In en om Haarlem m i m LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws I'S ZATERDAG 21 JANUARI 1928 i TANDHEELKUNDIGE KLINIEK p DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16761 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIFR EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Is» Uit den Gemeenteraad. Christ. Historische activiteit. HET DEMONSTRATIE- BEDRIJF VOOR GLASCUL TUUR TE HEEMSKERK. SPREEKUREN: van 9 tot 11 en 1 tot 2. Dinsdag- en Vrijdagavond van 6.30 tot 8.30. Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. Ons wekelijksch beursbericht wordt op aanvrage gratis toegezonden. Dr. J. Ankerman t J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. Bij een mislukte noodlanding gedood. Het Hollandsch Bloebollen- kweekers Genootschap. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ^DVERTENTIËN 35 ct. p. regel. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p- plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonniL cp dit fclad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfMf) Levemlanre geheels ongeschiktheid tot werken door f 7CR hij een ongeval met f «CR tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 JWUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen, «u. docdelijsen aflcop; i bij verlies van een hand, f JOK bij verlies van een f EH 0 bij 'n breuk van f IH 0 bij verlies y. een een voet of een oog; duim of wijsvinger; wU» been of arm; andere vinger. 222. SCHAEPMAN'S STRIJD. In de Schaepman-herdenking, welke gis teren onze dagbladen hebben gevierd en welke voor heden in tal van bijeenkomsten Is voorbereid, is wel het allermerkwaardig ste dit, dat er slechts lol en geestdrift, enthousiasme wordt gehoord, ja zelfs hier of daar een meer of minder uitgesproken heimwee naar nog zulk een man voer onzen tijd wordt waargenomen, maar dat iedere wanklank ontbreekt. En toch was Schaepman eens het middel punt van een feilen strijd; een stootblok niet enkel, niet zelfs zoo zeer voor zijn geestelijke antipoden, als wel voor zijn eigen geloofsgenooten. Hij is bestreden, bekampt, in het nauw gedreven, opgejaagd, ja zelfs gehoond en verguisd. Er zijn in het open baar, door eigen geloofsgenooten, woorden over hem geschreven en gesproken, die van scheldwoorden niet veel verschilden, die nu niet worden gebruikt, om den verst ver wijderden tegenstander, den communist, aan te duiden. Vrome, maar bekrompen Katholieken, sloegen een kruis, als zij zijn naam hoorden en menig Roomsch moedertje heeft, vijftig jaar terug, een gebed gestort voor den geleerden priester, die zich op moderne dwaalwegen had begeven. Dus was Schaepman een martelaar van zijn overtuiging? Wie den.doctor" gekend hebben, of althans uit afbeeldingen en levensbeschrij vingen zijn beeltenis in zich hebben opge nomen, die lachen bij het denkbeeld: „Schaepman martelaar!" Hij, de man met den breeden glimlach met de joviale spotzucht, langs wiens breede schouders alle levensonaangenaamheden afgleden, de man met den. .nooit sluimerenden strijdens- tnoed, steeds gereed om iederen aanval te pareeren; die sterke, levenskrachtige figuur had niets van een martelaar. Dat hij midden in den strijd stond, dat hij het mikpunt was van een altijd knetterend - vuur, was zijn eigen verkiezing;'Hij zocht den strijd, zoo als de visch het. water;, heel zijn wezen was polemisch. In zijn gedichte^ zingt hij niet de subjectieve gevoelens van een teere ziel nit, maar de jubelzangen van het Roomsche hart, dat,, zich verblijdt óver de zegepraal der oude Moederkerk. Zelfs in zijn gedich ten kan h£ vaak het