DE ONTWIKKELING VAN GROOT- HAARLEM. CHE01JE.K0ERSEN ATTENTIE!! UITVERKOOP EEN ENQUETE ONDER VOORAANSTAANDE HAARLEMMERS. f 1.85 per flesch Ir. W. J. Burgersdijk. Haarlem is niet alléén te bezien; aiet Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort één begrip. Wilde perspec tieven als woonstad voor gegoeden (luxe stad) en voor forensen en ge- pensionneerden (tuin- en woonstad) tevens als stad voor vestiging van zaken en industrie. Let op lage tarieven voor schouwburgen, lage belastingen, goede spoorverbindin gen. Haarlem zou zonder Am sterdam voor den winkelstand nóg belangrijker zijn. Opheffing van station Weesperpoort. Een wa terverbinding van Mooie Nel naar de Ringvaart door de Liede is een belang voor Haarlem en Noor- Holland en Friesland. Hoe Haarlem aantrekkelijk wordt voor de industrie. Th. Joosten. Hef geen zware lasten. De ge meente is ongeschikt als exploi- tante op te treden. Fokker vertelt. GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. Hi delink-s Advocaat ONVERBETERLIJK! BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. LISSE. VOGELENZANG. DE §PA4KNEB4NK Haarlem- Amsterdam JAEGER HEERENPANTALONS en BORSTROKKEN 2.94 - 2.58 - 2.17 1.52. 1.94 1.79. 1.94 1.48 1.43. 56 cent. „DE TIJDGEEST" GIERSTRAAT 27 Haarlem is niet alléén te bezien; met Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort vormt het één begrip. Dit begrip Haarlem en Om streken heeft wijde perspectieven als woon stad voor gegoeden (luxe-stad) en voor fo rensen en gepensionneerden (tuin- en woon stad; en tevens als stad voor vestiging van zaken en industrieën. Als luxe- en woonstad zijn vooral de omstreken van Haarlem geschikt. Daar is veel natuurschoon (bosch, zee en duinen). Ook de belastingen zijn er laag en de ver bindingen met het centrum, Haarlem, zijn goed en vele. Als woonstad is zoowel Haarlem geschikt als de omstreken. Velen verkiezen een stad als woonplaats in verband met het prettiger leven, dat nu eenmaal alleen een grooter centrum kan bieden, vooral als de stad als centrum in een mooie omgeving ligt en tevens dicht bij eer. hoofdcentrum als Amsterdam. Haarlem kcmt daarvoor in aanmerking. Maar dan is het ook wenschelijk, dat de schouwburgen e d. door lage tarieven het uitgaan in bree- den kring mogelijk maken. De belasting op vermakelijkheden te Haarlem lijkt in dit verband te hoog. Haarlem biedt goede perspectieven als woonstad, als tenminste de belastingen niet te zeer van die der omliggende tuin steden verschillen. Dit is voorshands ech ter wel het geval, zoodat een snelle ont wikkeling van Haarlem als woonstad in den eersten tijd niet te verwachten is. Wat nu de geschiktheid van Haarlem voor vestiging van zaken betreft, moet wel in het oog worden gehcuden, dat voor een groote uitbreiding van winkelzaken de na bijheid van Amsterdam schaadt. Zonder die nabijheid zou Haarlem, mede door haar koopkrachtige omgeving, een belangrijker zakencentrum kunnen zijn, dan het nu is. Een geleidelijke uitbreiding hiervan en vooral van consumptiezaken, zal met de uitbreiding van Haarlem en Omstreken als woonstad gelijken tred houden. Deze uit breiding van consumptiezaken zal echter meer in de omstreken, in de centra der woonwijken daar, dan in Haarlem verwacht kunnen worden. Wat de vestiging van andere zaken, ad ministraties dus, betreft, hiervoor zal in de meeste gevallen aan het groote zakencen trum, Amsterdam de voorkeur worden ge geven. Een bezwaar tegen de vestiging te Haar lem is ook de minder goede verbinding met het Zuidoosten van ons land, Utrecht, Arnhem, Oostelijk Noord-Brabant, Limburg, de Rijnprovincie. In Amsterdam wordt door de verbinding Centraal StationWeesper poort in de meeste gevallen een extra 20 minuten verloren. Eene opheffing van het station Weesperpoort en het direct door voeren van alle treinen naar het Centraal Station, zou in dit opzicht Haarlem als zakencentrum ten goede komen. De kansen van Haarlem als industrie stad beschouwend, komt het mij voor, dat de streek benoorden Haarlem hiervoor zeer gunstige perspectieven heeft. Voor het per soneel biedt Haarlem en Omstreken goede woongelegenheid, terwijl het handelskan toor