Ül I Voornaamste Nieuws S MAANDAG 23 JANUARI 1928 KAN EUROPA IN EIGEN BEHOEFTEN VOORZIEN? Engeland en Abessinie. Gr. Houtstraat 187 -Tet.12504 Wij verzoeken Uw aandacht Autogarage Daan Houtkooper EEN WAARDEVOLLE GIFT VOOR HET PARTIJBUREAU. 8 fpk ni! DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16762 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. HET RADIO-ZENDSTATION HUIZEN OP DE KORTE GOLF. HET KAMPEEREN AAN HET STRAND TE ZANDVOORT. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET-MIJ. De maatregelen, welke B. en W, van Zandvoort willen nemen voor de orde en goede zeden. De Nederlandsche Spaarbank te Hilversum onder de noodregeling geplaatst. Propaganda-avond R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Het bezoek van Mgr. Haysaka aan oris land. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Bezoek van Kardinaal van Roey aan Nederland. en sf aan terug!!1 ren ui' '"chip BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke, korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. <fe le« is ui' flrereeo1 helpet besta» leidis •oorlot Alle abcnné'jcp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsycorwaar den f OORf] Leyemlange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cft bij'nbreukvan f en bijverliesv.ee» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 OU. docdelijkenaflcop; 1 AdU. een voet of een oog; VLO." duim of wijsvinger; I OU." been of arm; 1 W." andere vinger. door RIGHT HON. WILLIAM GRAHAM M.P., voorheen financ. seer, der Britsche Schatkist. (Auteursrecht voor Nederland bij de N. Haarlemsche Courant). Het zou nutteloos zijn te spreken over het economische isolement van Europa: de practische vraag is verder, in hoeverre Europa thans of in de Naaste toekomst kan drijven op eigen behoeften en of het wen schelijk is, dergelijke proef te nemen. De fej/cên wijzen er op, dat een gezonde voor Europa is, alles te doen om de capaciteit van landbouw en industrie te verhoogen en de binnenlandsche markt uit te breiden en anderzijds te erkennen, dat wellicht het tot stand komen van zulke idealen kan gevonden worden in de hoog ste mate van wereld-economische werking. Na-oorlogsche omstandigheden maken dezen koers tot een gebiedenden eisch. De economische conferentie van Genève in 1927, meende, dat de wereld-productie van grond stoffen en voedingsmiddelen in 1925, die van 1913 met ruim 15 pet. overtrof. De bevolking was slechts met 5 pet. toege nomen. De algeheele uitwerking hiervan op de internationale markt werd geremd door het economisch nationalisme, dat een groot beletsel heeft gevormd bij de uitwisseling van goederen, De positie van Europa is eenigszins anders. Vergeleken bij de productie van 1913, ls deze in 1925 met 5 pet. toegenomen, de exporthandel van het laatste jaar be. droeg slechts 89 pet. van den voor- oorlogschen omzet. De meeste gezaghebben de personen geven toe, dat de situatie in Europa verergerd is door slechte finan ciering, schaarschheid aan kapitaal en het toenemend aantal tarief-muren. Onder deze omstandigheden is drijven op eigen behoeften daarom, tenzij Europa bereid is een lageren levensstandaard te aanvaar den, een politiek van klemmenden eisch; zij moet herstel brengen van de samen werking der grootere economische kracht van de andere werelddeelen. Bij het onderzoek van overzee-markten heeft de Balfour-commissie den teruggang >an den Britschen export, toegegeschreven aan de vermindering der koopkracht van plaatselijke bevolking, bijzonder in In Engeland is nog steeds de landvorst het hoofd der dlwalende Kerk, maar komt daarentegen de bekeering uit de lagere va leien als een immer wassende stroom welke zóó hoog zal rijzen, tot men in de hoogste regionen zich ten slotte zal ge geplaatst zien voor de keuze: mee-vloeien naar de goddelijke gemeenschap, of onder gaan in den maalstroom, de draaikolk der dwaling. Zoo ziet men overal de hand Gods en zelfs daar, waar' men bij de oppervlakkige beschouwing geen enkele overeenstemming ziet, heerscht toch onder de oppervlakte een allernauwst verband. De korenvelden staan rijp, vol zwaarge vulde goud!