Stadsnieuws. KASSIER EN COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN G. F. H. PASTOOR - HAARLEM iiLninurt nu i nixiun rege£n> nader door he£ bestuur vast te Philip's Radio - Toestellen stellen. Rechtskundige hijstand aan on- en minvermogenden in Haarlem. Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Algmeene vergadering MUZIEK. J. S. s GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. 2700.voor de vastzetting van de geëgaliseerde duinreep aan den boulevard Barnaart. - 't Kampeerterrein zal worden ingericht; een kampeervergunning wordt vastgesteld op f 0.50 per dag per tent. De bloeicommissie is niet meer. INGEZONDEN. ZANDVOORT. VELSEN. PHILIPS RADIO-TOESTELLEN J. C BOSSE. Algemeene R. K. Kunstenaarsvereeniging in Nederland. OVERVEEN. LAATSTE NIEUWS. De reis van Lloyd George naar Zuid-Amerika. Arbeidsconflicten in Zweden. Pe voortzetting der colleges van wijlen prof. de Langen W endels. Corruptie in de Gas-industrie. (Aient wordt bereikt, zal men daarvan een ÏTFRïNfi A Sr WITTHRTfüT matige vergoeding vorderen volgens de Een initiatief van den Raad van Toe zicht der Orde van Advocaten. Reeds geruimen tijd was er een streven onder de advocaten hier ter stede om te komén tot een andere regeling voor het ver- leenen van rechtsbijstand aan on- en min vermogenden. Teneinde hiertoe te geraken werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren P. Tideman, W. P. Vis, R. C. Bakhuizen van den Brink, M. A. van Eek en C. Blankenvoort, die het vraagstuk nader zou bezien en met een voorstel zou komen, waardoor de bezwaren, die de advocaten tegen de tegenwoordige regeling hebben, zouden worden ondervangen. De Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten heeft deze commissie ingesteld, datum 17 Juni 1927. De rappor teurs zijn thans met hun onderzoek gereed gekomen en aan het verslag ontleenen we de volgende conclusies De rapporteurs zijn van oordeel, dat de belangen van on- en minvermogende rechts- zoekenden te Haarlem onvoldoende ver zorgd zijn, vermits de verzorging dier be langen een sociale noodzaak is, waarin op andere wijze dient te worden voorzien en wel gelijk hier zal worden toegelicht, door een te stichten Centraal Bureau voor Ad vies- en Rechtsbijstand aan on- en min vermogenden te Haarlem. De bezwaren, klevende aan den op het gebied van de rechtshulp aan laatstgenoemde categorieën ook te Haarlem bestaanden toe stand hebben zich in vrijwel alle grootere bevolkingscentra geopenbaard te Amster dam, te Rotterdam en te Utrecht. In die ge- -meenten heeft men de oplossing der moei lijkheden gelijkelijk gezocht en gevonden in de stichting van een algemeen bureau als vermeid. De door deze als sociale instellingen georganiseerde bureau's bereikte resultaten zijn in hooge mate bevredigend terwijl zij bijna alle bijzondere bureau's deden ver dwijnen en tot aanmerkelijke inperking van de zaakwaarnemerij leidde, kan aangaande de betreffende gemeenten thans getuigd worden, dat daar ieder, hetzij on- hetzij min vermogend, die rechtshulp behoeft, weet, waar hij zich te vervoegen heeft. Hieraan worde nog toegevoegd, dat de commissie geen mogelijkheid tot een andere oplossing heeft gezien, met name niet tot Zoodanige omvorming van het Bureau van Consultatie, dat dit alleen in de steeds uitbreidende koste- looze rechtshulp in haar vollen omvang zou kunnen voorzien. De commissie heeft zoowel schriftelijk als door bezoek ter plaatse zich gegevens verschaft nopens opzet, organisatie, werk wijze en resultaten van de voormelde drie bureau's, vooral om zich een oordeel te kun nen Vormen over de vraag, hoe zoodanig bureau te Haarlem zou kunnen worden opgericht en in stand gehouden. Daartoe toch zijn geldmiddelen noodig en de rap porteurs zijn niet bewust, dat de hooge kosten, waarvoor mede op de publieke kas een beroep zal moeten worden gedaan, licht een bezwaar zou kunnen opleveren. En daarom stellen zij, dat voetspoor volgende, aan de Orde voor, dat deze initiatiefneme, om met medewerking van autoriteiten en kringen, die geacht kunnen worden actief of passief belang te hebben bij een goede ver zorging van de rechtshulp aan on- en min vermogenden, het bestuur van deze ge meente, de Rechtbank, de Balie, de Armen raad en vakorganisaties, te geraken tot de stichting van een algemeen bureau als voor meld. Gelijk hierboven reeds is aangestipt, zal ter bestrijding van de kosten, aan de instand houding en de werkzaamheden van het bureau onvermijdelijk verbonden, een beroep op de publieke kas noodig zijn. