DE ROND. fweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Woensdag 18 Januari 1928 EEN WONDERBARE BEKEERING. ij De nieuwe Commissaris van Politie te Zaandam, de heer d. Laan (X), na zijn installatie. Naast den heer v. d. Laan, burgemeester Ter Laan. Door deze luidspreker-installatie kan een Duitsch hotelier onmiddellijk een auto van de M ir__i_n Rnsenkrant»De nieuwe gemeentewoningen te Spaarndam zijn in gebruik genomen. Hierboven de standplaats achter het hotel, laten voorkomen. ^«s toegang?'die ee/plein vormt', tot Iet complex. dronken en gaat een vliegtocht ondernemen van Hollywood naar Rome. Zij gebruikt daarvoor eenzelide vliegtuig als Lindbergh bij zijn fameuze Oceaan-vlucht. GEVECHT MET EEN LUIPAARD. In een van mijn vorige brieven schreef ik hoeveel wilde dieren er in Oeganda rond zwerven. Sommige zijn gevaarlijk en om u dit te laten zien, laat ik hier een beschrij ving volgen van een gevecht, dat mijn voor ganger, Fr. Wheatley, met een luipaard had. Ik laat hemzeli aan het woord. „Mazigo.een klein dorpje in Oeganda, on geveer 80 K.M. van Kampola, is mijlen ver omgeven door olifantsgras, waarin leeuwen, luipaarden en ander wild, zooals buffels, hartebeesten en herten, een geschikte woonplaats vinden. De laatste vijf jaar ben ik in dit district geweest en op mijn tochten heb ik wel 5 leeuwen bij elkaar gezien; zit tend op een mierenheuvel zag ik ze voor mij spelen. Ik heb kudden gezien van 80 buffels. Een poos geleden waren de leeu wen erg lastig. Bijna eiken nacht vielen zij onze koeien aan. Wij vingen er twee in val len; sindsdien blijven zij op een eerbiedigen afstand. Luipaarden zijn zeer talrijk en we vangen er veel. De laatste dien wij vingen, een groot mannetje, maakte bijna een eind aan mijn leven. Een inlander zette een val, om een hert te vangen, dat zijn katoen verniel de; den volgenden morgen was zijn val weg en hij dacht dat hij geen hert, maar een lui paard gevangen had. Ongelukkigerwijs moest ik die plaats pas- seeren en plotseling werd ik door het ra zende dier aangevallen. Wat een schrik toen dat reusachtige dier op mij sprong. Ik viel op mijn rug; de luipaard greep naar mijn keel; ik trapte er naar en kreeg het weg. Ik probeerde te ontsnappen, maar de lui paard greep mijn voet en hield me op den grond. Het volk dat mij vergezelde liep weg; ik was alleen om het verschrikkelijke dier te bestrijden. Het hield mijn voet vast, terwijl ik tevergeefs om hulp riep. Toen ik zag dat het mijn schoen verscheurde, gaf ik het een paar trappen met mijn rechtervoet. Dit was te veel voor het ondier en het sprong weer naar mijn keel. Ik greep naai zijn bek met mijn linkerhand en gelukkig kreeg ik zijn onderlip te pakken. Ik hield vast met al mijn kracht, het dier maakte wanhopige pogingen mijn keel te grijpen, maar ik hield vol. Zijn bek was geen voet van mijn gezicht. Ik riep weer om hulp, maar vergeefs. Terwijl ik het dier in ae wilde oogen ko-.k, gevoelde ik dat ik mij slechts ondei dé bescherming van God en Onze Lieve Vrcïraf en de H. Theresia kon plaatsen en i? was zeker, dat ik veilig was onder die schutse. Na een poos zette de luipaard zijn achter- pooten op mijn beenen en krabde mij. Mijn linkerarm werd moe en ik liet los en greep met mijn rechterhand. Maar de luipaard beet toe. Ik greep weer met mijn linker hand, maar de middelvinger slipte in ziin bek, de zware kaken kwamen samen en de vinger was er bijna af. Op dat oogenblik zag ik een der wegloopers terug; hij hief zijn zwaren stok