Gemengd Nieuws. Pimienlandsch Nieuws. VRAGENBUS. Een merkwaardige voor-historische vondst. Een spiritusdrinker. Levensleed. Een dolle ren. Arme kleine. Een nieuwe oplichterstruc. Het drama in het woonwagen kamp te Venlo. Van den schrik doodgebleven. En dat in 1928. Als een beugelinrichting van een electrischen trein breekt. Berooving. „Je vriend, den inbreker." De ontploffing bg het werpen met handgranaten te 's Hertogenbosch. Na ruim zeven maanden. Ook Amsterdam heeft zijn ruitenkrasser. Nog steeds falen alle pogingen. Historische vondsten in de hoofdstad. Mgr. Hayasaka bezoekt Nederland. KERKNIEUWS. Assistent-generaal der Augustijner orde. Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Roermond. POSTZEGELNIEUWS. De OlympiadG'postzegels. Vierde Algemeene Nederlandsche Katholiekendag. Hoe vincll U Zeesen? Een gouden tijd voor de horlogemakers. RECHTSZAKEN. De inbraak aan de Houtruétlaari te den Haag en de aanslag op inspecteur Paul. RADIO-NIEUWS. Groenland-radio. 33 Millioen woorden Voorloopig in bescheiden energie. Televisie over den Oceaan. De moord te Capelle aan den IJsel. ff et was maar een grap. Ter bestraffing van snelheids- maniakken. I In de „Münch. Med. Woch." vertelt prof. Helferich over een merkwaardigen wervel, die gevonden werd in een s'een- hoop, die vroeger als begraafplaats had ge. diend. De hoop steenen had een doorsne de van 12 M. en lag op den Windberg in Rhön. Toen roen voor het maken van een weg de steenen van den steenhoop wegdroeg, bemerkte een arbeider stukjes been en en kele metalen voorwerpen. Deze taatsten waren een ovale armband, een vingerring in spiraalvorm, een broche en een speld, alle van brons. De steenhoop is blijkbaar een groote grafheuvel geweest, die boven op den „Windberg" het geheele Feldadal overzag; hij bevatte vele beenresten, die zeker van verschillende person enstammen; er waren kaakresten met melktanden, die dus blijkbaar van kinderen afkomstig zijn geweest, en beenderen van een volwassen man en een vrouw. Door de metalen voorwerpen kan men het tijdstip van de vervaardiging van den heuvel dateeren en wel op ongeveer 1500 jaar vóór Christus. De merkwaardigste beenrest is nu een stuk wervel, waarin zich een bronzen pijlpunt bevint. Deze is in het been blijven steken; ze is 3.1 c.M. lang en heeft een gewicht van 3.25 gram; de punt is scherp en de scherpe kanten hebben weerhaken. De schacht is hol. Men kan aan den wervel zeer goed zien, welke verwondingen de p!'! gemaakt heeft: de punt is in het r ervelkanaal binnenge drongen; de verwonding was niet direct doodelijk, maar de getroffene was verlamd door de beleediging van het ruggemerg. De man is spoèdig na de verwonding gestor ven, want de beenderen in de buurt der verwonding vertoonen geen sporen van ver andering, die zeker zouden zijn ingetreden a's de patiënt nog lang geleefd en de wond langen tijd geetterd had. Vermoedelijk zijn met den man ook zijn vrouw en kinderen omgebracht en is de heele familie samen begraven. De man zelf was een voornaam heer- scher, anders zou hij niet zulk een groote begraafplaats hebben gekregen boven op een berg. Te Oegstgeest is in bewusteloozen toe stand langs den weg gevonden een om streeks 50-jarig zwerver, die zich was te buiten gegaan aan het gebruik van spiritus en thans in zoodanigen toestand verkeerde, dat men voor zijn leven vreest. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden over gebracht. Te Oegstgeest is door de politie in deer nis waardigen toestand aangetroffen een vrouw, die vijf kinderen bij zich had en nog een zesde kind van acht maanden, dat in een kinderwagen lag. Het bleek, dat de vrouw door haar man sinds een drietal weken was verlaten. Zij wilde nu van Delft te voet naar Amster dam gaan, waar zij vermoedde, dat haar man verblijf hield. In Delft kon zij geen ondersteuning krijgen, omdat zij daar ni«t domicilieerd was. 'Zi> M. 