Stadsnieuws. Electriciteit Amsterdamsche Bern Heringa Wathrich, Haarlem Agenda 25 Januari. 10-Jarig bestaan Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond ..St. Joseph" Het vervoer van leerlingen van scholen voor buitengewoon L. O. De uitvoering van Toonkunst. De generale Repetitie in Concertvorm, Het spoorwegongeluk te Zandvoort. R. K. Hongaarsch Kindercomité. De H. O. V. en de gemeente. Adres van den Ned. T oenkunstenaarsbond. Een witte os. Prof. Dr. Lorentz ongesteld. Aanvu!3ings-agenda van de Gemeenteraadszitting R. K. Kring. Rijwiei ontvreemd. MUZIEK. FRANSCHE - LIEDEREN AVOND* Lijst van eigenaars en houders var. paarden. Personal?/». Gereformeerde Voorschofkes. Statuten. SCHIETEN. Plaariesnscibe Schietbondl. BURGERLIJKE STAND, LAATSTE NIEUWS. Poging tot oplichting der gemeente-giro te Amsterdam. Het honderdjarig bestaan der Javasche Bank. SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam 586J 112% 148% 490 146-1- 1451 305 199| 332| 316! 251% 329 1531 1984 1051 88 85% 40 771 95 226| 195| b 180 5U/le 43 %16 797J 399' '22% 1794 159 58 !f S80 468J- 469 274è 274 512! 512 142 187| 64| 4Vg 100 269f 176 174 175 254-5 421 127f 162| 590 1 124 147 145 1 308 336 317 251 324 154 198 1054 192 5% 431 00 1241 1794 159 143| 189 65 J 29ri De algemeene financieele toestand van Frankrijk. De overstroomingen van de Theems. De Italiaansche handelsbalans. De Zweedsche socialisten vragen ontwapening. (Adv. Ing. MedJ Sociëteit „St. Bavo". Bestuursraad Volks bond 8 uur R.K. Bevolkingsbureau 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Haarlemsche Postduiven- bond 8 uur Stucadoors 78 uur Schilders van 78 uur. Gebouw Sf. Josephsgezcllen, Jansstraat 59. Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci" van 810 uur. R. K. Militarirenvereenig'ng, Zoetestraat Clubavond R. K. Athletiekclub „Excel sior'' •- half 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2 en 8 uur. Stadsschouwburg - Het Schouw tooneel „Zijne Hoogheid de Prins" 8 uur. Rembrandt Theater Bioscoopvoorstelling 7 uur en kwart over 9 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Een der kenmerkende eigenschappen van jubilea in de rijen onzer katholieke organisa ties waaraan'het succes van zooveel avonden Is te danken is wel het bezielend enthousias- Het bestuur van de Afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Onderwijzers en Artsen, werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan zenuwzwakke en achterlijke kinderen, heeft verzocht te willen bevorde ren, dat de leerlingen der scholen voor bui tengewoon lager onderwijs (zoo noodig) gelegenheid kunnen verkrijgen, om tegen verminderd tarief bij onvermogen gratis gebruik te maken van openbare middelen van vervoer bij het gaan van huis naar school en terug. De meerderheid van B. en W. acht voor schriften in dien zin, welke zij dan tevens zou willen doen gelden voor de leerlingen van den Vervolgcursus No. 3 en voor de Haar lemsche Werkinrichting, gewenscht. Eene regeling, zou voor 1928 waarschijnlijk een bedrag vorderen van pl.m. f 2.000, Ook de Provinciale Staten van Noordhol land achten het verleenen van tegemoetko ming in reis- en verblijfkosten van leerlingen der scholen voor buitengewoon lager on derwijs van belang en restitueeren 20 van de deswege door de gemeentebesturen uitgegeven gelden. Eene minderheid in B. en W. verklaarde zich tegen het vaststellen van eene zoodanige regeling. Volgens haar worden aan het bui tengewoon lager onderwijs, dat alhier uit nemend is verzorgd, reeds groote bedragen ten koste gelegd, en geven de huidige finan- ciëele omstandigheden geen vrijheid het budget van dit hoofdstuk der gemeente- begroeting nog meer te bezwaren. B. en W. stellen nu voor In zake de reiskosten van leerlingen met openbare middelen van vervoer de navol gende regeling vast te stellen 1. Wanneer hiervoor naar het oordeel der betr9kken hoofden aanleiding bestaat, kun nen de kosten van vervoer per tram of auto bus na2r- en van de school van de in deze gemeente wonende leerlingen (en c.q. van hunne geleiders) der Scholen voor buiten gewoon lager onderwijs en die van de Ver me en de saamhoorigheid van al de leden, ^rgcurs^No 3 en der Haarïemlche Werk- die sters op den voorgrond treedt als zich inrichting aan deze gemeente geheel in reke een gelegenheid voordoet dit enthousiasme spontaan te uiten. Een der bijzonder wel geslaagde avonden, werd wel gisteravond in het gebouw „St. Bavo", de gehouden feest- evond waar voor een overvolle zaal de