Van alles en van overal. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN ARTHUR TERVOOREN. De militaire diensttijd in Frankrijk. Parker Gilbert naar Berlijn. GEM. BUITENL. BERICHTEN. het doosje met vergif. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. Dc§, Re rik, 'ar-g» een derd del v oer dezes verg De is, k terw luigC 125. DE R. A. I. Twee jaren heeft het groote R. A. I— gebouw, met zijn zaal van tienduizend vier kante Meter grondoppervlak, zijn eigenaars niet binnen zijn muren gezien. Wel was het nu en dan in gebruik bij een huurder, die er het een of cnder tentoonstelde, maar auto's waren er twee jaren lang niet te zien. En daarvoor was het toch eigenlijk ge bouwd! Maar die rust, dat een-jaar-overslaan van de Nederlandsche Automobieltentoonsteiling, was geen achteruitgang; het was alleen een recnler poor mieux sauter. want, toen het besluit genomen was, om in 1928 de 18de Ned. Automobiel-tentoonstelling te houden, bleek het al heel spoedig, dat men aan de enorme zaaloppervlakte van 10.000 M5 niet genoeg had. Op deze tentoonstelling immers, wilde men ook aan de bedrijfs-chassis en het be- drijfsmaterieel de plaats inruimen, waarop het recht heeft, wat evenwel niet mogelijk was zonder uitbreiding der tentoonstellings ruimte. En, kort besloten, bouwde men, daartoe door B. en W. en den Amsterdam- schen Raad, die den benoodigden grond af stonden, in staat gesteld, aan het gebouw nog een stuk met een oppervlakte van 3000 Ms aan. zoodat nu een zaal is ver kregen met een oppervlakte van 13000 M'. Daarin zijn nu niet minder dan 81 toer- merken en 33 bedrijfs-chassis tentoonge steld, zoodat den auto-bezitter en hem, die het worden wil, de keuzeniet gemakkelijk wordt gemaakt. Want, nietwaar, het spreekt immers van zelf, op iederen stand is vraagt het den vertegenwoordigers der vele merken maar het beste voor den prijs, het voordeelig- ste in het gebruik te zien.... en te koopen. Maar, natuurlijk, niemand die geen ver stand van auto's heeft, maar er toch wel graag eeij zou willen koopen, zal dat doen, zouder zich door een deskundige te laten voorlichten en dan.... is hij misschien eerst recht in verlegenheid. Want een werkelijk deskundige zal u niet anders kunnen zeggen, dan dat bijv. een Fiat een mooie en goede wagen is. Maar datzelfde zal hij moeten zeggen van een Peugeot of een Chandler, een Chevro let of een Buick, een Citroen of 'n Ford. Zoodat ten slotte de keuze, de beslissing, toch aan den kooper blijft, die zich daarin in hoofdzaak zal laten leiden door bij komstigheden. Zoo kan ik me bijvoorbeeld voorstellen, al zou het voor mij zelf een reden zijn om hem juist niet te nemen, dat er menschen zijn, die een Chrysler uitzoeken, omdat de fabrikant van dien wagen het dit jaar in zijn hoofd gekregen heeft om portieren, motorkap en achterkant van den wagen met groote bloemen te beschilderen. Misschien wel iets voor dames-automo bilisten, om haar wagen te laten beschilde ren, passend bij haar costuum. Maar voor den man om een koude rilling te krijgen, als hij bedenkt, dat hij zijn vrouw bij ieder costuum, behalve een passend hoedje, ook een bijpassend autotje zal moeten geven. Eén raad wil ik iedereen, die zich een auto wil aanschaffen, gaarne gratis geven: Lees geen speciale auto-Waden of auto nummers van dagbladen over deze ten toonstelling, want dan duizelt het u en weet u eerst recht niet meer. wat u wilt; maar ga dezer dagen zelf naar de R. A. I., een maal, nog eenmaal en een derde maal, kijk goed uit uw oogen, neem alles in u op en kom dan op den vierden dag om te koopen. En welk merk u dan ten slotte koopt, u zult tevreden zijn, omdat u uw eigen keuze hebt gevolgd en u door nie mand hebt laten beïnvloedenalthans meent, u door niemand te hebben laten beïnvloeden. Natuurlijk heb ik ook een poosje rond gedwaald in den nieuwen uitbouw, wear de bedrijfsauto's een plaats hebben gevon den. Daar staat van alles. Natuurlijk de gewone vracht- en bestelwagens, zooals we die in alle merken door onze straten zien rijden, de een met een eenvoudig, de an der met een kostbaarder zitje voor den bestuurder. Dan ziet men er ook omnibus- chassis en zelfs geheele omnibussen, waar van er een, een Vulcano, met een door W. Lem 8i Co., te Tilburg, gebouwde carosse- rie mij zeer opviel, omdat daar de plaats voor den bestuurder niet is a c h te r, maar naast den motor, wat het voordeel geeft, dat die bestuurder vlak voor zich op den weg kan zien en beter de ruimte kan be- oordeelen, waar hij met zijn zware kast dcor moet. Ook brandspuiten zijn er te zien, en sproeiwagens, en op de Fiat-Spa-Simt-stand zag ik zelfs een wagen voor kleine ge meenten, die gebruikt kan worden èn als sproeiwagen èn als brandspuit. Door den sproeiwagen altijd met gevuld reservoir te laten staan, heeft men steeds een brand spuit met 3000 L. water bij de hand om mee te beginnen, en in den tijd, dat die verbruikt worden, kan men de slangen uit leggen naar het dichtst bij zijnde