'PO. verneemt de,„Msb" met. ■lifar kinderen, waarvan de oudste elf jaar 'St de reis naar Leiden t-e voet afgelegd, waar zij en haar kinderen des nachts in het politiebureau onderdak hadden gekregen en van waar zij verder zijn getrokken. Het slechte weer was oorzaak, dat zij het niet verder konden brengen dan Oegstgeest. De politie aldaar, zou haar op transport stellen naar Haarlem. Te Rotterdam is gistermiddag op de X laggemanskade een koe, die plotseling dol moet geworden zijn, losgebroken. Het beest rende de spoorbaan op in de richting van het station D, P. De beleider zekere W, A, G, die het dier tegen wilde houden, werd eenige malen tegen den grond geslagen. De koe had een moeilijken ren tusschen rails en wissels door, doch belandde ten slotte op het stations-emplacement, daar, waar de electrische treinen naar Amsterdam afrijden. De reizigers, die zich op het per ron bevonden, zochten hun heil in een overhaaste vlucht of verscholen zich. Het koebeest heeft echter aan niemand persoonlijk letsel kunnen toebrengen. Agen ten, die ter hulp waren geroepen, hebben het dier op het emplacement met zes re volverschoten gedood. Enkele treinen konden, door het merk waardige voorval, niet op tijd vertrekken. Het bijna 1-jarig kind van W. S., te Emmercompascum, is uit den kinderwagen op de kachel gevallen en met hevige brandwonden opgenomen. De toestand is zorgwekkend. Dezer dagen vervoegde zich, naar het „Hbld." meldt, bij een te Nieuwer-Amstel woonachtige familie een jongmensch, dat voorgaf piccolo in een der Amsterdamsche :afé's te zijn en mededeelde, gestuurd te rijn door den heer des huizes om de por- temonnaie, welke deze had vergeten, te salen. Waar het hoofd des gezins naar \msterdam was vertrokken voor een con ferentie, bevreemdde het verzoek niet en ging men aan het zoeken naar het nuttige voorwerp met inhoud, dat vergeten was. Het onderzoek leverde echter geen resul taat op, zoodat men besloot om mijnheer uit de verlegenheid te helpen, het gedien stige piccolotje per enveloppe een briefje van 10 mee te geven, wat geschiedde, Hoe verwonderd was men echter, toen ir. den laten avond bij de thuiskomst van mijn heer bleek, dat deze zijn portemonnaie nog netjes in z'n linkerbroekzak had zitten en ook geen piccolo had gestuurd met de be wuste boodschap. vonden, waarin al het geslolene zat. Er was een briefje bij, waarin stond, dat de diefstal uitsluitend was gepleegd, om aan te toonen, hoe gemakkelijk in het Patronaatsgebouw kan worden ingebroken. Het geld voor het vernielde ruitje had de dief, zoo schreef hij verder, gestort in het busje voor de armen. Het briefje was onderteekend met: „Je vriend, den inbreker." Thans is ook de vrouw van L, G., die bij het drama in het woonwagenkamp te Venlo een geweerschot loste op H. M. door de de politie gearresteerd. Gisternacht reed te Den Haag een auto in de Laan van Meerdervoort tegen een voor de remise stilstaanden wagen van de tram. De voorruit van de auto werd ver nield. De chauffeur bekwam geen letsel, maar zag tot zijn groote ontsteltenis zijn passagier, den heer v. d. B., Hotel-Restau ranthouder, bewusteloos in de auto liggen. Hulp mocht niet meer baten .v, d. B, is vermoedelijk door hartverlamming tenge volge van den schrik overleden. Eén nacht, zoo vertelt de „Tel." hadden de nieuwe huurders in de woning te Huizen geslapen, den volgenden dag verlieten zij het huis reeds Weer om naar de oude woning terug te keeren. Een tweede bewoner bood zich aan en precies hetzelfde gebeurde: overhaast ver liet ook deze het bewuste perceel, omdat het.... spookte: de vorige bewoner, eeni- gen tijd geleden gestorven, kwam 's nachts terug. Gevolg.... het leegstaande huls is niet te verhuren. Een strop voor den eigenaar, die al een belooning gaf aan hen, die één nacht in 't huis wilden verblijven, De beloo- ning is hij kwijt, in het huis gebeurde na- natuurlijk niets wonderbaarlijks, Maar de woning blijft leeg staan! Wij schrijven 1928! Stagnatie op het baanvak den Haag—Leiden. Omstreeks elf uur is gistermorgen op het baanvak den HaagLeiden van den elec trischen trein stagnatie ontstaan door het defect geraken van de beugelinrichting van een motorwagen, toen deze de halte Laan van Nieuw Oost Indië passeerde. Het verkeer moest over één spoor worden geleid. De beugel brak, doordat deze door een onbekend'e oorzaak tegen een verbindings lijn stootte. De bestuurder bemerkte on middellijk wat er gebeurd was, schakelde het contact uit en reed op eigen vaart door naar het station Den Haag. Inmiddels had de blokwachter aan de Laan van Nieuw O.I. gezien, dat eenige spanningsd'raden waren vernield, waarop de montage-wagen uit Den Haag de reparatie ter hand nam. T'.sschen Den Haag en Voorschoten werd het verkeer over enkel spoor geleid, wat natuurlijk vertraging met zich