v PIET KASTEEL Voornaamste Nieuws WOENSDAG 18 JANUARI 1928 1 f40.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16758 Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de veizekeringsvcorwaarden f Onnft ui - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen vUUu» verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; uu* docdelijKen aflcop&uUm een voet of een oog; duim of wijsvinger; UL-" been of arm AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIFR EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAT 1 Z3U." ..1 3U.' bij verlies v. een andere vinger. Sprekende cijfers. Het zoo nuttige R.K. Bevolkings bureau in Haarlem, waar zoovele ijveraars voor de goede zaken avond aan avond niet genoeg te prijzen arbeid belangeloos verrichten, zendt ons wederom de statis tiek van huwelijks- en geboortecijfers over 1927. Het zijn wederom cijfers, die spreken. Laten wij ze eerst zonder meer ver melden. Er werden in 1927 in totaal in Haarlem 350 huwelijken gesloten, waarbij Katho lieken betrokken waren. Daarvan waren 218 Katholiek (dus beide partijen R. en 132 gemengd (een van beide partijen een ander of geen geloof toegedaan) Dus op de 350 huwelijken 132 gemengd of ruim 37 procent. Het best spreekt altijd de staat, welke de geboorten, de huwelijksgevolgen, aan geeft. Ziehier: GEBOORTEN OVER 1927. Godsdienst Gods- Aantal ouders dienst geboorten Man. Vrouw. kind. in 192/ R.K. R.K. R.K. 600 R.K. R.K. Geen 11 R.K. Geen of ander geloof. R.K. 38 Geen of ander geloof. R.K. R.K. 36 R.K. Geen of ander geloof. Geen of ander geloof. 102 Géén of ander geloof. R.K. Geen ot ander geloof. 83 Geen of ander gelpof. Geen of ander geloof. R.K. 3 Onge huwde. Moeder R.K. R.K. io Totaal 883 Deze staat zegt ons tweeërlei; gedurende 1927 bedroeg het aantal kinderen uit huwelijken, waarvan beide of een der ouders Katholiek zijn, 873. Waar het percentage gemengde huwelijken bijna 40 bedraagt, zou de verhouding der kin deren over de Katholieke en gemengde huwelijken dus plm. 425 tot 350 moeten zijn. In werkelijkheid is de verhouding echter 600 kinderen uit zuiver Katho lieke huwelijken en 273 uit de gemengde. De beteekenis hiervan kan aan een goed opmerker niet ontgaan. Luider echter spreken de droeve cij fers van het groot aantal zielen, dat voor den Katholieken godsdienst door de gemengde huwelijken verloren gaat. Van de kinderen uit gemengde huwelijken in 1927 geboren, werden er 74 R. K. gedoopt, maar 185 niet. Zegt zulk een cijfer het nu wederom niet met droeve zekerheid, wat bij het sluiten van ge mengde huwelijken door menschen met ervaring altijd wordt voorspeld en door de huwenden strijk en zet wordt ont kend: bij een gemengd huwelijk is de kans, dat de kinderen voor de Kerk verloren^ zijn, veel grooter dan de kans, dat zij behouden blijven. Daar staat het weer: 74 Katholiek gedoopten, 185 blij ven buiten de Kerk. Van de 259 ge boorten uit gemengde huwelijken 38 procent Katholiek, 62 procent niet! Mogen deze cijfers opnieuw een waar schuwing tegen het groote gevaar van onze gemengde bevolking bevatten! Spoorwegen en reizend publiek. Donderdag, 19 Januari a.s. houdt de heer eene LEZING voor dè propagandisten van Haar- lezn in de zaal v. h. St. -Jozeph-Gezellen-huis aan de Jansstraat. Aanvang 8.15 precies. Belangstellenden in de propaganda zijn van harte welkom. - Toegang kosteloos. DE RIJKSWEG AMSTERDAM—HAARLEM. In hoofdzaak gereed in 1928. Uitbreiding van den voorlichtingsdienst inzake de pluimveeteelt is noodzakelijk. Lezing dr. A. C. A. Hoffman. Faillissementen H. H. van Asch alhier, 2. J- H. van Wa geningén te Bentveld, Zandvoort, De huldiging van Fokker. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Vermist. Jan Toorop. De Rotterdamsche valsche munter. ERNSTIG ONGELUK TE BEVERWIJK. 