FOKKER IN HAARLEM. EEN WEDGWOOD TAFELSERVIES Voeraaamste Nieuws Centrale Verwarming Groote belangstelling en groot enthousiasme. Wij verzoeken Üw aandacht Autogarage Daan Koiitkoopr IN EN OM HAARLEM. Het collectief contract in de Metaalnijverheid te IJmuiden. HET NED. ISRAËLITISCH JOLES-ZIEKENHUIS TE HAARLEM. Het netto-bezit 500.000. M. L. A. KLEIN, 12VZ JAAR RAADSLID. De vlucht van Smith en Poud. Drama in een woonwagenkamp te Breda. Kringvergadering „Herwonnen Levenskracht." is een „joy lor eevr." Uitgebreide sorteering Sn de toonzaal van de Fa. H. J. LAMP - BARTELJORISSTRAAT 18 Telegrafisch Weerbericht. Iets nieuws. UIT DEN GEMEENTERAAD. De negende zitting der bcgrootingsver- gaderingen! Eerst twee uren geheime zitting en daarna werden de lautste balletjes ge pikt uit de soep van Woensdagavond.Wet houder Slingenberg opende een perspec tief voor een garage voor auto-stalling van den Eerste Hulpdienst. Ook de stank der grachten mocht bij dit begrcotingsfestijn niet ontbreken. De heer Groenendaal had daarover Woensdagavond een oud klaaglied gezongen. Wethouder Heerkens Thijssen deelde mede, dat het dagelijkseh bestuur der gemeente, sinds 't uitbrengen van hef laatste advies, niet stil gezeten heeft. Er werd b.v. meer aandacht aan het schoonhouden der straten gewijd, opdat geen dorre bladeren, papieren, enz. in de grachten woeien. Eerstdaags worden vaartuigen in gebruik genomen, om 't vuil uit de grachten te halen; er ward inten siever gebaggerd, enz. Met spuien in Spaarn- dam alleen komt men er niet. Het zoutge halte van het water heeft invloed op het rottingsproces van de in het water aan wezige stoffen. Rijnland moet dus aandacht schenken aan het water dat uit het zuiden in onze grachten komt (het spuien gaat n.m. van Zuid naar Noord) en dat geschiedt ock; er komt meer zoet water binnen. Nu zal «r bij grqote droogt» of zwaren regen- val nog wel eens stank zijn; maar in het algemeen kan men zeggen, dat het euvel bestreden ia. De heer v. d. Kamp was daarmede nog niet tevreden. Hij verwees naar een nota, welke hij 23 jaar geleden beeft ingediend en waarin werd aangedrongen op het ma ken van putten ter verzameling der faecaliën van groote huizencomplexen. Wethouder Heerkens Thijssen zou het oud» archiefstuk van den heer v, d. Kamp nog eens met den directeur bespreken, hield overigens vol, dat bet complex van maatregelen, thans ge nomen, te zamen den stank nagenoeg ge heel zou wegnemen. Nog een oude klacht; het Z. en O.-fop.ds (ziekenfond* van spoorwegpersoneel) bracht de heer Castricum weer ter sprake. De zaak is nog altijd niet geregeld. Wethouder Slingenberg zei- met de andere ziekenfond sen is d» gemeente tot overeenstemming gekomen; In de eontracten is een welstands- grens opgeromen. Laat het Z, en O.-fonds bij B. en W. komen. Natuurlijk was men met dat antwoord niet tevreden. De heer Koppen noemde 't vaag en nietszeggend en ook de heer Cas tricum was er niet over tevreden, maar beloofde er later uitvoeriger op terug te komen, De wethouder zeide opzettelijk zich als sphinx te hebben aangesteld, maar wil de nu wel verklaren, dat B. en W. de vordering van het Z. en O.-fonds aan den stadsadvocaat is handen hebben gegeven. De Ra«d kan dan nog altijd beslissen, of tot een proces zal worden overgegaan. De mededeelingen van Wethouder Rel- nr Ida over het onderbrengen van den Ge neeskundigen Dienst Hadden geen eenheid gebracht in de denkbeelden, De heeren Peper, Klein, Adrian, Koppen en Groenen daal kwamen met bezwaren en nieuwe ad viezen. De heer Peper had reeds een mo tie ingediend, B. en W. ultnoodigend om, tonder daardoor vertraging te brengen in een definitieve oplossing, zoo spoedig mo- geli k te komen met plannen om verbetering te brengen in de bulsvesting van den dienst. Het was' niet erg gewoon, den voorzitter van den Raad een krachtig pleidooi voor deze motie te hooren houden en den bur gemeester met den communist arm in arm te tien gaan. Wethouder Relnalda antwoord de, dat binnenkort een voorstel tot defini tieve oplossing voor de huisvesting van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst zou verschijnen en binnen enkele dagen een voordracht, om den dienst uit het gebouw aan de Papetorenvest tijdelijk in een an der gebouw onder te brengen. Door deze toezegging was de motie.Peper overbodig geworden. Een andere motie van denzelfde over de regeling met de ziekenfondsen werd verworpen. Er werden nog klachten geuit over de badhuizen, welke klachten Wethouder Rei- nalda met gracieus gebaar naar het Witte Kruis renvoveerde. De heer Van Kessel brak