zoo noodig in Amsterdam, dus in de nabijheid van de fabriek, gevestigd kan worden. Wat de vestiging van fabrieken langs Noordzeekanaal, hare zijkanalen en het Spaarne zal kunnen bevorderen: a. opbloei van de Nederlandsche industrie in het algemeen, waardoor er vraag komen zal naar geschikte terreinen. Dit is eer. nationaal vraagstuk in verband met de sterke toename der bevolking, dat echter nauw samenhangt met internationale ver- 'houdingen; b. het geschikt maken der terreinen, waarop t. z. t. de industrie zich zal kunnen vestigen. Ik denk hierbij vooral aan de ge schiktheid ten aanzien van het transport van grondstoffen en producten. Voor het transport te land zal voor be hoorlijke spooraansluiting te zorgen zijn; voor het watertransport zal voornamelijk naar het Zuiden een andere weg dan door de stad in de toekomst noodig zijn. Ook voor het verkeer in de stad zelve zou het wenschelijk zijn, indien de doorgaande vaart door het Spaarne kon worden stopgezet. Een goede waterverbinding van de Mooie Nel naar de Ringvaart door de Liede zou dit mogelijk maken. De Amsterdamsche Straatweg zou op hooger niveau over dien nieuwen waterweg heengevoerd moeten warden, terwijl de bruggen over het Spaar ne in de stad, in hoofdzaak vaste bruggen zouden kunnen worden. Een dergelijke nieuwe waterweg zoude niet alleen een gemeentelijk belang, doch ook door zijn betere verbinding van Noord- Holland en Friesland met het Zuiden een L provinciaal- of rijksbelang kunnen zijn. Haarlem aantrekkelijk maken voor indus trie. zal voor de meeste industrieën dit be- teekenen: maak de stad niet duur; maak geen heffing zakelijke bedrijfsbelasting, geen hooge havengelden Voor de beide laatste moet de verhouding in het oog worden ge. houden met andere plaatsen, waar ook in dustrieterreinen te vinden zijn Dan voorts niet te hooge loonen in verhouding met andere plaatsen. Bij de vaststelling der ge meentelijke loonen zal men de overige, in de particuliere industrie toegekende loonen. hebben te volgen. Een andere basis dan de particuliere loonen mag er voor de Gemeen ten nooit bestaan. De loonen in de par ticuliere industrie zijn begrensd door de lijn, waar de mogelijkheid der productie op houdt. Voor de gemeentelijke loonen i' lijn zoek in den grooten hoop belasting penningen. Volgen de gemeentelijke loo nen die van de particulieren, dan zal de industrie zich hier eerder ontwikkelen dan thans, nu de gemeentelijke loonen niet zul len nalaten invloed uit te oefenen op de hoogte der particuliere loonen. Ten slotte zorg voor niet te dure wo ningen. De ééngezins-woningbouw zal niet kunnen worden volgehouden. Deze vor dert groote, kostbare terreinen en straten, is ook niet economisch voor gas- en water distributie en heeft nadeelen vanuit een verkeer soogpunt. Ir. W. J. Burgersdijk is de bekende di recteur van de N. Z. H. T. M. o.m lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en invloedrijk burger in Haarlem. Het is niet mogelijk, maar ook niet noo dig, van Haarlem een luxe- ot industrie stad te maken. Maar wel een stad, waar een ieder zich gaarne vestigt, zoowel een welgesteld burger als een niet overbelast bedrijf. En dit is m i, te bereiken als volgt: Hetgeen, volgens beschrijving, reeds voor 100 jaar gold, is heden nog een hoofdfac tor, n.l.: Hef geen zware lasten en men woont goedkoop En dit is te bereiken door het belasting- cijfer te houden beneden het belasting percentage van de naburige gemeenten, daar toch de meeste menschen de vraag stellen, hoe groot is het bel. percentage uwer gemeente? Men zal tegenwerpen, dat dit niet te verkrijgen is. Zooals he gaat in iedere zaak waar men zich op terrein be geeft, waarin men niet is opgegroeid, zoo gaat het ook met de gemeente, men komt tot een debacle of voor hooge kosten. Laat Groot-Haarlem zich van een koopman in alles en nog wat onthouden. Want waar de gemeente optreedt als exploitant, daar verdwijnt alle energie en is de concur rentiestrijd of de wedloop des le-'ens ver dwenen. Men kan dit door een gewone huisvrouwenbril bezien. A. geeft alles voor j 0.25 en B. en W. 0.22Yt. Zoo moet het ook zijn met de GemeentelijKe exploi tatie. Maar