Buitenlandsch Nieuws. RADIO-OMROEP. FEUILLETON. DE GESTOLEN GOUDMIJN Een nieuwe regeling van hel missiewezen in Britsch-Afrika. Parijs. GEM. BUIT. BERICHTEN. UIT ONZE OOST. Het honderdjarig bestaan der Javasche bank. De moord op den portier te V laar dingen. RADIO-NIEUWS. Steeds meer animo. RECHTSZAKEN. De ktoestie der verwisseling van de Albert Cuyp. Brutale diefstal van jenever Schiedam. Nieuwe stations. Wat is „plus" en wat is „min" van den accu-gelijkrichter? MA RKTN1EU W5 STOOMVAARTLIJNEN. De H. Vader heeft thans, zooals reeds in November werd aangekondigd, den rector van het Engelsch College in Rome, Bisschop Hinsley, tot apostoiisch visitator der mis sies in de Britsch-Afrikaansche gebieden, benoemd. Bisschop Hinsley heeft tot zijn secretaris aangewezen Pater Engelbert Giersbach, var de congregatie der Benediktijnen van St. Ottilien. De H. Vzder heeft hierdoor tege moet willen 1 omen aan den wensch der En- gelsche regeering, bet onderricht en de op voeding in de Engelsche Koloniën te her vormen. De taak va 1 den nieuwen apostolisch en visitator bestaat nu daarin, zich de mede werking te vei zekeren van de katholieken aan de hervorming van het Britsch-Afri- k„ansch schooiprogram. Van de 111 Afrikaansche missiegebieden staan er 51 onder Britsche vlag. Van deze staan er 9 ondvr den apostolischen delegaat voor Zuid-Af: ika. St Mauritius en de Seychelleneilanden zijn Britsch. In Oost- Afrika staan er, 20. in West-Afrika 10 mis siegebieden onder Britsche heerschappij- Bisschop Hinsley zal zich het eerst naar Tanganyka begeven, dat in 8 missiegebieden verdeeld is: Uganda 2, Kenya 3, Noord- Rhodesie 1 (het overige deel van Rhodesie staat onder den apostolischen delegaat van Zuid-Afrika) en Nyassa 2. De Engelsch- Egyptische Sudan is kerkelijk in vier deelen gesplitst. Aan de Westkusten liggen zes van de tien gebieden in Nigeria, drie aan de Goudkust en een in Sierra Leone. Het hoofdvraagsluk, waarmede bisschop Hinsley zich zei hebben bezig te houden, is voor de toekomst der missies in de Brit sche landen van groot belang. De Britsche regeering telt in hare koloniën ongeveer 4C millioen Afrikanen, waarvan een groot ge deelte niet lezen of schrijven kan en zon der eenige opleiding is. De regeering wenscht nu energieker in het verleden op te treden, anderzijds wil zij ook de in andzre landen, b.v. in Indië, bij de organisatie van bet onderwijs en de grondlijnen van het schoolprogram gemaakte fouten vermijden. Officieel zal het vraagstuk van een niet religieus standpunt uit beschouwd worden, maar het beginsel, dat onderricht zonder eenige godsdienstige basis verkeerd is, wordt erkend en ook bekend gemaakt. Om deze redenen en tevens omdat de missionarissen tot dusver de voornaamste opvoeders dezer gebieden waren, wenscht men de grootst mogelijke samenwerking tusschen de regee ring en de missionarissen te verkrijgen. Niettemin wil de regeering van meet af de leiding in handen nemen. Missievereeni- gingen, heizij katholieke, protestantsche, christelijke of mohzmedaansche, mogen in het vervolg geen scholen meer zelfstandig openen. Om zich de medewerking der mis sionarissen te verzekeren heeft de Britsche secretaris van Koloniën in 1923 een consul tatieve commissie in bet leven geroepen, waarin Kardinaal Bourne met toestemming van den H. Stoel zijn hulpbisschop Bidwell aigevaardigd heeft. üe administratieve organisatie is in zoo genaamde „African Educition Ordinance" van 1927 neergelegd. Aan het hoofd staat de directeur voor onderwijs en opvoeding. Hij wordt ter zijde gestaan door 15 leden, waar van er 8 gekozen worden uit de vereenigin- gen, lichamen, die zich aan het opvoedings werk in de gebieden wijden. De medeleden worden door den gouverneur benoemd. De voornaamste bepalingen zijn: verplich te registreering van scholen, van onderwij zers, erkende onderwijzers voor de Engelsche taal, voor alle gesubsidieerde scholen, de verplichting alle leerlingen op te nemen die haar toegewezen worden. Naast de al- gemcfene leiding is ook voor provinciale comité's gezorgd. Elke vereeniging in een provincie moet een secretaris aanwijzen een onderwijzer of een missionaris, wiens benoeming door den gouverneur moet be krachtigd worden. Deze fungeert als school opziener. De Ordonance legt veel gewicht op inschrijving in een register, die den zin van bevoegde leerkrachten voor hun be roep zal vergrooten. Een hocfddoel is het onderricht van Afrikanen buiten de regee- ringsscholen te ondersteunen. Benevens de subsidie van 50 pCt. voor gebouwen en In richting, zijn belr.ngrijke sommen voor de salarissen bestemd. Het hoofd van een nor maalschool, die tegelijkertijd schoolopziener zijn kan, ontvangt jaarlijksch 6000 shilling Al deze voorstellen werden met grooten bijval aangenomen. De protestantsche mis- sievereenigingen hadden wegens haar betere betrekkingen met de Britsche autoriteiten meer voeling gehouden met de regeering dan de katholieken, De thans ondernomen