riviertje, een naburige sloot. Ook een veegwagen was er te zien, een veegwagen, waar een anecdote aan vast zat. In Italië zijn ze nu niet bepaald zoo pro per op de straten en het verkoopen van veegwagens is daar dus niet altijd even gemakkelijk. Nu had het onlangs ook in Milaan zwaar gesneeuwd, wat daar wel niet zoo heel vaak voorkomt, maar, a 1 s het dan eens gebeurd, ook des te onaangenamer gevoeld wordt. Want de sneeuw blijft er gewoon liggen, tot hij weer wegdooit. Dat was een kans voor de Fiat-bouwers. Met eenige veegwagens rukten ze uit naar een groot plein en veegden daarvan in een minimum van tijd de helft schoon, met het gevolg, dat het publiek begon te mop peren tegen het gemeentebestuur, dat zulk half werk deed. Het gemeentebestuur op zijn beurt mop perde tegen de Fiat: Waar die zich mee bemoeide. Waarop de Fiat weer antwoord de, dat ze toch moeilijk hun veegmachines thuis konden probeeren en daar nu op dat groote plein een prachtige gelegenheid voor hadden. Om kort te gaan: De gemeente Milaan, die, niettegenstaande herhaalde aanbiedin gen. van de Fiat nooit een veegmachine had. willen koopen, kocht er nuvijf tegelijk. Zoo ziet men, dat ook in de auto-indus trie niet altijd alles even prozaïsch is, dat er ook wel eens een beetje humor in zit. Heden, Vrijdagmiddag, is de achttiende Nederlandsche Automobiel-tentoonstelling officieel geopend. Tien dagen zal ze ge opend blijven en in die tien dagen zullen weer duizenden uit alle deelen des lands opgaan naar het R. A. I.-gebouw te Am sterdam. En na die tien dagen zullen, daaraan valt niet te twijfelen, vele handelaars zich in de handen wrijven, omdat ze zulke goede zaken hebben gemaakt en talrijke nieuwe lingen-automobilisten zullen opgaan voor het rijbewijs-examen, trotsch te kunnen zitten achter het stuur van een eigen wagen. PARIJS, 18 Jan. Hedenmiddag hebben de minister-president Poincaré en de mi nister van oorlog met de kamercommissie beraadslaagd teneinde tot een compromis te geraken inzake de wettelijke vaststelling san den militairen diensttijd op een iaar. Er waren ingrijpende meeningsverschillen tusschen de kamercommissie en den mini ster van oorlog; tenslotte werd met 17 tegen 4 stemmen de door Poincaré geopperde for mule aanvaard. Krachtens dit wetsvoorstel zal de een-jarige diensttijd per 30 Novem ber 1930 worden ingevoerd; tot practische doorvoering zal men evenwel eerst dan overgaan, indien de omstandigheden van dien aard zijn, dat dit mogelijk is. In dezen vorm zal het voorstel in de Kamer waarschijnlijk op weinig verzet -tuiten. PARIJS, 19 Jan. De agent voor de herstel betalingen, Parker Gilbert, die heden naar Berlijn terugkeert, heeft gisteren een laatste bezoek afgelegd bij den minister-president Poincaré. Tijdens zijn verblijf te Parijs, heeft Gilbert, gelijk bekend, ook besprekingen ge had met Briand, den gouverneur van de Banque de France, Moreau, en vele politieke en financiêele persoonlijkheden. De Legerwet in Frankrijk. De Kamer heeft met 332 tegen 181 stem men een socialistische motie verworpen, waarin de schrapping werd gevraagd van het artikel in het recruteeringsontwerp betref fende den datum van het in werking treden van den diensttijd van één jaar. Na met groote meerderheid verscheidene amendementen te hebben verworpen,'heeft de Kamer met 410 legen 20 stemmen het regeeringsontwerp aangenomen, waarbij de le November 1930 wordt vastgesteld als datum van het in werking treden van den éénjarigen diensttijd. Invoering China, van wapenen in De regeering te Nanking deelt mede, dat de regeering van Peking door bemiddeling van Duitsche handelshuizen te Tientsin, Tsjinan en Tsjingtao wapenen en munitie tot een bedrag van vijf millioen dollars zou heb ben gekocht. De wapenen en munitie zouden in Duitsehland zijn vervaardigd. In verband met de berichten omtrent de verscheping van wapenen uit Duitschland op een Noorsch schip, heelt de minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat indien de berichten na grondig onderzoek juist blijken te zijn, de Chineescbe autoriteile".» het schip dienen vast te houden, alle filialen van de betrokken Duitsche firma's te sluiten en alle Chineczen en buitenlanders, die bij den handel in wapenen zijn betrokken, te straffen. Dinadlooze telefonische ver binding BrusselWashington. Gistermiddag om 2 uur 55 heeft de Natio nale Bank de draadlooze telefonische ver binding tusschen Brussel en New York in commercieel opzicht ingewijd. Om drie uur, dus na vijf minuten, wisselde Louis Franck, gouverneur der Nationale Bank, eenige vriendelijke woorden met MacGarah, den president der Federal Reserve Bank te New York. Om 4 uur 30 werd de dienst door den Amerikaanschen gezant en den Belgischen minister van post en telegrafie ingewijd. Er werden mededeelingen gewisseld met den Belgischen gezant te Washington, en Kel logg, den Amerikaanschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken. De beste wen- schen werdeu geuit voor een nauwer