Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. k DE GESTOLEN GOUDMIJN RADIO-OMROEP. L, Werkloosheid en con junctuur in Duitschland. u KUNST EN KENNIS. Politieschandaal te Warschau. Mengelberg over: Wezen en uitwerking der muziek." MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. DE LAATSTE NOTA AAN DE V. S. PARIJS 23 Jan. Het „Quai d'Orsay heeft thans den tekst gepubliceerd van de laatste nota van Bri- and aan staatssecretaris Kellogg inzake 'n vredesverdrag. In het begin der nota wordt er aan her innerd, dat het oorspronkelijke Fransche voorstel een speciale overeenkomst tusschen Frankrijk en de Vereenigae Staten ten doel had. Dit voorstel was in de eerste plaats bedoeld als inleiding voor de vernieuwing van het Fransch Amerikaan- sche arbitrage-verdrag. Om practische re denen heeft Amerika het evenwel nood.g geacht het sluiten van dit verdrag te maken tot een onderwerp van speciale onderhan delingen met het voorstel de andere groote mogendheden hierbij uit te noodigen. De Fransche regeering wijst de verande ring van het oorspronkelijke plan niet af, doch zij heeft er intusschen op gewezen, dat de nieuwe onderhandelingen veel uitgebrei der zijn en met moeilijkheden gepaard zul len gaan. De kwestie of het beter is het „veelzijdig" verdrag eerst door Frankrijk en <fe Vereenigde Staten te doen teekenen of onmiddellijk alle groote mogendheden bij de onderhandelingen te betrekken en door alle mogendheden te laten teekenen, noemt de Fransche regeering slechts een kwestie van taktiek. De Fransche regeering is be reid zich aan te sluiten bij elke methode, die practisch dborvoerbaar is. Men mag evenwel niet over het hoofd zien, dat de meeste groote mogendheden lid zijn van den Volkenbond en tusschen elkaar reeds door verdragen en overeenkomsten, zooals b.v. de Locamo-verdragen, gebonden zijn, of wel door internationale overeenkomsten ter verzekering van hun neutraliteit. De mogendheden, die lid zijn van den Volken bond, kunnen niet in strijd met haar ver plichtingen tegenover den Volkenbond han delen. Zoo hebben bijv. de leden van den Volkenbond in September j.l. te Genève besloten dat aanvalsoorlogen veroordeeld worden. Tegelijkertijd is de eisch gesteld, dat alle meeningsverschillen langs vrede- lievenden weg moeten worden opgelost. Hoewel d'e Vereenigde Staten geen lid zijn van den Volkenbond, zullen zij hiermede toch rekening moeten houden. Overigens zullen de Vereenigde Staten door de overeenkomsten van den Volken bond op geen enkele wijze gebonden zijn. De Fransche regeering handhaaft nog steeds haar voorstel van Juni 1927, doch met het oog op het voornemen der Vereenigde Sta ten, moet zij rekening houden met de tus schen de verschillende groote mogendheden bestaande verdragen. Daarom heeft de Fran sche regeering in haar nota van 5 Jan. een formeel voorstel (slecht^ dan aanvalsoor log te verbieden! gedaan, in welk verdrag alle staten, die bij den Volkenbond zijn aan gesloten, reeds hebben toegestemd. Daar om kan Frankrijk dit voorstal ook tegen over de Vereenigde Staten aanvaarden,^ De Fransche regeering verklaart zich overigens gaarne bereid alle voorstellen der Vereenigde Staten te onderzoeken ,die het mogelijk maken den oorlog algemeen bui ten de wet te stellen, waarbij rekening wordt gehouden met de verplichtingen van de leden van den Volkenbond. beiders en kleine boeren hebben de voor zorgsmiddelen, die voor andere doelein den zijn bestemd, misbruikt, om zich voor den wintertijd een zorgeloos loon, of ten minste een toelage voor ingekrompen in komsten te verzekeren. Dit wordt bevor derd, doordat de behoeftigheid der werk- loozen, die zich aanmelden, niet meer wordt onderzocht. Genoemd blad, dat voe ling heeft met de regeering, verlangt een spoedige verandering hierin, event, een wijziging der wet, wanneer een verbetering in de practijk niet mogelijk mocht zijn. Er wordt geeischt, dat de ocrzaken van het hooge werkloozen-cijfer onmiddellijk moe ten worden onderzocht en het resultaat openbaar wordt gemaakt. In verband hiermee is een verklaring de aandacht waard, die in de vergadering van de „Industrie- en Handelskamer" in Keulen Geheimrat Louis Hagen heeft gegeven over het komende economische jaar. Hagen is van meening, dat men er op kan rekenen dat de Duitsche industrie nog steeds leven diger zal worden en daardoor ook nieuwe geldmiddelen zal noodig hebben. De kansen voor het aanstaande economische jaar houdt Hagen over het algemeen voor gunstig. Hij houdt het er voor, dat de afzet-conjunctuur, die nu reeds geruimen tijd aanhoudt, zich tot een wereld-conjuctuur kan uitbreiden. De tegenwoordige afzet-conjunctuur strekt ^zich sedert geruimen lijd uit over drie vier den van alle economische gebieden in Duitschland. Wanneer alle voorzorgsmaatre gelen worden opgevolgd, kan men een gun stig economisch jaar verwachten. De laatste berichten over de situatie van de arbeidsmarkt in Duitschland toonen aan, dat in een tijdruimte van circa acht weken, van eind October lot eind Dec«m- ber, het aantal werkloozen van 450.000 op 1.400.000 is gestegen. Op het oogenü ik zal het niet meer ver van 1.500.000 ver- wijderd zijn. Het spreekt