jubi- leerende Ned. R. K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Joseph" afd. Haarlem bij gelegen heid van het 10-jarig bestaan in feestvergade- ring was bijeengekomen. Op het podium was het vaandel van „St. Joseph" geflan keerd door diVefSé palmen, opgesteld. Een fraai bloemstuk, gezonden door het Hoofd bestuur te Utrecht, was zeer symboliek in de Pauselijke kleuren getint. Naast het voltallig bestuur der feestvierende vereeniging waren mede inde zaal aanwezig de geestelijk adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, Rector J. P. J. Kok uit Bioemendaal, bij ontstente nis van den geestelijken adviseur der vereeni ging kap- H. A. C. M. Wennen, welke door ambtsbezigheden verhinderd was te komen. Eveneens waren aanwezig een vertegenwoor diging van het Hoofdbestuur te Utrecht in den persoon van den heer Schrama en afge vaardigden van de zuster-vereenigingen Heemstede. Zandvoort, Halfweg, Santpoort. De voorzitter van het R. K. Werkliedenver- ning worden gebracht, indien het school geld a. 3.of minder bedraagt, voor zoover het leerlingen der scholen voor buitengewoon lager onderwijs betreft, b. 2.50 of minder bedraagt, voor zoover het leerlingen van den Vervolgcursus No. 3 betreft, en c. naar den maatstaf van de schoolgeld regeling voor het Vervolgonderwijs voor de leerlingen der Haarlemsche Werkinrichting 2.50 of minder zoude zijn 2. De helft van de sub 1. bedoelde kosten kunnen worden vergoed voor het geval de hier onder a, b en c genoemde schoolgelden respectievelijk hoogstens ƒ5.-—, ƒ4.en 4.bedragen, of zouden bedragen. Vrijdagavond a.s. zal de Zangvereeniging van de Haarlemsche afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, met medewerking van het Utrechtsch Stede lijk Orkest een concert geven in de Gemeente lijke Concertzaal. Uitgevoerd zal worden ..De Morgen" O Lied, Meidans, Wereldwee 1914, Sanc- De H, 0. V. Is gefTouden in de regeling van de arbeidsvoorwaarden der orkestleden ten genoegen van B. en W. bepalingen op te nemen omtrent de wederzijdsche verplichte arbitrz'j bij geschillen." De oorzaken van het ongeval. In ons blad, schrijft de „O, H. C." is van stonde af aan de aandacht er op gevestigd, dat een der oorzaken van het spoorweg ongeluk te Zandvoort zou kunnen zijn, het niet voldoende afsluiten van den stoomtoe voer van den stoomketel naar de machine. Inderdaad blijkt die veronderstelling juist te zijn; althans we vernamen heden, dat de Rijks-ingenieur bij het controleeren van den stoomketel, den stcomafriuiter in gedeelte lijk geopenden toestand heeft gevonden, wat dus bewijst, dal inderdaad de stoom- aanvoer niet geheel was afgesloten en dus de voortstuwende werking aanwezig bleef; Voor de machinist, die met dit euvel aan de machine bekend is, behoeft dat niet bepaald gevaarlijk te zijn, alhoewel zulk een constructie-fout niet mag voorkomen, Voor het personeel echter, dat niet bekend i3 met deze eigenaardigheid, is dat wel ge vaarlijk, zooals nu ook is gebleken. Een andere reden kan deze zijn. Bij dit type locomotieven is de remkraan anders geplaatst dan bij alle andere types. De gewone stand dezer remkranen is, dat bij het remmen de handel naar den machi nist toe wordt getrokken. De stand bij de locomotieven als waarmede het ongeval is geschied, is precies andersom, men moet daar de handel van zich af duwen. Heel begrijpelijk is dus, daf in plaats dat de ma chinist remde, hij de handel der remkraan in de verkeerde richting bewoog, waardoor geen lucht-uitlaat plaats had en dus hier door niet geremd is geworden. Dit is, door den zenuwachtigen toestand, waarin de machinist moet hebben verkeerd, zeer wel te verklaren. Zoodat het niet onmogelijk is, dat hierin de oorzaak moet worden ge zocht van het ongeval. bond, de heer J. Ph. H. v. Castricum, gaf 'i tus van Lieven Duvosel, en Le Laudi van eveneens blijk van sympathie door het bij- TTermann Sutcr. wonen van dezen feestavond. i s°Esten Zullen medewerken Mevr. Er heerschte een buitengewoon goede stem- J° van Ijzer-Vincent, sopraan, Mej. Annie rning in de zaal, toen de voorzitter, de heer Woud, alt de Heeren Jacques van Kempen, A. C Vollaerts de feestvergadering opende met den Christelijken groet. In zijn openings woord richtte de voorzitter hartelijke woor den tot de aanwezigen en memoreerde het ontstaan der Vereeniging door samensmel ting van drie onderscheidene bonden, waar van Haarlem den goeden naam in de ge schiedenis der vakbeweging hooghoudt. Dit fier uitdragen van Roomsch organisatieleven is