helaas, het monopolie van gas, water en electra, alsmede de exploitatie van bouwgrond, dienen als sluitpost het be- lastingcijfer. Evenals het meerendeel der groote financieele instellingen hebben ge reorganiseerd, zoo cok moet Groot-Haar lem dit voorbeeld volgen, het zou hiermede niets anders dan voordeel brengen. Het is een vere schte, dat de gemeente zich ontslaat van alles wat kosten en lasten met zich mede brer.gt en aan de hand van de verordeningen datgene te wijzigen, wat voor een gezonde gemeente wenschelijk is. De gemeente Bloemendaal bereikt met hare verordening, dat geen enkele armlas tige zich in de gemeente vestigt Dit is niet de gewenschte politiek. Maar het is ook geen wijs beleid om zich door de z.g. concurrentie te laten verdringen Daar men nu eenmaal grenzen in het leven heeft, moeten deze ook gevolgd Worden, ook in Groot-Haarlem, d.w z. waar de uitgaven het lage belastingcijfer overtreffen. Wil de gemeente dus in dezen toestand verandering brengen, dan moet men van alles wat niet ligt op het terrein van Gemeentebemoei- ïngen ontdoen en dit is: Koop en verkoop Laten wij volgen het stelsel van de kleine benijde Gemeente Bloemendaal, die zich niet beweegt op het terrein van Exploi tatie, wegenaanleg enz Zij laat al hetgeen wat kosten en lasten medebrengt over aan het particulier initiatief, met als resultaat een welvarende woonplaats met zorgelooze lasten Ziehier het beeld der toe komst voor Groot-Haarlem. N.B. Als een kiein aanwijsbaar leit diene het volgende: Wanneer men bij de Gemeente Haarlem het wachtlokaal der concierge ver laat, ter bespreking van aankoop grond of iets anders, heeft men om niet persoonlijk te worden en toch iets aan te toonen, nog r.iets bereikt. Maar betreedt men 't kantoor van de Binnenl Expl. Mij te Bloemen daal, eene instelling welbekend, dan heeft men in denzelfden tijd reeds allo gewensch te inlichtingen of reeds een overeenkomst tot stand gebracht. De heer Th. Joosten, bekend bouwkun dige te dezer stede, stelde er prijs op, om zijn meening over dit onderwerp te doen kennen. Wij laten ze hier volgen. De door de Redactie van de Nieuwe Haarl. Crt. gestelde vragen zijn de vol gende: Meent U, dat Haarlem's toekomst het best verzekerd wordt nul er naar te stre ven van Haarlem een luxe-stad te maken? Of meent U, dat uitbreiding van de in dustrie een der middelen moet zijn, die het gemeentebestuur van Haarlem moet aanwenden, om een stad bloeiend en finan cieel krachtig te maken? Is wellicht een combinatie van beide denkbeelden (Haarlem-luxe-stad of Haar lem-industriestad) naar Uwe meening noodig? Meent U, dat lage belasting een voor name factor voor den bloei van Haarlem zal zijn? Zijn er behalve genoemde grootere lijnen, volgens U, nog andere middelen, om Haar lem's aantrekkelijkheid als woonstad en bloeiend centrum te verhoogen?" ZESDE GEMEENTELIJK ORGEL CONCERT. De cellist Th. Canivez ,die op het Ge meentelijk Orgelconcert van heden zijn medewerking zal verleenen, is geboren te Charleroi in 1877. Hij studeerde aan hel Conservatorium in Brussel, waar hij in 1899 den eersten prijs behaalde, en was van 1902 tot 1910 leeraar aan het Conser vatorium te Lausanne. Van 1910 tot 1915 maakte hij deel uit van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, en is nu vanaf 1925 verbonden aan het Amsterdamsche Mu ziek Lyceum. In 1914 stichtte hij het Hol- landsche strijkkwartet. Fokker is gisterenavond door zijn stad- genooten gehuldigd. Elders vinden onze lezers het uitvoerig verslag. Maar wat hij aan jeugdherinneringen ophaalde, lijkt ons5 interessant genoeg om hier even apart naar voren te halen. Fokker is geen redenaar, zelfs geen cau«j seur. Hij raakt telkens verward in zijn zin nen, maar toch boeide hij toen hij zoo on gekunsteld uit zijn Haarlemschen tijd'ver telde. Ik ben blij nu eens niet gehuldigd te wor den als acrobaat, als vlieger of uitvinder, maar als zakenman. Den eersten keer, dat ik in Haarlem werd gehuldigd was dat als vlieger. Het was in 1911. Op een weilandje aan de Kleverlaan waren er Koninginneltesten georganiseerd en de welbekende heer Binger was mij in Duitschland komen halen om een