-gele korenaren, welkè wachten op de maaiers, die haar komen oogsten. Maar vergeten wij nooit, dat er vóór de maaiers waren de zaaiers: d.w.z. zij, die aan het bekeeringswerk hebben gewerkt doch vooral de zoo dikwijls geminachte bid ders in en buiten de kloostermuren, düe door hun dagelijksch en volhardend gebed den zegen des Hemels over het volk der geheele wereld hebben afgesmeekt en die daardoor d'e Goddelijke Barmhartigheid hebben vermurwd en verteederd. de Europa; de toename van plaatselijke indus trie en 'het vervangen van Britschen export door import uit andere bronnen. Daar is b.v, ■de wezenlijke achteruitgang in den export van Britsche katoenen góederen naar Indië. Hier is drie vijlden der vermindering te vHjten aan minder gebruik, één vierde aan verhoogde productie en één zevende aan verhoogde, buitenlandsche conccurrentie> Dit vormt een wezenlijke wijziging in het Empire, doch het loopt parallel met de ervaringen van andere Europeesche landen op wereldmarkten buiten Europa. Slapte in Europa valt eveneens op te merken bij de wijze, waarop de verande ringen van politieke grenzen de economi sche kracht hebben gedesorganiseerd. De slag is meest voelbaar in landen, die, zoo als Groot-Brittannië, ruimschoots vertrou wen op export-handel. Twee richtingen zijn mogelijk: De eerste beoogt voorzien in eigen behoefte, beschouwt den achteruit gang van den Europeeschen wereldhandel met een zekere gelijkmoedigheid en moet het mogelijke doen ten opzichte van de Europeesche industrie en den handel, om den teruggang te herstellen en een hoogen levensstandaard te handhaven. Maar de lofwaardige pogingen in die richting, kon den Europa niet afsnijden van andere deelen der wereld. En zoodoande is de tweede richting de aangewezene: een positief Europeesche landen vrijwel in dezelfde positie. Drijven op eigen krachten, komt voor Europa in een geheel andere licht, wanneer wij ons herinneren in welke mate Europa in na-oorlogschen tijd afhankelijk is gewor den van Amerika. Eenigen tijd geleden merkte een der voornaamste Britsche eco nomisten op, dat de hoofdfactoren, waar mee voor de toekomst van Europa moest worden gerekend, waren: de Europeesche schuldvereffening en wat daaruit voort vloeit; het Fransche budget en de goud- politiek der Vereenigde Staten, Wat het eerste betreft staan Brittannië en andere Europeesche landen onder ver plichting, nog voor een aantal jaren, van jaarlijksche afdoening van schuld aan de Vereenigde Staten. In den laatsten tijd heeft Amerika enorm veel kapitaal belegd in Europa. Op een deel hiervan is critiek uit geoefend, daar het een ongepast, speculatief karakter had. In elk geval brengt het den Amerikaanschen en Europeeschen handel in nauwere betrekking. Hoe lang zal Amerika in staat zijn een groot gedeelte van den wereld-goudvoorraad tot zich te trekken? Indien die politiek te kostbaar blijkt te zijn en het goud komt naar Europa gedeeltelijk in den vorm van leenkapitaal, worden de betrekkingen beter. Dit vormt een van de uitgangs punten in de strijdvraag, waarom New York, meer dan Londen, thans het finan- cieele centrum der wereld is. Bij het einde van 1925 had Amerika in Europa belegd, in gegarandeerde rijks- leeningen, minstens 1.825 millioen dollar, afgezien van de 675 millioen dollar op dien datum belegd in industrieele ondernemin gen en als directe belegging. Op heden zijn I Ter Voorkoming Van fraudes als deze cijfers belangrijk hooger. Gezien deze b|j de N>y Veendammer teiten ligt het vooruitzicht op het voorzien i t i van Europa in eigen behoeften nog in een Hypotheekbank. ver^verwijderde toekomst. Zij steunen op In de ,e Amsterdam gehouden huishoud e- u amen ee e egmselen in den wereld- I [;jke vergadering der Vereeniging van Di- handel, die, bijzonder in na-oorlogsche om I recleur van Hypotheekbanken, werd een standigheden, de verondërstelling