visitatiereis van bisschop Hinsley moet daar om als een gelukkige stap van de zijde der kerk beschouwd worden. Woldemaras te Berlijn. Dc Litausche minister-president Wolde maras, die op het oogenblik te Berlijn ver toeft, schrijft in de „B. Z. am Mittag" over de Duitsch-Litausche betrekkingen: De belangrijkste kwestie na het Wilna- vraagstuk, is de Duitsche kwestie. De Li tausche regeering weet, dat zij vrij is van iedere willekeur tegenover Duitschers. Ik zelf zal mij, bij elke klacht die mij ter oore komt, met den gouverneur van het Memelgebied in verbinding stellen. Per soonlijk neem ik de verantwoording er voor op mij, dat onze Duitsche staatsbur gers geen reden meer zullen hebben tot klagen. Ik geef de verzekering, dat wij in de toekomst aanmatigingen van bepaalde zijde tegen de Duitscheijs in Litauen nog minder zullen Jolden dan tot nog toe. Hoezeer de Lfiatische regeering de Duit sche beschaving op haar waarde weet te schatten, heeft zfj door het oprichten en het in stand houden van een Duitsch gym nasium in Kowno bewezem. En behalve dit alles streveir wij naar een oprechte poli tieke samenwerking met Duitschland. Naar wij vernemen, .heeft de rijksminis ter van Buitenlandsiche Zaken. dr. Strese- mann, gisterenmiddag den Litauschen mi nister-president Woldemaras voor een be spreking ontvangen, die meer dan twee uren duurde. Deze bespreking za! gedurende de vc.l- gende dagen worden vcSortgczet. Noodweer in Groot-BrittanK Een storm vergezeld van onweer, slag regens, hagel en sneeuw, woedt over een groot deel van Growt-Brittanië. De wind heeft een snelheid vaui 100 a 120 K.M. per uur. Door den orkaan Werden boomen ont worteld en werd ook andere schade aange richt. Op verscheidene plaatsen zijn de ri vieren met inbegrip van de Theems op nieuw buiten haar oeeers getreden. Bij Harlech in Wales is door aardstortingen de spoorweg versperd. Het kamerlid Marty gearresteerd. Het Franscbe communistische Kamerlid Marty is in den afgcloopen nacht te Boulogne-sur-Seine gearresteerd en naar de Sanfé-gevangenis overgebracht. De Koning van Afghanistan te De koning en de koningin van, Afgha nistan zijn gisterenmorgen om elf uur te Parijs aangekomen. Zij werden door den president der repubEek en den minister van buitentandsche zaken Briand ontvangen en naar het ministerie van buitenlandsche za ken begeleid, waar zij gedurende hun ver blijf te Parijs hun intrek zullen nemen. Kort na hun aankomst bracht de president der republiek hun een bezoek. De wapen-smokkelarij. Op de interpellatie van een afgevaar digde der nationale boerenpartij, waarom een interventie der Kleine Entente wegens de wapenzendingen naar Hongarije zoo lang op zich liet wachten, antwoordde de mi nister van buitenlandsche zaken. Duca, dat de Volkenbond zulke quaesties slechts ge durende de zittingen van den Raad behan delde en dat de Staten der Kleine Entente het niet voor noodzakelijk hielden zich te haasten. De Nationale Boerenpartij in Roe menië. Het Roemeenscbe parlement is gisteren geopend. In de wandelgangen van het par lement liep het gerucht, dat de afgevaar digde Bocu, voorzitter van de partij-orga nisatie der nationale boerenpartij in het comitaat Ternes, wegens een opruiend nia- fest zou zijn gearresteerd. In dit manifest zou Bocu hebben ver klaard, dat hij naar Ternes was gekomen om de massa's tegen de regeering op te zetten, daar deze zich tegen den wil van het land, ja zelfs, naar het schijnt, tegen dien van den regentschapsraad verzet. De nationale boerenpartij beschuldigt de regeering van hoogverraad en roept ieder op zich rond den koning te scharen, de re geering te verdrijven en het land te ver dedigen. Pan-Amerikaansche conferentie. De Argentijnsche ambassadeur te Was hington, Pueyrredon, heeft meegedeeld, dat de Argentijnsche delegatie ter Pan-Ameri kaansche conferentie geenerlei conventie voor de reorganisatie der Pan-Amerikaan sche Unie zou teekenen waardoor niet voorzien werd in een bestudeering der mid delen om de booge tarieven in den inter- Amerikaanschen handel zoo niet af te schaffen dan toch te verlagen. De vertegenwoordiger van Mexico schaarde zich gisteren aan den kant van Argentinië wat betreft zijn verzoek om aan de Pan-Amerikaansche Conferentie en de Pan-Amerikaansche Unie het recht toe te kennen, een onderzoek in te stellen, naar de middelen tot bet verlagen, zoo mogelijk wegnemen, van de hooge douanemuren in het handelsverkeer tusschen de Ameri- kaansche Staten. Hij vroeg, hoe het Pan- Amerikanistne met succes kon worden be kroond, wanneer het niet de minste reke ning hield met de economische factoren, die in de betrekkingen tusschen de landen tot de meest fundamenteele factoren behoo- ren. Scfauldenregeling Griekenland en Amerika. Bij de Kamer is een wetsontwerp inge diend ter ratificatie der Grieksch-Ameri- kaansohe schuldenregeling. De toestand in Nicaragua. Amerikaansche mariniers hebben zonder incidenten het hoofdkwartier van generaal Sandino, den leider der opstandelingen, op den berg EI Chipote bezet, dat op'15 Ja nuari door Amerikaansche vliegtuigen werd gebombardeerd. UIT KATHOLIEK ELZAS. Een terugblik op het katholieke leven in dea Elzas in het afgeloopen jaar toont 'n groote activiteit onder de katholieken. Er werden zes kerken geconsacreerd en even- veel gewijd. Ook werden er 44 klokken gewijd. In 20 gemeenten werden volksmis sies gegeven, en talrijke geestelijke oefe ningen werden gehouden voor verschillen de maatschappelijke standen. Bedevaarten gingen naar Rome, het hei lige Land en naar Lourdes. 