bracht. De treinenloop Rotterdam—Den Haag ging vrij geregeld door. Ongeveer half één was de reparatie gereed ea was het ver keer weer normaal. Als voorzorgsmaatregel werden in ver band met de storing bij Voorschoten, trein 12 uit Parijs (aankomst C.S. Amsterdam 12 u. 29) en de Pullman-trein naar Parijs (vertrek van Amsterdam 12 u. 23) over Gouda geleid. De vertraging was niet zeer groot. Ongeveer één uur n.m, was de dienst weer normaal. Dinsdagavond is de bediende Simon de Wit op den weg van Drieborg naa^ Nieu- Weschans overvallen en van 90 beroofd. Op 10 Januari is ingebroken in bet R. K. Ratronaatsgebouw aan de Hamnierstraat te Rotterdam. Ten nadeele van de damclub T.E.P. werden uit een kastje, nadat het ruitje was stukgeslagen, een aantal zilveren medailles en een zeveren lauwerkrans ge stolen. Dezer dagen is in de brievenbus van de pastorie bi) dat gebouw een pakje Omtrent de ontploffing bij het oefenen in het werpen met handgranaten, op het ter rein van de Isabella Kazerne te 's Herto genbosch, waarvan wij reeds het een en ander meldden, verneemt het „Huisgezin" nog nader het volgende; Woensdagmiddag om 2.45 werd op het achter-terrein van de Isabella-kazerne, on der leiding van den eerste luitenant der Cavalerie, W. H, van de Graaf, met dienst plichtigen der 2e schoolcompagnie van het regiment-wielrijders eene oefening gehou den in het werpen met handgranaten.Voor dat doel werden, nadat bij meerdere gele genheden was geoefend met oefen-hand granaten half-sclierpe ei-handgranaten ge bruikt. Ter beveiliging van het omliggen de terrein en voor het weren van onge- wenschten toegang e.a. waren in de omge ving schi'dwachten met vlaggen geplaatst dienstplichtige Schuiling was aange. wezen om van achter een aarden wal een dezer halfscherpe handgranaten te werpen voor welk doel de wachtmeester Nae aan hem een slagpijpje uitreikte om dat aan de granaat te bevestigen, Nadat de voorbereidingen tot het wer- r>en waren genomen, werd op de gebruike lijke wijze het slaghoedie in de granaat ge plaatst. (Deze slaghoedjes, welke zeer ge vaarlijk zijn, worden apart verpakt in een busje, waarin zaagsel en wol). De^ laatste hand was gelegd aan de voorbereiding op welk moment reeds de ontbranding een aanvang neemt en pl.m. 4 seconden duurt eer de granaat uit elkaar spat. Vermoede lijk is bij het ontbranden van den granaat in de nabijheid van den schutter een vonk je ontstaan welk het aldaar in de onmid dellijke nabijheid van den wachtmeester Nac geplaatste busje heeft bereikt en in enkele oogenblikken de slagpijpjes heeft doen ontbranden, met het gevolg dat een hevige ontploffing ontstond die een zwaren knal teweeg bracht, en overal in de ka zerne ontsteltenis veroorzaakte. De wachtmeester werd vrij ernstig aan beide beenen, de hand en in zijn gezicht gewond, de dienstplichtige Schuiling kreeg een minder ernstige wonde aan zijn hand en een onbeduidende wond aan bet been terwijl sergeant van Bedaf een kleine won de aan «en zijner onderbeenen bekwam. De wachtmeester Nac, die er het ergste aan toe was, zakte ter plaatse neder *n klaagde over pijn. Onmiddellijk kwamen meerdere personen toesnellen en werd eün voorloopig verband bij den wachtmeester gelegd wijl deze nog al veel bloed kwijt raakte. In allerijl werd geneeskundig hulp ingeroepen en wa® dokter Van der Werft spoedig ter plaatse. De wachtmeester werd inlussehen naar de bijzijnde ziekenzaal per draagbaar vervoerd. Dokter van der Werif beval, nadat het voorloopig verband was gecontroleerd, overbrenging naar het Protestantsch ziekenhuis noodzakelijk, al waar verdere geneeskundige behandeling volgde. De overige gewonden werden mede ter plaatse verbonden en kwamen, voor zoover het zicht laat aanzien, met den schrik vrij. De dienstplichtige Schuiling werd mede in het ziekenhuis opgenomen. De intusschen uit elkaar gespatte gra naat was op het moment van het ongeval ongeveer een 30 meter weggeworpen en kan onmogelijk tot het ongeval hebben bij gedragen. Een groote massa koperen en messingen or.derdeelen van de gesprongen slagpijpjes zijn in de beenwonden en de hand van den wachtmeester gedrongen en moeten wor den verwijderd. Indien geen infectie zich voordoet, laat het zich aanzien, dat hei ongeval wonder boven wonder goed is af- geloopen, daar bij eensoortgelijk geval evengoed enkele dooden zouden kunnen zijn te