In en om Haarlem Mlléén &J&1 Wvrlinn* landen. Voornaamste Nieuws DONDERDAG 26 JANUARI 1928 Wij verzoeken Uw aandacht Autogarage Daan fioutkoopor DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16765 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad. DE TOESTAND VAN Z. D. H. DEN BISSCHOP. De Vredesactie en het Onderwijs. De bei£C7in£ te Hillegom. 3000. verbrast. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisck Weerbericht. Het doodelijk tramongeluk te Heemstede. De trambestuurder vrijgesproken. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN; voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIES 35 et. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 -regels 60 ct. -p. plaatsing; elke regel meer |y cl., bij vooruitbet, Bij-contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen "den tekst 60 cL per regeL Alle abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaardzn f Qfïf (1 Leven:lange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Efl bij een ongeval met f QEfl tegea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 U U u U verlies van beide armen, beide beenen of beide oogcn;3U." docdelijken aflcop; tiJU.' bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f f. ft bij verlies v. een een voet of een oog; 1 1 Ld. duim of wijsvinger; I «JU* been of arm; 1 tU.' ar.d andere vinger. Het dozijn is meer dan vol. Gisterenmid dag hebben wij de twaalfde, gisterenavond de dertiende begrootingszitting beleefd. Het begon met een voorstel buiten de begroo ting om, n.m. het aangaan van een leening van 6 mil'ioen tegen 4 Vt pet. Natuurlijk was daar niemand tegen. Toen kwamen de algemeene beschouwingen over „Onderwijs" aan de orde. Nu, op algemeene beschou wingen geleken de klachten en vrij onnoo- zele praatjes, die bierbij gehouden werden, al heel weinig. Alleen de heer Peper le verde zijn jaarliiksche critiek; overigens hoorden we slechts opmerkingen over de tails waardoor indirect weer eens hulde werd gebracht aan het beleid van dezen anti-revolutionairen wethouder, door een in meerderheid Imkschen Raad, De heer Peper den verweet B. en W,, dat zij niet behoor- ljfk de raadsbesluiten uitvoeren, de zaken slepende houden, enz. Daarvoor haalde hij verschillende voorbeelden aan. Zoo is roen al meer dan een half jaar bezig met den bouw van een bulpscool in Schoten, terwijl indertijd voor het bijzonder onderwijs in zes weken zulk een school werd gezet. Dezelfde klacht geldt voor de inrichting van een school voor voorb. onderwijs in het Leidsche kwartier. De Wethouder be toogde, dat het verschil tusschen gemeente lijke zorg voor het onderwijs en die van het bijzonder onderwijs niet dezelfde is. Het laatste doet wat het wil en heeft met niemand wat te maken. Het openbaar on derwijs moet echter alle plannen verschil lende instanties laten doorloopen. En de wethouder deed een uitvoerig en min of meer vermakelijk verhaal over de wijze, waarop een plan voor een nieuwe school of iets dèrgeliiks eerst bij Openbare Wer ken wordt ontworpen, dan naar de Com missie van Openbare Werken gaat, de Com missie voor het L. O., enz. Zulk een com missie stuurt dan het werk van maanden weer kalm terug; men wenscht b.v. van een ontworpen 6-klassige school twee drie-klas- sigfe gebouwen en de heele zaak moet op nieuw behandeld worden. Daarom riep de Wethouder bijna wanhopig uit spaar mij voor een commissie van bijstand in on derwijszaken, anders duren de dingen nog langer! De Wethouder bedacht waarschijn lijk niet, hoe hit hiermee bezig was een kostelijke persiflage op de bureaucratie te leveren. Zoo werd ook geklaagd over het uit blijven van een voorstel voor een school bioscoop. Da.t voorstel is reeds 31 Öctober klaar gemaakt, zei de Wethouder en toen naar den Inspecteur gezonden. Daar is het nog; er is bericht gekomen, dat het advies h^er 14 dagen klaar is. Het is verre van /tij, den