op om het beest te beuken, maar miste en ik kreeg den slag recht op mijn hoofd; uit een groote wonde spoot bloed op. Nu keerde de luipaard zich naai den nieuwen aanvaller; ik zag mijn kans en sprong weg. Toen de luipaard zijn prooi miste, viel hij vol woede op mijn hoed aan en maakte er gehakt van. Daar stond ik, 80 K.M. van een dokter, V bedekt met bloed, de middelvinger van mijn rechterhand er los bijhangend, de wijsvin ger gebroken, mijn rechterhand gebeten, armen en beenen geklauwd. Zoo gauw ik kon moest ik naar het hos pitaal; maar zou ik mijn motorfiets kunnen gebruiken? Het moest, want uitstel is le vensgevaarlijk: de beeten van luipaarden zijn doodelijk giftig. Ik wiesch mijn wonden in heet water en een ontsmettingmiddel; mijn motorfiets, een kleine Triumph, droeg mij weg, over den mijllangen brug, waarvan de helft van twee tot drie voet onder wa ter stond tot de woonplaats van een Euro peaan. Deze bracht mij in zijn zijspan naai Kampala. Het was middag; de felle zon stak en mijn wonden deden zeer. Eindelijk het hospitaal. De dokter verbond mij en stuurde mij naar bed. Den volgenden dag moest hij de vinger amputeeren. Maar het werd nog «rger: septische vergiftiging openbaarde zich en mijn leven hing aan een zijden draad. Maar mijn vertrouwen in Onze Lieve Vrouw en de H. Theresia wankelde niet enl ik was zeker van mijn herstel. En mijn vertrouwen werd beloond. Lang zaam heelden de wonden en nu ben ik weer terug in Mazigo in de Catechistenschool Welk een ontvangst werd mij bereidl Geen sterveling in het dorp die mij niet kwam groeten en met geschenken verwelkomen Zij waren zoo blii mij weer terug te zien want eerst geloofden zij niet, dat ik nog ooit zou terugkbmen. De luipaard-huid is mijn zegenteeken; zij ligt aan mijn voeten om mij te herinneren aan mijn gevecht met dit listig en wreed dier van de wildernis. Ik geloof vastelijk dat ik mijn leven aan 0. L. V. en de H. Theresia te danken hebg en ik hoop, dat allen, die dit lezen, zich met mij vereenigen om hen voor mijn wonderhaarljike ontsnapping aar den dood te bedanken. Tot zoover het verhaal van Fr. Wheatlev die op het oogenblik in Ierland een welver- diende rust geniet, na veertien jaar arbei in het hartje van Afrika. P. PREIJDE, pr. DE VERLIEFDE ELECTRICIEN. Liefde in code. Het volgende voorval uit een kleine Fran- sche stad bewijst ,dat de liefde nog steeds vindingrijk maakt. Een jong werkman van de electriciteitsfa- briek had er lang over gepeinsd, hoe hij wel op de snelste manier berichten naar zijn verloofde zou kunnen zenden. Pneumatische post was er niet en eiken dag telegrammen zenden, leek hem te vee) opvallend en te kostbaar. Dies zat hij lang op die kwestie te broeien tot op zekeren dag licht in de duisternis kwam. Wat was m dit geval eenvoudiger dan het door do 'shriek geleverde elerfriscbe licht voor lichtseinen te gebruiken? Er was niets an ders voor noodig dan van tijd tot tijd den stroom uit te schakelen. Werd hij ë6n keer uitgeschakeld, dan beteekende dit: ,.Ben vanavond vrij," gebeurde het twee maal kort achtereen, dan beteekende dat: „Heb he laas dienst. Zoo gezegd, zoo gedaan. „Zij" was ver rukt. De uitvinder was met zijn succes in den zevenden hemel en zocht zijn uitvinding verder te volmaken. Het gevolg was, dat- een geheel electrisch alphabeth tot stand kwam, dat in niets voor het Morse-alpha bet onderdeed. Hiermede konden lange telegrammen worden gestuurd en de nieuwe dienst werd dan ook zonder verwijl ge" opend. Het