nog een lans voor de Veresnigingen buiten Haarlem welke kinderen, die door de annexatie Haar- lemsoh» zijn geworden,, naar herstellings oorden uitzenden. Kunnen deze vereenigln- gen niet deelen in het Haarlemsche subsi die? Wethouder Bruch zei, dat op den duur de grenzen van Groot-Haarlem ook op dit gebied moesten gelden. Hierna was dit hoofdstuk afgewerkt en gingen wij uiteen tot Vrijdagmiddag. gemeenfera'ad, maar zag toen zijn tegen- candidaat. den heer Jcosten, S.D.A.P., zij het met slechts een stemmenmeerderhei.l van 8 k 9 stemmen gekozen. Een jaar later werd de heer Joosten echter weer gewipt, In 1914 en latere jaren, de crisistijden, die wij doormaakten, was de heer Klein o. m. voorzitter van de R.-K. Commissie voor steun, waarvan de heer Castricum toen se cretaris was. Mr. J. H. Thiel was de voor zitter van de algemeene, de Centrale Com missie. Op die wijze kwam de naam van den heer Klein dus ook al op den voor grond en toen er in 1915 candidaten voor den gemeenteraad werden gezocht, kwam de heer Mr. Heerkens Thijssen, als voor zitter van de R.-K. Kiesvereeniging, ook bij hem aankloppen, Met veel ambitie heeft de heer Klein zich altijd voor zijn raadslidmaatschap in gespannen. De arbeidsvoorwaarden van 't gemeentepersoneel en de tarievenpolitiek van de bedrijven hadden immer zijn zeer bijzondere aandacht. Verschillende voorstel len, die het gemeentepersoneel ten goede kwamen en verschillende voorstellen, die legere tarieven aan de burgerij bezorgden, werden door hem ingediend, gesteund ofwel verdedigd. Daarnaast heeft hij zich immer onder scheiden in de verdediging van de katho lieke zaak in het algemeen. Soms, zooals onlangs, zeer heftig en welbespoord. De heer Klein is vol lof over den goe den omgang met zijn mederaadsleden, met wie hij persoonlijk de vriendelijkste relaties onderhoudt en alhoewel, door verschillende omstandigheden, in de laatste periode de animo voor de politiek er bij den heer Klein wel niet op vooruitgegaan is, twijfelen «vij er niet aan of de oude liefde van de eer ste tijden zal wel weer bij hem terugkeeren. Toen werkte hij, volgens zijn verklaringen, met heel veel genoegen voor de goede zaak. Nu met minder genoegen. Laat ons hopen; tijdelijk. De heer Klein gaat er trotsch qp, dat hij nog gekozen is onder het meerderheids stelsel. De kwestie der personen legde toen meer gewicht in de schaal, dan onder het lijstenstelsel der Evenredige Vertegenwoor diging, en de kans, om uit den gemeente raad te zwaaien was toen grooter dan nu. Wij wenschen den heer Klein nu echter tje, dat hij nog vele malen onder het stelsel dei- Evenredige Vertegenwoordiging gekozen zal worden en dat het hem gegeven moge zijn ook zijn zilveren raadsjubileum te vieren. De heer K!»in is een geboren Haarlem mer en thans bijna 51 jaar oud. Aanvanke lijk in het meubelvak, werd hij later be zoldigd secretaris van den Ned. R.-K,Volks bond en is thans bondsambtenaar van den Ned. R.-K. Politiebond „Sint Michael", In deze functie en door deze functie heeft hij veel voor de verbetering van de rechtspo sitie der politiedienaren gedaan. Natuurlijk is hij van de toestanden bij deze categorie ambtenaren goed op de hoogte. De heer Klein had in den gemeenteraad ook steeds zitting in verschillende vaste commissie» en commissies ad hoe. Naar wij vernemen, kan de nieuwe loon ei! arbeidsovereenkomst voor de metaal nijverheid te IJmuiden, ingediend door de contracteerende organisaties van Metaal arbeiders, als aanvaard worden beschouwd. De onderteekening van het contract, dat, evenals het vorige, voor 2 jaar zal gelden, kan spoedig tegemoet gezien worden. O.m, houdt het nieuwe contract een loons- verhooging in van 1 cent per uur voor alle arbeiders boven 23 jaar, welke verhooging 1 Januari 1928 tvordt geacht te zijn inge gaan. •Op 1 Januari 1929 zal het loon wederom met een cent worden verhoogd. Ook omtrent de vacanties bevat het nieuwe contract een verbetering. Voortaan zal bij een diensttijd van 6 maanden, 3 dagen vacantie werden gegeven; bij een diensttijd van 1 jaar, 4 dagen; 2 jaar 5 dagen en na 3 jaar 6 dagen. v De secretaris der Ned. Israëlitische Ge meente deelt ons namens den Kerkeraad het volgende mede: In de vergadering van den Kerkeraad der Ned. Isr. Gemeente alhier, welke gis terenavond plaats vond, werd het bestuur over de stichting van het Ned. Isr. Joles- ziekenhuis door den Kerkeraad aanvaard. Het netto-^ezit, dat de stichting zal ver krijgen, zal pl.m. f 500.000 bedragen. De stichting staat geheel op zich zelf en noch de Isr. Gemeente, noch het Ned. Isr. Arm bestuur hebben eenig deel aan deze erfenis. Morgen. 