Inspecteur een verwijt te maken, tei de Wethouder; die heeft ook meer te doen. Maar hieruit blijkt al weer, hoe wei. nig B. en W. aan de vertraging der zaken kunnen doen. De begrootfng zou de begrooting niet zijn, wanneer er niet gemopperd was over het uitblijven van een buitencshook De heeren Scholl en Pener stortten daarom trent hun hart uit. De Wethouder deelde mee, dat de schoolarts in Januari 1927 berichtte, dat er in Zandvoort 30.000 M2 grond te koop was tegen 1 den Meter. Het aanbod gold voor zes weken. B. en W. hadden echter vroeger aan den Raad meegedeeld. dat zij met de Vereeniging voor het stichten v,an een buitenschool (voorzitter mr. Thiel) in zee wenschten te gaan. De Raad heeft dat niet verboden. Nu is de Vereeniging met haar onderhande Iingen met Bloemendaai wel niet gelukkig geweest, maar B. en W. waren nu een maal met de Vereeniging begonnen en konden dus niet op den koop ingaan. Im- ™er®' eJ was ook geen plan. Toen echter bleek, da,t de Vereeniging niet zou slagen, werd over eigen initiatief van de gemeente gedacht. Toen echter werd in B. en W. de opmerking gemaakt, of d<; gemeente Haar lem wel in Bloemendaai 'een school zou kunnen bouwen. Hieromtrent is een advies opgemaakt, hetwelk nu het heele land af reist. Ook voor deze vertraging treft dus B. en geen schuld. Dan waren er klachten over te weinig scholen. De We'houder gaf toe, Jat er in Noord-Haarlem twee schoien broodnoodig w,a.ren, voor de Pijlslaan kon dit niet gezegd worden. De Tempelier straat en het Leidsche plein, waar nog schoolruimte te over is, zijn dicht genoeg bij. Voor de Sl&chthuisbuurt is de zaak nij pender, maar daar kan ze toch nog wachten. Van meer betekenis was de klacht van den heer Van Kessel. De kinderen van het ge annexeerde deel van Bloemendaai vinden in Haarlem geen school en moeten in Bloe mendaai school blijven gaan. Het ergste is, dat zij daar veel meer schoolgeld dan in Haarlem moeten betalen. Kan onze ge meerde nu geen toeslag geven? De Wet houder kon de gegrondheid van deze klacht niet ontkennen. De zaak is, als de heer Van Kessel haar voorstelt. Maar, zei de oolijke mr. Bruch, dat geval toont ten eer ste welke groote zegeningen het burger schap van Haarlem meebrengt. Dat de men- schen van Tuindorp toevallig in Haarlem geen school vinden, is jammer, maar daar kunnen wij mets aan doen. Wij kunnen niet voor 40 kinderen een school bouwen In 1 ieder geval betalen deze nieuwe Haarlem- j mers niet meer schoolgeld dan vroeger. I Toes'-.g zou ook als we wilden niet mogelijk zijn. Binnen 4 K.M. (den eisch van de wet) zijn er voor de hier bedoelde Haarlemmers op Haarlemsch grondgebied twee scholen, waar nog plaats genoeg is I Dan was er nog de laarlijkséhe klacht j over de cursussen in t rransch, welke dooi particulieren in de gemeentelijke schoolge- j bcuwen, met toestemming van B. en W., gegeven worden. De Wethouder spotte te genover de heeren Boes en Scholl wat over Franschlooze en Fransche leerlingen en; dat de cursussen toch niet als „onzedelijk" ge_ weerd konden wordenl En de zaak bleef weer. zooa's ze was. Ook de afgeschafte concierges kwamen weer ter sprake, terug- gewenscht door den heer Boes, absoluut onnoodig verklaard door mr. Bruch, welke laatste in heel het debat een prijzenswaar dige neiging tot zuinigheid aan den dag legde. Alleen tegenover de vraag van den heer Visser, of er geen kans is, dat B. en W. met den Minister tot een accoord ko men en wij het subsidie voor het middel baar onderwijs terugkrijgen, kwam een wei- fe'end en weinig hoop gevend antwoord. Bij de posten wierp juffr. van Vliet het singuliere denkbeeld op, om een commissie uit dc Raadsleden te benoemen, om con trole op de Vereeniging „Kindervoeding" uit te oefenen. Natuurlijk bestreed mr. Bruch dit denkbeeld krachtig. Het voorstel werd dan ook met 22 tegen 14 stemmen ver worpen. Toen kwam de H.O.V.! Men ziet, er is niets nieuws onder