DE WAERELD ROND. Derde Blad Vrijdag 20 Januari 1923 Groepsfoto genomen bij het 25-jarig bestaan van het Liefdewerk „Kinderbescherming", onderaid. der St. Vincentiusvereensging te Haarlem. Naast den president, den heer P. J. v. Kessel (in 't midden), de HoogEerw. Heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. Spelscène uit „De Klimge'j, dat door de dilettanten van het „Alikmaarscb TooneeP is opgevoerd. Fi k'er in zijn primitieve machine, waarmede hij op 31 Aug. 1911 een demonstratie gaf op het feestterrein achter de Veiserstraat. De foto geeft wel een duidelijk beeld van de ontwikkeling der vliegtuig-industrie. KRÜGER'S REIS NAAR EUROPA IN 1900. Een merkwaardige daad uit de eerste regeeringsjaren van Koningin WiKielmina was het zenden van een oorlogsschip de „Gelderland", om president Krüger „oom Paul", zooals hij door de Boeren genoemd werd van Zuid-Afrika naar Europa te brengen. Transvaal was toen, naar men weet, in oorlog met Engeland, en de be jaarde President had het land moeten ver laten en zich naar de onder Portugeesch gezag staande stad Lorenpo Marquez be geven, maar hij wilde gaarne naar Europa vertrekken, om daar de belangen van dc republiek te bepleiten bij de groote mogend heden, voornamelijk Duitschlana en Frank rijk. Het zenden van de „Gelderland stelde hem in de gelegenheid de reis te aanvaar den. In een kortelings verschenen werk van den oud-zeeoffciier C. Flaes die de reis meemaakte, lezen wij daarover interes sante bizondeitreden, waarvan wij er hier eenige mede ter aankondiging en karak teriseering van het boek laten volgen. De „Gelderland", die onder command stond van den kapitein ter zee J- A. L. baron Sweerts de Landas Wyhorg, zou in Juli 1900 zijn eerste reis maken met be stemming naar Oost-Indië. Toen het schip te Perim ten anker lag, om daar kolen ,n te nemen, werd aan den commandant be richt, dat hij naar Lorenzo Marquez moest vertrekken, om President Krüger te embat- keeren en naar Europa te brengen. Op 12 October kwam de „Gelderlan daar ten anker, en men vernam er, dat me enkel de President de reis zou maken, maai vergezeld zou worden door zijn kleinzoon Eloii, zijn particulieren secretaris Breder., zijn lijfarts dr. Heymans en zijn bediende Happé. Voor die allen moesten nu op de „Gelderland" verblijfplaatsen in gereedheid worden gebracht. „Intusschen werd het schip overstroomd door bezoekers, die allen niettegenstaan de het dagelijksch kolenladen den bodem wilden bezichtigen. Ho»derden en nog eens honderden Boeren die te Lorenpo Mar quez geïnterneerd waren brachten soms uren aan boord door, voornamelijk om 'e zien en te weten, waar en hoe hun Pres: dent zou Iogeeren. En dan was het ontroe rend die reuzen, die toch zooveel hadden meegemaakt, ons trouwhartig te hooren vragen of wij wel goed op „den Oü Baas zouden passen! „Nie an die Rooinek gêe niet!- Nu, dat beloofden wij, dan liever naar den kelder!! met welke verklaring zij dan tevreden waren. En de genegenheid tot ons was zoo groot, dat die zich soms U'i'® in kleine cadeaux, als hoedanig il- herinner.... een factuur van 30 boefen" hoeden, die later onder de officier®"' machinisten en onderofficieren zijn "e'~ deeld." Op 20 October zou de President zich ul" schepen, maar hij kwam onverwacht dag eerder, teneinde manifestaties 10 goeden of kwaden zin er lagen °ol< Engelsche kruisers voor Lorenzo Marqlie/ te voorkomen. „En toen hebben wij dien dag het merk" waardig schouwspel beleefd, dat, toen door H. M. „Gelderland'* ter eere van de verlo ving onzer Koningin, het koninklijk sal""1 werd afgegeven, waaraan èn Engelsche 4" Portugeesche schepen deelnamen, de Pre.~ sident, beschermd door Neerlands v'a<5" aan boord van ons schip stond te kijk®" naar het schieten van zijn aartsvijand!' Den dag daarop begon de reis. „Zaterdag 20 October, ten 1 uur 30 *'e'' het anker gelicht en toen even te vore" dt consul Pott van boord ging en de offic!®ren hem tot aan den valreep uitgeleide deden, nam hij afscheid met de woorden: y heeren, goede reis, en als de Rooi"e,v nchiet, dan schiet je maar terug!" Zou ei tech nog iets gebeuren??? Maar dat is "et geval niet geweest, want toen wij, wegstoo- mend, het Engelsche eskader passeerden, stond op die schepen de wacht aangetre den, en werd aan ons schip honneurs ge geven. „De reis met president Krüger wa- be gonnen, eene reis, die soms iets had van een triomftocht, cn die voor den President zooveel droevigs zou bevatten en hem weg- voerde van zijn geliefd Zuid-Afrika.... dat hij nooit zou terugzien!" Als een merkwaardigheid deelt de schrij- ver mee, dat twee leden van het gevolg, de lijfarts en de bediende, katholiek