Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Audiëntie ten paleize te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Moeder Het ergste leed geleden. Een onderscheiding voor den Griekschen gezant. De corruptie bij het gasbedrijf. De opbouw van Drenthe. Het wetsontwerp tot uitstel der verplichte vaccinatie. Wat kost ons levensonderhoud? Het onderwijs in de Friesche taal. SOCIAAL LEVEN De werkloosheidsverzekering. Staking bij den bouw van het nieuwe stadion te Amsterdam. De R.K. Volksbond in het bisdom Haarlem. Tweeërlei recht? LUCHTVERKEER. Weer terug in ons land. VERKEER EN POSTERIJEN. Noodelooze waarschuwings~ teekens. Dat viel hem niet mee. Loodwit op de boterham. Kindermoord. Een laffe streek. Ze stalen en gros. De vliegbooten voor Ned. Indië. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het laatste stoomvisschers vaartuig te Scheveningen verdwenen. HANDEL EN NIJVERHEID. De invoerrechten op leder. De Indische export. „Uw plaatje, mijnheer!" Een nachtelijke arrestatie. KERK EN SCHOOL DE INAUGURATIE VAN PROF. DR. L. BELLON. Een rede van Z. Em. Kard. Van Roey. Z. Em. Kardinaal van Roey in ons land. MARKTNIEUWS. Voor eenige boitenlandsche gezanten. De Koningin heeft gisterochtend te half twaalf ten koninklijke paleize in het Noord einde ontvangen dr .Julius, graaf von Zech-Burkersroda, die H. M. zijn geloofs brieven overhandigde als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Duitsche republiek bij H. M.'s Hof, alsmede de terugroepingsbrief van zijn ambtsvoor ganger. Te half een des middags ontving de Ko ningin prins Varn Vaidya, ter overhandi ging aan H. M. van zijn geloofsbrief, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van den koning van Siam bij H. M. Hof. Beide nieuwbenoemde gezanten werden op ceremonieele wijze door den kamer- beer, waarnemend ceremoniemeester der koningin, jhr. A G. Sickinghe, in galakoetsen naar bet koninklijk paleis geleid. De Duitsche gezant werd vergezeld door den gezantschapsraad. den heer Roediger en den gezantschapssecretaris den heer Von Below en de Siameesche gezant door Phra Bides, gezantschapssecretaris. De drie laatst genoemde leden der legatie volgden in gewone hofrijtuigen de gala koetsen op den rit naar het paleis. Na afloop hunner audiëntie bij de Ko ningin werden de beide nieuw optredende gezanten door den Prins in gehoor ont vangen. Het Haagsche comité voor Volksfeesten heeft overleg gepleegd met verschillende vereenigingen daar ter stede, om op 2 Aug. ter gelegenheid van de herdenking van den verjaardag van de Koningin-Moeder, een groot bloemencorso te houden. Het plan vond grooten bijval. Men verwachtte, dat voor een dergelijk bloemenfeest, in het bijzonder dezen zomer groote belangstelling zal zijn. Het is tevens niet uitgesloten, dat ook andere gemeenten een bloemencorso zullen organiseeren. Thans is het water van Bolksbeek en Schipbeek zooveel gezakt, dat de toegangs wegen naar de woningen weer droog worden- Het ergste leed voor de omwonenden is dus gelukkig geleden. De afgetreden Grieksche gezant, te 'sGra- venhage. de heer Jean Papas, die, naar men weet, tot Grieksch gezant te Angora, is be noemd en die hedenmiddag Den Haag zal verlaten, heeft het grootkruis van de Oranje- Nassau-orde ontvangen. Te Doetinchem. De raadscommissie inzake eventueele cor ruptie bij de gemeentebedrijven heeft zich, naar het „H'bld" meldt, in een uitvoerig request tot B. en W. gericht met verzoek den directeur der gasfabriek, den heer G. Pieterson, wegens zijn weigering voor be doelde commissie te verschijnen, ten spoedig ste bij den raad voor ontslag voor te dragen. Inzage geëischt, Eenigen tijd geleden heeft de officier van Justitie in een der hoofdplaatsen van ons land, in verband met het besluit van den i -.ad eener kleine gemeente, om den direc teur van het gasbedrijf aldaar, ontslag te verleenen, aan den burgemeester dier ge meente overlegging gevraagd van de notulen eener geheime raadsvergadering, waarin de handelingen van bedoelden directeur uit voerig besproken waren. Het verzoek van officier van justitie hield verband met diens voornemens, naar vermoedelijk plaats ge- bad hebbende corrupties en gerechtelijk onderzoek te doen instellen. De opgevraagde notulen betroffen echter een raadsvergadering, waarbij aan allen, die deze vergadering bijwoonden, geheimhou ding van de gevoerde besprekingen wes opgelegd. Aangezien deze