de zon. Ook onze Or- kestvereeniging komt ieder jaar terug met een niet-sluitende rekening, een chronische ziekte, zooals wethouder Heerkens Thijssen zeide. De heeren Lcosjes en Joosten stel den voor, het subsidie van 30.000 met 5000 te verhoogen, tijdeli'k. om de H.O.V. er nog één jaar door te helpen. In zijn toe lichting zei de heer Loosjes, dat voor het volgend jaar hulp wordt verwacht van de Provinciale Staten. Wanneer die subsidie er Weer is, moet de Haarlemschc subsidie op f 30.000 worden teruggebracht. De heer Joosten wilde nog vet der (V an en was van oordeel, dat, nu HaarieiD vergroot is en meer draagkracht heeft gekregen (dit laat ste volgt nog niet, zullen de eerlijke Sch' tenaren zeggen!) ook het subsidie vau Je H.O.V. verhoogd moet worden. Deze spreker zag dus de „tijdelijke" ver hooging al een blijvende worden. De heer v. Liemt hield vast aan het vroeger geno men bes'uit: 30.000 is de uiterste grens. Verhooging is bovendien onnoodig, nu de H.O.V. door de straks gewijzigde bepalin gen meer vrijheid krijgt om elders geld te verdienen. Buiten dat alles om, wilde de heer Keesen in de bepalingen een georgani seerd overleg en arbitrage voor het perso neel opnemen. Wethouder Heerkens Thijs sen onderschreef het betoog van den heer Van Liemt en wees er verder op, dat het provinciaal subsidie, wanneer het gegeven wordt (waarop alle kans is) voor 1928 is bestemd. Dus is het voorstel-Loosjes voor- loopig overbodig. Voor het voorstel-Keesen voelde de Wethouder niets. De samenwer king tusschen personeel en dirigent is mo menteel uitmuntend; waarom zou men dat personeel d,a,n nieuwigheden opdringen? Wethouder Slingenberg keerde zich na tuurlijk ook met kracht tegen het voorstel- Loosjes. waarna Mr. Bijvoet een onderzee- er losliet. Hij stelde n.nxals amendement voor aan het voorstel-Loosjes toe te voe gen; „teftzij'voor 1928 nog een provinciaal subsidie wordt verleend." Daarmee was aan het voorstel zijn gevaarlijkste kant ontnomen. Alleen de heer Loerakker zag nu weer een nieuw gevaar, n.m. dit: zullen wij, vroeg hii, op deze wijze het aan Pro- Provinciale Staten niet gemakkelijk maken om het subsidie te weigeren? Het debat rekte zoo lang, dat deze zaak en daarmee het onderwiishoofdstuk niet eens in de middagzitting kon worden afge daan. In de avondzitting werd over het zelfde onderwerp nog een Fransch half-uurtjc verder gepraat. Wethouder Reinalda gaf aan de discus sies een andere wending door er op te wijzen, dat het bedrag van f30.000 in een contract is vastgelegd. Een verhooging van f 5000 zonder meer zegt dus niets. De ge meente zal op de exploitatie toezicht moe ten houden en eerst na sluiten van de ba lans kan ten opzichte van een eventueel tekort worden beslist, of de gemeente zal bijpassen. De heer Reinalda stelde daarom voor hel voorstel-Loos;es in handen van B. en W om prae-advies te stellen. Het doodge'oo- pen debat bood geen andere uitkomst en ook deze zaak bleef zooals ze w,as. Bij de behandeling van een nieuw ontwerp bepa lingen, waaronder de H.O.V. moet werken, werd het voorstel-Keesen, tot het vastleg gen van een georganiseerd overleg voor 't personeeel en de instelling van een arbi trage-commissie, met 5 stemmen tegen aan genomen. Er werd nog wat gezellig gebabbeld over de exploitatie van de gemeentelijke chapelle ardente", of le wel gemeentelijke concert zaal, waarbij bleek, dat de gemeente maar zooveel mogelijk met haar vingers van in richtingen voor openbare vermakelijkheden moet afblijven, Mej. Berdenis van Berlecom meende ver plicht te zijn, ook dit keer weer tegen de kleine subsidies aan het Franciscus Liefde werk en Francisca Romana te moeten op komen. Er mag geen gemeentegeld worden gegeven, om kinderen na de Mis Zondags ochtends een kopje koffie te geven, meende deze dame. Mr. Bruch stond haar fijntjes ten antwoord, door er op te wijzen, dat we den tijd voorbij zijn, dat alleen „het denkend deel der natie in aanmerking kwam, als men sprak over „algemeen be lang". Gelukkig bleef de liberale dame al leen staan. Dan kwam hoofdstuk IX, de werkloos- heidszorg. Mr. Gerritsz wees er op, dat we nog altijd met een legertje van 1600 werk- loozen zitten.Van den gemeentelijken dienst gaat zoo goed als geen leiding uit. De Ar beidsbeurs heeft een nieuw gebouw gekre gen, maar overigens is er na 1916 niets ver wijderd. Studie van de economische ontwik keling, van Haarlem, van de perspectieven der gemü?nte, waaruit zou kunnen blijken, welke openbare werken nog zouden kunnen worden verricht^ daaraan v dt niets de- daan. Alie gegeveiïs ontbr-1 Een prae- advies over een voörifel I bebossching van de duinen, 19 er na1 maanden nog niet, Intusschen worden m'aar gelden voor steun betaald en blijft men "naar onecono misch voortsukkelen. Toch heef; dj pracfjjk geleerd, dat het mogelijk is om combinaties op te zetten, waardoor werken, als door spr. bedoeld, uitvoerbaar zijn. Wanneer B. en W. bezield waren geweest met den drang om wat te doen en niet er op uit waren om kapstokken te zoeken, dan zou er al lang wat gebeurd zijn. Aldus de scher pe critiek van den heer Gerritsz. De spre ker herinnerde verder aan zijn vroeger al eens gegeven raad, om de werkloozen op te leiden. Ook daaraan is niets gedaan en dal wreekt zich nu. Hierbij kreeg ook de roode wethouder een veeg uit de pan door het protest, dat onder èen aldus samenge steld college van B en W„ letterlijk nic.s tct bestrijding der werkloosheid is gedaan. De heer Van Kessel stelde voor, ojn de leden van het ziekenhuisfonds „Voorzorg" 0.80 per lid en per jaar te geven. Ook deze spreker oefende critiek uit op de werk loosheidsbestrijding der gemeente. Met de door den heer Gerritsz voorgestelde wijze was de heer Van Kessel het niet geheel eens. In Gelderland kan men b.v. veilig tot heideontginning overgaan; daar krijgt men productieven grond. Maar met bebossching van de duinen helpt men alleen particulieren. Met afzanding van duingrond zou men meer bereiken. Maar al is over de wijze van werkloosheidbestrijding van meening te «ver schillen, in den grond heeft de heer Gerritsz gelijk; er moet meer gedaan worden. In denzelfden geest sprak de heer Loerakker. Ook deze meende, dat bij een uitkeering van 500.000 door het Burgerlijk Armbe stuur wel naar wat economischer nut ge zocht mocht worden. Zoo zou b.v. kunnen worden nagegaan of bij de verschillende diensten der gemeente wel zooveel mogelijk werktuigen van Nederlandsch fabrikaat ge bruikt worden. Nog waren de heeren Koppen en Over steegen aan het woord en zou de heer Pe per beginnen. Maar 't was elf uur en dus werd de zitting verdaagd tot hedenmiddag. We gaan echter Donderdagnacht tot het biltere einde door, zei de burgemeester, want de begrooting moet af. Wethouder Slingenberg, die Vrijdagochtend naar het buitenland vertrekt, beaamde dit hard op. Het zal ons benieuwen, wie de sterkste is, de praatgrage Raad of de leider van deze eindelooze vergaderingen! De toestand van Z. D, H. den Bisschop is een weinig verbeterd. Mgr. blijft zwak. Het Vredes-rapport der St. Lebuïnus- Vereeniging, Het „Katholieke Schoolblad" bevat het vredes-rapport der S. Lebuïnus-vereeniging aan welk rapport het volgende is ontleend: Op de a'gemeene vergadering der Sint Lebuïnus-vereeniging in 1926, is met alge meene stemmen besloten zich als vereeni ging aan te sluiten bij de R. K. Vredesbond in Nederland. Door dit besluit is de Sint Lebuïnus-ver eeniging. dus gehouden aan de Statuten en 't Huishoudelijk Reglement van den R. K Vredesbond en tevens aai^ diens Studie- en Werkprogram, Hierdoor wordt tevens het noodige con tact met andere aangesloten vereenigingen en personen verzekerd, daar elk in de aan gegeven richting (neergelegd in Studie- en Werkprogram) doch elk op eigen terrein en in eigen kring zal blijven werken om