van zelf, dat deze enorme verhooging van het werkloozencïj- ler sterk de aandacht trekt en de vraag wordt gesteld, of men hier te doen heeft met de gewone seizoen-schommelingen, of met een achteruitgang der conjunctuur. De verslagen van de bureaux voor landarbei ders, de statistieken der vakvereenigingen en de publicaties van de kamers voor koophandel stemmen alle daarin overeen, dat de bijzonder groote achteruitgang van den toestand op de arbeidsmarkt tot nu toe veroorzaakt is door het seizoen en dat er een afnemen der conjunctuur nergens is waar te nemen. Er wordt door bovenge noemde plaatsen verklaard, dat het ab normaal vroeg ingetreden koude winter weer schuld is aan deze buitengewone verhooging van bet werkloozen-cijfer, daar hierdoor het werk in het bouwbedrijf en gedeeltelijk ook in den landbouw voortijdig moest worden geëindigd. Voor boever het stokken bij de opname van buitenlandsche leeningen door gemeenten en landen de arbeidsmarkt ongunstig beefi beïnvloed, kan niet worden vastgesteld. Zekere tendenz- verminderingen in de industrie van artike len zijn wel waar te nemen. Maar dit zijn ook takken van nijverheid met conjunc tuur-schommelingen. Aan het eind van 1926 telde men in Duitschland rond 1.750.000 werkloozen; 1927 heeft dei bekenden gunstigen omslag op de arbeidsmarkt ge bracht, zoodat er op 15 October in het go- heel slechts 442.Q00 werkloozen werden ge teld. Dit cijfer is, zooals reeds gezegd, eind December op 1.400.000 gestegen. Bij de besprekingen over de oorzaken hiervan is de vraag gedaan, of er voOr de redenen van dezè ontwikkeling niet een verklaring is te vinden De „Deutsche A1I- gemeine Zeitung" verklaart, dat zekere din gen er op wijzen, dat de toepassing van de nieuwe werkloozen-verzekering hier aan- merkelijken invloed uitoefent. Vooral in den landbouw schijnen enkele wettelijke bepa lingen een verderfelijke uitwerking te heb ben en groote kringen van landbouwar- De verwoeste Sovjet-tentoonstelling, In verband met de verwoesting van de Russische tentoonstelling heeft de Belgisch Russische vereeniging ter bevordering van de intellectueele betrekkingen met Rusland van de gemeente Elsene schadevergoeding geëischt. In eersten aanleg vorderde de raadsman van de Vereeniging, Senator De- swarte, dat deskundigen zouden worden aan gewezen, om het bedrag van de schade vast te stellen. De rechter wees den eisch toe, De diensttijd in België. Ver klaringen van minister Jaspar. De Belgische premier, Jaspar, heeft te Namen over de laatste ministercrisis ge- proken; hij verklaarde geen tegenstander te zijn, dat de militaire quaestie in gematigden zin wordt opgelost. Wel was hij tegen een vermindering van den diensttijd, «B* de re gimentsvorming en de militaire dekking der grenzen kan verhinderen. Terwijl wij, zei de premier, den socialisten vroegen, met zorg en aandacht de kwestie te bestudeeren, weigerden zij en stelden hun voorwaarden. Daarop antwoordde ik: neen! en ik zal altijd; neen! blijven antwoorden. Vandervelde en zijn vrienden begonnen op nieuw het communisme het hof te maken; zij wisten wel dat met mij een erkenning der Sovjets onmogelijk was. Dat is de ware oorzaak der breuk, de grond van den meeningsstrijd. Ik ben er trotsch op, een barrière te hebben opgewor pen, zonder welke men zou zijn afgegleden naar den afgrond van laagheid en gemeen heid, die eigen zijn aan het Russische régime De schipbreuk op de Vlaamsche kust Drie dcoden. Donderdagmorgen vond men op het strand te Oostende het lijk van Theodoor Ingel- been, visscher te Nieuwpoort. Uit het onderzoek bleek, dat hij het slachtoffer is van een zeeramp. Ingelbeen vormde met twee anderen de bemanning van de sloep „Nieuport 22". Zij waren Woensdag in zee gestoken Men veronderstelt dat de geweldige storm van den vorigen nacht hen heeft doen schipbreuk lijden en dat alle drie omge komen zijn. Inderdaad, later werd vernomen dat de sloep te Mariakerke op het strand is ge worpen en dat de lijken der twee andere te Lombaardzijde zijn aangespoeld. De woningnood te Berlijn, In de woningcommissie van den Rijksdag verklaarde de sociaal-democratische afge vaardigde Lipinski, dat tot het jaar 1935 2.500.000 woningen moeten worden gebouwd om definitief een einde aan den woningnood te maken. De verkiezingen in Duitschland, De rijksminister voor Economische za ken, dr. Curtius, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de verkiezingen voor den nieuryen rijksdag reeds in Mei a.s. plaats zullen hebben. De politieke situatie is thans van diqn aard, dat een verder uitstel van rijksdag- ontbinding vrijwel onmogelijk is geworden. De tegenwoordige coalitie hangt als droog zand aan elkaar hetgeen wel gebleken is uit de redevoeringen van de leiders der regeeringspartijen, die geheel het karakter oppositie-redevoeringen dragen. De coalitie-partijen liggen onderling overhoop en zoodra de begrooting afgehandeld is waarschijnlijk begin April is er niets meer dat deze partijen samenbindt. Het Centrum staat er natuurlijk op. dat het ontwerp-onderwijswet zoo spoedig moge lijk in behandeling zal komen, maar men is er nog altijd niet in geslaagd het over dit onderwerp in de