polemiseeren niet laten; daarom was hij veel meèr redenaar dan dichter. Als redenaar kon hij zich geheel geven, zooals hij was: vechten tégen onrecht, opwekken tot strijd tegen onrecht. Fel heeft hij zijn tegenstanders gestrfemd; voor één «lag had hij er tv.ee terug. Het beeld van Schaepman bij het Nederlandsche volk achtergebleven, is de priester in de politieke arena, de daverende redenaar in Stikvolle vergaderzalen, de orator met de vuist op het dekblad van den katheder. En nu komen we nog eens op ons uit gangspunt terug: het is vandaag slechts vijf en twintig jaar gelden, dat die gewelde naar ten j'rave ging, stierf in het harnas. Wel zelden is in het openbaar iemand zóó heftig bekampt, gehoond en verguisd door eigen partijgenootcn als hij. En zie, een kwarteeuw na zijn dood is er volmaakte rust bij zijn graf; geen wanklank wordt gehoord, integendeel. Heel de Roomsche pers van allerlei schakeering, heel de R. K. Staatspartij, zonder één protesteerende stem, ja, de R. K. Universiteit, representee- rend, wat Nederland aan Katholieke cultuur Jieeft aan te bieden, staat in dankbare en eerbiedige, vreedzame en eensgezinde be wondering bij dé herdenking van de nage dachtenis van dezen grooten staatsman. En wat zijn vijf en twintig jaar in een menschen- leven? Is het niet de moeite waard bij de her denking van Schaepman'» sterfdag dit ver schijnsel ook eens te beschouwen? Hoe komt het, dat een man, wiens tijdgenooten nu nog leven en die eenmaal in de branding stond van den felsten partijstrijd, een kwarteeuw na zijn dood heel het nageslacht in vereering vindt bij zijn graf? Komt het, omdat Schaepman een vlekkc- looze figuur is geweest, een man, die nimmer heeft gefaald, die zijn vijanden met Evangelische zachtmoedigheid ver droeg, kortom een Engel in het vleesch, van wien nu ieder moet getuigen: hij was een onbegrepen, ideale held; nu ons de oogen zijn opengegaan, nu zien wij, dat zijn bestrijders verblind waren en hij krijgt nu, na zijn dood, de eer, die zijn tijdgenooten hem weigerden? Neen, zulk een beschouwing is historisch cn.uist; z;j js trouwens op weinig groote figuren toe passelijk, wélke zich in het openbare leven werpen. Zulke sterke, volbloedige vechters hebben gemeenlijk de fouten van hun krachtig karakter; hoe sterker het licht, hoe dieper de schaduwpartijen. Men moet dan pok zulke mannen niet naar hun bijkomstigheden beoordeelen, evenmin als alles, wat hun tegenstanders deden, op een goud schaaltje gelegd mag worden en aan persoonlijken haat mag worden toegeschreven. Wie een geestes- strijd, in het openbaar gevoerd, wil beoor deelen,, moet zoeken naar de bedoelingen van de kampvechters, naar aanleiding en oorzaak van hun meeningsverschillen én zoo tot dé kern van den strijd doordringen. Alleen op die wijze kan men eerlijk beslis ten of zulk een botsing een striid om be ginselen of een Rechthaberei, een twist in den ongustigsten zin. van het woord is geweest. Wij leven in een tijd van vredesleuzen, van afkeer van alles, wat naar vechten zweemt; in heel het openbare leven is weinig strijdlust te bespeuren, en men ver doezelt de onderlinge geschillen liefst maar met compromissen. Zijn wij daarom beter dan het voorgaande geslacht, dat geregeld in het harnas liep? Niemand zal dit durven beweren, ook al leest men thans niet voor zijn pleizier de invectieven, waarmee de Schaepmannianen en hun tegenstanders elkaar in dien tijd bekogelden. Wat Schaep- man's strijd en ook dien van zijn bestrijders boven menschelijke fouten en uitglijdingen, op een hooger plan verheft, is de bedoeling, waarmee hij