vre- desgezindhezid aan te kweeken en 'n ge zonde wereld orde te bevorderen, 't Einddoel zttn moeten zijn: „dat in plaats van de mate- rieele müfEt der wapenen de moreele kracht van hef" w°IdI gesteld". (Vre desnota van Paus Benedictus XV VJil I ^"g- 1917). De practische arbeid nu van den R. K. Vredesbond wat betreft opvoeding en on derwijs is in 't Bovengenoemde Studie- en Werkprogram als volgt aangegeven: 1. Practisch-paedagogische middelen om de jeugd op de scholen, in de patronaten er. in de andere jeugdorganisaties door voor lichting, gebed en practische gedraging tol 't apostolaat voor den Vrede op te voeden. 2. Inrichting der leerboeken en .der jeugd lectuur vooral op historisch gebied, naar den geest der Christelijke vredesbeginselen. 3. Bestrijding van 't valsch nationalisme en andere oorlogsbeginselen in 't bewust zijn en in stemmingen der jeugd. Aan de hand van deze ruim gestelde mid delen zal de Sint Lebuïnus-vereeniging door hare leden in 't bijzonder en door haar hoofd- en afdeelingsbesturen in 't algemeen zeer veel kunnen bijdragen om de Christe lijke vredesbeginselen op school doch te vens in 't huise'ijk en maatschappelijk leven meer 'ingang te doen vinden. Meer speciaal zij hier geweren op den vredesarbeid dien men als opvoeder en on derwijzer op de lagere school kan verrich ten. Een allereerste middel, dat ieder onzer ten dienste staat hét middel zal zijn 't gebed Veel commentaar zal hier overbodig zijn. Zaak is, dat 't gebeurt „Vraag en gij zult .verkrijgen". Naast 't gebed leeringen wekken, voor beelden trekken komt direct de beoefe ning van den Christelijken vrede in ons zelf en in eigen kring, m.a.w. het in praktijk brengen der Christelijke naastenliefde. De De wil hiertoe moet bij onze leerlingen ver sterkt worden, men moet de kinderen goede leeren kunnen. Wat betreft de leervakken op de lagere school, zij het volgende aangestipt: 't Geschiedenis- onderwijs. Dit vak leent zich in 't bijzonder voor de vredesactie. Echter zullen zoowel methodes als 't onderwijs aan de a.s. opvoeders, gron dig moeten worden herzien. Allereerst veel minder krijgsgeschiedenis en bijbehoorende platen en illustraties en waar oorlogshis torie niet is te vermijden, dan toch vooral geen technische beschrijving van veld- en zeeslagen of plastische schilderingen hier van. Zooals hiervoor reeds gezegd is, moet worden geconstateerd, dat dit deel der his torie door de leerlingen juist het interes santst wordt gevonden (immers 't ligt in de menschelijke natuur), reden waarom we dubbel voorz chtig dienen te zijn. Door weg werpen van onnutte balast kan dan mis schien tijd worden gevonden, om wat aan algemeene geschiedenis te doen. tmmers a!s men de hoofdmomenten uit de geschiedenis der voornaamste en naburige landen zal be spreken, (in zooverre die historie belangrij ken invloed heeft uitgeoefend op de ge schiedenis van ons volk en land) gegroe peerd om de centrale gedachte: „De inwer king der Katholieke Kerk op het leven der volken", dan zal 't inzicht in de wereld orde algemeener en dus juister worden. En dit zal juist voor die leerlingen van groote waarde zijn, die na de lagere school van verder onderwijs verstoken blijven. Speci aal de Kerkgeschiedenis in engeren in zal meer op den voorgrond dienen te komen vooral die voor eigen omgeving. Zou 't geen tijd worden, dat wat minder tijd werd be steed aan de verheerlijking van Nederland- sche oorlogshelden en wat meer plaats werd ingeruimd aan de behandeling van Geloofs helden? Verder wordt de taak uiteengezet ten op zichte van het lezen, aardrijkskundeonder- wijs en zangonderwijs. Samenvattend kunnen we dhn de volgende middelen aangeven als hulp om de afschu welijke mensonteerende oorlogen te doen voorkomen. 1. Het Gebed. 2. De beoefening van den Christelijken vrede in ons zelf en in eigen kring. 3. Ons onderwijs speciaal in geschiede nis en lezen met de Christelijke vredes- gedachte te doen doordringen. Veertien dagen ge!