boezem van de coa litie eens te worden. Vandaag heeft dr. Marx de partijleiders weer eens bij elkaar geroepen, teneinde te trachten een modus vivendi te vinden maar ook deze poging schijnt weer te zijn mislukt. De Duitsche volkspartij zal morgen voorstellen para graaf 20, die betrekking heeft op de z.g simultaan-scholen in Zuid-West Duitsch land in den geest van de D.V.P. op te lossen. Dat het centrum zich hiertegen met hand en tand zal verzetten behoeft n tuurlijk geen betoog. Hoe men in deze coalitie over dit ont werp tot overeenstemming zal moeten ko men is vooralsnog een raadsel. Steun aan den Duitschen landbouw. De Interfractioneele commissie van den Rijksdag heeft zich heden beziggehouden met de credieten voor den landbouw. Alle afgevaardigden zijn het er over eens, dat deze steun noodzakelijk is, doch men weet niet, hoe de benoodigde gelden bijeen te brengen. Men overweegt, den landbouw in dier voege te hulp te komen, door hem de ren te van de hypotheken, die de Rentenbank bank der boeren heeft gegeven, kwijt le schelden. Deze rente is momenteel opge- loopen tot circa 62 millioen mark, die vrij wel gelijkmatig over den geheelen land bouw is verdeeld. Een inbreker die niet steelt. Er loopt op het oogenblik te Berlijn een man rond, die óf een grappenmaker is, óf sterk onder den invloed van een psychi- schen dwang staat. Hij pleegt inbraken in woningen, wandelt door de vertrekken en.. steelt niets. Hij drong o.a. een ar beiderswoning binnen door met een looper de deur te openen en den veiligheidsket ting door te knippen. De bewoners lagen in diepen slaap, hoorden niets en constateerde eerst des morgens, dat zij bezoek hadden gehad, doch dat er niets werd vermist, Een andermaal in de woning eener weduwe ver toevende, stiet de nachtelijke bezoeker bij ongeluk tegen den gasmeter, waardoor de bewoonster ontwaakte. Zij hoorde hem over de gang loopen, wilde het electrische licht aansteken, maar bespeurde dat de stoppen uit het schakelbord waren verwijderd. De inbreker was intusschen al weer verdwe nen... ook ditmaal was hij eerlijk geble ven. over dames, die zich wegens het verlies vanï souvernirs tot de politie wendden en in ver- band met de details van het gebeurde reden hadden om geheimhouding te verzoeken en tegenover kleine zakenlieden, wier boeken werden „in beslag genomen" en slechts tegen een vergoeding teruggegeven. Een der getuigen deelde mede, dat hij in den loop der jaren meer dan 60 maal zon der reden was gearresteerd en zich telkens met een bedrag van eenige honderden zioty moest loskoopen. Voor den rechter kwam hij nooit. Daar het aantal nieuw aangegeven geval len nog dagelijks toeneemt, verwacht men, dat het proces geruimen tijd zal duren. DE ZORGEN VAN JOHN BULL. Ul-sS-Sffl DE ONTPLOFFING TE VOLKLINGEN, Thans dertien dooden Van de bij de hoogoven-ontploffing te Völklingen gewonde personen zijn er nog twee overleden, zoodat het aantal dooden thans tot 13 is gestegen. De reis van Kafandaris, LONDEN, 23 Jan. (V.D.) De Grieksche minister van financiën Kafandaris is Zondag te Athene teruggekeerd. Heden zal hij in den ministerraad mededeelingen doen om trent de financieele onderhandelingen, die hij te Parijs en Londen heeft gevoerd. In een interview heeft Kafandaris ge wezen op de noodzakelijkheid van het aan blijven der tegenwoordige coalitie, daar deze alleen in staat is het economische pro gram dat in nauw verband staat met de re geling der oorlogsschulden met Grcot-Bri tannië, Frankrijk ën de Vereenigde Staten ten uitvoer te leggen. Ook voor de uitvoering van het tweede deel van het saneeringsprogram, de oprich ting van een nieuwe nationale bank, de sta bilisatie van de valuta en 't tot stand bren gen van een gezonde handelsbalans is de handhaving van de coalitie wenschelijk. GENERAAL GOETHALS OVERLEDEN. De ingenieur van het Panamakanaal. Te New York, is, 70 jaar oud, overleden generaal majoor George Washington Goet- hals, de hoofdingenieur bij het aanleggen van het Panamaalkanaal en de eerste civiele gouverneur van de kanaalzone. Een treinbotsing. Zeven dooden, vijftien gewonden. Een gemengde trein met reizigers en goederen werd Zondagavond op het spoor wegnet van Bengalen en het Noordwesten, tusschen Haijaghat en Kiahanpour geschei den. Een wagon met goederen ontspoorde en kwam in botsing met een wagon met reizigers. Zeven personen werden gedood, vijltien gewond, van wie elf zwaar. Amerika beschouwt den oorlog als onwet tig maar liet bouwt, wat John Buil zeer verontrust, steeds nieuwe pantser schepen. Te Warschau is een proces aan den gang tegen eenige voormalige hoofdambtenaren der politie, waarbij merkwaardige toestan den aan het licht komen, welke onder voor malige Poolsche regeeringen hebben be staan. Het is komen vast fe staan, dat vele be- roepsmisdagers den plaatsvervangenden lei der der politie, den hoofdbeklaagde Koer- natowski, hebben verzocht hun portret uit het misdadigersalbum te verwijderen, om al dus minder kans te loopen te worden' her kend en gesnapt. Koernatowski, blijkbaar een welwillend man, kon het niet over zijn hart verkrijgen zijn vrienden deze kleine Mtentie te weigeren, die hem dan ook zeer dankbaar waren en dit door daden toon den Een andere beklaagde, die zich meer spe ciaal met afpersingen tegenover misdadigers bezighield, werd er door een ouden be- roepsdief op attent gemaakt, dat hij al jaren niet meer had gestolen en dus eigenlijk niet meer behoefde te betalen, waarop de ge moedelijke politieman antwoordde: steel maar liever en geef. Verder werd chantage gepleegd tegen- NAAR HET ENGELSCH. 