geheimhouding in acht moet worden genomen, tot de raad haar opheft, plaatste de burgemeester, tol wien het verzoek om overlegging der notu len gericht was, zich op het standpunt, dat hij niet bevoegd was, zonder meer, aan het verzoek van deii officier van justitie te voldoen. Ten einde betreffende de te volgen ge dragslijn zekerheid te erlangen, vroeg de burgemeester in dezen de meening van den minister van Binnenlandsche Zaken. Het antwoord van dezen luidde, dat hij, na gepleegd overleg met zijn ambtgenoot van justitie, het door den burgemeester ingenomen standpunt moest billijken. Echter werd er op aangedrongen, dat de raad alsnog het besluit zou nemen, te voldoen aan het verzoek van den officier van justitie, om de notulen der betrokken geheime raadsver gadering ter inzage te verstrekken. In een opnieuw gehouden geheime zitting besloot de raad met op één na algemeene stemmen, aan het verzoek tot overlegging der gevraagde notulen niet te voldoen. Naar de „Tel." verneemt, hield dit raads besluit verband met de in deze aangelegen- beid ven de zijde van den raad tot nu toe gevolgde gedragslijn, om n.l. de justitie niet in de zaak te mengen, daar men van oordeel was, dat de betrokken gasdirecteur door het hem verleende ongevraagd ontslag vol doende was gestraft. Een tentoonstelling te Amsterdam. Het Amsterdamach Comité voor de Drentsche Venen, hetwelk zich oorspron kelijk ten doel stelde om arbeidsmogelijk- heid te scheppen in de provincie Drenthe heeft nu de goede ingeving gehad om een tentoonstelling te organiseeren om den Amsterdammers een beeld te geven van het Drentsche leven in al zijn geledingen. Tijdens deze tentoonstelling, welke 30 Maart aanvangt en ongeveer 14 dagen zal duren zullen eenige voordrachten worden gehouden o.a. door den Commissaris der Koningin in Drenthe, den heer J. T. Lint horst Homan, door het lid der Ged. Sta ten, den heer K. Brok en door den burge meester van Oosterbesselen, L. J. Legro over den opbouw van Drenthe. De clou vormt een ouderwetsche Drent sche bruiloft in de fraditioneele kleeder dracht. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Thans is verschenen het Voorloopig ver slag der Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wetttelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. Algemeene instemming vermocht dit wets ontwerp niet te vinden. Naar het oordeel van enkele leden kunnen zij, in wier oogen de vaccinatie gebleken is een zegen, voor ons volk te zijn, welke ons bewaard heeft voor één van de ontzettend- ste epidemieën, welke vroeger het mensch- dom teisterde, niet zonder bezorgdheid tegenover de strekking van dit ontwerp staan Zij toch konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat deze opschorting van de verplichting voor kinderen en personeel om niet dan gevaccineerd de scholen binnen tc treden, bestemd is over te gaan in een definitieve opheffing van die verplichting, hetzij dan uitdrukkelijk, hetzij in den vorm van voortgezette verlengingen van tijdelij ke maatregelen. Mochten 's ministers motieven voor het voorstel niet liggen op het terrein der ge wetensbezwaren en deze bewindsman inder daad in beginsel nog voorstander zijn van de verplichting omschreven in art. 17 der wet van 1872, dan zouden deze leden het op prijs stellen, dat de minister dit openhar tig zou verklaren, en mededeelen, waarom hij dan wèl, om het mogelijke gevaar, aan de vaccinatie verbonden, te bezweren, het veel grootere gevaar, dat uit het niet-vacci- neeren ontstaat, oproept. En in verband met deze vragen, verzoch ten deze leden bovendien en in elk geval een duidelijk antwoord op de vraag, wat er, naar 's ministers overtuiging, gedurende den schorsingstermijn zou moeten voorvallen, cttn, na afloop daarvan, de verplichting ex art. 17 weder in werking te doen treden, m.a.w. verlenging onnoodig te doen achten. Naar het oordeel derzelfde leden komt de minister door de indiening en verdediging van dit ontwerp wel degelijk in strijd met zijn opvatting van de regeeringsverklaring van 11 Maart 1926, neergelegd in zijn Nota van 7/16 Februari 1927, volgens welke de vaccinatie ligt buiten de grenzen, die het zittend kabinet zich voor zijn werkzaamhe den heeft gesteld. Andere leden konden zich met deze be schouwingen niet verecnigen. Zij meenden dat, al zou de vaccinatie bui ten deze grenzen liggen, de minister, indien er voor dc volksgezondheid onmiddellijk ge