Voornaamste Nieuws V erkeersongevallen Tegen neus verkoudheid WOENSDAG 25 JANUARI 1928 f40.- 3S. Zonde van het geld? Ook een Schrift verklaarder! Wij verzoeken Uw aandacht Autogarage Daan Koutkooper DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16764 Dè gekuilde aardappelen. De wegen in Haarlemmermeer. Verkeersongevallen op Rijkswegen in 1926. Faillissementen. FAILLISSEMENTEN VAN 24 JAN. 1928. Botsing tusschen autobussen. De Coöp. Middenstandsbank Boaz te Leiden. Nederlandsche trawler in Engeland gezonken. Prachtige besomming. De ponten te Velsen. Waarom zoo omslachtig? Leening Chili te New-York. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht, De langste vlieglijn van Europa. Het spoorwegongeluk te Zandvoort. raadt de dokter „Forman" aan. Forman brengt direct verlich ting; overvloedige slijmafschei» dingen houden ophoofdpijn en benauwdheid verdwijnen on middellijk. Forman is in alle Apotheken en Drogisterijen ver krijgbaar. Vraagt niet naar „een middel tegen verkoudheid", doch eischt „Forman", voor den prijs van 45 ct. per doos. -j. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: pei weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cU bij vooruilbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cL per regeL a 11» ahnnni's oo dit blad ziin. incevolee de vei ze kerinesveor waarden f OOftD - Levenslange gei.ee)ongeschiktheid tot werken door f yen hij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cl) t^enon^ vauénverze k erdvooree n dervoTgendeudk%ringen i CüüU.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I /OU.- doedelden aflcop; 1 *3U.- een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger; 1 «W- been cf arm; AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLÏFS VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij 'n breuk van been bij verlies v. een andere vinger. Met opzet hebben wij gisteren de bezwa ren. welke vermoedeliik den eerstkoraen- den tijd tegen „het millioen voor een partij bureau" zullen rijzen,wat breed uitgemeten Het is onze ervaring, dat men bij dergelijke actie beter doet den tegenzin te overschat ten, dan te onderschatten, Hoe dikwij's gebeurt het niet, dat wij idealisten tegen komen, die zich voor een of ander mooi doel hebben afgesloofd, terwijl hun succes tegenover hun moeite staat als één tegen honderd. Dan is het klagen en treuren over de lauwheid hunner land- of geloofs- genooten, over den Jansaliegeest, de schriel heid en dergelijke meer. De waTe schuld schuilt bij hen zelf, omdat zij hun eigen en thousiasme ook bij anderen aanwezig waan den; omdat zij geen rekening hielden met het latent verzet, dat nu eenmaal bij een ieder tegenover elke nieuwigheid wakker wordt, zeker wanneer die nieuwigheid geld kost. Wij zouden daarom onze propagandisten, die binnenkort het pad op gaan, om te wer ken voor het Dr. Schaepman-fonds, willen waarschuwen: weest voorbereid op 'n meer dan koele ontvangst bij velen; maakt, da.t gij goed beslagen ten ijs komt. Want het bijeenbrengen van een millioen voor een politiek bureau is een der grootste kunst- toeren, welke wij in de Katholieke partij ooit verricht hebben. Wij zouden de critici, die vermoedelijk al gereed staan, om te mopperen over het goede, Roomsche geld, dat met tonnen te gelijk aan „de politiek" zal worden verspild, al heel gemakkelijk het zwijgen kunnen op leggen, door hen te verwijzen naar de daad van onzen Bisschop. Men heeft kunnen le zen, dat Mgr. Callier een groote gift voor het partijbureau heeft beschikbaar gesteld en vrijheid gaf om daaraan aanstonds pu bliciteit te geven. Deze daad heeft, als iedere openbare handeling van onzen grijzen Bisschop, haar beteekenis Zij wil zeggen aan de geestelijken en leeken: zie, wat ik, uw Bisschop, voor het te stichten Partij bureau der R.