wel in hoofdzaak te danken aan de pioniers, die ruim dertig jaar geleden, den grondslag hebben gelegd voor dit werk, wat heden zoo blonk en alles bewondering afdwingt en daar voor heden het bewijs van dankbaarheid zouden ontvangen. In gevoelige woorden wijdde spreker z'n diepe erkentelijkheid aan de nagedachtenis van den onvergetelijken Dr. Schaepman. en bracht dezen emancipa tor de eerbiedige hulde, welke hij door zijn machtigen arbeid voor de arbeiders in zoo overvloedige mate heeft Verdiend. Vervolgens werd door al de aanwezigen staande het feest lied gezongen in den geest van „Aan U, o Koning der Eeuwen". Een der langverbeide oogenblikken was thans aangebroken en wel het verschijnen voor het voetlicht van de beide humoristen Kees Klaare en Bram Flora deze laatste chan teur du piaao. Dat deze neeren een goede reputatie genieten overtuigt wel hun optre den voBf de Columbia Gramophone te Lon den, waar ook voor het nageslacht hun presta ties zijn bewaard. Als een andere Thomas- vaer en Pieternel deden Zij hun „joyeuse entree" met het uitspreken van een muzika- len Nieuwjaarswensch, waarin als slotcou plet hulde werd gebracht aan de jubileerende vereeniging „St. Joseph" een zeer op prijs gestelde attentie. Dit oogstte dan ook een enthousiast applaus. Een zeer humoristisch duet „Cato" ontlokte door de radheid van tong een buitengewoon dankbaar instem men van al de aanwezigen door het meezingen van het telkenmale wederkeerend refrein. Enkele levensliedjes, waaronder wij noemen „Het Schoftje" en „Ouwe Luitjes" een sa tyrs werden met hetzelfde charme en fijnge- voeld spel voorgedragen en wisten de hu moristen het gehoor op buitengewone wijze te boeien. Het definitieve vertrek van den lflatsten Hongaarschen Kindertrein is thans vastge steld op Maandag 27 Februari. De pleegouders, die hun kind voor terug keer opgeven, ontvangen tijdig bericht van uur van verttak enz, Een aantal kinderen is echter nog»niet aangegeven. Het comité wijst er met allen ernst op, dat voor aile kinderen thans de laatste ge legenheid is tot kosteloos terugreis, en dat na afwikeling der zaken het Comité wordt ontbonden. Alle verantwoording is, na de ernstige waarschuwing van het comité af. De pleeg ouders zijn van dan af verantwoordelijk voor alles, en moeten eventueel voor terug keer naar Hongarije van het kind, wanneer dan ook, zelf zorgen. Ook bij ziekte als an derszins Het Ifongaarsche gezantschap in den Haag machtigde ons mee te deelen, dat het geen financieele hulp zal kunnen bieden. Er is gelegenheid voor kinderen die hier blijven tot het storten van een waarborg som, die bij den 'Z. Eerw. Deken van Am sterdam wordt belegd ten name van het kind en waarvan de terugkosten betaald jworden. Het overschietende komt den pleegouders ten goede. Adres; Kap. Kuil man, Jac. vari Lennepstraat 211, te Amster dam, Giro 63897. Het comité v< rzoekt den pleegouders ook van de kinderen die over den Bosch gekomen zijn alsnog den naam van het kind met het adres in Hongarije, zoo moge lijk met Liganummer op le geven aan den heer Van de Bilt, Versprcmck-weg 105, te Haarlem. tenor, Jos de Klerk bas, Dick Weiman, bariton, George Robert, orgel. Het geheel staat onder leiding van den Heer Lieven Duvosel. Donderdagavond «al de generale repetitie gehouden worden in dezeltde zaal en om iederen muziekliefhebber in staat te stellen de uitvoering bij te wonen, heeft het bestuur besloten de generale repetitie (in concert- vorm) toegankelijk te stellen voor een po- pulairen prijs. Door het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Toonkunstenaarsbond is een adres aan den raad gericht, waarin het be treurt, dat B. en W. geen termen hebben gevonden, om een verhooging van het jaar- iijksch subsidie voor te stellen. Opgemerkt wordt, dat afwijzing van het nog steeds aannangig verzoek om subsidie- verhooging naar alle waarschijnlijkheid noodlottige gevolgen zal kunnen hebben voor de H. O. V., en daarmede tevens voor het muziekleven in Haarlem en omgeving. Na het nu reeds zoovele jaren voortdu rend worstelen met de ernstigste financieele moeilijkheden en zorgen, in het belang van ae H. O. V. ten deze ook in het belang van Haarlem wordt met den meesten nadruk een beroep gedaan, om nu eindelijk" den grondslag te leggen voor een deugdelijke exploitatie en ontwikkeling van het orkest, dat in zijn groei en artistieke onplooiing belemmerd wordt door liet permanent tekort aan middelen en de voortdurende onzeker heid van zijn bestaan. In bet voorstel van