werd gevoerd. Het was een botsing van overtuigingen en dat is altijd een verheffend schouwspel. Schaepman was tot in de nagels van zijn vingers, een man vol overtuiging. Met zijn breeden blik zag hij in de toekomst en overschouwde hij het verleden. Geschiedkennis maakte hem tot strijder voor de Roomsche zaak, zóó als hij meende, dat ta worden moest. De Katho lieke burgers vrij en gelijk met alle anderen, volgens de grondwet, wijmaken van liberale overheersching; de liberale Idee, waarvan ook eigen geloofsgenooten, onbewust, door- deesemd waren, onderdrukken en doen plaats maken voor een meer christelijke maatschappij-beschouwing; Leo Xül's ency clieken van letter tot daad maken; de Ka tholieke werklieden op hun organisatie- rechten, op hun sociale plichten wijzen en zoodoende den grondslag leggen voor een solidaire samenleving, waar het liberalisme zou verdorren en het socialisme zou worden tegengehouden; boven geloofsverdeeldheid, den beleiders van den Christus, hoewel van de ware Moederkerk afgedwaald, de hand reiken, om te samen een hecht blok te vormen tegen het moderne paganisme, den liberalen machtswaan te breken en den staat zijn helpenden plicht tegenover de zwakke burgers te leeren, dit alles en veel meer was in hem reeds een halve eeuw terug, gegroeid tot een vaste overtuiging. Het is zoo verklaarbaar, dat in dien tijd, toen een vakorganisatie van arbeiders nog werd beschouwd als een duivelsche samenzwe ring tegen de macht van den patroon; toen de Katholieken de vruchten van hun bond genootschap met de liberalen nauwelijks hadden binnengehaald en anderzijds de ver volging door de hervormden, nog diepe sporen in ue hoofden en harten der oude ren had nagelaten; toen de sociale politiek een aanslag 'heette te doen op 't privaat bezit en iedere staatsinmenging het luiden de revolutiebei beteekende, dat een durver als Schaepman, met zijn verlichten geest, zijn helderziendheid, zijn scherp aanwijzen van een niéuwen weg, dat zoo n man een 'nieuw lichter moest schijnen, een sociale moder nist. Daarom mogen wij bij den roem, welken wij hem geven voor zijn taaien moed, zijn onverschrokkenheid, voor zijn harden pio niersarbeid, 't toch dengenen niet zoo euvel duiden, die «veneens uit eerlijke overtui ging den politieken priester, den man met zijn nieuwigheden, met zijn omwenéelings- geest, wantrouwend aanzagen, trachtten te remmen, ja zelfs probeerden uit te bannen, te meer nog, omdat de fel-strijdlustige, over tuigd van zijn gelijk, zijn eigen inzichten als de meest natuurlijke zaak ter wéreld be schouwend, weinig moeite deed, om langs den weg van kalme, zakelijke en geduldige leering en redeneering anderen te vormen en geleidelijk aan te voeren tot helderder en breeder inzicht. In Schaepman stak een veroveraar; hij heeft ten slotte gezegevierd ten koste van veel, niets sparend, zijn naam niet, zi,n gezondheid niet, op niets lettend, noch eer noch verguizing, één doel slechts voor oogen: de emancipatie van Katholiek Nederland. Schaepman's strijd is leerzaam in menig opzicht: hij leert ons voorzichtigheid in ons oordeel over anderen. Hoevelen, die, veer tig, vijftig en zestig jaren geleden den grooten doctor als een gevaarlijk man, een onwaardig priester, een modernist, een socialist in den dop hebben beschouwd, zouden nu, bij de aanschouwing van zijn levenswerk, hun dwa ling moeten erkennen; hij velen zou het een erkenning van verkeerd inzicht, een ruiter lijke erkenning dus van onbewuste dwaling zijn; hij velen echter ook een min of meer schuldig verzuim uit hoogmoed, uit eerzucht, uit eigenwijsheid