Voornaamste Nieuws DINSDAG 24 JANUARI 1928 Een millioen voor „de politiek!" X De Anglicaansche Kerk. Wij verzoeken Uw aandacht Autogarage Daan Eoutkoopor DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16763 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA BET ONGEVAL. DE TOESTAND VAN Z. D. H. DEN BISSCHOP. HET 75-JARIG JUBILEUM VAN HET „ST. JACOBS-GODSHUIS". Vechtpartij te Beverwijk. Hevige brand te Beverwijk. Controle op roode reflectors. Verblindend licht op rijwielen. Ook dat is strafbaar. J. J.. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Aanvaring op zee. Gisteravond, omstreeks liali negen, is dc bekende uitspanning „Dc Zon aan dc Breestraat te Beverwijk afgebrand. BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. HAABLEMSCHE ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbct. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusscben den tekst 60 ct. per regel. All: abenni'-. cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaaiden f 0000 Leven-lange geheel: ongeschiktheid tot werken door f 7Efl bij een ongeval ir.et f OCft is «lïUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen; 1 3U." docdelijkenaflcop; tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende "uitkeeringen 1 dlïUU." verlies van"beide armen/beide beenen of beide ocgen; I UU." do'cdelijken afïcop1 £3U." eervoer" of'een oog'; 1 125." duim^f wijsvinger" f50." been 1 of" arm" f40." bij verlies v. een andere vinger. Op Vrijdag, 13 Januari, heeft heel de Katholieke pers van Nederland met niet minder dan 38 dagbladen op de meest op vallende plaats een oproep van het bestuur der R. K. Staatspartij gepubliceerd, inhou dende een opwekking aan Roomsch Neder land om te komen tot de vorming van een „dr. Schaepman-fonds," uit welke middelen een op te richten R. K. Partijbureau zal kunnen worden onderhouden. Wij stellen ons voor om de ingezette actie krachtig te steunen. Wij hebben echter eers' het woord willen laten aan het partijbestum zelf. Verder hebben tal van andere zaken, waaronder de late behandeling der Haar- lemsche Gemeentebegrooting, tot nu toe onze aandacht in beslag genomen, terwijl de herdenking van den 25sten sterfdag van den grooten doctor op Zaterdag j.l. o.i. een uitstekend middel was, om de geesten en harten te stemmen tot sympathie en tot mildheid, om de oprichting van dat nieuwe partijbureau mogelijk te maken. Dan wach ten wij op de actie, welke het Kringbestuur voor deze zaak zal beginnen en welke in voorbereiding is, een actie, die om ver schillende redenen vermoedelijk eerst in April haar volle ontplooiing zal krijgen Niettemin lijkt het ons toch gewenschl nu al reeds eenige woorden over het dr. Schaepman-fonds te zeggen. De ervaring heeft bewezen, dat, om een groot en kost baar werk met de hulp van velen te vol tooien, er taaie en langdurige actie noodig is, dat heel lang gehamerd moet worden, eer allen wakker zijn, nog langer, eer de geestdrift er is en vaak wanhopig lang eer de belangstelling tot een offer overgaat En wat op de eerste plaats noodig is, ia, wat de dr. Schaepmanfonds-actie is, dat s het bijeenbrengen van groote sommen gelds. Voor dat partijbureau immers zal, krap gerekend, noodig zijn zes a zeven ton, maar omdat zulke dingen niet schriel mogen worden opgezet en aan geen bloedarmoede mogen lijden, doet men veilig met te zeggen: voor dat partijbureau is een millioen noodig. Een millioen voor de poirtiek! Daarop zal de eerstkomende maanden het streven van alle politieke propagandisten in Neder land gericht zijn; daarvoor zullen overal propagandacomité's worden opgericht, daarvoor zal het partijbestuur, qet jhr Ruys de Beerenbrouck aan het hoofd, het land afgaan; daarvoor zal al wat