vlieg- demonstratie te geven. Ik moest en zou mede. Mijn vliegtuig, eigengemaakt bestond uit een paar latten, draden en zeildoek. Zelf zat ik op twee latten en daartusschen door kon ik den grond zien. Maar de heer 3inger had nog geen goed idee van de vlieg kunst in die dagen, want ora het terrein een paar maal grooter dan deze zaal stonden hooge masten met wimpels van 12, 14 meter hoog. Daar kon ik niet over heen komen. Aan een zijde ,liet ik dus die masten weghalen. Om de Haarlemmers niet teleur te stellen maakte ik den avond te voren een proefvlucht over dc stad en om den toren der Groote kerk. Tn de bladen las ik dat de barbiers hun klanten in den steek lieten om naar mij te kijken, toen ik over de stad vloog. Dat heeft mij veel ge notgen gegeven. Na afloop van mijn tocht op Koninginnedag werd ik gehuldigd. Den tweeden keer, dat ik befuifd werd, was bij gelegenheid van een bloemencorso, toen ik eenige looping the loop's maakte boven het Brongebouw. Dat was een befuiving als acrobaat dus en nu ten derde male word ik gehuldigd als zakenman. Gisteren heeft de vereeniging „Oost en West," mij een medaille geschonken tege lijk met den "heer Philips uit Eindhoven. Dat ik met zoo'n zakenman op één lijn ge steld word, vind ik prettig. Ik ben dus nu „Groot-industrieel". Hij vertelde verder: loen ik daar juist deze zaal binnen kwam, herinnerde ik mij, hoe ik op dit po dium debuteerde als pierrot op eeri feest avond van de gebr. Martin. Ik was toen 8 jaar. Leuk zoo'n herinnering en ik heb npg zooveel herinneringen aan Haarlem. O.m, aan de Roei- en Zeilvereeniging, die ik heb helpen bloeien. Zij heeft nu een nieuw clubhuis heb ik gezien. Dat doet mij ge noegen. Prettige herinneringen heb ik ook aan de Hoogere Burgerschool hier, want daar heb ik toch den grondslag gekregen van wat ik later worden zou. De leeraren, die hier zijn, zullen wel zeg gen, dat mijn rapporten niet waren, zooals het behoorde en dat is ook wel zoo mis schien, maar ziet, die rapporten wijzen alleen uit, wat je er uit weet te brengen aan parate kennis. En dat lukte mij niet altijd, maar er is nog zooveel wat je op steekt van je leeraren en wat niet onder cijfers in rapporten gebracht wordt. Daar ben ik dankbaar voor. Ik denk graag aan mijn schooltijd. Wat had ik een kopzorgen om mijn werk te maken, maar als ik nu nog eens aan dien tijd denk, dan wenschte ik nog wel eens een onbezorgden vrijen Woensdag-, of Za terdagmiddag om te gaan zeilen. Ik heb op de H. B. S. ook leeren vliegen. Niet alleen vloog ik verschillende malen de klas uit, maar op een Woensdagmiddag zou een leeraar mij opsluiten op de tweede ver dieping. Er waren echter drie raamkoorden en die drie raamkoorden waren net lang genoeg om uit het raam te vliegen naar de straat. Ik deed de koorden aaneen en voor dat de leeraar het gebouw aan de Jacobijne- straat verlaten had, liep ik al op straat. Het is mij ook gebeurd, dat ik een klas; moest blijven zitten, omdat mijn rapporten onvoldoende waren dat jaar. Ik maakte dus een tweede jaar, maar wat er het eer ste jaar was ingekomen in mijn hoofd, bleef er in en het andere, dat er niet in kwam, kwam er het tweede jaar ook niet in. Ik had dus tiid om te knutselen en ik deed een uitvinding. Van den directeur kreeg ik toen 14 da gen verlof ora mijn uitvinding uit te wer ken, Maar ik ben niet meer teruggekomen. Ik ben nog met verlof en als ik ooit nog tijd krijg, kom ik terug. Dat beloof ik. Tja, hot ik vlieger geworden ben, zoudt u willen weten? Luistert. Ik heb altijd graag gehad, wat ik niet krijgen kon van mijn ouders. Ik vroeg eens den sleutel van het huis aan mijn moeder om wat later thuis te ko men 's avonds. Maar zij wilde daarvan niets weten. Ik ging toen naar Stolp in de Groote Houtstraat, kocht een vijltje en een paar koperdraadjes en maakte daarvan een instrument, waarmede ik naar binnen kon komen 's avonds. Moeder heeft langen tijd niet geweten, hoe ik dat gedaan kreeg. Ik wilde een kano hebben, maar moeder griezelde van zoo'n ding en vader weiger de beslist. Bij Bremer heb ik toen vier plan ken gekocht en ik heb me zelf zoo'n kano gemaakt. Toen deed Wilbur Wright zijn eersten