voortgekomen, die hun beletten om eigen tot dan toe gehuldigde opvattingen op waarheid en deugdelijkheid te onderzoeken. Umdat zij dit verzuimden, stonden zij niet met een eerlijke, diep gewortelde overtuiging, maar met persoon lijken haat en afkeer tegenover een man, die hen overschaduwde met zijn groote figuur. Schaepman's strijd leert ons ook, dat een krachtige overtuiging, welke op waarheid is gegrond en legen misstanden ingaat, welke tevens geschraagd wordt door een sterken wil, altijd overwinnen moet, ook al staat zij aanvankelijk geheel alleen tegen een over macht. Want in zulk een strijd geldt niet het getal. De waarheid overwint steeds, al is het na den dood van wie haar verkon digde; zij blijft leven en een nageslacht strekt zij tot nut. Zóó beschouwd is een trntrJiiiiS waaraan ROODE STER zijn nationale bemindheid te danken heeft ROODE STER is zóó goedkoop dat breede kringen zich het genot van dit edel kruid kunnen ver oorloven en zóó goed dat dui zenden kenners en liefhebbers van een fijn pijpje tabakontdekt - hebben we!'duurdere maar geen betere tabak te kunnen koopen. Wilt ge 100% waarde voor Uw geld, rookt dan STER-TABAK N.V. Theodotus Niemeljet Groningen en Rotlerdom strijd maar heel zelden gestreden en schuilt in al het twisten en krakeelen, wat wij rondom ons heen zien, zoo weinig on- vervalschte overtuiging; vandaar, dat zoo menigerlei twist en strijd zoo onvruchtbaar, zoo weerzinwekkend is. Die gedachte lijkt de moeite waard een volgenden keer nader uit te werken. HOMO SAPIENS. -aangt Er heerscht in ons land op dit oogenblik over het algemeen een zekere malaise In de politiek. De eenige partij, welke hierop een uit zondering schijnt te maken, is de Christ. Historische partij. Sinds Mgr. Nolens bij de behande ing der Staatsbegrooling voor 1928 deze partij heeft uitgenoodigd zich nu eens duidelijk uit te spreken over het al of niet herstellen der coalitie en ér de veelbesproken mededee- ling aan toevoegde, dat het Gezantschap bij den Paus voor de Katholieken geen „ruil object" vormde, heeft men daar die uit- noodiging niet' onbeantwoord 'gelaten. In d'e Tweede Kamer liet Dr. de Visser zich aanvankelijk nog weinig gereservefcr - uit, maar nadien zijn verschillende k( stukken van die partij voor de kiezers ijzaer '°rten tijd kont getreden en hebben daar het herstel tP t-en ne'en vlug hand de coalitie zoo dapper bepleit, dat mthrift bekomen. Ge- zulks alleen kan toejuichen. Iresultaten ter inzage De Christ.-Historische sprekers hebbtfifa-.ncïe./g'dj jfp. echter bij hun pleidooien allerlei „„vei zaken ter sprake gebracht, waarover w r Katholieken nu wel zwijgen kunnen, om d' f1"0 destraat 12 illusie niet te verstoren, maar waarom^" lveS trent wij toch feitelijk het meest juist h delen, wanneer wij maar aanstonds onze zwaren hardop zeggen. Wij hebben een drietal punten uit Ch Historische redevoeringen op het oog: le. schijnen zij er naar te streven de c litie uit te breiden met den Vrijiheidsboi 2e. is het hunne bedoeling, zonder eeni^ afspraak met de Katholieken den verkie zingsstrijd tegemoet te gaan en eerst daar na over een eventueel gemeenschappelijk regeeringsprogram te spreken; 3e. stelt men voorop, de voorkeur te geven aan een christelijke regeering onder Protestantsche leiding. Men kan alle respect hebben voor den ijver en stoutmoedigheid, Welke de Christ. Hist, voormannen thans aan den dag leg gen, maar van onzen kant zal men goed doen, er reeds nu onbewimpeld hunne aandacht op te vestigen, dat wij op deze wijze onmogelijk tot elkander kunnen ko men. Daaromtrent zal het geheele Katholieke kiezersvolk het wel eens zijn! De Christ.