Mar ia-Stichting Laatste Berichten Amsterdamsche Beurs lederen middag van 2-3 tot uur Polikliniek gen da 21 Januari. BURGERLIJKE STAND. Feestavond „Eendracht maakt Macht." Veilingen. Personalia. Onze winkelstand. De verkoop der kinderpostzegels. De wachtgelden In Haarlem. R.K. Bond van Handels-kantoor. Gevonden dieren en voorwerpen. SANTPOORT. HEEMSTEDE. De Actie voor het Land van Maas en Waal. De Intern. Zeilwedstrijden te Genua otsing met de E. S. M. te Sloterdijk De Zandvoortsche Terreinen- en Hotel-Maatschappij. ToJle Lege. De Haarlemsche Hypotheekbank. Montessori-Vereeniging. GEMEENTERAAD. Woningbouw te Enschede. De dokterskwestie te Breda. Enrstig spoorwegongeval. Een lijk gevonden. Het Anti-oorlogsverdrag. Vorst in t buitenland. Ongeval in een hoogoven- bedrijf, De mijnbouw in het Saargebied. Particuliere Russische bedrijven LUCHTVERKEER. Een noodlottige ontploffing. Een gemiddelde snelheid van 267Vz K. M. Het comflict Marx-Stegerwald bijgelegd. De wetshervormingen in Indië. De vliegtocht van v. Lear Black naar Kaapstad. KUNST EN KENNIS. Het dirigentschap van het Concertgebouworkest te Amsterdam. ÊE SPAAUNEBANK Haarlem Amsterdam 4 2641 1761 173% 1741 249J 421% 1271 156% 5711 11! 144| 446 147f 1-451 310 3081 1991 336? 330 318% 316 253 25 3281 326 1551 156 1981 198 107? 107 797 395 124 179J 159 573 4601 273 5061 142 1881 64%s 100 2661 1761 173- 3f iêteit „St. Bavo". Kringvergadering .Herwonnen Levenskracht", 4 uur. Geel-Wit" 5 uur Gewone zittingen uur. bouw St. Josephs-Gezellen. Jansstraat Geopend van 8 tot 10 uiv. dsschouwburg. Het Nieuwe Ned. Too- eel: „Boeven en Burgers", 8 uur. ndertrcuwd: 19 Jan.: G. T. Plessing en W. Weiman. K. Bijker en A. K. Sluis. G. W. Hofmeijer en A. M. Nijhof. etrouwd: 19 Jan J. M. de Boer en M. Moone. J, Eggeraat en M. E. J. as en. eberen: 18 Jan.: z. van C. J. D. de otBlazer. d. 'van M. C. Broekhof Kleeff. z. van W. M. J. Roelofs ezeman. 19 Jan.: z. v. H. de Vries ner, verleden: 17 Jan.: A. C. Vasenv. d. en, 65 j.t Z. B. Spaarne. D. Schreu- -Bruins, 74 j., Leidschevaartweg. 18 J. M- E. JansenUman, 65 j„ Ged. de Gracht. H. de JongeWijkmeijer, j., Gast'nuislaan. E. H. Lesger, 48 j., rspronckweg. A., 4 j., d. v. T. Bruijn, oséraat. e Schotensche Winkeliersvereeniging endracht Maakt Macht" hield gisteravond feestavond in Cabaret „Modern" aan de ki. e opening geschiedde door den voorzitter, heer H. van Rigteren, die de aanwezigen ens 't bestuur welkom heette.Der traditie rouw, aldus spr. hebben wij een feestavond touw gezet, waarvoor de Commissie van "actie veel haar best heeft gedaan. Spr. ht dan dank aan de commissie, aan de keiiers, die geschenken voor de tombola 'en afgestaan en verschillende anderen, tot het welslagen van den feestavond had- medegewerkt. Het bestuur van de Krui- ierevereeniging „Ons Belang" dat aanwe- was, werd hartelijk welkom geheeten. iet Holman, de bekende conferencier d daarna voor het voetlicht. Met een rad- 'd van tong, praatte hij over koetjes en fjes en hij kon niet nalaten het publiek zoo en dan even het ootje te nemen. Vooral pianist, die, tusschen haakjes gezet, wel r twee telde, had heel wat te slikken, maar een feestavond van de Schotensche winke- houdt men wel van zoo iets en hoe meer 'nkslagen er vallen, hoe meer stemming inkomt. Elsy Cliford met haarlnternatio- Songs vond veel bijval, illy van Everdingen zong eenige Hol- dsche liedjes. Zijn sonoor tenor-geluid kte een nobelen indruk. Tom van der Spek liet hooren, wat hij alzoo de viool presteerde. Fijn gevoeld spel, dat r de aanwezigen ten zeerste gewaardeerd rd. Piet Groenendaal. de Hollandsche Humo- t is in zijn poging om de aanwezigen te doen hen uitstekend geslaagd. The Three earmings, Excentric Eng. Songs and Dan- hadden een groot succes. De verschillende r fraaie costuums en de. artistieke dansen len zeer in den smaak. De verschillende artisten werden aan den ugel geaccompagneerd door den heer nst van 't Hof, terwijl een jazz-band orkest der leiding van Tom van der Spek de mten met goede muziek aanvulde. Na-afwerking