B. en W, worden geen bepalingen aangetroffen, die een belangrijker zeggenschap van de gemeente zouden kun nen waarborgen in het beheer van de in zoo groote mate door haar gefinancierde instel ling. Immers de in art. 9 der ontwerp-overeen- komst voorziene commissie van toezicht is in haar taak beperkt tot de „op de H. O. V. rustende uit deze overeenkomst voort vloeiende verplichtingen", en zal derhalve geenzelfs geen adviseerende bevoegdheid hebben in zake het algemeen beheer. Een dergelijke verhouding schijnt weinig aannemelijk voor de gemeenten, wier cul tureel en financieel belang zoo nauw be trokken is bij een goede en doelmatige exploitatie van het orkest. Ten slotte worden in de ontwerp-overeen- komst noode gemist enkele bepalingen om trent de arbeidsvoorwaarden der musici. De praktijk heelt de wenschelijkheid aan getoond van het leggen van een vasteti grondslag onder de noodzakelijke bepalingen omtrent georganiseerd overleg en verplichte arbitrage bij geschillen omtrent de arbeids voorwaarden, Adressant verzoekt daarom den raad; z. in te willigen het door de H V. gedaan verzoek om verhooging van het jaar- lijksch subsidie,- b. in art. 9 der ontwerp-overeenkomst zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat 6f de bevoegdheid der commissie van toe zicht wordt uitgebreid tot het adviseeren over alle zaken, dc exploitatie en het be heer der H. O. V, betreffende, öf hetgeen nog aanbevelenswaardiger zou zijn in het bestuur der H. O. V. een tweetal leden, door het gemeentebesuur aangewezen, zullen plaats nemen; c. aan de ontwerp-overeenkomst een artikel van den volgenden inhoud toe te voegen; „De H. O. V. is gehouden in de regeling van de arbeidsvoorwaarden der orkestleden ten genoegen van B. en W, bepalingen op te nemen omtrent een instantie van georgani seerd overleg en dit overleg overeenkomstig die bepalingen, regelmatig te doen plaats vinden. ZAKAGENDA 1928. N.V. Th. J. Dobbe Zn,, Papier, en Kan toorboekhandel en Electr, Luchtdrukinrich ting, Utrecht, biedt hare clientèle een keu rig zak-kalendertje aan voor 1928, uitge voerd op mooi crême-papier, met duide lijke cijfers en dagen jn verschillende kleur. Het bevat bovendien posttarief, gegevens over munten en maten, enz., die het prac- tisch gebruik dezer agenda verhoogen. NAGEKOMEN MAANDKALENDER. Pastoor J. H. G. Jansen, te Utrecht, zendt een maandkalender rond, een recla me-kalender voor de H. Hartkerk, die Z.Eerw. in opdracht van Mgr. den Aarts bisschop moet bouwen. In plaats van het gewone blaadje, waar op de data zijn vermeld, is aan dezen ka lender voor eiken maand een bon gehecht met inteekenbiljet. De bedoeling is, dat elk die in het bezit is van dezen kalender eene maandelijksche bijdrage reserveert voor dit goede doel. Bij de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij aan het Plein, is een os te bewonderen, die een uitzondering is op alle andere vertegen woordigers van het ossengeslacht, De roem van dezen os, die spoedig den roemloozen gewonen ossendood zal sterven, ligt in ztjn kleur. Het beest is volmaakt wit, geen bont plekje is op zijn huid te ontdekken. De os, afkomstig uit Leiderdorp, is eigen dom van den heer Z. van Waveren, vleesch- houwer aan den Wagenweg, en weegt 1015 Kilo. Prof. dr. H. A, Lorentz, die morgen, 23 Januari, zijn 50-jarig professoraat her denkt, is sinds eenige dagen lijdende aan een lichte influenza. Koorts dwingt den patiënt het bed te houden op Woensdag, 25 Januari 1928. Punt la. Voorstel tot het aangaan van eene geldlee- ning groot 6.000.000. Op Maandag 30 Januari a.s. houdt de R. K. Kring in eigen zalen, des avonds om 8ks nur, de tweede algemeefie vergadering. In deze Vergadering zal het jaarverslag wor den uitgebracht over 1927 en de begrooting voor 1928 worden vastgesteld. Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een rijwiel, hetwelk gisteravond omstreeks half zeven geplaatst was voof eeu perceel op den Leidschevaarlweg. Wij hebben gisterenavond in de kleine gaal van het Gem. Concertgebouw de Soiree de Chansons Franpaises bijgewoond, georgani. seerd door de Alliance Fran?aise en Hollande- 'n Drietal Fransche kunstenaars, met name Jane Sempé (sopraan en René Hérent (tenor van de Opéra Comique met Simone Prègnon aan de piano hebben er ons doen genieten van de heerlijkste producten der Fransche muzi kale folklore. De organisatie van den avond, men duide het ons niet euvel dat wij het zeggen, was gebrekkig, maar het heeft gelukkig geen in vloed gehad op de warme, van