21 Januari, 12 H jaar geleden werd de heer M. L. A. Klein gekozen tot lid van d?n Haarlemschen gemeenteraad. Op 7 September d.a.v. werd hij geïnstal leerd. „Niet te veel drukte er over maken in de krant," verzocht hij ons, toen wij er hem over spraken, en aan dat verzoek zullen wli voldoen, maar heel even mogen wij er toch wel aan herinneren. Er v&'len in dezen ti|d verschillende iu- bilea van rechtsche raadsleden; Onlangs dat van de heeren v. Liemt en Wolzak en nu dat van den heer M. L. A, KUin. Die jubilea roepen dan ook in onze herin nering terug 'n tijd van groote verkiezings sitecessen van de Rechtsche partijen. Nu 12'4 jaar geleden In 1915 wer den in district I bij de periodieke verkie zingen gekozen de heeren Wentholt, Lib.; Koen. Christ.-Hist.; Klein, R.-K.; Mr Bo- mans, R.-K.; Spiesz, S.D.A.P en Hoog, Christ.-Hist. Vtif rechtsche raadsleden dus in de zeven vacatures. Dat was een groot succes, maar de ver houding in den gemeenteraad werd er nog maar door gebracht op 17 links en 16 reehts. De klap op de vuurpijl kwam bij de volgende verkiezingen, toen de recht sche partijen 20 zetel» behaalden en de Imker partijen het niet verder brachten dan tot 13 gezamenlijk. Herhaaldelijk is in v«rkiezingsredevoe ringen aan die tijden herinnerd en des heeren Klein's jubileum roept nu weer de herinne ringen aan die roerige dagen wakker. Hoe de heer Klein lid van den gemeente raad geworden is? Tja, door belangstelling in de publieke zaak natuurlijk. Voortdurend heeft de heer Klein zich veel bemoeid met vereenigingsaanfielegen- heden. Zoo was hij o. m- voorzitter van de gecombineerde besturen van de vakafdeeljn. gejj van den Ned. R.-K. Volksbond. In 1913 wïws hij alreeds éénmaal candidaat voor den Een Reuter-telegram ut San Francisco d.d. gisteren meld'de: De vliegers Smith en Poud, die een vlucht van langen duur ondernemen boven Noor delijk Californië, in een driemotorigen Fok- ker-ééndekker; seinen draadloos, dat alles goed gaat. De vliegers stegen Dinsdagmiddag te 4 u. 9 min. op en moeten in d'e lucht blijven tot Donderdagmiddag 1 u, 31, indien zij het record willen breken. De 23-jarige P. H. te Geertruidenberg, leefde reeds geruimen tijd met zijn vrouw in een woonwagen. Den laatsten tijd kreeg hij sterke vermoedens, dat zijn buurman, eveneens een woonwagenbewoner, zekere H., zijn vrouw het hof maakte. Twee dagen geleden was de vrouw naar Breda op bezoek gegaan bij haar moeder, die eveneens is ge huisvest in een wagen in het woonwagen kamp aldaar. P. H. wilde er klaarblijkelijk meer van weten en kwam gisterenavond' omstreeks half tien uit Geertruidenberg in den woonwagen van de moeder zijner vrouw, waar hij deze laatst? aantrof in gezelschap van zijn buurman H. Onmiddellijk trok P. H. een groot mes en bracht ziin buurman een drietal steken toe, één in de borst en twee in den rug. De man was onmiddellijk dood. De d'ader P. H, is gearresteerd. In hare Septembervergadering van- 1926 heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem besloten hare gouden me daille aan te bieden aan onzen beroemden oud-stadgenoot Fokker, als een hulde-be- tuiging aan zijn werk op het gebied van den vliegtuigbouw De Kamer noodigde toen den heer Fokker uit om bij zijn eerstvolgend ver blijf in Nederland de medaille in ontvangst te wi len nemen in een bijeenkomst, waarin hij tevens een en ander over zijn werk zou mededeelen Zooals men weet, vertoeft de heer Fok ker sinds enkele dagen in ons midden, om ons zeer spoedig weder te verlaten. Met de meeste bereidwilligheid heeft hij zich bereid verk'aard te Haarlem de medaille in ontvangst te willen nemen en te spreken over zijn werk. Dat gebeurde gisteravond in de gemeente lijke concertzaal onder overgroote belang stel ing. De zaal was goed bezet. Onder de aanwezigen merkten wij op behalve Z. Exc. den Minister van Water staat, mevrouw Fokker, de moeder van Fokker eD zijn echlgenoote, het college van B. en W. van Haarlem met den ge meente-secretaris en vele leden van den gemeenteraad, vele burgemeesters van om liggende gemeenten, eenige in Haarlem wo nende leden der Staten-Generaaï, eenige leden van Ged, Staten van Noord-Holland met den griffier, Mr. S, A, Vetjing Meinesz, leden van de Kamer van Koophandel en van de afd. Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en vele anderen. Toen Fokker in gezelschap van zijn fa milieleden, den Minister v. Wa'erstaat en het bureau van de Kamer van Koophandel was binnengetreden, speelde het orkest het „Wilbe'mus", waarna Fokker een ova tie werd gebracht De Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" zong daarna eveneens het Wilhel mus, dat wederom staande werd aange hoord en „de Rots in Zee" van Rich, Hol. Fokker bewoog zich zeer ongedwongen en liep al spoedig door de zaal om hier en daar eenige kennissen de hand te drukken. Hierna namen de heeren Fokker, Kre- lage, de burgemeester van Haarlem en Z. Exc. Minister v. d, Vegte op het podium plaats. Dit was het sein voor een groote ovatje aan Fokker, die staande op het podium en al maar lachende en buigende, de toejui chingen in ontvangst nam. Er scheen geen einde aan te komen, Maar tenslotte kreeg de heer Kretage toch het woord. Rede E. H. Krelage. Hij dankte de Kcfn. Liederfafel „Zang en en Vriendschap" voor haar med'-'crk'"* J en noemde den avond een „Historischen avond'', Of zal het niet nog. na jaren in dé ge- schiedboeken der gemeente in herinnering worden gehouden dat Haarlem de eenige stad in Nederland was, aan welke de eer te beurt viel den held van dezen avond in 't openbaar te kunnen huldigen als eén der beste loten van den Nederlandschen stam, voor den roem, die hij behaalde voor zich zelf, maar ook voor ons land? Of is het ooit vroeger voorgekomen, (lat een Nederlandsch Minister Haarlem heeft vereerd met een officieel avondbezoek, dat. eerst in hei volgende etmaal zal eifidigën,? Of is er één tweede voorbeeld iii de hi?*! torie, dat de Gemeenteraad van Haaflèm zijn zitting en dat nog wel te midden, van een begrootingsarbeid,' die dringend op afdoening wacht, ter wille van een avond als deze heeft verdaagd? De Minister van Waterstaat, Burgemees ter en Wethouders en de leden van den Ge meentel aad v^n Haarlem mogen zich over tuigd houden, dat wij hunne aanwezigheid op hoogen prijs stellen, en dit geldt in niet mindere mate voor de overige autoriteiten en gasten, die ik niet allen afzonderlijk kan vermelden. Maar een enkele uitzondering wilt u mij wel veroorloven. Ik bedoel niet althans op dit oogenblik niet den held van dezen avond. Tot hem zal ik zoo dadelijk het woord richten. Maar thans wensch ik na., mens u allen onze groote vreugde te kennen te geven over de aanwezigheid van Mevrouw Fokker, de moeder van onzen beroemden oud-stadgenoot. Mevrouw Fokker, ongetwijfeld is het voor u een oogenblik van groote voldoening, ge tuige te zijn van de waardeering, die Haar lem koestert voor het werk van uw zoon. Goethe en andere grooten hebben ervan ge tuigd, hoeveel van hun roem zij aan hun moeders te danken hebben en gij kunt u dus een belangrijk deel toerekenen van den lof, die uw Tonny gebracht wordt. I also may address a few words to Fok kers wife. Mrs. Fokker, we highly appreciate your presence here to night and we hope, that you will keep a vivid impression of our feelings of friendship and admiration to wards vour husband. We sincerely hope that you will not encourage him to become an American citizen for we want him to re. main a Hollander. You may be convinced, Mrs. Fokker, that we shall always givea amost heartly welcome, as we are doing to night, to the American wife of the Hollan der Fokker Het was een uitdrukkelijke wensch van den heer Fokker om hedenavond hier aan wezig te zien, de leeraren der Haarlemsche H.B.S., die aan die school verbonden waren, toen hij ze als leerling bezocht. Ik mag daaruit afleiden, dat Fokker veel waarde hecht aan het onderwijs, dat hij hier heeft genoten, en ik begroet u leeraren der H.B.S. uit Fokkers tijd, met groote vreugde, want ook U komt een deel van den roem van Fokker toe. Ook eenige klasgenooten uit Fokkers H B.S. tijd zijn in ons midden. Het was ons bekend, dat Fokker hen gaarne hier aan wezig wist, en ook hieruit blijkt, dat hij nog door vele banden van vriendschap en herin- nering aan Haarlem verbonden is. Daarom heeft dan ook de Haarlemsche Kamer van Koophandel het als hare roeping beschouwd, te trachten de gevoelens te ver tolken, die de stad Haarlem en hare bur gerij ten opzichte van dezen, harén thans wereldberoemden oud-stadgenoot bezielen. Dat juist de Kamer van Koophandel zich hiertoe geroepen achtte ligt voor de hand. De ontwikkeling van het vliegverkeer is van zoo ontzaggelijke beteekenis voor handel en nijverheid en onze Kamer heeft daarvoor Zaterdag 21 Jan, zal in het Gebouw St. Bavo des middags ten 4 uur, een kring vergadering worden gehouden, van de co- mité's, welke zetelen van Lisse tot Heems kerk, Buitenveldert enz. Ook de comité's Haarlem, Heemstede, Overveen, Schoten, worden, op deze belangrijke kringvergade ring verwacht. altijd zoo zeer belangstelling betoond, dat