-Historischen zullen zich den tijd, welke hun nog rest, dienen te benut ten met te overwegen, of herziening van hun gedragslijn niet noodig is. Wij zitten nog altijd in den mist; er is nog geen land in zicht! De tiende zitting begon gisterenmiddag me; algemeene be schouwingen over het hoofdstuk Volkshuis vesting. De heer Visser gaf voor de zoo- veelste maal een overzicht van zijn afwij kende inzichten van de woningbouwpoli tie?k van B. en W. Zoo lang men zijn plan blijft negeeren van kleine woningen te bou wen voor kleine gezinnen, blijft deze spre ker in de oppositie. Z.i. wil de wethouder 100 pet. verbetering bereiken, daardoor bereikt Hij' niets. Was hij met 80 pet. te vreden, dan zou er ook voor 80 pet. ver betering komen. Dat klinkt heel aanneme lijk; alleen het bewijs blijft uit. Want met den bouw van wat étage-woningen voor kleine, kinde'rlooze gezinnen, is het vraag stuk niet opgelost. Er komen nu binnenkort 125 k 150 wopingen van gemeentewege met toeslag. Daar is de heer Visser tegen; dat was goed in oorlogstijd. Maar nu nog 25.000 toeslag op woningan geven, acht spr. verkeerd. De heer Visser diende een voorstel in om dien toeslag af te schaffen. De heer KeeSen bestreed den heer Vis ser. Het moge .schoon klinken, dat de ex ploitatie zich zelf moet dekken, de practijk wijst uit, dat het niet kan. Daarom heeft de kath. fractie altijd de politiek van B. en W. van steunverleening gesteund, al is men het dan niet geheel eens over de wijze van bijslag. Sor. en zijn partijgenoo- ten willen geen toeslag aan gezinnen, waar een voldoende inkomen is. Wethouder Reiaa'da wijdde het grootste deel van zijn rede, welke meer dan een uur duurde, aan de beantwoording van den lieer Visser. Nieutvs kregen wij natuurlijk niet te hooren; met verandering van de cij fers van het aantal bewoonbare en be woonde, onbewoonbaar verklaarde en toch bewoonde, van nood- en krotwoningen, was deze rede een trouwe kopie van die van verleden jaar. Hóe zou het ook anders; er is feitelijk weinig veranderd. En niemand weet zelfs de leege publieke tribune niet waarom de heeren al deze bekende zaken weer een» herkauwen tot in het oneindige toe. Het eenig nieuwe, wat we te hooren kregen, was de mededeeling van den wethouder, dat er met den Haag onder handelingen worden gevoerd over het maximum bedrag, hetwelk een woning mag kosten, om voor overheidsbijslag in aan merking te komen. De befaamde circulaire van den minister van Arbeid geeft als maximum 2'100 aan Na onderhandelingen Heeft de heer Reinalda hét zóó'"*-4^* J e- Sén, dat voc jfaar.'eas .eis zoodanig wer daarop nog hoopte, zag tot zijn schrik den heer Visser bij de replieken oprijzen. Zijn motie, waarin eenerzijds werd gevraagd om ,,op den duur" met het toeslagenstelsel uit te scheiden en anderzijds er nu al vast bij den voorgenomen bouw van 125 woningen vanaf te zien, had van alle kanten bestrij ding ondervonden. Voor het eerste deel waren natuurlijk veel raadsleden te vin den. Wie wil daar „op den duur" niet van af. Maar voor het tweede deel niet. De heer Visser ging nu aan het schaven en schuren, dan weer een stukje van zijn motie af, dan weer een stukje er bij tot de Raad tot een soort razernij kwam, een prijzenswaardigen opstand, welke toont, dat ook het bloed van onze Raadsleden niet van karnemelk is. Wij kunnen toch niet tot in den zomer op het Prinsenhof blijven! De heer Loerakker maakte zich tot tolk van allen, toen hij kordaat de houding van den heer Visser ongepast noemde en een handelwijze, welke een Raadslid