wettigen, commissie uit de leden benoemd, ter bé- De katholieke Radiogids bevat de vol gende mededeeling: In verband met de vele storingen, welke onze uitzendingen overdag ondervinden op de golflengte van 1840 M. en ook in verband met klachten, welke worden geuit door .de abonné's van het station Scheveningen- Haven, zullen de middag-uitzendingen van Huizen omstreeks half Februari vermoedelijk plaats hebben op de golflengte van circa 350 M. De toestemming van den heer Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie is daartoe reeds verkregen. Het is alleen nog noodig, dat de daarvoor vereischte technische voorzieningen worden getroffen, waarmede vermoedelijk 'n maand zal zijn gemoeid. dat Europa niet de veiligste richting kiest wanneer het op grooter schaal het econo misch nationalisme van vele zijner samen stellende landen navolgt; de hoop van Europa ligt in een absoluut krachtige en sterke plaats in den wereldvooruitgang. De lezer denkt waarschijnlijk bij het lezen van deze twee landsnamen op één studeering van de vraaé of, en zoo ia. welke maatregelen zouden kunnen worden getroffen, om fraudes te voorkomen, als zich bij de N.V. Veendammer Hypotheek bank hebben voorgedaan. Tot leden van die commissie werden be noemd: mr. A. J. S. van Lier, directeur der Utrechtsche Hypotheekbank; mr. G Brouwer Jzn., lid van den Raad van Toe zicht der Nederlandsche Hypotheekbank mr. L. J. Toulon van der Koog, directeur der Algemeene Hypotheekbank en mr. K, van Hinlópen La-bberton. secretaris van de Veieeniging van Directeuren van Hypo theekbanken. regel, aan een of andere conventie, waaraan de wereld tegenwoordig zoo rijk is, een aan gevangen of beëindigd! conflict of iets van dien aard. Toch gaat het voor ons hier over geheel iets anders. In beide landen voltrekt zich op dit oogenblik een evolutie op godsdienstig ge bied, welke voor de Katholieke Kerk van de allergrootste beteekenis is. In Abessinië, waar nog in de tweede helft der 19e eeuw een hevige vervolging der missionarissen plaats vond, zal binnenkort de Negus (Koning) Tafari van dat land over gaan tot den Katholieken godsdienst en kenners van den toestand daar te lande, zien daarin de voorbode van dien uiteinde lijken terugkeer (de ketterij der monophy- sieten vond er vroeger ingang) aller Abes- siniërs tot het eenig ware geloof. n Engeland, het land, dat onder de droe- een opbouwend aandeeI in den wereld- lijk op godsdliens^gebiedHdtTaldTzien wi, in de historie der latere jaren, in de handel. Groot-Britannië, hoe zeer het slaagt in de politiek om van het Britsche Empire een economische eenheid te maken, kan, wijl het zelf een deel van Europa is, practisch het systeem van op zijn eigen behoeften te drijven, niet bijzonder bevorderen. Uit de conferenties van Mechelen, in de voorstel len tot en df verwerping van de wijzigingen in het Common Prayer Book der Angli- kaansche Kerk, in de publicaties van Lord Hallifax, in de verschijning der laatste Pau selijke Encycliek, allemaal wegen, welke jongste onderzoekingen blijkt, dat het her- binnen korter of langer tijd, langs de Rj. stel van Groot-Brittannië ten nauwste nen van individueele massale bewe- samenhangt met de landen, waarmee Enge- leiden zullen tot de bekeering van land handel drijft; vele belangrijke markten een £root gedleelte van het Engelsche volk, liggen buiten Europa, voornamelijk in het of welll'cht van dat geheele volk, Geheel afgescheiden van elkander vol trekken zich beide processen, Eenig verband tusschen het Afrikaansche, warmbloedige Abessinische volk, met zijn overoude, reeds van zeven eeuwen vóór Christus dateerende, geheel eigenaardige cultuur en het in zijn isolement groote en sterke Engelsche volk van Angelsaksischen oorsprong, bestaat er schijnbaar niet en toch zien wij beider religieuzen opgang zich gelijktijdig in dezelfde richting bewe gen. God roept waarschijnlijk beide volken tot Zijn éénen schaapstal. Maar nu moet men zien, hoe de onzicht bare hand Gods hen langs geheel verschil