vliegtocht. Ik wilde ook vliegen en vroeg aan mijn vader geld voor een vliegmachine. „Je kunt doen, wat je wilt, maar vliegen doe je niet." Kon hij dezen avond meemaken. Wat zou hij gelukkig zijn! Ik besloot toen zelf een vliegmachine te bouwen van latten, draden en zeildoek. Het lukte. Ik heb op dat zelfgemaakte vliegtuig, mijn brevet in Duitschland gehaald en eenige maanden later vloog ik er mede om den „Sint Bavo." Ik zat daar heel losjes op en ik herinner mij nog goed, hoe best ik de wagens met sinaasappelen in Haarlem's straten kon on derscheiden. Die oranjekleur slak scherp af tegen den donkeren achtergrond. Dat zijn geen onbelangrijke détails, die ik nu ver tel, daar nu de moederschepen van de vliegtuigen der marine in oranjekleur zijn gehouden, omdat dit de kleur is, die het beste is te onderscheiden van verre. Zij, die mijn eerste vliegtuig hebben ge zien, weten hoe primitief dat er uitzag. Je zat er blootgesteld aan weer en wind en stof en olie besmette de bestuurders, zoo dat zij zich moesten inpakken in leeren pakken. Vergelijk daar de tegenwoordige vliegtuigen eens mede. Daar stap ik in, zoo als ik voor u sta en kom er even zindelijk uit. Je zit er beschermd tegen de kou, er is ventilatie in en het reizen is er pret tiger dan in een spoortrein. Zoo vertelde Fokker en men kon zien dat het hem goed deed in deze causerie zijn jeugdherinneringen nog eens op te halen. Het is een goede gedachte geweest van de Kamer van Koophandel om onzen be roemden oud-stadgenoot Fokker te hul digen. Het is een dier mannen, die geschiedenis maken en die bekendheid geven aan hun geboorteplaats. Haarlem mag met recht groot gaan op deze telg onzer veste en het was een ge lukkig idee van ons gemeentebestuur om officieel van zijn waardeering te doen blijken. De burgemeester had bovendien een ge lukkigen avond, toen hij in zijn toespraak dezen anderen momenteel beroemden Haar lemmer huldigde, wiens naam over de ge- heele wereld is genoemd in de laatste maanden: kapitein Smoolenaars, den held yan ,,^|hena," die honderden passagiers red den van de Mafalda, het ongelukkige Ita- liaansche schip, dat ten onder ging. Twee Haarlemmers, waarop onze stad trotsch mag zijn en met recht zeide de burgemeester, dat hij hen eereburgers van AJHaarlëfib noemde. 3 s f IS Haarlem maakt in den laatsten tijd goe den naam en blijft daarmede een mooie traditie getrouw, want vele beroemde man nen heeft Haarlem in den loop der tijden voortgebracht.' Noemen wij slechts onzen Hals, onzen Fokker, onzen Smoolenaars, onzen Prof. Lorentz. Het zijn voorbeelden, die hun medebur gers tot daden prikkelen. J'V. "IS 119 3 OC al 2»i Er was een vergadering van den Raad der 6. Voorstel van B. en W. om in geval van gemeente Bloemendaal uitgeschreven op j 25-jarisen gemeentedienst een gratificatie Donderdagmiddag 2 uur. Te twee uur zeven- i aan dsn betrokkene toe te kennen tot een •tien gftig de Raad in geheime zitting over. bedrag van een derde van zün maandsalaris. De verslaggevers wachtten geduldig in de j „j bodenkamer. Te half drie togen er enkele I Bovenstaande punten worden zonder meer naar den overkant, om daar aan 't groene goedgekeurd, met uitzondering v„n punt 6, iak n 't wachten op de opening der zaal metwaarbij door enkele leden wordt voorgesteld de groene tafel te verkorten. Half vier terug- j „een derde van zijn maandsalaris" te veran- HAARLEM Gr. Houtstraat 79 Tel. 10273" SCHOTEN Gen. Cronjéstr. 128 Tel. 14949 dienst en op 400.000 voor den kapitaal- dienst. keer in de bodenkamer, van de uitgewekenen. Zelfde tafereel. Temperatuur om 't vries punt. Bespiegelingen en geestigheden. Half vijf. Dè geheime zitting duurt voort. Kwart voor v: f: aanleggen van d kachel in de Lcdenkamer. Bij de aanwezige heeren sluipt 't bloed nog slechts door de aderen. Even 'na half vijf: het sein voor de opening. Drie uur en minuten had het wachten geduurd. Vroolijke gezichten der raadsleden, toen de heeren hun entree maakten. Waren op meer verbouwereerde gezichten voorbereid. I De "a enda, waarmee anders best een na middag had kunnen worden gevuld, werd er. nu binnen het uur doorgejaagd. Wegens het vergevorderde uur en