Bij den. 25 van Mgr. Dr. sten VRIJDAG 20 JANUARI 1928 SCHAEPMAN ALS EMANCIPATOR. r BUREAUX: NASSAU LAAN 49 ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. reyjel TIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16760 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIFS VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIFR EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAT.. Korte levensschets. Herdenkingsplechtigheid te Rome. Herdenkingsplechtigheid te Utrecht. Herdenkingsplechtigheid te Nijmegen. Herdenkingsplechtigheid te Amsterdam. Een gedenkpenning, uitgegeven door het Comité van Actie voor het Dr. Schaepman-fonds. Herdenkingsplechtigheid te Tubbergen. Herdenkingsrede per radio. J. J.. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Mgr. Hayasaka m ons land. rie0°Co£ué.Van het B°ssche Di°<— Mis- Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voot Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vcoru tbetai ng. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Mie abonnee p dit blad zijn, ingevolge de \e12ekeringsv001 waaiden f Qflflfl - LeYen lan£e S'el-eele ongeschiktheid tot werken door 7 Cf] bij een ongeval met f OEfl bij verHes van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f /.ft bij verlies v tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer.ngen A «UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; A «U. docdelijken aflcop; A LOU. een voet of een oog; A 1 LU. duim of wijsvinger; 1 OU' been of arm; 1 ^U." andere vir een vinger. Het vierde eener eeuw is op den 21sten van deze maand heengegaan, sinds Mgr. Dr. H. J. A. M.. Schaepman te Rome stierf, en in geheel katholiek Nederland wordt in deze dagen de persoon van den ver maarden Doctor en zijn zegenrijke arbeid herdacht. Men kan zich thans nauwelijks meer voorstellen met welk een spanning de berichten uit Rome werden verbeid, zoodra bekend was geworden, dat Mgr. Schaepman er ziek was aangekomen en de eerste onrustbarende tijding zich ver spreidde. En toen een paar weken later de gevreesde slag viel en de Doctor was ingegaan ter eeuwige rust, bracht die mare diepe verslagenheid in het land, voelde men, ook in de kringen van hen, die hij meermalen tegenover zich had gevonden in zijn leven, dat de leemte, door zijn ver scheiden ontstaan, niet gemakkelijk, wel licht nimmer zou zijn aan te vullen. In Schaepman was een persoonlijkheid heengegaan van ongemeene gaven niet alleen, maar ook van een zóó groote veel zijdigheid, dat hij een geheel eenige plaats innam onder ons. Dichter, schrijver, rede naar, geleerde, staatsman van breede allure an met een vèr vooruitzienden blik, heeft hij gedurende tientallen van jaren een anvloed uitgeoefend, als geen ander in onze partij ooit bezat. Men kan zich de geschie denis en de ontwikkeling van ons staatkun dig leven niet voorstellen zonder Schaepmar, want het is onbetwistbaar, dat hij vooral daarop zijn stempel drukte. Men heeft hem wet alle reden een baanbreker, een eman cipator genoemd, omdat hij voor de katho lieken de hinderpalen uit den weg ruimde en het pad effende, om zich de positie te veroveren, welke bun, als aan een zoo be langrijk deel der Natie, toekwam. Om Schaepman's verdiensten en de be- leekenis van zijn persoon en zijn werk goed te begrijpen, moet men een vergelij king maken tusschen den tijd, toen hij aan het begin stond van zijn loopbaan, en me! name dien van zijn staatkundige loopbaan, en het jaar, waarin hij stierf. Schaepmans optreden in de Kamer was een evenement. Hij had daar als priester nog geen voor ganger gehad; en al waren er voortreffe lijke katholieke afgevaardigden geweest, zeer bijzondere gebeurtenis, een feit, dat aan den nieuwbenoemde ongetwijfeld bui tengewone verplichtingen oplegde en hem eischen