vaar dreigt gerechtigd en zelfs verplicht is met overschrijding dier grenzen het gevaar te keeren. Of het handhaven van den vac- cinatiedwang' nu waarlijk zulk gevaar voor de volksgezondheid oplevert, achten deze leden een zeer moeilijk te beantwoorden vraag, maar zij meenden, dat de in de eerste plaats aan het woord zijnde leden te weinig aandacht schenken aan de omstan digheid, dat de bestaande wet dwingt tot vaccinatie, ook zelfs van kinderen van ouders, die dat gevaar aanwezig achten, en dat in verband daarmede, ook de mogelijk heid,dat het gevaar bestaat, reeds veel ge wicht in de schaal legt. Deze leden verklaarden geen gewetens bezwaar tegen vaccinatie te hebben en zij erkenden het recht van den Staat om ia het algemeen belang tot vaccineeren te dwingen; voor hen is het dus slechts de vraag of bij den tegenwoordigen stand der wetenschap de vaccinatie een beduidend gevaar voor de gezondheid oplevert. En zoolang naar een antwoord op die vraag wordt gezocht, komt het hem niet onrede lijk voor den dwang op te schorten. Waar vrijwel algemeen met nadruk ge wezen werd op de groote belangen van de volksgezondheid, welke bij dit ontwerp be trokken waren, werd er van verschillende zijden op aangedrongen, dat de regeering in ieder geval zorg drage, dat bij hernieuwd optreden der gevreesde ziekte voldoende entstof aanwezig zij en vooral van goede kwaliteit. In een bijlage van het December-nuramer van het maandbericht van het Bureau van Statistiek is opgenomen een overzicht van den stand der kosten van het levensonder houd bij arbeidersgezinnen en gezinnen van meergegoeden in December 1927. Reeds sedert geruimen tijd staat het in dexcijfer der kosten van het levensonder houd in hoofdzaak onder den invloed van schommelingen van seizoenprijzen. Dit is ook het geval met het cijfer over het afgefoopen kwartaal, zoowel voor arbeidersgezinnen als voor gezinnen van meergegoeden. Het resul taat van de beweging is ditmaal een stijging sedert de vorige driemaandelijksche bereke ning en wel: voor de arbeidersgezinnen van 94,7 in September 1927 op 96.0 in December 1927 (op de basis van de periode 1923-1924); van 78.2 op 79.3 (basis Maart 1920) en van 167.2 op 169.5 (basis van de periode vóór den oorlog); stijging 1,4 pet. en voor de ge zinnen van meergegoeden van 95.4 op 95.9 (basis 1923-1924); van 84.9 op 85.4 (basis Maart 1920) en van 163.4 op 169.3 (basis 1911 —1913); stijging 0.8 pet Met 29 tegen 11 stemmen hebben Prov. Staten van Friesland aangenomen het voor stel van Gedep. Staten tot betere regeling van het onderwijs in de Friesche taal en om daarvoor op de begrooting-1928 aan te brengen een post van 1 3500. Voor het ver volg worden de jaarlijksche kosten begroot op f 7000. Tot bewaring en sterking van het Frie sche volks- en taaleigen wordt een Provin - ciale Onderwijsraad ingesteld, bestaande uit een voorzitter en vier leden. Een schrijven van den Minister van Arbeid aan den Hoogen Raad van Arbeid. Het Corr. Bur. meldt uit 's Gravenhage-, De minister van Arbeid heeft een schrij ven aan den Hoogen Raad van Arbeid ge zonden, waarin er aan herinnerd wordt, dat hij zich bii de behandeling van de begroo- 'ing van Arbeid voor 1928 bereid heeft verklaard het voorstel in zake wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering voor te bereiden. Bij de gedachtenwisseling, die toen plaats vond, ging men uit van de cn- derstel'ing, dat ook de werkgevers zullen bijdragen in de kosten der verzekering en van de wenschelijkheid, dat de verzeke ring via de werkloozenkas der vereenigin gen van arbeiders behouden blijft. Bij de overweging dezer gedachten tre den aanstonds, aldus de minister, drie praea- lable vragen pp den voorgrond. Ie. Indien naast verpüchle premiebetaling door alle werkgevers voor alle in hun dienst zijnde arbeiders de vrijwilligheid in zake de toetreding tot de werkloozenkassen der vakorganisaties gehandhaafd blijf!, zullen de werkgevers bijdragen ook voor arbeiders, die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd. Is zoodanige regeling te aanvaarden? 2e. Aan welke organen kan het innen der premiën van werkgevers het doelmatigst werden opgedragen'? 