Brieven uit Frankrijk. DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. Neusve r koudhei d KUNST EN KENNIS. Een nieuwe vinding van beteekenis. Het dirigentschap van het Concertgebouworkest te Amsterdam. Boomgaardbezitters, opgepast. VRAGENBUS. LUCHTVERKEER. De vliegtocht van v. Lear Black naar Kaapstad. LANDBOUW EN VISSCHERIJ heeft,wanneer men ze verwaar loost, dikwijls bronchites of keelontsteking ten gevolge. Doodt den kiem onmiddellijk door For man. De neus krijgt direct luchtopzetten en gloei en van het gelaat, hoofdpijn en de lastige slijmafscheidingen houden op. For man is in alle Apotheken en Drogisterijen verkrijgbaar. Vraagt niet naar „een middel tegen verkoud- geid",doch eischt „Forman" voor den prijs van slechts 75 ets. per doos. J. C. Laan. "1 De wethouder van Bioemendaal vraagt om goede samenwerking tusschen Haarlem en omliggende gemeenten. Zoo ver mogelijk doorgevoerde samenwerking. Haarlem, de meest aangewezen meest geschikte woonplaats van ons land. Om zijn ligging en ge schiktheid voor industrie. Maar dan allereerst de belastingen om laag en dat kan. Met een per centage van 3 in Bioemendaal, mag het in Haarlem gerust 6 pet. zijn. Er is van Haarlem wat moois te maken. Hoe Bioemendaal de werkverruiming toepast. Mr. Slingenberg en de Raad. - Bedrijfs winst. Nauwe samenwerking tusschen de gemeenten voor de ontwikkeling van de geheeie streek. F. Keeseit. Ontwikkeling tot luxe-stad niet in Haarlem's belang en ook niet mo gelijk. Het is geen luxe-stad, wel éen mooie stad. Het contin gent arbeiders in- den bevolkings aanwas, wijst de ontwikkelings richting van Haarlem: vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande bloeiende, goed geoutil leerde, levensvatbare industrieën, die ook den arbeiders een goed loon waarborgen. Dan zal Haar lem ook woonstad worden. HAARLEMMERMEER. HEEMSTEDE. Het voorjaar is te Parijs weer begon- jen, d.w.z. de koude schijnt voorbij en die café's, die 's winters geen terras hebben, hebben de tafeltjes en stoeltjes weer bui ten gezet. Maar het druilerige motregent je, de bijna traditioneele metgezel van het voorjaar tegenwoordig, schijnt zich er op gezet te hebben de terrassen ledig te hou den. Het is den laatsten tijd verre van pret tig in Parijs! Hoewel het als gezegd gelukkig niet koud meer is, maakt de regen, waarvan we bijna iederen dag volop genieten kunnen, de straten tot een mod derpoel voor de voetgangers en tot een levensgevaarlijke glijbaan voor de auto's. De natron" van je hotel acht de tem peratuur te zacht voor de centrale ver warming en al® je den moed hebt een klein spiritus- of petroleumtoestelletje aan te steken, om de nattige koude te verdrij ven, wordt je als je gesnapt wordt er van verdacht te kooken „faire la cui sine" d.i. de keuken doen, zooals 2e hier zeggen en op staanden voet op straat ge let. En aangezien je bijna altijd gesnapt wordt, is het maar het beste, je aan 2ulke gevaarlijke experimenten niet te wagen. Want het is heel erg moeilijk in Parijs een amer te vinden! Waarom koken zoo strv"n£ verboden is? Ik meen me te herin neren dat de "Hollandsche kostjulfrouwen eige.n'ijk is een kosPuffrouw nog het meest juiste equivalent voor zoo'n „patron d'hotel" ook niet erg op kokende logé's gesteld zijn. Maar van hun kant is dat best te begrijpen: immers, zooals het woord reeds aanduidt, verhuren ze hun kamers üefst met inbegrip van den kost in Parijs echter, is het integendeel bijna onmogelijk ergens „met kost en inwoning" onder dak te komen. Waarom dus zoo'n kamerver huurder met al'e geweld wil hebben dat rijn huurders in een restaurant hun maag jaan bederven, werkelijk, daar ben ik nooit achter kunnen komen. „Misschien is hij wel bang dat de kamers er van te lijden heb ben0 als er gekookt wordt," zal een Hol landsche huisvrouw denken. Maar zij, die dat denkt, kent de Panische kamers niet! Een steenen vloer, die misschien wel eens schoongemaakt is, behangselpapier, waar van zelfs de oudste inwoners van hei huis de oorspronkelijke kleur nl»t gekend heb ben, een kleedje, dat neiging vertoont uit elkaar te vallen, een tafel, die wiebelt een of twee stoeien, die.