17-jarige jongen doodgevallen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Per brancard is het lijk naar het ouderlijk huis overgebracht. Het autobus-ongéVal op den overweg te Nijmegen. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen; per weck 25 ct,; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p- plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Levenslange geheel» ongeschiktheid tot werken door ;f 750.- bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, 1125.- bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van Wordt al het mogelijke voor de veiligheid gedaan? Naar aanleiding van ons artikeltje om trent de veiligheid in d'e zoogenaamde kop- stations, is het ,,Utrechtsch Dagblad", dat verschijnt in de stad waar de zetel van de directie der Spoorwegen is gevestigd, eens met „deskundigen uit spoorwegkringen" gaan praten en het blad vertelt van düt on- derhoud het volgende: Het „Tijd"-artikel komt hierop neer, dat het eenige kopstation dat voldoende bevei- liging biedt, is het station Vlissingen, waar zich een z.g. hydraulisch-werkend stootblok bevindt, dat dlaar is aangebracht na het be kende spoorwegongeluk in 1899. En „De Tijd" is van oordeel,, dat met spoed aan alle kópstations een dergelijke hydraulische inrichting moet, worden aangebracht. De vraag, dlie zich na het^lezen van de beschouwing in „De Tijd onmiddellijk stellen laat, is deze: waarom is het hydrau lisch stootblok, dat te Vlissingen staat, sedert dien aergens anders toegepast, op geen enkel ander Nederlandsch kopsta tion? Men is geneigd te denken; als dié inrichting te Vlissingen zoo excellent is, Waarom is dbt systeem dan niet dadelijk °Vn elders gevolgd? Daar moeten natuurlijk toch wel bijzon dere redenen voor hebben bestaan. Wij vernamen er het volgende van: Zoo'n hy draulisch-werkend stootblok is buitenge woon kostbaar. Loont het nu de uitgaven om aan een vijftien- of twintigtal ande»e kopstations een zoo dure installatie Ie ma ken? Toen in 1899 de Duifsche mailtrein het station Vlissingen binnendrong waar zich toen nog een stootblok bevondl van dr gewone constructie is bij dal ongeluk met een trein, die in een vaart van 90 K.M het voorgaande station Middelburg 18 minu ten rijdens afstand van Vlissingen) voor bijging, slechts één passagier gedood. De locomotief liep vast in de restaura tiekamer van het station. Na dit ongeluk te Vlissin gen is in 1914 een soortgeliik ongeluk voor gevallen te Hoek van Holland; ook daa" een gewoon stootblok. Ook hier was het een mailtrein, die niet remde en met vrijwel ongetemperde vaart op het kopstation toe liep slechts één gewonde. Men ziet, bij de inrichting zooals die vroeger was, liepen de ongelukken nog buitengewoon goed af. Is het nu verantwoord om zéér kostbare hydraulische slootblokken te gaan inrichten? De vraag laat zich óók al ont kennend beanlwoorden, omdat wanneer een trein met groote snelheid op zoo'n hydrau lisch stootblok aankomt, dl? kans zéér groot is, dat de locomotief óók deze hydraulische inrichling in haar vaart meeneemt. Gebeurt dit niet en stoot de hydraulische inrich ting inderdaad den trein terug, dan is het gevaar te duchten, dat er rijtuigen van dien trein in elkander worden geschoven, en het aantal slachtoffers bizonder groot wordt. En te Vlissingen, èn aan den Hoek van Holland, èn nu pas ook weer te Zand- voort, is het aantal slachtoffers zéér ge ring: als de reizigster, die in Zandvoort uit den trein sprong, in de coupé was blijven zitten, zou niemand het leven heb ben gelaten 'bij dit ongeval. (En de over leden machinist dlan? Red. „De Tijd"?) Een hydraulisch-werkend stootblok doet zeer goede diensten wanneer losse trein- deelen door misverstand te veel worden achteruitgezet en schade kunnen berokke nen aan de stootblokken van gewone con structie, aan perrons d. Maar toen nog onlangs te Rotterdam—Delftsche Poort (eveneens ten deele