3e. Wordt langs dezen weg in voldoende mate bereikt, dat het aan'&l verzekerden zich belangrijk zal uitbreiden, welk doel- met een wettelijke regeling mede wordt nagestreefd? Omtrent bovenstaande vragen verzoekt de Minister thans het oordeel van den Hoogen Raad van Arbeid. Sinds Dinsdagmorgen zijn de sjouwers, timmerlieden en betonwerkers, werkzaam bij den bouw van het Olympisch Stadion, in staking gegaan. Zij eischen loonsverhoog ng, volgens het voorbeeld van de metselaars en opperlieden, die de vorige week staakten. Deze staking duurde ongeveer een halven dag en toen werd de eisch der stakers, een loonsverhooging van f 4 per week ingewil ligd. Aangemoedigd door dit succes zijn blijkbaar Dinsdagmorgen de sjouwers, tim merlieden en betonwerkers in overleg ge treden, Dien morgen waren zij wel als ge woonlijk naar hun werk getogen, doch voordat zij aan den arbeid zouden gaan, dienden zij hun eisch lot loonsverhooging in. Voor de sjouwers kwam die hier op neer, dat het loon zou worden gebracht op 45, hetgeen een verhooging van 9 per week beteekent. De timmerlieden eischten, dat hun loon gebracht zou worden op 50, d.i, een verhooging van 4 per week. De hoofdopzichter van de werken bij het nieuwe Stadion was, volgens de „Tijd van meening, dat er geen vrees bestaat, dat de staking zeer lang zal duren, daar zij on georganiseerd is. Omtrent het vlot verloop van de nog restende werkzaamheden maakt men zich dan ook in geenen deele ongerust. Voorloopig wordt er niet aan ge dacht de eischen der stakenden in te wil ligen. De omtrek van het nieuwe Stadion bood gisterenmorgen een ietwat vreemden aan blik. Bijna 200 arbeiders wachtten daar buiten de poorten op het resultaat van hun actie, terwijl alleen de metselaars en op perlieden, die hun zin hebben gekregen, aan het werk zijn gegaan. Naar de „Volkskr," verneemt, is met den heer J. van den Akker, thans districtsbe stuurder van den R- N. Metaalbewerkers- bond te Nijmegen, komende van Zaandam, ook de heer G. van Slingerland, thans se cretaris der afdeeling Alkmaar van den R.- K. Volksbond, tot gesalarieerd bestuurder benoemd van den R. K. Volksbond in het diocees Haarlem. De heer Van den Akker treedt op 1 April a.s. in dienst en de heer Van Slin gerland op 1 Februari a.s. Het bondsbestuur van den Alg. Ned, Bond van Handels, en Kantoorbedienden deèlt ons mede van den minister van Ar beid een afwijzende beslissing te hebben ontvangen op zijn verzoek, om, evenals de werkgevers vertegenwoordigd in den Mid- denstandsraad, in de gelegenheid te wor den gesteld over het gewijzigd ontwerp van wet op de winkelsluiting van advies te dienen. De minister grondt zijn heslising op de overweging, dat bij het ontwerp rekening is gehouden met het advies van den Hoo gen Raad van Arheid, waarin de bedien- denbelangen vertegenwoordigd zijn geweest ,,De Algemeene" heeft den minister doen weten, dat dezelfde motiveering geldt voor de werkgevers (ook zij zijn in den Hoogen Raad van Arbeid vertegenwoordigd) zoo dat naar het oordeel van dezen vakbond de minister tweeërlei recht toepast, door na den Hoogen Raad van Arbeid te heb ben gehoord, een gewijzigd ontwerp wel om advies aan de werkgevers voor te leg gen, doch de georganiseerde bedienden nj^t te erkennen. De heer v .Lear Black op Schiphol, Weer is de heer v, Lear Black in ons land teruggekeerd. Gistermiddais omstreeks twee uur is hij met het Fokker-vliegtuig van de K. L. M.. dat steeds te ziiner be schikking is, op Schiphol geland. Het vlieg tuig werd bestuurd door den vlieger Gey- sendorffer. De heer van Lear Black blijft gedurende twee dagen in Nederland en zal besprekingen voeren met de directie van de K .L. M. tot vaststelling van het groote reisplan, hetwelk hij voornemens is met de vliegers Gevsendorffer en Scholten in het komend seizoen uit te voeren. Met Van Lear Black bevonden zich nog aan boord de bediende en een drietal dames. Te twaalf uur was het toestel te Londen opgestegen, zoodat de luchtroute, die ruim 400 K.M. bedraagt, precies in twee uur werd afgelegd. Een bezwaar tegen artikel 4 van het Motor- en Rijwielreglement, De Kon. Ned. Automobiel Club schrijft ns: Art. 4 van het oude Motor- en Rijwielreg- lement verplichtte den bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad werd geredent ingeval hij voornemens was plotseling vaart te ver minderen, of stil te houden en ook in dien hij van richting wilde veranderen van dat voornemen tijdig te doen blijken door een goed zichtbaar teeken, „indien door het niet geven van dat teeken de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg of dat rijwielpad zou worden belem merd of in gevaar gebracht." Het