41 Hij zag rond, of hij soms ergens een politieagent zag, maar Benson lag smeckend zijn hand op Carasford's arm. Neen neen doet dat toch niet. Mr. Stanley, zeide hij fluisterend. Mijn plan was niet u te achtervolgen; ik wilde u geen kwaad doen Ik wilde u alleen heel graag spreken. Ik wist echter zeker, dat u mij in huis niet zoudt ontvangen en daarom heb ik het zoo geprobeerd. Ik wilde u slechts even iets vragen Het kost u niet de minste moeite. U was altijd zoo goed voor mij; en ik was de oude trouwe klerk van uw vader. Hou maar op met je gezwets, viel Car- rasford hem in de rede. Zulke dingen maken toch geen indruk op mij. Zeg in een paai woorden, wat je van mii wilt en sta daar niet zoo geheimzinnig te fluisteren. Loop tot het eind van deze straat met me mee, maar niet verder. Nou vlug! Wat is er? Benson zag hem doordringend aan en iets harder sprekend zeide hij Morgen vertrek ik naar Melbourne. Toen ik mij tot de reis gereed maakte, vond ik iets, dat ik liever niet wensch mee te nemen; het is een kleinigheid, waaraan ik gehecht ben, en dat ik niet gaarne zou ver liezen. En natuurlijk heb je zelf jaren op 'n advocatenkantoor werkzaam geweest zijnde heelemaal nog niet gedacht om het in een brandkast of geldkistje op te sluiten, zeide Carrasford grijnslachend. Toch wel, Mr. Stanley, daar heb ik wel aan gedacht, maar kon er niet toe over gaan U begrijpt, dat ik altijd een sleutel bij me moest dragen, en die zou ik kunnen verliezen. Als je dronken was, merkte Carrasford op. Zooals u wilt, sir, zeide Benson nede rig, maar het is ook mogelijk zonder dron ken te zijn een sleutel te verliezen en dal gevaar wil il< niet loopen. Beleen het ding dan ergens, stelde Carrasford ongeduldig Voor Dan zou het verkocht worden, indien ik niet binnen een jaar de rente kon be talen, antwoordde Benson. Neen, neen dat kan ik niet doen Mr. Stanley. Ik wil het liever aan een vriend toevertrouwen die het voor mij bewaart en het mij teruggeeït, indien ik er om vraag LI vertrouw ik. of schoon u mij niet fair behandeld heelt eenige dagen geleden. Maar dat is nu een maal handel en heb er geen' spijt van Mr. bianley. Ir» uw plaats had ik hetzelfde ge- We zijn op het einde van de straat zeide Carrasford kort Ik wil niets meer met te doen hebben. Trouwens ik ben ook hee- leman niet van plan iets van jou te be waren. vroegere vriendschap, pleitte Benson. Kern Mr, Stanley, het is niet te reel gevraagd, na alles wat reeds tusschen ons beiden is voorgevallen. Zijn hand ging naar zijn zake en trok er een klein pakje uit, zoo klein. daf zijn hand het bijna geheel verborg. Hier is 't, Sir: u ziet bet is maar een heel klein pakje. U kunt het in uw brand kast bewaren en mij teruggeven, wanneer ik er om vraag. U kunt het misschien op sturen als ik ter bestemde plaatse ben aan gekomen- Carrasford overlegde vlug wat hij zou doen. Hij kon er toch in ieder geval geen kwaad mee, als hij het pakje aannam. Mis schien kon hij nog een wederdienst van Benson verwachten. Ongeduldig stak hij zijn hand er naar uit. Hij liet het pakje in den zak van zijn over jas glijden en zeide kort en streng tegen Benson: Maak dat je wegkomt. Ik zou je aan raden morgen met de boot te vertrekken. Denk er om, indien je mij weer lastig val. Ach neen, neen, Mr. Stanley! zeide Benson. Ik dank u zeer, sir,.. Ik ga nu, Gelukkig land, dat de waarde ervan weet te erkennen. Bij gelegenheid van de verleening van het eere-doctoraat der Columbia-Univer sity in Amerika aan Willem Mengelberg, bield deze een rede over: „Wezen en uit" werking der muziek". Aan de verslagen omtrent deze rede van Willem Mengelberg ontleenen wij het vol gende: „In tegenstelling met de beeldende kun sten of de dichtkunst gaat de muziek noch van het concrete, noch van het stoffelijke, noch van het verstandelijk-omvatbare uit: zij wordt verwekt in het mysterie van den klank. Schilderkunst en plasttiek beelden de stof, de materie, de zichtbare wereld uit; de dichtkunst ontstaat in de abstract-denk- beeldige Voorstelling. Deze kunsten komen uit de werkelijkheid voort, en geraken, door haar belichaming dier werkelijkheid, tot schoonheids-openbaring. De muziek daarentegen onthult een wereld die niet uit stoffelijke voorwerpen kan worden opgebouwd, noch door abstracf-den/kbeeldige voorstelling kan worden omvat of gevormd. Het stoffelijke deel der muziek ligt buiten het terrein der menschelijke waarneming en tevens buiten dat der abstract-denkbeeldige voorstelling. De diepe erkenning dezer waarheid bracht Ludwig van Beethoven tot de uit spraak; „Musik ist höhere Offenbarung als alle Weisheit und Philosophic." Terwijl de filisofische mensch tracht om van uit zichzelf een hoogere levenawel logisch te ontdekken, openbaart de muziek deze wet in