betreuren. Op het terrein van het ongeval waren meerdere personen aanwezig en was het vooral de regiments-commandant, die van zijn belangstelling blijken gaf. Dank zij den cursus in eerste hulp bij ongelukken in bet garnizoen, werd op voor treffelijke wiize deskundig door de aanwe. zigen gehandeld. Een tocht door het na de stormramp weer herrezen gebied Oosten des lands. Meer dan zeven maand'en zijn verloopen sinds de wervelwind over Gelderland en Overijsel heeft geraasd. Menigeen zal zich ongetwijfeld afvragen, wat er vat de toen getroffen streken is geworden. Een mooie gelegenheid om eens na te gaan, hoe het m dat storrorampgebied is gesteld', bood het bezoek, dat de Commissaris der Koningin in Overijsel, de heer mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, aan een der gemeenten bracht, n.l. aan Ambt-Delden. ,Daar zijn meer dan 100 huizen, meest kapitale boer derijen, geheel of grootendeels vernield. Dank zij het buitengewoon snelwerkende systeem van hulpverleening, Cat in Over ijsel is toegepast, is ongeveer 93 procent van het verwoeste weer opgebouwd. Wij waren, aldus schrijft met uit Iwente aan het „Hbld.", in de gelegenheid den Commissaris op zijn tocht te vergezellen en van zeer nabij te hooren, wat er voor de getroffenen is gedaan, hoe de steunregeling is geschied en hoe die menschen, die geholpen werden, er over denken. De commissaris deelde mede: in Overijsel is buitengewoon snel geholpen, daar hier met plaatselijke comité's is gewerkt, waarbij het per slot van rekening op den burgemeester aan kwam, Zoodoende was men spoedig op de hoogte met hetgeen noodig was en 'zoo gauw het maar eenigszins 'con ls ro e verdeeling d'er steungelden begonnen, zoq- dat direct met den herbouw een aanvang kon worden gemaakt. Als maatstaf heeft men genomen, dat wanneer een getroffene niet onbemiddeld was hij een redelijke som zelf zou kunnen dragen. Deze werd afgetrokken van de wer kelijk geleden schade en het verschil werd aan den betrokkene uitgekeerd. Natuurlijk zijn er ook menschen, die niets konden dra gen en zij zijn dan ook meestal in gunstiger positie dan voor de ramp. Als regel kan worden aangenomen, dat de menschen er niet op achteruit zijn gegaan, daar zij in ieder geval een betere woning hebben ge. kregen, U zult natuurlijk, aldus de commissaris, nog menschen aantreffen, die niet tevreden zijn en meenen, dat zij benadeeld zijn ten koste van hun buurman. Maar dat zijn ge lukkig uitzonderingen. In totaal is in Overijsel uitgekeerd 218.655.11. Bijna overal ls het verwoeste weer opgebouwd. Na deze uiteenzetting is de tofcht door Ambt-Delden gemaakt. Men begon In dte buurtschap Hengevelde, toevalligerwijze bij het eenige vernielde boerenhuis in de ge heele gemeente, dat nog niet uit zijn puin- hoopen is herrezen. De daar gewoond heb bende familie, hield nog steeds verblijf in een aan de overzijde van den weg gelegen keet. Men was echter thans reeds begonnen met de werkzaamheden voor den herbouw. De reden was, dat de kinderen niet wilden medewerken en hun deel opeischten. Het heeft mij groote moeite gekost, vertelde burgemeester Cretrers, om de partijen tot elkaar te brengen. Tenslotte werd een rege ling getroffen, Overigens was al bet vernielde keurig herbouwd en de behuizingen waren, be halve enkele onderdeelen, geheel afgewerkt. Alleen de schuren lagen hier en daar nog tegen de vlakte. Vooral moeder do vrouw was zeer tevreden. Een oude riike boer had b.v. alle gelden reeds uitbetaald gekregen, maar hij vertikte het zijn groote schuur te herbouwen. Hij had n.l. een plan ingediend), dat de goed keuring van B. en W. onmogelijk kon weg dragen. Deze week had hij eerst een behoor lijk plan ingediend, maar nu was hij meteen beginnen te bouwen, doch zonder dat de vereischte goedkeuring was ontvangen. Ook was er een boer met zeer luxueuze neigingen. Hij had n.l. verschillende ka mers bijgebouwd, d'ie hij absoluut niet noo dig had, terwijl zijn stalruimte veel te klein was gebleken. Een boer was er, die'tegen stormschade was verzekerd. De maatschappij, waarbij hij was aangesloten bleek echter verre van so- liede te zijn, zoodat hij slechts 750, kreeg uitbetaald'. Ook enkele arbeiderswoningen zijn her bouwd. ten daarvan werd bij de ee-stc stormramp ook reed's verwoest. De her bouw van deze huizen is geheel door den burgemeester geregeld, daar