voelt voor de oude Staatspartij en propagandistisch bloed heeft, worden gemobiliseerd. En wetend uit de dagen van zoo menigen feilen strijd, welk een macht dat leger van politieke propagandisten ontplooien kan, heeft men zich dus op een geweldigen stormloop op onze beurzen voor te be reiden. Nu zijn wij, Katholieken, dat gewoon Zulke aanvallen brengen ons niet in de war! In onze kerken treedt geregeld een oi andere welsprekende bedelaar voor ons op, die pleit voor de armen, voor een of ander liefdewerk, voor een nieuw op te richten kerk. Aan onze huizen komen voortdurend ijveraars en ijveraarsters om bijdragen voor Roomsche charitatieve wei ken, Roomsche organisaties, voor de missie, voor armen kerken, voor wat al niet? Wie is de campagne vergeten, eenige jaren gele den op aanbeveling van het Doorluchtig Episcopaat v\Ot de R- K- Universiteit inge zet? Ja, wij Katholieken zijn zulke aan vallen gewend. Maar, Godlof, wij stompen er niet door af; onze liefdadigheidszin er, milddadigheid worden juist door die voort duren de herinnering aan onzen plicht, om naar vermogen te steunen, geoefend en versterkt. En nu dan weer een mobilisatie om uit het Katholieke volk een millioen te slaan! propagandisten, aan kantoorklerken en administratie, aan brochures en andere drukwerken te betalen. En nu zijn wij er zeker van, dat een dergelijke actie bij zeer velen zal stuiten op onwil, op wrevel, op een gevoel van: 't is zonde en jammer, dat er zooveel tonnen gouds verknoeid gaan worden aan „de politiek." Wij weten allen, hoe langzamerhand en zeer in het bijzonder in de laatste jaren de geldende meening over „de politiek" gewor den is. Op z'n best staat de massa er onverschillig tegenover; velen, vooral onder de jongeren, zijn van meening, dat door politieke actie de beste krachten ender ons verspild worden, krachten die beter en nuttiger werk zouden kunnen doen. Er zijn er zelfs, die om redenen van teleurstelling of anderszins „de politiek' een kwaad hart toedragen en er niet van willen hooren spreken. Met die gesteld heid dient rekening te worden gehouden. Daarom willen wij, ons voorbehoudende later nauwkeuriger aan te geven, wat met een partijbureau wordt beoogd, in een volgend artikel eerst pogen de bestaande vooroor- deelen in het algemeen weg te nemen en aan te toonen, dat de thans ingezette act'e geen geldverspilling, geen dure uitwas in ons partijleven bet-ekent, maar een drin gende noodzakelijkheid, om in dè naaste toekomst te behouden, wat een vorig ge slacht veroverd heeft. Z. D. H, de Bisschop heeft een gunstigen nacht doorgebracht. Mgr. blijft zwak. minder Een Hollandsch spreekwoord zegt. „Gods molen maalt langzaam maar zeker." Deze zegswijze kwam ons de laatste dagen bij herhaling in gedachte, wanneer wij lazen van al de moeilijkheden, waaraan deze Kerk het jammerlijk product der afdwa ling van Hendrik VIII tegenwoordig meer dan ooit ten prooi is. Er gebeuren in en met die Kerk dan toch wel zeer zonderlinge en zeker voor den Katholiek moeilijk te begrijpen en te waar- deeren dingen. Wij herinneren er aan, hoe kort geleden in de Engelsche Volksvertegenwoordiging een voorstel aan de orde kwam tot herzie ning van het Common Prayer Book het boek, dat leer en gebruiken der Anglicaan sche Kerk omvat en temidden van de hevigste agitatie onder voor- en tegenstan ders werd verworpen; hoe de publicaties van Lord Halifax en. de laatste Pauselijke Encycliek in staat waren in die Kerk de ernstigste beroering teweeg te brengen. Thans wordt weer melding gemaakt van het feit, dat de jongste bisschopsconferen tie opnieuw eenige wijziging in het Pryaer Book heeft vastgesteld, welke van princi- pieelen aard zijn. In een verklaring der aartsbisschoppen