haar eigen wezen. Dc muziek geeft den mensch dus het volmaakte beeld van hetgeen hij met zijn denkvermogen poogt te bereiken. Terwijl de filosofie tracht om de hoogere wet uit en door middel van het leven op te lossen, openbaart de muziek die wet in het leven zelf. Filosofie is^ het hoogste streven van den mensch; muziek is de menschelijkste open baring Gods." „De kunstenaar mag evenmin zonder beheersching of nadenken zijn gevoel den vrijen loop laten, als zonder bezieling uit sluitend het wiskundige, het elementair- technische deel der muziek uitbeelden. Ook van den kunstenaar eischt de kunst tweevoudigheid; door het organisme zijner persoonlijkheid moet hij techniek en geest vereenigen. Om dit doel te bereiken moet in dc eerste plaats het mechanische deel der muziek van meet af aan tot in het kleinste onderdeel nauwkeurig bestudeerd worden. Iedere noot en ieder teeken moet tech nisch volmaakt worden weergegeven. De verschillende tonen moeten in de juiste verhouding tot elkander worden afgestemd, kortom: het grafische beeld van een parti tuur moet geheel en volkomen in klank worden omgezet. Zoo moet ieder musicus de mechanische •techniek van zijn instrument altijd, en altijd weer, studeeren. Zelfs de meester in zijn vak moet steeds opnieuw terugkeeren tot dc zuiver mechanische oefening. Daarmede js ]lej fundament gelegd voor de cigen''jne artistieke werkzaamheid. Hierbij is de techniek een vanzelfspre kende Technische moeilijkheden als zoodanig^ mogen niet meer bestaan. De ordenenae geest vormt alles, en het diep menschelijke gevoel schenkt het leven. JVfet dit doel voor oogen moet de jonge kunstenaar jarenlang technisch werken. Hoe duidelijker, hoe levendiger hem zijn doel voor oogen staat, des te intensiever zal zijn arbeid zijn. Het erkennen-alléén van het wezen der kunst is op zichzelf onproductief. Eerst de Uitwerking van dit inzicht op de werk kracht, het omzetten van geestelijke erken- en wel c.adelijk. Goeden avond Mr. Stanley; vaarwel! Hij ImP Jmg door; Carrasford woonde nog een vergadering jn het Lagerhuis bij en dacht met meer aan heft pakje Hij stelde er zoo weinig belang in, dat hij zich pas, toen hij ree'lS! eenigen {jjij 0p z;jn kamer was, herinne- vl2 ïets^ van Benson in bewaring ge- krege11 "ebben. Het moest nog in zijn overjas znten. Een oogenblik later lag het voor hem op tafel. Het was in bruin papier gewikkeld, met een tctfiv/tje dicht gebonden en verzege,d; Carrasford woog het in zijn hand en was Verwonderd dat het zoo licht aanvoelde. ]\\et een schouderophalen sloot hij zijn bureau open en wilde het ding er in doen, even wachtte hij echter, want hij was nieuwsgierig Van aard. j'j: benieuwd, wat het toch wel is? zeide hij hij zichzelf. Misschien zijn het wel banknoten. Ja, dat is het. Het zal een deel zijn van de duizend pond. Hij was bang om'ze mee te nemen.... wou niet de kans loopen ze te verliezen. Hij, gooide het pakje in een lade en wilde weef zip bureau sluiten; maar zijn nieuws- gierigbei^ was nog niet bevredigend. Hij leg de hot pakje op tafel, deed het papier er af cn zag een houten doosje. Ook dit was vezejpld. Carrasford verbrak het zegel, deed het open en zag een paarlen halssnoer op eenige vieze watten liggen. Hij bekeek ze nauwkeurig. ning in mechanische productiviteit, dat be- i teekent: genie. In dezen zin moet men het woord van Goethe: „Genie ist Fleiss" verstaan. Een kunstenaar is te grooter naarmate hij dieper van den geest der muziek vervuld is en naarmate hij meer krachten daaruit put om de techniek mechanisch te vervol maken. Hoe hooger hij de techniek ontwik kelt, des te zuiverder kan hij het geestelijk deel van een kunstwerk, dóór haar, tot uiting brengen." Een dubbele verantwoordelijkheid wordt door den musicus gedragen, de verant woordelijkheid tegenover het kunstwerk en die tegenover het publiek. Want de repro- duceerende kunstenaar is middelaar tus schen werk en toehoorders. Zijn werkzaamheid mag zich derhalve niet beperken tot het verschaffen van een oppervlakkig genot, een vluchtige ontroe ring of opwinding. Integendeel: hij moet zijn medemenschen, zijn publiek, opvoeden, op een hooger niveau verplaatsen en daardoor hun gees telijk gevoelsleven dieper en rijker maken. Hij moet bij zijn hoorders de behoefte, den drang opwekken mede te werken, ver der te volgen, verder mede te beleven» Even gewichtig en bok even moeilijk als het doceeren, het lesgeven,, is het leeren. het lesnemen. Doch slechts door de vereeni ging dezer beide wordt een goed resultaat bereikt." „De muziek openbaart ons een bovenzin nelijke werkelijkheid: zij is de geestelijke wereld waarin ons beter ik leeft. Iedere tijd schept in dien cosmos zijn idealen, zijn eigen vormen. Onze tijd heeft in de symphonische kunst zijn diepste, onvergankelijkste>, meest- omvattende uitdrukking gevonden. De geheele samenleving van de laatste eeuw is in de symphonische kunst als het ware t*nscendentale realiteit geworden. Hier ligt een geestelijk, een rijk bezit! Gelukkig land, dat de waarde daarvan weet te erkennen, gelukkig land dat de middelen heeft om dit geestelijk bezit ge meengoed van zijn volk te maken, gelukkig Amerika, dat