stelde, zwaarder dan die voor eiken anderen afgevaardigde. De volle aandacht was op hem gevestigd; de wettigheid zijner verkiezing werd door sommigen zelfs be twist, en algemeen vroeg men zich af, hoe de Doctor zich van de nieuwe moeilijke taak, welke hij op zich genomen had, zou kwijten Dat hij was toegerust met groote talenten daaraan viel niet te twijfelen. Men kendt hem reeds lang als dichter, als schrijver, als redenaar, die zijn gehoor wist te boeien en in geestdrift deed ontvammen. Maar voor kamerlid werd nog iets anders vereischt. En zou de nog jeugdige priester ook dat andere bezitten?.... De geschiedenis heeft het antwoord gegeven op die vraag, een antwoord, dat geen twijfel overliet en geworden is tot een schitterende bevesti ging. Zelden heeft een afgevaardigde in hèt Parlement een zóó groote populairiteit beze ten, een zóó voornamen invloed uitgeoefend als doctor Schaepman, ook in den kring van hen, die van een andere politieke richting waren dan de zijne, en ook op Kabinetten, waarin hij geen enkelen geestverwant telde Op vriend en vijand ging een geweldige kracht van hem uit. En stond men in bet eigen kamp soms, meermalen zelfs, scherp tegenover hem, toch ontkwam men niet aar de suggestie, aan de leiding, die er was in lansch zijn optreden. Door de kracht van zijn woord, door zijn élan en rusteloozen arbeid overtuigde hij tenslotte Ook hen, die aanvankelijk twijfelden en mèèr dan twijfelden aan de juistheid van zijn in zicht. De felheid van bestrijding, welke iaren lang zijn deel was, moest ten leste plaats maken voor instemming met zijne ideeën en erkenning zijner eminente gaven In de Kamer en buiten de Kamer heeft Doctor Schaepman dan ook ontzaglijk vee! voor de katholieke zaak gewerkt en be werkt. Dat de katholieke partij, dat het katholieke volksdeel kon groeien tot de hoogte, welke thans is bereikt, valt voor een zeer belangrijk deel tot zijn verheffen- den arbeid terug te brengen. En dit als ge volg van de groote verscheidenheid zijner gaven en eigenschappen. „Schaepman" derlandsche historie, waarvan hij telkens blijk gaf, er toe geleid om te doen erkennen, dat goed Roomsch en goed Nederlandsch volkomen vereenigbaar waren. En zeer waar is dan ook, hetgeen bij zijn dood door Mr. Limburg in het Sociaal Weekblad van 24 Januari 1903 werd geschreven „Schaepman heeft in ons land het Katho licisme gepopulariseerd. Wanneer het zon derlinge vooroordeel, dat bij velen tegen de katholieken bestond en hun deed verge ten, dat de gemiddelde menscfa van iedere partij dezelfde is, verdween of althans ver minderde, dan is dit in niet geringe mate aan Schaepman te danken." Zoo is de Doctor voor Katholiek Neder land in werkelijkheid geweest een eroanci- pator. En het is daarom met volle recht, dat wij bij de herdenking van zijn sterven, nu 25 jaren geleden, in diepe erkentelijk heid aan zijüe nagedachtenis de eerbiedige hulde brengen, welke hij door zijn machti gen arbeid in zoo overvloedige mate heeft verdiend! beperkt was hun invloed op den gang van zaken .gebleven, terwijl een sterke, goed georganiseerde, katholieke partij ont brak. Liberalen, en ten deele ook nog de conservatieven, beschikten over de macht in het land en de katholieken namen vrij wel een ondergeschikte plaats in, wat oa hij de bezetting van openbare ambten sprekend tot. uiting kwam. Eenerzijd? achtten de vrijzinnigen zich „het denken' deel der Natie", anderzijds heette Nede-- land in die dagen meer nog dan thans een „protestantsch land". Dat onder die om standigheden een katholiek priester zitting nam in bet Parlement, was dus wel 'een schr éi zijn vriend Kolkman van hem - ,,wa floor zijn woord, door zijn werk, door zij >e verschijning, door zijn omgang een altijd bezig zijnde propagandist en tal van vooroordeelen zijn afgelegd of