van Canterbury en York wordt gezegd, dat het deel, dat betrekking heeft op de Communie, thans zooveel mogelijk is aangepast aan de wenschen van de oppositie. Droever tooneel Iaat zich toch wel moei lijk denken. Menschen, die in het Parlement gekozen zijn, uit allerlei andere overwegin gen, hoofdzakelijk van politieken aard Joden, Godloochenaars, Katholieken en al lerlei niet-Angiikanen, worden hier in de gelegenheid gesteld mee te praten en mee te beslissen over de Anglicaansche leer en gebruiken. Bisschoppen doen, na verwerping van an dere voorstellen, nieuwe voorstellen, waarbij nota bene met een critiek van buitenstaan ders rekening wordt gehouden! Dwazer en fataler kan het toch al niet en wij begrijpen waarlijk niet, hoe het En gelsche volk, dat zich steeds kenmerkt door een grooten zin voor het reëele, een derge- lijken toestand nog langer wil tolereeren. Maar niet alleen geschieden er rare din gen ten aanzien van die Kerk, ook in die Kerk zelf gebeuren dingen waarvan wij Ka tholieken wel nimmer iets zullen begrijpen Dezer dagen overleed de beroemde ge leerde Thomas Hardy, een groot man maar Maar een millioen voor „de politiek!" Zal ook deze campagne gelukken; zullen ook di® reeds lang me go sd>enst had ge hiervoor de beurzen opengaan? Laten wij ons zelf niets wijsmaken! Dat millioen zal er niet komen, tenzij wij in staat zijn oin ons Katholieke volk te overtuigen van Ac noodzakelijkheid, ja de onmisbaarheid van het bedoelde partijbureau, tenzij wij de vooroordeelen legs'1 „de politiek" kunne.' wegnemen en helder en duidelijk kunnen maken, op welk een hoog p]an j eze ge- heele actie staat. Wat het wakkere bestuur van de R. K Staatspartij hier gaat ondernemen niet zijn leger beginselvaste, itrijdvaardige helpers is een zware taak. Is betrekkelijk gj._ makkelijk geld los te krijgen voor nieuwe kerken, voor de missie, voor een semina rie, voor een R. K. Universiteit of anderr inrichting van Katholiek onderwijs, of voor een of ander liefdewerk. Zulke dingen spreken Immers onmiddellijk tot het Room sche hart; de eere Gods en het zlehei! zijn daarbij zoo zee' het eenige doel, dat een christen, die zich van zijn charitatiever plicht bewust is, hierbij niet redeneert, maar geeft, geeft naar vermogen. Hier echter gaat het om heel wat anders: hier wordt een millioen gevraagd voor een politiek bureau; een groot kapitaal, om uit de jaarlijksche renle daarvan propaganda werk voor een politieke partij te bekosti. gen; salarissen aan partijsecretarissen en op steenrots Petri. broken en die feitelijk atheïst was. Wat zagen wij nu gebeuren? Aan dezen man werd een pompeuze ker kelijke begrafenis gegeven in de Westmin ster Abbey. Alle liturgische gebeden en handelingen daarbij vloekten eenvoudig met datgene, wat hij in zijn leven had beleden. Alle ver wachtingen voor het hiernamaals, welke hierbij in woord en zang en symboliek wer den uitgedrukt, waren volkomen in strijd met het gemis aan verwachting, dat hij zelf een groot deel van zijn leven had gepubli ceerd. Een Kerk, welke zich tot zulke hande lingen leent, maakt zich toch feitelijk aan fraseologie schuldig. Het kan toch wel moeilijk anders, dan dat men binnen en buiten de Anglicaansche Kerk el dit gedoe met een ernstig hoofd schudden gadeslaat. Voor ons Katholieken lijkt de hand Gods hier overduidelijk en wij kunnen niet beter doen, dan in ons gebed voor de bekeering der wereld aan God vragen, dat al deze bekommernissen der Anglicaansche kerk ten gevolge mogen hebben, dat deze heele gemeenschap, welke te kwader ure i" dwaling geraakte, weer moge worden terug gevoerd in de bedding der ééne ware Moe derkerk, wier zichtbaar opperhoofd zetelt Op 1 Februari a.s. zal in het „St. Ja- cobshuis", aan