d« Kk. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Oerde Blad Donderdag 26 Jan. 1928 BEHANDELING DER HAARLEMSCHE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1928. Een vlot begin met hoofdstuk „Onderwijs" met een traag einde. Schoolbouw in de Amsterdamsche buurt. De subsidieering van de H. O. V. Een voorstel-Loosjes, om over 1928 f 5.000.meer te geven, tenzij de provincie 5.000. geeft, naar B. en W. om prae-advies. Een voorstel-Keesen, om een instantie van georganiseerd overleg bij de H. O. V. in het leven te roepen, met 306 stemmen aangenomen. De exploitatie van het Gemeentelijk Concertgebouw. Het Werkloosheidsvraagstuk. Critiek hierover op B. en W. De H. O. V. JUBILEUM PROF. LOREN1 DE TOESTAND VAN PROF. LORENTZ. De Theosophie en de Orde van de Ster in het Oosten. Tentoonstelling Belgische Kuns Boskamp, Overveen. De heer SCHOLL bespreekt de inrichting spoedig mogelijk de beslissing valt over de ven de scholen 11 en 12, waarvoor hij het gionden in HaarlemNoord. Daar dit ech- -i«.A.i.rina tionloit ter niet bekend is, overwegen B. en W. de stichting van een dubbele school ten westen van den Rijksstraatweg. Spr. wijst er verder op, d,at er ruimte is op de school aan de Tempeliersstraat.Voor kinderen, wo nende aan de Pijlslaan, acht spr. daarom scholenbouw niet zoo klemmend. Evenmin is direct noodzakelijk school bouw in de Slachthuisstraat. De voorberei dende maatregelen zullen bestaan in het opdracht geven aan den directeur van O. W. tot het uitkiezen van een terrein en het maken van een plan. Spr. acht daarom het nemen van een beginselbesluit niet noodzakelijk. De bouw van een school in Tuindorp is iets, om er van terug te schrikken. Het aantal kinderen is te gering, om een school te bouwen. De schoolgeldregeling v,an Bloe- mendaal is inderdaad ongunstiger dan die van Haarlem. Maar de geannexeerde be woners van Bfoemendaal zijn er niet beter op geworden, ook niet slechter, want zij betalen hetzelfde als voor de annexatie. Spr. bespreekt een eventueele toeslag- regeling. Dit zou' geen bezwaar zijn, wat afstanden betreft, als deze maar meer dan 4 K. M. zijn. In dit geval behoeven de kin deren geen 4 K. M. af te leggen. Als de ouders minder schoolgeld willen betalen, kunnen de kinderen Haarlemsche scholen bezoeken, binnen den 4 K.M.-afstand ge legen. Spr. komt nu tot de kwestie van al of niet Fransch leeren. Aan de Fransche cur sussen geven B. en W. weinig faciliteiten. Zij vonden echter geen aanleiding hun de scho len te weigeren. Er is dus geen sprake van voorkeur bij B. en W. voor het leeren der Fransche taal, maar de vereeniging voor Fransche cursussen wordt op gelijken voet behandeld als andere vereenigingen in zake verstrekking van lokalen. Spr. verdedigt de splitsing der leerlingen. Het is in strijd met de moderne opvoedkun de, de kinderen met ongelijke feitelijke kennis op gelijken voet te behandelen. Dat zou ook in strijd zijn met het belang der leerlingen zelf. Spr. weet niet, of de raad wenscht, dat de verschillende onderwijs-commissies en -organisaties hierover nog gehoord moeten worden. Het inzicht van B. en W. staat vast; Wil de raad dit advies vragen, dan zullen B. en W. dit doen namens den raad, Zij laten de beslissing aan den raad over. Als de H. B. S. er uitgaat, zijn de plan ner. voor de buitengewone school voor L. O. no. 1 klaar. In zake de tijdelijke leerkrachten geeft spr. aan, dat deze ver vangen moeten worden door wachtgelders. B. en W. zijn te dien opzichte niet vrij. Om niet al te veel te moeten geven, anders kost het. te veel, moet de gemeente wel eens wat nemen. Het niet-hebben van concierges aan scholen heeft den toestand der schoolge bouwen niet verslechterd. Het instituut van concierges is wel gemakkelijk voor schoolhoofden, maar moet de gemeenteraad daarvoor vlak vallen en de gemeente tien duizenden laten offeren? In zake de kwestie in zake de leeraren an de Nijverheids- en Handelsavondscholen aanbrengen van verbetering bepleit. De heer BOES bespreekt den stand van het scholenvraagstuk. Hij is van meening, dat het aantal scholen in de buitenwijken uitgebreid moet worden, maar dat er kans is op niet goedkeuring van een daar toe strekkend besluit in verband met het groot aantal scholen in de binnenstad. Spr. meent daarom, dat deze laatste het aller eerst voor opheffing in aanmerking komen. Spr. meent, dat de splitsing der leerlin gen in hen, die Fransch leeren en hen, die het niet leeren, niet deugt. Zouden de Fransche cursussen de oorzaak daarvan zijn, dan moeten die z. i. verdwijnen. Het gemeentelijk Lyceum besprekende, vraagt spr, een overzicht v,an het aantal leerlingen in de klassieke klassen. Is