met het oog op het feit, dat burgemeesterliji<e en wethouderlijke aardappelen tegen zes uur gaar plegen te Zijn. Punt 1, ingekomen stukken, werd ver schoven. Punt 2. Aangaan van een nieuw straatverlichtingscontract met het P.E.N. werd met voorbehoud aangenomen. Punt 3. Verzoek om schadeloosstelling (waterbedrijf) in verband met de annexatie en punt 4: Overname en aanleg van wegen op Groot-Bentveld, werden zonder discussie goedgekeurd. Op verzoek van het lid Schültz wordt punt 5: Aanvrage crediet voor vergrooting openbare school aan den Vijverweg, tot de volgende zitting aangehouden. Punt 6. Vaststelling kohier riool-aanslui tingen 1927, punt 7: vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting 1927, punt 8 ver leening afschrijvingen op de Hondenbelas ting, werden alle aangenomen. De spoorweghalte aan de Zandvoortsche- laan (punt 9) lokte eenige discussie uit. De heer LUDEN was er tegen, wijl hij rege ling van het verkeer aan de Kleverlaan veel dringender acht. De héér DE CLERCQ acht het tot stand komen van de halte aan de Zandvoortscke laan van groot belang en de heer NOORMAN noemt het een algemeen belang. Wethouder LAAN acht het bezwaar van den heer Luden t»iet denkbeeldig doch als we moeten wachten, zullen wij de verbetering aan de Kleverlaan niet meer beleven. Ge tracht wordt een voorloopige verbetering te verkrijgen door van 't spoor een overweg er bij te vragen, waardoor het verkeer voor de beide richtingen in afzonderlijke banen kan worden geleid. Hgt voorstel wordt aangenomen. Tègën: de heer Luden en de heer Verde- gaal. Punt 10. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. Overeenkomstig het advies der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor: A. Ontheffing van artikel 7 der Bouw verordening te verleenen aan: 3, Mr. D. Lioni, voor verbouw zijner villa aan den Rijperweg; b. Tj. de Hoop voor bouw van drie wo ningen aan den Zandvoortërweg hóek Teding var»'.-. Berkhoutlaan; c, J, H. Knetemann voor bouw eener garage aan de Dr. Dirk Bakkerlaan; B. afwijzend te beschikken op de verzoe ken "om 'ontheffing van het bepaalde der Bouwverordening, ingediend door: a. C. van Maren, voor bouw eener garage aan dén Bloemendaalschenweg op het ter rein,: vormende den voormaligen overtuin van villa Djember, daar de Raad voor dat terrein een afzonderlijk bouwplan heeft vastgesteld, waarbij reeds verschillende dis pensaties verleend zijn b. J. Keyzer en H. Oxener, voor bouw van drie woonhuizen aan de Distellaan, daar de zijwaartsche ruimte indertijd toch al niet ruim werd vastgesteld (n.l, 4 meter uit de scheiding), zoodat afwijking te dichte bebouwing zou veroorzaken c. N.J. Tromp voor bouw eener woning aan de Spiegelenburghlaan, om dezelfde reden, als sub b vermeld d. H. Wigman en Co., voor bouw van een schuur aan de Alberdingk Thijmlaan, omdat le. de schuur van hout is, 2e een plat dak heeft, 3e. reeds zonder de vereisc'nte vergunning is gebouwd. Over het onder sub d genoemde, wordt eenigen tijd van gedachten gewisseld. De heeren CASSéE en SCHüLTZ zijn van meening tegenover de betrokkenen genade voor recht te doen gelden. De heer DE WAAL KALEF1JT meent, dat met een toestemming ook aan volgende aanvragen moet worden voldaan. D« heer LAAN wil een tijdelijke vergun ning toestaan. De heeren DE WAAL MALEFIJT en PRINSENRERG manen aan tot voorzichtig heid met het verleenen dezer vergunningen. Na eenige discussie wordt besloten tot wederopzeggens vergunning te verleenen. Er komt een voorstel in behandeling om gronden, ter grootte van 15)4 H.A., gelegen in den omtrek van het Kopje, voor een bedrag van f 105 000 aan te koopen, onder zekere voorwaarden, van de Erven Bijleveld en deze gronden te bestemmen voor bouwterrein. Dit voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Thans wordt aan de orde gebracht Ingekomen stukken. 1. Dankbetuiging Van den Gemeentearchi tect .voor de hem verleende tractementsver- hoofing. 2. .Bericht van Gedeputeerde Staten, dat zij hunne beslissing verdaagd hebben omtrent het raadsbesluit tot overname van grond a. langs den Bloemendaalschenweg en de Don kere laan b. tot verbreeding van den Ken- nemerweg c* v°or den Rustenburgherweg. 