lende wegen, op pyramidaal tegenoverge stelde wijze, naar één en hetzelfde doel geleidt! In Abessinië is het de landvorst, die het eerst zal overgaan en die ten slotte waar schijnlijk zijn geheele volk met zich uit de duisternis der dwaling tot het licht der klare waarheid zal optrekken. verre Oosten en in Zuid-Amerika. Wat betreft het Empire js he( streven der Dominions om de plaatselijk industrie te bevorderen, door de ervaring in den oorlog, opgedaan, ongetwijfeld nog toege. nomen. De industrieele groei van Canada is geweldig, Australië is v°oruit,jegaan speciaal in de wol-industrie; eenzelfde ■streven komt tot uitipg in Indië. Uitgezon derd het Empire was het Balfour-comité van meening, dat er, vergeleken bij 1913 en 1924, in Japan, China en Indië en Brazilië acht millioen katoenspindels meer waren. Daarom zal het vermoedelijk voor Brit sche goederen van deze soort moeilijk zjj^ hun voor-oorlogsche positie op deze mark ten terug te winnen of daarop aanmerke lijke vorderingen te maken. Meer vertrou wen moet gezocht worden in het handhaven of verhoogen van de vraag op deze en andere markten van goederen, waarin Bril. scha productie en kwaliteit uitmunten. ln meerdere of mindere mate, verkeeren andere De Verzekeringskamer deelt het volgen de mede: Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Amsterdam, is de Nederland sche Spaarbank te Hilversum (Dir. J. P. H- Woltman), onder de noodregeling geplaatst, en wel op verzoek van de Verzekerings kamer. Deze maatschappij houdt kantoor in het zelfde gebouw als de Centrale Bank en voor kort de Veendammer Hypotheekbank. Eerst in het midden van 1926 bleek, da' zij van vroeger jaren nog cenigc spaarkas sen met levenskans had meegebracht, dat zij onder toezicht van de Verzekeringska mer kwam Van toen af heeft deze steeds haar aandacht aan de zaak geschonken, met het gevolg, dat eindc 1926 330.000 riom. pandbrieven van de Veendammer en de Nederlandsche Middenstandshypctheek- bank door andere beleggingen zijn vervan gen; ook ten oozichte van andere beleg gingen is de Kamer handelend op-getreden. De balans van 1926 wiist aan een pre miereserve van f ÏOI.COO en Cen spaar tegoed van 188.000, een garantie-reserve van 26.000 en diverse crediteuren van 8000, terwiil 618.000 als belegging zijn vermeld. Het is thans de bedoeling der Verzeke ringskamer, om de zaken geleidelijk af t£ wikkelen. In verband hiermede blijven dc spaarcontracten doorloopen. De Kamer geeft den spaarders in hun belang in over weging rustig met de stortingen en premie betalingen door te gaan. Nu de Zandvoortsche Raad besloten 'heeft, dat het kampeeren bij nacht op het strand te Zandvoort weder zal worden toegelaten, achten B. en W. van de badplaats het noodig dat de Algemeene Politieverordening wordt gewijzigd, dat de legerverordemng wordt aangevuld, dat het strand, waarop het kam peeren zal worden toegelaten, daarvoor in orde zal worden gebracht en dat er algemeene bepalingen worden vastgesteld voor dat kampeeren. De wijziging van de Politie verordening zal zoo moeten zijn, dat B. en W. vergunning kunnen geven om op het strand te kampeeren. De legesverordening wordt aangevuld met eene bepaling, dat van kampeervergunningen, die voor niet langer dan 8 dagen worden afgegeven een bedrag verschuldigd is van f 2.De ver gunning wordt ten name gesteld van een der gebruikers van de tent, B. en W. zijn voornemens het strand, waarop gekampeerd mag worden, te ver- deelen in vier gedeelten. Een gedeelte, en wel dat het dichtst bij het dorp gelegen is, wordt bestemd voor hen, die slechts een dag komen kampeeren. Het tweede, daarop volgende gedeelte wordt bestemd voor het plaatsen van tenten, waarin alleen vrouwen zullen kampeeren. Het derde, daarop vol gende is voor het plaatsen van tenten, waarin alleen mannen zullen kampeeren, en op het vierde gedeelte zullen de tenten kunnen worden gezet, waarin mannen en vrouwen Zullen kampeeren. Tusschen elk gedeelte strand wordt een plaats opengelaten van 20 