het niet raad zaam bleek te zijn, d?n betrokkenen zelf het beheer over betrekkelijk groote bedra gen te geven. Ook in Bentelo. Deldenerb-oek. Wiene en Azelo, bleken de steungelden op buiten gewoon economische wijze te zijn aange wend. Zoo is het trouwens overal. De be volking toont haar waardeering op de rus tige, haar eigen wijze, waarmede zij ook haar leed heeft gedragen. Een ontevredene is een groote zeldzaamheid. De raad der landbouworganisaties maakte het mogelijk de boerenhuizen practischer in te richten. Het gaat met de ruitenkrassers als met de inktwerpers: de daden van den een wer ken aanstekelijk op den ander. Na Rotter dam, Den Haag en Delit is het ruitenkras- sen nu ook in de hoofdstad begonnen, zij het dan ook op bescheiden schaal. Gister nachtheeft iemand, zoo meldt de „Tel/\ verschillende krassen gemaakt over winkel' ruiten van perceelen in de BUderdljkstraat £>3 krassen zijn niet dien en vermoedelijk niet met een diamant, doch met een mes ge trokken. Gistermorgen 4 yUr js <je salonboot van de hollandFriesland van Amsterdam vertrok ken met de opdracht, te trachten Lemmer te bereiken, Alle pogingen hebben echter gefaald; tenslotte heeft de boot opnieuw koers gezet naar Stavoren, Toen Amsterdam nog visschersdorp was. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat wij het 650-jarig bestaansfeest van de hoofdstad hebben gevierd. Bij die gelegenheid hebben duizenden de tentoonstelling, die een schat van histori sche gegevens over onze stad bevatte, be zocht. En enkelen zullen wel wat teleur-» gesteld zijn geweest, toen zij daar bijna geen enkel voorwerp vonden, dat stamde uit de allereerste periode van de geschie denis der stad. Och, er bestaat zoo weinig meer uit dien tijd, werd er gezegd en daarin be rustten wij..,, totdat,.., totdat er in de Warmoesstraat, toen er een huis werd afgebroken, ontdekkingen werden gedaan, die bewezen, dat er van dat Amsterdam van zevenhonderd en meer jaren geleden, nog wel wat meer over was dan wij aanvanke lijk gedacht hadden. De ontdekkingen waren niet wereldschokkend, er werden geen diep zinnige artikelen in de kranten over ge schreven en maar weinigen wisten, waaruit die ontdekkingen eigenlijk bestonden. Men had niets meer en niets minder gevonden dan.,., (ach ja, wanneer men denkt aan de dagen, waarin Tutankamen ..ontdekt" werd, maken deze Amsterdamsche opgra vingen wel een zeer pooveren indruk!) enkele stukjes hout. Ontdekkingen van den zelfden aard volgden enkele malen en deze week is het, aldus de ,,Msb.", weej gebeurd, ditmaal in de Nieuwebrugsteeg, waar de fa- Gebrs. De Wilde een aantal huizen heeft doen sloopen, om daarvoor in de plaats een groot kantoorgebouw te doen optrekken. Bij de uitgravingen, die ter plaatse zijn ver richt, stuitten de arbeiders eerst op een zandlaag en niet lang daarna op een laag zware zeeklei. Waar zeeklei is, moet ook de zee zijn ge weest, en daarom was de conclusie, dat men zich hier bevond aan den rand van den oudsten zeeoever van Amsterdam, niet te gewaagd. Dit was op zich zelf nog niet zoo belang rijk, maar daar kwamen nog drie paaltjes bij, die half in den kleigrond staken. Het merkwaardige van deze paaltjes was echter, dat zij voor zooyer zij in de klei staken, gaaf en voor zoover zij in het zand staken vergaan waren. Dit bewees, dat het vergane gedeelte vroeger aan de open lucht moest blootgesteld zijn geweest en weldra rees het vermoeden, dat eens, méér dan zevenhonderd jaar geleden, nog vóór dat Amsterdam tot stad werd verheven en nog voor haar naam in de geschiedenis werd ge noemd, de visschersbevolking aan deze paaltjes haar netten had te drogen gehangen. Zooals we reeds zeiden: de ontdekking is niet wereldschokkend, maar veel Amster dammers en velen, die in de oudheidkunde belangstellen, zullen er zich toch wel voor interesseeren, En wie weet, misschien wordt deze zoo onbelangrijk schijnende ontdekking, nog wel eens belangrijk, door de conclusies, die er uit te maken zijn.... lingscomité te Maastricht, den heet Henri van Oppen. Verwacht wordt, dat deze op tocht een grootsche en heer'ijke manifest! tie zal worden van het katholieke vereni gingsleven in Nederland. Na de sluiting van den Katho'iekendag. welke plaats heeft op Donderdagochtend zal Dondagmiddag in de kerk van St. Ser- vatius een plechtig lof worden gecelebreerd, waaronder