aan halen der handen tusschen beide landen. De verbinding was zeer duidelijk. De Belgische militaire organisatie. In de gemengde militaire commissie heeft generaal Galet, chef van den generalen staf, een uiteenzetting gegeven van de geografi sche positie van België. Het nieuwe politieke statuut van België, zooals dit in het Verdrag van Versailles is gedefinieerd, heeft niet in de laatste plaats de positie van België moeilijker gemaakt. De ganeraa! besprak de gevolgen van het accoord van Locarno en verklaarde, dat het vermijden van oorlog en het handhaven der slaglinie aan de grens het doel van de mili taire organisatie van België moet zijn. Vervolgens zette de generaal den militai ren toestand van België uiteen en toonde aan, dat bet leger over onvoldoende hoe veelheid materiaal en munitie beschikt. Verschillende leden vroegen om de com missie in kennis te stellen van de clausules van het Franscb-Belgisch militair accoord De quaestic zal de regeering worden voor gelegd. Een resolutie der landec- conferentie. De Duitsche landenconferentie heeft zijn zitting gesloten met het aanvaarden van een resolutie. Zij begint met de mededeeling, dat de rijksregeering en de regeeringen van de Duitsche landen het er over eens zijn, dat de te Weimar getroffen regeling van de verhouding tusschen het rijk en de landen onbevredigend is en principieel gewijzigd dient te worden. Er kon echter geen overeenstemming be reikt worden of die wijziging moet worden gezocht in de richting van den eenheids staat dan wel of zij een meer federatief karakter dient te dragen. Men was het er over eens, dat iedere gedeeltelijke oplos sing bedenkelijk is en dat in geen geval de zwakke landen door het rijk als rijkslanden (zooals bijv. vroeger Elzas-Lotharingen) mogen worden opgenomen. Indien echter kleine landen aansluiting wenschen bij hun groote nlburen, dan dient dit zooveel mo gelijk in de hand te worden gewerkt. De oplossing van het geheele probleem zal voorbereid worden door een commissie, waarin het rijk en de landén volgens het pariteitsbeginsel vertegenwoordigd zullen zijn, Noodtoestand op RSgen. Aan de „Pommersche Tagepost" wordt door een bijzonderen correspondent op Rii- gen geweld, dat de gedwongen stopzettin gen van bedrijven op Rügen den omvang van een catastrofe aanneemt. Tot nu toe zijn 80 ondernemingen stilge legd, waarvan er 45 tot de grootere onder nemingen behooren. Hof en akker liggen volkü%ien verlaten; de arbeiders zijn ont slagen. Alleen het vee wordt door vast per soneel bewaakt. Hetl is de algemeen* opvatting van de bedrijfs-eigenaren, dat alleen de uiterste nood J hun dezen harden maatregel heeft gedicteerd, daar alle hoop op hulp onver vuld gebleven. Uit de Centrum-partij. Naai verluidt, zullen de dissidenten in de Centrumpartij zich niet met compromis voorstellen inlaten vóór en aleer dr. Wirth, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, te Berlijn jls teruggekeerd. Onmiddellijk na zijn aankomst zal een afzonderlijke conferentie van oppositioneelen gehouden worden, waarin dé houding van den linkervleugel in het conflict met dr. Marx zal worden be paald. Gessiers opvolger. De Rijkspresident heeft op voorstel van den rijkskanselier dr. Marx den gep. gene raal Gröijer tot opvolger van dr. Gessier als rijksweerminister benoemd. De Indische hervormingen. De leden der Britsche parlementaire com missie vertrokken gisteren naar Bombay tot het instellen van een onderzoek naar het stelsel van politieke hervormingen, dat bij de wet van 1909 werd ingevoerd, en het onderzoeken van de kwestie der uitbrei ding van de hervormingen in de richting van eventueel zelfbestuur binnen het Brit sche rijk. Het feit dat in de commissie geen Indiërs zitting hebben, heeft groote oppo sitie verwekt onder de Indiërs, en het drei gement uitgelokt van een boycot der com missie. Ambtenaren-corruptie in Hongarije. Bij de algemeene debatten over het valo risatie-wetsontwerp richtte de democra tische afgevaardigde Fabian bij de bespre kingen over de omzetbelastingspolitiek scherpe aanvallen tegen den minister van Financiën. Hij verklaarde, dat sommige hooge belas tingambtenaren onder den naam van com missies geweldige bedragen, zoo groot als meermalen het inkomen van een minister, inden. Een gedeelte van die commissies moesten aan zekere vercenigingen worden afgestaan. Deze beschuldigingen veroorzaakten groote onrust in het Huis. Op den eisch van den minister van Financiën om de namen van die vereenigingen te noemen, verklaarde de spreker, dat hij dat niet zou doen, omdat de minister hem dan toch zou verzoeken dit maar liever te laten. Het bewijs voor zijn beweringen kon echter de afdeelingschef voor de omzet belasting leveren. Het godsdienstonderwijs in Zuid- Tirol moet voortaan in het Iia- liaansch. Uit Bozen wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat het Koninklijk schooltoezicht van Triënt een verordening heeft uitgevaar digd, waarin wordt bepaald, dat