was een goed voorschrift, dat in de practijk voldeed, dat algemeen ge hoorzaamd werd en in ons min of meer vrijgevochten land, waar een deel van het publiek geneigd is zich instinctmatig te verzetten tegen dwingende voorschriften van bovenaf, in korten tijd burgerrecht kreeg en instemming vond, omdat ieder die wat met het verkeer op den weg te ma ken had, begreep en voelde, dat het een practiscb en billijk voorschrift was, dat aan de veiligheid van het verkeer ten goede kwam. In het nieuwe Motor- en Rijwielregle ment bevat art. 4 een dergelijke bepa ling, met dit belangrijke verschil echter, dat ten aanzien van bestuurders van motor rijtuigen zijn weggelaten de woorden: „indien door het niet geven van dat teeken de vrijheid of de veiligheid van het ver keer op den weg zou worden belemmerd of in gevaar gebracht." Voor wielrijders en voerlieden, bestuur ders van andere dan motor-rijtuigen, is deze beperking uit het oude art. 4 wel ge handhaafd. Zij behoeven alleen maar, indien anders de veiligheid van het verkeer in het gedrang zou komen, net hun arm, of door het opsteken van de zweep, een teeken te geven. De bestuurders van motorrijtuigen daar entegen moeten in alle omstandigheden, ook al is er geen sterveling in velden ot we gen te zien, hun teekens geven, dat ze vaart willen minderen, of stilhouden, of van richting veranderen Voor de motorbestuurders is het nieuwe voorschrift geen verbetering: dit nieuwe artikel 4 lid la en b herinnert aan de car- ricatuur op de verkeersvoorschriften, die onlangs een Engelsch tijdschrift gaf. In een eindelooze woestijn schrijdt in volko men eenzaamheid een kameel voorwaarts; tot aan den verren horizont, waar achter als kleine stipjes de pyramiden schuil gaan, loopt in kaarsrechte lijn het spoor van het schip der woestijn door het dorre zand. Nergens in den verren omtrek is een le vend wezen te bespeuren, behalve de sta tige kameel en de flegmatieke kameel- ruiter, die.... onverstoorbaar den arm uitstrekt ten teeker dat hij van richting wil veranderen... Deze parodie op de wetten van het ver keer is nu in het nieuw Motor- en Rij wielreglement tot werkelijkheid geworden. Ook al is hij moederziel alleen op den weg, toch zal de chaulfeur zijn teekens moeten geven, wil hi, niet de kans loopen, door een al te ijverig en nauwgezet veld wachter of maréchaussee te worden be keurd. Het oude voorschrift, dat iedereen kende' eerbiedigde, begreep en stipt gehoorzaam de, was beter dan het nieuwe, dat, wijl het niet practisch en niet logisch is, voor bestemd moet zijn. onophoudelijk te wor den overtreden, daardoor afbreuk doet aan den eerbied voor de wet en bovendien de deur openzet voor allerlei vexatoire maatregelen en plagerijen, waar de be stuurders van motorrijtuigen machteloos tegenover staan. Het nieuwe artikel 4 doet niet vol doende recht wedervaren aan de practijk van het verkeer op den weg en zoowel hfct gezag van de overheid, als de veiligheid van het verkeer zouden er door worden gediend, als dezelfde reserves welke in het nieuwe artikel 4 tweede lid ten aanzien van wielrijders en voerlieden wordt ge maakt, ook weer, evenals in het oude regle ment het geval was. voor motorbestuurders mocht gelden en dezen zou ontslaan van de verplichting var. volkomen noodelooze waarschuwingsteekens Het voorschrift zou dan stipt kunnen worden nageleefd, het geen thans dikwijls volstrekt onnoodig is, een regeling die nuttig en practisch is ge bleken, zou in eere zijn hersteld en tegen over de motorbestuurders, aan wie nu, boven alle andere weggebruikers een dwingend en onjuisi voorschrift wordt op gelegd, zou de billijkheid worden betracht. Gezwegen nog vat Het niet te onder schatten moreele voordeel, dat de eerbied voor de Wet er door zou worden bevorderd. Te Leiden is gisternacht ingebroken in het City-theater aan de Haarlemmerstraat aldaar. De inbrekers slaagden er niet in de brandkast, waarin de recette van den vori- gen avond was geborgen, te forceeren en moesten onverrichterzake naar huis gaan. Ook werd ingebroken in het kantoor der firma Kromdijk aan de Heerengracht aldaar. Ook hier was de buit schraal, want geld bleek niet aanwezig te zijn. Eindelijk heeft thans, naar uit Hattem gemeld wordt, de gearresteerde J. B. een bekentenis afgelegd, n.l. dat hij den 21-jari gen Bijsterbosch om het leven heeft willen brengen, door loodwit op diens boterham te smeren. Voorbijgangers