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht hebben getoond te beseffen, dat voorziening in de rechtshulp aan on- en minvermogenden een sociale taak is, waarvan de gemeenschap de kosten behoort te dragen en naar de commis sie vertrouwt, zal ook de gemeente Haarlem die opvatting huldigen. Afgezien nog van de noodzakelijke onkosten van anderen aard (lokaliteit, materiaal, personeel, is het uit gesloten dat voor de werkzaamheden van het bureau kostelooze krachten te verkrijgen zouden zijn. Dat werk zal, zij het ook matig bezoldigd moeten worden. De voor één en ander benoodigde inkomsten zullen ver- kresen worden door kleine bijdragen te heffen van de minvermogende cliënten en door subsidieering vanwege de gemeente Haarlem en, zoo mogelijk, ook andere in het arrondissement gelegen gemeenten. Ge let op den te Utrecht bestaanden toestand, waar het bureau nu een viertal jaren met goed gevolg gewerkt heeft, zou een jaarlij k- sche subsidie van f 5000 en het verschaffen van een lokaliteit door de gemeente vol doende zijn om de oprichting en instand houding van het beoogde bureau mogelijk te maken. Wanneer de voorstellen van de Commissie bij de Orde ingang mochten vinden zal men derhalve, alvorens verdere stappen tot uitvoering van het daarin ver vatte plan te doen, zich van de instemming van het Gemeentebestuur van Haarlem dienen te verzekeren. In de bijgevoegde stichtingsacte wordt medegedeeld, dat het de bedoeling is het bestuur der Stichting te doen bestaan uit 9 leden. Daarvan wordt 1 lid benoemd door de President van de Arrondissernents-Recht- bank te Haarlem, 2 leden door den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Ad- 10 aten te Haarlem, 2 leden door B. en W van Haarlem, 1 lid door het bestuur van den Armenraad te Haarlem en drie leden onder- scheidelijk door den Haarlemschen Bestuur- dersbond, den Roomsch-Katholieken o s bond en den Christelijken Bestuurdersbond. In het reglement wordt voorts vermeld, dat het bureau hulp zal weigeren aan hen, die niet on- of minvermogend zijn, waarvoor de hulpvrager verplicht is al de gevraagde inlichtingen naar waarheid tè verschaffen Iedere hulpzoekende zal voor rechtskundige hulp 25 cent ter tegemoetkoming in de ad ministratiekosten dienen te betalen. De leden der vakvereenigmgen zullen op een door hun bestuur afgegeven verklaring hiervan vrij gesteld zijn. Indien uit het optreden van het bureau eenig finantieel voordeel voor den In de bovenzaal van Hotel Central, Gr. Houtstraat 176, hield de Haarlemsche Red dingsbrigade voor drenkelingen een algemee- ne ledenvergadering. Om ongeveer 9 1/4 uur opende de voorzitter, de heer Meijerink, deze zeer druk bezochte vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der den heer de Zeeuw, die reeds van de op richting deel uitmaakt van de brigade. Verder zegde de voorzitter een woord van dank aan de feestcommissie voor de organisatie van den zoo welgeslaagden feestavond van eenige we ken geleden. Nadat de notulen en ingekomen stukken voorgelezen en afgehandeld werd overgegaan tot het hoofdpunt der agenda n.l, „Bespreking 15 jarig bestaan vormen van een regelings- en feestcommissie." Namens het bestuur kwam de heer Meije rink met het voorstel om te organiseeren een zwemfeestlange baanwedstrijden in Noor der of Zuider Buiten Spaarne en een avond feest. Na eenige discussie werd in principe hiermede accoord gegaan, de nadere regeling werd overgelaten aan de feest- en regelings commissie. De wedstrijden1 zullen echter in het geheel geen sportzwemmen bevatten, doch alleen reddend en gekleed zwemmen. De regelingscommissie werd samengesteld uitMej. de Klerk en de heeren Meijerink, Kingma, v. Leersum, de Lugt en Thuys. In de feestcommissie werden benoemd de dames Mevr. de Klerk, Perry-Meijer en de heeren de Bruijn, Thuis, Vreem en Kingma. Als afgevaardigden voor de Algemeene Jaarvergadering van den Nederlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen, die op 9 April a.s. te Leiden zal worden gehouden, werden benoemd de heeren Schmidt en de Bruijn. Na nog eenige interne besprekingen sloot de voorzitter om ongeveer half twaalf deze geanimeerde vergadering. LEDENCONCERT H.O.V. 