dat aantal zeer gering, dan meent hij, dat de stichting van het Lyceum niet is geslaagd. Wat denken B. en W. te doen met het adres der leeraren aan de Handels- en Nij verheidsavondschool? Hebben B. en W. alles gedaan, om de invoering te bevorderen van de nieuwe schoolgeldregeling voor het M. O.? Een spoedige invoering acht spr. gewenscht. Spr. vraagt, of het noodzakelijk is, tijde lijke leerkrachten te vervangen door wacht gelders. In ieder geval moeten die leer krachten, naar spr, meent, niet op staanden voet ontslagen worden. Spr. geeft als zijn meening te kennen, dat het beter is, dat elke school een con cierge heeft. Spr. acht dat op den duur be ter voor de scholen en financieel voordeeli- ger voor de gemeente. Evenals beide vorige spreker» uit de heer VISSER zijn waardeering jegens het beleid van B. en W. in onderwijszaken. Toch zijn er enkele wenschen. Zoo dringt spr. aan op het terug verkrijgen van het rijkssubsidie voor het M. O. Verder dringt hij aan op wat aangenamer bouw der scho- len. Hij spoort aan tot 't betrachten van bil lijkheid bij het toekennen van subsidies, ook aan de H. O, V. De heer PEPER constateert een tragen gang van zaken bij het onderwijs en klaagt over de niet juiste beantwoording der ge stelde vragen in de memorie van antwoord. De kwestie van de buitenschool bespre kende, wijst spr. er op, dat deze zaak al heel lang loopende is. Hij meent, dat de liefde voor de stichting dier school bij B. cn W. verdwenen is. De goede wil is ver dwenen, van ernstigen wil tot uitvoering van het raadsbesluit is bij den wethouder v en onderwijs niets te bespeuren. Spr. pro testeert er ernstig tegen, dat aldus gehan deld wordt met een raadsbesluit. De heer OVERSTEEGEN bespreekt de moeilijkheden der H. O. V. en bepleit aan merkelijke verhooging van de subsidie der H. O. V. Hij stelt voor, de subsidie met 30.000 per jaar te verhoogen. Dit voorstel wordt niet voldoende onder steund De beer VAN KESSEL bespreekt de overbelasting van de openbare school te Overveen, welke school bezocht wordt docr kinderen uit het geannexeerde gebied van Haarlem. Hij vraagt maatregelen te van Haarlem, nij vraagt micnancg'51'.'** \0n ue inijvkiiiv-ivx»- «n un«»v.^-v heffen dat ook die kinderen goed onder- heeft de Minister afwijzend beschikt v.iis kunnen volgen. Verder vestigt hij de B. en W. achten geen termen aanwezig, aandacht op de ongunstiger schoolgeldre- om pogingen ie doen tot verkrijging van gtling van Bloemendaal, vergeleken bij die jief; rijkssubsidie voor het M. O.^ Indien de n Haarlem, waarbij de geannexeerde L W B Overveners in het nadeel zijn. Wethouder BRUCH beantwoordt de spre kers, allereerst den heer Peper. Diens voorbeelden nagaande, als zouden B. enW. raadsbesluiten niet goed uitvoeren, meent >:pr. dat deze niet juist zijn. Zoo is o.m. in zake voorbereidenden schoolbouw in het Lcidschekwartier groote spoed door B. en W. betracht. Niet vergeten mag worden, dat veler adviezen gevraagd moesten wor den en vele teekeningen gemaakt. Ook den scholenbouw in Haarlem-Noord bespreekt spr waarbij hij er eveneens op wijst, dat voor den bouw hiertoe vele voorbereidin gen getroffen moeten worden. Openbare Werken g,a.f een ander plan, nadat een plan gemaakt was en nu moet dit plan ook weer onderzocht worden. Dat is een gangvar zaken, welke men in alle gemeen Voor den scholenbouw op het Leidschc- plein heeft ook de commissie voor het O. inzage van de plannen gevraagd. Met de buitenschool is „niets aan e handje." Er was 30.000 M2 grond beschik baar, zooals de schoolarts medegedeeld had. Maar zij wist d enprijs niet. Aan B.. en werd medegedeeld, dat de grond wei koop was, als men 1.per M2 bood. d. en W. konden 10 Januari 1927 echter toch dien grond niet' koopen. Het aanbod werd gedaan met een termijn van 6 weker, en dip termiin was onvoldoende. Getracht is Bloemendaal te overtuigen van de nood zakelijkheid van steun. Mr. Thiel raadde aan te wachten tot na de verkiezingen. En daarom is gewacht, of de pogingen der vereeniging zouden slagen. Maar toen deze niet vorderde, stelde spr, in B. en W. voor, een openbare school te stichten. Toen kwam 'de vraag op, of Haarlem in Bloe mendaal een openbare school mocht explo1- teeren Die vraag is 11 October om, advies gegaan en zij is reeds het heele land door gegaan. Waai* zij thans is, mag spr. niet zeggen. Nagegaan is, wat het beste was voor de kinderen. Spr. acht het t beste, dat met de vereeniging in zee kan gegaan worden tot stichting van een bijzondere buiten school, Dit alles constateerende, gelooll spr., dat van sabotage van raadsbesluiten door B. en W. geen sprake is. Wat den schoolbioscoop betreft, een