*., nu ia, wat doel het er toe wat die stoelen doen. maar alles :n die doorsnee Parijsche kamers is zoo ellendig armoedig en uitgewoond, dat er - zelfs met geweld maar heel weinig aan te beschadigen is. En toch kosten zvilk<? kamers nog twee honderd vijftrg tot drie honderd vijftig francs, d i. 25 tot 35 per maand. En dan denken de Hollandsche familieleden en kennissen nog dat alles zoo goedkoop is in Parits. Een gulden immers, tién francs. En ie Fransche kennissen be nijden je dienzelfden kostbaren gu den. Een gulden.... tien francs.... Het is waar. Maar waar blijft ie voordeel, als dat, wat in Holland één gulden kost, bier met twaalf francs betaa'd moet worden? Duur, heel erg duur is alles in Parijs en moeilijker, steeds moeilijker wordt er het leven voor de vreemdelingen. Ia ergens een plaats vacant Iels dat tegenwoordig nog maar hoogst zelden voor komt, want de werkloosheid is heel groot - dan gaan de Franschen voor. Natuur lijk. de menschen hebben gelijk dat ze zich verdedigen tegen de vreemdelingen- invasie en tenslotte is het hemd nader dan de rok, maar toch.,.. Neen, van het ge makkelijke leven in Parijs waarover ik het een maand of tien geleden nog had, blijft steeds minder over. En nu weer die ellendige regen en die misère met den dierentuin.... De over gang lijkt misschien wat vreemd; van ka mers waarin niet gekookt mag worden, duurte en werkloosheid, op den dieren tuin. Maar indien het den dierentuin niet zoo erg slecht ware gegaan, misschien dat ik dan al het andere ook wat minder som ber zou ingezien hebben. Want dierentui nen hebben me altijd bijzonder geïnteres seerd, Reeds als kind, toen het me een grove onbillijkheid toescheen om al die die ren, gewend aan onmetelijke wildernissen, onafzienbare steppen, in enge kooien op te sluiten. En ook later, toen ik het nut van die tuinen was gaan leeren inzien en me door „menschen van het vak", „menschen, die bet weten kunnen" had laten vertellen dat die beesten het heel goed hebben in hun kooien, niet anders meer zouden wil len enzMaar toch, In welke stad il< ook ben, de „Zoo" trekt me nog steeds als vroeger. Die eigenaardige liefhebberij nu, heeft me zoo de jaren door een trouwen bezoeker gemaakt, van vele dierentuinen. Ook van den Parijschen natuurlijk. „Le Jardin de® plantes" heelhij hier. Merk waardige naam eigenlijk voor een dieren tuin. En zoo viel het me onmiddellijk op, den meer dan treurigen toestand, waarin hier alles verkeert. Het is waar, er zijn in hel afgeloopen jaar vele dieren gehoren, maar onge'ukki- gerwijze zijn er vele gestorven ook. Want slechter dan ooit staat deze ongelukkige tuin er op het oogenblik voor. De Parijsche kranten zeggen, dat de tuin trotseh kan zijn op z'n tachtig apen en ook zooals ze er met een tik-e spot aan toevoegen op zijn personeel. Want nergens zal men een slechter betaald personeel maar tevens nergens zal men een toegewij- der personeel vinden. De Parijsche dierentuin, die. door ligging en aanbouw, een der schoonste plekjes der stad had kunnen zijn, is integendeel gelei delijk aan, aan 't veranderen in een, ar moedig uitziende, wilde-nis. Dê hokken zijn verve'oos, de bloembedden, waarin al sinds lang bijna geen bloemen meer bloeien worden door het publiek gébruikt als op slagplaats van oude kranten, ledige sardi neblikjes enz. Bronwater is er niet, waar door de ruim duizend zeMzame en kost bare dieren, waarvan er, die bijna de laat ste zijn van hun soort, Seinewater moeten drinken, Seinewater, wemelend van bacte riën..,. En zóó is alles verwaarloosd, dat laatst een hert, met zijn horens door het traliewerk van het aangrenzende park heenstootte en een gazelle, die daar stond, doodelijk verwondde..,. H. DE J. tocht over Afrika tweemaal zoo hoog zijn als hij den vliegtocht naar Indië. Men is bij de K. L. M. benieuwd, of de heer Van Lear Black van deze kosten terug zal schrikken. Want men moet niet vergeten, iat de meeste tochten van den Amerikaan geen handels- of reclame-tochten zijn. Mr. Van Lear Black is een man, die de toekomst ziet in 't vliegwezen Zijn tochten beschouwt hij als een stimulans voor het luchtverkeer. Dat is nu zijn methode om het vliegen te be vorderen. Want elke tocht is een taak, die hij stelt en waar de vliegwereld van lei ren kan. Zoo heeft hij ook den tocht «an Biid naar de Noordpool gefinancierd. En dat het hem daarbij niet om de reclame was te doen, blijkt hier wel uit, dat pas twee jaar na dé vlucht bekend werd, wie eigenlijk de on derneming had gefinancierd Mr. Van Lear Black is dezer dagen tc Londen aangekomen. Binnenkort wordt hij op den Hofweg te Den JTaag verwacht om de zaak nader te bespreken. Een feitelijke opdracht heeft de K.L.M. nog niet. De route is thans als volgt vastgesteld; Van Amsterdam naar Brindisi, Kairo, dan langs het dal van den Nijl naar Kartoem, op de meren aan, via Malakal, Mongolia, Kisoemoe, nog wat verder het binnenland in naar Boeloewaio, dan via Bloemfontein naar Kaapstad. Van Kairo naar de Kaap is het 8690 K.M, De dagétappen zijn onge veer 900 K.M. lang. Men heeft gerekend in 120 vlieguren