de offjcieele vertegenwoordiging van deze takken van volkswelvaart in dit district zeker bet aangewezen lichaam is, om een avond als deze te organiseeren. Wanneer wij de snelle ontwikkeling van de vliegtechniek dei laatste jaren nagaan, dan vinden wij voortdurend den naam Fokker als van een dergenen, die het meest tot de verbetering en vo'making der vliegtuigen heeft bijgedragen. Zijn naam is verbonden aan de beste vliegtuigen, zoowel voor oor- logs- als voor vredes doeleinden, zij zün voor Poolreizen even geschikt a's voor de Tropen, zij vliegen zonder tusschenianding even zeker over de onmetelijke oceaan als over gehee'.e werelddeelen. Wij zijn er trotsch op, dat een Haarlem sche jongen tol deze hoogte gestegen is, niet uit eng nationalisme, maar omdat het ons goed doet, wanneer de Neder andsche naam eerbied afdwingt in de geheele we reld. Door u wegens uwe veelzijdige werk zaamheid in den vliegtuigenbou-w den wereldnaam te verwerven, bewijst gij uw land een onschatbaren dienst. Nederland is u daarvoor hartelijk en innig dankbaar- Haarlem geniet de eer. dat het tijdens uw kort oponthoud in Nederland de eenige plaats is, waar gij in niet-bes'oten kring het woord voert. De Haarlemsche Kamer van Koophandel weet zich dan ook gedragen door de sympathie en de warme instemming van geheel Nederland, wanneer ik u verzoek de Gouden Medai le der Kamer, die zij u reeds in hare vergadering van 7 September 1926 heelt toegekend, wel te willen aan vaarden als een herinnering aan dezen avond, maar vooral als een bescheiden blijk van de gevoelens van bewondering en waardeering die haar jegens u bezielen, Levendig applaus volgde op deze toe- spraak, waarna Z,-Exc. minister v. d. Vegte het woord verkreeg. Toespraak van Min, v. d. VegIte, Z. Exc. zeide verheugd te zijn, vanavond hier aanwezig te mogen zijn, om een kort woord tot den heer Fokker te kunnen spreken, een woord, dat hij tevens namens de Nederlandsche Regeering tot hem richt. Toen spr. uitgenoodigd wprd do0r de Haar lemsche Kamer van Koophandel om bij deze huldiging tegenwoordig te zijn, heeft hij zich afgevraagd of hii dat wel doen moest. Moet ik dien man, die voor zaken in Ne derland kon»C door het heele land heen helpen zeulen en als de andere Kamers van Koophandel het voorbeeld van de Haarlemsche volgen en mij ook uitnoodi- gen, moet ik die uitnoodiging dan ook aan- vaarden? Maar de HaarlêWsche Kamer van Koop handel kan eenige rechten op Fokker la ten gelden, omdat hij Haarlemmer van ge boorte is en daarom heeft spr. deze uit noodiging aanvaard. Ik heb geen tijd gehad de leeraren van Fokker te vragen; wat was hij voor een jongen, toen hü_op de H, B. S. was? Waar schijnlijk is hij geweest als een Michiel de Ruyter, waarvan de meeste weinig goeds vertelden en niet heel erg over hem tevreden waren. Dat is niets, want Fokker i» nu een beroemd landgenoot. Spr. wees er op, dat d» vliegvelden te genwoordig groote beteekenis in de wereld hebben gekregen. Daarbij hebben de Hol landers zich zeer verdienstelijk gemaakt. Als men spr. nu vraagt: wie der bevorde raars van de vliegtechniek nioet bovenaan staan, dan wil hij wel zeggen: dat moet Fokker zijn, alhoewel deze dan van dien eerzamen post af protesteeren zap en zeg gen: breng mij dien hier en dien en dien. Als Nederland op vliegtuigkundig gebied vooraan wordt genoemd, dan hebben wij dat aan Fokker te danken. Wij gunnen u aan Amerika, nu gij in Amerika vliegtuigbouwer zijt eri toch als Nederlander bekend. Wij zijn trotsch op u. Ik wensch u een lang leven toe en succes in uw werk en ik koester de hoep, dat gij steeds trotsch zult zijn op uw Nederland schen naam en u nog lang dezen avond zult herinneren Spr. eindigde met een: lang leve Fokker, waarmede de geheele ver gadering instemde, Toen dit aoplaus was uitgestorven, nam de heer Maarschalk, burgemeester var, Haarlem, het woord. Toespraak van de» Burgemeester. Het zal u zeker niet verwonderen, dat bij een gelegenheid a's deze ook het Ge meentebestuur van Haarlem niet achter wege wenscht te blijven, waar het er om gaat blijk te geven van belangstelling en waardeering voor uw belangrijken en baan- brekenden arbeid op het gebied van de luchtvaart. Niet iedere stad Is het gegeven een ha- rer zonen reeds op zoo jeugdigen leeftijd als de uwe, te zien getooid met 'n vermaard heid als de uwe over de geheele beschaaf de wereld. Een dergelijke roem, die den naam van Nederland in 't algemeen en die van Haar lem in het bijzonder buiten onze landspa len hoog houdt, bevordert indirect niet weinig ook de belangstelling in ons land en