in het ver volg in alle volksscholen van het Duitsche taalgebied in Zuid-Tirol het godsdienston derwijs uitsluitend in de Italiaansche taal moet worden gegeven, f In het grootste gedeelte van het land mocht het godsdienstonderwijs, ook sedert de, einde 1923 begonnen, Italianiseering van de volksscholen tot dusver nog in ^et Duitsch plaats hebben. Thans heelt de Ita liaansche regeering alle concessies op dit punt teruggenomen. Tegelijkertijd is het ge bruik van Duitsche cathechismen verboden. De Finsche vertegenwoordiging bij den Volkenbond, De Finsche regeering heeft tot opvolger van zijn permanenten vertegenwoordiger bij den Volkenbond prof. Erich, die wegens on- eenigheid met den voormaligen minister van buitenlandsche zaken Voionnaa. zijn ont slag had ingediend, benoemd den vroegeren minister van buitenlandsche zaken Holsti. Holsli vertegenwoordigde Finland reeds meermalen in de voorbereidende ontwape ningscommissie en fungeerde met de hee- ren Rutgers en Poliiis als rapporteur voor de Veiligheidscommissie. Het wordt voorts waarschijnlijk geacht, dat voor de Raadszittingen de minister van buitenlandsche zaken persoonlijk naar Ge neve zal blijven komen. - De Typografenstaking te Madrid. De typografen bij de nieuwsbladen, die het werk hebben neergelegd, zijn weer aan het werk gegaan. Hun grieven %vorden door een gemengde commissie onderzocht. De avondbladen zijn na twee dagen niet verschijnen, weer uitgekomen. Een opstand in Arabistan. Naar wordt gemeld zijn er in Khoezistan (Arabistan) ernstige gebeurtenissen voorge vallen. De geheele boerenbevolking zou tegen de regeering in oostand zijn gekomen ten gevolge van haar besluit de belastingen te verdubbelen. De opstand begon in het district Kasba, niet ver van Abadan. Nadat er een detache ment Perzische troepen naar Kasba was ge zonden, ontstond er een gevecht, waarbij meer dan 60 rebellen werden gedood. De Perzische regeering zendt thans een aanzienlijk contingent troepen uit Rawaz om den toestand het hoofd te bieden. De uitvoer van wapens uit de V. S. De republikein Fish, van New York, heeft bij de commissie voor buitenlandsche zaken uit het Representantenhuis een mo tie ingediend, welke uitspreekt, dat het in strijd is met de politiek der Vereenigde Staten om den uitvoer toe te staan van wapens en munitie naar landen, waarmede de Vereenigde Staten in vréde leven. De betrekkingen met Nicaragua, De Commissie voor Buitenlandsche Za ken uit den Amerikaanschen Senaat zal volgens een verklaring van Borah, den voorzitter der commissie, adviseeren tot een onderzoek inzake de betrekkingen met Nicaragua. Het lijkt wel een fantastisch verhaal van Sherlock Holmes: twee jongelieden, die hun pleegmoeder van een mysterieus vergiftig poeder beroofden om dit aan le vensmoede rijke menschen te verkoopen. Drie en zestig jaar geleden pleegde in Parijs een officier zelfmoord. Tot zijn erl- genaam had hij een tienjarig nichtje, thans mevr. Pierre, benoemd. Onder de nalaten schap was ook een Chineesch kistje ge vuld met witte poeder. In een nagelaten brief van den kapitein aan zijn nichtje werd meegedeeld, dat dit poeder een zwaar vergif was, dat hij uit Indië had meegebracht. Mevrouw Pierre bewaarde het doosje in een kast, waar^ het ruim zestig jaar bleef staan, totdat zij het onlangs le voorschijn haalde om twee oude honden te dooden, die 15 secnden na de inneming van het gif stierven. Haar twee aangenomen kin deren, van 19 en 21 jaar waren bij deze vergiftiging tegenwoordig. In het brein van deze Jongelingen ont stond het p'an om, terwijl hun moeder weg was, de kast, waar het kistje was ge borgen te forceeren en het vergif weg te nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met het doosje gewapend, bezochten zij nachtrestaurants en informeerden bij rijke bezoeker» of zij soms neiging gevoelden tot zelfmoord. Een restaurant-eigenaar, die op een keer deze vraag hooide, waar schuwde de politie, die de jongens arres teerde. Op de vraag der politie, wat de Chinee- sche doos bevatte, vertelden zij hel var haal van de erfenis van den kapitein. Daar zij gehoord hadden, dat vooral op Mont- martre een zelfmoord-epidemie onder rijke *"13 A "1^/51 HJ? jjfh 3/ H jongelui heerschte, hadden zij gehoopt met H x v I Bu y aS ÜT r dit vergif een aardig winstje te maken. EEN NIEUWE KINDERMOORD. E endezer dagen werd te Flint, in Michi gan, een poging van een woedende menig te van tienduizend personen tot het lyn chen van een man, die zich had schuldig gemaakt aan de ontvoering van een vijf jarig meisje verijdeld. Uit berichten in de Engelsche pers blijkt, dat men hier niet slechts te doen heeft met ontvoering, doch met een moord, die op een haar gelijkt op den moord, onlangs in* Californië door Hickman gepleegd op het schoolgaande meisje Marion Parker en die zooveel op schudding verwekte. De moordenaar is een zekere Adolph Hotelling, een timmerman, ouderling in de Evangelische Kerk te Flint, Hij is een man van omstreeks 