heen en terug te kunnen zijn. Merkwaardige proefnemingen. Zonder geluk vaart niemand wel. De waaf- eid van ei: gezegde mocht ik zoo schrijft men an het „Centrm.", een goede veertien dagen »eleden bij een bezoek, dat ik met mijn vrouw ran Parijs bracht ondervinden. In de opera ontmoette ik toevallig een mijner Fransche kennissen en met de hem eigen hoffelijkheid noodigde hij mij uit een demonstratie van een nieuwe vinding te komen bijwonen. Een Rus sisch professor Theremin zou die den volgen den dag in een der Parijsche collegezalen ge ven. Het spreekt vanzelf, dat ik aan die vrien delijke uitnoodiging onmiddellijk gehoor gaf. Den volgenden dag was ik in die college- Zaal, öie zooals alle natuurkundige collegeza len zijn, half cirkelvormig en oploopend was, was, met een ruime experimenteertafel. Op die tafel bevond zich een metalen doos, waar uit een verticale metalen staaf stak daarnaast bevond zich eenzelfde doos, die scheen te zijn omgevallen, zoodat de metalen staaf niet ver ticaal maar horizontaal kg. Theremin komt binnen. Hij zegt in vloei end Fransch, dat hij eerst de proef zal toonen en hem daarna zal uitleggen. Ik moge dit voor beeld volgen. Theremin zegt, dat hij de tonen van een toonladder uit die instrumenten, die Wi) als doozsri hebben aangezien zal halen* zonder die instrumenten aan te raken.Hij gaat op een afstand van circa anderhalve meter van die doozen staan, schakelt een paar contacten in en gelijk een toovenaar uit de oudheid, steekt hij dan eens zijn rechter en dan weer Zijn linkerhand in bepaalde standen naar vo ren, zonder de doozen evenwel aan te raken. Onmiddellijk na iedere handbeweging verne men wij een anderen toon. De hoorders kijke- ellcander verbaasd aan en er was reden voor, want de gevolgen van deze ontdekking, spiri tisme enz. is hier toch uitgesloten, zullen wonderbaarlijk zijn. Tot nu toe kent iedereen toe telktt, die eenmaal gegeven geluiden op nemen en verder- of weder teruggeven, wij denhen slechts aan de telefoon, phonograaf, m doch onbekend zijn tot nu toe de elec- t'-i he toestellen die 'n bepaald gewild geluid I ti. -i is natuurlijk algemeen bekend, dat ge L muziek, verkregen wordt, door bepaalde triUirgen van een zekere hoeveelheid lucht te geven en hoe die trillingen door middel van onze ooren tot ons komen. Ons oor kan ech ter evenals de telefoon niet alle geluidstril ling 1 opnemen. Er zijn trillingen, die do»r ces oot niet worden waarge nomen, slechts geluiden varieerende tusschen 30 en 30.000 trillingen bereiken ons oor, ge luiden met een hoog er trillingsgetal gaan ons voorbij. Het membraam van de telefoon wordt in trilling gebracht dcor veranderingen in stroomsterkte. Hoe hooger wij het aantal strcomveranderingen kunnen opvoeren, hoe meer 't membraam heen en weer zal gaan en hoe sterker het zal gaan trillen en dus een ge luid voortbrengen. Evenals voor het mensche- lijk oor is er een bepaalde grens voor dat aan tal trillingen. Wordt die grens overschreden dan blijft het membraam in rust. Nu heeft Theremin gebruik gemaakt bij zijn toestel van dat principe. Hij heeft twee geheel afzonderlij ke stroomketens, waarin hij wisselstroom met een groot aantal stroomverandenngen laat gaan. Wijzigt zich in die stroomketens door een of andere omstandigheid het aantal stroamveranderingen, dart is het verschil tus schen die stroomveranderingen oorzaak, dat de membraam van de telefoon niet meer in rust blijft, doch zal beginnen te trillen. Die trilling en dus cok die toon, die dan voortga r-cht wordt, zal afhangen van de verande' die met opzet veroorzaakt wordt. iedere stroomketen heeft hij een kleine V n-.ts geschakeld, de metalen staven, die :.rr.men. Om die antenne zal zich dus elccfro-magiietisch veld vormen. Dat zal veranderen wanneer daarin goede ge- t i isrs in dit geval de handen van de experi mentator, gebracht worden. Door de verande ring van het veld zal 't aantal stroomverande ringen zich wijzigen en het toestel heeft een toon. De wijze van de veranderingen om de gewenschte tonen voort te brengen zal na tuurlijk proefondervindelijk moeten worden vastgesteld en zal voor ieder persoon anders zijn. Het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam maakt bekend, dat de regeling, die ten vorigen jare met de heeren Mengel berg en Monteux getroffen werd, voor het volgend seizoen op denzelfden voet gecon tinueerd is. Pierre Monteux zal dus fn het seizoen 1928/29 wederom de concerten in de eerste helft, Willem Mengelberg die in de tweede helft Van dat seizoen leiden. Het abonnementsconcert van Donderdag 10 Januari en de matinée van Zondag 