kopstation) nieuwe beveiligingsmaatregelen moesten worden ge troffen, is er geen oogenblik gedacht aan het maken van een hydraulische inrichting. Zoodra een trein een vaart heeft, die ster ker is dan de weerstand der hydraulische inrichting en die gevallen zijn zeer wel denkbaar dan houdt ook zoo'n hydrau lisch stootblok dien trein niet tegen en rukt de locomotief ook deze stellage mee in haar vaart. Met andere woorden: gezien het feit, dat deze hydraulischeinrichtingen zéér duur zijn, staat daartegenover de we tenschap, dlat een zóó kostbare installatie niet evenredig is aan de voordeelen die daarmee kunnen worden bereikt. Het is dan ook wel typeerend dat in de periode 1899 tot beden, de spoorwegdirectie (nöeb die der H. IJ. S.. M-, noch! die.der S.S.), ooit aanleiding heeft gevonden op wat te Vlis singen gemaakt is, ook elders in te richten. Het is bii dat ééne "stationVlissingen ge bleven. „De Tijd" wijst op Antwerpen; maar behalve Antwerpen is er vermoedeli'k moei lijk nog een ander kopstation in het bui tenland te noemen, waar men het Vlissing- sche type van stootblok heeft toegepast. Men behoede zich er voor, zich op dit oogenblik blind1 te staren op de kwestie der kopstations en hunne beveiliging. Want het gevaar, dat een kopstation bedreigt, dreigt in nog véél ernstiger mate aan ieder ander station, geen kopstation, en wel schier elk moment van den dag. Hoeveel stations in den lande zijn er niet, waar treinen binnen rijden voor perrons, waar iets verderop dan de binnenkomende trein stopt, een andere trein voor vertrek gereed staat! Als men uit de richting Amsterdam te Utrecht- Centraal station binnenkomt aan het tweede perron, staat aan datzelfde perron een trein gereed voor de richting Arnhem of Den Bosch. Als de uit Amsterdam komende trein niet kan remmen, uit welke oorzaak ook, botst hij met vaart op tegen den verderop voor Arnjiem of Den Bosch gereedstaanden trein. De gevolgen van het ongeluk dlat dan ontstaat, zijn minstens tien keeren ernstiger dan het rijden van een trein op een stoot blok. De in den stilstaanden trein voor Arn hem instappende passagiers vallen dan tus schen wagon en perron, raken bekneld tus schen met groote hevigheid dichtslaande portieren, de achterste rijtuigen van den stilstaanden trein worden zeker in elkaar gedbukt in één woord: de gevolgen zijn dan ontzettend. In Amsterdam-Centraal Station loopen aan vijf of zes perrons den heelen dag door treinen binnen op dezelfde sporen, waarop treinen voor vertrek gereed staan. In Utrecht-Centraal Station idem; in Gouda, waar treinen uit Den Haag en Rot terdam voor de richting Utrecht op één en hetzelfde spoor arriveeren, id'em. In al deze stations is het dreigende gevaar véél ern stiger en véél constanter aanwezig dan op de kopstations; en dat grootere gevaar is met niets te keeren. Maar het aldus-op- elkaar-loopen van treinen komt fgelukkig) hoogst sporadisch voor. De westinghouse- rem weigert vrijwel nooit. Men zal zeggen, in Vlissingen, in den Hoek van Holland, en nu in Zandvoort dan toch maar wel. Zeker in deze drie geval- lenf verd'eeld over onjfevcer dertig jaar, heèft de westinghouse-rem niet gefunction- neerd. In dit verband moet tegelijkertijd worden gevraagd; had in deze drie gevallen de trein niet met de handremmen kunnen worden tot stand' gebracht, wanneer de controle op de westinghouse behoorlijk be hoorlijk op tijd bij nadering van het kopsta tion, was ingesteld? Te Vlissingen is die controle door het locomotief-personeel te laat ingesteld, terwijl bovendien geen acht was geslagen op den manometer. De instruc tie was dus niet in alle opzichten nageleefd. Te Hoek van Holland! heeft de mahcinisf van den mailtrein wèl tijdig gecontroleerd maar verzuimd met fluit-signalen den con" ducteurs in den trein te beduiden, dat zij de handremmen hadden aan te draaien, voor