Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Luchtverkeer De moordaanslag te Venlo, Wat er tenslotte gevonden werd. Hulde van de Nederlandsche vrouwen aan H. M. de Koningin-Moeder. Electriciteitsstoring door eenvogel. Om de winkelsluiting. Het goederenvervoer tusschen Nederland en Duitschland. Herkend. De gevaren van het kunst vliegen. RECHTSZAKEN, Het vrouwenlijk in een duivenhok Het drama te Wynandsrade. Het auto-ongeluk met doodelijken afloop nabij de Haagsche Schouw. De pet bracht het uit. Onderscheidingen voor kranige vliegers. Over boord gevallen en verdronken. Van de tweede verdieping gevallen. VERKEER en posterijen Dc Portverlaging voor het buitenland, Suriname en Curaqao. Met veel moeite slaagde men er in het Voorts tot VoortsThijssen, Baronesse van vaartuig in de haven te brengen. Heemstravan Oosterzee, mevrouw Röell De reservepont Keizersveer I lag voor Baronesse de Vos van Steenwijk, me- reparatie aan de werf van de firma Ruyten- vrouw Quarles van UfiordBaronesse Mu- berg te Raamsdonksveer. Deze boot voer lert tot de Leemale, mevrouw 's Jabob reeds geruimen tijd met een lek in den Baronesse van Boetzelaer, Baronesse van bodem. Harinxma thoe SlootenBaronesse van Men hoopte de reserveboot gisteravond Voorst tot Voorstvan Riickevorsel van zoover te krijgen, dat heden de dienst kon Kessel, mevrouw Tjarda van Starkenborgh worden hervat. Personen werden overgezet Starkhouwer, mevrouw Linthort Homan met de roeiboot terwijl voertuigen moesten Staal, Baronesse van Hövell tot Westerflier, rijden over Kapelle, een omweg van ver- Baronesse Schimmelpenninckvan der scheidene kilometers. Oije, mevr. de VlugtFlentrop, mevr. Wij- temaVersteeg, die tezamen met het uit voerende comité het hoofdcomité vormen. Het uitvoerend comité zal bestaan uit: Mevrouw van LeeuwenWalker, presi dente; mevrouw de GeerVoorhoeve; me vrouw Cort van der Lindende Koning; mevrouw Patijnde Brauw. Het ligt in de bedoeling over het geheele land gewestelijke en plaatselijke comité's op te richten. seeren, een speciale maatregel getroffen. Er is n.l. aan beide zijden van den overweg een verplichte halte ingesteld. De chauffeurs en ook de inzittenden hebben daardoor nu voortaan gelegenheid zich er van te over tuigen, dat er geen trein in aantocht is. Het slachtoffer overleden. Gisteravond is in het gasthuis „St. Jo seph" te Venlo, de 34-jarige H. P. M. uit Greesbeek, die gistermorgen bij een twist in et woonwagenkamp op de Kleine Heide door zijn schoonvader L. G. met een dub belloops jachtgeweer in het onderlijf ge schoten was, aan inwendinge verbloeding overleden. Eenige weken geleden is in de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam een woonschuit gezonken. Een oude, ziekelijke man van om streeks 80 jaar woonde er met zijn ook al hoogbejaarde vrouw. De geneeskundige dienst heeft zich over dc oudjes ontfermd en hen naar Hulp voor Onbehuisden doen brengen. De brandweer had nog gepoogd, de schuit drijvende te houden, doch zonder succes; het woonscheepje was te oud en te wrak en de vorst had het nog wat erger gehavend. Van de meubeltjes was ook niet veel terecht gekomen; zij waren de moeite van het redden trouwens nauwelijks waard. De oudjes al was hun „huisje" wel zeer wrak, zij hadden dan toch hun eigen woninkje gehad moesten zich nu schik ken in de regelen van het huis, doch dat beviel hun niet; zij waren te zeer gewend aan hun vrijheid. Maar waar moesten de menschen heen als zij het huis verlieten? Waarlijk, zij vonden een gastvrij dak; 'n