22 Januari zullen de laatste concerten zijn, die de heer Monteux vóór zijn vertrek naar Amerika in dit seizoen zal dirigeeren. Het plvd. hoofd van den Palntenziekten- kundigen Dienst, de heer T, Schoevers, schrijft ons Voor de vierde maal in weinige jaren is het noodzakelijk, te waarschuwen tegen rond trekkende personen, die eigenaa.rs van boom gaarden en fruittuinen aanbieden hun hoo rnen afdoende, liefst voor verscheidene jaren, van ziekten en insecten te zuiveren. Gewoon lijk doen deze lieden niets dan een waarde- looze of bijna waardelooze vloeistof op de stammen en dikkere takken spuiten, welke vloeistof (soms door hen „serum" genoemd) dan zóó krachtig zou werken, dat niet alleen zelfs in de kruinen aanwezig ongedierte oogenblikkelijk zou sterven, maar later „door het gif in den stam elk ongedierte zou ge dood worden, dat tégen den stam zou trach ten op te kruipen." Er zijn nog steeds tal van goedgeloovigen, die zulks voor waarheid aannemen, alhoewel de onmogelijkheid daarvan volkomen vast staat. Zij gaan dan échter af op z.g. betrouw baarheid dier lieden, die op de meest brutale wijze beweren, goed bekend te zijn bij aller lei instellingen en bekende personen, soms zelfs bij het hoofd van den Plantenziekte- kundigen Dienst. Dat is inderdaad het geval, doch slechts in hoogst ongunstigen zin 1 Daarbij komt nog, dat deze lieden voor hun „behandeling" der boomen vaak exhör- bitant hooge prijzen vragen, en gewoonlijk ontvangen ook In het najaar zijn personen én instellingen in Limburg de dupe geworden van zulke bedriegers en onlangs is er weer een op er gerlijke wijze in den Bommelerwaard aan den gang geweestdeze bezoekt zijn „clien tèle" zelfs pér auto 1 Natuurlijk zijn er ook wel eerlijke lieden, die Zich belasten met het bespuiten van boomen voor eigenaars, die dat zelf niet willen doen. Het bedrijf dezer personen wordt door de boven gesignaleerde oplichters praktijken ten zeerste benadeeld. Ik raad all» ezftters van vruchtboomen nogmaals met i..n aan, ni t op aa bie 'ingen voor behandeling hunner boomen ter be strijding van Ziekten en plagen van hen niet persoonlijk bekende rondtrekkende perso nen in te gaan, alvorens informaties te hebben ingewonnen bij den Plantenziekten kun digen Dienst te Wageningen. In 120 vlieguren heen en terug. De aanstaande vliegtocht, welken de heer v. Lear Black met een K. L. M.-vlieg- tuig wederom zal maken, heeft de alge- meene belangstelling. Van Kreta naar Solum is 400 K.M. over water, vertelde de heer Hans Martin, waar nemend directeur van de K. L. M„ nog nader aan h.et „Vad." omtrent deze interes sante onderneming. Dat is twee en een half uur vliegen. Maar dat is nog het moeilijkste stuk niet. Er zijn er onder de elfétappen, die over vrijwel onbewoond terrein gaan. Een noodlanding daar, zou heel wat moeilijk heden voor den mecanicien en de vliegers en heel wat ongerief voor den passagier betèekenen. Dat risico wil de K. L. M. niet loopen en daarom zal de tocht naar Kaap stad niet zoo'n vlotte start kunnen hebben, als bijv. de tocht naar Indië. Er wordt over gedacht, zooals wij reeds meldden, een éénmotorigen Fokker Van het beproefde model, met drie motoren uit te rusten. Het nadeel van een driemotorig toestel was, dat de schroeven elkander altijd „overlappen". Daarom vloog Kopp*n met houten schroeven. Stalen schroeven zouden breken. De constructeurs hebben m deze zaak echter ook de oplossing gevonden. Het was natuurlijk het ei van Columbur. Men maakt de middelste schroef nu drie- bladig en de buitenste schroeven houdt men tweebladig. De driebladige kan nu korter zijn. Daarmee is de kwestie opgelost. Een tegenvaller vormen de kosten. Er zijn terreinen in Afrika beschikbaar. Maar de meeste moeten, Zooals men weet, eerst in orde gebracht worden, voor men er landen kan. Het z.g. Olitantsgras groeit zóó weelde rig, dat da terreinen eerst gemaaid moeten worden. Bovendien liggen verscheidene terreinen zoo ver van de bewoonde wereld, dat olie en benzinne er heen gedragen moet worden. Men kan nagaan hoe dit de kosten verhoogt. De K. L. M, maakt de onkosten per vlieguur op Men is daarbij voor den tocht over Afrika tol vreemde conclusies gekomen. Zoo zijn er étappen, die evenveel kosten aan loon voor twee piloten en een mecanicien, als aan het maaien van het van het lastige taaie gras. De kosten per vlieguur zullen dan ook voor dep Vr.: Hoe bereid ik een konijnenvel? Antw.t Zet de huid 2 X 24 uur in het zout; ontdoe haar dan van de overtollige vlecsch- en vetresten; spijker haar vervol gens op een plankje en klop en kneed de huid meermalen, tot zij soepel