welk verzuim de machinist ook is ge straft. Het geval-Zandvoort blijve hier ook voor het moment buiten d'ebat; wij willen hier zelfs met geen veronderstelling voor- uitloopen op het onderzoek dat voor het Zandvoortsche geval nog moet worden i®" gesteld. Maar èn te Vlissingen èn te Hoek van Holland had de trein met de andere remtoestellen kunnen worden stilgezet, in dien volkomen gedaan was, wat de instruc ties voorschrijven voor controle op de wes tinghouse-rem en voor hetgeen bii weigering van die rem moet geschieden. Worden de voorschriften algeheel opgvolgd, dan is iedere trein intijds te remmen, nog vóór het stootblok bij het kopstation bereikt is. Hierbij merkt „De Tijd" het volgende op: De zakelijke argumenten van de deskun digen uit spoorwegkringen, die in het „U. D." aan het woord zijn, kan mén tot de volgende vier herleiden: 1. In stations met doorgaand verkeer dreigt nog ernstiger gevaar. Wij hebben niet het tegendeel beweerd. Als argument ten betooge, dat er daarom in d'e kopstations geen bijzondere maatre gelen noodig zijn, heeft deze deskundige op merking natuurlijk niets te beteekenen. 2. Er hebben zich in dertig jaren maar drie van de door ons bedoelde spoorweg ongelukken voorgedaan, en deze zijn „be trekkelijk" goed afgeloopen: slechts drie d'ooden en niet veel gewonden. Ook dit argument beteekent natuurlijk niets, want in de eerste plaats zijn drie menschenlevens niet geheel zontfer waarde, en ten tweede, is er niet de minste zeker heid, dat dergelijke ongelukken niet nog meer zullen voorkomen en niet nog erger gevolgen zullen hebben dat de stations chef in Zandvoort niet in ziin kantoor aan wezig was, is te danken aan die (gelukkige) omstandigheid, dat hij ziek was! vooral, wanneer, zooals te Zandvoort, aan het sta tion Weesperpoort en elders mogelijk is, een aantal op de binnenkomende reizigers wachtende menschen zich bevinden achter het stootblok, dat door een doorschieten, den trein word't omvergeworpen en mee gevoerd. 3. „Zoodra de trein een vaart heeft, dje sterker is dan de weerstand der hydrau lische inrichting, dan houdt ook zoo'n hy draulisch stootblok dien trein niet tegen." Men behoeft geen dbskundige uit.spooj. wegkringen te zijn om in te zien, dat deze bewering is: een waarheid als een koe. Bij een vaart van laten we zeggen 90 K.M., zou de trein ook de hydraulische in richting meenemen. Maar Proefnemingen hebben aangetoond, dat de hydraulische stootblokken tegen een duw niet een kracht van pl.m. 35 K.M. de vermoedelijke snelheid van dien Zandvoort&chen trein wèl bestand zijn, zonder dat de wagens in of over elkaar schuiven Als de Westinghouse-rem vlak vóór een kopstation weigert en de handremmen tijdig wordeit aangezet, kan de vaart van 90 K.M heel wat verminderd worden, dioch de kans, dat de trein alleen door handremmen op korten afstand geheel tot staan wordt ge bracht, is veel geringer. 4. „Zoo'n hydraulisch stootblok is buiten gewoon kostbaar".... „Een prijs wordt echter niet genóemd. Wij weten nu alleen, dat aan den eenen kant in die weegschaal „slechts" drie men schen evens liggen, aan de andere zijde een X-bedrag Hollandsche guldens. En wij weten ook, dat op de vraag: wordt voor de veiligheid van reizigers en. publiek in de kopstations al het mogelijke ge<|aan? het antwoord van dleskundigën uit spoor wegkringen ontkennend luidt. Omdat de zorg voor de buitengewoon kostbaar is! Verschenen is thans de begrooting van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1928. Daarin wordt o. m. het volgende mede gedeeld; De weg AmsterdamHaarlem eischt in 1928 nog voorziening voor de gedeelten SloterdijkHalfweg en LiedebtrugHaarlem, terwijl èen laatste termijn voor de vernieu wing van de Liedebrug wordt aangevraagd De verbetering van dezen weg zal alsdan in 1928 in hoofdzaak gereed kunnen zijn- Aanstelling van een