van het programma was er n tAmbola met fraaie prijzen, verschillende radties enz. De aanwezigen bleven daarna nog eenigen d geanimeerd bijeen. Prof. Ornsteln Interesseert zich sfnSs enkele jaren voor het Montessori-onder- wijs en is er een vurig voorstander van. De Haarlemsche Monteslrorirvereeniging beschouwt het als iets bijzonders dat de hoogleeraar voor de leden zal optreden. Uitslag van de perceelen, verkocht in „'t Notarishuis". Bilderdijkstraat 1, bij den Zijlweg, Haarlem op Donderdag 19 Januari 1928 Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. No. 1 Het winkel- en woonhuis met erf te Haarlem aan de Groote Houtstraat No. 126, groot 95 centiaren. Niet geveild. No. 2. Het Huis, erf en tuin te Haarlem aan de Tetterodestraat No. 122, groot 1 .are, 32 centiaren, 4825.H. Laduk qq. Notaris L. van Doesburgh. No. 3. Een huis en erf te Haarlem aan het Klein Hei ligland No. 24, groot 1 are, 83 centiaren. No. 4. Een huis en erf te Haarlem aan het Klein Heiligland No. 26, groot 61 centiaren. 11.200.J. Inpijn qq. No. 5. Een huis met schuur en tuin te Haarlem aan de Dubbele Buurt en Zomer- vaart Nos 11 en 11a, samen groot 10 aren, 6 centiaren, 9000.H. J. v. d. Veer, qq. No. 6. Een huis en erf te Haarlem aan de Pieter Kiesstraat No. 33, groot 1 are, 13 centaren. 7350.D. Koel qq. Notaris B. M. Serné. No. 8. Een Huis en erf te Haarlem aan de Aelbertsbergstraat No. 45, groot 1 are 62 centiaren, 5500, op gehouden. No. 9. Een Huis en erf te Haarlem aan de Aelbertsbergstraat no. 29, groot 1 A. 92 centiaren, 5475, opgehouden. No. 10. Een Huis en erf te Haarlem aan de Aelbertsbergstraat, no. 31, groot 1 A. 92 centiaren, 5475, opgehouden. No, 11, Een Huis en erf te Haarlem aan de Tugelastraat, no. 28, groot 75 centiaren, 3600, opgehouden. No. 12. Een Huis en erf te Haarlem aan de Tugelastraat, no. 26, groot 75 centiaren, 3200, opgehouden. No. 13. Een Huis en erf te Haarlem aan j de Groote Houtstraat, no. 166, met aandeel in een gemeene poort naar de Korte Hout straat, groot 2 A. 57 centiaren en poort groot 1? centiaren. No. 14. Een Pakhuis en erf te Haarlem aan de Korte Houtstraat, no. 22, groot 77 centiaren. De perceelen Nos. 13 en 14 gecombineerd 34.070, L. T. Swaalf qq. Notaris D. M. Klijzing. No. 15. Het Huis en erf aan de Teylerstraat, no. 55, groot 83 centiaren. No. 16. De slachtplaats met erf te Haar lem aan de Teylerstraat, onmiddellijk ach ter het vorige perceel, met vrijen toegang door poort, groot 44 centiaren. De perceelen Nos. 15 en 16 gecombineerd 4610, H. F. v. Essen. Notarissen A. Bertling en G. Wolzak Hzn. No. 17. Het Winkel- en Woonhuis met af zonderlijke bovenwoning en erf en gemeene poort te Haarlem aan de Kleine Houtstraat no. 110 zwart en rood, 9450, M. J. v. d. Vlerk. Tot leden van den Bondsraad van den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van As- sisië" zijn benoemd voor de provincie N.- Holland, de heeren H. J. Kool uit Hilver sum en J. Th. Elligens uit Haarlem. Bij Kon. besluit van 17 Januari 1928 is aan mr. H. Ph, Visser 't Hooft, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. A. 36, Gistermiddag opende de firma E, 'euwenhof aan den Zijlweg n zaak in volledige Woninginrichting firma in 1884 gesticht door den dsten firmant A. E. Nieuwenhof Sr. zag h door den toenemenden groei verplicht, ar een ruimer winkel om te zien. Voorheen de zaak gevestigd aan den Jansweg. ar ontwerp van architect H. A. Heidstra het pand aan den Zijlweg, het voormalig onhuis van Prof. Lorentz, omge- uwd tot een winkeiperceel en geheel ge- derniseerd. De verbetering is vooral merk- aan den breeden winkelpui, die thans rkregen is en een fraai aspect oplevert. verbouwing is uitgevoerd door de aan- mers B. Smallegange en H. J. Sekeris. granieten vloeren zijn van H. Nimis. hter den winkel is een zeer comfortabel ericht kantoor gebouwd. Aan de achter- de grenzen de naar de eischen des tijds erichte ateliers, waar uitsluitend „hand- k" wordt vervaardigd, één der bijzondere nmerken dezer firma. Boven de werk- ?ts bevinden zich