geworden is. Herhaal deze laatste bewerking verschil lende malen. Vr,; Hoeveel katholieke huisgezinnen zijn tr in Nederland? Antw.: Volgens de laatste volkstelling In 1920 waren er in Nederland 2,444.583 katholieken. Als u aanneemt, dat een kath. huisgezin gemiddeld uit 5 personen be staat, komt u tot ongeveer 450,000 h 500.000 katholieke huisgezinnen. Vr.; Ik heb een broodbakkerij gehuurd met recht van koop. Nu krijg ik kleinere onkosten aan den oven. Kan ik nu den verhuurder aanspreken, voor de vergoeding der gemaakte onkosten? Antw.; Dat hangt af van de bepalingen Van het contract. Die bepalingen kennen wij niet. Vr.; Ik ben als reiziger per 1 Februari a.s. gehuurd en zonder eenige wettige re den heeft men mij weder mijne diensten per dien datum opgezegd. Hiermede neem ik natuurlijk geen genoegen en wil schade vergoeding eischen. Bij wien moet ik zijn, om voor mijn recht op te komen? Ik ben niet in een bond of georganiseerd, Antw,: Wend u tot het R. K. Bureau van Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdagavond van half 9 tot half 10 zitting houdt in gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. Vr.: Ik geniet een zuiver inkomen van 1800.— en ben Rijksambtenaar te Haar lem. Ik woon te Heemstede en ben ge huwd. Gaarne zou ik Forensen-, Gemeente en Rijksinkomstenbelasting gesplitst heb ben. Antw.: Voor een zuiver inkomen van 180O.— betaalt u aan Riiksinkomstenbe- Vcrdedigingsbelasting 5forensenbelas ting Heemstede 31,forensenbelasting Haarlem 18.34. „Ik heb," zoo zeida ons de heer Laan, „de grenswijziging van Haarlem betreurd en er mij tegen verzet. Maar nu zij er een maal is, nu meen ik en ik stel er prijs op dit uitdrukkelijk te verklaren nu meen ik, dat er tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten een vriendschappe lijke verhouding moet bestaan, dat er een goedla samenwerking moet zijn. Vooral tus schen de gemeentebesturen. Ik heb trou wens al met het gemeentebestuur van Haar lem besprekingen gevoerd o.m. over de Kleverlaan, de Hospesbrug en andere aan gelegenheden, die ik niet nader kan aan duiden, en ik heb daarbij de meest moge lijke medewerking van Haarlem ondervon den, De onderhandelingen Waren prettig en vlot. Zoo moet het zijn. Wij moeten el kander helpen en „niet als vijanden tegen over elkaar staan." Na onze vreugde te hebben uitgesproken over deze mededeeling, omdat Over dé samenwerking tusschen Haarlem en Bioe mendaal wel eens andere klanken zijn ver nomen, vroegen wij den heer Laan: „Tot hoever zoudit u die samenwerking willen uitstrekken? Wilt u ze beperken tot uit sluitend aangelegenheden, die betrekking hebben Op Openbare Werken?" De heer Laan antwoordde: „Die samen werking zou ik Wenschen voor alle aange legenheden; zoover als 't maar eetligszins gaan kan," Na deze inleiding, die ons een zeer ge lukkige en hoopgevende leek, kwamen wij tot het eigenlijke onderwerp. „Luxe-stad is 'misschien geen goede uit- drukking, maar voor mooie woörtstadl acht ik Haarlem, met uitzondering dan van het mooie den Haag, de meest geschikte en meest aangewezen plaats van ons land. Kijk eens aan: het is op 20 K.M. afstand gelegen van Amsterdam, op 50 K.M. van de Residentie, op 10 K.M. van de zee, on- midellijk in de nabijheid ligt die prachtige omgeving met bosschen en duin; het heeft het prachtige Spaarne aan de eene zijde en dan nog het water van de Leidsche Vaart, aan de andere zijde der stad. Wat is van dat gezegend plekje niet iets moois te maken! Amsterdam mist dat alles. Arnhem kon een mooie woonstad zijn, doch de finan ciën zijn daar dermate in de war, dat slechts zeer weinig kapitaalkrachtige menschen zich d^ar komen vestigen, terwijl het, even als Nijmegen, te ver van de hoofdstad is verwijderd. Hoe gaarne zouden vele men schen, die hun zaken In Amsterdam hebben, niet in Haarlem willen wonen, in Haarlem met zijn goede verbindingen naar de ^hoofdstad. Ook menschen met hoo gere inKomens zullen zich daar willen vestigen. Haarlem is bovendien gunstig ge legen voor de industrie, met alweer zijn njoOJe opaarne en gaarne zullen fabrikan ten "un industrieën bouwen, omdat zij dan tevens aangenaam kunnen wonen in de nabijheid van hun kantoor. Ik zelf heb mij;n fabrieken in de Zaanstreek en het gaat niet aan die te verplaatsen, maar kon ik opnieuw een keus maken, ik zou mijn in- dustrie aan het Spaarne vestigen. Ik ben óvertuiga dat er wat moois van Haarlem te maken u, iets goeds dat Haarlem doet bloeien en dat allen, vooral middenstanders en arbeiders, welstand geeft. ,er t. belastingen in Haarlem zijn dermate hoog, dat kapitaalkrachtigen en fabnkan en zich nog wel eens zullen be denken vcor zij zich daar komen ves tigen. 