1700 personen namen er aan deel. De Katholiekendag werd gehouden in Slettstaüt, terwijl op verschillende plaatsen eucharistische con gressen plaats vonden. De missie werd eveneens in het afge- loopen jaar goe# bedacht. Men zamelde daarvoor ongeveer 2 millioen franken in. Tegenwoordig zijn er meer dan 1200 El- zassers in de missies werkzaam, terwijl on geveer 800 personen zich op het missie werk voorbereiden. Het aantal der missie bisschoppen uit Elzas bedraagt 15, dat der prefecten 10, Ook de diocesane werken vonden veel ondersteuning. Een toenemen de bloei valt waar te nemen onder het katholieke vereer.igingsleven. Er bestaan te samen 311 katholieke vereenigingen met 36000 leden. Een bijzondere eer voor katholiek Elzas was het bezoek van Mgr. t Hayasaka te Straatsburg. Hij werd laatsten Donderdag in de Munsterkerk te Straatsburg door Mgr. Ruch, bisschop van Straatsburg, en het geheele domkapittel, feestelijk ontvangen, en door een geweldige menschenmassa be groet. iisrrvmunmr- VOOR DE UNIE DER KERKEN. Paus Pius XI wil den Paus der hereeni- ging der kerken zijn. Voor alles ligt hem de terugkeer van Rusland aan het hart. Daar bij koestert de H. Vader groote verwach tingen van de Benedictijnen. Zijne Heilig heid zond daarom een officieel schrijven aan den Abtprimaat der Benedictijnerorde. Er zullen eerst nieuwe kloosters gesticht worden buiten Rusland, opdat de monniken zich door de studie der taal, geschiedenis, enz., dier volken, tol het hereenigingswerk voorbreiden. De Belgische Benedictijnen bezitten te dien einde reeds een nieuwe stichting in Amay-sur-Meuse, in Duitsch land zal daarvoor de abdij van Kempen aan den Nederrijn moeten dienen. Alle verdere inlichtingen geeft Paler Adalbert Saalberg O.S.B., van den abdij Ettal, Op- per-Bayeren. EEN WELKOM DIPLOMAAT. De heer Myron T. Herrick, de Ameri kaansche gezant, die na een langdurig ziekteverlof te Parijs is teruggekeerd, is daar met open armen ontvangen. Want Herrick is een der bemindsle en populair ste buitqplandsche diplomaten en de Fran- schen zijn hem grooten dank verschuldigd voor de krachtige wijze, waarop hij niet alleen de belangen van zijn eigen land te Parijs verdedigt, maar ook den Franschen belangen te Washington recht Iaat weder varen. Ter gelegenheid van zijn terugkeer heb ben „Les Amis de la France" Herrick Maandag een noenmaal aangeboden waar aan 'behalve Painlevé, de minister van Oor log, en Doumer, voorzitter van den Senaat, ook de leden van het diplomatieke corps o.a. jhr. Loudon aanzaten. Er werden hartelijke redevoeringen gewisseld. Verschillende Fransche bladen bevatten een kort, door een persagentschap toege stuurd verslagje, van deze bijeenkomst, waarin stond vermeld, dat Herrick in zijn speech had verklaard alles in het werk te zullen stellen om een oorlog tusschen de Ver, Staten en Frankrijk te voorkomen... Deze verklaring zonder bijzondere aanlei ding, wekte bevreemding, maar men liet niet na Herrick te roemen om zijn nobele woorden, die den geest van Locarno ademden." ting niet al te letterlijk of te politiek moest Achteraf is gebleken, dat Herricks uitla- worden opgevat, want zij sloeg op iets heel anders. De tafelvoorzitter had n.l. een brief voorgelezen •'an den heer Jusserand, den Franschen oud-gezant te Washington, die verhinderd was aanwezig te zijn, maar schertsenderwijze schreef dat als de Ver. Staten ooit hun eminenten ambassadeur uit Frankrijk mochten weghalen, de 'Franschen in staat zouden zijn hun den oorlog te verklaren! Herrick had toen geantwoord alles te zullen doen om dit te beletten. En dus in Frankrijk te zullen blijven! EEN DOODVONNIS. In December 1926 werd te Kaputh bij Potsdam het dienstmeisje Martha John ver moord. Eerst een jaar later werd de 26-jarige Albert. Schwarze als de dader ge arresteerd. Gisteravond is zijn vonnis ge veld; hij werd ter dood en tot levenslang eerverlies veroordeeld. DE DRAAIDEUR. Twee dieven, te Valladodid hebben een eigenaardig systeem bedacht o meen wissel- loopeiv eener groote bank te berooven. Toen de wissellooper, na een langdurige ronde zijn bank door de zware draaideur weer binnen ging, drong een individu, die deed voorkomen, alsof hij de werking van' de deur niet kende, mede naar binnen door hetzelfde vak. Daarna stiet hij tegen den wissellooper op, draaide de deur ver der door en duwde deze toen hij er weer eigenaardig systeem