met de schatten van het ver leden een nieuwe, schoone en bloeiende toekomst opbouwt!" ROTTERDAM, 23 Januari. Buitenlandsche granen kalm. Rogge. Westerndisp.f12.75,id. v/d. Gulfdisp.fr 13.00 Canada Western II disp. f 13, 74 kg. La Plata disp. f 13.10 Gerst No. II barley disp. f 248, id. stmd. f 246, Canada III disp. f 257, 68 kg. Donau disp. f 258, 60/66 kg. Donau stmd f 245. Haver Canada III disp. f 13, Zuid Russ. disp. f 11.70, Petersburger disp. f 11.9011.60, Pommerschc naar qual* f 11.2512.30. Maïs. Amer. mixed heden verwacht f 218 217, Jan. en Fcbr. afl. f 214, La Plata disp. f 216, id. aangek, f 214212, id. stmd. f 213, gele Zuid-Afr. No. VI, aangek, f 213* witte platte Zuid-Afrik. No. II disp. f 218. AMSTERDAM, 23 Januari. Binnenl. granen. (Boeren- noteering). Roode tarwe f 1112, nieuwe tarwe f 1114, rogge f 10yznJ/2, chevaliergerst f 1212 3/4» haver f 11 12, duiveboonen f 1416, paardeboonen f 1212 Yi. alles per 100 kg. karwijzaad f 1919Vz en blauw maan zaad f 1718 per 50 kg. -Granen. Noteering Amst. Korenbeurs. (Opgave Offer- meier's Comm. handel). Mais La Plata gele disponibel f 216, verwacht 2 Febr. per s.s. „Strafco" f 211, 10 Febr. per s.s. „Agios Georgios" f 211, 13 Febr. per s.s. „Charterhouse" f au, 13 Febr, per „Colytto" f 211, Febr./April levering f 214. ROTTERDAM, 23 Januari. Aardappelen. Zeeuwsche eigenheimers f 5.756, id. bonten f 5.506.50, id. blauwe f 5.506.50, Brielsche eigenheimers f 66.80, redstar f 5 5.50, industrie klei f 4.504*75» bravo's f 66.60, drielin gen bonte en blauwe f 3.253.75, id. eigenheimers f 4*25 4.75. Aanvoer tamelijk. Vraag kalm. Fijne zaden. Blauw maanzaad f 3436, karwijzaad f 35 37, koolzaad f 2223 Ja, mosterdzaad geel f kanariezaad f 1112, lijnzaad voer f 1820, zaai f 22—25, Amerikaan- sche boekweit gezakt en spoorvrij f r-, -o. Vee. Ter markt waren aangevoerd 5 vette runderen, 213 vette en graskalveren, 803 schapen cn lammeren, 1203 var kens. De prijzen waren als volgtkoeien ie qual. f 1.90 1.05, 2e qual. f 0.800.85, 3e qual. f 0.750.65 ossen ie qual. f 0.9a Vz0.97 V-z, 2e qual. f 0.850.75, 3e qual. f 0.65 0.55 kalveren ie qual. f 1.701.85,2e qual. f 1.501.25 3e qual. f 1.100.95 schapen ie qual. f 0.700.75, 2 qual. f 0.600.50, 3e qual. f 0.45 lammeren f 0.70—0.80 varkens ie qual. f 0.630.65, 2e qual. f 0.610.59, 3e qual. f 0.570.55, export f 0.570.59. AXEL, 21 Jan. Granen. Ter ftiarkt werd heden geno teerd voor tarwe f 10it.75, rogge f 9—10.25, gerst f 11,75 —12.75, haveff 8.50—9.50, erwten fao24* AMSTERDAM, 23 Jan. Aardappelen. -Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.Zeeuwsche bonten f 6.757, blauwen f66.50, bravo's f6, bl. Eigenheimers f5.506, rood- star f44.50, industrie f4.104.50, Bevelanders f5.90 6, bonte star f 55.50, Eigenheimerss f 56, blauwe poters f 3.503.75, IJpolder bravo's f 6, roodstar f 44-5°* Drentsche Eigenheimers f 3.504*90, Anna Paulowna zand g 78, Hillcgommer zandaardappelen f 78, Flak- keesche Eigenheimers f 6, drielingen f 4.754.80, Friesche borgers f 5.756 per hl. AMSTERDAM, 23 Jan. Vee. Ter veemakrt waren heden aangevoerd 530 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie qual. 100108, 2e qui. 8698, 3e qual. 7084 ct. per kg slachtgewicht. 120 melk- en kalfkoeien f280360 per stuk. 97 vette kalveren 2e qual. 92105, 3e quia. 7490 c. per kg levend gewicht, 90 nuchtere kalveren f 1722, 93 schapen f 3644. 660 varkens. Hollandsche, Overz. en Geldersche ie qual. vleeschvarkens 7274, Hollandsche 2e qual. 70—72, vette varkens 7072 c. per kg slacht- gewicht. 77 paarden f 100225. ALKMAAR, 23 Jan. Varkens. Aangevoerd 636 varkens, vette f 0.600.64, zouters f 0.530.54 p. kg. ROERMOND, 23 Jan. Eieren -Coöp. Eierveiling. Aanvoer 1.300.000 st. Kippen- groote f 10.2011.20, klei ne f810 eenden- f9.4010.20. APELDOORN, 23 Jan. Eieren Aanvoer 50. 000 $tuks. Prijzen 8.009.50, middenprijs f 9.00. Handel gewoon, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ENGGANO (uitr.) 19/1 te Penang. KARIMATA (thuisr,) 22ft v. Marseille. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 22/1 v. Algiers PRINSES JULIANA (uitr.) 19/1 v. Sabang. RIOUW (thuisr.) 22/1 v. Poert Said. SIMALOER (thuisr.) 22/1 te Marseille. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (uitr.) 22/1 te en van Vigo. SALLAND (thuisr.) 21/1 te Bahia. WATERLAND ax/i middernacht v. Hamburg n. Ant werpen. ZEELANDIA (uitr.) 21/1 v. Bahia. kon. ned. stoomb. maatschappij. AGAMEMNON (thuisr.) 22/1 te Havre. ALMELO (uitr.) pass. 21'i Azoren. ASTREX 2011/1 v. New York n. Haiti. BASALT 21/1 v. Cristobal n. Guayaquil. BERENICE 22/1 v. Hamburg n. Amsterdam. FOHR 22/1 v. Rotterdam te Cadix. CALYPSO 201 v. New York n. Venezuela. COTTICA (uitr.) 21/1 v. Dover n. Madera. DEUCALION 2t/t v. Port au Prince n. Cap Haitien. EUTERPE. Kopenhagen n. Amsterdam, pass, 22/1 Bruns- büttel. HECTOR 23/1 v. Hamburg te Amsterdam. HERMES 21/1 v. Calamata te Piraeus. JLOS 22/1 v. Cevita Vecchina tc Napels. IRENE ai/l v. Genua n. Castellon. NERO 23/1 v. Gothenburg fe Amsterdam. NOTOS 21/1 v. Bari te Alicante. OBERON 22/1 v. Amsterdam n. Guatamala. ODYSSEUS 22/1 v. Stettin n. Amsterdam. WOENSDAG, 25 JANUARI. HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber, 12.35—2 Lunchmuziek door het Radio-trio. 34 Maak het zelf! Rubriek van Mevr, C. Schaake-Verkozen- 5.30 7.15 Dinermuziek door het Omroep-orkest, Leo Zweers, sopraan, Egb. Veen a. d. vleugel. 