ce opslagplaatsen van erse soorten hout benoodigd voor het riceeren der meubelen. In de zaak zijn 't ware alle stijlen vertegenwoordigd, owel de deftige Oud-Hollandsche stijl de meest moderne. De diverse gezonden bloemstukken deden t goed tusschen de weelderige meubelen den winkel voorradig en verhoogden het chet van het geheel. Een der fi manten tevens beëedigd makelaar en Taxateur in erende goederen. Dat deze firma zich zoo heeft ontwikkeld te danken aan het vervaardigen van „hand- erk" naar eigen ontwerp en in eigen ate- rs, waardoor de meubelen het sprekend leveren van de aan ondervinding ge- etste vakkennis dezer firma. Met deze zaak is de winkelstand op den 'jlweg een fraaie zaak rijker geworden. In Haarlem heeft de verkoop der kinder postzegels het volgende resultaat gehad: Verkocht zijn 38.234 zegels van 4 cent; 32.600 van 8 cent; 48638 van 11 cent en 24989 van 18 cent. ALLIANCE FRANCAISE. Maandag 23 dezer, te 8 uur, zal in de kleine zaal van 't Gem. Concertgebouw een soirée worden gegeven door Mme Jane Sempé en René Hérent van de Opéra- Comique. Aan de piano Mme Prégnon. Plaatsbespreking aan het Concertgebouw Vrijdag 20 en Maandag 23 Januari a.s, van 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. Zooals bekend, verwierp de raad de vo rige week een post der begrooting, volgens welken geregeld werd de betaling der wachtgelden aan gemeente-ambtenaren. Thans is een voorstel van B. en W. ver schenen, waarin zij opmerken, dat de be zwaren van de raad in hoofdzaak golden de wachtgelden, te verleenen aan de gewe zen ambtenaren van Schoten H. Algra, P; J. André, P. Boxs, P. G. Diepensloot, S. C. de Haas van Dorsen, A. Hendriks, J. A. A. Ochtman, J. P. van Schie en C. C. Wolff en de gewezen ambtenaren van Heemstede F. N. G. J. van Bemmel en P. Westra. B. en W. bieden nu opnieuw ter vaststel ling aan den betreffenden post op de be grooting, waarin de Wachtgelden voor bo vengenoemde ambtenaren niet zijn opgeno men. Zij stellen voor, bij suppletoire begroo ting de te d>-zer zaken reeds over 1927 ge dane uitgaven te regelen, zoodat de betrok kenen de in 1927 genoten wachtgelden niet behoeven terug te storten. Donderdagavond hield de afd. Haarlem haar eerste ledenvergadering in 't jaar 1928, welke gepresideerd werd door den Bonds- secretarfs den heer Hanen. Met een korte nieuwjaarsrede werd deze vergadering ge opend. Aan alle leden een gelukkig en Zalig Nieuwjaar. In zijn openingswoord wees de heer Hanen er op, dat deze vergadering een ander karakter zou dragen dan gewoon lijk en deze vergadering meer als een ont wikkelingsvergadering moest worden be schouwd. Het was n.l. bij 't Bondsbestuur gebleken, dat er nog veel bedienden zijn, die nog niet ten volle overtuigd zijn van t nut en de noodzakelijkheid van Ouderdoms- en Inva liditeitswet. Reden, dat n:en aan 't verzoek van enkele leden gevolg heeft gegeven een spreker van den Raad van Arbeid daartoe uit te noodigen en heette de spreker van heden avond, de heer v. d. Berg adjunct commies bij den R. v. A. een hartelijk welkom Na nog een kort resumé gegeven te heb ben over 't afgeloopen jaar dat zeer gunstig is geweest en eenige mededeelingen gedaan te hebben betreffende de conferentie bij de firma Schwalz en Wehrlich en de firma Vroom en Dreesman, werd 't woord ver leend aan den heer van den Berg, welke als onderwerp behandelde: „De Invaliditeits wet en Ouderdomswet. Om een uiteenzetting te geven van de geschiedenis der wet aldus spr. dat zou te omslachtig worden en spreker stelde zich voor zijn onderwerp als volgt te behandelen. Ie Hoofddoel der wet, de verplichtingen der wet, de rechten der wet en de Ouder domswet. Het hoofddoel der wet bestaat hierin, arbeiders in geval van invaliditeit of ouder dom in 't genot te doen komen van een gere gelde geldelijke uitkeering, tracht te berei ken door aan die arbeiders de verplichting op te leggen zich te verzekeren. De kosten dezer verzekering zullen betaald worden in den vorm van premiën te betalen, door de werkgevers en de verzekerde