de Hagestraat, de gedenk waardige dag gevierd worden, waarop het 75 jaar geleden zal zijn, dat de congregatie des- „Zusters van Liefde" uit Roosendaal, het bestuur op zich nam van dit R. K. Wees- en Armenhuis. Uit onderstaand geschiedkundig over zicht zal ten duidelijkste naar voren ko men, dat in dit over-oud gebouw een histo rie schuil gaat van een 5-tal eeuwen. De oorsprong en bestemming van boven genoemd gesticht, waarvan het hoofdge. ^bouw in de Hagestraat en waarvan de neven- en bijgebouwen zich tot aan de St. Antoniestraat uitstrekken, moeten ge zocht worden in de behoefte, welke er reeds van overouden tijd hier ter stede be stond, aan eene gelegenheid tot verpleging van lijders a.an besmettelijke ziekten. Van daar de stichting der hier bedoelde vroe gere St. Jacobskapel. Lijsbet, weduwe van Jan Bette Heinrix- -oon die een huis naast de kapel in de Dijkstraat (thans Hoogstraat en Hagestraat) bewoonde, schonk in 1436 hare woning aan bet St. Jacobsgilde, onder bepaling, dat deze tot een Gasthuis zou worden inge richt, genaamd St. Jacobs Gasthuis, en dat de inbezitneming door Kapelmeesters eerst na haar overlijden zou plaats hebben. Weinige jaren vóór het einde der 15de eeuw. en wel in 1490, stichtten de Broe- ders-Hermiten van de Augustiner Orde een klooster in de Dijkstraat (Hagestraat) te genover het St. Jacobs Gasthuis. Vier jaren 'ater, dus in 1496. sloten zij eene overeen komst met het St. Jacobsgilde, waarbij werd bepaald, dat de Augustijner monniken zouden verkrijgen de St. Jacobskerk met de bijbehoorende erven, om er een nieuw klooster in te stichten, benevens de aan de kerk behoorende sieraden, Intusschen bleef het Sint Jacobs- Gasthuis in bezit van het gildc van dien naam tot 1581, toen ingevolge een bevel van Prins Willem I de geestelijke goederen, en dus ook het Sf. Jacobs-Gast- huis, aan de stad kwam. De Stedelijke Regeering liet het gesticht in wezen en in het bezit, niet alleen van de goederen van het St. Jacobs-gilde, maar ook van de ge bouwen van het Augustbnerklooster, die vroeger aan het gesticht hadden behoord. Zij stelden er drie Regenten over aan, die onderworpen waren aan de bepalingen n behoeve van de bestuurders der stedelijke Gasthuizen vastgesteld in 1715 waren de Aalmoezeniers belast met de zorg voor dc algemeene armen, zoodanig bezwaard, dat de regeering aan de Opperkerkmeesters zijn. Daar het grootste gedeelte der armen uit Roomsch-Katholieken bestond, gelastte de regeering aan de Opperkerkmeester om voortaan al hunne armen te onderhouden, alsook de weekinderen. wier ouders R. IC. waren geweest en tsn dien einde een Weeshuis te bouwen. Dit had ten gevolge, dat er eenige conferentiën werden gehou den. Ten slotte werd bepaald dat de Op- oerkerkmeesters voor een Arm- en Wees huis zouden gebruiken het St. Jacobs Gasthuis, In 1715 werd aldus het St. Jacobs- Gastbuis tot een R.-K. Wees- én Armenhuis ingericht, Sedert zooevengenoemd jaar bestaat het St. Jacobs Gasthuis nog ten huldigen dage als het R.-K. Wees- en Armhuis, dat onder den naam van het St. Jacobs Godshuis deels aan de Hagestraat, en deels aan de Antoniestraat grenst. Van tijd tot tijd ver beterd en verbouwd, is het indertijd uitge" breid met een flinke boekdrukkerij. Aangaande het gebouw zelf, dat aan d® zijde der Hagestraat lwee ingangen heeft, valt, noch wat 't inwendige noch wat 't uit wendige betreft, weinig te zeggen. De vcr" schillende lokalen, die tot verzorging ®n huisvesting der verpleegden zijn ingericht bevatten niets merkwaardigs. Bezienswaardig is echter wel de sch'** derij van A. Bloemaert, in de Regentenka mer verbeeldende dc opdracht van Jez"^ in den tempel met nog een andere, doch kleinere, die voorstelt „De