'net alie mogelijke middelen moet naarlem trachten, die naar be neden e krijgen. Is dat gelukt, dan komt er wels and voor middenstanders en arbei ders, de grootere inkomens geen reden zu en hebben Haarlem te mijden. De belastingen in Haarlem zijn te hoog. Op alle Kij sb|Jastingen worden opcenten ge- beven, er is een onaangename straatbelas ting, cen zakelijke bedrijfsbelasting (het is zoo onprettig zoovéél belastingpapieren te krijt,,ani en bovendien nog een eigen hef fing. „Meent u nje^ daj d-e belasting in Haar lem ongeveer even laag zal moeten ziyn als in "locmendaal wil zij gegoede ingeze tenen trekken?" Dat is niet noodig," zei de heer Laan. fcn op cen vraag onzerzijds antwoord je ae wethouder van Bioemendaal, dat z.i. bij een belasting van 3 pet. in Bioemendaal en j^n„Van 6Pct- (zes) 'n Haarlem de ver- ho ng n'et ongunstig is voor Haarlem. Bij een P®lce"!age van 6 pet, (zonder opcenten op i e Rijksinkomstenbelasting natuurlijk) .ii e ëmotere inkomens in Haarlem willen wonen- Hat percentage willen zij wel betalen. Vele menschen, ook die met hoogere in komens. wonen gaarne in de stad, omdat zij de Jionoegens van de stad willen genieten. Daar el Het feit, dfet men een auto heeft, njets aan af. Of men in de stad of builen wil wonen, iS een zeer persooni;jke smaak, maar nu zoeken de menschen de buitenge meente, omdat de belastingen in de steden ondragelijk voor hen zijn. Een vergelijking niet oemendaal gaat niet op. Hier wonen menschen, die waar zij willlen kunnen wo nen, ook in bet buitenland. Trouwens Bloemendaïal moet ook zeer voorzichtig zijn, omdat veel van de bewoners met groote inkomens reeds op leeftijd zijft. Wat Haarlem krijgen zal, dat zijn de bewoners die m den omtrek moeten wonen, omdat zij hun zaken in Haarlem, Amsterdam of de Zaanstreek hebben en liever in de stad dan buiten wonen. „Hn Haarlem heeft gelegenheid om het dien belastingbetalers prettig te maken. Haarlem hééft mooie wijken en kan bo vendien nog andere mooie wijken stichten. Hebben wij niet het Kiuheimpark, waar goed gesitueerde inwoners wonen? Haar lems terrein grenst daaraan. Is daar niet iets goeds te maken? En dan aan de Oosterlaan. Is daar niet een bebou wing te maken, die aansluit bij die van Aerdenhoudt en het park Rijnegom? Al ko men daar dan misehien niet dlirect bewo ners met een half of een heel millioen in komen, menschen met 25.000 50.000 inkomen willen en kunnen er komen. Wat is het Zuiderhout, het Oosterhout mooi! Wat is het prettig wonen aan de Dreef! De nieuwe wijken moeten prettig aangelegd worden met vijvers, parken en goede we gen. De gronden in Bioemendaal worden hoe langer hoe schaarscher en komen bo vendien hoe langer hoe verder van het station en stad te liggen. Maar eerst moeten de belastingen ver naar omlaag. Stel alle niet strikt noodige uitgaven uit tot later, totdat door lage be lastingen zich in Haarlem ingezetenen ves- tigenen, die geld in de gemeentekas bren gen. Zijn die er, dan kan men met de op- bi engst hunner belasting langzamerhand werken aan het totstandbrengen van ver fraaiingen en verbetering. Zoo doet een zakenman, zoo moet ook het gemeente bestuur doen. In Bioemendaal doen wij het zoo! „Laat men in Haarlem bezuinigen op den post voor werkloozenuitkeering, die, meen ik, eenige tonnefi bedraagt en laat men die werkloozen nuttig werk voor de gemeen schap laten doen. In Bioemendaal hebben wij 100 werkloozen aan het werk. Toch een beduidend getal voor deze gemeente. Wij helpen ze aan werk door den aanleg en het onderhoud van wegen. Dat d'oen wij zelf, Laat Haarlem dat ook doen. Wil een particulier hier exploiteeren, dan zeggen wij hem: ga uw gang. maar laat ons de we gen aanleggen. Dat doen dan onze werkloo zen, en de aanbesteder is op zijn goed koopst uit. Moet het Rijik of 't P.E.N. kabels leg gen, wij vragen het te mogen doen en ge bruiken deze werken voor csnze werke- lóözen. Het gevolg is, dat op deze begroo ting maar 14.000 is uitgetrokken voor werkloozen-uitkeering. En de werkloozen v/erken hier graag. Getrouwden verdienen 26 per week, wanneer wij werk genoeg voor hen hebben, anders moet zij om de week werken fen krijgen alleen die week uitbetaald waarin gewerkt wordt. Dat is economie en er is geen twijfel aan of Haar lem, kan dit ook zoo doen. „Hooge belasting houdt de vestiging van bloeiende indlustrie tegen, want om de hooge belastingen moet de fabrikant ook meer loon betalen aan zijn personeel. Laat men onnoodige uitgaven mijden. Goed on derwijs is goed, maar overdrijf niet; goede scholen, prachtig, maar