hebben te Amsterdam in het water van de Beltgracht drijvende ge vonden het lijkje van een3h oMaa van het vrouwelijk geslacht. Door middel van een reep linnen, welke om het halsje was gesnoerd, is het kind waarschijnlijk, kort na de geboorte, geworgd. Te Amsterdam viel een dertienjarig meisje in de gracht langs de Bilderdijkkade Iemand, die toevallig op de kade liep, zag het ongeluk gebeuren. Hij besloot onmiddel lijk het kind te redden, maar was zoo verstandig eersf zijn schoenen uit te trek ken. Nadat hij zich aldus was meer bewe gingsvrijheid had verzekerd, sprong hij te water. Hij slaagde erin het meisje te redden. Nadat hij de edele daad had verricht moest hij tot de ontdekking komen, dat een nobel menscb zijn schoenen had weggepakt en ermee vandoor was gegaan. In het Huis van Bewaring te 's-Graven hage is een vijftal personen ingesloten, allen tusschen de twintig en dertig jaar, die ver dacht worden van diefstallen van lood en zeemleerlappen en gros. Voortdurend wer den bij de politie aangiften gedaan door winkeliers van diefstal van zeemleerlappen. Dezen winkeliers werd een foto getoond van zekeren W. v, d. V., van wien ver moed werd, dat hij wel meer van de dief stallen zou afweten. Alle winkeliers her kenden dan ook zonder uitzondering v. d. V. als den dader. Het kostte daarop weinig moeite, om den man in te rekenen. Bij het ingesteld onderzoek bleek weldra dat de aangehoudene verschillende handlangers had, o.a. H. K. en H. C., met wie hij in November 1927 in het Hollandsche Spoor wegstation had ingebroken en waar voor een belangrijk bedrag aan geld werd ont vreemd. Ook kwam aan het licht, dat v. d. V. in den nacht van 11 op 12 December uit hetzelfde station een automatisch tele foontoestel had losgebroken, dat hij na lediging van de zich daarin bevindende dubbeltjes, in de la Reykade had geworpen. Ten slotte kwam de recherche door middel van die verdachten op het spoor van een legio aatal looddiefstallen, alle gepleegd bij in aanbouw zijnde huizen aan den rand van de stad. Hierbij zijn nog betrokken J. B. en H. de K., die ook konden worden gearres teerd. Zij hebben het meerendeel van deze misdrijven bekend, aldus de „Tel.", dat dit vijftal zich eveneens heeft schuldig gemaakt aan enkele diefstallen in Leiden gepleegd. Z-Exc. Minimier Lambooy bezocht giste ren de vliegtuigenfabriek „Aviolanda" van Gebrs. Burgerhout te Papendrecht, ter bij- woning der overneming-proefvluchten van f wf i v.0oï Ned.-Indië bestemde Dor nier-Wal vliegboot. Zooals men weet, be staat de verwachting ga{ eenige dier vlieg booten naar Indië zullen worden overge vlogen. De Minister was bij dat bezoek verge zeld door de commissie van overneming, door schout-bij-nacht jhr. Schorer, chef van de afdeeling materieel van het depar tement van Marine en door 's ministers adjudant, luit, ter zee le kl. Vreede. Met den verkoop van den stoomtrei'er „Astra" naar Vlaardingen, welke dezer da gen plaats bad. is het laatste stpomvie- schersvaartuig der Scheveningsche vloot in het schepenregister aldaar doorgehaald. Blijkbaar gaan de reederijen zich meer toe. leggen op het exploiteeren van motor schepen, want steeds meer worden de zeil- vaartuigen voor dit doel verbouwd. De Federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Lederfabrikanten heeft een adres aan de ministers van Financiën, van Buitenlandscbe Zaken en van Arbeid, H- en N. gezonden, waarin zij verzoekt zoo danige maatregelen te nemen, dat: lo. de invoerrechten op leder in de an dere landen zoodanig verlaagd worden, dat export daarheen mogelijk is; 2. abnormale invoer in Nederland van leder verhinderd kan worden; 3o, uitvoerverboden op huiden in de lan den, waar zij bestaan, worden opgeheven. Zijn beteekenis voor de wereldhuishouding. De „Van Week tot Week" redacteur van In- en Uitvoer schrijft in het nummer van 23 Januari; De groote rol, welke Nederlandsch-Indië als exporteur van koloniale producten ver vult, is algemeen bekend; toch zal men bij het zien en bij onderlinge vergelijking der cijfers, herhaaldelijk verwonderd ziin dat de beteekenis van Ned.