er toe bracht om tegen te stemmen, ook al zou hij er voor zijn. Na nog een geduchte af straffing door den voorzitter en den heer Reinalda, trok de heer Visser eindelijk zijn driedubbel gebakken motie in. Moge hij zich zelf als boete opleggen om nu verder bij deze begrootingsdehatten te zwijgen! In de avondvergadering werd het hoofd stuk afgehandeld en met „Openbare Wer ken" begonnen; het hoofdstuk waarhij ieder met een verlanglijstje pleegt te komen. De heer Mizerus vroeg, waar toch het geld bleef, dat over was, wanneer een groot werk minder kostte dan was toege staan. Dat zijn soms belangrijke bedragen. Ook de heer Klein Schiphorst had be zwaar tegen de te hooge ramingen bij de ze soort werken. Er moet dan dadelijk te veel worden afgeschreven. Over den aan koop van gronden was de heer Mizerus niet le spreken; de Gebr. Henneman hebben laatst twee ton in -vier maanden verdiend. De Spaarnwouderstraet en Antoniestraat kwamen weer ter sprake als onhoudbare verkeerswegen en de heer Koppen voegde daar nóg de Leliestraat bij, welke noodza kelijk verbreeding behoeft. De heer Klein Schiphorst was van plan geweest bij dit hoofdstuk een uitvoerige rede te houden, waarop deze specialiteit zeker recht zou hébben, maar wegens den al te langen duur der debatten zag hij daarvan af. Hulde! De spreker vestigde er enkel de aandacht op, dat er in 1926 aan Openbare Werken veel minder gedaan was dan in 1927 niet tegenstaande er veel nt-eer ambtenaren zijn Inkomen. De beer KI. Schiphorst diende ten Het demonstratiebedrijf voor glascultuur voor de streek Kennemerland, te Heems kerk,- zal spoedig in werking treden. Tot bedrijfsleider is benoemd de heer J. Pa- schier, uit Gossel (bij Deventer). De heer Paschier is afkomstig uit Beverwijk, doch sedert een 10-tal jaren bedrijfsleider in eerstgenoemde plaats. In de gistermiddag gehouden vergadering van de commissie voor het demonstratiebe drijf is de heer Paschier door den voorzit ter, den heer J. P. Nijssen .geïnstalleerd. In deze commissie hebben/loorts zitting ge nomen de heeren H. Vendel, G. de Ruiter en J. Duivenvoorde, te Heemskerk, G. Op- gelder, Wijk aan Duin; K. Kruithof en J. Swièrsma. De heer de Ruiter zal voor de commis sie het directe toezicht cp hel bedrijf uit oefenen. man u(t de \>u\fvakken, die zijn kennis luchtte door te spreken over springstei- gers, hokkelingen en andere d ngen, waar- van de Raad niets begreep. De spreker gaf een uitvoerige uiteenzetting van mis standen, we'ke z.-f. op de Haarlemsche bouwwerken zouden heerschan. De arbei der» zouden daar hun leven niet veilig zijn. De heer Klein Sch'phorst zei, dat de schuld hiervan uilsluitend bij de arbeiders ligt. Deze weigeren de door de patroons aangegeven veiligheidsmaatregelen aan te brengen. Hierin vielen de heeren Heidstra en Mizérus den Katho'ieken spreker bij. Wethouder Reinalda zou een nieuwe sa- menspreking van werkgevers en werkne mers met B, en W. wenschen, om na te gaan of een wijziging van de bouwverorde- ni"rt noodig is. De directeur is er al mee bezig. De heer Klein Schiphorst deed nog een meer gehoorde klacht hooren over de over haasting van dan dienst van Bouw- en Woningtoezicht, waardoor de houwvergun- flmgen te lang blüven liggen. Er zijn er in 1927 614 uitgereikt, dat is 2 per dag en bovendien heeft de betrokken ambtenaar r°g 3000 personen moeten ontvangen. Dorrin moet veranderin» komen. De Wethouder zei, dat er onderscheid m°et gemaakt worden tusschen teekenin- gen van deskundigen en dileUanten. Deze laatste geven den meesten last en zijn oorzaak van het uitstel. De betrokken ambtenaar