arbeiders. Voortvloeiende uit bovenstaande komt men nu aan de vraag welke personen verplicht zijn zich te verzekeren, hoe die verplichting begint en wanneer zij eindigt. In welke ge vallen de verzekerden recht op rente krijgen en hoe groot, en op welke manier de premie moet worden betaald en welke premie bedragen verschuldigd zijn. Al deze vragen werden door den geachte spreker uitvoerig beantwoord en met voorbeelden verduidelijkt. Echter naast dit Hoofddoel bestaat er ook nog een nevendoel der wet, dat op den duur zeer belangrijk kan worden n.l. het voorkomen en tegengaan van invaliditeit, door 't nemen van maatregelen van sociaal- hygiënischen aard. De verplichtingen welke rusten op een arbeider welke in loondienst is bestaan hierin wanneer hij de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt en loondienst verricht zich aan te melden bij den Raad van Arbeid en 't zich aanschaffen van 'n rentekaart en zorgen dat deze kaart steeds behoorlijk wordt ge plakt in die klasse waarin men thuis behoort. E/rst dan wanneer men zijn verplichtingen nakomt kan men aanspraak maken op de rechten, welke daa aan zijn verbonden. Vele menschen zijn de meening nog steeds toegedaan, aldus spreker, dat met een rente- kaart slechts een pensioen kan verkregen worden van f 3 per week. Op 65-jarigen leef- tij 1. Dit is onjuist. Het bezit eener rente- kaart geeft op grond van de op de rente- kaart geplakte zegels, recht op Ouderdoms pensioen, Invaliteitspensioen, Weduwen- en Weezenpensioen, terwijl het, als blijvende invaliditeit dreigt en deze nog te voorkomen is, tengevolge kan hebben, dat geneeskun dige behandeling of verpleging wordt ver leend, op lasten van het Invaliditeitsfonds' Spreker toonde nu aan hoe iemand, waar- vaor gedurende 25 jaar lang zegels waren geplakt van f 0.60 deze kan komen tot een rente van f 243.36 p. j. In 't allergunstigste geval kan een rente verleend worden van f 334.36 p. j. Verder wees spreker op, 't bijhouden der rentekaart, ook 't zelf doorplakken, en wat in de Invaliditeitswet we d verstaan onder 't begrip „invalide." Na deze uiteenzetting werd de gelegenheid gegeven tot vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Hierop dankte de heer Haver den spreker voor zijn uiteenzetting van de Invaliditeits wet en wat daarmede verder aanhangig is. De leden hebben zeer zeker een leerzamen avond gehad, wat kon blijken uit 't aandach tig gehoor, waarmede de lezing van den heer van den Berg gevolgd werd. Na nog een opwekkend woordje van den heer Haver bij 't begin van *1 jaar 1928 en nadat hij 't afd.-bestuur en de leden bedankt had voor de hulde gebracht op Maandag 2 Januari, in verband met zijn 10-jarig jubileum als Bondssecretaris werd deze ver gadering met den Ch. Groet gesloten. Terug te bekomen bij J. Schmitz, Gene raal de la Reystraat 30, broche W. Huyer, Papentorenvest 37, duif W, Schouten, Spi- .onkopstraat 12, postduifMolleman, Pot gieterstraat 2, das v. Klaveren, Leidsche- plein 8 zw., dekzeilJ. Jansen, Leidsche- straat 116; grijze heerenhandschoenen Mei boom, Fioresstraat 90, glacé heeren hand schoen Kennel „Haerlem", Wilhelmina- laaji 22, zwartbruin hondje gebracht door Rutte, Blpemendaalscheweg idem geel-grau- weihond,, ebracht door Bouckaert, Rozen straat idem herdershond, W. van Tiel, Leitischevaart 130, grijze dameshandschoen; ICeünel „Kaerlem", Wilhelminalaan 22, poes (róód), gebracht door Visser, Emmalaan 27 C. Broertjes, Eikenstraat 12, oorbel P. A. Joosten, Vinl enstraat 2, portemonnaie met inhoud J. P. Baas, Verspronckweg 91, kinderportemonnaie C. A. Louw, Da Cos- tastraat 24, sierspeld v. Norden, Wester straat 53, richtingwijzer van een auto J. Riphagen, Valkenburgstraat 8, Heemstede, rijwielbelastingmerk v. Klaveren, Leidsclie- plein 8 zwart, zeil. Concert. De welbekende zangvereeni- ging „Vox Humana" gaf Dinsdag in „Zo- merlust" een concert voor haar donateurs en eereleden. En deze avond is volkomen geslaagd. Niet alleen wat betreft de prestaties van koor en medewerkenden, ook de zaal was overvol bezet met