leven en gratie tintelende stemming, welke de auditie van de heerlijk naïeve poëzie en muziek in ons deed opleveren. Want kinderlijk, heerlijk-kinderlijk was inderdaad dat eerste spel, aangeduid met den wijdschen naam van opéra-corrique „Le Jeu de Robin et de Marion", van Adam de la Halle, (13e eeuw.) Aldus vatte men vroeger de beteekenis van het woord „Opera" op, en zoo ziet men, hoezeer men in latere eeuwen dezen naam in zijn oorspronkelijke beteeke nis is gaan beperken, voorzeker niet ten voor- deele. Een allersimpelste pastorale dan, deze ont roerend kinderlijke scène tusschen een her der en een herderinnetje, maar door de beide acteurs uitgevoerd met een charme en een on schuldige blijheid van gemoed, welke aller treffendst waren. Hoe teer en fragiel klonken ons die blanke, van alle harmonie ontdane, echt oorspronkelijke melodieën, deze „natuur muziek", als wij ze zoo noemen mogen, in de ooren. Ziet, uit de schatten van die muziek hebben eeuwen geput en hebben eeuwen ge noten. En welk een rythme en variatie in deze overigens zoo eenvoudige partitie. Met welk 'n gemak en met welk een fijne distinctie van manieren hebben mejuffrouw Jane Sempé en de heer René Hérent ons de herdersscène, al was het dan in een allererbarmelijkst décor, vertolkt, beiden met al de natuurlijkheid en de ongedwongenheid, vereischt voor dit pare lend spel, de tenor mogelijk als acteur 'n wei nig sterkervan spel en mimiek dan de sopraan, deze laatste echter zeer sterk van muzikale expressie en fijn afgewogen nuanceering, of schoon ook de tenor beschikt over 'n soepel orgaan, en groote stembeheersching. Dit „Herdersspel" was eigenlijk slechts 'n voorproefje van hetgeen nog zou velgen. In 'n fraai gestyleerde inleiding voerde Jane Sempé ons dan rond door de. bekendste pro vincies van Frankrijk, waarvan Zij met haar partner, „en blous" excuseerde zij schalkse, de meest karakteristieke liederen zou bezin gen, en het was wel een zeer fijngevoelde, immers echt Fransche, attentie, dat de zange res' besloot, met de toespeling op ons eigen, mooie Hollandsche lied. (Dat helaas, al te weinig wordt gekend en gezongen 1 S.) Diepgevoeld en ontroerend schoon was daarna de weergave door beiden, zoowel tenor als sopraan, van de zoo, naar landstreek en karakter verschillende liederen, en wij kun nen niet zeggen, wat ons het schoonste mo ment van dien liederencyclus leek. De mi miek van den heer Hérent was wel uiterst ver doorgevoerd en bestudeerd en gaf aan het geheel der door hem voorgedragen liederen 'n grocte levendigheid van uitdrukking. De gebaren en de stem-modulaties der zangeres waren zoo mogelijk iets meer verfijnd, maar overigens pasten beiden zoo uitstekend bij elkaar, als men bij 'n weergave van liederen als deze folkloristische slechts kan wenschen. De pianiste, -Simone Prègnon, had geen gemakkelijke taak. Zangers te begeleiden met Zulk een raffinement van expressie in stem en gebaar is uiterst moeilijk doch ze heeft er .zich kranig doorheen geslagen, en, ware de klank van den vleugel nu en dan niet zoo hard en stug geweest, de piano's bij voorbeeld deden het veel beter dan had het geheel nog aan volmaaktheid gewonnen. Zooals gezegd echter, de vaak zeer lastige begeleiding was bij haar in uitnemende handen, en het dankwoord van den President aan de drie kunstenaars was dan ook welverdiend. Dat bij deze gele genheid de vriendelijke, witte seringen, het trio aangeboden, de duidelijke taal van wel kom en dankbaarheid spraken, scheen de zangeres heerlijk te treffen, evenals zij zich ook door herhaalde reprises dankbaar toon de voor, en met echt Fransche gratie rea geerde op het telkens luid opklaterend en zeker oververdiend applaus. Zoo'n fqne avond behoort ook tot een van die „souvenirs'!, welke men nooit vergeet. Mogen we zeggen tot weerziens J. S. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat gedurende de maand Februari ".oor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van de namen Van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge artikel 17 van het inkwarlieringsbesluit. Naar wij vernemen, werd in de Maandag Ij. ö®"cuden vergadering van de Kamer van toezicht over de Notarissen en Cand. No tarissen m het Arrondissement Haarlem tot plaatsvervangend lid dier kamer gekozen verklaard de heer R. C. A. van Granen- burgh, notaris le Haarlem, tevens voorzitter van den Ring Haar'em der Broederschap van Notarissen en Voorzitter van de Ver eeniging van Notarissen aldaar. Voor eenigen tijd geleden is