adjunct-consulent? De beteekenis van de pluimveehouderij in Nederland is de laatste 20 jaren zeer toegenomen. Na 1908 n.l. is ons land eiefen gaan uitvoeren, in plaats van invoeren, z°°" als vóór dat jaar. Hel aantal kippen in ons land wordt geschat op 15 17 jn>"'oen stuks, de productie per kip gemiddeld °P 100 eieren per jaar stellende, zou de Pro* ductie dus anderhalf milliard eieren be dragen en aangezien de gemiddelde PrlJ« in 1926 6.25 per 100 stuks beliep, k3.n men de totale productie op 100 milioen gul- den stellen, waarbij dan nog komt 10.000 voor jonge hanen en geslacht pluimvee en 16 milioen eieren voor verjon ging van den pluimveestapel. Het Kon. Ned. Landbouw Comité had aan den minister van Binn. Zaken en Landbouw een '|ven gericht, waarin op deze be langrijkheid nog eens de nadruk werd' ge legd, vooral wat betreft de pluimveehouderij ciua onderdeel van het landbouwbedrijf- Maar bovendien werd in dat adlres zen het feit, dat de bestaande voorlich tingsdienst (één rijkspIuimveeteeltconsu'ePt en vier assistenten ,die n.b. f 7.50 reisver. gceding per dag in rekening mogen breien) zéér onvoldoende is. Aangezien de produc tie gemakkelijk zou kunnen worden op e- voerd met 25%, dus met 25 millioen gul den 's jaars (er zijn er nog zeer vele ouder- wetsche bedrijven, vooral op het zand), sprak het Comité de wenscheliikheid van aanstelling van méér assistent-pluimveeteelt. consulcnten en van hun plaatsing in een hoogere klasse van het Reisbesluit, Thans ongeveer een maand na ver- zen-JI'ng van het schrijven heeft de mi nister daarop, naar het „Hbld." verneemt, het volgende geantwoord: „Uitbreiding van het personeel bij den Voorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt maakt bij mij een punt van ernstige over weging uit. Daartoe kan echter thans niet worden overgegaan, aangezien daarvoor geen gelden beschikbaar ziin en het zal van, dien tostand van 's lands geldmidde len afhangen, of die gelden in de begrooting voor 1929 kunnen worden uitgetrokken. Is zulks het geval, dan ligt het in mijn bedoe ling. de aanstelling van een adjunct-consu lent te bevorderen. Hiermede zou dlan het wetenschappelijk personeel van den voorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt een uitbreiding ondergaan, waardoor wordt voorzien aan die behoefte aan voorlichting, welke, een meer speciaal wetenschappelijk karakter dratfend, zich thans bet meest doet gevoelen. Uitbreiding van het aantal assistente» bij yoornoemdlen voorlichtingsdienst komt mij niet in de eerste plaats noodzakelijk voor, Zou men willen voldoen aan een eisch, dat deze assistenten persoonlijk contact hebben met alle pluimveehouders, dan zou in iedere provincie een assistent moéten worden gevestigd, en daartoe kan niet wor den overgegaan. Zulks is m.i. ook niet noo dig. De vakpers op het gebied der pluim veehouderij heeft zich in die mate ont wikkeld, dat zij voor hen, die belangstel len in dé pluimveeteelt, een belangrijke bron van voorlichting vormt, mede ver kregen door opname van artikelen van de ambtenaren bij den voorlichtingsdienst. De desbetreffende periodieken kunnen konten ónder het bereik van allen, die het er voor over hebben in het belang van hun pluimveehouderij zich dlie perio dieken aan te schaffen. Voorts stijgt het aantal onderwijzers met acte pluimveeteelt voortdurend en worden steeds meer cursussen in pluimveeteelt gehouden. In de behoefte aan gewone voorlichting wórdt mitsdien thans voorzien in een mate, welke uitbreiding van het niet-wetenschap- p?!ijke personeel bij den voorlichtjngsdlienst onnoodig maakt. Wat aangaat uw opmerking, dat aan de assistenten toegekende vergoeding wegens verblijfkosten naar uwe meening te gering is, zij medegedeeld, dat de noodzakelijkheid van indeelirig van db assistenten in een hoo gere klasse van het reistarief aan j mijn departement