voorstel ligt sinds 31 October 1927 klaar. Maar eerst moest formeel advies gevraagd worden aan den inspecteur van het L. O. Deze wilde de zaak nog eens onderzoeken n* ,OT^.2^n. advies wordt nu nog gewacht. o hieruit blijkt, dat het adviezen vragen tijdroovend is. Daarom is spr. als de dood minister komt met een voorstel, dat het onderwijs niet schaadt en verkregen rech ten der leeraren niet deert, zullen B. en W dit ernstig overwegen. Wat de "zweminrichting te Spaarndam be treft, deze is als zoodanig niet geschikt en het geschikt maken er v,an kost veel te duur. Het Lyceum telt in de 3e klasse 4 leer lingen en in de 4e klasse 7 leerlingen. Slechts kan hieruit geconcludeerd worden, dat het gymnasiale onderwijs ongerept is. Bij de replieken trekt de heer SCHOLL zijn voorstél tot stichting van een school in het Slachthuiskwartier in. Zijn voorstel over de splitsing der al of niet Fransch- leerende leerlingen adviezen te vragen handhaaft spr. De heer VISSER vraagt, alsnog maatre gelen te treffen tot behoud van bet zwem bassin te Spaarndam. Na beantwoording door wethouder BRUCH worden de algemeene beschouwin gen gesloten. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders in z'a'ke het treffen van voorbereidende maatregelen voor school bouw in de Amsterdamsche buurt wordt aangenomen. Eveneens wordt aangenomen niet-Fransch-leerenden wordt WBijOVpostC447 Tt'elt de heer SCHOLL voor, de kosten van de oudercommissies f 300 tot f 600 te verhoogen. Wethouder BRUCH bestrijdt dit, op grond van het feit, dat de ouders voldoende vertegenwoordigd zijn en geen nieuw in stituut noodig is, De heer CASTRICUM wijst er op, dat de rekening over 1926 een bedrag van 188 aanwijst; 30" zal dus ruim voldoen- dc blijken. Waarom zou deze post dan nog 300 verhoogd moeten worden? De heer SCHOLL wil de verhooging van 300 ter beschikking stellen van B. en W., opdat deze ze gebruiken, om te doen, wat voor de oudercommissies noodig is. De heer KLEIN heeft de ervaring, dat een oudercommissie opgericht wordt, als het hoofd van de school deze noodig oor deelt. Wethouder SLINGENBERG is tegen verdubbeling van dezen post op dit oogen- b'ik. Mocht grooter crediet noodig zijn, dan zullen B. en W. voorstellen indienen. De heer SCHOLL trekt zijn voorstel in, - --„.„in is spr. a.s uc uuuu Bij post 547 dient mej. VAN VLIET een voor een commissie van bijstand voör het voorstel in, om het gemeentebestuur door onderwijs en voor een Centrale Ouderraad, gedelegeerden vertegenwoordigd te laten zijn D. en W» stellen er prijs op, dat zoo in het bestuur van „Kindervoeding" Dit voorstel wordt, na bespreking, verwor pen met 2214 stemmen. Bij post 585 vaagt mej. BERDENIS VAN BERLEKQM met de regeling van de adjunct klerken bij de openbare leeszaal en biblio theek en hun bevordering tot klerk niet te wachten tot de personeelsformatie aan de orde komt. Wethouder BRUCH merkt als voorzitter der Commissie van Toezicht op, dat een goede opleiding noodig is, om als assistent geplaatst te kunnen worden in een openbare leeszaal en bibliotheek. Men moet ook iets gevoelen voor het leeszaalwerk. De assis tenten kunnen als voorlichters van het pu bliek nuttig sociaal werk verrichten. Een salarieering van 1.390 a 1.900 is te weinig. Spr. hoopt, dat deze zaak apart zal behandeld worden. Spr. geeft als zijn meening te kennen, dat hier van onrecht ge sproken kan werden. Wethouder REINALDA deelt mede, dat de bedoelde kwestie apart zal behandeld worden, vóór de personeels-formatie. Bij post 589 bespreekt de heer LOOSJES de aangevraagde verhooging der subsidie van de H. O. V. met 10,000,Spr. meent, dat in deze omstandigheden wel voor uit zondering te pleiten is Er is een nieuwe directeur gekomen, die zich nog moet in werken. Daarenboven is er kans, dat de Prov. Sta ten subsidie ge\en. Spr. gelooit, dat de H.O.V. in deze over gangsperiode geholpen moet worden. Spr dient daarom een voorstel in, om voor 1928 35.000 subsidie te geven. De extra subsidie zou dus 5.000 bedragen. De heer VAN LIEMT mist toch iets in de toelichting van den heer Loosjes en wel de voor de H.O.V. gunstige veranderingen in het contract tusschen de H.O.V. en de ge meente. Die wijziging is vanf groot financieel belang voor de H.O.V, Daarom is spr, tegen verhooging in dit stadium. Laat men bet resultaat afwachten van de gunstige ver anderingen. Dit oogenblik acht spr. het meest onge schikte oogenblik voor verhooging. De heer GROENENDAAL is voor het voorstel tot verhooing, maar hij meent, dat Prov. Staten wel spoedig een subsidie moeten verleenen, om de H. O. V. blijvend te kunnen helpen. De door den heer Van Liemt genoemde wijzigingen in het