-Indië voor de we reldhuishouding inderdaad zóó groot is. De totale waarde der in 1926 uitgevoerde landbouwproducten bedroeg 1217 mil- lioen, waarin de verschillende gewassen als volét deel hadden: Rubber 478 millioen; Suiker 277 mil.; Cocosproducten 107 mill.; Thee 82 mill.; Tabak 72 mill; Koffie 70 mill.; Peper 25 mil!.; Kapok 19 mill.; Cassave-pro- duclen 15 mill.; Agavevezels 15 milLi. Kinabast en Kinine 10 mill.; Pinangnoten 9 mill.; Rüst 5 mill.; Mais 5 mill; Aetherische Olie 5 mill, Muskaatnoten 4 mill.; Palmolie 4 mill.; Overige pro ducten 22 mill. Uit de statistiek blijkt duidelijk, uit de over 1925 geëxporteerde hoeveelheden, de beteekenis van Indië voor de wereldhuis houding Het gaat anders dan verleden jaar met de con'role op de rijwielbelasting. In be gin 1927 betrokken de belasting-ambtena ren, bijgestaan door politiemannen, op ta! van plaatsen in de stad. waar veel wiel rijders passeeren, posten, welke natuurlijk dadelijk in het oog vielen en daarom nu ja. je begrijpt het! Het was een klein kunstje om een eindje om te rijden of wel op een paar honderd meter vóór de post af te stappen en met een sialen gezicht, rijwiel aan de hand, voorbij de controlee- rende ambtenaren te wandelen Aan een dergelijke wijze van belasting-ontduiking waren bezwaren verbonden en de meesten betaalden liever hun 3, dan allerlei om wegjes te kiezen. Maar toch, er konden kwaadwilligen zijn Nu gaat het anders. Meer de taktiek van guerilla. Ge peddelt rustig langs de straat en plotseling, als ware hij uit den grond verrezen, staat een ambtenaar voor u. En wie dan geen geldig belastingplaatje heeft, moet offeren. „Uw plaatje, mijnheer." „Hier is het. Hij diepte het op uit een jaszak. „Dat is niet in orde, ge moet het plaatje zichtbaar op uw rijwiel hebben bevestigd," Nog wat twistgesprek. Einde; mee naar het belastingkantoor en 1 boete. De stadgenoot, wien dit was overkomen hij is een uit velen was woedend. „Ik heb mijn belasting betaald, ik kan het be wijs toonen en toch boete, 't is ongehoord." Ja ongehoord! aldus het „Hb'd." Wij hegrijpen de woede van den stadgenoot. Diefstal van plaatjes komt nog vaak voor; hij kiest naar zijn meening nu den veilig- sten weg en moet boete betalen. Doch men moet nu ook de zaak van den anderen kant bezien. Ten eerste eischt de wet de zichtbare bevestiging. Maar boven dien, de ambtenaren moeten controleeren natuurlijk, anders zouden velen de be lasting eenvoudig niet betalen. Onderstel nu, dat ieder het plaatje in zijn zak bad. Het gevolg zou zijn, dat de controle veel meer tijd vorderde en dat er een belapgrijk grooter aantal ambtenaren noodig zou zijn. Wat dat stelen betreft, men kan de plaatjes wel zoo bevestigen, dat diefstal heel moeilijk is. Men kan tr thans ook zijn initialen in slaan met slagletters, des noods in puntletters met een spijkert'e. Zoo'n „gemerkt" plaatje kan natuurlijk ook worden gestolen, maar de dief zal zich minder veilig gevoelen, omdat, als de po litie een verdenking op hem heeft, de let- terteekens een bewijs tegen hem kunnen opleveren. In elk geval: de wet eischt zichtbare be vestiging en wie met een plaatje in den zak boete krijgt heeft formeel niets in te brengen. Al zouden de ambtenaren misschien met een Hinken uitbrander kunnen beginnen.. Ja, die zichtbaarheid! Een jongeling had op zijn bagagedrager, vóór het stuur, een aware schrijfmachine zeer solide bevestigd. „Losmaken." zeide de ambtenaar, die het plaatje, dat achter de machine verscholen zat, wilde zien. De jongen voldeed aan de lastgeving, en kreeg na al ziin moeite, nog een standje ook, omdat hij het koperen plaatje had verstopt.... Te 's-Gravenhage zag gisternacht de con troleur O. C. Spangier, van den Algemeenen Gecontr. Nachtveiligheidsdienst, in de Columbusstraat twee mannen, die zich daar op verdachte wijze ophielden en wegliepen, toen hij van zijn fiets stapte. De controleur, die dit natuurlijk zeer ver dacht vond, achtervolgde beide mannen. Hierin werd hij op het Copernicusplein bijge staan door een agent van politie. Samen hebben zij toen de achtervolging voortgezet en het gelukte hun in de Buys Ballotstraat één der mannen te grijpen. Hij werd over gebracht naar het politiebureau aan de Archimedesstraat. Bij fouilleering bleek hij in het bezit te zijn van een zaklantaarn en een Engelschen sleutel. De controleur is toen met den agent en een politiehond nog eens naar de Columbus straat teruggegaan. De pet van v. d. V. werd gebruikt om den hond op het spoor te bren gen van voorwerpen, waarvan men wist, dat deze door beide mannen waren weggewor pen bij hun achtervclgiag. Het resultaat was, dat in den tuin van het huis 249 een fietsplaatje gevonden werd, een handschoen en een Engelsche sleutel. Verder in de straat op den hoek van de Columbus straat vond de hond nog vijf guldens en 12 kwartjes. 