-K. Staatspartij over heb: hoezeer ik die actie steun, aanmoedig en noodig acht. Doet ook gij naar vermogen! Laten wij nog eens een oogenblik in die Bisschoppelijke daad doordringen. Wanneer wij een kerkvorst, dien wij bijna een kwart eeuw lang met zooveel wijsheid en kracht een moeilijk en uitgebreid diocees als het Haarlemsche hebben zien besturen, openlijk een politieke actie zien steunen, hebben wij dan wel recht om te zeggen: ,,'t is zonde van het geld?" Of moet zulk een sympa thiebetuiging en zulk een steun niet integen deel voor ons minstens een reden zijn tot nadenken, tot onderzoek? Doen wij dit. dan zullen wij heel spoedig tot de conclusie ko men, dat de actie, waarvan niemand mander dan jhr. Ruys de Beerenbrouck de ziel is, een heel wat dieperen zin heeft, dan wa.t wif gemeenlijk onder politieke propaganda gelieven te verstaan. De Schaepman-herdenking van de laatste dagen heeft weer eens voor onzen geest geroepen des grooten strijd, welken de Ka tholieken van Nederland de laatste helft der vorige eeuw voor hun volkomen gelijkstel ling hebben gevoerd. Het thans levend ge slacht beneden den middelbaren leeftijd heeft eenvoudig niet de flauwste notie van die geweldige worsteling, tenzij men zich :n de geschiedenis van dien tijd heeft ver diept, wat helaas maar al te zelden gebeurt. Het leven is tegenwoordig zoo vlak; het gaat al!*- zoo vlot en gemakkelijk, dat men zich niet kan voorstellen, dat het ooit an ders geweest is. Als er thans in ons open baar Katholiek leven striid is, of wanneer de Katholieken thans tegen anderen in het openbaar strijd voeren, dan is het gemeen lijk omdat wij ons zóó sterk in onze rech ten gevoelen, da.t de minste werkelijke of zelfs maar vermeende krenking tientallen persstemmen tegelijk aan het protesteeren breng't. Wü vragen ons wel eens af, of de beenen altijd we! sterk genoeg zijn, om de weelde van zooveel rechten te dragen. Heel dikwijls wordt er in eigen kring met een niefs ontziende vrijmoedigheid gedebatteerd ofwel tegenover tegenstanders opgetreden, alsof de mopperaar het ma,ar alleen voor het zeggen had. In het bijzonder toont de wijze, waarop van het kiesrecht wordt ge bruik gemaakt, dat zeer velen zjch al hee' weinig bewust zijn van het machtige wa- pfen, doch ook van de groote verantwoorde lijkheid, welke zij met het stembiljet in de band hebben verkregen. Zien wij daarnaast eens vluchtig, Wat Katholieken, thans in het openbare leven te «vertellen hebben; hoe, ook in streken van gemengde bevolking de uitoefening van onzen godsdienst niet enkel naar <]e letter, maar in den vollen zin onbelemmerd en vrij uit kan geschieden, hoe overal onze kerktorens oprijzen; onze kloosters en zia- kenhuizen hun invloed kunnen uitoefenen; hoe onze scholen vaal al'er'ei soort en voor iederen leeftijd volwaardig zijn aan de besfe staats- en gemeente-inrichtingen; hoe wij zelfs een Katholieke Hoogeschool hebben; hoe onze geloofsgenooten zitting hebben in de meest uiteenloopende functies; hoe zi) zetelen op de voorzittersstoelen van het parlement, in Gedeputeerde Staten en 0p wethouders- en burgemeasterszeteis; hce ij hun aandeel hebben in staatscommissies; linisteries vormen en de gewichtigste de- jailementen hebben beheerd en nog be- heeren; hoe ruim twee jaren geleden in de hoofdstad v.an dit „protestantsche land" een internationaal Eucharistisch Congres werd gehouden, waar meer dan 50.000 men- schen in de open lucht n indrukwekkenden stoet kardinalen en bisschoppen achter het Allerheiligste zagen optrekken, terwijl de liturgische gebeden der Roomsche Kerk dcor luidsprekers tot ver in de stad voor iedereen hoorbaar waren. Wanneer wij; dat alles en nog veel meer bedenken en dan met onze gedachten veertig, vijftig jaren teiug gaan, dan zegt ons de historie, dat