°den werd l >or de rechtbank de zaak behanJêft! te®' F- B., beschuldigd van berooving. Dt igvaar" ding tegen hem luidde, dat hij omstreek' 25 Augustus 1927 te Hillegom, met het oogmerk om zich wederrechtelijk toe te eigenen, heeft weggenomen een bankbiljet van 300, loebehoorende aan M. J. D'Ze droeg in zijn portefeuille 1700, terwijl den volgenden dag slechts 100 over was Van het verdwenen geld werd 300 iri het huis van verdachte gevonden. Eveneens stond terecht A. S. Z., die beschuldigd werd van verduistering van 1000, ten nadeele van M. J. Tegen beiden werd 1 jaar gevangenis straf geëischt met aftrek der preventieve hechtenis. De rechtbank sprak beiden hedenmor gen vrij. voor de stands 40 en 16 der Citrys» iet- en Pengeot-automobielen op de R. A. I.-show. Alleenvertegenwoordi ging voor Haarlem en omgeving; LEIDSCHE VAART WEG 173-174 TELEFOON 14596. Verschenen ïs het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wij ziging en aanvulling van de wettelijke be palingen betreffende de vaccinatie. De inauguratie van prol. dr. L. Bellon; een rede van Z.Em. Kardinaal van Roey. Een drietal vragen heelt de minister van Arbeid aan den Hoogen Raad van Arbeid voorgelegd, betreffende het bijdragen door werkgevers in de kosten van een wettelijke werkloosheidsverzekering en het beheer der premies. De heer Lear Black weer ferug in ont land. Het vredes-rapport vereeniging. der St. Lebuinus- Belga seint uit Luik, dat de politic aldaar heeft aangehouden een persoon uit Veld hoven, B. geheeten, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal v;in 4000 ten nadeele van de moeder van den burgemeester van Veldhoven. De man verklaarde 3000 van het gestolene te hebben verbrast. Barometerstand 9 uur v.m.; 767, Stilstand. Licht '«"laarns tnoeten morgen worden Jp|3*token °ra 5-04- Hoogste barometerstand ^7'^ «>.M, te München. Laagste barometerstand 71 t« Vcstmanör. Verwachting: Aanvankelijk stormachtige, Z.W. tot W., later meest krachtige en waar. schijnlijk weer krimpende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met opklaringen, regen, mogelijk hagelbuien, iets kouder. Voor de rechtbank diende de vorige week voor de tweede maal de zaak tegen J. v. K„ trambestu..rder der N.Z.H.T.M., inzake het doodelijk ongeluk te Heemstede, op 21 Juli 1927, waarbij de heer G. werd gedood. Bij de eerste behandeling doo. de rechtbank was tegen v. K. 2 weken hechte nis geëisofet wegens dood door schuld, doch toen werd een nader onderzoek gelast. Zooals bekend reed de heer G. G, op dien datum op een transportrijwiel in de Raadhuisstraat te Heemstede in de richting Haarlem. In deelfde richting reed een tram der N.Z.HT.M. Op een afstand van 40 a 50 Haarlem. Indezelfde richting reed een tram G. reed volgens de dagvaarding op het door v.K. bereden tramspoor en kon door de hoo rnen aldaar en de hem achteroprijdende tram niet uitwijken naar rechts, en niet naar links wegens den daar liggende ver hoogden trottoirband Verdachte heeft, luid- de verder dc dagvaarding, niet voldoende of niet tijdig geremd, waardoor G. werd aan- gereden en verwondingen bekwam aan den schedel en onder de hersenvliezen, tenge volge waarvan hij kort daarna is over leden. Bij de behandeling, welke de vprige week oor de rechtbank plaats vond, 'vroeg het O M. vrijspraak, daar verdachte geen schuld treft.. De rechtbank, heden uitspraak doen de,-sprak verdachte vrij. De antenne-raasten van het radio-station Hilversum moesten dezer dagen in verband met de uitbreiding van het bedri)f der Ned, den. Dit is op z'n Amerikannsch ge schied, n.I, door verrolling. Bovenstaande foto's laten twee momenten uit hei werk zien; werd over een afstand van 20 M. verrold. Binnen enkele uren was het werk geschied Seintoeslcilcnlaixiek verplaatst wor de 60 Meter hooge ijzeren toren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1