Geboorte van Jezus"- Beide stukken zijn afkomstig uit voormalige kerk „Den Hoek" op de Ba- kencssergiracht en werden in 1871 de°r mevrouw de wed. Lans aan het St. Jacobs- Godshuis geschonken. Behalve deze schilderstukken behoort tot een der merkwaardigheden van het gesticht de gehouwen steen, dien men bij het bin nenkomen van het gebouw door de Ooste lijke voordeur, in den muur ziet. Deze steen stelt voor St. Jacob, behoeftige pel grims en reizenden in het Gasthuis noodi- gende en trekt door hare zeer hooge oud heid de aandacht. Vermoedelijk is dit de gevelsteen geweest, waaraan destijds het „Godshuis" was te onderscheiden. Even eenvoudig als de overige lokalen is ook de Kaoel, die vooral door haar keurige netheid de aandacht trekt. Tot 31 Januari 1853 was de dagelijksche leiding van het „St. Jacobs-Godshuis" voortdurend in handen geweest van leeken. Door directe aanleiding van het legaat van wijlen mgr. C. L. Baron van Wijckerslooth, Bisschop van Turium enz, hebben de zus ters van Liefde, de leiding van dit „Gods huis" op zich genomen. Aan dit legaat was de voorwaarde verbonden, dat de verzor ging en verpleging in bet St. Jacobs Godshuis te Haarlem zoude plaats hebben door de Zusters van Liefde, eene door de Regeering erkende Congregatie. In het bewuste iaar 1853 telde de jeugdige Congregatie, die oorspronkelijk het Moe derhuis in Oosterhout had, slechts 13 leden, en vijf van deze Zusters werden aangewe zen om in Haarlem te gaan arbeiden. Deze Zusters waren Zr. M. Jozef, Zr. M. Fran- cisca, Zr. M, Bonaventura, Zr. M. Louisa en Zr, M. Constantia. Deze overname van leiding geschiedde met eenige plechtigheid in tegenwoordig heid van Pastoor Marinkelle, der Regen ten en Regentessen op 1 Febr. 1853. Tus- schen dezen datum enden iubileumdag op 1 Februari a.s. ligt een stukje geschiedenis. Het aantal bewoners bedroeg in 1853, 227 personen en wel 72 vrouwen, 71 mannen 43 meisjes, 36 jongens en 5 mannelijke sup- noosten. Bij het 75-iarig jubileum past dan ook een woord van dankbare hulde aan het dippere vijftal, dat den weg moest effenen voor het nageslacht. Op heden bedraagt liet aantal inwoners 33 mannen, 32 vrouwen, 10 jongens, 20 meisjes en 4 studenten, die elders hun op leiding volgen voor priester. Dit getal jon gens is maar klein, omdat het gesticht „De Heibloem" de jongens op zekeren leeftijd gekomen, binnen de muren op neemt. Het geheel staat onder leiding van de Eerwaarde Moeder Overste Zr. M. Am brosia, met 18 andere E. E. Zusters Fran ciscanessen. Onder de Zusters bevond zich, gelijk reeds opgemerkt Zr. Bonaventura, de latere Overste van het „St. Jacobs Godshuis" en de eenige, die het 50-jarig herdenkings feest in 1903 heeft megen meevieren a's ..ooggetuige" van de komst der zusters in 1853. Haarlem's Weeshuis heeft zijn ud en ouderwetsch karakter behouden, oud is het stadsdeel, oud is het Huis en ook oud zijn tal van zijn bewoonsters en bewoners. Binnen deze oude muren wijden zich dc leden van de Congregatie met jeugdige kracht aan haar levenstaak. Als bijzondere merkwaardigheid kan gelden, dat dezelfde Congregatie in dit jaar nog meerdere 75 jarige jubilea herdenken zal, dat zij haar werkzaamheden begon, n.l. op 20 April te Steenbergen, en op 6 Juli a.s. in het „St. Bavo-Gesticbt" te Heemstede. Aan het einde v,an dit artikel mag dan ook een woord van dankbare buide en waardeering niet ontbreken. Woorden van hulde en dank voor de heerlijke monumen ten, die door het edel streven deze „Zus ters van Liefde" zijn opgericht. Dit betrek kelijk k'ein aantal van 13 Zusters nam in 1853 de leiding op zich van 3 stichtingen van Roomsche Cliaritas. Dit alleen spreekt ge noeg voor den ondernemingsgeest dezer Zusters cn het groote