contract, zijn nog slechts in een voorstel van B. en W. belichaamd. De H. O. V. krijgt dan van 10 van de 40 te geven uilvoeringen ontheffing, maar zij moet dan nog trachten, dien tijd bezet te kunnen krijgen, om in andere plaatsen te kunnen musiceeren Spr. acht het ook niet zoo'n groote gunst voor de H. O. V., dat zij ook de con certen in het Concertgebouw kan geven in plaats van in den Hout, want door slecht weer is het toch dikwijls gebeurd, dat uit voeringen in den Hout niet kunaen door gaan. De heer KEESEN meent, dat de gemeen te eenige zeggenschap moet hebben in zake de arbeidsvoorwaarden en de rechtsp «iris van de orkestleden der H, O. V, Spreker dient daarom een voorstel in, waarbij in de bepalingen der overeenkomst opgenomen wordt, dat een instantie van Georganiseerd Overleg ingevoerd wordt bij de H. O. V. De heer VISSER wil voor dit jaar wel 500extra subsidie verleenen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN heeft het altijd jammer gevonden, dat hij voorstel len tot subsidieverhooging der sympa thieke H. O. V. heeft moeten bestrijden. Zij lijdt aan chronisch geldgebrek. Voor meer verleening van subsidie wil men verschillende verbeteringen. maar al geeft men meer, dan zullen die wenschen toch niet bevredigd worden. Dat leert de ervaring ook in andere plaatsen. De laat ste jaren heeft de raad zich op het stand punt gesteld, dat zoo goed als niet méér subsidie verleend moest worden. Nu zijn B. en W. tegemoet gekomen aan de klachten van Het bestuur en van de orkestleden en de voorwaarden der over eenkomst gewijzigd. Dat is in algeheele overeenstemming geschied. Met een zwaar hart is de H. O. V. 1928 ingegaan. Nu is er de kwestie van een provinciaal subsidie. Daarover moet nog beslist worden. Maar die prov subsidie van 5000zal dan gelden voor 1928. Spr. vraagt zch af of ook de gemeente nog 5000.extra moet geven. Er is geen symptoom, dat de prov. geen subsidie zal geven en moet nu de gemeente toch 5000 geven? Spr. gelooft van niet. De vereeniging kan wel aantoonen, dat nog meer geld noodig is, maar spr. gelooft, dat niet boven de subsidie van 30.000 uit gegaan moet worden Spr is verder van oordeel, dat niet di rect ingegaan moet worden op de idee van den Ned Tookunstenaarsbond om de ar beidsvoorwaarden en rechtspositie van de orkestleden bij overeenkomst te regelen. Zelf verlangen die orkestleden en het bestuur der H. O. V. dit niet. Spr. kan dit te meer zeggen, omdat er een goede verstand houding bestaat tusschen den nieuwen directeur en de leden. Wethouder SLINGENBERG ontraadt aan neming van het voorstel-Loosjes. Spr. acht het te naïef, voor te stellen, alsof slechts voor dit jaar de 5000extra zullen gelden. Als die extra subsidie verleend wordt, zullen wij er blijvend aan vast zitten. Daarenboven kan spreker verzekeren, dat. als de provincie subsidie verleent, deze zal gelden voor 1928. De heer BIJVOET dient een amendement in op het voorstel-Loosjes, om de extra subsidie van 5000.te verleenen tenzij de provincie over 1928 5000.verleent. De heer KEESEN bepleit nogmaals aan neming van zijn voorstel. De heer GROENENDAAL bepleit aan neming van het voorstel-Loosjes. Bij een kleine verhooging van salarissen der H. O. V.- orkestleden is reeds 5000.noodig- De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Loosjes het amendement-Bijvoet over neemt. De heer LOERAKKER acht het amende ment-Bijvoet een verslechtering van de be doeling van het voorstel-Loosjes en ver klaart zich daarom tegeh het amendement. De vergadering wordt geschorst tot des avonds. AV OND VERG ADERING. De H. O. V. Te kwart over acht wordt de vergadering heropend. Voortgezet worden de besprekingen over de subsidieering van de H. O, V. De heer LOOSJES zegt, het amendement- Bijvoet te hebben willen aanvaarden, om te voorkomen, dat de provincie geen subsidie zou geven, omdat de gemeente Haarlem toch geeft. Spr. wenscht echter zijn voorstel te handhaven, omdat het mogelijk is, dat de vreugde over het gewijzide contract niet zoo groot is. Er moet van die extra 5-C00 veel af. 1 November 1927 had de H.O.V. een batig saldo van 3.000; er is dus geen tekort van 11.000. Men zegt allerlei dingen van de H.O.V., welke niet juist zijn. De heer KLEIN heeft zich verbaasd over het voorstel-Loosjes, omdat juist, hij en zijn medestanders onlangs gezegd hebben, dat hetnu de allerlaatste keer was, meer hulp moest verleend worden. Spr. heeft zich ook verbaasd over de woorden van den heer v. d. Kamp, die zei. dat, wat de Toonkunstenaarsbond vroeg, reeds bij de H.O.V. was. Als er iets is, dan zou het niet gevraagd behoeven te worden Ten slotte heeft spr. zich verbaasd over wat de heer