bedacht om een wissel looper een oogenblik gevangen zat. Van dat oogenblik maakte hij gebruik om er vandoor te gaan met de tasch van den bank- beambte, waarin zich een bedrag van twee duizend peseta's bevond. De beambte wilde den dief achterna gaan doch een ander individu drong door de deur, hield haar tegen en zorgde, dat de man er niet uit kon voor de dief verdwe nen was. Toen stelde de algemeene ver warring hem fn staat ook te ontkomen. Een indrukwekkende rede van den Gouver neur-Generaal. In verband met de festiviteiten ter gele genheid van het honderdjarig bestaan der Javasche bank, seint Aneta uit Batavia nog het volgende: Aan het feestmaal van de Javasche Bank hebben vijfhonderd gasten aangezeten. Na dat de Gouverneur-Generaal plaats geno men had, heeft' de president-directeur van de Javasche Bank mr. Trip, een kort woord van welkom gesproken, waarna hij eraan herinnerde, dat de jubilaresse ondanks haar hoogen leeftijd gezond is. Hij wijdde daar op den eersten dronk aan de Koningin. Daarna opnieuw het woord nemend, dankte mr. Trip den G.-G. voor zijn aanwezigheid. De aanwezigheid van den hoogste in den lande stemt tot dankbaarheid. De regeering is de grootste aandeelhouder, wel niet door het grootste bezit aan aandeden, doch door het aandeel, dat zij van de winst geniet. De aanwezigheid van den G.-G. hier is een nieuw bewijs, dat volgens zijn meening de beteekenis van dit eeuwfeest verre boven die van andere gelijksoortige jubilea uit gaat. Mr. Trip herinnerde eraan, dat de Ja vasche Bank een bij uitstek Nederlandsch- Indische instelling is. Haar hoofdzeteel is in Indië gevestigd en haar werkzaamheden overschreiden slechts de Indische grenzen, waar dit noodig mocht zijn. Spr. wijst op de rol, die de Javasche Bank gedurende den wereldoorlog gespeeld heeft tijdens de groote crississen en herdenkt de vorige di recties van de Javasche Bank, die vele ■moeilijkheden hebben gekend, vooral in den beginne. Men vergelijkt de Circulatiebank wel eens met een „old lady," zegt mr. Trip, waartegen hij geen bezwaar heeft, mits wel voor oogen wordt gehouden, dat de „old lady" volkomen gezond is en bovendien een gouden hart bezit. Spr. eindigt met het uit spreken van een wensch tot heil van Ned.- Indië. Luid applaus,weerklonk na deze woorden. De Gouverneur-Generaal, het woord ver krijgend, dankt voor de vriendelijke per soonlijke begroeting, die hem gebracht is. Het honderd-jarige jubileum van de Java sche Bank, die op gezonde grondslagen rust, geeft vertrouwen in de toekomst. De G.-G. stelde er prijs op, de gelukwenschen van de regeering persoonlijk te herhalen, waarbij hij voegde een woord van bijzondere waar deering voor hetgeen dq Javasche Bank voor het land heeft gedaan. Zij heeft de re geering steed's gesteund. De Javasche Bank is zich steeds volkomen bewust geweest van haar taak, zij nam steeds een breed standpunt in, vooral sedert de verantwoor delijkheid rust op de schouders van mr. Trip. Spr. wees op de goede verstandhou ding, die bestaat tusschen de Nederlandsche Bank en de Javasche Bank, waarna de ö.- G., onder doodsche stilte van de honderden aanwezigen, op wie deze redevoering een zeer diepen indruk maakte, zijn rede ver volgde met de woorden, dat de G.-G.' slechts weinig gelegenheid heeft zich in het open baar te uiten. Spr. wenschte stil te staan bij het sprookje, als zou de regeering on welwillend, ja zelfs vijandig staan tegenover het kapitaal cn als zou zij geen waardeering hebben voor hetgeen het kapitaal gewrocht en tot stand gebracht heeft. Spr. was ervan overtuigd, dat, althans tegenover den leider van de Javasche Bank, mr. Trip, èen tegenspraak van dit sprookje onnoodig is, maar hij achtte het pijnlijk en bedroevend, dat een dergelijk sprookje in de wereld had kunnen komen. „Men wacht op een woord" zei jhr. f)e Graeff, „en tóch Zal ik dat woord niet spreken. Duidelijker dan iets anders spreekt mijn1 aanwezigheid hier. Ik zou hior niet vertoeven, indien het sprookje ook maar eenige waarheid be vatte. Ik heb hier gesproken uit de volheid van mijn gemoed." Dè Gouverneur-Generjal eindigde met 't verzoek een heildronk in te stellen op den bloei en den voorspoed van de Javasche Bank (Donderend applaus.) een auto geladen, zoodat de jenever ver dwenen was, voordat men erg kreeg in het gebeurde. Gisteren stond een viertal ver dachten voor de Rotterdamsche rechtbank terecht. Hoofdschuldige was de 36-'arige K. H. T. die last gegeven zou hebben aan twee der andere verdachten, om de jene ver weg te halen. Hij beweerde evenwel, die jenever gekocht t,e hebben. Een jonge re broer van dezen, die de de vierde ver dachte was, zeide, ook in die meening te hebben verkeerd. Het O. M„ waargenomen door Mr. Ho'f- peyn, had 29 getuigen gedagvaard, terwijl van de zijde der 4 verdedigers nog 10 ge tuigen a décharge waren opgeroepen. Uit het verhoor bleek, dat de brandersknecht van de firma, die de jenever verkocht zou hebben, nog eén drietal andere