een dankbaar publiek, 'n Schitte rende vertolking gaf het koor van de num mers „De Gijpten", van Fred. J. Roeske, „Eindeloos", van Isr. Olman en „Den Uil" van Diepenbrock, welk laatste het meest in den smaak viel en langdurig applaus oogstte. Mej. Betty Dijkstra, concertzangeres uit Haarlem, met haar mooie klankrijke stem en aardigvoordracht. Haar grootste succes oogstte zij met „Een liedeke in Mei", van Kooiman en „Maartje van Schalkwijk", van R. Hol, welke laatste herhaald moest worden. Haar werden bloemen aangeboden. Ook de heer Wim van Greuningen, cellist te Den Haag, wist door zijn spel het publiek te boeien, vooral het nummer „La Cinquan- tamie"van Gabriel Marie, oogstte overweldi gend applaus. De begeleiding in handen van den heer Joh. Brands was uitstekend. Met dit al voor „Vox Humana" een besten avond. De Inkomstenbelasting, B. en W. deelen den raad mede, dat zij voorstellen niet verder te gaan dan aan te nemen het voorstel-v, d. Erf tot herziening van de kinderaftrek bij de inkomstenbelasting. Zij stellen daarom voo", niet over te gaan tot berhooging van de aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud met f 100, NIJMEGEN, 20 Jan. Naar wij verne men, heeft de gemeenteraad van Dreumel besloten, niet samen te werken met het Comité-Ketelaar, inzake de woningen voor de sociaal-achterlijken in het land van Maas en Waal. De gemeenteraad van Appeltern neemt een afwachtende houding aan. Nederland neemt geen deel. AMSTERDAM, 20 Jan. Naar wij verne men hoéft Nederland zijn inschrijving voor de Internationale Zeilwedstrijden, welke 9 Februari a.s. in de Golf van Genua begin nen om de Coppa del Tirreno, ingetrokken, daar geen enkele zeiler zich bereid heeft verklaard voor Nederland uit te komen. Gistermorgen is te Sloterdijk een botsing ntstaan tusschen een vrachtauto uit IJmui- en, beladen met visch, rijdende in de rich- ng Amsterdam en een tram dier E. S. M., omende uit tegenovergestelde richting. Het ngeval is ontstaan doordat de vrachtauto en anderen auto wilde passeeren en te ver p d? trambaan reed, met als gevolg dat een otsiiig ontstond met een juist van Amster- am komende tram, De vrachtauto werd1 eegesleurd en gedeeltelijk vernield. Een er drie inzittenden van den vrachtauto is ar een der Amsterdamsche ziekenhuizen ervoerd voor onderzoek, de twee overigen ekwamen geen letsel. De tram bekwam echts weinig materieele schade. Naar wij vernemen zal Baron Collot d' scury, directeur van de Zandvoortsche erreinen- en Hotelmaatschappij, te Zand poort, met Mei als zoodanig aftreden. Als opvolger wordt genoemd de heer Wust, ud-directcur van het Grand-Hotel. De tweede jaargang van het schoolblad van het R. K. Lyceum zet goed in met een hoofdartikel „Het Hoogland der klassieken", waarin v. d W. de oude strijdvraag van H. B. S. en Gymnasium-opleiding behandelt, en uiteenzet dat de voor- en nadeelen der beide opleidingen los van elkaar moeten worden bezien. Het nummer bevat verder de musikale ru briek, sportnieuws en verslagen. Overzicht over het jaar 1927: Hypotheken, uitstaande op 31 ec. '26. 32.020.735.— Nieuwe leeningen in 't jaar '27 5.752.0 25 37.772.760.- Ontvangen aflossingen in '27 4 490.450.- Hypotheken, uitstaande op 31 Dec. 1927 33.282.310 Hypotheken, vooruitgang over 1927 1.261.575 Pandbrieven, in omloop op 31 Dec. 1926 31.064.800— Geplaatst in het jaar 1927 4.196 500. 35.261.300— Teruggek. in '27 906.250.— Uitgel. in 1927 1.588.400— 2.494 650— Voor de afdeeling Haarlem van de Ne- erl. Montessori-Vereeniging houdt Prof. r. L. S. Ornstein, hoogieeraar in de schei- i Pandbrieven in omloop op 31 _>n natuurkunde te Utrecht, een lezing L)ec. 192/ over „Daad en Gedachte", op Vrijdag-Pandbrieven: Vooruitg. over avond 27 Januari 8 uur, in de bovenzaal 1927 1.701.850.- van ,,De Kroon' - 32.766.650.