bier ter stede opgericht de „Gereformeerde Voor- schotkas voor Haarlem en Omstreken". Het voornemen der Gerêf.'Voorscbotkas is, om eventueele voorschotten renteloos te verstrekken, toezicht te houden op de verdere gedragingen en zoodoende zoowel financieel als ook moreel de Gereformeer den voor verval te bewaren. Voor de eerste maal treden als bestuurs leden op de heeren H. Heule, voorzitter; F. Boelens, secretaris, Kleverlaan; D. van Egmond, W, F. Jansen en De Kruyf, Er is bovendien een commissie van toezicht ge formeerd, bestaande uit de heeren G, Wol zak, P. van 't Wout en G. Breukelaar. Dé laatste dezer drie treedt op in overleg met de diaconie der Geref. Kerk, daar blijvend contact met de diaconie wenschelijk Is. Er worden obligaties Van 100 tegen 4 pet. 's jaarsi uitgegeven. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. KrouWel's Graanhandel, alhier Na de gebruikelijke rustperiode begint cc eincielijk weer eens wat meer leven in de schietsport te komen. De eerste uitslagen van de 'oopea(je wedstrijden zijn wel niet erg rooskleurig, maar komen toch overeen met cie van andere jaren. Het bestuur van jen Hsarietnschén Seh ietbend meende het jaar eens ex"ra goed in te moeten zetten en heest zoodoende besloten een wildavond {s Bioemendaal te houden op a.s. Vrijdag 27 Januari aanvangende des avonds om 1 uur; "o. -ns gconvocatie wordt dit een vriendschappelijke avonj| £r zal gelegen heid z.jn om tc scHeten, kege'en en sjoel bakken om nrljzpn. Aan dezen avond 's te vens een prijsuit»eiking en een vergadering verbonden, n.l, Je prijzen van de gehouden :Zomercompetitie waren nog niet uitgereikt; daarstlcovon zullen er eenige belangrij ke medeoechna^p jje(ja{,n word—i omtrent de door den %arlemschen Schietbond uitge- scbrevvn Nat, Competitiewedstrijd Buks 1.931'.*°" waarvan ook binnen enkele dagen de ui r a.g van de eerste ronde Zal worden bek'""' getPnsist, Het bestuur van den Bord verwacht, dat 2?pr veel «schutters yrijo&ê a.s. aanwezig zullen zijn, Geboren; 21 Januari, z, van J. v. O'st „JCr® - d van M. H. v. d. Burgt— Stoetzer' Va„ iy/ A. Koopen—Visser. d. van H. W. Paulettn—v Hemert. denuari d. van J. Meijer®v, d. Bent. - d. van M G Menel-—v. d. Voorde. Overlednn. 21 Januari. L. de Wreede. 10 ImE" Kamnerlatfl. A. J. Gijrinck, 32 laar. ''""«periaan. 23 Januari. H. v. d. T on''-ever, 47 jaar, Gasthuisstraat. C A. N- j»nr. d van D, Koo" T ekstraat. ,T. G, Cobelen®, 67 jaar, Parklaan. H. 1 erhorst, 19 l'anr, Geeneraal Bötha- strpab Dr. Leydsstraat 54. Het dier moest een ongeladen wagen trekken, toen het inéén zakte, vermoedelijk ten gevolge van ou derdom. Pogingen door v. V. in het werk gesteld om het paard weder tot staan te brengen, mochten niet baten. Het werd vervolgens verkocht aan den paardcnslager W, in de Paul Knigerstraat, Een ontboden knecht van het Gemeentelijk Slachthuis schoot het dier ter plaatste dood, waarna het slachtoffer onder toezicht der politie werd vervoerd naar het abattoir. Dit was het einde van dezen trouwen makker, die meer dan 30 jaren dienst hd verricht. ffot qjsiriö vnrt tfWW" In de Pieter Maritzstraat viel gisteren een paard op den. grond, toehehoorend aan den vrachtrijder H. J, v. Vessem, wonende AMSTERDAM, 24 Jan. Het Gerechtshof alhier heeft heden arrest gewezen in de zaak van een 21-jarig persoon, die in hooger beroep was gegaan van een vonnis van de Vierde Kamer der Rechtbank, waarbij hij terzake oplichting was veroordeeld tot drie jaren en vier maanden gevangenisstraf. Verd. had op 23 April j.L getracht de gemeente-giro op te lichten voor een be drag van 2300.40,Het bedrog werd echter ontdekt en tevens kwam toen aan het licht, dat verd. reeds op 9 Februari van het Vorig jaar de gemeente-giro Rad opge licht voor een bedrag van 45Ó0voof welk misdrijf hij vermoedelijk nog terecht moet staan. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank bevestigd, daarbij echter bepalende, dat van de preventieve hechtenis zes maanden zal worden afgetrokken. Verd. ondergaat op het oogenblik acht maanden gevangenisstraf voor een door hem te 's-Hertogenbösch gepleegde valschheid in geschrifte. Bij de vierittg van het 100-jarig bestaan der Javasche Bank waren vele autoriteiten aanwezig. De directeur van Financiën, dé heer Van den Bussche, wenschte, bij de receptie, welke gehouden werd, de bank namens de regeering geluk met het zeldzame jubileum. Hij schet ste den groei van de bank, die ten nauwste samenhangt met de economische toestand van deze gewesten, waarna hij