godsvertrouwen, waarmede zij bezield waren. En heden ten dage nog snreken de hoogere motieven die eertijds dit moedig getal Zusters heb ben bezield en door Gods Voorzienigheid de aan haar toevertrouwde gestichten tot zoo hoogen bloei hebben opgevoerd. Onze eerbiedige wenschen voor een verderen zegenrijken werkkring in de toe komst! Gistermiddag kreeg een tweetal jongens, Werkzaam op de timmerfabriek van de fa. Knaanen te Beverwijk oneenigheid met elkander. Een der jeugdige ruziemakers trok in zijn drift een zakmes en stak daarmede zijn tegenstander in tiet dijbeen. De dader werd onmiddellijk uit de fabriek verwijderd en is later door de Politie naar bet bureau gebracht, waar proces-verbaal is opgemaakt. Het bekende hotel „De Zon" verwoest. Gisteravond, omstreeks half negen, is door tot nog toe onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de bovenverdieping van de bekende uitspanning „De Zon", aan de Breestraat te Beverwijk. De brand nam spoedig een zoodanlgen omvang aan, dat de brandweer vrijwel machtelaos stond en aan blusschen ook niet meer kon worden gedacht. Binnen een goed half uur vormde het geheele hotel één groote vuurzee, waaruit groote vlammen oplaaiden, die de omge ving in een fantastischen gloed zetten en waarbij reusachtige vonkenregens zich over de breede hoofdstraat van Beverwijk ver spreidden, In den beginne liet het zich aanzien, dat groot gevaar bestond voor het naastgele gen veilinggebouw van de R.K. Tuinders- vereeniging „KennemerLnd", waarin ge bouw honderden groentenkisten ligger, op gestapeld. Zoover de beperkte middelen het toelieten, deed de brandweer haar uiterste best. Werd eerst met twee slan gen op de waterleiding gewerkt, spoedig hierna werden nog twee slangen aangeslo ten, waarna men het vuur van verschillen de zijden bestreed. Ten het dak en de plafonds van de bo venverdieping van het hotel met donde rend geraas naar beneden stortten, was het gevaar voor „Kennemerland" zoo goed als voorbij. Inmiddels was ook de naast het hotel gelegen concertzaal door het vuur aange tast. In de onder deze concertzaal gelegen stalling waren paarden en eenige au'o's ondergebracht Deze konden echter nog intijds in veiligheid worden gebracht. De concertzaal werd even vlug als het hotel, een prooi der vlammen, evenals de achtergelegen aanbouw. Het hiernaast ge legen perceel, waarin een drogerij en win kel is gevestigd van den heer de Wagter, kon slechts met de grootste moeite be houden blijven. Aan de achterzijde was het perceel reeds aangetast, doch het gelukte om het begin van brand tijdig te blusschen. Intusschen kreeg het gebouw groote waterschade, terwijl de muren aan een zijde beschadigd zijn. Omstreeks elf uur was het gevaar be zworen. Het hotel en de concertzaal zijn totaal verwoest. Van den inventaris kon niets worden gered. De brand werd door een duizendkoppige menigte gadegeslagen. De politie, ver sterkt met marechaussees en riiksveld- wacht, zorgde voor een behoorlijke af zetting van de omgeving. Om kwart voor tienen werd de menigte nog aangevuld met een groot aantal kerkgangers, die de groote avondpreek in de St. Agathakerk, waar de Missie wordt gehouden, hadden bijgewoond. Den geheelen nacht is de brandweer nog bezig geweest met het nathouden van de smeulende massa's. Verzekering dekt de schade. voor de stands 40 en 16 der CJhtys* let- en Peogeol-automobielen op de R. A. I.