45-jarigen leeftijd, gehuwd en vader van vijf kinderen. Het verslagen meisje htet Dorothy Schneider en was vijf jaren oud. Zij was reeds vijf dagen zoek toen de justitie de hand legde op HoteLing, Omtrent de wijze, waarop de verden king op hem viel, loopen de lezingen uit een. Volgens één lezing zou Hotelling her- haalde'ijk tegenover een mede-arbeider hebben verklaard, dat hij het raadsel van haar verdwijning kon oplossen, en zou deze arbeider, ,,toen de uitgeloofde premie hoog genoeg was geworden", Hotelling hebben aangebracht. Volgens een andere lezing zou een boer, die Hotelling hielp zijn auto, die in de modder was blijven steken, nadat hij terugkeerde van de plaats, waar hij zich van het lijk van het meisje had ontdaan, de politie van zijn verdenking op de hoogte hebben gesteld ten het lijk was gevnden. Hotelling pikte de k'eine Dorothy op, ten zij uit school kwam, zette haar in zijn auto, reed met haar naar het bosch, stak haar, toen zij begon te schreeuwen, eer. mes in het hart, sneed het lijk in stukken en wierp het in de rivier. De moordenaar verklaart te zijner verontschuldiging, dat de ziekelijke bijzonderheden van den moord op Marion Parker zijn heele denken in beslag hadden genomen en hem 's nachts uit den slaap hadden gehouden, en dat hij ten slotte den onweerstaanbaren impuls had, het voorbeeld van Hickman te vol gen. Intusschen erkent Hoteilng, dat hij reeds vroeger tweemaal jonge kinderen had aangevallen. De familie van Hotelling gelooft niet aan zijn schuld. Het feit dat Hotelling niet is gelyncht, moet worden toegeschreven aan de toe vallige omstandigheid, dat hij kort te vo ren uit de gevangenis te Flint was overge bracht naar het tuchthuis te Lansing. Voor dat de menigte tot gewe'd overging, stond de sherif een commissie van de leiders toe een tocht door de gevangenis te ma ken om er zich van te overtuigen, dat Hotelling niet meer aanwezig was. De commissie trof Hotelling weliswaar niet aan, doch toen zij weer op straat kwam, gaf zij desondarfjs uiting aan haar twijfel of hij inderdaad wel was weggevoerd. De menigte begon toen een aanval te doen op de gevangenis, waarop de politie en het gevangenispersoneel traanverwekkende gasbommen onder de menigte wierpen, van wie enkele leden de bommen opvingen en ze naar de werpers terugslingerden. Het gevolg was, dat de gevangenis met gas werd gevuld. Ten slotte joegen militairen met gevelde bajonet de tierende menigte uiteen. MASSAVERGIFTIGING. Naar uit Madrid gemeld wordt, aldus een V. D. bericht, zijn te Larache (Marokko) 25 personen overleden tengevolge van het ge bruik van methyl-alcohol, Achitien personen werden in bedenke- lijken toestand in het hospitaal opgenomen. Een onderzoek wrdt ingesteld naar de her komst van den alcohol. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALETTA 15/1 van Singapore naar Saigon. AUGUSTINA 17/1 van Colombo te Sabang. BATAVIER IV 19/1 v.m. 8 uur 10 van Rotterdam te Gra- vesend. BEVERWIJK 18/1 van Bremen naar de Tyne. BOOMBERG 17/x van Norfolk naar Maracaibo. BUSSUM 18/1 Bermuda gep., A'dam naar Northern Range CALANDPLEIN 18/1 van Narvik naar Rotterdam. CALAENO 17/1 Pernambuco gep. Conlipelon naar Huil. DRENTE 14/1 van Pladjoe naar Batavia. HAGNO 17/1 van Norton te Gulport. HERMES 13/x van Kobe te Yokohama, IRIS 16/1 van Rangoon te Bombay. J. B. AUG. KESSLER 14/1 te Miri. MAAS 18/1 Ouessant gep. Rufisque naar Bremen. MARPESSA 15/1 St. Kitts gep. Rott. naar Curasao* NAALDWIJK 1 S/x van Cardiff naar Lissabon. SEMIRAMIS 13/x van Abadan naar Kurrachee (v.o.) THEANO 17/1 van Rotterdam te Dublin. SULTAN VAN KOETEI 11/1 Ikn Ceram naar Balek Pappan. UNIO 15li van Iloilo naar Balek Pappan. VULCANUS 14/ï te Miri. WAAL 18/1 van Rouaan naar Cardiff. WOLSUM x8/r Boston naar New York. ZEELANDIA sleepb., met lichter „Neerlandia" 18/x van Hamburg naar Sunderland. PENDRECHT x8/i van Gibraltar te Batoum, STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SALEIER (uitr.) 18/1 vin Genua. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND J9/1 van Buenos Ayres l.v. Londen, te Amsterdam. O RAN IA (thuisr.) 18/1 te en van Vtgo. ZAANLAND (uitr.) 18/1 van Madera. ZEELANDIA (uitr.) pass. 18/1 Fernando Norenha. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BERENICE 19/1 van Amsterdam naar Hamburg. EOS 19/1 van Tarragona te Ametrdam. RHEA 14/1 van Kingston naar Hatti. BOSKOOP 8/1 van Balbao naar Guayquü. BOSKOOP (uitr.) 17/1 te Colon. ULYSEUS 18/1 Varna naar Constanza. VENUS 18/1 van Messina te Palermo. ZEUS Valencia naar Amsterdam, pass. 19/x v.m. 4 uur 30 Dungeness. GANYMEDES 17/r van Samos naar Algiërs. JAN VAN NASSAU 18/1 van Bremen naar Esbjerg. NEREUS Vigo naar A'dam, pass. i8/r Dungeness. NEREUS j9/z van Oporto te Amsterdam. POLLUX 18/1 van Constantinopel naar Bourgas. ARIADNE 18/1 van Tarragona te Valencia. AURORA 18/x van Hamburg naar Amsterdam. ZATERDAG 21 JANUARI. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35 2.00 Lunchmuziek door het Trio Helden. 