het behoeven toch geen luxueuse gebouwen te zijn. Waarom Haarlem de Rijkssubsidie voor het M. O. liet loopen, is mij een raadsel, Die ton had een voördteel voor de heele bevolking kun nen zijn door lagere belasting. Goede loonen goed, maar overdrijf niet en laat men ook eens zien naar wat in het vrije bedrijf be taald wordt. De arbeiders daar begrijpen heel goed, dat zij op hun aanslagbiljet de hooge loonen betalen moeten van het Overheidspersoneel. Ook uit de bedrijven dié in Haarlem zeer bloeiend zijn kon m.i. meer voor de ge meentekas worden gehaald. Het is natuur lijk heel mooi om lage tarieven te hebben, maar dat kan alleen daar waar lage be lastingen zijn. Moeten deze lage tarieven op het belastingbiljet toch weer verhaald worden, dan is het een schijnbeweging. Uitgaven voor licht, water enz. kan men zelf regelen, en zuinig mee zijn of niet zoo als men zelf wil, doch belastingen worden opgelegd, moeten worden betaald. Er is cén spreekwoord, dat zegt: „het is goed riemen snijden van eens anders mans leder" en zoo denken een massa ge meente-raadsleden er over. Het is zoo ge makkelijk om in een raadsvergadering met allerlei wenschen te komen en gelden te vcteeren en meestal is een raadslid in da volgende vergadering vergeten, hoeveel geld er in de vorige vergadering is gevo teerd. Men vergeet daarbij echter meestal te dikwijls dat met al dat geld uitgeven de belastingen regelmatig stijgen, en daardoor de welvaart van de gemeente, waar iederen inwoner het grootste belang bij heeft, in het gedrang komt. Ik zie het voor 't mo ment als het grootste belang voor Haarlem, dat alle raadsleden met alle kracht die in hen is er naar streven om het beheer van de stad zoo zuinig mogelijk te voeren en met alle macht er aan te werken de be lastingen te drukken en die op een nor maal peil terug te brengen dan moet Haar lem een bloeiende ideale woon- en indu striestad worden. Laat de raad den wethouder van finan ciën den heer Singenberg, zooveel mogelijk steunen in ziin bezuinigingswerk, en laat zij hem aanmoedigen "dit werk zoo mogelijk nog verder door te voeren. Ik vind, dat in de serie artikelen de heeren v. Kessel en v. Liemt zeer wel de te vol gen gedragslijn hebben aangegeven. Gevoelt u er iets voor, dat voor de ont wikkeling van het Groote Haarlem voeling gehouden Wordt tusschen dte gemeentebe sturen onderling, opdat niet Haarlem en Bioemendaal en Heemstede en Zandvoort op eigen houtje maar raak bouwen en w» gen aanleggen? vroegen wij. ,Ik ben er geheel voor, dal er overleg gepleegd wordt. Hel is voor de toekomst van deze streek van groot belang. Met zulk overleg kan er een mooi complex groeien hier." J. C. Laan, is de bekende wethouder van Bioemendaal, is groot-industrieëel en oud-raadslid en wethouder van Wórmer- De vraag 'n welke richting onze stad zich in de toekomst moet ontwikkelen, meen ik als volgt te moeten beantwoorden: Dat Haarlem zich speciaal moet ontwik kelen als luxe-stad of liever gezegd tot luxe-stad is m i. niet in het belang van Haarlem. Het is ook niet mogelijk. Men wil het blijkbaar gaarne doen voor komen, alsof Haarlem een luxe-stad is, Ten bewijze; in een gesprek over vesti ging en uitbreiding van industrie in onze stad, werd mij toegevoegd: „Haarlem leent zich nu eenmaal niet voor industrie". De klacht is wel eens geuit, dat de prijzen van verschillende levensbehoeften in Haarlem op een hooger niveau staan dan in andere gemeenten. Daarom zou Haarlem een luxe stad zijn, wijl er luxe-prijzen gelden. Er zijn meerdere uitingen, waaruit zou moeten blijken, dat men zich verbeeldt, dat Haar lem een luxe-stad is. In werkelijkheid is Haarlem géén luxe stad. Zeer zeker is zij dat niet in de laatste jaren. Ook nu niet, na de annexatie. Men kan Haarlem noemen en met recht, een mooie stad. Meer niet. Gaan we de ontwikkeling van Haarlem in de laatste jaren na, dan zien we een belangrijke uitbreiding van de z.g. arbei derskwartieren (Slachthuisbuurt, Leidsche- buurt, Schoten). Het contingent arbeiders in den bevolkingsaanwas, is zeer zeker vele percentages, hooger dan die van de andere klassen der bevolking, van de midden- en hoogere klassen. De ontwikke ling in de toekomst wijst nu in eenzelfde richting. Van groot belang is dus de welvaart van deze groote groep der bevolking te ver zekeren. „De welvaart van onze stad, moet m. i. beteekenen de welvaart van deze groote groep der bevolking en omgekeerd: de welvaart dezer groote groep moet be teekenen de welvaart van onze stad." Immers, wanneer de arbeidersbevolking welvarend is, is dit van zeer groot belang voor andere groenen