't Bleek later, dat dit geld afkomstig was uit den muntmeter van perceel 249, lie door de mannen geleegd was. Het rijwielplaatje was gehaald van een fiets, die in de gang stond. v. d. V, is ongeveer een maand geleden uit de gevangenis ontslagen, waar hij gezeten had wegens muntmeterdiefstallen. Hij is in het Huis van Bewaring opgesloten- Zijn medeplichtige wordt nog door de politie ge zocht. Bij gelegenheid van de inauguratie van prof. dr. L. Bellon als hoógleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, hebben de Rector magnificus, prof. dr. Jac. van Gin- neken en mr, F. M. E. Hoan, praeses van Carolus Magnus. Z.Em. Kardinaal van Roey, die de plechtigheid bijwoonde, begroet. In antwoord op deze begroeting heeft Z. Em. kard. van Roey een rede gehouden, waarin hij ongeveer bet volgende zeide: Diep dankbaar, zeide Z.Em., ben ik vooi den heerlijken welkomstgroet door den hooggewaardeerden Rector-Magnlficus en door den jongen student, die de gevoelens uitdrukte van de jeugd, tot mij gericht. Met een waar genoegen aanvaardde ik de uitnoodiging om bij gelegenheid van de inauguratie van uw nieuwen professor, dr. Bellon, een vriendschapsbezoek te brengen aan de Katholieke Universiteit van Nijme gen. Ik heb reeds zooveel blijken van ver kleefdheid ondervonden, dat ik mij geroe pen gevoel om mijn verknochtheid uit te drukken voor de jonge, veel belovende zus ier van Leuven. Ik vertrouw dat beide dochters der Ka tholieke Moederkerk, beide het oog houdend op godsdienstige en wetenschappelijke vor- ming, steeds hand aan hand zullen gaan. Ik hoop, dat de Almachtige God dit werk zal blijven zegenen tot heil van u allen. Tevens ben ik gelukkig vervolgde Z. Em. deze eerste gelegenheid waar te ne men, na mijn benoeming op den aartsbis- schoppelijken troon van Mechelen, om aan het Doorluchtig Episcopaat van Nederland en aan de Katholieken van dit land den vriendschapsgroet te brengen der Belgische Katholieken. Wij staan vol bewondering voor hetgeen hier is tot stand gebracht. Wij bewonderen uw katholiek onderwijs, de uitbreiding uwer missie-aclie, uw sociale werken, uw bloei end cultureel, sociaal en politiek leven. Wij zijn overtuigd, dat wij veel van u te leeren hebben. Ik vorm daarom den innigen wensch, dat tusschen de Katholieken onzer beide landen de banden nauwer en inniger zullen worden. Die banden zijn gelegd en worden hechter gemaakt door zooveel blijde en droeve herinneringen uit het verleden. Ik hoop dat de banden nog inniger zullen worden tot versterking van de wetenschap en onzen heiligen godsdienst, tot heil onzer Moeder de H. Kerk. Z. Em. Kardinaal van Roev, Aartsbis schop van Mechelen, heeft, zooals men weet, een bezoek aan ons land gebracht, ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van Dr. K. L. Bellon, als hoogleeraar aan de Nijmeegsche Universiteit. Zijn Eminentie was na afloop der plech tigheid de gast van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Per auto zijn beide Kerkelijke Hoogwaar- digheidsbekleeders van Nijmegen naar Utrecht terug gereisd. Hedenmorgen heeft Zijne Eminentie een bezoek gebracht aan het groot-Seminarie Rijsenburg. Met den trein van 14.39 heeft zijn Em. wederom de terugreis naar Mechelen aan vaard. GOUDA, 26 Januari. 1928. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1673 stuks, waarvan 343 slachtvarkens. Vette 3032 ct per pond levend gewicht met 2 pet .korting. Londen- sche 2224 ct. per pond levend gewicht met 2 pet. korting. Zouters 2527 ct. per pond levend gewicht met 2 pet korting. 609 Magere varkens, 2535 per stuk. 544 Biggen 8—16 per stuk. 11 Runderen 250400 per stuk. 131 Nuchtere kalveren 816. 1 Graskalf. 25 Schapen 2226 per stuk- 9 Bokken en geiten 3—6. Handel: Vette varkens matig. Londensche vlug. Zouters vlug. Magere varkens matig. Biggen matig. Runderen matig. Nuchtere kalveren vlug. Schapen matig. Bokken én geiten matig. Algemeene markt: 102 partijen kaas. Prij zen le kwal. met rijksmerk 5458; 2« kwal. met rijksmerk 4653; le qual. zon der rijksmerk 5254; 2e kwal. zondei rijksmerk 46—51. Handel matig. 303 Par tijen eieren. Kipeieren 6.50—7.50 per 101 stuks. Eendeieren 7 per 100 stuks. Handel matig, 949 ponden boter. Goeboter 1.0! 1.15 per pond. Weiboter f 0.901 nat pond. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7