onze stad. Al heeft Uw arbeid tot dusverre mede gebracht, dat Ge een groot deel van het jaar elders vertoeft, toch hebt gij blijkens Uw regelmatige bezoeken de vele banden die U nog aan Haarlem binden, geenszins verbroken, in de allereerste plaats wel als gevolg van de zeer gelukkige omstandighe den dat Haarlem het voorrecht heeft en nog lang hoopt te behouden van Uwe hooggeachte Moeder onder hare ingezete nen te tellen. Ook de burgerij van Haarlem, die trotsch is op haar zoo wijdvennaarden oud-stad genoot, heeft U tol dusverre met groote belangstelling gevolgd en zal ook in de toe komst gaarne getuige zijn van Uw verde. ren voorspoed. Gij zelf maakt bet haar trouwens wel zeer gemakkelijk, omdat we dagelijks kun nen aanschouwen de talrijke producten van Uwen onvermoeiden arbeid. Hoe gaarne hadden wij gezien dat het terrein van Uw werken evenals jn Uwe jeugd binnen Haarlem's grenzen ware ge bleven, althans binnen die van het vader land. Wij duiden U dat geenszins euvel het vliegtuig jmmers kent geep grenzen doch wij koesteren in ons binnenste immer nog de stille hoop, dat eenmaal wellicht aan de boorden van ons Noorder Spaarne nog eens onder Uw leiding een moderne vliegtuigindustrie moge verrijzen in ver volg op de zeer primitieve werkplaats van weleer op den zolder van perceel Kleine Houtweg No 41. Helden in de lucht Helden ter zee. Daarbij denk ik ook aan Kapitein Smoo- lenaars, van de „Alhena", evenals U, Haar lemmer van geboorte, die bij het vergaan van het passagiersschip „Prinses Mafalda" met zijne mannen zoo prachtig werk heeft gedaan en die daarmede betoond heeft met U te mogen worden gerangschikt onder hen die wij zouden willen noemen, Eere burgers onzer stad. Laat mij U thans als bevestiging van de oude vriendschap van Uw bakermat, de Spaarnestad de hand toesteken om U geluk te wenschen met Uw succesvollen arbeid. Deez' hulde zij hiervan hel symbool. De burgemeester omhing Fokker dan met een lauwerkrans in de Haarlemsche kleu- wat 'n orkaan van toejuichingen ontketende. Fokker aan het woord. Dan kwam de immer lachende Fokker aan het woord. Hij begon natuurlijk met veel bedankjes. Bedankjes aan het adres van den Minister, de Nederlandsche Regeering, Zang en Vriendschap en tot de aanwezigen. Ook aan de Kamer van Koophandel voor de orga nisatie van dezen feestavond en voor het aanbieden van de gouden rnedai le. Met die, welke hij vroeger van H. M de Ko ningin ontving, zal zij een eereplaats in zijn bezit innemen. ^Dan Vertelde hij jeugdherinneringen uit zijn Haarlemschen lijd, die men elders in dit blad aantreft, om ten slotte met enthousiasme te spreken over de vlieg kunst en haar toekomst. De heer Fokker ging eerst even na de groote vlucht die de luchtvaart in twintig jaren heeft genomen. Men denke maar eens aan den eersten kilometer in de lucht van Farman en stelde dan daarnaast een vlucht naar Indië en terug. Is de ontwikkeling van één enkel ander verkeersmiddel daar mee te vergelijken? Dan had de vliegtuigconstructeur een goed woord voor de K. L. M„ met haar bewonderenswaardige organisatie, voor de jonge generatie, die een verblijdende be langstelling toont, voor generaal Snijders, die al zijn tijd en belangstelling en talen ten aan de ontwikkeling van de luchtvaart geeft. En ten slotte voor den onvermoeiden Plesman, die nooit den moed opgeeft en nu weer er in geslaagd is te komen tot de oprichting van de Nederlandsch Indische Luchtvaart Maatschappij Hij liet dan de prestaties van v. d. Hoop en zijn mannen, de tochten van Van Lear Black, van Van der Hoop even de aandacht vasthouden en wees op het steeds verminderende risico aan die reizen verbonden en den steeds korteren tijd voor de vluchten noodig. En hoe zal het er nu in de toekomst uit zien? Van alleen overdag vliegen be hoeft geen sprake te zijn, technisch is het 's nachts vliegen niet moeilijker en gevaar lijker dan overdag, In een viertal etappes kan de afstand naar Indië worden afge legd in 75 uren. Alles i» nog slechts een kwestie van organisatie, van grondorgani- salie, van het aantal piloten, van de uit rusting met dito en navigatie en veilig heidsinstrumenten. Slapen in een vliegtuig? Waarom zou het niet gaan? Proefondervindelijk is het den heer Fok ker gebleken, 't gaat beter dan in een trein. Het monotone geluid van den ipotor is er juist geschikt voor, en voor de noo- dige ventilatie kan men zorgen. Zelfs een toestel, dat in een nonstop- vlucht de reis naar Batavia haalt, is te bouwen, maar het is hier niet te doen om mogelijkheden, maar ofn de beantwoording van de vraag, hoe de