de verhouding tusschen regeering en Javasche Bank uiteen zette en de voortvarendheid huldigde van de bank bij de ontwikkeling van het finahciën- wezen in Indië. Spr. deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, den directeur-Secretaris, den heer J. F. van Rossem, tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, den inspecteur, den heer F. Reysenbach Hzn., en tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, den inspecteur, den heer L, G. Wiemans (de laatste twee vertoevende thans met verlof in Europa). MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 24 JANUARI. Middagkoersen van gisteren. Heden opening Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4K Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D N.-Ind, 1926B Ban kén. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc. Dito. Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maeeubee Holl. Kunstzijde Oude Philips icdustr. Buitenland. Anaconda S. Steel Handelsonderne mingen. Comp. Comm. de Liege Mijnbouw. Boeton Mijnb, Redjang Lebong Petroleum. Pordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub, Serbadjadi Silau V I.CO Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret Suiker. H. V, A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Raili Union Pacific Wabash Prolongatie 100 •TÖ2"/ie 100 "A, 1027/i8 98 1914 446e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 24 Januari. 5e Klasse. 6e Lijst. Hooge Prïizen: 3147 25000 789 6670 9684 11352 13649 16174 16956 17749 ƒ1000' 1S37 7239 7470 10333 10904 15062 400 101.33 12128 14344 15846 17553 13793 20409 ƒ200 2448 3594 6427 7960 800S 11207 12781 15927 19879 20529 20892 J 100 PrlIzen van 70.—. 44 62 230 310 350 357 365 424 504 54S 704 749 807 870 924 929 972 1032 1188 1259 1297 1360 1374 1454 1456 1567 1589 1602 1606 160S 1922 21ia 2143 2163 2356 2440 2534 2690 2752 2S89 2971 3012 3017 3191 3310 3314 3369 3452 5627 3635 3707 3796 3S38 3849 39S9 4078 4093 4320 4401 4463 4605 4782 4840 4941 4964 5178 5388 5396 5516 5656 5962 6164 6312 6430 6432 6444 6545 6567 6573 6584 6594 6648 6828 6962 7064 7192 7219 7277 7324 7389 7415 7417 7518 7652 7575 7900 7914 8115 835! 8376 8648 8744 9059 911S 9191 9247 9288 9348 93S4 9509 9523 9778 9851 10099 10198 10348 10374 10422 10466 10603 10624 10739 10815 10847 10853 10883 10940 10997 11026 11035 11103 11240 11269 11270 11299 11507 U6G1 11771 11973 12057 12185 12209 12299 12392 12469 12515 12540 12572 125S0 12589 12641 126S3 12747 12902 13016 13114 13181 13464 13605 14038 14084 14225 14532 14560 14634 14685 14741 15054 15514 13796 15829 16100 16241 16644 16695 16742 169S0 17036 17071 1723S 17341 17509 17533 17773 18036 18016 18133 18229 18314 18409 18441 18547 18612 1S621 18632 1872S 18955 18965 19146 19154 19269 19330 19394 19471 19363 19680 19885 19948 19970 19976 20019 20150 2044.3 20503 20509 20685 20751 20763 20767 20777 20843 20849 20875 20944 20963 j NIETEN* 48 71 98 109 156 183 265 326 335 370 382 389 412 444 546'; 552 560 670 699 754 791 805 816 5 830 832 847 904 907 937 975 1008- 1023 1028 1035 1039 1114 1169 1239 1253 1258 1261 1274 1310 1331 1344 1352 1369 1493 1497 1507 1524 1525 1534 1553 1644 1665 1705 1/24 1728 '1735 1739 1767 1777 1778 1817 1892 1909 1954 1996 2007 2013! 2036 2052 2G80 2086 2087 2105 2133 2150' 2156 2197 2248 2265 2316 2320 2415 2423 2459 2477 2496 2498 2529 2552 2561 2589 2606 2681 2767 2781 2320 2855 2856 2357', 2867 2894 2910 2918 2931 3062 3111 3129 3168 3216 3224 3230 3241- 3247 3372 3319 3348 3386 3447 3449 3021 3627 3630 3671; 3673 3679 3687 3820 3841 3853 3875 3910- 3918 3926 392/ 3942 4061 4110 4172 4175 4190 4229 4248 4305 4,317 4324 4345 4357 4419 4457 4516 4532 4558 4569 4601 4656 4689 4719 4727 4798 4837 4914 4917 5006 S057 5068 5077 5081 5085 5107 5172 5186' 5257 5285 5315 5325 5329 5363 5371 5376 5397 5446 5451 5452 5518 5529 5531 5547 5550 5551 5564 5586 5625 5629 5637 5700 5711 5747 5778 5842 58/4 5897 5936 5983 59S4 6008 6022 6035 6067 6090 6092 6097 6123 6134 6137 6174 6245 6352 6431 6467 6488 6513 6558 6561 6577 6580 6614 6616 6633 6649 6665 6703 6758 6775 6803 6847 6865 6898 6937 6958 6975 6976 7025 7040 7069 7079 7092 7103 7155 7191 7197 7199 7221 7257 7262 7271 7294 7298 7325 7446 7529 7544 7655 7673 7744 7839 7850 7853 7854 7869. 