waren. i,Waaruit dan toch wel blijkt. zoo zegt hii. „dat de President zeer zeker niet de „domper" was, waarvoor zijne vijanden hem herhaaldelijk uitmaakten." Over den persoon van den President en diens leven aan boord, deelt de schrijver "og het volgende mee: „Z.Fd. was een matig eter en nog matiger drinker. Een stukje vleesch liefst „witvleesch" (kip of dergelijke), een weinig groente en een glas „ajer blanda" oftewel spuitwater, was Ge woonlijk alles wat hij aan de avondtafel tot zich nam. Een groot causeur was Z.Ed. niet daarvoor had hij vermoedelijk te veel zaken aan het hoofd en altijd ver liet hij vóór het dessert de kaiuit, om zich in zijn verblijf met zijn bijbel terug te trek ken. „Overdag, gedurende de rfefiee'» reis. wanneer het weer goed was en dat was het gelukkig meestal bracht de Presi dent den tijd door op de campagne, geze ten naast het kanon van 15 c.M., met een sportpet op en een souwbalietje in zij» nabijheid, waarvan Z.Ed. evenwel wein'g gebruik maakte, daar hem, tengevolge van een lichte oogaandoening, door zijn genees heer slechts een tweetal pijpen per dag was toegestaan. „Hij was daar steeds in gezelschap van een of meerdere leden van zijn gevolg e. wanneer het toeval wilde, dat commandaru of officieren in zijn nabijheid kwamen, dan werd hun gewoonlijk een vriendelijk woord toegevoegd en soms een snuifje gepre senteerd! „Op de brug is de President slechts een maal geweest, terwijl hij tot °"ze ver wondering geen deel nam aan de Zon- dagsche godsdienstoefeningen. Wij ver onderstelden dat die hem te neutraal waren of niet diep genoeg gingen naar Z.Ed smaak en overtuiging. ^ecz.'ck 's de Presi dent nooit geweest, zelfs niet toen later in de Middellandsche Zee do „Gelder land" door een tamelijk hevigen storm werd belo-open." Tot zijn teleurstelling werd de President in de Duitsche en Fransche havens welke het schip aandeed, nergens officieel be groet; wel wilde men hem als particuliei persoon eer en sympathie bewijzen. En zulks was ook het geval te Marseille, hel einde der reis, waar „Oom Paul" 22 Novem ber aan land £ing en de bevolking hem ee^ grootsche ontvangst bereidde, waarin ook de „Gelderland en haar bemanning deel den. In groot tenue stond de equipage aange treden, toen de President het schip ver liet. „Plechtig" aldus de schrijver „be gaf zich toen onze hooge Gast, geleid dooi den commandant, naar den valreep, maar Vfpr. rï'en *e bereiken hield hij stil voor de officieren, die ook stonden aangetreden, en zeide woordelijk: „Veroorloofd mij, voor ik H. M. „Gelderland" verlaat, UEd. mijn innigen en warmen dank te betuigen voor al hetgeen gij voor mij hebt gedaan gedu rende mijne reis van Lorenqu Marquez naar hier. Ik kan geen woorden vinden om mijn appreciatie, waardeering uit te drukken voor uwe vriendelijkheid mij betoond, en wensch UEd. verder alle gezondheid toe, voorspoed, welvaart ook Gods besten zegen", woorden, die met nadruk gezegd, met nalieten op alle opvarenden, die *.c konden hooren, grooten indruk te maken. „Toen daalde de President de statietrap af, gevolgd door zijne reisgenooten en het ccmité van ontvangst, en terwijl de mari niers het geweer presenteerden en de equi page langs de verschansing paradeerde en joelde, steeg Z.Ed. in de sloep, die geroeid door twaalf paar krachtige matrozen-armen en gestuurd door den Luitenant-ter-zee Groeneboom in groot tenue, hem over bracht op Fransch gondgebied. „De Krüger-reis was ten einde! Aan de opdracht was voldaan; wij hadden der. President sain et sauf op de plaats zijner V ^stemming gebracht!" Buiten de Uiterton door C. Flaes. Van Holkema en Warendorff, Uitgevers- Mij., Amsterdam. In aansluiting op onze fotopagina der vorige weck over mooie en feelijke architectuur in Haarlem, hierboven een prachtige doorkijk op de Groote Kerk. De St. Josephsgezellen Amsterdam I, vierde haar 60-jarig bestaansfeest. Na de plechtige Hoogmis vereenigden de ZeerEerw. Praesident, Raad van Bestuur en leden zich aan een feestelijk ontbijt. Hoe diep men graven moet bij de fundee- ringswerken voor de torens der Kathedrale Kerk St. Bavo. De cellist Canivez, die medewerkt op het Gem. Orgel concert van morgenavond in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Links; Hoe men in Amerika reclame maakt: Een winkel van levensmiddelen met reclame-topgevel. De heer M. L. A. Klein is Zater dag 21 Jannari a.s. 12 K jaar lid van den Haarlemschen Gemeenteraad. Rechts; Deze Amerikaansche actrice wilde op 82-jarigen leef tijd de sensatie beleven haar geboortestad Denver vanuit de lucht te zien. Vroeger duride zij niet, verklaarde zij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9