een processie met de kostbare relieken, die in de St. Servaas bewaard worden. Tijdens den Katholiekendag zal een ten toonstelling worden gehouden van kerke lijke kunst, waarin vooral het Koningschap van Christus in de kerkelijke kunst tot uiting zal worden gebracht. Deze tentoon stelling staat onder de kundige leiding van het St. Bernulphusgilde en van de R. K. Kunstenaarsvereniging, zoodat ook hiervan groote verwachtingen mogen worden gekoes terd. Ten s'otte wordt de aandacht er op ge vestigd, dat ook thans evenais de vorige malen de gelegenheid bestaat voor nationale katholieke organisaties om gedurende den Katholiekendag een nevenvergadering te houden, waarvan het vers'ag wordt opge nomen in het Officieele Verslagboek. Nationale organisaties, die hiervan wen- schen gebruik te maken, moeten zulks aan vragen bij den secretaris van het hoofdbe stuur, prof. J. D. J. Aengenent te Warmond en wel vóór 1 April. Na dezen datum kun nen geen aanvragen meer in overweging worden genomen. Te 's Gravenhage is gistermiddag met den Parijschen trein van 16.42 uur Z. D. H. Mgr. HaVasaka, Bisschop van Nagasaki, de eersta JaPansche Bisschop, aangekomen. Op het Perrons was ter begroeting aanwezig de wel- eerw. heer Th. M. P. Bekkers, rector van Huize „Bijdoïp" te voorschoten, directeur voor Nederland van het Pauselijk Liefde werk van den H. Petrus. Mgr. was vergezeld van mgr. A. Olichon, nationale directeur van het St, Petrus Liefdewerk voor Frankrijk, Na de begroe ting, begaf hst gezelschap zich naar het Jupansche gezantschap, waar een zeer vriendelijke ontvangst plaats had. Omstreeks 6 uur vertrok mgr. Hayasaka met zijn gezelschap naar Huize „Bijdorp" te Voorschoten, waar Z, D. H. de gast was van rector Bekkers. Daar waren ook aanwezig rector P. W. de Wolf, diocesaan directeur voor het bis dom Haarlem van het Pauselijk Liefdewerk van den H, Petrus en de Zeereerw. heeren J- H. Nickel erf J. Visser, professoren van het seminarie Warmond, als leden van het diocesaan bestuur van den Priester Missie hond. De ontvangst in Huize „Bijdorp" droeg ee" intiem karakter. Hedenmorgen droeg Mgr. Haysaka het H. Mis0ffer 0p ;n (je j{apej Van Huize „Bijdorp" waarna om 10 uur een rondrit werd gemaakt d°or Den Haag. Gm half 12 vertrok mgr. Hayasaka ver gezeld van mgr. Olichon en rector Bekkers naar Utrecht om een bezoek te brengen ®an.Z. D. H. den Aartsbisschop. De Zeereerw. pater B. J. Vermeulen, in het klooster Mariënhage te Eindhoven, heelt telegrafisch bericht uit Rcme gekregen, dat hij benoemd is tot assistent-generaal der Augustijner-orde, In verband hiermee zal pater Vermeulen naar Rome vertrekken. Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot Kanunnik van het Kathedraal Kapittel den Hocgeerw. Hooggel. heer P, J, H, Geurts, professor aan het Groot-Seminarie, Bij Kon. besluit, Stbl. 466, is thans het volgende bepaald: Ter gelegenheid van de in 1928 hier te lande te houden Olympische Spelen worden van rijkswege Olympiade-postzegels uit gegeven. Deze postzegels zijn gedurende een door den Minister van Waterstaat le bepalen tijd verkrijgbaar in de waarden van 1/4, 2, 3, 5, TA, 10, 15 en 30 cent. De zegels vertoonen ontwerpen, op de sport betrek <ring hebbende: De zegels worden verkocht roet een toe slag boven de frankeerwaarde van 1 ent voor die van 114, 2, 3 en 5 cent, van 4'A cent voor die van lA cent, van 2 cent voor 'die van 10 en 15 cent en van 3 cent voor die van 30 cent. De opbrengst dezer zegels, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aan ^aak, administratiekosten en andere on kosten uit de uitgifte voortvloeiende, wordt tear beschikking gesteld van het Nederl. Olympisch Comité. Op deze zegels zijn van toepassing de bepalingen, welke gelden voor de gewone postzegels, behoudens dat de geldigheids duur voor het gebruik eindigt met den 31sten December 1928. De Olympiade-zegels welke, nadat de termijn van verkrijgbaar stelling is verstreken, nog niet zijn verkocht, zullen worden vernietigd. Z°0a|s reeds j3 bekend gemaakt, zal de vierde a'geroeene Nederlandsche Katholie kendag gehouden worden te Maastricht op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 29, 30 en 31 h4ei van dit jaar, dus in de Pinksterweek. "et algemeene onderwerp, dat zoowel in dc algemeene als in de sectievergaderingen sa' Worden behandeld, is: Het Koningschap van