- Oe algemeene beschouwingen over hoofd stuk V, „volkshuisvesting", worden geopend door den heer VISSER. Deze brengt hulde aan den wethouder der volkshuisvesting voor wat hij in die kwali teit gedaan heeft. De chr. hist, fractie heeft echter nog eenige wenschen. Spr. vraagt, hoe het staat met de conver sie van de leeningen met hoog rentetype. Dan komt hij tot de bespreking over de voorziening der huisvesting van de krotbe woners. Spr, gaat na, hoe de wethouder vasthoudt aan zijn plannenl 29 Juni 1.1. heeft de wethouder nog verklaard, dat de •woningen voor ouden van dagen niet voor krotbewoners zijn. Voor deze is nog niets gedaan, constateert spr. De plannen zijn aanhangig, zegt men, maar laat men ze dan ter tafel biengen. Misschien beoogt het in de begrooting op genomen voorstel voorziening te brengen in den woningnood voor krotbewoners. Indertijd heeft spr. voorstellen ingediend voor den bouw van k'eine woningen, welke voorloopig zijn ingetrokken. Bij de 900 ge zinnen van krotwoningen zijn juist vele gezinnen, ongeveer de helft, kleine gezin nen. Sprekers voorstellen zijn niet unaniem afgewezen, al was er slechts een kleine minderheid voor, Maar algemeen is men het er toch wel mede eens, dat voorzie ning noodig is, Dat erkent ook de fractie, waartoe de wethouder der volkshuisvesting behoort. De wethouder handhaaft echter zijn plannen, maar van die plannen be merkt men niets. Spr. zou het den wet houder niet kwalijk nemen, als hij bekende, niet in den noodtoestand te kunnen voor zien. Maar dat zegt hij niet. Integendeel, in 1924 deelde hij al mede, dat er pianij nen bestonden, maar men ziet ze nooit, (De vergadering duurt voort). ENSCHEDE, 20 Jan. B. en W. stellen den raad, die Maandagavond a.s. vergadert, voor, een voorschot van 20.040.500 toe te staan aan de bouwvereeniging „Licht en Lucht" en „De Goede Woning' voor den bouw van 525 arbeitlers- en middenstands- woningen in den Looresch. BREDA, 19 Januari.De raad der ge meente Breda heeft hedennacht met 22 te gen 3 stemmen een motie Speijart van Woerden aangenomen waarin de Raad be treurt, dat de ondernemende bemiddelings pogingen tot oplossing der dokterskwestie zonder effect zijn gebleven, Er wordt in de ze motie het volste vertrouwen uitgespro ken in het beleid van B. an W, terwijl er op gewezen wordt, dat, hoezeer oplossing van het conflict wenschelijk wordt geacht, er een zoodanige oplossing verkregen moet worden, waarbij het gezag, dat het gemeen tebestuur te handhaven heeft, wordt ge ëerbiedigd. commissie, welke onder leiding van Sirx John Simon heden uit Londen is vertrokken teneinde in Indië can onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het invoe ren van constituticneele hervormingen. Ii'et op zich nemen van deze taak, zoo zeide hij, beteekent, dat de leden vier maanden van dit jaar en zeven maanden van het vol gende in Indië moeten verblijven, terwijl zij voorts nog tal van maanden moeien opoffe ren voor de bestudeeiriïig vayi het verza melde materiaal. Spr. sprak zijn vertrouwen uit, dat de commissie haar werkzaamheden met succes bekroond zal zien en Clij voegde hieraan toe, dat naar zijn meening ministe- rieele inmenging beter achterwege kan blijven, tenzij de commissie het ncodig mocht oordeelen hem te raadplegen. Het vertrek. Het vertrek der Indische commissie had onder zeer groote belangstelling plaats. Honderden personen waren aan het Victo ria-station aanwezig; zoo waren ook Baldwin, Birkenhead, Viscount Peel, de vroegere minister van Indië, de ondersecre taris voor Indië, Graaf Winterton eü verder een groot aantal parlementsleden ver schenen. De commissie zal den 3 Februari te Bom bay arriveeren en vandaar de reis voortzet ten naar DeTii. Daar zal zij een paar weken blijven vertoeven om het functionneercn van de administratieve machinerie der cen- irale regeering gade te staan. Later ver trekt zij naar Madras en Lahgre. LONDEN, 20 Jan. (V.D.) Naar uit Buenos Ayres wordt gemeld, is een express-trein, waarin de parlementaire secretaris van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, de gezanten van Frankrijk en G'root- Brittannië en verschillende spoorweg- en bankdirecteuren waren gezeten, verongelukt. Dg spoorweg-beambten werden op slag ge dood. Geen der reizigers bekwam