3mPröcesverbaal van kasopname bij den Gemeenteontvanger. 4. Verslag over 19261927 van den school- tandarts- 5. Verslagen betreffende verbetering der Volkshuisvesting over 1926 en 1927. B. en VCL geven in overweging de sub 15, genoemde stukken voor kennisgeving aan te nemln. deren in „een maandsalaris". Instemming ge bracht wordt deze wijziging met 96 stem men aaangenomen. 7. Bezwaren van den Raad van Haarlem tegen het ingediende verzoek om schadeloos stelling, met het accountantsrapport van den heer C. Blaauw tot weerlegging dier bezwaren. B. en W. geven in overweging met dit rap port accoord te gaan. Aangenomen. 8. B. en W. stellen voor, met het oog op het vele tijdverlies, veroorzaakt door het ge mis van een telefoon, om aan den opzichter der plantsoenen, J. Vermeer, een telefonische aansluiting te geven. Aangenomen. Inzake bezwaren van den Raad van Haar lem tegen het ingediende verzoek om scha deloosstelling, geven B. en W. in overweging met het rapport van den heer C. Blauw, tot weerlegging dier bezwaren accoord te gaan. Punt 9. B. en W. stellen voor, inzake het verzoek der Vereeniging „De Haarlemsche Buitenschool", om nabij de Blauwe Trappen een buitenschool te mogen stichten, afwijzend te beschikken wegens de daar aanwezige patiënten, wier aanblik en wier rauwe gelui den niet kunnen nalaten een funesten invloed uit te oefenen op kinderen, die bovendien wegens ziekelijken toestand daarvoor nog meer ontvankelijk en gevoelig zijn. Aangehouden. De vergadering wordt hierna door den voorzitter gesloten. sbj: n <■- iSÏÏ 1113 ,3.4 «Bjgd 31 8V »in atqosi- .71 3ï, ■■3*1 Besmettelijke ziekten. In deze gemeen te heelt zich in de afgeloopen week 1 ge val van Encephalitis lethargica voorgedaan. Wegverbeteringen. Hoewel de Vijver- weg ook op het programma staat om met tertijd getopecariseerd te worden, verkeert het plaveisel in een dusdanig slechten staal, dat uitstel van verbetering kwalijk doenlijk is. Daarvoor hebben P. W. besloten, den weg een nooddek op te leggen door de be strating op te halen en waar noodig, te ver nieuwen, De Gemeentebegrooting. Verschenen is de gemeentebegrooting voor 1928. Zij sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1.802.358.05 en over den kapi- taaldienst met een bedrag van f 3.103.030. Het batig saldo van de laatst vastgestel de rekening is f357.154 39. Voor hoofdstuk openbare veiligheid is uitgetrokken 128.031.97 (v. j. 158.758.72) De belooiling dér politie is geraamd, op f 60.000 fv,j. f 71.150), onderhoud lantaarn®, .enz. 35.2.60 (v, j. 49:300), Voor kosten van nadeelig beheer der zwemvijvers is uitgetrokken f 3.000. In to taal is „Volksgezondheid" begroot op 24.732.97. De subsidie aan het Kruisver- bond „St. Joseph" is geraamd op f 100, aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose f 500. De kosten der Volkshuisvesting zijn ge raamd op f 244.375.01. Voor openbare werken is uitgetrokken een bedrag van f204.008 60. Voor onder houd van straten en pleinen is uitgetrok ken een bedrag van f 45.900; voor onder houd van wegen en voetpaden f 32.236; voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen 16.120; de uitgaven voor Groenendaal zijn geraamd op f22.715. De kosten voor onderwijs zijn begroot op f 191.446.34. Voor het Fonds voor Ziekenhuisverple- ging van den R.K Volksbond en de Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging „Ben- nebroek en Omstreken" wordt een subsi die geraamd van t Juli per lid naar het aantal leden op 1 Juli 1928. Voor werkve-schaffing aan wer'kloozen is 5000 uitgetrokken, voor steun aan werk'oozen f 4.000. Aan opbrengst van belastingen is he* volgende geraamd: belasting naar het in komen f 325 000; 80 opcenten op de hoofd- 'fom der belasting op de gebouwde eigen dommen 34.000. De uitgaven voor het elecfricPe:tsbed~ïj;f is ge-aemd op f 96.636.95; de winst op f 65464.55. De uitgaven voor het gasbedrijf zijn ge raamd op f 192.739.19; de winst f54.964.52. Als srbsid'e aan de afd. Haarlem der Ned. R.K. Centrale Vereeniging ter be scherming van meisjes is geraamd E100; aan het Doorgangshuis voor vrouwen en meis'es te Haarlem f 100. Het subsidie