Heerkens Thijssen zeide, zelfs zóó erg, dat spr. er maar het zwijgen toe doet. De heer WOLZAK is van oordeel, dat eerst maar rustig afgewacht moet worden, wat de provincie doen zal. De heer VAN LIEMT meent, dat de H.O.V, door het gewijzigde contract, o.m. door den vrijdom van zaalhuur bij volks concerten, in veel betere conditie zal ko men en blijven. De heer VAN DE KAMP wijst er op, dat er indertijd overleg gepleegd is tusschen de H.O.V. en een Commissie van Arbitrage e.a.; waarbij de orkestleden wel het een en ander bereikt hebben, al is het niet de volle 100 pCt. Spr. acht het niet tactisch, nu ver betering der arbeidsvoorwaarden te vragen. Spr. wijst er op, dat er een „heel aardig" concert gegeven moet worden, wil men 'n honderd daalders overhouden. De begrooting voor 1928 wijst een tekort aan van 8500. De H. O. V. rekent op een provinciale bijdrage, maar dan is er nog een tekort. Er zit dus muziek in. De sub sidie is eens verhoogd van 15.000 tot 30.000, maar de salarissen van 32.000 tot 65.000. Van de subsidie komt 8000 in de gemeentekas terug. Wethouder SLINGENBERG; „Ook een argument- Er komt nog wel wat anders in de concertzaal." De heer VAN DE KAMP: Het loopt er nogal druk." Wethouder SLINGENBERG; „Drukker dan bij de H. O. V." De heer MIEZéRUS is wel van meening, dat er een goed orkest moet zijn, maar het is slechts de vraag, wat men onder goed verstaat, Spr. meent, dat het laatste na jaar de raad genoeg heeft gedaan voor de H O. V. De heer JOOSTEN noemt het onjuist dat de raad een vorige maal gezegd zou hebben, dat de verhooging nu voor het laatst moest toegekend worden. De raad heeft toen verklaard, vrij te hebben willen staan tegenover elke verdere subsidie verhooging. De heer KLEIN blijft er bij, dat een vorige maal wel gezegd is, door verschil lende leden, dat de subsidie nu voor het laatst moest toegekend worden. De heer LOERAKKER gelooft, dat, wan neer de verhooging toegekend wordi op deze begrooting dit z.i. een onjuist stand punt is. Indien het grootere bedrag noodig blijkt te zijn, kan de aanvrage later be sproken worden. Wethouder REINALDA merkt op, dat bij verhooging van de subsidie, het bedrag van 35.000 voorgoed in de begrooting vast gelegd wordt. Spr. wijst op de onlangs gehouden steunactie, welke ten slotte een batig saldo van 3895 gaf. De H. O. V. raamt voor 1928 een na- deelig saldo van 8100. Op die begroo ting wordt echter het batig saldo van 3895 gemist. Nu kan men wel voor de begrooting de subsidie verhoogen, maar dan neemt men weg 't geraamde tekort, anders niets. Als de H. O. V. echter 5000 krijgt van de provincie, zal zij dat geld ook wel uitgeverf? omdat dan een provinciale tour- née gemaakt moet worden Op grond van de gestie der commercieele leiding der H. O. V. ontraadt spr. verhoo ging van de subsidie, omdat men niet weet, waar het blijft. Aan het einde van bet boekjaar kan overleg omtrent verderen steun verleend worden. Spr. zou het voor stel-Loosjes naar B. en W. willen zenden om prae-advies, opdat daaromtrent overleg gepleegd kan worden met de H. O. V., ter wijl de gemeente ook toezicht moet houden op het commercieel beleid. Wethouder HEERKENS THIJSSEN geu looft, dat de kleinere gemeenten in de provincie, waar de H. O. V. moet gaan spelen, wel zullen bijdragen zoodat dus de prov. subsidie niet geheel mag genegeerd worden. De 30.000 zijn contractueel vastgelegd in het contract, als gemeentelijke subsidie. Een vorige maal werd een bijdrage in het tekort gevraagd. Dat is wal anders dan verhooging van subsidie. En spr. vreest, met mr. Slingenberg, dat die verhooging het begin is van bestendige verhooging. De heer LOOSJES gaat er mede accoord, dat zijn voorstel naar B. en W. om prae- advies gaat. Wethouder REINALDA heeft persoonlijk gesproken en niet namens B. en W. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat B. en W. zich op geen enkele wijze vastgelegd hebben tegenover het voorstel Loosjes. De heer GERRITSZ meent dat de ge meente niets gedaan heeft in zake de fi- nancieele gestie der H.O.V. Spr. meent, dat in elk geval prae-advies uitgebracht moet worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat de commissie meermalen de financieele gestie der vereeniging onder zocht heeft. Het voorstel-Loosjes gaat naar B. en W. om prae-advies. Het contract met de H.O.V. wordt goed gekeurd. Het voorstel-Keesen wordt aangenomen met 306 stemmen. Tegen de leden Wolzak, Klein Schiphorst, Bartels, Loosjes, De Breuk en Bijvoet. Bij post 590 spreekt de heer PEPER als zijn meening uit, dat de vreemde toestand aan het gemeentelijk concertgebouw niet bestendigd mag blijven. De beheerder is in gemeentedienst en