigingen I II, III. „Het Advies-College", is, alle Bestuursle den der R.-K. Kiesvereenigingen I, II, III, met uitzondering van hen, die candidaat gesteld zijn, wier plaatsen door andere leden aangevuld moeten worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8