muisje had echter een grooten staart, want de inwoners van het vreedzame stadje waren van deze 20ste-eeuwsche minne- kozerij niet op de hoogte en zaten met stomme verbazing naar het zonderlinge p®" riodieke aan- en uitflakkeren van hun licht te kijken. Het duurde niet lang of de ver bazing maakte plaats voor een hevige on rust. Terwijl het onschuldige meisje in haar kamer met een gelukzaligen glimlach om <je rozeroode lippen volijverig de lichtseinen in punten en streepen op papier zette, om ver volgens het telegram te ontcijferen en te genieten, stak onder de burgerij een grim mige storm van onrust op. Den volgenden dag was de kamer van den directeur dei electriciteitsfabriek gevuld met protest brieven. Het onderzoek naar den uitvinder van de 'ichttelegrafie duurde niet lang. Hij werd ■'estraft en wat voor hem erger zal geweest rijn, men verbood hem verder te telegram feeren. Waaruit blijkt, dat de ondankbare -nenschheid weer eens een genie miskende HOE JONGE MEISJES IN AMERiKA LEVEN. Onlangs is er van de hand van een be kend schrijfster in Amerika een boek ver schenen: „Hoe de meisjes in Amerika leven." Daarin wordt een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan den invloed van den godsdienst op het leven der jonge meisjes- De schrijfster begint met de aandacht te vestigen op het feit dat bijna in alle Sta ten het aantal meisjes dat tot geen enkel godsdienstig genootschap behoort veel groo- ter is dan die wel bij eenig kerkgenootschap zijn aangesloten; verder, dat de verschil lende godsdienstige genootschappen we' rieeds nieuwe leden aanwerven, maar dat de verliezen die op andere punten weer ge- eden worden hiermee niet worden aange vuld; bovendien de ontwikkeling en de groei van het leven in de moderne groote steden ''telt. de verschillende kerken voor zulke moeilijke problemen, waartegen deze niet opgewassen zijn; terwijl de parochies op het platteland tengevolge van den trek naar de groote steden en bij gebrek aan goede lei- fjars steeds meer en meer achteruitgaan. h-r zijn kerkgenootschappen, b.v. de protes- j-antsche Episcopale kerk, die getracht heb- en door allerlei genoegens, als spel, dans ?n bioscoop aan hun godsdienstige bijeen komsten te verbinden de jonge meisjes te wmnen, maar een der protestantsche bij- schoppen, die hiervoor meer dan een mil- 'oon dollar besteed heeft, schrijft: „dat ei v°or een persoon die door het lokmiddel yan spel of dans de kerk binnenkomt er 'yoe andere verloren gaan die tof de be vinding zijn gekomen, dat ze in plaats van godsdienstige vorming wereldsche vermaken e genieten kregen.' De ondervinding heef) "'eerd, dat het eenige middel om de men- "yhen voor een kerkgenootschap te beho". "1 hierin bestaat dat men in de geestelü'-- "incMeT1 en yan volk voo—ziet wanneer de kerken er zich op toe leggen OTn den menschen allerlei genoegens en "ermaak te verschaffen dan zullen ze hef °'k nooit kunnen bevredigen, daar ze niet ,'ens kunnen concurreeren met andere dans- yrichtingen, theaters of bioscopen. Hef ^enige waf ze cr door kunnen be-eiken is ui ze het innerlijk wezen de- kerk ver bakken. Ondanks alle mortelüke moeite, i® men in de protestantsche kerk te St. oil's gedaan heeft om door middel van °Pe'. bioscoop en dans de jeugd te trekk— ??'t deze kerk 25 procent van haar leden lverloren. Een rijke Amerikaan uit New-York Mr. ,'gistro Fabri, die van Italiaansche afkomst en lid van de Episcopale Kerk in Ame- wilde graag een goed werk verrichten 'I kwam op het