ietse. BANDOENG, 20 Januari. Aan den oever van een kali, alhier, is het lijk ge vonden van de 66-jarige juffrouw Marchand, een oud-pensionhoudster uit Den Haag. PARIJS, 20 Jan. De ochtendbladen melden uit Washington, dat de Fransche ambassadeur Claudel nog dagelijks bespre kingen voert over het tusschen Frankrijk en de Ver. Staten te sluiten verdrag. Het verluidt, dat deze besprekingen vóór het vertrek van Kêllogg naar Canada, op 5 Fe bruari, geëindigd zullen zijn. Het tot stand komen van het verdrag schijnt zeker te zijn. KOPENHAGEN, 20 Jan. Terwijl in Denemarken de temperatuur nog 5 gr. onder nul is gedaald, wordt op sommige plaatsen van 3540 raden gemeld. In Angerman is de temperatuur zelfs tot 50 gr. onder het vriespunt gedaald. HEERDE, 20 Jan. In de Phoenix-hoog- ovenbedrijven, heeft Donderdagavond een ernstig ongeval plaats gehad. Een der ovens brandde doör en het gloeiende ijzer kwam tusschen de arbeiders terecht. Vier van hen werden ernstig gewond en in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis vervoerd. BERLIJN, 20 Jan. Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat de toestand in den mijn bouw, iïi het Saargebied, gedurende de laatste dagen zeer verslechterd is. Het Fransche mijnbestuur js> voornemens de werk zaamheden belangrijk in te krimpen. 'Eenige mijnen zouden worden gesloten. De geruchten hieromtrent hebben onder de bevolking van het Saargebied eenige onge rustheid veroorzaakt. KOWNO, 20 Jan. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn in Noord- en Midden- Rusland gedurende de laatste dagen meer dan 60 particuliere bedrijven gesloten. Men neemt hier aan, dat de $trijd tegen het particulier bezit in Rusland, weer krachtiger zal worden voortgezet. Tien personen gedood. Reuter seint uit Suva (Fidzji) 20 Janu ari: De Britsche resident-commissaris van de Nieuwe Hebriden meldt, dat in den nacht van 17 Januari bij een noodlottige ontplotling en brand in opslagplaatsen, in het bezit der Franschen, zes Franschen, één Brit en drie Azia'.en werden gedood en elf Franschen en vijfentwintig inlanders werden gewond. PARIJS, 19 Januari. Majoor Jacman is gisteren in 1 uur en 34 minuten van Londen naar Le Bourget gevlogen, met een gemid delde snelheid van 267 K.M. en een brand- stoffenge{>ruik van 22 liter. BERLÏJ.N, 19 Jan. (V.D.) In den boezem van de Centrum-partij waren moeilijkheden ontstaan in verband met de publicatie van een brief van den partij-voorzitter Dr. Marx tengevolge waarvan er tusschen Dr. Marx en Dr. Stegerwald een ernstig geschil rees. hetwelk tot heden steeds niet was bijgc- legd. Vandaag is het bestuur van de rijksdag- fractie vf:n het Centrum bijeengekomen en is een .compromis opgesteld. In een schrij ven aaq'()I}r. Stegerwald heeft Dr. Marx be vestigd, .tjdët thans alle moeilijkheden zijn opgelost 9l 2 LONDEN, 19 Jan. (V.D.) De secretaris voor Indië, Lord Birkenhead, die bij een lunch van de Vereeniging van Britsche Kamers van Koophandel het woord heeit gevoerd, heeft daarbij gesproken over de In 120 vliegtjrei*, heen en terug. De aanstaande vliegtocht, welken de heer v. Lear Black met een K. L. M.-vlieg- tuig wederom zal maken, heeft de alge meene belangstelling. Van Kreta naar Solum is 400 K.M, over water, vertelde de heer Hans Martin, waar nemend directeur van de K. L. M., nog nader aan het „Vad." omtrent deze interes sante onderneming. Dat is twee en een half uur vliegen. Maar dat is nog het moeilijkste stuk niet. Er zijn er onder de elfétappen, die over vrijwel onbewoond terrein gaan. Een noodlanding daar, zou heel wat moeilijk heden voor den mecanicien en de vliegers en heel wat ongerief voor den passagier beteekenen. Dat risico wil de K. L. M. niet loopen en daarom zal de tocht naar Kaap stad niet zoo'n vlotte start kunnen hebben, als bijv. de tocht naar Indië. Er wordt over gedacht, zooals wij reeds meldden, een éénmotorigen Fokker van het beproefde model, met drie motoren uit te rusten. Het nadeel van een driemotorig toestel was, dat de schroeven elkander altijd „overlappen". Daarom