wordt overwogen. Blijkt die noodzakelijkheid, dan ben ik in beginsel bereid deze aangelegenheid te brengen ond'er de aandacht van mijn ambt genoot van Financiën. En wat ten slotte aangaat de door u ge maakte opmerking, dat de assistenten van alle administratieve hulp, alsook van het gebruik van een schrijfmachine zijn versto ken, zij geantwoord, dat indien de geld middelen zulks toelaten, d'e consulenten zoowel als bij den voorlichtingsdienst voor de -pluimveeteelt werkzaam gestelde assis tenten in het bezit van een schrijfmachine worden gesteld, indien zij zulks wenschen, doch niet steeds zijn daarvoor gelden be schikbaar." ondanks de, bij heden vergeleken, treurige hygiënische toestanden dier dagen. Historisch en ook modern-biologisch is in te zien, dat vaccinatie, waarvan dr. Hoff man in beginsel en onder omstandigheden voorstander blijft, wel degelijk schaden kan Ook onder omstandigheden. Het gaat hier waarlijk niet, zooals het schijnen zou, al leen om de encephalitis. Daarom juicht hij toe het adres van de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland der „Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst die als eerste medische corporatie onom wonden ook naar die andere lichamelijke nadeelen, als na de vaccinatie mogelijk, ge wezen heeft. Dr. Hoffman heeft allen lof voor de nu door de Nederlandsche genees kunst en door de regeering en de ambtelijke medische autoriteiten gevolgde methode, om tot betere inzichten in deze belangrijke quaestie te kunnen komen. Als een der drie Nederlandsche leden van de over ruim 20 'anden verspreide So- cié'é internationale d'Histoire de la Méde- cine, had dr. Hoffman het niet ondienstig gei.cht, het wezen van dit brandend vraag stuk ook in louter historisch medisch licht te moeten bezien, waar hem gebleken was, dat de voorstanders van dwang zich bij voorkeur op de eene groep van historisch- medische ervaringslessen beroepen; en de tegenstanders op de andere groep histori sche lessen. De werkelijkheid strekt zich over beide soorten van historische lessen uit. Grenzen zijn moei'ijk te teekenen. Cij fers zijn hier niet altijd wiskunaig, maar veelal eer biologisch en psychologisch. In de Maria-Stichting, alhier, hield Zondag 15 Januari j.l. in de ge neeskundige afdeeling van de Katholiek- Wetenschappelijke Vweeniging dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda, een lezing over de vaccinatie. De spreker, die al voor jaren een der eerste artsen is geweest, die ook op de nadeelen der vaccinatie heeft gewe zen, wees er op, dat de geschiedenis der geneeskunde hier alles verklaren kan. Deze leert ons eenerzijds het volgende. Bepaalde besmettelijke ziekten verzekeren een im muniteit een onvatbaarheid voor dezelfde ziekte gedurende het later leven van den door die ziekte aangetasten persoon, die daarvan genas. Er zijn wel uitzonderingen, maar zij zijn uiterst zeldzaam. Die onvat baarheid treedt op, onverschillig of de ziekte in ernstigen dan wel in matigen graad optrad. En ook bleef die immuniteit, of de ziekte al of niet kunstmatig was op getreden. Uit deze historische lessen was de vaccinatie tegen de pekken als gerecht vaardigde methode volkomen te verklaren. Maar anderzijds waren er weer andere les sen door de gschiedenjs der geneeskunde od dit terrein gegeven, die niet zoo krach tig als de eerstbedoelde in 't bewustzijn van den medischen stand waren overgegaan. Deze historische lessen, ons in 't bizonder door de geschiedenis der vergelijkende epi- óemieën gegeven zijn weer de volgende Tessier in Frankrijken Weij! in Duitschland brachten die weer naar voren. De groote epidemische volksziekten kwamen en gin gen. komen en gaan, onderworoen a's zij schijnen aan algemeene historische wereld- wetten; en zii laten eveneens voor kortere of langere tijdruimten een zekere onvat baarheid voor