3.30— 4.00 Lezing door P. J. Decliffel t Reclame in de moderne samenleving. 4.00 Italiaansche les. 4.305.15 Fransche les. 5.156.co Duitsche tes. 6.00 7.15 Concert door het Omrodp-orkest o. I. v. Nico Treep* 7.45 Politieber. HUIZEN 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) ra.30x.30 K.R.O. Lunchmuziek door het trio Winkels. 3.00 4.00 Kinderuurtje door de dames Ria Mulder en Janny Leeflang en den heer Jac. Suerink. K.R.O. 5.30 7.00 Dinermuziek. 7.007.30 Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Ringeiessein. 7.30—8.00 R.K Staatspartij door Mr. F. Teulings. 8.00 K.R.O. Concert. Trio Boshart. Het Jongenskoor der E.E.P.P, Capucijnen en het dameskoortje „Sine Nomine", 0. 1. v, J. H. Pickers. Spr. Mr. A. J. M. G^ Baron van Wijn bergen Dr. Schaepman-herdenking. J. J. C. Araent Landbouw-huishoud-onderwijs. DAVENTRY 1600 M. xo.35 Kerkdienst. x.20— 2.20 Het Carlton Octet. 3.50 Dansmuziek. 4.20 Carlton Mason Sextet. A. Filipova sopraan. D. Hart bariton. 3.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Carlton Mason Sextet Ch. Treharné bari'.on. 6.35 Rugby wedstrijd WalesEngeland. 6.50 Nieuwsber. 7.10 Ch. Treharné bariton. 7.20 Omroep-causerie. 7.35 Chopin's piano-preludes. 7.45 Sportcauserie- 8.05 Militair orkesrconcert. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Mr. W. Lewis leest uit eigen werken. 9.50 Nieuws ber. 9.55 „The Black Cat Cabaret", een revue. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—ix.oo Concert. 12.502.10 Concert. Strijkkwartet. 4.005.00 Concert. Homonyme Jazz. 8.5011.20 Galac-oncert. Orkest koor en soli. LANGENBERG 469 M. 12.23—X.50 Orkcstcon- cert. 5.206.ao Orkestconcert. 7.05—7.35 De clamaties door Dr. Fortner. 7.35 Vroolijke avond. Daarna tot xi.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN) 1250 M. 11.xo7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Causerie. 8.20 Gevarieerd programma. Koor, orkest en vocale solisten. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG. 395 M. 4.20 Itaiiaansch Opera-con cert. 5.20 Vrcolijke avond. 7.20 Concert door de kapel van de verkeerspolitie. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 xo.35 Concert. Orkest en Melle H. de Sampigny viool. DOROS 18/1 van Gibraltar naar Malta. EUTERPE 18/x van Amsterdam te Kopenhagen. FLORA 17/1 van West-Indië te New York. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK 19/1 van Amsterdam te Rotterdam. GIEKERK (thuisr.) 18/1 van Mossowah n. Port Sudan. GRIJPSKERK (uitr.) 17/1 te Kaapstad. MELISKERK 17/1 van Lorenzo Marguis naar Durban. NI1KERK (thuisr.) 17/1 te Duinkerken. RANDFONTEIN 18/x van Mozambique naar Beira. SUMATRA (thuisr.) pass. x8/x Ouessant naar Antwerpen* HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE van de N. Pacific naar Rotterdam* x8/x te Panama. NEBRARKA, Pacific, Amsterdam naar R'dam x8/x tc Londen. CARDIGANSHIRE van R'dam naar de N. Pacifïckust, 17/i van Swansea. SPAARNDAM 18/1 van Rott. te New Orleans. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. AAGTEKERK (uitr.) 17/1 te Fremantle. SAMARINDA (thuisr.) 17/1 van Sydney. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OOSTKERK (uitr.) 17/x van Shanhai. SALABANGKA 19/1 van A'dam te Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. HOOGKERK (uitr.) 18/1 van Suez. KOUDEKERK (thuisr.) 18/1 te Sue?. STREEFKERK (uitr.) pass. 18/1 Oitavof, VEENDIJK (uitr.) 19/1 te Madras. MEERKERK 19/1 van Hamburg naar Antwerpen. RIDDERKERK 18/x van Hamburg naar Rotterdam- SOMMELSDIJK 19/1 van Antwerpen te Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. TEXEL, X9/X van Amsterdam naar West-Afrika. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG (thuisr.) 18/x van Port Said. GORONTALO (thuisr.) pass. 18/1 Sagres. KEDOE (thuisr.) 17/1 van Marseille. MEDAN (uitr.) 18/1 te Antwernen. MENADO (uitr.) 10/1 van Suez. PATRIA (thuisr.) 18/'x nam. 1 uur 30 van CoWVh TABANAN (thuisr.) pass. 18/1 Perim. PATRIA 19/1 van Batavia te Rotterdam. SITOEBONDO (uitr.) 19/1 van Port Said. TERN ATE 19/1 van Batavia te Rotterdam. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) x;/x van St. Vincent. STOOMVAART MIJ OCEAAN. DEUCALION van Japan naar A'dam 15/1 van Penaflfi EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 18/1 van Barcelona naar Genua. AMSTERDAM, 19 Jan. Aardappelen. (Bericht y/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 77.5o, id. blau wen f 66.50, id. bravo's f 66.50, id. bl. eigenheimer! f 5.306, id. roodstar f 4.504.75, id. industrie f 4.35— 4.75, id. bonte star f 6, id. eigenheimers f 56, id. blauwe poters f 3.503.75, id. bonte poters f 3.503.75, Anna Paulowna Zand f 78, Hillegommer Zandaardappelen f 78, Flakkeesche eigenheimers f 6, id. drielingen f 4-75 4.80, Friesche borgers f 66.25 p. hl. ASSEN, 18 Jan. Vee. Op de markt waren aangevoerd 127 koeien, ao pinken, 7 kalveren, 4 Fr. schapen, 3 drach» tige varkens, 2 guste varkens, 2 loopvarkens, 4 geiten, 601 biggen. Stieren f 160260, vette koeien f 140—250 kalfkoeien f 200350, melkkoeien f 180300, guste koeien f 150240, vaarzen f 160275» pinken f xoo—x3o, kalveren f 4075, Fr. schapen f 1525, drachtige varkena f 4560, guste varkens f 4050, loopvarkens f X215, geiten f 1012, biggen f 47, zouters f 0.480.50 per kg. DELDEN, 18 Jan. Paarden. (Groote winterpaarden- markt). Aangevoerd ruim 400 stuks. Prijzen: luxe paarden f 400550, werkpaarden f 325525, tweejarige f 230-360. SCHAGEN, 19 Jan. Vee. Aangevoerd: 5 stieren f 150— 550, 5 magere koeien f 140230, 77 vette koeien f 250— 430, 7 aalfkoeien f 240345, 4 vaarzen f 110180, 4 graskalveren f 80100, 28 nuchtere kalveren f xa25. 