wij een rijkdom bezitten, waarvan een Scheep man in zijn stoutste droomen niet gedroomd heeft. En heel die heerlijke eman cipatie is voor het grootste deel te dan ken aan die thans zoo gehate „politiek". Aan de staatsmanswijsheid van Schaepman en Kuyper is het te danken, dat de liberale macht voor goed is neergeslagen; aan hun opvolgers, onder wie een groot tacticus als mgr. Nolens, danken wij, dat vruchten als de onderwijsgelijkstelling werden binnen gehaald. Zonder „de politiek", zonder het moeizame werk van de pioniers, die de schromelijk verdeelde en kortzichtige massa Katholieke en Christelijke kiezers vormden tot een hechte eenheid aan de stembus, zouden wij, ondanks ons getal, een onder drukte, invloedlooze, misschien vervolgde groep zijn. Kijk naar Frankrijk, naar Bel gië, naar Oostenrijk, naar Mexico; overal leert de geschiedenis, dat niet het getal beslist, maar de leiding, de macht der or ganisatie, de eenheid. Die kostbare eenheid op staatkundig ter rein is niet genoeg te waardeereig En toch loopt die eenheid door menschelijke zwak heden, door verslapping, door valsche in zichten, door ontactische leiding, door plot selinge schokken, zooals de oorlog er een bracht, door allerlei oorzaken voortdurend gevaar. En bii verlies der eenheid gaat in veel minder tijd verloren, wat jaren lang met moeite en zorg is opgebouwd. Offi dit alles nu te bewaren, is het versterken dier machtige staatkundige eenheid dor Katholieken, is het partijbureau noodig, het welk uit het dr. Schaepman-fonds onder houden moet worden. Het leger der 350.000 georganiseerde Katholieke kiezers heeft leiding, voorlichting en versterking noodig. De practijk heeft bewezen, dat zulk een leiding niet mogelijk is door een bestuur, hoe ijverig ook, waarvan de leden uiteraard belangrijke functies elders vervullen. Ook niet zender een centraal gebouw, van waar uit het leger kan worden voorzien, geor dend, geestelijk gevoed, georganiseerd. Dat hebben reeds verschillende politieke partijen in ons land, de sociaal- en vrij zinnig-democraten en de anti-revolutionai ren ingezien. Wij zullen daarover later nog wel het een en ander meedeelen, waarover menigeen onder ons verbluft zal staan. Wij, Katholieken, met een kiezersleger, hetwelk alle andere verre overtreft, wij missen het apparaat voor een stevige organisatie, voor het behoud van wat wij hebben en voor verderen en noodzakelijken uitbouw. Is lat geoorloofd, is dat verantwoord? De histo rie en het heden zeggen ons; neen! Man nen met breeden blik hebben da.t ingezien en de hand aan den ploeg geslagen. Laten v/ij niet eigenwijs en bekrompen zijn; laten v/ij hen steunen, omdat alleen met een hechte organisatie en versterking der een heid het erfdeel der vaderen te behou den is! Genoeg zou m^n zeggen. Neen, „het Volk weet beter: de encycliek is een vermaning voor de Nederlandsche politieke leiders, om eens eindelijk af te zien van die verderfelijke christelijke coalitie, die Katholieken en protestanten in een politieke gemeenschap, stoelende op den gemeenschappelijken wor tel des geloofs, vereenigt. Door de jongste encycliek is dus een christelijke coalitie in Nederland veroordeeld! „Het Volk" was echter na het schrijven van haar betoog zelf van de conclusie ge schrokken. Het was al te mal, dat Zaterdag nog de Nederlandsche Kardinaal op het graf van Schaepman, een der grootste bevorderaars van de Nederlandsche coalitie, een H. Mis opdroeg, terwijl de Paus diezelfce coalitie zoo juist zou veroordeeld hebben. De dwaas heid der redeneering, de ongerijmdheid en het gewrongene lagen dus voor de hand. Daarom geeft het roode orgaan aan het slot er plotseling den volgenden draai aan: Of daarmee de coalitie op zich zelve door den Paus veroordeeld is? Dat blijkt^uit niets. Maar wel is zij als „christelijke coalitie veroordeeld, als coalitie van godsdienstigen aard en met godsdienstige stre.cking. Als verbond ter bereiking van Éeen aardsche doeleinden verzet de Paus er zich niet tegen; deze kwestie staat geheel buiten deze encycliek. Maar wanneer men van katho lieke zijde de coalitie, een coalitie-meerder heid of een coalitie-bewind voortaan nog: aanbeveelt op godsdienstige gronden, handelt men in lijnrechten strijd met den geest van de pauselijke encycliek ..Over het nastreven; der ware godsdienst-eenheid. Jammer, dat „Het Volk" niet dadelijk be dacht heeft daft de R. K. Staatspartij een politieke partij is, zich nooit anders heeft aangediend en zich nooit anders ge. dragen heeft. Godsdienstige, sociale en poli. tieke belangen en vraagstukken zijn nergens beter en zuiverder uit elkander gehouden dan juist bij ons, Katholieken. Maar, wan neer „Het Volk" dit zuiver politieke karakter onzer partij had voorop gesteld, dan had zij geen artikel tegen de „christelijke coalitie" kunnen schrijven. En het was te mooi om den Paus niet tegen die gehate coalitie, welke het samengaan van Roomsch en rood zoolang heeft tegengehouden, uit te speler. En die haat tegen de coalitie deed he( blad een flater van den eersten rang maken, rfelük verblinde haat meer doet! „Het Volk" van gisterenavond heeft een hoofdartikel van twee kolom, om lach niet, lezer de jongste encycliek van Paus Pius XI te verklaren. Het roode hoofdorgaan is n.l. bevreesd, dat de Nederandsche Katholieken dien Pauselijken omzendbrief niet goed zullen begrijpen, omdat n.l. de Roomsche pers door de laatste woorden van Rome in het gedrang komt en dus haar lezers de ware voorlichting zal onthouden. Zooals men weet, gaat de encycliek „over het nastreven der ware godsdiensteenheid" en komt zij o.a. op tegen verderfelijke en licht zinnige strevingen om een algemeene chris telijkheid boven den zuiveren en alleen zaligmakenden godsdienst der Katholieke Kerk te stellen. De bisschoppen, die het interconfessionalisme in de vakbeweging, het deelnemen van Katholieken in besturen van en het leiden van congressen van cultureele en sociale bonden en vereenigin- gen op zoogenaamd algemeen christelijken of neutralen grondslag veroordeelden (denk ten onzent aan het recente verbod van deelneming aan het congres van den Inter nationa! en Vrouwenbond), die bisschappen zijn door de encycliek weer eens in het gelijk gesteld. Ook bij de bijeenkomsten van chris telijke kerken der geheele wereld, welke cle vrede willen bevorderen en een alge meene christelijkheid boven geloofsverdeeld heid in de hand willen werken en. waarbij alleen de Katholieke Kerk afzijdig bleef, gingen hier en daar in onze kringen stemmen op, dat het toch beter was, wanneer Rome dergelijke bewegingen steunde. Ook in den godsdienststrijd, welke thans in Engeland gevoerd wordt, mogen de Katholieken we! een wegwijzer hebben om hun zelfstandig heid en ongereptheid van geloof te bewaren. Zij vinden dien in deze encycliek. Bij het openmaken van verschillende aardappelkui'en in Haarlemmermeer bKjkt dat verscheidene partijen zeer van de vorst te lijden hebben gehad, terwijl ook veel rotte en zieke aardappelen voorkomen, vooral onder het soort Red Star. De kwaliteit schijnt dan ook over het al gemeen niet mee te vallen hetgeen bij de aflevering natuurlijk op de prijzen van in vloed is. Voor goede kwaliteit aardappelen worden echter hooge prijzen besteed. Door het natte weder van den laatsten tijd verkeeren de wegen in den Haarlemtner- merpolder thans weer in een zeer slechten toestand. De zachte bodem en het drukke verkeer zijn oorzaak dat weer veel kuilen en gaten ontstaan we ke vooral bij avond ge vaar kunnen opleveren. Vooral op verscheidene plaatsen van den ringdijk vormen zich op regenachtige