Christus. In de plechtige openingsverga dering Dinsdagmiddag drie uur zal spreken de heer Henri Hermans over het Koning schap Van Christus in het Huisgezin. In de avondvergadering van denzelfden dag mr. <k- L. Deckers over het Koningschap van ChrUtU8 [n sociale leven, en prof. J. D. J. Aengenent over Christus' Koningschap in het politieke leven. n de avondvergadering van Woensdag prof. dr. A. Barge en pastoor E, Ribbergh van Houthem. St. Geriach, over Christus Koningschap in de literatuur, In de plechtige sluilingsvergadering op Donderdagochtend om tien uur dr. Th. Ver- hoave„ over Uet Koningschap van Christus in de school u® sectievergaderingen zullen worden ge houden op Woensdagochtend, In de eerste sectie za[ Spre)ien ,je beer Piet Kasteel over de Verbreiding van Christus' Koningschap do°r middel van het Leekenapostolaat; in de tweede secti.e prof, W. Ndlet door mid- o van den kathlieken boekhandel; in de derde sectie majoor Van Nijnatten door nuddel van hat ontspanningswezen; en in de vjerde sectie rector Th. Bekkers door mn-del van de prediking onder de heidenen. Aan den Katholiekendag, die Dinsdagoch- tend geopend wordt met n Pont. H. Mis zal voorafgaan een optocht door de straten van Maastricht, waaraan kunnen deelnemen alle katholieke organisaties uit het gehee'e land, zoowel zuiver-godsdienstige als social °rf>ani$aties, met haar vaandels en banieren- HeZe optocbi zal gehouden worden °P Maandagmiddag, tweeden Pinksterdag, "e oyganlsaties, die daaraan deel wi len nemen, dienen tijdig daarvan mededeeling te doen aan den secretaris van hat plaatselijk regc- Prins van Wales, die ongeveer twee minuten: lang sprak. Het scheen bijna onmogelijk, dat de prins dit zonder eenige officieele aankondiging deed Het gekst*> van het geval was echter, dat hij dezelfde rede uit sprak als op den Wapenstilstandsdag. De Radio-Times" helderde dezer dagen evenwél het mystieke geval op: de rede van 11 November vm»s gramofonisch opge nomen en nu als grap voor de microfoon afgedraaid! De afdeeling Te'efunken van de firma Sie mens Halske A. G. (Den Haag) verzoekt rapporten over het omroepstation Zeesen. Dit station zendt lederen avond van 20 uur af het Berlijn sch,e avondprogramma uit. Om een dergelijk overzicht te verkrijgen, zou het zeer op prijs worden gesteld, indien de proeven genomen worden met een ont vanger, bestaande uit één ontvang.'amp' met 2 L.F. Zeesen zou b.v. vergeleken kunnen wor den met Huizen, ilversum» Motala, Kalund- borg, Daventry, Weenen en Langenberg en eventueel andere stations. Naar de „Wireless Trader" meldt, werd onlangs bij een diner van de „Harrogate het publiek, sedert het iederen dag door Rotary Club" de mededeling gedaan, dat de radio de Big-Ben en andere tijdseinen kan hooren, meer aardachc aan het juiste loopsn van hun horloges en klokken schenkt. De horlogemakers hebben hierdoor heel wat meer werk gekregen Gisteren heeft de Haagschc rechtbank uitspraak gedaan ia de zaak tegen den schoenmaker M. Houtman uit Den Haag, thans gedetineerd, den tweeden verdachte inzake den diefstal met braak, gepleegd op 2 September van het vorig ja".' in de woning van kapt. Gerlach aan de Houtrustlaan te 's-Gravenhage, op welke inbraak gevolgd is de aanslag op genoemden kapitein en twee achtervolgers van de inbrekers door den koopman H. P. Rijntjes, die te dezer zake op 5 dezer door de rechtbank was veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte Houtman, die een zijner achtervolgers zou hebben geschopt, wegens diefstal gevolgd door geweldpleging om ontvluchting moge lijk te nvvken, tot drie jaren gevangenisstraf. De eiseh was vi.l jaren gevangenisstraf. Op Groenland zijn drie radio-zenders op gericht, welke hoofdzakelijk zullen worden gebruikt om de schepen in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan bijtijds te kunnen waarschuwen voor stormen, welke in dit gebied dikwijls zeer plotseling kun nen losbreken. In tegenstelling met de bedrijfsresultaten van het Engel.iche radio-telegrafiestation le Rugby, dat met verlies werkt, werden uit stekende resultaten verkregen met de nieuwe Marconi-zenders, we'ke met gerichte golven (korte) werken, z.g. beam (gerichts- straal) stations. Volgens statistiek van De cember 1927 bedroeg het telegramverkeer met dit systeem met Canada, Australië. Indië en Zuid-Afrika pl.m. 35 millioen woor den. Een