26 vette schapen f 3645, 337 overhouders f 2232, 23 vette varkens 5464 per kg. 10a biggen f 1014. Boter. Aanvoer 30 kg, f 2.152.20 p. kg. Handel vlug. DELFT, 19 Jan. Boter. Aanvoer i/xo v. Pnji I 2.40 per kg. GOUDA, 19 Jan. Kaas. Ter markt waren 82 partije». Prijzen: f 49—53* rijksmerk ie soort f 54—572e srt» f 5053» zware f Handel matig. HOORN, 19 Jan. Kaas. Aangevoerd 13 stapels fabrieks- kaas f 50; st. boerenkaas f st. fabrickscommisiie f 1 st. boerencomm. f 46; totaal 14 stapels, wegende 16.174 kg. Handel vlug. BARNEVELD, 19 Jan. Eieren. Aanvoer 150.000 st* Prijs f 10 11. Handel vlug. HALFWEG, 18 Jan. Eieren. Aanvoer 4800 »t. Laagst prijs f 9.10, hoogste f 10.30. Handel vlug. AMSTERDAM, 19 Jan. Aangevoerd door 4 motof» botters en afgeslagen aan de Gemeente Viscbhal, De Ruy- terkade (besomming der botters f 26.4073.60): Schaf f 6.750 per kist; kabeljauw f 0.902.20 per stuk; schel» visch f 1.50—1.60 per 5 stuks; bot f 0.260.30 per pond. Uit de hand verkocht op het terrein; Spiering f 0.100.30 per pond; versche bokking f 2.504 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 18 Jan. Heden aanmerkelijk minder haringvansgt. Door 50 vaartuigen werd heden aangevoerd 200 tot 3200 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 300 of 60.000 (aanvoer van gisteren 138444) stuks. Marktprije f 5*706 p. tal. IJMUIDEN, 18 Jan. Heden kwamen van de treüvis- scherij hier aan den afslag de stoomtreilers: IJM 481 (Am- steldijk) met f 5703; IJM 189 (Mary) met f 4915; IJM 109 (John Brown) met f 2527; IJM 266 (Petrus Paulus) met f 2625; IJM 149 (Victor) met f 3264; IJM 325 (Gloria) met f 2593; IJM 413' (Derika V) met f 3677; UM 195 (Azi muth) met f 3768; IJM 12 (Johanna) met f 2767; IJM 50 (Simon) met f 2232; IJM 16 (Bergen) met f 5280; IJM 18 (Azalea) met f 1786; IJM 52 (Dordrecht) met f 2790; IJM 193 (De Hoop II) met f 2286; IJM 19 (Patria) met f 3593 en de loggers KW 131 (Zeemeeuw) met f 1294; KW 36 (Nederland V) met f 1391 en K.W 22 (Orion) met f 842 aan besomming. I NAAR HET ENGELSCH. 38 Door dit gezegde zal ieder begrijpen, d'al Lady Summers Barry's geheim had geraden. Om er weer in te komen, danste Barry met een paar dames; een harer was een heel aardig meisje een dochter van een graaf die zeer was ingenomen met haar flinken mooien partner. Maar helaas! helaas! hij had geen oogen en geen ooren voor het meisje in zijn armen en wanhopig zeide ze tenslotte: Heeft u uw gedachten altijd zoo bij het dansen, Mr... Ik weet uw naam niet. Barry bloosde, verontschuldigde zich, maar zij lachte om zijn zelfverwijten. Goed beschouwd, zeide ze is u mis schien beter dan degene die zegt, dat ik zijn beste partner ben, dat ik de mooiste jurk aan heb van alle dames hier in de zaal tegenwoordig, dat hij mij meer wil ontmoe ten... en dan tenslotte, indien hij mij den volgenden dag tegenkomt, niet aankijkt. Als ik iets zeg, dan meen ik het ook, zeide Barry. Dat geloof ik, antwoordde het meisje. Maar ik begrijp wel waarom u van mi) niet de minste notitie neemt. Ofschoon ik toch dicht bij u ben, u is verliefd op iemand anders. Mag ik den naam weten van de begunstigde dame? Barry antwoordde echter niet; hij was geen dwaas, ofschoon hij zich wel eens als zoodanig gedroeg, Tegen de dame in juaeslie zult u wel spraakzamer zijn, zeide ze hem nog. Maar toen Barry met Kate meest dansen, voelde hij zich alles behalve welbespraakt Hij kon zich bijna niet voorstelten, uat hij deze schoonheid en bevalligheid de ster, die hij aanbad, zoo dicht bij zich had. Ik hoop, dat je je nog al vermaakt vanavond, zeide Kate, die van haar kant vocht en naar liet scheen met succes - tegen een plotseling opkomende schuwheid. '1_ Je verdient beloond te worden. Dat ben ik al, zeide Barry fluisterend Ik bedoel, dat ik reeds een paar goede part ners gehad heb, voegde hij er haastig aan toe. En ook de derde behoeft voor de anderen niet onder te doen. Ik zal maar niet zeggen dat u zoo mooi danst, want een der jonge dames zeide mij zoo juist, dat de heeren, dat tegen iedere dame zeggen. Natuurlijk kan ik dansen, zeide Kate lachend. Toch beefde ze, want de betoove- ring van zijn nabijheid werd steeds sterker bij haar en dreigde geheel bezit van haar te nemen. Maar wederkeerig mijn compli ment! Je walst, alsoi je nooit anders ge daan hebt. Dat komt