-show. Alleenvertegenwoordi ging voor Haarlem en omgeving; LEIDSCHE VAART WEG 173-174 TELEFOON 14596. Te Nijmegen heeft een Schaepman- herdenking plaats gehad. Een Schaepman- tentoonstelling werd geopend. Het eeredoctoraat van Willem Mengel berg; zijn rede over: „Wezen en uitwerking der muziek". De uitvoercijiers van vee en landbouw producten in 1927, Nadere bijzonderheden omtrent den ge- raffineerden diefstal bij den juwelier te Rot terdam. De arrestatie van een Grieksch zee officier; hij had 3.000.000 drachmen verdui sterd ten nadeele van de Grieksche regee ring. De vereeniging van landbouwtractorge- bruikers verzoekt den minister van Water staat om het rijbewijs voor boerenknechts- tractorgebruikers al te schaiien. Op klaarlichten dag heeft op het Konings plein te Amsterdam een Iialiaan een meisje doodgeschoten en daarna gepoogd zelf moord te plegen. Reorganisatie in den postdienst. Een diner ten Hove in verband met de studie van Prinses Juliana te Leiden. De laatste nota van Briand aan Staats secretaris Kellogg. De Belgische premier, Jaspar, over den diensttijd. Generaal Goethals, de hoold-ingenieur bij het aanleggen van het Panama-kanaal op 70-jaffgcn leeftijd te New-York overleden. Volgens uitlatingen van den Duitschen Rijksminister voor economische zaken ver wacht deze reeds spoedig nieuwe verkie zingen. De noodtoestand van den Duitschen land bouw. Maatregelen tot steun door den Duif- sch enRijksraad overwogen. Treinbotsing in Briisch-Indië; zeven doo- den. Door de gemeentepolitie te Haarlemmer meer is op verschillende plaatsen in Haar lemmermeer controle gehouden op de nale ving van de bepaling in de nieuwe motor- eti rijwielwet, dat rijwielen voorzien moeten zijn van een rooden reflector. Het bleek, dat het meerendeel der wiel rijders van zoo'n „achterlicht" op hun fiets waren voorzien, mear verschillende personen hadden dit niet verticaal op het achterspat- scherm bevestigd en weer anderen hadden een reflector, welke bij het schijsel van autolicht niet voldoende terugstraalde. Zij kwamen er nu nog met een waarschu wing af, maar bij een eventueele volgende controle zal wel eens een proces-verbaal volgen., De politie te Haarlemmermeer heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een wielrij der, die s avonds op zijn fiets een verblin dend licht voerde. Het lijkt ons niet ondienstig de wielrij ders er op te wijzen, dat zij bij het gebruik van een electrische lamp op hun rijwiel er aan moeten denken, dat de lamp haar licht schuin naar beneden moet uitstralen en niet recht vooruit. Zij kunnen dit doen door de lamp een weinig schuin omlaag te plaatsen. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5 uur. Hoogste Barometerstand 773.4 m.M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 719.2 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Stormachtige lot krachtigen, tijdelijk afnemende Z. W. tot W. wind, be trokken of zwaar bewolkt, met tijdelijke op klaring, regenbuien, aanvankelijk zachter, later iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen 7 uur 55 min. aan ale posten: Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen. Gisteren is te IJmuiden binnengekomen met'een zwaar beschadigden achtersteven de stoomtrawler „Catarina", van de V. E. M. Het vaartuig was j.l. Vrijdag naar zee ver trokken ter beoefening van de kustvis- scherij. Na twee „trekken" gedaan te heb ben, scheurde het net. Terwijl men met het herstellingswerk bezig was, is een Engelsche stoomtrawler, waarvan de bemanning door tot nu toe onbekende oorzaak de „Calarina" blijkbaar niet of te laat opgemerkt beeft, achter op het Nederlandsche vaartuig inge- loopen en riclitte groote schade aan. Aller eerst drong de neus van den Engelschen trawler door de achterreeling heen. ver nielde vervolgens de dekhuid en scheurde de huidplaten onder 't dek open. Zoo goed en zoo kwaad als 't ging, heeft men het gat met zeildoek e.d. gestopt en is naar IJmuiden teruggestoomd, waar hel schip in het dok is opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1