knechts in het complot had betrokken, door hen met 25 te beloonen voor hun hulp. Het O.M. eischte tenslotte wegens diefstal, bij her haling gepleegd, tegen elk der vier ver dachten 2 jaar gevangenisstraf. De dader voor bet gerechtshof te den Haag, In hooger beroep theeft voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht gestaan een 22-jarige los-werkman uit Vlaardingen, gedetineerd, die in eerste instantie door de rechtbank te Rotterdam, ter zake van moord op den portier Bo® te Vlaardingen is veroordeeld tot tien, jaar gevangenis straf. Het O. M. bij de rechtbank had twintig jaren geëischt. De advocaat-generaal mr. Royer, schet ste verdachte als iemand, die, wanneer hij zijn zin niet krijgt, tot het ergste in staat is. Spr. heeft echter de brieven gelezen, welke verdachte aan zijn moeder heeft ge schreven en daaruit den indruk gekregen, dat de opgelegde straf hem wel veranderen zal. In verband daarmede meende spr., dat het niet noodig was een zwaardere straf te eischen en vroeg hij bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank. Verdachte'® raadsman mr. Hoogeweegen pleitte clementie. Het Hof zal 8 Febr. a.s, uitspraak doen. Op 1 December j.l. bedroeg het aantal ingeschreven luisteraars in Oostenrijk circa 288.000: in Zweden ongeveer 330.000, in Noorwegen 61.800. Volgens een rapport van de P. T. T. in Zweden bedraagt het aantal radio ontvang apparaten percentsgewijze op de 1000 in woners in Zweden 53.6; Engeland 53; Dene marken 44.8; Oostenrijk 43; Duitschland 28.1; Noorwegen 22.1; Zwitserland 15.9; Tsjdcho-Slawakije 15.2; Hongarije 9; Fin land 8,8 en België 4.6. En bij ons? Behandeling voor het Haagsch gerechtshof. Voor het Haagsche gerechtshof heeft te- recht gestaan een koogman, die door de Rotterdamsche rechtbank ter zake van ver duistering in verband met de bekende ver wisseling van «en paar schilderijen bij de Bank van Leening te 's-Gravenhagé is ver oordeeld tot 250 boete subs. 25 dagen hechtenis. Men zal zich het geval, dat zich in den zomer van 1926 heeft afgespeeld, herinneren. Door een vergissing bij de Bank van Leening j® verdachte in plaats van in het bezit van een weinig waarde hebbende schilderij, ir. het bezit gekomen van een waardevo| werk van Alb Cuyp. Verdachte hield vol volkomen te goeder trouw te zijn géweest. Dezelfde getuigen werden gehoord a's in eerste instantie De advocaat-generaal mr- Foyer vroeg bevestiging van het vonnis a quo. Verdachte's raadsman, mr. Oskam, drong op vrijspraak aan [rel Hof zal 3 Febr. a.s. arrest wijzen. Op 23 Mei 1927 heeft te Schiedam een brutale diefstal van jenever plaats gehad ten nadeelc van de firma J. J. M. Op klaarlichten dag werd een viertal gevulde fusten voor het pakhuis weggehaald en op In den nazomer van dit jaar zal te Bel grado een nieuw omroepstation in gebruik worden genomen. In een Itajiaansch Konink lijk Decreet wordt gesproken over vijf nieu we stations, n.l. te Genu-, Turijn, Rome, Triest en Palermo, die rer^. met 'een ener gie van 1.5 kW, 5 kW, 25 kW, 7 kW en 3 kW zullen werken. De stations in Genua en Turijn zullen in 1928 in gebruik worden ge nomen, het nieuwe station te Rome in 1929 en de beide stations in Triest en Palermo in 1930. Deze vraag heeft zich menig bezitter van een gelijkrichter voor het laden van accu's reeds gesteld. Het kan n.l. gebeuren, dat een van de twee snoertjes, die men met de accu verbinden moet, afbreekt. Nu staat het niet zoo netjes om twee ongelijke snoertjes te hebben en niets is eenvoudiger dan ze op gelijke lengte te knippen, zoo dacht ten minste iemand, wien het bovengenoemde overkwam. De eindjes draad werden wegge worpen, de kabelschoentjes bewaard; je kon nooit eens wpten! Toen kwam de praktijk- De accu was leeg en moest geladen worden; bij het aansluiten de verzuchting: „Wat is plus e» wat is min van mijn gelijkrichter?" Een kennis werd erbij gehaald, doch deze wist er evenmin raad mede. Stelt u zich voor, het was Zaterdagavond laat en dat beloofde voor den Zondag géén muziek! Om den radio-luisteraars bovengenoemd leed te besparen, willen we een zeer een voudige methode aangeven, waarmee hij zelf kan bepalen, wat de polariteit van ziin gelijkrichter is. Men heeft slechts noodig een glas met water, waarin een weinig zout 's opgelost, en houdt hierin de beide einden waarvan men de polariteit bepalen wil Men zal gason(wikkeling kunnen waarne men en wel aan één eind meer dan aan het andere. Nu is de negatieve pool (de mini dat einde, waaraan de meeste gasontwikke- ling plaats heeft. Eenvoudiger kan het niet Ter vermijding van alle ellende, legge men voor zekerheid een knoop in de plus leiding, op een plaats zoo ver mogelijk ver wijderd van het kabelschoentje. VRIJDAG 27 JANUARI- HILVERSUM 1060 M. 12.00 Polïticber- 12.35 3.00 Lunchmuziek, door het Radiotrio. 6.007.15 Dinermuziek, door het radiotrio. 7.157.45 Land- bouwhalfuurtje. Ir. S. Smeding De. landbouwkundige beteekenis v. d. drooglegging der Zuiderzee. Kon. Ned. Landbouw-comité. 