'n Klassiek-Academischen avond zouden we dit laatste Januari-Concert der Haarlem sche Orkestvereeniging van gisteren kunnen noemen. Immers, vóór de pauze Mozart en Beethoven, met respectievelijk de Symphonie in G mineur, en het Pianoconcert C dur No. 1 en er na de tweede Symphonie in D dur van J oh. Brahms. Twee der grootsten dus, der allergrootsten uit den tijd der klassieken, en als tegenstel ling een der epigonen der navolgers, een der grooteren uit de z.g. academische school. Wanneer wij onze indrukken nagaan, dan zouden we tot de erkenning moeten komen, dat, ofschoon wij overtuigd zijn, dat de klas sieken in de waardeering van den heer v. Beinum zeker niet onderdoen voor de compo nisten van den lateren tijd, hij toch deze laat- sten sterker schijnt aan te voelen, wat uit ze ker oogpunt begrijpelijk is. Niet, dat de Symphonie van Mozart of het Pianoconcert vftn Beethoven niet onberispelijk van vorm en met groote technische beheersching, dit laatste ook door den solist, den heer Theo v. d. Pas, werden uitgevoerd, maar toch, diepe emotie schonken ze ons geen van beideh, Lag het aan ons zelf, lag het aan de bepaald koude temperafuur in de toch al zoo ongezelli ge, want disharmonisch geschilderde Con certzaal, maar vóór de pauze wilde de ware stemming, de muzikale warmtesfeer maar niet over ons komen. Waarmee we nochtans niet willen zeggen, dat er geen momenten waren in het groote geheel, welke Ons meer dan andere konden bekoren. Integendeel, we noteerden een zeer fraaie belichting van het Andante uit Mozarts Symphonie, fraai door de juist afgewogen kleur en klankschilde ring, terwijl het overnemen der muzikale mo tieven getuigde van nauwgezette studie. In het Allegro van Beethovens Pianoconcert verraste ons. wederom het tot tweemaal toe herhaalde thema om z'n klaarheid van expo sitie, terwijl in het largo de uitnemend ge speelde klarinet-solo ons opviel. Grootschen indruk wist echter met dit Pianoconcert ook de heer van der Pas niet te bereiken. Ongetwijfeld biedt hiertoe de vrij rustige partituur niet zooveel gelegenheid als vele andere van den grooten meester, en in zooverre moeten wij den heer van der Pas dan ook reeds dankbaar zijn voor zijn bijna feil- looze techniek, een lichte, parelende diskant, 'n misschien hier en daar wat te zwakke lin kerhand-partij, maar toch, een zeer uitge sproken, fijn geheel vormend. Het wederzijd- sche aanpassen van orkest en solist was overi gens wel zeer opvallend en het applaus, tot tweemaal toe Juid en staande door de aanwe zigen gebracht, groeide bijna aan tot een ova tie van den solist. De diepzinnige, melodische, mysterieuze muziek van Brahms na de pauze, deed het, voor ons, zeker beter. Betooverend was in het Allegro de schildering van het diepe'dal, vol geheimzinnigheid, waaruit 's menschen ziel zich tracht te verheffen, wil opwaarts zweven, in steeds herhaald pogen, waarin de zware at mosfeer geleidelijk opklaart tot in het adagio de rust komt, de aufklarung, die door de groo te tempo- en kleurwisseling verder wordt ont wikkeld en bezongen in het Allegretto en het slot-Allegro con Spirito. Gracieus was ook inderdaad de weergave van het Allegretto, geestig en pittig het slottempo van Brahms Symphonie, welke voor ons veel heeft goed gemaakt van wat wij in de eerste helft aan be geestering en warmte hebben moeten missen, VIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12066 Voer den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. FEDERATIE VOOR NATUUR BESCHERMING, Zooals bekend, heeft het bestuur der af deeling Haarlem en omstreken der Nederl, Natuurhisl, Vereeniging Maandagavond 30 •Tan. a.s. een vergadering in de Tuinzaal van Restaurant Brinkmann uitgeschreven, om een federatie voor Haarlem en omgeving in 't leven te roepen, die de noodklok moet luiden, als gevaar dreigt. Om tot het doel, „behoud van natuur schoon en tegengaan van onnoodige ver nieling" te geraken, zijn uitnoodigingen ge zonden aan diverse corporaties, vereeni- gingen en particulieren. Het bestuur ver zoekt echter dringend dengenen, die geen uitnoodiging mochten ontvangen hebben, maar die niettemin meenen in een dergelijke federatie gunstigen invloed te kunnen uit oefenen, de vergadering op a.s. Maandag bij te willen wonen. Bij voorbaat de Redactie dankend voor de opname, teeken ik namens het bestuur afd. Haarlem F. G. J. GEUL, Koninginneweg 61 wnd. secretaresse. Woensdagavond vergaderde de raad der Gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H, van Alphen. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Enkele raadsbesluiten zijn door Gedep. Staten goedgekeurd. „Rosa". Na ingewonnen advies van den rechtkun- dige van de gemeente, stellen B. en W. voor, afwijzend te beschikken op het ver zoek van de N, V. „Rosa" om voor haar perceelen water geleverd te krijgen volgens het tarief voor ingezetenen. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W. met 7 tegen 6 stemmen aange nomen, „Eendracht maakt macht". B. en W. leggen aan den raad over de ge specificeerde berekening van de kosten van aansluiting aan de waterleiding van het 2e complex wonit.gen van de Woningbouwver- eeniging „Eendracht maakt Macht". Hierom was in de vorige raadsvergadering geyraagd, bij de behande'ing van het verzoek van die vereeniging om vermindering van die kosten. Deze kwestie wordt tot de volgende ver gadering aangehouden. Vastzetting Tan- de geëgali seerde duinreep. B. en W. stellen voor hun een crediet te verleenen van 1200 voor het vastzetten van de geëgaliseerde duinreep aan de bou levard Barnard. De vaststelling zal gevormd worden door een draadafzetting aan be- tonpaaltjes, die zoowel aan den voet van het duin als langs het wandelpad geplaatst zullen worden en verder het plaatsen van rietkeeringen, om het verstuiven aan den voet van het duin tegen te gaan, Weth. ZWAAN deelt nog mede, dat met het oog op bestrijding der werkloosheid, de werkzaamheden van het vastzetten zul len moeten worden voortgezet. Dit, bene vens het maken van een toegang naar het strand zal niet 1200, doch ongeveer 2700 vragen. B. en W. doen daarom een voorstel in dien geest. Het lijkt den heer MOLENAAR beter om, inplaats van het gevraagde crediet te vo- teeren uit de post onvoorziene uitgaven, een ieening aan te gaan, waarin tevens vervat kunnen worden alle kosten aan den Boule vard besteed De heer SLEGERS acht het gewenscht, dat de plannen vooraf in de commissie ko men, Spr. zal zijn stem aan het voorstel van B. en W. niet onthouden, doch spr. vraagt B. en W. de Commissie voortaan niet voorbij te willen gaan, Weth. ZWAAN antwoordt dat de kwes tie te urgent was, om haar aan langdurige besprekingen te onderwerpen. Overigens is spr. het er mee eens, dat de commissies vooraf gehoord moeten worden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen De voormalige Passage, In verband met de besprekingen in de laatstgehouden raadsvergadering over. de ruiling van grond van de voormalige Passa ge, hebben B. en W. zich in verbinding ge steld met de directie van de Zandvoortsche Terrein- en Hotel-Maatschappij. Deze Mij. is genegen eenige voorwaarden, die op den grond gelegd waren, op te heffen. Nu zal het verboden zijn op die gronden fabrieken, koffiehuizen, badinrichtingen e. d. gebou wen te stichten. B- en W. stellen nu voor, het eerstgenomen raadsbesluit met die voor waarden aan te vullen. Aldus wordt besloten. Het kampeeren. Nu de raad van Zandvoort-Bad besloten heeft, dat het kampeeren bij nacht op het strand weder zal worden toegestaan, achten B. en W. het noodig, dat de Algemeene Politie-Verordening wordt gewijzigd, dat de eerste Politie Verordening wordt aangevuld dat het strand, waarop het kampeeren zal worden toegelaten, daarvoor in orde zal worden gebracht en dat algemeene bepalin gen worden vastgesteld voor dat kampeeren. Van de bepalingen, welke door B. en W. zijn ontworpen hebben wij in ons b'ad van Maandag j.l. reeds uitvoerige mededee- lingen gepubliceerd Wij releveeren daarvan thans nog het volgende: Aan eike tent moet een nummer worden aangebracht, dat van gemeentewege wordt verstrekt, terwijl ook de vergunninghouder zelf een nummer ontvangt, waarvan staan geld word! geheven, dat voor drievierden wordt gerestitueerd, wanneer dit nummer weer ingeleverd wordt. Het strand mag niet verontreinigd worden achtergelaten. Het begin van het tentenkamp, dat eenige me iers ten zuiden van den observatiepost der Zandvoortsche Reddings Brigade zal zijn, kan eventueel aan den meest biedenden verpacht worden, om daarop benoodigdhe- den voor het kampeeren, zooals stroo, touw, kaarten, petroleum, lantaarns, zeildoek en badartikelen te verkoopen. Aan de kampeerders zal het O.m. verbo den worden in de tenten artikelen van wel ken aard ook ten verkoop in voorraad te hebben. Er zullen alle mogelijke maatregelen ter voorkoming van brand genomen moeten worden. Alle aanwijzingen, die door of namens B. en W, of door of vanwege de politie gege- ven zullen worden, moeten direct worden opgevolgd en alle andere maatregelen, die B, en W. of de politie nemen in verband met het kampeeren, moeten strikt worden nagekomen. De finantieele commissie heeft zich met het voorstel van B. en W. vereenigd, even als hiet de geraamde onkosten, die vermel den: Vier borden, in het dorp te plaatsen, om de richting naar het kampeerterrein aan te geven 40, in orde maken van het plan kier 100 kosten van don bouw van een tent voor de politie 750, kosten van drie honderd nummers, benoodigd voor de aan duiding der tenten 300; kosten van palen, waarmede de verschillende terreinen zuilen worden aangeduid 60, aanleg van water leiding en materiaal 300; kosten van palen voor de verschillende vakken als grenspa len te gebruiken 50, kosten van sanitaire maatregelen n.l voor tien closets en vier urinoirs 1350, drukwerk 50 totaal 3000. De jaarlijksche kosten worden door deze commissie begroot op 2800 n.l. schilder werk 50, kosten van inrichting van het kampement ƒ180, waterverbruik 370, po litietoezicht drie personen vier maanden punt aangehouden. 