leert die mensohen bete-e tee- l<ertingen in te leveren. Nog had de heer K'cip Schiphorst gevraagd, of kleine, wei- r'g beteekenende verbouwingen niet kon den worden uitgevoerd na eenvoudige kennisgeving aan B. en W,, wat de Wet houder overwegen wil. 7o0 werden tal van dingen aangesneden e" het werd de vraag, of de geheele mid dagzitting wel vo'doende zou ziin om al leen r-aar de algemeene beschouwingen over dit hoofdstuk af te handelen. Wie n.eua .sis iuuuailiy weiivz. \V7 i- Br. ..d, N„. *73, B., f ijf niet tot zelfstandige tak van dienst Jongen geVXVt een eigen hoofd zou kunnen worden niet ouder dan 16 jaunaakt. MAAS, Kruisweg 41. De heer van Kessei's hart is nog altijd jn zijn oude gemeente verpand. Hij vroeg Biedt zich aan G Cr n!et wat beler Éez0rSd kon worden C"--, errinrln Vj»-F>or asfalteering van de 'buitenwijken en AjSJH gUcUt V facht daarbij natuurlijk aan de nieuwste Leeftijd 18 jaar. Briev^raten van Groot-Haarlem. 5690, Bureau van dit bljpe heer Groenendaal deed er later nog een aar straten bij. Ook vroeg de heer Van Vessel 'n beter onderhoud van den Zijlweg n oud-Haarlem en beval daarvoor aan een bespreking met de TrafflMij. om de tram baan weg te nemen en een autobusdienst in te voeren. Ook de havenplannen kwamen noj» ter sprake. De heer de Braai verde digde het plan van B. en W., de heer de Breuk daarentegen sloot zich aan bij wat de heer Gerritsz daarover bij de algemeene beschouwingen heeft gezegd, n.m. eerst een plan maken en dat aan Kamer van Koop handel en andere lichamen voorleggen; dus geen gemengde commissie, zooals B. en W. willen. De heer van Liemt steunde den heer de Braai in diens verzoek om het Spaarne beter uit te diepen. Hiermee was het schudden aan den pruimenboom van Publieke werken geschied het beeld is van den heer Peper en de wethouders Slingenberg en Reinalda raapten de pruimpjes op. De eerste beantwoordde de vraag naar de overschotten der credieten. Daar wordt een inventaris van opgemaakt en de Raad krijgt binnenkort een lijst van credieten, die kunnen worden ingetrokken. Wethouder Reinalda schoof de klachten over de slechte bestrating op de oorlogs jaren 19141921, waarin de zaken ver- CENTRALE Kenaupark 26 Telefoon 12644 Het ministerieel standDunt inzak» het behoud der Hollandsche molens. Majoor G. veroordeeld tot 15 laar gevan genisstraf wegens vergiftiging van kapitein Queck, heeft bii H. M de Koningin een verzoek om gratie ingediend. Een luisterrijke herdenking van den 25en verjaardag van het overlijden van mgr. dr. Schaepman. De -tweede avondreceptie ten Hove. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot instelling van een departement van detensie. De Russische bannelingen. Een officiee- le lezing. Duitschland weigert deel te nemen aan de Jaarbeurs te Milaan. Kabinetscrisis in Noorwegen. De debatten in den Duitschen Rijksdag. De nieuwe Rijksweerminister aan het woord. Dr. Wirth met den gezant Von Hoeach in bijzondere audiëntie door Donmergne ontvangen. Aljechin, de nieuwe wereld-schaakkam pioen, te Barcelona aangekomen. strijd voor een eerlijke overtuiging 'een 'leven waard. Helaas wordt zulk een ideale waarloosd zijn; daarvan ondervinden we nu nog de gevolgen. Maar er is sinds dien veel verbeterd. Nu is er weer een erfenis bij gekomen, waarop we niet troisch be hoeven te zijn, zooals de verwaarloosde straten in Schoten. De Cronjéstraat de Pijls laan zullen verbeterd worden; over de Kleverlaan is men bezig, de Zijlwegverbe- tering is in studie. Asfalteering in eigen beheer nemen kan eerst overwogen wor den, wanneer men over het recept van