dagen ware modderpoelen waarvan velen last en hinder ondervinden. Niet 'en onrechte wordt dan ook sterk verlangd naar een spoedige algeheele uit voering van het wegenplan en den aanleg van primaire wegen door den Haarlemmer- meerpolder, Met de verbetering en verbreeding van den Spaarnwouderweg in de richting Schip hol waaraan sinds geruimen tijd wordt gewerkt worden goede vorderingen ge' maakt. Ook in het belang van het dezen zomet te verwachten drukke verkeer wordt 1112 den aanleg van dezen prachtigen weg 'n be langrijk werk lot stand gebracht. Het is te hopen dat nu ock in dit iaar vanwege den provincialen waterstaat uit voering zal worden gegeven aan het voor nemen om een begin te maken met he verbreeden van den Kruisweg die een ver binding vormt tusschen Haarlemmermeer e° Heemstede en als en der drukste hoofd' verkeerswegen in Haarlemmermeer reeds sedert geruimen tijd in een slechten toe stand verkeert Voor de verbetering hiervan werden van wege het Polderbestuur reeds voor berei dende -werkzaamheden verricht. Ter algemeene Landsdrukkerij is een ver slag verschenen over de verkeers-ongeval- len op de Rijkswegen in 1926. Van 1 Januari 1926 af zijn de ongevall®® op de Rijkswegen aangeteekend. Het aantal ongevallen heeft in dat jaar 1486 bedragen; per K.M. weglengte is 0.75 ongeval voor gekomen In Zuid-Holland kwamen de meeste ont vallen voor, terwijl Limburg het minst on gevallen heeft opgeleverd. Per K. M. weg lengte staat Zuid-Holland met een onge vallen-percentage van 1.61 mede aan den spits, dadelijk gevolgd door Noord-Holland met 1.59. Over 1925 was voor Noord-Holland het cijfer 1.69, zoodat ondanks de stelling steees toenemende verkeersdrukte, het cijfer iets is gedaald, De geleidelijke verbetering der Rijkswegen zal van die daling wel de ver heugende oorzaak zijn. Gevaarli'ke wegvakken blijken te zijn gc" weest DelftDoenkade, met 6.91 onge vallen per K.M en HalfwegHaarlem niet 5.41 ongevallen Voor het vak Amsterdam--- Halfweg, dat in 1926 reeds grootendecls verbeterd was, staat 1.56 vermeld; een P00 verschil dus met den weg Halfweg—Haar- lem, waarvan de verbetering eerst in 1927 krachtig is aangepakt, Voor HaarlemBennebroek was het on gevallen-cijfer per K.M.-weg 2,34; voor HaarlemVelsen 1.53 en voor Amsterdam Laren 3.91. In totaal kwamen in 1926 op den weg Am sterdamHalfweg 12; HalfwegHaarlem 39; HaarlemBennebroek 15; HaalemVelsen 13; VelsenAlkmaar 10 en Amsterdam Laren 97 ongevallen voor Het aantal auto-cngevallen was 22.7 pet. van het totaal aantal, daarna volgden de wielrijders met 12.3 pet. Het percentage voor de voetgangers was 3.7. Van de 1486 ongevallen, waren 174 het gevolg van onoplettendheid en 165 van onvoorzichtigheid. Te weinig uitwijken ver oorzaakte 120; te snel rijden 117; defect stuur 85; te veel uitwijken 73 en plotseling van richting veranderen 55 ongevallen. Na tuurlijk was de toestand van den weg in velé gevallen weder oorzaak van het ongeval. Het verslag geeft tévens een overzicht van het aantal personen, dat tengevolge van de verkeersongevallen op de Rijkswegen, lichamelijk letsel bekwam. Voor het Rijk waren de cijfers 296 licht gewonden, 279 gewonden, 191 zwaar gewonden en 77 doo- den; terwijl voor Ncord-Holland in dezelfde volgorde de cijfers waren: 30, 13, 32 en 16. Zuid-Holland is ook hier weer de hoogste met 65 lichtgewonden, 76 gewonden, 45 zwaar gewonden en 15 dooden Men ziet cijfers, welke wel duidelijk aan- toonen, dat snelle verbetering der wegen noodzaheli'k blijkt. Het is daarom gelukkig, dat met die verbetering volgens het Rijks wegenplan tegenwoordig groote spoed wordt betracht, nu de wegenbelasting alle financieele bezwaren heeft opgeheven Natuurlijk zal de voortdurende en sterke toeneming van het verkeer de kans op on gevallen vermeerderen, maar