1900, telefoonaansluiting 100 drukwerk 100, onvoorzien 100. Natuurlijk kunnen de jaarlijksche inkom sten nog moeilijk geschat worden. In afwijking met het voorstel van B. en W. dat een bedrag noemde van 2 per week per tent, stelt de Fin. Commissie voor het bedrag vast te stellen op 0,25 per dag per persoon. De VOORZITTER geeft in overweging, eerst de inrichting en dan de financieele kwestie te behandelen. Wat verder de in richting betreft deelt spr mede, dat het de bedoeling is, de sanitaire inrichting in het midden van het kamp te plaatsen. De heer GEERS wijst er op, dat men thans een regeling moet treffen, die alles zins voldoende en afdoende is. Over het besluit tot het toestaan van het kampeeren wil spr. niet meer spreken, alleen er zijn spijt over uitdrukken. Spr. is bij bestudeering van de voorstellen van B. en W. wel tot de overtuiging geko men, dat B. en Wy alles willen doen om de goede zeden zooveel mogelijk te waarbor gen. Echter bevreemdt het spr. dat tevens niet voorgesteld wordt een verordening op de zonnebaden. Een dergelijke verordening acht spr. hoog noodig. Wat verder de split sing van het kampeerterrein betreft, spr, zou liever een andere indeeling wenschen, n.l. een voor dag-kampeeren, voor mannen, voor mannen en vrouwen, en ten slotte voor vrouwen. Spr, vraagt ook om maatregelen ten op zichte van het kampeeren van jeugdige per sonen. Verder bevreemdt het spr. zeer sterk, dal sommige plaatsen van het kamp voor ver koop van levensmiddelen verpacht zullen worden. Men zal daardoor den winkelstand in het dorp zeer schaden terwijl het tevens oneerlijke concurrentie zal beteekenen, om dat men het dorp voor den winkelstand gaat uitschakelen. Ten slotte bevreemdt het spr. dat de voorstellen niet eerst in de com missie voor publieke werken zijn behandeld. Spr. vraagt daarom aanhouding van de ge- heele kwestie, opdat ze eerst door de com missie kan worden onderzocht. De heer MOLENAAR waarschuwt tegen aanhouding, wat de zaak maar zal vertra gen. Verder waarschuwt spr. er voor een dorp in het dorp te stichten, door maat regelen te nemen ten opzichte van verkoop van levensmiddelen, zooals B, en W. willen. Dan komen de kampeerders in 't geheel niet meer in het dorp. De heer KONING is het hiermede niet eens. De heer DRUYF juicht het juist toe, dat B, en W. den verkoop van levensmiddelen aldus willen regelen. De heer TERMES brengt B. en W. lot voor hun ontworpen maatregelen. Verder vraagt spr. eenige technische aanvullingen en wijzigingen van bet voorstel. Spr. meent ook te moeten verklaren, dat hij geen ze cleTïjk gevaar ziet in het kampeeren. De heer FORRER brengt ook B. en W. een woord van lof voor hun voortvarend heid. Ook spr. meent dat de winkeliers geen schade zullen ondervinden van de maatregelen, zooaU B. en W. die wenschen. De heer GUNTERS spreekt zich uit tegen de voorstellen, zooals ze thans worden voorgelegd. Het kampeerterrein zal het strand niet verfraaien en bovendien is het spr. niet gebleken, dat B. en W. ernstige pogingen hebben gedaan bij het gemeente bestuur van Amsterdam om een kampeer terrein te krijgen in de duinen. Een plek in je duinen acht spr. voor het kampeeren om vele redenen zeer wenschelijk. Ook kant spr. zich tegen het verpachten van consumptie tenten op het strand. Na eenige bespreking wordt het voorstel Geers tot aanhouding met 11 tegen 2 stem men verworpen. Weth, PAD! beantwoordt de opmerkin gen van den heer Geers, Spr, stelt er prijs op te verklaren dat de kwestie van maatregelen tegen onzedelijk heid een ernstige bespreking in het college van B. en W. heeft ondervonden. Alleen verschillen B en W. met den» heer Geers cn den heer Siegers van raeening over de kwestie, welke maatregelen afdoende wor den geacht. Zeker zijn B. en W. er zeer voor, om de meest afdoende maatregelen te netnen. De heer GEERS antwoordt den heer Padt, dat hij dankbaar