door de schitterende mu ziek, den prachligen vloer. Ja, je bent blij, dat je gekomen bent, zeide Kate glimlachend, ik kan het aan je zien. Ja, antwoordde hij hartstochtelijk. Het was stil eenigen tijd, toen de beste band van Londen de heete, zware lucht met de heerlijkste klanken vulde. Een droome- rige tevredenheid, een oneindige rust en kalmte van onbeschrijfelijke voldoening gleed zachtjes binnen het hart van Kate Zij genoot altijd bij het dansen dat ons van een meisje met haar karakter niet kan ver wonderen: maar nu was het geen gewone vreugde. Zenuwachtig, was ze zich vaag bewust, dat bet gevoel, dat zich thans van haar had meester gemaakt, geheel nieuw was. Plotseling danste een paartje tegen hen op. Kate wankelde en scheen te vallen, Barry sloeg zijn arm om haar heen en hield haar vast, zooals het kind, dat hij uit den boom gehaald had. Wal ben ik toch dom! zeide Barry binnensmonds. De zaal is te vol, zeide Kate zachtjes We kunnen zoo niet dansen. Zullen we gaan zitten? Hij leidde haar naar een rustig hoekje in de groote balzaal. Barry kon bijna niet spreken en Kate zag naar den grond ol recht voor zich uit, Ik schijn alle manieren te zijn verge ten, zeide hij ten slotte Ik ben ook zoo lang weg geweest. Wil je misschien een glas ijs of iets anders? Geef w'j maar wat water, zeide ze. Dadelijk hij het halen, en Kate liep oaar Lady Summers, Iets in haar binnenste zeide haar, dat dit beter was. Wel meisje, zeide de oude dame met een grijnslach, die bij haar altijd een glim lach moest verbeelden, wat zie je toch bleek, vermoeid? Ëen beetje, zeide Kate. Barry kwam juist met een glas water aandragen Kate lachte tegen hem en dankte hem met een fluisterende stem. De oude dame keek van den een naar de andere, maar Barry nam op dat moment van haar geen notitie; zijn eenig verlangen bestond slechts hierin, nog eens met haar te dansen. Is er nog eenige kans voor mij? vroeg hij, zich over haar heenbuigend. Maar Kate schudde haar kopje; nu niet meer. Even later verliet Barry de balzaal. Het is niet moeilijk te raden wat Barry dacht dien avond. Uren achter elkaar, haalde hij stevig rookend alles in zijn hoofd. Den vol genden morgen vertrok hij naar Birming- ham en nog andere provinciesteden waar hij zaken te doen had. Hij trachtte alles uit zijn hoofd te zetten, te vergeten voor goed De eerste brief, die hij na zijn terugkeer in Londen las, was een uitnoodiging van Sir Felix om dien avond bij hem te komen di- neeren. Barry besloot een beleefde weige ring te schrijven.maar in den brief, dien hij wegzond, stond geschreven, dat hij de uitnoodiging aannam. Stanley Carrasford, de toekomstige groo te staatsman was in Templeford langer opgehouden, dan Hij eerst gemeend had. Ook hij keerde dien morgen naar Londen terug. Kate trachtte zich wijs te maken, dat ze blij was hem weer terug te zien en pro beerde opgeruimd te schijnen; ofschoon ze zijne liefkoozingen aannam,, kon ze die toch niet beantwoorden. Hij kon slechts kor ten tijd blijven en sprak natuurlijk over zich zelf en de gebeurtenissen in Templeford. Ik denk, dat ik bij de verkiezingen slagen z.al, lieiste, zeide hij, Uw vader heeft mij goed geholpen. Je moet ook naar Tem pleford komen, Kate om me te helpen, Dat zaï ik gaarne doen, zeide ze. Dan ben ik zeker van de overwinning verzekerde hij haar teeder. Kom je bij ons dineeren? vroeg ze, toen hij wegging. Er komt vanavond nog iemand. Carrasford keek op zijn horloge zag dat het reeds laat was, antwoordde op haar vraag bevestigend en dacht er niet aan naar den naam van den anderen gast te vragen. Kate zag eenige oogenblikken droevig naar buiten, toen Carrasford het huis had verlaten, en een gevoel van ontvredenheid kjva» over haar. Toch voelde ze zich niet zoo droevig ge» stemd als Barry. Iemand, die door een ongeluk in groot gevaar geraakt, verdient diep medelijden; maar hij die zich vrijwiJig aan groote gevaren bloot stelt verdient verachting en geen medelijden. Diepe min achting koesterde Barry dien avond voor zichzelf, toen hij zich naar de Audley Street begaf, 't Is vreemd, maar hij had een voorgevoel, dat hem een groote teleurstel ling wachtte. Terwijl de huisknecht zijn jas en hoed aannam, hoorde Barry stemmen in den salon, en een er van, een mannen stem, scheen hij vroeger al eens gehoord te hebben. Mr. Wynton, kondigde de huisknecht hem aan en Barry liep °P Kate toe. om haar te groeten. Toen hij vlak bij haar was, zag hij verrast naar den man, die was opge staan, toen hij binnentrad. Kate en Sir Felix keken van den een naar den ander. Kat* bemerkte, dat ze elkander niet alleen her kenden, maar ook dat Stanley Carrasford plotseling bleek werd. Natuurlijk duurde dit alles slechts een oogenbik. Barry verbrak de stilte en ziju hand naar Carrasford uit stekend riep hij verwonderd en verheugd uit: Carrasford! van koes '0 nj^jï Da., Volg»? voor Iodic van t'us is d van vn h* M verb v an het d'iiz

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10