vloog Koppen met houten schroeven. Stalen schroeven zouden breken. De constructeurs hebben in deze zaak echter ook de oplossing gevonden. Het was natuurlijk het ei van Columbur. Men maakt de middelste schroef nu drie- bladig en de buitenste schroeven houdt men tweebladig. De driebladige kan nu korter zijn. Daarmee is de kwestie opgelost. Een tegenvaller vormen de kosten. Er zijn terreinen in Afrika beschikbaar. Maar <}e meeste moeten, zooals men weet, eerst in orde gebracht worden, voor men er landen kan. Het z.g. Olitantsgras groeit zóó weelde rig, dat de terreinen eerst gemaaid moeten worden. Bovendien liggen versoheidene terreinen zoo ver van de bewoonde wereld, dat olie en benzinne er heer gedragen moet worden. Men kan nagaan hoe dit de kosten verhoogt. De K. L. M. maakt de onkosten per vlieguur op Men is daarbij voor den tocht over Afrika tot vreemde conclusies gekomen. Zoo zijn er étappen, die evenveel kosten aan loon voor twee piloten en een mecanicien, als aan het maaien van het van het lastige t.aie gras. De kosten per vlieguur zujen dan ook voor den tocht over Afrika tveemaal zoo hoog zrjn als bij den vliegtotht naar Indië. Men is bij de K. L. M. jbenieuwd, of de heer Van Lear Eiack van deze korien terug zal schrikken. Want men moet riet vergeten, iat de mefeste tochten van den Amerikaan geen bandels- of reclametochten zijn. Mr. Van Lear Black is een mai, die de toekomst ziet in 't vHëgwézen Zijn tochten beschouwt hij als een stimulans voorhet luchtverkeer. Dat is nu zijn methode oa het vliegen te be vorderen. Want elke ttcht is een taak, die hij stelt en waar de vliegwereld van leVrén kan. Zoo heeft hij ook den tocht van Biid naar de Noordpool gefinsneierd. En dat het hem daarbij niet om de reclame was te doen, Blijkt hier.wel uit, dat pas twee jaar na de vlucht bekend werd, wie eigenlijk de on derneming had gefinancierd Mr. Van Lear Black is dezer dagen *c Londen aangekomen. Binnenkort verrit hij' op den Hofweg te Oen l'aag verwacht om dc zaak nader te bespreken. Een feitelijke opdracht heeft de K.L.M. nog niet. De route is thans als volgt vastgesteld: Van Amsterdam naar Brindisi, Kairo, dan langs het dal van den Nijl naar Kartoem, op de meren aan, via Malakal, Mongalla, Kisocmoe, nog wat verder het binnenland in naar Boeloewaio, dan via Bloemfontein naar Kaapstad. Van Kairo naar de Kaap is het 8690 K.M, De dagétappen zijn onge- vcer 900 K.M. lang. Men heeft gerekend in 120 vlieguren h®en en terug te kunnen, zijn. Het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam maakt bekend, dat de regeling, die ten vorigen jare met de heeren Mengel berg en Monteux getroffen werd, voor het volgend seizoen op denzelfden voet gecon tinueerd is. Pierre Monteux zal dus in het seizoen 1928/29 wederom de concerten in de eerste helft, Willem Mengelberg die in de tweede helft van dat seizoen leiden. Het abonnementsconcert van Donderdag 10 Januari en de matxnée van Zondag 22 Januari zullen de laatste concerten zijn, die de heer Monteux vóór zijn vertrek naar Amerika in dit seizoen zal dirigeeren. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 20 JANUARI Middagkoersen van gisteren. t Heden i opening Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4 Nederl 1917 i N. Indië 1923 D N-Ind. 1926E Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgen» gew Nederl Kunstzijde Maecubee HolL Kunstzijde Oude Philips industr- Buitenland. Anaconda U. S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Mijnbouw. Boeton Mijnb. Kedjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Serbadjadi Silau VLCO Allied Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd Lloyd Sr heepvaart-Unie Marine comm. Marine prei Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails L'nion Pacific Wabash Prolongatie 100 lOIf iocl5/i* 101% b 98 V*/„ 881 84? 43% 72 b 95 225 198 1801 194? 8u/i6 43 %6 4% 250 426- 1 129-30 15 -8 580 111 147 1461 89 851 51 43? 799-801 1251 180 1 1591 571 4621 271 5051 185 641

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14