bewoonster van het Haarlemmerplein nam den sukkelenden man en het oude moe dertje uit medelijden op. De stakkers, die van de openbare liefdadigheid leefden, waren goed verzorgd en konden in vrede hun einde afwachten. Dat einde is al spoedig gekomen. Vrij dagochtend is de oude man gestorven. Het moedertje overleefde den schok niet; op den avond van denzelfden dag scheidde zii van het leven. De bewoonster van het Haarlemmerplein wist slechts heel weinig van de oudjes af. Zij riep de hulp van de politie in om haar te helpen een en ander te regelen in ver band met de begrafenisformaliteiten. De politie stelde een onderzoek in naar de papieren, welke de man bij zich had en zij vond een spaarbankboekje met een te goed van f2000. Er kwam nog meer te voorschijn: bankbiljetten en andere papie ren van waarde. Het totale vermogen was een kleine f 7000. Bijna zevenduizend gulden was het ka pitaaltje van deze echtelieden, die jaren lang een armoedig bestaan hebben geleid en leefden van de publieke weldadigheid. In vervolg op vroegere mededeelingen vernemen wij thans, dat een vergadering heeft plaats gehad ten huize van mevrouw van LeeuwenWaller, waar zich een co mité vormde, bestaande uit: Baronesse van Voorst tot VoorstCre- mers, mevrouw Ruys de Beerenbrouckvan der Heijden, eere-presidenten; Gravin van Lijnden van Sandenburg, baronesse van Nagell, mevrouw Beelaerts van Blokland Snoeck, mevrouw Donnerv. d. Burg, me vrouw Kan—Schalkwijk, mevrouw Was zinkKersten, mevrouw LambooySchün- gel, mevrouw van der VegteVisser, me vrouw Slotemaker de Bruinede Jong, me vrouw Koningsberger-Lang, mevrouw Iden- burgDuctz, mevrouw Heemskerkde Za- remba, mevrouw van Karnebeekbaronesse van Wassenaar van Rosande, mevrouw de Savornin LohmanHovy, Baronesse van De bewoners van Amsterdam hebben Maandagavond een zeer kort oogenblik het licht zien flikkeren. Heel eventjes was het zelfs geheel duister, maar de storing duurde nog geen halve minuut. De trams hebben in een deel van de stad iets langer stilgestaan, ongeveer vijf minuten. De oorzaak van dit kleine ongeval was een vogel, die in het onderstation Wester park te Amsterdam met de spanning van 10.000 volt in aanraking is gekomen er. daardoor kortsluiting heeft veroorzaakt. De arme vogel spatte uit elkaar; de kop lag tien meter van het lichaam en een geheel verkoolde vleugel 16 meter ver aan den anderen kant. Door omschakeling was het euvel bijna onmiddellijk hersteld. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië," heeft zich met een verzoek gewend tot den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, om, nu aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken en den Middenstandsraad eenige belangrijke wijzigingen in het wetsontwerp ter advies zijn toegezonden, hiertoe even eens in de gelegenheid te worden gesteld in verband met de groote belangen welke aan deze wet voor de winkelbedienden zijn verbonden. Men seint aan de ,,'s Hert. Crt." uit Eind hoven: Dezer dagen vervoegde zich bij den com missaris van politie zekere Bijnen, wonende te Veldhoven, met de mededeeling, dat bij hem zekere H. van Buul, oud circa 38 jaren, gedurende ongeveer 1% jaar had ingewoond en deze woning in het begin van Maart van het vorig jaar had verlaten, zonder daarin terug te keeren. Ook zijn te Veldhoven wonende ouders hoorden na dit tijdstip niets meer van hem. De naam Bijnen, voorkomende op een zakdoek, welke bij het lijk, dat Zondagmor gen uit den Dommel werd opgehaald, ge vonden werd, kwam overeen met de wasch- merken, welke in het huishouden van Bijnen werden gebezigd, terwijl ook een schoen werd herkend als te zijn van Van Buul. Hoewel het lijk, wegens den verren staat van ontbinding, niet meer kan worden her kend, kan wel worden aangenomen, dat het afkomstig is van Van Buul. Door bemiddeling van het Armbestuur van Eindhoven is het lijk begraven. De Haagsche rechtbank heeft, naar het Corr.