verbinding econo misch verantwoord te maken, hoeveel be talende last het goedkoopst en vlugst kan worden vervoerd. In den beginne zal het niet zonder flinke subsidie kunnen, maar op den duur moet het wei zonder kunnen. De post, de mail, kan een groote bron van inkomsten worden, men zie naar Amerika, waar het postvliegtuig reeds zulke groote diensten bewijst, Zoo zal het ook op de route Nederland—-Indië worden. De tegen woordige mail tusschen moederland en ko loniën is geen maatstaf, met het snellere verkeer gaat het postverkeer in veel snel lere mate omhoog. Bij dat alles is nog niet eens van de moreele beteekenis gespro ken, die het hebben zal, als moederland en koloniën zooveel dichter bij elkaar zijn gebracht. Technisch is het wel voor elkaar, maar de moeilijkheden van de regelingen met de landen over wier gebied gevlogen zal wor den, moeten nog uit den weg worden ge ruimd. Engeland, dat stralen voor zijn ver binding met Australië, Sumatra en Java noodig heelt, zal ons zeieer zijn steun daarbij niet onthouden, Nadat hij, na den oorlog uit Duitschland was gekomen, was hij nog a[ pessimistisch gestemd ten opzichte van de toekomst van de luchtvaart, Hij had zelf het plan er maar een jaar of wat tusschen uit te trekken en een reisje om de wereld le gaan maken, maar de ERa kwam, de K. L, M. werd geboren en de eerste Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek kwam lot stand, die voor K. L. M. en het leger aan het werk trok. Toen kwam de uitnoodiging van de Ame- rikaansche regeering en voora de gelukkig geslaagde Atlantic-Pacific vlucht in 26 uur, inplaats van 4H dag, wat de kortste ver binding was. Dat is in Amerika ingeslagen. De Amerikaansche regeering k-wam met steun en opdrachten. De oorlogsbegrooting steeg en voor den vliegtuigbouw kwam, toen de resten van de fabricatie uit den oorlog waren opgebruikt, de betere tijd. Want die erfenis uit den oorlog, dat was de kwade factor. Duitschland is zoo slecht niet af geweest mejt het besluit der En tente om al zijn vliegtuigen uit den oor logstijd op te ruimen. Het mag tengevolge van dien maatregel bogen op een uitste kende vloot voor de burgerluchtvaart, die, dit tusschen haakjes, méit weinig moeite in een goede luchtmacht is te veranderen. Lindbergh's vermetele toeht heelt het zijne voor de propaganda1:,gedaan. De regeering heeft geëxperimenteerd met vliegtuigen voor de post, höeft "U de post- lijnen in handen van particuliere maat schappijen gegeven, en nu is men op den goeden weg. Met de uitbreiding van het postverkeer komt de vraag naar passagiers vervoer, Amerika en Canada bieden hier tal van mogelijkheden; postvervoer, ex presse en vrachtgoederen; hei heeft boven Europa voor, dat het geen 'landgrenzen heeft en dat er groote bedrijven: zijn, voor wie het vliegtuig bij het overbrengen van personeel en van goederen een uitkomst is. Dat de drie groote vluchten, dlie gelijk- tijdig plaats hadden, die van Sar«-Francis- eo naar Honoloeloe, van New-Yo:rk naar Parijs en van Amsterdam naar Indië niet zonder uitwerking op de verbeeldings'kracht zijn gebleven, is duidelijk, Na de pauze werden films vertoond van de Holland-Ipdië-tochten door v. d. HodPr Geyssendorffer en Koppen: voorts van een toeht boven New-York, van de vlucht New- YorkParijs van commandant Byrd, die zoo ongelukkig in den mist in de branding bij de Fransche kust eindigde, van Mast land en Hegenberger naar Honoloeloe, eri van een watervliegtuig, dat bij New-Found- land, de zee afzocht naar de overblijfselen van lOiseau blanc, van Nungesser en Coli, de ogelukkig omgekomen FYansche vlie gers. Ten slotte dankte de heer Fokker den heer Krelage, van wien het initiatief van voor de stands 40 en 16 der Chrys* lei- en Paugeo'-automobielen op de R. A. I.-show. Alleenvertegenwoordi ging voor Haarlem en cxnjeving: LEIDS CHE V A ART WE G 173-174 TELEFOON 14596. De oud-Haarlemmer Fokker avond te Haarlem gehuldigd. is gister* Ir. B. Grasé vertelt van zijn plannen roof een greotschen vliegtocht van Nederland naar Indië in drie étappes van 24 uur. Na ruim 7 maanden. De wederopbout* van de door de stormramp geteisterde stre ken in het Oosten van ons land. Ook de hoofdstad heeft zijn geheimzinnf* gen ruitenkrasser gekregen. Het bezoek van Mgr. Hayasaka aan Nd* derland. Pater P. Voets C. ss, R. f De uitgifte der Olympiade-postzegels. Historische vondsten in de hoofdstad. Tot opvolger van Dr. Gessier is generaal Gröner benoemd tot rijksweerminister van Duitschland. Noodtoestand op het eiland Rügen. Het vertrek der Britsche parlementair* Commissie naar Indië. Generaal Galet, chef van den Belgischen generalen staf, acht de militaire organisa tie, wat het materiaal betreft, onvoldoen de. De een-jarige diensttijd met ingang van I November 1930 door de Fransche Kamer aangenomen. Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Madrid. Laagste barometerstand 716.4 m.M. te Reikjavik. Verwachting: matUe, later wellicht toe nemende Z.O. tot Z.W.-wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk droog weer en zelfde temperatuur, later zachter met kan» op regen. dezen jvond was uitgegaan en de Kamer van Koophandel en vroeg aller sympathie voor het vliegwezen. Me', net „Wien Neêrlandsch bloed" werd de bijeenkomst gesloten. Het souper. Na afloop van de huldiging in de Gemeen telijke Concertzaal bood de Kamer van Koophandel Fokker een souper aan in Res taurant Hiidebrand, waaraan in totaal 56 dames en heeren deelnamen. Tot de gasten van de Kamer behoorden, o.a. de minister van Waterstaat, de burgemeester van Haar lem, de overste Hardenberg commandant van de Luchtvaart afdeeling, de heeren ir. dr. Wolff, van het Luchtvaartinstituut, ir. Stephan. onder-directeur der Fokkerfabrie ken te Amsterdam en Hans Martin secreta* ris van de K.L.M., de directeur van het Ge meentelijk Lyceum ir. W. C, G, H. van Mou- rik Broekman en zooals vanzelf spreekt Fokkers familieleden. z De heer E. H. Krelage, voorzitter van d» Kamer van Koophandel, was tafelpresident. Aan dit souper, waaraan na de zoo en thousiaste en indrukwekkende huldiging in de Concertzaal een zeer feestelijke stem ming heerschte, werd het eerst het woerd gevoerd door den burgemeester, die in zeer hartelijke rede Fokkers moeder; de heer op Fokker uitbracht. Daarna stejde de heer A. H. Baron van Hardenbroek van Arnmer- stol, voorzitter der afdeeling Grootbedrijf van de Kamer, een dronk in op den minister. Minister van det Vegte huldigde in een hartelijke rede Fokkev's moeder, de heer E. H. Krelage voorzitter van de Kamer, sprak tot de jonge mevrouw Fokker en over. handigde haar een portret van haar echt genoot geteekend door J, H. Speenhoff. De heer W. van Liemt, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer, compli menteerde den heer Krelage voor het orga niseeren van dezen avond, waarop de voor zitter mededeelde, dat de verdienste voor het nemen van het initiatief toekwam aan den secrearis, Jhr, J. C. Mollerus, De heer van Mourik Broekman sprak na mens Fokkers leeraren aan de H.B.S., her dacht diens schooltijd en zeide o.a. hoe hij hem als leerling steeds groote genegenheid had toegedragen, De hee- Robert Peereboom, hoofdredac teur van Haarlems Dagblad sprekende na mens Fokkers tijdgenooten en oude kame- raden van de H.B.S, de roeivereen'ging en de zwemclub, haalde ook een aantal herin neringen aan de Haarlemsche jongensjaren van den groot»n man der luchtvaart op. Fokker hield een rede waarin hij verklaar de zeer getroffen te zijn door de wijze waarop hem dezen avond hulde was ge bracht, bijzonderen dank bracht Spr. voor de tot zijn moeder gerichte woorden en alle sprekers aan dezen disch beantwoordde. Hij richtte nog eenige speciale -woorden tot den commandant van de Luchtvaart Afdeeling en bracht hulde aan de kranige aviateurs die zijn toestellen piloteeren en zonder wier uitstekende capaciteiten de groot» succes sen niet behaald hadden kunnen worden. „Ik zelf' zei hij, „heb er na tien minuten vliegen op een toestel, als ik zijn eigen schappen beproefd heb, eigenlijk al weer genoeg van. Ik ben geen afstandsvlieger." Fokkers zwager, de heer G. J Nijland, redacteur aan het Alg. Handelsblad, sprak nog een woord van dank namens mevrouw Fokker Sr. Dit souper, waaraan vrijwel alle leden van de Kamer van Koophandel met hun dames deelnamen, was een waardig slot van een hu'diging, waarvan de heer Krelage met recht kon zeggen dat zij op zulk een alge meene en geestdriftige wijze, alleen in de stad Haarlem mogelijk was. De Kamer van Koophandel heeft er eer van. Haar initiatief en activiteit hebben ons gelegenheid gege ven om onze gevoelens van warme waar deering, bewondering en sympathie voor dezen Haarlemmer, die een wereldberoemd man is geworden en zoo geweldig veel heeft bijgedragen voor de o:\wikkellng van de moderne luchtvaart hij beloofde dat hij nog veel meer zou doen iet volle uiting te brengen De B.B.C. (Britsche Radio Omroep) treft maatregelen tot herziening voor de Engel- »che luisteraars van in het buitenland uit gezonden draadlooze nieuwsberichten. Het p.lan is, om de berichten langs telefonischea weg te ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2