is dat B, en W. de grootst mogelijke waarborgen willen trach ten te,,°m excessen te voorkomen. De OORZUTJtr beantwoordt nog en kele opmerkingen Spr. vreest dat het ge meentebestuur van Amsterdam geen goed keuring al geven voor het kampeeren in Je duinen Hierna vereenigt de raad zich, met 9 tegen 4 stemmen, in principe met de plaat sing van 'wee consumptietenten op Het kamPeel'erreln- Tegen stemden de heeren Geers. Steger», Molenaar en Gunters. Dan wordt Je financieele zijde der voor stellen besproken. Gediscussieerd wordt over het tariel voor bet kampeeren. B. en W stellen voor 2 per tent per week te heden; de financieele commissie acht het beter de kampeervergunningen te bepa'er °P f 0.25 per dag en per persoon, tevens per etmaal. Ha bespreking vereenigt de raad zich met Je raming van 3000 voor de inrichting van het kampeerterrein. Vervolgens wordt over Je hefnng van de tarieven voor de kam- oeervergunnmg gestemd. Als slot van de bespreking wordt het voorstel van B. en W. geannuleerd. Een v0°rs'el om per persoon per dag "riten met uitzondering van kin deren berieden 14 jaar WOrdt verworpen met 7 legeb 6 stemmen. E®n voostel van weth. Zwaan om 0.50 per tent per dag te heffen, wordt aangeno men met 10 tegen 3 stemmen. De bloeicommissie. B, en ririlen den raad voor tè^benoe- men 'n "e j'oe'commissie de heeren C. A, c. Guntei s, L. L. M, Geers en E. Fraenkel. £)e heeren Gunters en Geers verklaren 'n eventueels benoeming niet te kunnen aan- 'jje raad besluit daarop met 9 tegen 4 stemmen dP commissie voor dit jaar althans niet >n 'e stellen. Grond aan de Piet Heinstraat, B. en W, deelen aan den raad mede dat z;j hun voorstel, om van den heer J- va» den Bos ongeveer 43 M2. grond te Koopen aan de Piet Heinstraat voor een bedrag van 4 per M2 handhaven Op voorstel van den voorzitter wordt dit Het eigen prise d'eau voor de waterleiding. Aan de orde is bespreking over de stich ting van een eigen prise d'eau voor de waterleiding. De heer DRUYF stelt voor de zaak aan te houden en eerst door de desbetreffende commissie te laten bespreken. Dit voorstel wordt verworpen. .Vervolgens wordt een voorstcl-MoIenaar aangenomen, om de kwestie in besloten zit ting te bespreken. Rondvraag. Op een vraag van den heer Druijf ant woordt weth. Padt, dat B. en W, in een vol gende vergadering met voorstellen zullen komen tot instelling van het Georganiseerd Overleg, De heer GEERS vraagt of reeds de con ferentie heeft plaats gehad tusschen B. en W. en de organisaties voor Kraamvrouwen- verzorging. Weth. PADT antwoordt, dat deze bespre king heeft plaats gehad en dat het in de bedoeling ligt den raad voor te stellen een subsidie te verleenen, welke aan elk dezer organsalies naar evenredigheid van haar om vang verstrekt zal worden. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad in besloten zitting. Feestavond R, K. Zieken-Comité, In aansluiting op ons bericht van enkele weken geleden, betreffende een door boven genoemd Comité te organiseeren feestavond, kunnen wij thans mededeelen, dat bedoelde feestavond, waaraan door heel Katholiek Zandvoort met verlangen wordt uitgezien, is vastgesteld op 31 Jan. a.s. Het bestuur was zoo welwillend ons het programma voor dien avond even ter inzage te geven en war daaop wordt aangekondigd doet ons met een gerust hart voorspellen, dat succes reeds verzekerd is. De R. K. Zangvereeniging „Arti et Religioni", Dir. Jan Nibbering te IJmuiden, de K. Tooneelclub „Vriendenkring" en een dames tooneelclub onder leiding van J. Ferdvlagen, hebben hunne belanglooze medewerknig reeds toegezegd. Ook de ver loting belooft dit jaar een record te slaan. En het regent prijzen.... Het bestuur verzekerde ons echter, dat ieder, die nog een prijs te missen heeft, daarvan even bericht behoeft te zenden, om hem te doen weghalen, al is 't ook nog zoo klein, 't is welkom. Medewerking Pat's Jazband. Regeling met Beverwijk ten aanzien van het buitengewoon onderwijs. Eij brief van 3 Januari 1928, deelden B. en W. van Be verwijk ons gemeentebestuur mede, dat de school voor buitengewoon lager onderwijs aldaar wordt bezocht door 'n leerling uit deze gemeente' wonende ten Noorden van het Noordzeekanaal. Om nu voor toekenning van een pro vinciale bijdrage in aanmerking te komen, stelt de Provincie als voorwaarde, dat door de buitengemeenten al dan niet met steun van anderen een bijdrage wordt verstrekt, welke ten minste 40 ten honderd van de netto-kosten van het onderwijs der leer lingen bedraagt. De netto -kosten van bet onderwijs zijn