-Bur. meldt, den termijn van gevan genhouding van K., die gearresteerd was als verdacht, betrokken te zijn bij het ge ruchtmakende misdrijf dat zich eenigen tijd geleden in de Van Limburg Stirumstraat te 's-Gravenhage heeft voorgedaan en waar van een Duitsche dienstbode het slachtof fer is geworden, met dertig dagen v-- lengd. Als oorzaak van het drama te Wijnands- rade wordt thans, naar de „Msb." verneemt, aangenomen, dat mej. R. met liefdesbetui gingen door B. werd lastig gevallen, waar van zij niet wilde weten O.a. omdat B. niet katholiek was. Het meisje, dat uit Klimmen komt, ging B., die afkomstig is uit Fries land, uit den weg. Zondagmiddag wilde zij haar moeder te Klimmen bezoeken en ont moette B. op den weg. Zij is toen naar de hoeve teruggekeerd. Toen zij later wederom den weg opging, ontmoette zij den man andermaal en heeft toen van haar bezoek afgezien. 's Avonds heeft de knecht hel meisje opgewacht, met het bekende gevolg De werkgever had het plan B., wegens zijn eigenaardig karakter Maandag te ont slaan. B. was daarvan echter nog niet op de hoogte. De toestand van het meiije is nog zeer zorgwekkend; het bewustzijn is nog niet teruggekeerd. Behandeling voor de rechtbank te 's-Gravenhage. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gis teren behandeld de zaak tegen O. P. A., chauffeur, wonende te Iseghem (België), terzake dat hij te Oegstgeest op of om streeks 25 Augustus 1927 hoogst roekeloos onvoorzichtig, onoordeelkundig, onachtzaam en onhandig met een door hem bestuurd vierwielig motorrijtuig den openbaren rij weg, den Haagschen straatweg, heeft be reden, tengevolge van welk rijden hij te gen een hem tegemoet rijdend vierwielig motorrijtuig is aangereden en daarmede in botsing is gekomen, waardoor het in dat motorrijtuig zich bevindende meisje, Maria E. van der Spoel, zoodanige kwetsuren heeft' bekomen, dat zij aan de gevolgen daarvan terstond is overleden. Zoowel het O. M., waargenomen door mr. Rijkens, als de raadsman van verdach te, mr. Roeper Bosch, hadden verschillen de getuigen en deskundigen opgeroepen. Het eerste legden eenige getuigen ver klaringen af omtrent de doodsoorzaak, welke te wijten moet zijn geweest aan ruw uitwendig geweld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de door verdachte bestuurde Minerva-auto, gaande in de richting Den Haag, gereden heeft met een snelheid van pl.m, 88 K.M. op een gegeven oogenblik gaf verdachte echter aan een achter hem rijdenden auto, die een ongeveer gelijke snelheid had, een teeken, dat hij langzaam ging rijden. Ook de andere auto verminderde toen de vaart. Tegelijkertijd ongeveer veranderde het as pect van het wegdek. Was dit tevoren droog geweest, nu kreeg men plotseling een vochtig gedeelte. De bestuurder van den tweeden auto heeft den wagen van ver dachte even daarna eerst een slippende be weging en toen een zig-zag beweging zien maken. Onmiddellijk daarop had de aan rijding met een vdn den naderen kant ko menden Ford-auto plaats. In een minimum van tijd had het ongeluk plaats gehad. De bestuurder van den Ford-auto, de heer v. d. Spoel uit Hilversum, verklaarde met een