der bevolking. Ook voor de gemeenschap. Wanneer we nu vragen, hoe staat het met de welvaart dezer groote groep der bevol king, dan ontbreekt daar heel wat aan. De cijfers voor Armenzorg (begrooting 1928: een half millioen), en de cijfers van den werkloosheidsdienst wijzen er o. a. op, dat voor een groot deel der bevolking geen werk is. Deze cijfers demonstreeren ons de droeve werkelijkheid. De beteekenis en den omvang van het begrip droeve werkelijkheid uiteen te zetten, ligt buiten het bestek van dit artikel. De wetenschap van een en ander echter, moet voor ons reden zijn, alle middelen te beramen en aan te wenden dit groote vraagstuk op te lossen. Voor een ieder is hier een taak te ver vullen, individueel en ook organisatorisch, alsmede voor de overheid. Wij zouden hier kunnen wijzen op den individueelen plicht van den werkgever en werknemer, welke opvattin^ van plichten zoodanig moet zijn, dat de arbeider behoor lijk zijn taak vervult, waartegenover staat een loon, waarvan een behoorlijk bestaan is gewaarborgd, waarin ligt besloten een verzekering voor den ouden dag, in tijden van ziekten, en werkloosheid; wij zouden kunnen wijzen op den organisatorischen plicht, om langs den solidaristischen weg van overleg en medezeggenschap, den socialen vrede te bewerkstelligen. Dit is niet onze bedoeling, we slippen het maar even aan, omdat dit wel de voornaamste middelen zijn ter bereiking van de wel vaart des volks. Dat de overheid ten op zichte van de rechtspositie en arbeids voorwaarden, volgens deze beginselen moet handelen, behoeft wel geen betoog. Dit geldt dus ook voor Haarlem's gemeente bestuur en moet ook in de toekomst gelden. De vraag, door ons te beantwoorden, is echter, wat moet, gezien het ontwikkelings plan van Haarlem, gedaan worden, om voor een groote groep onzer bevolking, nl. zij, die geen werk kunnen bekomen, trachten de gelegenheid te scheppen tot werkverrui ming. Het gezegde: „Haarlem leent zich nu eenmaal niet voor industrie", moet gelogen straft worden. De ontwikkeling van Haar lem moet staan in het teeken van vestiging van nieuwe- en uitbreiding van bestaande industrieën. Dit zal natuurlijk moeten ge schieden op tactische wijze, opdat werkelijk goed geoutilleerde en levensvaatbaarheid bezittende industrieën zich zullen vestigen, welke een behoorlijk bestaan waarborgen voor de werknemers. Er liggen havenplannen, plannen voor verplaatsing, goederenstation, uitbreidings plannen, enz. Commissies hebben deze plannen bestudeerd, zullen misschien nog' meer studeeren, maar er wordt, in het be lang der welvaart van Haarlem in de toe komst, gewacht op de daad. Wanneer Haarlem zich dan zal Ontwikke len als industriestad in het eene gedeelte, terwijl in het andere gedeelte, het mooie fluxe) gedeelte, de eigenaren en aandeel houders der fabrieken zich vestigen, dan zal het belastingvraagstuk in Haarlem in de toekomst ook geen moeilijkheden meer op leveren. De belasting, welke naar draagkracht, m. 1. dus ook meer rekening houdend met het kindertal, zal moeten worden geheven, zal voor alle categorieën der bevolking dan niet onredelijk hoog behoeven te zijn. De heer F. Keesen is R.K. lid van den Haarlemschen gemeenteraad, secretaris van het R.K. Werkliedenverbond, enz. De door de Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. gestelde vragen zijn de vol gende: Meent U, dat Haariem's toekomst het best verzekerd wordt met er naar te stre ven van Haarlem een luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de in dustrie een der middelen moet zijn, die het gemeentebestuur van Haarlem moet aanwenden, om een stad bloeiend en finan cieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denkbeelden (Haarlem-luxe-stad of Haar lem-industriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voor name factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te ver'noogen?" DE AARDAPPELEN. Nu de vorst achter den rug is, worden de aardappelkuilen hier en daar opengemaakt, om de aardappelen voor de aflevering klaar te maken. Over bet algemeen geno men, schijnt de kwaliteit niet mee te val len. Behalve dat er heel wat zijn bevroren, hoort men ernstige klachten over rotte en zieke aardappelen. Vooral de Red Star moet daarvan veel te lijden hebben. Het gevolg is, dat verschillende partijen voor minderen prijs worden verkocht. Badhuis. In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 9 tot en met 14 Jan. genomen 431 douchebaden, 39 kuip baden, Aan 43 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 8 volwassenen gebruik gemaakt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6