7.45 Politieber. 8.10 Les van wege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart: C. A M. v. Kasteel Avrey-Grosse. 8.10 Boereniooi-avond De cabaretclub „Boerenjool", best. uit. C. Paul, Jr. artist, leider, Mevr. L. Visser, zangeres. Mej. C. Prins kom. partijen. Mej. G. Bolle, begel. Het Omröep-orkest o.l.v. Nico Treep. Vroolijke muziek en zang. HUIZEN 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.). 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Lunchtrio. 3.004.0 o Vrouwenuurtje, door Mej. Do Twaalfhoven. 4.00 5.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 56.00 Concert, mcdewerkers(sters) Mevr. J. M. Helderman-Smit, piano. De heer G. G. Corger, harmonium. 6.00 6-45 spreker N.C.R.V. Mr. M. van Vugt te Amsterdam. Onderwerp „Middenstand en Huurkoop". 7-oo 7.30 K.R.O. Cursus Gregoriaansch, door den Zeereerw. Zeergel. Heer Prof. J. v. d. Wiel, van het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. DAVEMTRY r6oo M. 10.35 Kerkdienst. 12.20 Daventry-kwartet en solisten ello-piano). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing. 3.45 Concert. 3.50 Causerie Macbeth, Shakespeare. 5.05 S. Cropper, alt. 5.20 Tuin- praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Bioscoop praatje. 7-35 Liederen van Brahms voor bariton. 7.45 Lezing. 8.05 M. de Pietro, mandoline. 8.20 Nationaal cohcert. Liedren van Gurra. S. Allen, sopraan. C. Palmer, alt. J. Perry, tenor. A„ Fear, bariton. Het Na tionaal Koor. 9.20 Nteuwsber. 9.35 Vervolg sym- phonieconcert. 10.50 Nieuws. 11.1011.20 Piano concert. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—n.oo Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.C05.00 Litteraire en rauzik.matinee. 8.5011.20 „Pelleas en Melisande", operafragmenten. LANGENBERG 469 M. 12.251-5° Orkestconcert. 4.054^50 Balladen. K. Rost, bariton en piano. 5.206.20 Gramofoonmuziek. 7.20 „Elga", 6 scènes van Gerhart Hauptmann. Daarna tot ir.20 Dansmuziek, ZEESEN 1250 M. 1.507.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Tosca", opera in 3 acten van Puccini. 9.50— 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Mozart-concert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Bangbux", comedie in 5 acten. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35— 10.35 „Samson en Dalila", opera, St. Saëns. AMSTERDAM, 25 Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 77'*»0, id. Blau wen f66.50, id. Bravo's f6, id. BI. Figenh. f 5—5-50» id. Roodstar f 4—4.50, id. Industrie f 3.904.20# id- Juin Juin (per 50 kg) f 7. Eigenh.' f 4-75—6, id. blauwe po ters f 3.no3.75, id. bonte poters f 3.503.7*, IJpolder Bravo's f 6, id. Roode Star f 4—4.50, Drentsche Eigenh. f3.504.90, Anna Paulowna Zand {78, Hillegommer j Zandaardappelen f 7—8, Flakkeesche Eigenheimers f 6, I idem Drielingen f 4.754.80, Friesche Borgers f 5.75— 6.25, alles per hl. AMSTERDAM, 25 Jan- Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 223 vette kalveren ie qual. 1.081.25 c., 2e id. 90106 c., 3e id. 8090 c. per kg levend gewacht. 85 nuchtere kalveren f 720 varkens. Hollandsche Overz. en Geldersche ie qual. vleeschvarkens 7274 c., Hollandsche 2e qual. 7072 c., vette varkens 7072 c. per kg s&CrUge'wicht. 's-HERfTOGENBOSCH, 25 Jan. Vee, Aanvoer 860 st. hoornvee, 931 biggen, 67 zengen, 72 schapen en lamme ren en 65 kalveren. Prijzen kalfkoeien f 210335, kalf- vaarzen f205340, magere ossen en koeien f120215, vette ossen en koeien ie qual. 51 c., 2e qual. 44 c. per Yt kg, pinken 105160, zeugen f70100, biggen f 1.60— 1.80 per week, schapen f 1830, lammeren f 16—24. Jiandel in ie qual. vet vee vlug. Overigens handel kalm, prijshoudend, varkens trager. 's-GRAVENHAGE, 24 Jan. Eieren. Naar Engeland werden in de vorige week uit Nederland verzonden 4.104.000 eieren. GRONINGEN, 24 Jan* Eieren Prijs f 77.75 per 100 stuks. MAASTRICHT, 25 Jan. Botermijn. Aanvoer 125.150 kg. Hoogste prijs f 2.27, midtienprijs f 2.17, laagste f 2.09. WOERDEN, 25 Jan. Kaas. Ter markt waren 66 partijen. Prijzen: Goudsche f4953,.rijksmerk ie soort f5457, 2e soort f 5053. Handel vlug. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 24/1 Fernando Noronha gep., Rosario n. Las Palmas. AMSTEL 22/1 Gibraltar gep., Sfax n. Bordeaux. ANDILETTE 23/1 te Lond. uitgekl. n. Rott. ANTWERPEN 23/1 te Dover. ARY SCHEFFER 23/1 v. Rott. te Havre. BUSSUM 24/1 v. Amsterdam te Boston. CORMORANT ms. 23 '1 te Lond. uitgekl. n. Duinkerken. EUROPA ms. 23/1 te Lond. uitgekl. n. Duisburg. GEZIENA ms, 23/1 te Lond. uitgekl. n. Beverwijk. GRIETJE ms. 23/1 te Lond. uitgekl. n. Antw. HONTESTROOM 23/1 v. Amst. te Londen. ITTERSUM 24/i v. Rotterdam te Bilbao. KATENDRECHT 22/1 Gibraltar gep. Batoem m. KOMEET ms. 23/I v. Frankfurt te Londen. LEKHAVEN 22/1 v. Tampa n. Charleston* NAALDWIJK 24/1 v. Cardiff te Lissabon. NIEUWENDAM 22/1 v. Gravesend n. Hamburg. NOORD 24/1 v. Casablanca n. Capelle a/d. IJsel. PROCYON 24/1 Finisterre gep., Rott. n. B. Ayres. SEMIRAMIS 22/1 v. Bombay n. Colombo. SLOTLAAN 24/1 v. Rotterdam te Baltimore. TERNEUZEN 23/ï Sagres gep. Cardiff n. Algiers. TRITO 23/1 Lizard gep. v. Rott. n. Dublin. VECHTSTROOM^2:'i v. Amst. te Hul!. VERTROUWEN ms. 24/1 v. Nakskow te Holtenau. WEST VLAANDEREN 23.1 te Lond. uitgekl. n. An*- werpen. WINTERSWIJK 24/1 v. Rio Janeiro te B. Ayres, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BATOE 25/1 v. Amst. n. Londen. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) pass. 23/1 Gibraltar. KONINGIN DER NEDERLANDEN tiitr.) 24/1 Algiers. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAP PTT. ACHILLES 24/1 v. Patras n. Algiers. AMOR 23/1 v. W. Indië te New-York. BRIELLE (tiitr.) 23/t te Callao. ROS 24h v. Malta n. Patras. ERATO, Hamburg n. Stettin, pass. 24/1 Holtenau. FOHR 24/1 v. Cadix te Ceuta. HEBE 24/1 v. Valencia n. Amsterdam. HERMES 24/1 v. Piraeus n. Salonica, IRENE 24/1 v. Genua te Castellon. ODYSSEUS 25/1 v. Stettin te Amsterdam ORPHEV-JS 23/1 v. Malta te Or an. PLUTO 24/1 v. Lissabon n. Cadix. POLLUX 24/1 v. Varna n. Constanza. THESEUS 24/1 v. Musel te Coruna. VENUS 24/1 v. Tarragona n. Castellon. VESTA 23/1 v. Cavalla n. Piraeus. ULYSSES 24/1 v. Constantinopel te Smyrna. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) 24/1 v. Rio Janeiro. SALLAND (thuisr.) pass. 24/1 Fernando Noronha, ZEELANDIA (uitr.) 24/1 v. Santos. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN 21/1 v. Sydney n. Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. AALSUM 24 1 v. East London n. Durban. HEEMSKERK 25/ï v. Antwerpen te Rotterdam. NIJKERK 24 1 v. Rott. n. Bremen. SPRINGFONTEIN 25, r v. Amst. te Antwerpen. SUMATRA 24/1 v. Rot', n. Hamburg. RIPERKERK 2^ r v - n. Antwerpen. I LL\ D—AMER A LTJN. EDAM, Pott. 4 1 te Yea Cruz. KINDERDIJh 1'acif Kott., 23/1 V. Los Angele: NOORDERD.IJK 24 1 v,d. Pacific kust te Londen. ROTTERDAM 25.1 nam. 7 u. v. Rotterdam te New Yorl verwacht. VEENDAM 24 I v. Rotterdam te New York. VOLENDAM 25,1 v. Rotterd. n. New York. HOLI-AND-BRITSCH-INDIE LIJN. VEENDIJK (uitr.) 24*1 te Rangoon. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTERKERK (uitr.) 24/1 te Adelaide. ABBEKERK (uitr.) 25/t v. Suez. ALMKERK (Ghuisr.) 24 1 v. Antwerpen n. Bremen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OOSTKERK (uitr.) 25/1 v. Yokohama. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MAASLAND 24/1 v. Ansterdam n. Hamburg. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIBESAR 19/1 v. Kobe te Yokohama. NAAR HET ENGELSCH. 43 De grootste. begon Barry, maar ze gaf hem eer teeken fe zwijgen. O, die geschiedenis weet ik al. Hi) heeft jou het leven gered. Een vreemdq geschiedenis. Ik kan me bijna niet voor stellen, dat Carrasford iemand, met gevaa» voor zijn eigen leven, zou redden. Hij is vee! te egoïstisch Enfin, indien ik hem, vandaag of morgen ontmoet, zal ik hem toch prijzen voor zoo't: koene daad. Ik heb hem den laatsten tijd niet gezien. O, ja toch, verbe terde ze zich zelf. Ik zag hem even, toen ik van den schouwburg naar huis reed. Hi) stond op den hoek van een klein straatje, dicht bij St. James' Square, met een ver dacht individu te praten. Donderdagavond was het. Barry had een uitstekend geheugen om dagen en da a te onthouden en zeide; Neen, Donderdag kan niet, Lady Summers. Zij dacht een óogenblik na en zeide daarop kort; Hoe durf je me tegenspreken, jij, «Be jaren in dc oerwouden geleefd hebt! Het was Donderdag, ongeveer kwart over elf. Barry schudde neen en lachte. Het spijt me, zeide hij, maar ik weet heel zeker, dat het niet Donderdag ge weest kan zijn: en wel hierom, omdat ik dien avond met Carrasford bij Sir Felix ge dineerd heb, een eindje met Carrasford ben opgeloopen en hem in een taxi heb zien stappen, die hem naar het Lagerhuis reed. -Je denkt zeker, dat ik te veel wijn ge dronken had, cn daarom mij in den per soon van Carrasford vergiste. Neen hoor, daar ken ik htm te goed voor. Hij zat niet in een taxi, maar stond op het trottoir te praten met een slordig gekleed man, die leek op,ja Het kan Carrasford niet geweest zijn, zei Barry beslist. Je bent een groote stijfkop, antwoord de Lady Summers; of zou ik hier nou nog een uur met jou er over praten, ik zou je toch niet kunnen overtuigen. Het komt er niets op aan ook, zeide Barry, en hij bracht het gesprek op een ander onderwero. Barry hoopte, dat hij Kale niet dikwijls zou ontmoeten. Dit zou een te groote kwel ling voor hem zijn; maar hel noodlot had het anders beschoren, want Carrasford, die hem niet uit het oog wilde verliezen, stelde bij alles aan Sir Felix of Kate voor ook Barry uit te noodigen. Barry lunchte en di neerde dikwijls bij hen, en ging ook met hen naar den schouwburg. Daar Barry niet altijd een verontschuldiging k'aar had, was hij gedwongen, den eenmaal met de Hay- dens gesloten vriendschap voort te zetten; maar hij beheerschte zich zelf zoo goed, hield vooral zijn oogen zoo in bedwang, da: Carrasford niets