idee om een kerk te ot'Wen voor eenvoudig-geloovende men- ?chen. Hij koos daarvoor uit een klein dorp 'n de Toscaansche Alpen, in de nabijheid van zijn zomerverblijf. Zelf heeft hij de plan- aen ontworpen, en de bouwmaterialen uit- '•^Zocht. Thans nadert dit kerkje reeds haar voltooiing. De koninklijke familie, Musso j]n' en vele hooge autoriteiten hebben met elangstelling het bouwen van deze kerk evo!gd. Men verwacht dat het kerkje van errtvalla een bedevaartplaats zal worden vo°r Amerikaansche katholieken, vooral c aar de bouwmeester zelf hier de genade van het ware geloof gevonden heeft, want enkele weken geleden is Mr. Egisto Fabri tot de Katholieke kerk overgegaan. HET NIEUWSTE BEROEP. Het nieuwste beroep is dat van „Namen gever", en het is uitgevonden door miss Laura Rogers in Amerika. Deze dame meende dat van de honderd personen, die ren en voorwerpen er negentig een ver keerden naam hebben. Zij liet het niet bij die ontdekking, maar zocht tegelijkertijd naar een middel ter verbetering. Het was volgens haar onzinnig om een onoogelijk schoothondje Caesar te noemen of een blinde vink Napoleon te doopen. Om dat in de toekomst te voorkomen, maakte zij zich in de couranten bekend als „namen-geef ster", iedereen kon bij haar voor alles een naam vinden tegen honorarium. Miss Rogers zegent baar inval iederen dag meer. Tot uit Zuid-Amerika komen aanvragen voor namen binnen. Wanneer zij twijfelt, stuurt zij een korte serie namen, waaruit de klant kan kiezen. Natuurlijk zijn de aanvragen van ver scheiden aard; miss Rogers heeft er een maand lang aanteekening van gehouden en ze ter publicatie aangeboden aan een groot dagblad in Boston. De redactie zag er smul-copie in en gaf een hoog honorarium. NOODLIJDENDE TOONEELVEREENIGING Ridderknaap (fluisterend tot regisseur): „Waar blijft nou toch de draak?" Regisseur: „Die kan niet opkomnie een paar deurwaarders hebben er net be slag op gelegd." DE UITGRAVINGEN VAN HET FORUM ROMANUM. De uitgravingen op het Forum Romanum van Keizer Augustus zijn thans zoo ver ge vorderd, dat de oude plaatsen, waar vroe ger een heidensche tempel, een grieksch klooster, het paleis van de ridders van Rho des, en (onder Paus Pius V) een klooster kerk der Dominicanessen gestaan hebben, ïhans volgens hun oorspronkelijk grondplan zijn blootgelegd, 'n Groot gedeelte van het paleis van de ridders van Rhodes is nog zoo goed als ongeschonden en zal dan ook als museum worden ingericht. Het meest be- 'angrijke gedeelte van het Forum is de 'empel van den krijgsgod Mars, die door de Romeinsche keizers in het jaar 22 V°?.T Chr. gebouwd werd en die in betrekkelijk zeer goeden staat verkeert, ondanks het Feit, dat men gedurende de middeleeuwen al 't marmer weggehaald heeft. In de nabij heid van dezen tempel staan twee prachtige eerepoorten uit het jaar 19 onzer Christe lijke jaartelling, alsmede een groote zaal met zuilenrijen van groen marmer waartus- schen een groot aantal zeldzame beelden gevonden werden. KATHOLIEKE UNIVERSITEITEN IN DE MISSIELANDEN. Het is voor het Missiewerk van groote beteekenis dat de intellectueelen, de toe komstige leiders der bekeerde volken, over tuigde katholieken zijn. De missionarissen weten heel goed dat dan al hun wtrk dechts dan alleen blijvende waarde zal heb ben als de leiders der volken die zich rach en vrij te maken van de politieke verheerschmg der Europeanen, principieel atholiek zijn. Daarom is het welslagen van 's^m^niaum^ grootendeels afhankelijk van -siui apuai|upSJ3A 3p u, U31ia},SJ3A,UQ 3p ie-landen. Op 't oogenblik zijn er reeds 11 erfelijke Universiteiten en wel 1 in Syrië. 