vijfde „lijn" voor verbinding met China en Japan hoopt men binnenkort te kunnen openstellen. De nieuwe Beiersche zender bij Kaiser- lautern is reeds zoover gevorderd, dat te^en einde Januari de overdracht aa ce Rijks- post, door Telefunkcn, die het station bouw de, verwacht kan worden. lJe speciale kabel, welke den zender verbindt met Mun- chen, is nog niet g«b*el gareed. Hoewel de antenne-energie yan het nieuwe station tot 4 K.W. kan worden opgevoerd, zal voorloo pig op verlangen van de bezettingsautoritei ten, met 0.7 K.W. worden gewerkt. Blijkens «en N. 1A,-bericht uit Londen zouden Bairuproefnemingen met televisie gedurende ce laatste weken geleid hebben tot het resultaat, dat over den afstand tus schen Londen en New York gezichten en ook handen duidelijk zichtbaar konden wor den gemaakt. Binnenkort behandeling voor die rechtbank. De rechtbank te Rotterdam zal, naar de „Tel." verneemt, op 31 Januari a.s. de zaak behandelen tegen den 19-jarigen B. M„ die op Zaterdag 27 Augustus van het vorige jaar den 61-jarigen rentenier G. Dekker in diens woning te Capelle a. d. IJsel van het leven beroofde en het lijk daarna in die rivier wierp. Dien middag was twist tus schen de beide mannen ontstaan over een schuld van 40, die M. aan den ouden man htjd. M. gaf den rentenier eenige vuistsla gen op het hoofd en worgd'e hem vervol gens. Nadat de jongen des avonds kalm naar een zanguitvoering was geweest, is hij naar de plaats van zijn misdaad teruggegaan om het lijk te halen, dat hij vervolgens in de Maas wierp, M. wordt ten laste gelegd dood'slag, subs, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel den dood ten gevolge hebbend. Er zijn 14 getuigen gedagvaard. Op Oudejaars-avond hoorden de Engel- sche luisteraars plotseling tusschen bet j!e- door den stem van den wone programma Voor de Haagsche rechtbank is gisteren behandeld de zaak tegen ir. A. M. de W., die door den Haagschen kantonrechter we gens een snelheidsovertreding, is veroor deeld tot een geldboete van 0.50. De overtreding van dezen verdachte was ge constateerd met behulp van een door den Haagschen inspecteur van politie Wattman en dr. Sirks, adviseur-verificateur voor 's-Rijks zee-instrumenten, geconstrueerden snelheidsmeter. Zooals men weet, dient deze zaak als test-case om de deugdelijkheid van liet nieuwe instrument te zien uitge maakt. Evenals in eerste instantie werden de tieeren Waltroan en Sirks als getuigen en de professoren Keesoro en dc Haas uit Lei den als deskundigen gehoord. De deskundi gen zijn tot de conclusie gekomen, dat de meter een geschikt instrument is om de snel heid van een zich op den weg^ bewegend voertuig vast te stellen, en dat bij geringe oefening een nauwkeurige meting der snel heid kan worden verkregen tot op 2 K.M. In verband met een en ander vroeg het O.M. bevestiging van het veroordeclende vonnis van den kantonrecher. Ook mr. Her mans was van mcening, dat men hier met een deugdelijk instrument te doen heeft. Dó Rechtbank zal 2 Febr. vonnis wijzen. Vr.: Ik heb een paar glacé handschoenen, waarin het weer zit. Zou ik die kunnen verven? Antw.Daar is niets aan te doen. Vr.: Ik heb een kist vol afleveringen van de Katholieke Illustratie. Kan ik die nog verkoopen of ergens aan geven? Antw.: Aliicht wel. Vr.; Hoe moet iemand handelen bij over lijden van zi,n vrouw, omtrent de boedel scheiding, 11» heb 4 meerderjarige kinde ren. Kan ik met een volmacht op zegel voor de 4 kinderen zonder notaris doen of niet? Tot wien moet ik mij wenden? Antw,: Uw vraag is te algemeen gesteld om daarop een goed antwoord te geven. Komt u liever eens praten op on» bureau. Vr.: Verstrekt het rijk ook bouwvoor- schot onder le of 2e Hypothecair verband aan arbeiders (geen landarbeiders)? Zoo ja, wat wordt er gerekend /voor Rente en aflossing? Hoeveel wordt er gegeven per woning? Tot wien moet ik mij wenden om daar voor in aanmerking ie komen? Antw.: Wat u bedoelt, bestaat alleen voor landarbeiders. Vr.: Ik woon in Assendelft en ben aan. geslagen in de Rijksinkomsten- Verdedi ging- en Gemeentebelasting naar een zui. ver inkomen van 15C0.Aftrek levens onderhoud 8?0.(geen kinderen) Hoofd som 18.—. Opcenten prov, 5, gemeente 0.90. Vcrdedigingsbclasling 11, 3.50. Gemeentebelasting 43.70. Totaal 65.90. Is dit juist? Antw.; Ja.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7