snelheid van 25 K.M. gereden te hebben en zooveel mogelijk rechts te heb ben gehouden. Getuige kwam uit Den Haag en was voornemens over Oegstgeest naar Haarlem te rijden. Bij de Haagsche Schouw^ heeft de aanrijding plaats gehad. Getuige's wagen is daarbij omgeduwd. De auto van verdachte kwam achter een vrachtwagen om op dien van getuige aan rijden. Getuige heeft verdachte het stuur nog meer naar rechts omgegooid, maar di rect daarop had het ongeluk plaats. Ge tuige wist niet met zekerheid te zeggen of verdachte nog tusschen den vrachtwagen en den Ford kon passeeren. Getuige kon te voren de Minerva niet zien. Toen hij deze dan ook plotseling om den vrachtwagen heen zag rijden, heeft hij gedacht: Wat doet die man noul Een ondeelbaar oogenblik later had de aanrijding plaats. Na afloop van het getuigenverhoor werd een film vertoond, welke mr. Roeper Bosch had laten opnemen van den toestand ter plaatse van de aanrijding, voornamelijk om aan te toonen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de Ford-auto voor de aanrijding bij het afsnijden van een bocht niet volkomen rechts op den weg is geweest en daardoor aan het gezicht van verdachte onttrokken. Vervolgens eischte de officier van Jus titie, mr. Rijkens, vier maanden gevange nisstraf tegen verdachte. De verdediger, mr. Roeper Bosch, pleitte vrijspraak. Eenige weken geleden werd te Wasse naar door een veldwachter des avonds een wielrijder aangehouden die zonder licht reed. Toen hij 's mans naam wilde weten ontstond er een worsteling. Ten slotte wist de wielrijder zich uit de voeten te maken met achterlating van het rijwiel en zijn pet. Het rijwiel bleek later gestolen te zijn. De pet is oorzaak geweest, dat de Leidsche politie den rijwieldief heeft weten op te sporen. Het bleek te zijn F. K., uit Leiden, die zich aan verschillende rijwieldiefstallen heeft schuldig gemaakt. Ook voor luitenant Koppen. Een telegram uit Parijs aan het „Hbld." meldt: Het Internationaal Verbond voor de Luchtvaart heeft de groote Clifford Har mon Trophy voor 1927 aan Lindbergh toe gekend. Nationale tropheeën ontvingen luit. Koppen (Nederland), Costes (Frank rijk), Webster (Engeland), De Pinedo (Italiëj en de vhegster Lady Baily (Engeland). De motorschipper, Jansen heeft bij de politie te Stompwijk aangifte gedaan, dat zijn schoonzoon, die bij hem als dekknecht werkzaam was, bij „Allemansgeest' in de Vliet over boord is gevallen en verdron ken. Gistermiddag om 2 uur is men er in geslaagd het lijk op te halen. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Te Amsterdam is in de Alberdingk Thijmstraat een kruier, die hielp bij het op- hijschen van een piano, van een balcon van de tweede verdieping gevallen. Het hek van het balcon was afgebroken. De man werd met een schedelbreuk opgenomen. Zooals bij de publicatie van de portver- lagiflé Ml het binnenlandsch verkeer werd medcé® .ep'd, wachtte invoering van de ta rief svvijztgingen in het buitenlandsch ver keer en Het de overzeesche gewesten op de instemming van de Nederlandsch-Indi- sche administratie. In afwachting van deze overeenstemming zal v°or het buitenland, Suriname en Cura- Zao tariefsverlaging, zooals deze door den Minister van Waterstaat op 9 Januari j,l, aan den voorzitter der Tweede Kamer ;s bekend gemaakt, eveneens op 1 Febru ari a.s. worden doorgevoerd. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen yaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneest men met PUROL t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8