tevens particulier on dernemer. De heer VAN LIEMT bespreekt den niet goeden toestand van het schilderwerk. Er zijn beschadigingen welke noodzakelijk in orde gebracht moeien worden. De heer VAN DE KAMP vraagt, voort aan een duidelijke rekening van de ex ploitatie over te leggen. Wethouder REINALDA antwoordt op dit laatste, dat dit bijna onmogelijk is, tenzij men er een afzonderlijk bedrijf van maakt. I er voldoening aan de rekeningsvoorschrif ten van Ged. Staten, moeten de bedragen bij verschillende posten ondergebracht worden. De concertzaal zal indertijd eens nage keken moeten worden voor het verrichten van nieuw schilderwerk. Wat de vraag van den heer Peper be treft, de zalen worden feitelijk gemeente lijk geëxploiteerd. Er is echter nog de ex ploitatie van het buffet. Men heeft den ex ploitant der vroegere sociëteit „Vereeni ging" zijn broodwinning niet willen ontne men De zaak van exploitatie van het buf fet heeft dfe voortdurende aandacht van B. en W. De exploitant heeft een inkomen uit zijn buffet, dat niet te controleeren is. De eenigste manier, daaraan te ontkomen, i®. hem zijn exploitatie van het buffet te ont nemen en deze te verpachten. Dan kan een ander het pachten, waarbij de exploitant slechts 1.200 salaris heeft plus provisie van de zaalhuur. Ook is °*er- wogen de exploitatie der zalen ®P "ra gen aan den directeur van den Stads schouwburg, maar dan maakt men den ex ploitant broodeloos. Dat willen B. en W. niet. Bij post 591 stelt de heer Visser voor, de orgelbuur in het gemeentelijk Concertge- dat bouw van 40 tot 25 per avond te ver lagen. Wethouder BRUCH deelt mede, dat B. en W. niet vasthouden aan het bedrag van 40 als het orgel niet den geheelen avond gebruikt wordt of wanneer het niet het hoofddoel van den avond is, of wanneer een vereeniging waar kan maken, dat zij een bedrag van 40 niet kan dragen. Spr. ontraadt aanneming van het voorstel-Visser. Het voorstel-Visser wordt verworpen met 289 stemmen. Post 591 wordt met 200 verhoogd voor bureaukosten der blindencommissie. Bij posten 593 en 594 verklaart mej, BFR- DENIS VAN BERLEKOM zich tegen de subsidie-verleening aan het St. Franciscus Liefdewerk en het Francisca Romana Lief dewerk. Die vereenigingen verrichten vol gens haar geen werk, dat voor gemeente lijke subsidieverleening in aanmerking komt. Dat werk vertegenwoordigt een be paald godsdienstige richting, maar dat deen h.i, meer kerkelijke kringen. Zij doen ook wel maatschappelijk werk, maar dat be hoeft niet vanwege de gemeente gesteund te worden. De kinderen krijgen brood en koffie, maar daarvoor hoeft de gemeente geen geld te geven. Wethouder BRUCH deelt mede dat B. en W. van oordeel zijn, dat, als de belang stellende vereenigingen zelf offers bijdra gen, en door de vereenigingen serieus werk wordt verricht, ook de gemeente steun moet verleenen. Dan heeft de gemeente de taak, de hel pende hand te bieden. De stem ven Mej. Berdenis van Berle- kom was er een uit het verleden, toen men wel meende, dat een bepaalde richting vertegenwoordigd moest zijn. Dat is nu een overwonnen standpunt. Wordt het werk serieus verricht, dan is het een gemeentebelang. De posten worden goedgekeurd. Een voorstel-Visser, om B. en W. uit te noodigen in overleg met de aid. Spaarndam van „Het Witte Kruis" te overwegen, hoe voorzien kan worden in het gebrek aan 'n zwemgelegenheid, wordt door wethouder BRUCH bestreden. De heer VISSER trekt zijn motie in. Geopend worden de algemeene beschou wingen over hoofdstuk IX, „ondersteuning aan behoefti- gen en werkloozen. De heer GERRITSZ wijst op het groot aantal (1600) werkloozen. Reeds jaren zijn velen aangewezen op gemeentelijken steun. In 1902 en 1903 stond Haarlem aan de spits met het aanpakken van het vraag stuk der werkloosheidsbestrijding; hoe Haarlem een der eerste gemeenten was, om de werkloosheidsverzekering te steu nen; hoe in 1907 Haarlem het initiatie! nam tot onderzoek; hoe in de oorlogsjaren nog het werk van den Zeeweg aangepakt werd. Thans neemt Haarlem geen initiatief meer. In de Arbeidsbeurs is na 1917 niets veranderd. Inzake de werkverruiming is thans een klein aantal werkloozen te werk gesteld. Er wordt niet nagegaan, hoe groot het aantal geoefende werkloozen is, hoe de te werkstelling kan zijn, of er bijv. in de me taalbedrijven meer arbeiders werken dan vroeger. Voorheen waren daarover gege vens bekend. Z, i, moet een indrutief on derzoek ingesteld wrden naar de industrie, naar verandering van den toestand bij de industrieën. Nagegaan moet worden, wat een belemmering kan zijn voor het ver keer. Zijn de haven- en kaaigelden te hoog, dan moeten zij verlaagd worden. Een goed gefundeerd