breede wegen moeten die kans toch weer kleiner maken. De Arrondissements Rechtbank sprak de volgende faillissementen uit; de N.V. Bever- wijksche Melkinrichting „Ju'iana" te Bever wijk. curator Mr. IC. Westerling te IJmuiden; A. J. Inkenhaag, vroeger sigarenwinkelier Kanariestraat 61, thans kleermaker te Haar lem-Noord, Leeuwerikstraat 62, curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier; A. M. SchweintitzReuter, winkelierster te Haar'em, wonende te Santpoort, Terras- weg G 2 A, curator Mr. W. G. J. Veenho ven alhier- J. van Duis, weduwe Jan Leenman, Johan Leenman, Petrus Leenman, veehouders te Haarlemmermeer Aalsmeerderweg 230, cu rator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van Jan Tol, reiziger te Edam, curator Mr. H. H. Riepma. a'daar; G. P. van der Aar, bloembcllenhandelaar te Heemstede, curator Mr. Julius Hoog, al hier; F. J. A. Pigge, caféhouder te Haarlem; cu rator Mn J. C. P. Nieuwenhuys, a'hier; M. Plantinga, los werkman te Haarlem- Noord, curator Mr. Julius Hoog, alhier. Vernietigd werd het faillissement van Ch. J. de Vi'der, houthandelaar te IJmuiden- Oost, curator Mr. J. van der Vegt, alhier. BEEEDIGD. Als advocaat en procureur bij de Haar lemsche Arrondissements-Rechtbank werd beëedigd Mevr. E. A. J. C. Scheltema Conradi, alhier. AFREKENEN GEDURENDE HET RIJDEN. Gistermiddag heeft te IJmuiden een bot sing plaats gehad tuschen een autobus, die om kwart over twaalf van het Wiilemsp'ein Was vertrokken, en een Egmonder autobus De IJmuider bus had nabij het station ge stopt voor het inlaten van passagiers, waar- sa de chauffeur onmiddel ijk weer verder rced en ondei het rijden ging afrekenen. Hierdoor hoorde hij de signalen niet van de Egmonder bus, die uit de Cronjéstraat kwam en daar hij zelf geen signalen had gegeven Was een hevige botsing het gevolg van deze onop'ettendheid. Verschillende passagiers in c'e IJmuider bus bekwamen lichte snijwon- den tengevolge van het breken der ruiten. Heide autobussen werden ernstig bescha digd Tegen den bestuurder van de IJmuider Hus, J. v, D., is proces-verbaal opgemaakt. Een tekort van enderha'-ve ton. Bij voormalige Coöp. Middenstands- Spaar- en Voorschotbank „Boaz voor Leiden en Omstreken, is een tekort van ongeveer 150X00. Ten vorigen iare werd in een ledenver- gadering besloten, tegen cen bepaald bedrag een deel der activa over te doen aan de Ned. Middenstandsbank, waartegenover deze de verplichting op zich nam den "editeuren de betaling van hun tegoed te gsrandeeren. De inleggers lijden dus geen sehade. Ingevolge de wet op de Coöp. vereeni- ^'n!fen ziin echter de leden-aandeelhouders v°or de dekking van dit tekort hoofdzakelijk aansprakelijk. Deze, ten getale van onge veer 50, nagenoeg zonder uitzondering, Eehooren tot den kleinen middenstand, zijn a"en in het bezit van een gequitteerd certi ficaat van 25, welke bij de oprichting der Hank, een tiental jaren geleden, werden "^stort en zullen nu indien in 'n volgende Week te houden vergadering tot liquidatie Wordt besloten, het tekort hebben bij te bassen, wat neerkomt op een bedrag van f 3000voor ieder. De oorzaak van het 'ckort schijnt te moeten worden geweten aan hef verstrekken van te groote ere keten. Aan fraude wordt niet gedacht. Wij vernemen nog, dat de te Haarlem gevcst;gde B'oaz-bank in grenerlei relatie Maat met de Boaz-bank te Leiden. Hedenochtend is te IJmuiden bericht ont vangen, dat de IJmuider stoomtrawler „Oceaan II", IJm. 92, op de Humberrivier iu Engeland door een Duitschen stoomtrawler is aangevaren. De „Oceaan II" verkeerde onmiddellijk in zinkenden toestand en moest aan den grond worden gezet. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Nader vernemen wij, dat de bemanning gered is. Gisteren zijn door den stoomtrawler "Ees ten" aan den vischafs'ag te IJmuiden 4j0 manden visch aangevoerd, welke het tor- midabele bedrag van 10.000 opbrachten. Hiermede heeft deze trawler in vier weken tijds 26.000 besomd. Gisteren is men den geheelen dag bezig geweest met het opmeten van de voer tuigen welke door de ponten te Velsen wor den vervoerd. Naar wij vernemen staat deze opmeting in verband met de omlegging der ponten voor een meer Oostelijk gelegen punt, waar de nieuw geprojecteerde rijks wegen het Kanaal zullen bereiken. Zonderlinge manieren. Sedert de Wegenbelasting is ingevoerd, is de automobilist verplicht bij zijn bin nenkomst uit Duitschland en België aan 't grenskantoor op te geven, hoeveel dagen hij in Nederland denkt te blijven, daar hem dan een wegenkaart moet worden ver strekt, waarop wegenbelasting betaald wordt naar het gewicht van den automo biel en het aantal dagen van verblijf in Nederland. Ter verkrijging van een zoo danige kaart moet een formulier in duplo worden ingevuld. Op deze kaart staat dan aangegeven het bedrag aan wegenbelasting betaald en de termijn waarvoor betaald is. Nu kan men zich zeer goed denken, dat een vreemdeling langer in Nederland wil of moet blijven dan aanvankelijk door hem werd gemeend. In de meeste andere lan den is nu gebruikelijk, dat bij vertrek (uit gang van het land) bijbetaald wordt over den termijn, waarover nog niet betaald werd. Dit is zoo het geval in België, Duitschland, Denemarken, Zweden, Noor wegen, Frankrijk. Echter niet in Nederland. Hier is men, aldus schrijft een lezer van de „Tel." aan zijn blad, verplicht, op of voor den dag, op welken de termijn waarvoor men be taald heeft, afloopt, zich te wenden tot den Ontvanger der Belastingen in de plaats waar men vertoeft. Men moet dan weder dezelfde formaliteiten vervullen, nl. een formulier in duplo uitschrijven. Dan krijgt men een nieuwe kaart. Het is onbegrijpe lijk, waarom die kaarten niet zóó zijn in gericht, dat op één kaart voor verschillen de perioden kan worden gekwiteerd. Dit is voor vreemdelingen heel lastig. Doch er is meer. Van deze bepaling (melding bij den Ontvanger vóór afloop) staat op de kaart niets vermeld. Ook door de douane wordt er aan de grens niet op gewezen. Mij gebeurde het eens dat ik. uitgaande naar België via Eysden, moest hooren, dat ik in overtreding was, aangezien ik één dag langer in Holland was gebleven dan de termijn, waarvoor ik betaald had. Een ander euvel is. dat te Eysden en ook te Wernhout, op den weg Antwerpen- Breda door de ontvanger® m.i. een heel zonderlinge' praktijk is ingevoerd ter ver krijging van wegenkaarten. Deze heeren verwijzen de binnenkomende automobilis ten naar een dame, die in een kle;n café woont, hetwelk toevallig vlak tegenover het douanekantoor is gelegen, en waar men dan „voor de wegenkaart moet zijn. Deze dame schijnt er een aard:ge bijver dienste uit te halen door met des heeren ontvangers steun en goedkeuring, allerlei formulieren in te vullen ter verkrijging van een wegenkaart. Voor dien arbeid betaa't men haar geheel willekeurige bedragen. Ik zelf heb 30 moeten betalen. Mij is eens overkomen, dat ik bij één dier dames drie menschen vóór mij trof. Die dame moet formulieren invullen in duplo en in triplo. (Het ge'dt hier alleen formulieren voor wegenbelasting). Ik moest daar mijn beurt afwachten, zoodat het 39 minuten duurde, eer ik klaar was. Ik had het zelf in 5 minuten kunnen doen. Waarlijk, de in Nederland binnenkomen de automobilist moet wel een e'genaardigen indruk krijgen van de toestanden od onze grenskantoren. En zeer ve'e automobilisten hebben tegenover mij als Nederlander zich minder vleiend uitgelaten. Ten slotte wil ik er nog op wijzen, dat er oo verschillende grenskantoren een zéér slechte verlichting is. Een petro'eumlamp is voor m-nschen, die slecht kunnen