overwonnen, nie'.t zoozeer door zijne geleerdheid, als wel dc.or zijne persoonlijkheid. Wilde men in >mmige kringen vroeger van een priester iets weten, hij heeft door zijn optreden, oor zijn jovialen Omgang, door zijne manier van doen heel andere begrippen ingang doen vinden en de dragers van het priesterschap heter doen beoordéelen. Zoo ook heeft zijne vurige vaderlandsliefde, zijn eerbied voor en vooral zijne diepe kennis van onze va- Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaepman, wiens afsterven, op 21 Januari juist 25 jaar ge leden, in vele plaatsen in ons land zal her dacht worden, werd 2 Maart 1844 te Tubber- gen (Overijsel) geboren. Zijn vader was daar burgemeester. Zijn moeder, geboren Elise la Chapelle, uil Arnhem afkomstig, besteed de in haar huwelijk de vrije uurtjes, die het uit! vier kinderen bestaande gezin haar liet, aan de beoefening der fraaie letteren. De jongen Herman genoot zijn eerste op leiding aan de school voor lager onderwijs in zijn geboorteplaats en het was reeds daar, dat hij onder de uitblinkers werd gesteld. Zijn voornemen was zeeman te worden, doch zijn minder goed gezichtsvermogen belette hem zulks. Na een kortstondig verblijf aan het Oldenzaalsche Gymnasium, ging hij naar het Seminarie te Culemborg. 15 Augustus 1867 werd bij, na volbrachten studietijd, op het Groot-Seminarie te Rijsen hyrg, tot priester gewijd en verwierf in het iaar '869 te Rome den doctorstitel. In 1870 werd hij tot hoogieeraar te Rijsenburg aan gesteld, om kerkgeschiedenis te doceeren Zijn politieke loopbaan ving in 1880 aan toen Breda hem naar de Tweede Kamer af vaardigde. Zijn toelating ging nogal met moeilijkheden gepaard, daar de Grondwet vóór 1887 geestelijken en godsdienstbedie naren uitsloot van het lidmaatschap der Stat en-Generaal. De Tweede Kamer was de meening toegedaan, dat zij zich niet kon stellen op het specifiek standpunt door de Kahofieken ingenomen. Zij liet hem evenwel toch tot het lidmaatschap toe met de ver klaring van den Aartsbisschop van Utrecht, dat Dr. Schaepman door hem uit de geeste lijke bediening was ontheven. Bij de alge- meene verkiezingen, in het jaar 1888, werd hij, zoowel voor Breda als voor Wijk bij Duurstede gekozen, en verkoos hij dit laatste district in 's lands vergaderzaal te vertegen woordigen. In 1891 heeft Wijk bij Duurstede hem niet meer herkozen. Van de Leuvensche Universiteit verwierf Schaepman den titel van doctor in de lette' ren en wijsbegeerte. Hij was ridder in de Orde van den Neder landsche Leeuw, ridder in de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau, ridder in de Orde Pro Ecclesia et Pontifice en Officier van het Legioen van Eer In 1901 beloonde de Paus zijn verdiensten door hem te benoe men tot Geheim Kamerheer en in 1902 tot rotonotarius Apostolicus. Zooais hierboven aangehaald, overleed Schaepman Woensdagochtend 2 Jan. 1903 om m'nUte" "óór vier te Rome, in het Moederhuis der Soeurs Missionaires Fran- ciscames de Marie. Twee Nederiandsche geestelijken, leerlingen van Dr. Schaepman, de Eerw Heeren Blom en Hoogveld,, druk ten hem de oogen toe. Op zijn s(erf5ed ,ag de overledene gekleed in het gewaad der Franciscaner Orde. Door de geneesheeren Dr. Zampa en Dr. Lapponi, werd de over ledene behandeld. Hij werd te Rome, op het kerkhof San Lorenzo, buiten de muren, des morgens om ongeveer 9 uur begraven. 