1 in Indië, 3 ;n China en 1 in Japan. De Universiteit van Peking, dit onlangs werd ipgericht wo-dt bestuurd door Benedictij nen uit Amerika. De 10 overige Hoogescho- 'en staan, onder leiding van Jezuïeten. Ofschoon de Duitsche missionarissen tij dens den grooten wereldoorlog overal ver jaagd werden (hun Spaansche collega's heb- ben hun werk voortgezet) mochten de Rec tor en 5 professoren van de Universiteit van Bombay hun colleges blijven geven. Aan de universiteit van Beiroet in Syrië stonden in het afgeloopen jaar 403 studenten inge schreven, aan de universiteit van Calcutta, in lndië 787 studenten, in Bombay (Indië) 956, in Malgalore (Indië) 393, in Trichino- polis (Indië) 996. De Universiteit van Ma dras die in 1925 werd opgericht telt op het oogenblik 278 studenten, en de universiteit van Palamcottah (Indië) die eveneens ia 1925 werd begonnen, 248. Aan de Hooge- school van Shanghai (China) zijn 403 stu- Jenten ingeschreven, terwijl in Tientsin ia China (opgericht in 1926) 100 studenten ea in Tokio (Japan) 150 studenten de colleges volgen. DE BIJBEL VAN UPSALA. Enkele weken geleden werd in Zweden het 450-jarig bestaar gevierd van de uni versiteit van Upsala Deze universiteit. de oudste van geheel Zweden, is tevens een der meest beroem, de stichtingen, die wij in onzen modernen tijd kennen. De universiteit van Upsala dankt haar ontstaan aan de Katholieks Kerk. Zij is het leverswerk van den Aarts bisschop van Zweden Jacob Ulfson, die op verlangen van Paus Sixtus IV in het jaar 1477 den grondslag legde voor deze stich ting. In de kathedraal van Upsala staat nog altijd een botitheeld ter herinnering aan den stichter van deze universiteit. Bij gelegenheid van de feesten ter eere van het 450-jarig bestaan van de universiteit van Upsala heeft men een photografischs reproductie uitgegeven van den beroemden zilveren bijbel die in deze universiteit be waard wordt Deze bijbel word aldus ge noemd, omdat hi; geschreven is in buiten gewoon sierlijkezilvcren letters. Het is een gothische vertaling van het oude en nieuwe testament dit aan Bisschop Ulfila, die in de vierde eeuw leefde, toegeschre ven wordt. Deze zilveren bijbel is een der oudste werken van heel Europa en het meest kostbare bezit van de zeldzaam rijke bi bliotheek van de Universiteit van Upsala. ZIJN OPVATTING. Een boer verlangde den nieuw beroepen dominé van z'n dorp te spreken. De meid, die opende, gaf len antwoord: Terugkomen, vriend, dominé studeert! Zeg dan aan dominé hernam de boer, dat als ik dat geweter, bad, ik niet had ge holpen hem te beroepen: wij moeten een dominé hebben die gestudeerd heeft. VERFIJNDE WRAAK. Men vroeg iemand waarom hij zijn doch ter aan zijn gróótster vijand had gegeven. Om mij te wreken, was het laconieke antwoord ONLOOCHENBAAR. In welke maand spreken de vrouwe® het minst?" In Februari. OP SCHOOL. Een schoolopzienci kwam de school binnen, naderde een aardigen krullcbol, die er nog al schrander uitzag en vroeg; „Hoe wordt de aarde verdeeld, jonge vriend?" „Door aardbevingen, meneer,** Twee kiekjes (links en rechts) van de actie der gemeente-ambtenaren bij de controle op de nieuwe rijwiel- belastingplaatjes. De Zeereerw. Pater dr. G. Brouwer C.S.Sp., te Bennebroek, keert morgen per s.s. Heems kerk, naar zijn missie, te Zanzibar (Oost-Afri- ka), terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5