onderzoek, waaruit conclusies getrokken kan worden voor de industrie, missen wij, Spr. heeft steeds getracht de gemeente in die richting op te stuwen. Een groot deel der werk'oozen behoort tot de ongeschool den, die voor alle werk op te leiden zijn. In 1923 heeft daarom de S.D.A.P. reeds voorstellen ingediend voor dadelijke en la tere uitvoering door werkloozen. Spr. heeft voorgesteld, te beginnen met de voorbereidende werken voor den zoo te noemen Noorderhout. Nu is er wel een uitbreidingsplan, maar wannéér kan met die werken worden begonnen? Spr. heeft er niet veel vertrouwen in. Een jaar gele den heeft spr. gesproken over de bebos- sching der duinen Nog steeds is er geen prae-advies over verschenen. Is er bij B. en W. nu van onwil of onkunde sprake? De zaak is toch vrij eenvoudig. Maar er is ge vraagd, of het rijk een bijdrage wilde ver leenen. Als het rijk weigert, wordt er dan niets gedaan? Men had toch reeds met de ontwikkeling der plannen kunnen begin nen. Spr. betoogt, dat de Onteigeningswet aan deze zaak geen afbreuk kan doen. In andere provincies zijn vereenigingen oogezocht, welke werk doen, wat spr. ook hier wil laten verrichten. Waarom kan dat niet hier. De gemeenten Amsterdam, Haar. lem, Zandvoort en Bloemendaal zouden 'n groote vereeniging voor exploitatie hebben kunnen vormen. Daarin zou ook de provin cie betrokken kunnen worden. Haarlem had het initiatief kunnen nemen, want spr. wil niet wachten op hetgeen de provincie mis schien wil doen. Als B. en W. bezield wa ren geweest met den drang, om wat te doen en geen kapstok hadden gezocht, was er ook wat gebeurd. Bij werkloosheid doen zich materieele en moreel nadeelige gevolgen voor, welke in latere geslachten zullen voortleven. Naast deze werkverruiming bespreekt spr. de door hem indertijd gerichte waarschuwing inza ke de opleving der industrie. Als een Haar lemsche firma onlangs een opdracht van de gemeente zou gekregen hebben, zou zij niet eens de noodige werkkrachten hebben kunnen kriigen, boewei er werkloozen ge noeg zijn. Men heeft nagelaten, een aantal arbeiders de geschiktheid voor hun arbeid te doen behouden of verder te ontwikke len. En nu zijn het halve krukken op de arbeidsmarkt. Er is geen enkele poging ge daan, dat kwaad tegen te gaan. Al zou den de maatregelen slechts tientallen ge holpen hebben, zij hadden toch getroffen moeten worden. Men had moeten zorgen voor vakbemid delaars. Men had moeten zorgen voor vakbemid delaars. Spr. kan niet anders doen, dan zijn leed wezen er over te uiten, dat de werkloos heidsbestrijding niet meer op het hooge plan van vroeger staat. Spr. kan een mo tie voorstellen, maar wat moet bij er in zetten? Wat moet hij met het voorstel der S.D.A.P. doen? Spr. begrijp niet. dat het college van B. en w.. zooals het samengesteld is, niets gedaan heeft bet laatste jaar. Dient hij 'n motie van afkeuring aan, dan wordt zij verworpen en dan is spr, nog verder van buis, Spr protesteert daarom tegen de houding van B. en W, en doet een beroep op het sentiment van B. en W„ om meer te doen dan voorheen. Spr. vraagt spoedig prae-advies op de door de S.D.A.P. in Maart ingediende voorstellen. De heer VAN KESSEL vraagt een nade re regeling voor het ziekenhuisfonds „Voor- ZOrê-" Spr. stelt voor, voor 1928 aan dit fonds een bijdrage van f 0.80 per lid per jaar te verleenen, berekend naar bet aantal Haarlemsche leden op 1 Juli a-s. Spr. komt dan tot de werkloosheidsbe strijding. Hij vindt bet ondersteuningsbe drag door het B. A. van f500.000 groot. Daarenboven wordt er veel fraude me» de gepleegd. De menschen blijven maaf leunen op den arm der overheid, 700 men» schen worden door het B. Ai gesteund en als men nu in den raad moet smeeken om sneeuwopruimers, dan mankeert er iets aan. Waarom draagt men den werkloozen geen werk op? Daarmede is de gemeente gebaat. Wat de heer Gerritsz opmerkt over hei- de-ontginning is heel wat anders dan be» bossching der duinen. Afzanding der dui» nen is goed, omdat men dan vruchtbaren bloembollengrond krijgt. Bebosaching det- duinen maakt echter den grond niet pro< ductiever. Spr. is wel van oordeel met den heer Gerritsz, dat het gemeentebestuur niet actief genoeg is inzake Oe werkloos heidsbestrijding, Over de wijze van bestrij ding verschilt spr. met den heer Gerritsz. j Spr. hoopt, dat B', en W, aan het bet jog van den heer Gerritsz alle aandacht schen ken en maatregelen nemen tot werkver ruiming en werkloosheidsbestrijding. Spr. vindt ook, dat te werk stelling van 100 werkloozen op het groote aantal vat 12C0 a 1300 wel wat weinig is. Er kunnen wel meer te werk gesteld worden. De heer LOERAKKER vindt het bedrag van 