het opnieuw verkrijgen der zelfde ziekten onder de volkeren achter. De pekken schijnen niet aan deze histori sche lessen te ontgaan. De waarde der in jecting, ook tegen de pokken, is dan ook jin fiSdcn, die vrü van epidemieën schijnen, steeds weer opnieuw nader te beoordee- jlen om te kunnen vaststellen, of die inen ting altijd rog wel noodig of zelfs over- bodig en schadelijk is. In deze gezamenlijke historische lessen ligt het gansche probleem voor en tegen besloten. Deze lessen kunnen de schijnbaar onaantastbare statistieken leveren, zoowel aan de voorstanders als aan de tegenstan ders van verplichte vaccinatie. Na 1870 kwam geen groote pokken-epidemie meer in'óns land voor. Men vaccineerde nadien vee! beter. Maar na 1866 kwam ook geen ernstige cho'era-epidemie meer voor. En men vaccineert daartegen in ons land niet. Vóór Jenner kwamen ook perioden van langen vrijdom van pokken voor, nog wel De Arrondissements Rechtbank te Haar lem sprak de volgende fai lissementen uit; W. M. J. Drion, .destijds wonende te Texel, thans te Westzaan aan het Zuid einde A. 77; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs alhier. P, F. van Gemert, sigarenhandelaar te Haarlem, Gierstraat 13rood, curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. Rechter-Cómmissaris Mr. J. H. Smits. Opgeheven werden de faillissementen van: L. D. Papendrecht, bloemistknecht te Hiüegom; curator Mr. Dr. W. P. Vis. P. J. Bos, bloemenkoopman te HaarleJh curator Mr. W. de Rijke, alhier., Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijs- ten van: P. Geusebroek, schilder, te Zandvoort; curator Mr. J. C .Y. Nieuwenhuys, alhier W. L. Konijn, melkslijter te Velsen- Noord. curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Als makelaar werden beëedigd de hee ren: C. van der Valk, te iJmuiden gem. Vel- sen en J. Langerveld te Santpoort. Die sub 1 in hypotheken en assurantiën, die sub 2 in onroerende goederen, die sub 3 in versche gezouten en geconserveerde visch, die sub 4 in onroerende goederen. Het programma voor de bijeenkomst van Donderdagavond jn de Gemeentelijke Con certzaal, waar de heer Fokker zal spreken en hem den Gouden Medaille der Kamer van Koophandel zal worden aangeboden, is vastgesteld als volgt: De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal den avond openen met het zingen van een paar volksliederen. Daarna zal die voorzitter der Kamer van Koophandel het woord voeren en de uit reiking der medaille plaats hebben. De volgende spreker is Z, E. de Minister van Waterstaat, terwijl vermoedelijk ook de burgemeester van Haarlem het woord zal voeren. Dan volgt de rede van den heer Fokker, na éen pauze gevolgd dbor een vertooning van de films der groote vluchten, met Fokker-toestellen uitgevoerd. Na afloop der bijeenkomst biedt de Kamer van Koophandel den heer Fokker en fami lie een soupér aan in Restaurant Hilde- brand, waaraan o.a. ook de Minister van Waterstaat zal deelnemen. Naar wij vernemen, zullen Donderdag avond aan de zaal nog een beperkt aantal plaatsen verkrijgbaar zijn. De bijeenkomst zal precies te 8 uur aan vangen. De termijn van gevangenhouding der ge arresteerde Indische studenten is opnieuw met dertig dagen verlengd. Een onderscheiding voor luitenant Koppen. Uitbreiding van den voorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt wordt door den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw noodzakelijk geacht; overwogen wordt de aanstelling van een adjunct-consulent. Door de Haagsche rechtbank is behandeld het auto-ongeluk met doodelijken afloop nabij de Haagsche Schouw, Het slachtoffer van den moordaanslag to Venlo is overleden. Ingediend is de begrooting van het We genfonds voor 1928. Een wetsontwerp is ingediend tot vast- exiling der begrooting van het Zuiderze** londs voor 1928. Verlaging der porttarieven voor het bui