M.l waarop een tent kan worden geplaatst, waarin levensmiddelen en gebruiksartikelen verkocht mogen worden. Op dat gedeelte strand zullen ook stoelen geplaatst mogen worden. Het zal aan de meestbiedenden verpacht kunnen worden. Verder moet er een tent of een kiosk van gemeentewege worden geplaatst en ingericht, waarin de politie, die met het toezicht en het afgeven van vergunningen zal belast worden, kan worden ondergebracht. Er zal gezorgd moe ten worden voor waterleiding, w.c.'s urinoirs en 'n behoorlijken toegang tot het strand. Het ligt in de bed.oeling tusschen elk vafc twee w.c.'s te zetten. Stapelputten moeten daarvoor gemaakt worden. Bij de afdeeling, bestemd voor mannen en vrouwen, zullen 6 w.c.'s geplaatst worden en een urinoir. Aan de Directie van het P.E.N. is gevraagd of de mogelijkheid bestaat, dat het electrische net van den Boulevard Paulus Loot wordt doorgetrokken, zoodat in het tenten kamp electrisch licht kan worden aange bracht. Aan elke tent moet een nummer worden aangebracht. E>it nummer wordt van gemeentewege verstrekt. De geen die ver gunning krijgt om te kampeeren, krijgt tegelijkertijd een nummer. Hiervoor moet een statiegeld betaald worden, waarvan 3/4 gedeelte wordt, teruggegeven bij weder in- vering. Het strand mag niet verontreinigd worden en moet in behoorlijken toestand worden achtergelaten. Bij het begin van net tentenkamp, dat eenige meters ten zuiden van den observatiepost van de Reddings brigade zal zijn, kan eventueel een gedeelte s rand aan den meestbiedende verpacht worden om daarop benoodigdheden voor de inrichting van tenten, zooals stroo, touw, kaarsen, petroleum, lantaarns, zeildoeken enz. en bordartikelen, te verkoopen. Aan ue kampeerders zal het o.m. verboden war- e'en in de tenten artikelen van welken aard °okte verkoopen of ter verkoop in voorraad hebben. Er zullen alle mogelijke maat regelen ter voorkoming van brand genomen moeten worden. Alle aanwijzingen, die door namens: B. en W. of door of vanwege de politie gegeven zullen worden, moeten direct worden opgevolgd en alle andere maatregelen Ie B. en W. of de.politie nemen in verband Zorgvuldig» bediening Verzegelde zakken AmsterdamHilversumBnssum Lelden Ook ANTHRACIET en BRECHCOKES voor Centrale verwarming. met het kampeeren, moeten strikt worden nagekomen. De tenten moeten gemaakt worden van ondoorzichtig linnen of andere ondoorzichtige stof, zulks ter beoordeeling van B. en W. Het kan mogelijk zijn, dat in de praktijk blijkt, dat nog andere voorwaar den aan het kampeeren moeten worden ver bonden. Zoodra dat bemerkt wordt, zullen die worden opgelegd. De bepaling wordt gemaakt, dat al is 'iemand in het bezit van eene vergunning om te kampeeren, deze ver gunning terstond kan worden ingetrokken, zonder dat restitutie van het betaalde geld plaats heeft. Een reden van het intrekken kan zijn het niet nakomen van de opgelegde verplichtingen of het niet naleven van ge stelde voorwaarden. Ook kan het mogelijk zijn, dat de aanwezigheid van zeker persoon of zekere personen in het tentenkamp niet wenschelijk is. Zulke personen moeten verwijderd kunnen worden, voor het in orde maken van het strand en het nemen van maatregelen is het noodig, dat een zeker bedrag wordt beschikbaar gesteld. Een voorstel tot het voteeren van een crediet zal gedaan worden na behandeling door de finantieele commissie! voor de stands 40 en 16 der Chry*- Ier- en Pengeo!-automobielen op de R. A. I.-show. Alleenvertegenwoordi ging voor Haarlem en omgeving: LEIDSCHEVAARTWEG 173-174 TELEFOON 14596. De herdenking van den 25sten Terjaardag van het overlijden van mgr. dr. Schaepmaou De sterk verhoogde werking van den Krakatau. Schrik bij de bevolking, de regee ring neemt maatregelen. Desknndige oordaelen over de van ir. Grasé voor een vlucht in drie et malen van Nederland naar Indië. Door de regeering is besloten tot verde ren aanleg van de spoorlijn GoudaBoa koopAlphen. Het vooronderzoek in arrestatie der Indische dezer dagen gesloten. verband met de studenten wordt Naar wij vernemen, heeft onze Bisschop, Mgr. Cahier, Zaterdag j.l. op den gedenkdag van dr, Schaepmans sterfdag, een gift van duizend gulden geschonken aan het dr Schaepmans-fonds, tot stichting van een Partijbureau. Moge dit hooge voorbeeld voor geestelijken en leeken een aansporing zijn om de propa ganda voor het Partijbureau der R, K Staatspartij moreel en financieel te steunen Wij herinneren onze lezers nog eens aan den Propaganda-avond. die morgenavond, 8.15 uur, belegd wordt door ós Haarlem sche R.