28 Jan. 1903 werd i„ de kerk Campo Santo, te Rome, een plechtige H. Mis van Requiem door Mgr. De Waal opgedragen, geassisteerd door de Nederiandsche priesters Van Ros- sum en. Ahaps. De leerlingen der Grego riaaische school, voerden onder leiding van den Eerw. Heer Muller de Requiemmis van Haller uit met het Dies Irae van Casciblini. Na de absoule bij de lijkbaar, die met vele bloemstukken was getooid, volgde de bij zetting in het gemetselde graf. Onder de aanwezigen bevonden zich o. m. de Belgi sche gezant, oud-minister v. d. Wijck, en de heeren De Bie, Jansens, Serclaes enz. Mgr. De Waal sprak de absoute m de kerk uit, Mgr, De Bie aan het graf Eveneens op 28 Januari van dat jaar werd een plechtige lijkdienst voor den overledene gehouden in de St, Jacobskerk, te 's-Gravenhage. Z. Em. Kardinaal van Rnssum zal, geassis teerd door Nederiandsche geestelijken, in de kerk van het Campo Santo, waar zich het graf van Mgr, Schaepman bevindt, een plechtige H. Mis van Requiem opdragen, waarbij de Nederiandsche kolonie te Rome aanwezig zal zijn Op het versierde graf, zal na het H. Officie, een gedachtenisrede wor den gehouden, Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, zal Zaterdag a-s. een pontificale Requiem-Mis in de kathedrale kerk ceiebreeren. Hedenavond 'al, in de groote zaal van Tivoli een herdenkingsmanifestatie plaats hebben, waarbij Mgr. mede aanwezig zal zijn. Als sprekers treden op Pater H. de Creve en Mr. A. I. M. J. Baron van Wijn .hergen, De Senaat der R K. Universiteit zal, ter "erdenking Maandag a. s. een academische Z1'ling houden, onder leiding van den rector-magnificus Prof. Dr Jac. van Ginne- *en, Prof. Dr. H. F. M. Hubers zal spreken ever Schaepman als emancipator, Prof Dr, van der Grienten, over Schaepman als staatsman, Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld over persoonlijke herinneringen aan Schaepmans '•erfbed. Na afloop dezer vergadering heeft een muzikale uitvoering plaats. Om 10 uur vergadert de R.K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen", onder leiding van den voor- z'tter, den heer A. van der Steen, waarbij "e Leidsche hoogleeraar Prof. Dr. A. J. Barge, een rede zal uitspreken De Katholieke Kunstkring „De Violier", houdt Zaterdag een herdenkingsbijeenkomst, waarbij als sprekers optreden Eduard Brom, met als onderwerp „Dr. Schaepman als letterkundige"; Pater B. H. Molkenboer D P., met als onderwerp „Dr. Schaepman en w9 en Bernard Verhoeven, met een in leiding tot en voordracht van Schaepmans gedicht „Frans Hals" In de R. K. Opanbare t-eeszaal aan den Oranjesingel, wordt een tentoonstelling georaniseerd van Schaep mans werken. portretten en verdere curiosa. Morgen, den 21 Januari 1928, herdenkt het Nederiandsche Volk dankbaar en eer biedig den steridag van Mgr. Dr. Schaep man vóór 25 jaren. In 1903, op St. Agnes-dag, stierf hij, „een van Nederlands beste zonen," en thans na 25 jaar, nu de geschiedenis aan het woord komt, is er voor het dankbare volk reden te over, zich vol waardeering aan te sluiten bij de woorden, in zijn memoriam destijds uitgesproken, die hem huldigden als „den ervaren, moedigen staatsman, den zielver- heffenden Christen-dichter, den trouwen aanhanger van het huis van Oranje, den echten Nederlander." Dat het Nederiandsche Katholieke Volk in deze nationale hulde zijn eigen deel komt opeischen, zal niemand verwonderen, die weet, dat het in Dr. Schaepman huldigt den grondlegger van eene zelfstandige en er kende staatkundige positie van het Neder iandsche Katholieke volksdeel. Gelijk bekend, maakte het zich reeds op, den Vader der R. K. Staatspartij op zijn eigen wijze te huldigen met de voortzetting en versteviging van het te vroeg onderbro ken levenswerk van den grooten Doctor. Het wil dit jaar gaan oprichfen een Partij bureau voor de R. K. Staatspartij. Het gaat hiervoor een Dr. Schaepman-fonds bijeen brengen, om daaruit een Dr. Scbaepman- huis te stichten. Het Comité van Actie meent thans het :uiste oogenblik gekomen, om op Schaep man's sterfdag het Katholieke Volk een GEDENKPENNING aan te bieden, waarvan de opbrengst ten bate van dit SchaeDman-fonds zal komen. Als beeld van Schaepman's krachtige per- soonlijkheid ontwierp Iluib