7909 7920 7924 7984 5029 8030 8084 8106 8139 8172 8194 8213 8234 8264 8282 8328 8394 8427 8445 8470 8526 8529 8539 8541 8549 8561 8601 8661 8663 8700 8743 8752 8772 8842 8860 8875 8S90 8943 8951 9015 SC46 9091 9103 9130 9147 9179 9198 9237 9269 9273 9295 O401 9420 9434 9436 9457 9486 9494 9555 9606 9612 9638 9689 9690 9696 9716 9730 9747 9766 9775 9788 9832 99QÖ 9918 9930 C943 9949 10035 10103 10121 10125 10190 10203 10229 10244 10319 10410 10520 10541 1C6Ï3 10664 t0669 10719 10721 10786 10794 10875 10878 10885 10860 10938 11053 11074 11081 11084 11105 11165 11314 11330 11481 11498 11508 11513 11552 11570 11578 11617 11742 11775 11781 11803 11844 11S69 11887 11913 11957 11969 11997 11999 12017 1201S 12030 12033 12063 12114 12133 12139 121S3 12249 12251 122S7 12320 12359 12421 12425 12432 1245S 12535 12543 12637 12669 12705 12737 12759 12319 12820 12SS4 12953 13099 13113 13117 13192 13213 13231 13233 13256 13312 13373 13375 13415 13462 13534 13537 13556 13570 13577 13604 13642 13650 13675 13740 13742 13777 13801 13845 13959 13969 13990 14012 14067 14091 14096 14137 14319 14397 14433 14444 14474 14515 14517 1453S 14630 14632 14651 14672 14754 14767 16777 14780 14782 14839 14S49 I4S67 14925 14936 14956 14978 14990 14994 15045 15052 15102 15118 15192 15197 15205 15208 15224 15298 15110 15321 15355 15465 15515 15572 15584 15679 15696 ISS15 15942 15954 15979 16062 16102 16131 16163 16184 1618S 16329 16388 16429 16439 16446 16481 16499 16568 153bt 15429 15719 15809 16105 16111 16396 16427 16581 16604 16923 1693S 17120 17250 17402 17431 16729 16746 16749 16811 16819 16SS6 16959 16993 16997 17025 17076 17110 17235 17299 17315 17339 17359 17392 17448 17449 17451 17456 17496 17547 17628 17643 17647 17683 17699 17738 177EO 17790 17805-17820 17837 17S43 17S91 17974 17985 179S7 18007 18042 18060 18095 18115 18129 18192 18243 18263 18322 1S330 18392 18317 18546 18554 18590 18605 1864.3 18690 18704 18784 18794 18887 1S890 18933 19021 19059 19089 19139 19156 19201 19243 19257 19282 19325 15341 19366 19387 19397 19402 19406 19444 19458 19306 19508 19539 19548 19559 19569 19592 19606 19628 19629 197S8 19795 19810 15826 19830 19888 1989.3 19971 19979 20015 20017 20025 20040 20072 20167 20191 20295 20310 20350 20361 20373 20377 20419 2042S 20510 20554 20605 206-17 20649 20657 20706 20715 20728 20733 20753 20802 20808 20810 20812 20830 20846 20857 20868 20880 20918 20924 20964 2096S 20976 20982 Verbeteringen 5e KI, $e Lijst; 8018 70 m'z 8013 70; 13273 m/z 13263; 20680 m/z 2060& PARIJS, 24 Jan. Hedenmiddag zal de Kamer een begin maken met de reeds lang aangekondigde bespreking van den financi- eelen toestand. De rapporten van de financi eele commissie beschouwt het probleem der schulden als de kern dezer aangelegenheid. Ter vermindering van de belastingen is het noodzakelijk, dat de Fransche inkomsten uit de Duitsche herstelbetalingen zoo spoedig mogelijk uitsluitend voor de vermindering van de Fransche schuld aangewend worden. In dit verband beoogde de rapporteur dat de bezetting niet langer dan 1935 zal duren en de opbouw der Verwoeste gebieden die een belangrijk deel van de herstelbetalingen vergt, in 1939 geëindigd zal zijn. In verband met het deficit van de Staatsspoorwegen is de minister Van openbare Werken, Tardicu, voornemens een verhooging der goederen- tarieven tot een maximum van 40% voor te stellen. De passagiers-tarieven zullen daaren tegen onveranderd blijven. LONDEN, 23 Jan. (V.D.) -Behalve de 50.000 pond sterling, welke bijeen zijn ge bracht voor de inwoners van Londen, die door de overstroomingen van de Theems schade hebben geleden, is in de buitenge meenten ruim 40.000 pond sterling bijeen gebracht voor de schade daar géleden. Omtrent den huidigen hoogen stand van de rivier wordt gemeld, dat deze als nor maal is te beschouwen en derhalve worden ook geen overstroomingen verwacht. ROME, 24 Jan. Het invoer-overschot is gedurende het afgeloopen jaar met 34 pCt- verminderd. In totaal bedroeg de waarde van den invoer in 1927 20.311 millioen. lire, terwijl de uitvoer in totaal bedroeg 15.552 millioen lire, en dc passieve handels balans 4,759 millioen lite bedraagt. Deze cijfers beteekenen een belangrijke betee kenis, vergeleken bij die van het vorige jaar, toen de passieve handelsbalans 7,212 millioen lire bedroeg. Uit de cijfers, die heden werden gepubli ceerd, blijkt nog, dat de invoer is vermin derd met 21 pCt., de uitvoer met 16 pCt- beide vergeleken niet het vorige jaar. BERLIJN, 23 Jan, (V. D.) In de Zweed sche Eerste Kamer is door de socialisten een voorstel ingediend, strekkende tot ontwa pening van Zweden, tegelijk met de andere Scandinavische staten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2