tenland, Suriname en Curaqao. Stegerwald is als tweede voorzitter afge treden wegens moeilijkheden in de Duitsche Centrumpartij. In Washington beschouwt men de onder handelingen met Frankrijk over een anti- oorlogsverdrag als mislukt. De pan-Amerikaansche Conferentie. Coo- lidge vol lof over het verloop en naar Was hington teruggekeerd. Het aftreden van den Duitschen rijks- weerminister Dr. Gessier. De aangelegen heid met de Phoebusfilm-maatschappij de oorzaak. Een Duitsch Cartel voor Europeesche toe nadering. De landenconferentie te Berlijn. Barometerstand 9 uur v.m,; 769. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.50. Hoogste barometerstand 778,5 m.M. te Sarna. Laagste barometerstand 735,3 m.M. te Reikjavik. Verwachting: Zwakke, tot matigen, O. tot Z. O. wind, nevelig tot betrokken, la ter wellicht opklarend, weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt. Sinds enkele dagen wordt te Weesp ver. mist P. H., beurtschipper en bode, die van een tochtje naar Zaandam tot heden niet is teruggekeerd. Wel werdde schuit onbe heerd aangetroffen. Men vermoed, dat hem een ongeluk is overkomen. De toestand van Jan Toorop was gister- avond iets verergerd. Het Amsterdamsch Gerechtshof handhaaft het arrest. Het Amsterdamsch Gerechtshot heeft gisteren uitspraak gedaan in de revisie-jeaak van den gaswerker uit Kotterdam, die beschuldigd wordt va" vTu-scUe munt; het in voorraad hebben van valsche zilver bons van 2.50 met hét oogmerk om ze als echt en onvervalscht uit le geven. De Rechtbank te Rotterdam had hem op 11 Februari 1926 vrijgesproken. Het Ge rechtshof te s-Gravenhage vernietigde op 5 Mei 1926 dit vrijsprekend vonnis en veroordeelde hem, opnieuw rechtdoende, tot twee jaren gevangenisstraf. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van ver dachte, doch wees de door hem aange vraagde revisie toe met verwijzing van de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. Op 3 Januari IJ. behandelde dit Hof de revisie-zaak De advocaat-generaal, mr. Baudum, concludeerde toen de handha- vmg van het arrest van het Haagsche Ge rechtshof en tevens tot de onmiddellijke gevangenneming van den verdachte uit vrees voor vlucht Overeenkomstig dit verzoek gelastte het Hof yerdachtes gevangenneming staande de zitting. Thans arrest wijzende, besliste het Hof, dat verdachte terecht en op goede gronden is veroordeeld. Hei bewijs is tijdens het onderzoek in herziening zelfs nog belang rijk versterkt. Het Hof handhaafde daarom het bestreden arrest De voorloopige hech tenis werd door het Hof geheel in mindering gebrach* Hedenmorgen half 10 is de 17-jarig« zoon van den loodgieter Broekkamp te Be verwijk, terwijl hij werkzaamheden ver richtte in een dakgoot van een perceel in de Zeestraat, aldaar, uitgegleden en van 7 a 8 M. hoogte naar beneden gestort. De verslagenheid der oudets en ook in de omgeving is natuurlijk zeer groot. Tegen den overwegwachter ?es weken gevangenisstraf geëischt. De Arnhemsche rechtbank heeft gisteren behandeld de zaak tegen den overweg wachter bij de Ned. Spoorwegen, F. A. v. K. wien ten laste was gelegd dat hij te Nijme gen op 19 November j.l. verzuimd had de overwegboomen te sluiten. Een Quick-auto- bus werd toen, zooa's men zich herinneren zal, door een sneltrein 's avonds om onge veer half zeven aangereden, ten gevolge waarvan verschillende personen ernstige verwondingen opliepen. Volgens verklaring van verdachte had deze het wekkersein niet gehoord. De Offi cier van Justitie meende, dat verdachte dan toch den overweg had moeten sluiten, om dat hij wist, dat de trein op komst was. Spr. eischte tegen verdachte 6 weken gevange nisstraf. De verdediger concludeerde tot ontslag van rechsvervolging, subsidair vrijspraak of voorwaardelijke veroordeelin** Uitspraak 24 .Tanu»-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1