aan de Muzi»kvëreenlglng St. Michael" is geraamd op f209- aan hef Heemsteedsch Fanfarecorps „Exce'sior" f200; aan de Muziekvereeniging „Harmo nie ..Eensgezindheid" f 200r ran de H O.V. f500; aan de Vereeniging „De Hollandsche Molen" f25. De post onvoorziene uitgaven is ge raamd op f 27.657.55. Cursus EersteHulp bij Ongelukken. Uitgaande van de Hee'msteedrche red dingsbrigade voor drenkelingen is gister avond in het lokaal voor Christelijke be langen wederom eene cursus geopend voor eerste hulp bit ongelukken, welke geleid wordt door Dr. Hubert. Deze eerste avond werd door een 18-tal personen bezocht, waaronder één dame. Begrooting van den Gem. Reinigingsdienst. De begroetingover 1928 van den Gem. Reinigingsdienst sluit in uitgaven en inkom sten op een bedrag van J 55.590 voor den gewonen dienst, en voor den kapitaaldienst op 3.160. Begrooting van hel Grondbedrijf. De begrooting over 1928 van het Grondbedrijf sluit in uitgaven en inkomsten op een be drag van 64.783.30 voor den gewonen Onderhoud van straten en pleinen. Blijkens de begrooting voor 1928 zullen in 1928 de volgende straten geheel of gedeel telijk verstraat moeten worden: Glip, Leid- schevaartweg, Zandvoortschelaan, Clivia laan, Adr. Panwlaan, Paulus Potterlaan, Adr. v. Ostadeplein J. C. v. Oostzanenlana, Lucas van Leydenlaan, Javalaan, Sumatra- straat, Lombokstraat, Meerweg, Binnenweg, Bronsteeweg, Hortensialaan, Azalealaan, Orchideeënlaan, Heemstedelaan, Clooster- •weg, Groenendaalkade, Herfstlaan, Lieven de Keylaan, Dr. P. J. Cuyperslaan, Lanck- horstlaan en Van de Spiegellaan. Gemeentezaken. B. en W. vragen machtiging tot aankoop van het huis van den heer H. Stijnman aan den Cloosterweg, voor 4000. B. en W. stéllen voor het gemiddeld be drag per leerling van de kosten van in standhouding over 1925 voor wat betreft de openbare scholen, vast te stellen op 14.83 voor de O. L. School en op 38.21 voor de O. U. L. O. School. Aanbesteding. Onder architectuur var dén heer C. W. Barnhoorn alhier had in het vergaderlokaal van de Woningbouw— vereeniging „Volksbelang" de aanbesteding plaats van den bouw van negentien arbei derswoning voor voornoemde vereeniging. De uitslag is als volgt: Ingekomen 22 bil jetten. Th. Salman alhier 46.500; Jac. Schuit te Egmond aan den Hoef 47.000: Gebr. Ransdorp alhier 48.692; Van Enden Si Co. te Waddinxveen 49.692; Gebr. Oosterom te Warmond 50.800; v. d. Wal en Kloppenburg te Bergen 51.123; D. Bosch te Heemstede 52.225; W. de Vos te N.-Vennep 53.42.9; A. Voordauw te Zwammerdam 54.880; P. ten Hoorn te Hilversum 54.948; M. Koppe te N.-Ven nep 54.999; A. v. Leeuwen, Den Haag 55.855; Marcelis en Heemskerk te Leiden 57.420; Kwak en Hoenderbos te Leiden 59,900; Van Duin en Vink te Noordwijk 60,990; Kort en v. d. Wiel te Noordwijk 60.558: J. Wittebrood te Beemster f 61.870; J. Joelen, Den Haag 64.278; J. Verberne te Hoorn 64.446: P. Rosenhart te Haarlem f 64.973.30; A. Kingma en Zn te Leeuwarden 67.900; J. de Vink te Haaren, Groningen 69.900. De begrooting was f 54.831. De gunning werd aangehouden. St. Jozef gezellen. Zondag a.s. Is het jaarfeest van de St. Jozefgezelien. Des mor. gens algemeene H. Communie voor de leden; daarna gemeenschappelijk ontbijt. Des avonds 7 uur worclt door de leden een too- neelstuk opgevoerd; tevens is er installatie van nieuwe leden. Na de Hoogmis zuilen er nog enkele kaar ten worden verkocht. MFDFGFTiEETif! JJÖÖR' VRIJDAG 20 JANUARI. Bieden Laten Berlijn 59.05 59.15 Parijs 9.70 9.80 34.50 34.60 12.08 12.09 47.70 47.80 13.05 13.15 42.40 42.50 Weenen 34.90 35.— New-York (cable) 2.47 2.48 Praag 7.30 7.40 27.— 29.— Kopenhagen 66.35 66.45 Osio 66.— 66.10 Stockholm 66.50 66.65 GRASLINNEN HEERENHEMDEN Lange mouwen 2.45 - 2.28 Met korte mouwen 2.30 - 2.05 OVERHEMDEN, prima pucal, met beerd, allle maten 2.56 - 2.24 BOEZEROENS, prima dril, extra groot SPORTHEMDEN, eigen gemaakt, ruime meten. FANTAS 1.48 - 1, WOLLEN FANTASIESOKKEN 2:10 - 1.48 - 1.C4 - 68 GEDURENDE ONZE wordt een EXTRA KORTING gegeven op LAKENS, SLOOPEN, TAFELLA KENS, SERVETTEN, THEE-, HAND- en ZAKDOEKEN en ALLE VOOR RADIGE STUKGOEDEREN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6