zien, onvoldoende om de papieren behoorlijk 'n te vullen en het terugontvangene te con troleeren. Er kan hier nog veel verbeterd worden geeft een 6 pet. buitenlandsche goudlee- ning der Chileensche Spoorwegen uit te gen den koers van 93 54 pet De leen.ng is 45.912.000 doll, groot. Een tranche van 1.250.000 doll, is te Amsterdam geplaa.st bij de heeren Pierson en Co., de Neder landsche Handel-Maaf schappij, de heeren Mendelssohn Co. te Amsterdam, Proeh! en Gutmann en Vermeer Co., terwijl ■'P^nnno dofl elders in Europa wordt uit- Ée%ven. De leening vormt een directe verplichting van de Republiek Chili. De opbrengst der leening zal o.a. dienen ter conversie van vroegere leening met een- höogeren rentevoet en obligaties op een korten termijn. Een speciaal sinking fund voor de aflossing dezer leening, dit maal uitsluitend door uitloting a pari zal worden gevormd. V. D. seint nader uit Londen: Door de vele inschrijvingen zijn de lijs ten der Chileensche leening te New-York reeds gesloten. voor de stands 40 en 16 der Chrys ler- en Peugeol-automobielen op de R. A. I.-show. Alleenvertegenwoordi ging voor Haarlem en omgeving: LEIDSCHEV AART WEG 173-174 TELEFOON 14596. Bij de voormalige Coöp. Middenstands- Spaar- en Voorschotbank „Boaz", voor Leiden en Omstreken, is een tekort vaa ongeveer 150.000. Nieuwe loterij-zwendel is te Rotterdam ontdekt. Duizenden zijn gedupeerd. De re cherche grijpt in. De 4 lA pet. leening Rotterdam tot een bedrag van 20 millioen is goedgekeurd. De plaats der empties op den Krakatan worden breeder. Door het R. K, Werkliedenverbond zal de 25ste gedenkdag van het sterven van Pans Leo XIII op plechtige wijze herdacht worden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een permamente ambtelijke commissie ingesteld om van advies te dienen omtrent de vlasindustrie, speciaal in Zeenwsch Vlaanderen. De inbraak in den fnwelierswinkel te Rotterdam; wat er gestolen werd. De Koning en de Koningin van Afghani stan te Parijs. De leiders van den Landbund pnblicceren eene verklaring in verband met den crisis toestand in den Duitschen landbouw. De Grieksche minister van Oorlog is al- getreden. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije te Buenos Aires, aangekomen. De Fransche gouverneur van Indo-China, Var enne, heeft zijn ontslag aangevraagd. De schoolstrijd in Duitschland. Volgens Minister von Kendell za® de regecring bij de uitvoering der Rijksschoolwét mei 30 millioen mark steunep. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5 02. Hoogste bar. stand. 778.8 m.m. te La Co- runa. Laagste bar. stand 727.3 m.m. te Jan- Maijen. Verwachting: Meest krachtige, x tijdelijk wellicht afnemende, aanvankelijk nog W. later meest Z.W. wind, zwaar bewolkt, tot betrokken, met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk regenbuien, kouder des nachts, overdag waarschijnlijk iets zachter. He Deutsche Lufthansa is dezer dagen een dienst op de lijn Marseille-Barcelona begonnen. Daardoor werd een directe verbinding Berlijn—Madrid verkregen, wel ke een lengte heeft van 2100 K. M., dus 300 K.M. langer dan het traject BerlijnMos kou. Het traject Berlijn-Madrid is de lang ste vlieglijn van Europa. De heer Boelen, die bij het spoorweg ongeluk te Zandvoort een schouderfractuur opliep en in de Mariastichting moest wor den opgenomen, heeft deze inrichting kun- ncn verlaten. Hij blijft echter nog ondér be handeling van zijn huisdokter. Auto te writer. Door slippen geraakt® heer K-, van Hilversum, roet zijn auto in de Beemster tegen een boom en daarna te water, bij d« 'joerenplaqts van den heer V. De bestuurder kwam er goed af, doch de a.uto is zeer ernstig beschadigd. Door Jorritsma's automobielbedrijf is dri auto op het drege gehaald en geborgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1