500,000 uit te keeren door bet B. A., wel wat groot. De critiek van den heer Gerritsz kan spr. niet aanvaarden, maar wel aanvaardt hij de grondgedachte van diens betoog Spr. onderschrijft het zakelijk deel van het be toog van den heer Gerritsz. Er moet meer gedaan worden aan werkverruiming. Spr. vraagt verder, of niet zooveel mo gelijk producten van de Nederlandsche in- dustrie betrokken kunnen worden mede ter werkverruiming in Nederland. De heer OVERSTEEGEN acht den uit-| gekeerden steun te laag. Spr. gelooft, drt die te weinige steun de menschen demorah- I seert. Spr. wil den steun gelijk stellen met het loon van een middelmatigen arbeiL-r. Spr. gelooft, dat een gezonde revolutie aar den bestaanden toestand een einde 1 maken. Spr. dient een voorstel in, om de onder steuning gelijk te maken met het loon van een middelmatigen irbejder. Dit voorstel wordt niet voldoende ge steund. Dan dient spr. een voorstel in, de onder steuning aan valide arbeiders geheel stop te zetten. Ook dit voorstel wordt niet voldoende gesteund. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdagmiddag. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD. 4 a. Ingekomen zijn; een adbaesie-betuiging van de Afdeeling g Haarlem en Omstreken van de Vereeniging „Volksonderwijs" met het verzoek der Af deeling Haarlem van den Bond van Neder landsche Onderwijzers inzake het stichten van een school voor U.L.O. in het Noorde lijk stadsgedeelte; verzoekschriften van G. Schoone, direc teur der N. V. Autobus Exploitatie „Storm vogels", om in aanmerking te komen als ex ploitant van autobuslijnen; een verzoekschrift van den Nederland- schen Toonkunstenaarsbond om het door de Haarlemsche Orkest Vereeniging gedaan verzoek om verhooging van het jaarlijksch subsidie in te willigen en om in de ont werp overeenkomst eenige wijzigingen aan te brengen. Te behandelen bij het desbetref fende punt der agenda). b. Gesteld wordt in banden van Burge meester en Wethouders om prae-advie? een verzoekschrift van de R. K. School- yereeniging om medewerking te verleenen voor het aanschaffen van een aantal voer- werpen ten dienste van het onderwijs in d« Natuurkunde in de school aan de Cruquius- straat 2. c. Besloten wordt om ter voldoening aan een verzoek van den Pensioenraad eene ver klaring af te geven als bedoeld bij art. 133, 3e lid der Pensioen wet 1922, ten aanzien van; a. P. C. van Arkel als tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigea cursus, enz, voor het tijdvak van 18 Febrn- ari 1918 tot met 15 Maart 1918; en b. Mej. Mr. F. H. B. Nolthenius als tijde lijk leerares aan de Meisjesschool voot Middelbaar Onderwijs met 5-jarigen curstn voor het tijdvak van 1 April 1916 tot en met 14 Juli 1916. Bij de herdenking van prof. Lore r' hoogleraarschap waren gisteren onder u vele blijken van belangstelling telegr n- men van H. M, de Koningin, Z. K. H. n Prins, van den Minister van Onden Kunsten en Wetenschappen a.i., van t vertegenwoordigers der Leidsche Un: siteit en van de Technische Hoogesch van e Kon. Academie van Wetenschap] i„ het Kon. Instituut van Ingenieurs, er. scheidene andere autoriteiten, geleerd :.i, genootschappen en particulieren. Onder de bloemstukken viel een fraai stuk op van de diricteur van Teyler's Stichting. Hoewel de koorts van den patiënt ""g aanhoudt, is de algemeene toestand ia prof. Lorentz bevredigend. Wij herinneren eraan, dat dezen avonc 'n den Janswegschouwburg de weibeker e Dominicanerpater fr. Felix Otten v- Geloof en Wetenschap zijne voordra rit houdt over bovengenoemd actueel en be langwekkend onderwerp. In de oorlogsjaren bezocht ik eens in Den Haag 'n tentoonstelling van moderne kur. meer vreemd dan modern. Destijds werd over deze soort kunst, een zinlooze con structie van vlakken en kleuren in kunst kringen, zwaar geboomd. Het behoorde tot den goeden toon over deze buitenissige uitin gen met dikke, nietszeggende phrases te spreken. Een dame, die op de tentoonstel ling het publiek moest voorlichten, vroeg me, hoe ik 't vond. En toen niet ving ge noeg het antwoord kwam, zeide ze; Eens zal het tot ons moeten doordring Die profetie is niet bewaarheid. Thant soort kunst hier in Holland achter ons. Het was voor dien tijd een misschien wel eerlijk zoeken naar een richting, die eens komen zou. En die nieuwe richting is gekomen. Daarom doet het vreemd aan, thans nog in de zalen van Boskamp een tentoonstelling te vinden van vier Belgische schilder», werk, dal als nabloei kan beschouwd wor den van de richting, die wij reeds achter ons hebben en die de onzen indertijd nog wel zoo pittig wisten te behandelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9