7.157*45 Gezondheidshalfuurtje. Spr. Dr. R. N. M. Eykei: Zorg voor lichamelijk gebrekkigen. 7.45 Politieber. 8.10 9 uur Kamermuziek. Godefroid Devreeze. ie viool. Siegfr. Bahlers, 2e viool, D. Mesman, altviool. Jan Wa- gemakers, cello, Maurice v. Yzer, piano. 9 uur Le zingen over Oost en "West. Prof. C. Spat: De Volkeren van Nederïandsch-Indië. 9 50 Persber. 10.10 Voortzetting kamermuziek. HUIZEN, 1840 M. (Na 6 uur f950 M.) 12.30—1.45 N.C. R,V. Concert medewerkenden: Mej. L. Lauenroth, piano Amsterdam, Mej. M. Seeger, viool, Amsterdam, Mevr. P. Reul, cello, Amsterdam. 5.15—6.15 Kinderuurtje door Mej. A. M. Emous. Zang door de dames de Jong en C. S. Heers, Pianobegeleiding van Mevr. T. Reeders- Warnai. 77.30 Lessen van het Instituut Schoevers vanuit Den Haag. 7.308 Spreker N.C.R.V. Om roeper. Muzikale medewerking verleenen Het Mannen koor G.E.W.A. te Amsterdam o.l. van den heer L. C. Keereweer. De heer L. C. Keereweer te Amsterdam, violoncel op den piano begeleid door den heer L. W. D. Keereweer te Amsterdam. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daven- trykwartet en dans-orkest met soli (tenor, viool) Variété 1.202.20 Orke^tconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Concert. 3.20 Oude balladen. 3*50 Concert. 4.50 Lezing. 4.20 Licht klassiek concert. Strijk kwartet en soli (tenor, piano, viool). 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinbouwpraatje. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek 7.20 Lezing. 7*35 Liederen van Brahms voor bariton. 7.45 Lezing: 8.05 Hal Swain met zijn Saxo Five. 8.35 „Damon and Phillida", opera met koor, orkest en soli. 9.20 Nieuws ber. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Diner van „The federation of Bri tish Music Industries", met medew. van artisten van de „His Master's Voice" Olof sextet, W. Glynns, tenor, M. Bennet, sopraan, J. Goes, bariton, A. Penn imitaties. 10.35 Een Burns-avond. 10.40 E. Black, alt. - 10.50 Voorlezing. 11 uur A. Mc. Gregor, bariton. ii.iï Voorlezing. 11.1411.20 The Immortal Memory. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—II Concert, 12.502.10 Concert, Orkest Poussigue. 45 Orkestconcert. 8.5011.20 „Selectie „Les Miséra- bles" en een operette. LANGENBERG, 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7.3$ Lichte muziek Werag- orkest, K. Streinz, bas. Daarna „Unter vier Augen," klucht. Vervolgens Wiener Muziek. Tot 11.20 Dansmu ziek. ZEESEN, 1250 M. 11.20—7.05 Lezingen en lessen.— „Die TanzgrSfin", operette in 3 acten. 9.50—11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.20 Orkestconcert, 5.20 Vroo* lijk concert. 7.20 Vocaal en instrument concert. 8.50 Humoristische avond. 10,5011.50 Dansmu* ziek. BRUSSEL» 509 M» 5*206.20 Trioconcert. 8.35— —10.35 Concert, Orkest en Mlie Stroyebans. PERSEUS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 22/1 Holtena« PLUTO 22/1 v. Vigo te Lissabon. PROTEUS, Amst. n, Danzig, 23/1 v. Holtenau. ROLLUX 22/1 v. Bourgas te Varna. SIMON BOLIVAR 23/1 v. Hamburg te Amsterd?~. STRABO 2i/i v. Bordeaux n. La Pallice. THESEUS 22/1 v. Santander te Muset. ULYSSES 22/1 Constantinopel n. Smyrna. VENEZUELA 22/1 v. Cristobal n. P. Colombia. VESTA 22/1 v. Salonica te Cavalla, HOLLAND—AFRIKA LIJN. AALSUM (uitr.) 20/1 te Algoabaai. PARANA (uitr.) 22/1 te Zanzibar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLIJDENDIJK, v. Rott. n. Norfolk, 21/1 te Baltimore* EEMDIJK 21/1 v. Antw. n. Vancouver. GROOTENDIJK 21/1 v. New-York n. Rotterdam. LOCHKATRINE, v, Vancouver n. Liverpool/Rotterdam, 18/1 v. Cristobal. MONTGOMERYSHIRE, v. Londen n/d. Pacifickus% 19/1 te Colon. NEBRASKA, v. Vancouver ru Rott., 21/1 v. Lond. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. ZOSMA (thuisr.) 20/1 v. Tsingtao. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. IJSBLKERK (thuisr.) 21/1 te Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MAASLAND 23/1 v. West-Afrika te Amsterdam. JAVA—NEW YORK LIJN. KARIMOEN, v. New YorM n. Batavia, 19/1 v* Sabang. VECHTDIJK, v. New-York n. Batavia 21/1 v. FayaL STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DIOMED, v. Japan n. Rotterdam, 21/1 12 u. *s midd. te Londen verwacht. JASON 22/1 v. Batavia te Amsterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALPHARD 21/3 Fernando Noronta gep. San Nicolas, Las Palmas v.o. APPOLLINARIS, m.b., 20/1 te Londen uitgekl. n. R®-r mager. BATAVIER III 23/1 v.m. 8 u. 30 v. Rott. e Gravesend* CALANDPLEIN 23/1 Kovervik gep. Narvik n. Rott# COLYTTO 21 /i v. Bahia, La P ata n. Amst. EEM 22/1 Ouessant gep. Carthagena n. Hamburg. ENGELINA ms. 21 h v. Veile te Holtenau. FRIESLAND, sleepb. 