voor 1928 door Beverwijk begroot op f 1297.08, overeenkomende met een bedrag van pl.m, f 43 per leerling; 40 van dit bedrag is f 17.40. Het Gemeentebestuur van Beverwijk vraagt of deze gemeente bereid is de minimum-bijdrage ad 40 in de kos ten van bedoeld onderwijs te verleenen en tevens om een regeling te treffen voor de toelating van leerlingen uit de afdeeling Velsen ten Noorden van het Noordzeeka- naaL In verband met de minder gemakkelijke wijze waarop leerlingen uit de hierboven- bedoelde afdeeling de school voor buiten gewoon lager-onderwijs te IJmuiden kunnen bereiken, kunnen B. en W. zich met het door Beverwijk gedane voorstel vereenigen. Zij stellen daarom voor, de gevraagde bijdrage ad 40% per leerling in de netto- kosten van bedoeld onderwijs te verleenen en hen te machtigen met de gemeente Be verwijk een regeling te treffen voor de toelating van leerlingen uit de afdeelingcn Velsen (ten Noorden van het Noordzeeka- naai) op de school voor buitengewoon la- ger-onderwijs aldaar. Bouwvergunningen. Door B. en W. van Velsen zijn de navolgende bouwvergunnin gen verleend: Aan J. C. van Bplunter, te Velsen, tot het bouwen van een houten landbouwschuur in de Meerweiden, aldaar; aa» Jacob Boon, te Santpoort, tot het bouwen van een woonhuis met garage aan den Rijksstraatweg te Velsen; aan Joh Wichman e tlJmuiden, tot het bouwen van twee woonhuizen aan de James Wattstraat, te IJmuiden; aan H. Keuris, te IJmuiden, tot het bouwen van vier dubbele woningen met garages aan den Zeeweg, hoek Lijsterlaan, aldaar; aan A, C, Bakker, te IJmuiden, tot het verhouwen van een garage tot slacht plaats, aan den Willemsbeekweg No. S, aldaar; aan S. de Haan, te IJmuiden, tot het bouwen van een woonhuis met magazijn aan de rcinier Claeszenstraat, aldaar. RADIO TECHN. LABORATORIUM RUIJCHAVERSTR. 1 (b.d. Zijlweg) HAARLEM TEL- 14616 In het „Hotel des Pays Bas" te Utrecht werd gister, Woensdagavond en heden Donderdag de algemeene vergadering ge houden van de R. K, Algemeene Kunste naarsvereniging in Nederland. De avondvergadering van Woensdag, die stond onder de leiding van den Zeereerw. Pater Cassianus Hentzen O.F.M. was speci aal gewijd aan muziek en tooneel. De thee- zaal van Pays Bas, was geheel gevuld, voor voor n deel door leerlingen van de Kerk- voor een deel uit leerlingen van de Kerk- muriekschool. Na een kort inleidend woord van den voorzitter kwam eerst het artistieke deel der bijeenkomst. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd vooreerst door het bekende Palestrinakoortje onder lei ding van het lid der vereeniging den heer Joh. Winnubst, directeur van het koor der kathedrale kerk te Utrecht, Het tweede gedeelte van het muzikale deel der vergadering bestond uit piano soli van den heer Jan Nieland. Vervolgens trad als inleider op de heer F. Luns uit Amsterdam, die een causerie hield over de verhouding van de Nederland- sche katholieken en den tooneeltoestand ten onzent. Spr. had zijn rede opgebouwd uit de navolgende stellingen; 1. De tooneeltoestand ten onzent is dus danig, dat alleen van het volkstooneel in d enwaren zin des woords, een oplossing te wachten is. 2. De weg naar het tooneel zal worden geleerd door voorstellingen van dusdanige stukken en op zoodanige wijze vertoond, dat ze begrijpelijk zijn. 3. Alleen van een idealistische beweging gerugsteund zoowel geestelijk als geldelijk door geestverwanten is historisch en prac- tisch steeds voldoende invloed uitgegaan. 4. Langs den weg van separatisme is al leen voldoende eenheid te bereiken. 5. De rol van het dilettantentooneel ia deze beweging is zeer belangrijk. 6. Repertoire en ontwikkelingslijn moeten gaan volgens vaststaande principes. Na gedachtenwisseling werd de vergader ring gesloten. De tweede dag. begon hedenmorgen te 9 uur met eene ge zongen H. Mis in de Kathedraale kerk te Utrecht, die daartoe welwillend door den Hoogeerw. Heer Plebaan was beschikbaar gesteld. Het H. Misoffer werd opgedragen door den Weleerw. Heer H. B. Lauwaert, rector van het St. Anthonius ziekenhuis te Utrecht en secretaris van de Lithurgische Vereeni ging in het Aartsbisdom Utrecht Het koor der R. K. Kerkmuziekschool zong de Gregoriaansche Misgezangen. Zoowel celebrant als koor volgden streng de lithurgische voorschriften en ook de le den der vereeniging, die in het Hoogkoor hadden plaats genomen, volgden de H. Han delingen eveneens geheel volgens dezelfde voorschriften. Om half werd de vergadering, wederom in Pays Bas voortgezet. Deze stond thans onder leiding van den