van zijn inwendige gevoe lens bemerkte Carasford koesterde niet de geringste verdenking^ Wanneer hij in de Audley Street op visite was, ^>rak hij altijd met Sir Felix, die hem graag .mocht lijden-, dikwijls bleven de twee mannen in de eet kamer, terwij! Kate cn Carrasford in den salon waren, Barry wilde niet graag met haar alleen zijn, wilde zelfs niet naast haar zitten, en wanneer hij soms gedwongen wa.s met haar te spreken hield hij zich eenigs- zins op een afstand. Kale kon dit bijna niet verdragen, vroeger konden ze zoo open hartig en gezellig met elkaar babbelen. Zij had geen vermoeden, dat hij haar liefhad, wist niet, hoeveel strijd deze zelfbeheer- sching hem kostte. Eens was hij met haar op een concert. Carrasford zou ook van de partij geweest zijn, maar was plotseling verhinderd door een dringende vergadering in het Lagerhuis. Hij had een klein briefje van verhindering geschreven: aldus gebeurde het, dat Barry in de concertzaal naast Kate kwam te zit ten. Het was een goed concert, Barry was altijd dol op nkrziek. Hij had gemeend, dat hij zijn hartstochtelijke liefde voor Kale kon bedwingen cn uit zijn hoofd zetten, maar nu de vrouw, die hij beminde, naast hem zat, voelde hij de onmogelijkheid hiervan. Hare oogen, die'hem vragend aanzagen, of ook zij zoo genoot van de heerlijke muziek als zij, schenen z[jn Hart te doorboren. Hij kreeg een gevoel alsof bij moest zeggen: O, Kate ik bemin je... ik moet voor altijd van je weg gaan, en dan opstaan om haar nooit meer terug te zien.. Er waren vele menschen in de concert zaal. Bij het weggaan drongen en duwden de ménschen c'kaar om zoo spoedig moge lijk autobus of tram te bereiken. Een, die bijzondere haast scheen te hebben, duwde Kate tegen Barry aan. Barry's arm, niet zijn vuist, schoot uit en de ongemanierde man kreeg® een gevoel in zijn maag, alsof een ijzeren staaf er tegen werd aangestoinpt. Zijn andere arm sloeg hij om Kate om haar tc beschermen. Haar hand hield zijn over jas vast Hij hoog zich over haar heen cn met een wereld van teederheid in zijn stem, vroeg hij: Heb je je bezeerd, Kate? Hij wist niet, dat hij haar bij haar voor naam genoemd had en dacht, dat de plot selinge blos, die hare wangen kleurde, ver oorzaakt werd door pijn. De kerel had haar misschien op haar voet getrapt. Spoedig was haar kleur weer verdwenen cn zijn jas in eens loslatend, zeide ze: Néén hoor! Blijf maar dicht bij me, zeide hij, Hier is een taxi. Gauw: Sir Felix is juist achter ons Vlug stapte ze in den auto. Xe zag zeer bleek. Barry, die er nieis van begreep, boog zich naar haar toe cn haar doordringend aanziende, zeide bij: 't Is toch heusch waar, dat )e je niet bezeerd hebt? Je ziet zoo bleek! Zij schudde van neen. Hare lippen be wogen, maar ze zei niets. Ga met ons mee Wynton, zeide Sir Felix, die uit de menigte opdook; maar Barry weigerde. Hij ging naar huis, stak zijn pijp aan, en 'iet de laatste uren aan zijn geest voorbij gaan. Ja, hij speelde een gevaarlijk spel. Hij meende den volgenden dag verplicht te zijn om een bezoek te brensen aan Aud ley Street en te vragen, of Miss Hayden zich werkelijk bezeerd had. Maar de huis knecht zeide hem dat Miss Hayden niet thuis was. Kate lag ziek te bed en hoorde de voetstappan van Barry steeds verder wegklinken. Zij had te veel hoofdpijn, dan dat ze nu iemand kon ontvangen. Teleurgesteld ging Barry weer naar huis. In de Bond Street ontmoette hij echter Lottei Lane, die uit een der grootste juwe- lierszakcn kwam. Eerst deed ze alsof ze hem niet zag, maar toen hij dichtbij was, zeide Ze opeens: O, ben jij het? Jk dacht, d,ai je dood was of weer in het buitenland. Waar ben je geweest? Wat heb je gedaan? Enfin wat het ook geweest is, je ziet er slecht uit. Heb je soms de griep gehad? Ik gevoel mij heel goed, antwoordde Barry, maar ik heb het zeer druk. Maak dat een ander wijs, zeide Lottie. Je hebt het toch zeker niet zoo druk ge had, dat je mij niet eens een half uurtje had kunnen, Bezoeken? Kom nou mee, dan zullen we sninen een kopje thee drinken. Heerlijk, zei Barry en samen stapten ze in een taxi. Het deed hem werkelijk genoegen en bewonderend keek hij naar haar mooie gezichtje en hare deftige kleeding. Dat is een mooie jurk, zeide bij, toen ïe tegenover elkander zaten aan het thee tafeltje op haar kamer; maar je hebt altijd veel mooiere jurken aan dan andere dames. Dank je„ zeide Lottie en een licht rood bedekte hare wangen; ik gevoel me toch zoo moe, want ik ben den geheelen middag aan het winkelen geweest. Om huwelijkscadeautjes te koopea vroeg Barry. Wel neen, antwoordde Lottie. Ik heb vanmiddag een prachtige armband uitge zocht. bezet met vele edelgesteenten, O, hij is zoo mooi! En je weet wel, dat ik vas paarlen, brillanten en andere edelgesteen. ten verstand heb, hoor! Ik ben er dol op^ Barry knikte. Ja, ik heb Wel eens gehoord, dal sommige menschen er zeer aan gehecht zijn vooral vrouwen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6