-K. Vereeniging voor Groote Ge zinnen, in het Gem. Concertgebouw. Pater If. de Greeve S.J. zal er een rede hou den, terwijl het kwartet „Euphonia" mede werking verleent. Hayasaka, die thans ons land be- heeft een bijzonder hartelijke ont- Mgr. zoekt, vangst ondervonden op het Doofstommen- Instituut te St. Michielsgestel. Namens den Ned, Priester-Mïssiebond, welks dagelijksch bestuur met nog enkele andere leden Van het Centraal Bestuur tegenwoordig was, werd Z. D. H. in de bestuurskamer welkom geheeten door den HoogEerw. Directeur Monseigneur Hermus. Mgr. Hayasaka uitte in hartelijke bewoor dingen zijn dtank voor de vriendelijke be groeting, speciaal ook voor de milde gift uit naam van den Ned. P, M. B. en het Bossche Diocesaan Missie-Comité aangebo den Daarna werd een bezoek gebracht aan de verpleegden van het huis. Ook de schoone hostie-bakkerij werd niet vergeten. Nadat mgr. Hayasaka Zaterdag een bezoek aan den bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. Diepen, had gebracht, begaf hij zich naar het Missiehuis te Steyl. Gisteren werd mgr. door Z. D. H. Mgr. I~ Schrijnen, bisschop vanRoermond .ont vangen, Vandaar begaf de hooge bezoeker zich naar Valkenburg, naar het klooster der Duitsche Paters Jezuïeten. De middag-uitzendingen van het radio- zendstation Huizen zullen vanaf omstreeks half Februari vermoedelijk plaats hebbes op een golflengte van 350 Meter. De Nederlandsche spaarbank te HO' is op verzoek van de Verzekeringskamer der de noodregeling geplaatst Het land. bezoek van Mgr. Hayasaka sa» Dr. von Keudell, de Duitsche Rijksminister van binnenlandsche zaken, veroorzaakt oea incident in den Rijksdag. De wrijving in de Duitsche Centnnn-partB Nieuwe besprekingen. Verscherping van den strijd in de MW- den-Duitsche staalindustrie. Uitsluitingen verwacht. Een modus vivendi tusschen Praag as het Vaticaan goedgekeurd door den minis terraad. De Hongaren willen in de hoofdstede» van België, Nederland en Zwitserland ee» monument van dankbaarheid oprichte» voor de verzorging van Hongaarsche kin deren in die landen. De Japansche landdag ontbondesL Nienwe verkiezingen op 20 Febrnari f- Een rede van den Japanschen minister va» buitenlandsche zaken. Stabilisatie van den Franschen Franc a» de verkiezingen. Wederinvoering van dra gouden standaard. Plotselinge, York. geweldige koude h !Vrw» Barometerstand 9 uur v.m. 764 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 4.58. morgen Woensdag 25 Jan. a.s. zaI Dr. K. L. Bellon benoemd tot hoogleeraar in de godsdienst geschiedenis enz. aan de katholieke universi teit te Nijmegen, zijn ambt aanvaarden m»1 het uitspreken eener inaugureele rede. Dr. Bellon is een priester .van het Aartsbis dom Mechelen en daarom heeft Zijn E< Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop v®" Mechelen, het voornemen te kennen £ega~ ven, om bij het uitspreken dezer inaugureele redevoering tegenwoordig te zijn. Ook H.H. D.D. H.H. Mgr. H. van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht, en Mgr- A F. Diepen, Bisschop van 's-Bosch, zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. Zijn Em. Kardinaal Van Roey zal na aflwP1 der plechtigheid, die te 4 uur in de kleinè concertzaal van het gebouw „De Vereeni ging" plaats heeft, met Mgr. den Aartsbis schop naar Utrecht vertrekken en tot den volgenden morgen de gast van Mgr. Van de Wetering zijn. VETERANEN ARBEiüERSbE WE GING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1