Zeereerw. Heer Pater Cassianus Hentzen O.F.M. In den aanvang der vergadering werd door den algemeenen secr. den heer J. M. van Hardeveld uit Amsterdam, in enkele trekken een overzicht van de werkzaam heden en den toestand der vereeniging ge geven. Nadat op voorstel van den voorzitter on der applaus der vergadering tot ecre-leden der vereeniging benoemd zijn de heeren Jozef Cuypers, Jan Toorop en Frank Luns, wegens de groote verdiensten voor de ver eeniging, kwam aan de orde de inleiding van den heer H. J. Thunissen over: „Naar een jaarlijksche tentoonstelling van religi euze kunst." De feestelijke openng van de nienwe serre van Hotel „Roozendaai." Gisteravond half 8 is de nieuwe serre van Hotel „Roo zendaai" op oLicieele wijze geopend en daarna op feestelijke wijze ingewijd. Een groot aantal personen was hierbij te genwoordig. 't Spreekt van zelf, dat zij, die aan de tot standkoming hebben meegewerkt van de partij waren, zooals de architect, de aannemer en de onderaannemers. Ook het bestuur van den Hotelhoudersbond II. O. R. E. C. A. F. was aanwezig. De eigenaar der zaak, de heer A. J. van Schooten, voerde eerst het woord en bracht zijn dank aan allen, die aan de uitbreiding een werkzaam aandeel hebben gehad, aan het personeel, dat aan de oude zaak steeds zijn beste krachten heeft gegeven. Aan zijn uitnoodiging, om een dronk te nuttigen op het welzijn der nieuwe zaak, werd gaarne voldaan. Aan alle bezoekers werd een souvernir aangeboden als blijvend aandenken aan de ze opening. Verder werd nog het woord ge voerd door den heer Margadant, den accoun tant en den heer Verzijlberg, den architect Van vele zijden ontving de heer van Schooten blijken van belangstelling. Zoo hadden vrienden, kennissen en buren teza men niet minder dan 75 bloemstukken en bloemenmanden gezonden. Geen wonder, dat de gróote zaal één groote bloemenweel de ten toon spreidde. Een Jazz-Band, onder leiding van den heer Stolwijk uit Haarlem en een Accordeon-trio brachten de noodige muzikale opluistering, zoodat er een aller gezelligste stemming heerschte. Een dansje, onder leiding van den heer Stolp, hield de genoodigden nog lang gezellig bijeen. De leider der liberalen, Lloyd George en zijn dochter Margaret Lloyd George, als mede de andere leden van zijn familie, arriveerden gisterenavond te Londen. Zooals bekend hebben zij een bezoek ge bracht aan Zuid-Amerika. Het verblijf aan boord heèft hun zeer goed gedan. Bij zijn aankomst verklaarde hij in een inte.view, naar aanleiding van een vraag, wat hij dacht over de uitlating, dat de oorlog on vermijdelijk is, dat de V. S. niet het mono polie van de beslissing hierover bezitten, "ij wees er °P< dat °°k in Engeland der gelijke verklaringen worden afgelegd. Lloyd Georjge prees senator Borah voor rijn aanvallen op deze alarmistische ver klaringen. Lloyd George was over zijn reis naar Zuid-Amerika goed te spreken. Hij en zijn familie werden bij aankomst door honderden aanhangers enthousiast ontvangen. STOCKHOLM, 26 Jan. Het resultaat van de stemming in het conflict in de pulp industrie is gepubliceerd. De werkgevers hebben het bemiddelingsvoorstel aanvaard, doch de arbeiders hebben het verworpen. De uitsluiting is de pulp-industrie om vat ongeveer 17500 arbeiders. Als gevoU van den uitslag der stemming zal de uU- sluiting worden uitgebreid tot de werkspo- Z« °P 'Januari ingaan en nog 16.500 arbeiders bij het conflict betrekken? De toestand van liet conflict in de mijnin dustrie, waarbij ongeveer 5000 arbeiders zijn betrokken, is niet veranderd. De bemidde- lings-commissie zal heden opnieuw bijeen komen. NIJMEGEN. De voorzitter der theolo gische faculteit der R. K. Universiteit maakt oekend, dat voorloopig voor de theologisch- naatschappelijke afdeeling prof. Dr. Brands- roa Zaterdag te twee uur college zal geven en prof. Dr. Koch te vijf uur in de sociologie, zulks ter voortzetting van de colleges van wijlen prof. De Langen Wendels. WAALWIJK, 26 Jan. Den heer Plevier, directeur der gasbedrijven te Waalwijk werd destijds gelegenheid gegeven eervol ontslag wt zijn betrekking te vragen. Van deze ge legenheid maakte de heer P., die beschul digd was van c°"uptie, gebruik, en vroeg met ingang van 1 Mei eervol ontslag, het welk hem werd verleend. Men deelt ons ynede, dat door genoemden directeur thans intrekking van zijn ontslag is aangevraagd op door den gemeenteraad nader te stellen voorwaarden. Deze kwestie wordt Vrijdag, avond in openbare vergadering behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2