22/1 Op 44 gr. 34 N.B. en 8 gr* 22' W.L. Havre b. Praia, met 2 lichters, a'len wel. HARDENBERG 22/1 v. Norfolk te New-Orleans. HILLEGOM 16/1 v. Maracaibo n. Manzanilla. JANETTE «as. 30/1 v. Haderslében te Holtenau. KEILEHAVEN 17/1 Savannah n. Jatanzas. LEONORA 21/1 v. Grimsby te Hamburg. MAAS 22/1 v. Rufisque n. Bremen. MARS zs. 21/i te Cuxhaven. MASCOTTE ms. 21/x v. Nykjöbing te Holtenau. NOORD 21/1 v. Marseille te Casablanca. NYSSIENA, mb. 20/1 te Londen uitgekl. n. Rott. PEURSUM 22/1 van Nuevitas naar New York. BROCYON 21/1 Ouessant gep., Rott. naar Buenos Ayre RIJN, 21/1 van Rufisque naar Rotterdam. SCHIE 21/1 Ouessant gep. Newcastle naar Lissabom STAD ZALTBOMMEL 20/1 van Lissabon te Bilbao* TEUSYA ms., 21 ft van Flensburg te Holtenau. WAAL 21/1 van Rouaan te Cardiff. WASSENAAR r5/1 van Norfolk naar Kingston. WIELDRECHT 22/1 Key West gep. Gibraltar naar Baytown. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) vertrekt vermoedelijk 23/X 's avonds van Hamburg naar Amsterdam. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT 23/1 van Rotterdam te Hamburg STAD HAARLEM Rosario naar Amsterdam ai/x van St Vincent. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREED IJK Galveston n. Rott. pass. 22/1 Lizard. DELI (charter) Rott. naar Seattle, pass. 22/1 Lands End* BAM. Rott. naaf New Orleans 21/1 van Havana. EEMDIJK, Antwerpen naar Vancouver 22/1 te Lgnden* MAASDAM Rott. cn Antw. naar New Orleans 21/1 nam* 6 uur 15 van Boulogne. NEBRASKA 22/1 van de N. Pacific te Rotterdam. NICTHERDY, Pacifickust naar Liverpool/Londen/Ham- burg/Rotterdam 17/1 van San Francisco. NOORDERDIJK Pacifickust naar Londen/Hamburg/Rot terdam pass. 32/1 Lizard. ROTTERDAM 24/1 van Rott. te New York verwacht; heeft oponthoud door slecht weer. VEENDAM Rott. naar New York pass. 21/1 v.m. Cape Race. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET 22/r van R'dam naar Batavia. GORONTALO 22/1 van Batavia te Rotterdam. OTA RADJA (thuisr.) pass. 22/x Perim. MEDAN (uitr.) 23/1 Vhssingen gep., van Antwerp. MEDOO (thuisr.) pass. 21/7 Gibraltar en 22/1 Sagres. MODJOKERTO 23/1 van Rotterdam te Hamburg. SLAMAT (thuisr.23/1 van Belawan. TABANAN (thuisr.) 22/1 van Port Said. TERNATE ax.'x van R'dam te Hamburg. TJERIMAI (uitr.) 22/1 Kaap del Armi gep. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE (thuisr.) 21/1 van Santos. ALDABI (thuisr.) 21 li van Las Palmas. WAALWIJK (uitr.) ao/ï te Rio Janeiro. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 21/1 van Spezia naar Messina. JONGE JACOBUS Rott. naar Barcelona pass. 21/1 Fi- nisterre. JONGE MARIA 22/1 van Tena Nowa te Genua. JAVA—NEW YORK LIJN. DJEMBER New York naar Java; 32/1 van Suez. Ja, het zijn paarlen, mompelde hij, en mooie ook! Zoo is dat het dus, Benson! Je probeert mij den heler van gestolen goede ren te maken. Ik zal je een goede les geven, vriend! Hij liep naar de gang om zijn hoed en overjas te krijgen en recht naar Scotland Yard te gaan; hij wachtte echter en met het halssnoer nog in zijn hand ging hij weer terug naar zijn kamer. Eet was natuurlijk niet moeilijk daar heen te gaan, maar was het wel verstandig D'etectiven zouden hem ongetwijfeld dadelijk kunnen arresteeren, nog voor de boot zou vertrekken en anders in ieder geval bij de haven van aankomst Maar zou Benson, in zijn haat tegen Car rasford, omdat zijn trouwelooze daad het verraad, niet de geschiedenis van Sir Felix's misdaad vertellen en zou dan ook niet hekend worden, dat hij de papieren van Benson gekocht had, om Sir Felix en Kate verdacht te maken? Carrasford was voor zich zelf niet bang, hij zou immers zeggen, dat het een gemeene leugen van Benson was; maar Sir Felix zou ongetwijfeld het kruisverhoor van den com missaris van politie^ niet kunnen doorstaan. De geheele waarheid zou uitkomen en het huwelijk tusschen Kate en Carrasford zou een onmogelijkheid worden. Zou hij toch met haar trouwen, dan waren zeker al zijn toekomstdroomen met een slag vernietigd. Neen, hij zou het paarlen halssnoer niet naar Scotland Yard brengen; nog minder Benson aan de politie overleveren. Hij moest dat ding maar zelf houden. Bovendien het was veilig in zijn bezit. Benson had goede redenen om er met niemand over te «pre ken; er was trouwens ook geen bewijs, dat hij ze aan Carrasford gegeven had. Onwillekeurig stond hij op en sloot de deur, ofschoon Burten al eenige uren ge leden naar bel was gegaan; hij liep weer terug naar zijn stoel en staarde po de pa rels. Ze waren prachtig en pasten allen bij elkaar. Carrasford begreep, dat ze een groote waarde vertegenwoordigden Waar en hoe had Benson ze gestolen? Had hij bondgenooten? Was de politie hem soms reeds op 't spoor en wilde hij aldus nog aan hun handen ontsnappen? De parels moesten zeer veel waard zijn en de diefstal was ongetwijfeld gepubliceerd, Carrosford Jas altijd geregeld de dagbladen, maar hij kon zich geen juweelendiefstal herinneren. Ook geen advertentie, waarin een belooning werd aangekondigd voor hem, die aanwij- ziging kon geven. Terv/ijl hij dit alles overwoog, kon hij niet nalaten de geslepenheid en het succes van Benson te bewonderen. Het was een stout stukje van_ hem geweest dit halssnoer aan Carrasford in bev/aring te geven; Ben son had voorzien, dat Carrasford het pakje zou openen en dat hij niet anders kon doen, dan dat, wat hij reeds deed.... namelijk hem voor de politie te beschermen.... (Wordt vervolgcLÏ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6