asfalt het eens is. Maar dan moet er een een machine van 175.000 gekocht wor den, waarbij dan nog een geheele dienst komt. De verbetering van de Groote Houtbrug zal met het oog op het verkeer in twee tempo's moeten geschieden. c uitbaggering van het Noorder jPaar?.e houdt verband met de vraag aan den mi nister van Waterstaat om het ui iepen van het geheele Spaarne aan Haarlem over te dragen. Omtrent de havenplannen blij ven B. en W. van meenmg dat een ge- mengde commissie het vlugs, zal werken. Bij de replieken diende de heer Joosten een voorstel in, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd om een plan op le maken voer havenaanleg en daarover de meening van de Kamer van Koophandel te vragen. Na wijziging van de motie werd ze door B. en W. overgenomen Up een klacht van dén heer van Licmt, dat bij de rouleering van makelaars, welke opdrachten van de gemeente krijgen, er altijd eenige worden overgeslagen, werd onvoldoende door den wethouder geantwoord. Een motie van den heer Koppe" om voor de Leliestraat een nieuwe rooilijn te ontwerpen werd verwor pen met 22 tegen 12 stemmen. Het hoofd stuk werd daarna goedgekeurd. Woensdag trekken we verder door de woestijn! Te Den Haag is, 58 jaar oud', overleden dr. J. Ankerman, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-gemeenteraadslid van D'en Haag. Barometerstand 9 titir v.ra. 772 achteraf!* OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten mor- - gen worden opgestoken om 4.55 en morgen om 4.56. Hoogste barometerstand 775.3 m.M. te Miinchen. Laagste barometerstand 722.7 m.M., te Isafjord en Akurevri. Verwachting: matige, tiideliïk toenemend# Z. tot Z.W. wind. betrokken tot zwaar be wolkt, toenemende kans oo regen, aanvan-, kelijk zachter. Een Wolff-telegram meldlt uit Berlijn: Een Farmanvliegtuig geraakte hedenmid dag tusschen Essen en Hannover in een dichte mist en moest een noodlanding ma ken. Het vliegtuig werd daarbij geheel ver nield. De bestuurder overleed in het zie kenhuis, terwijl twee Duitsche passagiers zwaar gewond werden. De waarnemer sprong uit het toestel en werd licht ge wond!. Maandag jj. gingen ter beuze hardnekkige geruchten, als zou het aftreden van den heer W. van der Laan als secretaris-penningmees- 'er v.n het H. B. G. (in verband met zijn ver andering van werkkring) tengevolge hebben, dat het bestuur aan de ledenvergadering zon voorstellen, het Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap op te heffen. Deze geruchten, zoo vernemen wij van zeer goed ingelichte zijde, waren op dat moment Maandag op zijn minst genomen, zeer voorbarig en misschien ontstaan, doordat uit een convocatie van een hooidbestuurdersver- gadering bleek, dat opheffing door enkelen noodig werd geacht. Intusschen heeft dézer dagen opnieuw een vergadering plaats gevonden, waarin, aldus het „Wbld. v. BI. Cultuur," de gedachte tot opheffing van het Genootschap op den ach tergrond is geraakt en integendeel bespre kingen zijn gevoerd, die, wanneer zij tot het verwachte resultaat leiden, tot gevolg zullen hebben, dat het Genootschap blijft voortbe staan, terwijl naar wij van andere zijde vernemen, de kans groot is, dat ook het or gaan van het H. B. G., het Kweekersblad, zal blijven verschijnen onder een nieuwen redacteur. Op het oogenblik zijn onderhan delingen gaande, waarover het beter is nog geen berichten te publiceeren, die echter bij welslagen het voortbestaan van een zelfstan dige kweekers-organisatie zouden verzeke ren, met een orgaan, aan de speciale kwee- kersbelangen gewijd. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1