Luns in steg li relief het profiel van den grooten doktei op de voorzijde van dezen penning. Ter gelegenheid van de herdenking van den sterfdag van Dr. H. J. A. M. Schaep man, brengt de firma Wed. J. R. van Ros-' sum te Utrecht bovenstaand beeld in den I handel. Dit beeld is een afgietsel, hoog 60 c.ML I van het met den eersten prijs bekroonde monument van Dr. Schaepman, vervaardigd door den beeldhouwer A. Falise. In het na jaar van het aigeloopen jaar, werd onder groote belangstelling dit monument tc Tub- bergen onthuld. Op wensch van den beeld houwer is de prijs van het beeld laag ge steld, zoodat de aanschaffing hiervan aan I alle Dr. Schaepman-vereerders mogelijk is. Dit beeld, met het randschrift: DR. SCHAEPMAN 1844—1903 CREDO PUGNO, -ust op een krans eikenbladeren, in kruis vorm samengebonden door een drie-kleurig lint. de geboorteplaats van Mgr. Dr. Schaep- zal Zaterdag a.s. bij het onlangs ont- "'de standbeeld, een redevoering worden 2ehouden door Pastoor Waanders en Burge- meester Th. C. Luyckx, waarna de gemeente cer> krans bij het monument zal neerleggen. Op Zaterdag a.s. zal voor den Katholieken adio Omroep een herdenkingsrede wor- uitgesproken, door het Tweede Kamer- "9 Mr. A. L. M. J. Baron van Wijnbergen. De achterzijde geeft een symbolische toe- chting van het randschrift: WAT SCHAEPMAN PLANTTE GEVE GOD ZEGEN EN HET KATH. VOLK WASDOM. de R. K. Staatspartij, als een jong, teer eikenplanlje, wortelend in de letters R. K. door Schaepman geplant, groeie uit, ondet de onmisbare zegenstralen van Gods Zon, tot een zich wijd vertakkenden stam, die draagt de breede kruin van een bloeiende boom. De penning, in goud-brons uitgevoerd door de N.V. „Koninklijke Begeer" te Voorscho ten, zal voor het aangegeven doel voorloo- oig worden verkocht als draagpenninkje (29 m.M. diameter!- De penning wordt verkrijgbaar gesteld voor 25 cents en aan de Kring-comité's in commissie gegeven. Bestellingen worden uilsluitend uiige, voerd door tusschcnkomst van den secre taris-penningmeester van hel Comité vai- <\ctie: Mr. H. Kolfschoten, Frankenslag 8. 's-Gravenharfe- Het Comité van Actie heeft hij deze ge- legenheid slechts dezen wensch hieraan toe te voegen, dat het Katholieke Volk ook dit werk tot wasdom moge brengen. I Barometerstand 9 uur v.m.; 775, Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.53. Riürhnn' bracht de Japansche h /opk Hayasaka, h/t voorgenomen Aarishut8? L H' M*r' H" d' Weering, Aartsbisschop van Utrecht, ®a sneltrein van 12.34 uit den Haag arriveerde de Hooge Bezoeker in gezelschap van M^r. A. Olichon, nationaal directeur voor het St. Petrus Lie.dewerk voor Frank rijk en den ZeerEerw. Heer Th. M. P. Bek- -?r', nationaal directeur van St. Petrus ïefdewerk voor Nederland en Rector te Voorschoten. Op het perron werden de gasten verwel komd door den ZeerEerw. Heer J. v. d. Burg, secretaris van het Aartsbisdom, waar na door de gereserveerde wachtkamer men zich naar den gereedstaanden auto begaf. De op het bordes van het perron aanwe zigen belangstellenden groetten den vreem den Kerkvorst eerbiedig. Onmiddellijk werd naar het Aartsbis schoppelijk Paleis gereden, alwaar Z. D. H. de Aartsbisschop aan Mgr. Hayasaka en die hem vergezelden een diner aanbood. Met den trein van 16.07 vertrokken Mgr. Hayasaka, Mgr. Olichen en Rector Bek- ker naar Den Bosch, tot aan den trein uit geleide gedaan door den secretaris van het Aartsbisdom, den Zeereerw. heer J. v. d. Burg. Vanuh Den Bosch zal onmiddellijk gere den worden naar het Doofstommen-insti tuut te St. Michels Gestel, alwaar Z D H zal worden ontvangen door het dag 'be stuur van den Priester Missiebond in Neder land de Nationale directie van de Voort planting des Geloms en eenige vertegen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1